V anglických detektivkách jsem mnohokrát četla, že si známý detektiv neporučil pivo, ale zázvorovou limonádu. A tak jsem ji po letech hledání receptů začala doma pravidelně vyrábět – celé rodině i hostům velice chutná.
Co budeme potřebovat: 1 okurkovou čtyřlitrovou láhev, 300 g čerstvého zázvoru, 4 l vody, 450 g krystalového cukru, 2 citrony, živnou sůl pro výrobu vín a vinné kvasinky „Vínka“, kterou zakoupíme v drogerii.
Postup: je velmi jednoduchý. Pouze je nutno dbát na pečlivou hygienu.
Do hrnečku nasypeme vinné kvasnice, přidáme kostku cukru a malé množství vlažné vody, aby kvasinky ožily. Zázvorové oddenky oloupeme nožem a nastrouháme nebo je nahrubo rozmixujeme na kaši.
Vodu necháme svařit s cukrem. Kaši ze zázvoru nasypeme do láhve a zalijeme vařící sladkou vodou. Přisypeme 1/2 sáčku vinné živné soli a šťávu ze 2 citronů. Hrdlo přikryjeme malým talířem nebo povážeme pláténkem. Necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Na závěr vlijeme kvasinky. Láhev znovu přikryjeme a necháme stát na teplém místě. Druhý až třetí den začne roztok příjemně perlit. Ochutnáme slámkou. Pokud veškerou limonádu nevypije rodina ihned, slijeme ji do lahví a umístíme do chladničky, aby cukr kvašením nepřešel do alkoholu.
Zbývající hmotu zázvoru v láhvi můžeme znovu ještě jednou použít, ale vždy zalijeme jen vlažným roztokem vody a cukru, abychom neusmrtili kvasinky. Přidáme šťávu ze 2 citronů a postup je stejný. (Kvasinky a živnou sůl již dodávat nemusíme.)
Výhodné je skladovat perlivou limonádu ve skleněných lahvích s uzávěrem na perko, aby vznikající oxid uhličitý nevyprchal. Pijeme vychlazené, můžeme ozdobit limetkou.
Zázvorová limonáda dodává tělu ochranné a zahřívací látky, které se v tradiční čínské medicíně používají již několik tisíciletí na zahřátí žaludku a při nachlazení. Nápoj obsahuje velké množství vitaminů.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.