tisk-hlavicka

Vypěstujme si s dětmi mycí žínku

25.7.2023 PhDr. Helena Chvátalová

K pěstování lufy, jejíž semena nebo později sazeničky koupíme v zahradnictví, potřebujeme alespoň kousek zahrádky

V posledních letech se snažíme vracet ke všemu přírodnímu – rozhodně je to dobré pro naše zdraví, ať už se jedná o oděvní látky nebo potraviny, nebo třeba o rostlinné žínky, které se objevují v drogeriích pod názvem lufa. Víte, že žínku lufa si ale můžeme s dětmi sami vypěstovat?

Lufa válcovitá (Luffa cylindrica), které se říká také houbová tykev nebo tivuk, je jednoletá teplomilná tykvovitá rostlina. K pěstování lufy, jejíž semena nebo později sazeničky koupíme v zahradnictví (kontakty na ta správná zahradnictví najdeme na internetu), potřebujeme alespoň kousek zahrádky (a téměř každá mateřská škola zahradu má), protože mohutná liána lufy tvoří až několikametrové popínavé lodyhy s laločnatými listy a žlutými květy. Na jedné rostlině vykvétají květy samičí, později samčí. Aby se vytvořily plody, je nutné, aby květ opyloval hmyz, nebo musíme pomoci sami štětečkem. Plody, které nám vyrostou, jsou protáhlé tykve, které trochu připomínají mohutnou okurku. Mohou být až 100 cm dlouhé, hladké, na stopce zúžené, s deseti podélnými švy.

Semena se vysévají v březnu, což už sice nestihneme, ale dnes můžeme koupit i sazeničky, které vysazujeme v každém případě až v druhé polovině května, po tzv. ledových mužích, protože rostlina je velmi teplomilná a případný mráz by ji určitě zničil.

Výhony lufy se vedou po nějaké síti nebo třeba po plotě. Z jedné rostliny můžeme sklidit až dvacet plodů. Lufa vyžaduje slunečné stanoviště a dostatečnou zálivku.

Využití plodů

Plody lufy mají mnohostranné využití. Mladé tykvičky se mohou konzumovat jako křehká zelenina. Obsahují určité množství vitaminů, asi 1,5 % bílkovin a 5 % sacharidů. Jsou velmi vhodné pro redukční diety a jako pokrm pro diabetiky. Můžeme je upravit stejně jako okurkový salát nebo je nakládat do octa jako okurky. Vhodné je i mléčné kvašení jako u klasických kvašených okurek.

Dětem samozřejmě můžeme připravovat zeleninová jídla z jiných druhů zeleniny a do bramborového salátu asi raději použijeme osvědčené nakládané okurky – k radosti (i pro zdraví) dětí můžeme tedy plody lufy využít opravdu jako mycí žínky.

Po úplném dozrání, nebo spíš po přezrání plodů (asi za 4–5 měsíců) necháme plody vyluhovat v nádobě s tekoucí vodou, a to tak dlouho, až se veškerá dužina plodu vyplaví. Takto vymacerované pletivo je tvořeno pevnými cévními svazky, které se po vysušení a vybělení na slunci vydrolí.

Vynikající žínka

Lufa se používá jako vynikající masážní žínka proti celulitidě, ale je vhodná i pro každodenní mytí. Pokud je suchá, je tato „žínka“ drsná, spolu s mýdlem nebo i jen s vodou příjemně změkne. Dobře čistí pokožku i třeba ucpané mazové žlázy. Používání žínky z lufy udržuje pokožku svěží a hladkou. Když ji používáme pravidelně, stimuluje krevní oběh a zároveň dobře odstraňuje nečistoty a odumřelé buňky z pokožky.

Výborná je také při saunování, protože pomůže lepšímu prokrvení kůže, povrchové masáži a pomáhá odstranit zrohovatělé a odumřelé šupinky kůže.

Možná si říkáte, oč jednodušší je žínku z lufy koupit. Ano, je to jednodušší – ale dovedete si představit radost dítěte, které sleduje růst rostliny, růst plodů, které si může osahat vymacerované pletivo, sledovat, jak se na slunci vysouší a vybělí, a pak se touto žínkou myje? Rozhodně to stojí za pokus…

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.