tisk-hlavicka

Rodičovství bez soutěžení

25.8.2023 Tereza Závadská Linka bezpečí

Život rodiče je fascinující. Někdy se může zdát stereotypní, ale také dokáže pořádně překvapit.

Častokrát pomáhá vědomí, že právě ty náročné situace (zejména pak téma dětského vzdoru nebo puberta) určitě prožívají i jiní rodiče. A možná vám někdy přijde na mysl, že jsou jako rodiče mnohem lepší.

Ať už se jedná o srovnávání vašich rodičovských dovedností s dovednostmi ostatních, či o neodolatelnou potřebu porovnávat, jak se vaše děti vyvíjejí oproti jiným dětem. Vymaňte se z pasti srovnávání, která nikam nevede a získejte náhled na to, jak se srovnávání může stát zdrojem inspirace, nikoli stresu.

V dnešní uspěchané společnosti je lákavé se občas zamotat v pavučině srovnávání. A přestože bychom se měli radovat z našich vlastních úspěchů a prožitků, nezřídka naše myšlenky přelétávají k jiným rodičům, kteří se zdají mít vše pod kontrolou. Přirozeně toužíme zjistit, jak se naše rodičovské úsilí měří vůči ostatním, a najít potvrzení, že jsme na správné cestě. Rodičovství pak prožíváme jako nekonečný závod, kde jsme věčně na trati, kterou nikdy nedoběhneme. Někdy jednoduše zapomínáme, že každý rodinný příběh je unikátní, každé dítě je zcela jedinečné a každý rodič má své vlastní cesty a výzvy.

Zvědavost a strach ze selhání

Srovnávání je přirozenou lidskou reakcí, která může být pro řadu rodičů obtížně stravitelná. Obecně prvním důvodem, proč se rodiče srovnávají, je čistá lidská zvědavost a touha se učit. Když vidíme, jak někdo jiný zvládá určitou situaci s lehkostí, můžeme cítit potřebu se zeptat, jak to udělal. Proč jejich dítko sedí vzorně v židličce a pochutnává si na obědu, zatímco to naše křepčí přes celou restauraci? Proč kamarádky dcera je tak hodná, vždycky ke všem zdvořilá, zatímco ta naše princezna jen odmlouvá, je drzá a křičí po mně i na veřejnosti? A mohla bych pokračovat... Tato zvědavost je v pořádku, pokud z ní čerpáme inspiraci a užitečné rady.

Avšak pokud se z ní stáváme otroky srovnávání a zapomínáme na vlastní silné stránky, může to na nás mít ryze negativní vliv. Motivací k neustálému srovnávání může být také strach z toho, že jako rodiče selžeme. Chceme se přesvědčit, že děláme to nejlepší a vědomí, že někdo jiný to může dělat lépe, v nás může vyvolat úzkost.

Sociální média

Sociální sítě od základu změnily způsob interakce mezi lidmi. Tento fenomén však přinesl nový rozměr i do rodičovství. Mediální obrazy rodičů vytvářejí jakýsi idealizovaný standard, kterého ostatní chtějí dosáhnout. Samozřejmě všichni tušíme, že ty dokonalé příspěvky vždy přinášejí jen malou část celého příběhu... Přesto je těžké odolat pokušení porovnávat svůj život s insta životy ostatních rodičů, kteří jsou „nonstop happy“. Když vidíme fotky dětí, které se usmívají na každé fotografii nebo zprávy o úspěšných rodičích, kteří mají vše pod palcem, může to vyvolat nejistotu a pocit, že se nám nedaří tak, jak by mělo.

Nutno říci, že sociální sítě zde nesehrávají pouze negativní roli, ale mohou rodičům rovněž nabídnout i širokou škálu výhod, které mohou zlepšit jejich rodičovské schopnosti a dovednosti. Například zde můžete narazit na různé skupiny a komunity, které se zaměřují na specifika výchovy a péče o děti. Od těch, které se zaměřují na „bio“ výchovu až po diskuzní fóra o zvládání náročných období, jako je právě první vzdor či puberta. Kdo by lépe poradil než rodiče, kteří již mají v tomto zkušenosti? Sociální sítě mohou být také zdrojem nápadů na kreativní a vzdělávací aktivity pro děti. Je fajn čerpat inspiraci na činnosti, které mohou zábavným způsobem rozvíjet dovednosti vašich ratolestí.

Společenská očekávání

Žijeme ve společnosti, která klade na rodiče vysoká očekávání, což samo o sobě vyvolává určitý tlak. Jestliže má někdo z našeho blízkého okolí dítě, které dokáže hrát na několik hudebních nástrojů a zároveň dosahuje skvělých výsledků ve škole, může se nám zdát, že i naše dítě by mělo dosahovat podobných úspěchů…

Negativní dopady srovnávání

Srovnávání se s ostatními může mít negativní dopad na naše duševní zdraví. Kromě toho, že začneme pochybovat o své roli rodiče, můžeme cítit stres, nejistotu a nespokojenost s tím, co sami dokážeme. Přestaneme vnímat v čem jsme úspěšní a spíše se soustředíme na naše chyby. Takové zaměření na vlastní nedostatky ve srovnání s ostatními může snadno odvést naši pozornost od toho, co je skutečně hodnotné a důležité.

Jak z toho ven?

Vlastní pohled na rodičovství

Klíčem k vyrovnání se s tlakem srovnávání je nalezení vlastního pohledu na rodičovství. Každý z nás je jedinečný a má nastavený svůj vlastní žebříček hodnot. Uvědomění si toho, co pro nás má skutečnou hodnotu a co nám dělá opravdovou radost, nám může pomoci odolávat negativnímu srovnávání.

Sebeúcta

Také posilování sebeúcty a zdravého sebevědomí může být dobrou pákou na neodbytnou potřebu se srovnávat. Místo abyste se soustředili na nedostatky, hledejte své úspěchy, ať už jsou malé či velké. Každý den je plný vítězství, ať už je to úsměv vašeho dítěte nebo významné rozhodnutí, které jste momentálně učinili. Sebeúcta nám zároveň umožní lépe se vyrovnat s vnějšími tlaky.

Omezte srovnávání s ostatními

Obecně lidé (nejen rodiče), kteří mají větší tendenci se srovnávat s ostatními, by se měli snažit vyhnout příliš častému porovnávání svých schopností a názorů s ostatními. Zvláště když se v konečném důsledku cítí špatně, nemožně anebo dokonce začínají pochybovat o svých vlastních kvalitách. Je důležité si uvědomit, že sebeprezentace ostatních může odrážet (a většinou opravdu odráží) jen částečný obraz, navíc upravený tak, aby působil především pozitivním dojmem, s využitím různých filtrů a retuší nejen v onlinu. Užitečná může být také změna úhlu pohledu. Pokud budete sledovat úspěchy či idylické fotky jiných rodičů, vnímejte to spíše jako inspiraci než ukázku něčeho, co zrovna vy nemáte.

Srovnávání se s ostatními rodiči je normální a v mnoha případech přirozené chování. Někdy nás motivuje k lepším výkonům, jinde dokáže potrápit. Pokud jste maminka nebo tatínek (ze zkušeností s klienty vím, že trpí sociálním srovnáváním spíše matky než otcové), které trápí, že nejsou tak dokonalí rodiče jako Novákovi odvedle, nezapomínejte si dostatečně často připomínat své vlastní silné stránky a úspěchy. A místo srovnávání se s ostatními rodiči se raději se zaměřte na to, co vás dělá šťastnými a má skutečnou hodnotu.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.