tisk-hlavicka

Sexting aneb nazí v trní

16.3.2021 Pavlína Doležalová Linka bezpečí

Sex a erotika už dávno nejsou jen soukromou doménou dvou dospělých lidí.

Sex a erotika už dávno nejsou jen soukromou doménou dvou dospělých lidí, kteří se za zavřenými dveřmi ložnic věnují intimním chvílím. V dnešní době různými způsoby zdokumentovaná nahota „létá“ ve virtuálním světě naprosto nekontrolovatelně. Co je ale ještě mnohem horší, než fotka spoře oblečeného těla? To, když naplno a bez rozmyslu odhalíte své bezpečí a vystavíte se tak všanc komukoli, kdo jde zrovna okolo.

Co to vlastně je?

Sexting označuje jev, během kterého si dospívající a často i děti textují o sexu prostřednictvím různých elektronických přístrojů. Nejčastější formou jsou zprávy, fotky či videa s citlivým a intimním obsahem.

Anička (12 let) chodila s Petrem (13) asi měsíc a jako součást jejich vztahu brala i to, že mu posílala čas od času svou nahou fotografii. Po pár týdnech se však bohužel po malicherné hádce rozešli a ex-přítel obrázky i videa se sexuálním tématem zveřejnil na svém profilu na Facebooku a Instagramu. Netrvalo dlouho a všichni se Aničce smáli a psali jí ošklivé zprávy.

Pěstování intimity je přirozenou součástí partnerských vztahů, které se začínají rozvíjet zhruba kolem věku 13 let. Bohužel se tato oblast hodně přesouvá do online prostoru a následně dochází k porušení důvěry: obsah, který byl určen jen jedné konkrétní osobě, se stává veřejným pro celé široké publikum. Nehledě na to, že citlivý obsah dnes dospívající posílají i lidem zcela neznámým!

Nezvratné důsledky

Takto jednou „vypuštěný“ materiál se v prostoru internetu stává mocným nástrojem zla v těch nesprávných rukách: zneužití fotek, vyhrožování zveřejněním videí, která nechcete, aby někdo viděl, vydírání a poškozování oběti pak na sebe nenechají dlouho čekat. Mladiství a děti se tak obnaží mnohem více než jen tělesně – útočník získává prostředek pro manipulaci a přímý přístup k duši.

Anička se hodně styděla, často plakala a bála se to komukoliv říct. Často také trpěla bolestmi břicha a zvracela. Nakonec se svěřila kamarádce, která s ní zavolala na Linku bezpečí. Tam jí paní poradila, aby vše řekla mamce. Rodiče nakonec Aničce pomohli s dalšími kroky a Anička dnes už moc dobře ví, že nikomu své nahé fotky posílat nemá.

Alarmující je fakt, který během svého výzkumu zjistila společnost Seznam.cz ve spolupráci s Centrem prevence rizikové virtuální komunikace při Univerzitě Palackého v Olomouci – každé desáté dítě v ČR dobrovolně sdílí na internetu své vyzývavé fotografie a videa! Ne vždy to pak dopadne tak šťastně, jako v případě Aničky. Pro oběť mohou být následky hodně vážné a některé případy skončily opravdu velmi smutně. Původní autoři či autorky fotek nebo „sexy“ videí spáchali sebevraždu, protože už nevěděli, kudy kam, styděli se a měli pocit, že jim nikdo nepomůže, a že z nich všichni mají jen zlou legraci.

Je navíc velmi obtížné zpětně „žehlit“ důsledky – z internetu takřka nelze plně smazat jednou zveřejněný obsah. Může se tedy bohužel stát, že vás nerozumné jednání dostihne ještě i po letech, kdy to vůbec nečekáte nebo jste už sami zapomněli, komu jste poslali fotku svého rozkroku.

Co tedy mohu dělat?

Samozřejmě je nejlepší, pokud se snažíme preventivně předcházet tomu, aby výše popsané situace vůbec nastaly. To znamená nevytvářet zneužitelný lechtivý materiál a už vůbec ho nikomu neposílat, dokonce ani blízkým kamarádům či aktuálním partnerům! Nikdy nevíte, jak to celé může dopadnout a v momentě, kdy fotku, zprávu či video odešlete, ztrácíte nad nimi absolutně kontrolu.

Zásadní je zde i role rodičů. Vysvětlujme našim dětem, proč je důležité si pěstovat a hýčkat chovat se na internetu (i mimo něj) opatrně a respektovat pravidla bezpečného zacházení (zvláště) s citlivým materiálem. Pokud v rodině fungují otevřené vztahy plné důvěry, nebude se dítě bát přijít, svěřit se a požádat o pomoc v náročné chvíli zavčasu.

Praktické tipy:

DOKAŽ TO! Důkazy si ukládej, rozhodně výhrůžky nemaž.

SVĚŘ SE! Nemusíš být na to sama/sám! Řekni to rodičům, učiteli, přátelům, kterým důvěřuješ nebo kontaktuj Linku bezpečí telefonicky, po chatu nebo mailem!

STOP! Dej pachateli jasně najevo, že chceš, aby inkriminovaný materiál okamžitě odstranil.

158 ZNÁM, POLICII ZAVOLÁM! Zneužití intimního materiálu spadá do kategorie protiprávního jednání a zabývá se jím konkrétně kriminální policie. Pachatel, který jakkoli zachází s materiálem osoby mladší 18 let se dopouští trestného činu v oblasti spojené s dětskou pornografií a hrozí mu odnětí svobody až na několik let.

NEREAGUJ! Agresorovi neodepisuj, jen dále ukládej konverzaci.

BEZ TVÁŘE! Když už fotíš a natáčíš „žhavý“ materiál, ujisti se, že ti není vidět obličej a nelze tě tak identifikovat!

Chcete se dozvědět více o Lince bezpečí nebo ji podpořit? Více informací najdete zde.
Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.