tisk-hlavicka

Madonin komplex

Proč muži po narození potomka ztrácejí chuť na sex.

Zahájit po porodu a šestinedělí sexuální život bývá problém pro značné procento žen.

Málo se ale mluví o tom, že i muži v tomto období mohou trpět nechutí k sexu.

První sex po porodu ženy často oddalují, nejen kvůli obavám z bolesti a kvůli únavě. Zejména s prvním dítětem zažívají ženy pocity nejistoty, které snižují jejich sebevědomí. Mnohé mají navíc obavy, že kvůli změnám postavy přestaly být pro partnera fyzicky přitažlivé. To vše se promítá do psychických zábran vůči sexuálnímu styku.

Nechuť k sexu přitom netrápí pouze ženy, jsou i muži, kteří odmítají sex po porodu své partnerky. A není to kvůli kilům navíc, jak se ženy domnívají. Důvodem může být fakt, že partner přestane vnímat ženu jako milenku a pohlíží na ni spíše jako na matku svých dětí. Jako by se v této nové roli stala pro něj svým způsobem „nedotknutelná“. Že se nejedná o nový fenomén, ukazuje už to, že zmíněné problémy popsal Sigmund Freud a označil je termínem Madonin komplex.

„Pro muže, které jejich žena přestala sexuálně přitahovat poté, co se stala matkou, není klíčové, že byli přítomni u porodu. Mnozí z těchto mužů totiž přestávají mít chuť na sex už v době, kdy je jejich partnerka těhotná, nepřichází to tedy naráz s porodem. Zásadní roli vždy hraje mužův vztah k ženám a vnímání ženské a mužské role v partnerském vztahu. Přístup k ženám se odvíjí od jeho vztahu s matkou, z toho pak lze usuzovat, jak bude muž reagovat na svou partnerku,“ vysvětluje psycholožka Alexandra Hrouzková.

Manželka v roli světice

Podle Freuda Madonin komplex souvisí s chováním matky k synovi, který se posléze stává otcem. Je-li matka spíše citové chladná a odtažitá, může muž, strádající v dětství nedostatkem mateřské lásky, hledat určitou náhradu v partnerce. Pokud ji nenajde, může ženu nevědomě trestat, například i odpíráním sexu. Jestliže tuto náhradu najde, vnímá pak partnerku, která je těhotná nebo se stala matkou, především v této roli, nikoli jako milenku. Žena se stává objektem jeho péče a ochrany, sexuálně ho však nevzrušuje a její pokusy o intimní sblížení odmítá, různě je zamlouvá, chová se vyhýbavě. Pohlavní styk může mít pro muže neuvědomovaný incestní náboj. Někdy si v takové situaci muž najde milenku, která je mnohdy dokonalým protipólem jeho ženy-světice. Partnerka, která se sama také teprve adaptuje na novou životní roli, bojuje s pocity méněcennosti, umocněnými partnerovým odmítáním, vnímá odhalenou nevěru jako krutou, těžko odpustitelnou zradu, zatímco z mužovy strany jde často skutečně jen o sex.

Ve většině případů příznaky Madonina komplexu spontánně odezní. Přetrvávají-li déle než půl roku, doporučují odborníci návštěvu sexuologické poradny.

Více informací najdete v časopisu Psychologie Dnes, který vydává Portál.

Názory k článku (2 názorů)
skrytá reklama Alfonsss 14.3.2016 7:13
sedí to! Kopretina B a M 16.3.2016 8:35
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.