| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Binec v bytě, šťastné dítě?

 Celkem 77 názorů.
 Ecim 


U nás zatím v pohodě 

(24.2.2010 9:12:28)
Jako dítě jsem byla hodně nepořádná, ale později jsem se radikálně změnila. Mám velmi ráda pořádek, ale na druhou stranu nechci jeho vytváření věnovat víc času, než je nezbytně nutné. Protože mám hodně malé děti, tak máme většinu dne po bytě roztaháno spoustu hraček a přijde mi to přirozené a normální. Mladší syn je na uklízení ještě malý, ale staršího už do úklidu nenásilně zapojujeme. (Pokud není velký spěch, což bohužel často je.)
Snažíme se dodržovat tato pravidla:
1.UKLÍZET TAKOVÝM ZPŮSOBEM, ABYCHOM DÍTĚTI ÚKLID NEZPROTIVILI, BRÁT HO SPÍŠ JAKO FORMU HRY A DÍTĚ POZITIVNĚ MOTIVOVAT - ve stylu "teď uklidíme a pak si půjdeme číst knížku / koukat na pohádku" apod.
2.MÍT DĚTSKÝ POKOJ USPOŘÁDANÝ TAK, ABY ŠEL SNADNO UKLÍZET. Máme krabici na lego a na vláčky, 4 tématicky rozdělené šuplíky, ale hračky se tam jen položí a není třeba je rovnat. Hračky ve skříňce, ve které je třeba věci rovnat, jsou také v různých krabicích a nádobkách. Zatím to funguje, v jednu chvíli není v pokojíku kam stoupnout, ale za pár minut je uklizeno.

Ohledně úklidu mám zatím ještě spoustu ideálů a jsem upřímně zvědavá, jak se mi bude postupem času dařit je realizovat a co budu říkat za pár let. Můj šestý smysl mi říká, že se za pár let svým ideálům i sama sobě od srdce zasměju.
 Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 


Re: U nás zatím v pohodě 

(24.2.2010 9:37:08)
Ecim taky tak. Někdy se holt podaří, že to tu není dokonalé, ale nemá cenu na všem bazírovat na 100%. Kluci mají v pokoji Police na velká auta, ty si schovávají sami vždy když jdou z pokoje po spaní. Jinak tam mají box na ostatní hračky. Box s autíčky je v obýváku stejně jako jedna krabice s mixem hraček. Je nutné mít to udělan tak aby stačilo pár minut a vše je zpacifikováno. U nás je problém kuchyně. Myčku si skládám sama, ale jak kluci potkají někde papír, nebo si po sobě vynáší plíny talířky a pod. tak to končí na zemi za zábranou. Do kuchyně nesmějí. Takže v kuchyni je pytel a až jdou spát to všechno zhrnu do něj, nádobí zase dám do myčky. Holt to jinak nejde... I děti musí mít nějaké povinnosti... Nechci z ních mít bordeláře ale ani z nich nechci udělat Monka~t~
 Taodvedle 


Re: U nás zatím v pohodě 

(24.2.2010 10:52:43)
no moje 4 leta dcera ma tak hodne bohu, truhlu , kosik na plysaky, asi 100 knih, ale ma toho tolik ze by musela mit nafukovaci pokoj. ono to vypada uklizene jen opravdu kdyz uklizim s nim. Ma playmobil spoustu, spoustu lega, a jinych blbosti, kterych se nechce vzat. je to 3 dite takze se to nasbiralo. a ja uz fakt nevim. STarsi dcera se uz pomalu playmobilu i lega vzdava a putuje to k mladsi a ta to ma preplnena. fakt si tam nevim rady. No nic jdu dnes do ikei a asi koupit nejae nove regaly, hlavne nejakou knihovnu na zed, jenze pak tam zase nedosahne.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Puberta 

(24.2.2010 9:35:57)
Deti mam zatim male , k uklidu je doma vedeme kazdodenne.
plati pravidla: Co si svleknu, hned slozim. Pokud si vyndam hracky, pred spanim je uklidim (vyjimka povolena, pokud se jedna o vlackodrahovou stavebnici s domky a zviraty a na druhy den nemame odpoledni program mimo domov)
pokud chteli notebok, bude vsechno v pokojicku uklizeno.

Ale pobavili mi dva posledni odstavecky - tato ano x takto ne

uplne vidim pubose, jak priznava pred "trapnou matkou" ze zrovna jeho borce nejvetsiho ztrapnil ucitel pred celou tridou a jeste ji navrh dava za pravdu a masti vygruntovat.
To mne hodne pobavilo.
 Inka 
  • 

Re: Puberta 

(24.2.2010 10:29:43)
Taky mi ty ukázky rozhovorů přijdou nesmyslný, takhle snad nikdo nemluví.
Jinak se neříká Bienc v bytě..., ale Bordel ... (je to proto aby se to rýmovalo:). Řekla bych nejen dítě, ale i rodič je šťastný, když pořád neuklízí, co je v dětském pokoji klidně překračuju, uklidit musí jenom, když čekáme návštěvu.
 bleděmodrý vamp 


Re: Puberta 

(27.2.2010 5:52:07)
Správně to má být "Bordel v bytě, chytré dítě". Je to údajně citát našeho odborníka Matějčka, kterého známe spíše my starší. Je rozhodně lepší mít pořádek, systém, co nejvíc to zjednodušit, aby každá věc měla své místo a rychle se našla. Mezi druhým a třetím rokem už to začít nenápadně v dětech pěstovat, ne přikazovat. Matka by měla mít co nejvíce času pro rodinné soužití, ne aby ztrácela čas uklízením po jiných, dlouhým vařením apod.
Oba rodiče i prarodiče by měli být v tomto zajedno.
Manžel dětem říkával "maminka to zas nezvládá, děcka ukliďte". Z toho jsme byla vždycky na infarkt. Děti nabyly přesvědčení, že uklízejí kvůli mé neschopnosti, nikoli potřeby pořádku, což jsem jim chtěla vštípit.
 PetraK 
  • 

Re: Puberta 

(26.2.2010 11:35:05)
Tak přesně to samé pobavilo i mě. Vedla jsem syna k pořádku stejně jako Vy svoje děti, ale od malička je prostě celý tatínek :-D A teď, v pubertě, mi někdy tečou nervy! A uuuuuž vidím, jak mi řekne "no tak jo" a do večeře je vše OK!!!!!!! Spíš by řekl, že jojojo, zítra, potom, za chvilku.... a zas by se nic nedělo. Ale JISTOJISTĚ by mi NEŘEKL o trapné scénce, ve které by byl za troubu, spíš by vylíčil, jak učitelka zas měla řeči, protože zapomněl takovou pitomost, jako je atlas :-D
 Ivka (dva kluci) 


S roustoucím věkem nadšení klesá :-( 

(24.2.2010 10:38:59)
Ano, batolata a předškoláčci se mohou "přetrhnout", aby za pochvalu mamince pomohli. Bohužel starší děti berou domácí práce už jednoznačně jako "opruz". Představa, že můj devítiletý syn si vyžádá hadřík a výská radostí při utírání prachu, mě tedy dost rozesmála :-). Manžel je "sběratel" - vše se může přeci ještě hodit, nic se nesmí vyhodit či prodat. Kluci (9 a 4) si žijí ve svých hrách a nepořádek jim vůbec nevadí. Jediný, komu je tedy chaos nepříjemný, jsem já, a tak většinu času jen někoho tlačím k úklidu, což mě stojí více energie, než kdybych vše udělala sama, ale stále věřím, že je vychovám :-). Pro ty, jejichž děti také nevýskají při úklidu radostí, mám tip: vše maximálně zjednodušit a nelpět na detailech. Hračky se nevyrovnávají do poliček, jen shrnou do příslušné krabice (jedna na koleje a vlaky, jedna na lego, jedna na auta apod.). Na zájmové aktivity (a že jich děti mají dost!) mají kluci extra baťůžky nebo tašku na každý kroužek. Nic nevybalují do skříní, botníků apod. Tenis, fotbal, plavání...na každý sport mají batoh (reklamní nebo za pár korun), kde (po případném usušení) věci mají. Pak jen popadnou z věšáku příslušný ruksak a vyrážejí. A univerzální tip: hlídám jednou týdně roční dvojčátka, slušná torpéda :-). Jakmile pronesu heslo "Přijdou dvojčata", v tu ránu bez řečí všechno lego a další hračky zmizí v zájmu záchrany před nájezdem nenechavých ručiček :-)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: S roustoucím věkem nadšení klesá :-( 

(24.2.2010 10:52:18)
To u nas taky plati - zavelet, ze prijde nejake jine ditko na navstevu :-D
hned je uklizeno
 Taodvedle 


Re: S roustoucím věkem nadšení klesá :-( 

(24.2.2010 10:53:16)
u nas to neplati, starsi si zamnkne pokoj. no a mladsi to je putna
 Katka, kluci 11 a 7 
  • 

Re: S roustoucím věkem nadšení klesá :-( 

(24.2.2010 11:37:58)
U nás úplně stejně, včetně toho manžela, který nechce nikdy nic vyhodit, protože "by se to ještě mohlo hodit".
 Hanika.P, Aní a Jáší 


Re: S roustoucím věkem nadšení klesá :-( 

(25.2.2010 14:06:36)
U nás je to taky tak, desetiletá slečna má neustálý chaos na stolku, když nadhodím slovo uklízet, to je hned ksichtíků a dvouletý capart, ten pomáhá co může, myčka, pračka, obalování řízků atd... Takže si to užívám, než mi začne taky odmlouvat ~;)
 Taodvedle 


moje 9 leta dcera, je totalni neporadnik  

(24.2.2010 10:44:52)
TEd druhy dialog je ok, akorat ze moje dcerka nerekne ok, a dobrovolne by sla uklidit pokooj!
Prave pred minoutou jsem resili zase jeji neporadek. nemohla najit notovy sesit, kde ma napsane jak ma ladit ladicim pristrojem kytaru, tim padem nemuze hrat, nebot je dost rozladena. pomahala jsem ji hledat, jenze nikde. tak jsem ji rekla ze se tomu nedivim v tom binci se neda nic najit, a nez pujde k tv tak uklidi pokoj. No nas... nevim jak, ale ma smulu. je pravda ze ja jsem byla stejna
 Binturongg 


Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 12:02:57)
S tímto heslem souhlasím! Ne tedy bezvýhradně a také to u nás nevypadá jako u uvedené Eriky, nicméně ani nemáme sterilní byt - vypucováno snad nesnáším ještě víc než totální binec.
Jsou domácnosti, kde se bojím sednout na křeslo, ač jsem vykoupaná a mám čisté oblečení a hostitelka mé pocity podporuje tím, že se tváří, jako by byla nucena uvítat malomocného :o)))
I v mírnější formě není snaha o lesknoucí se domácnost úplně na místě - např. jedna z mých známých díky své touze zvládat všechno perfektně (sebe, byt, práci, dítě), docílila toho, že vydělávla slušné peníze, většinou pracovala doma, vypadala jak ze škatulky a byt měla neustále krásně uklizený. Dítě však ještě ve 12 měsících nesedělo, bylo zcela apatické a známá se děsně divila, co se pediatrovi na jejím "hodném" dítěti nelíbí... :o(
Co mě zarazilo, že si toho nevšimlo okolí - ale "hodné dítě" zjevně tak skvěle zapadalo do života této dámy (asi jako pečlivě oprášený plyšák na gauči), bylo značkově oblékané, hezké a jeho maminka pořád opakovala, jak je zlaté a hodné, že to asi všichni přijali jako fakt. Čas letí rychle - kdo by zkoumal, jestli je mu půl roku nebo rok, a co má kdy umět...

No nic, jdu se připravit na držkovou, že je každé dítě jiné, matčin čas nepotřebuje a matka má právo na práci, úklid a seberealizaci i na úkor dítěte :-p

Samosebou u větších dětí je jasné, že je třeba je vést k udržování pořádku, to je ok - nicméně o tom snad není třeba psát ;o)

Spíš bych podobný článek pojala opravdu spíše ve smyslu, čím matky extrémistky - buď špindíry nebo jak ze žurnálu - své děti od novorozence ohrožují a třeba o tom ani nevědí...

Jo a ještě jedno mé oblíbené heslo, které má přímou souvislost s nadpisem:
Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos ;o)
 Horama 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 12:09:55)
"Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos ;o)"

Tak moje desetiměsíční dcera bude patrně geniální. ~t~ Z dětství jsem si přinesla nenávist k úklidu, mnoho let jsem jím trávila celé soboty a neděle. Teď se soustředím na to, aby moje domácnost nebyla hygienicky závadná, záleží mi na srovnané a čisté kuchyni a pravidelně odstraňuju prach. Zbytek nehrotím.

Asi před pěti minutami jsem dceři posbírala hračky a nasypala jí je do krabice. Krabice je prázdná, hračky jsou všude. Jestli tak trochu neplýtvám energií. ~;)
 Binturongg 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 12:16:36)
Hujko - já to řeším plastovýma košíčkama. Mám 3, v každém nějaké zábavné hračky a drahoušek, který umí zatím krámovat jen v leže na břiše, vyhází jeden druhý nebo třetí.
Uklízím je až najednou, a to jen proto, aby je mohl zase vykrámovat ~t~
 Horama 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 13:48:37)
My máme jen jednu krabici z IKEA a omezili jsme při nákupu počet hraček (k čemu deset chrastítek, tři jsou až až :-)) - méně hraček, menší bordel. ~t~
 Binturongg 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 14:27:20)
Deset CHRASTÍTEK?!?!
No to je opravdu k ničemu, to uznávám. Můj synáček potřebuje v každém košíku 10 předmětů, ale většinou takových, které vůbec nejsou určeny dětem (lahvičku od Baby Calmu - skvělé kousátko na zoubky, klávesnici od PC, vlhčené ubrousky nenačaté, starý mobil...)
Vybere si jednu věc (porté, co ostatní "přebere") a žižle ji nebo důkladně prohlíží ~:-D
 Horama 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 15:10:17)
Jo, deset chrastítek, minimálně tolik plyšáků apod. Byla jsem na návštěvě u kamarádky, kde se rodina nedala ničím zarazit, takže mají hraček jak pro školku, ačkoli tam řádí jen jedna desetiměsíční slečna. Tomu jsme naštěstí zamezili hned v počátečních fázích nadšení z vnoučátka/neteřátka...
 Ecim 


nezaclánějící dárečky pro děti i dospělé 

(24.2.2010 17:21:29)
U nás se to také podařilo zamezit, šlo to překvapivě snadno.

Když jdu navštívit kamarádky a vybírám dárečky pro jejich děti, tak buď přinesu něco, co se dá sníst (sladkost) nebo spotřebovat (bublifuk, pastelky) nebo je to malé (lžičky, malé hračky).
S dospělými (příbuznými i přáteli) mám dohodu, že kdykoli jim dám něco, co se jim nebude hodit, tak ať to klidně darují někomu jinému. Z tohoto důvodu třeba do knih nikdy nepíšu věnování. Jsou knihy, které stačí přečíst jen jednou, pouze některé z nich stojí za to, aby je měl člověk doma pořád. :-)
 Ecim 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 14:27:43)
Krabic máme málo a o redukci hraček se taktéž snažíme - zatím vcelku úspěšně. ~t~
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 22:14:27)
možno aplikovat opravdu jen u ležícího kojence.

Dva synové: 4 a 1 rok.
Krabice plná Lega (několik sad, z jedné sady moc nepostavíš - zatím máme Duplo).
Další krabice na dřevěné koleje a vláčky.
Sada "pracovních aut". Spousta hudebních nástrojů.
No a pár miminkovštějších hraček pro toho malého, který si stejně hraje s tím, co starší brácha.

No a když se vysype Lego, aby sis mohla stavět, hned je plný pokoj hraček.
S manželem jsme se dohodli, že hračky nejsou nepořádek... Jenom kdyby to tak nebolelo, když se na to šlápne... ~n~
 Ecim 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 22:41:29)
Přesně tak. ~R^ Vždyť říkám, že máme doma pořádek, protože ty hromady hraček se nepočítají. ~t~

Také jsem včera při stavbě akvárka z lega přišla k několika úrazům, když jsem šlápla, kam jsem neměla, zatímco prvorozený rozmontovával housenku pro miminko a druhorozený se vyválel v sofistikovaném železničním systému, který jsem tak pracně sestavovala. ~t~
 Veveruše 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(1.3.2010 23:15:04)
Jo jo,
taky se musím usmát - v 10 měsících staršího jsme taky měli jen jednu krabici na hračky a obývák ještě vypadal jako obývák (dětský pokoj zatím nemáme, jen ložnici a obýváko-kuchyň). Teď de facto nemáme obývák, ale kuchyňo-dětský pokoj a hračky jsou i v ložnici, zejména pod postelemi. Klukům je 4,5 a 1,5 roku a kromě 2 krabic na Lego Duplo už máme i krabici na "malé" Lego. Jelikož nedat dárek k narozeninám a svátku by nám fakt bylo líto (a klukům taky, zejména tomu staršímu), holt množství hraček narůstá. Chrastítek jsme se ještě nezbavili - jednak je mladší (a občas i starší, jak si hraje na batole~p~) docela často probírá a jednak, co kdybychom ještě chtěli 3. mimi~b~. Kromě Lega, vláčků a spousty autíček ještě pár jiných stavebnic, různé puzzle, parkhausy (první, který jsme koupili, byl šunt, 2., který dostali, taky, takže jsem neodolala a koupila3., konečně kvalitní; ale kluci si rádi hrají se všemi, takže nemám srdce dát ty 2 pryč; a komu taky dávat šunt, že~d~), různé dřevěné hračky (kostky, skládací medvídky, tvary). A hromada plyšáků, protože manžel je zatížený na plyšové medvědy, "zachraňoval" je z obchodů už dávno před narozením dětí. Jelikož moc jiných zlozvyků nemá, tak jsem mu to tolerovala~d~. Momentálně řeším, kam umístit jednotlivé krabice s malým Legem, které není dobré míchat, protože se v něm pak blbě hledá (zatím máme domečky - bílé dílky, domečky - červené dílky, domečky - ostatní, autíčka a pak ostatní~2~). Jelikož se sama svých věcí obtížně zbavuju, asi jednou doma otevřu školku~t~
 Ecim 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 14:39:52)
Chi chi. Tak to mám doma dvě geniální děti. ~t~ Vzpomínám si, jak před pár měsíci přišel manžel z práce a kritizoval vzhled našeho bytu. Se stoickým klidem jsem mu odpověděla, že až na to, že v obýváku není kam šlápnout, máme všude krásně uklizeno. ~t~

Jako dítě jsem úklid také nenáviděla, zvlášť pokud jsem měla uklízet něco, co roztahal někdo jiný, třeba můj bratr. ~t~ Časem ale nabyly konflikty zcela opačného charakteru. Šla jsem třeba něco uklízet a zbylí členové rodiny se urazili, že po nich něco předělávám a že tím narušuji jejich svobodu. (Příklad - čistím vanu, kterou někdo vyčistil předevčírem.) A já jsem měla pocit, že oni moji svobodu narušují tím, že mě nenechají tu vanu čistit. V koupelně jsem se při úklidu mohla zamknout, ale třeba v kuchyni to bylo horší. Manžel je v tomhle výborný, nechá mě šudlat dlaždičky a myslí si svoje. Mám 4,5 roku svoji vlastní domácnost, ale euforie z toho, že si v ní můžu dělat ABSOLUTNĚ TO, CO CHCI, mě ještě nepřešla a nejspíš hned tak ani nepřejde. Třeba když diskutuji tady na Rodince a děti dělají binec a je nám všem fajn. ~t~

Kdykoli k nám přijde návštěva s dětmi, tak ji vybízím k tomu, ať se zdrží co nejdéle. Dětičky udělají výstavní chaos a všichni si to ohromně užijeme. ~t~ Ono je totiž mnohem efektivnější uklízet rozházené hračky atd. po 5 hodin trvající návštěvě než po hodinu trvající návštěvě. ~t~

Tvrdím, že navzdory dvěma mrňousům mě pořádnost neopustila, ale mé okolí se domnívá, že jsem zdravým způsobem vyměkla. ~t~
 Ecim 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 17:55:03)
To chápu, kdybych musela uklízet celé víkendy, tak to bych si taky vypěstovala nenávist k úklidu. To jste měli tak velký dům?
 Horama 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 18:27:42)
Tak pořádkumilovnou matku. Jo, dům byl celkem velký, ale podstatné je, že ho každý týden vyluxuješ a vytřeš celý (včetně lodžií), utřeš prach všude, umyješ vanu a umyvadla, naleštíš zrcadla, uklidíš pokojíček, protože nikde nesmí nic ležet mimo své místo (to platí pro každý den), jsou zkontrolovány skříně, jestli v nich není něco jen tak naházené... ~l~ Vánoce mám spojené s tím, že bylo nutné umýt okna a na Štědrý den vydrhnout záchod. Můžeš si vsadit na to, že okna se u nás myjou od jara do léta a pak leda by mi je ostříkli hasiči. A vůbec: o Vánocích jsem ochotna maximálně utřít prach a vyluxovat.

Z pohledu mé matky jsem vlastně bordelář, jsem na to hrdá a je mi blaze. Ani postel už nestelu každý den - normálně nechávám srovnané peřiny na posteli místo abych je včetně prostěradla uklidila do peřiňáku a postele zakryla přehozem. Ani nemám ten přehoz! ~t~
 Binturongg 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 18:47:13)
Hujka - ~R^ ~t~
 Taodvedle 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 19:47:06)
Hujko ja taky nestelu, proto jsem si koupila prosivanou deku pres postel, rano to jen prehodim pres periny a vypada to ustlane. to same jsem poridila holkam!
 Yuki 00,03,07 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 21:03:10)
já taky nijak nestelu, rozhodím peřiny a nechám je větrat, do ložnice mi nemá nikdo co lozit, a když už tam má někdo přístup, tak vím, že peřiny nebude řešit

a u kluků chodí zase stejně staří kluci, pochybuju, že jejich estét vnímá nějakou postel~y~
 Ecim 


Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(24.2.2010 21:22:59)
Hujko,
mně je také blaze, když dělám některé věci jinak, než jak je po mně v dětství dospělí chtěli. ~t~
Uklízím ráda, ale jen po malých dávkách a ne o víkendu. ~t~
 KUCIKK 
  • 

Re: Bordel v bytě, šťastné dítě 

(16.3.2010 15:48:12)
U nás bylo něco podobného. Sice byt, ale taky peklo. Velikonoce a vánoce byly za trest. Komletní gruntování a zabitý celý víkend a někdy se pokračovalo ještě v týdnu.

Postupem let mamimka měkla až přestala úklid řešit. Díky bohu.
Teď už bydlím nějaký ten pátek sama a buď mám uklizeno a nebo ne. Nikomu to nevadí a nikoho nešikanuju. Přítel ví, kdy má vyklidit pole, když mě chytne uklízivá a jsme spokojený. Z podlahy se jíst nedá, ale je nám fajn.
 Mili+5 


Příklad mě rozesmál 

(24.2.2010 13:52:43)
Příklad 2 "Takto ano" mě rozesmál. Fakt tohle někomu funguje. Podobná konverzace u nás probíhala mnohokrát, jen konečná odpověď dítěte byla diametrálně jiná. Většinou něco jako "No jo, potom" a žádné potom se samozřejmě vůbec nekonalo. Nějaká scéna od učitěle kvůli atlasu rozhodně není motivace k úklidu. U nás teda nezbývá nic jiného, pokud aspoň nějaký základní pořádek má být udržován, abych pokud možno v klidu, když se mi to podaří, ale přesto vydala příkaz a trvala na jeho vykonání. V tomto mi žásné RABR nefunguje, nepořádek v pokoji ani kdekoliv jinde pro ně nemá důsledky, které by je donutili ho uklidit.
 Sylvie 


Re: Příklad mě rozesmál 

(24.2.2010 14:06:27)
Mili, přinutila jsi mě přečíst článek a taky se řežu smíchy ~t~ By mě zajímalo, jak staré dítě paní psycholožka doma má. Mám doma HOLČIČKY, vzorné žákyňky... a to, že něco nemaj do školy, to je fakt nerozhází. Maximálně mi tak vysvětlí, že Miluška (Petruška, Pepíček) to taky neměla a jako motivace k úklidu to rozhodně není ~a~

MMCH ten dialog "Vzpomínáš si, jak sis minulý týden hezky uklidil?" je taky dobrý. Moje holky by na mne nechápavě vyvalily oči a minimálně ta starší by odvětila: "Ale já přeci MÁM POŘÁD hezky uklizeno."
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Příklad mě rozesmál 

(24.2.2010 14:09:16)
Přesně tak, příklad konverzace "Tak ano" je k smíchu ~t~~t~~t~ Takhle to prostě v reálném životě nefunguje, nevím, kde to paní psycholožka sebrala. ~d~
 Sylvie 


Re: Příklad mě rozesmál 

(24.2.2010 14:11:15)
Lído - v moudrých knihách? ;o)
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Příklad mě rozesmál 

(24.2.2010 14:27:09)
Třeba ji to učili ve škole ~t~
 Oggová 


Re: Příklad mě rozesmál 

(24.2.2010 14:33:52)
Ten rozhovor mě naprosto odrovnal....
~t~~t~~t~
pěkně naučený, leč, podle mých zkušeností, v praxi naprosto nepoužitelný
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Příklad mě rozesmál 

(24.2.2010 14:36:34)
Oggi, že ty naše děti nečetly ty chytrý knihy, a proto podle nich nefungujou? ~t~
 Oggová 


Re: Příklad mě rozesmál 

(24.2.2010 14:45:28)
Lído, dovedu si ještě představit, že ten rozhovor takhle proběhne. Ale naprosto jistě vím, že i když by dítko řeklo, že tedy na to jde, tak by po hodině pokoj vypadal pořád stejně.
Něco dělám špatně....asi. ~:-D~d~
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Příklad mě rozesmál 

(24.2.2010 14:48:17)
Náhodou, Oggi, u nás se teď dějou divný věci... slečna občas uklízí sama od sebe, nějak se jí to zalíbilo. Takže jen tiše doufám, že jí to vydrží. ~z~
 Yuki 00,03,07 


Re: Příklad mě rozesmál 

(24.2.2010 21:00:58)
to je ono, měly by si ty moudrý knihy přečíst ~5~
ale jak znám ty moje, tak by se po přečtení (nebo už při čtení) začali ptát, co je to za pitomost~q~
 KKarolina 


skřítek uklízáček 

(24.2.2010 15:01:12)
nečetla jsem ještě příspěvky tak jestli se opakuji,tak pardon.
Zrovna včera jsem si četla tady na rodině o tom jak si domu rodiče pořídili skřítka uklízáčka,který si udělal v bytě noru kam si v noci když děti spinkají odnáší neuklízene hračky,tak jsem to vyzkoušela na 2.5 letého a skoro šestiletou a ejhle-pokoj byl před spaním uklízený-na zemi schválně nechaly jednu hračku jestli si ji skřítek odnese-ja ji schovala a ráno byly pěkně vyvalený...sice nevím jak dlouho to bude fungovat,ale docela dobrý napad se skřítkem:)
 Dalila, kluk 4r + holčička 9m 
  • 

Re: skřítek Pořádníček 

(24.2.2010 15:11:45)
Taky máme skřítka - funguje zatím dobře. Jen se jmenuje Pořádníček
 Binturongg 


Re: skřítek Pořádníček 

(24.2.2010 15:24:20)
Dalilo - šmarjá, kde jste přišli ke skřítkovi Pořádníčkovi?!?!?!
Ten chodil od malinka k nám už před 35 lety!!! ~t~
 Keťa, 2 děti 


Re: skřítek uklízáček 

(24.2.2010 15:17:04)
To jsem taky tady na rodině kdysi četla a byla tam poznámka jedné maminky, že tímto způsobem synovi zabavila všechny hračky, zbyly mu jenom pastelky. Synovi to bylo šumafuk a o zabavené hračky vůbec nejevil zájem ~t~
 KKarolina 


Re: skřítek uklízáček 

(24.2.2010 16:32:25)
ano,to jsem taky četla,záleží určo na povaze a jestli vám to zbaštěj-šestileta taky moc nevěří,ale jistotu nemá.~t~
 štěpánka 
  • 

Re: skřítek uklízáček 

(24.2.2010 16:58:25)
Keťo,
já to sice nepsala, ale na oba kluky to nefungovalo úplně stejně. Jenom já jsem už neměla ty zabaven~t~é hračky kam schovávat....~t~~t~
 Amy 
  • 

Re: skřítek uklízáček 

(24.2.2010 17:03:45)
Jsem docela překvapená, že na to 6-letá skočila. Kamarádka tuhle metodu vyzkoušela na 3-letého syna a neuspěla. Synek se ráno radoval, že nemá žádné hračky a že mu teda rodiče koupí nové. Kamarádka se ho snažila vyvést z omylu, že žádné nové nekoupí a on jí na tom našel další pozitivní věc - Tak aspoň nemusím nic uklízet. Nakonec po týdnu rodiče vyměkli a rádi mu všechno zabavené vrátili.
 Federika 


Re: skřítek uklízáček 

(24.2.2010 17:15:06)
přesně takhle jsem dopadla já s dětma,bylo jim to úplně fuk..
 Sylvie 


Re: skřítek uklízáček 

(24.2.2010 18:15:28)
To se nedivím, ptž z vlastní zkušenosti - jakmile nemá dítě doma hračky, tak nadělá daleko víc hůře uklízetelného bordelu. Například - z venku si domů natahá klacíky, kamínky, kaštany... reklamní letáky, které lze dále cupovat na co nejmenší kousíčky...
 KKarolina 


Re: skřítek uklízáček 

(24.2.2010 18:24:58)
To viš,že říkala,že to je určitě jen jako proto,aby si uklízeli.Ale vyprávěla jsem jim k tomu takovou pohádku o tom skřítkovi a myslím,že jí to vrta v hlavičce,nevím jak dlouho to bude fungovat,ale hlásím i dnes uklízeno,spíš si myslím,že to berou jako hru.Když to nevyjde budu zkoušet i jine triky.~z~
 Hanka 
  • 

Re: skřítek uklízáček 

(24.2.2010 21:21:14)
K nám chodí zase "SVINČÏK". Náhodou jsme kdysi na video nahráli jeden díl Medvídka Pú, kde existuje svinčík a špína, kteří mají království pod postelí. Po té co Kryštůfek Robin zase něco hodí pod postel, tak ho i s jeho kamarády něco vcucne pod postel - do království svinčíka a špíny. Nakonec za pomocí mýdla (které mu maminka dala aby se umyl až douklízí) a vysavače svinčíka zničil a už nikdy mu nedovolil ovládnout jeho pokoj.
 Lída. 


Re: skřítek uklízáček 

(25.2.2010 0:30:02)
před časem tu jedna maminka popisovala, jak tohle také zvedli. Syn se pak vyptával, jestli mu skřítek chodí taky po postýlce a odmítal v pokoji spát.
 KKarolina 


Re: skřítek uklízáček 

(25.2.2010 8:40:08)
Myslím si,že každá maminka zná sve dítka natolik,že ví co může zkusit a co ne,vím,že moje děti mají obrovskou fantazii a vyprávění vymyšlených pohádek milujou,tak proč toho nevyužít pro dobrou věc-zaleží jak se to podá.Náš skřítek je moc hodný malý panduláček,který si prostě hrozně moooc rád hraje a protože nemá své hračky tak vždy v noci šmejdí,aby si rychle a nenápadně nějakou ukořistil,dokonce mu dcera včera nechala jednu na zemi,at si ji prý vezme,že ona si s ní už nehraje a já toho hned využiju a schovám ji pro dítko me kamarádky.U nás zatím v pohode,ani je nenapadlo se něčeho bát.:-)
 pajda 
  • 

Re: skřítek uklízáček 

(25.2.2010 17:12:03)
ano, my máme taky skřítka, co odnáší hračky a když syn(4,5 roku) nechce uklízet, tak jdu pro igelitku, abych ty hračky posbírala a skřítkovi tak ušetřila práci...to je najednou fofr:-) u nás se ale hračky uklízí pouze před spaním, přes den to vypadá jak po výbuchu...však taky skřítek chodí až v noci ne?
 KKarolina 


Re: skřítek uklízáček 

(28.2.2010 20:52:40)
Ano,u nás taky až před spaním-přes den to nemá ani smysl~;)
 Hilly. 


Teror :-) 

(24.2.2010 19:31:11)
Nevěřím, že by byl pořádek, jak je popsán v prvním případě, realizovatlený s batoletem, aniž by nebyla vynaložena nějaká nepřiměřená a časově neefektivní námaha.
Moje dítě neustále něco přenáší, vysypává z krabic, rabuje. Občas dostane kus sušenky, ovoce, kterou potom někde najdu mezi hračkama.Když jí, nedávám ji do stoličky, nechám ji klidně i drobit. Vysype třeba bednu z kostkama a začne stavět, potom někam odběhne..to bych asi měla vše rychle nasypat do krabice a uklidit, ale ono třeba za chvíli znovu přiběhne a chce si s nimi hrát zase. Praktičtější mi přijde smetákem večer vše namést na jednu hromadu a uklidit.
Co se týká dospělých..My doma pořád něco vaříme, popíjíme, čteme, prostě pořád něco děláme...Nedokážu si představit, že bych měla rozečtenou knihu, pokaždé když od ní odběhnu něco dělat, zavřít a dát do knihovny, to samé s časopisem, šicím strojem, různýma poznámkama k tomu co právě čtu, studuju. Nějaké pití nám v hrnkách na stole stojí skoro pořád.Máme každý svůj oblíbený hrnek, v kterém točíme džusy, čaje, do myčky se to nevyplatí dávat. To samé s jídlem. Nechám třeba na plotně uvařené jídlo a z toho si každý vezme kdy chce. Nebo jídlo nedojí, nechá na talíři a sní třeba později. Na gauči v obýváku máme poházené polštáře a deky, protože v nich pořád poleháváme.

Před návštěvou potřebujeme alespoň hodinu, abychom vše uklidili. Nechápu ten neustálý sterilní pořádek v některých bytech. Mám takovou babičku a žít se s ní fakt nedá. Raději ani moc nevaří, aby moc neušpinila. Češu se, odložím sponku, otočím se a už tam není, babi je rychlejší. V sedačce u ní sedím jak prkno, abych jí nepomuchlala potahy na sedačce. To už hraničí s terorem.
 kreditka 


Re: Teror :-) 

(24.2.2010 19:40:06)
~g~~g~~g~
 Taodvedle 


Re: Teror :-) 

(24.2.2010 19:45:19)
no 3 krabice nam bohuzel nestaci!! ma dva velke proutene kose plne plysaku( malo ktere jsem kupovala) , pak asi 8 boxu plnych hracek. jsem z toho zoufala ale se vsim si fakt hraje.
Starsi uz nekomentuju , je to des, at si v tom zhnije. kdyz nedonese obleceni do kose nema vyprano .
 Hilly. 


Kreslení po zdech 

(24.2.2010 21:51:14)
Nedávno jsem četla, že Sára Saudková, nechá své ratolesti doma klidně kreslit po zdech, aby neomezovala jejich kreativitu..To se mi hrozně líbilo...ta musí mít nervy:-) My máme teda taky hrozně počmárané zdi, ale většinou kvůli tomu, že poleví naše pozornost..tak se to za ten rok nasbíralo..a čárnice jsou skoro všude do výšky jednoho metru~o~
 Ecim 


Re: Kreslení po zdech 

(24.2.2010 22:35:38)
Také máme pár malůvek. Ta nejhezčí vznikla ve chvíli, kdy jsem byla v koupelně a syna nepřetržitě sledovala - ovšem BEZ BRÝLÍ. Když jsem si pak ty brýle nasadila, tak jsem nestačila zírat. ~t~
 KKarolina 


Re: Kreslení po zdech 

(25.2.2010 8:44:13)
mě dcera až v pěti letech z nepochopitelných důvodů namalovala v chodbě na zed dvě sluníčka,prý jsou hezký,ne?Tak jsem koukala jak jojo a malej ten jak jde s pastelkou v ruce tak všeho nechám,protože ty jeho original díla na zdech jsou opravdu ORIGINAL~n~
 Hilly. 


Re: Kreslení po zdech 

(25.2.2010 8:46:39)
Kkarolino, to je abstraktní umění ~;)
 KKarolina 


Re: Kreslení po zdech 

(25.2.2010 9:32:44)
~:-Dje opravdu krásne...snad ani nevymaluji~;)
 Katka +3 


Re: Kreslení po zdech 

(1.3.2010 10:15:31)
Copak zdi, tam to spraví trocha Primalexu, ale nevíte čím dostat kresbu propiskou z linolea?~;)
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: Kreslení po zdech 

(25.2.2010 12:44:56)
A co když se tím naučí, že kreslit po zdech je normální? To je necháte potom čmárat úplně všude - ve škole, u lékaře, na úřadech? A co když nezůstane jenom u čmárání? Když si můžu čmárat, tak můžu i rozbít, ne? Už se nedivím, že je u nás tolik vandalismu.
 Ecim 


Jak udělat z komára velblouda.  

(25.2.2010 15:27:12)
Heleno, můžeš být NAPROSTO KLIDNÁ. Dělám maximum pro to, aby z mého syna vandal nevyrosl. On je totiž zásadní rozdíl, jestli se rodič v duchu zasměje nad tím, co dítě provedlo, a potom vhodně zareaguje, což jsem tehdy udělala, nebo jestli se nad tím bude nekriticky rozplývat, což jsem tehdy neudělala.

Na vysvětlenou:
Synovi bylo tehdy tuším 19 nebo 20 měsíců. Když jsem zjistila, co udělal, tak jsem mu sebrala pastelku a dlouze a důkladně mu vysvětlila, že na zdi se malovat nesmí a že se maluje jedině na papíry. Pak jsme si to u toho obrázku opakovali ještě několik dnů (možná i týdnů) po sobě. Postupem času jsme asi tak jako KAŽDÁ matka s KAŽDÝM dítětem měli menší či větší konflikty na téma "kreslení po koberci a po stole". Několikrát jsem na syna zvýšila hlas nebo ho dokonce plácla přes ručičku. (A teď jsem upřímně zvědavá, jestli to tu teď od někoho slíznu, že mlátím dítě.) Neříkej mi, že Tvoje děti nikdy nic nepočmáraly.

Ach jo, snažila jsem se tady lidi pobavit veselou příhodou a vyjdu z toho jako mrcha, která z dítěte vychovává vandala. Jinak pokud Tě to zajímá (jako že asi ne), tak syn v necelých třech letech už několik měsíců nikde nic nepočmáral (kromě papírů), žádný nábytek ani zdi, a to ani doma, ani mimo domov. Takže bych uvítala trochu víc shovívavosti a nadhledu.
 Ecim 


Heleno, PROMIŇ 

(25.2.2010 15:43:58)
Heleno,
promiň, teprve teď jsem si všimla, že to nebyla reakce na můj příspěvek.
 Hilly. 


Re: Kreslení po zdech 

(25.2.2010 20:08:29)
To nevím, zeptej se na to Sáry Saudkové.~y~
 Veveruše 


Re: Teror :-) 

(1.3.2010 23:32:35)
A dá se pak uhlídat, jak dlouho (kolik dní) to jídlo/pití na stole/zemi/jinde leží?~2~ Já se snažím uklízet průběžně, každý večer špinavé nádobí nastrkám do myčky a "nemyčkové" umyju (no, občas obden, když ho není moc a vím, že ho nebudu 2. den potřebovat; myčku taky zapnu někdy obden, když není plná~;)). Ale povalující se "nedojedky" a "nedopitky" by mi vadily. Já buď dojím nebo likviduju, případně jídlo z plotny večer přesunuju do lednice. U nedojedků manželových se tážu, jestli to ještě bude, jinak likviduju. Nedojedky dětí neschovávám (hned je dojím nebo zlikviduju). Děti vedu odmala k jídlu v židličce a nad talířkem, děti (kluci 4,5 roku a 1,5 roku) s tím nemají problém, starší se sám dožaduje talířku, když mu ho náhodou nedám, takže úklid po jídle spočívá v otření dětí, stolu a zametení pod stolem. Ale hračky se nám válí všude, zrovna teď tady mají kluci postavený obchod a garáž z Lega Dupla, domeček z malého Lega a plastovou dráhu pro auta a vláčky a nechtěli nic z toho bourat, protože si s tím budou ještě hrát~d~. Ale jakmile si se stavbami nehrají a překážejí v další hře, tak je společně likvidujeme.
Já mám ale problém pro změnu s utíráním prachu a úklidem podlahy - vysátí a vytření samo o sobě nic není, ale ten neustálý přesun věcí, abych tu podlahu a nábytek vůbec mohla vyčistit mě ničí~a~ Prostě máme víc věcí než je kapacita bytu. Naštěstí bychom se do roka měli stěhovat do většího~:-D.
 gatto 


Takto ano!??? 

(24.2.2010 22:24:35)
Takto ano !
rodič: „Dnes ráno jsi nemohl najít atlas, viď? Nechyběl ti ve škole?“
dítě: „Chyběl a co jako?“
rodič: „Hm, to asi nebylo příjemný.“
dítě: „Ty se nějak zajímáš?“
rodič: „A nebylo by lepší si trochu poklidit? Třeba si dát věci do školy na jedno místo…“
dítě: „Nebylo, protože se mi nechce.“
rodič: „Tak co kdybys to udělal hned, večeře bude za půl hodiny, to stihneš.“
dítě: „Ani omylem.“
 štěpánka 
  • 

Re: Takto ano!??? 

(24.2.2010 22:28:04)
~y~~y~~y~
 Ecim 


Re: Takto ano!??? 

(24.2.2010 22:43:46)
Tak schválně, za kolik let mě takovýto rozhovor čeká? ~t~ Jsou chvíle, kdy si říkám, že to bude hodně brzy. ~t~
 Ecim 


Re: Takto ano!??? 

(26.2.2010 21:05:43)
Zatím máme fázi "NE NE NE" a "VŠECHNO VÍM LÍP" - třeba to, jak jsem se narodil. ~t~
 Ecim 


Re: Takto ano!??? 

(26.2.2010 21:08:59)
Jednou se mě neteř zeptala, podle čeho pozná, že už jde do puberty. Odpověděla jsem jí, že to bezpečně pozná podle toho, že zjistí, že jsme všichni úplně pitomí. ~t~
 Gábi, 2 děti 


Takhle to nefunguje ;-) 

(25.2.2010 13:02:31)
Zní to hezky (zvláště pro někoho, kdo ještě děti nemá), ale bohužel to takto nefunguje. Ze mne se po dětství v poměrně velkém nepořádku vyklubal "chorobný" (dle mých dětí a manžela) pořádkumil. Rodiče měli velice svérázný přístup k úklidu: otec hromadil, matka milovala "komínky" ve skříních a leštění "pičičandiček", ale nijak ji nevzrušovaly hromady novin, nevyžehleného prádla, není, kam položit talíř apod. Možná klasický problém přeplněného minibytu. Již velice brzy jsem si sama uklízela a snažila se udržet pořádek v celém bytě.
A moje děti: samozřejmě vychovávám příkladem. Ano, dítě batolecího a předškolního věku se nadšeně zapojí do úklidových a pomáhacích her, ale jednou hra končí. ;-)
Za vše věta mého staršího dítka: "Mami, ty máš zkreslené představy o tom, co je pořádek."
P.S.: Myslím, že vtip hesla "bordel v bytě ..." je v tom, že ti, co podle něj žijí, jsou potencionální "neřešiči" a těm a s těmi se žije snadněji než s námi "prudiči".

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.