| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Dokdy má dítě věřit „na Ježíška“?

 Celkem 165 názorů.
 Jana + 3 rošťáci 


Ježíšek 

(4.1.2010 8:49:35)
Moje dcerka měla 11,5 roku a teprve tyto vánoce přišla s tím, že na Ježíška nevěří - bylo mi to trošku líto... Druhá dcera má 8 let a také to zkoušela, ale ještě jsem jí dokázala vysvětlit, že Ježíšek existuje. Syn je ještě malý, má 3,5 roku a věří prakticky na vše. To dětské věření je nádherné a myslím, že čím později přijde na to, že vše není tak (Ježíšek, Zoubková víla...), tím lépe pro něj. Starší dítě se s tím vyrovná snáze.
 sarmi 


Re: Ježíšek 

(4.1.2010 9:15:45)
nasemu 4,5letému synovi jsme rekli, ze nektere darky si davaji dospeli mezi sebou, ale detem, ze nosi jezisek.
(na druhou stranu, mit strach z toho, ze uslysi neco jineho ve skolce, nez na co je zvykly doma, tak ho na to pripravim a nelamu si tim dal hlavu... nejde o zivot).
 Ecim 


Re: Ježíšek 

(4.1.2010 9:22:52)
Tak takovéto "postupné dávkování pravdy" plánujeme také. ~t~
 Ecim 


Re: Ježíšek 

(4.1.2010 9:21:48)
Jsem ráda, že jsem měla možnost věřit na Ježíška, protože to pro mě mělo ohromné kouzlo. ~f~
Mé děti jsou ještě hodně malinké, a proto ještě na Ježíška také věří. Tedy aspoň ten starší, tomu mladšímu je to zatím jedno. ~t~
Na Ježíška jsem věřila asi tak do 8 let ze sdělení, že Ježíšek neexistuje, jsem měla smíšené pocity - jednak jsem měla radost z toho, že se potvrdilo moje podezření, že Ježíšek neexistuje a že teď už chápu, proč mi každé přání nemůže splnit, a jednak i maličko zklamání.
 Ecim 


Re: Ježíšek 

(4.1.2010 10:25:12)
Jedna kamarádka mi kdysi vyprávěla, že když byla malá (kolem 7-8 let), tak jí velmi vrtalo hlavou, jak to s tím Ježíškem vlastně ve skutečnosti je. Pak dostala skvělý nápad, jak to zaručeně zjistit. Prohlásila: "Až budu mít děti, tak jim schválně nekoupím žádné dárky a uvidí se, jestli něco dostanou nebo ne." ~t~ Naštěstí pravdu zjistila ještě dříve, než si děti pořídila, a tak se její děti nestanou obětí takového riskantního experimentu. ~t~
 Ivona,Klára02,Tereza06 
  • 

Re: Ježíšek 

(4.1.2010 9:23:20)
pořád věříme na Ježíška,kdo chce ať věří.Když měla Klárka 4 roky,tak jí chlapeček od známých řekl,že moc dobře ví,že dárky kupují rodiče a mají je zamčené ve skříni.Byla z toho smutná.Tak jsme ji vysvětlili,že každý na Ježíška nevěří.Už má 7 a psala dopis Ježíškovi,už samozřejmě ví,že dárky do rodiny kupujeme ale pořád chce věřit,říkala,že dárek na narozeniny dostane od nás,ale o vánoční si zase Ježíškovi napíše
 Ecim 


Re: Ježíšek 

(4.1.2010 9:25:12)
Jedna moje malá příbuzná zatvrzele CHTĚLA na Ježíška věřit a moc se zlobila, když jí někdo říkal, že Ježíšek není. Jiným dětem naopak vadí, že jim dospělí neříkali pravdu. Je to složité. :-)
 Ivona,Klára02,Tereza06 
  • 

Re: Ježíšek 

(4.1.2010 9:32:50)
každý má právo na svůj názor,my to prostě neřešíme jestli je nebo není,ale chceš věřit a psát dopis nebo nechceš,proto ji názor od někoho jiného,že vlastně Ježíšek není nijak neudivuje.
 Lanata 


Re: Ježíšek 

(4.1.2010 12:57:04)
My jsme to vyřešili tak,že jsme synovi řekli,že dárky, o které si naosal v dopise jsou od Ježíška a dárky,které tam jsou "mimo dopis" dostal od nás,aby těch dárků měl hodně.Starší syn pak časem sám pochopil,jak to chodí a rád už "naděluje"sám a mladší,sedmiletý,stále na Ježíška věří - tedy alespoň mi to tak připadá~;)
 pega 
  • 

Re: Ježíšek 

(4.1.2010 14:17:50)
Synovi je 8 a teprve letos prestal na Jeziska verit. Uz posledni 2 roky mel logicke otazky ohledne casu, penez, doby nadelovani, vybirani deti atd. a bylo tezsi mu na to odpovidat. Letos uz mi to prislo jako vylozene tahani za nos, tak jsem mu to rekla. Dcerce bude 6 a stale veri, dokonce tvrdi, ze ho videla z okna. Ona je ale uplne jina povaha, pohadkama zije, prakticke veci neresi.
 Kabuki 


Re: Ježíšek 

(4.1.2010 18:53:21)
Moje nejmladší dítě na Ježíška věří úplně, dvě starší děti (kupodivu, škole a spolužákům navzdory ~:-D )na něj věří částečně. Věří, že některé dárky nosí Ježíšek a další dárky si tam dávají lidé sobě navzájem, aby si dělali radost. (A letos poprvé nám dali pod stromeček dárečky i děti).
 Blanka 
  • 

Re: Ježíšek 

(6.1.2010 15:41:20)
No ale v těch dvanácti už to na vás spíš hrála ne ?
 svathina 


Re: Ježíšek 

(10.1.2010 14:32:45)
Náš syn má 9 let a stále na Ježíška věří..je to bezva pocit,ale dá to úsilí, aby dárky nenašel dříve jak pod stromečkem..~t~
 Babar 
  • 

Re: Ježíšek 

(3.12.2010 20:18:44)
My jsme řekli synovi (7 let) když nechápal, kdo je ten pán s červenou čepicí v supermarketu, když ne Ježíšek, že to Santa Klaus a ten nosí dárky dětem v Americe. V Rusku je to děda Mráz a u nás ježíšek. Každýmu přinese dárky ten, na koho věří. My na Ježíška, nám nosí Ježíšek. A ten, kdo na Ježíška (dědu Mráze, Santu) přestane věřit, tak tomu musí kupovat dárky rodiče... A že je to to samý, jak s vírou v Boha. Někdo věří a je mu 60 let a někdo ne a nikdo neví, jak to je... Nejde říct není ani je. Nikdo ho nikdy neviděl... A rada pro něj - ať ve škole klidně řekne, že Ježíšek není, aby nebyl trapnej, ale dokud bude v hloubi dušičky věřit, tak tam aspoň jeden dárek od něj bude mít... Obvykle ten nejdražší, na který my bychom neměli peníze ;-)
 Dáša Suchá 


Re: Ježíšek 

(3.12.2010 22:40:11)
Úplně s vámi souhlasím, mám dvě dospělé děti a obě holky věřily na ježíška nejméně do deseti let, ta starší ještě déle.Mám devítiletého syna a ten taky ještě věří na vše, občas už přišel s něčím ze školy,že není,ale já se mu to snažím neustále vymlouvat a vím,že to na škodu vůbec není,holky mi jsou za to do dneška vděčné,že jsem je tak dlouho udržela v tom dětském světě.A poslednímu synovi je teprve deset měsíců a vím,že se budu snažit mu taky co nejdéle udržet za každou cenu ten pohádkový svět.
 amy 
  • 

Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 9:32:34)
My Ježíška nemáme a neměli jsme. Jsme ateisté a synovi jsme význam Vánoc a dárky vysvětlili jako dobu, kdy prostě svým nejbližším koupíme něco pěkného, co jim udělá radost. Pravidelně začátkem prosince všichni 3 vyrážíme shánět pro blízké dárky.
Vzhledem k tomu, že v tomhle směru nejsme průměrná rodina, vysvětlili jsme Kubovi, že některé rodiny věří v Ježíška a ať jim to tedy nerozmlouvá. Ale vím, že ve školce byl docela problémy mezi těmi, co na Ježíška věří a těmi co ne.
 Tragika 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 10:07:24)
Mně se kdysi podařilo nemožné - syn věřil na Ježíška téměř do 11ti let. O to větší byl šok, když zjistil, že neexistuje.
Univerzální rada ohledně Ježíška asi neexistuje.
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 10:26:16)
Amy, my si na Jeziska taky nehrajeme. MMCH, slovni spojeni "verit v Jeziska" mi doslova trha usi, je to smutny, ze verim a potom bych o viru mela prijit, prijde mi to jako klam. Kdyz si nekdo HRAJE na Jeziska, tak to vice odpovida svetu fantazie a pohadkam, jejichz autenticke kouzlo proste vysumi s vekem deti....Moje deti od pocatku vi, ze si darky davaji lide navzajem, protoze se maji radi a protoze je to v dobe, kdy se pripomina narozeni Jeziska, ktereho taky obdarovali 3 kralove. Nejsme verici, ale ctim kulturni tradici, ovsem ve vlastni interpretaci.......:-)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 10:54:54)
my zase "Ježíška" nevedeme, protože jsem křesťané :-)
K nám Ježíšek na Vánoce nechodí, protože u nás Pán Ježíš bydlí celý rok ~:-D
 Červená řepa 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 11:03:15)
My taky neříkáme že dárky přinese ježíšek, jsme křesťané a představa nadělujícího lítajícího mimina jak se souká oknem nám nedělá dobře, ale tajemno jsme pro děti zachovali - dárky se objeví pod stromkem a nerozebíráme to,jak se to stalo. Některé tam dáme s dětmi sami, jiné tajně. Ježíš nás obdarovává celoročně a to se taky snažíme dětem vysvětlit, dar je i to, že můžeme slavit vánoce a dostávat dárky. Snažíme se dětem oslavu narození Krista opět s dárky propojit, ovšem masáž ve školkách a školách ( ale i v obchodech, na úřadech, na ulici, od jiných dětí ) je intenzivní, takže letos jsme si to ujasňovali poměrně dost často.
 apoštol 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(11.1.2010 17:48:47)
Nezneužívejte "dětské věření" k podvodům o Ježíškovi, Velikonočním zajícům a čertům a Mikuláši, a podobným nesmyslům!! Nechte dítě OSOBNĚ znát Boha, o němž od narození vědí více než později o čemkoli jiném v životě. Malé děti znají Boha a nepotřebují báchorky o někom, kdo prý nosí dárečky, ani o jiných bytostech, které neexistují, nebo jsou úplně jiné, než se jim tvrdí!! Vědí o existenci Boha a znají Ho, dokud jim materialistická výchova tento životně důležitý vztah nezničí. Máte jim co závidět, že Ho znají. %Ríkejte jim vždy jen pravdu: KDO skutečně je to každoročně o Vánocích opěvované dítě, jaký JE Bůh, kdo a jaký JE Satan (nejúspěšnější satanský spočívá v tom, že ho lidé popírají), CO je skutečný smysl a cíl života,... Na tohle nejsou nikdy "příliš malé". Z jejich "dětského věření" si vezměte příklad a bu´dte jako ony ve vztahu s Bohem. Vezměte Ho za slovo a seznamte se s Ním OSOBNĚ!! Tvrdit dětem, že neexistuje, a oblbovat je báchorkami ů Ježíškovi, co jen nosí dárečky, lze přirovnat k nejbrutálnějšímu zacházení!! ~m~
 SnowWhite 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(11.1.2010 18:23:31)
Panebože ty magore! To radši satan než tyhle žvásty
 apoštol 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(11.1.2010 17:48:51)
Nezneužívejte "dětské věření" k podvodům o Ježíškovi, Velikonočním zajícům a čertům a Mikuláši, a podobným nesmyslům!! Nechte dítě OSOBNĚ znát Boha, o němž od narození vědí více než později o čemkoli jiném v životě. Malé děti znají Boha a nepotřebují báchorky o někom, kdo prý nosí dárečky, ani o jiných bytostech, které neexistují, nebo jsou úplně jiné, než se jim tvrdí!! Vědí o existenci Boha a znají Ho, dokud jim materialistická výchova tento životně důležitý vztah nezničí. Máte jim co závidět, že Ho znají. %Ríkejte jim vždy jen pravdu: KDO skutečně je to každoročně o Vánocích opěvované dítě, jaký JE Bůh, kdo a jaký JE Satan (nejúspěšnější satanský spočívá v tom, že ho lidé popírají), CO je skutečný smysl a cíl života,... Na tohle nejsou nikdy "příliš malé". Z jejich "dětského věření" si vezměte příklad a bu´dte jako ony ve vztahu s Bohem. Vezměte Ho za slovo a seznamte se s Ním OSOBNĚ!! Tvrdit dětem, že neexistuje, a oblbovat je báchorkami ů Ježíškovi, co jen nosí dárečky, lze přirovnat k nejbrutálnějšímu zacházení!! ~m~
 Denisa 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 10:56:31)
Musim rict, ze je mi tveho syna lito. Kazdy at si dela co chce a veri cemu chce, ale ja osobne v tom vidim kus ukradeneho detstvi, toho kouzelneho detstvi plneho zazraku, prani, nadprirozenych bytosti, pohadek a fantazie. Myslim ze s ateismem to souvisi pramalo.
 Markéta, kluci 8 a 1 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 11:03:27)
Tak to si nemyslím, že by dítě, protože se v rodině nehraje na Ježíška, bylo ochuzeno o kus dětství. Pohádkami a fantaziemi se mohou nechat unášet i děti, kde dárky pod stromeček dávají táta s mámou. Náš starší prozřel loni v létě, informaci o neexistenci Ježíška strávil celkem v klidu a fantazii mu to nijak nezredukovalo.
 Jana D. 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 13:49:11)
Ja bych naopak videla kus ukradeneho detstvi v tom, ze bych svemu diteti mela lhat a valit srouby do hlavy.
 DENISA 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 14:31:04)
Tak v tom pripade nema tve dite detstvi zadne, jenom povinnosti vyplyvajici z jeho detskeho zivota. Hned mu vysvetlite, ze veskere knizky pro deti jsou nesmysly, nic jako pohadkove bytosti neexistuje a rovnou mu ve dvou letech soupnete encyklopedie, protoze jenom tam je napsana pravda a ne nesmysly.
 Veveruše 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 22:17:30)
Proč encyklopedie až ve 2 letech? Ty už prohlížíme s oběma syny od 1,5 roku~t~. A proč by to, že čerti, víly, vodníci atd. jsou jen "jako", mělo znamenat, že v pohádkách jsou samé nesmysly~q~? Starší syn (4 roky) sice na Ježíška věří (hodně jsem s jeho "zavedením" váhala a doteď nevím, jestli jsem udělala dobře - nejsme křesťané, resp. já ne - manžel je křtěný, ale do kostela nechodí - věříme v cosi nad námi - může to být i Bůh - ale já rozhodně nevěřím v božský původ Ježíše), věří i na Mikuláše, na čerty a anděly asi spíš ne, protože už jsme rozebírali zemské jádro i atmosféru (zajímal se asi před rokem, co všechno je pod námi i nad námi) a říkala jsem mu to po pravdě (resp. podle svého přesvědčení). Navíc měl dlouhé období, kdy se bál kdečeho, včetně psů, tak se mi zdálo hloupé ho zatěžovat ještě strachem z nadpřirozených bytostí. Já jsem v Ježíška věřila do 6 let, docela mě zklamalo, že mi rodiče lhali, a strašidel pod postelí i jinde v dětském pokoji jsem si užila v předškolním věku víc než dost~;((
 Veveruše 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 22:26:57)
Jinak jsem zapomněla dodat, že můj manžel věří na skřítky, takže to tajemno do rodiny malinko dodává on, já jsem holt asi spíš víc realisticky založená~d~. A když u nás doma dvakrát viděl syn pod gaučem strašidlo, tak ho manžel chytil a vyhodil ven~g~. Malou fantazií synové určitě netrpí, i když jejich fantazie se vybíjí spíš vymýšlením realistických příběhů a hraním si na reálné věci, jako jsou autobusy, auta apod. Holt jsem s nimi víc já než manžel~d~.
 susu 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 7:31:13)
nějak mi zmizel příspěvek. Tak znovu. Nevadí mi pohádka a fantazie se kterou dítě přijde samo, vadí mi udržování nepravdy vymyšlené dospělými.

Dcera třeba hodně prožívá mluvící růžové poníky. Ptala se mě, jestli skutečně existují a já jí řekla, že za 40 let, co jsem na světě, jsem žádného neviděla, ale že třeba někde jsou a že je možná potká. Hmmm, ale její víru v tyto poníky nikdo neudržuje obrovskými horami dárků, legendou, tajemnými vzkazy ani ničím.

Na Ježíškovi mi vadí právě ta manipulace a lež, s níž jsou děti vytrvale přesvědčovány.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 8:24:32)
Podle mych deeti je jezisek zlaty jezek s kridly, za 35 let sveho zivota jsem ho nikde nevidela...
ale mozna nekde je

jak vzacna shoda s ruzovym ponikem...

obe vime, ze neexisuji a obe svym detem nechavame viru, ze by existovat mohli...

nasi kluci si mysli, ze malym a hodnym detem nosi darky jezisek, dospeli si darky vetsinou kupuji navzajem, nekdy jim treba taky neco donese jizisek. Zlobivym detem a detem ktere neveri darky kupuji rodice, aby pod stromeckem neplakali, ze jim jezisek nic nedonesl.
 susu 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 8:38:48)
potíž je, že o ježíškovi jí nemůžu říct totéž,že jsem ho nikdy neviděla a myslím si, že není, když nám nosí každý rok dárky.:-(
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 10:27:02)
bylo to vyjadreni k tve posledni vete..
Ja si proste nemyslim, ze jeziske je vymysl a lez
nas synek prvnak prisel pred Vanoci se zoubkovou vilu, ja o tom v zivote neslyslela :-)
a tak jsem se poptala, co a jak... a za vytrzene prvni zoubky dostal pod polstar korunky..
Myslim, ze by byl hodne zklamany, kdyby tam nic nenasel
sam s tim prisel, sam tomu veri.... asi mu to nekdo rekl..
a je mi fuk, jestli to byl kamarad, nebo si cetli v druzine pohadku, ktere uveril.
je to krasna detska fantazie, stejne jako jezisek (o nem jsme mu rekli mi, a utvrzoval se ve skolce kazdy rok pred Vanocemi), ja mu fantazii brat nebudu
Fantazii je treba podporovat a rozvijet a ne ubijet!
Lidi bez fantazie, jako by nezili
Podle mne , je zivot bez fantazie nuda NUDA ŠEĎ ŠeĎ
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 10:45:05)
Cairo, vcera vecer tusim na Barrandove TV davali spanelsky film Faunuv Labyrint - je to film o svete detske fantazie a musim rict, ze po shlednuti (doporucil mi tuhle podmanivou podivanou manzel, ktery uz to videl) beru tvoje slova: "zivot bez fantazie nuda NUDA sed Sed" mirne s rezervou.... Ja myslim, ze to s tou fantazii nejak prehanime a hrooozne ji precenujeme a adorujeme, hlavne co se nasich deti tyce. Mozna to ale jenom vyjadruje nasi touhu prozit si nevinnost a nevedomost detstvi jeste jednou skrze fantazii nasich deti...?
http://www.csfd.cz/film/221638-faunuv-labyrint-laberinto-del-fauno-el/?text=143330
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 12:21:36)
Film sem nevidela, pokusim se dohledat a skouknout
ja se netouzm pomoci deti vratit do detstvi, to vubec ne...
ale kdyz slysim ty jejich debaty, treba o skritkovi v dutine stromu... nebo i o jeziskovi, o tom, ktery cert byl pravy a ktery nebyl :-)
ja jim do toho zasahovat nebudu
nevim, zda bych obstala a uhadala si realitu proti jejich fantazii
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 13:05:20)
Cairo, ja do hrani deti taky nezasahuji a obcas je tajne posloucham a jsem fascinovana, co vsechno nevymysli....Ale kdyz za mnou prijdou a ptaji se me jako svoji maminky na neco, tak v drtive vetsine rikam pravdu, neprikrasluju realitu, ani nerozvijim svet fantazie...Kdyz si ale spolu hrajeme, tak si vymyslime kde co a ja to tak beru.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 13:37:14)
s tim plne souhlasim
 susu 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 10:47:07)
"Podle mne , je zivot bez fantazie nuda NUDA ŠEĎ ŠeĎ"

S poslední větou naprosto souhlasím.
Teď jen jak vyjádřit, že ježíšek mě štve, protže kvůli němi dítěti lžu a podvádím. (strkám dárky pod strom, s tím, že jsou od ježíška.)

Dcera umí být i praktik. Jednou jsem jí ukazovala věštecké karty a zrovna to moc nevycházelo, pomluvy a potíže. Dcera na mě tak kouká, jak to probírám a pak povídá-ale věřit tomu moc nebudeme, že ne? Dostala mě.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 12:15:59)
Kolik je dcerce?

Nas starsi ma 7 let, a ja vlastne ani nevim, zda veri nebo neveri - neresim to. Dopis napsal... ale to ja taky :-) porad lepsi napsat prani, nez rict manzelovi: kp mi tohle, tohle chci ... a lepsi, nez cekat, co vymysli chlap sam :-)
darky dostal, rika, ze jsou od jeziska - no to mi s manzelem rikame o vanocnich darkach taky

ja si vlastne ani nepamatuju, do kolika let jsem ja sama verila na jeziska...
ale to teseni se "na jeziska" si pamatuju, i z dob kdy mi bylo 18.
Proste u nas je jezisek pojem, psani jeziskovi ritual. Pro jeziska se vecer 24 vysnorim, abych se mu libila (a nejen jemu...)

memu manzelovi je 35, pred peti lety dostali se syny k vanocum obrovskou formuli na dalkove ovladani... a kdyz ten darek s jednom synklem v narucim a druhym u kolen rozbalili, rekl.... tu jsem si od jeziska vzdycky pral ... a on mi ji donesla az ted :-)

nasi rodine jezziska nikdy nikdo nevezme
a neni to lhani detem
ja to neberu, ze jim lzu
ja podnecuji jejich fantazii
 susu 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 12:33:42)
dceři bude v dubnu 7 let.

předevčírem jsem si hrály, koukaly jsme před spaním na poličku s vyskládanými poníky a začaly jsme si představovat, že ožili a poskakují po pokoji, hrají si s míči, nevadí mi říkat-jééé, tento mě žužlá a tento mě kousnul do zadku, malá se cchechtá jako blázen a je nám fajn. Asi i ona ví, že je to hra, ale obě jsme si to užily.

Když se ptá, jak se jěžíšek dostane do zamčeného bytu a já mektám něco, že prochází zdí, tak je mi to nepříjemné. Já nevím, proč mám tady tak silný pocit lži.
 Ecim 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 13:10:56)
Susu, "můj" Ježíšek si sám uměl tiše otevřít okno. ~t~
 susu 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 18:59:50)
to vyjde nastejno, kliky jsou jen zevnitr. Ja jsem na to asi moc logik.:-)
 Ecim 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 20:00:04)
Vidíš, to jsem si jako malinká holka neuvědomila. ~t~
 Ecim 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 13:02:19)
~R^~x~
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 13:11:32)
Cairo, tak to je hezky, ze mate takove rodinne ritualy a uzivate si je! Ja vnimam Vanoce taky jako rodinny svatek, i ty darky k nim patri, ale jsem proste proti tomu patosu a vymyslum ohledne Jeziska. Ale jakekoliv ritualy, ktere jsou spolecne sdilene, jsou dulezite a hodnotne. Ja se akorat casto stavim proti argumentu, ze bez Jeziska je ochuzena detska fantazie a nevim co jeste. Prijde mi to jako takovy nazorovy kyc, jenom aby se neco reklo a nemuselo se o tom dlouho premyslet....
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 13:52:28)
ja si spis myslim, ze je to spojene s medializaci Santy - ten zasadni odpor vuci jezisku (nebo jak to nazvat)
mne se treba libi, jak nekde schovava velikonocni zajicek vajicka po zahrade
nase deti vi, ze kralik patri do kralikarny a zajice strili deda Pepa na honu... a presto se loni z jara ptaly, proc u nas vajicka zajic neschovava?
proste kazda rodina ma sve zvyky a hotovo
to by byla silena nuda, kdyby vsude bylo nastejno, o cem by si deti ve skole povidaly

a o cem by sme pak drbaly mi tady, ze jo?
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 14:03:48)
:-) M.
 Líza 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 9:02:01)
Já myslím, že mluvící růžový poníky vymysleli lidi a její víru udržují pomocí televize a hromady plastových hraček, ať doma nebo "jen" v reklamách. To už mi přijde lepší, udržovat jim v hlavě něco, co má aspoň kvality skutečného mýtu s poselstvím, než připitomělé výmysly o mluvících plastových nesmyslech.
 susu 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 9:06:33)
víš, my nemáme televizi. Plastové poníky má, ale to, co si s nimi vymýšlí, je holt její vlastní.

v ČEM MÁ JEŽÍŠEK DÁVAJÍCÍ DÁRKY KVALITU SKUTEČNÉHO MÝTU? Ehhh, pardon, za caps lock.
 Myšutka* 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 9:13:22)
Susu, pokud vánoční svátky někdo pojme jako s prominutím žranici s následným dárkovým překvapením, pak je to stejná úroveň jako růžový plastový poník. Pokud jsou ale slavnostní večeře a dávání dárků jako součást připomínky zrození Ježíše, jakési vyvrcholení adventu, pak je to kvalitativn ěna jiné úrovni. Připouštím, že to tak někdo vnímat nemusí, ale je hodně rodin, pro které to samotné "dárkování" není to hlavní.
 susu 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 9:41:49)
my nejsme věřící Myšutko, nepřipomínáme si zrození Ježíše.
 Myšutka* 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 9:46:41)
OK, my také nejsme klasičtí věřící. Nicméně vánoce pojímáme spíš duchovně, ale je fakt, že dárečky a včeře v tom mají své pevné místo.

Hlavní je mít z těch svátků dobrý pocit a radost, ne pocit uštvané zvěře v posledním tažení.
 Ecim 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(5.1.2010 9:21:45)
Susu, Cairo, to je fakt moc hezky řečené, myslím si, že tuto formulaci určitě také jednou použiji. :-)
Lízo, ono záleží na vkusu. Jsem přesvědčená o tom, že kdyby růžoví poníci frčeli v době mého dětství, tak z nich také budu celá hotová a budu si nějakého pod stromeček přát. A mezi námi, myslím, že je lepší růžový mluvící poník než třeba smraďoch a umělohmotné usekané prsty nebo jiné části lidského těla... ~t~
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška FAKT nevedeme:-) 

(5.1.2010 12:58:58)
Susu, teprve ted jsem objevila tvuj prispevek a stoprocentne se s nim ztotoznuji. Ackoliv jsem mela klasicke detstvi s hranim si na Jeziska, nikdy me to moc nebralo, spise mi to prislo jako prehravani toho sameho donekonecna a porad dokola, s minimalni invenci a kreativitou. Pamatuju si na par okamziku "vytrzeni", kdy jsem obdivovala, jak se lesknou svetla v ozdobnych koulich nebo jak prskaji prskavky. Ale uz jako dite jsem nechapala, ze vsichni porad tak mlzi a saskujou kolem toho Jeziska a darku? Kdyz jsem byla -nactileta a ta hra se furt natahovala, tak jsem se zeptala, jestli nahodou Jezisek neni v Stedrovecerni den narozeny Jezis Kristus a cele pribuzenstvo se z toho mohlo zvencnout, co to je za nesmysl, kdo mi tyhle recicky o nejakym Kristu tluce do hlavy (ze by ti zatraceni Jehovisti :-) nebo kdo! Nikdo mi nic netloukl, ale umela jsem uz nejaky ten rok cist a zajimala jsem se o dejiny... Tenhle zazitek me jenom utvrdil v tom, ze "PREHRAVANI" pred detmi a snaha o "DOKONALE DIVADLO dotazene do poslednich logickych detailu" je proste klam. Je to klam a vedome udrzovani deti v iluzi, ktera je umele vytvorena dospelymi a z ktere drive nebo pozdeji deti vystrizlivi s mensimi ci vetsimi (nebo treba zadnymi? Kdo vi?) pocity zklamani...Ja si s detma hraju, cteme pohadky, vymyslime bytosti, ktere neexistuji atd. Ale je to hra a deti to vi, myslim, ze uz od velmi utleho veku deti dokazi rozlisovat mezi hrou a realitou. Ale to, ze rodice deti schvalne (kvuli nejake (komercni) tradici) udrzuji v nejake predstave a jeste ji predkladaji detem jako REALITU, i kdyz se deti ptaji na x logickych otazek a ptaji se tak vlastne po pravde - tenhle pristup proste nechapu a neztotoznuji se s nim. Proto jsem si v moji rodine na "zahadneho" Jeziska nikdy nehrali a nehrajeme. Nevalim detem do hlavy zadna dogmata, Vanoce pojimame velmi civilne s ohledem na krestanskou tradici, i kdyz nejsme verici. Zaroven si uvedomuju, ze jsem se svymi nazory v mensine, ze to je asi nejaka "okrajova uchylka", tak me prosim berte s nadhledem. A ted mizim. Uz jsem rekla k tomuhle tematu vsechno.
 susu 
  • 

Re: Ježíška FAKT nevedeme:-) 

(5.1.2010 19:34:38)
mam dojem, ze jsem taky uchylka. A to vanoce rada mam, jen nemusim, cim dal vic, toho jeziska. :-)
 Matys2 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(10.1.2010 10:29:35)
Lituji všechny fanatické chudáky, kteří nedopřejí úžasné a tajemné vánoce svým vlastním dětem ze své vlastní blbosti a pohodlnosti!!!

Já osobně jsem věřila na Ježíška asi do svých osmi - devíti let a když to "prasklo" zklamaná jsem rozhodně nebyla! Rodiče nebo Ježíšek, vždyť je to ve finále jedno! Ale to tajemné kouzlo když zazvoní zvoneček a vidím rozzářené oči svého syna (3 roky) v úžasu, že mu Ježíšek přinesl spoustu dárků, to přetrvává. Cítím se jako bych sama byla malá. A teď budu jenom doufat, že nenarazí v blízké době na děcko nějakého idiota, který vánoce neslaví podle tradic. I malý červíček dokáže v člověku pěkně nahlodat velké podezření.. Ale co se dá dělat, to už je prostě asi dnešní společnost.
 emkohacko 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(3.12.2010 20:24:31)
přesně tak, je to trochu škoda, to kouzlo prostě k Vánocům patří. Ale každý ať má názor jakýkoliv, já mu ho vymlouvat nebudu a rozhodně mi nepřijde špatné, že my Ježíška vedeme! ~:-D
 vakat 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(6.12.2012 10:19:40)
Myslím, že děti jsou nadšené už jen z toho těšení se na dárečky. Z toho, že si napíšou o dárečky, čekají, jestli dopis za oknem zmizí. Mně třeba překvapila dcera, která při u každé reklamy na hračky prohlásí, že to chce a nakonec si nakreslila Ježíškovi jen o dvě.
Rozhodně Ježíška nebudeme prosazovat za každou cenu. A podporovat nebo udržovat dětskou fantazii podle mého smysl má, dokud to jde. Já mám radost třeba z toho, když se dcera dívá na nebe a hlásí, co jí který mrak připomíná, nebo různě zakřivené stromy nebo listy, že ní něco připomínají.
Ať si ty děti představují, jak by asi Ježíšek mohl vypadat a jak to asi dělá, že zvládne roznést tolik dárečků. Možná je škoda, že právě my, dospělí, často fantazii ztratíme a z mnozích z nás se stávají strnulí suchaři.
Ona ta fantazie a představivost by se nám v životě občas chodila.
Podotýkám, že nejsme věřící, ale Vánoce patří k určité tradici. Ať se děti těší na dárečky, na zdobení stromečku, pečení cukroví. A já jim to chci dopřát. Dětské vnímání světa je přece hezké a bezprostřední a už jim ho v dospělosti nikdo nevrátí.
 linda 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 11:00:48)
smutné...
 linda 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 11:00:51)
smutné...
 Marta 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 11:14:20)
Náš patnáctiletý syn samozřejmě ví, že dárky kupují či vyrábí rodiče a ostatní příbuzenstvo. Ale přesto každý rok píše dopis Ježíškovi.
Myslím, že tak cítí alespoň trochu toho kouzla a může si něco doopravdy něco přát, ne jenom chtít. A připadná mi lepší, stát se součástí jeho snu, když se mu snažím něco splnit, než se ho jenom zeptat: "Co chceš koupit?"
 MsLucii 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 11:23:59)
Mně je 23 a před Vánoci mi mamka povídá - A kdy si napíšeš Ježíškovi? ~;)
Možná to byly moje poslední Vánoce u našich a příští už budou s přítelem ve vlastním, ale prostě takové tradice jako zvonění zvonečkem a prskavky na stromečku u nás nikdy nevymizely a já jsem za to ráda...
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 12:39:07)
Lucii, to co pises o Jeziskovi, je "komunikacni zkratka". Je to neco jako domluveny signal, ze se blizi Vanoce a lide si chteji udelat radost darkem a aby se trefili do vkusu ci prani sveho blizkeho, tak chteji nejaky "tajny" tip. Je to takove divadylko, ktere lidi na Vanoce spolu hraji a nerikam, ze to je spatne, ba naopak to udrzuje rodinnou pospolitost skrze domluvene ritualy, jez se kazdy rok opakuji. To co mne na Jeziskovi vadi je to, jak dlouho se deti zamerne udrzuji v nevedomosti a jak se tim dospeli bavi...
 MsLucii 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 16:21:20)
Já bych tomu neříkala "udržování v nevědomosti"... Jsem neskutečně ráda za ty roky, kdy jsem v ježíška věřila, ten úžasnej pocit, vnitřní třes, skoro "zázrak".. krása... Ale já mám dodnes ráda tajemno :-)
 Lída+2 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 13:25:10)
Luci...při čtení mě napadlo, že já do dneška je mi dávno přes 30...dostávám od našich na Mikuláše nějakou dobrotu a můj manžel samo taky.
Takže já jim vždycky taky nějakou mńamku dávám....

A zrovna nedávno říkal manžel , že co je se mnou tak má lepší Mikuláše než měl jako dítě.

jińak kluci na Ježíška věřili do pololetí první.....škola udělá svoje...
 Lída+2 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 13:27:05)
Jinak kluky naopak baví dárky chystat..balit a čekat co na ně řeknou....třeba tohle jsou dárky mého syna 8letýho pro babičku a dědu udělal to na keramice:
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 13:58:35)
Lido, krasa! Ja taky ucim deti, ze kdyz si lide davaji darky, tak by mely i deti treba neco namalovat svym babickam (pripadne i mne a tatinkovi, abychom si to mohli nekam vyvesit...:-) Muj syn k tomu letos pristoupil sverazne. Uz nekolik mesicu ho bavi si "hrat na postaka", ma k tomu detske vybaveni. Takze babickam namaloval obrazek, dal ho do obalky spolecne s nekolika "vyplnenymi slozenkami" a imitaci bankovky 500Kc. Vsechno to orazitkoval, nalepil detskou znamku a predal to babicce se slovy: "Tohle je dopis od Jeziska, pridal ti tam obrazek Bozeny Nemcove, ta taky psala o Babicce!"....Proste maglajz! Fascinuje me, jak si deti s klidem dokazi skombinovat v hlave spoustu ruznorodych informaci....:-)
 Eva 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 11:49:52)
Amy a když za tebou přijde syn např. s tím, že "viděl" skřítka, jak to vyřešíš? To teď není zlomyslá otázka, jenom by mne zajímalo, jak se tyhle věci řeší v jiných rodinách. S tím skřítkem mi kdysi přišla dcerka, když byla jako předškolák na táboře a hráli v noci bojovku. Vedoucí ji při tom nechali a my taky, nikdo neměl to srdce jí "ukrást" obrovský zážitek. Dneska asi ví, že to skřítek nebyl, nicméně na to pořád ráda vzpomíná.

U nás donesou dárky pro děti andělé, jako pozdrav od Ježíška. Dospělákům už dárky nenosí, ti si je dávají mezi sebou. Dcera má 9 let a letos asi poprvé tušila, že dárky koupili rodiče. Ale poctivě psala dopis, těšila se s malým bráškou atp. Na Mikuláše nevěřila už loni, ale hrála to pro brášku s námi.
Jinak naše děti znají legendu o Mikuláši i příběh o Ježíškovi. Oba mají opravdu mocnou fantazii a syn pevně věřína skřítky, víly, kouzla... Dcera postupně začíná chápat, co je a co není pohádka, ale brání se tomu seč může.

Mám kamarádku, která má stejně staré děti jako já a od mala je vede k realitě. Ježíšek k nim nikdy nechodil, Mikuláš je nesmysl.. Od malička dětem ihned jakékoliv pokusy o "tajemno" rozmlouvala. Stejně tak povídání si s panenkou nebo plyšáčkem bylo vždy nesmyslné, neb to jsou jenom hračky. V současné době si zoufá nad nedostatkem fantazie u dětí, nad jejich naprosto neuvěřitelné nedětským myšlením, nad tím, že nemají v podstatě žádný rozlet. Vím, tohle je extrém ve výchově, ale mám pocit, že kouzla a tajmeství dokážou v dětech vyvolat silné zžitky a hodně jim zpříjemnit dětsví.
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 12:33:54)
Evo, ja bych nepodcenovala detskou fantazii. Je rozdil mezi klamem a metaforou. Moje male deti letos na podzim uvideli krasny zapad slunce s cervanky odrazejicimi se v jezirku. Byly z toho paf a syn (4roky) hned vyrukoval s tim, ze to slunicko asi krvaci, ze na jezirku je krev od slunce. Rekla jsem mu, ze to moc hezky popsal, ale ze to neni pravda, ze se nam to jenom zda, navic ze slunce neni clovek, tak nemuze krvacet, ale rika se to tak. To samy je u nas s Jeziskem, skritkama a cimkoliv jinym. Nevytvarim detem zadne ideologicke doktriny magickeho sveta, ten je v jejich hlavach a podil racionalna a magicna se v detske predstavivosti meni dle veku a zkusenosti. Nelibi se mi manipulovat s detskou nevedomosti a udrzovat je ve smyslenych predstavach do co nejpozdenjsiho veku...Navic Vanocni svatky jsou jen 3 dny v roce, podle me je dulezitejsi si hrat a "nenasilne snit" s detma rovnomerne po cely rok, nejenom na Vanoce. Muj pristup k Vanocum bude asi dany tim, ze nemam rada organizovanou zabavu, tot vse....
 Eva 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 14:16:07)
Ale ono nejde o to děti uměle v něčem udržovat. Jde o to, nechat jim jejich snění. Já chápu, že někdo dětem nechce "cpát" Ježíška(u cizích dětí jsem velmi opatrná a snažím se spíš nevyjadřovat), nám prostě Ježíšek do našeho světa patří. Já sama dětem klidně skřítky nechám, časem jim ze života sami odejdou.


 Eva 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 14:16:11)
Ale ono nejde o to děti uměle v něčem udržovat. Jde o to, nechat jim jejich snění. Já chápu, že někdo dětem nechce "cpát" Ježíška(u cizích dětí jsem velmi opatrná a snažím se spíš nevyjadřovat), nám prostě Ježíšek do našeho světa patří. Já sama dětem klidně skřítky nechám, časem jim ze života sami odejdou.


 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 14:46:18)
Evo, ja si zase myslim, ze detska fantazie se nepta rodicu o svoleni. Fantazie proste je a da se ruzne ovlivnovat, podnecovat, ale obavam se, ze ubit se snad ani neda, ne? Kdyz za mnou deti prijdou a na neco se ptaji, odpovidam jim po pravde. Kdyz za mnou deti prijdou a reknou, ze si chteji na neco hrat a maji v ramci hry nejake dotazy, tak s nima "hraju" a klidne i hejkaly potkavame v lese a houby se pred nama schvalne schovavaji.... Rozlisuju mezi hrou a realitou, Vanoce patri spise do sveta her a pohadek (viz televize se v nabidce pohadek cini kazdym rokem....), proto nejake ritualy dodrzujeme, ale davani daru je spise realita, proto u nas zadny Jezisek v tomhle zapleteny neni....Viz co jsem uz psala Jite....
 Ecim 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 14:55:04)
Pokud jde o dětskou fantazii, měli by být dospělí opatrní. Jako dítě jsem měla fantazii obrovskou a často jsem to od některých necitlivých a nechápajících dospělých dost schytávala. Ještěže ti chápaví a milující dospělí kolem mě převládali. Vybavuji si situaci (nesouvisející s Ježíškem), když jsme byli s dědou na horách a jedna paní tam mému dědovi vynadala, jak je možné, že mi dovolí hrát tak blbé hry, že mě podporuje v tom, aby ze mě vyrostl blázen. Hlavně že ona sama svého syna nechávala pálit jednu cigaretu od druhé. ~a~
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 15:04:01)
...no jo, to ale byla babka hloupa, ktera to rekla schvalne, aby vam ublizila...Ale i to bohuzel patri k zivotu, pred hloupyma lidma svoje deti neochranis, protoze nikdy nevis, kdy a kde na ne narazi....Dulezity je, budovat v detech sebevedomi, aby se dovedly nad tyhle rany a "tafky" povznest, i kdyz mnohdy zaboli....:-(
 Myšutka* 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 15:30:17)
Ono je celkem jedno, jestli u vás doma chodí či nechodí Ježíšek. Ale dětská fantazie se dá zlikvidovat. To co popisovala Eva znám důvěrně z vlastní rodiny. Bratránek byl taky neustále "udržován v realitě" a v nějakých 10ti letech z něj byl člověk bez fantazie. Možná měl nějaký tajný vnitřní život, ale pak si dal hodně velkou práci, aby to nikdo z okolí nepoznal.

To není určitě tvůj případ, pokud si s dětma hraješ na hejkaly, pak jim umožníš fantazijní prožitek. To by u tety nešlo, už ji slyším, jak prohlašuje, že hejkalové jsou nesmysl a hotovo. Vánoce u nich byly jenom jméno a naklizený byt. Dárky si sice dávali, ale ani si je nezabalili a včeřelo se nahodile cokoliv. Vzpomínám si, jak jednou bratránek vyprávěl na to, jak mu hrozně nechutnal špenát a mám u řekla, že mu nic nedá, dokud to nesní.

Je na rodičích, jestli dětem nechají jejich fantazie bez komentáře, nebo ji jemně usměrní. každá na to máme svůj recept a každé dítě potřebuje jiné rámce. Jsou děti, kterým víra v "kouzla" pomůže překonat potíže a jsou děti které ji nepotřebují, případně ani nemají~d~.

 Ecim 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 15:33:59)
Myšutko, je mi Tvého bratránka upřímně líto. ~n~ A přála bych (nejen) jeho dětem, aby se jednou měly lépe.
 Eva 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 14:27:47)
Jinak u nás je naprosto normální "být spolu" i v průběhu roku. Spolu s dětmi si povídáme o tajmných věcech klidně i v červenci u rybníka...

Možná je to ale i o tom, že já sama věřím tomu, že je "něco mezi nebem a zemí". holt jsem z rodiny, kde ženy byly vesnické čarodějnice.
 MsLucii 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 16:23:44)
V tomhle případě bych taky vysvětlila, že sluníčko nekrvácí, ale pokud by mi dítě tvrdilo, že vidělo nad jezerem tančit víly, tak mu to vyvracet nebudu...ať už to je fantazie nebo pohled někam, kam my dospělí nedohlídneme, je to krásné..
 Eva 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 17:29:39)
Přesně tak, taky bych to tak udělala.
 Theend 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 18:56:34)
Hm, tak to já bych se spíš zeptala, proč to sluníčko krvácí, co se mu stalo? Je pravděpodobné, že bychom se dostali až k tomu, jak mu nalepit náplast, když je tak daleko... Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela z výchovného hlediska, ale tyhle rozhovory mě prostě baví a obohacují. Proč nepopustit uzdu fantazii? Na druhé straně, nikdy by mě nenapadlo mlžit ohledně toho, jak se miminko dostane do bříška. Svět mýtů a fantazie je jedna věc, ale na sexuální výchovu není nikdy brzy (pokud se dítě zeptá). Kdo s ní otálí, ten může ztratit důvěru dítěte, aspoň u nás doma to tak proběhlo, když jsem já byla dítě. Jak jsem přestala věřit na Ježíška si nepamatuju, ale nemyslím, že by toto zjištění podlomilo mou důvěru k rodičům. Prostě jsem z téhle pohádky jednou vyrostla a už to nebylo důležité ...
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 19:08:35)
Martino, muj syn bral "poceti" a "narozeni" uz v mateske skolce ve 2.tride. Pani uc. jim pry povidala, ze maminka dostane do briska seminko od tatinka (podrobnosti zadne), potom tam miminko roste a kdyz naroste tak ho maminka vytlaci ven "tam dole", pry asi z prdelky? Pritom maminka place a narika, ze to uz nemuze vydrzet, jak to boli! Tak to je prepis toho, co mi vypravel syn. My jsme si cetli knizku "Jak jsem prisel na svet", kdyz jsem byla podruhe tehotna. Od te doby ho ale tahle tematika nezajimala, az ted s tim prisel, protoze se o tom bavili ve skolce s pani ucitelkou...Tak co, je lepsi o tom rict detem sami nebo to nechat na vzdelavaci autorite? Prijde mi to podobne tema jako s Jeziskem....da se o tom mlzit a bajit nebo proste rict pravdu.
 Myšutka* 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 19:20:52)
Magdi, já bych řekla, že ono je to jedno, jestli dětem přinese dárečky Ježíšek, nebo si je dá s rodiči navzájem. Podstatné je, že rodina prožije něco hezkého, příjemného, něco, co ji utvrdí v tom, že k sobě všichni patří. Ono je fuk, jestli je to na vánoce, nebo třeba v listopadu.

Důležité je, aby jednou mělo dítě na co vzpomínat, aby pocítilo co to je mít rodinu a mít pocit toho bezpečí v jejím kruhu.

Není to tak dlouho, co jsem prožívala hodně těžé období a nebyla jsem daleko od zhroucení. A moc mi pomohly právě ty vzpomínky na dětství, na krásné Vánoce, ale i na spoustu "kouzel", které kvůli nám prováděl děda a my mu to baštily i s navijákem. Vůbec toho nelituju, spoustu si ještě dnes neumím vysvětlit, nevím, jak to dělal, ale bylo to nádherné. Ano, věřila jsem na skřítky a víly, tak jako věří i moje děti. Věřila jsem, že děda umí čarovat. Jestli mým dětem zůstanou podobné vzpomínky, tak budu ráda.
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 19:45:10)
Ano, Mysutko, tak pod tohle se muzu taky klidne podepsat...podstatu vnimame stejne! Hodne stesti a hezke vzpominky! M.
 Kabuki 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.1.2010 19:01:47)
...no, vidíš a já mám přátele křesťany a ti to svým dětem vysvětlili podobně (takže na (ne)víře vůbec nezáleží)
 grepiková 


Re: Ježíška nevedeme:-) 

(4.12.2010 11:49:53)
Tohle je pro mě dost tvrdé , neumím si představit , že bych dítě o kouzlo Ježíška připravila , ale každý to máme jinak. Já mám děti dvě , jedno má 21 a věřil asi do 8 let , nějakou dobu měl již podezření a vyzvídal. Jednoho dne jsme si sedli, a vysvětlili si vše s tím , že na Ježíška se věří jako na pohádku. Věřil mi a byl rád , že na mě vyzrál o něco dříve. Nikdy se u nás ani po tom co bylo jasno, nepřestalo mluvit..přijde Ježíšek. Mladšímu jsou 3 roky, to očekávání na Ježíška je překrásné. Až přijde čas , vše si povíme, a budeme zase, i po tom co už bude jasno, mluvit o tom , že přijde Ježíšek. Nebojím se až se mě zeptá , věřím , že budu umět vysvětlit, proč malé děti na Ježíška věří a větší už vědí jak to je , povím mu , že už je velký kluk , ale tímto se kouzlo Vánoc neruší , né u nás. Nejsme věřící ,ale Vánoce jsou pro nás nejkrásnější období. A nezapomenu nikdy na první Vánoce, kdy můj starší syn už věděl jak to je ,a nenápadně pašoval dárečky pro nás pod stromeček , abychom to neviděli a věřili , že to tam dal Ježíšek.

Přeji KRÁSNÉ VÁNOCE
 MsLucii 


Ježíšek 

(4.1.2010 11:19:47)
Pamatuju si doteď větu paní učitelky v PRVNÍ TŘÍDĚ - "No, na Mikuláše a čerta tady snad už nikdo nevěří, že ne.." Já třeba věřila a jsem si jistá, že jsem nebyla jediná.. Měla jsem pocit, jako by mi někdo něco ukradl..a od té doby jsem začla pochybovat, jak je to vlastně i s Ježíškem, ale věřit jsem prostě CHTĚLA :-) a říkala jsem si "..co kdyby.." :-D! To mi vydrželo asi dva roky, pak jsem se těšila na to, že pujdu s mamkou tajně do města koupit něco taťkovi pod stromeček a zase obráceně a navíc jsem si připadala důležitá, že já už to vím a bavilo mě hrát divadýlko před mladší sestrou (tajné zdobení stromečku, protože i to u nás dělal Ježíšek atd.) :-) Ta naopak ztrátu Ježíška obrečela, nechtěla se s tím smířit.. Takže - je to různé..
U svých dětí bych jednou ráda tu pravdu "dávkovala", jak tu někdo psal..
 Eva  
  • 

Osobní postoj a raději Ježíška než Santu a Dědu Mráze 

(4.1.2010 12:39:29)
Moje děti věřily a malá ještě věří a to jí bude deset. Jako 3-letá vběhla do pokoje dřív, než jsme chtěly, zřejmě se tehdy zachvěla záclona od otevřeného okna a průvan způsobil, že ona HO prostě viděla a dokonce HO i nakreslila. Byla jsem tehdy z toho obrázku mimo. Vypadal tam jako zárodek v bříšku. A to jsme tehdy ještě nic takového neřešili. Proto jí ho nevymlouvám, nicméně letos bylo otázek mnohem víc a moje odpověď byla, že každý něčemu věří a pokud ona tomu, že jí nosí dárky Ježíšek, proč bych jí to měla vymlouvat, když ona ho viděla a já ne.

Že jí to závidím!

Sama jsem v životě zažila tolik nevysvětlitelných věcí a setkání s mrtvými, že nemám důvod nevěřit.
Letos poprvé ale i dárky kupovala. Radovala se ze všeho, z dárků od Ježíška, dárků ode mne, sourozenců, táty a prarodičů, kam je ale také donesl Ježíšek.
Nevím, jestli už lecos dělá s úmyslem potom pozorovat, ale ... pochopila jsem, že si o to, co by ráda od Ježíška dostala, řekne tak jednou a někdy jen v náznaku a o to víc se snažím, aby jí to Ježíšek donesl. A věci, o které si říká často, kupuji já a balím je do stejného papíru, jako ona nám všem.
Pro někoho oblbování, pro mne neskutečně hřejivý pocit u srdce, když ji vidím, jak rozzářenýma očima rozbaluje dárky ...a tak to bylo i se staršími dětmi a nenapadalo by mne nikdy, dělat to jinak.
Mnohem a mnohem víc mne trápí zavádění Santy a dříve Dědy mráze do našich končin.
Věřím, že pro děti je zhmotnění Santy ve filmech mnohem přijatelnější, ale chybí mu právě ta touha snu, něčeho nadpřirozeného, neviděného, tajemného ...
Já sama si nepamatuju, kdy jsem prozřela a pochopila, ale právě tyto Vánoce jsme se o tom s mámou bavily a ona si to pamatuje přesně. Tehdy jí to hodně ublížilo, dozvěděla se to příliš brzy, v první třídě, byl rok 1957 a slovenský venkov byl plný věřících a ona patřila k nim a socialistická paní, vlastně soudružka učitelka, tyhle děti obrala o jejich sen.
Možná máme štěstí na paní učitelky ve školce a i ve škole, která čtvrťákům jejich sen nebere a nevnucuje jiné. Přesto si děti dávaly dárky navzájem a přesto si psaly i Ježíškovi.
Nevidím v tom problém a jde spíš o to, pozorovat dítě a čekat na ten správný okamžik, aby mu odebrání jeho snu a víry neublížilo víc, než ponechání ho v jakémsi ... pozitivním lhaní ze strany nás, dospělých.
 Eva 
  • 

Re: Osobní postoj a raději Ježíška než Santu a Dědu Mráze 

(4.1.2010 12:40:33)
omlouvám se za chtěly ... samozřejmě chtěli, bylo nás víc ;-)
 MartinaNov (dva rošťáci 


Ježíšek 

(4.1.2010 12:52:54)
a proč proboha nevěřit??? Nejsme křesťané, nebudu tvrdit, že Ježíška nepotřebujeme, protože si dárky dáváme celý rok (mmch, takové kecy mívala spolužačka, jejíž rodina se hlásila k Jehovistům).
My totiž Ježíška potřebujeme. Líbí se nám to tajemno, i my dospělí "píšeme" Ježíškovi, při čekání na Ježíška (tatínek mezitím dával dárečky pod stromeček) jsme se syny (1 rok a 3,5 roku) byli ve zhasnutém pokojíčku a dívali se ve kterém okně už svítí světýlka - protože jenom Ježíšek může zapnout světýlka na stromečku.... Proč obrat děti o ty jiskřičky v očích???
Reality si budou užívat dost a dost, jak budou dospívat. A jelikož realita většinou není moc hezká, zuby nehty se držím jakéhokoliv pěkného zvyku. Ve všedním životě si většinou užíváme hlavně starosti, takže si hlídáme všechny svátky, kromě Vánoc i Valentýna a 1. máj jakožto svátek lásky, slavíme si svá výročí.
Taky bychom mohli mávnout rukou, ale co pěkného pak z toho života budeme mít. Buďme dětmi, aspoň dokud naše děti jsou maličké a umí si tato kouzla užívat. Až budou v pubertě, tak bude pod jejich úroveň si s námi vůbec povídat, tak si to rychle užijme a buďme s nimi chvilku malí ~;)
 Ecim 


Re: Ježíšek 

(4.1.2010 13:09:47)
Martino, napsala jsi to moc pěkně, souhlasím s Tebou, také to tak vnímám. :-)
K těm Jehovistům - už jsem se tu nedávno dvakrát vyjadřovala na téma "neslavení Vánoc", a tak to nebudu opakovat. Jen to shrnu - přijde mi smutné, pokud děti na Vánoce a k narozeninám nic nedostávají. ~n~
Na druhou stranu - k příspěvkům např. Amy nebo Magdy musím dodat, že i jejich interpretace (i když odlišná od té mojí) má něco do sebe a líbí se mi, že jiným lidem jejich pojetí Vánoc neberou a tolerují je.
 Magda & 2 
  • 

Re: Ježíšek 

(4.1.2010 13:27:48)
Ecim, reknu ti to narovinu, ja jsem k Vanocum dost kriticka a dokazu svoje nazory prezentovat dost nevybirave, ale az po te, co zacnu byt napadana od "tradicionalistu", ktere by ani ve snu nenapadlo zpochybnovat puvod a vyznam Vanoc a proste kopiruji to, "jak se to dela" a "jak jsou na to zvykli oni". Ja jsem mnohem vic vykorenena a vyznamy ruznych svatku hledam spolecne s tim, jak starnu a vyvijim se (a taky vzhledem k mym detem). Presto se necitim behem adventnich priprav nejlepe, protoze k "folkloru" Vanoc bohuzel patri i predhaneni a porovnavani "kdo co a jak" uz udelal nebo jeste neudelal. Kdyz jsem cekala v MS na vyzvednuti syna a slysela vsechny ty postavajici maminky, jak vyzvidaji kolik toho cukrovi a do jakych obchodu pro darky, a potom jim jejich deticky predaly uz X-ty dopis pro Jeziska, tak ty maminky obracely oci v sloup a delaly, ze je tech prani uz nejak moc...atd. To mi prijde jako solidni parodie na Vanoce....:-( Tahleta vanocni masaz mi fakt vadi a muzes se ji branit jak chces, ale to by jsem se musela odstehovat nekam na samotu u lesa, abych se dokonale izolovala. Jinak MAGICKE KOUZLO VANOC fakt neuznavam a opravdu se snazim nachazet po cely rok chvile nejen pro sebe, ale i pro sve deti, kdy si muzeme uzit sneni a tajemna a nemusime to nikde troubit do sveta a fantazirovat a dojimat se na povel.....
 Ecim 


Re: Ježíšek 

(4.1.2010 13:37:40)
Magdo, tak v něčem se shodneme. Reagovala jsem na Tebe hlavně proto, že z Tebe mám dojem, že se s Tebou dá mluvit. :-) (Upřímně - ne s každým mám chuť se do nějakého dialogu pouštět. ~;))
Také se snažím si nacházet hezké chvíle i během roku.
Dojímání se na povel vždy vede ke zklamání - o Vánocích, při narození dítěte i jindy.
Shodla jsem se s mnoha lidmi, že i když se snažíme Vánoce pojímat co neklidněji, tak se stresu na 100% nevyhneme, lze ho jen redukovat, ale ne se ho zcela zbavit. Ale přesto mám Vánoce velmi ráda, i když je beru mnohem pragmatičtěji než malé děti. :-)
 Beruška 
  • 

Re: Ježíšek 

(5.1.2010 10:33:02)
Co máte proti Jehovistům? Možná nedodržují stejné tradice jako my, ale to neznamená, že jsou horší nebo nemorálnější. Každý má prostě jiný pohled na svět. Já jsem třeba semi-vegetariánka a nehněvám se na ty, kteří jedí vepřové, pokud mi nevyčítají, že já se mu vyhýbám... Tož tak.
 Jana 
  • 

Re: Ježíšek 

(5.1.2010 10:37:37)
To je přesně ono, nevnucuješ. Oni vnucují. Jeden můj spolužák na VŠ k nim patřil, bylo to docela těžký si ho udržet od těla. Prudil i kantory, nedal pokoj... A když mi zvoní pravidelně u dveří, oslovují mé děti před obchodem atp., to mi zatraceně vadí.
 Ecim 


Re: Ježíšek 

(5.1.2010 11:38:53)
Jsem nábožensky tolerantní, i když mi to občas - upřímně řečeno - dá dost práce. Držím se do chvíle, než mi někdo začne něco vnucovat. (Bez ohledu na to, jestli je to Jehovista nebo kdokoli jiný.) Určitě bych nešla jen tak zničehonic vykládat dětem Jehovistů, jací jsou chudáčci, když k narozeninám nebo k Vánocům nic nedostanou, ani bych nešla nadávat rodičům Jehovistům, že dětem nic nedávají. Když se mě na to ale někdo zeptá, tak odpovím, že mi to přijde smutné, protože tím, že dětem dám k narozeninám a k Vánocům dárečky, přeci nikomu nijak neublížím. Pokud ale tato situace vyhovuje jehovistickým DĚTEM i RODIČŮM, tak je všechno v pořádku a necítím potřebu je napadat.

Ono je to takhle se vším, nejen s vírou. Uvedu příklad - třeba TELEVIZE. My ji máme, ale díváme se na ni dost málo. Pokud ale někdo televizi nechce a vyhovuje to tak CELÉ JEHO RODINĚ, tak mi to přijde naprosto v pořádku. Nepřijde mi ale v pořádku, když třeba rodiče televizi nechtějí a děti ano a trápí se kvůli tomu. Ale sama od sebe bych ty lidi rozhodně "sprdnout" nešla.
Sama například nelyžuji a nehraji počítačové hry, ale svým dětem bych rozhodně neřekla: "Já to nedělám, tak vy to nebudete dělat také a co si to vůbec dovolujete chtít lyžovat a hrát počítačové hry."
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Ježíšek 

(5.1.2010 23:00:11)
souhlasím s tebou.

My jsme s manželem ateisté a děti rozhodně nehodláme vést k víře. K jaké totiž??? Která je ta správná??? Nepodporuji žádný fanatismus, ať se mé děti samy rozhodnou, až budou plnoleté a budou si schopné udělat svůj názor.
Do té doby slavíme "křesťanské" svátky původem v hodně starší historii, hezky po svém, abychom z toho měli radost hlavně my, protože přesně o tohle jde.

PS: pokud bych si měla vybrat náboženství, tak proč zrovna křesťanství??? Jako hříšní se podle nich už rodíme, stejně, ať děláme co děláme, čeká na nás peklo a zatracení... Naproti hinduisté věří v karmu, během života se snaží být dobří, aby se v příštím životě měli lépe - tohle mi zní mnohem optimističtěji a i s ohledem na společnost užitečněji! Howgh.
 10.5Libik12 


Re: Ježíšek 

(6.1.2010 0:22:01)
Protože žiješ v křesťanské kultuře, jejím pilířem je například rodina, kterou se oháníš (třeba na rozdíl od tebou zpívaných hinduistů).

A že dáváš dětem svobodnou volbu? No to nedáváš, vychováváš je dle svého přesvědčení, jako kdokoliv jiný (fundamentalista či sympatizant jakékoliv filosofie)
 Ecim 


Re: Ježíšek 

(6.1.2010 9:38:38)
Martino, víš, co je legrační? Že si vždycky řeknu, že už tady něco rozebírat nebudu, protože už jsem o tom psala, ale pak se na to stejně stočí řeč. Ale jinak jsem ráda, že se mnou souhlasíš. A také nevím, jakou víru bych si vybrala. :-) Ono jinak hrozně záleží na interpretaci, občas si tu se zájmem přečtu různé diskuse mezi věřícími, kteří mají na jednu věc diametrálně odlišné názory. :-)
 susu 
  • 

překvapivé 

(4.1.2010 13:17:17)
zaujalo, mě přesvědčení některých, že pokud dítě nebude věřit na ježíška, bude o něco strašlivě ochuzené. Nevím, pro mě je tato hra jen jednou z mnoha a mnoha her, myslím si tedy, že pokud zrovna tuto nebudeme hrát, tak že se moc neděje a dítě svou fantazii s nadšením uplatní kdekoli jinde.

Dcera na ježíška zatím věří a já jsem jinde psala, jak mě postupem doby víc a víc mrzí, že jí pořád lžu. Že z hry -ježíšek nám donese dárky, je kupa lží-co dělá celý rok, jak vlastně vypadá, jak se dostane do zavřeného bytu, proč jí nemůže donést živého koně,....Prostě jí celé vánoční období lžu a lžu a lžu. Čím víc se ptá, tím víc mi to vadí. Víceméně jsem rozhodnutá to nějak mírně ukončit, jen zatím nevím jak.
 Ecim 


Re: překvapivé 

(4.1.2010 13:31:28)
Chi chi, taky jsem v době, kdy jsem na Ježíška věřila, chtěla mj. živého koně. ~t~ A co myslíš, dostala jsem ho nebo ne? ~t~
Maminka to v mém případě udělala tak, že mi jednoho dne při jedné debatě o Ježíškovi řekla: "Povím ti tajemství. Dárky dětem pod stromeček dávají maminky a tatínkové." Ustála jsem to celkem v klidu, ale pár debat na téma "je to lež nebo je" jsme pak s maminkou absolvovaly. Ale nelituji. :-)
 susu 
  • 

Re: překvapivé 

(4.1.2010 20:19:54)
no, tipuju, žes ho nedostala, stejně jako moje dcera. :-) A dík za radu, jak z toho ven. Snad to tak nějak snese i dcera. Mě už ty lži docela vadí.
 Jíťa 
  • 

Re: překvapivé 

(4.1.2010 13:59:50)
Ale nebude ošizeno. Vždyť jen nepatrný zlomek dětí na světě věří na Ježíška.

Spíš jde o celou tu filozofii. Nadpřirozeno a tajemno neexistuje, zázraky se nedějí, pohádky jsou blábol, svět kolem je tvrdá realita... To podle mě okrádá děti o to opravdové dětství. A kdoví, co to nakonec přinese do budoucna.

Všude na světě děti věří na pohádky, strašidla i na někoho, kdo jim nosí vánoční dárky. Podle mě je to dobře, protože dítě tak snáze dokáže chápat svět. To, co je pro ně zatím nepochopitelné, protože k tomu zatím nemá dostatek zkušeností.
 Magda & 2 
  • 

Re: překvapivé 

(4.1.2010 14:20:10)
Jito, nechci rypat, ale nepsala bych, ze "Vsude na svete deti veri.....ze nekdo nosi vanocni darky". Slaveni Vanoc je spjato pouze s krestanskymi zememi, a to neni zdaleka cely svet....Navic citim rozdil mezi virou a virou. Verit, ze mi nekdo prinese materialni dary dle meho vysostneho prani a vyberu, mi prijde mnohem vice zavadejici nez fakt, ze detska fantazie nezna mezi, a to jenom my dospelaci se snazime ze vsech sil detske magicke prozivani sveta nejak definovat a davat mu formu treba skrze ritualy Vanoc nebo predstavu (letajiciho) Jeziska...atd.
 Jíťa 
  • 

Re: překvapivé 

(4.1.2010 14:28:18)
To je pochopitelné, že tam, kde se Vánoce neslaví, tak nemají ani Vánoční dárky, tudíž logicky nemůžou ani věřit na někoho, kdo je nosí. Netušila jsem, že někdo bude až tak slovíčkařit.

Měla jsem na mysli, že všude na světě děti věří v nějaké nadpřirozeno k němuž ty naše křesťanské Vánoce jaksi taky patří.
 Věra S. 
  • 

Re: překvapivé 

(4.1.2010 19:12:23)
Hlavně ale v různých křesťanských zemích nosí dárky různí lidé či různé bytosti. Jen v sousedním Německu je jich hned několik. Na severu a ve většině protestantkých zemích je to Weihnachtsmann (značně podobný Santovi), jen u bavorských sousedů a ve Švábsku je to Kristkindle, tedy jako u nás košilaté miminko. V Anglii to býval také duch vánoc,ve Španělsku a tam, kam přinesli křesťanství Španelé nosí velmi logicky dárky tři králové a tak by se dalo pokračovat.
A všude "řeší" maminky stejný problém, kdy říct ři neříct dětem. Mají celé taktiky, jak jim ten kouzelný čas víry v zázraky prodloužit. Od různého balícího papíru pro dárky, povinností nezapomenout sníst pár kousků cukroví za Santu až po vytváření "sněhových stop" z mouky, mrkviček pro soby atd.
Kdy skončit s tímhle hraním, často dost náročným, záleží jen na dítěti samém a na vás. Dost často už děti tuší či dokonce "vědí", jak to je, ale dál hrají s rodiči hru, že věří. Nechtějí brát vám tu radost z hry, která jim přináší tolik radosti. Žadné trauma či nedůvěra v rodiče nehrozí, jen se zamyslete nad tím, kolik věcí, které jim tvrdíte či radíte jsou jinak.
Jen se změní pravidla té pěkné hry, jak to spousta holek popsalo: v nové sdílené tajemství, jak a koho podarovat a udělat mu radost. Protože o tom ten svátek je, o radosti z dávání a vůbec to nemusí být dárky hmotné. Tak si s tím tak nelamte hlavu. Vyřeší se to samo.
Věra S.
 Magda & 2 
  • 

Re: překvapivé 

(4.1.2010 20:24:08)
Vero, diky za hezky prispevek. Ja jsem kdysi (pred skoro 10ti lety) travila Vanoce v Anglii a bylo to pro me poucne v tom smyslu, ze jsem si uvedomila, ze cesky zpusob prozivani Vanocnich svatku nemusi byt ten Jediny-pravy-orechovy-pod betlemskou-hvezdou-zarici zpusob oslavy...Predevsim me fascinovalo, ze v protestantske Anglii si darky davaji lide navzajem, deti pouze rano najdou puncochu s dobrotama, pripadne malinkym darkem u krbu nebo topeni od nejakeho toho Zimniho muze nebo kdo to presne je? Navic, Vanoce se tam slavi az 25.12. odpoledne po svatecnim rodinnem obedu, vecer predtim 24.12. se chodi do kostela na pulnocni msi nebo koncert s vanocni hudbou (asi zalezi, jak ktera rodina, mne to ale prezentovali jako "anglickou tradici"). Libi se mi, ze nejprve je pripominka duchovniho rozmeru Vanoc, teprve potom oslava bohatym jidlem a darky, at se jedna o verici ci neverici rodiny, cti se proste kulturni tradice. A o to myslim jde, ze VAnoce nejsou jenom o konzumu a hmotnych darech, obzvlast kdyz v Cechach vsichni mluvi o Jeziskovi a zaroven si nechteji pripustit, kdo to vlastne ten Jezisek byl, a misto toho lpi na mystifikacnich bajich o nadprirozenu a magicnu.....Nejsem verici, takze mi to srdce netrha, spise mi to prijde dost paradoxni...
 susu 
  • 

Re: překvapivé 

(4.1.2010 20:32:00)
"Spíš jde o celou tu filozofii. Nadpřirozeno a tajemno neexistuje, zázraky se nedějí, pohádky jsou blábol, svět kolem je tvrdá realita... To podle mě okrádá děti o to opravdové dětství. A kdoví, co to nakonec přinese do budoucna."

No já nevím, lidé před x-lety věřili na různé tajemno a v realitě věčných válek si myslím, že tak dobře jako současné děti, se nikdy dřív děti neměly a jestli někdy mají opravdové dětství, tak teď. A klidně bez ježíška.
 Jíťa 
  • 

Re: překvapivé 

(4.1.2010 22:01:56)
Asi mi uniká souvislost mezi dětskou vírou v nadpřirozeno a válkou. Teď snad nejsou války? A nemůžeš vědět, jak bude vypadat svět za 20-30 let, až dospěje ta dnešní generace odchovaná realitou. Nějak nemám dojem, že by realita místo pohádek udělala lidi lepšími. Spíš se obávám, že si dříve osvojí způsoby, jak v té realitě dobře obstát.
 susu 
  • 

Re: překvapivé 

(5.1.2010 7:17:46)
v souvislosti s ježíškem jsem myslela, že se bavíme především o našich krajích a tady snad válka není.
 Jíťa 
  • 

Re: překvapivé 

(5.1.2010 13:56:33)
Za prvé, od poslední války tady to zas tak dlouho není. Můj táta se během ní narodil.

To, že zrovna teď žádná "u nás" není, ještě neznamená, že zítra nemusí vypuknout. Vždyť po 11.9. stačilo jen "pár týdnů", aby začala válka, které jsme se jako stát taky účastnili.

Přečetla jsem většinu tvých příspěvků a nemůžu se ztotožnit s názorem že, "Ježíšek je komerce, snůška lží a falešné divadýlko" (stručně zhrnuto). Jestli ho tak vnímáš, tak asi něco bylo špatně u vás doma. Ježíšek je takový, jakýho si ho uděláme.

Pro mě a moji rodinu je Ježíšek Vánoční pohádka, kterou si během prosince vyprávíme a připravujeme se na jeho příchod, završená osobním zážitkem dítěte na štědrý večer. Nosí dárky jen malým dětem, takže jakmile uznáme za vhodné pasovat dítě na velké, přestane dostávat dárky od Ježíška, ale klidně na něj může ještě nějaký ten rok věřit než z toho doopravdy vyroste.

PS: Místo Ježíška si můžeš dosadit i Santu, skřítky, víly, nebo třeba ptáka Ojojáka co snáší vánoční dárky.
 susu 
  • 

Re: překvapivé 

(5.1.2010 19:13:11)
K te valce, atd, shodneme se aspon, ze se deti ted maji nejlip, za dlouhou dobu? To byla myslenka o niz mi slo.

"Ježíšek je takový, jakýho si ho uděláme."
hmm, jiste, ale ja mam problem s tim, ze cim dal vic zjistuju, ze ho nechci vubec delat.

my si zadnou pohadku o jeziskovi nevykladame, mala je toho stejne vic plna ze skoly, nez je mi mile. Jinak mam vanoce paradoxne moc rada, je to pro me prijemny rodinny svatek, zdobeni stromecku miluju a cukrovi pecu temer s nadsenim. Je tak skandalni ta jedina vec, ze me stve ten jezoch?
 Jíťa 
  • 

Re: překvapivé 

(5.1.2010 19:43:07)
V tom se shodneme, že se dnes u nás děti mají dobře. Ale nic není definitivní, nemůžeš vědět, jestli zítra nenapadne nějakýho magora provést nějakou pitomost, kvůli níž se do té války skutečně dostaneme. Teprve historie ukáže, jestli je možné, aby alespoň jedna generace prožila život aniž by zažila válku.

Na tom, že tě Ježíšek štve není nic tak hrozného. Nelíbí se mi však tvé vyjadřování se o něm a o lidech, kteří tuto tradici dodržují.
 susu 
  • 

Re: překvapivé 

(6.1.2010 7:19:41)
ježíška kritizuji, ale nevím, že bych kritzovala lidi, kteří dodržují jeho tradici, fakt ne.
 magggi synáček z léta09 


Re: překvapivé 

(4.1.2010 22:45:44)
Tak tohle je jeden z nejděsivějších názorů, který jsem slyšela snad za několik let! ~n~ ~e~ ~a~ ~;(( ~Rv
 susu 
  • 

Re: překvapivé 

(5.1.2010 7:20:47)
co ti přijde děsivého na konstatování, že současné děti se mají v našich krajích nejlépe za posledních x-let?
 magggi synáček z léta09 


Re: překvapivé 

(5.1.2010 15:16:31)
Z Tvého příspěvku nevyplývá strohé konstatování, jak píšeš, ale dost podivný životní postoj.
Cos napsala, má hloubku, ale děsivou.
Už to nechci rozebírat, nejde o slovíčkaření, ale o chlad a pragmatismus, který čiší z každého Tvého příspěvku.
Jsem zcela opačné povahy a výchovy, připadám si díy tomu šťastná, což nevím, zda lze říci o Tobě (z Tvého pohledu snad) a v tomto případě mě na potikladu nic nepřitahuje... ~a~
 fisperanda 


Dcera našla dárky 

(4.1.2010 13:50:37)
Tento rok dcerka (4 roky), našla zabalené dárky. Připadala sem si jako nejhorší rodič na světě. Hned sem musela vymýšlet, že dárečky si u nás ježíšek schoval, aby je sebou netahal. Bylo vidět jak jí to v té hlavičce šrotuje.
Ohledně Ježíška jsem ochotná si vymýšlet, ale vocaď pocaď. Nelíbí se mi mystifikace rodičů při některých otázkách, a už vůbec se mi nelíbí věta "to pochopíš až budeš velká". Například nechápu proč se kolem rození dětí dělá haló s čápem a vránou, dyť je to tak přirozená věc, a myslím že pro děti dobře pochopitelná.
 Ecim 


Re: Dcera našla dárky 

(4.1.2010 13:55:02)
S tím čápem a vránou souhlasím. Naštěstí už se to tak dnes skoro nikde nedělá. Čápa a vránu úžasně rozčísl pětiletý syn jedné známé, který přesně věděl, jak děti přicházejí na svět: "Už je mi to jasné. Narodil jsem se v nemocnici, ale z nemocnice domů mě nesla vrána." ~t~
Když si ale vezmu některé nesmysly, kterými se děti dříve krmily, tak je mi z toho nanic. ~n~
 Ecim 


Re: Dcera našla dárky 

(4.1.2010 13:56:11)
Těmi nesmysly ale samozřejmě nemyslím Ježíška. ~;)
 Veveruše 


Re: Dcera našla dárky 

(4.1.2010 22:49:31)
Naprosto souhlasím. Taky si myslím, že děti vůbec nejsou hloupé, jen se musí dospělému chtít vysvětlovat a musí to vysvětlit tak, aby to dítě pochopilo. Já jsem teď s 4 letým synem ohledně rození dětí ve fázi, kdy ví, že děti se udělají mamince v bříšku, ví, že maminka má kromě dírky na čůrání ještě jednu dírku, kudy se dostávají ven miminka (brášku viděl asi 10 minut po narození ještě na pupeční šňůře:-)), ví i to, že bez tatínka se v bříšku žádné miminko neudělá, dokonce už jsem mu jednou zmínila i to, že v pindíku (no já vím, že ne přímo v něm ~f~) jsou semínka, ze kterých mamince v bříšku miminko vyroste - ale mám dojem, že tahle informace nějak zapadla. Ale zaboha nejsem schopná mu nějak kulantně, aniž bych probírala detaily pohlavního styku, vysvětlit, PROČ je vlastně ten tatínek k početí miminka potřeba~f~. Takže v této otázce, která už padla aspoň dvakrát, jsem proti své vůli mlžila~;((. Neumíte mi někdo poradit, jak dál, abych nelhala, ale ani nezabíhala do zbytečných detailů? Jinak tajemno ohledně rození dětí je u nás v tom, že před narozením žijí miminka ve zvláštní zemi, kde jsou jen ona (inspirace knihou Zuzanka objevuje svět, kterou jsem četla jako malá - když se na to syn kdysi ptal - byly mu asi 2 roky, říkala jsem mu, že tomu někdo věří a že jsem o tom četla - a on mi řekl, že si na to pamatuje, tak jsem ho při tom nechala~;) - bylo to v době, kdy jsem čekala jeho brášku).
 Ecim 


Re: Dcera našla dárky 

(4.1.2010 23:18:14)
Veveruše, tak koukám, že máme podobný postup. Detaily početí mého staršího syna (necelé 3 roky) zatím nezajímají, zato porod je oblíbené téma a zabíháme do velkých detailů. Myslela jsem si, kdovíjak nejsem "drsná", když jsem synovi ukázala fotky z jeho vlastního porodu i z porodu bratříčka (jeho milovaná podívaná, vůbec ho to neděsí), ale koukám, že ty jsi ještě lepší, když jsi synkovi čerstvě narozeného bratříčka ukázala v reálu! Vlastně Tvému synkovi závidím, celé dětství jsem si přála něco takového vidět na vlastní oči. ~t~

Jinak nevím, co bych Ti poradila. Když bylo mému bratrovi tolik co Tvému staršímu synkovi, tak od nás odešel táta. Bylo nám to tehdy ještě dost líto a brácha naléhal na maminku, že "když už jsme bez tatínka, tak ať aspoň máme ještě miminko", což jsem po nějaké době nevydržela a vysvětlila bráchovi, co a jak - způsobem, že to nešlo nepochopit. Maminka byla tehdy dost naštvaná, že prý je na to brácha ještě malý.
 Veveruše 


Re: Dcera našla dárky 

(6.1.2010 21:54:16)
No abych řekla pravdu, já bych možná ani neměla zas takový problém mu technickou stránku věci vysvětlit, ale když on všechny nové poznatky s oblibou sděluje všem ostatním, a to bych asi neustála~t~.
 Ecim 


Re: Dcera našla dárky 

(6.1.2010 22:33:53)
Přesně jako můj chlapeček. ~t~~t~
 jaja 
  • 

Re: Dcera našla dárky 

(10.1.2010 21:46:39)
No nas syn ma taky ctyri a take je skoro profesional. Fascinuje ho veskere deni okolo lidskeho tela a tudiz i plozeni a rozeni. Take jsem nechtela lhat, porod take videl vlastni, jenom se me ptal jestli to moc nebolelo - rekla jsem, ze se to dalo vydrzet a otazku jak se dostane spermie dovnitr jsme vyresili jednoduse. Synek rad pracuje na zahradce a tak jsem se ho zeptala - jak se seminko dostane do zeme, kdyz musi jit hluboko? A on sam rekl, ze sazecim kolikem. Spojil si to sam velmi hladce. Kazdy vecer se pozoruje, jestli uz je ten jeho sazeci kolik dost velky (tusim, ze pomeruje s tim opravdovym, co ma u babicky... :-) )
 ChristianaC 


Zklamání 

(4.1.2010 14:27:30)
Tak já letos pod vlivem diskuze tady na rodině své téměř pětileté dcerce po xtém dotazu a různých bláznivých konstrukcích, kudy k nám ježíšek vlezl apod., řekla, že dárky jsme koupili my. Jen se zeptala, co od koho dostala. Den, dva nic nebylo a pak mi dcera úplně v jiné debatě vážně řekla: Mámo, ty jsi mi pěkně zkazila vánoce. A měla jsem to. Bylo mi to líto. Pořád se k tomu vracela, takže jsem jí řekla, že já na ježíška nevěřím, ale ona klidně může. Já ho nikdy neviděla a nevím, jestli to, co se o něm píše, je pravda. A že je klidně možný, že tam nějaké dárky dal. A ona mi řekla, že ona teda na ježíška věří a že se moc těší na příští vánoce. Tak nevím, jestli je to ještě fantazie nebo už víra.
 Myšutka* 


Re: Zklamání 

(4.1.2010 14:33:50)
Tak to já jsem měla hodně zkažené svátky, když mi bylo 18. To už jsem pochopitelně nevěřila, že dárky nosí Ježíšek, ale táta mi nechtěně zkazil celý Štědrý den. Každý rok strojil stromek za zavřenými dveřmi, my jsme tam nesměly a viděli ho až zazvonil zvoneček. Ten rok ho nějak napadlo, že mu mám jít pomoct, já jsme nechtěla, tak na mě křiknul, že jsem jak "malé děcko co věří na Ježíška". Obrečela jsem to a po svátcích jsem mu řekla, že díky němu už nikdy nebudu mít krásný Vánoce, že mi je vzal. Později mne to mrzelo, ale v podstaě to byla pravda, tím jak porušil letitý rituál přetrhl i to kouzlo dětství.
 Ecim 


Re: Zklamání 

(4.1.2010 14:49:17)
Myšutko, může to na první pohled vypadat banálně, ale já Ti rozumím.
Já jsem jako malá měla jednou zkaženou dobu po Vánocích, když jsem něco provedla a táta mi za trest v mé nepřítomnosti ze stromečku sebral všechny kouličky a řekl, že se ztratily.
Jeden můj kamarád mi zase vyprávěl, že když mu byly asi 4 roky, tak po Vánocích s prarodiči odjel na hory a když se za necelý týden vrátil, tak jeho otec (silně věřící) odstrojil a vyhodil stromeček, protože mu stromeček hrozně lezl na nervy a překážel. Kamarád pak pro stromeček hrozně brečel. Udělat mně někdo něco takového, tak mu to časem zatraceně osolím. ~o~ (Jsem totiž stromečkový maniak. :-))
 Magda & 2 
  • 

Re: Zklamání 

(4.1.2010 14:58:37)
Holky, to je mi lito, ale co tady pisete, to neni o Vanocich, to je o tom, jak si vase deti (nebo vy samotne) externalizujete svoje osobni pocity do ritualu spojenych s Vanoci.

Ale si predstav, Mysutko, ze treba tvuj tata chtel, aby jsi mu pomohla s ozdobou stromecku proto, aby vznikl novy zazitek - zazitek ze sdileni a spoluprace na priprave Vanoc. Kdyz jsi male dite, vsechno pro Tebe delaji rodice, kdyz vyrostes, zacnes se prirozene podilet na ritualech, ktere mate zavedene doma....

Christine, co se tyka tve dcerky, ja bych jeji reakci necetla prvoplanove, jako ze jsi ji "zkazila Vanoce" a vubec bych se z toho neobvinovala. Tech vyznamu, ktere jsou skryte ve sdeleni tve dcerky, je spousta, rozhodne to nemusi (a ja myslim, ze ani neni) o tom, ze jsi ji odhalila "tajemstvi" Jeziska.....
 Ecim 


Re: Zklamání 

(4.1.2010 15:31:30)
Když ono je to těžké, protože děti o spoustu věcí, které pro ně rodiče dělají, vlastně vůbec nestojí a ocenily by něco jiného. I když se jako maminka snažím všechno dělat, jak nejlépe to umím, tak počítám s tím, že mi moje děti spoustu věcí vyčtou.
 Myšutka* 


Re: Zklamání 

(4.1.2010 15:36:35)
Magdo, pokud budu chtít s někým sdílet rituál, pak to musím udělat tak, aby to nebyl rozkaz. Je těžké sdílet rituál s někým, kdo se zalyká pláčem. Možná jsme byla málo vyspělá (což jsem asi byla), ale rozhodně to nebylo sdílení rituálu. Táta byl občas despota, nechtělo se mu být v pokoji samotnému a tak si tam navelel dítko.

Mmch. do dneška stromeček nestrojím, strojí ho manžel. Sám se o našich prvních Vánocích nabídl. I když za ním do pokoje chodím.
 Ecim 


Re: Zklamání 

(4.1.2010 15:54:03)
Tak my to máme doma opačně. Já nadšeně zdobím a zbytek rodiny si libuje, že se s tím nemusí otravovat. ~t~
 Jája 
  • 

Re: Zklamání 

(4.1.2010 17:11:39)
Tak my to máme tak, že muž zdobí a společně odzdobujeme. Já nezdobím, ale peču a vařím.
 Ecim 


Re: Zklamání 

(4.1.2010 15:44:58)
Magdo, to je fakt, to, co jsem popisovala, nebyla v první řadě záležitost Vánoc, ale příklad naprostého sobectví a potřeby si nad malým dítětem dokázat převahu. Prostě mně stromeček vadí a naprosto mě nezajímá, že je moje dítě zoufalé a že bude muset čekat další rok (pro čtyřleté dítě velmi dlouhý časový horizont), aby si to mohlo vynahradit. ~n~ A ještě mě ten spratek bude obtěžovat svým brekem. ~n~
 Eva 
  • 

Re: Zklamání 

(4.1.2010 17:33:23)
Magdi, ještě jedna věc. Na přípravě Štedrého večera se u nás vždy podílí VŠICHNI. I děti pomáhají s cukrovím, se sváteční výdobou atp.
Takže i tenkrát jsme já jenom tak nečekala, co rodiče přichystají, ale "lítala jak hadr na holi".
 Ecim 


Re: Zklamání 

(4.1.2010 18:38:29)
Evo, já si myslím, že problém nebyl v tom, že by Myšutka nechtěla nic dělat a čekala, že jí rodiče všechno připraví. Ona jenom nechtěla vidět stromeček a zdobit ho. Jinak je ale dost pravděpodobné, že se podílela na ostatních přípravných pracech - uklízení, pečení, atd. Je to tak, Myšutko?
 Magda & 2 
  • 

Re: Zklamání 

(4.1.2010 18:59:20)
Vidis, a ja jako mala holka jsem zrovna tyhle stedrovecerni pripravy v den konani nemela rada....Strom se musel rychle ozdobit, protoze potom se muselo rychle na povinnou rodinnou navstevu, pak rychle domu smazit rizky...atd. Pro me to byl stres a povinnost. V soucasne dobe to delame s moji rodinou tak, ze behem dne jdeme na prochazku nebo jedeme na maly vylet, proste pryc z domu. Strom mame na nedockavy natlak deti ozdobeny asi tyden pred Vanoci, a je to jenom a jenom jejich kreativni akt, takze strom vypada mirne avantgardne a nesymetricky....Letos jsme meli neplanovanou navstevu kamaradky, ktere umirala maminka. Dozvedela jsem se to par hodin pred veceri, tak jsme pro ni hned jeli autem, aby nebyla sama, cimz se vecere znacne opozdila.... Kdyz jsme po rozbaleni darku dali deti spat, tak jsme se radne opili, zapijeli jsme zrozeni, zivot i smrt v jednom. Jeji maminka odesla den po Vanocich...:-(
 Theend 


Re: Zklamání 

(4.1.2010 19:23:48)
Magdo, připadá mi opovážlivé někomu vyvracet, co cítí s tím, je tomu vlastně nerozumí ... ty tomu rozumíš líp. Myslím, že když pětiletá dcerka vyjadřuje své rozladění a zklamání, znamená to, že ještě fakt nebyl čas jí to říkat. Její reakci bych důvěřovalam, stejně jako pocitům (tuším) Ecim nebo jaké pisatelky (nemám tu diskusi tak zmáknutou). Připadáš mi dogmatická, ty víš prostě nejlíp, že Vánoce jsou komerční humbuk a matení smyslů a jako takové v podstatě úplně k ničemu. Jenže každý to prožívá jinak a bylo by dobré to respektovat. Pro mě samotnou jsou Vánoce časem krásným, jedinečným a magickým z mnoha důvodů. Světla, vůně, chutě, pospolitost, díky synovi k nám letos zavítal i Ježíšek (kdybys viděla ty rozzářené oči, můj muž skoro brečel!). Vidím v tom velkou krásu a kdo to takhle nevnímá či neumí vnímat - jeho věc, třeba se zahojí na něčem jiném. Ale na mé Vánoce mi nesahejte!
 Magda & 2 
  • 

Re: Zklamání 

(4.1.2010 19:52:25)
Martino, to, ze si lide externalizuji svoje vnitrni prozivani a pripadne vnitrni konflikty (treba) do vanocnich ritualu a skrze nejake ustalena slovni spojeni (treba) chteji vyjadrit jeste neco jineho/navic, je myslim jasna vec. Je to proste otazka psychologickeho rozboru a nejde to takhle na dalku rozsifrovat, ani by me nenapadlo se o to pokouset, navic nejsem psycholog... Protoze jsou VAnoce tak emocionalne pojimane, daji se taktez emocionalne zneuzivat ci manipulovat...Proto bych brala slovni spojeni "ty jsi mi zkazila VAnoce!" trochu s rezervou...Jinak mas ve jmenech asi trochu hokej, nevim na koho dalsiho reagujes, ale Ecim je vasniva vyznavacka Vanoc, takze na ni to asi nebude....
 Magda & 2 
  • 

Re: Zklamání 

(4.1.2010 19:57:44)
P.S. Jinak ja jsem dneska na ferovku marod, takze travim cas v posteli na diskusi. Neresim si tim zadne vlastni problemy ci traumata, jenom mam na otazku Vanoc a zejmena postavu Jeziska urcity nazor, ktery muze byt vniman jako vyhraneny, prinejmensim vsak netradicni, tak se tady s nim prezentuji... Ja vyznam Vanoc pouze relativizuji (nebot nejsem krestansky verici), rozhodne neni mym cilem je nekomu brat nebo nedej Boze (!), na Vanoce nekomu SAHAT! :-)
 susu 
  • 

Re: Zklamání 

(4.1.2010 20:38:08)
vidíš, já jsem si vánoce začala nejvíc užívat, když jsem k nim konečně začala přispívat. Zjištění, že není ježíšek me mrzelo, ale právě možnost strojit stromeček a chystat dárky pro ostatní mě nadchla a prožívala jsem to snad ještě víc.
Vždycky jsem s naprosto fantastickým pocitem cpala nachystané dárky a pod stroměk a nedočkavě čekala, jak se budou ostatní tvářit, až to rozbalí. Mám na to asi silnější vzpomínku, než na ježíška. :-)
 Petra Neomi 
  • 

Re: Zklamání 

(4.1.2010 23:51:59)
No, připadá mi trochu náročné čekat, že mi v 18 letech budou rodiče hrát vánoční komedii.
 Myšutka* 


Re: Zklamání 

(5.1.2010 8:28:56)
Já znám spoustu rodin, kde se "vánoční komedie" hraje i pro kluky před státnicema... A nikomu to nevadí, ani těm klukům. Zrovna letos jsem o tomhle kecala se svými diplomanty a pár kluků říkalo, že když rodiče chtěli zvyky z dětsví změnit, tak je to mrzelo a chtěli to "tak jako vždycky", včetně zvonečku. Všem bylo vyhověno~:-D.

Já si sama za sebe myslím, že kdyby mi tenkrát táta řekl třeba večer, že by chtěl, abych s ním stromeček strojila, tak bych si to nějak v hlavě srovnala. Asi bych taky prosila za zachování zvyku, ale srovnala bych se s tím (Jinak jsem rozhodně neseděla se založeným rukama, na přípravě jsem se podílela už od rána). Styl jakým vše proběhlo jsem prostě nezvládla. Současně uznávám, že jsem sice byla plnoletá, ale citově na úrovni maximálně 16ti let, byla jsme hodně dětská a hodně citlivá na jakékoliv náhlé změny. Asi taky přispělo, že jsem se dva dny předtím vrátila po půl roce z nemocnice a tam jsem se už měsíc těšila na Štědrý den v té podobě, v jaké jsem ho znala.
 magggi synáček z léta09 


Nevyměnila bych rozzářené dětské oči 

(4.1.2010 17:05:25)
za "pravdu" o Ježíškovi.
Dodnes se celá naše rodina, včetně ateistických babiček, vyjadřuje stylem - Co Ti má přinést Ježíšek? Děkuju, Ježíšku!, když najdou pod stromečkem dárky apod., pod stromečkem dodnes já dárky rozdávám, jelikož mi odmala to privilegium patří a dodnes, ať jsem stará jakkoli, pokukuju po večeři automaticky po zácloně v oknech, a to proto, že jsem cca ve 4 letech Ježíška "viděla" - pohnul záclonou, najednou zazvonil zvonek a máma stála u rozzářeného stromku s kupou dárků :o)))
Vlastně doposud nedokážu říci, kolik mi bylo, když jsem se dozvěděla, kdo nosí dárky - muselo to být někdy v době, kdy jsem byla s to je kupovat sama, ale přesto lze říci, že na Ježíška věřím i ve svých 35 letech - zachováváme rituály jako v našem dětství, scházíme se již se svými dětmi, a když jsem letos viděla oči mé tříleté neteře, když přišel Ježíšek, skoro jsem se rozbrečela a měla jistotu - on totiž přišel a snad bude chodit stále!
 susu 
  • 

Re: Nevyměnila bych rozzářené dětské oči 

(4.1.2010 20:42:44)
hele a myslíš si, že ty oči byly rozzářené kvůli ježíškovi, nebo kvůli té kupě dárků?
 magggi synáček z léta09 


Re: Nevyměnila bych rozzářené dětské oči 

(4.1.2010 22:41:54)
To je dost cynický, možná ubohý dotaz, jestliže to tedy neměl být vtip - na který těžko odpovídat, protože pokud jsi nezažila to kouzlo, které my prožíváme celá rodina dodnes, ani jako dítě, těžko to pochopíš...
Je mi Tě líto, i když vím, že není proč - jako je mi líto mého přítele, který nerad plave a v létě je spokojenější mimo rybníky a řeky a já, kachna, tomu nerozumím a snažím se ho přesvědčit, jak je koupání v přírodě krásné ~t~

Ale přece jen odpověď pro materialisty - Když dám své neteři dárek, nebo má kupu dárků k narozeninám, září jí oči a má radost. Když jsou dárky pod stromečkem, má dítě v očích Ježíška...
Já to tak cítím dodnes - je to kouzlo, tajemno, láska, pohoda... nejen ty dárky. Dítě si to neuvědomuje, ale odmala tuší, že je v tom něco víc - tedy pokud ho k tomu vedu... ~s~
 Ecim 


Re: Nevyměnila bych rozzářené dětské oči 

(4.1.2010 23:21:41)
Samotné dárky potěší, ale dárky a k tomu víra v Ježíška jsou ještě lepší. :-)
 susu 
  • 

Re: Nevyměnila bych rozzářené dětské oči 

(5.1.2010 7:14:01)
mám pocit, že si to trochu idealizuješ.
 DENISA 
  • 

Re: Nevyměnila bych rozzářené dětské oči 

(5.1.2010 9:10:50)
Porad lepsi si neco idealizovat nez na vsechno koukat realistickyma ocima studeneho cumaku. Jak uz tu nekdo popisoval reakce deti - nejdriv bezeli k pootevrenemu oknu, jestli Jeziska jeste nezahlidnou a pak se teprve odebrali k darkum. Ta radost je samozrejme z darku, ale jeste je k tomu umocnena tim tajemnem spojenym s nadprirozenou bytosti. Ja verila na Jeziska dost dlouho, takze si dodnes pamatuju, ze jsem mela radost z kazde kravinky jen proto, ze mi ji dal Jezisek. Jako starsi uz jsem si kladla otazku, jestli me takovou pitomosti podarovali rodice ci babicka. Proste je to jine, ale to se da tezko vysvetlit nekomu kdo je proti.
 Ecim 


Re: Nevyměnila bych rozzářené dětské oči 

(5.1.2010 9:26:26)
Deniso, rozumím, co chceš říct. Já jsem si vyprávění o Ježíškovi ještě obohacovala vlastními úvahami. Představovala jsem si například, že v nebíčku u Ježíška má každá rodina svoji skříň, kde má schované své vánoční ozdoby a betlém (protože mi samozřejmě neuniklo, že výzdoba je každý rok úplně stejná) a do které jí Ježíšek hromadí dárky podle toho, jestli byli všichni hodní a co si přejí... :-)
 magggi synáček z léta09 


Re: Nevyměnila bych rozzářené dětské oči 

(5.1.2010 14:12:46)
Ano, idealizuju, už od dětství. A protože jsem měla dětství poetické a hezké, stejně jako moji rodiče a oststní členové rodiny, pamatuji si ty pocity od malinka dodnes a dodnes je prožívám, stejně jako moji blízcí - jak píše Denisa - vše je Ježíškem umocněno.
Má tříletá neteř by tedy byla jediná s Tvým uvažováním mezi všemi dospělými...no, pěkná práce! ~t~
 susu 
  • 

Re: Nevyměnila bych rozzářené dětské oči 

(5.1.2010 19:30:30)
nedoporucuju ti experimentovat s ditetem, ale zkus si predstavit- pristi rok udelate vse jako vzdy, stromecek atd ale pod nim najde neter jen pranicko s podpisem jezisek, myslis, ze bude spokojena? Nebo zklamana?

Nechapu moc tvoje narazky na me a moje detstvi,stoji ti to za to? Ja myslim, ze bylo hezke, zazila jsem ho i s jeziskem, a ze jsem jen z nekterych veci proste vyrostla. To je snad normalni, ze lide vyrustaji, ne?
 Petra + 1 + // 
  • 

Ježíšek pro toho, kdo chce... 

(10.1.2010 11:15:49)
Já myslím, že opravdu neexistuje univerzální návod na chování ohledně Ježíška - jestli na něj doma "hrát" či nikoliv. Každé rodině to vyhovuje jinak a důležité je, aby si všichni Vánoce užili v klidu a pohodě a měli je spojené s radostí a láskou - a pak už je jedno, kdo donesl dárky :-) U nás na Ježíška věříme - mně se líbí a zdá se mi, že pro děti je díky němu atmosféra Vánoc kouzelnější, pohádkovější. Já sama jsem věřila na Ježíška až do 9 (!) let, kdy poprvé ve třetí třídě přišla na pořad dne mezi dětmi ve škole debata na téma, jestli Ježíšek je nebo ne - zajímavé bylo, že to tenkrát bylo tak půl na půl - hodně nás ještě na Ježíška věřilo. Zeptala jsem se doma a mamka mi to vysvětlila myslím moc hezky v tom smyslu, že ježíšek je tak kouzelný, že vlastně nikdo nevíme, jestli je doopravdy je nebo ne, ona že si myslí, že ano, ačkoliv dárky opravdu kupují s taťkou a neobjeví se u nás "od ježíška", ale že Ježíš nás obdarovává vlastně neustále a o Vánocích si to víc připomínáme a dáváme si dárky ve jménu ježíška - takže nám je vlastně nosí on. Počítám, že tak nějak podobně to jednou budu vysvětlovat svým dětem, až k tomu dojde. Mě to tenkrát na chvíli zamrzelo, ale vysvětlila jsem si to tak, že nám ježíšek vlastně napoví, co komu dát - a začalo mě bavit vymýšlení dárků :-) Neprošla jsem kvůli tomu žádným traumatem, ani mi to nezakzilo Vánoce, ani jsem naše neobviňovala ze lži - takže to nemám spojeno s ničím nepříjemným, jenom s krásnými dětskými zážitky, dokud jsem na Ježíška doopravdy nosila. Asi i proto máme dnes v naší rodině pro děti taky hru na ježíška a snažíme se, aby se to tříletá dcerka ještě nedozvěděla.
 Jíťa 
  • 

Nejde o Ježíška 

(4.1.2010 18:36:21)
Otázka by spíš měla znít: "Dokdy má dítě věřit na pohádky" jichž jakousi součástí je i ten "Vánoční" Ježíšek.

Jednoznačná odpověď neexistuje. Některé dítě je zralé dřív, jiné později. Záleží na mnoha věcech.

A s tím, že to dítěti ve školce někdo řekne, bych si až zas tak moc hlavu nelámala. Předškolní dítě věří především svým nejbližším. Takže je pravděpodobnější, že přijde s otázkou: "Proč Karlíkovi Ježíšek dárky nenosí?" než s tím, jestli vlastně existuje nebo ne.
 helena 
  • 

"Na Ježiška" neveríme, lebo sme kresťania 

(4.1.2010 19:09:21)
Neveríme "na Ježiška", veríme v Ježiša Krista, Božieho syna a nášho Spasiteľa a ako spomienku na Jeho príchod na tento svet si dávame navzájom darčeky. :-)

A nikdy mi nenapadlo, že by tým boli naše deti ochudobnené...
 Hanka, 2 kluci, 2001 a 2004 


Také jsme KŘESŤANÉ ! 

(9.1.2010 21:10:22)
My jsme také křesťané, věříme v živého Boha, Pána Ježíše Krista, jehož narození oslavujeme tím, že si dáváme navzájem dárky. A děti tím rozhodně netrpí! Mají z dárků radost, a taky z toho, že mohou obdarovat nás, třeba tím, že nám něco nakreslí či vyrobí. Rádi spolu s námi balí dárky i pro babičky či dědy.. Tak prožívají radost dvojnásobnou. Z toho, že dárky dostanou, a z toho, že je někomu dají.
A Pán Ježíš u nás také nebydlí jen o Vánocích, ale po celý rok! A navíc, protože dětem nelžeme, nemusíme mít obavy, že nám přestanou věřit, až zjistí, že jsme jim lhali. Ve školce či škole řeknou, čemu věří, ale nikomu svou víru nevnucujeme.. :-)
 bonsoir 


Mně už zase nosí dárky Ježišek :-) 

(4.1.2010 21:58:55)
Jsem věřící a odůvodnila jsem si to před lety takto: Ježíšek je malý Ježíš, svým způsobem Bůh, a když Pán Bůh dá, tak je na světě někdo kdo mě má rád, chce mi udělat radost a najdu dárek pod stromečkem.
Dětem jsem řekla, že o Vánocích slavíme narozeniny Ježíška a u té příležitosti najdeme pod stromečkem dárečky - kde se berou je na nich, i když z okolí mají, že jsou od Ježíška. A až prohlédnou jak to je, tak jim vyložím svou verzi o tom, že dárky opravdu jsou od Ježíška :-)
 magggi synáček z léta09 


Re: Mně už zase nosí dárky Ježišek :-) 

(4.1.2010 23:31:02)
~R^ ~R^ ~R^
 Jana + 2 
  • 

O vánocích bez ježíška mě vůbec nenapadlo uvažovat!!!! 

(5.1.2010 0:20:23)
Ježíšek není pro nás symbolem víry, je to někdo hrozně hodný, tajemný, kdo se nám snaží udělat radost. Letošní vánoce s dcerkou necelých 5 let a synem 2,5 jsou nezapomenutelné. Stromeček jsme zdobili společně, to je zábava pro všechny. Po večeři se ale odebrali všichni nahoru, vyhlížet ježíška. Já jsem mezitím připravila dárky pod stromeček a rozsvítila ho, pootevřela dveře na zahradu, zablikala venkovním světlem a zazvonila na zvoneček. A zatímco jsem poté utíkala jako "ze záchoda" a volala na děti, jestli něco neslyšeli, oni mezitím utíkali dolů ze schodů. Rozzářené oči nebyly ve tmě vidět, ale ta nádherná atmosféra byla cítit. A děti se nevrhly nejprve na dárky, ale běželi se kouknout ke dveřím, jestli "ho" ještě neuvidí. Neviděly, ale příští rok si na něj dcerka "počká u stromečku, aby ho zase nepropásla". Rozbalování dárku a obrovská radost i z úplných kravin je nepopsatelná "Maminko, ten ježíšek je tak hodný". A když pak volala sestřence "On ti tady nechal taky dárek, my ti ho přivezeme!" Nedovedu si představit Vánoce bez tohoto rituálu.

Až se mě jednou zeptá, jestli ježíšek existuje, asi řeknu něco jako "když budeš chtít, v srdíčku ho budeš mít pořád". A jesti jí děti ve školce nebo škole řeknou něco jiného? Vybere si sama, čemu chce věřit a kdy. A dokonce ani nemáme problém s tím, že některé dárky k vánocům si dáváme mezi sebou a babičkám je vhodné něco vyrobit.
Myslím, že je hezké trochu toho tajemna v dětském světě ponechat. Odpovědi na dětské otázky se dají naformulovat s otevřeným koncem...
 Jana038 


Jak je to u nás doma 

(5.1.2010 16:18:48)
My s dětmi věříme na Ježíška a nejen toho vánočního. Ne, že bychom byli jakkoliv praktikující věřící, ale občas si o něm vyprávíme. Přiměřeně dětem jsem i nastínila Ježíše jakožto historickou postavu.

A toho vánočního Ježíška bereme asi takto: nosí dárky dětem, dospělí si dávají sami mezi sebou právě na oslavu Ježíškova narození. Ale - někdy Ježíškovi pomůžeme (rodiče, babičky, dědečkové...). Na světě je přece hodně moc dětí, tak aby toho neměl tolik.

Může se to zdát jako hloupost, když vlastně Ježíšek umí zázraky, ale u dětí nám to prochází v pohodě :o)

Máme tak i vyřešeno to, že děti vědí, když jdeme před Štědrým večerem balit dárky - balíme pro dědečky, babičky, máma pro tátu, táta pro mámu.

S Mikulášem, čerty a anděly to máme obdobně. Dětí na světě je moc a moc, a tak někteří lidé jim pomáhají s nošením nadílky. Ale nikdy přece nepoznáme, jestli ta trojice (skupina), kterou zrovna my viděli (Nezveme je na strašení domů, to nemáme rádi. Ale jdeme se podívat ven. Jednou jedinkrát jsme prostřední dceři nechali dopis jako od čerta - i tak byla vystrašená až až) není ta opravdická. Nadílku mají děti za oknem a odtamtud taky mikuláš odnese dopis Ježíškovi do nebíčka.

A to, kdy děti prokouknou, nechávám na nich. Nejstarší dcera chodí do 3. třídy, nevím přesně, jestli věří na vánočního Ježíška a pokud, tak jak moc. Mám podezření, že asi něco tuší, ale mate ji, že můžeme Ježíškovi pomáhat, takže nějaký dárek je přímo od nás a některý od něj.

Prostřední dcera věří ještě 100% - jak na Mikuláše a spol., na Ježíška, Zoubečkovou vílu, skřítky z pohádek... Je jí 6,5 a chodí posledním rokem do školky.

A co se týká Santa Clause, Dědy Mráze a obdobných představitelů Vánočního obdarovávání ve světě - máme možná maličko výhodu. Vedle nás bydlí rodina, kde tatínek je z USA a maminka z ČR. Žijí převážně v ČR, ale slaví svátky obou zemí. Takže našim dětem jsem vysvětlila, že u druhé babičky a dědečka sousedovic holčiček nosí dárky Santa Claus a v každé zemi to může být jiné. Zdůvodnila jsem to třeba tím, že Amerika je velká (a zbytek světa), tak Ježíšek by to celé nestihl sám, proto tam mají Santa Clause (a v ostatních zemích jejich tradiční "dárce"), který létá na saních se soby...~;)

 veverky4 


Dokdy má dítě věřit ,,na Ježíška"? 

(5.1.2010 20:26:13)
my to nechali volně plynout, dceři je dnes 12, "prý už nevěří dlouho :-))))" ale stále Ježíškovi píše,dnes i za dvouletého brášku.Nikdy jsme si s ní nesedli a nevysvětlovali ji,jak to doopravdy je. Zdá se mi to i zbytečné. Samozřejmě škola a před tím i školka ji napomohla k ¨dovtípení se pravdy a asi to tak má být.Nidy nás neobviňovala ze lži. Tohla je taková dobrácká lež.
 snejdi 


ježíšek a já 

(5.1.2010 22:31:23)
Jsem moc vděčná za tento článek i diskusi. Téma "ježíšek" mě dost zajímá, protože my doma naši rodinnou tradici teprve tvoříme. Je to dobrodružství. Líbí se mi číst, jak tohle každý vnímá a prožívá jinak. Ať chceme nebo ne, je to hodně osobní. CO rodina, to jiná kultura. Já sama jsem jako dítě na Ježíška opravdu upřímně věřila a bohužel mi jeden ze starších sourozenců hodně brzy prozradil, jak to je. Bylo to pro mě obrovské zklamání, zásah do důvěry k rodičům a Vánoce tím pro mě jako by skončily. Zůstaly jen dárky, na ty jsem se samozřejmě těšila. Rodiče tehdy netušili, že už vím, jak to je... Bylo to celé takové smutné. Moc ráda na to nevzpomínám.
Později jsem se rozhodla pro životní cestu křesťanství, takže Vánoce pro mě začaly být znovu Vánocemi. Na to vzpomínám naopak moc ráda. Ježíšek je krásný symbol i pro ty, co v něj nevěří, každý dá tomu symbolu jinou náplň. Většinou asi chceme, aby to pro naše děti bylo krásné, tak, jak tu krásu vnímáme my. Někdo s ježíškem, někdo jako by bez něj.
My jsme se doma domluvili, že hrát na ježíška nebudeme. Nechceme lhát a myslíme si, že i tak mohou být pro dítě Vánoce krásné. Jde jen o to, naučit se mluvit jazykem dítěte, úměrně jeho věku. Také se naučí, že dávat je víc, než brát. Zachování důvěry v nás jako rodiče nám za ten risk stojí. (Možná by bylo fajn, zeptat se někdy dětí, jak to vnímaly, když došlo ke zlomu?) Při tom se považuju za člověka s hodně bujnou fantazií. Navíc si myslím a nikomu to nenutím, že tu vedle světa přirozeného je i ten nadpřirozený. Bezvadné pole pro fantazii. Slovo "ježíšek" mi trochu vadilo, nejde mi moc přes pusu, ale po tom, co jsem si tu přečetla, beru zpět. Nesdílím, ale respektuji.
 Tizi 
  • 

Re: ježíšek a já 

(6.1.2010 12:11:57)
Celou diskuzi jsem nečetla, ale chci napsat vlastní zkušenost. Pamatuji se, jak jsem na mamku útočila, aby mi řekla jak je to s Ježíškem (nevím v kolika, už jsem ale byla ve škole) a jak se mi ulevilo, když mi řekla pravdu. Prostě jsem už měla nepříjemný pocit, že mi dospělí lžou a zklamaná jsem pravdou nebyla. Takže, ať žije Ježíšek, ale až začně dítě pochybovat, klidně mu to řeknu.
 Jíťa 
  • 

Re: ježíšek a já 

(6.1.2010 19:30:38)
Napsala jsi to hezky. Cítím to podobně, jen s tím rozdílem, že u nás Ježíšek naděluje.

Nelíbí se mi v diskuzi formulace, že dětem "schválně" lžeme, vodíme je za nos apod. Je to celé trošku jinak. Stejně jako dětem povídáme pohádky a neříkáme zároveň, že je to hloupost. Povíme pohádku a teprve, když dítě začne rozebírat nějaké nesrovnalosti, tak začneme přiměřeně věku s nějakým vysvětlováním, jak to vlastně s těma pohádkama doopravdy je. Nemám pocit, že bych tím dítěti lhala.

Ty to bereš trošku jinak. Asi máš k tomu své důvody, dané svým životem a svými zkušenostmi. Ani na Vánocích bez nadělujícího Ježíška není nic špatného.
 snejdi 


Re: ježíšek a já 

(7.1.2010 0:46:25)
Díky!~x~ Mně se právě líbí, že to každý bere jinak. Vánoce jsou pro mě prostě s Ježíšem, a ne s ježíškem. Pohádky beru smrtelně ~;) vážně! Je k tomu pěkná literatura, jak jsou pro děti důležité. :-)
 hopsanda 


Děti a Ježíšek 

(3.12.2010 14:00:06)
Já jsem moc ráda, že mé děti na Ježíška věří. Když jsem byla malá, rodiče mi o jeho neexistenci řekli tak v osmi devíti letech, když mi začalo vrtat hlavou, proč mi spolužačky říkají, že Ježíšek neexistuje. Když mi řekli pravdu, hodně jsem to obrečela, protože to je to kouzlo Vánoc pro děti, že očekávají dárky od bytosti, která je nadpřirozená. Můj brácha to vzal normálně a vůbec nad tím nepřemýšlel - dávno to věděl. Pro mě to bylo těžce stravitelné. Nakonec jsem si řekla: třeba ale fakt existuje a polovinu dárků nosí rodiče a polovinu Ježíšek. Opravdu jsem až tak do 14 let psávala dopisy a děkovala mu z okna že mi donesl to co jsem si přála. Spolužáci na mě vždycky hleděli, ale já jsem měla vždycky velkou fantazii a chtěla jsem si ten kouzelný čas zachovat takový, jak má podle mě být.
Moje čtyři děti jsou malé, nejstarší Adélce je 6 let, mladší Klárce 3,5 roku, Barunce 1,5 roku a Vojtíškovi 4 měsíce, takže všichni buď věří nebo je to teprve čeká ~p~:-)a jsem ráda, že můžu tuto tradici dál vést.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.