| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Když vývoj řeči neprobíhá tak, jak by měl

 Celkem 59 názorů.
 Insula 


kandidát na logopedii 

(23.9.2009 9:13:22)
Tak jsem asi měla vzít syna k logopedovi, neboť ještě do dvou let v podstatě nemluvil (začal až ve dvou a půl) a ve třech letech věty netvořil. :-) Jenomže najednou o prázdninách (je narozen v březnu) začal z ničeho nic mluvit ve větách a rozumět je mu dobře. Pravda některé hlásky neumí (r,ř), ale dohnal to.
Jinak "simlulace" u nás byla naprosto zbytečná. Syn ignoroval, když jsem na něj mluvila (jeden čas jsem si říkala, jestli není autista nebo něco takového) nebo když jsem se ho snažila přimět, aby mi řekl, co chce. Dá se říct, že jsem ho simulovala mnohem více než jeho starší sestru. A ta mluvila už v roce a v roce a půl říkala básničky. :-) Každé je holt jiné. Nebo že by byly holky prostě od přírody "ukecanější"???? :-))))
 Ecim 


Re: kandidát na logopedii 

(23.9.2009 9:48:06)
U nás doma to bylo podobné. Mluvila jsem o dost dříve než můj mladší bratr, i když péči jsme měli stejnou. Maminka bráchu dokonce litovala, že jsem mu svým mluvením "nastavila laťku vysoko". Ale jak už jsem psala v jedné diskusi, ve škole mu to šlo lépe než mně.
A ze svého okolí znám řadu dětí, kterým se doma velmi věnovali a mluvili na ně, a přesto ty děti začaly mluvit o něco později, ale naučily se to třeba hodně rychle. A jsou to jinak chytré a šikovné děti. Jenom prostě nemají / neměly potřebu mluvit a jinak všemu rozumí / rozuměly. Ono vždycky záleží jak na dítěti samotném, tak i na rodičích. Hrozně mi vadí, pokud se setkám s předsudkem typu "když dítě nemluví, tak se mu doma určitě nevěnují". Jsem sice ráda, že můj starší syn na svůj věk mluví moc pěkně (jsme oba velmi komunikativní), ale zároveň si říkám, že kdyby byl nemluvný, tak s ním pravděpodobně také moc nehnu.
 Stáňa a dva kluci 


Re: kandidát na logopedii 

(23.9.2009 10:36:32)
No třeba konkrétně u nás jsme se staršímu v tomhle věnovali hodně, mluvili, recitovali, zpívali, babička je taky dost ukecaná:) a přesto začal mluvit dost pozdě, ve 2,5 se začal rozpovídávat a tak kolem tří mu začali rozumět cizí lidé.
Dneska chodíme na logopedii, dělá mu problém ž,š,č a r a ř. L už se jakž takž naučil.
Mladší je neskutečně ukecaný, začal mluvit o dost dřív.

Osobně mi přijde, že je to otázka i jazykového talentu, vcítění se do řeči. Starší bude víc po manželovi, bude mít asi problémy s češtinou i cizími jazyky. Mladšímu tohle půjde snáz.
 Ecim 


Re: kandidát na logopedii 

(23.9.2009 10:48:11)
Stáňo,
s tím jazykovým talentem máš určitě pravdu. Já jsem zaměřená humanitně, cizí jazyky mě hrozně baví (živím se jimi), manžel je naopak technik a můj brácha taky. Jako malí oba patřili k těm dětem, které dlouho nemluví, protože nemají potřebu, ale rozumí.
 Insula 


Re: kandidát na logopedii 

(23.9.2009 11:03:25)
Přesně takový je syn. Technický. ~;)
 Ecim 


Re: kandidát na logopedii 

(23.9.2009 11:09:15)
S manželem napůl z legrace říkáme, jak by bylo fajn, kdyby děti zdědily jazykové nadání po mně a technické po něm. Naopak by to bylo dost tristní. :-)Ale také bychom to přežili, protože děti bereme jako lidské bytosti a ne jako nějaké přiblblé automaty, které produkují jeden úspěch za druhým ~:-D
 Arónie 


Přesně tak, 

(23.9.2009 10:51:29)
je to hrozné klišé, někomu říct, že pokud jeho dítě nemluví, je to jeho chyba, a stejně tak obráceně, chválit někoho, jak jeho dítě krásně mluví stylem "to je vidět, že si s ním odmalička hodně povídáte", je scestné. Já jsem se pravidelně setkávala s tím druhým, dcera mluvila plynule a srozumitelně od roku a půl a od tří let umí kromě ř všechny hlásky a na pochvaly tohoto typu jsem neuměla reagovat. Myslím, že s dětmi se snaží mluvit většina rodičů podle svého naturelu, a každé dítě je, co se týče komunikace, jiné. Moje kamarádka je velmi komunikativní a výřečná a se svými syny, přirozeně, odjakživa mluví, zpívá jim atd. Přesto ten starší skoro do tří let téměř nemluvil, používal jen pár slov, pak během několika týdnů začal mluvit. Mladšímu jsou dva a půl a vypadá to zatím úplně stejně. Určitě je dobré podchytit problémy s řečí co nejdřív, ale všechny ty ukazatele, že do určitého věku by mělo dítě umět to nebo ono, mi připadají zavádějící a můžou pak rodiče zbytečně stresovat.
 Ecim 


Re: Přesně tak, 

(23.9.2009 11:03:18)
Arónie,
máš pravdu. Také nemám pocit,že jsem nutně lepší než ti druzí a nemám potřebu je poučovat a ukazovat, jak jsou neschopní. Ano, je to zčásti o dobré vůli, ale i o štěstí.
Jednou jsem zažila situaci, kdy se na mě nějaká matka rozkřikla, jak to, že můj syn už tak mluví.
Ale nebyla jsem zase ráda, když mi nedávno jeden známý řekl, že já nemám společného vůbec nic s tím, jak můj syn mluví.
Mému synkovi zase tolik nejdou jiné věci. Třeba není "rekordman" v čistotnosti nebo máme velké problémy s udržením pravidelného denního režimu, i když se velmi snažím. A rostu z toho, když mi někdo řekne, že dítě potřebuje režim a že výmluvy se vždycky najdou. Když mi to tuhle jeden člověk řekl, tak jsem mu navrhla, že mu své dvě děti půjčím i s kojením a domácností a že ho chci vidět, jak to bude zvládat on, a byl klid. ~;)
 Arónie 


Re: Přesně tak, 

(23.9.2009 11:15:35)
Mně za to, že dcera dobře mluví, naštěstí ještě nikdo nenadával, a když někdo jen řekne, že hezky mluví nebo zpívá a nerozebírá, proč to tak je nebo případně nesrovnává to se svým dítětem, které je u toho, tak jsem samozřejmě ráda a poděkuju. :-) Moje dcera zase není moc pořádná (narozdíl ode mě), asi to bude věčný problém, vím, že její podstatu změním těžko, tak doufám, že mě za to nebude nikdo kritizovat.
 Ecim 


pozor na srovnávání 

(23.9.2009 11:23:29)
Ano, se srovnáváním se musí opatrně, protože když se provádí necitlivě, tak to může velmi poznamenat děti samotné i vztahy mezi nimi. Znám pár netaktních "srovnávacích expertů", kteří svými neuváženými řečmi dokázali hodně lidem dost ublížit -nakonec to odnesou jak ti, kdo z toho srovnávání vyjdou hůř, i ti, kdo z něj vyjdou vítězně. (Myslím tím zášť, pocity viny a podobně.)
A pokud jde o srovnávání dětí, mám velmi ráda srovnávání pro zajímavost a v dobrém, ale ne takové to trapné soutěžení matek, která z nich má geniálnější dítě.
A ona by hlavně byla hrozná nuda, kdyby všechny děti byly stejné :-)
 Arónie 


Re: pozor na srovnávání 

(23.9.2009 11:40:54)
Já srovnávání opravdu nemám ráda (a stejně tak dávání někoho za příklad) a snažím se nedělat ani jedno, ale zřejmě to dělá hodně jiných lidí, protože dcera se někdy sama od sebe srovnává s jinými dětmi a řeší, že někdo je v něčem lepší než ona. Moc nevím, co s tím, ale bojím se, že s tím moc nenadělám, protože soutěživost a srovnávání je součástí naší kultury a životního stylu (a každý jiný přístup je vždy menšinový). Takže doufám, že jí budu schopná ukazovat, že to jde i bez toho a že je fajn, když je každý člověk jiný, a ne jen "lepší nebo "horší" a snad si to pro sebe časem nějak vyřeší.
 Ecim 


Re: pozor na srovnávání 

(23.9.2009 11:51:58)
Arónie,
důležité je, že se k tomu stavíš správně a že dceři ukazuješ, že ji máš ráda proto, že je to Tvoje dítě a ne za to, jestli je v něčem "lepší" než jiné děti. A že každý je zkrátka jiný.

Z dávání za příklad rostu. Z dětství mám nepříjemnou zkušenost. Přestěhovali jsme se, a tak jsem musela jít do nové školy. Učitelka si mě tam velmi oblíbila a neustále mě druhým dětem dávala za příklad, díky čemuž mě spolužáci mezi sebe dlouho nechtěli přijmout. S odstupem času musím říct, že se jim vůbec nedivím. Reagovali naprosto přirozeně a úměrně věku. A na učitelku už se také nezlobím, nemyslela to zle. Výsledek je ten, že když mi dneska někdo někoho dává nějakým iritujícím způsobem za příklad, tak se naštvu výhradně na toho chválícího, protože vím, že ten chválený k tomu přijde jako slepý k houslím a že by mu to, jak je chválený, dost pravděpodobně bylo trapné.
 Stáňa a dva kluci 


Re: pozor na srovnávání 

(23.9.2009 12:44:20)
Ecim, taky to nemám ráda, nikdy nehodnotím ani neporovnávám své děti před nimi a vůbec srovnávání není můj koníček:). Docela žasnu, co jsou někteří schopní říct o dětech před nimi... Ono to chválení a dávání za příklad vychází z mylného předpokladu, že se dotyčný chytí za nos a začne se jako že víc snažit:)), no někdy to možná zabere, ale nadělá to častěji hodně škody, nevraživost, nenávist, pocit, že jsem něco míň atd.

Arónie, když s dětmi narazím na nějaké srovnávání, tak jim vysvětluju, že každý má na něco talent, něco, v čem je dobrý, že ani nemůžem všichni umět všechno:).

No a nočník a řeč:), oba kluci se naučili přibližně na stejno, přes den i noc, jeden mluvka, druhý nemluvka:).
 Ecim 


Re: pozor na srovnávání 

(23.9.2009 18:17:39)
Stáňo,
ono také hodně záleží na tom, JAKOU FORMOU to dávání za příklad probíhá. Už se mi mnohokrát stalo i to, že mi byl dán za příklad velmi slušným způsobem někdo milý a příjemný, koho jsem za jeho schopnosti nebo snahu sama obdivovala. Kdysi mě babička třeba upozornila na to, jak cílevědomá a snaživá je dcerka jedněch známých. Byla silná a neohrabaná, ale moc toužila po tom stát se učitelkou v mateřské škole. A protože tehdy musely uchazečky o střední pedagogickou školu umět stojku a hvězdu, tak trénovala tak dlouho, až se stojku i hvězdu naučila. Byla to fakt moc milá holka a pro práci s dětmi měla ty nejlepší předpoklady a mně se na ní tohle všechno moc líbilo.
 vertigo 


Re: pozor na srovnávání 

(23.9.2009 14:16:36)
To mi připomnělo podobnou vzpomínku z dětství. V mateřské školce mě učitelka při obědě napomenula, že se mám podívat jak má Kristýnka na talíři pořádek a já mám jídlo celý rozvrtaný. Cítila jsem to jako velkou křivdu, protože jsem nepochopila, co na tom záleží, jak to mám na talíři uspořádaný, vždyť důležitý je, jestli to sním. Ze školky si toho málo pamatuju, ale tohle ve mě zůstalo doteď. No a nicméně s Kristýnkou jsem pak na základní škole seděla v lavici a byly jsme kamarádky ~;)
 Ecim 


Re: pozor na srovnávání 

(23.9.2009 18:45:40)
Já jsem něco podobného zažila už jako dospělá. Jeden hrozně netaktní kamarád jednou mluvil o jedné naší spolužačce, jak krásně a kultivovaně jí. Pak se podíval na mě a řekl: "Hele, ty se ani nesnaž. Na Marii prostě nemáš a nikdy mít nebudeš." Protože jsem s Marií dobře vycházela, tak jsem jí o tom při jednom našem setkání pověděla, společně jsme se tomu zasmály a bylo to.
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Re: kandidát na logopedii 

(23.9.2009 23:36:33)
klk
 Ines 
  • 

Re: kandidát na logopedii 

(23.9.2009 10:06:39)
Ehm... STIMULACE
 Insula 


Re: kandidát na logopedii 

(23.9.2009 11:02:33)
Hlavně, žes pochopila. ~t~
 Jana +2 
  • 

Re: kandidát na logopedii 

(23.9.2009 19:35:53)
U nás to bylo naopak. Kluk mluvil v roce a půl srozumitelně,uměl spoustu říkanek,miloval čtení pohádek a ani jsem nepostřehla, kdy začal mluvit r a ř, bylo to takřka ze dne na den. Dcera zase pravý opak, dneska ve 2,5 letech mluví o dost méně a jde ji mnohem hůř taky rozumět. Myslím si ale, že u ní to bylo taky hodně dudlíkem. Je až přemoc dudlíková a do asi 1,5roku dudlík z pusy skoro nevyndala. Teď, když jí ho nedávám, tak se rozmluvila.Ale o nějakých říkánkách nemůže být ani řeč a knížkám přichází na chuť až teď. Každé dítě je zkrátka jiné. Byla by to nuda, kdyby byly stejné :-)
 Gabča 
  • 

Mluvení 

(23.9.2009 10:05:38)
Moje mamka vždycky tvrdí, že které dítě brzo mluví je zase méně šikovné na jiné věci. U nás konkrétně plíny. Dcera mluvila od roku a půl ve větách a s plínou na noc bojujeme dodnes a to má 3! Moje dvouletá neteř neřekně více než 10 slov srozumitelně a bez plen i na noc je od roku. Takže na tom asi něco bude.
 Vilma 
  • 

Re: Mluvení 

(23.9.2009 10:09:53)
Že by ? Malý ve 2 letech mluví ve větách. Tuhle mě dostal, říká babičce : " Maminka taky pije pivo". a babička na to: " ne, maminka pije určitě čaj" a on zase: " ne, pije pivo " (pěkně lže a dostává mě do zajímavých situací) nebo : " Babičko Hano, pojď domů" .Ale ty plenky....na nočník ho nedostanu ani za nic :)
 Gabča 
  • 

Re: Mluvení 

(23.9.2009 10:25:51)
No já když jsem si dovolila malou posadit po ránu na nočník, tak jsem jí vždycky zkazila celý den. :) Naštěstí si dala říct a bez plen přes den je cca od 2,5 let - teda u kakání jsme měli ještě i po tom pár měsíců problémy. Zato v tu noc, prostě nejede vlak. Měla slabší období, kdy týden byla bez nich, ale zase se k nim vrátila. Díkybohu, že jsou její peřiny vyprat. :)
No ale umí spoustu básniček, zpívá a mudruje od rána do večera... A mi to vyhovuje, já taky pusu nezavřu a když náhodou hlídám neteř jsem s ní na prášky, protože jí nerozumím, co chce. :(
 Gabča 
  • 

Re: Mluvení 

(23.9.2009 10:31:33)
Jo a jinak my máme taky nové hlášky. minule mi malá říká: Mami ty jsi taková moje malá stíhačka! no a babičku zase dostala tím, že se jí, když něco pokazila, zeptala, jestli je taky blondýna! nevím, kde na to chodí. :)
 Ecim 


Re: Mluvení x nočník 

(23.9.2009 10:34:40)
Gabčo, Vilmo,
u nás je to podobné. Mě syn (2,5 roku) také občas dostává do velmi trapných situací. Kdyby to, co o mně občas na veřejnosti prohlašuje, byla pravda, musela bych se propadnout :-) Takhle se nad tím jen zasměju.
A s tím mluvením a nočníkem, to je totéž v bleděmodrém. Neustále jsem mu vysvětlovala, jak má na nočník chodit, a výsledek byl dlouho jen ten, že mým hlasem a mými slovy poučoval plyšáky: "Medvídku, když chceš čurat, musíš říct mamince." Ale sám se tím moc řídit nechtěl. Už se to ale lepší ~:-D
 Gabča 
  • 

Re: Mluvení x nočník 

(23.9.2009 10:40:44)
Jinak mě ještě dostalo jak mi představovala své spolužáky ze školky: jako to je Honzík, on je kluk a má šulku a já jsem hočička mám pipinku, jestli chceš tak si sáhni.... :) No máme zrovna "pohlavní" období
 Ecim 


Re: Mluvení x nočník 

(23.9.2009 10:50:41)
Tak tohle období máme permanentně už snad od roku a půl :-)
A k těm hláškám: Píšu dětem deníček a hlášky staršího syna už ani nestíhám zaznamenávat, a to mám pořád po ruce papír a tužku.
 Insula 


Re: Mluvení x nočník 

(23.9.2009 11:54:22)
No, dcera u nás chodila na nočník krátce před druhým rokem, ale na noc je měla do čtyř let a až pak se jich zbavila. Ale to je asi tím, že strašně tvrdě spí.
Syn měl pleny do dvou let a čtyřech měsíců, ale zároveň se jich zbavil i na noc. Ona mluvila, on ne. ~t~
 Arónie 


Re: Mluvení 

(23.9.2009 10:59:13)
Já jsem zase slyšela, že nočník nějak souvisí s mluvením - když dítě začne mluvit, naučí se i na nočník a obráceně. Myslím, že obecně pravdivé není ani jedno. :-)
 Petula 
  • 

Re: Mluvení 

(4.10.2009 2:49:24)
Souhlasim.
Dcerka ve dvou letech byla bez plenek i na noc a muj trilety syn jeste pouziva plenku na noc a oba zacali mluvit brzy a ve dvou letech hodne mluvili. Rec nesouvisi s nocnikem:-)
 Ladasek 


Re: Mluvení 

(23.9.2009 12:42:54)
Jen přidám naši zkušenost.Synovi je 4,5let,rok chodí do školky.Od letošního září s ním navštěvuji logopedii,trochu komolí a bojuje s výslovností více hlásek.Je pravděpodobně levák,takže nám k tomu hned přidali grafomotoriku,snad to píšu správně.Prý spolu tyto dvě věci úzce souvisí.Lepší je prý začít dříve,než rok před školou,tak snad to zvládnem.Taky občas pochybuji,jestli jsem to neuspěchala,ale i ve školce paní učitelky říkaly,že čím dřív tím líp.
 severanka 


Re: Mluvení 

(23.9.2009 21:24:41)
to slyším prvně, co dítě to originál, děti v naši rodině zvládají dobře i bez plín od 2 let na noc i mluvení ve větách. Ale logopedii kvůli výslovnosti např R, Š, ty starší už navštěvují od 4 let.
 Lybicka + dva kluci 


chodime na Logopedii 

(23.9.2009 12:13:31)
od zari. Syn je v predskolacich ve skolce. Mluvi dle meho dobre, obcas si "zamazli" v mluve (mame doma miminko, cili zarli a sem tam si na nej hraje) ale nerika r a ř......Tedy opn ho ve slove rika, ale harazuje jinym pismenkem J a ted nevim cim nahrazuje ř ale taky necim.....zatim nevidim nijake pokroky..... :-(
ja zacala rikat R o prazdninach pred nastupem do skoly tak mam stale nadeji!
 PetrusaV 


r a ř u předškoláka 

(23.9.2009 12:26:54)
Můj syn je taky předškolák, R začal říkat před prázdninami a Ř umí asi měsíc, ale jen když se snaží. V běžné mluvě mu to nejde. Zatím na logopedii nechodíme, ale teď někdy má být ve školce logopedka, která ho přezkouší, tak uvidíme co řekne
Četla jsem že R by měli umět když jdou do školy a Ř ne konce prvního pololetí, protože pak se ho učí, tak aby to uměli přečíst
 Insula 


Re: r a ř u předškoláka 

(25.9.2009 22:43:42)
Dcera se naučila říkat r tak, že jsme nejprve "cvičili" s jazykem. Různě ho vystrkovat (z koutku do koutku, dolů a nahoru, dělat "čertíka") a pak nahrazovali r td např. trubka, říkala tdrubka. Jak se naučila r, tak jí ř naskočilo asi do měsíce samo.
 remus 


Re: chodime na Logopedii 

(23.9.2009 18:53:19)
dcerka také chodila na logopodii - neříkala r,ř, problém byl v tom, že neuměla správně l, stačily nám tři návštěvy u paní logopedky a mluvila perfektně, jinak do školy mají děti mluvit správně, to, že nemusí umět ř je hloupost, hned první týden ve škole se učili básničku o září~;), to by to asi vypadalo,kdyby někdo to ř neuměl Lenka
 Dáňula 


Re: chodime na Logopedii 

(23.9.2009 19:17:44)
Lenko, podle mne je blbost, aby děcko muselo 100% umět všechny písmenka když jde do školy. Neříkám neumět vůbec, ale nejít jen z toho důvodu, že to ještě nemá dopilovaný mi nepřijde správný.
Mám kamaráda, ten dodnes má problémy s R a Ř - ráčkuje, dnes je z něj doktorant bohemistiky i přes to, že ráčkuje. Být to podle tebe - neumí R, nemůže do školy - tak nemá dodnes vychozenou ani základku??? Trošku přitažený za vlasy, ne?
Já mám dojem, že když se správně vyslovovat nenaučí do začátku 2. třídy, tak je to sice smutný, ale svět se ani tak nezboří. ~d~
 remus 


Re: chodime na Logopedii 

(24.9.2009 9:19:57)
Já si nemyslím, že by sítě neměli vzít do školy jenom kvůli řeči, i když u nás ve škole je správná výslovnost podmínkou, pokud dítě při zápisu neumí pořádně mluvit, tak má automaticky odklad, samozřejmě v 7 už jde řeč neřeč, ale jak jsi správně napsala, tka kamarád ráčkuje dodnes! Já netrpím žádnými předsukdy vůči lidem, kteří nemají super výslovnost, mám také několik známých, kteří ráčkují nebo koktají, každopádně je ale dítě vystaveno posměchu jiných dětí dokud to nepochopí, že se nemají vysmívat a v příštím životě je člověk s vadou řeči omezen výběrem povolání! Pokud se u zdravého dítěte začne s logopedií včas, tak je to rozhodně lepší a já bych to nepodceňovala!~;)
 PetrusaV 


Re: chodime na Logopedii 

(24.9.2009 13:05:53)
jen jsem napsala co jsem četla. Spíš tam šlo o to, že když se děti učí psát, tak když špatně mluví, tak tím pádem dané slovo špatně píšou a pak s tím jsou problémy. O výslovnost tam nešlo, i když je básnička o září a neřekneš v tom "ř", tak každý to pochopí a dítě nesotane pětku že to špatně vysloví. Ale při psaným projevu je špatně napsané slovo chyba
 remus 


Re: chodime na Logopedii 

(24.9.2009 19:43:07)
Jasně, když to dítě neslyší, tak to nemůže napsat, naprosto souhlasím, pracovala jsem s postiženými dětmi, které měly vady řeči, tak přesně vím, o čem mluvím, jinak v básničce to samozřejmě nevadí, že dítě nějakou hlásku neumí, spíš je o tom, že jiné děti se špatné výslovnosti smějí, prostě to nechápou, když někdo špatně mluví.
 pernicka,12/05,5/08 


Zrcadlové mluvení 

(23.9.2009 13:11:09)
No já sem teda nečetla celou diskusi,ale ve článku se o tom nepíše, máme u nás ve měste jednu paní s 4 letou holčičkou a oni jsou takoví celkem divní, nestarají se o ni tak jak by měli, dělají v hospodě, takže kolikrát ji tam mají stále sebou, doma to u nich není to pravé. Malá se jim chová jako moje 16 měsíční dcera, je na úrovni tohoto věku po všech stránkách , teď tedy nastal pokrok, že měsíc je bez plínky, ale o tom by se dalo pochybovat, protože její máma lže jak když tiskne. Měla sem ji téměř dva dny na hlídání a byla sem z toho nešťastná, nic méně logopedii začali řešit až teď, což si myslím, že je docela pozdě, Janička se vymykala normálu viditelně už tak rok a půl a její máma i když jí to okolí stále říkalo, nic neřešila, že prý není čas. Ale teď tedy začaly docházet asi 2x týdně do logo - školky, zápis do ní prošvihly,takže není místo a tam jí prý řekli, že Janička mluví pozpátku - zrcadlově, tak se chci zeptat, jestli je to možné, nikdy o tom nikdo neslyšel a mě se teda moc nezdá, že by to tak bylo. Spíš se mi jeví, že buď je prostě mentálně zaostalá nebo prostě to prostředí doma ji poznamenalo napořád, a potáhne se to sní celý život. U nich je to docela komplikované, už sem si říkala, že to tam je opravdu na sociálku, ale pak se najednou odstěhovali a objevili se tady po 4 měsících. Je mě z toho opravdu smutno.
 zuzkasim 


Re: Zrcadlové mluvení 

(26.9.2009 13:28:59)
Tento termín "mluví pozpátku - zrcadlově" pravděpodobně někdo popletl s něčím úplně jiným, protože nic takového v logopedii neexistuje (jsem logopedka), leda že by to byl objev posledních měsíců:-) Musí hodně mrzet, když člověk vidí, jak jiní své dítě zanedbávají...
 Veveruše 


Re: Zrcadlové mluvení 

(28.9.2009 22:26:52)
Mám podezření, že zrcadlově možná zkoušel mluvit můj mladší syn (13 měsíců) - při podávání věcí nebo když něco chce, říká "ńá", ale párkrát zkoušel i "áň". A moje mladší sestra zas, ale to už myslím chodila na 1. stupeň ZŠ a uměla číst, měla období, kdy bez přemýšlení byla schopná říkat docela dlouhá slova pozpátku. Zřejmě to bude ještě psychology či logopedy málo probádaná oblast~:-D
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Taky 

(23.9.2009 13:58:20)
Děkuju za článek. Bohužel jsem se tam se synem našla, je to pro nás už nyní hodně aktuální.

Chci jen napsat, že není nic horšího, když rodič nerozumí svému dítěti, které se tolik snaží něco říct. Syn má lehce přes 3 roky a často nerozumíme, natož aby rozumněli cizí lidi, ty nerozumí nic (např. ve školce mu vůbec nerozumí), my rozumíme alespoň ty obyčejné věci ohledně jídla atak, ale kdykoliv se nám snaží říct něco nového, nějakou pro něj "důležitou" věc, tak jsme nahraní, snažíme se uhádnout a "tipujeme", oba i s manželem a jsme vedle jak ta jedle. Je mi z toho často nanic, připadám si jako špatná matka když nevím co syn chce.

Poprvé jsme byli na logopedii v 2,5 letech a bylo to skoro pozdě. Výslovnost příšerná, neumí používat žádné souhlásky nebo jen někdy. Verdikt "samohlásková řeč" a subm. rozštěp patra. Tak jen, že ne vždy je dobrá rada čekat. Taky nám to radili, kdybych věděla co vím teď, tak bych se vnutila na logopedii dříve.
 Lída+2 


Re: Taky 

(24.9.2009 9:57:40)
Luk na tom byl dost podobně..na LOGO v 2,5letech...a jsme ráda, že jsem šla..čekat dýl nevím...

Vždycky jsme si s ním povídala (poznámky okolí....mluvíš na něj vůbec....nebo je retardovenej)....a on na mě nemlvil...koukal...rozumněl..udělal...
Když mi chtěl něco říci cca 2 roky nastal problém...nejvíc jsem mu rozumněla já.....ty záchvaty vzteku...kdy on něco chce a já nevím co chce.....je mi do breku jen si na to vzpomenu....

a za všechno mohla patlavost.....vlastně většinu souhklásek neuměl.....
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: Taky 

(24.9.2009 10:28:03)
no u nás je to taky něco takového ikdyž mi to přesně takhle dr. neřekla, ale neumí většinu hlásek.

A jak jste na tom teď? V jakém věku mu začalo být víc rozumnět?

Je mi z toho nerozumění taky hrozně smutno ...
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: Taky 

(24.9.2009 10:28:51)
no u nás je to taky něco takového ikdyž mi to přesně takhle dr. neřekla, ale neumí většinu hlásek.

A jak jste na tom teď? V jakém věku mu začalo být víc rozumnět?

Je mi z toho nerozumění taky hrozně smutno ...
 18.11Sauni13 


přidám se.. 

(23.9.2009 14:10:35)
První syn mluvil ve dvou letech plynule v souvětích...
U druhého jsme rádi ,že teď konečně ,,dá" dvě jednoduché věty za sebou -to jsou mu čtyři.Věnováním,stimulací to být nemůže-neb se mu věnuju asi tak 5x tolik co kdysi prvnímu synovi,doma jsme na batole byli dva(manžel rok marodil)..od tří let a asi čtyř měsíců chodíme na logo-citelně se to zlepšuje,ale jde to pomalu...Neříkal celá slova-polykal začátky slov,špatně vyslovoval snad půlku písmenek,dostat z něho srozumitelnou větu bylo nemožné...Jsem ráda,že jsme s logo začli brzy..snad se to do školy spraví,navíc jsem měla poslední rok na mateřské dost času jak nanávštěvy logopedky,tak na procvičování.
Znám několik dětí a ne jen v první třídě,co špatně vyslovují c,s,r,ř a přece jen si myslím,že by dítko co se učí číst,případně se učí i cizí jazyk by správně vyslovovat mělo umět....
 Lída,3 kluci a holka 


Re: přidám se.. 

(23.9.2009 14:23:11)
Saunerko, ale některé děti k tomu, aby se naučily číst, správnou výslovnost prostě NEPOTŘEBUJÍ. Můj třetí syn se sám naučil číst v necelých třech letech, kdy ještě měl většinu existujících vad výslovnosti. A správně vyslovovat Ř se naučil až v devíti letech - na začátku páté třídy.
 Mickey16 


Všude cpe A 

(23.9.2009 23:49:46)
Tříletý syn má posledních několik týdnů šílený zlozvyk, na začátek snad každého slova cpe A a nahrazuje jím i většinu předložek a zabůh se mi nedaří ho toho zbavit~d~ navíc ho patřičně zdůrazní, takže místo napít říká Apít, když chci aby to zopakoval po mě po slabikách zopakuje NA-PÍT ale celé slovo zase jako AAAApít~o~ místo nakoupit Akupit, na gauč- Agauč, do pokojíčku- Akokojíčku a začal teď to A lepit i ke slovům kde ho naprosto nepotřebuje a nemá žádný význam, místo "nech Felixe" třeba "nech A Felise", nevím co s tím. Navíc mluví kadencí kulometu a tomu přímo úměrně zbrkle a libovolně prohazuje slova ve větě~d~ K česky mluvícímu logopedovi se dřív jak příští léto těžko dostanu~;((
 zuzkasim 


Re: Všude cpe A 

(26.9.2009 13:33:37)
Tohle bude pravděpodobně jen takové období, jak přišlo, tak zase samo odejde. Určitě bych synka jemně opravovala, aby to slyšel správně, ale netlačila bych na něj moc. Za pár týdnů by mělo být A zase pomalu pryč. Kdyby to trvalo déle jak 3 měsíce, začala bych to řešit.
 Renda 
  • 

Jak na K 

(26.9.2009 13:38:21)
Náš syn, 3,5 roku, zase neumí říkat hlásku K. Místo ní většinou říká T, občas P. Existuje nějaká rada, jak ho to naučit? Žijeme v zahraničí, takže na logopedii nikam chodit nemůžeme.
 L-anny 


Taky nemluvíme 

(26.9.2009 12:37:16)
Synovi bude za pár dnů 18 měsíců a nemluví....jediný, co říká je BAM a občas tatata a mamama (ale nepřikládá tomu žádný významjen u BAm ví, že to je, když něco spadne), jinak vůbec nic....a já? Neřeším to!!! Až se mu bude chtít, rozmluví se. My na něj mluvíme, zpíváme si, povídáme si, on rozumí, slyší perfektně,ale prostě je to lenoušek na mluvení. Stačí mu ukazování.....a když ani ve třech letech nebude mluvit, začnu to teprve nějak řeši. Do té doby ho po doktorech vláčet nehodlám. Nemám ráda takové ty tabulkové předpisy.....protože každé dítě je originál a jedinečná osobnost.
 raději anonymní 


Re: Taky nemluvíme 

(30.9.2009 12:45:14)
Musím se přidat. Synovy bude za pár dní 22 měsíců a taky nemluví. Občas tata, baba, ňam a to je všechno. Jinak po miminkovsku je upovídaný dost. Mluvíme s ním a na něj, všechno mu popisujeme, vysvětlujeme, rád plní úkoly typu přines, podej, udělej, vyměň apod. a rozumí tomu, ale mluvit se mu nechce. Zatím to neřeším,.....
 honza 
  • 

http://tojesila.cz/ 

(28.9.2009 19:46:27)
kouknete na tenhle web, sou na nem skandali nasich politiku http://tojesila.cz/
 slaska 


Dnešní pohovor u foniatra - jako malá školačka 

(24.11.2009 14:04:27)
Ahoj všem, na tento článek jsem zabrousila dnes naprosto cíleně, protože mám za sebou velmi nepříjemnou kontrolu s mým synem (2 roky a 3 měsíce) u foniatra. Náš malý je totiž od narození takový svůj, samotář, introvert, částečně se bojíme, že by mohl být mírný autista nebo hodně ve všem opožděný. Já jsem nikdy v komunikaci s malými dětmi neměla problémy, o totéž jsem se snažila a stále snažím s ním - knížky se zvířátky, básničky, říkadla, zpívám mu písničky, čtu pohádky před spaním, i když jsme venku, tak na něj pořád mluvím. Bohužel to vše bez jediné odezvy, pardon - ano umí říct "šiši" pro sušenku a "babi" pro bonbon. Dnes jsme byli na již zmiňované foniatrii, kde měl být ověřen malého sluch. Malý si krásně hrál s hračkami v čekárně, načež jsme museli jít do ordinace, což ho velmi rozčílilo a rozplakalo (není to normální reakce v takové situaci?) - výsledek: dítě je podle pana doktora negativistické, slyší prý možná dobře, ale nemůže to ověřit a matku musí poučit o tom, jak s dítětem má rozvíjet řeč, takže jsem byla "poučena" - prostě sepsul mě jako malou školačku. Doma si se mnou malý chtěl po návratu hrát, ale byla jsem tak rozčílená, že jsem musela na půl hodinky jít úplně pryč, abych mu třeba už nedala na zadek, že odmítá jakoukoliv slovní nebo ukazovací spolupráci se mnou. Jak jste psali v diskusích o tom vyváženém vývoji, tak u nás bohužel stále ještě frčíme v plínách (vždycky tak po 14 dnech se snažím 2-3 dny ho nechávat přes den bez plín, ale odmítá si sednout na nočník) a neumíme v podstatě nic moc, ale přijde mi dost manuálně a technicky zručný. Popravdě řečeno jsem už v takové depresi z toho všeho, že už nevěřím, že někdy náš malý mluvit bude. Jen pro zajímavost - jeho mladší bráška (8 měsíců) už nám začal krásně brebentit a je to veselá kopa, u něj to asi bude jinak, doufám. Takže až občas potkáte bezmocnou maminku, jak za sebou vláčí řvoucí a vzteklé dítě, věřte, že to nemusí být všechno tak, jak se to jeví bohužel i některým "odborníkům". Hodně štěstíčka vám přeju všem, ať už mluvíte nebo ne, jen doufám, že vás podobné věci nikdy nepotkají.
 DENISA 


Re: Dnešní pohovor u foniatra - jako malá školačka 

(24.11.2009 14:17:11)
Slasko neblazni. 2 roky a 3 mesice to neni zadny vek, dej mu cas a netahej ho po odbornicich. Asi ho moc srovnavas s ostatnimi detmi, nejlepe devcaty. Ja to vidim v rodine, vsechny holky od pribuznych plynyle ve vetach mluvi od 1. roku a muj kluk v 2,5 spis nic nez moc. Vsichni okolo se chlubi, jak dite umi kratkou rikanku, pocitat do 5ti ci cizi slovicka. Ja, kdyz si s nim sednu a chci aby rikal co vidi na obrazku, tak nechce a utece, cist nechce, vysvetlovat nic nechce, nezajima ho, ze krava dela buuu a koza meeeee. Ale ze by me napadlo, ze je neco spatne, to teda ne, vzdyt ma jeste spoustu casu, znam hochy ktery nemluvili do 4 ci 5ti let a dnes jsou NORMALNI.
 andreacool 


ach to mluvení :o) 

(2.2.2011 22:28:02)
ahojky, moc díky za Vaše názory, hned je mi lépe, nikdy jsem se s ostatními maminkami nechtěla srovnávat - prostě jsem ctila názor, každé dítě je jiné a všichni jsme se to jednou naučili..ale když najednou kolem nás bylo tolik mamin, co jejich prcek mluvil a my teď oslavili druhé narozeniny a umíme základní mama,tata,baba.. auto je u nás apo a tak.. prostě nemluvíme slovíčka natož ve větách, tak jsem z toho začala být dost nervózní..
a to Kubíčkovi docela povídám, ukazuji mu vše, co ho zajímá, ale když náhodou chci, aby něco zopakoval, otočí se a raději jde pryč :o) takže díky za rady, že u některých z vás to přišlo i ve 2,5 letech.. snad se taky rozpovídáme~t~
 andreacool 


ach to mluvení :o) 

(2.2.2011 22:35:40)
jinak , abych ho tak úplně nepomluvila, toho mého broučka - rozumí taky dobře, když se ho ptám, co kde je, tak krásně ukazuje, jen se mu prostě nechce moc opakovat po mě - což chápu , ale krásně umí skládat puzzlíky, složí , když má náladu celého krtečka - 15 dílků, to mě udělalo hrozně velkou radost a docela se snaží
Pleny - no už bych byla ráda, kdybychom byli bez nich - ještě vloni si tam i sedl, ale po dovolené, jako když utne a teď když mluvím o nočníku, nebo záchodě - prostě řekne ne a utíká pokud možno, co nejdál.. takže pleny máme pořád
Dudlík - už jsme 3.noc bez něj, jen po obědě ,když jde spát ho ještě vyžaduje,ale normálně přes den,když ho někde nenechám ,tak ho také nechce, tak jsem ráda..
Všem pěkný večer a ještě jednou díky za skvělou podporu, hned je mi lépe ~b~~z~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.