| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Je moje dítě nadané?

 Celkem 57 názorů.
 Jaspi 


učitelky 

(1.7.2009 10:05:59)
Bohužel jsem se setkala s pravým opakem u učitelek MŠ. Žádná podpora či pochvala. Dokonce jsem si jednou vyslechla diagnózu:lehce lízlý autismem.~Rv
 Jedůfka / 99,00 


Re: učitelky 

(1.7.2009 12:01:55)
Mám podobnou zkušenost ze školek. Nepochopení, škatulkování, poukazování na nedostatky, na osobnost dítěte nikdo ohledy nebral.

Jinak článek je divný, bez hlavy a paty.
 10.5Libik12 


Raději pitomečka, 

(1.7.2009 20:38:44)
než by si mé dítě hrálo na exekutora, to by mě vezli.
 Pruhovaná 


Re: Raději pitomečka, 

(2.7.2009 8:25:27)
Já vím, že je nemáš ráda, ale ~t~
 Yitta 


Re: Raději pitomečka, 

(2.7.2009 15:34:10)
Tahle reakce byla krásná, musela jsem se smát ~t~
 Alicee 


Re: učitelky 

(2.7.2009 7:36:29)
S tím autismem to nemuselo zase být až tak od věci, bohužel.
Můj synovec byl vždycky velmi "jiné" dítě, prokazoval na jednu stranu známky geniality - ve třech letech četl v novinách politické komentáře a dokázal o nich celkem rozumně mluvit (číst ho nikdo neučil, to pochytal nějak ze vzduchu) Pak se zbláznil do mořských potvor a měl nastudované latinské výrazy týkajících se mořských bezobratlovců prakticky na univerzitní úrovni...a takhle by šlo pokračovat dál a dál, prostě ohromoval.

Jenže na straně druhé se tenhle kluk nikdy nedokázal přátelit s ostatními dětmi a když už, tak za velmi vyhraněných okolností. Když byl trochu starší, tak začal mít velké problémy ve škole, protože svou "genialitu" dokázal užívat pouze velmi specifickým směrem a byl celkově nepřizpůsobivý, došlo k šikaně od ostatních dětí...V deseti letech konečně někoho napadlo ho nechat vyšetřit a ejhle, synovec má Aspergerův syndrom, totálně postrádá schopnost empatie, celkově jeho sociální schopnosti jsou nezáviděníhodné. Prostě v životě to nebude mít jednoduché, i když věřím, doufám, že se s tím popere.
 Jana 
  • 

Re: učitelky 

(2.7.2009 12:46:38)
Mám stejnou zkušenost z naší školky.V jedné třídě paní učitelky poukazují jen na nedostatky.Mám celkem bezproblémové,výtvarně nadané holky,ale v této třídě jsem od pí.uč.nikdy neslyšela na ně pochvalu.Letos začaly chodit do jiné třídy a ejhle,vyhrávají jednu výtvarnou soutěž v regionu za druhou.Paní učitelka je totiž výtvarnice a jejich talent podporuje.Holky tam úplně rozkvetly.
 Bára 
  • 

Hloupost 

(1.7.2009 11:11:54)
Tohle je docela hloupě napsané. Nadané dítě přece nevykazuje znaky výše popsané. Každý je na něco nadaný, někdo má nadání na hudbu, jiný na sport a někdo má vysoké IQ, ale není vůbec nadaný pohybově či hudebně. Naopak vysoce nadný sportovec vám nebude v dětství skládat kamínky do složitých obrazců, a možná bude ve škole propadající outsider. Článek byl o vyjímečných dětech s pravděpodobné nadprůměrným IQ, to jsme ale někde jinde. Mám z toho pocit, že když můj syn nevykazuje znaky vědátora od plenek, tak je bez nadání - což je naprostá hloupost. Pokud vím, Einstein se takhle v dětství nechoval a ve škole měl 4...
 SnowWhite 


Re: Hloupost 

(1.7.2009 11:43:36)
:-) jasně mám stejné pocity :-). Byla to kravina - typický letní článek. že by začaly prázdniny a nebylo by o čem psát?
 Petra Neomi 
  • 

Re: Hloupost 

(1.7.2009 20:00:15)
Ale ono se takhle hodnotí "nadprůměrné nadání" obecně. Dítě, které dokáže vyprávět zajímavé příběhy, nebo keslit fantasijní krajiny a podobně, za geniální nikdo nepovažuje, dítě, které umí počítat, je génius. Prostě, preferuje se technická inteligence, to ostatní je jakoby nepodstatné.

Otázka "Je Venuše těžší než Slunce?" svědčí je o tom, že se dítě na něco dívalo v televizi. Rozhodně nesvědčí o tom, že si děcko uvědomuje hmotu těch planet, to, kde se nacházejí, jejich vztah a podobně. Jistě, existují nadprůměrně nadané děti, existují děti, které jsou napřed ve vývoji (spousta těch dětských géniů se pak zastaví na docela normální úrovni), ale o těch článek, zdá se, není.
 Jana Novakova 
  • 

Re: Hloupost 

(1.7.2009 21:34:26)
Einstein byl navic autista, co ja vim.
 sovka 
  • 

Re: Hloupost 

(1.7.2009 23:45:11)
Z článku asi nevyplývá, že "nadané děti" resp. "mimořádně nadané děti" je terminus technicus. Podívejte se na www.nadanedeti.cz.
 Pavla+Zuzka 3 
  • 

Re: Hloupost 

(5.7.2009 23:15:21)
A takhle je to vždycky. Jakmile by se měl objevit někdo, kdo je jenom o trošku nadanější na cokoliv než naše dítě, okamžitě se strhne vlna nevole typu: "chcete mi říct, že moje dítě je horší než druh????!!!!" Prosím, maminky, NENÍ. Pokud jsem správně pochopila, tento článek nebyl o srovnávání našich dokonalých dětí. Je jenom o rozvíjení individuálních schopností našich dětí a o tom, abychom právě nezapomínali na jejich dětské potřeby. Mě se článek líbil. Nikterak jsem se neurazila, že mé dítko zatím ničím konkrétním nevybočuje z řady.
 jana a dve ditka 
  • 

Z tech clanku o nadanych detech se mi jezi chlupy na tele, 

(1.7.2009 20:47:31)
a zda se mi, ze muj dvou a pul lety synek je totalni blb. Jeste nemluvi, neoblece se, chozeni na zachod nam dela stale potize atd... Chtelo by to clanek o hloupých dětech :(
 macka 
  • 

Re: Z tech clanku o nadanych detech se mi jezi chlupy na tele, 

(1.7.2009 21:30:36)
naprosto souhlasím
 Radka/04/06+12/07 
  • 

Re: Z tech clanku o nadanych detech se mi jezi chlupy na tele, 

(1.7.2009 22:18:02)
řekla bych, že každý máme na něco nadané děti , jen o tom nejspíš nemáme potřebu psát a chlubit se tím. Moje dcera je taky výjímečná, především v mých očích, ale pro ostatní je naprosto normální a stejně tak, když mě kamarádky vyzdvihují svoje broučky, já je vnímám normálně. Jasně, že jsou rozdíly, ale každý umí v daném věku něco a rozhodně si o dceři nemyslím, že je génius jen proto, že kamarád to neumí, ten zas umí vyslovovat "r" a naše dcera né. A ty základní potřeby???? Z toho si nic nedělej, všichni jsme se je naučili. Ale ted když nad tím přemýšlím, tak dcera je vlastně geniální, protože od 22m spí i na noc bez plen, zatímco stejně starý kamarád to vyzkoušel teprve tento týden, jsou jim 3 roky a kousek. Samozřejmě to ted myslím jako ironii, jen jsme prostě měli štěstí a oni zase mají na něco jiného stejně jako určitě i vy.
 hanci neposeda 


Re: Z tech clanku o nadanych detech se mi jezi chlupy na tele, 

(4.7.2009 20:48:47)
Presne tak. Taky bych jeste podotkla, ze rada lidi mluvi o socialnich problemech "nadanych" deti. Ono je to mozna tim, ze proste tyto deti davaji spoustu energie do jedne, intelektualni veci a pak jim treba na fyzicky nebo socialni rozvoj chybi energie. Proste umi neco a jine deti jsou zas treba nadani spolecensky (ja osobne to jako nadani vidim ;o) Proc brat nadani jen v oblasti sportu nebo vedy? Kazdy by si pral, aby se ve skole nejvic rozvijela prave ta schopnost, v niz nas potomek exceluje, ale tak to bohuzel neni ani byt nemuze. Skola ostatne neni jen o uceni, ale prave i o kontaktu s ostatnimi. Zkratka, kazdy jsme original, nadany na neco jineho, a clovek by se mel ucit pokore a ne nabubrelosti, ze je ten nejlepsi z nejlepsich.
 luca 
  • 

Re: Z tech clanku o nadanych detech se mi jezi chlupy na tele, 

(5.7.2009 22:41:45)
Mám spíše pocit, že nadané děti zajímá něco jiného než jejich vrstevníky, reagují jinak, tak proto můžou mít problémy s kamarádstvím.
Ale myslím, že je dobře, že se o tom píše, opravdu to může být problém. Máme 2 "normální" holky, ale docela si umím představit, že superchytrý prcek to má těžké a když rodiče vidí, že okolí, např. školka mu to ještě ztěžují...
Jiný případ je, když rodiče (většinou prvního dítěte), sledují každé nové naučené písmenko a jsou v 7. nebi, když čte o půl roku dřív než ostatní.
 Renka + 3 


Nadané děti 

(1.7.2009 21:21:29)
Já už mám z toho, jak každý řeší nadané děti vpravdě osypky. Když si povídáte s rodiči, tak zjistíte, že si každý 2. myslí, že má nadprůměrné dítě a že všechny ostatní převyšuje. Přitom jen IQ 130 má zhruba 2 % lidí, a to ještě ale žádní géniové s tímhle IQ nejsou, jsou to jen chytré děti. Ano, opravdu nadaným a inteligentním dětem je třeba se věnovat a rozvíjet je, ale kolik takových skutečně je? Jedno z tisíce? Věřím, že opravdu svůj individuální přístup vyžadují, ale upřímně mě deptá, jak si každý stěžuje, jak se jejich nadprůměrnému drobkovi v MŠ a ZŠ nikdo dostatečně nevěnuje a on to zrovna tak nutně potřebuje. Jen kolik je ve zdejších diskusich rodičů malých géniů. Naši známí dali syna do třídy, která se jmenuje "Nadané děti" a děti už v první třídě řeší projekty. Samozřejmě, že děti takovéto projekty sami nezvládají, tak to pak dělají rodiče za ně a předhánějí se, kdo bude lepší.
 Ungold 


Re: Nadané děti 

(4.7.2009 10:04:28)
Renko,mluvíš mi z duše,líp bych to nevyjádřila.Ať žijí matky "obyčejných" dětí!!!:-)
 Vilíková 


dinosauři 

(1.7.2009 21:44:40)
Tak jsem si ten článek přečetla a něco mě napadlo...

Náš 5 letý syn měl asi rok trvající dinománii, tu dinosauří otázku z článku a i jiné otázky nám dával (jéé já toho vím o dinosaurech jako nikdy), encyklopedií o dinosaurech máme kupu, také kostry, a hlavně plno těch plastových potvor.. zná všechny jejich názvy, vlastnosti, zda maso nebo býložraví atd... v podstatě celý loňský rok se o nic jiného nezajímal.. na neznalé působil jako " geniální dinolog.." a ejhle rok se sešel s rokem, dinománii vystřídala spidermanní mánie, na hřišti se staví do pokřivených pozic, kroutí rukama a dělá tss tss tss (pro neznalé - stříká pavučiny), leze po výškách, skáče do podřepu apod... co myslíte jak vypadá pro neznalé nyní ????
 Zuuuza 


Re: dinosauři 

(1.7.2009 21:54:35)
Tak nějak. Přesně jsi to vystihla. Na nějakou dobu se dítě pro něco nadchne. Syn (teď 2 roky) asi kolem 1,5 roku rozeznával značky aut, potom ho začala bavit písmenka, pak ho to pustilo, zajímali ho taky dinosauři, teď pro změnu listujeme dokola v jedné obrázkové knížce všech možných zvířat (všechna si pamatuje)... Ale že by byl výjimečně nadaný mě nenapadlo. Prostě je to dítě. Chce poznávat. Zajímá se o svět. A jeho zájmy se po nějaké době mění.. Z.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: dinosauři 

(2.7.2009 7:54:32)
moc si mne pobavilo
mam doma neco obdobneho a hned 2x
mladsi vyvazl se znalosti asi 30ti dinosaur (vcetne toho, ktery je masozravec ci bylozravec)
Ale absolutne nedokazu rict, kolik jich zna starsi. U nas to neskoncilo 20ti dinosaury. Mame nekolik encyklopedii, od peti let synek plynule cte, takze ma nacteno i v tom smeru, kde ktereho vykopali, kterou cast kostry nalezli..apod. Ovlada pojmy trias jura krida... Dokaze vasvetlit historickou casovou radu, cimz mne docela sokoval.
Ve Skryjich ztropil scenu, kdyz bylo zavrene muzeum s vykopavkami trilobitu.
Ovsem nejlepsi bylo, kdyz ve skolce prohlasil, ze se stane palontologem (absolutne nechapu odkud to zna), aby mohl odjet vykopat dinosauri kosti.
Trva to uz rok a pul, stupnuje se to a ani spiderman to neprekonal.
Navic je zvidavej i v jinych smerech. Ovsem dinomanie u nas vede.
Docela se obavam nastupu do prvni tridy. No uvidime.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: dinosauři 

(2.7.2009 13:13:34)
jj, taky na to s usmevem vzpominam
a rict mi tehdy nekdo,ze mi obdoba roste doma, neverim mu
 Lizzie 


V šesti 

(1.7.2009 22:06:32)
letech jsem neuměla číst, psát, zavázat si tkaničky a pravděpodobně i dost dalších věcí. Divím se, že mě vzali do školy...
 denny 


být jiný než ostatní není výhra 

(2.7.2009 8:21:53)
Já teda nevím,ale ti, co se radují jak mají nadané, geniální děti, jestli vůbec vědí jaký to maj děti těžký.Já osobně jsem si ve 3letech zavázala tkaničku, uměla jsem číst, plavat, jezdit na kole bez koleček, v 5letech jsem znala vyjmenovaná slova,psala jsem diktáty pro 4tou třídu bez chyb (moje sestra byla ve 4tý a prostě si se mnou hrála na školu).jelikož jsem rostla za komančů a jsem narozená v listopadu šla jsem do školy až v podstatě 7letech a co? nudila jsem se,je to blbý ale děti, který ve školce "tahaly kačery" mi přišly debilní a takovýho člověka pokud se sejde s učitelkama,který se snažej spíš to "nadání" umlátit,aby bylo dítě průměrný tak to nemá těžký.ostatní děti jsou zlý,berou to že dítě je "jiný" a to je nářez.taky mě furt někde posílali - na matematickou olympiádu a podobný a to bylo strašný:(((((((do maturity jsem se nemusela učit stačilo,co jsem pocyhtila ve škole,protože mě to zajímalo,na střední samý jedničky.Empatie mi teda nechybí,ale zase si neumím dodnes najít kamarádku protože jsem asi blbě vychovaná,ale vadí mě takový ty pomlouvací typy a než se bavit s někým, aby člověk nebyl sám,tak radši s nikým:( a taky mi nějak v životě chybí takový jako známkování, jak byl člověk motivovanej tímhle směrem,nikdo vám nedá známku za to jestli máte dobrýho manžela,jestli jste dobrá máma, jestli jste dobrej člověk, jestli jste čestný apod...
Proto svoje dítě vychovávám hlavně aby bylo šťastný!!!!ne "nejchytřejší" vždyť spousta těch co měli 4ky ve škole se maj nakonec dobře,nebo ne?
chci aby moje dítě bylo šťastný,spokojený zdravý a čestný a kdyby se mi to povedlo,budu taky ta nejšťastnější máma pod sluncem:)
a propo nepíšu to aby se zas někdo nenavážel jako že někomu závidím "nadané"dítě.moje dítě je taky šikovný.nadáním se chlubit nebudu všechny děti jsou úžasný.jen ty "nadané" děti kumulujte do nadaných tříd nejlépe co nejdýl a pak z nich vylezou a budete jenom zírat jak budou sociálně přizpůsobivý~t~
v jediném v čem souhlasím s článkem, že se to nemá takovému dítěti říkat jak je on jedinej chytrej protože to jsou pak namyšlený rádobyvědátoři to je mazec...~o~
 malenka 
  • 

speciální třídy 

(2.7.2009 8:47:32)
Jedna věc je nevýhoda časného oddělování dětí nadaných od těch "ostatních", dopad je jasný. Jiná věc je, že kromě soukromých škol je v součsnosti prakticky nemožné kvůli penězům zmenšit počet žáků ve třídě tak, aby se tam kvalitně uskutečňovaly jak děti s nadáním, tak děti s nadáním ale třeba poruchou učení, děti s podprůměrnou inteligencí nebo děti s nějakým tělesným handicapem, děti s vážnými problémy v rodině atd...Všechny tyto děti mají právo být vzdělávány spolu a je to prima, když se to daří. Ale při počtu dvaceti už to nefunguje :o( Bylo by skvělé, kdyby se skutečně počet žáků na učitele snižoval s přibývajícími problémy, jinak to nejen k učiteli, ale především k dětem není fér.
 hanci neposeda 


Re: být jiný než ostatní není výhra 

(4.7.2009 20:39:22)
Tak s timhle souhlasim do puntiku. Aby byly deti stastny je nejdulezitejsi a jestli si umi zavazat tkanicku ve ctyrek nebo v sesti mi pripada naprosto irelevantni. Je to stejne jako s chozenim na nocnik, co se o tom navyklada a co je dvacetiletymu po tom, kdy prestal mit pleny? Hodne veci se precenuje a mezi ne patri i nadani deti. Meli bychom pohlizet na veci ve stylu "ten umi to a ten zas tohle", protoze tak to na svete chodi a v dospelosti clovek nadany na matiku proste bude dalsi akademik, tecka. To jak bude stastny zalezi i na vychove, jak ho naucime vyporadat se s ruznymifrustracemi vcetne skoly :o)))
 luca 
  • 

Možná máte pravdu 

(5.7.2009 22:50:41)
Možná máte pravdu, ale zas mě napadlo, kyž takový "chytrouš" je ve třídě s podobně nadanými dětmi, nenajde si lépe kamarády a nežije se mu prostě líp? Pozná, že není takový exot, když přemýšlí jinak než ostatní běžný průměr? Pak ale zas ten problém se začleněním do normálního života. KAždopádně si myslím, že je přínosné nějak takovému dítěti zajistit možnost kontaktu s jinými nadanými dětmi.
 Weolvin 


Re: být jiný než ostatní není výhra 

(6.7.2009 11:54:47)
Mluvíš mi z duše!!! Kdybych tu měla vyprávět svůj (vychovávalal mne a ubíjela to ve mě babička a matka se mne zalekla a nechtěla kvůli tomu, že mne nebude zvládat...) a partnerův příběh (= oba nadaní - velmi i když narozeni oba v 80tých letech já jsem byla ubíjena zdejším "komunistou" a vyhozena z Gymplu - byla jsem chytřejší a nemocná) tak se Vám budou protáčet panenky. Dítě samo ví jaký život chce. Ono si jej tvoří a my jen smíme se toho účastnit a vysvětlovat - no řekněte mi že to není úžasný!
 SnowWhite 


Re: V šesti 

(2.7.2009 10:30:36)
No dneska by Tě taky asi už nevzali ani omylem, ale dostala bys odklad :-)
 Lizzie 


Re: V šesti 

(3.7.2009 12:14:31)
To je mrzuté - a já přitom byla tak inteligentní žačka a do Vánoc četla, psala, počítala~;((
 SnowWhite 


Re: V šesti 

(6.7.2009 23:33:24)
Promiň Lizzie, ale jistě po přečtení článku chápeš, že s čím jsi ty vystačila před xx lety, dnes nevystačíš :-). Já když si občas zkusím nějaký ten testík mám pocit, že bych dostala odklad i do pomocný~o~
 Lizzie 


:) 

(8.7.2009 23:04:54)
Snow, já vím - myslela jsem ten příspěvek v dobrém~;)
 tvkalina 


to může být opravdu problém  

(2.7.2009 8:24:56)
jestliže si myslíte, že dotaz: "je slunce těžší než venuše" by "slušel" spíše středoškolskému učiteli.
 Liška s banem :) 


Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 9:20:29)
Z takových článků mám pocit, že nadané dítě musí:
- znát a zajímat se o dinosaury
- zajímat se o vesmír
- často koukat na televizi nebo mít neomezený přístup i ke drahým knížkám typu "Encyklopedie vesmíru" apod..

Jako děti jsme se také zajímali o dinosaury a vesmír a to hlavně proto, že tam byly hezké obrázky, velké, barevné, zvířátka se dala obkreslit a vypadala neobvykle. Také jsme se naučili jejich jména, protože zněla vědecky a babička s dědou to ocenili. Ale pochybuji, že to je důkazem neobvyklého nadání. Nadání je přeci něco jiného - když se dítě něco naučí rychleji než je obvyklé, pochopí věci, které by ještě chápat nemělo, nebo se lehce a rychle naučí hrát na hudební názor, krásně kreslí,...
 lenazel 


Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 12:23:32)
Treba tak, ze v sesti letech mluvi plynule nekolika cizimi jazyky? Nebo ze zacne chodit do prvni tridy ve 4,5 letech - ne proto, ze by ho rodice nutili, ale proste proto, ze je zrale? Pripadne ze preskoci jeden nebo vice rocniku?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 12:57:56)
lenazel,
ve vícejazyčném prostředí se dítě běžně naučí ovládat dva tři jazyky, protože má "čistou hlavu" a vejde se mu do ní podstatně víc informací, to snadné vstřebávání je dětem přirozené. A jak se pozná, že je někdo ve 4 a půl letech zralý na školu?
 lenazel 


Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 13:33:53)
Monty, dcera ma spoluzacku o tridu niz (konci druhou tridu, je podzimni takze ji je nyni 6,5). Nebylo to s ni k vydrzeni, tak ji vzali na psychotesty, k nekolika psychologum a ti jim doporucili zapsat driv.
Nase byla take na testech skolni zralosti take priblizne ve 4 a kousek a take byla zrala jit do skoly. My jsme ji ale predcasne nezapisovali, protoze nam to nebylo doporuceno kvuli ceskemu skolskemu systemu, takze jsme ji podle doporuceni vytezovali doma. Ta holcicka o ktere se zminuji na zacatku nezije v CR, ve tride jich je 5 z toho 3 druhaci a 2 prvnaci, takze de to hodne o necem jinem. Omlouvam se ze pisu jako cune, mladsi mi zducha do klavesnice.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 13:45:56)
Testy školní zralosti dělali u nás v MŠ taky v době, kdy bylo synovi 4 a půl. Resp. nějaké psychotesty pro předškoláky, jestli jsem to správně pochopila, které dávali dvěma "nejstarším" třídám. Syn je měl vyplněné jako první a bez chyby, nicméně na ZŠ byl v té době stejně nezralý, jako je teď... ~;)
 lenazel 


Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 13:50:30)
Pokud jsem to pochopila spravne, tak testy, ktere delala ta druha rodina neobnasely pouze vyplnovani typu najdi tri rozdily nebo co maji spolecne jablko a pomeranc, ale resila se tam prave i socialni vyspelost.
 Líza 


Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 13:01:18)
Sakra, lenazel, to mám doma nadaný hned dvě, obě dvě daleko dřív než v šesti mluvily plynně dvěma jazyky ;)
 lenazel 


Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 13:25:09)
No vidis Lizo, jak se mas ~t~. Mne jen trochu nadzdvihly reakce ve stylu, jake jsou matky nadanych deti ctizadostive ambiciozni hysterky, ktere si nadani svych deti jen vymysli. Nase devitileta mluvi aktualne plynule 5 jazyky vc. cestiny - podotykam nenutime ji.
 Líza 


Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 14:53:25)
lenazel, tohle bych nikdy netvrdila, protože vím, že opravdu nadané dítě to nemá tak docela lehké a jeho rodiče taky ne. Bohužel skutečně nadané děti v pravém smyslu toho slova trochu ztrácejí kredit kvůli houfům skutečně ambiciózních hysterických rodičů, kteří prostě budou mít nadané dítě za každou cenu, třebaže je "jen" prostě chytré, šikovné a nadprůměrné. Souhlasím s tím, že kdyby se člověk řídil podle příspěvků zde, tak extrémně nadaných dětí to jedno dvě procenta, ale aspoň tak dvacet procent - jenomže to už by tímpádem nebylo nic tak zvláštního, žejo ;)
 Petra Neomi 
  • 

Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 13:43:29)
Že dítě mluví x jazyky ještě neznamená, že je zralé i sociálně a čtyř a půl leté dítě imho bude mezi staršími znevýhodněné v těch praktických věcech.
 lenazel 


Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 13:48:04)
Petro vzdyt pisu, ze nam to kvuli ceskemu skolnimu systemu nedoporucili a ta druha holcicka je v jine situaci. Mmch od te doby co chodi do skoly je maximalne spokojena.
 Žžena 


Re: Jak se pozná nadané dítě? 

(2.7.2009 22:53:16)
Liško chlupatá,
a zapomněla jsi na čtení ve třech letech ~t~
Význam raného čtení se podle mne přeceňuje, už jsem zažila člověka z oboru, který "má ve věci jasno" v tom směru, že kdo nečte před nástupem do první třídy, nemůže být přece výjimečně nadaný ~d~
Jakoby písmenka byla alfou a omegou geniality...
 16.5Salám&Lajka14 


No nevím, 

(2.7.2009 10:46:44)
jestli papouškování něčeho, co dítě slyší v televizi, je zrovna znak mimořádného nadání. :o)
Mému synovi (resp. spíš mně) od čtyř let ve školce učitelky tvrdily, jak je mimořádně nadaný a jak bychom s ním měli jít k psychologovi, event. přeřadit ho do jiné, specializované školky. Podle mne je spíš problematický než extra nadaný a chtěly se ho zbavit. Docela je chápu, ono mít v kolektivu dítě, které před Vánoci odmítne malovat Vánoce, nakonec se rozbrečí a jako důvod uvede, že všichni myslí jen na dárečky a nikdo nemyslí na ochranu přírody (lidé budou hromadně zabíjet kapry a řezat stromečky) A MYSLÍ TO VÁŽNĚ není žádný med. Jenže, čeho je to známka? Nadání? K čemu? Mám to brát tak, že syn spěje ke kariéře aktivisty Greenpeace? :o)
Nemá "nadání" na čtení, psaní, počítání; jediné co v 6 a půl letech z těchto dovedností umí je sčítat a odčítat do dvaceti. Řeší ale, že lidská kostrč a slepé střevo je důkaz evoluce a svědčí o neexistenci Boha. Já fakt nevím, jak "kategorizovat" dítě, které umí logicky, analyticky myslet a od dvou let se zajímá téměř výhradně o biologii. Ale že bude mít ve škole problémy, tím jsem si naprosto jistá. :o)
 Petra Neomi 
  • 

Re: No nevím, 

(2.7.2009 13:40:18)
Jak řešit dítě, které trvá na to, že jeho otec je sněžný šotek a je třeba ho eliminovat? :)
Mmch, za inkvizice by nás upálili, dcera mi podrobně popsala, jak se její otec v šotka mění, kolikrát se tak stalo a jaké je jeho činnost :))
 lenazel 


Re: No nevím, 

(2.7.2009 15:14:55)
Monty prave o tom mluvim - proc by prave Tvuj syn nemel mit moznost rozvijet to co mu jde nejlepe nezavisle na tom, jestli je zraly na skolni dochazku nebo ne. Kdyz je dite sportovne nadane tak nikdo neresi, ze ho treba od nejakych tri let denodenne driluji, ale kdyz mas dite s nadanim v hlave a snazis se co nejlepe rozvijet jeho talent, hned jsi ambiciozni matka. Pritom pokud bude sebenadanejsi talent treba na gymnastiku nechan napospas (mohlo by se to krasne prevest na: hlavne aby se neco neuspechalo, aby se nahodou v telocviku nenudil...) a ke sportu se dostane nekdy ve dvanacti, nikdy z nej nebude vrcholovy sportovec i kdyz ten potencial v nem na zacatku byl.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: No nevím, 

(2.7.2009 20:08:25)
lenazel,
syn není nadprůměrně nadaný. Sice je poměrně zručný v malování a dokáže v kresbách zachytit emoce, děj, dramatičnost, takže by MOŽNÁ (kdyby mu tento zájem zůstal a rozvíjel jej) mohl být dobrý grafik nebo komiksový kreslíř. Jinak je "výjimečný" jen tím, že se odmalička zajímá o přírodu, zvířata, historii planety atd., a to není vloha, je to zájem. Podporuji ho v tom, že mu kupuji knihy na toto téma a mluvíme spolu o tom, jiná možnost není. Co by mu bylo platné, kdyby šel do školy dřív? To, co ho zajímá dnes by se stejně začal učit nejdřív v šesté třídě (pokud se nezměnily osnovy od doby, co jsem chodila na ZŠ já). V první třídě se bude učit číst, psát a počítat. O tom, jací živočichové žili v triasu a jestli byli dinosauři teplokrevní nebo studenokrevní fakt ne. ~;)
 lenazel 


Re: No nevím, 

(2.7.2009 23:08:11)
Monty ja jsem to myslela tak, at se rozviji v tom v cem je dobry nemusi to byt jenom a pouze ve skole. Myslim, ze mame v principu podobny nazor, jen je kazde z nasich deti jinak "sahle"~;), takze to Tvoje by asi nejlip uspokojil botanicky krouzek pro pokrocile a tu moji zas naplnuje multi-kulti skola.
 Taodvedle 


Re: No nevím, 

(3.7.2009 8:32:43)
moje dite bylo taky zrale v peti letech do skoly, je to vetsina deti, ale neco jineho je taky socialni zralost!!!
a ta tak trochu u genialnich deti pokulhava.
mam genialniho synovce na matiku a to doslova, je ve 4 tride, a dela ukoly pro 8 tridu, a to v pohode a rychle. i v jinyhc predmetech je o rok az 2 dopredu. z normalni skoly ho museli vzit, bili ho kazdy den spoluzaci, ucitele si taky pridali, vysledek dite nestastne, doma agresivni. a co si budeme povidat, trochu jiny je.
ted je na drahe soukrome skole, k vuli toho rodie drou jako blazni aby mu to zaplatili. jeste 2 roky a pak pujde an gympl. tak se jim finacne ulevi.
mam dceru ktere to dobre pali, ale zato ma nedostatky jinde,hrozna perfektionistka. radsi bych byla aby nosila horsi znamky, ale byla vice v pohode
 lenazel 


Re: No nevím, 

(3.7.2009 14:23:46)
Danielo,
ale to je problem skoly, ne ditete, ze se situace vyvinula takovym smerem. Taky budeme muset zacit nasi skolu od pristiho roku platit, a budeme kvuli tomu muset makat jako sroubci, ale i tak mi to stoji za to, aby mely me deti optimalni peci.
 Bara F. + I+B+A 


nehazejte deleni deti do jednoho pytle 

(9.7.2009 0:02:38)
Taky jsem jedno z rádoby geniálních dětí...možná vás potěší, že kromě nadprůměrného IQ mám i změřenou emoční a sociální inteligenci, také nadprůměrnou. Řekněme, že mám štěstí. Genius ve mě se objevuje zřejmě jen v tom, že jsem v nepodstatných věcech totální bordelář :o) a vůbec mi to neva. Mám dvě děti, které bych nazvala zvídavé..asi nic víc, jakkoli třeba převyšují v lecčem svoje vrstevníky...ale co jim rozhodně hodlám umožnit, je to samé, co jsem měla já, byť až na střední škole, a to je pobyt ve škole se stejně zvídavími vrstevniky, tj. nějaká rozumná výběrová škola...i pedagogové, ale také spolužáci nás utvářejí. Příběhy mých spolužáků, se kterými jsem stále v kontaktu, mě v tom jen utvrzují. Ani si nemusím vzpomenout na ten úlevný výdech po několika větách s lidmi kolem, když jsem nastoupila na gympl. Jsou různé způsoby, jak být pokorný a kolektiv lidí, se kterými si ve výsledku nemáte moc co říct, považuju za zcestné řešení..
 10.5Libik12 


Re: nehazejte deleni deti do jednoho pytle 

(9.7.2009 0:18:18)
ať žijí zvídaví vrstevníci.:)
 Iris 
  • 

Re: nehazejte deleni deti do jednoho pytle 

(13.7.2009 18:38:06)

Souhlas, je nějaký algoritmus, jak takovou školu najít?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.