| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Bonding po česku a jiné porodní úvahy

 Celkem 491 názorů.
 Zufi Mimmii 


Už zase porody! 

(13.3.2009 8:58:01)
Neznám žádnou kamarádku, které by nedali mimčo hned.Hned znamená okamžitě po porodu.
I Martinku jsem měla u sebe ihned po narození a neodnesli ji ani na sekundu.
Susan, ty jsi rodila? Myslím, že ne.
A za chvíli začneš propagovat porody doma, že jsou pro dítě nejlepší, viď.
 boží žena 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 9:05:32)
propagace porodů doma, bude až v dalším článku, bude to takový malý seriál
 Zufi Mimmii 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 9:15:09)
Ano a potom přirozený porod a tak dále a pořád.
Naše matky rodily jinak, separace byla 100%, kojení minimální, jak je možné, že všichni žijeme a nejsme úplně všici feťáci s depresivními sklony, potenciální vražedkyně, neurotické hysterky a jiné patologické osoby.
Děti těchto ,,nových,, uvědomnělých matek budou naprosto zdravé, citově nejlepší, neagresivní,bez alergií, budiž jim to přáno.

Nejsem proti bondingu, přirozenému porodu, kojení už vůbec a ani proti domácím porodům (ať si každý rodí , kde chce), ale je toho moc.Pořád dokola.
 zuni 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 9:16:33)
Minko, je mi trapné se takto ptát po stopadesáté, ale proč se toho tedy účastníš? ~m~
 Žžena 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 9:27:44)
Minko,
možná až lidem nepřijde divné, že nějaká matka PROSTĚ JEN CHCE BÝT SE SVÝM DÍTĚTEM (no a proč by hergot nemohla?), tak se přestanou vymejšlet studie o těch feťácích atd.
Naše matky to taky přežily, ALE NADŠENÉ Z TOHO NEBYLY.
 Eva, 4 +3 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 9:41:41)
Žženo, přesně tak, přežila jsem to, ale nadšená z toho nejsem ani u sebe, ani u svých dětí. Vidím i ta negativa. Když vím, že by to mohlo být jinak a líp, tak přece nebudu stále trvat na tom, že tomu tak bylo vždycky a že je to tak správné.
 Žžena 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 11:04:56)
Evo,
a o tom to je. Moje máma zažila separaci a všechny porodniční rutiny. Ale řekne prostě narovinu, že se jí to nelíbilo, že jí vadilo, když jí novorozeně (mne) půjčovali jen v daných intervalech na kojení a že jí přišlo ujetý, že si mne sama nesměla ani vybalit ze zavinovačky a plínek a normálně se se mnou pomuchlat.
NIKDY mi neřekla "to halt musíš vydržet, já jsem to taky vydržela", naopak při mém těhotenství a porodu mne velmi podporovala v tom, abych si našla lidi či pracoviště, kde člověk není od toho, aby "to přežil pro dítě".
Já myslím, že opravdu je vidět rozdíl mezi ženami, které se s tím vyrovnaly a nějak ho zpracovaly a těmi, které to trauma mají pořád v sobě a žere je to (i nevědomky). Ten rozdíl je v přístupu "něco se stalo, nelíbilo se mi to a vím že to není správné a chci, aby toto už nemusela zažít moje dcera/přítelkyně/jakákoli žena" versus "to prostě musíš bez keců přežít, já jsem to taky musela vydržet, tak si nestěžuj a taky si to vyžer".
 Lassie66 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 11:10:37)
Žženo, ~R^.
 Eva, 4 +3 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 12:55:37)
Žženo, máš skvělou matku. Moje matka mi tohle nikdy neřekla. I když je lékařka, nebo možná právě proto, její přístup byl přesně takový: "Musíš to vydržet!" Nepodpořila mě nikdy v ničem, náš vztah není vůbec dobrý. Ale to je na dlouhé povídání.
 Šešule 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 17:54:39)
Žženo, vzpomněla jsem si, jak mi mamka říkala o svém prvním porodu (moje narození, 1984). Rodila lehce a rychle ani klystýr jí dát nestihli (a "kupodivu" prý žádná "nehoda"). Narodila jsem se, hned mě odnesli, mamku nechali dvě hodiny na sále. Byla jí zima a bylo jí smutno. Když jsem o tom slyšela, bylo mi osmnáct a o porodech jsem vůbec nepřemýšlela, ale tohle mi přišlo strašný a krutý. Nikdy jsem od mamky neslyšela, že je nutný to vydržet.
 xantypa 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 7:29:19)
Tak ja porordila dve deti, obe mi dali na bricho ihned po porodu, ale ne na "nekolik hodin" jak pise autorka, jen na par minut. Stacilo to. Maminka po protodu si potrebuje taky odpocinout, aby se tomu miminku pak mohla venovat a ne nekolik hodin po porodu lezet s miminkem jenproto aby byli spolu....vzdyt je to nesmysl!

Minko, souhlasim s tebou...temat okolo porodu je tu zbytecne mnoho a nejsem si jista, zda clanky pisou vzdy ti prakticky znalí.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 8:57:42)
Xantypo, máš pocit, že jako matka nejsem prakticky znalá toho, co znamená objímat se a tulit se svým dítětem? ~a~
 kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 9:26:15)
No, to je dost dobrý postřeh.

 Puma 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 11:02:15)
Killi, vypadá to, že prožitek matky a dítěte při porodu znáš nejlépe ty. Napiš o tom nějaký článek.

Jako lékař na mě působíš velice česky a je vidět, že se jen tak nahlodat nenecháš. ~:-D
 Puma 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 11:09:48)
Obohatila jsem tě o jedno "el"...aspoň něco tě v této diskusi obohatilo.
 kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 11:22:45)
Podsouváte mi něco, co jsem nikde nesdělil. To je takový Váš i vačeho spolku způsob pseudoargumentace: vymyslet si, že cosi byl sděleno a pak to popírat a kořenit invektivami.
 Puma 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 12:29:19)
Vidím, že mi vykáte, taky budu. Nechci Vám nic podsouvat, jen mě Vaše příspěvky v této diskusi nutí k ironii.

Reakce na Vás je pouze mou reakcí a žádný spolek bych tam nepletla. kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 13:03:13)
Vyhodnotil jsem jeden z příspěvků jako dobrý postřeh. Vás to nutí k ironii. Nevím sice proč, ale je to jedno - Vy a váš spolek jednáte beztak apriorně bez ohledu na věc samotnou a s viditelným cílem obhajovat dogmata vašich vůdkyň, která považujete za jediná platná fakta. Je to ale i tak, že křovák nevyhraje Monzu, i kdybyste ho posadila do F1 a dala mu pár kol náskoku, kdežto je při tom s to napáchat poměrně dost škod.
 Puma 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 13:38:16)
Nejsem v žádném spolku!~:-D Uznávám, že mé příspěvky na Vaši adresu neprospívají konstruktivní diskusi, Vaše ovšem také ne. Diskusi čtu třetí den a reagovala jsem na všechny Vaše příspěvky (ten poslední mě jen vyprovokoval). Je vidět, že Vás tato témata na Rodině zajímají a evidentně máte pocit, že k nim máte co říct. Proč se tedy vyjadřujete pouze těmito "výkřiky" nebo posměšným přitakáním na příspěvek s kterým sympatizujete?
 kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 13:54:48)
V celé diskusi mám cca čtyři příspěvky, nevím který z nich máte za výkřik a který zas za posměšné přitakání. Možná projikujete obavy vlastního svědomí do mých úmyslů. Dotkl jsem se zcela věcně jednak počtu dětí, narozených mimo zdravotnické zařízení, jednak pohledu na význam standardu.

Čím Vás vyprovokoval poslední příspěvek netuším, pokud tím, že pisatelčín postřeh mám za dobrý, pak spíše usvědčujete sama sebe.
 Tulka 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 14:39:58)
Kili,nechápu,jaký pisatelčin postřeh máte za dobrý.Pisatelka byla po porodu unavená a chtěla si odpočinout.Potud to chápu.Jiné ženy nejsou tak vyčerpané,nechtějí odpočívat a když už,tak se svým dítětem.To snad chápete i vy.Myslím,že dítě patří matce,ona by si měla rozhodnout,zda odpočívat hodlá či nikoliv.A ty vaše zmatené výkřiky o spolcích a velitelkách,to snad je bez komentáře.Nebo máte snad pocit,že by ženy do svých porodů neměly kecat?~a~
 kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 14:59:53)
- není mou starostí, že něco nechápete
- zmatené je především Vaše slyšení výkřiků
 celkem jedno 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 15:15:59)
Ty, myslíš, že ten váš spolek, když se spiknul a nabonzoval doktora Kiliana jeho vedení, že to bylo správný a nikdy nikdo se ani slůvkem nezmínil, že jste přestřelily.
Já se divím, že sem doktor chodí, že se s vámi baví, neustále melete, že jste na to měly právo, zajímat se co dělá v pracovní době, když je placen z vašich daní.
Bylo to prachsprosté spiknutí a užily jste si, co.To vám bylo dobře, jak jste ho dostaly a potupily.Odpornost, matky od dětí a toto a ty co přímo nepsaly dopisy tak tleskaly a pomlouvaly doktora, kde to jen šlo.Kolik těch dopisů celkem bylo?
 Tulka 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 15:29:26)
Ty celkem jedno,ještě jsi zapoměla,o,i,napsat,že probíhaly divoké tance za zvuků tamtamů a třísnění se menstruační,nebo jinou,krví.A kam a proč kili chodí nevím,asi by ses musel,a ,o zeptat přímo jeho.Jinak opravdu nevím,co to plácáš~y~
 Grainne 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 22:36:24)
kili, možná by bylo vhodné, kdybyste obajasnil své stanovisko k věci, případně uvedl věcné důvody, proč takové stanovisko zastáváte, poté ke možné vést rozumnou debatu, vedoucí nějakým směrem.
Nemyslím, že byste byl až tak diametrálně vzdálen rozumným požadavkům a je škoda, že tuhle skutečnost zatemňujete různými výpady vůči protistraně.
Označovat jednu názorovou stranu hned spolkem taky není nejšťastnější, fakt, že někdo zastává nějaký názor, neznamená, že patří do nějakého spolku.
Pokud ovšem zastává opačný názor, je logické, že v diskusi stojí proti vám, aniž by to nutně muselo znamenat nějaké osobní antipatie, nebo dokonce vyhlášení boje v osobní rovině.
 kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 22:59:43)
- vhodné je to tehdy, pokud to není zbytečné
- rozumným požadavkům jsem nakloněn, jaké výpady máte na mysli ? já žádné neshledávám
- spolkem označuji ty, kteří se spolčují, to může být v dobrém i zlém úmyslu, obé je poznateroné snadno
- nechápu diskusi jako postavení někoho proti někomu
- osobní podjetí je zřejmé, netřeba mi přenášet citace hrubostí invektiv a výmyslů, v lepším případě nepatřičných předjímání
 Tulka 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 23:02:41)
Z vašich příspěvků je osobní podjetí více než zřejmé
 kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 23:07:29)
jak komu. Můžete dát příklad ?
 Tulka 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 23:12:12)
Nepatřičně předjímáte
 kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 23:14:17)
mínil jsem příklad

příklad
-u m. (6. j. -u, -ě)
jednotlivý konkrétní případ vybraný (z většího množství) jako doklad, ukázka, kt. osvětluje n. podpírá urč. tvrzení, obecný závěr ap.:
 Tulka 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 23:17:25)
Jen se snažím mluvit stejně nicneříkajícně jako vy
 kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 23:22:27)
kopie nikdy nedosáhne kvalit originálu
 Tulka 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 23:26:00)
~n~~n~~n~~n~~t~~t~~t~
 Grainne 


Re: Už zase porody! 

(16.3.2009 7:58:14)
kili, zbytečné to není nikdy, už proto, že ve vašich příspěvcích je velmi těžké váš postoj k určitým požadavků dohledat a bylo by za vhodné jasně popsat, co jste ochoten považovat za rozumné požadavky a proč.

Třeba proto, že fakt, že sympatizuji s určitým názorem, neznamená, že se řadím do nějakého spolku. Včlenit se do určitého spolku by pro mně znamenalo za všech okolností hlásit se ke všem názorům a souhlasit se všemi názory, které tento spolek zastává. Nehodlám být součástí spolku - žádného, své názory zastávám sama za sebe, ne za spolek. Váš postoj mě zajímá. Jestli zajímá, nebo nezajímá někoho, koho zahrnujete do spolku, je celkem lhostejné, pokud se vůbec jedná o spolek. Pravděpodobnější je, že se jedná o nahodilou skupinu lidí, zastávajících stejný postoj k určité věci.

Správně píšete, že různými vzájemnými výpady nemá smysl se zabývat, pokud to neděláte, nebudu vám nic podsouvat.
 kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(16.3.2009 15:12:00)
- pokud se mám rozhodnout, zda se k něčemu vyjádřím, pak se i sám rozhoduji, zda to zamýšlené vyjádření je či není zbytečné

- nezaujímám postoj ke všemum, co kdo napíše

- k pojmu spolek jsem se už vyjádřil

- podsouvání, předjímání, přidávání na významu - to vše je první podmínkou neúspěchu diskuse, zejména psané
 Grainne 


Re: Už zase porody! 

(16.3.2009 18:18:25)
kili, jestli vás obtěžuje odpovědět mi, budu se s tím muset smířit, ostatní jsme si pracně vyjasňovali v minulé diskusi.
 kili 
  • 

Re: Už zase porody! 

(16.3.2009 18:31:23)
nepostřehl jsem otázku, na kterou bych neodpověděl
 zuzini 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 21:11:42)
Spolek holek lékorek ~t~
 Eva, 4 +3 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 9:39:51)
Minko, pokud tě to unavuje, nečti to a neřeš to. Jsou stále matky,pro které je toto téma přínosné.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 14:26:00)
tvoje reakci mně připadá neurotická až až ~b~
 Maci1 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 15:25:38)
Minko, že něco neznáš automaticky neznamená, že to neexistuje ~;).
Mně sice dítě cca tři hodiny po porodu nechali, ale když mělo dojít k přesunu z porodního boxu na šestinedělí a zjistilo se, že je tam plno, dcera mi byla odebrána a vrácena až po sedmi hodinách, kdy se uvolnilo místo ~n~. Podotýkám, že jsme byly obě zdravé a nejedná se o časný středověk a malou venkovskou porodnici, ale srpen 2008 a FN Brno ~d~.
Doteď mě to mrzí, přišla jsem o velkou část prvního dne života své holčičky, která navíc dodnes reaguje pláčem, kdykoliv mě ztratí z dohledu ~Rv. Co já vím, třeba by to bylo jinak, kdyby ji v porodnici nechali u mě...
 zuni 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 15:30:14)
Maci, my jsme se kdysi potkaly na jedné diskuzi pamatuješ...? Už jsem někde zahlídla, jak jsi to měla ty s bondingem... Jo, takovéhle jednání, to je opravdu středověk. Bohužel to musíme zažívat v 21. století ~;((
 Maci1 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 15:41:11)
Suzann bodejť bych se nepamatovala, když jsem tě na tu diskusi tehdy zatáhla ~;):-).
A to, že o svém problému s bondingem píšu už pod několikátý článek je jen důkazem, jak moc mi to leží v hlavě i po téměř osmi měsících ~d~. A podle počtu příspěvků tady asi nebudu sama.
 zuni 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 15:42:53)
~t~No vidíš, tos byla ty ~R^
 Zorana 
  • 

Re: Už zase porody! 

(29.3.2009 16:22:49)
Jestli to nebylo právě tím, že se nejednalo o venkovskou porodnici, ale o továrnu na děti. :)

 Efka 


Re: Už zase porody! 

(16.3.2009 11:31:34)
Minko přece ne všechno co dělaly naše mámy dělaly dobře. Mě současná situace odnášení dítěte nevyhovuje. (Měla jsem dvakrát sekci, dítě viděla asi dvě minuty a pak hurá s ním do inkubátoru vyhřát.. nebylo nedonošené). A o těch feťácích, myslím, že jich je i tak dost. Navíc, jak píše autorka, maminky si vždycky nakonec tu cestu k dítěti znovu najdou, ale je to zbytečně ztížené.
Jo, je to zase o porodech, ani mě nebaví pořád to samé téma, ale jinak má autorka podlě mě pravdu. Pokud tě to téma nebaví, nečti. Je dost, které jsou těhotné, nebo se k tomu chystají, a pro ně je to téma důležité.
 Katka, syn 2,5 roku, 39 týden těhotenství 
  • 

Re: Už zase porody! 

(18.3.2009 0:41:57)
Milá zlatá.Jsem psycholožka a terapeutka s dvanáctiletou praxí a můžu říct že generace dětí z porodnicových masokombinátů jsou na tom emočně dost bídně. Ale většina to zažila a proto to považuje za normální, takže si vůbec neuvědomují že to může být jinak. Některé z důsledků jsou nedůvěra vůči světu, emoční chlad a tvrdost, pocity úzkosti, nejistota, kterou často maskuje tvrdá slupka, protože to je jediný způsob, jakým se člověk třeba naučí s podobnými emočními zraněními vyrovnávat. Samozřejmě hodně záleží na tom, jak moc matky přijaly tento způsob zacházení s novorozenými dětmi za svůj. Některé následovaly své instinkty a zdravý rozum, přesto že to bylo v rozporu s radami kapacit, a tak to částečně mohly napravit, některé podlehly tlaku autorit a trýznily své děti dál podle moudrých rad typu nechte děti plakat, dokud neusnou, krmte je podle plánu a podobně. Spousta těchto nejrannějších emočních zranění se projevuje taky jako tělesné problémy, například chronické bolesti zad způsobené neuvědomělou chronickou úzkostí a pod. protože tyhle zážitky si člověk samozřejmě nepamatuje vědomě, novorozenec zatím ničemu nerozumí a svět vnímá jen přes své tělo a pocity. Takže tak. jsme emočně veskrze nezdravá generace a to je fakt.
Katka
 ANNAHAM 


Re: Už zase porody! 

(18.3.2009 15:24:58)
Moje řeč.A nejvíc ze všeho mě štve, když v pozadí cítím jakousi výčitku doktorům, že chtějí té rodičce vůbec pomoct ( co si to dovolují!). A pak taky stížnosti, že to strašně bolelo a hledání viníka za tu bolest a vůbec za všechny nepříjemnosti s tím spojené. Jenže porod je prostě fyzicky nepříjemná a velmi bolestivá záležitost. Myslím, že tady v té diskuzi jsou samé mladé maminky a někdy mi připadá, že některé mají jakési divné představy a tom, jak to bylo dřív. Já jsem rodila před 33 lety a věřte, že mi děťátko nikdo neodepíral. Ošetřili ho a pak nás nechali spolu ležet, hladila jsem ho...A jak jsem byla ráda, když se sestřičky o něj postaraly a nechaly mne odpočinout. Necítila jsem tam nic zlého. To až teď jako by to někteří překrucovali..Proč ve všem hledat nějaká negativa.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Už zase porody! 

(18.3.2009 17:27:50)
Annaham, moje maminka rodila před 34 a 30 lety a rozhodně má velmi jiné vzpomínky ... A ano, porod bolí, ale ve většině případů bolí porod, do kterého se nezasahuje, méně, než porod, kterému se "pomáhá". S výjimkou epidurálu, pochopitelně, ten ale má taky svá negativa.
 Grainne 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 9:08:24)
Minko, taky neznám žádnou oběť domácího násilí, protože ženy, které znám, by si patrně jakékoliv náznaky takového chování dokázaly vyříkat, patrně i ručně, přesto bych si nedovolila zpochybňovat, že se něco takového děje.
Zcela prokazatelně se oddělení dětí dělo v čase, předcházejícím záměně miminek v Třebíči. Lze předpokládat, že se to někde děje a je třeba poukazovat na to, že je to špatně.
 zuni 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 9:09:17)
Jé, tak to jsi byla ty, kdo se tu před týdnem rozčilovat "zase porody?!" ? Já totiž někomu poradila, že tento týden vyjde další článek o porodech, ať si tu na ně počká a nezapomene se rozčilovat. Tak tě vítám!

PS: z mých osobních zkušeností není v článku ani jedna, maximálně s obsahem souhlasím. Je to sebráno z příspěvků různých žen, to ale v článku píšu.
 Žžena 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 9:12:02)
Minko,
mně mimčo odnesli. Na tři hodiny. Bylo naprosto zdravé, ale "podle předpisů je nutno jej vykoupat a dát zahřát do inkubátoru". Nesouhlasila jsem, ozvala jsem se, houby platné.
Neříkej že se to neděje. Tys měla štěstí, že se Ti to nestalo.
 Rapiti 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 9:15:14)
Minko, to že jsi měla dítě hned po porodu u sebe a tvoje kamarádky také, je velmi dobrá zpráva. Vždycky ráda čtu o pokrocích v našem porodnictví. ~R^
Předpokládám, že máte v okolí příjemnou porodnici. Možná by ostatní ocenili informaci, o kterou porodnici se jedná, aby tam mohli jet také.
 Martina, 3 synové 
  • 

Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 10:47:17)
Porodnice Chomutov a Rakovník - tam děti neoddělují, měla jsem je pořád u sebe.
 Jazzmamka 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 16:27:58)
Hořovice už v roce 1985,dvakrát Teplice 1987 a 1991,pak ještě Louny 1997,všude normální lidé,normální porody,děti u maminek v pokoji,pohoda.
Zdravím!
 zuni 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 16:35:25)
Jazmamko,

moje mamka v 86 porod 150km od domova, aby mohl být tatínek u porodu. Totéž 87.
V 89 jí slíbili že tam tatínek bude, no nakonec bohužel. Skutek utek.
V 90 to opět prošlo, ten Dr z té porodnice pak přešel do jiné, kde mamka rodila v 91, takže to šlo i při posledním porodu.

A to chtěla jen taťku u porodu.

Tvé zkušenosti neznamenají, že se to dělo všude, to jistě chápeš
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 17:08:02)
ad otec u porodu - je skvělé, že dnes se už bere jako samozřejmost. Nicméně, NECHAPU, proč se za to, že může doprovázet svoji vlastní ženu u porodu jejich společného dítěte, musí platit (a to ne až tak zanedbatelná částka). Přijde mi to nemorální ~Rv

A nepište, že jsou v tom nějaké ochranné pomůcky. V porodnicích kde jsem rodila, je nikdo nenabízel ani nevyžadoval. A vím, že v některých se hradí ještě zvlášť navíc.
 zuni 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 17:11:58)
aby to měli těžší, aby bylo "jednodušší" k porodu nejít
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 17:24:42)
Suzann, taky možný důvod. Mě to přijde jako takový dobrý přivýdělek pro nemocnici, který je vlastně nic nestojí, naopak udělá část práce za ně - doprovod se stará o rodičku a sestry mají volněji.
 Rapiti 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 17:13:02)
Kontanto, já jsem platila za 2 doprovody, manžela a dulu. Ale oba ty peníze opravdu náležitě využili. Trávila jsem většinu porodu ve sprše a oba jsem několikrát zlila, takže každý vystřídal cca 3 ty zelené mundůry. ~t~
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 17:23:22)
manžel právě nedostal ani u jednoho porodu NIC. Dokonce ani u Apolináře. A v Podolí jsme museli platit PRED porodem, rodila jsem pak jinde a peníze nám nevrátili ~Rv Rodný list nebyl dostatečným důkazem, že jsme rodili jinde.
 Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 17:30:26)
Konstanto tak to jsme asi měli velkou kliku. Manžel mě do porodnice přivezl v 21:30 a to ho chtěli poslat domů že z toho nic nebude do rána ale já jsem si ho doslova vydupada. Nikoho tam neměli a kontrakce se nakonec rozjeli rychlejc než by všichni řekli. Manžel dostal erární obuv a plášť a mohl být se mnou celou tu dobu. Přinesli nám tam přehrávač, za který se normálně platí, měla jsme možnot balonu apod. Ale manžel byl od začátku do konce se mnou a když mě pak brali na akutní sekci tak byl manžel za dveřma a čekal na kluky u sestřiček, co kluky omývali apod. Mě kluky hne dpo vytažení dali pohladit a mohla sem jim dát pusu a zase je donesli, pak je přinesli na sál když mě ještě šili oba dva. Bylo to skvělé a neplatili jsme za manžela vůbec nic. Ale jak říkám byli jsme sami. Sestřičky byly zlaté doktoři taky.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 17:47:06)
Miszasku, ~R^
kde že jsi rodila?
 zuzini 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 21:31:56)
Mish neodpovídá, tak si dovolím za ni.
U porodu byl tuším dr. Záhumenský, takže Bulovka?
 Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 


Re: Už zase porody! 

(14.3.2009 8:22:36)
Zuzini ahojky, jo Bulovka, Dr. Záhumenský a Dr. Vojtěch. Opravdu si nemám na co stěžovat.~x~
 myš 
  • 

Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 16:35:47)
Jazzmanko

a tos měla třeba pokaždé mimčo nepřerušeně u sebe? Neodnesli ti ho po porodu ani v jednom případě na pár hodin? Jestli jo, tak máš z pekla štěstí~:-D
 Sylvie 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 16:35:52)
všude normální lidé,normální porody,děti u maminek v pokoji,pohoda

No, pak se v Teplicích za tu dobu hodně změnilo, ptž v září 2008 porodnice na stránkách Aperio jako běžný postup uváděla poporodní oddělování dětí od matek ~d~

Po porodu bývá dítě s matkou dvě hodiny a posléze stráví několik dalších hodin bez matky na novorozeneckém oddělení.
http://www.aperio.cz/porodnictvi/pruvodce-porodnicemi/porodnice.shtml?x=180098
 Sylvie 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 16:36:04)
všude normální lidé,normální porody,děti u maminek v pokoji,pohoda

No, pak se v Teplicích za tu dobu hodně změnilo, ptž v září 2008 porodnice na stránkách Aperio jako běžný postup uváděla poporodní oddělování dětí od matek ~d~

Po porodu bývá dítě s matkou dvě hodiny a posléze stráví několik dalších hodin bez matky na novorozeneckém oddělení.
http://www.aperio.cz/porodnictvi/pruvodce-porodnicemi/porodnice.shtml?x=180098
 Srdííčko 


Re: Už zase porody! 

(16.3.2009 11:04:17)
Teplice 1995 - dítě mi vrátili po 12 hodinách, nedali za celou dobu ani jednou přisát, nepoznala jsem ho.

Teplice 1999 - UŽ po 8 hodinách, s kojením to samé, poznala jsem ho jedině díky tomu, že byl k nerozeznání podobný svému bratříčkovi.

Měla jsem nekomplikované porody, cítila jsem se dobře, nebyl žádný důvod nás oddělit.

Po těchto zkušenostech jsem našeho benjamínka jela porodit 70 km do Kadaně a tam to bylo naprosto úžasné! Nic nebyl problém :)

O přístupu v teplické nemocnici k rodičům a dětem jsem se přesvědčila opět minulý týden, kdy jsem musela nechat hospitalizovat naše 10M miminko. Že již nebylo místo na pokoji pro pobyt s mamkou jsem samozřejmě pochopila, ale že mi ho v dnešní době chtěli zabavit a předem nám zakázali jakékoliv návštěvy, natož požadované celodenní ošetřování a třeba jen židli u postýlky, jsem naprosto nevydýchala a obvolala si nemocnice v celém kraji a světe div se, opět jsme skončili v Kadani!
 Amálie P 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 20:17:13)
Promiň, ale s tím nemohu souhlasit~q~, moje zkušenost s Chomutoven není dobrá,malého(úplně zdravého) mi sebrali na celou noc, porodila jsem v 15h.Jen 2x za noc mi ho donesly na kojení.Psal se rok 2004.
Ale jsem ráda, že Tobě mimi nechali,pro mě to byl očistec.A těch následných problémů se sžíváním se a kojením~o~~o~~o~
Prý "musí" a abych si "odpočala"~o~ na to jim s..u!

 Martina, 3 synové 
  • 

Re: Už zase porody! 

(16.3.2009 17:07:34)
Tak mě ho v 1984 přímo vnutili - to tam s pobytem miminek s maminkami zrovna začínali a trvali na tom, že k odloučení nesmí dojít, přestože se to maminkám většinou nelíbilo. Byl tam "protekční" pokoj bez dětí a všechny matky chtěly tam.
 Eva, 4 +3 


Re: 

(13.3.2009 9:38:40)
Minko, mýlíš se, běžné to není, porodila jsem sedm dětí v Praze a ani jednou jsem dítě hned po porodu neměla na svém těle!
 sarmi 


Re: Re: 

(13.3.2009 9:47:45)
tedy, gratuluju k sedmi detem!!! ~R^
 Eva, 4 +3 


Re: Re: 

(13.3.2009 9:51:21)
Díky. :-)
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Re: 

(13.3.2009 10:27:34)
Ahoj Evo! :-)
Hele, a kde jsi rodila? "My" jsme "rodili" (uvozovky, protože je trochu drzost top takhle napsat od chlapa :-)) všechny tři taky v Praze a všechny byly hned po porodu u nás, jen v jednom případě to nebylo možné na dlouho kvůli stavu manželky...
 Eva, 4 +3 


Ondro :-) 

(13.3.2009 10:42:06)
Ahoj Ondro, ráda tě "vidím" :-)
Rodila jsem za 2x v Londýnské, pak ji zrušili, pak 1x na Bulovce, 2x u Apolináře, 1x v Motole a naposledy to bylo kousek za Prahou. Strašně záleží na lidech. Já si myslím, že i z jedné proordnice mohou mít dvě ženy naprosto jinou zkušenost. Záleží na tom, kdo má službu, kdo je na sále, kdo je na oddělení šestinedělí, prostě název porodnice nevypovídá téměř nic. Za těch 20 let se všechno posunulo k lepšímu, to nezpochybňuji. Otec u porodu, porodní plán, dula atd. atd., ale stále zůstává mnoho věcí, které by bylo dobré zlepšit. Například aby dítě mohlo být hned po porodu u své matky. To, že to někde jde, je moc dobře. Je to naděje a inspirace pro ostatní.:-)
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Ondro :-) 

(13.3.2009 10:55:30)
Taky tě rád "potkávám" :-)
Máš úplnou pravdu, my jednou Podolí (tam to bylo s přístupem lékařů tak asi nejhorší, ale je fakt, že to už je skoro deset let), a pak dvakrát v Motole. A je to asi skutečně o lidech. Já jen, že jsem z toho získal dojem, že ponechat dítě s matkou už je dnes spíš běžná věc, a tvých 7 (!) zkušeností opačných mě trochu vyděsilo.
 Eva, 4 +3 


Re: Ondro :-) 

(13.3.2009 11:01:38)
Ondro, já tě nechtěla vyděsit. Chtěla jsem napsat, jak jsem to zažila já. Věřím, že čím víc se bude o bondingu mluvit a psát, tím to bude lepší. ~:-D
 Sísa + 2 
  • 

Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 10:41:29)
Minko, buď ráda, že ti děti neodnesli, mně odnesli obě holky, tu první dokonce na 6 hodin - že nemají připravený pokoj, takže já budu celých 6 hodin ležet na porodním sále (a na nepohodlném lůžku) a tam že by pro miminko nebylo dost klidu. Předesílám, že dcera měla 3200 g a já porodila za 3 hodiny od prvních stahů naprosto bezproblémově...
U druhé dcery jsem ležela před porodem 4 dny v porodnici - že prý je přenášná (i když já věděla, kdy jsem počala a tvrdila jim, že má ještě čas). Když jsem porodila v půl třetí ráno, tak mně chtěli nechat 2 hodiny na porodním sále - kvůli kontrole krvácení a tak (to je asi klasika) a dceru odnesli, protože: "Na sále by neměla klid a my vás stejně v půl páté nebudeme stěhovat na nedělky, ale vrátíme vás na těhotné, ať si vás na nedělky přestěhuje dopolední směna - těch je tu víc, než nás na noční...".
Jen poznámka - druhá dcera měla 3800gm takže také žádné chůdě a já porodila za 2 hodiny od prvních stahů a při ranní vizitě Mudr nepoznal, že jsem před pár hodinami rodila, protože jsem byla úplně OK (a 3. den po porodu jsem jezdila na kole...).
Takže v obou případech bez potíží dítě (obě Apgar 10 - 10 - 10) i rodička a jen z "organizačních" důvodů bylo dítě bez matky x hodin. V obou případech jsem se bránila, prosila, vztekala se, ale bylo mi to ho..o platné. A podotýkám, že to jsem šla podruhé rodit jinam, abych se tomu odnesení dítěte vyhnula... A při prohlídce té 2. porodnice před porodem mi bylo řečeno, že pokud nejsou zdravotní potíže, není dítě od matky separováno!!!!!!!
Takže je moc dobře, že se to řeší, že se o tom mluví, jen aby se to změnilo....
S.
 zuni 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 10:45:55)
Síso, díky za tvůj příspěvek. Myslím že už při výpočtu TP ta lékařská "nadvláda" začíná: "kdy byla poslední MS?" "No, já vím kdy byla OVU..." "No ale to nás nezajímá, termín poslední MS chceme..."
Takže díky za tuto zmínku!
 Sísa + 2 
  • 

Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 12:21:39)
Jo tak to je přesné!!! Já jsem toho zářný příklad:
U první dcery jsem byla (jsem vychovatelka) s dětmi na škole v přírodě, takže VÍM, že v době, kdy jsem podle Mudrů měla otěhotnět (tedy datum poslední MS + 14 dní) jsem těhotnět NEMOHLA...
Datum porodu mi podle MS vypočetli na 28. 2. Já tvrdila okolo 20.3.. Po ultrazvuku posunuli TP na 10.3.. Já si stála na svém - 20.3. +- 1 den :-)
Nakonec mně chtěli odvézt do porodnice 18.3., kdy se furt nic nedělo, mně bylo dobře a veškerá vyšetření OK.... Mudra jsem ukecala (je pátek, stejně mně tam položí a nic se mnou v pátek odpoledne nebudou dělat...) s tím, že pokud do pondělí neporodím, jdu bez diskusí do porodnice. Porod začal v pondělí v sedm ráno, v 8 jsme byli v porodnici (vynadali nám, proč tak pozdě, nevěřili, že jsem před hodinou ještě spala...), v 10 jsem měla dceru.
U druhé dcery to bylo ještě vtipnější: je ze zkumavky, takže nejen, že JÁ vím, kdy jsem "otěhotněla" - tedy kdy mi bylo inplantováno oplodněné vajíčko - ale měla jsem na to i papír od Mudrů z Brna... ale tady mi řekli, že je to nezajímá, že pro ně je TP termín PMS + 14 !!!!
Mně se v tom Brně pořád netvořila vajíčka, takže mi přidávali hormonální injekce a k ovulaci došlo až 24. den cyklu. Tady to (na malém městě) Mudry nezajímalo a i když já věděla, že TP mám 1.8., oni si vypočetli, že 23.7. a tak mně přinutili jít do nemocnice a 29.7. mi vnutili vyvolání porodu ("Ale maminko, vy tomu dítěti ublížíte, nemá dost kyslíku, když ho takto přenášíte.... a bla bla bla...." ) Takže jsem s vyvoláním nakonec souhlasila..
Ano, máš pravdu, toto je jedna z manipulací, které se s rodičkami dějí už PŘED porodem.
S.
 Sisqi 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 14:17:45)
No já mám normálně 35dení cyklus takže tabulky doktorů mi byly nanic. Gynekologovi jsem preventivně řekla, že nevím přesně termin MS. Ale vím Datum početí!!! A bylo vymalováno. Sice jsem vypadala jako debil.. ale za to jsem porodila přesně v termínu. Ocenila jsem to zvláště kvůli těhotenské cukrovce, která se projevila, a u té přenášet prostě nedovolují. ~;)
 zuni 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 14:42:02)
Sisqi, a to mi připadá smutné - můžeš zamlčet pravdu (= "Nevím termín MS") a tak dosáhnout u odborníka toho, co je přece nejprofesiálnější - určit TP podle těch nejobjektivnějších dat.
Myslím, že i mezi doktory se najde dost těch, kteří dokážou říct, že termín poslední mS tímto nejobjektivnějším datem není. Termínu početí se přibližuje nejméně. ~a~
Ale jak přijde na kontakt s maminkou, nastupuje buzerace zvaná "poslední termín MS"
 Zawgat_Mohammed 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 20:59:54)
U mne si doktori taky nedali rict.
V nemocnici se zeptali na datum posledni menses, a prestoze jsem zduraznila, ze jsem mela v posledni dobe zcela nepravidelnou menstruaci, zpocitali termin podle ni a ridili se jim. Prestoze jsem mela vyjadreni doktora, ktery podle ultrazvuku urcil TP jinak. A potom mi vysly spatne vysledky, ale kdyz jsem si je dosadila do spravne delky tehotenstvi, byly uplne normalni.
 Miriam,Hannah+Kristina+Lydia 


Re: Už zase porody! 

(15.3.2009 13:21:02)
U nas je taky mimi ze zkumavky a taky termin posledni MS neodpovida (hormonama byla ovu driv, plus rozmrazenemu embryjku bylo pri transferu uz 5 dni).

Tak ja jsem si to proste spocitala, kdy by podle nich mela posledni MS byt a to datum uvadim... A mam klid :-)
 Vaal 


Síso, po porodu na kole?! 

(13.3.2009 14:35:39)
~t~Síso a proč si probůh tři dny po porodu jezdila na kole? To jsi na něm jela z porodnice domů? A kam si dala mimino, do zadu na nosič?~t~
To jsi nějaká závodní sportovkyně? Jestli ne, tak mi to fakt přijde trochu zvláštní...ale nic ve zlém, jen mě to fakt zaujalo a moc by mě zajímalo co tě k tomu motivovalo. Mě by to tedy tři dny po porodu nenapadlo, i kdybych běhala jak jura...~k~
 Sísa + 2 
  • 

Re: Síso, po porodu na kole?! 

(13.3.2009 17:23:50)
No já nevím, ježdění na kole používám tady na malém městě jako nejjednodušší dopravní prostředek. V minulém příspěvku jsem to uvedla jen jako ilustraci toho, že jsem porodila skutečně bez jakýchkoli potíží, takže odnesení dítěte kvůli mně nutné nebylo (a váhu + apgar u dětí jsem uváděla proto, aby bylo jasno, že kvůli dětem to také nebylo třeba).
Jinak třídenní miminko jsem na nosiči tedy neměla :-). Vím, že na kole jsem jela jen na zahradu - asi 3/4 km - pro nějakou zeleninu a něco "zeleného" do polívky. Mimčo zatím spalo - přebalené a nakrmené - pod dozorem tatínka a starší dcery... Vzpomínam si to proto tak dobře, že na dvoře sedělo několik sousedek a plkaly, viděly mne poprvé po porodu a když uviděly, jak jsem nasedla na kolo a jela, tak mnohé z nich úplně hekly.... Ono podstatné je, že jsem po druhé holce nebyla vůbec šitá a tak jsem doopravdy pár minut po porodu byla úplně OK. (Mimochodem - při prvním porodu jsem byla tak blbě a tolik šitá, že ještě měsíc po porodu jsem si "rovně" nesedla - jen na jednu půlku :-). A vidět nějakou čerstvou rodičku, jak sedá na kolo, tak jsem hekla taky...).
Jinak já se prostě chtěla trochu protáhnout a věděla jsem, že je malá napapaná a případné chování či přebalení zvládá tatínek stejně dobře, jako já..
 & 


Re: Síso, po porodu na kole?! 

(13.3.2009 17:28:03)
No segra jezdila, taky treti den po porodu na kole. S mimnikem pridelanym na nosici v Maxi Cosi, az kdyz mimcu byly tak tri tydny. ~;)
 Vaal 


Re: Síso, po porodu na kole?! 

(13.3.2009 21:05:00)
Ženský, vy fakt nevíte co roupama dělat... ~;)
 & 


Re: Síso, po porodu na kole?! 

(13.3.2009 21:20:05)
Evale, to nebylo roupama to byla nutnost, on si ex-svager vzpomel, ze ji vlastne nemiluje. Ale vzpomel si v dobe, kdyz ona s nim byla 10tt. Taky se kvuli nemu prestehovala do jineho statu a na vesnici. Do kramu 2km do skoly se starsi dcerou, taky 2km. Takze segre nezbylo nic jineho nez pridelat maxi cosi na kolo a jezdit do kramu.
 Vaal 


Re: Síso, po porodu na kole?! 

(13.3.2009 21:41:21)
~;((..to je mi líto, někteří chlapi jsou fakt hovada ~o~
 Vaal 


Re: Síso, po porodu na kole?! 

(13.3.2009 21:02:58)
Síso, já tedy měla císaře, ale hekla jsem po přečtení tvého příspěvku taky ~:-D. Šmarjá, ty si jak ty "udatné" ženy třetího světa, co porodí a vrátí se na pole okopávat brambory...teda SKORO JAKO ONY, protože tím seděním na úzkém tvrdém sedátku od kola prakticky pár hodin po porodu je stoprocentně trumfneš. No klobouk dolů ~R^
 Cow :-) 


Re: Síso, po porodu na kole?! 

(13.3.2009 21:11:14)
Evále~t~~t~~t~
 Sísa + 2 
  • 

Re: Síso, po porodu na kole?! 

(14.3.2009 11:07:54)
No vysvětlovala jsem, že po první holce bych to nedala ani omylem.....
No já jsem taková otrlá... např. když mi dělali diagnostickou laparoskopii, tak jsem 5. den po ní jela busem do Švédska (stehy jsem si vyndávala tam :-) ... a nebo: v pátek jsem byla na operaci žlučníku a v pondělí na to jsem pracovala... Doktory moc neposlouchám - když mi řekli po ochrnutí že už nikdy nebudu chodit, tak jsem 6 týdnů po operaci stála na nohách a po 8 měsících jsem začala o5 chodit do práce... Jsem takový nezmar :-)
S.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Síso, po porodu na kole?! 

(14.3.2009 11:29:55)
Síso, máš můj obdiv:-)~R^.
 Ivča 
  • 

Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 14:59:54)
To je hrůza co vyprávíš, jak z porodnice za totality... Mně bylo po porodu celkem zle, práskla jsem sebou ve sprše (přibrala jsem za těhu jen 7 kg a ty jsem nechala na porodním sále), a stejně mi nechali vybrat, jestli chci miminko hned, tj. jestli se o něj dokážu postarat, nebo jestli ho chci až ráno... Chtěla jsem až ráno, bylo mi fakz hrozně, třas po celém těle, bála jsem se že ho upustím....A co dvě hodiny v noci se mně chodili ptát, jak mi je, a říkali že mimi spinká a těší se na mámu... Já vím že to jsou jen slova, ale ta vstřícnost ze strany personálu byla maximální!!

Proč to nejde všude proboha??????????

Moc je mi Tě líto!
 Maci1 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 15:36:26)
Síso, se separací "z organizačních důvodů" mám dost podobnou zkušenost, popsala jsem ji výše.
Shodou okolností jsem také ten případ, kdy byla ovulace opožděná, takže TP podle poslední MS by byl zavádějící. Naštěstí mám rozumného gynekologa, který mi vypočítal TP podle data početí (měřila jsem si BT a věděla jsem, kdy k tomu došlo) ~R^:-).
 myš 
  • 

Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 10:57:51)
Minko

tak mně dítě taky odnesli a bylo to nedávno. Já jsem si šla o něj ale sama po chvíli říct a dali nám ho, ale odnést ho bez vysvětlení a dotazu, jestli si to přeju, není správné.
 singera 
  • 

Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 12:13:46)
Já rodila 2x Třinec Ssna- taky jsem měla mimča hned u sebe, 1x Ostrava fakulta- malý (800g) ihned putoval do inkubátoru, po dvou hodinách odpočinku po porodu na pokoji mne za ním sestra zavezla na vozíčku. Já jí říkala, že tam dojdu sama, ale nedala si říct.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 13:01:22)
Minko, a já zase (krom internetových známých) neznám žádnou kamarádku, které by dítě neodnesli - byť na ty pouhé dvě hodiny.
A hlavně - ženy by si neměly VYBOJOVAVAT právo mít u sebe své dítě. Patří to dítě čerstvě porodivší ženě, PA, dětstké sestře nebo snad porodníkovi?!
Chybu vidím v systému, ne v rodičce. Dítě by se nemělo automaticky odnášet, protože "se to tak dělá".

Na druhou stranu beru právo ženy po porodu říct - "prosím, teď dítě na chvíli odneste, potřebuju si odpočinout" a být akceptována bez zbytečných řečí.
 Aneka_ 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 13:04:42)
Konstanto, jistěže je chyba v systému, ale náprava systému to nezmění. Změnu musí(bohužel) iniciovat ženy rodičky a tov prvé řadě. Pochybuji že změna sytému změní myšlení lidí tedy-porodníků,PA adt.
 zuni 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 13:06:21)
Aneko, máš trochu pravdu, hlavně proto, že i zdravotníci jsou ženy ~;) Ovšem supr by bylo, kdyby s bondingem apod. souhlasili i muži, že...
 Mili+5 


Re: Už zase porody! 

(13.3.2009 13:13:13)
Konstanto, tohle přesně si také myslím, jak psala Suzann v článku, jsou situace, kdy se bojuje jen těžko a my jsme si to ani nevybojovali. Myslím já s manželem, já jsem teda spíš taková méně průbojná, ale manžel je průbojný dost a snažil se, ale ani to nezabralo, jen jsem pak musela poslouchat, že tatínek byl nějak nervozní a pořád něco chtěl, přitom chtěl jediné, aby odnesli dítě ke mě.
 10.5Libik12 


Porodnicorodky bacha na pavlačové handrkování 

(13.3.2009 13:36:56)
Ten článek není proti ničemu, není útočný ani manipulativní. Je hezký.
Já jenom abychom se zbytečně neztrapňovaly~;)
 zuni 


Re: Porodnicorodky bacha na pavlačové handrkování 

(13.3.2009 13:38:06)
děkuji za uznání ~j~
 Kačka,2 děti 
  • 

Re: Už zase porody! 

(14.3.2009 10:49:51)
Zdravím,musím Vás zklamat,ale mám 2 děti a ani jedno mi nedali hned po porodu,vždycky jsem je dostala až na konci šití :-(
 Dajenka, 1 dítko 


Re: Už zase porody! 

(14.3.2009 13:14:41)
No, já u sebe neměla ani jedno dítko. První po císaři, to je celkem jasné. Ale podruhé nevím, proč ho odnesli. Usnula jsem a bylo.
 Petra a 2 kluci 
  • 

Re: Už zase porody! 

(17.3.2009 13:40:37)
Tak já jsem zrovna jedna z těch, kde mi po prvním porodu kluka jen ukázali, a byť byl naprosto v pořádku, stejně jej odnesli na ošetření, umytí atd. Pak mi jej přinesli ukázat ještě jednou (ošetřeného), mohla si ho pochovat jen babička a šupky s ním na 2 hoďky do inkubátoru.
Svého druhého syna jsem rodila o 2 roky později v jiné porodnici, okamžitě po porodu mi ho dali na břicho, pomazlili jsme se, teprve potom jej ošetřili a po celou dobu, co jsem byla na sále byl u mne.
Myslím, že hodně záleží na té které porodnici a nikdo nemůže říct "nemáš pravdu, tak to nikde nechodí"!
 malatovic rodinka 


Re: Už zase porody! 

(17.3.2009 23:44:22)
MILA ZLATA JA RODILA A NIC HORSIHO NEZ ZAZITKY Z PORODNICE NEMAM DIKY NIM JSEM SE ANI NENAUCILA SPRAVNE KOJIT A MALY MUSEL MIT UM.TROCHU SKODA KDYZ MLEKA JSEM MELA NA ROZDAVANI.A PO PREDCHOZIM ZAZITKU Z PORODNICE BYCH I POROD DOMA UVITALA.NENI TO MOJE SOBECKOST A TY JSI MELA HOLT STESTI NA PORODNICI!~f~
 sarmi 


podpasovka 

(13.3.2009 9:07:59)
"Ale to není boj jen se zdravotníky, to je prostě v lidech, v matkách, které se se svým vlastním oddělením od dítěte neumějí srovnat jinak, než že kolem sebe kopou, přesvědčují samy sebe, že jejich dítě a vztah s ním to nijak neovlivnilo a tudíž se s něčím takovým musí smířit každá."

autorko, rozumim o co ti jde. ale pokud po nekom chces pochopeni tvych pozadavku k porodu, neosocuj prosim ostatni maminky, ktere si nevydupaly pritomnost sveho miminka hned od jeho prichodu na svet (protoze si mozna chtely jednoduse vydechnout, nabrat sily atd. atd.)

nepotrebuju kolem sebe kopat (jak pises), ani sebe ci ostatni presvedcovat o tom, ze ty dve hodiny odlouceni ovlivnily negativne vztah s mymi detmi, protoze to tak proste neni (v mem pripade).


 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:11:33)
sarmi, Já nikoho z ničeho neosočuju - pokud si přítomnost, jak píšeš, nevydupaly, tak to tak prostě je. Jestli to je OK nebo ne, to je na každé mamince. To nehodnotím. Hodnotím jen některé zdravotníky, kteří mají problém tuto touhu akceptovat
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:15:17)
ale ano, prave, ze hodnotis. precti si ten odstavec znovu - prijde ti skutecne fer?
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:17:15)
hodnotím (ne)pochopení a (ne)akceptování ze strany mnohých zdravotníků
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:21:01)
"Ale to není boj jen se zdravotníky, to je prostě v lidech, v matkách, které se se svým vlastním oddělením od dítěte neumějí srovnat jinak, než že kolem sebe kopou, přesvědčují samy sebe, že jejich dítě a vztah s ním to nijak neovlivnilo a tudíž se s něčím takovým musí smířit každá."

hodnotis postoj matky - precti si znovu,, co jsi napsala..

 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:25:18)
píšu o tom, že části matek je v hloubi duše moc líto, že jim jejich děti odnesli PŘESTO, že je chtěly mít u sebe, ale nejsou schopny to ze sebe dostat ven, namísto toho se tváří, že je to normální a že "co by druzí chtěli" (= "kopou kolem sebe" ), ale možná, kdyby se s nimi o tom bavil někdo důvěrně, že by se prostě rozplakaly.

To jsou podle mého názoru jen vyjmenovaná fakta. Tak se to někdy děje.
 boží žena 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:26:47)
Ano jsou takové matky, ale pak jsou matky, kterým dítě odnesly a nevadí jim to, protože jsou přesvědčeny, že to jejich vztah neovlivnilo a nemají potřebu kopat.
Na ty jsi zapomněla.
 Tulka 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:27:51)
Ale ty problém nemají,tam není o čem mluvit~;)
 boží žena 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:28:32)
Ano, ale v článku je to poněkud černobílé.
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:29:14)
hele, božinko, sama jsi byla na diskuzi PD, když jsme tam ty příspěvky pro článek sbíraly, tuto poznámku, na kterou jsem podle tebe zapomněla tam nikdo neuvedl, ani ty. Klidně jsi ale mohla.

Zapomínáš, že mě nejde o vyjmenování mnoha druhů matek, ale o postihnutí problémů porodnictví. Pro tento článek mi tedy stačí jen pojmenovat neduhy některých zdravotníků.
 boží žena 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:31:35)
Nene já jsem článek před vydáním nečetla, nemohla jsem se k němu vyjádřit.

Mě třeba nikdo za celou dobu těhotenství ani porodu neřekl, děláte to a musíte to vydržet pro svoje dítě, to považuju za nějakou vaši obcesi.
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:33:15)
takže při jednom porodů z několika tisíc, které v ČR ročně proběhnou, se zrovna tobě nestalo to, co mnoha jiným ano? Ten tvůj jeden porod se bohužel statisticky moc nehodí ~d~ je mi líto
 singera 
  • 

Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:34:20)
Susazn mne se to taky nestalo. Jinak myslím, že to nebyla Minda, které si psala, že zas napíšeš něco o porodech
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:32:50)
nevyjmenovavas mnoho druhu matek, jen ty ktere se tvari, ze je vsechno ok, kdyz jim dite odnesou (a treba to tak skutecne je, ale to nepripoustis)...

ten odstavec je proste nefer!
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:32:57)
boží ženo, ten, koho to neovlivnilo, nemívá potřebu se do někoho navážet.
Jsem lajdácky kojící matka, protože se mi tak chtělo, netrpím tím, tak netrpím prohlášeními kojících matek a nevnímám své nekojení jako problém, taky na propagaci kojení nijak nereaguji. Většinou reagujeme s výpadem právě na to, co nás zasáhlo. Ty nezasažené nenapadají, nekopou, tudíž o nich řeč není.
 boží žena 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:33:44)
Graine co je podle tebe v tomto případě výpad a kopání?
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:40:14)
Třeba právě ty hlasité výkřiky o tom, jak je to pro některé matky potřeba a jak to nezasáhlo....to emotivní vyladění a úporné obhajování.
Pokud to opravdu nezasáhne, většinou dotyčná vysloví názor, že "bodlo", když se mohla vyspat a tím to končí.

Bohužel je pravda, že v někdo si ten zásah plně a vědomě uvědomí až na základě četby takového příspěvku a pak úporně začne přesvědčovat sebe a všechny okolo, že se nic nestalo.
Ono je lepší v tom případě připustit, že stalo a pak se s tím smířit, než to potlačit.
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:46:04)
ano, nebo je lepsi pripustit, ze se clanek (ne cely) nepovedl.
 Stáňa a dva kluci 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:50:15)
Sarmi, ok, ty jsi v pohodě, ale nemůžeš obviňovat někoho, kdo popíše nějaký problém, že uvádí ostatní do deprese. Všichni máme svá bolavá místa, to by nesmělo být napsáno nikdy nic...protože se to vždy může někoho dotknout. Zkus se na to podívat i tak, že díky tomu, že se tě něco dotkne a bolí to, máš šanci s tím něco udělat, uzdravit. To je ta lepší varianta. V horším případě to potlačíš...a kopeš jen kolem sebe...
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:51:09)
sarmi, proč to tedy tak úporně vztahuješ na sebe?
Navíc, pokud mám trable, je lepší je přiznat a něco s tím dělat, mluvit o tom. Je jednodušší říct, ano žere mě to, trápí mě to a je to něco, co už nenapravím, musím pracovat na smíření se s tím.

Jinak špatný je článek, kde ani pes svůj názor neštěkne, což v tomto případě nehrozí.

Konečně, když už jsme u toho, pokud mám nějaké to trauma, tak někomu vynadat taky pomáha - není tohle ideální příležitost? Samozřejmě to autoamticky nevztahuju na majitele protichůdných názorů, to v žádném případě.
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:55:08)
diky za psychoanalyzu, ja myslela, ze diskutujeme. promin tedy, jestli jsem te svymi prispevky rozladila, ale i to se nekdy pri debatach stava...
 Pruhovaná 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:17:13)
Teda Graine, neblázni, já vůbec nemám dojem, že by Sarmi psla nějak emotivně. To jí teda podsouváte.
Přece tvoje míra toho, jak se někdo má vyjadřovat, když má něco na háku, nemusí být jediná správná.
Kdyby to nevztahovala na sebe, zase by byla obviněna z toho, že nepřípustně zobecňuje.

Kdo si myslí, že psychoanalýza je blbost, má problém a měl by jít na psychoanalýzu - ?

Já jsem teda taky měla obě děti tak na tři hodiny pryč (na břicho jsem je dostala) a nějak mi to tolik nevadí, ani v tom nevidím tak fatální problém. JÁ. Dceru jsem chtěla mít u sebe co nejdřív, tak jsem poctivě ležela, aby se mi nezatočila hlava ~:-D a fakt mi ji přivezli a už mi zůstala. Tak sebevědomou a vyrovnanou osobu aby pohledal! A u kluka jsem dooprvdy byla ráda, že si můžu vorazit ~d~

Nerozbrečela jsem se, když na to vzpomínám ~;)

 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:20:04)
Pruhovaná, jestli můžu reagovat i když nejsem Grainne, tak ono to možná způsobilo, že ona nám cosi podsouvá... ~d~
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:27:47)
co podsouvam? to uz je vazne slovickareni. myslela jsem, ze diskutujeme, ale asi nechces slyset jiny nazor, nez svuj vlastni.
 Tulka 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:23:23)
Sarmi to prostě vidí,tak jak to vidí,má na to právo,někdo to vidí zase jinak a je to v pořádku.Každý jsme jiný,nehrotila bych to:-)
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:34:15)
Pruhovaná, to nebylo mířeno k Sarmi. V tomto případě to muselo být poněkud obecné. Patrně bych našla nějaký konkrétní příspěvek, který by tomu odpovídal, ale to je na několik hodin hledání.
To upozornění tam bylo právě proto, že to nemusí nutně vztahovat na sebe. Klidně může - pokud chce.

Sarmi navíc neútočí, ptá se a zkoumá, tak třeba časem dospějem ke shodě, ne vždycky je možné něco vyjádřit napoprvé a úplně srozumitelně.
Já měla na mysli takové ty útočné ataky, že když se to tak dělá, tak je to v pořádku a to raději vydržím, než bych......To jsou ženy, které s tím prakticky taky nesouhlasí, ale místo toho, aby jasně připustily, že je to blbě a že z toho mají blbej pocit, snaží se to omlouvat, případně kšeftovat - lepší odnesené dítě, než rodit doma apod. Přitom to není o porodu doma, ale o tom, že je to špatně. ŠPATNĚ a že to špatně není nic špatného vnímat jako špatné.
 Pruhovaná 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:36:41)
Tož tak to jo, s tím souhlasím, ale vypadalo to, že je to na Sarmi, která zdá se mi nepíše nijak špatně ani útočně.

Já jsem tedy v zásadě pro všechny alternativy jaké si lze představit, teda pro jejich možnosti, pohybuju se v prostředí, kde se o těchto tématech hodně diskutuje (znám například osobně několik domorodeka a kdybych na to měla, rodila bych doma), ale nemám ráda kategorická tvrzení samozvaných psychologů, kteří vědí, jak to jiní lidé mají nabo dokonce jak by to měli mít, aby byli v pořádku. To je taky taková myšlenková totalita.

(nemyslím tebe ~:-D, ale některé místní propagátorky bondingu a dalších objektivně dobrých metod jo...)
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:50:55)
Pruhovaná, chtě nechtě tu a tam ke kolizím dojde.
Jak vidno, článků k diskusím je dost, takže prostoru k nápravě taky.
Vždycky se to následně dá vyříkat. Nejhorší jsou ti, kteří diskusi nepřipustí - malí zbabělí psi, bolestně kousnou a utečou.
Nebo úporně a pořád dokola melou, že někdo....něco, ač už jim 50x bylo odepsáno, že to tak myšleno nebylo a 50x vysvětleno. Občas je to o nervy.~;), ale s tím, kdo je ochoten diskutovat a nemá problém s chápáním textu, nebývá problém i když stojí "na druhé straně".
 boží žena 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:48:37)
Graine tak v tom nesouhlasím, je to jako kdyby si k článku o kojení napsala, že ty si tedy vlastně ani moc nekojila a že ti to nevadí, protože syn je zdavý , inteligentní veselý a bylo mu dobře i na UM, v tom by se přihnala nějaká překojená aktivistka s tvrzením, že tedy ne Graine, ty máš trauma a zasáhlo tě to, že máš výčitky a tímto svým tvrzením kolem sebe jen kopeš. ...No podle mě nesmysl,..Zřeba by si ji taky snažila vysvětlit, že opravdu žádné trauma nemáš a tím by si jen potvrdila její teorii.
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:52:06)
Boží ženo, nemáš pravdu. Uvedla jsi příklad o Grainne, a sem pod diskuzi napsala v duchu stejném jako byl tvůj příklad, tato přispěvatelka:

"Zdena
(13.3.2009 9:19:42)
Je mi velmi líto, že máte špatný vztah se svojí matkou. Pokud jste se totiž narodila před více než dvaceti lety u nás, pak jste rozhodně od ní odloučená byla. Tenkrát se to tak dělalo. Před 27 lety i rooming byl u nás naprostá novinka a praktikoval se jen v některých porodnicích. Vím to, tenkrát se narodil můj první syn a v naší porodnici to možné nebylo. Své děti miluji a skutečně si nemyslím, že by náš vztah mohl být ještě lepší. Ale je pravda, že nejsem opičí matka a nemám potřebu být s nimi i teď, když už jsou dospělé. "

Doteď na tento příspěvek nikdo neodpověděl, a už vůbec ne tím, že kolem sebe kope.

Nekope, to je přece zřejmé.
 boží žena 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:55:48)
suzan nechápu~d~
 Eva, 4 +3 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:48:29)
boží ženo, máš pravdu, jsou matky, které s tím problém nemají, o těch se ale v článku nepíše. Možná to tam mohlo být, ale nikdo není dokonalý, já osobně jsem článek četla už dříve a nenapadlo mě tam něco podobného vložit. Ber to jako malý nedostatek, ne jako něčí snahi něco zamlčet nebo někomu nějak uškodit. Suzann se snažila napsat o tom, že je bonding důležitý. Já osobně jí za to moc dekuji, i Michaele, protože mi diskuze o bondingu otevřela oči a pomohla mi pochopit některé skutečnosti v mém osobním životě.
 SnowWhite 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 14:56:55)
Opravdu nechápu! Proč si myslíš, že znáš ty kousky hloubi duše, které matky v podstatě tají ale v intimním rozhovoru by je přivedly k pláči???? Já osobně byla nadšená, že jsou holky v bezpečí ošetřeny, hezky v teplíčku si chruply a já se mohla v mrákotách dávat dohromady. Navíc u tý poslední jsem se probrala z narkózy, udržovaná ve spánku po komplikacích až druhý den ..... měla jsem kopat a vyžadovat přítomnost mimina, aby se náš vztah nepřerušil???? Kecy!
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 15:00:06)
Snow White, prosím přečti si to znovu. Ne kopat kolem sebe ve chvíli, kdy chceš své dítě a oni ti ho nechtějí dát (mimochodem z tvého příspěvku se zdá, že tys je ani "nechtěla", byla jsi "grogy", takže to ani není o tobě), píše se o kopání typu "Já separací rozhodně netrpím, takže když jí trpí někdo jiný, je pěkný tydýt. Přežila jsem to já, přežijte to taky"
 Tulka 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 15:03:30)
Ten článek nebyl psanej jako absolutní pravda,jsou to jen výňatky z rozhovorů.Jsou to jen úvahy.Neber si to tak osobně~;)
 SnowWhite 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 15:46:38)
OK patrně jsem špatně četla....Já je asi fakt spíš nechtěla :-) a proto si taky nepřipadám jako tydýt.
 Zdena 
  • 

Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:19:42)
Je mi velmi líto, že máte špatný vztah se svojí matkou. Pokud jste se totiž narodila před více než dvaceti lety u nás, pak jste rozhodně od ní odloučená byla. Tenkrát se to tak dělalo. Před 27 lety i rooming byl u nás naprostá novinka a praktikoval se jen v některých porodnicích. Vím to, tenkrát se narodil můj první syn a v naší porodnici to možné nebylo. Své děti miluji a skutečně si nemyslím, že by náš vztah mohl být ještě lepší. Ale je pravda, že nejsem opičí matka a nemám potřebu být s nimi i teď, když už jsou dospělé.
 boží žena 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:11:42)
Přesně tak , těm které odloučení nevadí se s tím vlastně nevyrovnaly, z vlastní zkušenosti musím říci nesmysl.
 a+b+c+d 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:18:54)
Safra, asi jsem moc roztěkaná (dítě hodlá malovat fixami na zeď), ale přesto mi připadá, že článek mohl být napsán čtivěji. Jinak nic proti zlepšení našeho zdravotnictví a porodnictví zvlášť.
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:15:33)
Sarmi, to vytržení z kontextu v tomto případě není nejlepší postup, článek je koncipován trochu jinak, než je obvyklé, jsou to úvahy více žen, které se zamýšlejí nad určitým stavem věci, který samy vnímají jako problém.
Pokud si matka chce vydechnout......proč ne. Potom ovšem ona nemá právo zlehčovat pocity žen, které si oddechnout nechtěly a kterým nebylo umožněno mít své dítě u sebe, nebo dokonce takový stav popírat.
Další věc je to oblíbené "napomínání", pro dítě se musí přece něco vydržet......no jen jestli to "vydržení" je vždy v zájmu dítěte atd - taky lze nalézt ve článku.
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:19:05)
ale grainne, konkretne tento odstavec zadny kontext k clanku nema. je to samostatnych nekolik vet, ktere v podstate rikaji, ze matka, ktera si necha dite po porodu odnest, je hlupacka, ktera sama sobe a okoli potom musi dokazovat, ze je vsechno v poradku...
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:22:40)
sarmi, kromě toho spojení "je hlupačka" máš pravdu, to jsme chtěly říci. Ovšem o hlupačkách se nikdo ani slůvkem nezmínil. No chápu tě, každý vidí to, co prostě vidět chce. ~d~
 boží žena 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:24:10)
to jste tedy chtěli říct, pěknou blbost
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:29:00)
pises - MATKA, KTERA SE SVYM ODDELENIM OD DITETE NEUMI SROVNAT JINAK, NEZ ZE KOLEM SEBE KOPE A PRESVEDCUJE SAMA SEBE, ZE JIJI DITE A VTAH S NI TO NIJAK NEOVLIVNILO...
vazne empaticky popis! ~a~
 Konstanta & 3 raraši 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 13:07:53)
"MATKA, KTERA SE SVYM ODDELENIM OD DITETE NEUMI SROVNAT JINAK, NEZ ZE KOLEM SEBE KOPE A PRESVEDCUJE SAMA SEBE, ZE JIJI DITE A VTAH S NI TO NIJAK NEOVLIVNILO..."

no možná, že to je hodnocení matky - nevnímám to tak, ale chápu, že někdo ano.
Nicméně - je to popis matky, která se s oddělením neumí srovnat. Ne těch, kterým to bylo jedno ~j~
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:29:21)
sarmi, v tomhle článku prostě věty, vytržené z kontextu dávají úplně jiný smysl, než celek, právě proto, že pisatel článku není totožný s autorem, autorů je vpodstatě několik. Jediné, co tu můžeš vyčíst, je různé vnímání určitých problémů.
V tomto případě je to obrana ženy, s traumatickým zážitkem, ketrá nechápe naopak útoky ze strany žen, kterým to nevadilo. Zamýšlí se nad tím, co je k tomu vede a toto je jedna z možných příčin.
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:44:14)
musim se ozvat znovu - prece matka, ktera by z odlouceni mela trauma a precetla si tento clanek vcetne toho odstavce, ktery jsem vypichla propadne spis znovu depresi, nez ze by ji to povzbudilo...
proto pisu, ze nekterym maminkam (vcetne me) to nevadilo, trauma nemame, s miminkem jsme se i presto krasne szily a mame z nej obrovskou radost!

ten odstavec je proste spatne napsany, bohuzel.
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:48:31)
sarmi, stejně jako jedné matce odloučení nevadilo, chtěla ho, a jiná se s ním nesmířila, nemůžeš vědět, zda naprosto všechny matky uvrhne jeden odstavec v článku do deprese ~d~
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:52:25)
vis, kdybys byla takovou matkou, o niz pises, jak by se ti to asi cetlo?
uz jsem to psala, chapu, jak je clanek mysleny, souhlasim s vetsinou v nem, ale ten odstavec citim spis jako kopanec - trochu rymu nakonec!
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:57:02)
sarmi, mám jiná, řekněme traumata. Pokud čtu články, ve kterých jsou má "traumata" pojmenována, říkám k tomu maximálně "ano, je to špatné, protože ve mně to tato traumata vypůsobilo, souhlasím...." atd.
Možná je to tím, že jsem se s nimi musela bolestně smířit, vyříkat si to (často s pláčem) s dotyčnými a už to nebolí - jen nezamlčuju, že ta traumata nebyla... ~d~
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:58:27)
Sarmi, já jsem ta fňukající, která to bere jako strašné příkoří a žere mě to, žere mě to a žere mě to.
Taky jsem až zpětně řešila, co že mě to vlastně žere. Do té doby, než jsem to vyčetla, to byl takový neurčitý pocit, že se někde něco zvoralo a nevěděla jsem, kdo a co zvoral.
 Eva, 4 +3 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:03:37)
Grainne, přesně tak to cítím i já.
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:06:39)
Evo~R^
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:25:35)
asi mam stastnou povahu, mam to jinak. spis bych to otocila - rozumim, ze spousta maminek chce sve deti hned po porodu, ale prakticky si potom nedovedu predstavit, jak funguji bez oddechu po porodu. ja byla opravdu rada, ze jsem mohla neco snist, dat se do poradku, zajit na wc atd. myslim, ze kazdy porod je obrovsky zaprah pro organismus, ktery musi trochu zregenerovat. a manzel s vama taky nemuze byt jako vypomoc porad.

ale pokud to tak zena chce, mel by ji personal porodnice vyhovet (pokud je dite uplne v poradku).

 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:28:53)
Sarmi vidíš, a já si myslím že by to mělo být naopak. Že bonding a trvalá přítomnost dítěte u matky by měl být základní stanard a pokud chce žena raději odpočívat, měl by jí personál porodnice vyhovět.
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:36:23)
ale to ja si myslim taky, nejsem proti.
 Tulka 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:37:15)
Podle mě ale zase sklouzne k tomu,jestli je pak nutné vydržet několik dní odpočinku s pár dalšími maminkami a jejich ratolestmi.Většina mých známých si odpočinula opravdu až doma.Myslím si, že možnosti odejít z porodnice dřív by využilo spousta žen.
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:41:43)
Tulko, neboj, pak vznikne článek "Ambulantní porod a jiné úvahy" ~t~~t~~t~
 Tulka 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:53:34)
~R^
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:47:53)
po prvnim porodu jsem skoro prosila, aby me jeste nechali v porodnici (odchazela jsem 6.den), po druhem jsem se trepala uz abych byla doma, odchazeli jsme 4.den, zloutenka nebyla, ja byla ok.
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:53:14)
Sarmi, tohle je zase individuální, já nemocnice nesnáším, v nemocnici nesnáším cizí vřískající děti, cizí ukvikané matky atd. Takže buď nadstandart, nebo ambulantní porod, nebo doma.
Já jsem tak problémový pacient, že už za totality mě v porodnici zavřeli "za trest" na pokoj samotnou. Jinak bych jim odkráčela. Jsem tak trochu vydětač, ale funguje to.
Ani v dnešní době není možnost si nadstandart vždy připlatit.
 Tulka 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:01:48)
No,já ležela na pokoji s upovídanou,hodně hlasitou maminou nedonošených dvojčat a když nebyly vizity a na i děti zmlkly,tak za ní chodily zástupy návštěv.A ještě jsme nesměly větrat,aby prckové nenastydli.Já už počítala minuty a domácí práce mě přišly jako příjemné zpestření dne~t~
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:10:35)
To bych byla patrně zralá na skok z okna. Oni si patrně mysleli, že bych vyskočit mohla, tak asi to brali tak, ať si vyskočím někde tiše sama.~t~
Naposledy jsem měla nadstandart a byla jsem naprosto bezproblémový, spolupracující pacient. Nikdo taky neobtěžovat, součástí nadstandartu byla i vizita primáře, či zástupce a péče patrně "lepších" sester. Šlo mi o ten klid, televize, či telefon mě moc nebraly.
I když, koukat v noci na Draculu z postele taky nebylo špatné~t~
 Tulka 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:18:58)
No,pro mně to byla životní lekce,abych si vážila domova~t~,už bych si to zopakovat nechtěla.Když si vzpomenu,jak já stydlín,kojila obklopená hordou postadolescentů,s odevzdaným výrazem ve tváři~d~,a jak oni asi čučeli na mé šestky~:-D
 Ivča 
  • 

Re: podpasovka 

(13.3.2009 15:03:37)
Tulko zase je to o lidech, já měla na pokoji to samé, maminu z Ukrajiny po císaři, a zástupy příbuzných - sestřičky je mile vykázaly půl minuty po konci návštěvní doby, že druhá maminka potřebuje taky odpočinek... A bylo po žížalkách..
 Tulka 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 15:06:58)
Tady se jí taky snažili domlouvat,ale ona byla trochu protekční,takže smůla.
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:25:07)
Sarmi, dotknout se něčího traumatu, může cokoliv ~d~

Já vidím jednoznačný přínos takových článků v jedné věci. Jako prvorodička jsem byla úplně mimo. Téměř jediné informace o těhotnetví aporodu jsem měla z betynky a z velké knihy o matce a dítěti. Mysli si o mě že jsme byla kravka neschopná vyhledávání informací (a možná bys měla pravdu :-)) ale protě to bylo tak. Za těch pár měsíců před porodem co jsem se začala vzdělávat, jsem toho už moc nastudovat nestihla. Informace, že někde je vyjímečně možné mít mimi u sebe po celou dobu ke mně vzdáleně dolehla, ale jenom jako silný extremismus. Podle všech mladách i starších matek v okolí bylo normální, že dítě odnesou sestřičky a půjčí mi ho někdy později na kojení.

Když řeknu, že by mě nenapadlo chtít mít mimčo hned u sebe, protože mi nikdo NEŘEKL že je to možné, budu za ještě většího trotla. ~d~ Nu což, blbá ale upřímná ~t~ Prostě mi ta informace chyběla, stejně jako například že rodím já, nikoliv pan dr..

Takže zvyšování obecné povědomosti o tom, že je to normální, ba prospěšné beru jako jednoznačné ~R^
 Michaela Pecharová 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:26:36)
Adelaide, naprostý souhlas ~R^
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:32:37)
ze ti nikdo nerekl, ze ho MAS mit u sebe? tak pokud jsi necitila, ze ho u sebe mit chces, tak sis o to nerekla, to je logicke a je to v poradku. kdybys ho u sebe touzila mit, tak by ses urcite ozvala. intuice.
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:36:00)
sarmi, já jsem podobně nevěděla, že "lze" odmítnout jakékoli testy na VVV. A vidíš, to i přesto, že intuitivně ty testy nechci a nebudu si vybírat které dítě ano a které ne. Jenomže ta masáž prostě funguje tak, že jsem se jen bála, že mi (ve "špatném" případě) budou nutit potrat, a já se budu muset hádat. Hádala bych se (intuitivně) každopádně, na potrat prostě nepůjdu a tečka.Ale že ty testy můžu odmítnout a vůbec nekoumat nad nějakými výsledky, to jsem prostě nevěděla. Až donedávna. Naštěstí. (Díky knize o IK...) Díky za to.
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:41:45)
Sarmi, já ti nevím, myslím že to až takhle nefunguje. Jasně, něco mi ta intuice napovídala, ale já jsem přece dávno věděla, že miminko prohlídně pan doktor a pak si ho sestřičky odnesou. Kdo by se o něj jinak postaral, jo jsou nějaké extremistky které hazardují se zdravím miminka tím ž eho těm hodným setřičkám nedají, ale to bych přece neudělala...
Z intuice mi zůstal ten neurčitý pocit, že je něco na levačku (psala o něm Graine).
Přesně to neposoudím, protože moje první mimi strávilo první dva týdny života v inkubátoru :-( takže bonding nebyl možný.
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:41:52)
Sarmi, já ti nevím, myslím že to až takhle nefunguje. Jasně, něco mi ta intuice napovídala, ale já jsem přece dávno věděla, že miminko prohlídně pan doktor a pak si ho sestřičky odnesou. Kdo by se o něj jinak postaral, jo jsou nějaké extremistky které hazardují se zdravím miminka tím ž eho těm hodným setřičkám nedají, ale to bych přece neudělala...
Z intuice mi zůstal ten neurčitý pocit, že je něco na levačku (psala o něm Graine).
Přesně to neposoudím, protože moje první mimi strávilo první dva týdny života v inkubátoru :-( takže bonding nebyl možný.
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:45:53)
Sarmi, intuice je vnímána jako něco špatného, intuici lékaři úporně potlačují a sunou ji do roviny "zblbnutí v důsledku běsnění těhotenských hormonů", ne každý je ochoten drsně se k tomu "zblbnutí" přiznat a trvat na tom, co mu velí.
Přitom ono "zblbnutí" nám nadělila matka příroda jako ochranný mechanismus, konající ve prospěch matky a dítěte.
Medicínsky vedený porod samozřejmě nic takového nepotřebuje, ovšem "zblblá" matka, naslouchající svému tělu se medicínskémuporodu brání - zuby, nehty. Čemuž zcela logicky brání lékaři, protože mají nastudováno, že jejich postup je lepší.
Takže víceméně vždy jde o souboj těchto dvou subjektů. Pozitivní je, že mnoha rodícím ženám, přestože jsou ve značné nevýhodě a proti přesile, postupně a pomalu se daří prosazovat své požadavky na průběh porodu.
Bych to vyjádřila asi tak: "Tak kdo tu sakra rodí?" Já, nebo ten chlap, co se mi tu motá okolo v plášti a překáží a ruší?"
 Zdenka 
  • 

Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:55:19)
No KAŽDÝ přeci ví, že rodí porodník, ne? Jako samorodka v automobilu vím dost dobře, jak úžasně jsou zdravé tělo a nezatížená mysl naprogramované na všechny porodní děje, a pudí mě to se formulaci "rodil mě ten a ten" smát alespoň v duchu.
 Amálie P 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 21:04:11)
~R^~R^~R^
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:42:51)
Adel-já bych měla na tebe totaz, ale nevím, zda si ho nepřebereš jako urážku, není úplně "echt gold". mohu se ptát?
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:43:49)
Aneko, zkus to, v nejhorším ti vynadám ~t~~t~~t~

Né, v klidu, jsem zvědavá ~;)
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:53:18)
Adel - to nechci - za to to nestojí, ale zeptám se:
Já rodila před třicítkou, byla jsem nepolíbená Betynkami, knika o matkách a dětech, nechdila jsem do žádného kurzu a neměla porodní plán(nevím dodnes co to vlastně je) Jsem jen obyčejný průměrný technich s nijak závratným vzděláním. Šla jsem do porodnice s tím, že nechci léky a dítě chci u sebe. Vůbec mně nenapadlo, že "se něco takového běžně nedělá" mne to nezajímalo. Já to chtěla tak a hotovo - a bylo to tak. A dotaz:
Není lepší, než přílišné studování čehokoli, z čehož plyne, že se to dělá tak a tak, dát jen na sebe samu a nepřemýšlet nad tím, co je a není běžné? Není lepší, než řešit porodní plány, prohlídky porodnic, domáhání se prohlédnuté podorního sálu(jak tu byl taky článek) a stresovat se, si nechat sílu a sladké nevědomí na porod a tam si trvat na svém? Rodila jsem v roce 03, ty možná dříve, nevím, ale pochybuji, že by někdo šel proti mně a když bych řekla, dítě mi tu necháte, že by se se mnou někdo rval o něj atd.... Snad chápš můj dotaz.
Ale není to útok na tebe jako na osobu,ber to jako tématický dotaz:-)
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:00:03)
aneko, promiň že se do toho motám...

ale můžu svojí troškou do mlýna?

Já jsem takový typ. kterému když se oznámí, "jak se to BUDE dělat", tak prostě poslechnu. A to třeba i v situaci, kdy mi bylo slíbeno A, a za týden se řeklo, že se bude dělat B. Ve mně se to pere, ale v první chvíli nedokážu říct "Ale já to chci dělat podle A" a později si zas říkám, že bych si to musela vymoct hned - začarovaný kruh. Prostě taková jsem ~d~

A pokud se "náhodou" dozvím, že někde funguje hlavně B, přestože bych chtěla víc A, tak mi nezbývá než si jasně domluvit předem, jak to bude. Pak, při té nastalé situaci, bych to já osobně prostě nezvládla.
Tak trochu ti tvou povahu v tomhle směru závidím ~j~
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:01:18)
Aneko, patrně by to tak fungovalo, kdyby zdravotnický personál fungoval.
Já bych tedy naopak měla potřebu se připravit, když ostatní připravení nejsou, popřípadě bych připravila manžela, nebo jiný doprovod. Asertivní a průbojný.
Omlouvám se, ale Adel se jistě ozve taky, jen mi to nedalo. Dotaz je rozhodně zajímavý.
Přece jenom - už dlouho mě "vychovávali", abych mohla spoléhat, že intuice zafunguje právě včas.
Tím nepopírám, že ty to máš tak nastavené a je to super.
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:21:39)
Suzann, Grainne - je jedno, kdo se k tomu vyjádří, zajámí mne to. Adel to bylo adresováno na základě jejího příspěvku.

GR-možná jsem měla opravdu štěstí na personál, možná jsem působila tak, že se mnou raději nediskutovali, já nevím. Pravdou je, že jsem vplula do porodnice a už u příjmu jsem sdělila, že tohle nebude a když oponovali, řekla jsem, že oni ať si dělají co chtějí, mi ale medikaci(pokud to nebude život ohrožující) nedají....atd.

Suz - já mám vcelku mizernou-nepoddajnou povahu a na lidi působím přísně a nepřístupně. Opak je ale pravdou, jak mi pár lidí řeklo "já myslela že jsi... a spletla jsem se". Asi to není dobré, mi se to ale vyplatilo skoro vždy. Na body A B obvykle reaguji tak, že jsou mi jedno. Tedy je mi jedno, jak SE co dělá. Já to budu dělat tak jak cítím že je to správné a všichni ať se třeba na hlavu postaví.(pochopitelně jen tehdy, týká-li se to mně osobně) Možná proto mne zaráží ty stále se opakující reakce žen na různé situace, kdy jen ony by měly být tím, kdo určuje pravidla.

 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:24:26)
Aneko, taky jsem tak jako dítě intuitivně reagovala. byla jsem často označená za drzou. ~j~
Dnes se v mém chování moc věcí nezměnilo, jen vím, že "drzá" jsem a drzá být chci ~j~
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:36:33)
Suzann - tak tak~R^
 Amazonka 4D 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:33:16)
Aneko, jenže tohle se opravdu dá jen tehdy, že mezi personálem není Někdo. Vím o dr. v Neratovicích, která prostě i přes obrovské protesty odnese dítě a nediskutuje. Vím o tom, že se to děje v jinak vstřícné porodnici na Lochotíně, podle všeho je to obrovský problém i v Podolí.
A ano, udělali to i mně, v malinké už zaniklé porodnici. Prostě a direktivně:"teď si musíte odpočinout a na dceru tu bude dohlížet sestra a basta". Sice jsem protestovala, ale po pravdě málo (tam chybělo to vědomí, že tohle oni nesmí a já můžu), a ne, nezvedla jsem se z postele a neletěla pro dceru, jelikož jsem byla jak trhací kalendář a krvavou vložku jsem měla až k pasu.

Druhé a třetí dítko jsem už věděla, že já můžu a oni ne a navíc se tam nic direktivního nekonalo. Pouhá otázka, zda se cítím na to, mít dítě u sebe. Na tu se snadno odpovědělo, že samozřejmě ano.

A ano, po prvním porodu zůstala hrozná pachuť toho, že jsem dopustila něco, co zoufale nebylo v pořádku, a dcerka, která není domazlená dodnes. A ano, bolí si přiznat vlastní chybu, že jsem měla být asertivnější, informovanější a tvrdší, ale tím, že si jí nepřiznám, ničemu nepomůžu.
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:35:44)
faktem je, že ten Dr "Někdo", o kterém píše Amazonka, vlastně jednal stejně jako aneka. "Vy si to dělejte jak chcete, ale bude to takhle." Akorát u Amaz v opačné roli ~;((
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:41:01)
Suzan - jenže Amazonka není ta, která bylapr Dr. Někdo. Ona byla ta,které Dr. Někdo měl "sloužit".
Amazonko, ano, jsem si vědoma toho, že jsem měla asi štěstí a i toho, že by tohle mělo být samozřejmostí i u mírnějších povah - právo se rozhodnout.
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:41:47)
jasně, já to tak pochopila ~;)~j~
 zuzini 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:43:26)
Aneko, jen houšť takových jako jsi ty ~R^
 Zawgat_Mohammed 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 21:19:36)
Ale radeji ne v roli porodniku ~j~
 zuzini 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:13:48)
Aneko, taky se omlouvám, že se do toho motám. Ale moje situace je obdobná Adeladině. Při prvním těhotenství jsme četla betynky a podobné děsy. Při porodu jsem si nechala udělat všechno možné i nemožné i dítě jsem si nechala odnést. Pravda byla jsem vyplašená, hloupá 18ka, ale to mne neomlouvá. Po osmi letech jsem rodila znovu, tentokrát jsme zjišťovala informace na úplně jiných místech, porodila jsem bez zásahů, ale dítě jsme si opět nechala odnést. Nemám povahu se s někým dohadovat a oni dceru odnesli bez optání. Rok jsme si vsugerovávala, že jsem byla ráda, mohla si v klidu odpočinout. Ale ne, ráda jsme nebyla, byla jsem nešťastná, jen jsem ten pocit zatloukla hluboko do sebe.

A co tím chtěl básník říct? Ani ti nevím, snad jen, že nekaždý dá na svou intuici, ne každý se dovede prát
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:17:44)
čistě logicky. Představ si, že jsi první den s dítětem ve školce. Jsi s ním (zatím). Pak přijde super vyškolený vychovatel (který přece dítěti nechce ublížit, a navíc je studovaný, rozumí tomu), dítě vezme a někam ho odnáší.

Za prvé ho odnáší beze slova, beze slova zeptání se, beze slova vysvětlení.
Za druhé dítě řve - překvapivě?...

Za třetí, kdo z vás by nechal své dítě někam beze slova (a bez "dovolení") odvést?

A toto se děje u porodů... ~;((
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:19:32)
za čtvrté odvedení dítěte vadí (silně) i přesto, že vychovatel tomu rozumí (ano, možná v něčem lépe než my laické matky)
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:14:57)
Aneko, pokud jde o otázku jestli není lepší nic nestudovat a jet si po svém... Já jsem právě byla informacema nepolíbená, ty o kterých jsem mluvila byly spíš z vyprávění (znáš to sejdou se tři ženské a už se rodí :-)) a betynku jsem viděla asi 2x v životě (:-©). na kurzy jsem nechodila, protože mě nebavily.
Neměla jsme kolem sebe nikoho, kdo by se sháněním informací nějak zvlášť zabýval, spíš naopak. Přesto nikdo z nich neměl tak rozhodný postoj jako ty a vlastně ani nikdo z nich neměl porod jaký bych já pro sebe chtěla.

Až tady na Rodině jsem si udělala trochu jasněji, a mělo to zádadní pozitivní vliv i na ten první dost komplikovaný porod. Druhý porod byl moc hezký a to hlavně díky tomu že jsme přesně věděla co chci a nechci. Právě díky tomu že jsem měla nastudováno - nikdo by mě nedojal žádnými srdceryvnými historkami o blahu miminka (i když jsem si naštěstí zvolila dobrou porodnici kde to ani nehrozí) - a moje informace nebyly o "jak se to má správně dělat", ale o "jak to chci já" (v mezích toho co je možné).

Takže pokud chce znát můj názor, já bych řekla že mít relevantní informace a na jejich základě se rozhodovat je vždycky plus.

Možná tě takgeniálně vede intuice, možná jsi jen měla štěstí a možná jsi (když pominu ten bonding) měla porod, jaký by se mi nelíbil ~d~

Každopádně, za sebe můžu říct, že můj druhý, "informovaný porod", byl mnohem lepší než ten první.
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:21:09)
ještě dva dodatky

-pokud tvůj porod beru za po všech stránkách vyhovující, a "nevybojovaný" na personálu, pak je to přesně ten ideál, ke kterému směřujeme. Aby i neinformovaná "intuitivní" žena, mohla takhle porodit.
(teď koukám že Graine píše totéž :-))

-při druhém porodu jsem byla informovaná, rozhodnutá a rozhodná, přesto tam ještě vydím drobnosti, které už bych nechtěla, prostě jsem neměla chuť nebo energii to v tu chvíli řešit.
jak psala Lassie, ještě budu muset rodit mockrát ale ono to půjde :-)~o~
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:35:34)
Adel - nepopírám, že tohle možná není běžné, nepopírám, že to, jak jsem rodila já bylo třeba jen shodou okolností a mladým personálem(opravdu jsem byla na pokoji asi druhá nejstarší-po manželovi) nemohu se hádat, nemám srovnání-rodila jsem (živého tvora) jen jednou. Je možné, že mým prvním a jasným NE jsem zastrašila všechny, já nevím. Ale měla jsem zkrátka tu potřebu se zeptat, protože mi příjde nepochopitelné, se přizpůsobovat komukoli, pakliže se jedná o mne a mé dítě a jsem zdravý jedinec a dítě také.... . JÁ jsem ta, která přijela rodit, JÁ jsem jejich klient,ALE né majetek. Nepotřebuji jejich péči, potřebuji jen jejich dohled. A s tím jsem já šla rodit.~d~ Ve své podstatě nejsem geniálně intuitivní, jsem prachobyčený sobec.
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:43:00)
Aneko, pak je tam ještě třetí faktor.

-"přece nechcete ohrozit miminko?"

"Pokud ho nedáme na prohřátí, podchladí se a je ohrožené na životě..." mile, chápavě s úsměvem pronesené manipulaci se těžko ubráníš. Pokud o tom něco nevíš, riskneš to?

Kolik maminek jen tady na Rodině udělaly něco pro blaho miminka, aby pak byly nepříjemně zaskočené tím, že to bylo nejen zbytečné, ale i potenciálně škodlivé.
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:49:11)
Adel - neodpovím, protože nevím. Nebyla jsem v takové situaci-mi jen říkali, ať se nebojím ji rukama pořádně přitisknou k tělu, že ji nezabiju a ona potřebuje teplo(fur chodili a zakrývali nás).

Zuzini -~x~i když nevím nevím, tatínek celý život tvrdí, že mám "svinskou"povahu~d~
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:52:12)
Aneko, moc se mi líbí jak se o vás "starali" - ne "musí se jít zahřát" ale "tiskněte ho k sobě, ať se zahřeje" ~R^ Je vidět, že jsi byla obklopena odborníky na slovo cztaými - skvělé! ~R^~s~
 zuzini 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:53:39)
Aneko, kde že jsi rodila?
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:56:45)
Zuzini - OV Fifejdy - ale když jsem to tu onehdá napsala, smáli se tomu~d~
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:00:00)
Aneko, já jsem se ani moc nesmála ~:( jenom jsem upozornila na to, že to rozhodně není porodnice proslulá tímhle přístupem ~d~

Strávila jsem na fifejdách víc než 2 týdny na novorozenecké JIP a historek jsem slyšela víc než dost ~Rv Mmch sestry na JIP to byla kapitola sama pro sebe.
 Cow :-) 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:03:45)
Adelaide, celkem nedávno se změnila vrchní sestra a jak jsem slyšela i na vlstní oči viděla, tak určitě k dobrému.
Minulost a budoucnost jsou dva různé pojmy.
A fyziolog. novorozenec a péče na JIP jsou taky dvě různé věci.
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:22:54)
Crow, já nesrovnávám Jip a šestinedělí, pokud máš na mysli ty historky tak ty se týkaly normálních porodů ostatních matek. Většina z nich rodila tam a ne poprvé. A většina byla spokojená ne li nadšená, jenom já nějak ne :-) (z toho vyprávění).

Jinak vím o dvou porodech tamtéž z posledního půlroku a změna moc vidět nebyla ale uznávám ž eto není statistický vzorek.

Navíc Aneka rodila v roce 2003
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:08:33)
holky, ja myslim, ze jste uhodily hrebicek na hlavicku. obe mate zkusenosti z porodky na fifejdach, ale kazda jine, protoze se o kazdou nekdo jiny staral! je to o lidech. muze byt deset sester na oddeleni a kazda se k vam bude chovat jinak - jedna doporuci odnest miminko na prohrati do inkubatoru, druha doporuci zahrivat na tele...
 zuzini 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:09:45)
Sarmi a dle tebe to je v pořádku?
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:16:38)
no, neni samozrejme. proto neodsuzuji rovnou celou porodnici, jak se casto delava..
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:22:58)
Sarmi, ale pokud by takové chování nebylo porodnicí tolerováno, přesněji vedením porodnice, těžko by k němu mohlo docházet.
Stále je mi záhadou, že s vedením porodnice nepohne fakt, že porodnice je chválena - krom jediné situace, kdy slouží Taata PA, nebo Tenaten MUDr. Proč se tedy vedení důsledně nezamyslí, že jedinec kazí práci ostatních a prestiž celého zařízení a nejedná? Není to minimálně divné a není to přiznání podílu viny?
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:27:57)
rekla bych, ze to muze byt tim, ze vedeni nemocnic (jak pises) tvori vetsinou chlap-manazer, kt. o pocitech rodicky vi houby a taky je mu to absolutne volne, protoze vedeni nemocnice bdi hlavne nad tim, aby spital vydelaval, bohuzel.
spis bych tlacila na primare gynekol.-porodnickeho oddeleni, ten si svou vizi musi umet uhajit prave pred nekompromisnim vedenim. je to muj pocit, alespon tak to je u nas (nerodila jsem tu).
 Cow :-) 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:01:21)
Aha, tak tam mi paní vrchní Ing.Bc.Prokopiu nabídla na podzim místo.
Ráda čtu taková pozitiva:-)
 zuzini 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:06:27)
Aneko, a joo, já si říkala, že tvůj nick od někud znám, zahlídla jsem tě na PD kam chodím šmírovat. ~f~

K tomu bych chtěla.
Nevím jestli jsem to už nepsala, pokud ano omlouvám se.
Osobně znám tři ženy, které na fifejdách rodily. konečný výsledek těchto porodů 2x kleště, 1x císař.
Jedna tam šla se stejnými požadavky jako ty. Druhá tam byla protekčně.
Tím nechci říct, že tam nelze porodit hezky, ale asi to bude hodně o povaze ženy. O tom jestli se sebou nenechá "zametat".
Pro mne je skvělá zpráva, že se na fifejdách dá zažít bonding i porod bez zásahů. ~R^
 Amazonka 4D 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:48:04)
JÁ jsem ta, která přijela rodit, JÁ jsem jejich klient,ALE né majetek. Nepotřebuji jejich péči, potřebuji jen jejich dohled. A s tím jsem já šla rodit.

Jo, tohle je fajn vědět, ale jednak tohle tak 70% rodiček neví, nebo neuznává, a druhak, ještě větší procento dr. to nepřipustí.

Pokud se i po tvém NE objeví dr., která ti řekne, že to dítě prostě odnese, protože se to tak MUSÍ udělat a odnáší ho, tak nemáš moc možností, jak tomu zabránit.
a) ječet, že ho chceš
b) běžet za ní a o dítě se tahat
c) asertivně opakovat, že je to tvoje právo, a že ti ho má vrátit (mezitím už je dr. kdesi)
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:55:42)
Amazonko - 70% žen to neví - takže né dávat k dobru porodní plán, či jak by měl porod vypadat, ale "kurz" uvědomění si sebe samu. Co se dr. týká, když dítě z ruky(postele) nedám, myslíš, že by ho rvali násilím? Snad ne?!
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:01:05)
Aneko, tak to uvědomnění jsi řekla naprosto přesně!
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:01:42)
Aneko, víš co, já ti ten porod přeju, ale způsob jakým to prezentuješ (stačí být asertivnní, kde hledáte problém...) se mi už tolik nelíbí ~a~
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:09:21)
Adel, takto to nepodávám, škoda, že písmem se nepřenese i tón, jakým je příspěvek podán.... . plně si uvědomuji, že tak, jak se chovám a jednám já, nejedná a nechová se každá žena/člověk. Nehodlám nikoho urážet, snižovat(a nikdy jsem to neudělala). Jen obyčejně debatuji a podávám své názory tak, jak umím. Nehledej v tom nic jiného.
 Amazonka 4D 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:18:02)
Aneko, myslím, že problém je ještě jinde a to je to, co v tvých příspěvcích skřípe. Že totiž i ty, se stejným přístupem, by jsi jinde mohla narazit, a dítě ti odnést. Nebo by jsi minimálně musela svést tvrdou bitvu a pro dítě si zajít. Což má teda do ideálu hodně daleko.
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:18:44)
Aneko, o.k. sorry, že jsem tak vyjela ~x~ To je ten net ~;)

Jde mi o to, že takhle by to prostě mělo být automaticky, bez ohledu na asertivitu rodičky. A není ~;((
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:24:02)
Adel - v pohodě:-)

Jenže pakliže se ženy nezačnou bránit samy, nebudou si hájit své děti a své porod, svá přání a postoje, legislativa, stát, zákony a ani ti naklonění v těch porodnicích nic nezmohou. Takže zase to je jen na těch ženách.
 adelaide k. 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:25:16)
Aneko a vracíme se kruhem, že tomu napomáhá více osvěty a více veřejných debat na tohle téma ~d~~j~
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:32:46)
Adel - když pominu fakt, že jsem odpůrcem nikamnevedoucích debat a osvět a zastáncem rychlého konání - kupříkladu defenestrace(jak účelné a poučující) nezbývá mi než souhlasit - ANO.

 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:36:23)
Aneko, on taky ne každý je radikálního kroku, jako je defenestrace, schopen. I ten má nárok na slušné zacházení. I tiché špitání má být vyslyšeno.
Co se mně osobně týče, dovedu si zjednat pořádek docela rázně a ještě si jistím záda.
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:41:16)
Grainne - ano, i tiché špitání má být vyslyšeno. Jenže pokud nezačne někdo pořádně řvát, nikdo to špitání nevyslyší.~;((
 Amazonka 4D 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:49:38)
No, spíš je potřeba jednat s primářem dětského odd., ten od G/P už s dítětem po porodu nemá nic společného.

A tady je další kámen úrazu, protože hodně dr. je opravdu přesvědčeno, že dítě po porodu patří na prohřátí do "krabice". A s tímhle těžko bojují i velmi informované a velmi asertivní matky.

Znám případ, že za sestrou, odnášející dítě, musel běžet manžel rodičky v ponožkách, zatím co jí šili. A že to fakt není puťka, prostě z téhle pozice nic uhádat nemohla.

No a pak jsou tu ženy, kterým je to fuk, které si separaci pochvalují, a to je pak masírka pro ty, u kterých byla intuice zašlápnuta. Pak se z nich taky mohou stát bojovnice z "článku". Trauma v nich se ozve, když se na to jen malinko narazí, ale nedají ho najevo, tak radši sepsou ty, co by chtěly mít dítě u sebe a bojují za to, aby to byl standart, nikoliv aby byl standart odnášení a bondnig se musel vybojovávat.
 Grainne 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:04:07)
Aneko, násilím patrně ne, ale po dobrém - "mimnko to potřebuje, je v ohrožení" atd., či po zlém, nějakým tím houknutí a výpadem o hysterkách klidně ano.
Dovedu si to představit celkem bez problémů - samozřejmě jen tam, kde tohle najde oiporu u vedení. Navíc, některé oblasti jsou dosud prostouplé kultem různých autorit, takže setkání s asertivitou pacienta je doslova šok.

 Amazonka 4D 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:08:20)
Aneko, jenže na to narazila už Suzan, schválně, kolik tady čteš téměř stejných porodní příběhů, že kterých zoufale křičí svatořečení bílého pláště. Většina maminek si nepřizná, že jsou klientky, porod je přece nebezpečný, bez lékařů by neporodily, a stejně tak dobře to přece dr. myslí i s dítětem. A pro zdravé dítě trochu nepohodlí přežijeme, no ne?

A nemyl se, představ si situaci, že ležíš na koze, třímáš dejme tomu dítě, někdy se musíš otočit, slézt, musíš jít na WC, a manžela už poslali domů, protože dvě hodiny už minuli a šoupou tě na šetinedělí, je půlnoc, a tam spí další maminky. Není možné dítě nepustit.(můj případ)

Za další, poporodní vyšetření, taky tam nejsi ty s dítkem (ne vždy ho dělají na těle matky), tatínkové jsou daleko podajnější.
 Žžena 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:12:55)
No a co když to dítě prostě ani nedostaneš... po narození do rukou PA jej tato nese na stůl vyšetřit, zabalit, položit do vyhřívaného lůžka... párkrát tě nechá k balíčku "letmo přiňuchnout", ale nikdy ti ho vlastně nedá.
Tak leda se zvednout a honit ženskou s miminem po cimře...
 Aneka_ 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:16:53)
Amazonko - "většina maminek si nepřizná" a "svatořečení.." Tohle ale není až tolik problém porodnic a porodů vedených tam, jako těch maminek. Neříkám to proto, abych snžovala ty ženy, ale proto, že né úpně celá vina je porodnicích. Na to mám pěkné heslo" každý se k nám chová tak, jak mu dovolíme". Takže když jedna matka zařve v porodnici NE, pak druhá třetí a desátá,TAK ta jedenáctá jen špitne a bude ji vyhověno. Tím jsem chtěla říci, že když něco nebude tolerováno, nebude to konáno, nebo se konání v zárodku udusí.
 Amazonka 4D 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:21:42)
Aneko ano, však to píšu, tohle je opravdu ne vina, ale prostě záležitost maminek. Jenže je to především zase o té informovanosti a schopnosti si informace najít a vstřebat.

To je to, co jsem psala, že prostě většina rodiček nejde rodit jako klientky, ale jako pacientky s tím, že dr. ví, co dělá. A z téhle pozice se těžko obhajuje intuice, která ti říká, že chceš mít dítě u sebe, před bílým pláštěm, který ti tvrdí, že dítě zhyne, když ho nebudou zahřívat.
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:28:07)
Přesně tak, LÉKAŘI by měli brát klientky jako klientky. Když k nám přijde klient, většinou odchází s pocitem, že teď ví o oknech naprosto vše.
Mám za to, že dost rodiček odchází z porodnice s tím, že to přežily a Dr ví naprosto vše! Je špatné, když nejnovější výzkumy a WHO tvrdí NĚCO JINÉHO než někteří čeští Dr. Ti by měli očekávat, že k nim přichází neinformovaná klientka a zároveň jí nabídnout nejaktuálnější info. A ne jako neodborník trvat na praxi obvyklé před dvaceti lety. My taky neprodáváme dřevěná (dnes shnilá) paneláková okna... ~d~
 Zawgat_Mohammed 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 21:37:47)
Problem taky je, ze se lide mnohdy zajimaji vice o ta okna nez o sve zdravi.
Je pomerne rozsireny postoj "ja se budu cpat cely zivot uzeninami a az se mi ucpou cevy, lekari to na naklady zdravotni pojistovny spravi, od toho tady jsou", preneseno na porodnictvi "neco mi pichnou, aby to nebolelo a slo to rychle, pokud se neco stane, uvedou to do poradku". ~Rv
 Amálie P 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 21:23:41)
V mém případě B je správně~t~

A vidím to v barvách~b~-nejspíš jsem se ještě nesrovnala s nespravedlnostma z prvního porodu~d~
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:48:37)
sarmi, stejně jako jedné matce odloučení nevadilo, chtěla ho, a jiná se s ním nesmířila, nemůžeš vědět, zda naprosto všechny matky uvrhne jeden odstavec v článku do deprese ~d~
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 9:57:42)
to nemuzu, mas pravdu.
 Lassie66 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 10:22:13)
Sarmi, a jak to víš?
 sarmi 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 11:00:54)
mam takove nadprizorene schopnosti, vis? ~t~
 singera 
  • 

Re: podpasovka 

(13.3.2009 12:29:17)
v mém případě u syna to tak taky není. Znám spoustu kamarádek, které porod natolik vyčerpal, že byli rády...
Moje máti si to dokonce pochvalovala. Že za komoušů jím miminka přivezli na kojení v řadě, že se starali, vysvětlovali jak se dítě koupe atd...Maminky si po porodu spočly a doma začal kolotoč.
Každému holt vyhovuje něco jiného.
Nedávno porodila sestřenice a teta se rozčilovala, že kdysi maminkám víc vysvětlili, pomohli, teď miminko nechali hned první noc sestřence na pokoji a ta unavená z porodu se nevyspala...Že kdysi si miminka nechávali na noc setry a maminky si aspoň po porodu odpočinuly atd atd
No každý to má jinak
 Ivča 
  • 

Re: podpasovka 

(13.3.2009 15:11:37)
Singero, to říká moje kadeřnice. Že dítě jí před 22 lety odnesli a přinesli co 3 hodiny na krmení a že jich bylo na pokoji 6 matek a že to byla fakt super dovča "prča a sranda", nikdo je neobtěžoval!!! Nepřu se s ní, nemá to už cenu, protože pocit jak to cítil ten novorozenec sám v separaci, to jí nikdy nenapadlo...

Strašnej argument.. Ona klid a mimino si pět dní na mámu počká, svět se nezboří...
Já když si chci dát v noci nohy pod peřinu k manželovi, kterého miluju, chci cítit jeho blízkost, tak taky nečekám pět dní... Soráč, ale názor hodný pětiletek..
 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 15:15:17)
Jo, tak moje mamka měla mojí ségru taky po třech hodinách, ale prý jim to "pěkně vytmavila aspoň do tý knihy", jelikož E. spala zrovna, když jí přivezli na to kojení. Co se dělo kdesi jinde, když se E. probudila... ~;((
U nás ostatních to asi tak nebyla, pač vypráví jen o ní. Ale konkrétněji to nevím
Mamčiny porody byly před 23 - 17 roky
 Tulka 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 15:19:31)
Stejně to bylo úplně úchylný.Dítě strávilo první týden života prakticky samo brrrr
 CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 15:25:49)
Me strasne zajima, co tam ta miminka sama delaji? Prece vsechna neustale nespi... musi tam plakat. A kdo urcil, ze se bude jist po 3 hodinach? Obe moje deti ze zacatku porad saly a pak chtely jist co 2 hodiny. To by tam prece aspon hodinu plakaly.... Hrozna predstava ~n~
A ja osobne jsem po porodu nikdy nemohla spat. Porad jsem koukala na miminka ~m~

 zuni 


Re: podpasovka 

(13.3.2009 15:33:39)
To určily tabulky, podobné těm, které určují TP podle termínu MS a těm, co určují přibírání dětí...
 Tuliša 


termín porodu podle poslední MS 

(13.3.2009 21:05:18)
No tohle mě taky štve. Před 6 lety jsem byla poprvé těhotná, přišla jsem na gyndu s přesně vypracovaným grafem s vyznačenými bazálními teplotami, s vyznačenými plodnými dny a s pravděpodobným termínem početí. Myslela jsem, jak bude dr. nadšený - naivka :-) Doktora zajímalo jen datum poslední MS. Říkala jsem, že to není směrodatné, že jsem měla rozhozený cyklus po HA a otěhotněla jsem nejdřív 20. den cyklu. Ne, nezajímá, zajímá jen poslední datum MS. Tak určil termín porodu a s mým grafem mě "poslal někam". Porod vyvolávaný, protože jsem podle nich přenášela - skončilo to akutním CS po 27 hodinách bolestí.... U druhého dítětě jsem si datum poslední MS prostě upravila podle data početí sama - jo jo, lhala jsem, co jiného mi zbývalo... Bohužel to také skončilo CS, tentokrát po 30 hodinách, byla jsem psychicky naprosto bloklá. TeĎ čekáme třetí, císař už bude plánovaný...
 Tonkaa 


Re: termín porodu podle poslední MS 

(13.3.2009 21:11:46)
Termín podle poslední MS mi absolutně neseděl a doktorka s tím teda neměla vůbec problém. Ani v těhotenské průkazce ho nemám zapsaný. Jen ten stanovený podle utz z 12.tt. Dokonce si termín poslední MS vymazala ze softwaru, aby jí nezkreslovat výsledky dalších utz, protože se to tam promítalo do tabulky.
Proč ty doktory nezměníte, když na ně tak nadáváte?~d~
 Grainne 


Re: termín porodu podle poslední MS 

(13.3.2009 21:22:16)
Adlaa, asi takhle logicky uvažují všichni, takže ti dobří mívají plno.
Jinak v otázce poslední MS bych bezostyšně lhala, kdybych znala datum početí. Každý má své chyby - i doktoři.
 Sísa + 2 
  • 

Re: termín porodu podle poslední MS 

(14.3.2009 14:55:48)
Adlaa - Jo změnila jsem Mudra, ale až po porodu, protože tady byl jen jeden (a hodně blbý) gynekolog. Ale na to, aby mi sáhl na břicho a skontroloval tlak a moč mi stačil. Víc jsem ho dělat nenechala (jezdila jsem 1x měsíčně do Brna na kontroly po IVF, takže když chtěl cokoli dalšího, tak jsem mu řekla, že to si řeší v Brně :-) ). A abych v konci těhotenství, kdy jsem chodila na kontroly co 14 nebo dokonce co 7 dní pokaždé jela do sousedního města (kdy byl nejbližší jiný gynekolog) v letních vedrech (rodila jsem v červenci) busem 25 km, to jsem tedy fakt nechtěla....
Ono se dobře řekne vyberte si jiného lékaře, ale na malém městě je to dost potíž....
S.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: termín porodu podle poslední MS 

(13.3.2009 21:21:18)
Tulišo, to mě mrzí :( Ivory prožila nedávno krásný porod plánovaným CS (včetně bondingu), doufám, že o tom napíše článek na Hlavní.

S druhým dítětem jsem otěhotněla ještě před příchodem 1. MS po prvním porodu. Tedy, s termínem v září 2005 jsem měla poslední MS v květnu 2003. Všichni všude tohle datum chtěli vědět a pak jen třeštili oči ~t~ Docela jsem se tím bavila, přiznávám ~y~ Ale nechápu jejich úžas - určitě nejsem ani první ani poslední. Nemluvě o těch, které mají MS hodně nepravidelnou.
 Lusika, Lucinka+Hozník 
  • 

zkušenost s oběma možnostmi 

(13.3.2009 15:23:25)
Lucinka byla 2 hodiny pryč. Když jsem ji chtěla, bylo mi odpovězeno, že si odpočinu a Lucinka bude stejně spát, tak je to jedno.
Připadala jsem si prázdná, opuštěná, neklidná a nespala jsem. Rozhodně mě to nijak neosvěžilo.

Honzíka jsem chtěla hned. Bylo to úžasné, ležela jsem a jen se kochala pohledem na něj. Za ty dvě hoďky potřeboval jen jednou nakrmit, což dle mého není takový problém pro zdravou maminku, která si ovšem přinese z domu dostatek tekutin... Jinak spal.
Nejsem si úplně jistá, zda by mi ho přinesli dříve, i když měl už hlad.

Kamarádka po císaři říkala, že všechny děti na JIP vozily sestry najednou po 3 hodinách a většina z nich řvala. Ale třeba to nebylo hlady a už dlouho... Nemáte s tím někdo zkušenost?

Vyslechla jsem si při předávání dítěte nepříjemnou poznámku od sestry gyndařské i dětské. Což fakt nechápu. Lusika
 zuni 


Re: zkušenost s oběma možnostmi 

(13.3.2009 15:27:55)
Lusiko, Ke tvé otázce... v článku jsou 4 fotky. Na dvou jsou uřvané děti, na dvou milí zvědaví novorozenci. Bohužel u obrázků chybí titulek, který jsem chtěla (ale to nevadí). Ten titulek zní u prvních dvou "Bez mámy" a u druhých dvou "U mámy".

Výmluvné, což? ~;(( Je mi fakt líto, že nelze nějak uvěřit tomu, že dítěti je dobře u mámy, a žes to musela tak odnést

~x~
 Konstanta & 3 raraši 


Re: zkušenost s oběma možnostmi 

(13.3.2009 17:02:32)
Byla jsem s dětmi na kroužku - a myslela jsem, že dočtu, ale to není možné... tak jen kousek zpět.

Když jsem ji chtěla, bylo mi odpovězeno, že si odpočinu a Lucinka bude stejně spát, tak je to jedno.
Přijde mi, že to je velice častá reakce personálu - a naprosto si protiřečící si~q~ Když bude dítě spát tak mě přeci nebude rušit a můžu odpočívat, no ne?

A co dělají ty 3 hod. mezi kojeními? No buď řvou, nebo jim strčí dudlík, případně je něčím dokrmí (čím něčím záleží dle mě na službě). Toť má osobní zkušenost, pravda už 5 let stará. Další děti jsem rodila v porodnici, kde děti standardně nechávají u matek od okamžiku narození.
 CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 


Re: zkušenost s oběma možnostmi 

(13.3.2009 17:06:20)
Konstanto, dik :-) presne to jsem si myslela... a pak se ma rozjet MM, kdyz do ditete cpou hned UM, aby mely klid.
To mi pripomina moji tchyni.
Pri prvnim porodu (mmch meho manzela) ho tak UM dokrmili v porodnici v UK - uz je to 34 let ~t~ A ona pak dala po druhem porodu svagrove na krk ceduli, NEPRIKRMOVAT UM ~t~~t~
 Konstanta & 3 raraši 


Re: zkušenost s oběma možnostmi 

(13.3.2009 17:22:03)
abych jim nekřivdila, dokrmovali i MM (ale zcela jistě ne všechny a pokaždý, podle mě to záviselo právě na službě).

jinak, Ty se směješ, ale některé děti na tom intermediárním odd. kam jsem za dcerkou docházela, ceduli "NEPRIKRMOVAT UM" fakt měly - asi děti zkušených matek...
 CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 


Re: zkušenost s oběma možnostmi 

(13.3.2009 17:24:44)
Ja vim, k smichu to neni... my se tomu smejeme, je to takovy rodinny vtip ~s~
A taky uz je to pres 30 let... a v CR je to jeste ted ~Rv
 pajda 
  • 

Re: zkušenost s oběma možnostmi 

(13.3.2009 18:54:56)
mam zkusenost s cisarem i prirozenym porodem. Poprve, kdyz jsem rodila spontannte, tak mi malyho odnesli fakt jenom na 5 minut a pak byl celou dobu u me. Kdyz jsem se sla osprchovat a najist na pokoj, tak byl jeste na novorozeneckym, ale jakmile jsem si trochu odpocinula, hned jsem plna endorfinu sla na novorozenecky a dite jsem si vzala...nikdo se nedival nijak spatne.
Pri porodu dcerky cisarem (pred 3 mesici), to uz bylo jinaci kafe. Mne fakt mrzi, ze jsem ty prvni minuty nemohla byt s dcerou...ale to jaksi pod narkozou s rozparanym brichem neslo. Prvni den opravdu vozili deti na kojeni kazde tri hodiny...mala mela obrovsky hlad, ale ja byla totalne vyrizena a uprimne - byla jsem rada, ze je Lucka v dobrych rukach (aspon jsem doufala). Dalsi den me uz hnali na normalni pokoj a Lucku mi samozrejme hned dali - a reknu vam - pece o dite po cisari - to byl ten nejhorsi zahul. Brecela jsem u kazdyho prebalovani. Clanek hodnotim jako trochu hystericky - i kdyz moje dite se mnou prvni hodiny nebylo, je to velice klidne a usmevave miminko...a ja jsem - neuverite - milujici matka:-)
 Petra a 2 kluci 
  • 

Re: podpasovka 

(17.3.2009 13:45:10)
Myslím, že máš pravdu a ať nad tím uvažuji, co bych dodala, tak vlastně není co
 Šešule 


Hezký článek 

(13.3.2009 9:16:01)
Hezké, rozumné, věcné.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Hezký článek 

(13.3.2009 9:47:09)
Suzann, hezky sepsáno~R^. A zjistila jsem, že je tam i jeden můj příspěveček:-), tak mě těší, že patřím ke "kolektivu"~;).
 zuni 


Re: Hezký článek 

(13.3.2009 9:49:12)
~t~~j~
 Mili+5 


Re: Hezký článek 

(13.3.2009 10:33:06)
Moje příspěvky tam asi nejsou~t~, protože to Suzann měla napsané už předtím, než jsem na toto téma psala na PD já, ale v některých věcech se úplně vidím, jsou tam popsány moje pocity, hlavně to s těmi nemocnými dětmi, že u nich je separace brána jako naprostá norma, stačí drobný problém a už je to důvod vzít dítě od matky a položit ho kdysi na novoroz. oddělení na vyhřívané lůžko. Asi takhle:
 zuni 


Re: Hezký článek 

(13.3.2009 10:36:40)
Mili, jsi zlato ~;)~x~ Díky ~R^
 Zawgat_Mohammed 


Re: Hezký článek 

(13.3.2009 21:44:46)
Mozna, ze kdyby to miminko nebylo od hrudnicku nahoru nahate, nepotrebovalo by ani vyhrivane luzko ~o~
 Cow :-) 


Re: Hezký článek 

(14.3.2009 15:04:54)
a nebo opačně..kdyby miminko leželo na nahém hrudníku své matky /příp. otece, nepotřebovalo by vyhřív. lůžko /či inkubátor/, že...
 Bambule2 


dítě ihned s matkou 

(13.3.2009 9:18:26)
Ahojka, nevím jestli tady nebudu za krkavčí matku, ale mně to tedy pomohlo, že mi dcerku po porodu na několik hodin odnesli (tedy na chvilku ji na mně samozřejmě hned po porodu dali a nechali nás spolu se kochat :-) ) a to i když jsem měla normální fyziologický porod, žádné těžkosti apod. i dcerka byla v pořádku... Rodila jsem v noci a pár hodinek spánku mi pak moc pomohla. A to jsem netušila, že budou téměř poslední - moje dcerka mi od prvních momentů prořvala (ale opravdu prořvala, v porodnici ji ostatní přezdívali siréna) první cca čtyři měsíce a v porodnici se už projevila jako pěkný nespavec a když už spala, tak ne déle než hodinu v tahu... Takže zpětně nevím, jestli bez těch pár hodinek odpočinku po porodu bych se pak rovnou nesložila :-). Můj vztah s dcerkou to, si troufám tvrdit, nijak nenarušilo, jsme teď na sebe naopak spíše až nezdravě navázané (je to strašný mamináč :-))) ).

Ale to je samozřejmě můj případ a porodnice byla plná klidných spavých miminek, tak samozřejmě u takových je to něco jiného, proč by je nemohla maminka hned mít u sebe když bude chtít, nejsem proti...
 jana38 


Re: dítě ihned s matkou 

(13.3.2009 10:57:04)
Tanule2, co když tvoje dcera byla právě proto uřvané dítě, protože neprožila první hodiny v tvém náručí, s pocitem bezpečí, ale někde o samotě na sesterně, kde si jí nikdo nevšímal? A protože se cítila nejistá, tak následně pořád řvala. Řvaním si děti snaží přivolal maminku, je to jejich přirozenost.
Možná kdybys ji měla u sebe, tak by neřvala a mohla bys odpočívat tak jako tak. Všechny moje děti po porodu po pár hodinách usly u mě v náručí a odpočinuli jsme si krásně.
 Bambule2 


Re: dítě ihned s matkou 

(13.3.2009 16:37:41)
Kočajdo, to samozřejmě nikdy už s jistotou nebudu vědět, jestli to v porodnici nebylo způsobeno i tím odloučením, ale na druhou stranu ty prořvané měsíce byly o ukrutných bolestech - kolikách (máme to holt v rodině), tam bylo vidět že ani sebevětší nošení nezabíralo (stejně jsem nosila a nosila a malá chce nosit do teď kdy má přes 7 kilo, jinak se vzteká, no teď s tím zápolíme, co budu povídat... :-)). Podle doktora se nalokala příliš plodové vody a špatně se ji nejspíš osadily střevíka, tak se to s námi táhlo od porodnice.
No a s tím nynějším závisláctvím - to nám začalo až od druhého měsíce, první měsíc ji mohl nosit z rodiny kdo chtěl...
Uvidím u druhého mimi, zkusím si o něj říct rozhodně dřív, když bude všechno OK. Jako prvorodičce mi přišlo normální, že to tak má být, že ji odnesou a tam ošetří a až pak mi ji donesou za nějakou dobu zpět, prostě jsem o tom nikdy takto nepřemýšlela. Bude to znít trochu sobecky, ale na druhou stranu jsem se ale taky u malé poté, co jsem si psychicky v prvních měsících šáhla na dno, naučila, že jsem taky člověk a než psychonervní matka supermanka před zhroucením je lepší někdy i pro dítě si dát trochu pauzu. Každá jsme jiná a jinak všechno zvládáme. Když se na to budu cítit, tak si druhé mimi vezmu hned, bojím se ale trochu, že bude stejně náročné jako dcerka a jak to pak zvládnu...
 Rapiti 


Re: dítě ihned s matkou 

(13.3.2009 16:43:56)
Když má dítě zdravotní problémy, které působí bolesti, tak je to hodně náročné. Doufám, že už je to teď dobré. Taky jsem si takto užila pět měsíců se řvoucím dítětem. Ale u nás naštěstí nošení pomáhalo.
 Maci1 


Re: dítě ihned s matkou 

(13.3.2009 16:07:35)
Tanule, ale to je přesně ono - dítě oddělené od matky řve a následně špatně snáší odloučení od ní ~d~...
 Rapiti 


Re: dítě ihned s matkou 

(13.3.2009 16:13:22)
Maci1, měla jsem to u prvního dítěte podobně jako ty. Porod v 17 hodin, dítě do následujícího dne do ranní vizity v inkubátoru, pak jsem ho dostávala od 10 hodin každé 3 hodiny na kojení (evidentně už přikrmené, o prs nejevilo zájem a ublinkávalo). Teprve 2. den po porodu jsme byli konečně definitivně spolu. Pak jsem nesměla jseště dlouho zmizet z dohledu nebo doslechu, jinak okamžitě nastupoval panický neutišitelný řev. Mám pro Tebe potěšující zprávu. Mazlili jsme a šátkovali a do 4 let jsme to dohnali. Teď je to dítě samostatné, někdy až moc. ~t~
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: dítě ihned s matkou 

(13.3.2009 20:00:36)
Dcera se doteď v noci ujišťuje, že jsem s ní. Pořád je to mamánek a bojínek, i když už je to znatelně lepší. Mazlíme se a mazlíme a je vidět pokrok. Narodila se v devět večer, do jedenácti byla se mnou a pak přes noc u sester. Bohužel jsem se o ni nebyla schopna postarat. Doufám, že s dalším miminkem budeme stále spolu.
 matevy 


Re: dítě ihned s matkou 

(17.3.2009 18:37:51)
Mám také takovou zkušenost - po porodu jsme si synka užívali asi dvě hodiny a pak ho odnesli prohřát. Byla jsem prvorodička, takže jsem to považovala za samozřejmé, a že je to tak v pořádku. Myslím, že ani dnes bych nic nenamítala. Nicméně po pár hodinách, kdy já jsem si trochu odpočinula a umyla se, jsem chtěla malého k sobě a nebyl v tom žádný problém.
 Jana , 4 děti 
  • 

Nebojte se trvat si na svém 

(13.3.2009 9:55:16)
Ahoj! Jsem už trochu "zasloužilá matka". Určitě je těžké pro prvorodičku jít proti názoru porodníků. I já jsem chtěla pro své prvorozené "to nejlepší" jak mě porodníci doporučovali - odnést prohřát do inkubátoru. Byl dlouhým porodem unavený, ale zdravý a přinesli mi ho za 4 hodiny, kojit se mi ho podařilo až doma po 10 dnech :-( Druhý syn měl hezký porod a byl zdravý jak rybička a ejhle, taky se musí nahřát. V náručí ho držím za 3 hodiny. U posledních dvou porodů jsem trvala na tom, že děťátko nedám z rukou. A kupodivu se mě podařilo jak první, tak i druhou dceru mít stále u sebe. Jen při cestě z porodního sálu na šestinedělí je nesl pyšný tatínek. Lékař přišel za mnou děti vyšetřit, první koupání bylo mou výsadou a sestra přihlížela. Bylo to v roce 2002 a 2008 v Brně na Obilním trhu. Tak buďte vytrvalé a domluvte se, v Brně to šlo.
 Michaela Pecharová 


Re: Nebojte se trvat si na svém 

(13.3.2009 10:26:01)
U obou prvních porodů jsem neměla jiný požadavek, než porodit své dítě a pokud možno kojit Do třetího porodu půjdu vyzbrojena alespoň tím požadavkem, abyc mi bylo dítě okamžitě přiloženo (pokud bude zdravé) a aby se na placentu vyčkalo alespoň těch 30 minut. Pokud z nějakého důvodu nebudu schopná mít u sebe mimi co nejdříve - u druhého porodu se ta komplikace vyskytla, budu chtít, aby s ním byla alespoň manžel. Syn se narodil ve 3,30, velmi rychle po porodu jsem musela podstoupit lýzu placenty, probrala jsem se z narkózy okolo 6,00. Manžela samo ihned z pokoje vykázali a syna odnesli... Manža pak v 8 hod. odjel do práce. Protože jsem kvůli nízkému tlaku nebyla schopná si do oběda sednout, dostala jsem syna až odpoledne. Do té doby byl sám. Budu trvat na tom, aby se on v tomto případě postaral o to, aby někdo naše mimi pochoval a polaskal, když já bych třeba nemohla. Hlavně ho musím na tu možnost připravit, vzhledem k bezproblémovému porvnímu porodu jsme nic takového nečekali...

Právě kvůli takovýmto článkům a diskusím věřím tomu, že budu umět své požadavky asertivně a v klidu předložit, a hlavně se jich domoci ~z~
 Lassie66 


Re: Nebojte se trvat si na svém 

(13.3.2009 10:36:59)
Je nepřehlédnutelné, kolik druho a vícerodiček se chystá u svých dalších porodů "bojovat". Nemělo by to být. Já jsem šla ke svému druhému porodu odhodlaná neustoupit ani o píď, vyzbrojená paragrafy vytištěnými z Aperia. Byl to o dost lepší porod, než ten první. Bylo to také tím, že jsem byla v porodnici sama, měla k dispozici porodní pokoj, porod byl rychlejší aj., ale především profesionálnějším personálem, který se mi snažil vyhovět. I tak by to mohlo být ještě lepší ~:-D. Synka jsem dostala na břicho, ale byl hned odnesen s tím, že se musí nutně odsát - neměla jsem odvahu tomu oponovat. Dále mě mrzí, že byl poporodně ošetřen v jiné místnosti(za přítomnosti tatínka), lepší by bylo lůžko pro miminko hned vedle mého. Ovšem ty dvě hodinky spolu na sále byly balzámem, to opravdu ano. I když syn nakonec stejně putoval na vyhřívané lůžko, byl to posun k lepšímu. Chodila jsem ho tam tajně kontrolovat, spokojeně spal s nohou přes nohu vedle nějaké malinké slečny ~m~. Budu muset rodit ještě mockrát a věřím, že ten poslední porod bude dokonalý ~:-D.
 zuzini 


Re: Nebojte se trvat si na svém 

(13.3.2009 11:21:32)
Jani gratuluji, snad se mi to u třetího dítěte taky podaří. ~x~
 Eva, 4 +3 


Děkuji za článek 

(13.3.2009 10:02:07)
Porodila jsem sedm dětí, ani jedno mi nedali hned po porodu na tělo, i když jsem po tom toužila. Těsně po porodu jsem vždy byla v takovém stavu, že jsem nebyla schopná aktivně reagovat a začít se dohadovat s personálem. I když to byla porodnice baby-friendly. U mě to byla rutina, automaticky dítě odnesli, umyli, zvážili, změřili a přinesli zpět zabalené. První tři děti jsem neměla u sebe ani minutu, až po mnoha hodinách na pokoji, další tři jsem měla vedle sebe, ale v inkubátoru, poslední dítě před 3 lety mi přiložili k prsu ale zabalené, umyté, jen na chvilku pak ho odnesli. Viděla jsem ho až po několika hodinách. všechny děti byly zdravé, donošené, po normálním porodu bez komplikací. Takže inkubátor nebyl potřeba. Je velmi těžké posoudit, nakolik to všechno zanechalo stopy na našem vztahu s dětmi. Navíc je to velmi individuální, každé dítě je jiné. Ale stopy tu byly a jsou, ale pro mě je to příliš intimní záležitost, nechci to tu rozepisovat na veřejné diskuzi. Nejstarší děti jsou už téměř dospělé, 19, 18, 17, 15 let, v jejich vztahu ke mně hraje velkou roli puberta a jejich snaha o osamostatnění se, někdy je to hodně bouřlivé, někdy bolestivé. Díky diskizi o bondingu si ale dokážu některé věci vysvětlit. Jsem za to vděčná.
 Omega 


Re: Děkuji za článek 

(13.3.2009 11:05:46)
Evo, nemám tak velké děti jako ty (4, 2 a 0 roků), ale už teď vidím velký rozdíl mezi prvorozenou, kterou mi dali na pár minut a dalšími dětmi. Bonding nám chybí a chybět bude. Další chyby se pak nabalovaly, včetně té, že mi nikdo ze starší generace neuměl poradit. Velice upřímně se moji rodiče i tety divili, že miminko nepotřebuje dudlík, že raději chodíme bez kočárku v šátku, jak dlouho kojím, atd. Chybí mi kontinuita. Nejvíc o mateřství mě naučila moje nejstarší dcera.
 Eva, 4 +3 


Re: Děkuji za článek 

(13.3.2009 13:09:27)
Kateřino, díky, já jsem napsala věk jenom těch nejstarších dětí, dalším třem dětem je 14, 8 a 3 a půl roku. Tvoje poslední věta se mi líbí, to bych mohla podepsat.~R^:-)
 cyann 


že se to neděje? 

(13.3.2009 10:12:44)
já jsem se nikdy k tématu porodů nevyjadřovala, ale k takovému hezkému článku mi to nedá. už to ve mě kvasí tři roky, tak se mi třeba uleví. rodila jsem fyziologicky a měla jsem s sebou dulu. vzhledem k tomu, že tatínka nemáme, jsem chtěla aby se mnou dula zůstala ještě nějaký čas po porodu, aby mi pomohla s miminkem a já tak mohla mít dítě u sebe a přitom si třeba i odpočinout. porod proběhl v pohodě, já měla v porodním plánu že chci dítě hned na břicho. nebetyčně obdivuju dulu za její trpělivost, s jakou pana doktora přesvědčila: "prosím, dejte miminko mamince hned na bříško" Ne, napřed ho přece umejeme." "ne prosím, maminka by si přála hned a nevadí jí, že je trochu od krve". "ale my ho přece jenom napřed umejeme". a tak to šlo snad 3 minuty, doktor držel dítě a nedal a nedal. já myslela, že už na něj začnu hystericky řvát, v tom rozpoložení v jakym jsem byla, ale dula jen opatrně, zdvořile a s úsměvem opakovala a nakonec ho udolala - synka mi "půjčil". Pak ho odnesli, přinesli, chvíli nechali a pak oznámili, že na nadstadardu není místo, musím na normální šestinedělí, kam cizí lidi nesmí, takže dula musí domů. A dítě mi dají, až budu schopná sama vstát. Chápu tu logiku - málo lidí, moc práce... Ovšem já mám nízký tlak a poprvé jsem omdlela a pak tam zas nebyl nikdo kdo by se mnou vstávání zkusil a tak mi syna dali až cca 12 hodin po porodu (párkrát tedy přinesli na kojení, honem honem, stejně ještě nic neteče). Když jsem prosila, zda by mi nedali čistou košilku, tak mě sestra zprdla, že je to můj problém, když jsem chtěla dítě před umytím na břicho, takže si v tom mám vydržet. No vydržela jsem, ale ten odsuzující pohled... Mimochodem jsem za tu dobu nezamhouřila oka, byla jsem nabuzená a dumala, jestli s dítětem nnáhodou není něco v nepořádku. Pak se náhle moje spolubydlící na pokoji, která rodila až po mě, odebrala na uvolněný nadstandardní pokoj. Když jsem se asertivně zeptala, jestli jsem nezapoměla něco podepsat nebo vyplnit, když jsem přeci jasně sdělila že mám zájem o nadstandard a přitom jsem ho nedostala, tak mi sestra oznámila, že "to záleží na tom, kdo zná jakýho doktora..". Takže šance asi od začátku prostě nebyla. Nevím, třeba už je to dneska lepší, ale tohle byla praxe před třemi lety v porodnici v Krči... Já už teda do porodnice nechci.
 zuni 


Re: že se to neděje? 

(13.3.2009 10:16:57)
cyann ~;((~x~ Je mi líto, kolik jsi toho musela snést, jen kvůli nedostatku něčí empatie...
 zuzini 


Re: že se to neděje? 

(13.3.2009 11:30:29)
Cyann, je skvělé, že jsi to dostala ze sebe ven ~R^
 Ivča 
  • 

Menší porodnice? 

(13.3.2009 10:42:31)
A není lepší na domluvu přece jen menší porodnice? Já rodila v Benešově, a super zážitek - malá porodnice, rodinná atmosféra, pokud to šlo plnili všechny mé přání. Synka mi po porodu odnesli, ale bylo to "díky" nestandardnímu porodu (obrácené rotace) a špatnému prvnímu Agparu (6), takže jsem neprotestovala, byla jsem šťastná že dýchá a bude v pořádku... Po nutném ošetření mi ho stejně hned po šití přinesli, dalsí Agpary už byly 10. Mažel mohl být se mnou denně do pozdního večera, jen jsme požádali sestřičku a "jasně, jen řekněte až půjdete, odemknu vám"....

Strašné ale je že to nejde všude - je to fakt jen o lidech a konzervativním přístupu...
 cyann 


Re: Menší porodnice? 

(13.3.2009 11:00:26)
No právě, ne každý má možnost vybírat si porodnici a pak se tam nechat odvézt. Já třeba byla doma sama, dula sice dorazila, ale neřídila, porodnice za barákem, došly jsme tam pěšky. Kdyby byla v té době někde v Praze porodnice s hodně dobrou pověstí ohledně přístupu k rodičce, tak investuju do taxíka - pokud by se našel nějakej co by nás v mym stavu nabral ~:-D. Ale proč by domluva neměla být možná v každé porodnici? Aspoň pro začátek ohledně toho, co jim opravdu nijak nekomplikuje provoz?
 Zuzka 
  • 

Motol-už nikdy! 

(13.3.2009 10:56:23)
Díky za krásný článek. Já teprve asi po dvou letech po porodu začala litovat,že jsem malého neměla u sebe.. když ho teď vidím,tak je mi líto,že prvních 24hodin byl někde sám.. V porodnici mi to tak nějak nepřišlo,trvalo mi déle,než u mě vznikla ta mateřská láska,teď si říkám,to bylo určitě tím,že jsme nebyli spolu.. V Motole mi ho nedali ani po porodu na břicho,ihned odnesli,pak ho přinesl tatínek,dali na chvíli přiložit a šup do inkubátoru,pak ho nechali chvíli vedle nás a pak hned odváželi. Já putovala na odd.rizikového těhot.protože na šestinedělí nebylo místo a tudíž jsem byla s malým až za těch 24hod. Vím že do Motola už nepůjdu, i kvůli průběhu porodu,který se mi taky nezdá normální,nechali mě třeba 3hod tlačit... nutili mě tlačit,i když jsem ještě nebyla úplně otevřená atd. Jediný klad byl,že mi neudělali nástřih. Ale kam bych případně šla,nevím..
 zuzini 


Re: Motol-už nikdy! 

(13.3.2009 11:37:33)
Zuzko,
mně dali dceru na břicho, krásnou, zamazanou, voňavou. Byla jsem jí plná, vnímala ji každým kouskem holého těla.
Pak ji odnesli otřít a zvážit a přinesli ji. Trvalo to pár minut, ale já už necítila nic, od dcery jsme se dovracela a jediné co mne zajímalo, byl spánek ~;((
Ještě že tam měla tatínka, který ji dvě hodiny ňuchňal a tulil.
Je těžké o tom mluvit
 sarmi 


Re: Motol-už nikdy! 

(13.3.2009 11:42:26)
zuzini, tusim, ze jsi vyse v diskuzi psala, ze jsi rodila dceru v 18ti? tak mozna to bylo i tim vekem, ja rodit pred dvacitkou, tak nevim, nevim. byla jsem dite.
 zuzini 


Re: Motol-už nikdy! 

(13.3.2009 11:45:33)
Sarmi, ano první dceru jsem rodila v 18ti, ale příspěvek, na který reaguješ, je o porodu o osm let později.
 sarmi 


Re: Motol-už nikdy! 

(13.3.2009 11:54:23)
aha. mrzi me to. a kdy se tvuj vztah k ni zacal tedy formovat?
 zuzini 


Re: Motol-už nikdy! 

(13.3.2009 11:57:27)
Ještě v porodnici, mazlila jsem ji, pořád. Doteď, má rok, ji pořád pusinkuju a očuchávám, protože jednoduše musím ~;), nedá mi to.
Kdy ale přišel znovu "ten" pocit? Nevím přesně, ale určitě až doma.
 adelaide k. 


Re: Motol-už nikdy! 

(13.3.2009 11:54:04)
Sarmi, myslíš, že zrovna tohle je o věku?
 sarmi 


Re: Motol-už nikdy! 

(13.3.2009 12:22:58)
z casti myslim ze muze byt. jinymi slovy - jinak je clovek vyzraly v 18ti a jinak ve 30ti. a neni to kritika,je to o prozivani zkusenosti a ziskavani vedomosti (to zni hrozne).
 adelaide k. 


Re: Motol-už nikdy! 

(13.3.2009 12:27:37)
Sarmi, zrovna v tomhle případě tomuhle nevěřím.
 rrradkah 


Re: Motol-už nikdy! 

(16.3.2009 21:30:13)
V Motole jsem rodila dvakrát a půjdu tam i potřetí, vše bylo v naprostém pořádku. Poprvé jsem dceru rodila císařem a i přesto jsem dceru dostala ihned po porodu, resp. po zašití jizvy, a byla se mnou cca půl hodiny. pak mě odvezli nba JIPku, bez dcery, což se dalo čekat po "operaci". Druhý den mě převezli na odd. 6nedělí a bylo jen na mě, jestli si jí vezmu k sobě nebo né, ale doporučovali mi zůstat v klidu. Dceru jsem dostávala každé 3 hodiny na kojení a kdykoliv mezitím jsem si jí mohla vzít k sobě taky, jen koupat mi jí nenechali... s ohledem na jizvu. Taky jsem po císaři neměla žádný problém a v klidu mohla po roce plánoavně otěhotnět znovu. Podruhý jsem rodila přirozeně, během hodinky bylo po všem a dceru jsem u sebe měla od okamžiku umytí, změření, zvážení atd. až do okamžiku propuštění.
 Mata_ 


hezký článek 

(13.3.2009 11:34:11)
Moc hezký článek. Tak nějak to cítím.
Rodila jsem 3x. První porod byl pro mě fyzicky nejnáročnější, ale vzpomínám na něj nejraději. Malá zůstala celou dobu se mnou a bylo to úžasné. Narodila se ve Vysokém Mýtě, kde byla porodnice krátce nato zrušena. Další 2 děti se narodily v Pardubicích. Klučinu odnesli a dlouho se nic nedělo. Měla jsem strach, co s ním je, jestli není přidušený (příšerně jsem kašlala a sotva stačila dýchat). Rodit jsem musela v "klasické poloze" na zádech, byť v letáčcích inzerovali volbu polohy i porodní stoličku. Na pokoj jsem ho ale dostala hned k sobě a vše bylo rychle zapomenuto. Naše třetí se narodila v Pardubicích. Jinak to organizačně nešlo. Opět poloha na zádech. Dostala jsem malou na břicho, podle vyjádření sestřičky to bylo vyjímečné. Malou přes moje protesty odvezli a dostala jsem ji až ráno (narozena 22.50). Důvod - až ji prohlídne pan doktor. Pro mě to byl docela šok. Nechtěla bych rodit doma, doktor v dosahu byla pro mě jistota. Zajímala jsem se o ambulantní porod, ale v okolí to nikde nešlo. Kdybych porodila doma, měla by malá stejnou péči a mámu k tomu. Včera jsme slavili první narozeniny, takže to není nijak stará story. Nemůžu tvrdit jistě, že je to tím odloučením po porodu, ale malá spustí řev, sotva se vzdálím z dohledu. Starší děti to nedělaly. Zato neteř také, ta se narodila předčasně a nějaký čas strávila v inkubátoru.
 Estel (2 děti) 


Díky za článek 

(13.3.2009 12:03:17)
Kdysi, před mnoha lety, jsem jezdila na setkávací semináře. Byl to takový zvláštní, důvěrný prostor, kde každý mohl vyprávět, co ho zrovna trápí, sdílet své zkušenosti a čerpat podporu od druhých... Mluvilo se o dětech, vztazích, nemocech, umírání, o duši a cestě k Bohu (i když to nebyl to náboženský seminář). Pamatuju si, jak jednou ženy (pro mě skoro babičky) otevřely téma porodů a nic z toho, co se tam odehrávalo kdy předtím, nevyneslo na povrch tolik prožité bolesti. Mluvily o bezmoci, ponížení, porodních bolestech prožívaných ve strachu a samotě, vyprávěly, jak vztahovaly ruce a chtěly se dotknout svého právě narozeného dítěte a nesměly, jak bloudily polomrtvé po chodbách a hledaly svoje děti... Nikdy nezapomenu, jak tyhle ženy plakaly, když si poprvé po čtyřiceti letech! dovolily znovu otevřít druhým svoje hluboko ukryté, ale stále živé rány. Rodily v šedesátých, sedmdesátých letech...
Jsem šťastná a vděčná, že se mnoho věcí v porodnictví změnilo k lepšímu... Ale je iluze si namlouvat, že když dnes odchází z porodnic domů zdravé matky se zdravými novorozenci, že si neodnášejí mnohdy podobnou bolest jako jejich babičky a že se pak v pocitech viny v noci potají nevyplakávají do polštářů, samotné a bez pomoci.
Článek Suzann vznikl jako určitá zpráva o sdílení bolesti a zmatku žen, které rodily v dnešní době. Myslím, že článek nechtěl na nikoho útočit, jen popsat utrpení, které je zbytečné, které by nemuselo být. Bolest z odddělování dětí od matek je zbytečná. A ať už za vnucenou separací, ke které není zdravotní důvod, stojí nevědomost, lhostejnost, nebo rutina, zdá se mi dobré upozorňovat na to, jaká nelidskost se tu děje a že je to špatně.
 kreditka 


Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:14:03)
Každá matka ale nemá zájem číst vaše statistiky, studie tabulky a já nevím co všechno, nevím taky kde autorka vzala tu blbost, že každá matka chce mít po porodu dítě jen u sebe, ano většina matek ano ale všechny rozhodně ne...
 Grainne 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:18:53)
Kreditko, my tu píšeme o těch, které chtějí.
Ty, které nechtějí, to mají patrně mnohem jednodušší.
 zuni 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:19:03)
kreditko, kde jsi vzala ty tu blbost, že se v článku píše, že každá matka chce mít po porodu dítě jen u sebe
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:24:07)
"Ale to není boj jen se zdravotníky, to je prostě v lidech, v matkách, které se se svým vlastním oddělením od dítěte neumějí srovnat jinak, než že kolem sebe kopou, přesvědčují samy sebe, že jejich dítě a vztah s ním to nijak neovlivnilo a tudíž se s něčím takovým musí smířit každá.

Já jsem ovlivněna tímto nebyla a věřím že mé dítě též ne, to ale neznamená že přesvědčuji o tom sama sebe, snažím se to obhájit popř. kopu okolo sebe ~a~
 Veronika@ 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:26:28)
Kreditko, tys to ještě nevzdala:-)?
Já už ano.Padám.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:28:01)
~t~ Když já se tím tak bavím ~t~
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:32:21)
K pobavení jseš většinou ty
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:33:16)
Pořád lepší být za klauna než za fanatičku ~j~
 zuni 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:34:40)
tvůj názor. Pro mě je to lepší naopak ~d~
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:36:30)
Je ubohé, nazývat ženy, které jsou tak silné a nevzdali boj za zlepšení porodních podmínek fanatičkami. To může říci jen hlupák.
Vysvětlíš mi o co konkértně ti jde? Ještě jsem to z tvých příspěvků nepochopila. Jde ti o to, aby ženy držely hubu a nechali s sebou v porodncicích orat?
 singera 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:39:13)
Susini, Kreditce možná jde o to, aby jste už s tím něco dělaly. Podepsali petice atd atd...A né jen tady jen kvokaly, to je opravdu k ničemu...
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:42:02)
Singero, stalo se, co doporučíš dál? A podepíšeš?
Víš mne tyto diskuse pomohly najít cestu. Jestli tobě připadají jako kvokání, proč je čteš?
Je spousta matek, které se dozvěděly mnoho užitečných věcí, právě díky takovýmto diskusí.
 singera 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:45:16)
No a já právě na to čekám! Proto čtu ty diskuze. Sem s tou peticí, ať jí proštuduji :-)
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:51:28)
Chtěla jsem ti dát odkaz, ale na stránkách "normální pord" mi hlási viráka ~;((

Zkusím to ještě později. Jinak v Praze byla i demonstrace, nikdo z ministerstava se neráčil dostavit a petici museli hodit do schránky. Mám to zprostředkovaně, jsem bohužel z jiného konce republiky a mám malé dítě. ~d~
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:43:19)
~t~
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:42:47)
Postřelená husa nejvíc kejhá koukám, nikde jsem nepsala, že jsi fanatička, možná jsi špatně četla..~j~
 Tulka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:44:22)
Asi si děvčata neuvědomují,že nebýt tzv.fanatiček,tak nemají ani volební právo.
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:46:53)
Kdyby ženy neskákaly v minulosti pod koně, neměly by volební právo. Otázkou však zůstáví, zda o to volební právo všechny stojí.

Jsem vždy velmi ostražitá, když někdo - jednotlivec anebo někdo - systém obhajuje postoj, který je proti tomu, co má po mnoho lety vymyšleno příroda.

Kreditko, Veroniko, Singero, pamatujete si z přírodopisu na toho kolouška?

 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:51:13)
Opět ti opakuji, zajdi za nejblišžším hajným, ten ti to vysvětlí, ono totiž fakt, že někdo sáhne na koloucha neznamená vždy to že srna mládě odvrhne
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:54:44)
Partner zrovna dělá mysliveckýc kurz, jdu nahlédnout do knihy, ale bude to trvat, je šíleně tlustá.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:01:01)
Klidně se podívej hlavně soufám že ta kniha není stará milion let, já mám švagra a souseda myslivce od nich vím, že lidský dotek na kolouchovi není až tak rozhodující jak se říká
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:03:28)
r.vydání 2008, hledám, ale je to těžké, je opravdu obsáhlá a já se v tom nevyznám.
 Amazonka 4D 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:08:51)
No, s "kolouškem" je to tak, že ho matka bez problémů vezme zpátky, pokud na něm neulpí náš pach. Takže na palouky hezky nosit rukavice. A hladit jen v gumě ;) otázka je, zda náš pach neulpí na trávě kolem (vytváří tzv. pachový trychtýř), jestli se samice nebude bát vůbec vrátit.

Týká se to všech savců, oproti tomu neplatí, že se nedá ptáče vrátit zpět do hnízda, ptačím maminkám lidský pach nevadí.

Ještě je vyjímka pro zvířata chovaná v oborách v celkem těsném kontaktu s člověkem, ty jsou také na lidský pak zvyklá.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:38:01)
~R^~R^~R^ Amazonko smekám napsala jsi to úplně přesně
 Amazonka 4D 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 14:16:20)
Kreditko, dík za uznání ;)
Nicméně, abycho mohli porovnat situace, tak laň koloucha neopouští hned po porodu, pokud by jí k tomu někdo donutil, tak už mládě nepřijme, i kdyby na sobě nemělo cizí pach. Pokud já nechám půldenního novorozence v postýlce a půjdu se najíst, bude to OK a bude to stejná paralela. Když mě někdo/něco donutí opustit novorozence hned po porodu, tak sice miminko neodvrhnu, tak už nejsem jen instinkty a pudy vedená samice, ale začnou haprovat hormony. A tím všechno začíná, nedostatek lásky (té chemické, to co některé maminky nazývají: mateřská láska se mi neobejvila hned, musela jsem k ní dospět, překvapilo mě to, necítila jsem žádný nával štěstí, což tedy po pravdě může už nastartovat umělý oxytocin během porodu, kdy blokuje tvorbu tělu vlastního oxy.), zpožďuje se, nebo je obtížná laktace, špatné odlučování placenty, zavinování dělohy, tohle všechno je měřitelné a souvisí s tím, že jaksi někdo/něco zabranil tomu, že po porodu nemáme v náručí to teplé, voňavé tělíčko.
 Tulka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:09:12)
S tím dotykem,můžou být výjimky.Spíš jde o to,že samice nepřijme mládě,které hned po porodu nevidí,neolíže,neočuchá,potom je to pro ni už cizí tvor.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:39:40)
~R^ To máš svatou pravdu

S dotykem na koloucha je to tak jak píše Amazonka
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:20:06)
Kreditko, nenašla jsem to, optám se partnera, až přijde.

Ale za sebe se můžu vyjádřit ke psům.
Pes je narozdíl od srny domestikované zvíře a i u něj se doporučuje neoddělovat od štěňat, hned po porození dát feně štěně olízat a přiložit ke struku, aby se podpořil vztah feny ke štěněti a štěně získalo sací reflex.
Když fenu po porodu odvedeš ven, brání se a chce zpátky.

Jseš si jistá, že srna by přijala zpět koloucha, kdyby jí ho myslivec po porodu odebral? teď nemluvím o pohlazení kolouška, který už je nějakou dobu na světě.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:40:54)
Srna by koloucha v 99 % asi nepřijala
 Tulka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:00:55)
Kreditko,ty s tím hajným,ale nikde v přírodě žádná samice neopustí hned po porodu své mládě a už vůbec si ho nenechá odvléct.S mláďaty snad není jenom zaječice a srnka,ale to jsou taky hodně bojácní tvorové celý život.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:01:43)
Já a hajný?? Začala s ním myslím frida jsi na špatný adrese, já pouze reaguji
 Grainne 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:09:02)
Kreditko, to přirovnání ke kolouškovi, či zajíčkovi - mnoho z nich bylo odneseno za účelem "záchrany".
To zachránění v podobě odnesení už nejde napravit, nebo jen obtížně. Vrátit takové zvíře zpět do přírody je velice těžké a vyžaduje to spoustu námahy.
Takže ve finále to "zachraňování" nadělá víc škody než užitku. Pravda, má to nakonec pracný happy end - všichni přežili.
U odneseného novorozence je to totéž. Za určitých okolností je záchrana na místě, za jiných není třeba pracně zachraňovat a poté následky záchrany eliminovat.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:43:43)
Grainne jednže srovnávat novoorozeného koloucha a lidské mládě je nesmysl, své mimi taky nenecháš ležet někde v parku nebo na veřejném místě s tím že se jdeš najíst jako srnka, která nechá mládě a jde se pást
 Tulka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:50:31)
Jenže ta srnka to dělá pro jeho bezpečí,schová ho,ví,že neumí rychle utíkat.
 Grainne 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:55:02)
Kreditko, některé matky tu popisují, jak problematicky hledaly cestu ke svému dítěti. Ano, za pomoci lidského rozumu, který jim chladně sdělil: "Ano, to je tedy to dítě, o které se mám starat, protože je moje....", tak se samozřejmě na rozdíl od té srny starají a pečují a obtížně hledají mateřkou cestu k němu. Chybí jim k tomu rozumu ještě ten instinktivní pocit, že to dítě je jejich.
Vpodstatě bych řekla, že je poněkud zneužíváno tohoto rozumového přístupu. Nemůžeme využít instinktu, jako srna a toho cizího uřvance odmítnout, tedy ho přijmeme a hledáme k němu cestu.
Srna by se na to prostě vybodla, nebo bychom ji možná a s určitou malou nadějí na úspěch mohli "oblafnout", zamaskovat cizí pachy a pokusit se srnče vrátit - někdy to funguje. Málokdy.

Není lepší tu cestu zkrátit a řídit se heslem, proč ten složitý postup, když ten původní, přirozený, je mnohem jednodušší?
Samozřejmě s výhradou - můžeme najít mrtvou srnu a odnesení srnčete v takovém případě je záchranou. Matka může být velmi vyčerpána a noborozeně skutečně potřebuje zákrok.....ale o těchto situacích to tu není.
 singera 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:54:30)
Frído, já žádný postoj neobhajuji, chci se dozvědět víc(možná i díky toho některé z vás provokuji)...ale z vaších diskuzí se mi to nedaří

Jinak s tím volebním právem...ty ženy, které nechtějí volit, nevolí
Ženy, které nechtějí mermomocí rodit v porodnici, rodí doma...někdo psal, že 3% O kolik by se zvětšilo % žen, kdyby porody doma byli snažší?
 zuni 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:57:12)
singero, ne, to rozhodnutí není tvořeno takto - "ženy co nechtějí rodit v porodce, rodí doma".

K porodu doma se člověk rozhoduje úplně jinak. Jediným kritériem není - "nechci rodit v porodnici". Mícháš jabka s hruškama.

Navíc téma článku se nedotýká nějakého "chci rodit v porodce nebo doma" - četla jsi ho, ne?
 singera 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:00:05)
Četla. Hrušky a jabka míchat opravdu nechci
 zuni 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:03:04)
singero, to mě těší.
Já bych chtěla rodit doma. Rozhodla jsem se tak hlavně poté, co jsem došla jakéhosi uvědomění, že porod je přirozený a tělo je nastavené tak, aby to zvládlo (ráda to přirovnávám k tlačení na velké - taky to jde samo ~d~). To byl u mě hlavní spouštěcí mechanismus pro to, aby to rozhodnutí (spíš přání) vzniklo.
Jasně že kdybych rodila v porodce, přeju si různé věci (jako třeba bonding ~j~), ale to, že se to v porodnicích děje zřídka, mě k rozhodnutí pro PD nevedlo...
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:58:15)
Singero a pročetla jsei všechny odkazy, články, statistiky?

V Nizození je systém nastaven velmi vstřícně odmácícm porodům a domácí porod zde nikdy nebyl institucializován a rodí se tam 30 procent dětí doma.

Netroufnu si ani hypoteticky odhadnout, kdyby byl systém vstřícný k domácícm porodům u nás, kolik dětí by se narodilo doma, ale např. 10 procent to už je deset ze sta a to není zanedbatelné.

Mmch tohle je diskuze o bondingu a ne o domácícm porodu, ačkoliv bonding s domácím porodem úzce souvisí, neb 100 procentní kontakt s novorozenětem lze v našich podmínkách většinou, píši většinou dosáhnout jenom doma.
 Grainne 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:02:44)
Singero, otázka na % je trochu mimo, protože spadá do oblast "co by, kdyby". Na to odpovědět prostě nedá.

Vpodstatě nejde o navýšení počtu porodů někde, ale o uznání porodu doma, jako rovnocenné možnosti a ještě víc jde v tuto chvíli o postoj k porodům v porodnici, aby se nejednalo o boj, ale o vnímání porodu jako přirozeného procesu, do kterého má co mluvit ten, koho se týká - tedy rodící žena. Aby z ní dítě nebylo vytaženo, či dostáváno a páčeno ven, aby nebyla "odrozena", ale aby porodila. To snad není až tak nepochopitelný požadavek.
 M+B+A 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 14:45:27)
no věštit z koule nebudu, ale já bych třeba hnedka do porodnice nešla. kdyby třeba existoval v brně porodní dům, že. momentálně bydlím s mužem a ročním klukem v garsonce, obávám se že by to příliš neocenili oni ani já... navíc je tu slyšet i normálně hlasitá tv od sousedů... prostě intimčo...
 kili 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 16:56:29)
v roce 2007 312 narozených mimo zdrav. zař. na více než 114 000 narozený ve zdrav. zař., kdeže tři procenta
 Rapiti 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 16:59:47)
Taky nechápu, kde kdo vzal 3%, že by desetinná čárka?~t~

Letos to určitě bude víc, ale na překročení 1 procenta bych nevsadila ani zlámanou grešli. Nicméně není třeba, aby to procento bylo vysoké, o tom to není.
 10.5Libik12 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 17:02:15)
Dnešní Lidovky uváděj(a zdrojujou) 7-11% chybně ošetřených pacientů v nemocnici, je to plošně, kolik z nich je asi rodiček a co by to znamenaalo procentuálně?

Taky tam píšou, že pobyt ve špitále je druhou nebezpečnou činností hned po seskoku padákem~t~, ale to je spíš bonmot.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 17:37:53)
7-11% chybně ošetřených pacientů v nemocnici, je to plošně, kolik z nich je asi rodiček

no pokud budeme předpokládat, že to procento není závislé na zdravotnickém oboru, tak taky 7-11%.

A to, že je pobyt v nemocnici nebezpečný - záleží, z čeho vycházeli (jestli z počtu úmrtí, no tak to je tak trochu o ničem, protože v nemocnici je zcela jistě více lidí ohrožených na životě než ve zdravé populaci).
Jinak obecně není problém si přinést domů nějakou tu infekci, otec mé známé si přinesl třeba TBC, že. Nebo lze doplatit na přehnanou důvěru vůči personálu, který dělá z nejrůznějších důvodů chyby (záměna léků, diagnozy ap).
 Tulka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 17:45:33)
Tak jedné starší paní od nás protrhli při vyšetření žaludek,ale nemohli prý za to a umřela až za týden,takže to s tím prý nesouviselo...
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 17:48:41)
Tulko, :-© to je tedy fakt alibismus ~Rv
 Tulka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 17:52:16)
No mně se to zdálo taky neuvěřitelný~a~
 Tonkaa 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:04:28)
Proč tady vytahujete, co komu zkazil lékař? Je to bouhužel v některých případech kruté, ale doktoři jsou jenom lidi. I oni dělají chyby. Moc by se mi líbilo, kdyby byli neomylní. Ale toho nelze dosáhnout. Přece tím, že lékaři vykazují také určité procento chyb, neznamená, že většina je špatných. Pokud je v něčem lidský faktor, asi nedosáhnete dokonalosti.

K tématu....standardní služby ve zdravotnictví hrazené pouze z pojištění asi nebudou nikdy a nikde nabízet uspokojení všech požadavků pacientů. Za nadstandard se platí všude. A standard bude představovat vždy jen splnění nejdůležitějších úkonů. A zrovna třeba neodnášení dítěte myslím většina maminek nepožaduje. Chodím v současné době do těhotenského kurzu a v debatách je nás tam menšina, které chceme děti mít pořád u sebe. A nám menšině je jasné, že si to musíme napsat do porodního plánu, protože běžné, a tím normální praxe, je něco jiného. Mne to tedy vůbec nevadí a moc nechápu tady tu kampaň, když z vlastní zkušenosti vím, že je to opravdu menšinový požadavek. Akorát tady na rodině se to jeví jinak, protože je tu hodně aktivních bojovnic, které se účastní debat vytrvale a jejich příspěvků je hodně.
 Sylvie 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:11:02)
A standard bude představovat vždy jen splnění nejdůležitějších úkonů. A zrovna třeba neodnášení dítěte myslím většina maminek nepožaduje.

Ano - čili standard je neodnášet dítě. Odnášení NENÍ DŮLEŽITÉ a naopak, JE TO PRÁCE NAVÍC, ptž o dítě musí pečovat sestra a nikoli matka A MMCH většina maminek, se kterými jsem se stýkala já, odnášení nepožadovala, spíš ho brala buď jako nutné zlo nebo jako já hledala porodnici, kde se tak neděje ~d~
 Tonkaa 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:24:07)
Standard - obecně uznávaný vzor dle slovníku cizích slov. A většina maminek odnášení dítěte obecně uznává. Kdyby jsme byly většina ty, které chceme mít dítě u sebe, nedělo by se to. Nedělejme si iluze, že při každém nebo většině porodu probíhá odnášení dítě proti vůli rodičů. Sama to nechápu, ale právě na kurzu, kam chodím, vidím, že většině to opravdu nevadí. Jsou rády, že si "odpočinou".
 Stáňa a dva kluci 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:29:41)
Adloo, ale to by bylo nutné taky udělat trochu osvěty a pak nějakej statistickej průzkum, aby se zjistilo, kde je ta většina....
 Sylvie 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:31:22)
Psala jsi: A standard bude představovat vždy jen splnění nejdůležitějších úkonů.

To je věta, na kterou jsem reagovala ~d~ Netušila jsem, že ji vlastně nemyslíš vážně a že vlastně chceš říct něco úplně jiného, než říkáš ~d~

MMCH nevím, jak můžeš mluvit za "většinu maminek". Jak už jsem psala, já znám "většinu" jinou, tedy tvoje vyjádření je dost nevěrohoné ~y~ MMCH mám zkušenost z prvního porodu, kdy taky "spolubydlícím" odnášení miminka tzv. "nevadilo"... až do chvíle, než se dozvěděli, že já jsem si ho vyhádala a měla u sebe. Najednou se ukázalo, že i ony vlastně chtěly mít dítě u sebe, ptž byly nadupané hormony, jenom věřily sestrám, že odnášení je nutné ~d~
 Tonkaa 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:52:45)
Ad většina - psala jsem, že vycházím z osobní zkušenosti. Nepopírám, že někdo ji může mít naprosto opačnou. A taky jsem psala, že si myslím, že kdyby většina na porodním sále dítě dát z ruky nechtěla, že by se to nedělo. Opravdu si neumím představit, že každý den s každou rodičkou /nebo většinou rodiček/ svádí sestra boj o odnešení dítěte....z toho usuzuji, že většina si ho odnést nechá. Ale nejsem u toho, takže se rozhodně neodvažuji mluvit za většinu, jak mi tu podsouváš. Jen to byla dedukce. Pokud ty víš, že většina odnešení dítěte nechce a bojuje o to mít dítě u sebe, tak se tomu divím, ale neberu ti to.
Nejdůležitějších úkonů - podle zdravotního personálu je odnešení důležité, ne? Zdůvodňují to zdravím dítěte. Pokud se nemýlím, několikrát to tu bylo napsáno. Tak jak píšu něco jiného? Nadstandardem je pro zdravotní personál dítě nechat a mít na starosti navíc rodičku, která neodhadne svoje síly a s novorozenětem sebou někde flákne .... to není z mojí hlavy.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:54:53)
Adloo, ale zdůvodňovat zdravím dítěte odnesení zdravého novorozence je dávno překonaný názor. Ne tak v některých hlavách zdravotníků...
 kili 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:03:46)
na význam standardu se dá ovšem nahlížet i z jiné strany, totiž jako na rozsah péče, hrazené ze zdravotního pojištění. Možná právě v této době, kdy se standardy pro tento účel tvoří, přivítají mnohé zdravotní pojišťovny a třeba i ministerstvo žádost nějakého hnutí, aby lékař nebyl přítomen u fysiologického porodu a aby byl volán teprve tehdy, když PA zjistí, že porod není fysiologický. Možná i principiálně stejnou žádost o péči o novorozence.
A možná oběma ZP i MZ rádi vyhoví a kdo bude chtít doktora u fysiologického porodu (který určí PA z nálezu zjištěného rukama a stetoskopem), zaplatí si.

 Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:15:57)
kili, asi to mělo vyznít jako ironie,nevím.
Ale mě osobně ten návrh zrovna od věci nepřipadá, myslím že je poměrně rozumný.
Jen si myslím, že v porodnici by ta PA klidně mohla mít k dispozici i to slavné CTG, pokud by ho chtěla použít.
 Tulka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:21:21)
kili rozumný nápad
 Rapiti 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:23:57)
Já jsem pro, ale nejsem sto něco kloudného sepsat. Ovšem jsem ochotná rozeslat na pojišťovny
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:36:06)
Rapiti, sepsáno je to rovnou tady, můžeš se inspirovat: http://www.azrodina.cz/2816-co-je-nadstandardem-v-peci-o-zdravou-zenu-behem-tehotenstvi-pri-porodu-a-po-nem
 cizinka1 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:41:43)
Kili, takovy navrh by narusil zajimy skupiny zen, ktere o lekarske sluzby, zejimena porod s epiduralni anestezi, stoji. Neni treba prosazovat zajem skupiny jedne na ukor druhe. Staci umoznit zajemkynem o sluzby efektivni a levnejsi dostat to, co chteji, ferove, bez nutnosti byt ve strehu a bez podvodu.

Mimochodem, PA umeji pouzivat take CTG, bezne ho pouzivaji, jen nektere pouze dle potreby. Vedle kontrole manualni je dulezita kontrole pozorovanim.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:51:28)
Cizinko, souhlas.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:02:26)
cizinko, pravda, to mi nedošlo :(
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:09:02)
A taky jsem psala, že si myslím, že kdyby většina na porodním sále dítě dát z ruky nechtěla, že by se to nedělo.
Jak, nechtěla dát z ruky? V běžných porodnicích si matka sáhne na dítě, až jí to personál dovolí - dítě má první v rukou lékař, příp. PA. Do ruky se matce vůbec nemusí dostat.
 Tonkaa 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:31:10)
Konstanto, nechtěla dát z ruky - tak asi píšu o matkách, které mají dítě na břiše nebo v náručí nebo případně partner ho má v náručí a pak ho nechají zdr. personálem odnést. Co je na tom k nepochopení?
Že ho má první v rukou lékař nebo PA mi přijde docela logické - já si v současné době /35.tt/ nedosáhu tam, kde bych mohla vzít při porodu jako první člověk svoje dítě do rukou. Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:36:04)
ano chápu, ale chci tím říct i to, že ne všude Ti dítě na to břicho dají. Leckde ho rovnou odnesou.
A jestli si na dítě dosáhneš nebo ne, to bych řekla, že závisí dost na tom, v jaké poloze rodíš. Na koze na něj zcela jistě nedosáhneš.
Své třetí dítě jsem držela po porodu první já, svoje druhé tak "napůl" - dr. ho přidržovala a pak mi ho prostrčila mezi nohama. Oba dva porody byly v kleče, jeden do vody.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:37:42)
Adloo, to by ses divila, stačí jít do kleku a dosáhneš na mimino v pohodě ~R^
 Sylvie 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:30:21)
Nejdůležitějších úkonů - podle zdravotního personálu je odnešení důležité, ne?

Adlaa, já jsem zdravotnický personál a odnošení zdravého novorozeně za důležité nepovažuji :o) Taktéž jsem rodila v nemocnici, kde se novorozenci neodnášeli, ptž ani tamní zdravotnický personál to za důležité nepovažoval. Ba dokonce jsem před mnoha lety jako žákyně praxovala v nemocnici, kde se děti odnášeli a ani tam mě nikdo nekrmil kecy, jak je to pro zdraví dítěte důležité - prostě to tam tak bylo zvykem, že se dítě ze sálu odnese na dětský pokoj a matkám se vydá až po několika hodinách, děti by mohly být i u matek, ale dělá se to prostě takhle. A když se to vezme kolem a kolem, když jsem si já vyhádávala poprvé dítě k sobě, tak ani tehdy se mi sestra nesnažila namluvit, že mi dítě odmítá dát kvůli jeho zdraví ~d~ Jistě že jsou zdravotníci, kteří argumentují zdravím dítěte - osobně jim nevěřím, že to myslí opravdu vážně, spíš mám pocit, že to používají jako nátlak na matku, aby všechno šlapalo tak, jak jsou zvyklí ~d~

Jinak k té většině - menšině. Před lety bych ti ze své praxe mohla tvrdit, že většina rodičů nestojí o to být přijatá do nemocnice společně s dítětem (ne že bych si to tedy tehdy myslela), vždyť nám ho vydají a spořádaně odchází domů, jenom sem tam někdo odmítne odejít. No vida, pár let osvěty a být v nemocnici společně s dítětem už považují rodiče za normální běžný požadavek ;o) A že pamatuji doby, kdy to bylo provázeno řečmi o tom, jak je pro děti strašně nebezpečné (rodiče jsou nemehla, kterým děti budou padat z přebalováků, postýlek, dají jim jíst nevhodná jídla a blablabla... i tohle je důvod, proč si myslím, že zdravotníci, kteří u novorozeně argumentují zdravím dítěte, to nemyslí až tak vážně).
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:32:52)
Sylvie, no jasně, že jsou rodiče nemehla! ~t~ Jinak by se v první řadě do té nemocnice děti vůbec nedostaly, no ne? ~y~~t~
 Tonkaa 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:43:55)
Sylvie, moc nechápu, proč mi tohle všechno vysvětluješ. Už na začátku jsem psala, že na to mám stejný názor - dítě od narození stále u mne. Akorát mi narozdíl od Vás některý tady diskutujících nevadí, že si o to musím říct, případně trochu vybojovat, protože praxe je jiná. A taky jsem nikde netvrdila, že se nelze setkat s praxí jinou. Jen opakuji, mě nevadí, si tu jinou praxi vyhledat a domoci se jí.

Ad většina - už jsem to tu jednou vysvětlila, o čem píšu. Nebudu se k tomu vracet, zřejmě nevolím srozumitelné vyjadřovací prostředky. Je to zbytečné.

 Tonkaa 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 19:55:59)
Opravdu se tady budeme chytat za slovo, jen díky tomu, že jsem napsala "nedat dítě z ruky"?
Děkuji za poučení, kam si dosáhnu :-) To myslíte vážně? Že jste si tam dosáhly vy, přece neznamená, že já taky. Pro jistotu jsem to šla zkusit. Ne, ani vkleku si tam nedosáhnu.....tedy přesněji řečeno dosáhnu, ale jednou rukou, druhou se musím něčeho držet a na chycení dítěte to teda rozhodně není.
 cizinka1 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:05:44)
Adlaa. mozna se to zmeni, kdyz ti poklesne bricho, melo by to byt. Ale samozrejme, skutecnost, kdo chyti dite zalezi od porodni polohy.
 cizinka1 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:06:21)
Ehmm, poklesne par dni pred porodem, bylo mysleno. Omlouvam se.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:07:13)
Adloo, až tam dítě nebude, budeš o dost ohebnější, nezapomeň.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:07:47)
Cizinko, já neopisuju ~k~
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:12:35)
~t~ já taky ne, ale vy jste stručnější :)
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:07:15)
Aadlo, nechci se hádat :)
Prostě jsem jen chtěla říct, že to "nedat dítě z ruky" sice zní jednoduše, ale v reálu to zas tak jednoduché být nemusí.

Kam si dosáhneš nebo nedosáhneš samozřejmě nevím (a ani mi do toho nic není). BTW - nevím, jestli jsi již rodila nebo ne - ale jak dítě při porodu vylézá, tak břicho "klesá" a přece jen se zmenší, takže se domnívám, že na to dítě by v pohodě dosáhla většina rodiček. Ale to není podstatné. Domnívám se, že není zásadní záležitostí KDO na dítě sáhne první :)
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:07:28)
Aadlo, nechci se hádat :)
Prostě jsem jen chtěla říct, že to "nedat dítě z ruky" sice zní jednoduše, ale v reálu to zas tak jednoduché být nemusí.

Kam si dosáhneš nebo nedosáhneš samozřejmě nevím (a ani mi do toho nic není). BTW - nevím, jestli jsi již rodila nebo ne - ale jak dítě při porodu vylézá, tak břicho "klesá" a přece jen se zmenší, takže se domnívám, že na to dítě by v pohodě dosáhla většina rodiček. Ale to není podstatné. Domnívám se, že není zásadní záležitostí KDO na dítě sáhne první :)
 Sylvie 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:12:13)
Adlao, to jsem zažila u prvního porodu - fakt je těžké "nedat dítě z ruky", když ho v rukou drží někdo jiný, který je odhodlaný ho z té ruky nedat a naopak s ní rychlostí blesku mizí kamsi do vedlejšího boxu, mezitím co ty máš nožky nahoře a mezi nohama se ti hrabe doktor ~d~
 Sylvie 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:02:21)
Adlaa, no já původně reagovala na tvoji větu o standardu jako o něčem, co je nejdůležitější a nic navíc. Ptž odnášení dítěte nutné není ;o) Tys položila otázku (aspoň to tedy mělo na konci věty otazník), že to zdravotní personál asi za nejdůležitější považuje, tak jsem ti nabídla pohled svůj, ptž i já jsem zdravotní personál. Netušila jsem, že když toto téma stále rozvíjíš, že se o něm vlastně nechceš bavit ~d~

A že tobě nevadí se svých práv domoci - OK. Ale jak už jsem psala - pokud rodiče nebudou vědět, že to je naprosto normální a legitimní požadavek, tak se předpokládám většina :o) z nich toho domáhat nebude. Ptž věří zdravotníkům, že vše dělají pro blaho dítěte... nebo že to prostě jinak nejde. Proto třeba já považuji osvětu za důležitou (stejně jako byla důležitá osvěta ohledně pobytu rodičů s dětmi v nemocnici) a vadí mi, že něco tak samozřejmého zatím stále není samozřejmé ~d~ Prostě psalas, že tuhle kampaň nechápeš - pokoušela jsem se ti vysvětlit, proč se o tom píše. Asi špatně ~d~ Ono kdyby si před lety všichni řekli, že k čemu informovat rodiče o tom, že je normální být s dítětem v nemocnici, když o to stejně většina rodičů nestojí (nehádaj se to), tak by rodiče v nemocnicích nebyly běžné doteď ~d~
 Tonkaa 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:30:55)
Sylvie, napsala jsem jen svůj názor, který jsem nabyla po zkušenostech při setkání s jinými těhotnými. Je to jen můj názor - že tady žádná osvěta potřeba není. Na kurzu, kde PA všechno vysvětluje, ty těhule to vědí, že mají právo na své dítě, že není nutné si ho nechat odnést. Ale vyhovuje jim to tak, jak to je. Prý si "odpočinou".
Kolik myslíš, že z celého kurzu má zájem o služby PA před porodem nebo během něho a nebo po něm? Jsem tam jediná, kdo se na těchto službách s PA domluvil. Kolem 25.tt jsem šílela, že ta mnou vybraná PA nebude mít už pro mne místo. A ono to je spíš naopak. Nechápu to ~d~ Teď jsem s PA v bližším kontaktu a třeba vím, že se bojí, že ji pojišťovna zruší smlouvu na poporodní služby, protože o ně není dostatečný zájem.
 cizinka1 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 20:40:56)
Adlaa,

Ja si sice myslim, ze osvety je treba, predevsim ve forme diskuse. Lidi berou jinym zpusobem informace, v ziskane frontalni prednaskou v kurzu (vetsi cast je bere s rezervou, pusti z hlavy, mysli o necim jinym, zdrimne se a odpociva od starsich deti) a v interarktivni komunikaci. Prave proto si myslim, na rozdil od nekterych, ze netove diskuse neni kvokani. Interaktvini forma nuti premyslet.

Z druhe strany, rozumim tomu, co rikas. A verim, ze po porodech, ktere jsou vedeni tak, jak vedeni jsou, a pri neexistenci bodningu kvuli "nutnemu" poporodnimu osetreni a vysetreni, zena je tak na dne, ze veri, ze potrebuje odpocivat. Nejlepe ztratit vedomi. Znam to.

 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 22:58:22)
Adla, těhule nejspíš nikdy neslyšely o bondingu, jinak si nedokážu vysvětlit. ~d~
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:25:55)
... a nebo je u prvního porodu ani nenapadlo, že by jim dítě odnášeli, když porodnice deklaruje plný rooming-in.

BTW - další "zajímavý" úkaz, který se přihodil kamarádce v Podolí, květen 2008 - šla na WC a když se vrátila, tak sestra ukazovala několika maminkám na JEJÍM dítěti, jak se koupe. ~a~
 10.5Libik12 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:27:04)
Asi to vytahujou proto, že prvním argumentem proti přirozenému porodu je "sobectví matky, co pro své pohodlí ohrožuje své dítě".
Asi je tulika nevohrožuje, když i doktoři z principu lidské omylnosti můžou dělat hovadiny, ne?
 kili 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 16:56:32)
v roce 2007 312 narozených mimo zdrav. zař. na více než 114 000 narozený ve zdrav. zař., kdeže tři procenta
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:40:19)
To jsem tedy myslela, že je více dětí narozeno mimo porodnici, aspoň tady na rodině to vypadá že doma je jnarozené každé 3. dítě...~t~
 kili 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:52:25)
přesněji mimo zdravotnicjké zařízení, porodnic v republice příliš není. Z těch 312 je neznámý podíl neplánovaných.
Zdravotnické zařízení, které neodvede více než 500 porodů ročně, je považováno za nedostatečně zkušené a několik takovýžch pracovišť bylo i z tohoto důvodu zrušeno.
 Veronika@ 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:35:01)
~R^~t~~z~Kreditko, tak to ano.
Já jsem cíťa a neustojím sprosťárny a agresivní přístupy, je mi líto těch napadených a ani v reálu nejsem hádavá a na ně nemám.Bohužel.Jsou v přesile.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:37:41)
To chce klid, je mi jasný že se do mě pustěj jak vosy, ale s tím do toho jdu, škoda že se tady dnes moc nezdržím, ale třeba přebere štafetu někdo jiný ~t~

Jinak ti děkuji za podporu ~x~
klaunice kreditka ~z~~k~~t~
 Veronika@ 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:39:20)
~x~
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:38:09)
Je ti líto i nás? jsme nazývány fantičkami. to je taky napadání, nebo ne?
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:44:18)
kde píšu: "zuziny je fanatička"????????????????????????????
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:46:45)
ono to lze napsat i jinak, že ano? nemusíš jmenovat.

Když napíšu, je lepší být fanatička nežli slípka, nevztáhneš to na sebe? ~;)

A ještě jsi mi neodpověděla na moji otázku. O co konkrétně ti jde? Docela ráda bych tě pochopila.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:48:52)
Jde mi o to zveřejnit jiný pohled na věc od toho jsou diskuse víš....

Jinak co se týče fanatiček znám jednu jehovistku na druhou stranu slípek znám dost máme jich plný kurník ~j~
 singera 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:40:17)
Přesně tak.
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:31:46)
Co by měla vzdávat? O čem chcete koho přesvědčovat? Proč vám vadí, že někdo bojuje za zlepšení podmínek v českém porodnictví? ~Rv
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:30:25)
Kreditko, ať čtu jak čtu, nikde tam nevidím, že každá matka chce mít dítě u sebe? ~d~

Nerozumím
 zuni 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:30:30)
podle mého z tohoto zkopírovaného odstavce naprosto nevyplývá, že každá žena, která prožila separaci, kope kolem sebe.
No každý vidí to, co vidět chce, že
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:35:10)
Ale nevyplývá z toho ani opak
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:38:28)
Veroniko, Kreditko, prosím, ptám se zcela ze zájmu, který zvířecí druh v přírodě dobrovolně nechá o svá mláďata pečovat jiný druh? Pamatujete si tu poučku z přírodovědy z nižšího stupně základní školy, že kolouška na louce nemáme hladit, protože jeho máma by ho už pak nechtěla.

Chápu, že si některé ženy potřebují po náročných porodech odpočinout, respektuji jejich rozhodnutí.

Ale není normální nechat si děťátko odnést, pokud jsem jen normálně porodila, hormonální rozpoložení v ženském těle je připraveno milovat a pečovat a to prostě ihned.

Nic Vám nevytýkám, respektuji Váš názor.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:46:00)
Asi tak ono to s tím kolouškem může být i jinak doporučuji návštěvu několika hajných, kteří toto znají z praxe
 Grainne 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:39:20)
Kreditko, tentokrát není porod doma na pořadu dne. Já nějak nevím, jestli sis toho všimla, ale jde o něco jiného. Zkus se držet tématu, nebo dneska bojuješ proti porodům v porodnici?
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:41:20)
kde se zabývám porodem doma?????
 adelaide k. 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:31:06)
Kreditko, pokud se nepočítáš k matkám, které se vyrovnávají s oddělením od dítěte napadáním ostatních a kopáním kolem sebe, proč si to k sobě vztahuješ?

Když napíšeš že NĚKTERÉ mladé matky jsou nevyzrálé a nezodpovědné a já na to zareaguju že JÁ jsem tedy zodpovědná a vyzrálá byla, taky budu trochu mimo ~;)
 Grainne 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:34:36)
Kreditko, zcela obyčejně si pročti, jakou odpověď na to už dostala Sarmi a máš to. Není třeba se tím zabývat znovu, už jsme zase o kousek pokročili.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:47:05)
Sorry, ale co kdo odpověděl Sarmi mi může být jaksi někde....
 Grainne 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:47:41)
Ano, může, tak jsem ti odpověděla pro jistotu i osobně, jen pro tebe.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:49:33)
Děkuji
 myš 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:37:23)
kreditka

no nevím, jestli to bylo myšleno tak, že VŠECHNY matky se takhle chovají a kopou kolem sebe právě z těchto důvodů.....

Některým je fakt jedno, že dítě nemají hned u sebe, je to jejich věc, každá to cítíme jinak. Ale neměly by pak zlehčovat snahu ostatních dítě za každou cenu neopustit ani na minutu. To samo neznamená, že tohle dělají všechny a pokud to dělají taky vždy z důvodů svých vlastních traumat.

Někdy je to prostě jen nepochopení nebo netolerance.
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:39:47)
Myš ale to mě právě štve, když se napíše že zdravá matka, která nemá hned zdravého novorozence na břiše omlouvá možná budoucí traumata, snaží se obhájit před sebe samou atd....
 singera 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:43:13)
Kreditko taky jsem z těch, co se baví :-)
To kvokání k ničemu nevede, ať s tím něco dělají no né? Když jim to vadí...
Pokud ta petice bude mít hlavu a patu, taky jim to podepíši :-)
Jinak se všem omlouvám za chyby v pravopisu...u těch diskuzí studuji, pracuji, vařím, obstarávám ratolesti
 zuni 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:44:31)
singero, u mě také tyto diskuze k něčemu vedly. Díky že to rspektuješ
 singera 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:47:11)
Suzahn, prosím napiš www.stranky, kde petici mohu najít...A´t vím, o co jde, co chcete dosílit... S těch diskuzí je to takové o ničem...
Promiň, ale takové kvokání...
 myš 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:45:54)
singero

ty jsi nějka posedlá tím kvokáním ~t~
podle mě jsou tohle zajímavé diskuze, ne kvokání. Ale jestli tě baví trávit tolik času jen "kvokáním" tady, tak proč ne ~t~
 Cow :-) 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:51:33)
sinergo, jak "tak jim to podepíšu"...to přece podepisuješ pro sebe, pro své dcery resp. pro matky svých synů, pro své sestry, kamarádky...prostě pro lidi....na kterých ti záleží, ne?
 Cow :-) 


PETICE 

(13.3.2009 12:53:16)
http://www.normalniporod.cz/
 singera 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:58:52)
Crowko, však jo...já jim to tam podepíši, jestli s tím stopro súhlas. A jestli s tím stopro súhlas, tak jen to nej pro mé kamarádky, děti, děti mých dětí.....
To slovíčkaření si tak neber.:-)
 Cow :-) 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:00:58)
aha, tak jsem si myslela, že bys z toho mohla mít radost a pokud už nehodláš rodit, tak nepřímo prospět i sobě, nejen "jim"~;)
 Grainne 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:46:09)
Kreditko, klid.
Matce, která ten problém má, to naopak pomůže, aby si ho uvědomila a pojmenovala, potom ho může teprve řešit. Škodu může způsobit právě to potlačení problému.

Pokud s tím někdo problém nemá, může to s klidem vypustit a říct si, že prostě funguje jinak. Ten pocit, že je někdo napaden, je nesmyslný, kdo nemá problém, nemůže být napaden, kdo ho má atd.......
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:53:30)
Nemusíš mít o mě péči já jsem naprosto v klídku ~z~
 myš 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:53:20)
kreditko

ty si tam podle mě zbytečně doplňuješ, že se to týká VŠECH žen. Nikde to tam nevidím a nevztahuju si to na sebe, což mě připadá, že ty možná děláš.
Některých se to určitě týká a některých zase ne. Já v tom nevidím problém.


 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:56:08)
Myš tady jde o jednu věc, když napíšeš např.

"Češi nechtěj pracovat"
nebo napíšeš
"Někteří Češi nechtějí pracovat"

Cítíš ten rozdíl???
 zuni 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 12:58:42)
Věta "Češi nechtějí pracovat" ale neznamená "Všichni Češi nechtějí pracovat"
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:36:32)
Tak asi tak zkus někde napsat "Romové nechtějí pracovat" a hned to schytáš, že jsi rasistka a strkáš všechny do jednoho pytle...
 zuni 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:37:30)
články s takovýmto textem nejsou výjimkou, kdo chce vidět, že ne všichni nechtějí pracovat, ten to vidí, stejně jako naopak
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:44:39)
To je ale přirozené, že každý může v textu vidět něco jiného
 zuzini 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 14:51:50)
Já teda nechápu co se tu řeší. Kreditka původně napsala:

"kde autorka vzala tu blbost, že každá matka chce mít po porodu dítě jen u sebe?"

A když se jí autorka ptala, kde na to přišla, Kreditka citovala:

"Ale to není boj jen se zdravotníky, to je prostě v lidech, v matkách, které se se svým vlastním oddělením od dítěte neumějí srovnat jinak, než že kolem sebe kopou, přesvědčují samy sebe, že jejich dítě a vztah s ním to nijak neovlivnilo a tudíž se s něčím takovým musí smířit každá."

No a nyní se tu řeší, že tam má být naspáno "některé" matky, ale kde to má být k sakru napsáno?
jako tady a tudíž se s něčím takovým musí smířit každá(některá)."?

To je ovšem trošku na hlavu postavené ~d~

Pořád nechápu souvislost. Jsem natvrdlá? Ono to je dost možné, v poslední době si tak připadám často.
 zuni 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 14:57:33)
hihi, taky mi připadá že to je "seknu tady" "jé, tady sem se sekla, řekla jsem blbost, honem seknu tady"

a tak pořád dokola. Souvislost to nemá
 myš 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:10:45)
kreditko,

možná by bylo lepší tam uvést "některé matky", aby to bylo stopro jasné, ale na druhou stranu, já tam nikde nevidím "všechny matky" a ani mě to při čtení nenapadlo, že by autorka měla na mysli všechny matky v čechách.
Tohle už je takové spíš slovíčkaření, často se přece píše třeba že "matky chtějí víc jeslí" nebo "politici si myslí tohle" a málokdo si pod tím představí, že se mluví o všech....
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:46:02)
To máš napúrostou pravdu, mě to slovo "některé" dost chybí, někomu chybět ale nemusí to musím uznat ~d~
 Stáňa a dva kluci 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:56:17)
Kreditko, klaun jo~t~? Trošku hádavej viď~t~? Jsem zvědavá, jak dlouho ti téma, citji "mě to slovo "některé" dost chybí", vydrží~t~. Dva, tři dny~t~? To je takový tvůj běžný průměr~t~.
 Karolina 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 13:59:52)
Ty jsi uboha.Kdo nechce,nepochopi.Hlavne, ze se dobre bavis.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 14:11:12)
Jo Karolino, bavím se dobře, díky:-). A rozhodně je mi pravděpodobně líp než tobě:-). A asi tě nepotěším, tvá urážka mě nezasáhla~j~.

Jen tak pro zajímavost ti zkopíruju jeden můj příspěvek, třeba se týká i tebe:
"Sarmi, ok, ty jsi v pohodě, ale nemůžeš obviňovat někoho, kdo popíše nějaký problém, že uvádí ostatní do deprese. Všichni máme svá bolavá místa, to by nesmělo být napsáno nikdy nic...protože se to vždy může někoho dotknout. Zkus se na to podívat i tak, že díky tomu, že se tě něco dotkne a bolí to, máš šanci s tím něco udělat, uzdravit. To je ta lepší varianta. V horším případě to potlačíš...a kopeš jen kolem sebe..."

A ještě něco, možná tam mohlo být i uvedeno, že některé....
 Stáňa a dva kluci 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 14:28:16)
A jen mě tak Karolino napadlo... nejsi náhodou Kreditka?
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:27:47)
Rozdvojená rozhodně nejsem, můžeš si to klidně zjistit ~y~ Nepotřebuju se skrývat za své názory tudíž nepotřebuji několik nicků ~y~
 Stáňa a dva kluci 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:30:23)
Kreditko, no tak to beru omluvu zpět~;)...
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:31:44)
~k~~k~~k~
 myš 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 15:56:47)
Stáňa

~t~ hlavně přece že je co řešit ne ~t~~t~
 myš 
  • 

Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 15:58:52)
....alespoň teda "některé" mají co k řešení ~t~~t~
 Stáňa a dva kluci 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 16:46:45)
~t~~t~
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:21:57)
Ty se o můj průměr starat nemusíš prd ti do něj je ~j~ jinak pokud ti vadí moje údajná hádavost nemusíš na mě reagovat ~j~
 Stáňa a dva kluci 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:25:13)
Ahoj Kreditko:-), jestli dovolíš, budu se starat o to, co uznám za vhodné~j~. A navíc to byl fór, tak jestli jsem se tě či Karolíny dotkla, tak se omlouvám~;):-).
 kreditka 


Re: Opravdu to platí pro všechny matky 

(13.3.2009 18:29:47)
Starej se o co chceš, pokud to byl fór tak jsem to nepochopila nu což moje chyba to se omlouvám, jinak jak už ti píšu o kousek jinde rozdvojená osobnost v podobě několika nicků nejsem
 Samarlu 


Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(13.3.2009 14:50:19)
Hele, v čem je podle tebe separace matky od novorozence prospěšná a měla by se tak široce praktikovat?
 kreditka 


Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(13.3.2009 18:25:07)
Pro mě byla prospěšná v tom že jsem se vyspala~j~
 zuzini 


Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(13.3.2009 22:45:29)
A pro dítě?
 kreditka 


Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(15.3.2009 18:32:37)
Můžeš se ho zeptat až teda bude mluvit, protože ač si to někdo chce nebo nechce připustit, o myšlenkách novorozence víme celkem velkej prd, proto mmůžu těžko mluvit za své dítě ~j~
 kili 
  • 

Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(15.3.2009 19:32:25)
no, novorozenec myšlenek příliš nemá, nicméně o průběhu jeho postnatální adaptace včetně fáze spánku a fází reaktivity, jejichž průběh je poznán od prvních minut a tak se dá i soudit na jeho potřeby, včetně potřeby spánku po 15-30 minutách první fáze reaktivity.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(15.3.2009 20:15:21)
Kreditko, to že ty víš prd, ještě neznamená, že to tak mají i ostatní~j~. Sama jsem při regresi do své vlastní separace zažívala dost nechutné pocity. Ale každý jsme strůjcem štěstí nejen pro sebe, ale i pro své okolí...A záleží především na tom, nakolik jsme schopni se naladit na potřeby těch okolo.
 kili 
  • 

Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(15.3.2009 21:26:36)
Mohla byste objasnit, co míníte "regresí do vlastní separace" ?
 kreditka 


Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(18.3.2009 13:31:37)
nechceš to napsat česky??? To víš my co prd víme takovýmto slovům jaksi nerozumíme ~j~
 singera 
  • 

Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(16.3.2009 0:05:02)
Kreditko, ty jsi, ale špatná maminka. :-) Myslelas především na sebe. Ale jak bylo tomu maličkému,co? Měla sis ho nechat u sebe a po porodu jej místo mytí olízat. Dělají to tak všechny samičky v přírodě ~t~
Neberte mne vážně! Legrace!
Ať je na rozhodnutí každé maminky, jestli si chce mimi po porodu nechat u sebe na chvíli a pak jej dát umýt. A nebo si ho ponechat na pokoji dlouho, pořád...
 zuzini 


Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(16.3.2009 10:38:40)
Singero, jasně že se má každá matka rouzhodnout, zda chce dítě u sebe, o tom žádná. O to nám právě jde, že nám jaksi v našem rozhodnutí brání.

 kreditka 


Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(18.3.2009 13:30:18)
~t~
 singera 
  • 

Re: Kreditko, zeptáme se jinak, jo? 

(16.3.2009 0:05:07)
Kreditko, ty jsi, ale špatná maminka. :-) Myslelas především na sebe. Ale jak bylo tomu maličkému,co? Měla sis ho nechat u sebe a po porodu jej místo mytí olízat. Dělají to tak všechny samičky v přírodě ~t~
Neberte mne vážně! Legrace!
Ať je na rozhodnutí každé maminky, jestli si chce mimi po porodu nechat u sebe na chvíli a pak jej dát umýt. A nebo si ho ponechat na pokoji dlouho, pořád...
 CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 


Bonding po kuchynsku :-) 

(13.3.2009 12:15:45)
Rodila jsem dvakrat v Londyne. Poprve v nemocnici - dceru mi polozili ihned na bricho a potom, behem vysetreni byla hned vedle mne na stole. Behem siti ji mel dve hodiny manzel v naruci. Behem celeho jednodenniho pobytu v nemocnici byla dcera celou dobu se mnou.

Druhy porod byl doma v kuchyni. Syna jsem porodila ve stoje a tak mi ho PA polozili (jedna PA byl muz :-) )na zada a tchyne pridrzovala - viz obrazek (ktery dle poctu zobrazeni pocitam videli uz vsichni):


Normalni vec :-) Tak proc by to nemelo tak byt vsude?
 zuzini 


Re: Bonding po kuchynsku :-) 

(13.3.2009 12:23:55)
Nádherně normální věc ~R^
 Peta@Naty@Katy 


Bude líp 

(13.3.2009 13:03:34)
Chci Vám do toho zasáhnout s troškou statistiky, podle toho co dnes publikoval ČSÚ tak v lońském roce byl největší počet narozených dětí za posledních myslím 20 let. Rodí silné 70-té ročníky, které mateřství odkládali, ale také silné 80-té, které mateřství neodkládají na dobu po třicítce. Takže sice mnohé nemocnice garantují, kde co, ale z kapacitních důvodů jsou rádi, že má rodička, kde rodit a má postel, mnohdy na gynekologii pryč od mimíska. Potom v tomhle návalu je velmi těžké bojovat o tato, jasná, práva rodiček a miminek.
No ale za pár let ,počítají tak s 5-ti, bude rodiček zase tak málo, že se podle mne situace obrátí k lepšímu a všechno to, o co dnes někdo musí kopat nohama, bude samozřejmost.
Petra
 Jíťa,syn 
  • 

Re: Bonding po kuchynsku :-) 

(13.3.2009 12:57:14)
Úplně závidím,že ti to tak vyšlo. Byla jsem odhodlaná rodit doma s PA, ale nakonec jsem vyměkla. Porodní bolesti mě zaskočily. Napodruhé budu - pevně věřím - silnější, protože zkušenost, kterou jsem si odnesla z porodnice, nemůžu ještě po roce vymazat z hlavy. Myslím, že hůř jsou na tom v porodnici ženy, které už o přirozených porodech leccos nastudovaly. Ten rozdíl v představě o vlastním porodu a v realitě porodnice je prostě propastný.
 CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 


Re: Bonding po kuchynsku :-) 

(13.3.2009 14:30:21)
Jito, preju, at to priste vyjde presne dle tvych predstav ~x~

Ja jsem do toho poprve sla tak nejak naivne. Chodila jsem zde na soukrome predporodni kurzy, zamerene na prirozeny porod. Doporucila mi je tchyne. Mela jsem dopodrobna sepsany porodni plan, ktery PA dodrzela do polsedniho puntiku. Pa byly opravdu perfektni, zkusene a respektujici. Ale proste to nebylo ono. Ja, jak jsem vylezla z bytu, tak se kontrakce uplne zastavily.... ja dodneska lituju, ze jsem nesla do domporodu, ktery mi byl nekolikrat NABIZEN behem kontrol... Vubec jsem neresila nejake oddeleni od ditete a dodnes jsem vdecna, ze tady se to uz nedela. Protoze me to tehda vubec nenapadlo...~l~
Porodni bolesti mne nijak nezaskocily, k memu naprostemu prekvapeni, nastesti :-)
Pred druhym porodem jsem chodila na tehu jogu a tam jsem narazila na skvelou zenskou. Byli jsme u ni jeste na soukrome hodine s manzelem - priprava na porod a to bylo moc dobry. Ona ta pani je v cele najakeho PA vyboru v nemocnici kam spadam a je zastankyni domporodu. A ona tam tehda rikala, ze se proste mame poddat tomu telu a delat, co nam rika. A tim jsem se tak nejak podvedome behem porodu ridila. Sla jsem v 9:50 na zachod a ten mame u kuchyne. Pak jsem vylezla ven a jedna PA rikala, ze mimi bude do obeda venku. A ja jsem si rikala, ze to teda ne, ze tu bolest jeste tak dlouho nesnesu. A rekla jsem si, ze proste vyleze ted. V 10:02 bylo miminko venku...
Hodne mi na bolest pomohl mic a masaze zad od manzela (ktere jsme nacvicili behem kurzu). Pak ke konci chozeni po byte a opirani se o kuchynskou linku. Vedomi, ze uz bude brzy konec, ze to neni na vzdy... a nejvic asi tchyne - proste takovou tou svou tichou pritomnosti a podporou. Drzenim ruky. Takova ta zenska sounalezitost...
 Omega 


Re: Bonding po kuchynsku :-) 

(13.3.2009 18:07:05)
Kamilo, tvoje tchýně věřila tobě, že to zvládneš, věřila svému vnukovi, že to zvládne. Taky jsem rodila doma, ale tohle mi moc chybělo. Ráda bych byla taková tchýně a matka.
 Nana*81 


Díky 

(13.3.2009 14:54:28)
Letos v lednu, porodnice Rychnov nad Kněžnou. byla jsem za přítelkyní, která zde porodila. Dítě měla u sebe až druhý den, z neznámých důvodů. mohla za ním chodit na "návštěvu". mimnko je dovoleno vyvézt a ukázat na chodbě návštěvám, ale NESMÍ se zvedat z postýlky!
divná mi přijde jedna věc. v mnoha porodnicích je dnes možná přítomnost tatínka u porodu. ale proč se za takovou věc musí platit? vstupné na sál? divné divné.
 Šešule 


Re: Bonding po kuchynsku :-) 

(13.3.2009 17:40:37)
~R^~s~
 Jana 
  • 

Re: fotka se mi nelíbí 

(13.3.2009 22:21:06)
nemám nic proti porodům doma, ale miminko na zádech u kuchyňské linky mi připadá naprosto nepřirozené. Necítí srdce, maminka se na něj nemůže dívat, chybí intimita. To už raději v náručí u nahého tatínka...
 Amálie P 


Re: fotka se mi nelíbí 

(13.3.2009 22:40:50)
Mě se to zase líbí moc, je to stejně přirozené jako na břicho-též je to část těla matky.Apokud rodila v této poloze jak je focená, tak to na břicho stejně nešlo.Taky bych sobě a i ostatním přála krásný porod,podle představ.
Nevím jestli budu mít možnost rodit doma, ale přála bych si to a třeba u linky a nebo na wc~t~
Tím nechci nikoho popichovat, jen vyjadřuji své přání o hezkém porodu~x~

Příjemný večer všem
 Konstanta & 3 raraši 


Re: fotka se mi nelíbí 

(13.3.2009 22:50:00)
vypadá to opravdu zvláštně, ale určitě je to lepší než nějaké vyhřívané lůžko. Navíc tam takhle asi nebylo zas tak dlouho?
 Katla 


Jano, ano - estetický aspekt bondingu 

(14.3.2009 20:13:04)
Super Jano, žes to připomněla. Také podle mého názoru by při volbě porodní polohy a vůbec prostředí porodu měl hrát roli především estetický rozměr. Matka by měla zaujmout nějaký ladný postoj, usmívat se a při příležitosti focení si přepudrovat nos. Totéž se požaduje od novorozence. Jako vhodnou scenérii pak doporučuji porod v elegantním lehkém záklonu přes okraj barokní kašny plné leknínů uprostřed čerstvě rozkvetlé růžové zahrady.
 zuzini 


Re: Jano, ano - estetický aspekt bondingu 

(14.3.2009 23:15:37)
~t~~t~
 CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 


Re: Jano, ano - estetický aspekt bondingu 

(18.3.2009 15:03:11)
Uz jsem se sem nedostala odpoved, az dneska ~t~

Proste jsem rodila v kuchyni, protoze jsem sla na zachod vedle kuchyne a uz jsem se nikam jinam nedostala. Me to naopak prislo velmi esteticke a prakticke - kvuli dlazdickam. Manzel si to pak moc pochvaloval, ze toho nemusel tolik uklizet ~t~

Ja jsem tu fotku trosku, usekla, nechtela jsem tam mit svoji hlavu ~t~ Protoze nejsem prepudrovana ~j~~a~

Ne, ale ted vazne - Alfie tak byl asi jen par minut a pak jsem ho mela v naruci - a presunula se na gauc si ho poradne prohlidnout:
 Ivča, syn 1,5 roku 
  • 

Otevření očí 

(13.3.2009 14:44:32)
Ahoj,
chtěla bych poděkovat za všechny tyto diskuse za otevření očí.

Nejsem domarodka, nikdy bych si to nelajsla, nemám na to náturu. Taky protože nevidím doktora jako boha, když něco chci tak to řeknu, takže s pobytem v nemocnici nemám nejmenší problém. Rodila jsem v porodnici, malé pohodové. Hned po porodu jsem si myslela, že to bylo super...

Teď po roce, co čtu podobné diskuse, si stále myslím že to bylo fajn, ale jsou detaily, které by to vylepšily... A přinesly napodruhé mnohem větší prožití porodu pro mě a mnohem větší klid pro miminko...

Takže díky zastánkyním alternativních porodů, že o těchto věcech píší.
Sem tam s jejich alternativou nesouhlasím, sem tam si něco z příspěvků vyberu, ale celkem vzato, DONUTILY MNE SE ZAMYSLET.
A to je to hlavní - odložme vzpomínky na náš (ne)zdařený porod, odložme předsudky stranou, a přemýšlejme o jiné cestě. Ne možná úplně jiné (v mém případě), ale malinko jiné...

Hádky nemají cenu, obě strany mají něco, čím můžou tu druhou obohatit.
To je to hlavní.
Díky.
 Sisqi 


Re: Otevření očí 

(13.3.2009 15:10:46)
Já bohužel měla otevřené oči už před porodem.Kvůli těhotenské cukrovce mi bylo doporučeno rodit na vyšším pracovišti. takže jsem se smířila předem s věčím frmolem a s tatínkem až přímo u porodu nikoliv během předcházejících sedmy hodin první doby porodní. Chápu, že pohybuje-li se po porodním oddělení osm rodiček nemůže mezi nima běhat i ,pro ně cizí, chlap. Byla jsem nadšená ze slibovaného neustálého kontaktu s maminkou po porodu. No dceru mi dali na bříško, první vyšetření proběhlo přímo na sále za přítomnosti tatínka. při šití jsem dceru chovala a zároveň proběhlo první kojení. Jenže pak to začlo. dceru šoupli do výhřívaného boxu, zaparkovali ji vedle mě a že tam bude dvě hodiny s náma. to je moc pěkný, ale prosím vás maminko nevydavejte ji!!!!! může vám upadnout, byla by jí zima( na sále verdo k padnutí). několikrát jsem žádala kolemjdoucí personál, aby mi dceru dali do náruče.. marně. Muž se jí pokusil vyndat, ale nepodařilo se mu ten box otevřít. zrovna přišel pediatr na kyčle a dost hrubě se na muže obořil, co si jako myslí, že dělá?!!!Takže jsem měla dceru sice u sebe ale nemohla jsem se jí ani dotknout. V tom návalu hormonů mi to bylo strašně líto, moc jsem toužila si jí pochovat a mazlit se . Dcera ležela obklopená teplým plastem a koukala kolem... nic neviděla, že.... Pak mě převezli na pokoj a dceru přivezli asi 20min za mnou... dodneška je mi to hrozně líto, že jsem se s ní nemohla pořádně poňuchňat.
 Ivča 
  • 

Re: Otevření očí 

(13.3.2009 15:42:10)
Chápu jak ti je, já mám tento problém, i když ne s porodem, ale s kojením - trauma na dlouho, možná na celý život.. Právě proto stojí za to bojovat o osvětu dalších maminek, aby se to už nestávalo, abychom se ozývaly a všem příštím řekly - za našich maminek to bylo normální, jet podle tabulek, za nás a našich dětí už ne...
 hrúda 


Dvě hodiny po... 

(14.3.2009 13:49:27)
Měla jsem těhotenský diabetes, k tomu další zdravotní problémy. Rodila jsem v malé porodnici a ty dvě hodiny po porodu strávil mladší syn jen v plence na mém holém hrudníku a sosal.
 Eva 
  • 

Nechápu, mi nikdo dítě po porodu neodnesl. 

(15.3.2009 22:02:11)
Tak nevím co se tu pořád řeší. Příjde mi to spíš jako touha na sebe upozornit. Jestli je důvod, že dítě je odloučeno od matky, tak mi se to nestalo ani v porodnici. Dostala jsem ho na břicho okamžitě až pak se stříhala pupeční šňůra a byla jsem s ním stále. Také jsem ho kojila už na sále. A že to byl prostor porodnice? U toho mi zastavovali krvácení když mě potrhal vevnitř, jen jsem ho na chvíli položila vedle sebe. A i tak si nemyslím, že to , že ho někdo odejde na chviličku umýt bude mít nějaké následky.
 kili 
  • 

Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu neodnesl. 

(15.3.2009 22:09:28)
tak nějak...
 zuzini 


Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu neodnesl. 

(15.3.2009 22:32:19)
Co tak nějak?

Hele Kili, u vás taky odnášejí děti na déle než umytí. A to zdravé děti zdravých matek. Takže jaké tak nějak?
Kili vy jste pediatr a nikdy jste neslyšel o bondingu?
 kili 
  • 

Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu neodnesl. 

(15.3.2009 22:52:08)
tak, nějak, jak soudí pisatelka příspěvku, ne který jsem reagoval. Vaše ponaqtky, které tu předkládáte, jsou neúplné a proto neodpovídají skutečnosti.

Nevím, proč bych neměl slyšet o bondingu.
 Rapiti 


Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu neodnesl. 

(15.3.2009 23:39:49)
No, Evo, kdyby všechny ostatní ženy v ČR měly takové štěstí jako ty, tak to tady nemusíme řešit. Já jsem první dítě po porodu ani neviděla, jen jsem dostala hned vynadáno, že jsem se zbláznila, že chci dítě k sobě, když je kříšený - možná by se taková informace dala podat i šetrněji. U druhého dítěte už bylo vše podle mně, ale musela jsem si to vymoci dost, ale opravdu dost důrazně. ~q~
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu neodnesl. 

(16.3.2009 10:13:38)
Evo, že ti neodnesli dítě po porodu (umýt, prohřát, pár hodin žádná doba......), byla docela klika. Jinak je to běžná praxe, zkus se trochu poptat...
 Radka, 4/06 a 12/07 
  • 

Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu neodnesl. 

(18.3.2009 0:00:16)
Taky si myslím, že o zdraví novorozeněte rozhodne lépe lékař než PA nebo matka a kolikrát jde o vteřiny. Nepopírám prostředí při porodu nebo přístup personálu, ale ta prohlídka bez přítomnosti emocí plné matky, je na místě.
 Pestrenka 


Chápu a děkuji... 

(16.3.2009 15:45:22)
Patřím mezi ty, kdo na tyhle články zde na rodině narazil v těhotenství. Díky zdejší diskuzím, odkazům a dalšímu vzdělávání a pátrání o tom, jak to s tím porodnictvím vlastně je, jsem své dceři připravila nejplepší příchod na svět jaký jsem mohla. Bez jakékoliv separace. A sobě nejkrásnější zážitek svého života.

Jsem manipulativní slaboch, který by si nechal v porodních bolestech uřezat nohu, kdyby mu doktor řekl, že to pomůže. A protože jsem ten manipulativní slaboch, rodila jsem doma. Skutečnost, že se "něco" může stát, kterou jsem měla podloženou "čísly pravděpodobností" pro mne byla po zralé úvaze přijatelnější než následky z porodnice... byť pro někoho nepozorovatelné, pr někoho fatální...

Díky za tenhle článek, autorka má můj obdiv, že ještě není ani těhotná a má takovýto rozhled
a nezakomplexovaný přístup. Držím palce, ať se porod doma pro tebe nestane nutností jako pro mne, i když "nádhernou nutností" :-)
 Pestrenka 


Re: Chápu a děkuji... 

(17.3.2009 6:46:37)
... jsem manipulativní slaboch...

"manipulovatlený" samozřejmě ~t~
to šestinedělí nechává následky a bude hůř~y~
 Lendis, Rarášek 03/07 
  • 

fotografie 

(17.3.2009 15:57:19)
K přečtení článku jsem se dostala až dnes, možná trochu pozdě na reakci, ale přesto. Článek jsem se zájmem přečetla, co mě zaujalo na první pohled jsou přiložené fotografie. Miminko s číslem 13 je zoufale vyděšené, v hrozné křeči, nechápe co se s ním děje, trochu mně to připomělo fotky mého syna z inkubátoru, i když takové zoufalství se nám zachytit nepodařilo. Miminko v čepičce se zvědavě rozhlíží kde se to ocitlo a říká si, že by to tu nemuselo být vůbec špatné. Chápu, že tyto fotografie byly autorkou vybrány záměrně. Bohužel se obávám, že spousta lidí a hlavně zdravotníků na prvních dvou fotografiích neshledá nic závadného.
 Brigita2 


Proboha, jdi někam. 

(18.3.2009 13:26:50)
Abyste se nepotentočkovaly z toho neseparovámí.
Až budeš rodit 28hodin v křížových bolestech a řvát pár hodin, tak si možná ráda odpočineš.
 Bellana 


Re: Proboha, jdi někam. 

(18.3.2009 13:30:07)
První dítě jsem rodila 30 hodin. Křížové bolesti jak prase. Přesto jsem vděčná, že jsem první hodiny mohla strávit s miminkem v těsném sepětí. nepotřebovala jsem si odpočinout ... Víš, tohle má každý jinak.
 Grainne 


Re: Proboha, jdi někam. 

(18.3.2009 13:31:32)
Brigito, zkus se párkrát pořádně nadechnout, uklidni se a v klidu napiš, co tě žere. Je zbytečné zakládat diskusi v diskusi jen proto, aby sis ulevila.
 sahlebb 


Kdyby nekdo odebral mlade 

(19.3.2009 9:14:13)
samici, tak ho spis na miste zabije. Pokud ma tu silu. U lidskych samic-zen je to zcela normalni. Tak mame vymyte mozky, tak jsem poslusne a hovime si v tom. Pokud to nejaka nechce,okamzite na ni jina zena vyjede a nazveji silenou,nezodpovednou atd.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.