tisk-hlavicka

Bonding po česku a jiné porodní úvahy

13.3.2009 Suzann-j a kolektiv 491 názorů

Vlastně je trochu škoda, že mě zajímají zrovna porody. Chci totiž postihnout co nejobecnější problémy porodnictví (a stejně tak jejich obecné řešení), ale myslím, že hodně věcí platí pro zdravotnictví všeobecně. Možná dokonce pro žití obecně. Snad vás tedy nadpis neodradí od přečtení s tím, že vás se porody z různých důvodů netýkají.

Tento článek vznikl sepsáním diskuzních příspěvků různých žen. Na některých místech proto možná bije do očí jeho nesouvislost, snažila jsem se ale jednak dodat různorodým příspěvkům návaznost a zároveň co nejvíce zachovat obsah sdělení, čímž jsou podle mého skutečné pocity, myšlenkové pochody a přání žen a matek.

Převážná většina zvláště zdejších čtenářek vnímá těhotenství jako jednu z nejhezčích etap svého života. Na druhé straně je ale nemálo těch, které přes jedinečnost „jiného stavu“ prožijí nelehké okamžiky. A teď vůbec nejde třeba o patologické situace při porodu.

Všimli jste si té podobnosti článků o porodech (V jedné porodnici) a umírání (Kus života těžkého)? V mezních situacích není důležitá barva kachlíků nebo smrad, nouze, nedostatek pečovatelů a času. Co opravdu sžírá, je:

  • Hrůza z bezmoci
  • Manipulace
  • Nesvoboda
  • Bezohlednost

Jenom u smrti je strach otevřenější a uvědomujeme si ho víc než u porodu, kde je hodně zatlačován a popírán… viz žena, která mluví o tom, že prožila u porodu trauma, je převálcována - vždyť má zdravé dítě, může být ráda, že to skončilo "jenom" tím, že je zničená jak fyzicky, tak psychicky a všechno, čím prošla, co by ze sebe potřebovala dostat ven, je zneužito proti ní v zápalu boje.

Představme si třeba maminku, která právě porodila a ráda by aspoň na pár hodin přitulila své dítě do své náruče a přivítala ho předtím, než se mu začnou věnovat ostatní lidé přítomni u porodu. To jí ale není umožněno. Chce si alespoň ulevit kamarádkám, ale setká se jen s nechápavými pohledy. Víte, co mě napadlo v té souvislosti s „dítětem, které sice nebylo s mámou, ale bylo v suchu a teple, co více by mu mohlo chybět“?

Ve vězení je přece taky teplo, sucho a nikdo nemá hlad. Ten trest spočívá v něčem jiném. V tom, že dotyčný není se svými blízkými, nemůže přijímat ani dávat - vztahy jsou narušené. Dnes to už dávno není o omezení pohybu, ale o omezení vyhledávat a rozvíjet vztahy s tím, s kým svobodně chci.

Takhle snadno se smiřujeme s "vězením“? Proč přijímáme bez námitek to, co je za jiných okolností trestem?

Zkuste odnést mládě samici divokého zvířete… už to není její mládě. Pokud je dítě odneseno nám, jsme samozřejmě schopni použít lidský rozum a uvědomit si, že ano, tohle je tedy to dítě, které jsme porodily, tak se o něj musíme starat. Bohužel spolu s tím musíme úplně zbytečně ztrácet čas hledáním cesty zpátky k vlastnímu dítěti. Pracně hledáme něco, co nám bylo dáno zcela jednoduše - společnými devíti měsíci. Velice smutné navíc je, že se separace dělá jako samozřejmost tam, kde je nejmenší schopnost obrany: vůči bezmocné matce, vůči novorozenému dítěti.

Jistě, souhlasím, že zatím lze mít nějaké tyto "výhody" (rozuměj: věci, které by měly být úplně normální) v případě, že je maminka i dítě zdravé. Je to smutné, ale myšlenka, že nemocné dítko potřebuje mámu, její náruč, její teplo a její nepřetržitou přítomnost stejně (nebo ještě víc), není zatím průchozí jaksi vůbec.

Umožnit matce důstojný porod dle jejích představ… samozřejmě pouze když je fyziologická rodička (ty nefyziologické se musí bez řečí spokojit s tím, co je jim nabízeno, protože jsou tím zachraňovány).

Umožnit matce být s jejím dítětem… samozřejmě pouze když je novorozenec plně zdravý (čili jakýkoli novorozenec se sebemenším problémem nemá na matku nárok).

Až jednou bude moci být porod důstojný pro fyziologickou i nefyziologickou rodičku, až bude samozřejmostí, že máma je se svým miminkem, zdravým i nemocným nebo i umírajícím… toho bych se chtěla dožít.

Tuhle "neúctu" k rodičovským právům nejvíc odnášejí matky, jejichž dítě má nějaké problémy. Můj syn měl také problémy. A že "se má rodička/matka ozvat, snad má pusu"? Já nejsem rozhodně nějaká submisivní chudinka, ale když si vzpomenu, jak jsem byla po porodu vystrašená a tak jsem chtěla všechno udělat správně, když už jsem ho na svět nepřivedla zdravého. V takových situacích se bojuje se zažitými zlozvyky systému velice špatně.

Člověk musí vést boj o samozřejmá, většinou i zákonem stanovená, práva. Mít „výsadu“ jako třeba porod bez zásahů nebo své dítě po porodu u sebe, to ale není o složitých nemožnostech. Je to otázka pokory, pokory i vůči smrti. Nemůžeme přeprat přírodu a osud. S osudem se musíme smířit a přijmout ho, s přírodou můžeme v míru spolupracovat. Dala nám hodně - třeba zrovna schopnost porodit. Proč potom ale někdo přišel a vzal nám to? Především proč se toho tak úporně drží někteří naši porodníci i za cenu lží, porušování zákonů, ubližování a dokazování převahy v okamžiku, kdy se prakticky nelze bránit? Takový proces, jako je zrození nového života, si nezaslouží nic míň než pokoru a úctu.

Proč je ztratil zrovna člověk vůči svým bližním?

Možná je to dobou? Všichni teď musí být mladí, krásní, štíhlí a nemoce a smrt k tomu nepatří. Najednou to, co bylo vždycky přirozené a stačil na to selský rozum, zkoumají týmy výzkumníků. Třeba, že dítě potřebuje hlavně svoji mámu. To jsem opravdu žasla, že malé opičce po porodu izolované od matky dali do ocelové klece kus kožešiny a divili se, že se k té kožešině tulí. Převratný objev!

Však ono to trauma z odloučení či ztráty intimity za chvíli přejde, vyšumí, zapomene se. Ostatně, když to přežily naše matky, které zvládly rodit v nemocnicích samy, bez otců. To my dnes máme, tak co bychom si vymýšlely.

Jenže naše matky a babičky přežily taky válku, 50. léta atd. Je kvůli tomu snad logický požadavek, abychom to přežily taky? Jen málokdo je schopen z toho vyvodit, že není ani nutné ani povinné tohle všechno vydržet.

Absurdní je na tom fakt, že některé lidi je třeba přesvědčovat hromadou vědeckých studií, výzkumů a statistik, aby byli vůbec ochotni připustit, že dítě by tedy asi mohlo být u matky a že by mu tam mohlo být dobře. Ale to není boj jen se zdravotníky, to je prostě v lidech, v matkách, které se se svým vlastním oddělením od dítěte neumějí srovnat jinak, než že kolem sebe kopou, přesvědčují samy sebe, že jejich dítě a vztah s ním to nijak neovlivnilo a tudíž se s něčím takovým musí smířit každá.

Není potřeba mnoho. Není potřeba malovat barevné porodní pokoje či kupovat oranžová polohovací křesla. Stačí oprostit se od "starých, věčných pravd" a připustit, že tyhle pravdy ani nemáme ze své hlavy, že jsme je vstřebali nějak automaticky, bez přemýšlení, možná už jako děti. Že ten zdravý lidský úsudek obsahuje něco jiného než „takhle to bylo, tak to tak i bude“.

Problém taky vidím v tom, že zdravotnický personál včetně doktorů je vzděláván především "technicky“. Chybí mi druhá složka, která musí být zastoupena v jejich práci. Empatie, komunikace, vlastní osobní růst. Protože nejlíp utrpení druhých rozumí ten, kdo porozuměl sám sobě a svému vlastnímu utrpení. Zase se vracíme k pokoře.

Možná bude mít zdravá rodička, která se svobodně rozhodne pro určitý způsob porodu (samozřejmě nikoli průběh), trochu lehčí situaci a větší úctu. Zcela konkrétně třeba v tom směru, že její volba bude respektována, nebude muset podloudně shánět ochotnou porodní asistentku, doprošovat se pediatrů, jestli by její novorozeně vzali do péče třeba po ambulantním porodu; u porodu doma, v případě přejezdu do porodnice následná péče o ni a dítě nebude poznamenaná averzí zdravotníků vůči jejímu rozhodnutí či vůči její PA. Atd atd.

Není to zdaleka boj třeba jen za domácí porod pro domorodky, ale pro to, aby KAŽDÁ z nás měla možnosti, ze kterých si může svobodně vybrat. Nejenom co se týká porodu, ale i co se týká péče v těhotenství, výběru místa a způsobu porodu, zacházení s dítětem po narození, očkování a plno dalších věcí.

Třešinkou na dortu by bylo, aby služby soukromých PA byly hrazeny ze zdravotního pojištění - aby prostě pojišťovny uzavíraly s patřičně kvalifikovanými zdravotníky smlouvy (v zahraničí je to běžná věc, ale v našem zdravotnictví stále ještě sci-fi). Takováto soukromá porodní asistentka není zdaleka jen od toho, aby chodila k porodům doma. Jejích služeb může využít každá rodička, která stojí o konkrétního jediného člověka, který ji provede celým těhotenstvím, porodem a péčí o novorozence. Porodní asistentka provádí kontroly během těhotenství v těhotenské poradně (stejné jako u gynekologa) - i pro maminky, které chtějí rodit v porodnici, má víc prostoru na komunikaci s těhotnou (i s maminkou plánující porod v porodnici) a na řešení jejích dotazů, může být u porodu a potom za novopečenou maminkou docházet domů a věnovat jí individuální péči, poskytnout konkrétní a na míru šitou pomoc s kojením atd. (i tou, která porodila v porodnici) Takové služby by přece využila (a využívá) řada matek. S porodem doma to zdaleka není nutně spojeno.

O to větší obdiv si zaslouží lidé, kteří dokážou zapomenout na to, co je kdo tradičně učil a dokážou se podívat na věci z jiného úhlu pohledu. Třeba z pohledu ani ne tak vědeckých výzkumů, kterými je prospěšnost (nejen) bondingu podložena, ale z pohledu obyčejných žen, které se snaží sdělit, „chceme jen své miminko!“

Názory k článku (491 názorů)
Už zase porody! Zufi Mimmii 13.3.2009 8:58
*Re: Už zase porody! boží žena 13.3.2009 9:5
**Re: Už zase porody! Zufi Mimmii 13.3.2009 9:15
***Re: Už zase porody! zuni 13.3.2009 9:16
***Re: Už zase porody! Žžena 13.3.2009 9:27
****Re: Už zase porody! Eva, 4 +3 13.3.2009 9:41
*****Re: Už zase porody! Žžena 13.3.2009 11:4
******Re: Už zase porody! Lassie66 13.3.2009 11:10
******Re: Už zase porody! Eva, 4 +3 13.3.2009 12:55
******Re: Už zase porody! Šešule 13.3.2009 17:54
****Re: Už zase porody! xantypa 15.3.2009 7:29
*****Re: Už zase porody! MarkétaP + 4 dcerky 15.3.2009 8:57
*****Re: Už zase porody! kili 15.3.2009 9:26
******Re: Už zase porody! Puma 15.3.2009 11:2
*******Re: Už zase porody! Puma 15.3.2009 11:9
*******Re: Už zase porody! kili 15.3.2009 11:22
********Re: Už zase porody! Puma 15.3.2009 12:29
*********Re: Už zase porody! kili 15.3.2009 13:3
**********Re: Už zase porody! Puma 15.3.2009 13:38
***********Re: Už zase porody... kili 15.3.2009 13:54
************Re: Už zase poro... Tulka 15.3.2009 14:39
*************Re: Už zase po... kili 15.3.2009 14:59
*************Re: Už zase po... celkem jedno 15.3.2009 15:15
**************Re: Už zase ... Tulka 15.3.2009 15:29
************Re: Už zase poro... Grainne 15.3.2009 22:36
*************Re: Už zase po... kili 15.3.2009 22:59
**************Re: Už zase ... Tulka 15.3.2009 23:2
***************Re: Už zas... kili 15.3.2009 23:7
****************Re: Už z... Tulka 15.3.2009 23:12
*****************Re: Už... kili 15.3.2009 23:14
******************Re: U... Tulka 15.3.2009 23:17
*******************Re: U... kili 15.3.2009 23:22
********************Re: U... Tulka 15.3.2009 23:26
**************Re: Už zase ... Grainne 16.3.2009 7:58
***************Re: Už zas... kili 16.3.2009 15:12
****************Re: Už z... Grainne 16.3.2009 18:18
*****************Re: Už... kili 16.3.2009 18:31
********Re: Už zase porody! zuzini 15.3.2009 21:11
***Re: Už zase porody! Eva, 4 +3 13.3.2009 9:39
***Re: Už zase porody! Ráchel, 3 děti 13.3.2009 14:26
***Re: Už zase porody! Maci1 13.3.2009 15:25
****Re: Už zase porody! zuni 13.3.2009 15:30
*****Re: Už zase porody! Maci1 13.3.2009 15:41
******Re: Už zase porody! zuni 13.3.2009 15:42
****Re: Už zase porody! Zorana 29.3.2009 16:22
***Re: Už zase porody! Efka 16.3.2009 11:31
***Re: Už zase porody! Katka, syn 2,5 roku, 39 týden těhotenství 18.3.2009 0:41
***Re: Už zase porody! ANNAHAM 18.3.2009 15:24
****Re: Už zase porody! MarkétaP + 4 dcerky 18.3.2009 17:27
*Re: Už zase porody! Grainne 13.3.2009 9:8
*Re: Už zase porody! zuni 13.3.2009 9:9
*Re: Už zase porody! Žžena 13.3.2009 9:12
*Re: Už zase porody! Rapiti 13.3.2009 9:15
**Re: Už zase porody! Martina, 3 synové 13.3.2009 10:47
***Re: Už zase porody! Jazzmamka 13.3.2009 16:27
****Re: Už zase porody! zuni 13.3.2009 16:35
*****Re: Už zase porody! Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 17:8
******Re: Už zase porody! zuni 13.3.2009 17:11
*******Re: Už zase porody! Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 17:24
******Re: Už zase porody! Rapiti 13.3.2009 17:13
*******Re: Už zase porody! Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 17:23
******Re: Už zase porody! Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 13.3.2009 17:30
*******Re: Už zase porody! Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 17:47
********Re: Už zase porody! zuzini 13.3.2009 21:31
*********Re: Už zase porody! Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 14.3.2009 8:22
****Re: Už zase porody! myš 13.3.2009 16:35
****Re: Už zase porody! Sylvie 13.3.2009 16:35
****Re: Už zase porody! Sylvie 13.3.2009 16:36
****Re: Už zase porody! Srdííčko 16.3.2009 11:4
***Re: Už zase porody! Amálie P 13.3.2009 20:17
****Re: Už zase porody! Martina, 3 synové 16.3.2009 17:7
*Re: Eva, 4 +3 13.3.2009 9:38
**Re: Re: sarmi 13.3.2009 9:47
***Re: Re: Eva, 4 +3 13.3.2009 9:51
**Re: Re: Ondra, 3 děti 13.3.2009 10:27
***Ondro :-) Eva, 4 +3 13.3.2009 10:42
****Re: Ondro :-) Ondra, 3 děti 13.3.2009 10:55
*****Re: Ondro :-) Eva, 4 +3 13.3.2009 11:1
*Re: Už zase porody! Sísa + 2 13.3.2009 10:41
**Re: Už zase porody! zuni 13.3.2009 10:45
***Re: Už zase porody! Sísa + 2 13.3.2009 12:21
****Re: Už zase porody! Sisqi 13.3.2009 14:17
*****Re: Už zase porody! zuni 13.3.2009 14:42
******Re: Už zase porody! Zawgat_Mohammed 13.3.2009 20:59
*******Re: Už zase porody! Miriam,Hannah+Kristina+Lydia 15.3.2009 13:21
**Síso, po porodu na kole?! Vaal 13.3.2009 14:35
***Re: Síso, po porodu na kole?! Sísa + 2 13.3.2009 17:23
****Re: Síso, po porodu na kole?! & 13.3.2009 17:28
*****Re: Síso, po porodu na kole?! Vaal 13.3.2009 21:5
******Re: Síso, po porodu na kole?... & 13.3.2009 21:20
*******Re: Síso, po porodu na kol... Vaal 13.3.2009 21:41
****Re: Síso, po porodu na kole?! Vaal 13.3.2009 21:2
*****Re: Síso, po porodu na kole?! Cow :-) 13.3.2009 21:11
*****Re: Síso, po porodu na kole?! Sísa + 2 14.3.2009 11:7
******Re: Síso, po porodu na kole?... Stáňa a dva kluci 14.3.2009 11:29
**Re: Už zase porody! Ivča 13.3.2009 14:59
**Re: Už zase porody! Maci1 13.3.2009 15:36
*Re: Už zase porody! myš 13.3.2009 10:57
*Re: Už zase porody! singera 13.3.2009 12:13
*Re: Už zase porody! Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 13:1
**Re: Už zase porody! Aneka_ 13.3.2009 13:4
***Re: Už zase porody! zuni 13.3.2009 13:6
**Re: Už zase porody! Mili+5 13.3.2009 13:13
*Porodnicorodky bacha na pavlačové hand... 10.5Libik12 13.3.2009 13:36
**Re: Porodnicorodky bacha na pavlačov... zuni 13.3.2009 13:38
*Re: Už zase porody! Kačka,2 děti 14.3.2009 10:49
*Re: Už zase porody! Dajenka, 1 dítko 14.3.2009 13:14
*Re: Už zase porody! Petra a 2 kluci 17.3.2009 13:40
*Re: Už zase porody! malatovic rodinka 17.3.2009 23:44
podpasovka sarmi 13.3.2009 9:7
*Re: podpasovka zuni 13.3.2009 9:11
**Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 9:15
***Re: podpasovka zuni 13.3.2009 9:17
****Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 9:21
*****Re: podpasovka zuni 13.3.2009 9:25
******Re: podpasovka boží žena 13.3.2009 9:26
*******Re: podpasovka Tulka 13.3.2009 9:27
********Re: podpasovka boží žena 13.3.2009 9:28
*******Re: podpasovka zuni 13.3.2009 9:29
********Re: podpasovka boží žena 13.3.2009 9:31
*********Re: podpasovka zuni 13.3.2009 9:33
**********Re: podpasovka singera 13.3.2009 12:34
********Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 9:32
*******Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 9:32
********Re: podpasovka boží žena 13.3.2009 9:33
*********Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 9:40
**********Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 9:46
***********Re: podpasovka Stáňa a dva kluci 13.3.2009 9:50
***********Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 9:51
************Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 9:55
************Re: podpasovka Pruhovaná 13.3.2009 10:17
*************Re: podpasovka zuni 13.3.2009 10:20
**************Re: podpasov... sarmi 13.3.2009 10:27
*************Re: podpasovka Tulka 13.3.2009 10:23
*************Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 10:34
**************Re: podpasov... Pruhovaná 13.3.2009 11:36
***************Re: podpas... Grainne 13.3.2009 11:50
**********Re: podpasovka boží žena 13.3.2009 9:48
***********Re: podpasovka zuni 13.3.2009 9:52
************Re: podpasovka boží žena 13.3.2009 9:55
*******Re: podpasovka Eva, 4 +3 13.3.2009 9:48
******Re: podpasovka SnowWhite 13.3.2009 14:56
*******Re: podpasovka zuni 13.3.2009 15:0
*******Re: podpasovka Tulka 13.3.2009 15:3
********Re: podpasovka SnowWhite 13.3.2009 15:46
**Re: podpasovka Zdena 13.3.2009 9:19
*Re: podpasovka boží žena 13.3.2009 9:11
**Re: podpasovka a+b+c+d 13.3.2009 9:18
*Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 9:15
**Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 9:19
***Re: podpasovka zuni 13.3.2009 9:22
****Re: podpasovka boží žena 13.3.2009 9:24
****Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 9:29
*****Re: podpasovka Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 13:7
***Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 9:29
****Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 9:44
*****Re: podpasovka zuni 13.3.2009 9:48
******Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 9:52
*******Re: podpasovka zuni 13.3.2009 9:57
*******Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 9:58
********Re: podpasovka Eva, 4 +3 13.3.2009 10:3
*********Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 10:6
********Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 10:25
*********Re: podpasovka adelaide k. 13.3.2009 10:28
**********Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 10:36
**********Re: podpasovka Tulka 13.3.2009 10:37
***********Re: podpasovka zuni 13.3.2009 10:41
************Re: podpasovka Tulka 13.3.2009 10:53
***********Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 10:47
************Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 10:53
************Re: podpasovka Tulka 13.3.2009 11:1
*************Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 11:10
**************Re: podpasov... Tulka 13.3.2009 11:18
*************Re: podpasovka Ivča 13.3.2009 15:3
**************Re: podpasov... Tulka 13.3.2009 15:6
*******Re: podpasovka adelaide k. 13.3.2009 10:25
********Re: podpasovka Michaela Pecharová 13.3.2009 10:26
********Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 10:32
*********Re: podpasovka zuni 13.3.2009 10:36
*********Re: podpasovka adelaide k. 13.3.2009 10:41
*********Re: podpasovka adelaide k. 13.3.2009 10:41
*********Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 10:45
**********Re: podpasovka Zdenka 13.3.2009 10:55
***********Re: podpasovka Amálie P 13.3.2009 21:4
********Re: podpasovka Aneka_ 13.3.2009 10:42
*********Re: podpasovka adelaide k. 13.3.2009 10:43
**********Re: podpasovka Aneka_ 13.3.2009 10:53
***********Re: podpasovka zuni 13.3.2009 11:0
***********Re: podpasovka Grainne 13.3.2009 11:1
************Re: podpasovka Aneka_ 13.3.2009 11:21
*************Re: podpasovka zuni 13.3.2009 11:24
**************Re: podpasov... Aneka_ 13.3.2009 11:36
*************Re: podpasovka Amazonka 4D 13.3.2009 11:33
**************Re: podpasov... zuni 13.3.2009 11:35
***************Re: podpas... Aneka_ 13.3.2009 11:41
****************Re: podp... zuni 13.3.2009 11:41
****************Re: podp... zuzini 13.3.2009 11:43
*****************Re: po... Zawgat_Mohammed 13.3.2009 21:19
***********Re: podpasovka zuzini 13.3.2009 11:13
************Re: podpasovka zuni 13.3.2009 11:17
*************Re: podpasovka zuni 13.3.2009 11:19
***********Re: podpasovka adelaide k. 13.3.2009 11:14
************Re: podpasovka adelaide k. 13.3.2009 11:21
*************Re: podpasovka Aneka_ 13.3.2009 11:35
**************Re: podpasov... adelaide k. 13.3.2009 11:43
***************Re: podpas... Aneka_ 13.3.2009 11:49
****************Re: podp... zuni 13.3.2009 11:52
****************Re: podp... zuzini 13.3.2009 11:53
*****************Re: po... Aneka_ 13.3.2009 11:56
******************Re: p... adelaide k. 13.3.2009 12:0
*******************Re: p... Cow :-) 13.3.2009 12:3
********************Re: p... adelaide k. 13.3.2009 12:22
*******************Re: p... sarmi 13.3.2009 12:8
********************Re: p... zuzini 13.3.2009 12:9
*********************Re: p... sarmi 13.3.2009 12:16
**********************Re: p... Grainne 13.3.2009 12:22
***********************Re: p... sarmi 13.3.2009 12:27
******************Re: p... Cow :-) 13.3.2009 12:1
******************Re: p... zuzini 13.3.2009 12:6
**************Re: podpasov... Amazonka 4D 13.3.2009 11:48
***************Re: podpas... Aneka_ 13.3.2009 11:55
****************Re: podp... zuni 13.3.2009 12:1
****************Re: podp... adelaide k. 13.3.2009 12:1
*****************Re: po... Aneka_ 13.3.2009 12:9
******************Re: p... Amazonka 4D 13.3.2009 12:18
******************Re: p... adelaide k. 13.3.2009 12:18
*******************Re: p... Aneka_ 13.3.2009 12:24
********************Re: p... adelaide k. 13.3.2009 12:25
*********************Re: p... Aneka_ 13.3.2009 12:32
**********************Re: p... Grainne 13.3.2009 12:36
***********************Re: p... Aneka_ 13.3.2009 12:41
***********************Re: p... Amazonka 4D 13.3.2009 12:49
****************Re: podp... Grainne 13.3.2009 12:4
****************Re: podp... Amazonka 4D 13.3.2009 12:8
*****************Re: po... Žžena 13.3.2009 12:12
*****************Re: po... Aneka_ 13.3.2009 12:16
******************Re: p... Amazonka 4D 13.3.2009 12:21
*******************Re: p... zuni 13.3.2009 12:28
********************Re: p... Zawgat_Mohammed 13.3.2009 21:37
***************Re: podpas... Amálie P 13.3.2009 21:23
*****Re: podpasovka zuni 13.3.2009 9:48
******Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 9:57
*Re: podpasovka Lassie66 13.3.2009 10:22
**Re: podpasovka sarmi 13.3.2009 11:0
*Re: podpasovka singera 13.3.2009 12:29
**Re: podpasovka Ivča 13.3.2009 15:11
***Re: podpasovka zuni 13.3.2009 15:15
***Re: podpasovka Tulka 13.3.2009 15:19
****Re: podpasovka CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 13.3.2009 15:25
*****Re: podpasovka zuni 13.3.2009 15:33
******termín porodu podle poslední... Tuliša 13.3.2009 21:5
*******Re: termín porodu podle po... Tonkaa 13.3.2009 21:11
********Re: termín porodu podle ... Grainne 13.3.2009 21:22
********Re: termín porodu podle ... Sísa + 2 14.3.2009 14:55
*******Re: termín porodu podle po... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 21:21
*zkušenost s oběma možnostmi Lusika, Lucinka+Hozník 13.3.2009 15:23
**Re: zkušenost s oběma možnostmi zuni 13.3.2009 15:27
**Re: zkušenost s oběma možnostmi Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 17:2
***Re: zkušenost s oběma možnostmi CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 13.3.2009 17:6
****Re: zkušenost s oběma možnostmi Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 17:22
****Re: zkušenost s oběma možnostmi CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 13.3.2009 17:24
**Re: zkušenost s oběma možnostmi pajda 13.3.2009 18:54
*Re: podpasovka Petra a 2 kluci 17.3.2009 13:45
Hezký článek Šešule 13.3.2009 9:16
*Re: Hezký článek Stáňa a dva kluci 13.3.2009 9:47
**Re: Hezký článek zuni 13.3.2009 9:49
***Re: Hezký článek Mili+5 13.3.2009 10:33
****Re: Hezký článek zuni 13.3.2009 10:36
****Re: Hezký článek Zawgat_Mohammed 13.3.2009 21:44
*****Re: Hezký článek Cow :-) 14.3.2009 15:4
dítě ihned s matkou Bambule2 13.3.2009 9:18
*Re: dítě ihned s matkou jana38 13.3.2009 10:57
**Re: dítě ihned s matkou Bambule2 13.3.2009 16:37
***Re: dítě ihned s matkou Rapiti 13.3.2009 16:43
*Re: dítě ihned s matkou Maci1 13.3.2009 16:7
**Re: dítě ihned s matkou Rapiti 13.3.2009 16:13
***Re: dítě ihned s matkou Babyna,Patricie07,Michael10 13.3.2009 20:0
*Re: dítě ihned s matkou matevy 17.3.2009 18:37
Nebojte se trvat si na svém Jana , 4 děti 13.3.2009 9:55
*Re: Nebojte se trvat si na svém Michaela Pecharová 13.3.2009 10:26
**Re: Nebojte se trvat si na svém Lassie66 13.3.2009 10:36
*Re: Nebojte se trvat si na svém zuzini 13.3.2009 11:21
Děkuji za článek Eva, 4 +3 13.3.2009 10:2
*Re: Děkuji za článek Omega 13.3.2009 11:5
**Re: Děkuji za článek Eva, 4 +3 13.3.2009 13:9
že se to neděje? cyann 13.3.2009 10:12
*Re: že se to neděje? zuni 13.3.2009 10:16
*Re: že se to neděje? zuzini 13.3.2009 11:30
Menší porodnice? Ivča 13.3.2009 10:42
*Re: Menší porodnice? cyann 13.3.2009 11:0
Motol-už nikdy! Zuzka 13.3.2009 10:56
*Re: Motol-už nikdy! zuzini 13.3.2009 11:37
**Re: Motol-už nikdy! sarmi 13.3.2009 11:42
***Re: Motol-už nikdy! zuzini 13.3.2009 11:45
****Re: Motol-už nikdy! sarmi 13.3.2009 11:54
*****Re: Motol-už nikdy! zuzini 13.3.2009 11:57
***Re: Motol-už nikdy! adelaide k. 13.3.2009 11:54
****Re: Motol-už nikdy! sarmi 13.3.2009 12:22
*****Re: Motol-už nikdy! adelaide k. 13.3.2009 12:27
*Re: Motol-už nikdy! rrradkah 16.3.2009 21:30
hezký článek Mata_ 13.3.2009 11:34
Díky za článek Estel (2 děti) 13.3.2009 12:3
Opravdu to platí pro všechny matky kreditka 13.3.2009 12:14
*Re: Opravdu to platí pro všechny matky Grainne 13.3.2009 12:18
*Re: Opravdu to platí pro všechny matky zuni 13.3.2009 12:19
**Re: Opravdu to platí pro všechny mat... kreditka 13.3.2009 12:24
***Re: Opravdu to platí pro všechny m... Veronika@ 13.3.2009 12:26
****Re: Opravdu to platí pro všechny... kreditka 13.3.2009 12:28
*****Re: Opravdu to platí pro všech... zuzini 13.3.2009 12:32
******Re: Opravdu to platí pro vše... kreditka 13.3.2009 12:33
*******Re: Opravdu to platí pro v... zuni 13.3.2009 12:34
*******Re: Opravdu to platí pro v... zuzini 13.3.2009 12:36
********Re: Opravdu to platí pro... singera 13.3.2009 12:39
*********Re: Opravdu to platí p... zuzini 13.3.2009 12:42
**********Re: Opravdu to platí... singera 13.3.2009 12:45
***********Re: Opravdu to pla... zuzini 13.3.2009 12:51
*********Re: Opravdu to platí p... kreditka 13.3.2009 12:43
********Re: Opravdu to platí pro... kreditka 13.3.2009 12:42
********Re: Opravdu to platí pro... Tulka 13.3.2009 12:44
*********Re: Opravdu to platí p... zdravotnice porodnicodomorodka 13.3.2009 12:46
**********Re: Opravdu to platí... kreditka 13.3.2009 12:51
***********Re: Opravdu to pla... zuzini 13.3.2009 12:54
************Re: Opravdu to p... kreditka 13.3.2009 13:1
*************Re: Opravdu to... zuzini 13.3.2009 13:3
**************Re: Opravdu ... Amazonka 4D 13.3.2009 13:8
***************Re: Opravd... kreditka 13.3.2009 13:38
****************Re: Opra... Amazonka 4D 13.3.2009 14:16
**************Re: Opravdu ... Tulka 13.3.2009 13:9
***************Re: Opravd... kreditka 13.3.2009 13:39
*************Re: Opravdu to... zuzini 13.3.2009 13:20
**************Re: Opravdu ... kreditka 13.3.2009 13:40
***********Re: Opravdu to pla... Tulka 13.3.2009 13:0
************Re: Opravdu to p... kreditka 13.3.2009 13:1
*************Re: Opravdu to... Grainne 13.3.2009 13:9
**************Re: Opravdu ... kreditka 13.3.2009 13:43
***************Re: Opravd... Tulka 13.3.2009 13:50
***************Re: Opravd... Grainne 13.3.2009 13:55
**********Re: Opravdu to platí... singera 13.3.2009 12:54
***********Re: Opravdu to pla... zuni 13.3.2009 12:57
************Re: Opravdu to p... singera 13.3.2009 13:0
*************Re: Opravdu to... zuni 13.3.2009 13:3
***********Re: Opravdu to pla... zdravotnice porodnicodomorodka 13.3.2009 12:58
***********Re: Opravdu to pla... Grainne 13.3.2009 13:2
***********Re: Opravdu to pla... M+B+A 13.3.2009 14:45
***********Re: Opravdu to pla... kili 13.3.2009 16:56
************Re: Opravdu to p... Rapiti 13.3.2009 16:59
************Re: Opravdu to p... 10.5Libik12 13.3.2009 17:2
*************Re: Opravdu to... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 17:37
**************Re: Opravdu ... Tulka 13.3.2009 17:45
***************Re: Opravd... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 17:48
****************Re: Opra... Tulka 13.3.2009 17:52
****************Re: Opra... Tonkaa 13.3.2009 18:4
*****************Re: Op... Sylvie 13.3.2009 18:11
******************Re: O... Tonkaa 13.3.2009 18:24
*******************Re: O... Stáňa a dva kluci 13.3.2009 18:29
*******************Re: O... Sylvie 13.3.2009 18:31
********************Re: O... Tonkaa 13.3.2009 18:52
*********************Re: O... Stáňa a dva kluci 13.3.2009 18:54
*********************Re: O... kili 13.3.2009 19:3
**********************Re: O... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 19:15
**********************Re: O... Tulka 13.3.2009 19:21
***********************Re: O... Rapiti 13.3.2009 19:23
************************Re: O... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2009 19:36
**********************Re: O... cizinka1 13.3.2009 19:41
***********************Re: O... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2009 19:51
***********************Re: O... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 20:2
*********************Re: O... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 19:9
**********************Re: O... Tonkaa 13.3.2009 19:31
***********************Re: O... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 19:36
***********************Re: O... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2009 19:37
*********************Re: O... Sylvie 13.3.2009 19:30
**********************Re: O... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 19:32
**********************Re: O... Tonkaa 13.3.2009 19:43
***********************Re: O... Tonkaa 13.3.2009 19:55
************************Re: O... cizinka1 13.3.2009 20:5
*************************Re: O... cizinka1 13.3.2009 20:6
************************Re: O... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2009 20:7
*************************Re: O... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2009 20:7
**************************Re: O... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 20:12
************************Re: O... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 20:7
************************Re: O... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 20:7
************************Re: O... Sylvie 13.3.2009 20:12
***********************Re: O... Sylvie 13.3.2009 20:2
************************Re: O... Tonkaa 13.3.2009 20:30
*************************Re: O... cizinka1 13.3.2009 20:40
*************************Re: O... zuzini 13.3.2009 22:58
******************Re: O... Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 18:25
*****************Re: Op... 10.5Libik12 13.3.2009 18:27
***********Re: Opravdu to pla... kili 13.3.2009 16:56
************Re: Opravdu to p... kreditka 13.3.2009 18:40
*************Re: Opravdu to... kili 13.3.2009 18:52
*****Re: Opravdu to platí pro všech... Veronika@ 13.3.2009 12:35
******Re: Opravdu to platí pro vše... kreditka 13.3.2009 12:37
*******Re: Opravdu to platí pro v... Veronika@ 13.3.2009 12:39
******Re: Opravdu to platí pro vše... zuzini 13.3.2009 12:38
*******Re: Opravdu to platí pro v... kreditka 13.3.2009 12:44
********Re: Opravdu to platí pro... zuzini 13.3.2009 12:46
*********Re: Opravdu to platí p... kreditka 13.3.2009 12:48
******Re: Opravdu to platí pro vše... singera 13.3.2009 12:40
****Re: Opravdu to platí pro všechny... zuzini 13.3.2009 12:31
***Re: Opravdu to platí pro všechny m... zuzini 13.3.2009 12:30
***Re: Opravdu to platí pro všechny m... zuni 13.3.2009 12:30
****Re: Opravdu to platí pro všechny... kreditka 13.3.2009 12:35
*****Re: Opravdu to platí pro všech... zdravotnice porodnicodomorodka 13.3.2009 12:38
******Re: Opravdu to platí pro vše... kreditka 13.3.2009 12:46
*****Re: Opravdu to platí pro všech... Grainne 13.3.2009 12:39
******Re: Opravdu to platí pro vše... kreditka 13.3.2009 12:41
***Re: Opravdu to platí pro všechny m... adelaide k. 13.3.2009 12:31
***Re: Opravdu to platí pro všechny m... Grainne 13.3.2009 12:34
****Re: Opravdu to platí pro všechny... kreditka 13.3.2009 12:47
*****Re: Opravdu to platí pro všech... Grainne 13.3.2009 12:47
******Re: Opravdu to platí pro vše... kreditka 13.3.2009 12:49
***Re: Opravdu to platí pro všechny m... myš 13.3.2009 12:37
****Re: Opravdu to platí pro všechny... kreditka 13.3.2009 12:39
*****Re: Opravdu to platí pro všech... singera 13.3.2009 12:43
******Re: Opravdu to platí pro vše... zuni 13.3.2009 12:44
*******Re: Opravdu to platí pro v... singera 13.3.2009 12:47
******Re: Opravdu to platí pro vše... myš 13.3.2009 12:45
******Re: Opravdu to platí pro vše... Cow :-) 13.3.2009 12:51
*******PETICE Cow :-) 13.3.2009 12:53
*******Re: Opravdu to platí pro v... singera 13.3.2009 12:58
********Re: Opravdu to platí pro... Cow :-) 13.3.2009 13:0
*****Re: Opravdu to platí pro všech... Grainne 13.3.2009 12:46
******Re: Opravdu to platí pro vše... kreditka 13.3.2009 12:53
*****Re: Opravdu to platí pro všech... myš 13.3.2009 12:53
******Re: Opravdu to platí pro vše... kreditka 13.3.2009 12:56
*******Re: Opravdu to platí pro v... zuni 13.3.2009 12:58
********Re: Opravdu to platí pro... kreditka 13.3.2009 13:36
*********Re: Opravdu to platí p... zuni 13.3.2009 13:37
**********Re: Opravdu to platí... kreditka 13.3.2009 13:44
***********Re: Opravdu to pla... zuzini 13.3.2009 14:51
************Re: Opravdu to p... zuni 13.3.2009 14:57
*******Re: Opravdu to platí pro v... myš 13.3.2009 13:10
********Re: Opravdu to platí pro... kreditka 13.3.2009 13:46
*********Re: Opravdu to platí p... Stáňa a dva kluci 13.3.2009 13:56
**********Re: Opravdu to platí... Karolina 13.3.2009 13:59
***********Re: Opravdu to pla... Stáňa a dva kluci 13.3.2009 14:11
************Re: Opravdu to p... Stáňa a dva kluci 13.3.2009 14:28
*************Re: Opravdu to... kreditka 13.3.2009 18:27
**************Re: Opravdu ... Stáňa a dva kluci 13.3.2009 18:30
***************Re: Opravd... kreditka 13.3.2009 18:31
**********Re: Opravdu to platí... myš 13.3.2009 15:56
***********Re: Opravdu to pla... myš 13.3.2009 15:58
************Re: Opravdu to p... Stáňa a dva kluci 13.3.2009 16:46
**********Re: Opravdu to platí... kreditka 13.3.2009 18:21
***********Re: Opravdu to pla... Stáňa a dva kluci 13.3.2009 18:25
************Re: Opravdu to p... kreditka 13.3.2009 18:29
*********Kreditko, zeptáme se j... Samarlu 13.3.2009 14:50
**********Re: Kreditko, zeptám... kreditka 13.3.2009 18:25
***********Re: Kreditko, zept... zuzini 13.3.2009 22:45
************Re: Kreditko, ze... kreditka 15.3.2009 18:32
*************Re: Kreditko, ... kili 15.3.2009 19:32
*************Re: Kreditko, ... Stáňa a dva kluci 15.3.2009 20:15
**************Re: Kreditko... kili 15.3.2009 21:26
**************Re: Kreditko... kreditka 18.3.2009 13:31
*************Re: Kreditko, ... singera 16.3.2009 0:5
**************Re: Kreditko... zuzini 16.3.2009 10:38
**************Re: Kreditko... kreditka 18.3.2009 13:30
*************Re: Kreditko, ... singera 16.3.2009 0:5
Bonding po kuchynsku :-) CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 13.3.2009 12:15
*Re: Bonding po kuchynsku :-) zuzini 13.3.2009 12:23
**Bude líp Peta@Naty@Katy 13.3.2009 13:3
*Re: Bonding po kuchynsku :-) Jíťa,syn 13.3.2009 12:57
**Re: Bonding po kuchynsku :-) CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 13.3.2009 14:30
***Re: Bonding po kuchynsku :-) Omega 13.3.2009 18:7
**Díky Nana*81 13.3.2009 14:54
*Re: Bonding po kuchynsku :-) Šešule 13.3.2009 17:40
*Re: fotka se mi nelíbí Jana 13.3.2009 22:21
**Re: fotka se mi nelíbí Amálie P 13.3.2009 22:40
**Re: fotka se mi nelíbí Konstanta & 3 raraši 13.3.2009 22:50
**Jano, ano - estetický aspekt bonding... Katla 14.3.2009 20:13
***Re: Jano, ano - estetický aspekt b... zuzini 14.3.2009 23:15
****Re: Jano, ano - estetický aspekt... CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 18.3.2009 15:3
Otevření očí Ivča, syn 1,5 roku 13.3.2009 14:44
*Re: Otevření očí Sisqi 13.3.2009 15:10
**Re: Otevření očí Ivča 13.3.2009 15:42
**Dvě hodiny po... hrúda 14.3.2009 13:49
Nechápu, mi nikdo dítě po porodu neodnes... Eva 15.3.2009 22:2
*Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu n... kili 15.3.2009 22:9
**Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu... zuzini 15.3.2009 22:32
***Re: Nechápu, mi nikdo dítě po poro... kili 15.3.2009 22:52
*Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu n... Rapiti 15.3.2009 23:39
*Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu n... Kopřiva Dvoudomá 16.3.2009 10:13
*Re: Nechápu, mi nikdo dítě po porodu n... Radka, 4/06 a 12/07 18.3.2009 0:0
Chápu a děkuji... Pestrenka 16.3.2009 15:45
*Re: Chápu a děkuji... Pestrenka 17.3.2009 6:46
fotografie Lendis, Rarášek 03/07 17.3.2009 15:57
Proboha, jdi někam. Brigita2 18.3.2009 13:26
*Re: Proboha, jdi někam. Bellana 18.3.2009 13:30
*Re: Proboha, jdi někam. Grainne 18.3.2009 13:31
Kdyby nekdo odebral mlade sahlebb 19.3.2009 9:14
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.