tisk-hlavicka

Antikoncepce po porodu

9.5.2019 Kateřina Kadlecová Makrlíková (festival Respekt k porodu)

Jak kombinovat různé antikoncepční metody se dozvíte na Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství.

Období po porodu je podřízené životnímu rytmu malého drobečka a hormonálním změnám, které porodem zdaleka nekončí. Vaše touha po milování s partnerem může sklouznout k nule a antikoncepci tak přiřadíte obdobnou důležitost jako těsnosti spojů ventilace na vesmírné lodi - je to nepochybně důležité, ale vás osobně se to zkrátka netýká. Není třeba se hroutit, dobrou zprávou je, že to je podmíněné fyziologicky a zpravidla to netrvá věčně.

Při výběru vhodné antikoncepce potřebujete v první řadě zohlednit svůj zdravotní stav a případný dopad na miminko, zejména pokud kojíte. Je třeba si uvědomit, že hormonální systém je velmi jemně vyvážený a že nejsou k dispozici dlouhodobé studie, které by monitorovaly dopad syntetického progesteronu na vývoj a zdraví dítěte. Získat taková data není jednoduché, protože vývoj samozřejmě neovlivňuje pouze výběr antikoncepce matky, ale celá řada dalších vlivů, genetických, environmentálních apod. Existují však studie, které spojují aplikaci syntetického progesteronu se zvýšeným rizikem poporodních depresí. Je vhodné volit metody, které můžete okamžitě vysadit, když zjistíte, že vám nevyhovují a zároveň dávat přednost metodám šetrným a neinvazivním.

Rozhodně doporučuji i po porodu kombinovat různé antikoncepční metody. Tento „stavebnicový systém” vám umožní největší možnou variabilitu, která zohlední jak vaše osobní a partnerské potřeby, tak požadovanou míru spolehlivosti. Všichni víme, že žádná antikoncepce nechrání na 100 %, kombinací metod se ale míra účinnosti požadované 100% jistotě velmi těsně blíží. Nehormonální metody antikoncepce by měly být po porodu první volbou s ohledem na matku i dítě.

Pokud vás zajímá, jaké metody můžete použít a jak by mohla vypadat jejich chytrá kombinace, přijďte si poslechnout přednášku Antikoncepce po porodu na Festival o těhotenství, porodu a rodičovství, který se koná 13. - 19. května 2019 ve Sněmovní 7, Praha 1 v rámci Světového týdne respektu k porodu. Srdečně vás zve Kateřina Kadlecová Makrlíková, která ve své přednášce 16. května ve 13.15 ukáže zdravotní souvislosti, které by měly ženy po porodu zohlednit, a představí nejen jednotlivé metody, ale i možnosti jejich kombinací. K prohlédnutí budou vzorky nehormonálních antikoncepčních pomůcek.

Vice informací k celému programu najdete na www.respektkporodu.cz

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.