| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Zabijáci...času

 Celkem 57 názorů.
 Linda 
  • 

Nerozumím 

(20.2.2008 8:30:58)
Nerozumím tomu, proč by média měla tolik škodit. Myslím, že v dnešní době být úplně bez médií v naší společnosti prostě nejde (pokud se ze společnosti člověk dobrovolně nevyčleňuje). Spíš je to o tom, jak moc tomu člověk propadne, to je ale na každém. Telefon mám, abych byla s lidmi v kontaktu, internet se taky moc hodí - nic efektivnějšího na hledání informací neznám, noviny si ráda přečtu, TV zapnu tak akorát na zprávy nebo na nějaký zajímavý pořad na Spektru či Discovery. V porovnání s primitivními národy opravdu pracujeme více, ale výsledek naší práce přece není jen čučení na TV nebo DVD. Můžem cestovat, sportovat a já nevím co všechno - to snad není nic škodlivého či čas zabíjejícího, dokonce si i myslím, že je to smysluplnější a více obohacující než polehávání okolo chýše :-)
 Margot+1 


Re: Nerozumím 

(20.2.2008 9:14:13)
No jo, jenže spousta věcí, které ty dáváš za příklad toho, co můžem, je vlastně nesmyslná. Třeba ten sport: ano, taky chodím přes zimu na spinning a v létě jezdím venku, ale je mi jasné, že kdyby mě viděla moje prababička, měla by mě za šílence. Blbnutí na kole v MÍSTNOSTI, ale i projíždění se na kole venku jen tak, tj. ne do města nebo na návštěvu, by pokládala za dokonale absurdní - neplyne z toho žádný užitek, kromě toho, že se pěkně unavím. A právě únavě se přece všichni normálně žijící tvorové snaží vyhnout! ;)
 Bruni 


Re: Nerozumím 

(20.2.2008 9:28:57)
Aha... Ono si pod sportováním každý představíme něco jiného :-). Například zahrát si volejbal, ping-pong, atp. považuju za příjemně strávený čas - je to zábava a navíc společně strávený čas s rodinou či přáteli. Spinning by mě fakt nebavil.
 luthienka 


Re: Nerozumím 

(20.2.2008 9:56:44)
Taky moc nerozumím, ale čtu povrchně anžto pospíchám.
Ale z vlastní zkušenosti vím, že televize (aspoń na nás doma) pusobí jako antiafrodisiakum:-) Nějhezčí sex následuje vždy po večeru bez TV:-) a proto do ložnice mi televize nesmí!
 Margot+1 


Re: Nerozumím 

(20.2.2008 10:57:43)
Kdo nezkusil, neporozumí. Spinning je hodina, kdy se můžeš hodinu zaobírat sama sebou, a navíc se ti po 20 minutách začnou vyplavovat endorfiny. A to nemluvím o tom, že když na jaře sednu na kolo, zima jako by nebyla, můžu jet kamkoliv (bydlím na úpatí Krušných hor, když chci na výlet, čeká mě nejdřív 7 km dlouhý kopec). Ale to nic nemění na faktu, že je to dokonale absurdní. Kdyby to alespoň vyrábělo elektřinu, kterou by člověk mohl dodávat do sítě jako ekologickou energii a obdržet třeba slevu na vstupném! ~k~
 Bruni 


Re: Nerozumím 

(20.2.2008 12:32:07)
No vidíš :-)! To není špatný nápad :-D. Ta energie ze šlapání v posilovně by se využít dala :-P.

Já nemám ráda ani normální kolo, ale u toho bych si ještě aspoň užila okolní přírodu. Šlapat ale na kole v místnosti? :-© ..Teda pro mě, nikomu to samozřejmě neberu :-). Radši si vyčistím hlavu při aerobiku, když je pořádná sestava, tak se fakt nedá myslet na starosti a blbosti :-).
 Linda 
  • 

Re: Nerozumím 

(20.2.2008 14:57:36)
Svým způsobem máš pravdu, že člověk vlastně dělá "nesmyslné" věci. Já třeba spinning nemusím, ale ono takové lyžování (včetně ceny celé té srandy) taky není zrovna logické - jezdit sem tam z kopce a do kopce...:-) Což nic nemění na věci, že mě to baví víc než se jen válet. Takže asi jde o to, že člověk prostě musí/chce vydělat i na věci, které sice nepotřebuje nutně k životu, ale život ho tak víc baví.
 Bruni 


taky nechápu 

(20.2.2008 9:47:25)
Je mi to líto, ale pro mě bylo zrovna zabitím času čtení tohoto článku :-(. Nevím, co chtěl básník říci, mně to přišlo jak povzdechnutí závisláka na Tv obrazovce (displeji). Ač sám již několik let televizi nemá, pouští dětem všechno možné na notebooku - např. Království nebeské mi nepřijde zrovna vhodný film pro děti a z článku mám pocit, že ho to pořád pohlcuje (vcucává).

Nechápu taky tohle:
"Jedním z (několika) nejdůležitějších závěrů jeho průzkumu je tento: některé technické aplikace - a televize mezi ně rozhodně patří - nejsou hodnotově neutrální. Není možné je používat buď dobře nebo špatně. Už tím, jaké v podstatě jsou, si razí v džungli civilizace vlastní cestu a není možné je předělat nebo použít tak, aby byly neškodné."
Pravda, někdy si opravdu zapnu televizi jen tak, když večer padnu do postele a už nemám sílu číst. Jen tak sledovat nějaký příběh je (aspoň pro mě) méně náročné. Většinou ale sleduju pořady, ze kterých se něco dozvím - na Spektru, Discovery, National Geografic..
Ať mi nikdo netvrdí, že nelze používat televizi tak, aby byla neškodná...
 .Žaba 


Re: taky nechápu 

(20.2.2008 14:54:10)
Ja som to pochopila tak, že sledovanie TV nám v rodinných vzťahoch nedáva nič, plus tam možu byť ešte nejaké negatíva vyplývajúce so samotného fyzického čučania na bedňu. (Ale presne to neviem, nečítala som autorom spomínanú knihu.)

S autorom plne súhlasím. Náš luxus, v ktorom si v dnešnej dobe žijeme, nás stojí nesmierne veľa. Čo z toho, že si možme dovoliť kúpiť to-či ono, keď manžel vidí deti dve hodiny denne? Čo z toho, že ušetrím čas vďaka myčke nádobí, keď ho potom venujem seriálu? (A tak by sa dalo pokračovať)
 Linda 
  • 

Re: taky nechápu 

(20.2.2008 15:05:19)
Ale já té základní myšlence taky rozumím. Na druhou stranu je to značně zjednodušené, to, co autor jmenuje jako výhody primitivních národů, je vyváženo jinými - nejmenovanými nevýhodami: např. nedostupnost lékařské péče. Autor má pravdu v tom, že člověk v naší společnosti kolikrát věnuje energii na zbytečné věci nebo kupuje zbytečné krámy, ale jde o to, že a) co je to zbytečné, to je subjektivní dojem a za b) co kdo se svým časem/energií/zdroji udělá, je jen jeho věc (ačkoliv některé věci holt člověk žijící v moderní společnosti potřebuje navíc oproti těm primitivním národům).
 Natanela 


SUPER článek!!! 

(20.2.2008 10:17:45)
Věřím, že toto téma je velice hžavé a jak se říká, tady padla kosa na kámen. Obdivuji Vás, že jste dokázal televizi vyhodit z domu. My jí zatím pouze omezujeme, ale věřím, že to bude i naše cesta. Celou dobu co jsem četla Váš článek jsem tušila, že vy sám budete věřící a máte tedy jiný nazor na život. V této oblasti je třeba mít určité poznání, vědět jak určité věci fungují. Obávám se však, že tento článek bude mít stejný ohlas, jako kdybyste hladovým afričanům vykládal, jak úžasné jídlo je steak - můžete popisovat chuť, vůni- pochopí to?
Díky.
:-D
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: SUPER článek!!! 

(20.2.2008 16:23:18)
Natanelo, ve víře to asi nebude.
My telku nemáme od tý doby, co jsme se s manželem odstěhovali od rodičů (vlastně manžel ji neměl ani u rodičů), potřebu smysluplnosti máme oba taky, máme dost pohybu v práci (manžel pracuje dokonce v přírodě), venku s dětma, při péči o zvířata, při štípání dřeva, kterym topíme apod. a věřící nejsme ani náhodou.
 Katka Lip. 
  • 

Re: SUPER článek!!! 

(20.2.2008 17:22:27)
Ve vire to fakt nebude.:-) Verici jsem tak napul, rozhodne to neni mou prioritou a nazor mam stejny jako autor clanku. Televizi doma nemame, ale stejne jako autor resime problem s pocitacem. Ne tedy filmy, ale ruzne brouzdani po webu. Stavalo se mi, ze jsem z toho mela spatny pocit, ale od doby, kdy bydlime na vesnici a mam hafo zvirat, to uz neberu jako ztratu casu, ale jako formu odpocinku. Proste jsem schopna stravit u pocitace i par hodin, ale je to jen tehdy, pokud jsem unavena a nemam chut ani silu delat nic jineho ani se venovat zviratum nebo rodine. Pokud mam zajimavou knizku, sahnu po ni, pokud ne, sednu k netu. Ale pamatuju se jeste, jake to bylo bydlet ve meste a u pocitace fakt zabijet cas... dekuji nechci. S ditkem nastesti problem neni, obcas ji neco pustime, ale v pohode. Zato u babicky cuci na telku jak zjednana.:-)
 Betina 


Re: SUPER článek!!! 

(20.2.2008 20:30:40)
a podle mě v tom to je :-)
my když trávíme léto na chalupě (120 let stará klasická roubená chalupa v sudetech) tak je televize, notebook
atd. úplně na vedlejší koleji, když už jsme večer utahaní a není zrovna večer na sezení venku, tak kouknem na zprávy nebo děti skouknou nějakou pohádku v neděli poo, ale sami to vypnou a mažou ven, protože tam mají pořád něco na práci :-)
a my máme taky pořád co dělat - štípeme dřevo, taháme z lesa, občas něco natřem, poopravíme, kytičky zaleju a okopu, nebo jdem jen tak do lesa - a to je pro mě úplně úžasněj relax, dokážu tam strávit hodiny
ale co dělat v zimě v bytě? hrajem karty, povídáme si, kreslíme, a taky se občas válíme a koukáme na filmy na DVD - a proč ne? máme náladu - vytáhnem kytaru, zazpíváme si, nemáme náladu, brouzdáme po netu
jsme zvyklí si hodně povídat a děti taky, takže proberem všechno možný
~j~
já nevím, neumím to asi nějak vědecky sesumarizovat, ale těžko si představit, že bychom skočili v tom vývoji o pár století zpátky a žili tak, jako naši předkové a ruku na srdce - kdo z vás by to přijal bez výhrad ? to podle mě prostě nejde
jinak ale jak pomalu stárnu, cítím už třeba jen z těch starých fotografií, třeba předválečných a nebo začátek 20 století úplně jinou energii - spíš žádnou energii, spíš klid, vyrovnání, věci měly svůj řád, lidi se k sobě chovali s úctou - přesto si myslím, že ani oni nebyli se vším úplně spokojení a chtěli změny
no nějak jsem se rozepsala - takže závěr: jde si ve všem zachovat určitou hranici, tak abychom věci využívali my ne ony nás, nechci tv? tak ji prostě nebudu mít, nechci myčku, protože ničí spodní vody?
tak budu mejt nádobí rukama, to přece všechno jde, není bezpodmínečně nutný propadnout úplně tomu konzumu
a když chci, vždycky dám všechno stranou a najdu si čas na svoje blízké a kamarády
no jo ale spousta lidí tohle vůbec nechce a s tím se nedá nic ale vůbec nic dělat, podle mě, i kdybysme napsali nekonečně úvah na toto téma, mějte se
 Jíťa 
  • 

největší žrout času 

(20.2.2008 10:21:22)
autor sice v článku neustále zmiňuje TV, příp DVD jako žrouta času, ale dle mého to už dávno není pravda - alespoň moje osobní zkušenost (TV přístroje máme dokonce 2 ks a přesto se díváme dohromady méně než 10 hod týdně, DVD taky vlastníme cca 15 měs (dostali jsme darem) a zapli jsme asi 3x).

Dnešním největším žroutem času je PC a především INTERNET - tedy paradoxně přístroj, který by nám měl čas šetřit. Myslím, že většina z nás má podobnou zkušenost: Zapnu PC, protože potřebuji něco udělat, ale než se pustím do skutečné práce, tak strávím skoro hodinu díváním se, co je kde nového - meily, zprávy, diskusní fóra, spolužáci, oblíbené stránky jako rodina.cz... A stejné kolečko obvykle udělám ještě než od PC odejdu.
Jsem sama, nebo je nás takto postižených více?
Ano, PC a NET je báječný pomocník jak na práci tak i na některé koníčky, ale člověk u něj doslova zbytečnostma promrhá spoustu času.
 Bruni 


Re: největší žrout času 

(20.2.2008 10:35:37)
Tak s tímhle souhlasím. :-( Bohužel musím přiznat, že opravdu nedokážu sednout k PC a zařídit jen to, co potřebuju a kvůli čemu jsem ho zapnula :-(. Zapínám PC ráno, protože jsem nedočkavá, skouknu maily, "svoji" diskuzi na rodině, zprávy.. A pak během dne x-krát zasednu k PC, abych se podívala na reakce na diskuzi, mezitím prolistuju pár stránek, atd.
Jojo, internet je můj zabiják času :-(((.
 bromelie 


Re: největší žrout času 

(20.2.2008 10:38:44)
Souhlasím, nevětší žrout času je internet, ale týden jsme ho neměli a byla jsem jako bez ruky :-). Jen pořád nevím jak to udělat, aby u něho člověk neseděl :-(. Ale bez něho by to taky nešlo, je potřeba hledat věci do školy, noviny nekupujeme, občas nějaký pořad z archívu ... Jen, kdyby člověk pořád nečetl ty hlouposti :-). S televizí jsme taky hrozní, pouštíme hned ráno, a to většinou v kuchyni i v obýváku, samozřejmě na to nekoukáme, a večer jsme často každý v jedné místnosti :-( a oba si čteme, no děs.
 Andrea 
  • 

Re: největší žrout času 

(20.2.2008 15:15:17)
Na začiatok: tento článok som nečítala.
Ale už mi nedalo nepozrieť sa na diskusiu. A práve som našla rovnako postihnutých ako som ja... Internet je jednoznačne najväčší žrút času. TV zapínam asi 3x týždenne. Ale "kolečko" na internete si prejdem aj 4xdenne.
 Markéta 
  • 

Internet 

(20.2.2008 22:22:02)
Myslím, že to je tím připojením zadarmo. Když jsem platila každou minutu zvlášť, stáhla jsem poštu nebo jsem si našla to, co jsem potřebovala, a šlus. A teď u toho taky sedím pořád.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: největší žrout času 

(21.2.2008 7:11:18)
Kdyby záleželo na mě, TV bychom neměli. Ale kvůli dětem, přece jen, jsou večerníčky, Kouzelná školka atd. DVD máme, já si občas pustím film, který bych viděla ráda, děti pohádky, teď je ale utrum, odešel nám na TV scart a nejde to propojit, takže budeme čekat, až na to manžel koukne - což při jeho přístupu k věci může být klidně i o vánocích :-D
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: největší žrout času 

(21.2.2008 7:12:46)
No, tak to jsem nedopověděla a nějakým pro mě záhadným způsobem odeslala. Chtěla jsem říct, že taky nejvíce času promrhám na netu. Sice většinou při práci, když na něco čekám, tak si projedu stránky, ale i tak. Jenže na druhou stranu - nebýt internetu, tak jsem se na té mateřské už určitě zbláznila.
 Renka+Viktorka 
  • 

Rozumím 

(20.2.2008 10:40:11)
Rozumím autorově snaze o smysluplnost života, ale podle mého názoru věci samy o sobě nemají smysl, ten jim svým přístupem a konáním dáváme my. Televize je jen věc, jako taková podle mě prostě je hodnotově neutrální. Podle mě je mnohem důležitější pro život a tím i pro výchovu dětí (o což jde autorovi hodně) naučit se TV (a další média či pomocníky, jako je i PC či notebook) ovládnout, vymezit jim jejich místo (chceme-li), než je ze života vytěsnit. Vytěsněním čehokoliv se dle mě nic neřeší, jen se problém zastírá, troufám si tvrdit, že si tím i řešení problému zjednodušuje.
A ještě jedna douška k tomu, jak dle mě neadekvátně dáváme věcem smysl: autor je věřící, já taky a všimla jsem si, že na mnoha setkání křesťanů se nabízí hlavně čaj a sušenky... jako by právě jejich konzumací chtěli být nějak jiní či čistší či co ... když řeknu, že sušenky nejím a dala bych si pořádného turka, tak jsem hned vyvrhel ... je to úsměvné.
Takže ještě jednou: podle mě věci nemají smysl, smysl všemu dávají lidé, záleží na prostě na nás.
 Natanela 


Re: Rozumím 

(20.2.2008 11:07:38)
Ahoj Renko,
chtěla bych pouze reagovat na tvoje postesknutí o kávě. Víš, když lidi žijí v náboženství, snaží se zalíbit druhým. Žiji tak, abych se líbila Bohu a ne lidem. Odprosti se od lidí, od toho co si o tobě mylslí, nedělala bys v životě nic jiného než se jim zavděčovala a to, jak všichni víme prostě nejde. Zaměř se na Boha a on zpětně urovná vztahy mezi lidmi. Věř, že to funguje.
Jestli máš chuť na kávu a ve Vašem společenství se nepodává, klidně bych si jí donesla v termosce.
Nechala bych, pak jejich mozečky šrotovat, protože není nic horšího než zkostnatělé náboženství. Nenech se odradit - ŽIVOT S BOHEM NENÍ O LIDECH, ALE PRO LIDI!!!~s~
 Renka+Viktorka 
  • 

Re: Rozumím 

(20.2.2008 11:18:02)
Děkuju, napsalas to moc pěkně, já jsem jen tou svou poznámkou chtěla říct, že to, jestli TV, káva, Internet nebo čaj jsou dobré či špatné, smysluplné či ne, záleží na tom, jak a proč je lidi používají. Tím, že někdo má TV, není hned jeho život míň smysluplný než toho, kdo ji nemá...podle mě se tím míchají dohromady úplně nesourodé věci.
 Natanela 


Re: Rozumím 

(20.2.2008 12:37:35)
Určitě máš pravdu. Znám lidi ve svém okolí, kteří se televize zbavili, protože upřednostnili, čas na své blízké. Viděli televizi jako problém - byla to jejich volba. Někdo tu televizi může mít doma a nezapne jí nebo hodně vyjímečně. U mě konkrétně byla televize opravdu velký problém, byla jsem dlouho s dětma doma na MD a stala se pro mě, takovou modlou, když jsem prošvihla nějaký díl seriálu tak mě to fakt mrzelo. Vlastně jsem si všimla, že žiju život těch druhých. Nechala jsem se dokonale oblbnout a neviděla jsem to dost dlouho.
Ale jak jsem již psala znám Boha a on můj problém, když jsem mu to konečně dovolila, opravdu vyřešil.
Souhlasím s autorem článku, náš čas na zemi je omezený, proč jím mrhat na tak bezduchou věc.
 Linda 
  • 

Re: Rozumím 

(20.2.2008 16:33:59)
Nevím, kdes brala na mateřské čas sledovat seriály - já jsem taky na mateřské a na TV čas absolutně nemám, věnuji se dítěti a když usne, dělám to, co s dítětem nelze - hlavně věci v domácnosti a tak a pak taky usnu. Nedovedu si představit, že bych při bdělosti malé něco sledovala (pořád si hrajem a i když u toho třeba něco dělám, sledovat TV bych nemohla, holčina pořád něco mele, nic bych neslyšela).
 Anezka73 


Re: Rozumím 

(20.2.2008 13:04:30)
Renko, Tvoje slova bych tesala do kamene!

Je to přesně tak. TV, PC, DVD.. nejsou žrouty času, pokud je využíváme ROZUMNĚ. A to už je na každém z nás co je pro koho přijatelné. Někdo u TV šije a plete a u toho hltá ty seriály někdo si vychutná kvalitní film a to, jak je film kvalitní je také subjektivní.

Každý je jiný.

Tím, že vyhodím TV nebo PC se neosvobodím. Svobodu vidím v rozumném používání těch věcí.

A k těm příběhům v podobě telenovel: ono to tak je. Lidé mají rádi příběhy a rádi o nich diskutují. To, že kolegyně u oběda probírají seriál je dobře. Třeba je to zrovna pro ně důležité téma. Můj šálek kávy to není, ale kdo jsem, abych tohle soudila.

Svůj čas si musí každý člověk uspořádat sám. Stejně to probíhá celý život, protože záliby se mění.
 autor 
  • 

Re: Rozumím 

(25.2.2008 16:47:57)
Renko, myslím si skutečně, že je to jinak. Článek měl být především o tom, jak zacházíme s časem a kolik ho nesmyslně žerou média. Co se týká obsahu médií, nemohl jsem se o tom moc rozepisovat, už by to bylo moc dlouhé. Chci tedy jen dodat, že televize není jen ta bedna na stolku. Je to i obrovský průmysl napojený skoro na celou komerční oblast i na politiku. Celý ten TV - job (nejen on, samozřejmě) má jediný smysl, a to vydělat peníze - na to se dost zapomíná. Proto už z principu není možné, aby jsme my, diváci používali televizi ke svému prospěchu, leda tu a tam se tam omylem objeví něco opravdu dobrého :o). Mander píše, že televize z slouží primárně k reklamní a politické manipulaci s lidmi, a veškerý ostatní obsah je jen vycpávka aby se na to dalo koukat a nenudilo to. Možná toto tvrzení dá větší smysl, když si uvědomíme, kdo provoz televize platí a zeptáme se sami sebe, jestli považujeme tyto organizace za schopné altruistických činů ve prospěch diváků :o) Takže v hodnotovou neutrálnost televize a naučení se jí používat nevěřím - leda tak se ji naučit nezapínat :o).

Dále k tomu vytěsnění - samozřejmě není dobré něco vytěsnit v tom smyslu, že se budeme tvářit že to neexistuje. Ale pokud jsem schopný se na tu věc kouknout s odstupem, bez "vcucnutí" a pochopit její podstatu, k čemu slouží, potom můžu taky dojít k záběru, že ji v životě nechci. Jako dobrý příklad by mohla sloužit třeba pornografie. Nebo drogy. Takže názor že pokud už tu něco je, neměl bych se od toho distancovat neberu. To by znamenalo, že nemám vlastní život a jsem jen ve vleku toho co přichází. Což je mimochodem charakteristika života s televizí :o)
A co se týká technologií, ony nepřichází jen tak odnikud. Někdo je vymýšlí, plní nějakým obsahem a distribuuje cílovým skupinám, a část této aktivity má manipulační charakter - kupujte, konzumujete, buďte závislí, věřte nám, svěřte nám moc. Nevím, proč bych vůči této aktivitě měl být pasívní a přijímat ji.
 autor 
  • 

čaj a sušenky 

(25.2.2008 17:11:49)
Myslím že lidé nedávají věcem smysl, jen jim přiřazují hodnotu a význam. Ale to by bylo na dlouhou filozofickou diskusi, na to nemám.
Chci jen poznamenat, že na křesťanských setkáních bývá k jídlu a pití všelicos, ale dost to závisí na majetnosti hostitele:o) ono se to kafe pro víc lidí prodraží, pytlíkový čaj je zkrátka levnější. Dokonce tam kde chodím já, bývá zvykem nosit nějaké dobroty s sebou, aby se nezatěžoval rozpočet hostitele. Samozřejmě pak člověk jí a chválí to co donesli ostatní :o)
Na druhou stranu, v buddhistických společenstvích se pije skoro výhradně jen čaj, a to většinou kvalitní. Asi je to nějaký kulturní přenos z Východu :o) ale tam kde se pohybuju, ať už u křesťanů nebo buddhistů jsem nezaznamenal, že by někomu vadilo, že někdo má rád kafe a nejí sušenky :o)
 Adéla 
  • 

Děkuji 

(20.2.2008 12:32:27)
...autorovi příspěvku :)
adéla
 Valkýra 


Re: Hezká úvaha, 

(20.2.2008 12:56:03)
Madelaine,
u mě je Rodina taky největším žroutem času. Někdy ji beru až moc vážně.:-D
A začínám si uvědomovat, že spousta problémů (ne tedy všechny), které tu řeším, by se nějak vyřešila sama, kdybych si zorganizovala čas tak, aby do toho nepatřilo vysedávání na netu.
 Bebíčko 
  • 

Re: Hezká úvaha, 

(20.2.2008 12:56:51)
Ano, knížky jsou taky dobrý žrout času atejně jako TV, PC, sport a asi bych přidala i ostatní koníčky. Není řešení zrušit všechny žrouty času, ale naučit se je používat.

Docela mě pobaví tvrzení zrušil jsem TV, zbyvá mi víc času na čtení a jiné koníčky. Jsou dobré knihy, špatné knihy a dobry TV program a špatný TV program, jsou i špatný koníčky. Otázka je kdo rozhodne co je špatná kniha a špatná TV, to asi každy má někde jinde.
 Nea 


Re: Hezká úvaha, 

(20.2.2008 12:57:57)
Nevím,ale nemyslím si,že televize je bezduchá věc Natanelo.A to,že sledování seriálů je ztráta času,na to fakt nepotřebuju věřit v Boha,na to mi stačí selský rozum.
Nikomu neberu jeho víru,ale tohle mě opravdu vždy překvapí.(jak bůh něco vyřeší za mě)

Ale to jsem odbočila,co jsem vlastně chtěla říct.A co třeba takový člověk,co je starý,nemocný a nemohoucí,číst už nemůže,širší rodinu nemá,není potom televize pro něj alespoň nějaké spojení se světem - příjemné zpestření v podobě nějakého pěkného filmu,dokumentu ba i toho seriálu?
 Natanela 


Re: Hezká úvaha, 

(20.2.2008 14:00:36)
Určitě máš pravdu v tom, že abych věděla, že seriál je pitomost, tak jsem k tomu taky Boha nepotřebovla.
To jsem věděla moc dobře. I kuřáci vědí, že kouření škodí zdraví, alkoholici si uvědomují, že jim to neprospívá, atd. Ale ne každý chce a nebo si dovede s problémem poradit.
Rozumím i tomu, že tě nadzvedává ze židle - problém = Bůh to vyřešil. Nadzvedávalo by tě kdybych řekla, včera mi doma kapal kohoutek, řekla jsem to manželovi a on to vyřešil?
Mám vztah s živým! Bohem a když mám problém - uvalím ho na něj- viz. Bible.
Funguje to!
Kdo chce řešit sám, ať řeší. Každému co jeho jest.
:-):-)
 Bruni 


Re: Hezká úvaha, 

(20.2.2008 13:11:16)
Madeleine, no právě :-D. Neřešit a poslouchat instinkty... To bych se od toho PC už vůbec nezvedla :-D.
 Bruni 


Re: Hezká úvaha, 

(20.2.2008 16:31:59)
:-D Tak mě říká, že mám zvednout zadní část těla a jít něco konečně dělat, špatný svědomí :-D. Ale instikt, kterej chce, aby tělo bylo co nejvíce "happy", mi rozhodně napovídá, abych si surfovala, jak je libo, cpala se u toho čokoládou a nemyslela na povinnosti :-D.
Asi to mám nějaký zpřeházený :-D.
 Linda 
  • 

Rozdíl mezi knížkou a TV 

(20.2.2008 14:47:14)
Mě by zajímala jedna věc: dokáže mi někdo vysvětlit, jaký je v principu rozdíl mezi tím, jestli si čtu knížku nebo se dívám na film v TV? Osobně mám ráda obojí, volím podle situace, času, chuti a nálady, ale vážně v tom z hlediska nějaké "hodnoty" nevidím rozdíl. Přitom se často setkávám s názorem, že TV je pasivní, špatná a já nevím co; knihy naopak bývají dávány za vzor. Není to ale spíš o tom, CO člověk čte nebo na CO se dívá??? Proč by mělo být koukání na TV ŠPATNÉ?
 Anezka73 


Re: Rozdíl mezi knížkou a TV 

(20.2.2008 17:37:58)
Lindo, já myslím, že špatné není. Pokud o tom co čteš a co vidíš dokážeš přemýšlet, tak je to dobře. Ta kvalita díla, jakéhokoliv, je subjektivní. Tebe může uchvátit válečný román a někoho jiného třeba film o tučňácích a pro oba to "něco" přinese.

Co bude to "něco" zase záleží do jaké živ. situace se Ti to poznání trefí.

Taky znám situace, kdy mi 20 lidí po sobě říká něco důležitého a já neslyším. Pak přijde 21.člověk, řekne totéž a mně to dojde a je to bomba. To proto, že i poznání má svůj čas a vývoj.

Ale co číst, kdy se koukat, na co se koukat...to musí každý zjistit sám. I to je vývoj :-)
 kiri 
  • 

Re: Rozdíl mezi knížkou a TV 

(24.2.2008 15:04:54)
Rozdíl mezi četbou a sledováním televize je propastný.

Při četbě jsou zaměstnány obě poloviny mozku. Jedna vnímá symboly (písmena, slova) a druhá je převádí do pojmů a představ.
Děcko čte p-r-i-n-c-e-z-n-a a mozeček mu maluje hezkou dívku v krásných třpytících se růžových šatečkách s korunkou na hlavě. Tohle chvíli trvá než do náš mozek dokáže. Až v okamžiku, kdy je tohle pro naši hlavu samozřejmé, můžeme řící, že umíme číst. Nejen poznat písmena. Proto je četba aktivní odpočinek.

U televize se nic takového neděje. Televize předkládá obraz již hotový a s ničím jej nespojuje. I tady někde na rodince četla, že když změříte mozkovou aktivitu diváka TV, dostanete se na velice nízké hodnoty. Proto je televize pasivní odpočinek. Čili televizi ano jen v případě, že si chcete od dítěte odpočinout a potřebujete něco, co ho ublbá a zafixuje na jednom místě. Pak se ovšem nedivte tomu, kolik odrostlých děcek je ublbaných, bez zájmů, bez dovedností a chtějí jen čučet na bednu.
 Marina 
  • 

Autorovi 

(20.2.2008 13:50:54)
Vazeny pane Petre,
vase uvaha je zajimava a rada jsem si ji precetla. Nemohu se vsak vyhnout jedne poznamce. A ta se tyka podminovaciho zpusobu: "byli bychom/bysme" atd. a ne "by jsme". Nemam rada, kdyz se zde upozornuje na preklepy, ale v tomto pripade se o preklep rozhodne nejedna, protoze se objevuje opakovane. Meli bychom (nebo bysme) si toho naseho materskeho jazyka prece jen vic vazit. Doufam, ze se neurazite, myslim to dobre.
 Ivana Procházková 


Re: Autorovi 

(20.2.2008 19:32:40)
Marino, děkuji. Taky se mi z toho "byli by jsme" ježily chlupy :).
 SnowWhite 


Re: Autorovi 

(21.2.2008 12:38:53)
Nápodobně :-) Je až s podivem jak málo známe vlastní mateřský jazyk
 autor 
  • 

Re: Autorovi 

(20.2.2008 19:54:43)
Díky za upozornění, skutečně nejde o překlep ale o míchání hovorové řeči do psaného projevu,což bych neměl. Takže příště to zkusím takhle - člověk se pořád učí :o)
 SnowWhite 


Re: Autorovi 

(21.2.2008 12:40:34)
Nechci rýpat ale nejde o míchání hovorové mluvy. V hovoru totiž jistě výraz "by jste" neužíváte. Správně česky je totiž "byste"
 autor 
  • 

Re: Autorovi 

(25.2.2008 16:00:22)
Ok, díky za upřesnění. Asi jsem nereflektovaně vytvořil tvar ketrý není ani hovorový, ani spisovný, zkrátka sypu si popel na hlavu a příště si na to dám pozor.
 EvaA 
  • 

Re: Autorovi 

(20.2.2008 21:05:58)
Marino, správně je jen jeden tvar, "měli bychom."
"Měli bysme" je také špatně. To jen tak na okraj.
 EvaA 
  • 

Re: Autorovi 

(20.2.2008 21:14:52)
"Měli by jste" - místo toho samozřejmě "měli byste"

Ještě chci moc a moc poděkovat za skvělý článek a za podněty k zamyšlení. Smysl života hledám i já. Je to hledání na celý život.
 Zdenka 
  • 

Skvělý článek 

(20.2.2008 21:31:00)
Taky TV nemám a asi jen tak mít nebudu. Bohužel jsem ten typ, který se snadno "chytí". Jak rozkoukám nějaký film, i hodně blbý, tak chci vědět, jak skončí. Takže nedokážu ani mít TV jako kulisu u nějaké práce, nutí mě to výhradně koukat na TV. Také z tohohle důvodu teď s malým dítětem nečtu, nedokážu odložit rozečtenou knížku, mám tendence jí zhltnout vcelku. Nejednou jsem takhle šla spát třeba v 5 ráno, i když jsem chtěla jít v 11 večer :-( Kolečko na internetu dělám jednou denně a trvá mi obvykle tak hodinu a považuju to za relaxaci :-)

Ale je pravda, že toho času vlastně máme spoustu, jde jen o to si vybrat, jak psal autor, co je pro nás smysluplné a tomu dát přednost před aktivitami, které pro nás tolik smyslu nemají. Jestli si někdo čas strávený u TV užívá jako relaxaci, já mu to přeju, ale pokud u ní tráví 3 a více hodin denně a stěžuje si, jak má málo času a spoustu důležitých věcí nestíhá ... co k tomu dodat.
 10.5Libik12 


Re: Skvělý článek 

(20.2.2008 22:29:39)
Článek má výborný náběh, velké téma "hmotný nadstandart versus štěstí jako takové". Ovšem východisko v tom, že moc čumíme na telku a do kompu, zatímco bychom mohli být užiteční, je pro mě málo, škoda.
 Miri30 


Hezký článek 

(21.2.2008 9:43:24)
Hezký článek, zajímavé téma na zamyšlení. Autorovi děkuji, přečtení pro mě rozhodně nebylo zabíjením času.:-)
Určitě proto, že jsem autorovi názorově blízko a také proto, že mi autor poskytl několik námětů na zajímavé čtení.
Prostě díky, díky...
 Evka 
  • 

Oblbovačka 

(21.2.2008 23:43:33)
Měla jsem to štěstí, že jsem se arodila v rodině, kde jsme TV neměli. Rodiče jí nazývali oblbovačkou. Bylo to ještě za starého režimu, a TV opravdu bývala hlásnou troubou komunistů. Televizi jsem si ale nepořídila ani později, a sjem opravdu štastná, že se neúčastním toho každovečerího rituálu, kdy statisíce lidí zasedají ke zprávám a echají se jimi krmit.
 Evka 
  • 

Oblbovačka 

(21.2.2008 23:43:33)
Měla jsem to štěstí, že jsem se arodila v rodině, kde jsme TV neměli. Rodiče jí nazývali oblbovačkou. Bylo to ještě za starého režimu, a TV opravdu bývala hlásnou troubou komunistů. Televizi jsem si ale nepořídila ani později, a sjem opravdu štastná, že se neúčastním toho každovečerího rituálu, kdy statisíce lidí zasedají ke zprávám a echají se jimi krmit.
 MM, 2 kluci 
  • 

"Momo" - kde knížku sehnat? 

(21.2.2008 23:58:10)
Zajímalo by mě, zda v článku zmíněná knížka od M.Endeho "Děvčátko Momo..." v češtině znovu vyšla? Před pár lety jsem ji sháněla ale marně, prý je rozebraná, našla jsem ji jen v knihovně. Mám německé vydání, ale chtěla bych i české. Díky předem za případné tipy :-)!
M.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: "Momo" - kde knížku sehnat? 

(22.2.2008 8:33:27)
Určitě nedávno vyšla, vidělů ajsem ji v knihkupectví; já mám ještě staré vydání z antiku :)

http://www.kosmas.cz/knihy/125888/devcatko-momo-a-ukradeny-cas/
 MM, 2 kluci 
  • 

Super, díky :-)!!! 

(22.2.2008 11:34:38)
Zdraví M.
 JosefJosef 
  • 

ZAMĚSTNÁVACÍ OVLÁDACÍ PROGRAM 

(24.2.2008 17:40:41)
ZAMĚSTNÁVACÍ OVLÁDACÍ PROGRAM je postaven na myšlence, že když bytost lidskou zaměstnáte, tak NEBUDE mít čas na sebe– buď budeš otročit hodně, nebo budeš mít problémy. Příležitosti jsou stavěny na VÍC než 8 hodin práce denně, takže na jedné straně lidé vytvářejí hodnoty, ale na straně druhé je NEMAJÍ KDY A JAK UŽÍVAT. Jako další stupeň ovládání - čipové ovládací systémy .Více na webu(www.andele-svetla.cz) v MENU -OVLÁDACÍ PROGRAM SIL TEMNA.
 Petra + Tomáš /6 let/ 
  • 

Rozumím 

(26.2.2008 11:13:05)
Dobrý den, děkuji Vám za podnětný a smysluplný článek. Souhlasím s tím, že násilí v TV je hodně, hodně se žije „virtuální realitou“, zanedbáváme vztahy s nejbližšími, dětmi a partnery. Jsou to opravdu kecy, když se říká, že to násilí nebude mít podstatný negativní dopad na naše děti. Když jsem absolvovala přednášky na VŠ z psychologie, seznámila jsem se s odbornými studiemi (!), které přímo potvrzovaly, že děti po shlédnutí lehce či těžce agresivní pohádky nebo filmu, se chovají dost podobně jako hlavní hrdina, tedy kopou, perou se, sekají okolo sebe. Vědecky potvrzeno! Rozhodla jsem se ponechat TV a naučit syna sebekontrole při manipulaci, když skončí pohádka vypínáme, zapínáme na konkrétní pořad, ne bezcílné civění na TV. Jde to,ale dře to, říkám si, že to není u nás řešení odstranit TV, potom se s tím setká, nebude mít „protilátky“ a totálně propadne. Babičky ho bohužel v tomto vesele podporují, velké množství „telky“ je pro ně úplně normální a neškodné, někdy na úkor procházky, programu a sportování. Tak Vám přeji hodně štěstí.
Petra + Tomáš /6let/

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.