| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Lék na komerční svátky

 Celkem 61 názorů.
 Lizzie 


Nákup dárků 

(10.12.2007 9:22:19)
S těmi dárky jste to trefila zcela přesně - co si pamatuji, máti nakupovala dokonce průběžně přes celý rok (co se jí líbilo v červnu, koupila a dala to k Vánocům). Jednak ušetřila, měla výběr - nu a byla bez stresů.
Vánoce by měly být o pohodě...kdo se chce štvát, ať se štve, ale není to nutné..
 Sylvie 


Re: Nákup dárků 

(10.12.2007 9:28:17)
Nj, Lizzie, ale já jako dárky nekupuju to, co se líbí mně, ale obdarovanému. A obzvlášť u dětí může být za půl roku přání úplně jiné ;o) A u dospělých zas člověk nikdy neví, jestli to, po čem touží, si během toho půl roku nekoupí... Nehledě na to, že já bych stejně všechny dárky do Vánoc postupně rozdala, a pak bych nakupovat zase Takže já na Vánoce kupuji až tak měsíc před V8nocemi... a taky bez stresů ;o)
 Lizzie 


Re: Nákup dárků 

(10.12.2007 9:37:02)
A já na Vánoce nakupuji posledních 14 dnů v prosinci - a většinou stylem, že našetřím trochu volného času u dotyčného se informuji po čem by jako toužil a když to vyjde, koupím to.
Jinak u nás je to tak, že většina věcí se koupí stejně během roku - o Vánocích je to spíš už předem (námi) vybrané oblečení, nu a pak různá menší překvápka.
 Sylvie 


Re: Nákup dárků 

(10.12.2007 9:43:55)
No, já dřív nakupovala až opravdu těsně před Vánocemi, třeba týden, den předem. Prostě jsem na jeden den vyrazila do na nákupy a nakoupila. Ale teď se třemi dětmi to nejde, nikdy nevím, jestli mi z nějakých důvodů nekiksne hlídání, a pak taky pro ně dárky nakupuji tím stylem, že je vypustím v hračkářství, ať se porozhlédnou, takže to opět nemůžu nechávat na poslední chvíli (případné nemoci dětí) a třeba letos se mi díky spolupráci babičky podařilo nakoupit hned ten den, co si děti vybraly :o) (nj, mám výhodu - rodiče bydlí hned vedle hyper Tesca).
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: Nákup dárků 

(10.12.2007 9:47:21)
My tradičně nakupujeme až v prosinci.Já jsem tak hrozná, že i kdybych něco koupila předem a bylo to určené k Vánocům, tak to musím hned darovat:-)I když letos jsem nakoupila již něco předem přes internet pro dceru.Snad to vydržím:-)Hezké svátky!
 suzann 
  • 

Re: Nákup dárků 

(10.12.2007 10:56:57)
my letos nakoupili v polovině listopadu. Dnes jdu dokoupit poslední dva dárky. A balili jsme je včera:-) máme tak půlku. Je to o hodně víc v klidu, protože nám bohatě stačí přecpané krámy, když jdeme nakoupit potraviny a tak...
 Winky 
  • 

Re: Nákup dárků 

(10.12.2007 12:16:49)
Taky se snažím rok co rok nakupovat dřív a dřív :-)) letos to docela vyšlo, ale opět mám jeden restík - totální okno co pořídit manželovi.... (vloni to byla jízda na čtyřkolce, byl nadšený ale málem z toho byl ošklivý úraz :-((( ) a to mi klidu nepřidává.... Jinak taky se řadím k těm co by všechno nejradši rozdali hned, takže mi to dělá docela problém se nepoříct že už mám to a to.... Ale teda internet je bezva pomocník, spoustu dárků hledám a objednávám takhle.
S pečením nějak hapruji, jsem těhule a pořád mi je špatně, večer usnu a mým plánům co "v noci" stihnu je okamžite konec. Jsem ráda že zvládám takové běžné věci jako umýt si vlasy.
Výzdobu jsem taky nějak ještě nestihla, no ještě je čas, na mě je advent moc dlouhý aby to bylo všechno celou dobu krásné a nachystané.
 suzann 
  • 

Re: Nákup dárků 

(10.12.2007 15:12:16)
já třeba fakt nehodlám mejt okna (1) moc práce a 2) do roka se budeme stěhovat a to už přece nemá cenu :-D ) nehodlám masivně gruntovat (stejně se to za den zabordelí, ať se uklízí hodinu nebo dva dny), peču pro radost, výzdoba mě baví, ale pokud zůstane jen u adventního svícnu tak nic no :-) Přece se nerozkrájim jen kvůli tomu, aby byly "krásné vánoce". Vánoce jsou tu pro nás, ne my pro ně :-)
 Jíťa 
  • 

Re: Nákup dárků 

(12.12.2007 22:03:25)
Já to měla loni podobné. Byla jsem těhu a doma na rizikovým. Těšila jsem se jak si všechno pěkně v klidu nachystám, napeču. No, člověk míní... Bylo mi tak zle, že jsem upekla asi jen 3 druhy cukroví, který jsem stejně nemohla jíst. A asi týden před Štědrým dnem jsem skončila na kapačkách ve špitále, protože jsem v sobě nedokázala udržet ani vodu - pustili mě, tuším, 22.12.
Kapra nám smažila tchýně a po rozbalení dárků jsem sebou praštila do postele a spala.
Silvestr dopadl podobně, jen už jsem se tím tak nezalamovala.
 Jana+2děti 
  • 

Re: Nákup dárků 

(13.12.2007 7:23:36)
Já nakupuji dárky zhruba od září a téměř všechny přes internet. Za prvé je to pohodlné, za druhé jsou tam různe akce, dají se porovnat ceny atd. a za třetí u nás na malém městě je prd a do "velkoměsta" se jen tak nedostanu. Já hodně lidem naslouchám, poslouchám jejich přání a můžu se pochválit vždycky jsem darovala přesně to po čem dotyčný toužil. A u dětí..........tam si myslím že je to tak nějak jedno. Moje 5-ti letá dcera mění přání jak ponožky, takže ať koupim cokoliv z toho dlouhatánského seznamu, tak je to vždycky o.k. Jinak doma nijak nešílím z nějakého vánočního úklidu, uklízím snad celý rok, tak teď si kvůli jednomu dni nestrhám žíly. A o cukroví ani nemluvím. Taky nic - tedy až na 1-2 druhy nepečeného na to prdim. NIkdo to u nás nejí - jsme masožravci, každý si dá radči chlebíček. Tak holky, všem krásné a hlavně klidné Vánoce
 Jíťa 
  • 

Výlet do hračkářství 

(12.12.2007 21:55:49)
Tak podobně jsem vybírala dárky taky. Kolem Mikuláše jsem vzala dcerku do hračkářství na "výlet" podobně jako jsme chodili do ZOO nebo do muzea. Strávili jsme tam velmi dlouhou dobu a dcerka si všechno prohlédla, některé hračky měla možnost si i vyzkoušet. A já za pár dní podle stavu své peněženky nakoupila něco z toho, co ji zaujalo.
 MSteflova 


Re: Nákup dárků 

(10.12.2007 12:32:47)
Já jsem si taky zvykla kupovat dárky dřív, např.Keramické trhy v Berouně jsou už na podzim, ale je tam ohromný výběr krásných věcí, tak to nakoupím, schovám a pak pátrám a hledám, kam že jsem to dala :-)
Děkuji za milý článek, který mě pozitivně naladil na Vánoce.
Po těch všech stížnostech na prachy konečně něco milého... :-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Pěkné tipy 

(10.12.2007 10:01:26)
Díky, Hanko, za prima nápady - ne, že bych se před Vánoci nějak štvala, dělám leccos hodně podobně, ale třeba adventní kanedář pro manžela mi přijde geniální :)
 pavla, 4 děti 
  • 

Re: Pěkné tipy 

(10.12.2007 10:10:23)
Hani, taky mě oslovil adventní kalendář pro manžela, mám doma jeden látkový ve tvaru vánočního stromečku a místo ozdob jsou tam malé kapsičky na bonbóny, letos jsem ho ani nevyndala ze skříně, protože děti dostaly adventní kalendáře z papíru od babičky. Ještě dnes ho vytáhnu a připravím něco pěkného manželovi i na těch 14 dní.
Přeji všem požehnané Vánoce. Pavla
 Míša 
  • 

nejraději v listopadu 

(10.12.2007 10:54:48)
Já nejraději nakupuji v listopadu, přijde mi to jako takový dobrý kompromis, není to moc brzo a zároveň ještě obchody nejsou narvané. Přemýšlím, co se komu bude líbit daleko dopředu a spíš se snažím příbuzným nakupovat dárky, které si normálně jen tak nekoupí a přitom vím, že si je užijou (různé wellness, luxusnější pochutiny, lístky do divadla...). Sama také takové dárky ráda dostávám, např. kosmetiku užívám mou oblíbenou a prověřenou a oblečení si raději kupuji sama. Ale to je můj pocit, nemám totiž ráda hromadění mnoha nakupených věcí.
Také v listopadu přemýšlím, co zařídit na vánoce, případně už v tom listopadu co nejvíce stihnout, prosinec je jen takový trhací kalendář s udělanými úkoly. Tehdy a tehdy perníky, tehdy větve, pak zdobení, věnce, stromek atd. No, prostě jsem v tomto plánovač a "odtrhávač", ikdyž v normálním životě moc ne :) Ale advent si užívám v klidu a v pohodě, ve vůních a za zvuků koled:).
 Apačka Lapačka 


nepotřebné dárky 

(10.12.2007 18:25:52)
Možná trošku odbočím, ale inspirovala jste mě s dotazem: co mám udělat s nepotřebnými dárky? Mám na mysli konkrétně hromadu kosmetiky - sprchových gelů, tělových krémů apod., které (nekecám) mám v zásobě ještě od minulých Vánoc. Také mám svoji oblíbenou kosmetiku a zásobuji se sama (a ráda), bohužel moje tchýně a hlavně máma nasbírají snad za celý rok různé akční nabídky, máma je "Avon lady" (taková ta, co zásobuje pouze rodinu :-)) a já mám pak opravdu plné skříně megapacků 500 ml gelů, body lotionů a litrových dost příšerných pěn do koupele, se kterými si opravdu nevím rady a doma je vážně nejsme sto spotřebovat. Prosby (i na mou náturu dost důrazné), ať mi toho proboha nedávají TOLIK, se bohužel již nějaký rok naprosto míjejí účinkem. Co s tím? Posílat to coby dárky dál se mi příčí (ani nevím komu, kamarádky jsou na tom dost podobně), vyhodit to nemám to srdce a o žádné "kosmetické charitě" nevím. Je to prkotina, ale když už to paní v předchozím příspěvku nakousla, docela by mě zajímalo, jak to řešíte vy. Díky!
 Míša 
  • 

Re: nepotřebné dárky 

(11.12.2007 9:12:16)
:) to je někdy problém. Dvě litrové pěny do koupele jsem po 2 letech vyhodila, bohužel se nedalo nic dělat, byly pak po záruce. Hlavně, já jsem zastánce aromaterapie, a tyto chemické pěny mi fakt nesedí, to raději jen vodu:) Ale šampony se dají použít jako prací prostředek na jemné prádlo, vlnu. Většinu krémů, co dostanu, používám na nohy nebo na ruce, bohužel, ale já mám dost citlivou pleť a dalo mi dost práce najít "vlastní" kosmetiku. Ale možná by to nějáká charita vzala... Nebo to klidně dát do krabice k popelnici se vzkazem k vybíračům popelnic, že je to dárek pro ně:) Já mám ale ještě jednu výhodu, moje mamka si to někdy veme, naštěstí ona žádnou kosmetiku neprodává a tak je za to i ráda...:)
 Tera+4 
  • 

Využití kosmetiky :) 

(11.12.2007 16:30:53)
Je to trochu drsnější, ale zjistila, že sprch. gelem jde dobře mýt i leccos jiného než já, např. záchod, podlahu, akrylátovou vanu :).. Taky mám příbuzné, kteří nechápou, a každé vánoce mi nabalí litry sprcháčů a šamponů...
 klára 
  • 

Re: nepotřebné dárky 

(11.12.2007 22:52:21)
Zdravím, pracuju v neziskovce s lidmi s duševním onemocněním, což jsou často lidi s hodně nízkými příjmy - a 2-3krát do roka pořádáme bazar, kam lidi z okolí můžou přinést cokoli, co by se jiným mohlo hodit - klidně právě i kosmetiku, šampóny apod. Jsem teda z Prahy, ale myslím, že takovéhle věci by přijali a pro potřebné využili neziskovky i jinde.
 Apačka Lapačka 


Re: nepotřebné dárky 

(12.12.2007 17:28:20)
Také zdravím, jsem z Brna a určitě něco podobného funguje i tady. Zkusím se poptat. Díky!
 Tera+4 
  • 

Re: nepotřebné dárky 

(13.12.2007 8:44:23)
Ahoj Kláro, tady je jen burza ošacení a domácích spotřebičů. Ale napadlo mě se zeptat v Domově pro seniory a tam si to rádi vezmou. Takže dík za tip :-). Pěkný den!
 Michaela 
  • 

Re: nepotřebné dárky 

(15.12.2007 21:26:30)
Holky, vše nepotřebné prodávám na www.mimiaukce.cz Je nás tam takových hooooodně :-)

Míša
 Petra K.,Barča 3.m 
  • 

Re: nepotřebné dárky 

(15.12.2007 22:18:37)
Holky,chci na vás,mámy, apelovat! Kdo co nepotřebujete a uznáte,že na svých "obnošených" hračkách či obelečení po dětech nezbohatnete, pošlete tyto věci např.do Kojeneckého ústavu či dětského domova! Tam jsou děti 0-18 let. Kdo máte nervy se kouknout na www.kubrno.cz nebo www.tenzor.cz/naruc, uvidite,ze tyto deti resi fakt blby starosti! Potřebují téměř vše od chrastítek po stolní hry pro náctileté a oblečení všech velikostí. Budete užitečné! Zíraly byste,kolik ženských-maminek na cizí opuštěné dětičky nevzdechne a prodá chrastidla za 50 korun-juchůů výdělek!!, místo aby je daly těmto cvrčkům!Je mi z toho smutno.
 lyska 
  • 

Re: nepotřebné dárky 

(17.12.2007 19:00:47)
V Brně pořádá sbírky Charita - na Hlavním nádraží, termíny lze najít na netu, a berou oblečení, hygienické potřeby i kosmetiku.
 Eva21546 


Re: nepotřebné dárky 

(19.12.2007 16:54:39)
Ahoj, my řešíme co s kosmetikou, ručníky, povlečením, ručními výrobky, hračkami, nejlacinějšími hadramy z tržnic... Taky tchýně, je posedlá výhodným nakupováním a nejen o Vánocích, nedokáže přijet na návštěvu se symbolickou pozorností pro hostitele jako je kafe či sušenky, jako jiní normální hosté. Mluvit se s ní nedá, to jsme už zkoušeli.
Něco řešíme rozdáváním po známých a zbytek do charity. Máme u nás kontejner, kam se to prostě háže, co nechceš. Taky v Armádě spásy vezmou ledacos i např. nádobí. Kosmetikou by jistě neopovrhli. Zkus se porozhlédnout po okolí.
Myslím ale, že není problém se toho zbavit, je problém se rozhodnout a překonat "úctu k dárku" a dát ho dál. Mě to naučila až tchýně, dárky od jiných si nadále hýčkám. EVA
 Petra, 4 děti 


Super článek... 

(10.12.2007 11:45:35)
S radostí jsem si ho přečetla....
Něco už děláme - a některé tipy použiju...možná už letos - s těmi kartičkami a hezkým psaníčkem -oceněním pro každého čena rodiny... :o)
Děti budou mít te´d v lednu narozeniny...- asi se pustíme i do hledání pokladu.
 Nesulka+Niky+Vil 


DĚKUJI.... 

(10.12.2007 12:21:00)
Děkuji za milou inspiraci. Mnohé, z toho co bylo napsáno, dodržuji a nové nápady mě velice potěší :o)
Krásné svátky.
 Pavla 2 deti 
  • 

Re: DĚKUJI.... 

(10.12.2007 17:06:40)
ahojky, diky za inspiraci a pridam jednu,ze ktere se doufam stane alespon u me tradice. Loni jsme si s kamaradkou na vikend pred Stedrym dnem zajistily relaxacni vikend v laznich..nestalo to moc a my si bajecne odpocinuly..a na ne zrovna cista okna deti udelaji vyzdobu barvami na sklo a cukrovi pecu z kupovaneho testa( a vsem kamaradkam, detem i babickam chutna:) Krasne a hlavne klidne vanocni svatky :)
 Vlasta,3děti 
  • 

Vzkazy pod stromečkem 

(10.12.2007 12:56:02)
Nadchnul mě nápad s obálkou s pěkným vzkazem pod stromečkem. Rozhodně ho vyzkouším. A adventní kalendář pro manžela je taky skvělý - díky za tipy.
Jinak já taky nakupuji vše předem, babičku na hlídání nemám, tak je to docela napínavé dobrodružství, jak nakoupit dětem tak, aby to nepostřehly :-)
Peču jen 3 druhy cukroví, ale zato s dětmi, nejmladšímu je 17 měsíců a taky "pomáhá" , takže mi to pak bohatě stačí...
díky moc za vánoční pohodové dýchnutí :-)
 Marcela 
  • 

diky 

(10.12.2007 12:57:19)
Diky Hanko, tvuj clanek me moc potesil. Ulozim si a doufam, ze na nej pristi rok nezapomenu.
 Maruu 


Re: diky 

(10.12.2007 13:16:10)
Díky za hezký článek. Také kupuji dárky během podzimu a balím na konci listopadu. Pak už dokoupím jen tak občas nějakou drobnost. Cukroví peču od začátku prosince, když mám chvilku a tak mám pocit, že se nemusím honit a štvát, ale můžu se jen radostně těšit na Vánoce.
Hezký advent všem. M.
 mame 


Hezký článek 

(10.12.2007 14:25:50)
Chtěla bych se podělit ještě o jeden nápadíček, co dát pod stromeček. Každý člen rodiny si s předstihem vylosuje písmenko z abecedy a na to musí začínat název dárků, kterými podaruje ostatní. Např. D: pro maminku vyrobit Diplom pro nejlepší kuchařku, pro tatínka Deštník, pro babičku a dědu lístek do divadla apod. Důraz se klade na fantazii a hlavně jednoduchost dárečků. Celá rodina se určitě pobaví originálními nápady.
 mame 


Re: Hezký článek 

(10.12.2007 14:27:00)
Promiňte, to sem nepatří :)
 Irena 
  • 

Nechápu 

(10.12.2007 14:34:10)
Já sem nikdy nepochopila, proč je potřeba mít na vánoce do puntíku vygruntovaný byt a napečeno cukroví. Umytá okna jsou stejně hned zas...., a to že vytřu každý koutek do detailu stejně nikdo neocení. Takže u nás jsou vánoce opravdu svátky klidu, uvaříme si společně mňamku, upečeme vanilkové rohlíčky když se nám chce (ruku na srdce, sní se u vás všechna ta hora cukroví?), a pak jen lenošíme, chodíme na procházky atd.Zdobení stromečku je radost, stejně jako nakupování dárků; díky vypuštěnému úklidu a pečení mám na to čas a klid a dělá mi to radost. Vzpomínám na moji mámu, jak před vánocema smějčila, leštila, pekla spoustu druhů cukroví, a při tom byla vzteklá a na všechny řvala. Cukroví stejně v dubnu dojídaly slepice. Znechutilo se mi to tak, že sem se zařekla že nikdy. Moje rodina je velmi spokojená, jen vzbuzuji údiv okolí, že nemelu o pečení, nelezu po oknech a nejsem před svátky vycucaná.
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Re: Nechápu 

(10.12.2007 15:32:30)
Zrovna jsem na to myslela - mám tu v práci kolegyně, co už si příští týden celý berou dovolenou (šetřily si jí), aby si jak říkají "uklidily a napekly".
No že bych se na to......Představa týdenního pečení a gruntování je teda fakt "lákavá".
 Markéta 
  • 

Re: Nechápu 

(10.12.2007 15:41:19)
to gruntovani taky nechapu, ale peceni ... ja pecu moc rada, docela si dovedu predstavit, ze si na to vezmu den volna. rano vse pripravit, nakoupit a az deti prijdou ze skolky nebo ze skoly tak s nima pect a zdobit.
 Markéta, syn 5 l.  
  • 

Zlé síly 

(10.12.2007 15:38:17)
Byla jsem v sobotu se synem na představení Vánoce za časů našich prababiček aneb jak v Čechách strašívalo (bylo to strašně hezké) a tam bylo řečeno, že se má vysmejčit, aby se vymetly zlé síly a zlí duchové! Takže - pověra. Kdo má pocit, že mu byt nebo barák okupují zlé síly, nechť se je tedy vymete.
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: Zlé síly 

(10.12.2007 20:22:20)
Asi spíš jen jako poznámku chci podotknout, že zlé síly a zlí duchové nejsou žádná pověra. Existuje mnoho způsobů, jak se obydlí od duchů očišťuje. Vysmejčení v koutech a skříních je úplný základ.

Jinak já vánoční úklid speciálně taky nedělám. Uklízím normálně během roku...
 Radka-2 deti 
  • 

Re: Nechápu 

(10.12.2007 18:22:43)
Já jsem z rodiny, kde mamka nešílela, gruntovat odmítala, těšili jsme se na společné pečení, mám pocit, že bylo všechno v pohodě, a tak se snažím tuhle pohodu přenést i do svojí rodiny.Kazí mi to jen tchýně, když mě neustále bombarduje otázkami typu: už máš umytý okna? budeš letos prát koberec? A já jí s ledovým klidem odpovídám:ne a nebudu. A s cukrovím to letos taky přehánět nebudu, 5 let jsem byla na mateřský, pekla jsem jak šílená pro celou rodinu ( i pro tchýni), letos chodím do práce, takže peču s dětmi po odpolednách, co stihnu, to bude. A dneska se mě tchýně zeptala, jestli jako peču nebo si má něco koupit.Ještě dodám, že je v důchodu a má spoustu času.Ale to je kapitola sama pro sebe. Hlavně, že my s manželem a dětmi jsme v pohodě, dárky většinou kupujeme přes internet od října, takže já už dokoupím pár drobností, jmelí atd. Všem hezké Vánoce!!
 Křupinka 
  • 

Re: Já to zase docela chápu. 

(10.12.2007 18:34:39)
K slavnostnímu prožitku určitě patří příprava, bez přípravy to není ono. U mě to funguje tak, že po povrchní přípravě na cokoli přichází povrchní prožitek. Já se snažím podle možností uklízet hlavně vevnitř - v sobě a s pořádkem kolem to souvisí. Když je kolem binec tak je málokdo "v pohodě" - aspoň u mě to tedy platí. Vy nemáte dobrý pocit z vyházeného šuplíku plného nesmyslů? Jen je potřeba všechno dobře naplánovat, aby se to nedělalo poslední čtyři dny před štědrým dnem a hlavně se smířit s tím, že všechno se do pořádku dát nedá. Ale aspoň kousek v sobě i kolem sebe - od toho ten advent přece máme, ne? Takže kdo si chce prožít štědrý večer jako takovou normální pohodku, ten moc práce předem nemá. Já se na to snažím připravit jako na něco mimořádného, co je jen jednou do roka:-).
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: Já to zase docela chápu. 

(10.12.2007 22:33:26)
Já jsem ale nepsala ten článek proti pečení a úklidu obecně. Stejně jako jsem nepsala proti dávání dárků. Já jsem psala proti tomu, když to člověka pohltí. Jak tady někdo trefně napsal, máme přece vánoce pro lidi, ne lidi pro vánoce.
Taky se snažím mít uklizeno. V RÁMCI MOŽNOSTÍ. Vzhledem k tomu že máme dvě děti, jedné jsou dva roky a druhé táhne na tři čtvrtě roku, tak to asi letos nebude o vyklízení šuplíků od nesmyslů. Ale třeba okna umyl manžel když jsme byli s dětmi pryč. (Máme takovou tu výsuvnou tyč s houbičkou na jedné straně a stěrkou na druhé, jak se obvykle s ní myjou okna na autech.) A bordel tu určitě mít nebudeme. Nebo aspoň ne na štědrovečerní večeři. Ale přes den určitě. Děti toho přes den vytahají, že se pořád musím něco překračovat nebo uklízet. Každý den. Svátky nesvátky... Ale zase je veselo!
 Míša 
  • 

Re: Já to zase docela chápu. 

(11.12.2007 9:20:24)
to je fakt, já mám taky z uklizeného dobrý pocit, když to voní čistotou. Např. když mám na svém stole bordel nebo pořádek, poznám to na množství práce, kterou udělám, fakt. Prostě se mi v bordelu dělá hůře. Ale to je individuální, jinému to zase vůbec nevadí. My se s manželem podělíme o úklid, uklízet průběžně začínáme už na podzim, takže před vánocemi je to v pohodě. Nejsem puntičkář, ale pohodář, takže uklizeno sice mám, ale zase to nepřeháním a na Štědrý den a v době adventu jsem v poho. Navíc mi uklízení moc nevadí, je to dobrý pohyb, prostě šup, šup, vlevo, vpravo, natáhnout jeden sval, druhý sval a je to hotovo:)
 Ivana Procházková 


Re: Nechápu 

(10.12.2007 19:03:47)
Taky jsem zrušila vánoční úklid už před lety. Nechybí mi :). Však nemám doma bůhvíjaký čurbes ani během roku, tak proč bych se najednou na Vánoce kdovíproč měla strhnout..
 Míša 
  • 

Re: Nechápu 

(11.12.2007 9:26:08)
my taky máme doma čisto, spíš jsou to takové věci jako třeba kachlíky v koupelně, knihovna (vytáhnout knihy), koberce dle potřeby... Prostě jednou za čas je třeba uklidit takové ty specialitky, tak pokud se to nestihne na jaře, tak podzim je taky dobrý. Ale odmítám se honit! Abyhch byla na Štědrý den vyplivnutá nebo o adventu unavená, tak to fakt raději nechám na jaro.
 Zdenka 
  • 

Svátky úklidu 

(10.12.2007 22:42:59)
Takhle jsem nazývala vánoce už jako celkem malá (cca 10 let), dodneška má moje mami tyhle záchvaty, že okolo 22. prosince musí mýt okna, nehledě na to že venku mrzne. 23. se drhnou dveře, skříně, voskujou parkety ... Ty dveře a skříně jsem musela dělat já, to jsou dodneška moje vzpomínky na vánoce ... a pak ještě to, jak tam mami 24. odpoledne běhala s hadrem, naštvaná, a leštila po nás nějaké flíčky, které jsme tam nechali. A my už odmítali cokoli dělat, koukali na pohádky, snažili se jí přesvědčit, že když se to nestihlo do štědrého dne, tak by to snad mohlo zase nějaký ten den počkat ... byla o to naštvanější, že prý jí s ničím nepomůžeme, a my byli naštvaní taky, protože jsme gruntovali proti své vůli a ještě jsme za to na štědrý den dostali takovéhle ocenění.

Radši si budu doma chovat zlé duchy než si takhle kazit vánoce ...
 štěpánka 
  • 

Re: Svátky úklidu 

(10.12.2007 23:29:25)
Nedávno jsem slyžela z úst své známé: "Vánoční úklid vymyslel nějaký idiot. Tak ať si ho ten idiot taky udělá!" Aniž bych tento "citát", znala, řídím se jím už léta a uklízím průběžně, jako celý rok. jediné, co si neodpustím je těsně před Štědrým dnem čisté povlečení. Ale to staré většinou vyperu až po Vánocích...
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Přesně 

(11.12.2007 8:54:38)
Přesně tohle má jako vzpomínku na vánoce můj muž,říká "nas...á máma, lítala na Štědrý den po bytě s vysavačem a my neslyšeli pohádky z televize.Pak se s tátou zhádali (že jí nepomáháme)a do Silvestra spolu prakticky nemluvili"
 Jíťa 
  • 

Re: Nechápu 

(12.12.2007 22:22:47)
Tak já dělám "předvánoční" úklid=gruntování už v říjnu, když je ještě teplo. Zastávám názor že gruntovat se má 2x do roka - na jaře a na podzim. Na Vánoce je to zbytečné.
Pustím si koledy a napeču spoustu dobrýho cukroví. Pečení mě totiž baví. A ještě se nestalo, aby zbylo do Velikonoc, jak tu někdo napsal. Máme s manželem takový rituál, že když přijdu z práce, on mi uvaří hrnek čaje a chvilku spolu posedíme, než se zas rozutečeme po své práci doma. Tak o adventu ten čaj doplňujeme už upečeným cukrovím. Kdybych si včas neoddělala do extra krabiček, tak kolikrát ani na Vánoce nezbyde, o Silvestru ani nemluvím.
 Bóďa+Theo 10/05+Oliver 9/08 


Děkuju... 

(10.12.2007 16:11:13)
...je to krásný článek!!!
 Andulka 
  • 

jeste jeden napad 

(10.12.2007 21:46:12)
Diky moc za pekny clanek!
Jeden moudry clovek psal na svem blogu jeste o jednom napadu do adventu. Vyrobil adventni venec a kazdy vecer na nej pripevnil cedulku se jmenem nekoho, na koho chtel ten vecer myslet a modlit se za nej. Psal, ze je fajn, kdyz se u toho sejde cela rodina a muzou si tak povidat o lidech okolo nich, na ktere si treba uz dlouho nevzpomeli. Myslim, ze i pro neverici je fajn popovidat si spolecne o kamaradech a vzpomenout si na ty, na ktere treba pres rok nemame tolik casu.
Letos se mi to nepovedlo, ale pristi rok se o to mozna pokusim...
Pekny vecer
 hani 
  • 

Re: jeste jeden napad 

(18.12.2007 13:59:40)
Tak já taky přidám jeden nápad. Pravidelně pořádáme s kamarádkami burzu recyklovatelných dárků - co se nelíbí nebo nehodí mně se většinou líbí nebo hodí někomu jinému, tak proč to vyhazovat nebo sušit roky doma ve skříni......s lahví dobrého vínka se z toho stala velmi příjemná tradice.
 Colorlight 


Děkuji za krásné tipy 

(11.12.2007 8:51:40)
Děkuji moc autorce za krásné tipy na Vánoce. Letos máme dárky už nakoupené, jen manžel ještě musí sehnat něco pro jeho rodiče a rodinu jeho sestry. Já nakoupila v listopadu, zabaleno ještě nemám. Za to máme krásné 2 adventní věnce, jeden jsem vyráběla já a druhý náš pětiletý syn. Máme ve džbánu větvičky, ozdobené jako vánoční stromeček a v okně hvězdu, kterou jsem vyrobila.
A vím, že Vánoce nejsou jen o drahotě dárků a naleštěných příbytcích. Jde o to, aby bylo čisté a naklizené nitro člověka, připravené na příchod oslavy narozenin Ježíše. Chtěla jsem letos, stejně jako každý rok, dávat typicky drobné vánoční dárky, u některých se mi to podařilo, ale např. u našich 3 dětí moc ne. Budou zavaleni dárky za tisíce... Neumím to jinak.
Budu se inspirovat a pro příští roky se snažit, aby Vánoce byly spíše o setkávání, společně prožitých chvílích, klidné atmosféře.
Jo a s tím úklidem - jelikož máme 3 děti, jeden je pětiletý a dalším dvěma je 17 měsíců, máme tu gruntování každý den, na Vánoce si možná ulevíme a ten binec "jen" shrábneme do krabice, nebudeme to třídit podle druhu kostiček :o)))
 Colorlight 


Re: Děkuji za krásné tipy 

(11.12.2007 9:03:33)
A cukrovíčko? Dneska zadělám těsta (letos 2 druhy v krabici od Labety - linecké a perníčky) a rodinný recept na vanilkové rohlíčky. Ve čtvrtek nedám kluka do MŠ a uděláme linecké, tak, aby si to užil. A pak někdy po večerech, třeba až budou dávat nějaký pěkný film v TV, sednem s manželem do obýváku a budem patlat. Otevřem si k tomu lahvinku vína, uděláme si pěkný večer. Počítám s tím, že mu to moc nepůjde, ale bude u toho se mnou a budem si povídat. Na další várku pozvu sestru, má malé miminko, tak jí spíš uvařím čajík a budeme krafat a já u toho vykrájím nějaký ty perníky. A večer, až přivedu Martínka, vykrájíme z perníčku stromeček, ten navlíkneme na takovou tyčku a ozdobíme. Já si pamatuju, když jsem nebyla na MD a chodila do práce, jak ženský v půlce prosince tvrdily, že už mají 14 druhů a ještě potřebují udělat 7 druhů, jak jsou už teď stahané. Tohle nemíním nikdy ve svém životě aplikovat. Prostě pokud na to nemám sílu a ani chuť, péct nebudu a něco koupím. Letos ale chuť na pečení mám a bylo to tak i cca 10 let zpět. Nikdy se mi nestalo, že bych byla z pečení cukroví stahaná, prostě si v klídku pravidelně patlám ty své 3 druhy a nakonec to vypadá krásně, máme i na rozdávání a do Silvestra je to snědené.
 Míša 
  • 

Re: Děkuji za krásné tipy 

(11.12.2007 9:38:29)
to je pravda, pokud někdo má chuť péct, tak jo, ať se peče třeba pro celou cukrárnu. Ale určitě ne z donucení a je to takové podvědomé donucení, že ženská peče a nadává, jak je unavená a kolik toho ještě musí udělat. Je to hrozně smutné a např. moje mamka je taková. Achjo, s tím člověk nic neudělá, může udělat jedinou věc - zařídit si to jinak. Buď péct s radostí (či uklízet) nebo vůbec ne. Taky jsem "zasvobodna" jezdila domů na Vánoce třeba 23.12. - kvůli práci a mamka nás hned zapřáhla (a ještě k tomu nebyla vůůůbec v dobré náladě). My samozřejmě se sestrou pomohly, o Štědrém dnu uklízely, ale na Vánoce domů jsme se netěšily. Teď jsem s mamkou mluvila a zase peče, a prý kolik toho musí ještě napéct, kolik má práce. Tak jí říkám, mami proč, nepeč toho tolik. Odpočívej! Ale mamka? Zažitý stereotyp. To se fakt nedá změnit. Přitom bude péct jen pro mou svobodnou sestru. Nám sice také přiveze, ale já chci, aby přivezla hlavně dobrou náladu!
 Jíťa 
  • 

Re: Děkuji za krásné tipy 

(12.12.2007 22:32:34)
Mám tip pro ty, kdo neradi pečou a chtěli by domácí cukroví. Praktikuje ho jeden můj kamarád (teda spíš jeho žena - oba jsou hodně pracovně vytížení). Mají se svou rodinou dohodu, že každý napeče 1-2 druhy cukroví a pak si to povyměňují. Výsledek je, že mají cca 12 druhů a v takovém množství, které jsou schopni za svátky sníst.

Jinak já peču ráda, takže si to užívám. Každý rok si říkám, že nebudu dělat víc jak 10 druhů, ale obvykle ještě objevím nějaké zajímavé recepty v časopisech a nakonec je jich 15 a více.
 ANNAHAM 


Re: Děkuji za krásné tipy 

(12.12.2007 15:02:06)
Tak nějak se mi to líbí, aby bylo sice uklizeno, ale žádné násilí a taky napečeno, ale jenom s radostí. Já peču hrozně nerada. Teď je mi 55 let, tak jsem to vzdala úplně, pekla jsem jenom s dětmi, když byly malé. Teď peče starší dcera ( bydlíme společně). Včera jsem přišla domů z práce a tam to tak nádherně vonělo - holky pekly perníčky. Vnučce jsou teprve 3 roky, její maminka jí vystrojila do takové krásné zástěrky, moc jí to slušelo. Byla celá upatlaná, růžové tvářičky a celá šťastná. Říkala jsem si, že to máme všichni za odměnu, posledních několik let jsme měli velké trápení, tak mě to domácí štěstí až dojímá. Taky máme takový zvyk, že děláme pro přátele adventní věnce se svíčkami a věnce na dveře. Materiál většinou nastříháme na zahradě, nebo když jdeme na procházku, svíčky a nějaké drobnosti koupíme. Nejkrásnější na tom je, jakou si při tom uděláme pohodu. S chvojím většinou pracujeme venku, tak to si uděláme grog nebo svařák. Dozdobujeme pak doma v teple. Je fajn přemýšlet o tom, jaký by se komu věnec či svícen líbil, někomu uděláme přírodní, jinému zase s blýskavými ozdobami.Je příjemné pak těmi věnci přátele obdarovávat. Říkají, že když mi přineseme věnce, tak pro ně už začínají vánoce. Můj muž i zeť sice naoko nadávají, že už toho děláme moc, mnohdy do noci, a je z toho binec, ale myslím, že tu vůni jehličí a atmosféru okolo vlastně mají moc rádi a jsou pak na naše výtvory pyšní.
 bublinka25 


Moc pěkný článek, 

(12.12.2007 12:36:31)
líbil se mi hlavně proto, že těmi dobrými nápady, jako jsou kartičky s milým textem pod stromečkem, rozhodně potěším víc, než nějakou věcí, kterou třeba vůbec nepotřebují. Nevím, jestli s tím pochodím zrovna u nás doma (tedy spíš u manželovy rodiny, nejsou příliš citově založení), ale moje rodina to rozhodně ocení. Fakt dobré tipy!!
 Jíťa 
  • 

Re: Moc pěkný článek, 

(12.12.2007 22:41:49)
U nás si dáváme jen drobnosti. Vždycky se snažím vymylset něco, co ostatní potěší. Loni jsme dali rodičům (jak mým tak manželovým) přáníčko a dovnitř vložili fotku z UTZ a napsali jim k tomu, že budou narok babičkou a dědečkem. Myslím, že žádný dárek neměl ten rok větší úspěch.
Letos zatím nevím co, ale asi dostanou fotorámeček a několik fotografií vnoučka.
 Zdenka + 4 
  • 

Take dekuji 

(14.12.2007 17:51:11)
Mila Hanko, dekuji za Vas clanek. Jsem uz starsi maminka a vzdycky jsem se snazila, aby deti mely krasne vanoce. Jsem rada, ze se to vetsinou darilo. I ted hledam inspiraci cim je potesit. Nahodou jsem si precetla Vas clanek a rada bych se podelila o svou zkusenost. Vsechny me deti jsou vytvarne nadane a casto pouzivaly sve vytvory k obdarovani ostatnich. Nejmladsi syn nemel moc penez na darky a tak na drevoryty napsal kazdemu svemu sourozenci dopis. Popsal v nem, proc je pro nej dulezity a jak ho ma rad. Ostatni sourozenci si tento dopis uschovali a vzali si jej s sebou i do kdyz odesli z domu. Jedna z mych dcer nemuze mit tento dopis u sebe a i kdyz spoustu veci vyhodila, tento vanocni darek mi poslala zpet. Mam jej ulozeny a stale se k nemu vracim.
Nevim, kolik toho uskutecnim v pristim roce, ale co pujde, zavedu jeste ted. Vim, ze se blizi svatky a mluvi se o peceni a radosti. Ale nemuzu vedet, jestli pristi rok budu mit komu napsat pranicka na adventni kalendar a na adventni venec. Lide do naseho zivota prichazeji a take z neho odchazeji a tak at to stihnu. Moc jeste jednou dekuji a preju vsem takove vanoce, aby pro Vas i vase deti byly radostnym obdobim.
 Martin 
  • 

Moc hezký článek, díky! 

(15.12.2007 23:23:00)
Přidám jeden nápad: Na dárky se kromě jmenovek přilepí i malá kolečka s fotkou (stačí portrét - obličej) obdarované osoby. Dárky pak mohou u stromečku rozdávat i předškolní děti, když neumí číst.
 Klárinka 


Re: Moc hezký článek, díky! 

(22.12.2007 11:23:28)
Děkuji za pěkný článek!!! Milé pohlazení před svátky. Mnohé tradice dodržujeme ale nějaké nápady se mi moc líbí...děkuji a přeji pokojné vánoce.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.