| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Příště chci rodit jako rodička, ne jako pacientka

 Celkem 170 názorů.
 caira 
  • 

UUUUFFF 

(6.11.2007 9:33:07)
Mila Nado,
to je hezke, ze si nestezujes..
Ale cely clanek jsem pochopila jako jednu velkou stiznost.
Tvuj postoj Ti neberu, to nemuze nikdo, na svuj nazor mas zcela pravo,ale....
Mozna by bylo dobre prostudovat si literaturu a zjistila by si, ze donosenost deti se pocita dle terminu porodu podle posledni menstruace nikoliv dle ultrazvuku.
Mozna by si nebyla priste tak prekvapena.
Ja uz mam rozeni deti za sebou, porod probihal dost shodne s Tvym, mne nic nevadilo, nic neudivilo - brala jsem to, ze to tak proste je.. chtela jsem dite, dite zrovna chtelo ven (a to nemluuvim o tom, ze v dobe porodu chybelo na sale okno (3.1.2003) takze dost zima, siti a nasledny odpocinek na sale se konaly take.. mozna to bylo tim, ze jsem nepatrala, jak by to byvalo mohlo byt jinde. Jela jsem rodit do fakultni nmocnice, protoze pokud by nastaly komplikace, stejne by mne tam prevazeli.. pokud bych mela dite v inkubatoru, jelo by samo do FN, a ja bych treba zustala v male, lec dle znamych dobre porodnici.
To byl muj duvod, proc zvolit starou opryskanou porodnici se zastaralymi metodami.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 9:53:26)
Cairo, to, že se termín porodu počítá od poslední MS je známá věc. Otázkou je, jestli není chyba, jak se doktoři snaží napasovat všechny ženy, do nějakých průměrných hodnot. To, že žena dostane MS, i když je už těhotná, není tak neobvyklá věc. Proto považuju za profesionálnější přístup, když se původně snažili odhadnout stáří plodu z ultrazvuku. Tam se přece dají pozorovat přesnější znaky pro určení stáří plodu. Opačný problém měla zase kamarádka, která má delší cyklus a proto nemá ovulaci podle tabulek, ale později. Protože si vedla záznamy, věděla, kdy bylo dítě počato. Doktoři ji ale přesvědčovali, že dítě přenáší a chtěli porod vyvolávat, případně provést císařský řez. V druhé nemocnici ale dali na její záznamy a dítě se narodilo přesně podle jejich výpočtů.
 zuzini 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 10:20:51)
O mém prvním těhoteství jsem se dozvěděla až v 19tt, protože jsem měla každý měsíc pravidelnou menstruaci. Nevím nevím jak bych dopadla, kdyby doktoři určili TP podle poslední menstruace a ne podle ultrazvuku.
 suzann 
  • 

Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 10:25:09)
tomu taky nerozumím. Dítě s naprosto normální váhou a délkou je uznáno jako nedonošené?
Musím říct že jsem si o porodnicích nedělala iluze, ale fakt jsem si myslela, že už na tom jsme líp.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 10:30:55)
A tomu se pak říká baby friendly porodnice. Zavřem dítě pro jistotu do inkubátoru. To je jedna z věcí, které se v budoucnosti děsím. Já sama jsem se narodila jako termínově donošené dítě, ale měla jsem 2,45 kg. Děti se prý tehdy dávaly do inkubátoru, když měly pod 2,5. Naštěstí personál uznal, že jsem v pořádku, měla jsem dlouhé vlasy i nehty, a nechal mě venku. Prostě celá rodina jsme malá a po ženské 1,55 m a 48 kg nemůžou chtít 4kg dítě.
 Bernadeta, 5 dětí 


Re: nedonošené - pod 2,5kg stále plátí 

(7.11.2007 16:37:19)
Děsíš se právem. Malá matka /152/ a menší otec /162/ je i moje zkušenost. Od 30.týdne neustálé sledování v porodnici - malé mimi a zákonitě lékařsky hypotrofie plodu. Vždy to tak dopadne, alespoň u mě. Podívej: 2450g, 2980g, 2370g a závěrem bonus 1980g. Všechny dobou těhotenství donošené! A zdravé!!
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 18:49:30)
"Dítě s naprosto normální váhou a délkou je uznáno jako nedonošené?" - no jasně, proč by ne, že jo, alespoň se pak můžou ohánět skvělejma statistikama "zachráněných nedonošenců" :)))!
 Monika 
  • 

Nedonošenost miminka 

(11.11.2007 22:02:59)
Nemyslím si že dítě bylo nedonošené podle váhy, ale nedonošené z hlediska délky těhotenství, porod před 36.týdnem se považuje za předčasný a takové dítě je z lékařského hlediska lehce nezralé. Za zralost a donošenost se nepovažuje jenom váha, ale i např. stav kůže apod., i když celkový stav dítěte je dobrý. Takže když byla dcera v inkubátoru, nedělala bych z toho takovou kovbojku, dítěti to opravdu neublížilo. Můj druhý syn se narodil ve 35t+6, měl 3,20kg a 47cm(po 10-ti týdenním pobytu v nemocnici s nohama nahoře to je úspěch,klubal se na svět už ve 26.t). Sice nebyl v inkubátoru, ale byl lehce nezralý. A první syn se narodil ve37t+5, měl 2,90 a 49cm.Takže se ničeho neděste, vše bylo v pořádku.
 Aja 
  • 

Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 10:45:43)
Nejpresnejsi je urcite stari plodu podle ultrazvuku ale z prvniho trimestru, pote jiz ne.
 zuzini 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 11:06:48)
Mě stáří plodu určovali v trimestru druhém a rodila jsem den po termínu, tak nevím. Jak jinak mi to měli určit?
 zuzana 
  • 

Re: UUUUFFF 

(7.11.2007 16:28:10)
Ale ja jsem take mela mesicky 2x a uz jsem tehotna byla, proto jsme se museli k te posledni menstuaci spolu dopatrat a pomoci ultrazvuku a stari plodu podle uzv najit tu "pravou" posledni menstruaci. Takze stejne se tehotenstvi pocitalo od posledni menstruace, proste pokud to jde, tak se to tak dela skoro vzdy. Pravdou zustava, ze ne vzdy to jde, protoze kdyz jsem kojila druhe dite, otehotnela jsem u prvni ovulace, tudiz jsem posledni menstruaci opravdu nemela a tak se pocitalo stari jen dle ultrazvuku.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 10:43:52)
Je to znama vec, neustale to kazdy vtlouka rodickam do hlavy. Nerikam tim, ze s tim souhlasim.
Proste je to vseobecne dany fakt. Hotovo.
Zarazejici je, ze jako nedonosene bylo oznaceno dite s pomerne vysokou vahou. I kdyz, pokud by pacientka mela napr. diabetes muze byt vysledna vaha ditete vyssi..
 Eva, 2 děti 
  • 

určení stáří plodu 

(6.11.2007 12:01:12)
Cairo, termín porodu se skutečně počítá podle poslední menstruace, ale jestliže ultrazvuk v 1.trimestru vykazuje odchylku o více než jeden týden, počítá se termín porodu podle tohoto ultrazvuku a ne podle poslední menstruace. Takto bylo postupováno u obouch mých dětí, které se podle poslední mentruace měly narodit o 14 dní dříve, ale narodily se skoro na den tak, jak určil ultrazvuk.
 Betull 


Re: určení stáří plodu 

(6.11.2007 13:53:12)
ano, presne takove je pravidlo! Viz porodnice.cz
 Iva, Viki a bříško 
  • 

Re: určení stáří plodu, porod ve Francii a Rakousku 

(6.11.2007 14:27:31)
ahoj,

mě u prvního dítka podle menstruace stanovila lékařka termín na 28.8., po ultravzuku na konci prvního trimestru ho posunula na 21.8. a malý se nakonec narodil 11.8. to vše ve fakultní porodnici v Grenoblu. Podle tabulek na netu mi termín vycházel na 14.8., takže tomu byl nejblíž. Druhé mimi se narodí v Rakousku (opět fakultní prodnice), lékař stanovil termín podle menstruace na 19.1., po ultrazvuku ho neposouval a podle tabulek na netu to vychází na 20.1., tak uvidíme. Hlídání si pro jistotu zajištíme už do 9.1., kdyby si miminko pospíšilo.
Jinak ve Francii se tou dobou smělo rodit jen v leže, od 4cm jsem byla napíchnutá na infuzi (tou dobou jsme dorazili do porodnice, jinak ji dávají všem už ve 3cm, asi od 6cm jsem měla povinný epidurál, malý šel zadečkem. d příchodu do porodnice se nesmí jíst ani pít). Vše dopadlo dobře, oněch 7 lidí (lékaři, porodní asistentky apod.) jsem při samotném tlačení vůbec nevnímala (byť jsem z toho dopředu měla obavy), myslela jsem jen na miminko. Jen ho na chviličku odnesli na odsátí a pak už mi ho dali na hrudník. Změřili, zvážili (koupalo se až druhý den)a přiložili k prsu. Pak už jsem ho měla pořád jen u sebe. Všichni byli velmi laskaví, sestřičky chodily s teploměrem jen 1x denně, nikdo nás nebudil před 7.30, kdy byla snídaně a gynekologická prohlídka(dřív by Francouzi asi nevstali, pak následovalo koupání a vážení miminek. Při té příležitosti personál převlékl postele a postýlky, následoval oběd a pak večeře. Jinak nás nikdo nerušil. Kdybych byla na pokoji sama, asi bych zůstala určenou dobu, ale raději jsem požádala o odchod o den dříve. Problémem totiž bylo naprosté nedodržování návštěvních hodin a permanentní přítomnost 2 - 6 příbuzných či známých u mé sousedky (od 10.00 dopoledne až do 20.00). Vzhledem k tomu, že jsem nespala jednu noc, kdy jsem rodila a dvě následující prochodila s miminkem na rukou, jsem tak neměla ani chviličku, kdy bych si mohla odpočinout. Návštěvy rušili i malého, který v noci plakal a ve dne by býval spinkal, kdy byl na pokoji klid. jenže nebyl a tak jsme šli raději dřív domů.
Snad to půjde i tady v Rakousku, kde jsou pokoje bohužel po 4, za jedno či 2lůžkový pokoj se musí hodně připlácet (téměř 2000 euro na 5 dní), pokud nemáte soukromé připojištění. Jinak polohu při porodu si zde lze vybrat a pít se během porodu smí.
 zuzana 
  • 

Re: UUUUFFF 

(7.11.2007 22:18:56)
Pracovala jsem na mlé porodnici, kde jsme byli jedna velká rodina každá rodička přistupuje k porodu jinak,každý porod probíhá jinak.Pokud jde hladce chválou se nešetří,ale když je porod komplikovaný a rodička i rodina nejsou trochu soudní pak za všechno může doktor i por.asistentky.I když mám letitou praxi,věřte že bych nechtěla nikoho rodit doma pokud by to nebyl překotný porod.Nedej Bože když bylo po porodu silnější krvácení ať už špatným odlučováním lůžka nebo špatně se stahující děloha.Kdysi mě bývalá kolegyně vypravovala,že zažila kdy žena po porodu vykrvácela,protože se děloha nestahovala a nereagovala na žádné léky.Říkala,že v tu chvíli i kdyby bylo kolem rodičky plno nejlepších doktorů není šance něco udělat.Trvalo to jen pár vteřin a život vyprchal.To je jeden z důvodů proč bych se bála rodit doma.Taky něco k té mamince jak chvátala z porodnice domů.U nás maminky šly domů až po týdnu.Byly odpočaté,děti oočkované rozpité denně pod lékařským dohledem zkrátka péče na úrovni.Někdy byly taky smutné chvilky,když maminka přišla bez ozev.Dnes je těžké pracovat ve zdravotnictví,protože do toho někdy mluví i ti,kteří neznají důvod nebo příčinu čehokoliv a hned je u toho tisk,televize a pod.Např.v jedné nemocnici nedávno spadl v noci s postele.Byl z toho poprask a přitom kolikrát přivezou z domu starého člověka právě proto,že jim spadl s postele a zlomil si krček.Připadá mě to že někdy to dělají hlavně k vůli penězům,které chtějí získat od nemocnic.Zarazilo mě taky,že za tu výměnu dětí odvolávajílékaře,primaře a pod když je to věc pouze sestry,která dítě převezme okamžitě jsme je vždy popsala,číslo dala dítěti i mamince a vše další,než ho uložila do postýlky a je nepochopitelné že se to stalo,když na to měla 15min,než byl další porod.To jsou mé úvahy a hlavně,dnes je jiná doba a těžko všechno chápu.Maminkám přeju jen samé bezkomplikované porody a zdravotnickému personálu hodně pevných nervů a jen samou radost z práce.
 Niki 
  • 

Re: UUUUFFF 

(8.11.2007 6:43:32)
Máš pravdu, mají to ti chudáci zdravotníci těžký, když jsme jim do toho začali kecat pacienti. Jen tak mimochodem, jde o tělo a zdraví pacientů ne? Narodila jsem se o měsíc dříve, v žádném inkubátoru jsem prý nebyla, porodní váha 3 kg rovné a kojená jsem nikdy nebyla. Zatím nemám žádnou alergii ani astma ani jinou civilizační chorobu, také mi nepříjde, že bych měla vlivem nekojení nižší IQ, potom by totiž na medicímu přijímali lidi s nižším IQ. Mě, doufám, jako budoucí lékařku, zajímají názory a představy pacientů o léčbě, ale jde o to je informovat a "neblábolit" na ně latinsky, aby si připadali jako blbci. Také porod není nemoc a za takovýhle provoz od 5:00 v porodnici bych snad i pokousala :-). První "návštěva" u porodu, byl pro mne šok. Naivně jsem se zeptala, proč má rodička evidentě nepředstavitelné bolesti, když existují analgetika při porodu. No a to jsem se tedy provinila, byla jsem za blbce, přece se to nestihne, epidurálek přestává působit, kde zase najít anesteziologa atd. No nevím, myslela jsem, že už jsme někde jinde. Na druhou stranu jsem viděla i sestru na neurologickém oddělení, která byla pokousaná pacientem. Takže zdravotnictví v dnešní době nebude med ani pro jednu stranu.
 Petra 
  • 

Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 12:52:03)
Jelikož jsem věděla, kdy jsem otěhotněla (bylo to až 24 DC), tak jsem si podle toho prostě upravila poslední menstruaci. Tudíž jsem podle záznamů otěhotněla přesně uprostřed cyklu a tím pádem prakticky skoro přesně v termínu porodila.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Snaha o vyvolání porodu!!! 

(6.11.2007 15:53:03)
ANO, přesně to jsem zažila s oběma dcerami... V době početí první jsem pracovala 180km od manžela, takže jsme se viděli jen o víkendech a to ještě ne pokaždé. Vzheldem k tomu, že jsem strávila 3 týdny na škole v přírodě v Krkonoších, kde za mnou manžel nebyl, VĚDELI jsme, že dítě muselo být počato 20. nebo 21. 6., kdy jsme byli spolu.... Přesto mi doktor vypočetl TP na 29.2. Od počátku března jsem bojovala o každý den, později o každou hodinu.... Nakonec jsem i vynechala návštěvu poradny, aby mi porod nechtěli vyvolávat. Dcera se narodila 21.3. a měla 3,20 kg / 50 cm, takž celkem standartní mimi....
U druhé dcery jsem měla nejen vlastní tvrzení, KDY jsem počala. Byla miminko ze zkumavky, takže jsem přesně věděla, kdy mi byly odebrána vajíčka, kdy oplozena (to by asi bylo datum, kdy jsem "otěhotněla") i kdy proveden transfer emryí. Můj gynekolog tady na malém městě tvrdě trval na TP dle data PM. Já si spočítala TP na 1.8., on ovšem došel k datu 16.7. Celé těhotenství naprosto v pohodě, žádné potíže, veškerá vyšetření OK... Asi 23.7. mně různými výhrůžkami ("Vždyť jste to dítě TAK chtěla a teď ho zabíjíte" patřila k těm mírnějším) donutil jít do porodnice ležet a 30.7. mi na UTZ řekl, že si dítě mačká pupeční šňůru a pokud nemá dojít k jeho poškození následkem nedostatku kyslíku, tak musí vyvolat porod. Vzhledem k tomu, že mi z UTZ předpověděl kluka nejsem si jistá, jak dobře UTZ "četl¨" :o). Ale pokud mi řekl, že něco může dítě ohrozit, nehádala jsem se a nechala si porod vyvolat....
MMCH dcera měla 4 kg/52cm a taky musela do inkubátoru :o))))
 Amina 
  • 

Re: Snaha o vyvolání porodu!!! 

(6.11.2007 16:54:45)
Po zážitku při prvním porodu (vyvolávání pět dní kvůli přenášení, dcera byla počata několik dní po tabulkové ovulaci, ale nikoho to samozřejmě nezajímalo, tabulky jsou holt tabulky) jsem si nyní termín poslední MS upravila také, k početí došlo opět později. Jsem zvědavá, jestli jsem se trefila:-))
 Lenca 
  • 

Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 10:02:39)
Na tohle nejde nerict svuj nazor. Myslim, ze kdyz nekdo rekne, ze bral vsechno tak, jak bylo, neni normalni. Nebo se o tomhle da aspon hodne pochybovat, protoze vzdycky je neco, co by si clovek pral jinak. A ne se sebou nechat delat cokoliv, protoze to tak proste je. V kazde porodnici pristupuji k porodu jinak ale nemyslim si, ze by mnoho zen zazilo na 100% porod jaky si praly a predstavovaly
 Fifinkaa 


Tak nějak si BOHUŽEL představuju porod v nemocnici. 

(6.11.2007 10:29:06)
Ještě jsem nerodila. Znám pouze porodní příběhy od svých kamarádek a známých. A bohužel se od porodu zakladatelky moc neliší. Navíc samozřejmě nešlo o porody nedonošeňátek, ale procedůry probíhaly dost podobně. Prostě porody v našich nemocnicích až na výjimky probíhají opravdu spíš jako operace, než jako přirozený intimní proces. Rodička musí vyplňovat formuláře, často u ní nemůže být v 2. době porodní její manžel, často se jí zakazuje hlučněji se projevovat, často je považována jen za nádobu, ze které je třeba dostat dítě, často je porod dítěte zbytečně urychlován, často je po porodu nesmyslně rušen její zasloužený spánek.
Svého porodu se nebojím, ale opravdu bych ho také jednou chtěla prožít jako rodička a ne jako pacientka. Ale je to spíš sen, který se mi pravděpodobně nesplní.

P.S. K tomu termínu porodu. Kamarádka měla IVF a tedy přesně věděla termín počení. Přes to jí byl TP počítán stále podle poslední MS... Na to fakt není co říct.
 Fifinkaa 


Re: Tak nějak si BOHUŽEL představuju porod v nemocnici. 

(6.11.2007 10:33:37)
Teda myslela jsem 1. dobu porodní, pardon. :-)
 suzann 
  • 

Re: Tak nějak si BOHUŽEL představuju porod v nemocnici. 

(6.11.2007 10:40:43)
fif, píšeš "Kamarádka měla IVF a tedy přesně věděla termín počení. Přes to jí byl TP počítán stále podle poslední MS... " na to fakt už nemám slov. Měli by je zažalovat, myslím že by asi uspěli. Tohle už přece není normální!!!
 Fifinkaa 


Re: Tak nějak si BOHUŽEL představuju porod v nemocnici. 

(6.11.2007 10:59:57)
Taky mi to připadá nenormální. Hlavně, že jeli podle svých tabulek a předpisů. :-(((
 marki 
  • 

Re: Tak nějak si BOHUŽEL představuju porod v nemocnici. 

(7.11.2007 10:06:57)
Fifi, počkej, ale den zavedení embrya do dělohy přece není dnem početí - početí je spojení spermie a vajíčka, k němu došlo přece dřív, "ve zkumavce", ne :-) A datum zavedení embrya určují podle cyklu, tak mi zase tak divné nepřijde.
 Natálie Novotná 
  • 

Re: Tak nějak si BOHUŽEL představuju porod v nemocnici. 

(7.11.2007 15:58:47)
Na to něco bude, oplození nemusí být ten den.
 due soli 


Re: Tak nějak si BOHUŽEL představuju porod v nemocnici. 

(6.11.2007 11:46:15)
Fifi, pak je tedy nejlepší o porodních příbězích nepátrat a neposlouchat. Já jsem se tomu v těhotenství vyhýbala, začala jsem je číst až po porodu. Bohužel jsem se setkávala, nebo setkávám spíš se záporným hodnocením (myslím na netu), ale z vlastní zkušenosti a zkušenostech mých kamarádek vím, že většina měla klidný porod a dobrý přístup, co se týká personálu. Ale možná je to i tím, že člověk vyjádří nahlas spíš to co je v jeho očích "špatné", nebo "jiné", než si myslí.
I na mě článek působí jako stížnost..
Chtěla bych zakladatelku "uklidnit", že i u "normálních" porodů se dokola odpovídá na stejné otázky několikrát, několika lékařům a o co si člověk neřekne, to nemá. Ale to je pochopitelné, nikdo nám myšlenky číst neumí.
Ani hekat se nemusela bát, byla přeci v nemocnici, ne v diavadle! Opravdu se to tam čeká, že si rodička uleví dle svého..
No a kolikrát někdo vlezl do pokoje jsem nepočítala, bylo mi to celkem jedno. Novorozeňátka z vedlejších pokojů také celé noce proplakala, ale jestli to bylo hlady, to nevím, ale zajímalo by mě, jak to poznala zakladatelka!! Že by se jí maminky chlubily, že jim záměrně nedávají mléko..... ???
 suzann 
  • 

Re: Tak nějak si BOHUŽEL představuju porod v nemocnici. 

(6.11.2007 13:42:51)
máš pravdu, nejlepší je nečíst a nepátrat. Já jsem třeba nakoukla do jedné knížky, přes docela dobrý, občas útrpný začátek jsem se dostala k řádku "došla jsem ke křeslu, tam mi přivázali ruce i nohy a čekala jsem na doktora, myslela jsem že tu bolest nepřežiju..." A to už jsem knížku zaklapla.... (mimochodem důvod tohoto jednání namísto přirozeného průběhu byl vyšší věk rodičky). Pro mě to prostě byla hrůza. Za žádnou cenu tohle nechci prožít, a popravdě řečeno se opravdu vyhýbám nejen těmto, ale i různým "tragičtějším" porodním příběhům.
Co naopak vyhledávám, jsou krásné příběhy (nejčastěji o ambu porodech či porodech doma, kterým fandím). To si fakt užívám :-)
 Megrin 


Re: Tak nějak si BOHUŽEL představuju porod v nemocnici. 

(6.11.2007 14:47:32)
Margaret, neřekla jsem, že u ostatních porodů nic takového není. A vím, že nikdo číst myšlenky neumí, ale o tom to nebylo, na nic, co se mi "dělo" jsem si nestěžovala. V téhle porodnici se opravdu nečekalo, že budu hekat - byla jsem několikrát upozorněna, že tu nejsem sama a že si musím uvědomit, že každým hlasitým projevem plýtvám drahocenou energii :-)

A ohledně toho hladového miminka - věděla jsem, že je hladové. Malou jsem chodila kojit každé tři hodiny na dětské oddělení. Každé tři hodiny tam též chodila paní Vomáčková a pokoušela se za asistence dětských sester malého nakojit. V noci je provoz dětského oddělení omezen, je tam méně sestřiček než ve dne, takže zatímco moje dcera dostala v noci cizí mateřské mléko, paní Vomáčková se v noci pokoušela synka kojit sama. Každé ráno jsme se spolu potkaly na dětském oddělení pří první ranní návštěvě, ona uplakaná a zoufalá. Teprve po několika dnech se jedna sestřička slitovala (nebo jí už možná ruply nervy a nemohla se na toho malého hladového človíčka dívat) a dala paní Vomáčkové na vlastní zodpovědnost (doslova řekla: já si to paní doktorce zodpovím) pro malého umělou výživu.
 due soli 


Re: Tak nějak si BOHUŽEL představuju porod v nemocnici. 

(6.11.2007 20:54:04)
Megrin, to čtení myšlenek bylo zmíněno jen tak btw, vím, že o tom v článku nic nebylo.
Ale je teda šílené, že tě upozornili, že máš být zticha!!!
Jinak díky za vysvětlení hladového miminka. S kojením jsem měla dost velké problémy, dětská sestra mi řekla doslova: "Takže si vyberte, buďto kojit budete, nebo kojit nebudete". Když jsem to řekla lékaři na vizitě, padl do děsu a hned to šel napravovat. Mě totiž sestra ukázala půlminutovou instruktáž a odešla, malá hned odpadla a samozřejmě se mi ji už nepodařilo správně přiložit.. Pořád jsem je otravovala s pomocí, ale zrovna měla službu tato šílená sestra, takže to byla hrůza. Dali mi pro ní i UM asi 2x-3x ale do propouštěcí zprávy napsali: plně kojena..
 Stáňa a dva kluci 


Změny 

(6.11.2007 10:29:06)
Naďo,
rozumím Ti, co jsi článkem myslela...je to prostě zdravotnická mašinerie a je mi z toho smutno. Proč musí tříkilové dítě strávit tři dny v inkubátoru místo v náruči u mámy? Já vím, předpis je předpis, ale kde zůstal zdravý rozum a normální uvažování?
Proč nemůžou ženy v porodnicích rodit v klidu a následné dny být s miminky bez zbytečného vyrušování? Copak je to tak složité udělat nějaké změny?
Rodila jsem ve Vrchlabí a tam to šlo. Žádný klasický nemocniční režim, vše se dá uzpůsobit. TAkže pro Cairu, když budeme všechno jen snášet a nebudeme chtít něco měnit, tak se taky nic nezmění.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 10:47:08)
ver mi, v mem pripade opravdu nebylo nic nad ocekavani ani do plusu ani do minusu.
Prose to probehlo, oba zijem.
Ale mozna muj postoj souvisi s tezkym urazem v mladi, kdy jsem stravila na ARU par tydnu a doktori mi zachranili zivot. Chapu, ze tuhle zkusenost s lekari kazda nema. A ani ji kazde nepreju.
 Evena, tři děti 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 10:44:29)
Milá Cairo, opravdu nemůžeš nikomu naznačovat, jak se má cítit, a jak má co brát.... A striktní dodržování termínů podle menstruace? Všechny děti jsem rodila po termínu (vždy téměř 14 dní), u prvních dvou mi vyvolávali porod, u třetí pan doktor "vydržel" nebýt podle tabulek a počkal. Dcera se narodila spontánně, délka těhotenství podle menstruace 42 týdnů a 4 dny, což správně podle lékařských tabulek nemá být. Vždy jde o to, jestli se bude lékař řídit striktně pokyny, nebo posoudí díky své zkušenosti situaci sám a hlavou (po zvážení všech rizik, samozřejmě)
 piraela 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 11:12:22)
Také jsem měla pouze jeden termín porodu podle poslední menstruace. Marně jsem doktory přesvědčovala, že jsem měla menses po 40 dnech. Pro přenášení mě zavřeli v době termínu do nemocnice, což jsem nesla těžce, doktoři na mě nebyli příjemní, v pokoji byly samé ženy po operacích, působilo to na mě depresivně. Syn se narodil v termínu podle prvního ultrazvuku. Jasně, jsem ráda, že všechno dobře dopadlo, ale proč jsem musela dny před porodem trávit v nemocnici, když bylo všechno v pořádku,porodnice je od nás 15 minut. Byla jsem nevyspalá, vystresovaná.
Druhý syn se narodil také o těch deset dní déle,ale ne oficiálně...udělala jsem něco, co bych dnes už neriskla, nahlásila jsem datum poslední menses o deset dní déle.
 Fifinkaa 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 11:53:44)
Piraelo, s tím co nazýváš riskem souhlasím. Pokud by má kamarádka nahlásila poslední MS tak aby početí vyšlo na IVF, tak by si ušetřila hromadu problémů. Záleží na tom jakou máš zkušenost se svým doktorem, jestli je to "tabulkář" nebo hlava se selským rozumem. :-)
 Markéta 
  • 

Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 16:33:12)
ja to nechapu, jaktoze zavreli do nemocnice. to te tam vezli nasilim? proc jsi proste nezustala doma?
 piraela 


Nikdo se mě neptal... 

(6.11.2007 21:56:10)
Moje doktorka mě poslala do nemocnice, protože jsem už měla pár dní po termínu. Nechtělo se mi tam, několik dvě hodiny jsem strávila v parku v nemocnici s manželem( a vykouřila tři cigarety, přesto, že jsem v těhotenství nekouřila) , než jsem se odhodlala tam jít. Jsem srágora, nemocnice nesnášim...Když jsem tam dorazila a čekala na chodbě, šli kolem nějaký doktoři, přečetli si papíry a řekli, no to z vás máme radost v pátek odpoledne... Řekla jsem jim, že tam stejně nezůstanu(no jako malé děcko :-) Bohužel jsem se měla převléct do košile(což jsem neudělala) a počkat na vizitu. Byla jsem rozhodnutá, že půjdu domů na revers. Na doktora jsem čekala tři hodiny, manžel na chodbě. Když přišel a já seděla(né ležela!) na posteli nepřevlečená do noční košile, hned mně vynadal, co to má být!!! Řekla jsem mu , že podle UTZ mám termín až za čtyři dni, že jsem měla nepravidelnou menstr., že je všechno v pořádku a že bydlíme kousek od porodnice, že chci prostě domů. Řekl mi, že mě nepustí, na to jsem odpověděla, že stejně půjdu na revers...Pak ně mě zvyšoval hlas, jestli mi za to to dítě nestojí atd., no řvala jsem, asi to způsobily i těh. hormony. manžel za ním šel, on mu v klidu vše vysvětlil, že čekám nadměrně velké dítě a ještě mám po termínu ( Daník: 3,60 kg a 51 cm). No zůstala jsem tam, zbytek nocí prořvala, dni nějak přežila. Naštěstí se malej narodil sám, porod nemuseli vyvolávat. Rodila jsem 12 hodin, totálně nevyspalá a vystresovaná. Teď už na to koukám s nadhledem, ale myslím, že to tak nemuselo být.
Druhé dítě: termín posled. menstr. jsem si vymyslela, aby vyhovoval doktorům-vše v pořádku.
Třetí dítě- neplánujem-ale buď doma, nebo alternativní porod s dulou- věřím svému tělu
 wicky 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 10:47:24)
Mila Cairo,
musim souhlasit s prvnimi tremi radky Tveho komentare, se zbytkem nemuzu. Taky mi ten clanek pripada jako jedna velka stiznost, aneb jak jsem to chtela a jak mi to nevyslo. Dokonce mam pocit, ze se chystam do stejne porodnice jako pisatelka, jen ja uz teda donoseno mam podle vsech kriterii. Mozna budu mit stesti, mozna bude stop stav a to si asi na tenhle clanek vzpomenu.
Vybiram si porodnici podle kriterii, ktera jsou pro mne dulezita. Stejne jako si vybiram jine veci ve svem zivote. A ta kriteria ma kazdy clovek nastavena nejak jinak. Kdybychom vsichni vse brali jak to je a nepremysleli a nepokouseli se prosadit si to, co povazujeme za nejlepsi, tak jsme jen tupe stado.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 10:59:56)
ve chvili porodu jsem citila jko nejlepsi dat na lekare.
Jinak si nazor umim prosadit velmi dobre a mezi tupe stado se nehodlam radit.
 Martina S. 
  • 

Nechte kazdému svůj názor 

(6.11.2007 11:04:12)
Cairo, maminka jen vyjádřila svůj pocit, článek byl pěkný, faktický, pokud má někdo odvahu psát o svých pocitech, proč ne? Mně osobně se to moc líbilo, každý věco vnímáme jinak,tak to je a určitě není důvod ke kritice. Divím se , že Vás baví pořád sedět u počítače. Nezlobte se, ale co článek , to Váš komentář.
 Lizzie 


Názor 

(6.11.2007 11:14:30)
Martino,

Caira vyjádřila jen svůj názor, nijak urážlivou formou, má na to právo. Myslím, že pokud někdo uvede článek na rodinu, musí počítat s ohlasy, kterých se také tento článek dočkal.

Vaše věta: ,,Divím se, že vás pořád baví sedět u počítače, co článek, to váš komentář.." mě opravdu pobavil. Napsat komentář zabere pár minut, někdy ani to ne, nechápu vaši domněnku, že někdo díky tomu sedí u kompu furt. A i kdyby, tak nemusí bedlivě sledovat web..někteří lidé na počítači třeba také tvoří, že?:-)

Toto téma se mě netýká, proto bych k němu nereagovala, ale váš ohlas na příspěvek mi nedal, neboť mi přijde hodně mimo mísu.

P.S: Ač jsem již reagovala na článek předchozí a možná i předpředchozí, u kompu fakt pořád nesedím:-)))..
 piraela 


Re: Nechte kazdému svůj názor 

(6.11.2007 11:38:16)
No teda, to je snad věc Cairy, jestli píše k článkům své komentáře a jestli jí to baví, to je taky její věc, ne? Od toho tady ty diskuze jsou. A proč má jiný názor na porod než autorka článku(nebo já), už vysvětlila, měla v mládí úraz, skončila na jipce a to pak jí naše vylévání srdce na nepohodlí v porodnici může přijít malicherné....
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Nechte kazdému svůj názor 

(6.11.2007 12:55:33)
Ke Caiřiným názorům se vyjadřovat nebudu, protože jsem celou diskuzi nečetla, tak ať něco nepopletu, ale proč by nemohla reagovat na každý článek, co na tom. Já taky každý den při obědě, když mi malá usne zapnu počítač, přečtu si zprávy a taky nový článek na Rodině a pokud mám potřebu, tak reaguji, co má jako být?!!!??
 Věrka a 3 kluci 


Re: UUUUFFF 

(6.11.2007 14:06:58)
Moje známá měla v těhotenství ještě 3x MS, takže kdyby se doktoři spoléhali na termín dle poslední MS, tak to by asi nikdy to dítě donošené nebylo, co? bylo by to o 12 týdnu nazpět, takže ve 40. týdnu by jí tvrdili, že je 28. tt... takže argument, nutně a bez výjimek brát nedonošenost podle termínu poslední MS je asi zcestný...
 eva 
  • 

Re: termín porodu 

(6.11.2007 15:08:30)
To, co píšeš o termínech, není pravda.

Ve 12. tt se dá podle UTZ velmi přesně zjistit skutečné stáří plodu a podle tohoto UTZ se případně termín koriguje - podle MS to vychází pouze pokud más ovulaci cca 14.den cyklu - u prvního dítěte jsem měla termín podle PM o čtyři týdny dříve než podle UTZ, u druhého dítěte o 3 týdny - měla jsem plánovaného císaře a můžu být ráda za soudné doktory, kteří vědí, že není každý tabulkový - jinak by totiž zcela bezdůvodně vytáhli dítě předčasně - jako nedonošence se všemi riziky, který předčasný porod s sebou nese.
 Lucie,tři děti 
  • 

Tři dny bez mámy... 

(7.11.2007 12:58:45)
Nado,můžete zpětně ještě něco udělat,aby se tato situace už neopakovala pro další? Takové tři dny bez mámy pro děťátko je záležitost,která ovlivní celý jeho život.Termín porodu se nedá přesně určit,ani ultrazvukem.Je to výdobytek naší "moderní"civilizace.To děťátko není "tupé"seskupení masa a kostí.Ví kdy má přijít na svět,všechno je uspořádaný sled procesů už od embryogeneze-vzniku a vývoje embrya.Velice důležitá je interakce mezi dětátkem a matkou,i její tělo ví kdy co má dělat.Neosobní zásahy z venčí,vše velice komplikují.Opravdu je potřeba,aby se myšlení v této oblasti změnilo.Jaká může být naše společnost,když takto přicházíme na svět?Ve stresu,ve strachu ,zůstaneme hned na začátku o samotě?
 Andrea 
  • 

nedonošená 

(7.11.2007 16:17:07)
Ahojky! S tím inkubátorem to vidím takhle. DOktoři se prostě chtěli jen krýt, kdyby se s mimi něco stalo. Já měla stanovený termín porodu na 1.9. 2007. Bohužel už 4.7. mi oděšla plodová voda a malá se narodila druhý den. Měla 3,20kg a měřila 49 cm. Já měla za to, že je vše v pořádku, když se narodila o měsíc dřív tak velká. Ale začala mít potíže s dýcháním a musela do inkubátoru. Takže to není o velikosti, ale o zralosti miminka. Naštěstí bylo vše za 10 dní v pořádku a malá je zdravá jako řepa.
 Andrea 
  • 

Nedonošená 

(7.11.2007 20:02:03)
Ahojky všichni! Podle mého se chtěli lékaři jen krýt, kdyby se náhodou něco stalo. Proto byla malá v inkubátoru. Já měla termín porodu 1.9. 2007. Ale 4.8. mi praskla voda a malá se narodila druhý den. Vážila 3,20 a měřila 49cm. Myslela jsem, že je to v pohodě, když je tak velká. Ale začala mít potíže s dýcháním a byla proto 10 dní v inkubátoru. Takže to není o velikosti ale o zralosti miminka. V inkubátoru může být klidně i větší mimi a naopak mrňousek to zvládne vše v pohodě.
 Radka 
  • 

PM? 

(15.11.2007 1:07:25)
Hi, hi a kam by poslali mě, když jsem mezi prvním a druhým těhotenstvím menstruaci neměla? Jen jsem si tak kojila, kojila a když dokojila, tak otěhotněla. To bych asi mazala domů, protože bych neodpovídala tabulkám :))
 LU,2děti 
  • 

Trpkost v duši 

(6.11.2007 10:21:56)
Já jsem měla také ne zrovna ideání první porod. Jediné pozitivum snad bylo, že jsem ho já i syn přežili. O nějakých dobrých pocitech, euforii a obrovské radosti nemůže být ani řeč. Trvalo mi skoro 7 let než jsem se s tím srovnala a rozhodla se pro druhé dítě. A i když druhý porod nedopadl ideálně (opět s.c.), tak mám z něj dobrý pocit. První porod probíhal ve fakultní nemocnici, druhý v jedné menší a rodinné porodnici. A byl to naprosto nesrovnatelný přístup. Je jasné, že některé porodnice předčasné porody nevedou. To ale není důvod, abychom byly hromadou masa v rukou odborníků z velkých nemocnic.
 1.3Magráta13 


nedonošenci 

(6.11.2007 10:46:43)
Dceru jsem rodila v 37+6 týdnu. Prakticky tedy byla donošená, protože jsem porodila 40 minut po půlnoci a to už byl 38.tt. Přijela jsem do porodnice na monitor a tam pan porodník zjistil, že už rodím. Byl naprosto v klidu. tvrdil mi, že podle UT má dítě tak 3100g a 51 cm.
Pediatr šílel, protože jsme "přeci rodili nedonošence". Nakonec ještě káral porodníka, že se měl snažit těhotenství udržet. Ten mi pak šeptem s úšklebkem řekl: "No, to bych rád věděl, jak."

Dcera po porodu měla skutečně 3100g a 51 cm, ovšem dle pediatra byla nedonošená, což mi neopomněl každý den při prohlídce zdůraznit. Má novorozeneckou žlouteknu, protože je nedonošená. Je spavá, protože je nedonošená. Špatně saje mléko, protože je nedonošená.

Takže dneska, po 8 letech, ať má dcera jakékoli problémy či neúspěchy, vím že za to nemůže, protože je, chudinka, nedonošená :o)))
 kveta19 


Re: nedonošenci--vazne se smejuuuu :-)) 

(6.11.2007 10:51:33)
Pediatr byl asi taky nedonosenej :-)))))))))))))))))))))))
 Winky 
  • 

Re: nedonošenci--vazne se smejuuuu :-)) 

(6.11.2007 11:27:47)
Bože můj, ty tabulky, to je někdy šílený....
Já jsem teď podruhé těhule, a můj dr mi při každé návštěvě nezapomene "omlátit o hlavu" fakt, že si nemůžu vpomenout kdy PŘESNĚ jsem měla poslední menstruaci. Prostě to nevím, léto bylo hektické, do toho spousta oslav a taky stěhování (i když jen v rámci bytu). Takže jsem to určila +- 5 dní. Dle utz (už mi ho dělal 3x, příští týden jdu na ten ve 12tt) se to pořád motá s TP kolem 23-25.5. Shoduje se to s tím co jsem udala. Ale prostě jemu vrtá hlavou jak je možný že si to nepamatuju přesně.... (a to jsem měla cyklus teprve od května protože předtím jsem byla po injekční HA naprosto bez cyklu) ......

Článek se mi líbil, právě mi přišlo že autorka neměla nijak přehnané nároky dopřed, sama věděla že musí vyčkat jak se věci vyvinou, ale bylo asi nad její veškerá očekávání co se přihodilo (neg.) - tj. myslím si že čekala běžnou nemocniční péči, ale ne šikanu.

Proto taky příspěvek Cairy ve smyslu - co byste chtěly, mlčte a držte.... mi nepřijde fér.


První porod byl celkem OK, čekala jsem větší horor, jediné co jsem si nepřála byl tedy nástřih a ten mi paní dr. provedla (a pak ho dooost pitomě zašila, takže měsíc jsem seděla jen na 1 půlce zadku), jinak jsem měla dítko u sebe a všechno tak nějak bez kibicování (je fakt že jsem byla bez zásadních problémů, mléko mi teklo samo, jen když jsem 3 den dostala pekelnou rýmu a bolelo mě v krku, chtěla jsem po sestřičkách sůl abych si mohla kloktat - a považte -nebyla :-))) slánky v jídelně byly zakázané a nikdo v tom nemocničním traktu nemohl sloužit, taky s Paralenem nakládali jak se zlatem - dohady jestli mi ho má dát dětská nebo gyn. sestra mi přišly komické). Ale jinak jak říkám dobré. Tak jsem zvědavá co ten druhý.
 dadida 


Re: nedonošenci 

(6.11.2007 11:48:29)
To je zvláštní. Já rodila minulý prosinec své druhé dítě, když jsem byla 37+2. Filip měl 2,67 kg.

A vůbec nikdo se k němu nechoval jako k nedonošenému!!!

Bylo to v Podolí. U porodu byla jen porodní asistentka (pak mě tedy samozřejmě šila doktorka). Pediatr dítě prohlédl na porodním sále a pak nás tam s miminkem a přítelem nechali 2 hodinky o samotě (jen občas nakoukli a poptali se zda je vše OK). Dokonce nám přinesli i výbornou snídani a nechali nás prostě užívat si v klidu, samotě a přítmí miminko. To byla fakt krása a byla jsem jim za to moc vděčná (u prvního porodu u Apolináře to tak nebylo, tam přítele chvíli po porodu jen požádali o peníze za přítomnost u porodu a vyprovodili, že už je tedy po všem:-(, tak ať jde).

Pak tedy byl na cca 4 hodiny na "prohřátí". Bohužel to dělají se všemi dětmi - fakt nechápu. A pak už byl pořád u mě a nikdo se ani slůvkem nezmínil o nějaké nedonošenosti!!!
 Colorlight 


Re: nedonošenci 

(7.11.2007 8:52:48)
Tak nad tímhle mi zůstává rozum stát. Já rodila dvojčata 37+3tt, 2,6 a 2,76 hmotnost, 45 a 46 míry. Nikdo mi v porodnici neřekl, že děti jsou nedonošené, měla jsem je hned, jak mě sundali z JIP (24 hodin) u sebe. Vůbec nedonošení nebyli, žloutenku měli normální a po 4 dnech po SC nás pustili domů. Byli od narození považováni za fyziologické novorozence s hraniční zralostí. Rodili jsme ve fakultce, kde asi nebyli 100 let za opicema, jako jinde... Inkubátor moje děti nepoznaly.
 Megrin 


Re: nedonošenci 

(7.11.2007 12:14:15)
Colorlight...dítě se za nedonošené považuje do konce 36. týdne. Poté již se jedná sice o předšasný porod, ale dítě je zralé (tak mi to aspoň vysvětlili - kdyby to malá vydržela ještě tři dny, bylo vše ok :-)
 Colorlight 


Re: nedonošenci 

(7.11.2007 14:16:30)
No, u dvojvaječných dvojčat se ten 38tt považuje za ideální, u jednovaječných dvojčat se dokonce považuje za ideální 36tt. Já ten císař měla plánovaně, byla jsem v pořádku, i děti, ale tím, že jsem už nespala, nejedla, nemohla se hýbat, tak mi to naplánovali takto brzy. Z lékařského hlediska jsem byla naprosto v pořádku, neotvírala jsem se, čípek normální. Jen zvýšené jaterní testy a snížený hemoglobin. Ale byla jsem vyčerpaná a ani jsem si nemohla odpočinout. Jinak když to doktoři počítají podla data poslední menstruace, a dokonce i u IVF... Jsem z toho překvapená! Protože prohlásí za nedonošence i dítě, které se narodilo ve správném termínu, nicméně ne podle jejich výpočtu. Pak je zbytečně v inkubátoru bez maminky, což je podle mě hodně špatné, pokud to není nutné!
Podle mě si ty nemocnice dělají skóre kolik vypiplali nedonošenečků, aby měly body u pojišťovny... Já rodila v porodnici, kde těch nedonošenců mají i bez nás až moc, takže s tímto jsme neměli problém. Spíš děti pořádně prohlédli pediatři, zkontrolovali, udělali apgara a na termíny a papíry nehleděli. Spíš hledali známky zralosti, než nezralosti.
 dezzied (1 mimčo) 
  • 

Naďo, chápu tě 

(6.11.2007 11:36:06)
Ano článek zněl jako jedna velká stížnost, ale vím, že jsi to myslela jinak.. S termínem jsem měla opačný problém. Doktor mi ho vypočítal na 4.7, což mu prý potvrdil i ultrazvuk.. Zajela jsem si ještě sama na 3D ultrazvuk a tady mi doktor udal termín 20.7! No a rodila jsem 16.7... Samozřejmě jsem poslední týden těhotenství strávila v nemocnici v pokoji, kde bylo tak 40 stupňů.. Každý den jsem prosila doktora, ať mě pustí domů, že budu 2x týdně na vyšetření raději docházet.. Nepustil.. No, doma jsem měla nachystaný balón, těšila jsem se na vanu atd., ale bohužel jsem byla nucena strávit první půlku 1. doby porodní na pokoji, kde bylo nesnesitelné vedro. Pak jsem už šla uprosit sestru, abych mohla na klimatizovanou hekárnu, načež protáhla obličej a o nepříjemných průpovídkách o prvorodičkách raději pomlčím.. Vzala mě tam pěšky 3 patra.. Papíry už jsem měla naštěstí vyplněné, po klystýru mě šouply do sprchy s oním balónem, na který jsem si sice sedla, ale po vodě uklouzl a málem jsem se přizabila.. Samozřejmě mě ani nikdo nezkontroloval.. Ale pak to bylo ok.. Mohla jsem totiž zavolat přítele a zbylých 5 hodin byl u mě..Chodila jsem na kurz, kde nám byla ona nemocnice představována úplně jinak.. Ale jak je to všude, je to hlavně o lidech.. Myslím, že porordnice jsou dnes na skvělé úrovni, ale personál by měl být proškolen tak, aby se rodička cítila co nejlépe a ne jako kráva, která otravuje s porodem zrovna teď, když si chci vypít kafe..
 jana38 


Re: Naďo, chápu tě 

(6.11.2007 14:11:21)
Dezzied, když tě doktor nechtěl pustit z nemocnice před porodem, proč jsi prostě neodešla na reverz? Nikdo nemá právo tě proti tvojí vůli hospitalizovat (jsou tam nějaký výjimky, soudní nařízení nebo infekční choroba typu TBC, ale určitě ne kvůli tomu, že "přenášíš").
 dezzied (1 mimčo) 
  • 

Naďo, chápu tě 

(6.11.2007 11:38:30)
Jo a pro představu o nedonošených a přenášených dětech.. Na to, že jsem rodila 41+4, tak měl malej 2700 g a 49 cm..
 Míša 
  • 

Re: Naďo, chápu tě 

(6.11.2007 12:27:49)
porod, to je co kus to originál. já rodila 35+6, malá měla 47cm a 2,97 kg. samozřejmě, pokud se to hodilo, bylo vše kvůli nedonošenosti. Ale když jsem se u naší dětské domáhala zdarma hexavaxíny pro nedonošené, měla jsem smůlu, malá byla podle Dr sice papírově nedonošená, ale jinak " co byste chtěla maminko, váha i míra dobrá, apgar skóre taky, takže žádná injekce zdarma" prostě, na to, aby mi malou začali hned v porodnici dokrmovat z flašky cizím mlíkem, to byla nedonošená. ale když jsem z toho měla i něco "vytěžit" tak smolík pacholík.
 Hana + 3 ks 
  • 

Nedonošenost 

(6.11.2007 13:22:39)
PHolky pletete dohromady nedonošenost a předčasný porod - porod před 38 tt je předčasný. Nedonošenost je stav novorozence. Takže např. já jsem porodila v 37 tt předčasně, ale syn byl donošený. Ahoj Hana
 Viola 
  • 

Re: Nedonošenost 

(6.11.2007 21:10:48)
Já myslím, že si to pletou hlavně ti doktoři..
 marki 
  • 

Re: Nedonošenost 

(7.11.2007 10:12:18)
Myslím, že je to ještě jinak:-) Rozlišuje se donošenost - nedonošenost a pak zralost - nezralost.
 Mili+5 


Velmi dobře rozumím autorce 

(6.11.2007 13:22:54)
Nemohu pochopit, kde rodí ty maminky, co pak napíšou něco v tom smyslu, jak se dnes už maminkám v porodnicích vychází vstříc, jak se na ně bere ohled, jak je možné mít u porodu po celou dobu partnera, jak zdravotníci přihlížejí k přáním rodičky, je-li to jen trochu možné atd. Určitě někde takové porodnice musí být, jinak by to netvrdily(možná), ale já jsem to nezažila ani jednou.
To co píše Naďa je přesně to, co jsem pokaždé zažila a co je podle mě naprosto špatně. Také nemám odvahu rodit doma, ale naprosto chápu ty, které se pro to rozhodnou. Ta proměna ženy matky v nesvéprávného tvora, který má za úkol jen poslouchat a k tomu dítě co by rukojmí, vždyť kvůli němu to matka všechno snese a raději se nebouří, mě to vadí, mě to fakt vadí. Moje zkušenost, když seberete odvahu se postavit a trváte na svém, jste obtížná pacientka, které se to dá náležitě najevo. Stejně nakonec není po vašem, pokud nechcete zajít do extrému.
Jediná možnost, jak to trochu zmírnit, je co nejvíc si vědět rady sama, být hodně poučená a nespoléhat se moc třeba na pomoc s kojením. Jenže to jsem si mohla dovolit, až když jsem byla zkušená vícerodička, u prvorodičky je to těžké, teoretické znalosti leckdy nestačí, je třeba vědět, do čeho člověk jde a jaké potíže se mohou vyskytnout a jak je řešit. Teď mluvím spíš o takových těch běžných obtížích, ne o nějakých složitých zdravotních problémech, tam člověk stejně musí poslechnout lékaře, protože takové znalosti asi mít ani nemůže.
Ale ani jako zkušená vícerodička si nepomůžete, když vám dítě prostě odnesou s tím, že u nich se to tak dělá a hotovo. Miminko musí do tepla na novorozenecké a mámina náruč prostě nestačí a víc se se mnou o tom nebavili a dítě odnesli. Ani po čtvrté se mi nepodařilo uhájit si, abych byla na šestinedělí odvezena spolu s dítětem a nebylo ode mne odděleno.
 piraela 


Re: Velmi dobře rozumím autorce 

(6.11.2007 13:39:56)
Dítě-rukojmí. To jste vyjádřila přesně. Když jsem proti něčemu protestovala, slýchala jsem, to vám to dítě za to nestojí? Přitom bych pro své dítě udělala všechno na světě, ale muselo by to dávat smysl.
Nejvíc mně vadí, že rodičky (možná i jiní pacienti) jsou podle většiny doktorů asi hluché, slepé a duševně zaostalé.
 suzann 
  • 

Re: Velmi dobře rozumím autorce 

(6.11.2007 13:56:00)
"to vám to dítě za to nestojí?" co se týče zejména toho populárního odnášení dětí, tak ve spojitosti s touto otázkou musí být tazatel padlý nahlavu - nebo by mě zajímalo, jak vysvětlí, že pro děťátko je nejlepší oddělit ho od jediné známé bytosti - maminky!!
Jinak si myslím (mnozí "zastaralí" lékaři by mi odporovali...) že takovýchto nesmyslných opatření je více, které jsou vyloženě PROTI tomu miminku...
 Viola  
  • 

Re: Velmi dobře rozumím autorce 

(6.11.2007 17:25:45)
Souhlasím s Mili i s autorkou článku...moc dobře napsáno. Jen mi je do breku z té beznaděje.
 Lisa, 3 synci 
  • 

Re: Velmi dobře rozumím autorce 

(6.11.2007 13:58:44)
Tak tohle podepisuju. Rodila jsem 3x a nic zlýho se mi nestalo, porodila jsem (a jsem za to vděčná) celkem bez problémů tři zdravé kousky, ale ta šikana je děsná, pocit, že člověk je na obtíž a ne že je klient je prostě neodbytnej a ta argumentace "zájmem dítěte" - a "přece byste nechtěla ublížit miminku", to by člověk fakt vraždil. Ani zdaleka to nedělají všichni, podle mých průzkumů buzeruje jen menšina, ale i ta stačí.. Taky si nemyslím, že by si zakladatelka chtěla stěžovat, připadá mi, že je ten typ, který kdyby si stěžoval, tak by si postěžoval někomu autorizovanému k nápravě, ale prostě se chce vypsat z toho pocitu manipulace, který zažila. Není sama.
 leli 
  • 

Re: Velmi dobře rozumím autorce 

(6.11.2007 20:34:08)
Přesné !!!
 Šárka+Terinka 4 roky 
  • 

Re: Velmi dobře rozumím autorce 

(6.11.2007 15:40:55)
Mili tak třeba já rodila v Prachaticích a nemůžu říct ani jediné špatné slovo či stížnost na cokoli,protože jak porod,tak dětské sestry byly naprosto perfektní a vycházely maminkám maximálně vstříc.
 Katka. 


Re: Velmi dobře rozumím autorce 

(7.11.2007 14:00:25)
Já jsem rodila v Podolí a nemůžu říct nic špatnýho.
Na porodním sále byl celou dobu se mnou manžel byli jsme tam sami.
Já ve sprše nebo na míči.
Když jsme něco potřebovali, zazvonili jsme a přišla PA.
Klystýr mi byl nabídnut s tím, že to není nutné (neodmítla jsem).

Jelikož jsem měla GDM a píchala jsem si inzulín, tak jsem k samotnému porodu chtěla krom PA i doktroku.
Ta se mě pak ptala, jestli mě může malinko nastříhnout, souhlasila jsem.

Po porodu jsem měla tak šílenou zimnici, že si ani nepamatuju, že jsem měla syna v náruči :((((((
Jediný, co mě zajímalo, bylo jak se zahřát.
Tak jsem se třepala zimou, že jsem ani nevnímala šití.

Pak nám přinesli oběd a mě čaj a 2 teplý peřiny a 3 hodiny nás nechali o samotě na sále.
Teda bez syna. Ale jak jsem psala, byla jsem po porodu tak KO, že mě to v tu chvíli bylo jedno.
Hlavně, aby mě bylo konečně teplo.
 Katka. 


Re: Velmi dobře rozumím autorce 

(7.11.2007 14:02:15)
Já jsem rodila v Podolí a nemůžu říct nic špatnýho.
Na porodním sále byl celou dobu se mnou manžel byli jsme tam sami.
Já ve sprše nebo na míči.
Když jsme něco potřebovali, zazvonili jsme a přišla PA.
Klystýr mi byl nabídnut s tím, že to není nutné (neodmítla jsem).

Jelikož jsem měla GDM a píchala jsem si inzulín, tak jsem k samotnému porodu chtěla krom PA i doktroku.
Ta se mě pak ptala, jestli mě může malinko nastříhnout, souhlasila jsem.

Po porodu jsem měla tak šílenou zimnici, že si ani nepamatuju, že jsem měla syna v náruči :((((((
Jediný, co mě zajímalo, bylo jak se zahřát.
Tak jsem se třepala zimou, že jsem ani nevnímala šití.

Pak nám přinesli oběd a mě čaj a 2 teplý peřiny a 3 hodiny nás nechali o samotě na sále.
Teda bez syna. Ale jak jsem psala, byla jsem po porodu tak KO, že mě to v tu chvíli bylo jedno.
Hlavně, aby mě bylo konečně teplo.
 Katerina Strelcova 
  • 

Re: Velmi dobře rozumím autorce 

(12.11.2007 21:51:30)
porod si myslim, byl v Podoli opravdu velmi peclivy, jen jsem byla rada, ze u mne mohl byt celou dobu manzel, takze jsem na pokoji nebyla sama, pominu-li fakt, ze jsem malem porodila ve sprse, o zimnici a neprijemnem siti take nebudu hovorit, Hanicka mela necelych 2.5kg, takze byla 3 hodiny v inkubatoru, ale co mne prekvapilo, bylo to vsechno kolem, v sest rano mereni teploty na misto pozdravu dobry den, byla jsem na pokoji se dvema dalsimi maminkami, a fakt jsme se vsechny tesily, az pujdeme domu, ta starostlivost sester, uklizecky, doktori a nemoznost pomoci s kojenim...to byla neprijemna zkusenost, s Hankou jsme byly obe zdrave a tak jsme nepotrebovaly zadnou specialni peci, ale to co jsem videla co se delo kolem mne bylo opravdu do nebe volajici. Zaver, s autorkou clanku opravdu souhlasim.
 Katerina Strelcova Hanicka 
  • 

Re: Velmi dobře rozumím autorce 

(12.11.2007 21:43:05)
Na svůj prvni porod jsem se dle vsech moznosti vsemozne pripravovala, jak po fyzicke strance tak po te vzdělávací, rodila jsem v Podoli a mám naprosto shodnou zkusenost. Take si nebudu ztezovat, ale predstavovala jsem si ne porod jinak, ale hlavne tu poporodni peci naprosto jinou. Presto, ze se o Podoli hovori jako o jedne z nejlepsich porodnic, pak by mne zajimalo, jak to vypada jinde.
 Míša, Tomík 
  • 

péče v našich nemocnicích 

(6.11.2007 13:42:10)
jsem možná velký optimista nebo naivka... ale mám pocit, že v našich porodnicích a vůbec v těhotenství se nám dostává té nejlepší péče, ve srovnání s jinými státy... časté prohlídky, sledování, UZ, množství odběrů krve, moče... i podle článku mám pocit, že nemocnice, co se týče odborné péče, přistupovala zodpovědně, možná příliš opatrně, ale profesionálně. Zase na druhou stranu, pokud se dítě narodí v 35tt, můžou se předpokládat komplikace, ikdyž je na tom miminko váhově dobře. I tabulky mají svůj význam, v péči o zdraví musí být pořádek, např. různé screeningy a percentily vycházejí z tabulek. Je to věda a nic naplat, musíme ji být vděčni, že miminka narozena předčasně většinou neumírají. Ikdyž se někdy platí daň. Nevím, proč miminko bylo v inkubátoru, jaký byl přesně (medicínský) důvod, to se neuvádí.
Na druhé straně... ten nemocniční přístup není moc lidský, ovšem v příspěvku jsem nezaznamenala nic extra špatného ze strany přístupu personálu, prostě jasně... v nemocnici, zdá se, chyběla určitá alternativnost, přirozenost vhodnější pro nekomplikovaný porod. Ale i tady se začíná přece schylovat k lepším časům, je čím dál více porodnic, kde automaticky miminko přikládají mamince k prsu, na bříško, kde je normální otec při porodu, rooming atd. Všechno je také o financích, pokud by sestřičky a lékaři dostávali lépe zaplaceno, bylo na opravy, na stavbu porodních boxů, vybavení (vany, náčiní) atd. tak nevyzdvihujeme tolik Vrchlabí a spol. Holt porodnice je součást nemocnice a musí se to asi tak brát. Ikdyž těhotná není pacientka, ale maminka, tak se, nedej bože, může pacientkou velmi lehce stát. Možná to není ta správná myšlenka a celé naše zdravotnictví je v p...li, ale řekla bych, že zrovna porodnictví se vyzdvihuje mnohem více, než cokoliv jiného. Jinak já sama jsem velkou zastánkyní alternativní medicíny a hezkého, přirozeného porodu (ovšem s odborným zázemím, s ohledem na mou praxi na porodním sále před mnoha lety).
Každá maminka má možnost výběru dnes, včetně těhotenské péče a odmítnutí mnoha různých vyšetření, a to je dobře.
 suzann 
  • 

Re: péče v našich nemocnicích 

(6.11.2007 13:48:30)
není to jen o penězích, s tím nesouhlasím. Např. jsem slyšela, že dobré porodní křeslo (nebo jak se to menuje) stojí asi 100 000, zatímco vybavit porodní pokoj žebřinami, míčem, žíněnkou... na sto tisíc se dostaneme při počtu deseti takových pokojů!!
Za druhé, ne všechny maminky chtějí nutně rodit nějak alternativně, ale třeba jen mít miminko u sebe - to by opravdu pomohly peníze??? Opravdu ho lékaři maminkám berou proto, že tak protestují proti svému platu? docela ujetá představa
 Lenka, dcerka 2 roky 
  • 

Re: péče v našich nemocnicích 

(6.11.2007 14:41:02)
o penězích a pracovní síle to tedy opravdu dost je!!!Třeba to křeslo na sále být musí, ale žebřiny uz jsou něco navíc... Pokud personál slouží 24 hodin v kuse, tak potom už nemá náladu dělat něco navíc (zvláště když za to nedostane navíc adekvátní odměnu), ale to se děje v každém zaměstnání,kde jsou lidi příjemnější, méně příjemní, nebo hold každý má svůj den. Taky stále jde o zajeté stereotypy z dřívějška, kdy byl doktor "BŮH" a sestra "POLOBŮH" a normální člověk - v tomto případě rodička - nemohl vůbec nic. Nyní se to už opravdu moc zlepšuje, tak pokud mi odnesou na dvě hodinky dítě s tím, že bych si po porodu měla asi odpočinout, tak z toho přece nedostanu psotník, ne? Myslím si, že dneska už si mohu vybrat, kam půjdu rodit, jakým způsobem a stejně je pro mě nejdůležitější zdravé dítě než abych se stále babrala jen ve svých pocitech...
 Maja 
  • 

Re: péče v našich nemocnicích 

(6.11.2007 15:07:46)
Jenom podotknu k tomu, že personál pracuje 24 hodin denně a není za to pořádně placený ...., jestli si zdravotníci myslí, že nejsou dobře placeni, tak mají dělat takovou práci u které ten pocit budou mít. Je to volba každého - mít tolik peněz, kolik si vydělá. A když už dělá toho doktora nebo sestru, tak to má dělat pořádně, bez ohledu na výplatní pásku.

Jinak článek super, mám z porodnice úplně stejé pocity, akorát u mě bych to zhodnotila takto - já si STĚŽOVALA a trauma z toho jejich přístupu, odnášení syna - po porodu a na vyšetření (perlička - syna mi odesli z pokoje v době, kdy jsem se sprchovala a ani se mi to neobtěžovali říci a to mi předtím dali podepsat papír, že jako přebírám za něho zodpovědnost), nesdělování informací, neodpovídání na konkrétní otázky..., no prostě ta křivda ve mě žila minimálně 1/2 roku po porodu.

A přitom mám pocit, že vůbec o nic nejde, nic to nestojí, jen chovat se k rodičkám jako k lidem.
 lenka 
  • 

Re: péče v našich nemocnicích 

(6.11.2007 15:32:27)
přesně tak Majo, já si taky říkám, že jestli jsou tak dobří, ať se realizují jinde za jiné peníze. Problém je v tom, že spousta z nich by si nenašla práci ani za ten svůj plat, ale to je česká povaha, pořád nadávat a stonat. Zajímalo by mě, kolik lidí opravdu ví, kolik bere takový špatně placený personál. Myslím, že by se hodně divili, jak "špatně" placení jsou. Zaznívají často i názory, že ti nejlepší odchází do ciziny za lepším výdělkem... dovolte mi oponovat, chodí ti, kteří jsou jazykově vybaveni. To neznamená, že jsou nejlepší...
 Veronika,Šimon 7 měsíců 
  • 

Re: péče v našich nemocnicích 

(6.11.2007 16:17:51)
Milá lenko nevím jak Vám,ale mě se 15000kč za 18 dvanácti hodinových směn v měsíci,kdy zachraňujete životy(ARO) zdá přece jenom málo.A i výborně vzdělaný zdravotník těžko hledá práci,která by byla finančně ohodnocena podle vykonané práce.Takže suďte jen pokud o tom něco víte.
 Lenka 
  • 

Všechno není o penězích -  

(6.11.2007 20:26:46)
a neříkejte mně, že na to, aby mne po příchodu do porodnice někdo nevyklystýroval pokud nechci, nevyholil, nepíchl mně oxytocin, neuvázal vleže k monitoru a nedělal fůru zbytečných zákroků peníze jsou, zatímco na to, abych si mohla třeba zaplatit jedinou porodní asistentku, která se mnou bude po celou dobu porodu, bude milá a nebude dělat nic co není urgentně potřeba - na to peníze nejsou.
 Veronika,Šimon 7 měsíců 
  • 

Re: Všechno není o penězích -  

(7.11.2007 13:00:54)
Tak zrovna v té nemocnici,o které jsem psala,se Vás ptají,jestli si přejete to,či onoa do ničeho Vás nenutí.Kromě monitoru,ale těch pár minut se to dá vydržet.A pokud se Vám v některé porodnici nelíbí,tak si vyberte tu,ve které Vám ve všem vyhoví.
 maracuja 


Re: Všechno není o penězích - Dotaz na porodnici 

(11.11.2007 1:25:36)
Dobrý den, Veroniko. Dnes poprvé čtu "příběhy" z porodnic a jsem zděšená. Vůbec se mi tomu nechce věřit a začínám mít z porodu strach. Můžete napsat, prosím Vás, kde Vy jste rodila? A stejně tak bych chtěla porposit v´šechny ostatví maminky, ktzeré si to přečtou-pište, prosímvás, i to místo porodnice. Bez něho je to spíše opravdu jako příběh, ale pokud se takto předají zkušenosti, tak se prvorodička přece jen lépe zorientuje...Jsem z Prahy a minuláý týden mi dula popsala pár praktik u Apolináře, že se mi tam tedy vůbec nechce...což např. ten rooming in není dnes už všude??? A pod tímto termínem jsem si představovala to, že když budu chtít, budu mít děťátko u sebe od porodu třeba nepřetržitě-samozřejmě kromě toho prvního vyšetření..
 Veronika,Šimon 7 měsíců 
  • 

Re: Všechno není o penězích - Dotaz na porodnici 

(12.11.2007 9:04:59)
Milá maracujo,jsem až z Jižní Moravy a rodila jsem v Břeclavi.Pokud Vás to přesto zajímá,podívejte se na jejich stránky kde máte možnost se i o všem informovat.Adresa je www.nembv.cz.Přeji hodně štěstí,porod podle Vašich představ a hlavně zdravé miminko.
s pozdravem Veronika
 Veronika,Šimon 7 měsíců 
  • 

Re: Všechno není o penězích -  

(7.11.2007 13:00:54)
Tak zrovna v té nemocnici,o které jsem psala,se Vás ptají,jestli si přejete to,či onoa do ničeho Vás nenutí.Kromě monitoru,ale těch pár minut se to dá vydržet.A pokud se Vám v některé porodnici nelíbí,tak si vyberte tu,ve které Vám ve všem vyhoví.
 Betull 


Re: péče v našich nemocnicích 

(6.11.2007 22:03:25)
no tak mne 9500 cisteho s vysokoskolkym vzdelanim jako suma nepridada. Nebo nekomu snad ano? Jo, mozna uplne odejdu z oboru, v prvni rade kvuli tomu, jak je to narocne a v druhe kvuli penezum... za to, jaka je to drina, je to smesne. Fakt si myslite, ze si jinde nevydelam vic? celkem bych se divila.
 Míša, Tomík 
  • 

Re: péče v našich nemocnicích 

(6.11.2007 15:54:05)
s tím souhlasím, každá práce se má dělat pořádně. Ale opravdu nechci být příliš kritická, i zdravotníci jsou jen lidé a to, že je někdo zdravotní sestra, ještě neznamená, že jsem vždy láskyplná a lidská. To je totiž pak o charakteru a ne o naší volbě zaměstnání.
Jsem jinak bývalá zdravotní sestra, vadilo mi ve zdravotnictví leccos a úplná náhoda mi pomohla najít jiné zaměstnání v době, kdy jsem neustále sloužila 12ctky a neměla ani soukromý život. Dnes mám mj. 7x vyšší plat (po letech sebevzdělávání atd). Byla jsem vždy k lidem milá a ochotná, pracovala jsem i v hospicu a jinak s těžce nemocnýma lidma. Dá se říci, že kdybych zůstala ve zdravotnictví, byla bych dnes hodně unavená (možná i proto, že psychicky a fyzicky by to bylo velmi náročné a tehdy jsem byla příliš mladá a nezkušená, abych si osvojila techniky, jak sebe chránit od "upotřebení", neboť mi chyběla např. víra jeptišek a vedle zaměstnání jsem vedla ještě další život)
A je to opravdu o lidech a co mají v sobě, nemůžeme po nich chtít, aby zdravotníci byli jen lidé mravně na výši, ač jak krásné by to bylo... nechci se nikoho zastávat, ale dobří a špatní lidé jsou všude.
ps. paradoxně ze své vlastní zkušenosti jako pacientka jsem měla vždy na dobré lidi v nemocnicích velké štěstí. Ťuk, ťuk:)Ty "špatné" příklady jsem naopak poznala jako zdravotník.
Názor, že pokud si někdo naříká na plat apod, tak má dělat něco jiného, považuji (i přes mou zkušenost) za zjednodušený. To už bysme se pak mohli dostat do diskuse, co si v životě doopravdy zasloužíme, od platu až po zacházení v nemocnicích... Možná zásada číslo jedna... nebrat si věci osobně...
 Maja 
  • 

Re: péče v našich nemocnicích 

(6.11.2007 22:32:50)
Ahoj, myslím, že můj názor na ten plat zjednodušený není - je to bohužel realita, kdo chce a něco pro to dělá (tím nemyslím neusále naříkání, že vydělá málo), tak má šanci. Zato tvůj názor o tom co si kdo v životě zaslouží mi připadá z tak trošku náboženské roviny - vztáhnu-li to k sobě, tak si v podstatě můžu sama za to, že se ke mě v porodnici nechovali slušně atd..... či za to, že mám postižené dítě - tak s takovou vinou, pokud bych ji za vinu považovala by se mi žilo a staralo o syna velmi těžce....

Co se týká těch zdravotníků, tak myslím, že by to mělo být spíše o tom, jak který z nich svoji práci chápe - jako profesi či poslání. To je bohužel fakt, že některé práce jsou spíše posáními (zdravotníci, učitelé, sociální pracovníci...) - taky jedno takové vykonávám, a jestliže ti lidé co se tím živí to neumějí takto pojmout, tak to prostě dle mého dělat nemají a mají se živit tím, co je více uspokojí.
 Camelia 20tt  
  • 

Re: péče v našich nemocnicích 

(7.11.2007 17:19:22)
Přesně, Zvyšuje se mi tlak, když vidím, kolik z vás má tu samou strašnou zkušenost s odnášením dítětě, abych pravdu řekla, při představě. že mě čeká totéž, se mi už teď otvírá kudla v kapse. Teď jsem tak pěkně nahžavená, že bych šla, klidně rodit, už jen proto, abych si vychutnala, že já jim své dítě tedy rozhodně nedám. čekaly jsme s manželem přez dva roky, miminko,je vymodlené, a od chvíle, co přijde na svět, se od něj nehodlám hnout, jak se říká, jen přez mou mrtvolu. Promiňte, že jsem se tak rozohnila, ale děsně mě to hnulo žlučí, jak si to sakra ti doktoři a sestry představují??? Zajímalo by mě, co mi můžou udělat, když jim své dítě odmítnu dát? Zavřou mě? To asi ne, takže proč si nechat vše líbit že?
 Pippilotta 


Camelie 

(8.11.2007 8:46:18)
Oni ti nic udelat nemohou, jen ti budou hrat na spatne svedomi, ze si zahravas se zdravim sveho ditete:(
Chce to mit chladnou hlavu a pokud nic miminku neni, tak neni duvod ho odnest na "prohrati". Vytrvej a opakuj, ze si neprejes aby ti ho odnesli. Pokud tam s tebou bude pritel(manzel) tak ti v tom vyjednavani take muze pomoci. Oni si k tobe tak moc nedovoli, pokud tam budes mit chlapa.
Je to smutne, ze se v Cechach jedna s rodickami jako s nesvepravnymi bytostmi. Hodne stesti a chladnou hlavu.
 Markéta, syn Šimon 
  • 

stejný zážitek 

(6.11.2007 14:02:51)
Velmi, ale velmi s vámi souhlasím a mohla bych za vašim článkem udělat velký vykřičník a poté rovnítko - zažila jsem totéž. Rozdíl byl jen v tom, že vaše miminko bylo nedonošené - u mého se zase nelíbil právě ten "monitor", takže "lup prášek", ať se to rozběhne a poté "lup císař", ať je jistota...rutina, rutina, rutina...Ano, mám zdravého syna, péče byla profesiální, ale to je vše, přesně, jak píšete, díky za ten článek, s pozdravem Markéta
 Modřinka 


Patologie 

(6.11.2007 14:06:28)
Jo u mně se tenhle pocit vzdoru, tedy že nejsem pacientka, ale zcela zdravá maminka, dostavil hned při příjezdu do strakonické nemocnice- hned proti vchodu do porodnice je buď patologie, nebo márnice a zrovna tam pohřebáci nakládali černou rakev. Vyvolalo to u mně dost velkou paniku, v nemocnici jsem totiž nikdy neležela. Kdyby tam nebyl manžel, porodila bych asi v autě, protože jsem tam odmítla jít. Taky bych uvítala porodní centra, třeba i v areálu nemocnice a statut klientky a ne pacientky. To není jen slovíčkaření.
 lenkala 
  • 

hruza 

(6.11.2007 14:32:43)
musim rict, ze je opravdu hruza, ze to jeste dneska tak funguje.ja jsem rodila v nemecku, kde zijem a musim rict, ze jsem byla naprosto spokojena. vybrali jsme si super porodnici a na porodni tym jsme meli taky stesti. takze, prestoze muj porod trval 36 hodin od zacatku bolesti, nikdy jsem si to nepamatovala jako trauma. a to bych prala vsem
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: hruza 

(6.11.2007 18:00:14)
Já jsem rodila zhruba před třiceti lety v Šumperku, později také v Brně a musím říct, že jsem měla tu nejlepší péči, nic mi v porodnici nescházelo, a jsem se všemi třemi porody naprosto spokojená. Ba co víc, u druhého dítěte bych bývala zůstala v porodnici klidně o pár dní déle, protože jsem tam měla relativní klid a odpočinek a věděla jsem, že doma se už se dvěma malými dětmi asi tak dobře nevyspím. Mimochodem - moje maminka rodila doma a málem to nepřežila - pak už nemohla mít nikdy další děti.
 Mrej 


před 30 lety 

(7.11.2007 15:12:00)
nebo před dvaceti až čtnácti lety, kdy jsem rodila já, byly návštěvy jenom "k okýnku", ne na pokoj. Když jsem nedávno byla navštívit svou neteř v porodnici a viděla ten šrumec na pokojích, vůbec už se nedivím, že si dnešní maminky stěžují, že si neodpočinou. Jo, a co my se nanadávaly, že dovnitř nikdo nesmí.... Všechno má své PRO i PROTI.
 Mrej 


před 30 lety 

(7.11.2007 15:14:00)
nebo před dvaceti až čtnácti lety, kdy jsem rodila já, byly návštěvy jenom "k okýnku", ne na pokoj. Když jsem nedávno byla navštívit svou neteř v porodnici a viděla ten šrumec na pokojích, vůbec už se nedivím, že si dnešní maminky stěžují, že si neodpočinou. Jo, a co my se nanadávaly, že dovnitř nikdo nesmí.... Všechno má své PRO i PROTI.
 Megrin 


Doplním k článku 

(6.11.2007 14:34:53)
Ač vám to tak možná nepřipadá, je to opravdu pouze popis událostí, které jsem zažila. Jakékoliv stížnosti jsem se snažila vyhnout, neboť jak jsem uvedla - jsem přesvědčená o tom, že mně i mému dítěti se dostalo vysoce profesionální péče.

Kdybych si chtěla postěžovat, uvedla bych, v kteréže porodnici se mi takové křivdy dostalo, kteráže paní doktorka byla na mě tak ošklivá, jak jsem se cítila mizerně, jak mi nikdo nebyl schopen vysvětlit, proč...a to jsem opravdu neudělala. Nebyl důvod. Už v porodnici jsem vychážela z toho, že jsem prostě neměla na výběr - tohle nebyla porodnice, v které jsem chtěla rodit. Tady to prostě chodilo jinak a já jsem to musela akceptovat. Pokud by mi bylo ubliženo, stěžovala bych si na patřičných místech a hlavně bych se to snažila řešit rovnou na místě, pokud možno dohodou.

Pokud vám to tedy připadá jako stížnost, omlouvám se za nedostatek literárního talentu. Chtěla jsem pouze vylíčit nedostatek intimity, soukromí a možná se i veřejně omluvit dámám, které se rozhodnout rodit doma a které jsem do této doby považovala POUZE za šílené osoby :-)
 Irena 
  • 

Re: Doplním k článku 

(6.11.2007 15:40:37)
Megrin, myslím že tvůj článek přesně vyjadřuje bolest dnešního zdravotnictví - možná vysokou profesionální péči, ale totální absence lidskosti, intimity, soukromí, které jsou k porodu strašně důležité. Myslím, že pokud si my ženy nezačneme stěžovat, tak se tady nic k lepšímu nezmění. Sama se dodnes potýkám s "křivdami" které mi způsobili při porodu :-) , ale nemůžu to ani nikde říct, protože bych byla označená za hysterku, nevážící si zdravého dítěte a přídavkem bych dostala pohádku o tom, jak těžce rodily naše maminky a babičky a jak si ničeho nevážím. Děláme si to my ženy samy, bohužel. Tvůj článek byl napsaný velmi dobře, bez emocí, fňukání, prostě si jen popsala aktuální stav porodnictví v ČR.
 Pudicitia 


Re: Doplním k článku 

(6.11.2007 20:23:27)
Nesouhlasim s tim, ze si to delame samy. Problem je jen, ze jsme malo aktivisticke. Malo se snazime menit, ale k tomu jsme byly koneckoncu vychovany. Poslusna devcata. A je pravda, ze byt za hysterku, neni prijemne. A tak mam pokazde radost, kdyz ctu takovyhle clanek, presne tak nejak bych to napsala o svych porodech, kdybych si nestezovala. Ale ja bych si nestezovat nedokazala, bylo to pro mne prilis trauma.
Tak co by se jeste dalo delat, aby se to zlepsilo? Ja bych se s chuti do neceho zapojila. Porody mi stale lezi v zaludku. A jsem rada, ze uz mame (narozdil od generace matek) alespon tolik vnitrni svobody a uvedomneni, ze vime co nam vadi.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Doplním k článku 

(6.11.2007 20:43:24)
Ahoj Leticie,
souhlasím s tebou. Zrovna před chvílí jsem přemýšlela o tom, co by se dalo dělat:-). Já se taky ráda do něčeho zapojím...
 Pudicitia 


Re: Re:CO zmuzeme? 

(6.11.2007 21:45:06)
Stano,
napada me jednak psat do novin a pak treba petice, prohlaseni. Myslim, ze tady na by se sehnalo podpisu dost a pak by se nabalovaly dalsi. Ted jde o to, co chceme. Mne lezi v zaludku ambulantni porody. To se do petice dat da. Chceme jen to, co nam zakon umoznuje. Co se tyka lidskeho a matkam i novorozencum vstricneho pristupu, to uz je tezsi. Ale treba by mel nekdo dalsi nejaky napad, jak za a) informovat sirokou verejnost nehysterickym zpusobem a b) pusobit zmeny v legislative - aby treba bylo jasneji formulovane, na co ma matka i dite pravo atp. c)zajistit proskolovani zdravotnickeho personalu v tomto smyslu. To se tyka i neporodu. Nikdy driv mi nevadilo, ze se se mnou doktori moc nebavi. Vzala jsem prasky a sla jsem. Prasky jsem vetsinou ztratila nez jsem dosla domu. Ale kdyz mam ted deti, tak me to hrozne zajima, co jim vlastne je a jake jsou moznosti. A nekdy se citim velmi neinformovana. A to souvisi. Pacient /rodicka/ jsou brani jako objekt a nikoliv jako klient. Protoze nestudovali medicinu, tak to stejne nemuzou pochopit. Zajimave ale je, ze detska dr. mejch deti, super zenska, to vysvetlit laicky umi. Ale kdekoliv jinde s tim byvaji problemy. Tak napada vas nekoho jak tohle ovlivnit. Zijeme v demokracii a tak by to preci melo jit?
 Pudicitia 


Re: Doplním k článku 

(6.11.2007 22:07:51)
třeba tohleje zajimavy, ale jedna se o ruzna sdruzeni jiz zabehnuta...
http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A040921_225110_domaci_pol
 Stáňa a dva kluci 


Re: Doplním k článku 

(6.11.2007 22:26:31)
Prosadit ambuporody by bylo hodně dobré. Petice je určitě jedna z možností, ale musel by jí někdo fundovaný dát do kupy, já o tom bohužel nic nevím...a jak je to s podpisy? Pouze přes net by to asi nešlo...
 Pudicitia 


Re: Doplním k článku 

(6.11.2007 22:50:43)
mam dojem, ze dnes uz hlasovani pres net nejak jde, ale to se muzu informovat. Ambulantni porody jsou ze zakona mozne, ale v praxi se nepovoluji. Zakon se jimi totiz vlastne nezabyva. ten se zabývá pouze situací, kdy rodiče odpírají „...neodkladné provedení vyšetřovacího nebo léčebného výkonu nezbytné k záchraně života nebo zdraví dítěte ...“ což se na situaci po porodu bez komplikací nedá aplikovat. Situací po porodu se explicitně zabývá jenom metodický pokyn ministerstva zdravotnictví, který není nutné vykládat jednoznačně jako povinnost setrvat v porodnici.v něm se píse že novorozence lze propustit do domácí péče „...zpravidla za následujících podmínek...“ Takze pro petici tu prostor je. Chceme jiny metodicky pokyn! Protoze zdravotnici na zakony dlabou. Zformulovat by to mel pravnik. Nejlepe nejaky, ktery do toho trochu vidi. Tak asi nekdo, kdo spolupracuje s HAM. Zkusim se jich zeptat.
 suzann 
  • 

Re: Doplním k článku 

(7.11.2007 10:04:17)
kdyby se něco rozjelo, přidala bych se.....
 Pudicitia 


Re: Doplním k článku 

(6.11.2007 22:52:20)
jo a mame stejne stary kluky, taky mam 04 a 06
 Stáňa a dva kluci 


Re: Doplním k článku 

(7.11.2007 22:13:25)
Leticie, tak je zdravím :-)). Já, pokud by někdo něco "rozjel", tak ráda pomůžu. Vůdčí typ tedy nejsem a nemám ani potřebné vzdělání, ale do týmu bych se přidala...
 Pudicitia 


HURA 

(9.11.2007 21:49:04)
Julinek se prej vyjadril, ze uz budou ambulantni porody mozny. Musim to najit na netu, vyslo to pry vcera v hospodarskych novinach...
 Pudicitia 


Re: HURA 

(9.11.2007 22:07:43)
Tak jsem to nasla:

Stehlíková: dítě není „majetkem státu“
08.11.2007 11:26 | TA gitA
Tiskové prohlášení ministryně Džamily Stehlíkové k otevřenému dopisu Hnutí za aktivní mateřství
Stehlíková: dítě není „majetkem státu“. Zůstat tři dny v nemocnici po porodu zdravého dítěte je právem matky, nikoliv povinnosti


MUDr. Džamila Stehlíková ministryně vlády ČR

(Praha, 7. listopadu 2007) Ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková dnes z rukou zástupkyň Hnutí za aktivní mateřství převzala otevřený dopis, kde ji upozorňují na omezování práv a svobod rodiček, které se rozhodly opustit nemocnici dříve než 72 hodin po porodu. Situace, kdy zdravotníci omezují právo matky odejít se zdravým dítětem z porodnice dříve než tři dny po jeho narození není v České republice výjimkou. V nedávné době se do zájmů médií a veřejnosti dostal případ, kdy nemocnice v Hořovicích zajistila za asistence místního sociálního odboru radnice a policie převzetí zdravého dítěte matce, která nemocnici opustila dříve než tři dny po porodu. Při tom nebyly naplněny zákonné podmínky pro možnost omezit rodičovská práva ve prospěch zájmu dítěte a ochrany nezpůsobilých.

Ministryně Džamila Stehlíková k tomu uvedla: "Postup lékařů byl v tomto případě protiprávní, neboť porušil ústavně zaručená práva na svobodu, soukromí a rodinný život. Tento postup je v rozporu s mezinárodními úmluvami, především Úmluvou o právech dítěte i Úmluvou o ochraně lidských práv a biomedicíně. Podle českého právního řádu a mezinárodních úmluv může být důvodem pro omezení svobody a práva rodičů rozhodovat o vlastním dítěti pouze akutní potřeba provedení vyšetřovacího nebo léčebného výkonu nezbytného k záchraně života nebo zdraví dítěte v případě, kdy rodiče či opatrovník odepírají souhlas k provedení výkonu. V případě maminky z Hořovic nebyly známé žádné závažné okolnosti, které by bránily propuštění dítěte do domácí péče.“


Ministryně Stehlíková je v tomto hodnocení situace ve shodě s ministrem zdravotnictví Julínkem. Oba ministři shodně upozornili na to, že Listina základních práv a svobod, zákon o péči o zdraví lidu, občanský soudní řád a zákon o rodině dostatečně chrání osobní svobodu či právo rodičů rozhodovat o vlastním dítěti a jednání hořovických lékařů bylo v rozporu s těmito závaznými právními předpisy. Metodický pokyn ministerstva, na který se lékaři odvolávají, je pouze odborným doporučením a nemůže být nadřazen zákonu či ústavnímu pořádku této země.

Ministryně Stehlíková a ministr Julínek informovali, že připravovaný zákon o zdravotních službách zohlední ochranu práv pacientů tak, aby odpovídala mezinárodním standardům v oblasti ochrany lidských práv a svobod. Téma práv pacientů bude rovněž předmětem odborné konference, která proběhne v prosinci tohoto roku. K diskusi budou přizváni i zástupci nevládních organizací, včetně Hnutí pro aktivní mateřství.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: HURA 

(9.11.2007 22:52:31)
go, Džamilo, go! :) alespoň občas nějakej politik potěší :)
 Zita, dcera Helenka 3,5 mes 
  • 

Re: Doplním k článku 

(6.11.2007 15:53:00)
Je mi lito, ze mate takove neprijemne zazitky... Ja jsem rodila v Neratovicich a taky by se na tom mouchy nasly, ale celkove to bylo v pohode. Porod mi vyvolavali, protoze jsem 10 dni prenasela - snazila jsem se uhadat to na tom, ze ja jsem se mela narodit 7.12., mama me prenasela az do 3.1. a nakonec jsem se narodila normalne a mela jsem standardni miru a vahu. Tabulky mely ale pro doktorku vetsi vahu. Můj porod trval celkem od zavedeni prasku po odejiti placenty 6 hodin, takze si nestezuju.
Mela jsem nadstandardni pokoj, prvni dobu porodni jsem byla ve vane, bez holeni a klystyru, s lahvi vody k dispozici.
Porod jsem mela domluveny s vybranou porodni asistentkou, ktera se venovala jen me, a celou dobu k nam na sal nikdo ani nepachl (to byl ale nakonec spis problem - kdyz jsme potrebovali pediatra, nemohla ho sehnat a dceruska na me po porodu chvilku odpocivala zabalena do krvavych rousek). Manzel mohl byt se mnou kdy, kde a jak dlouho chtel, miminko mi vzali jen na chvili (doted me trochu mrzi, ze jsem se po dceri neshanela driv, mela jsem ale jine starosti jako siti (praskla jsem, nastrih mi nedelali) a transport na pokoj). S kojenim mi pomahaly sestry, kdykoli jsem potrebovala. Byla tam celkove prijemna atmosfera, personal byl mily a az na nepozivatelne jidlo jsem si to celkem uzila. Bohuzel meli ale vsichni malo casu, jelikoz porodnice praskala ve svech (cervenec 07). Priste bych to ale udelala uplne stejne. Porod doma mi neprijde jako dobry napad, ale nikomu to neberu. Spis nechapu, jak nekdo muze rodit v nelidskych podminkach (v lednu na sale bez okna) a jeste ze sebe delat hrdinku... Kazdy ma ale jinou povahu, a o to je svet hezci. Preju vsem hodne stesti.
 MM, 2 kluci 
  • 

Na stížnosti není nic špatného... 

(6.11.2007 16:00:15)
... když je na co si stěžovat, a to zřejmě je! Jediné co mě k tomu napadá, je NENECHAT SI TO LÍBIT!
Znovu a znovu zjišťuji že je to jediné možné, ale často bohužel těžké (např. u porodu, ale jde to). Takže: např. odmítnout vyšetření pokud je identické s tím které se dělalo před chvílí jinde, nebo: nechat si ihned po porodu říct váhu a výšku dítětě (což většinou stějně dělají) a při normálních mírách a žádných dalších komplikaích (jako v článku) chtít dítě na bříško, kde se nejlíp zahřeje...atd. Prostě chtít pro všechno zdůvidnění na určitých důležitých věcech trvat atd. Jsme rodiče a zodpovědnost máme od začátku!
 Dasulika, Lukášek 19 měs. 
  • 

Re: Na stížnosti není nic špatného... 

(6.11.2007 16:22:40)
Ahojky,
tvůj popis šestinedělí v nemocnici je jak přes kopírák! Neustále někde rušící na pokoji, problémy s kojením.....no, můj zážitek, na který nezapomenu je, když za spolubydlící přišla parta kamarádů a u mě zrovna seděla sestřička, mačkala mi bradavku a rvala jí do pusy synkovi. Mužská návštěva nepokrytě zírala na moje obrovská bolavá prsa, na to, jak se mi sestřička snaží vymáčknout mlezivo, jak dítě u mého prsu vříská.....styděla jsem se taaaak příšerně, ještě teď rudnu. Já teda měla v porodnici hodně podobné šestinedělí jako autorka článku, nevzpomínám na to ráda a znovu bych to takhle prožít nechtěla.
Mimochodem, můj PŘENOŠENÝ syn byl také dán do inkubátoru. A mě donutili hodinu po porodu dojít přes dlouhou chodbu do sprchy....myslela jsem, že mi vypadnou vnitřnosti. No jsou to zážitky ve velkých porodnicích:))
 bono 


Re: Na stížnosti není nic špatného... 

(6.11.2007 19:22:15)
přesná délka těhotenství u člověka je stále velkou hádankou pro vědecký svět, jednoznačné údaje přispěvatelek o jejich početí tedy nemohou být přesné, stejně jako slavné tabulky lékařů. Za mých těhotenství se bralo v úvahu coby odhad stáří těhotenství ultrazvuk z prvního trimestru, i ten má samozřejmě svá úskalí.
K tomu klidu v porodnici bych jen dodala, že mě nerušily uklízečky ani vizity, jako spíše návštěvy romů a Vietnamců na pokoji, přičemž ani jedni z nich nerespektovali, že na pokoj je vstup zakázán. Sestry jim to sdělily možná jednou, pak už se jich bály. Vrchní sestra jednou špitla do davu, že ostatní mamky potřebují v klidu nakojit atd., načež se jí dostalo ujištění jedné zkušené matrony romů, že dítě stejně v tomto věku nic neslyší, tak co. Pro orientaci, bylo to v Brně na "Obilňáku", kde tehdy nesměly, stejně jako v porodnici "U milostrdných bratrů", návštěvy na pokoj. Krmomě těchto aspektů pobytu to bylo v porodnici vcelku ok.
 Ludi 
  • 

To je tedy síla... 

(6.11.2007 19:45:39)
u nás v porodnici to teda fungovalo tak, že když přišla za někým návštěva, nejdříve zaklepala a pak se maminka i s miminkem v pojízdné postýlce odebrala do jídelny na chodbě, aby nerušila spolubydlící na pokoji. Zvlášť, když ostatní maminky chtěly nakojit, nebo se jen tak vyplesknout na postel nahoře bez, aby osušily prsa. Co si budeme povídat. Netrénované bradavky rády praskají o:)) Ale to je asi všechno o domluvě. Nevím, jak by to fungovalo, kdybych byla na pokoji s cikánkou.
 Verča a dva kloučci 7/98 a 9/06 
  • 

Re: Nedělejte z toho takovou vědu 

(6.11.2007 20:16:55)
Zdravím,
oba porody jsem měla podobné jako Vy, pobyt v nemocnici byl podobný tomu Vašemu, ale věřte mi, že život s dětmi je plný radostí i starostí, že se Vám časem bude tohle zdát jako úplná prkotina. Myslím, že porod je přesnou ukázkou toho, jak někdy příliš informací škodí. Když jsem čekala staršího syna, byl ještě internet v ČR v plenkách, chodila jsem na těhotenský kurz, přečetla jednu knihu o těhotenství a to bylo všechno. Rodila jsem předčasně, takže jsem ani nestihla přemýšlet, jaký porod bych vlastně chtěla. Syn si pobyl pár dní na JIP a asi po 14 dnech jsme mohli domů. Druhé těhotenství jsem zažila loni a jelikož jsem byla od pátého měsíce na nemocenské, měla jsem čas brouzdat po internetu a shánět informace. A myslím, že je jich až příliš, dokážu si představit, jak žena, která je poprvé těhotná a přečte si pár článků o tom, jak je "strašné" rodit v nemocnici, tomu uvěří. Já se nezastávám ani lékařských ani přirozených porodů, ale myslím, že tady jde především o to děťátko a nějaký komfort by maminka mohla na pár dní oželet. S mladším synem jsem už byla víc nad věcí a celý ten šrumec ( vizity, uklízečky, měření tlaku v pět ráno ) mi byly spíš k smíchu. Uvidíte, třeba se příště nad to povznesete. Mějte se hezky, Veronika
 piraela 


Re: Nedělejte z toho takovou vědu 

(6.11.2007 22:52:39)
Souhlasím, je to jen jeden(dva, tři ...)dni v životě a na konci je krásné miminko,kterému se nic na světě nevyrovná. Všechna ta bolest mi za to stála, ale nelíbilo se mi chování doktorů a personálu a to by nemuselo být...Ale naše matky by se nám asi vysmály, kdyby slyšely na co si stěžujem.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Nedělejte z toho takovou vědu 

(7.11.2007 6:08:16)
Tyhle dva posledni nazory jsou dost desive - to je presne to, co by si cesti doktori prali - aby matky drzely hubu a krok. Samozrejme, ze nejdulezitejsi je, aby matka i dite byly zdrave, ale neni zadny duvod pri normalne probihajicim porodu obetovat lidskou dustojnost matky.

Zdvorilost lekaru NENI PRKOTINA!!! Je to samozrejmost, ktera by mela byt soucasti jejich povolani. Chapu, ze jsou pripady, kdy jsou vycerpani a unaveni, ale nadrazene se chovaji i cerstve odpocati doktori a sestry, kteri zrovna nastoupili sluzbu - jen proto, ze jsou v pozici silnejsiho a vyuzivaji toho!

Zadna matka by nemela byt nucena "na par dni ozelet komfort" - naopak - vsichni by se meli snazit, aby ji pokud mozno poskytli co nejvice pohodli, aby si po te tezke praci, kterou je porod, odpocinula a dostala se do psychicke pohody, ktera by se pak prenesla na miminko.

To, ze nase matky rodily v horsich podminkach neznamena, ze my nemuzeme ocekavat vyssi standard pece.

Kimmy
 Verča a dva kloučci 7/98 a 9/06 
  • 

Re: Nedělejte z toho takovou vědu 

(7.11.2007 16:03:58)
Kimmy,
já se tedy považuji za celkem inteligentního člověka a rozhodně jsem v porodnici nedržela hubu a krok, ale nebudu si tu stěžovat, že ten či onen člen personálu se na mě křivě podíval, připadá mi to směšné, v normálním životě přece taky nenarážíte jen na usměvavé a příjemné lidi, nebo ano ? Tak to tedy žijete v ideálu. A já si opět stojím za tím, že rodit ve velké neosobní nemocnici není nic špatného, zvlášť, když pomůžou Vašemu dítěti ( starší syn byl pár dní na JIP kvůli dýchání ), s čímž by mohl být v malých porodnicích nebo doma problém. Já nikoho neodsuzuji za rozhodnutí, jaký porod chce mít, jen jsem chtěla pisatelce naznačit, že má zdravé miminko, a to je opravdu to nejdůležitější, nemá smysl se k tomu pořád vracet a říkat si, jak to bylo hrozné, to podle mě mamince ani miminku neprospěje.
 myš 
  • 

Re: Nedělejte z toho takovou vědu 

(8.11.2007 11:03:16)
Verčo
V normálním životě nenarážíme jen na usměvavé lidi, ale lidi, kteří poskytují službu a jsou za to placeni, by se podle toho měli chovat. A pokud jsou unavení atd a následkem toho třeba neříjemní (mělo by to být vyjímečně), měli by se následně vždy omluvit.

Já jsem např pracovala za stejné nebo ještě menší peníze než mají sestry v soukromé firmě a jednala jsem se zákazníky. NIKDY jsem si nemohla dovolit se chovat nepříjemně i k nepříjemným zákazníkům, jinak bych dostala padáka. U sester a doktorů by to mělo být taky tak a věřím, že těch nepříjemných by rapidně ubylo. Je to i o tom, že jim to prochází, ať už ze strany zákazníků, nebo zaměstnavatele. Nejhorší věc je mávnout nad tím rukou, jako to navrhujete vy, pak se nikdy nic nezmění.
 Verča a dva kloučci 7/98 a 9/06 
  • 

Re: Nedělejte z toho takovou vědu 

(8.11.2007 13:15:18)
Myš ( nebo Myši ? ),
já také pracuji s lidmi, vím, jak je to nepříjemné, když je na mě klient drzý a já mu to nemůžu vrátit, musím jednat korektně, jinak budu mít problémy, ale jsou tu dvě ale, jednak ve zdravotnictví, ať už chcete nebo ne, je to o daleko větším stresu, nebo vy někomu ve firmě zachraňujete život nebo zdraví ? Když je ve velké porodnici frmol, tak dokážu pochopit, že se všechen personál nebude věnovat jen mě a pokud by to chování bylo už příliš, tak mám pusu a dokážu to slušně říct. A druhé ale je, že většina porodnic je v majetku státu nebo kraje a ten státem placený personál má možná víc než vy, jak píšete, ale myslíte si, že za 40 hodin týdně ? Pár sester i doktorů znám osobně a vím, že je to za cenu nočních a víkendů, ostatně, někdo v té nemocnici v noci být musí, ne ? A vím, i když to není ideální, že je personálu málo, což znamená víc odpracovaných hodin a víc únavy, tak to prostě je, není to omluva pro nějakou drzost, ale spíš pro nedostatek úsměvu nebo lépe vcítění. Taková je prostě situace ve zdravotnictví, i když se Vám to nelíbí. A nemyslete si, že v cizině je to o moc lepší, jak se tu často předkládá. V soukromých nemocnicích a porodnicích ano, ale to je i u nás. Já nejsem nějaká zastánkyně nemocnic, jen se na to dívám s odstupem po dvou porodech a opravdu mi některé stížnosti přijdou žabomyší. Zvlášť, když jsou ty stížnosti adresovány na tento a podobné servery a nikoli dotčeným porodnicím. Tímto je pro mě toto téma ukončené, Veronika.
 Pepek 
  • 

Re: Nedělejte z toho takovou vědu 

(8.11.2007 13:54:35)
Nene, u nas totiz zadne ciste soukrome porodnice neexistuji...tedy takove, kde si platite vsechno a nemaji smlouvu s pojistovnou. Jakmile do toho ma totiz co mluvit pojistovna, tak je konec a kvalita a pristu jde rapidne dolu. Mely byste nekdy videt, jak se chovaji k lidem na klinikach plasticke chirurgie, jako v bavlnce. Tak at mi nekdo nevyklada, ze nejde o penize a ze doktorina je poslani...hahaha!
 myš 
  • 

Re: Nedělejte z toho takovou vědu 

(9.11.2007 12:17:08)
Veroniko
Je spousta dalších profesí, které zachraňují životy, pracují o víkendech, svátcích, přesčasy a jsou za to mizerně placeni. Nikoho by ale nenapadlo omluvat jejich hulvátské chování.
Tak proč mají někteří lidi u nás pořád pocit, že je nutné zdravotníky omlouvat, když se chovají neprofesionálně. Mám pocit, že je to dědictví socialismu v nás(nebo aspoň v některých), kdy lékaři byli něco víc a chovali se příšerně a to zcela beztrestně. Někteří tak mají stále pocit, že musí před doktorem ohnout hřbet, protože on přece zachraňuje životy, tak zkousnu že se ke mně chová jak hovado. Překvapuje mě ale, že tento přístup nemá jen starší generace, ale i někteří mladí. Takhle se ve zdravotnictví nikdy nic nezmění, pokud nebudou pacienti trvat na slušném a profesionálním zacházení. Pokud na to někdo nemá, má jít dělat něco jiného.
Mimochodem nedávno jsem rodila v jedné malé porodnici a až na jeden drobný incident se starší sestrou(holt stará škola) se všichni chovali skvělě. Tak je vidět, že když se chce, všechno jde. (Taky je znát konkurence blízkého Vrchlabí, které jim přebírá pacienty a oni se prostě musí snažit.)

Pokud vy si necháte ledacos líbit od nějaké protivné sestry,jen proto, že se špatně vyspala, nebo už spěchá domů, je to vaše věc, ale tak se k vám i budou chovat.

 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Nedělejte z toho takovou vědu 

(9.11.2007 6:53:27)
Verco - neni mym umyslem soudit Vasi inteligenci ani vas osobni pocit. Nicmene se nehodlam smirit s nejakym standardem, kdy se povazuje za normalni, aby sestry po patientech postekavaly a doktori nebrali na prani maminek ohled. Lekar stejne jako pokladni v bance nebo pojistovaci agent poskytuje sluzbu - jiste, ze rozdil kvalifikace se lisi, ale to zdaleka lekare ani sestry neopravnuje k tomu, aby byli arogatni nebo nevsimavi. Jisteze mohu byt vdecna, pokud lekari zdarne vyresi komplikovanou situaci, ale porad je to soucasti sluzby, kterou poskytuji. To jestli jsou dobre nebo spatne placeni by nemelo byt rozhodujici - pokladni ve sporitelne si taky muze stezovat na plat a pritom si nemuze dovolit byt na zakazniky neprijemna.

Pokud vsichni budou jako Vy - bat se ohradit vuci nevhodnemu chovani - pak lekari ani sestry nebudou mit zadny duvod sve chovani korigovat. Zdvorilost a snaha vyhovet potrebam matky je zcela samozrejmou soucasti procesu - obzvlaste v pripade, kdy porod probiha normalne - bohuzel casto ctu o opacnych prikladech.

Pokud Vy jste s urovni sluzeb spokojena, tak je to Vase vec - ale nevykladejte tady, jak by vsichni meli byt radi, ze maji zdrave deti a nestezovat si.

Kimmy
 Lenka,2 dospělí kluci 
  • 

Nedělejte z toho takovou vědu 

(9.11.2007 7:10:19)
proč by z toho maminka neměla dělat vědu? Já ve svém okolí znám pár maminek, které nechtěly druhé dítě právě proto, jak se k nim pracovníci porodnice chovali: jako k plodným krávám, jednoduše řečeno...
 suzann 
  • 

Re: Nedělejte z toho takovou vědu 

(7.11.2007 10:12:18)
Verčo, máš určitě pravdu, "žena, která je poprvé těhotná a přečte si pár článků o tom, jak je "strašné" rodit v nemocnici, tomu uvěří" - já jsem ještě těhotná nebyla, ale díky informacím v dnešní době chci rodit alespoň ambulantně, ne-li doma. A jsem ráda, že jsem se k těm informacím a k tomu přesvědčení dostala. Jsem za to fakt vděčná a popravdě řečeno mám pocit, že rodit v nemocnici je NĚKDY opravdu strašné.
 Martina, 2 kluci 


Každá rodička ví, co má dělat lékař... 

(6.11.2007 16:26:12)
...každá matka ví, jak má učitelka učit její dítě, takových příkladů by se našlo :-))
Nerýpám, jen se divím, že žena jede do porodnice, které nevěří, kde se necítí dobře - v dnešní době, kdy lze získat reference od rodiček, zajít do porodnice na návštěvu, na vše se vyptat, chodit tam na předporodní přípravu...a pak si stěžovat, pokud se nestalo něco, co bylo slibováno.
Při obou porodech jsem si pečlivě vybrala porodnici, vše zjistila - rodičky, návštěva v nemocnici, příprava, atd...má očekávávní byla splněna, byla jsem v pohodě.
A hodnocení, zda je dítě donošené či ne, bych opravdu nechala na Dr., můj názor na věc je sice hodnotný, ale pochybuju, že bych byla ochotná nést odpovědnost, kdyby se mému 3,5 kg dítěti něco kvůli nedonošenosti něco stalo - že jako jsem si řekla, že je donošené a hotovo :-)) Dr. zřejmě vychází z určitých standardních situací a pojmů, standardně je řeší...osobní přístup k rodičce je snad o něčem jiném!
Opravdu se matka cítí na to, aby rozhodla, zda její dítě s ní má být na pokoji, když váží dost?? Opravdu by si to vzala na svou zodpovědnost??
Řekla bych, že kdo pracuje s lidmi, ví, jak je to někdy těžké :-(
 LU,2děti 
  • 

Re: Každá rodička ví, co má dělat lékař... 

(6.11.2007 16:44:33)
Někdy prostě do porodnice, kterou nechceš musíš. Prostě tě žádná jiná nevezme, protože máš podezření na nějaké komplikace. Které se samozřejmě mohou ukázat jako liché. Viz autorka článku- také měla vybranou jinou porodnici.
 Martina, 2 kluci 


Re: Každá rodička ví, co má dělat lékař... 

(7.11.2007 16:07:50)
Pokud by bylo sebemenší podezření na komplikace u mého rodícího se dítěte, třebas by se pak ukázaly jako liché, okamžitě se podvoluji převezení na jiné erudovanější pracoviště a podvoluji se i neplánovaným a třeba i nepříjemným procedurám - prostě mi to dítě za to stojí...někomu ne?
 Apolena. 


Re: Každá rodička ví, co má dělat lékař... 

(7.11.2007 16:58:32)
Martino,
nikdo tady myslím nepíše o nutných, byť nepříjemných procedurách, ale o nesmyslných procedurách a buzeraci. Je v tom rozdíl. Chápeš to?
 martina 
  • 

Re: Každá rodička ví, co má dělat lékař... 

(7.11.2007 21:14:28)
jsem PA v nejmenovane prazske porodnici a vazne je usmevne a skutecne me udivuje, jak si rodicky samotne dokazou stanovovat, ktere procedury a ukony jsou a nejsou zbytecne.Skutecne si myslite, ze to delame pro nasi zabavu, nebo ze nemame co delat, nebo tak neco????A to, ze deti se z pokoju berou jen tak pro nic za nic??Ze destske sestry bavi mit na odd vice novorozencu??
 Niki 
  • 

Re: Každá rodička ví, co má dělat lékař... 

(8.11.2007 6:58:42)
Tak proč to dělají, když jim to tak vadí. Ať si jdou sednout někam do kanclu. Tohle mě vždycky dopálí, jak si někdo stěžuje na svoji práci. Kurnik, být zdravotníkem je i poslání, zatímco mi začíná připadat, že je to s prominutím "k posrání". Proč ty holky chodí na zdrávku, musejí přece vědět, že ohodnocení není nic moc, že se budou starat u malé děti nebo nemohoucí pacienty. Když na to nemají, ať tam nelezou!!! Známá rodila v neděli také v jedné pražské porodnici a za celou dobu, kdy jí říkali, že nerodí, nebyla prohlížena, kontrolována a když už nemohla vydržet bolesti a obtěžovala paní doktorku, tak se zjistilo, že už rodí. Takže tak. Ono se používá to, co se zrovna hodí do krámu, že jo?
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Každá rodička ví, co má dělat lékař... 

(8.11.2007 15:34:47)
Martino, to je možná ten problém, že ti to přijde úsměvné. Věřím tomu, že kdyby si personál porodnic dal trochu více práce s informováním maminek, proč a nač kterou proceduru bude provádět a respektoval by více jejich přání, maminky by nemusely tolik vyhodnocovat lékařské postupy a lékaři by se nad tím nemuseli pousmívat.
 hexe 
  • 

Re: Každá rodička ví, co má dělat lékař... 

(6.11.2007 22:01:53)
No, někde výš v diskusi zaznělo, že zatímco dítě bylo v porodnici vedeno jako nedonošené, dětská lékařka ho hodnotila jako donošené... Který lékař to teda věděl?
 Insula 


klid 

(6.11.2007 18:20:17)
Tedy u nás byl porodnici relativně klid. Dvakrát jsem měla štěstí a vyšel na mě samostatný pokoj (jinak po dvouch maminkách) a měla jsem super klid. Vizity sice byly, ale pohoda. Jo a paní na vytírání přišla teda jenom jednou denně. :-)
 Ester 
  • 

Aby se prvorodičky tak nebály! 

(6.11.2007 19:04:30)
Nevím, ale zdá se mi, že hodně záleží i na nás, jak si porod užijeme, prožijeme. Rodila jsem dvakrát, pokaždé ve stejné velké staré neosobní porodnici (z vlastního a pečlivého rozhodnutí, aby při případných komplikacích bylo postaráno ihned o mě i o naše děťátko). Každý porod byl jiný a myslím, že ne jen přítomným zdravotnickým personálem. Poprvé to bylo všechno tak nějak trochu divné (i když s velikou radostí ze zdravého děťátka, samozřejmě). Podruhé jsem doopravdy rodila. Já, kompetentní žena, matka, jsem do porodnice přišla porodit své dítě. Věřila jsem si a moc krásně jsem si to užila. Že to bolí a je mi špatně a že mě nastřihli a nutili mě ležet a někdo vedle rodil a celou dobu jsem byla na porodním stole... mi je vlastně jedno. Nepříjemné sestry a věčné měření teploty a uklízení pokoje atd. na oddělení se taky dají vydržet. Nejdůležitější je přesvědčit sama sebe, že to, co cítíte, že je správné pro vaše děťátko, cítíte správně. A tak to je. Sebeprotivnější sestra vás pak rozhodí jen na chvíli. Myslím ...
 Míša, 1 dítě 
  • 

Re: Aby se prvorodičky tak nebály! 

(7.11.2007 10:59:21)
Ester, souhlasím! Taky tak nějak citím, že je to hodně o osobním vnímání reality. ´:) Někoho zaskočí nepříjemný doktor (taky se mi to nelíbí!), jiný může s tím samým doktorem komunikovat a nakonec to není zas tak nepříjemný, někomu vadí teploměry... jiný je natolik vnitřně v pohodě, že se nad to povznese. Každý má ty hranice někde jinde, každý očekává od druhého něco jiného, někdo je náročnější více k druhým, jiný zase více k sobě. Někdo klystýr chce, jiný ne. Někdo je takový sluníčko, že ho nějáká nepříjemná sestra neodradí, někoho stejná sestra naštve, že ještě je z toho několik měsíců špatný... Samozřejmě, že všichni by měli být milí, že... todle nebo onohle. Máme svá práva. Ale svět je nakonec stejně takový, jak ho vidíme my:)
 DENISA 
  • 

Posledni odstavec 

(6.11.2007 20:05:09)
Autorka pise velice kriticky clanek, ve kterem ale nakonec napise, ze si nestezuje. Divne. Pak rika, ze nema odvahu na to, rodit v intimni atmosfere doma. To beru, ale mysim si, ze by mela jak ona, tak my ostatni, mit odvahu na to, si vydupat co nejlepsi a nejintimnejsi podminky v porodnicich. Nechci posuzovat, do jake miry se v tomto pripade zachoval personal dobre a jestli dite patrilo ci ne do inkubatoru, to jsou slozite veci k posouzeni odbornemu, ale uz by se (bychom meli) udelat neco alespon s tim chaosem na odd. sestinedeli.
 DENISA 
  • 

Posledni odstavec 

(6.11.2007 20:05:12)
Autorka pise velice kriticky clanek, ve kterem ale nakonec napise, ze si nestezuje. Divne. Pak rika, ze nema odvahu na to, rodit v intimni atmosfere doma. To beru, ale mysim si, ze by mela jak ona, tak my ostatni, mit odvahu na to, si vydupat co nejlepsi a nejintimnejsi podminky v porodnicich. Nechci posuzovat, do jake miry se v tomto pripade zachoval personal dobre a jestli dite patrilo ci ne do inkubatoru, to jsou slozite veci k posouzeni odbornemu, ale uz by se (bychom meli) udelat neco alespon s tim chaosem na odd. sestinedeli.
 Zdenka 
  • 

Ani nedonošenci nemusí být v inkubátoru 

(6.11.2007 21:23:48)
Já jsem rodila v menší porodnici a byla jsem na pokoji s maminkou, která praskla voda ve 34.tt, při příjmu jí jen upozornili, že dítě možná budou muset odvézt do fakultní nemocnice na JIP. Holčička byla nakonec v pohodě, měla 2,25 kg a 44 cm, akorát trochu žloutenku, takže střídavě byla na novorozeneckém (hlavně přes den, to byla jen na vyhřívaném lůžku u okna na sluníčku) a střídavě u nás na pokoji, aby byla s maminkou a mohly zkoušet kojení. To jim bohužel moc nešlo, holčička byla přece jen slabší a díky žloutence spavější :-( Tak dostala první den párkrát UM pro nedonošence a pak už jen odstříkané mámino mléko. Lahvičku dostávala až po kojení, aby se vždycky aspoň trochu snažila.
Prostě chovali se k dítěti podle jeho stavu, ne podle týdne těhotenství nebo porodní míry a váhy.

Když čtu takovéhle zážitky, tak se úplně děsím, porodnici jsem vybírala "tak trochu", takový rozumný kompromis mezi dostupností, referencemi, dojmem z návštěvy a vybavením (nikdy jsem neležela v nemocnici a první dny po narození miminka jsem chtěla trávit v prostředí jakžtakž příjemném a ne v nějakém příšerném lazaretu). Vlastně jsem se začala rozhlížet až na začátku 9. měsíce a měla jsem na to 14 dní, kam mě pak pošle moje gynekoložka na monitor. A byla jsem spokojená minimálně na 95 % :-) Konkrétně - jsem z Plzně a rodila jsem v Rokycanech, v únoru 2007.
 LU,2děti 
  • 

Re: Ani nedonošenci nemusí být v inkubátoru 

(6.11.2007 23:33:50)
Taky na Rokycany nedám dopustit. Malá byla císařem(v celkové anestezii), ale přinesli mi ji hned jak jsem byla schopná vnímat. Se slovy: "mlíčko asi zatím mít nebudete, ale aspoň se poňuňejte." Sestra mi malou rozbalila, já spočítala prstíčky, zkontrolovala, že je to holčička a byla jsem šťastná. A vůbec nic mě kupodivu nebolelo. A pak jsme se dohodli, že první noc bude v inkubátoru (přece jen jsem byla po narkoze unavená) a přinesou ji , kdykoliv se vzbudí na kojení.
Když si vzpomenu, že syna jsem viděla 12 hodin po porodu a nahatého až při odchodu z porodnice, je mi do breku. Sestry mě odbyly:"Však si ho ještě užijete dost a dost."
 suzann 
  • 

Re: Ani nedonošenci nemusí být v inkubátoru 

(7.11.2007 10:19:58)
áá, Rokycany. Moje mamka tam rodila v 89 a jako u předchozích dvou porodů chtěla u porodu taťku, tady jí to slíbili, ale pak když na to mělo dojít, nedodrželi :-)
 LU,2děti 
  • 

Re: Ani nedonošenci nemusí být v inkubátoru 

(7.11.2007 12:42:43)
Mám dojem, že v roce 89 tam byl jiný primář. Taky si myslím, že je možné , aby tatínek byl i u císaře. To jsme ale nechtěli. Každopádně pro mě to byla tisíckrát příjemnější porodnice než plzeňská fakultka:-)Ale i ta je třeba dnes jiná(už je to taky 10 let)
 suzann 
  • 

Re: Ani nedonošenci nemusí být v inkubátoru 

(7.11.2007 13:55:17)
jasnačka, to mi je jasný, že už to je (aspoň trochu) jiné.... Oni rodiče sjezdili celou republiku, aby mohl být taťka u porodu (je nás pět dětí).
Takže jisté "průkopnictví" (neboli že chci rodit jinak než "klasicky" medicinsky) asi mám po ní :-))
 Eva76 
  • 

porod 

(6.11.2007 22:15:05)
Tak jak se pise v tomto clanku bych rozhodne rodit nechtela. predstava takoveho porodu byla pro mne asi i driv nocni mura. nastesti jsem ale nerodila v cesku. cely porod jsem stravila na jednom pokoji s mym manzelem a naseho chlapecka nam nikdo nikam neodvezl. dokonce i zvazit a zmerit ho prisla sestra za nami na pokoj.porod je pro mne intimni zalezitost a pokud to neni nutne tak u toho nemusi byt vic lidi nez jedna nebo dve porodni asistentky. take si myslim ze je dulezite aby dite po porodu bylo se svymi rodici a ne nekde jinde.
 Katoun 


Byla jsem na tom podobně 

(6.11.2007 22:54:43)
U obou těhotenství jsem měla i po druhém kontrolním odběru vyšší hladinu HCG v krvi a proto následovalo vyšetření na genetice. U obou dětí to měl být pouze ultrazvuk. Při prvním těhotenství se mi však stalo, že ultrazvuk byl normálně proveden, mimi bylo v pořádku, nikdo nás na nic nenormálního neupozorňoval a my šli čekat na chodbu na papíry. Pak si mě ale zavolali zpět, kde mi sdělili, že jim nesedí datum mojí poslední menstruace s termínem porodu a že podle ultrazvuku by snad mělo být moje těhotenství o dva týdny pokročilejší, mimi je větší, což by mohlo svědčit o nějaké vadě ... a pak mi docela důrazně "doporučili" amniocentézu. Já vystrašená matka prvorodička jsem samozřejmě v obavách o zdraví svého mimi kývla aniž bych to konzultovala s manželem, který seděl stále na chodbě. Samozřejmě, že vše bylo v pořádku, mimi se narodilo dva dny po termínu z těhotenské průkazky. Při druhém těhotenství mě opět čekal ultrazvuk na genetice, druhé mimi bylo prokazatelně větší než to první a amniocentéza nebyla vůbec ani vzpomenuta.
Někdy ty tabulky taky nechápu, ale po přečtění některých příspěvků zejména ve spojitosti s umělým oplodněním a termínem podlední menstruace, pochybuju o jejich správnosti.
 Lenka + 1 kvítko 
  • 

Taky tak 

(7.11.2007 11:16:45)
Já jsem dle menstuace rodila taky předčasně a když jsem svého gynekologa upozorňovala na to že si nejsem jistá poslední menstuací, protože jsem krvácela ještě první 3měsíce těhotenství a to pravidelně, tak tam do průkazky odhadem z ultrazvuku napsal o měsíc později, no zmatek!!! Ale dle mě bylo všechno v pořádku a naštěstí jsem se v porodnici nenechala přesvědčit že malá je nedonošená a trvala si na svém, takže nakonec to dopadlo dobře, ale byla jsem na to psychicky připravená že budou dělat potíže. Jo a malá měla 3,40 a 49 cm a aji pediatr pak říkal že to bylo špatně vypočítaný.
 ela 3 děti 
  • 

rodit? už ne!! 

(7.11.2007 13:05:17)
Taky jsem zažila šílený porody.první dcera se málem udusila,protože mě přivezly do porodnice už bez vody a silně jsem krvácela.a co je první zajímalo byly papíry kontrakce mě vyvolávaly takže po 2 min.asi 12 hodin v bolestech.a to jsem nesměla po tu dobu ani do sprchy a když jsem potřebovala na WC,tak mě sestry ještě seřvaly že je obtěžuji musely mi sundat kapačku.nemohla jsem se otevřít,tak čekaly že se třeba otevřu.až jak přišel primář pak se něco dělo zjistil že už nejdou slyšet ozvy a okamžitě seřval doktora nynějšího primáře,a dělaly císaře.když jsem rodila po druhé,tak to bylo ještě horší doktor mi vynadal že jsem moc tlustá proto mám tak špatný porod má váha v 25 letech byla 68 kg.taky jsem měla odteklou vodu a probíhalo to jako při tom prvním porodu,až třetí porod jsem měla domluvený dopředu,po dvou císařích už byl císař automatický,tak to byl asi nejlepší porod nebyla jsem v narkóze a hned jak malého vyndaly,tak jsem ho mohla vidět.samozřejmě u toho byl slušný lékař i sestry.víc dětí už mít nemůžu ale ani mi to nevadí díky zkušenostem i dnešní dobou.
 Marol + 5 rarášků 


Můj názor 

(7.11.2007 13:30:32)
Vím, že jste pslala, že si nestěžujete a beru, že napsání všeho pro vás bylo možná takovým ulevením, ale zkuste to vzít z té druhé stránky. Vím, že existujé malé útolné, klidné kliniky, jako třeba vychvalované Vrchlabí, jenže všechno má své ale. Velká nemocnice sice nemůže poskytnout takový komfort a pohodlí, ale na druhou stranu poskytuje lepší zdravotní péči (tím nechci zhazovat malé nemocnice) ale je to dáno především vybaveností velkých nemocnic. Všechny 3 děti jsem odrodila ve velké fakultní nemocnici, každý porod byl jiný, pokaždé byl jiný personál a každý z personálu měl jiný přístup, ale tak je to přece všude.
Že vám někdo pomáhá s kojením, když se Vám to nedaří je přece dobře, ne? Kdyby si Vás nikdo nevšímal a řekl Vám ať si vezmete rovnou flašku ze sunarem zdálo by se Vám to lepší.
To, že vedle nějaký malý Vomáčka probrečel 4 noci - myslíte, že ho jeho maminka nechala plakat schválně, zkuste se vžít třeba do její situace. Nedaří se jí uklidnit dítě, sama se také nevyspí a určitě si uvědomuje i to, že tím nejspíš ruší ostatní maminky a děti, ale co má dělat, že by třeba vzala miminko a šla s ním před porodnici?
Nebo, že vám tam 3x denně vejde paní s jídlem - není to spíš dobře? Co kdyby jste si to jídlo musela jít někam uvařit sama? A to stejné paní, která uklízí, je to nemocnice, jsou tam malá miminko, mělo by tam být čisto, ale to se jaksi bez toho vytírání dosáhnout nedá.
Nepracuji ve zdravotnictví, jak by se mohlo zdát z této obhajoby nemocnic, ale snažím se nehledat problémy tam, kde nejsou. Pokud by někdo zanedbával péči o Vás, o dítě, byl k Vám nepříjemný, tak to jsou věci k řešení, ale těch pár dní jste přece zvládla, máte zdravé, určitě krásné miminko, doma si můžete udělat řád a režim jaký Vám bude vyhovovat a na těch pár dní si už za chvíli ani nevzpomenete. Zkuste nad tím mávnout rukou, vždyť mít dítě bylo vaše rozhodnutí a je to určitě moc krásné a úžasné, ale přijdete na to, že to obnáší i spoustu starostí, času, .... ale určitě to všechno (včetně trochy nepohodlí v porodnici) stojí za to.
 Megrin 


Re: Můj názor 

(8.11.2007 12:58:55)
Marol, ale já jsem to taky nebrala tak, jako že je to špatně :-) Chápu, že miminka prostě břečí, že se v nemocnici dělá vizita, že se tam uklízí,...o to žádná. Takhle to prostě v porodnicích chodí a já to vím. Popis těch věcí měl pouze dokumentovat, že přes všechnu péči a starostlivost chybí bohužel to nejzákladnější - klid a soukromí pro matku i dítě. Porod samotný považuji za dost intimní záležitost...

Měla jsem problémy s kojením a jediné, co jsem potřebovala já i dcera, byl opravdu klid. Naučily jsem se to až doma. Až když jsem byly samy a měly jsme na to dostatek času. V nemocnici to prostě nešlo. Malou jsem u sebe neměla a sestřičky z dětského oddělení na mě čas prostě neměly (a to je samozřejmě pochopetelné, měly starosti s dětmi).

Nemám z pobytu v porodnici žádné trauma, ani nepříjemné zážitky a vše jsem psala s odstupem času. Jsem šťastná, že dceru mám, ale přála jsem si pro nás pro obě lepší začátek. Když mi jí poprvé "půjčily" do náručí, začala řvát jako tur. A neuklidnila se, dokud jí ode mně nevzala sestříčka a nepochovala jí ona. A trvalo ještě docela dlouho než pochopila, že máma jsem já (ano, z tohoto jsem trauma měla, ale to je asi pochopitelné) :-(
 Nechtenka 
  • 

Naprosto souhlasím 

(7.11.2007 18:30:40)
Mám podobné zkušenosti. Rodička a ne pacientka, to je naprosto výstižné.
 mama 2deti 
  • 

Re: Naprosto nesouhlasím 

(10.11.2007 2:51:12)
chtěla bych vidět vaši reakci kdyby odítě pečovali dle vašich představ a ono se mu něco staLO. KOMU BY JSTE DÁVALA VINU? porodnictví je velice zradn a lékařům jde jen o to, aby byla v pořádku máma i dítě. dříve se opravdu rodilo doma, ale nikdo už nezmiňje kolik matek a dětí nepřežilo nebo bylo poškozeno. měření teplot, úklid, roznáška nebo dokonce vizity jsou věci opravdu k nepřežití. víte co příště si roďte doma a pak zkuste srovnávat. Přeji Vám zdravé dítě ať si nemusíte zbytek života vyčítat, že jste nechtěla být vyrušována lékaři, sestrami a uklizečkami.
 Lenka,3 dcery do ctyr let 
  • 

re 

(7.11.2007 21:18:54)
ahoj,verim,ze zazitek z porodnice nebyl zcela prijemny,ale rodit doma bych se neodvazila v zadnem pripade uz kvuli svym detem. Dve ze tri dcer musely po porodu do inkubatoru s pridavanim kysliku,i kdyz byly jinak zdrave,protoze mely problem s dychanim. Dale mam kamaradku, ktera by u obou porodu zemrela, kdyby nebylo lekaru, pri druhem porodu ji musela byt dokonce odebrana deloha,aby ji zachranili.Predstava,ze by se mi neco podobneho stalo a nechala bych deti bez matky je take hrozna,takze ja proste zeny,ktere tolik riskuji vubec nechapu.
 Monča,tři kluci 
  • 

Re: pro autorku článku 

(8.11.2007 0:42:18)
zdravím autorku článku.mám tři děti.postupem času jsme se začli s manželem zabývatléčitelstvím,které pracuje s energiemi.při druhém dítěti jsme byli upozorněni léčiteli předem na problémy při narození našeho dítěte.vzhledem k tomu,že jsem už zažila/při prvním zdravém dítěti/ tu péči,podobající se přísné pásové výrobě-podobně jako autorka-,věděla jsem,že se slušně, ale nekompromisně budu brát za svá přirozená práva.Vyposlechla jsem si opravdu mnohé,ale dostalo se nám oběma nakonec výborné péče.Při třetím ditěti jsem se už chtěla cítit jako svéprávná bytost,navíc jsem věděla,že mi manžel dokáže pomoci s bolestmi,takže jsem ho chtěla mít co nejvíce u sebe.Stručně-při začínajících stazích jsem si umyla hlavu,vyfoukala,přes nemocniční zákaz se namalovala,pomáhala vypravit /slovem/děti do školy a když bolesti nabíraly obrátky,dala jsem si klystýr,s pomocí manžela se sprchovala,nechala se jím obléknout-a to už jsem poznala/stejně jako při1.dítěti,kdy se mi to sestra snažila zakázat:),protože mi nevěřila a nečekala ,až mě přejde stah a násilím mě vedla k vyšetření/-poznala jsem,že rodím.Manželovi zbývalo jen zavolat záchranku a celou dobu mi léčit bolesti.Měl na mně celou dobu ruce,i když je na mě vkládal přivolaný doktor i sestra.Nikdo ho neodháněl ani se neptal,proč to dělá.Povzbuzovali mě,chválili mě a trpělivě pomáhali.Mluvili na mě tak,jako to známe z filmů,kde záchranáři promlouvají na sebevrahy-že je vše v pořádku,že....Nakonec mi doktor provedl nástřih a vlastníma rukama mi vsunutím...vyndal chlapečka ven.Zářili radostí snad víc jak já.V nemocnici mi stáli jako sudičky u lůžka,do té doby,než sestry dopsaly formuláře a ještě než přišel lékař,kterého nemohly sehnat.Popřáli několikrát hodně štěstí a odešli zachraňovat další pacienty.V nemocnici se mně i dítěti dostalo jako vždy odborné péče.A ještě k vizitám-nestála jsem jako kdysi v pozoru s hladovým a vzbuzeným dítětem.Svlékla jsem ho jemně a zachumlala a nebo kojila až do té doby,než vešel samotný lékař.Nikdo se na mě nezlobil.Nenabádám k porodům doma,byla to neplánovaná náhoda,ale bylo to i přes ty velké bolesti krásné.Ještě jednou zdravím autorku a držím palečky,aby se v nemocnicích cítila i v nejubožejším pyžamu jako královna,o kterou se musí-když ne s láskou- s úctou pečovat.
 Megrin 


Re: pro autorku článku 

(8.11.2007 13:02:19)
tak tohle "aby se v nemocnicích cítila i v nejubožejším pyžamu jako královna,o kterou se musí-když ne s láskou- s úctou pečovat" je napsáno fantasticky :-) moc krásné a ten Váš zážitek upřímně zavidím...
 Dygab 
  • 

Klobouk dolů 

(10.11.2007 18:48:19)
Milá Naďo,
klobouk dolů. Jste velice dobrá, že necítíte trpkost a ani z Vašeho příběhu není cítit. Já totiž trpkost cítím a čeká mě ještě hodně práce, abych se jí zbavila. Před více než 4 měsíci se mi narodila dcera v renomované porodnici. Jsem racionální typ člověka a plně jsem důvěřovala lékařům a lékařské vědě, zejména pro to, že nejsem na prvorodičku nejmlaší. Pokud však ještě někdy najdu odvahu mít ještě miminko, rozhodně budu rodit mimo Prahu, v nějaké malé porodnici. Stala jsem se totiž pacientkou bez dostatečného počtu známých. Po čtyřech dnech vyvolávání (dcera měla mít podle výpočtů 5 kilo), jsem porodila císařským řezem. Všechny procedury zanechaly na mě i mojí dceři značné následky, ze kterch jsme se obě 2 měsíce oklepávaly.
Takže skutečně gratuluji:-).
 Lucie Hlavova,syn 13 mesicu 
  • 

myslim ze klidna porodnice existuje 

(10.11.2007 18:53:54)
ale nevim zda li u nas:-)) ja rodila v anglii,bylo to nadherne,porodni sal vypadal jako pokoj,byla tam postel,kolebka,komoda na veci,gauc,kreslo,tv a radio..tohle vsechno je vybaveni porodniho salu,manzel byl celou dobu se mnou a kdyz se malej Honzik ve dve v noci narodil,nikdo nam ho nevzal,jen ho skonttrolovali a pak odesli a nechali nas asi dve hodiny samotne abysme si ty prvni chvile nalezite vychutnali..Pak nam ustali postel na jinem pokoji a tam jsme zustali do rana.podotykam,ze od narozeni naseho ditete bylo dite porad s nami,nikdo nam ho ani na minutku nevzal tak k zamene rozhodne dojit nemohlo:-)) No a rano kdyz jsme se vsichni vyspali nas pustili domu..Stravila jsem tedy v porodnici 12 hodin i s porodem..Po propusteni chodila detska lekarka k nam domu po dobu deseti dnu,pak uz jsme chodili s malym opatrne ven..
 Radka, Natálka 15 měsíců 
  • 

Naprosto odlišná zkušenost 

(10.11.2007 22:46:11)
Milá Naďo,
mrzí mě Vaše trpká zkušenost, protože ta má vlastní je naprosto odlišná. Rodila jsem loni v srpnu, také předčasně a to v 36.tt. V jednu v noci mi praskla plodová voda a já celá rozklepaná společně s manželem odjela do porodnice. Během přípravy na porod mě nikdo zbytečně nevyslýchal, ani neobtěžoval s formuláři... Neměli jsme ani uvedená jména v porodopise, neznali jsme předem pohlaví miminka a v době, kdy jsem zmíněný formulář v porodnici byla vyplnit, jsme se zkrátka s manželem ještě "neujednotili", jak se naše děťátko bude jmenovat;-) Na přípravně jsme měli perfektní soukromí, samozřejmě "nás" porodní asistentka nebo lékařka přišly zkontrolovat, ale neměla jsem pocit, že by "rušily". Na 1. porod to byla rychlovka, naše holčička se narodila v 6 ráno, takže 5 hodin po prasknutí plod. vody!!! Vážila 2170g a měřila 45cm. Hned mi jí dali na chvilenku na břicho a pak mi ji ještě ukázali po ošetření. Je pravda, že měla Apgar skóre 10 už od počátku, takže proč mi jí v klidu neukázat... Jediná vada na kráse, byla, že se zrovna střídala směna a když se dcerka "klubala" na svět, bylo na sále včetně mého manžela 9 lidí a "čučeli" mi přímo... Ale to se mi vybavilo až později, upřímně v tu chvíli mi to bylo šumák:-)
Malá byla 3 dny v inkubátoru, ale jen kvůli teplíčku. Mě volali na kojení, pokaždé, když se Natálka ohlásila o mlíčko ("nemocniční" telefon jsem měla na nočním stolku) a mohla jsem vyjet výtahem o dvě patra výš na oddělení nedonošenců, tam jen zazvonit a vrátit se, aniž bych to musela nahlašovat sestře na odd. šestinedělí - pohoda! Strávily jsme v porodnici 14 dní a když měla Natynka 2390g, pustili nás domů. Personál na 2 zmíněných odděleních - SUPER!!! Nakonec jsem byla ráda, že jsem měla 2 týdny pomocnou ruku sestřiček, které byly pokaždé ochotné poradit. Ale každopádně záleží na tom, co komu vyhovuje a kdo zrovna slouží, když vy přijedete rodit, slyšela jsem i negativní ohlasy. Takovou zkušenost jako mám já, bych přála každé mamince!!!
 satty 


Re: Naprosto odlišná zkušenost 

(11.11.2007 1:03:33)
Myslím si, že je v našich porodnicích stále co zlepšovat. Já rodila v Podolí a měla jsem naštěstí rychlý porod, po vyvolání se malá narodila za 5 hodin, také musím říct, že se o nás starali, měli jsme samostatný porodní sál, dvě porodní asistentky, paní doktorka přišla, kdykoliv jsme požádali, po porodu, měl přikrili dekou i když venku bylo teplo, dostala jsem jídlo a pití, malou mi sice přiložili jen krátce, měla studený capky tak jí dali zahřát do inkubátoru. Ovšem oddělení šestinedělí je pro nás opravdu nepěkný zážitek, každá sestra jiné rady, kojení hrůza (pořádně jsme se rozkojili po svém a doma), než jsem měla mlíko, tak nechali malou plakat a teprve, když jsem hodně otravovala tak jí dokrmili, ale zase jí dali hodně. Když dlouho plakala tak si jí odnesli s tím, že se musím vyspat a po asi dvou hodinách mi jí vrazili, že nepřestává, ať si s ní něco udělám a dost nešetrně až vztekle. Jsem ráda, že jestli budu ještě jednou rodit, že je nebudu potřebovat, už budu vědět co a jak, jak kojit a budu o hodně důraznější a nenechám si tolik toho líbit, jen už nikdy nevrátím to ošklivý co musela moje holčička v porodnici zažít, moc mě to mrzí a budu si to vždycky vyčítat. Chtěla bych sestrám na všechny oddělení šestinedělí vzkázat, že to není
práce, ale poslání a pokud je to nebaví,ať jdou dělat něco jiného.
 maracuja 


Re: Naprosto odlišná zkušenost 

(11.11.2007 1:32:56)
Radko, prosím Vás, kde jste rodila? Prosím, pište to i vy ,ostatní maminky, bez tohoúdaje je to sice o sdělení zkušeností, ale pro čtenáře tak nějak méně k potřebě .-) Díky moc :-)
 Radka, Natálka 15 měsíců 
  • 

Re: Naprosto odlišná zkušenost 

(12.11.2007 22:14:25)
Rodila jsem v Mladé Boleslavi, ale jak už jsem řekla, každému vyhovuje něci jiného;-) Já byla maximálně spokojená!
 Dáša + Anetka 13.měsíců 
  • 

Re: Naprosto odlišná zkušenost 

(11.11.2007 22:36:56)
Můj porod proběhl asi tak ,jak by si ho přála každá maminka.Na to,že to byl můj první porod,jsem něměla ani žádné kontrakce a do porodnice jsem šla vlastně jen na kontrolu a nic mi nebylo.Doktor mi řekl,že jsem otevřená na 6cm,bylo něco kolem půl 9 ráno.Poslal mě na porodní box a udělali mi klasickou přípravu na porod(klystýr,...)Manžel byl celou dobu se mnou.Když se nic nedělo,tak mi píchli v 10 hod. plodovou vodu a v 11.13.hod se Anetka narodila.Tak rychlý porod jsem ani nečekala.Žádný formuláře jsem nevyplňovala,jen jsem jim dala papíry o jménech a víc se mě nikdo na nic neptal.Po porodu malou ošetřili přímo na porodním sále a za naší přítomnosti a potom jsme ji měli celý 2 hod. u sebe.Paní doktorka byla báječná a dalšího porodu se vůbec nebojím.I dětské sestry byly skvělé,trpělivé s kojením a dobře mě všechno naučili.V porodnici jsme strávili 5 dní,protože jsem měli žloutenku.Takže opravdu naprosto odlišná zkušenost.(Kdyby někoho zajímalo,kde jsem rodila,tak v Přerově.)Dáša
 Magda,také s jednou chtěnou dcerou... 
  • 

Právo na názor 

(11.11.2007 9:20:14)
Dobrý den,
přiznávám každému právo na názor. Přesto mne velmi udivuje, že když se díváte na svou malou dceru, která je jistě tím nejkrásnějším, co vás v životě potkalo, "nestěžujete si" si na to, že o vás a hlaně o ni měli lékaři obavy. Zvážila jste, co by se stalo, kdyby vás ve "vaší" porodnici nechali rodit a skutečně to byl 35.týden? Ultrazvuky a všechna vyšetření moderní doby jsou skvělá věc, můžete se dokonce podívat svému "bříšku" do tváře, ale i přes moderní diagnostiku se stále jedná o porod. Když se já dívám na svou malou,nechápu,jak se někdo může rozhodnout rodit doma. Jak může pro své vlastní pohodlí a pocit spokojenosti ohrozt toho malého tvorečka. Nikdo přeci dopředu neví, co se může během porodu stát... Připadá mi to velmi sobecké. Nejde přeci o nás,o rodičky, ale o to dítě, ten noví život...nemáme právo ho hned v samém začátku zatížit chybou...
 Apolena. 


Re: Právo na názor 

(11.11.2007 13:14:45)
Magdo,
já jsem rodila doma a připadám si VELMI zodpovědná. Víš o mně prd a přesto si troufáš psát, že můj jediný důvod pro porod doma je pohodlí.
A co ty, z jakých důvodů ses rozhodla pro porod v porodnici? Určitě jsi líná nebo zbabělá.

Kritizuješ něco, o čem nic nevíš. To je, mírně řečeno, dost hloupé.
 Radka, Natálka 15 měsíců 
  • 

Re: Právo na názor 

(12.11.2007 22:22:06)
Sylvo, opravdu o Vás tady víme prd, jak píšete, ale to, jak zle reagujete hovoří za vše:-( Není to trochu smutné a zbytečné?!
Mějte se hezky!!!
 myš 
  • 

Re: Právo na názor 

(13.11.2007 11:14:04)
Řekla bych, že Sylva jen reaguje v nadsázce na hloupé předsudky = kdo rodí doma je nezodpovědný sobec, kterému jde jen o vlastní pohodlí a ne o zdraví dítěte. Stejně tak by se dalo říct, že kdo rodí v porodnici je líný a zbabělý...je to stejná generalizace.
Přestaňme odsuzovat něco, o čem prd víme.
 schnek 


příšerná zkušenost 

(11.11.2007 22:48:37)
Tak nějak jsem si připadala v porodnici i já, až na to, že jsem se tam skutešně necítila dobře a podruhé bych chtěla rodit doma. Gynekologické sestry na mě byly vyloženě hnusné, několikrát jsem dostala vynadáno (jako že jsem si dovolila zařvat nebo že nechci sedět na míči atp.), nechtěly ke mně pustit partnera a celkově jsem si tam připadala jak kus masa, který je tam obtěžuje. A to jsem si ještě, já koza hloupá, vybrala a zaplatila porodnici komplet nadstandart! O dětských sestrách a podpoře kojení vůbec nemluvím. Laktační sestry mě dostaly do stavu, kdy jsem každou chvíli volala s pláčem domů. I jsem se dost divila, že jsem v těch stresech vůbec měla mlíčko. A to měli titul Baby friendly hospital (snad je to napsané dobře), což byl důvod, proč jsem si tuto porodnici vybrala. Jediné, co jsem ocenila, bylo to, že syn měl žloutenku a světlo na svícení dostal přímo do toho vozíčku pro mimi a neodnesli mi ho pryč, ale zůstal se mnou. Setkala jsem se pouze s jediným podobně negativním názorem, jinak zde byly všechny maminky spokojené. Asi jsem toho chtěla moc, aby se ke mně sestry chovaly jako k člověku a novopečené mamince...
 schnek 


příšerná zkušenost 

(11.11.2007 22:48:55)
Tak nějak jsem si připadala v porodnici i já, až na to, že jsem se tam skutešně necítila dobře a podruhé bych chtěla rodit doma. Gynekologické sestry na mě byly vyloženě hnusné, několikrát jsem dostala vynadáno (jako že jsem si dovolila zařvat nebo že nechci sedět na míči atp.), nechtěly ke mně pustit partnera a celkově jsem si tam připadala jak kus masa, který je tam obtěžuje. A to jsem si ještě, já koza hloupá, vybrala a zaplatila porodnici komplet nadstandart! O dětských sestrách a podpoře kojení vůbec nemluvím. Laktační sestry mě dostaly do stavu, kdy jsem každou chvíli volala s pláčem domů. I jsem se dost divila, že jsem v těch stresech vůbec měla mlíčko. A to měli titul Baby friendly hospital (snad je to napsané dobře), což byl důvod, proč jsem si tuto porodnici vybrala. Jediné, co jsem ocenila, bylo to, že syn měl žloutenku a světlo na svícení dostal přímo do toho vozíčku pro mimi a neodnesli mi ho pryč, ale zůstal se mnou. Setkala jsem se pouze s jediným podobně negativním názorem, jinak zde byly všechny maminky spokojené. Asi jsem toho chtěla moc, aby se ke mně sestry chovaly jako k člověku a novopečené mamince...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.