| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Infekce streptokokem skupiny B

 Celkem 112 názorů.
 jana38 


Zásadní otázka 

(21.8.2007 8:16:44)
Zásadní otázka, na kterou mi nebyl nikdo rozumně schopen odpovědět v těhotenství: co se stane, když se streptokokem sk. B nakazím až POTÉ, co mi byly provedeny testy? Tj., jestliže mi byly testy dělány v 36. týdnu těhu a já bych se nakazila dejme tomu v 38. tt a porodila poté ve 40.tt, tak u porodu budu GBS pozititvní, v těhu průkazce ovšem negativní a ATB mi u porodu nikdo nedá.... Nehledě na to, že se v článku píše, že nejohroženější jsou předčasně narozené děti, v té době ovšem ještě nemusí být test na gbs u těhotné proveden.
Mmch, první dítě jsem rodila ve státě, kde se testy na gbs nedělají a novorozeneckou úmrtnost mají srovnatelnou s Českem.
Upřímně, zrovna plošné vyšetření na gbs mi přijde jako jedno z těch zbytečnějších, kterými česká gynekologie v těhu tak strašně plýtvá (společně např. s testem na cukrovku pro všechny a zastaralýma a nepřesnýma triple testama)
 Lemops 
  • 

Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 8:37:08)
To máš pravdu. Článek spíš vystraší. Já jdu na ten odběr zrovna v pátek...možná bylo lepší nic nevědět. Ta procenta 5-20 % úmrtnost a slepota a hluchota v případě léčení nezní nic moc....Přijde mi divné, že když to má asi 30% žen a jsou přeléčené tímto způsobem, že to tedy nedopadá hůř....že nejsou znovu kolonizovány do porodu...nebo že jich větší množství neporodí ještě před výsledky a léčením....
 PajaMM 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 9:05:24)
Marketo,

ja rodila pred peti lety. Streptokoka jsem mela v tehu prukazce pozitivniho, ale prijela jsem do porodnice otevrena na 10cm, po monitoru jsem sla ihned rodit. Takze mi zadna ATB dat nestihli. A Klarku jen pak pozorovali....Nastesti ji nic nebylo, takze pohoda. Takze to asi nebude takova hruza....
 Sylvie 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 9:13:56)
Taky jsem u druhého děcka měla pozitivní stěr. Chtěla jsem rodit ambulantně, tak jsem hned po zjištění výsledků volala do porodnice, co to pro mne znamená a lékařka mě ujistila, že pokud není pomnožení velké, tak ambuporodu nic nebrání a ani antibiotika nedostanu. Pomnožení nebylo velké, takže se mnou u porodu nic zvláštního nedělali ani děcko nijak zvlášť nesledovali. V nemocnici jsem nakonec zůstala, ale protože pediatři byli informováni o mém původním úmyslu, tak se sami zajímali, jestli chci dítě propustit, nebo jestli jsem se rozhodla zůstat - takže ani to propuštění by nebyl problém.


---------------------
 jana38 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 9:35:05)
No já mám právě taky pocit, že paní doktorka v článku dost zbytečně straší. Jasně, že může být skupina novorozeňat, který budou mít po porodu díky gbs pozitivní matce větší či menší problémy, nebo bohužel dokonce zemřou.
Ale dělat kvůli tomu plošně testy u všech těhotnejch? Dávat všem těhu s gbs pozitivitou u porodu atb do žíly? To se mi zdá jako jít na komára s panzerfaustem. Nehledě na to, že samotný atb nejsou zas tak bez vedlejších účinků a právě houfný používání atb vedlo k tomu, že jsou bakterie dneska na spoustu atb rezistentní a v okamžiku, kdy jsou opravdu potřeba nefungujou:-(((
 PAD 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 10:27:25)
Myslím si, že paní doktorka v článku zbytečně nestraší. Kdybys patřila k matkám, jejichž dítě po porodu "bohužel dokonce zemřelo", jistě bys při příštím těhotenství chodila na nějaké testy klidně každý týden, jen abys zabránila opakování. Vím, o čem mluvím.
Takže i když si někdo může myslet, že různých testů v těhotenství je moc, zvyšuje to šanci pro miminko i matku.
 jana38 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 10:46:21)
Ale já nikomu nebráním chodit na testy na streptokoka, zvlášť když na něj první dítě zemřelo, pak je to samozřejmě jasně indikovaný případ!!! Já se bráním plošnému a automatickému testování a řečem jako paní dr. ve článku - že pokud ten test odmítnete, tak ohrozíte svoje miminko. A takovýhle zastrašování opravdu nemám ráda:-(
 PAD 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 10:55:25)
Ale to má žena čekat, až jí první dítě zemře, aby si pak ohlídala to druhé? Není lepší zjistit při prvním, že je tady riziko a je nutné podat antibiotika hned a ne až někdy v průběhu porodu?
Já nechci nijak útočit, jen mi trochu vadí, když se obecně odsuzuje nějaký screening, který může třeba jen 1 % dětí zachránit život.
 jana38 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 11:11:32)
No PAD vždycky bude nějaký riziko, že člověk na něco zemře. To bys musela dělat plošně spousty screeningů spoustě lidem za spoustu peněz a stejně by nakonec na něco, co jsi zrovna nestihla testovat někdo umřel.
Znovu opakuju, ať si každý nechává udělat vyšetření jaká uzná za vhodná a pak se domluví s pojišťovnou, co je ochotná uhradit a co půjde na jeho vlastní triko. Ale ať mi nikdo neříká, že proto, že odmítnu jeden z tisíců možných testů ohrozím svoje dítě!
 PAD 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 11:19:44)
Když odmítneš triple test, tak ho neohrozíš. Když odmítneš ultrazvuk po celou dobu těhotenství, tak ho pravděpodobně taky neohrozíš. Ale když nevíš, že se může od tebe v průběhu porodu nakazit, pak do té doby zdravě se vyvíjející dítě po porodu může zemřít.
Před 100 lety byla velmi vysoká úmrtnost dětí i matek po porodu (třeba taková horečka omladnic) proto, že se nevědělo o možné nákaze GBS.
Omlouvám se, ať si každý dělá, co uzná za vhodné. Toto téma je ale pro mě velmi osobní, takže ač jindy nepřispívám, dnes mi to prostě nedalo.
 jana38 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 11:25:20)
No zrovna když odmítneš UZV po celou dobu těhu, tak ho můžeš ohrozit mnohem víc, protože se např. nezjistí nějaká život ohrožující vrozená vada, která by byla hned po porodu operovatelná, kdyby se na ni přišlo už v těhu a specialisti by byli hned po porodu po ruce.

Chápu, že pokud máš s úmrtím na streptokoka osobní zkušenost, tak jsi z toho vystrašená a máš na to logicky jinej názor. Cítím s tebou, já to mám takhle zas u jinejch věcí a jinejch vyšetření.
 jana38 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 11:29:42)
Moje prababička zemřela na horečku omladnic v šestinedělí, ale nemám pocit, že by to mělo něco společnýho s gbs, spíš asi tehdejší úroveň medicíny v péči o nedělku - doktor, který vyšetřoval umírajícího a hned poté rodičku.
 Lenka Nova 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 13:16:39)
Se streptokoky nemá horečka omladnic až tak moc společného, což zjistil již v 19. století pan Semmelweis.
 PAD 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 11:31:06)
No vidíš, a mně to připadá stejné. Miminko má vadu srdce = u porodu je specialista, který je hned operuje. Matka je GBS pozitivní = u porodu jsou antibiotika a dítě se pak sleduje, zda se nenakazilo. Rozdíl je jen v tom, že zatímco první dítě bylo "nemocné" již v těhotenství, druhé by mohlo onemocnět až při porodu.
 jana38 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 11:42:57)
Rozdíl mi přijde ve slově "může". Zatímco dítě s vrozenou srdeční vadou zemře jistě, dítě gbs pozitivní matky se může nakazit a může zemřít. Byť je mi jasný, že pro maminku, jejímuž dítěti se zrovna tohle stane je to katastrofa.
Jak jsem psala, jsou státy, kde se gbs vůbec netestuje a mají stejnou novorozeneckou úmrtnost.

Naposled, ať si každý nechá testovat co chce, pokud to náš pojistný systém unese. Zdravotní péče bude vždycky kompromis mezi tím co umí lékařská věda a co se vybere na pojistným a za co se vybrané peníze utratí. A Česko mi v tomhle směru přijde poněkud plýtvavé na nesprávných místech (ale je možné že to tak vidím ze svého úhlu, protože máme v rodině chronicky nemocného, jehož léčba stojí hodně peněz, tudíž se snažím osobně systému ušetřit na, podle mě, zbytečnostech, jako jsou např. různé testy v těhu:-))
 Kudlanka 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 11:49:28)
Myslím, že jako rodina nezatěžujeme systém zdravotního pojištění nadměrně, ale v těhotenství po dvou předchozích potratech jsem byla vděčná za každý test, který mě trochu uklidnil a přiblížil ke zdravému miminku. Ale např. velký ultrazvuk zaměřený na vrozené vady jsme si zaplatili (cca 1200,-Kč) ze svého, protože mi ho navrhl gynekolog a dělají ho v jiném zařízení a pojišťovna ho nehradí.
 jana38 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 12:01:03)
Vždyť to tady pořád opakuju, pokud je někdo riziková těhule (potraty, úmrtí, vývojové vady, rodinná dispozice), pak jsou samozřejmě všemožné testy na místě a nemám proti nim vůbec nic. Pozastavuju se akorát nad plošným a automatickým testováním všech na všechno a strašením v případě odmítnutí.

Mmch UZV screening vrozených vývojových vad u těhotné mezi 18.-20. tt je hrazen zdravotní pojišťovnou!

 Lassie 
  • 

UZ vývojových vad 

(21.8.2007 12:05:34)
Tahle věc by mě celkem zajímala. Já měla tento UZ ještě před rokem zdarma, nicméně švagrová málem platila. Ambulantní specialista, který běžně tyto UZ dělá, si prý už účtuje. Proto jí její gynekolog napsal žádanku do nemocnice, tam prý to snad udělají na pojišťovnu...
Nemáte někdo čerstvé zkušenosti?
 zuzini 


Re: UZ vývojových vad 

(21.8.2007 12:24:23)
Jsem z Havířova a na UZ jsem musela jet do Bohumínské nemocnice, v Havířově bych ho platila. Tak teda nevím jak to je...
 Dáša 
  • 

Re: UZ vývojových vad 

(21.8.2007 13:51:16)
V červnu jsem byla na UTZ v UH nemocnici - neplatili jsme nic.
 Kudlanka 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 12:09:04)
Ano, ten hrazen je, ale existuje ještě podrobnější ultrazvukové vyšetření, kde jsou například schopni zjistit, jak protéká krev srdcem, jestli fungují ledviny a další podrobnosti, které na běžném ultrazvuku vidět nejsou.
Já nejsem zastáncem zbytečných vyšetření, ať má každý možnost si vybrat, ale zase pokud ta vyšetření nejsou povinná, tak aby se každý dozvěděl, že jsou možná a jaká obnáší rizika případné onemocnění.
Konkrétně vyšetření na streptokoka jsem nestihla, protože jsem porodila dříve, než k odběru došlo. A po porodu brouček zápasil s nejasnou infekcí a žloutenkou i když má stejnou krevní skupinu jako já.
 jana38 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 12:21:51)
Žloutenka u novorozence je fyziologická, pokud nepřesáhne určité hodnoty, obě moje děti ji měly (a mají také stejnou krevní skupinu jako já). S gbs nemá nic společnýho. Nejasná infekce je poměrně širokej pojem:-)) Nozokomiální třeba?:-)))

Co se týče UZV, ten co je hrazenej pojišťovnou zjišťuje anatomii a odchylky od fyziologie srdce a dalších vnitřních orgánů, vývoj páteře atd. Zřejmě by to mělo na zjištění VVV stačit.

Pokud chce někdo něco navíc (jako ty průtoky krve - echokardio) a pokud nemá v rodině srdeční vadu či k tomu není jiný důvod, pak je jasný, že si to asi zaplatí sám. Těhu je prostě dobrej byznys a těhule si rády připlatí za spoustu věcí:-))

Já jsem taky pro plnou informovanost a pro možnost si vybrat, ale ne pro strašení a vyhrožování. A jsem velmi alergická na větu: jestli neuděláte to a to, tak ohrozíte na životě svoje miminko a to přece nechcete!?:-))
 MirkaV 
  • 

Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 19:44:25)
Markéto, screening strepta není zrovna věc na které bys celoplošně ušetřila. Prevence je vždy levnější než léčba. Zdravotnictví je celkově dobrý byznys a určitě se najde milion věcí, kde se dá ušetřit víc. Peníze na sofistikovanou léčbu prožíráme v Paralenech a v menýčkách v nemocnici. Ale bakterie jsou prevíti, jen my jsme se nechali díky ATB ukolébat do klidu. Kéž nám ten klid dopřejí i nadále.
 DENISA 
  • 

Re: Zásadní otázka 

(23.8.2007 20:33:59)
No, pozastavujes se nad mnostvim testu, fajn, to asi proto, ze uz mas dve bestijky a nic zleho se ti nestalo. Ja jsem naopak stastna, ze takove moznosti ceske zeny maji. Ja rodila v USA a v teto "rozvinute" ekonomice se na tebe akorat kazdy vyprdne a kdyz chces neco navic, tak hezky zasolit. Je tedy pravda, ze test na streptokoka mi delali automaticky a ATB behem porodu podavali, protoze jsem byla pozitivni. Ale co se tyce ostatnich veci, tak nic, o vsechno se clovek musi starat a schanet se, ani ho o tom dr. neinformuje. A jak se mam ptat na nejaky test, kdyz jako laik ani nevim ze neco takoveho existuje? Opravdu si nemyslim, ze pokud se zrusi plosne screeningy, tak budeme platit mene na zdravotnim pojisteni, tak naivni fakt nejsem, protoze je mi jasne ze se usetrene penize prosustruji jinde, takze chvala bohu za to, ze se zdravotnictvi stara a dela vsemozne testy. Vzdyt je to v zajmu deti, tak proboha co je dulezitejsi.
 arsiela, 


Re: Zásadní otázka 

(22.8.2007 4:19:27)
Markéto jak jsi na to přišla ,že dítě s vrozenou srdeční vadou zemře jistě?Bohudíky to tak není.Náš prcek má dost velkou šanci,že to s operací přežije.A mnoho dalších dětí už vrozenou vadu srdce přežilo ať s operací,nebo i bez ní.
Jinak k UZ já měla štěstí na lékaře,který umí UZ výborně "číst" a pozná právě i problém v průtocích krve atd.Jen díky tomu máme odhalenou právě srdeční vadu,už jsme byli i v Motole na kardiu atd.Všude se divili,že to lékař poznal,že většinou se to pozná až po porodu a zbytečně se ztrácí čas.Takže bohudíky za testy v těhu.
Na stěr jdu taky příští týden,vzhledem k plánované sekci a mému základnímu onemocnění mě stejně atb čekaj,tak doufám,že k srdíčku se nechytne ještě nějaká komplikace v podobě téhle nákazy u mimča.
Test na cukrovku mi dělali až v 33 týdnu v rizikové poradně,moc jsem ho enchtěla,ale doktorka mi právě vysvětlovala,že z toho papírku se nedá 100% určit jestli mám nebo nemám cukrovku,tak jsem radši pro klid šla.Naštěstí je tohle v pohodě.
Jinak atb do žíly se podávají právě proto,že mají rychlý nástup a účinek,stihnou se ještě během porodu dostat k miminku.
 jana38 


Re: Zásadní otázka 

(22.8.2007 7:56:46)
Promiň Arsielo, špatně jsem se vyjádřila, myslela jsem, že dítě s takovou vadou srdce, který by bez okamžitý operace hned po porodu nepřežilo, může přežít díky tomu, že se z prenatálního UZV ta vada zjistí a operační sál bude hned připravený a porod bude probíhat tam, kde je neonatologický centrum. Zkrátka jsem tím chtěla upozornit na to, že zrovna odmítnutí UZV v těhu může dítě podle mě vážněji ohrozit než odmítnutí stěrů na gbs.
Tobě přeju, aby Ti všechno dobře dopadlo!
 arsiela, 


Re: Zásadní otázka 

(22.8.2007 10:55:41)
Marky jasně ,beru.Přeji hezký den.
 zuzini 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 11:18:03)
Pokud jsem dobře četla, není účelné podávat antibiotika ihned, ale právě až v době porodu.
 PAD 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 11:22:03)
ano, ale v době porodu ihned, ne až 12 hodin po odtoku plodové vody tak, jak je běžná praxe, když matka není GBS pozitivní.
 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

Re: Pad 

(21.8.2007 12:24:01)
Já s tebou plně souhlasím,mám pocit,že teď je prostě velká móda zpochybňovat nejrůznější vyšetření...Většinou tak činí lidé,kteří mají zdravé , bez problémů donošené a porozené děti. Reakce typu: "měla jsem pozitivní nález a malá byla v pohodě,takže to asi není tak hrozné.. "jsou naivní,na základě jedné osobní zkušenosti přece nelze něco takového prohlašovat.
Cukrovka: u prvního těhu mi nebyla rozpoznána (ale velice pravděpodobně byla),syn byl nadměrně velký, byl akutní císař s následnými komplikacemi.Zaplaťpánbu je kluk OK. U druhého těhu opět můj gynekolog nic neřešil (moč byla v pořádku),pro jistotu jsem jela do nemocnice a konzultovala. Následoval test (pozitivní těhu cukrovka),dieta a pak normální porod normálně velkého dítěte.
Pad, přeju moc štěstí,zřejmě sis prošla něčím moc ošklivým.
 jana38 


Re: Pad 

(21.8.2007 12:44:54)
Katko, stejně tak nejde na základě jedné špatné osobní zkušenosti (té tvé třeba), tvrdit, že u ostatních to bude stejně špatné, že.

Že je móda odmítat vyšetření?: mě se naopak zdá, že je móda těch vyšetření mít za sebou co nejvíc, případně si nějaký navíc zaplatit a kdo je nechce, tak je divnej:-)))

Když porovnám, kolik vyšetření v těhu bylo když rodila moje matka x kolik vyšetření je v těhu dneska v Čechách x a kolik vyšetření je dneska v těhu v zahraničí (myslím západní Evropu), tak mi vychází - všechny těhotný Češky jsou dneska strašně nemocný a rizikový a Česko je velmi bohatý stát. Ale to je jen taková moje osobní domněnka, žádnej výzkum či studii na to nemám:-)))
 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

Re: Markéto 

(21.8.2007 12:53:16)
Já netvrdím,že to bude u všech špatné. Já jsem si jen dovolila napsat,že souhlasím s Pad.Nevím,jestli jsou těhotné Češky hrozně nemocné - já se tak necítila,u obou dětí jsem chodila do 6 týdnů před porodem do práce.Jen kdybych bývala u prvního těhu podstoupila "zbytečné" vyšetření na cukrovku, mohla jsem malému i sobě ušetřit hodně bolesti a komplikací.
 Insula 


Re: Pad 

(21.8.2007 19:07:13)
Pad, to je právě to. Já jsem NIKDY cukr v moči neměla a přesto jsem měla těhu cukrovku. Ještě štěstí, že je můj doktor pečlivý a na test mě poslal. Kdo ví, jaké by to mohlo mít následky.
 petra 
  • 

Re: Zásadní otázka 

(22.8.2007 10:05:37)
Pad,

souhlasím s tebou. Mně odtekla plodová voda večer, přijali mně do porodnice, řekli tady se vyspíte, ráno vás vezmeme na ultrazvuk, dáme oxytocin a uvidíme jestli se porod rozběhne. Antibiotika mně opravdu nedali žádná. Nakonec nedošlo ani na ten oxytocina ultrazvuk, protože malá se narodila za 8,5 hod po odtoku vody, bez jakéhokoliv vyvolávání porodu. Porod byl rychlý a v pohodě, jenom nevím, kdyvy mně ty antibiotika dali, kdybych třeba rodila pomaleji než jsem rodila, ale přitom rychleji, než by personál čekal...
 Veronika 
  • 

Re: Zásadní otázka 

(26.8.2007 17:16:34)
No tak promiň ale asi ještě děti nemáš je to strašně hloupý názor, jak bys ho asi chtěla zjistit když by to nedělali plošně? tO JAKO BYS RISKOVALA ŽE BUĎ A NEBO JO NO TAK TO MÁŠ ODVAHU,MĚLA SEM HO A NEJSEM ŽÁDNÁ RIZIKOVÁ SKUPINA NEBO NIC TAKOVÉHO PROSTĚ JE TO TAK ŽE TO MŮŽE MÍT OPRAVDU KAŽDÁ MATKA NO TAK ALE NEMŮŽE TI TO NIKDO VNUCOVAT NO NEVÍM
 jana+dani 


Re: Zásadní otázka 

(14.8.2008 9:13:02)
Ja si nemyslim,ze jakakoli prevence se streptokokem je zbytecna.Ja ziju ve Velke Britanii a tady je ta prevence zas dost mizerna.Mela jsem kvasinky 2 mesice.Poprve me vysetrili po telefonu a dali mi recept na clotrimazol,pak mi konecne udelali ster.Cekala jsem na vysledek 2 tydny a prislo mi,ze mam GBS.Pry se nemam starat.Ze dostanu antib.u porodu a bude to o.k.Vcera jsem zjistila,ze ho mam i v moci.To se mi nikdo neobtezoval rict.Pry me nezastihli na mobilu,ale to je blbost,protoze jsem nemela zadny zmeskany hovor.Meli to tam 2 dny,ze musim okamzite brat antibotika.Kdybych se nezeptala,tak se to ani nedovim.Jsem ve 28 tydnu tehotenstvi a jsem vydesena docela dost.Tady s temi doktory to neni jen tak,zlate Cesko,tam se na prevenci aspon dba.Drzte mi palce,at to zvladnem.;((
 MM, 2 kluci 
  • 

Nestraší zbytečně!!! 

(21.8.2007 13:33:07)
Paní doktorka uvádí fakta a pokud ji chápu správně, take nechce plošně podávat ATB u porodu, nýbrý plošně dělat vyšetření na GBS v těhotenství - aby se v pozitivních případech ATB dalo podat!

Nás druhý syn i tak měl novorozeneckou sepsi v důsledku GBS, byl přes týden na dětské JIP, naštěstí to dopadlo dobře, žádné následky nemá a je v pořádku (dens je mu 16 měsíců), ale bez těch ATB by to nejspíš vypadalo jinak :-(((!

 Veronika 
  • 

Re: Zásadní otázka 

(26.8.2007 17:12:28)
No tak s tvým názorem moc nesouhlasím,sice je to v té správě trochu přehnané,ale já toho streptokoka taky měla a před porodem sem na ty antibiotika čekala jak nevím na co, když víš že jde o zdraví nebo dokonce život tvého dítěte tak si myslím že to s tím komárem je dost přehnané.
 Dr. Michal Koucký 
  • 

Re: Zásadní otázka 

(28.8.2007 11:50:33)
Je mi líto,Sylvie,ž e to říkám,ale bylo-li v ČR, pak byl postup zdravotníků non lege artis.
 Sylvie 


Re: Zásadní otázka 

(28.8.2007 23:37:44)
TO dr. Koucký: vím, já jsem informovaná rodička ;o) (MMCH Vaše netová poradna patří mezi místa, kam jsem jako těhule ráda nakukovala, abych si ověřila názor svého lékaře) Což nic nemění na tom, že se tak v praxi děje i v ČR a že jsem s tímto postupem byla naprosto spokojená. A rozhodně se nejednalo třeba o překouknutí nebo zapomnětlivost mého porodníka, protože svůj nález jsem předem konzultovala s jiným lékařem dané porodnice, takže nepodání ATB pro mne nebylo překvapením. Ostatně, on i ambuporod není zrovna lege artis a konečně i moje stomatoložka mě zná natolik, že mě sice neošetřuje lege artis, ale zato tak, abych byla spokojená :o)


---------------
 evelina dva synove 
  • 

Re: Zásadní otázka 

(28.8.2007 19:27:37)
dobry den nevim koho se zsptat na muj problem.Muj lekar mi toho moc nevysvetlil.Trpela jsem bolestmi myslela jsem ze jsem furt prostydla na mocaku.Po dvou trech dnech to vzdy ustoupilo.Hodne jsem pila a byla furt v teple.Pred rokem my delali dyletaci uretry.Sla jsem k urologovi ten my na mocaku nic nezjistil.Rano jsem dala do laborky tri vytery a moc.Po vyterech jsem zacala uzivat na ctrnact dni trikrat denne CURAM.Dnes my muj lekar zdelil ze mam v pochve STREPTOCOCCUS beta-haemol.sk.B.Snazim se sehnat co nejvice informaci,ale vsude je to spojovano s tehotenstvim.Ja ale tehotna nejsem.Mohl by mi nekdo rici neco konkretnejsiho aniz by to bylo spojovano s tehotenstvim.Zmizi strep.po podani antibiotik nebo ne.Dekuji predem za jakoukoliv blizsi informaci.Evelina
 Leona, dvě děti 7 a 1 rok 
  • 

Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 13:01:44)
Také jsem měla pozitivní stěr. Při porodu jsem byla "přeléčena", přesto dcerka tředí den musela být převezena na JIP. Nikomu bych nepřála tu hroznou beznaděj, když vám žeknou, připravte se na nejhorší a dovolí v noci zavolat manžela. Naštěstí vše dobře dopadlo a dcerka je šikovná a chytrá holčička. U druhého porodu mne i syny hlídali pěkně ostražitě. Doporučuji nepodceňovat.
 Insula 


Cukrovka 

(21.8.2007 10:04:40)
Markéto, test na cukrovku není povinný a neprovádí jej všichni lékaři. Ale chci říct, že rozhodně není zbytečný!!! Spíš naopak. Já bych bylo pro to, aby povinný byl. Cukrovka není nemoc, nad kterou je možné mávnout rukou. Je to závažná choroba. Také se velmi často nijak neprojevuje, což je ještě horší. Nekompenzovaná těhotenská cukrovka může způsobit v nejhorším případě i náhlé úmrtí plodu v termínu porodu (zdroj www.porodnice.cz Mudr. Koucký). Takže bych jí rozhodně nepodceňovala. Ale to je trochu od tématu.
 Kudlanka 


Re: Cukrovka 

(21.8.2007 10:43:20)
Test na cukrovku opravdu není zbytečný. V naší rodině ji nikdo nemá, sestra při dvou těhotenstvích také neměla a u třetího ano. Mě byla zjištěna také a dost jsem se bála, jak dopadneme, protože jsem za sebou měla dvě nevydařená těhotenství. Naštěstí jsem to zvládla jen s dietou, ale držela jsem ji velmi poctivě. Podotýkám, že kdybych nebyla na testu asi by se na nic nepřišlo, protože v ranní moči se kterou se chodí do poradny jsem nikdy cukr neměla. Přitom při testech mi cukr vyletěl hodně vysoko a glykovaný hemoglobin jsem měla dost hroznej, takže už cukrovka nějaký čas probíhala.
 Nasuada 


Re: Cukrovka 

(21.8.2007 10:54:25)
Kudlanko, a jak vypadá ta dieta při těhotenské cukrovce?
 Kudlanka 


Re: Cukrovka 

(21.8.2007 11:14:41)
Záleží, jak jsi na tom. Někdo dostane i inzulin. Ale já jsem měla dietu vypočítanou na 250 g sacharidů na den. To znamená jíst alespoň 5x, ještě lépe 6x denně. Všechno přepočítat na množství sacharidů. Zelenina je téměř v neomezeném množství, ovoce omezeně, ale já jsem mu nedokázala odolat, takže místo svačiny jsem slupla třeba půlku jablka, nebo broskve. Cukr a sladkosti žádné, jen v největší krizi čtvereček čokolády se 70 % kakaa. Ke konci těhotenství mi začal padat cukr moc v noci, takže jsem si musela dávat budíka na druhou v noci a svačit. Důležité jsou "pomalé" sacharidy: celozrnné výrobky.
Dostala jsem na diabetologii letáčky a všechno co jsem snědla jsem měla odvážené a zapisovala jsem to. Pokud totiž zase zkonzumuješ málo, jsi podvyživená a mimčo nedostane co potřebuje.
Vím od známých, že cukrovka je docela věda i když to řešíš jen u sebe, ale když jsem potřebovala dobře uživit mimčo, měla jsem vážně obavy, jestli to zvládnu. No a pokud broučkovi pořídíme sourozence bude se to na 99,9 % opakovat.
Jen ještě poznámka: trpěla jsem v těhu na pálení žáhy a po komponzaci cukrovky se to ztratilo, jen když mi náhodou stoupl cukr, zase se to vrátilo. Nakonec jsem to podle toho spolehlivě poznala.
 jana38 


Re: Cukrovka 

(21.8.2007 10:55:03)
Opravdu si myslíš, že je normální chtít, aby bylo nějaké lékařské vyšetření POVINNÉ??? (Nemyslím tím vyšetření, která se týkají infekcí a která by mohla ohrozit zbytek obyvatelstva, či vyšetření nařízené soudem (ochraná sexuologická, psychiatrická apod. léčba))

A když něco stanovíš jako povinné, musíš stanovit také adekvátní trest za odmítnutí - co myslíš, že by byl adekvátní trest za odmítnutí povinného vyšetření v těhoteství na cukrovku? Vězení? Pokuta? Odebrání dítěte hned po porodu?

A co dál bude povinné? Genetické testy třeba? Gattaca se blíží mílovými kroky:-(((
 Ekaterina 


Re: Cukrovka 

(21.8.2007 13:08:49)
Tak já nemíním polemizovat nad tím, který test je či není zbytečný. Ale řekla bych, že některé opravdu zbytečné jsou (tripple test), jiné nikoliv (test na cukrovku). Proč? Tripple test má odhalit pravděpodobný výskyt některé vývojové vady, která už u dítěte v tu chvíli je a nedá se s tím kromě potratu nic dělat. Kdežto test na cukrovku může předem odhalit nemoc matky, která může poškození plodu nebo jeho smrt teprv způsobit.
Takže co třeba takový trest, že maminky, které nepodstoupí test na cukrovku a jejich dítě se v důsledku neléčeného diabetu narodí třeba se srdeční vadou (ano, to se může stát), budou platit léčbu děťátka komplet ze svého? Ono je jednoduché říci - to je zbytečné, ten test je nepříjemný, nechci ho podstoupit. Ale nést důsledky je myslím ještě těžší...
Abyste mi rozuměli - to, co v předchozím odstavci píšu jako trest nemyslím vážně. Ale myslím, že není dobré odmítat šmahem všechna těhotenská vyšetření a testy, je dobré přemýšlet o tom, co to může přinést. Na druhou stranu je to trochu i vina lékařů. Dnes už je těch testů a odběrů tolik, že už je z toho většina mamin určitě otrávená (jako matka 2 dětí vím, o čem mluvím).
 jana38 


Re: Cukrovka 

(21.8.2007 13:27:51)
Ale jo, ale pak ať si taky platí kuřáci léčbu rakoviny plic sami, lidi co se cpou bůčkem a jsou obézní léčbu infarktů a mrtvic a tak by se dalo pokračovat donekonečna.
 Sylvie 


Re: Cukrovka 

(21.8.2007 13:58:58)
Zrušme zdravotní pojištění a bude po dohadování

Když má naše zdravotnictví na to, aby mi lékař doslova vnucoval recept na Brufen, ačkoli jsem mu řekla, že jednak ho mám ještě doma a jednak ho do lékárničky doplňuji z vlastních peněz v případě potřeby, tak proč by naše zdravotnictví nemělo na plošné testování čehokoli.

K UZ - mně dělal lékař v rámci "velkého UZ" i ty průtoky ledvinami a srdcem, na pojišťovnu. Ale jinak bych řekla, že záleží na dvou věcech:

1. jestli ošetřující gynekolog uzná takové vyšetření za nutné a napíše na něj žádanku
2. jestli vyšetřující lékař má smlouvu s pojišťovnou těhotné

Navíc to, že těhotenství je pro lékaře dobrý byznys a někteří účtují těhulím i tu péči, kterou by jinde měli v rámci pojištění, to je snad běžně známá věc. Ostatně, kdysi o tom bylo tuším i v Černých ovcích

------------
 Insula 


cukrovka 

(21.8.2007 19:03:29)
Markéto, špatně jsi to pochopila. Žádné testy nejsou v těhotenství povinné (ani jindy). Pacient musí souhlasit. Myslela jsem to tak, aby je měli možnost podstoupit všechny těhotné (se souhlasem samozřejmě). Dneska totiž tento test záleží pouze na tom, zda ti ho lékař nabídne nebo ne. A vzhledem k závažnosti této choroby ......
 Insula 


Re: cukrovka 

(21.8.2007 19:10:16)
A ještě mohu doplnit, že já jsem žádné projevy cukrovky neměla. A nikdy jsem neměla cukr v moči, ale těhu cukrovku jsem měla (už jsem i psala výše).
 Kudlanka 


Re: cukrovka 

(21.8.2007 20:39:43)
Jo, jo. Taky jsem neměla žádné příznaky a sestra taky ne. Cukrovka byla zjištěna opravdu až testem. Výše popsané pálení žáhy je problémem doprovázejícím těhotenství velmi často. Jsem vděčná mému gynekologovi, že mě na ten test poslal. I když jsem z toho šťastná nebyla, protože nesnáším odběry krve a prakticky jsem tam dvě hodiny proomdlívala.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Cukrovka 

(21.8.2007 19:22:18)
Zdá se mi, že reaguješ poměrně přehnaně. Já kvituju všechny vyšetření v těhotenství - zachránily nám Míšu - a to jsem nebyla ani riziková těhule ani s rodinnou zátěží, prostě normální mamina, čekající druhé dítě. A jen díky testům, které tobě připadají naprosto zbytečné je holka zdravá.
Ale je to tím, že jsi nejspíš těhotenstvími proplula bez problémů a obě děti máš zdravé, to ti samozřejmě přeju, ale bohužel - obraz dnešní doby - hodně žen to tak nemá.
Každý by měl mít právo odmítnout a nebýt zastrašován, ale na druhé straně by taky měla každá maminka vědět, co tím odmítnutím riskuje.
 jana38 


Re: Cukrovka 

(21.8.2007 22:04:22)
Ano, vím co odmítnutím riskuju a zdá se mi riziko malé a proto zrovna třeba tyhle testy odmítám. Nikomu ovšem neberu právo na ty testy jít - já si třeba nechala z vlastní aktivity udělat v těhu jiný testy, který se normálně nedělaj všem - vyšetření stavu sítnice (rodinná anamnéza - silná krátkozrakost) a testy na toxo (toulavý kočky na zahradě a jejich exkrementy), protože zrovna u nich jsem měla pocit, že to riziko je u mě zvýšený.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Cukrovka 

(22.8.2007 12:42:00)
No právě, jde o to, že když čekáme dítě, jde nám právě o to, aby bylo zdravé - proto to chápu.
 Nasuada 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 10:52:08)
Market, jestli budeš na lékaře takhle dotírat tak za chvíli to plošné vyšetření na streptokoka zruší a namísto toho budou antibiotika při porodu dostávat všechny ženy, protože co kdyby .......:-)

Co mi jako laikovi v článku není jasné a přesto by mě to velmi zajímalo:

"Je třeba, aby v době porodu nebylo kultivační vyšetření starší než 5 týdnů" - tohle mohla paní Dr. vysvětlit, mě není jasné proč

"Na druhé straně tam kde zůstává celistvý vak blan až do porodu, není třeba antibiotika podávat ani v případě pozitivního kultivačního nálezu z pochvy" - dítě v tomto případě také nakonec prochází pochvou, takže proč? Jsou snad případy kdy plodový obal chrání dítě i při průchodu pochvou a dítě se narodí v něm?

naproti tomu si podle mě mohla paní Dr. odpustit:

"Některé ženy toto vyšetření nechtějí podstoupit, zbytečně však ohrožují své dosud nenarozené dítě" - naprosto neprofesionální prohlášení. A co jako mám dělat? Vyhledávat tyto ženy a kamenovat je? Nebo je to zastrašení pro ty co se teprve rozhodují?

V článku není nic o negativním dopadu podávání antibiotik na novorozence - já je neznám a ráda bych se je také dozvěděla z úst odborníka a do odborného nazaujatého článku podle mě patří.

Podle mě je naprosto nezbytné aby zdravé dítě nebylo odlučováno od matky, když to trochu přeženu tak "ani na vteřinu". Je důležité aby maminka věděla jak vypadá a jak se chová zdravý novorozenec od prvních minutek. Pak bude i matka schopná rychle rozpoznat změny, které by mohli ukazovat na nějaké zdravotní problémy. Potom by mohla odpadnout mnohá monitorování, vyšetření ....... Myslím, že by rodiče měly dostat možnost si vybrat jaká vyšetření oni sami a jejich dítě podstoupí. Já vím, že ta možnost tu je i dnes, ale kolik rodičů o ní ví a kolik rodičů je zastrašováno a emocionálně vydíráno? Já sama jsem si to zažila v jiném případě (amniocentéza).



 Maci1 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 11:26:28)
KatkoFifi, mám za to, že odstavec o celistvém vaku blan se týká porodu císařským řezem, kdy dítě pochvou opracdu neprochází :-). Paní doktorka to zřejmě popsala trochu zmateně ;-).
 Lassie 
  • 

ATB 

(21.8.2007 11:59:28)
Katko, našla jsem odkaz na http://www.midwiferytoday.com/enews/enews0337.asp, je celkem starý, ale o GBS a ATB se píše:
(Pokud má žena GBS, ale nevykazuje jednu z následujících 3 komplikací -

- zvýš. teplotu během porodu
- odtok plodové vody 18 h. a více před samotným porodem
- porod nebo protržení plod. vaku před 37. týdnem

není pravděpodobnost, že se u dítěte rozvine GBS veká, proto by měly být zváženy výhody a možná rizika při podávání ATB.)

* 1:200 že bude u dítěte GBS, pokud se nedají ATB
* 1:4000 že bude mít dítě GBS, pokud se ATB podají
* 1:10 , či méně,že dítě prodělá slabší alerg. reakci na penicilin (např. kopřivka - vyrážka)
* 1:10 000 že se rozvine velmi silná alergická reakce na penicilin - anafylakt. šok. Může být život ohrožující.
Omluvte můj krkolomný překlad, kojím, datluji jednou rukou...podívejte se, případně, na odkaz uvedený výše.
 Lorina 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 19:35:35)
Ač jsem rodila císařským řezem, tak dcera se nakazila. Bohužel pro nás měla kand.sepsi. A to jen proto, že po dobu 2 měsíců mi nikdo v tehdejší nemocnici neudělal žádný stěr....a přitom jsem tam ležela střídavě ty dva měsíce... Takže je naprosto jedno, zda dojde k k odtoku plodové vody či nikoli a zda rodíš normálně nebo sekcí... K nákaze může dojít tak i tak.
 Hejluc 


Re: Zásadní otázka 

(21.8.2007 12:52:59)
Vyšetření na streptokoka v těhu jsem měla negativní, u prcka se ale do čtyř hodin po porodu prudce zhoršilo dýchání, byl na antibiotikách 10 dní. Dle vyšetření se jednalo o onemocnění strepkokokem. Nevím, jestli tedy předporodní vyšetření k něčemu je, při příštím porodu ale budu žádat lékaře o preventivní podání antibiotik.
 Kočanská 


důležitá otázka č. II 

(21.8.2007 21:25:50)
Tak jsem si pročetla článek i diskusi a chybí mi tam klíčová informace a tom: jaká je pravděpodobnost, že se dítě při porodu streptokokem nakazí (pokud nejsou antibiotika podána).

To by pro mě byla klíčová informace proto, abych se rozhodla zda mi mají či nemají být antibiotika podávána. Pro mě jsou antibiotika obecně naprostou katastrofou. Brala jsem je pouze párkrát v životě, vždycky nějaká maximálně šetrná a přesto jsem to vždycky šeredně odnesla a tělo se z toho nemohlo vzpamatovat. Když si představím, že moje tělo by se po porodu muselo ještě navíc vyrovnat s antibiotiky - no to by bylo tedy něco. Navíc moje dcerka je co se týče nemocí celá já - tak je dost pravděpodobné, že s antibiotiky to bude mít také dost problematické. Jak by se s tím asi vyrovnala ona?

Selský rozum mi velí, vážit proti sobě dvě možná rizika - nákaza streptokokem vs. reakce na podaná antibiotika.

Jinak mně v těhotenství našli nějakého poměrně vzácného streptokoka - paní doktorka to údajně ještě u nikoho neviděla - možná že toho prostě ještě v životě tolik neviděla :) Tento streptokok však nebyl na seznamu - tudíž se antibiotika nepodávala.

 Lassie 
  • 

Re: důležitá otázka č. II 

(21.8.2007 21:46:41)
Koukni na můj příspěvek ATB - je to ze starého zdroje, ale píše se tam o tom, na co se ptáš...
 Kočanská 


Re: důležitá otázka č. II 

(22.8.2007 20:02:46)
díky moc - to je myslím to pravé, co by měl člověk vědět, aby se mohl rozhodnout. I když je zdroj staršího data, určitě bude do jisté míry použitelný. Bohužel však podobnou informaci člověk od lékaře nebo odborníka (zde v diskusi zastoupeno PAD) v 99.9% nedostane.

Tvůj přispěvěk mi přijde ze všech nejužitečnější.

jak vidím v diskusi je dost těch, kdo slepě věří v lékaře a v sílu moderní medicíny - prostě když to lékař řekne tak je to pravda. Lékař je však jen člověk a může se také mýlit. Tak by k tomu pacienti měli také přistupovat a nebát se klást otázky, které jim pomohou udělat důležitá rozhodnutí ohledně jejich zdraví - tedy pokud to jejich stav umožňuje. V ostatních případech by toto měli za ně udělat jejich nejbližší. Nemyslím si, že na otevřené komunikaci a diskusi mezi lékařem a pacientem je něco špatného.

 Lassie 
  • 

Re: důležitá otázka č. II 

(22.8.2007 21:21:07)
Děkuji. Přesto jsem ale pro plošné stěry(ne povinné!) - nejsou tak drahé, pobyt jednoho dítěte na JIP vyjde o dost dráž. I když jsou zde pisatelky, které stěr měly a jejich děti s infekcí bojovaly...Osobně bych chtěla vědět, zda mám nebo nemám GBS. Podávání ATB je věc jiná, ale myslím, že pokud by bych patřila do jedné z těch tří rizikovek zmíněných výše, nic bych proti podání neměla.
 majdaleenka +07+11 


Re: Zásadní otázka 

(22.8.2007 18:20:51)
já jsem původně měla rodit ve Finsku, kde pro jistotu nedělají do 4. měsíce ani utz, tak jsem radši jela domů. Nemyslím si, že by některé z testů, které se provádějí těhotným, byly zbytečné, naopak. Je dobře vědět včas, že se něco děje, mít čas ... Na GBS jsem byla positivní a u porodu jsem dostala ampicilin. Jedna dávka antibiotik resistenci nevytvoří a nechápu, proč bychom měly zbytečně riskovat zdraví novorozenečků. Kromě toho se podávají taková antibiotika, která nemají negativní účinky na plod. A jedna rýpavá nakonec: na kamarádce její doktor tak šetřil testama, že nakonec ve FTN, kam se dostala vlastně omylem poté, co ji vyšoupli z Bulovky, chtěli okamžitě vést císaře a zachraňovat matku, trpěla těžkou preeklampsií a ani její dr ani Bulovka tomu nevěnovali pozornost. Pozn. aut: nakonec oba stabilizovali a chlapík se narodil v termínu.
 Kočanská 


Re: Zásadní otázka 

(22.8.2007 20:11:44)
jak píšeš na konec jedna rýpavá...

... tak já přidám druhou rýpavou. přestože jsem zastáncem názoru, že současná úroveň testování v průběhu těhotenství je trošku přepísklá - ale business je hold business (jsou v tom totiš celkem zajímavé peníze pro všechny zainteresované firmy), tak já sama jsem měla o svém nenarozemném dítěti poměrně více přesných informací než mé kamarádky naprosto věřící v nutnost všech možných i nemožných testování.

A jak jsem k informacím přišla?
1. prostě jsem se mé paní doktorky otevřeně ptala - a bylo vidět, že jsem jediná pacientka která se takto ptá + jsem si našla porodní asistentku která mi zodpověděla všechny dotazy ohledně porodu...
2. hodně jsem četla, prostě mě to zajímalo, protože těhotenství, porod a vůbec všechno kolem dětí je fascinující záležitost

 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

Re: Hm... 

(23.8.2007 8:54:13)
Tak ty jsi byla JEDINÁ,která se pí. doktorky na něco ptala ? Ostatní byly nesvéprávné slepice,vid. Ty jsi prostě úúúžasná. No nic ve zlém,ale něčí sebevědomí bych taky chtěla mít.....
 Kočanská 


Re: Hm... 

(24.8.2007 9:09:11)
děkuji - pokud chceš mít mé sebevědomí, musíš holt na sobě zapracovat...

Ale teď vážně. Jediná co se tak detailně vyptávala jsem opravdu byla, protože mi to paní doktorka sama řekla. A do příspěvku jsem nepsala, že ostatní jsou slepice - to si napsala ty, protože si to zřejmě o ostatních myslíš. Já si to o těch, kteří se neptají nemyslím. Nejsou to v žádném případě slepice - takhle se přece o lidech nemluví a jinak slepice jsou celkem milá a užitečná zvířátka. Hodně lidí je ovlivněno tím, že se tak nějak obecně mělo za to, že se doktrorů na nic ptát nemáme, protože oni tomu nejlépe rozumí a my pacienti tomu nerozumíme a kdybychom se na něco zeptali, tak bychom stejně nic nepochopili.

Nemyslím, si že tímto vysvětlením nějak zabráním podobným neomaleným nařčením, ale musela jsem nějak reagovat.

 majdaleenka +07+11 


Re: Hm... 

(24.8.2007 13:30:17)
tak se nehádejte.... já se paní doktorky taky ptala a v poradně ve FTN, i když je to jak na běžícím páse, a nakonec i na porodním sále jsem se taky ptala, když totiž vím, co a jak, nebojím se vlka nic, stejně jsem se ptala i na sále před lety v šestnácti při slepáku ... jenže když se člověk, tedy kamarádka, toho dr. zeptala, tak jí odpověděl, že tlak je hraniční ale v normě a se vším ji takhle odpálkoval, to se pak může ptát do alelujá a stejně nic nezjistí...
 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

Re: Hm... 

(24.8.2007 14:21:18)
No tak jo,nemyslela jsem to tak zle,jen mě zarazilo, že bys jako byla jediná, kdo se zajímal....
 Kočanská 


Re: Hm... 

(24.8.2007 19:41:08)
... já si to myslela. Ale hezky jsme rozproudili diskusi, co?

Taky mi občas přijde divné, když mi lidé říkají, že jsem jediná (nebo případně jedna z mála) kdo se ptá. Asi jim občas lezu na nervy - to si dokážu představit. Ale většinou když se nezeptám, tak si potom nadávám, protože zjistim, že jsem se vlastně nic nedozvěděla :(
 Erika, dvě děti 
  • 

Zásadní otázka III. 

(26.8.2007 19:34:50)
Ahoj,
tak já měla u prvního dítěte test na streptokoka negativní a u druhého, když mi ve 34tt rozháněli porod, mi dělali test a vyšel pozitivní. Rodila jsem ve 36+4tt a dali mi dvě infuze (měnili po 4 hod.) a nechali dokapat po porodu (porodila jsem asi za 5 hodin).

Otázka, která mě zajímá: Jak se vlastně nakazíme? Ptala jsem se lékařky, která mě rodila a ta mi řekla, že hold je někdo pozitivní na stěr a někdo negativní, ale neodpověděla JAK se nakazíme.

Nevíte to některá? Moc by mě to zajímalo.

Díky za odpověď Erika
 šála(lukas11,radim9,verča6 


Re: vím o čem mluvím 

(27.8.2007 10:39:10)
Dobrý den, rozhodně musím oponovat,že odběry na stretokoka jsou zbytečné. Streptokoka jsem zažila na vlastní kůži u prvního syna a doteď je to má noční můra. Testy rozhodně nejsou zbytečné, synovi je 10, nevím jestli se tenkrát testy nedělaly, prostě se během porodu nakazil. Kvůli velikosti byl porod dost komplikovaný (4 400 g,53 cm)syn byl kříšen, já musela na gyn. operaci. 3 hodiny po porodu jsem ležela na JIP a dostávala transfuzi, když mi přišli říct, že syn přestal dýchat, prošedl a odváží ho do dětské, měl zápal plic, následně se rozvinula otrava krve...10 dní nám nedávali žádnou naději, vždycky jen řekli ráno zavolejte a my vám řeknem jestli přežil noc, dostával 3-4kombinace antibiotik a nakonec to zvládl bez následků (když nepočítám LMD, dysgrafie, dysortografie a poruchu centra pro krátkodobou paměť)z nemocnice jsme si ho přivezli ve 4 týdnech. Nikomu bych to nepřála ta hrůza a bezmoc... u druhého a třetího dítěte jsem trvala na odběrech i na plošném překrytí antibiotiky během porodu a naštěstí vše v pořádku. Proto žádné vyšetření není zbytečné pokud ochrání mé dítě...
 Dr.Michal Koucký 
  • 

Re: Zásadní otázka 

(28.8.2007 11:47:05)
Zásadním problémem je, že reálná informovanost o stavu věci, bohužel i mezi zdravotníky, je velmi malá. Musím si trochu rýpnout,ale kolegyně použila nešťastný pojem "přeléčení u porodu". Nejedná se o přeléčení,ale o tzv. profylaxi, neboli, podání ATB plodu skrze matku(chcete-li,placentu) - tak,aby ATB dosáhlo dostatečnou hladinu v krvi plodu. Streptokoka se zbavit nelze,je co víceméně celoživotní obyvatel trávicího traktu. NO a konečně, diskuse na téma provádět vs.neprovádět stěry je celosvětová, co stát,to až protichůdné názory, hodně do péče promlouvá cost benefit. Vyšetření stojí pár Kč,takže si myslím,že tady se neprovedením stěrů, příliš neušetří. Jejich zavedením,resp. zavední ATB profylaxe, ale dramaticky poklesl výskyt streptokokových infekcí novorozenců, to je zatím jediný, nezpochybnitelný fakt. Otázkou je , jak zlepšit diagnostiku - naši schopnost odhalit mikroba v por.cestách. Cestuje totiž nahodile a v době,kdy je stěr negativní, nemůžeme mít jistotu ,že tam nebude v době porodu...a nepomohl ani současný stěr z konečníku. Zkoušíme s tím něco dělat,ale rozhodně mi přijdou diskuse směřující k opuštění skríningu jako, s prominutím nesmyslné. Opuštění skríningu prokazatelně vede k dramatickému zvýšení nákladů na péči o děti ( v součtu převyšující náklady na skríning ), které mají streptokokovou novorozeneckou infekci.
 Lída,1smrt na streptokok.inf.,2 zdravé děti 
  • 

Souhlas 

(29.11.2007 13:40:16)
Kdo se osobně nesetkal s tím, co může tato bakterie způsobit, asi nepochopí. Připomíná mi to diskuzi ohledně povinného očkování. Už jednou jsem tady do podobné diskuze přispěla. Jsem z malé obce cca 2000obyv. a potíže s touto infekcí jsme měly dvě. Já jsem rodila v 35.týdnu Císařem, 2 hodiny po odtoku plodové vody. To se antibiotika nedávají ani když je pozitivní kultivační nález celé těhotenství - nepředpokládá se přestup infekce skrz plodové obaly. Rozvoj infekce a smrt byla velmi rychlá. Do teď nedokážu pochopit proč se to stalo. Stahy jsem měla od začátku těhotenství, magnézium moc nezabíralo, měla jsem o něco méně plodové vody, byla jse po ivf... Proč nikoho nenapadlo, že příčinou obtíží může být infekce, nemohla se infekce přenést do dělohy při embryotransferu?.. Teď už je to stejně jedno. Druhá maminka sice stačila antibiotika dostat, ale v 35.týdnu se rodí rychleji než ve 40... Výsledkem byl několikatýdenní pobyt na JIP a opožděný motorický vývoj a samozřejmě,jak to bude vypadat dál ještě ukáže čas.
 Helena, 1 dcera 
  • 

díky za info 

(21.8.2007 9:04:33)
Každopádně díky za info ohledně této infekce. Já ji taky měla. Antibiotika mi začali podávat, když začal porod, protože trval 24h, tak zaždých 6h mi dali kapačku - kape hodinu, při bolestech je to dost nepříjemné, člověk se nemůže ani moc pohybovat, nechápu proč nejde dát prostě nějaký prášek, ale asi bych toho chtěla moc, že? Dávali mi 5 dávek a malá se stejně narodila a měla problémy s dýcháním, měla zánět plic, takže 4 dny byla v inkubátoru. Kvůli tomu se mi nerozjelo ani kojení, protože z těch antibiotik byla unavená a pořád spala. Nepomohlo vůbec nic a neměla sílu sát. Na tohle jsem připravená nebyla, možná, kdybych ten článek četla před porodem, tak bych věděla, co mě čeká a měla bych z té infekce velký strach. Ale je to pryč, malá je zdravá jako řípa a to je hlavní.
 jitka, pavlík 15 měsíců 
  • 

Re: díky za info 

(21.8.2007 12:45:02)
bohužel znám osobnš případ, kdy dítě po porodu zemřelo následkem napadení streptokokem..........doktoři se na to vykašlali, stěr neudělali a nikdo se ani neobtěžoval po porodu zkontrolovat, zda stěr byl nebo ne....takže já bych to nepodceňovala.
 Lenka Nova 


Re: díky za info 

(21.8.2007 13:10:00)
Antibiotika se dávají během porodu v infúzi, aby byla dostatečná hladina atb v krvi, pokud by se podala tableta, tak bude trvat délší dobu než se potřebná hladina vytvoří. Pokud mělo dítě po porodu problémy tak možná už bylo infikované, případně v horším případě zde byla rezistence na dané atb
 Leona 
  • 

pozor na něho 

(21.8.2007 13:04:00)
Také jsem měla pozitivní stěr. Při porodu jsem byla "přeléčena", přesto dcerka tředí den musela být převezena na JIP. Nikomu bych nepřála tu hroznou beznaděj, když vám žeknou, připravte se na nejhorší a dovolí v noci zavolat manžela. Naštěstí vše dobře dopadlo a dcerka je šikovná a chytrá holčička. U druhého porodu mne i syny hlídali pěkně ostražitě. Doporučuji nepodceňovat.
 MM, 2 kluci 
  • 

Dotaz na paní doktorku - autorku článku... 

(21.8.2007 13:50:10)
Dobrý den paní doktorko, dekuji za článek, který mě oslovil, protože se týká naší osobní zkušenosti.

Nás druhý syn měl novorozeneckou sepsi v důsledku GBS, byl přes týden na dětské JIP, naštěstí to dopadlo dobře, žádné následky nemá a je v pořádku (dens je mu 16 měsíců), ale bez těch ATB by to nejspíš vypadalo jinak :-(((!

Měla bych k tomu ale dotaz:

GBS mi byl zjištěn v obou těhotenstvích (první syn se ale narodil SC pro nepostupující porod a dlouho odteklou plodovou vodu), v druhém dokonce i v moči, takže masivní osídlení, jak píšete. ATB jsem dostala hned po zjištění tohoto nálezu (Amoclen po dobu 10 dní, dobrala jsem ho asi 3 dny před porodem). Když začala 2 dny před termínem odtékat plodová voda a začaly stahy, jely jsme do porodnice a tam jsem opakovaně dostala ATB (právě ten Ampicilín). Nás chlapeček se narodil cca. 12 hodin po našem příjedu do porodnice, zánětlivé parametry byly pravidelně sledovány, ke konci porodník doporučil porod urychlit (Oxytocin), že prý stoupá riziko infekce. Krátce po porodu už pediatr zjistil, že malý má potíže s dýcháním, vdechnul zkalenou plodovou vodu (předtím ale byla po celou dobu čirá, muselo to nastat až ke konci - nevím zda právě tím urychlením porodu???) a byl infikován tím streptokokem. Byl to šok :-(! Odvezli ho na JIP Ke Karlovu, byl tam pak několik dní na umělé plicní ventilaci atd., naštěstí se to pak začalo lepšit a šestý den mě tam přijali, začala jsem ho kojit (předtím odstříkávala a vozila mlíčko tam), byli jsme tam ještě 3 dny na pozorování a pak dnás pustili domů. Všechna speciální vyšetření v rámcí sledování potom už byla OK.

Co je mi ale dodneška záhadou a proč Vám píšu:
Jak to, že infekce byla navzdory podání ATB (ta 10denní kůra Amoclenem a paár dní poté opakovaně Ampicilín během porodu) - takže dodržení postupu, který doporučujete - tak rozvinuta?

V porodnici nad tím taky kroutili hlavou, podle mého porodníka se to takhle nemohlo rozvinout jen behěm porodu, na to zas netrval dost dlouho - prý mohla být evtl. již dřív nějaká mikrotrhlinka v plododvých obalech, takže infekce vzestoupila k dítěti už před vlastním porodem (?). Ale to by přece začala již dřív odtékat voda, nebo ne? A ten Amoclen by tím ůáedm nezabral, nebo...?
Na JIP nám zase pediatr říkal že se to někdy stává, může se prý jednat o obzvlášť agresivní kmen GBS (?)...
Někdo by mohl říct, že u nás to podání ATB tedy vlastně nemělo smysl, protože stejně infekci nezapránilo - i když já si spíš myslím, že to infekci alespoň zmírnilo / zbrzdilo a jinak by to dopadlo špatně. Jaký je Váš odborný názor?

Také by mě zajímalo zda tento streptokok opravdu jinak nevadí (všude se říká a píše, že vadí jen miminku při porodu, jinak v pochvě být může a ženě nevadí- opravdu nemůže mít nějaké následky, obzvlášť pokud je to nějaký ten "agresivnější"...?

Předem moc děkuji za Vaši odpověď!
S pozdravem a přáním hezkého dne - M.
 Martina, těhotná 31.týden 
  • 

Re: Dotaz na paní doktorku - autorku článku... 

(15.4.2009 20:07:06)
Dobrý den,
v práci zaučuji novou kolegyni,která za mě nastupuje. Včera zjistila od své doktorky, že má streptokoka typu B a taky D. Dostala nějaká antibiotika a do práce chodit nepřestala. Po přečtení tohoto článku mám velké obavy o miminko. Jakým způsobem vůbec jsou tyto typy strep.přenosné?? Ke svému gynekologovi jdu až příští týden, nebo mu mám raději zavolat hned a informovat ho??
Děkuji
Martina
 Rapiti 


Re: Dotaz na paní doktorku - autorku článku... 

(15.4.2009 23:12:39)
Martino, článek je starý skoro dva roky, autorka ti asi neodpoví.~d~
 Martina 
  • 

Re: Dotaz na paní doktorku - autorku článku... 

(16.4.2009 7:03:01)
Díky. Všimla jseem si toho v momentě odeslání dotazu. Příště budu lépe číst.
M.
 M,Christina+Dean 
  • 

mela sem ho positivni 

(22.8.2007 5:59:06)
Kdyz sem byla poprve tehotna tak tady v Australii tento test na StrepB delaji okolo 37 tydne tehotenstvi.Delaji to vyterem a pri druhem tehotenstvi daji tu tycinku s instrukcema jak to spravne udelat a kazda zena si zajde na zachod si to udelat sama a potom samozrejmne odevzdat.Poprve sem byla negativni ale v mem druhem tehotenstvi uz sem ho mela pozitivni a to znamenalo ze jak jsem zacala mit bolesti hned do nemocnice a tam me napichli behem porodu a dali me antibiotika ve dvouch nebo trech davkach to uz si bohuzel nepamatuju a maly byl v pohode
 Dee13 


NECHÁPU 

(22.8.2007 8:49:40)
...některé matky, jak mohou vůbec polemizovat nad tím, jestli se rozhodnou nechat si ATB aplikovat nebo ne.
Když je kultivován streptokok, tak je snad jasné, že si ta ATB aplikovat nechám.
Myslím, že spousty Rodinkářek tu machruje, protože "znají svá práva" a hazardují se zdravím, protože nemají dostatek informací o většině onemocnění.
Kdo chce kam, pomozme mu tam.
 Sylvie 


Re: NECHÁPU 

(22.8.2007 9:13:08)
Když je kultivován streptokok, tak je snad jasné, že si ta ATB aplikovat nechám.

Tak pozor, já nemachruji - já třeba jenom napsala svoji zkušenost, že to, že je kultivován streptokok ještě automaticky neznamená ATB při porodu, neb se lékaři rozhodují i podle dalších skutečností, aby zhodnotili riziko Z toho, co o onemocnění vím, nemám pocit, že by lékaři hazardovali se zdravím mého dítěte, když ATB nepodali, jejich postup mi přišel adekvátní situaci. Diskuzi sleduji sice jenom tak jedním očkem, ale i tak jsem si nevšila nikoho, kdo by ATB paušálně odmítal, všimla jsem si jenom probírání těch "dalších skutečností". Výjimku tu tvoří Markéta, která má zkušenost s jiným než českým porodnickým systémem a z jejích zkušeností se podivuje nad paušálním prováděním stěrů.
 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

Re: NECHÁPU 

(22.8.2007 13:52:24)
To je právě ono - teoretické machrování, které naráz ustane,když se pak o děti něco "otře".
 M,Christina+Dean 
  • 

Re: mela sem ho positivni 

(23.8.2007 4:46:01)
Teda chtela sem se opravit delaji to kazdemu ale pri prvnim tehotenstvi(2003) to jeste delala por.asistentka na kontrole sama,ale zmenilo se to tak ze kdyz sem byla tehotna znovu (2005) to uz daji do ruky kazde zene na kontrole a ona si udela vyter sama a pak ho vrati te por.asistentce ale ted to zmenili uz na 39 tydnu tehotenstvi a neptaji se jestli chce nebo ne je to povine pokud budes rodit v te nemocnici a pokud se jedna o moje dite tak proc to neudelat-neprijemne to neni a je to hotovo do 10 sekund tak proc riskovat kdyby se nahodou neco stalo tak se potom budem drzet za hlavu.
 mamika 
  • 

přeléčení manžela? 

(23.8.2007 10:53:17)
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,když mi při stěru našli streptokoka agalactiae, dr.mi dal vaginální krém DALACIN. Plánujeme druhé dítko, proto chci být zdravá. Můžou tato atb.streptokoka dostat pryč a měl by jít i manžel na nějaké testy a následné přeléčení, abych ho od něj nechytla zpět, pokud ho také má???? Je rozumné otěhotnět i při tomto nálezu. Hodně z Vás psalo, že se to nevyléčí zcela, tak nevím, zda mám risknout těhotenství.Mnohokrát Vám všem děkuji za odpověď. Mamika
 MM, 2 kluci 
  • 

Re: přeléčení manžela? 

(25.8.2007 15:23:56)
Ahoj,
já jsem se na to také ptala + informovala v internetu atd. Streptokok se prý většinou po přeléčení vrací, takže přeléčení nemá moc smysl, a prý vlastně stejně nevadí, pokud ženě nepůsobí nějaké potíže. Nevadí ani v těhotenství jako takovém, ale až pak při po porodu, protože (jak řečeno i v článku výše) pak miminko přímo "kolem něho" prochází a může se nakazit.

Taky mi vrtalo (vrtá?) hlavou, zda s tím nemůžou být další problémy, ale všude shodně tvrdí totéž - že to vadí jen při porodu.

Přeléčení manžela nemá smysl, pokud se streptokok stejně vrací, vrátí se Vám oběma.
Také jsem četla, že prý mají partneří často jaksi na sebe naladěné bakterie ;-) a vše je OK, problém a nerovnováha nastane většinou až při evtl. změně partnera.
 majdaleenka +07+11 


Re: přeléčení manžela? 

(26.8.2007 19:23:15)
Ahoj, mám ještě jednu otázku, asi jsem paranoidní, či co, ale co streptokok a přenos na bradavky? Někde jsem o tom četla, že se má dávat pozor, tak stále používám 3 ručníky... Má to smysl, nebo ne?
 MM, 2 kluci 
  • 

Myslím že ne... 

(27.8.2007 8:21:57)
POkud vím, tak te jo přehnané a smysl to moc nemá. Tohle jsem nějak až tak neřešila, i když jsem GBS měla (mám?). Myslím že stačí běžná hygiena.
 majdaleenka +07+11 


Re: Myslím že ne... 

(27.8.2007 16:59:54)
ahoj a dík:o) tak mě napadá, že jdu zítra s malým k doktorce, tak se můžu zeptat ještě taky jí;-) dám vědět, co mi poví.
 Monia, 1 chlapík  
  • 

streptokok 

(24.8.2007 23:25:06)
V 37.t mi dělal pan doktor stěr na streptokoka, vše bylo v pořádku /jako celé těhotenství/. Chlapeček se nám narodil dva dny po termínu. Vše bylo v pohodě. Den po porodu všem přinesli jejich mimina, jen za mnou dorazil pan doktor a řekl, že se mu náš chlapeček příliš nepozdává. Sdělil mi, že volal na novorozeneckou JIP do FN Ostrava a že si pro chlapečka za chvíli přijedou. Na další den jsem se dozvěděla, že se jedná o streptokoka. Sbalila jsem se a upalovala za svým miminkem, ale pořád jsem si neuvědomovala jak je to závažné. Až jak jsem ho uviděla, a promluvila se mnou paní doktorka z JIPky, tak jsem byla úplně mimo...... celková sepse, zápal mozkových blan.....asi jen málo lidí se umí představit co to opravdu je. Ale náš kluk měl velké štěstí, že se narodil pořádný cvalík a tak se dokázal poprat s kokokem...
 Lí 


osobní zkušenost s koky 

(26.8.2007 7:36:24)
Milé maminky,

před porodem mi byly 2x odebrány stěry (poslední ani ne týden před porodem), pokaždé byl přítomen nějaký enetrokok a ještě nějaká jedna bereberka - podstatné je, že to nebyl streptokok. Náš chlapeček přesto 3 dny po porodu prodělal typickou reakci na streptokokovou infekci - infekce plic, hrtanu, prodělal sepsi, skončil na JIP...

Dotaz zní: mohl jeho infekci způsobit enetrokok??? nebo byly špatně odebrané či vyhodnocené stěry? protože po šestinedělí ve stěrech už streptojkok byl. To jen tak kdyby někdo věděl tak dík za odpověď.


 Zuzka 
  • 

Dvojí zkušenost se streptokoky 

(26.8.2007 23:32:57)
Než se mi měly narodit děti, byla mi zjištěna infekce streptokoky. Před prvním porodem (v r. 2002) jsem dostala antibiotika ve formě tablet, které jsem si sama zaváděla do pochvy. Brala jsem je ke konci těhotenství, asi týden, než jsem porodila. V druhém těhotenství - o dva roky později mi také diagnostikovali nákazu streptokoky a v tomto případě jsem dostávala ATB až při porodu nitrožilně. Bylo mi řečeno, že bych měla dostat alespoň dvě dávky - nicméně nestihlo se to, porodila jsem asi dvě hodiny po přijetí. Obě děti byly naštěstí v pořádku, možná i proto, že oba porody jsem měla rychlé a bezproblémové, riziko nákazy se prý zvyšuje s delší dobou porodu.
Když jsem si přečetla článek paní doktorky, až jsem se vyděsila jak závažný průběh a následky může mít tato infekce, pokud se přenese na děti.
Určitě bych ale riziko nepodceňovala a nevím proč by někomu vadilo plošné vyšetření, které může zachránit život.
 Katka 
  • 

Výborný článek 

(28.8.2007 12:46:31)
Tento článek se týká i mně. Při prvním těhoteství mně byl zjištěn agalektický streptokok a vzhledem k tomu, že nereagoval na podávaná antibiotika, byla jsem vedená jako riziková a těsně před porodem opět zaléčena a dítě bylo po porodu podrobně vyšetřeno a z porodnice jsme odcházeli s doporučením pro pediatra, aby dítě během prvních 6 měsíců bedlivěji sledoval. Naštěstí se nic nestalo a miminko bylo v pořádku. Při druhém těhotenství jsem bohužel změnila lékaře i porodnici. Všude jsem hlásila, že předchozí těhotenství jsem byla pozitivní. Výtěry z pochvy byly negativní, tak mně bylo řečeno, že stačí jednorázově při porodu antibiotika. Chtěla jsem výtěry ze stolice, protože jsem se dočetla, že tam by ten streptokok mohl být. Odmítli mě, že se to prý dělá standardně jen v Americe a u nás ne. Porod byl rychlý, antibiotika jsme měla na poslední necelé dvě hodiny. Bála jsem se o dítě, tak jsem hlásila, že v minulém těhotenství jsem byla nosičkou streptokoka. Dceři výtěry nedělali, řekli mně, ať nejsem tak úzkostlivá, že jsem už druhorodička. Tak jsem to nechala být. Dcera měla v den propouštění z porodnice zvýšenou teplotu (prý byla přehřátá) a i následně měsíc poté. Náše původní paní doktorka byla z těch, co po promoci nikdy neotevřela odbornou publikaci, tak mně pořád říkala, ať jsem v klidu a koupím si nový teploměr. I ten naměřil zvýšenou teplotu. Tak řekla, že dítě je "tak nastavené". Když byly dceři 4 týdny, začala kašlat a byly jsme narychlo hospitalizovány v nemocnici, diagnóza: zápal plic, vykultivován byl agalektický streptokok. Vše naštěstí dopadlo dobře, ale raději na tu dobu už nechci vzpomínat. Změnila jsem pediatra a všem radím, vše si zjistěte a nenechte se odbýt. Katka
 Lenka,Míša3r, Klárka12měs 
  • 

černá můra 

(30.8.2007 23:33:00)
Tak mě se TO stalo, u prvního syna. Jsem zdravotnice, nastudováno snad vše. Přenášela jsem, měla jsem gestační diabetes, Míša byl velký a rodila jsem přes 36 hod.Do toho pozitivní stěr na GBS. Měl nejdřív smůlu a potom štěstí. Prodělal zápal mozkových blan, dostal 5 typů natibiotik, přidala se infekce Escherischií coli, takže domů jsme šli po 21 dnech podruhé narození. A pak dohled neurologa do dvou let, odložené očkování, rehabilitace Vojtovou metodou na prevenci následků, sledování sluchu, aby se odhalilo, jestli není hluchý. Dneska je snad vše OK. Do doby než jsem měla děti,jsem na preventivní vyšetření brala ohled. Mají totiž svůj význam. Teď je víc než oceňuji. Ono ptát se u dveří dětské JIPky, proč zrovna MY, za to toiž nestojí a musí se pro to něco udělat.Děkujte doktorům a zdravotnictví dneška.
Klárka se narodila zdravá, ale stěr na GBS byl taky pozitivní. Už ji sledovali.
PS: když jsem čekala Míšu tak jsem měnila doktorku. Chtěla mě nechat doma na riziku, protože prý potrácím. Tím mě vyděssila a to dost. Tak jsem šla na konzultaci k jiné doktorce, která krvácení vyloučila a navíc zjistila, že nemám udělaný základní screening vrozených vad a testy na HIV a krevní skupinu a Rh faktor. Když jsem se vrátila k té původní a ptala se jí co to má znamenat, tak mi řekla, že doma zůstat přece musím a jsem hloupá, že neschopenku odmítám. Co musela ona a neudělala...tak přišla o pacientku.
 Štěpánka, 2 kluci 
  • 

praxe u Apolináře 

(24.10.2007 10:17:44)
Článek mně trošku překvapil. Nevím, jaká byla praxe před 7 lety, ale já tenkrát rodila u Apolináře. Můj doktor mi bohužel výsledky vyšetření nenapsal do průkazky, do porodnice jsem přišla asi dva týdny před porodem, stěr mi udělali pár dní před porodem a když jsem rodila, nebyly výsledky.

Nevím, jestli dali antibiotila mě, ale vím, že je dali hned po porodu preventivně miminku. O tom v článku není ani zmínka. Nebyla jsem riziková, porod v termínu, vše probíhalo bez komplikací Možná to byla místní specialita. Je pravda, že u Apolináře se medikací příliš nešetří. Celkově náš pobyt tam byl hrozný, už bych tam v životě nerodila. Nejspíš se dobře starají o nedonošená miminka, ale normální zdravá matka je vůbec nezajímá.

U druhého dítěte už jsem si pohlídala, aby se něco podobného nestalo, ale u prvního jsem vůbec o existenci tohoto vyšetření nevěděla, takže jsem si nevšimla, že v průkazce výsledky chybí.
 trisha 


my si tim prosly 

(2.10.2008 13:48:44)
Ani nevim, co k tomu vic rict, ale nic mi neprijde zbytecne... Bohuzel jsem rodila v 36. tydnu, streptokoka mela, ale to nikdo netusil a navic jeste byla imunni vuci ampicilinu... mala se dostala do tezke sepse - infekce celeho tela a nevedeli moc, jak ji pomoci - modrala, sípala, netravila potravu zavadenou sondou do zaludku, nevylucovala moc... Chodila jsem se na ni na novorozenecky JIP divat kazde tri hodiny a jen tezko bych popsala nejhorsi obdobi v zivote a tu bezmoc... Podezreni na zanet mozkovych blan byl, ale v prubehu vyvoje se neprokazalo, ze by infekce ovlivnila jeji zrani.. budou ji tri roky, je spise napred oproti vrstevnikum a na jeji narozeniny se ma narodit sestricka, pevne doufam, ze bude zdrava a v poradku...
 Petra syn 4 roky + 35tt 
  • 

Re: my si tim prosly 

(26.10.2008 9:32:24)
Taky jsme si to zažily, a není to vůbec nic moc, takže plošné testování si myslím, že je naprosto v pořádku. Malej se narodil ve 39tt, streptokoka jsem měla na dva křížky, ihned po výsledcích jsem dostala nějaký antibiotika na vkládání a pak při porodu nitrožilně. Byla jsem prvorodička takže jsem moc nevěděla co mám čekat, jak bude malej reagovat atd. jenže když už třetí den sotva se přisál k prsu usnul a pořád blinkal začala jsem útočit na sestřičky, nakonec jsem jednu udolala a ta prcka vzala na odběr krve, za dvě hodiny přiletěla nějaká paní doktorka, vzala malýho a až byla ve dveřích prohlásila: "do 24 hodin mohl umřít" a zavřela dveře, to byl šok. V nemocnici jsme zůstali o 5 dní déle měl kanilu v hlavě, ale vše je nakonec OK. Až na to, že mě se nikdy nepodařilo rozkojit, nešlo to hned zezačátku a po tom šoku už nějak vůbec ne. Malýmu budou 4 roky, je zdravej, chytrej, šikovnej, jenže jsem ve 35tt a sreptokoka mám tentokrát na 3 křížky...
 Aidos 


jsou i horsi veci nez smrt 

(23.2.2010 15:44:02)
"Jasně, že může být skupina novorozeňat, který budou mít po porodu díky gbs pozitivní matce větší či menší problémy, nebo bohužel dokonce zemřou."

Rodila jsem v roce 2000 v Motole. Obvodni gynekolozka mi streptokoka skupiny B nasla v 7. mesici, lokalne prelecila, mavla nad tim rukou, porodniky neupozornila. Porodnici v Motole mi ster pred porodem neudelali. Dite se narodilo po terminu, velke, vypadalo zdrave, sli jsme domu. 19. dni po porodu u nej propukla tezka meningitida zpusobena streptokokem skupiny B spojena s celkovou sepsi. Asi tyden nebylo jasne, zda prezije, ze prezil, oznacovali lekari za zazrak.

Prezil, ale infekce mu zdevastovala mozek. Ted, v 9 letech, nechodi, nemluvi, pohybove a mentalne je na urovni pulrocniho ditete - jenze vazi 60 kg. Prodelalo bezpocet neurochirurgickych operaci, trpi epilepsii, nevyviji se, kazdou chvili ma zapal plic... Pece o nej je stale nezvladnutelnejsi a ja ziju v permanentni uzkosti z budoucnosti. Videla jsem situaci v ustavech socialni pece a nechat dite v takovem zarizeni, protoze nezvladnete se o nej postarat, je neco hrozneho a strasne se desim toho, ze tomu jednou neunikne.

Dite zcela rozlozilo nasi rodinu, jeho otec o neho nejevi zajem, prarodice, kteri syna miluji, misto radostneho stari prozivaji nepopsatelne utrpeni kazdy den.

Takze kdyz ctu nazory jako ten, ktery jsem citovala na uvod sveho prispevku, je mi lito, ze zkusenost je neprenosna a na dobrou radu mnoho zen neda. Pokud muzeme snizit utrpeni ve svete - treba tak nenarocnou veci jako screening na streptokoky skupiny B -, pripada mi eticke tak ucinit.
 adelaide k. 


Re: jsou i horsi veci nez smrt 

(23.2.2010 17:16:37)
Aidos, to co se vám stalo je jistě hrozné pro tebe i celou rodinu. Pořád to ale nevidím jako smysluplný důvod pro screening v podobě v jaké zatím probíhá.

Stěr v 36.tt je nicneříkající. Pokud je negativní, může se to do porodu kdykoliv změnit, pokud je pozitivní, neznamená to ještě že se dítě nakazí. ~d~~d~~d~
 Binturongg 


Re: jsou i horsi veci nez smrt 

(23.2.2010 17:38:08)
Ve 36tt mi dělali stěr na streptokoka i stafylokoka. Přesto mé dítě mělo hned po narození ATB, jelikož se objevil na kůži stafylokok.
Domnívám se však (vzhledem k hygieně tamější pediatrie, především WC personálu), že to nebyla až tak moje "vina."
Syn je naštěstí v pořádku...
 Binturongg 


Re: jsou i horsi veci nez smrt 

(23.2.2010 17:39:31)
Zapomněla jsem napsat, že byly výsledky negativní...
 Aidos 


Re: jsou i horsi veci nez smrt 

(25.2.2010 12:21:51)
Dekuji za vyjadreni ucasti.

Jiste, zadny test neni dokonaly. Ja take nevim, jestli by kultivace u me GBS zachytila nebo jestli by ATB pri porodu pomohla. Ale je lepsi nejaka prevence nez zadna. (Jak spravne rika kili, statisticky prispelo screening k vyznamnemu poklesu GBS infekci.)

Je lepsi vedet, ze opravdu bylo udelano maximum pro zdravi ditete, nez se leta potom ptat (a ujistuju Vas, ze si tu otazku kladu doposud), "dostalo by me dite meningitidu, kdyby mi byla podana ATB pri porodu?" Proste ten pocit, ze jste neudelala maximum nebo ze jini neudelali maximum, je strasny. Vycitate si to, vycitaji vam to druzi (stale, az do soucasnosti, slycham "vzdyt tomu slo predejit" a vasi blizci vas, zvlast ve vyhrocenych situacich, otevrene obvinuji), vycitate to vy doktorum (aspon v duchu)...

 kili 
  • 

Re: jsou i horsi veci nez smrt 

(23.2.2010 17:50:28)
Strašlivý příběh a nejste sama, kdo ho prožil. Patří Vánm dík za to, že jste se s ním veřejně svěřila, aby si druzí vzali zkušenost, poučení. Zkušenost není, jak píšete, nepřenosná. Hodně těhotných, kteří si tu Vaši přečtou, přijmou ji za svou a budou ji mít na paměti. Jsou ale lidé, kteří ji přijmout odmítnou a pak další, kteří jen tak z plezíru zpochybňují vše, co se jim zlíbí. Stať, na kterou ragujete a z níž citujete, je toho příkladem.
Cena screeningu infekce GBS je nejlépe vidět ne počtech novorozenců infikovaných GBS, který klesl po zahájení tohoto cenného vyšetření a opatření s ním souvisejících. Ti, kteří si libují v presentaci vlastních výmyslů, budou psát opět o tom, jak jwe to vše zbytečné a zatěžující. Ostatní by si měli povšimnout profese těchto zpochybňovačů a zvážit, zda je v takových věcech dobré důvěřovat amatérům.
 Jana a Petra 


Re: jsou i horsi veci nez smrt 

(23.2.2010 19:15:49)
Já jsem toto vyšetření neodmítla, jen mi ho zapomněli lékaři udělat. Nevyšetřil mě ani gynekolog ani v porodnici (shodou okolností také v Motole).
Dcera po porodu měla infekci a protože jsem neměla toto vyšetření, tak jí dávali špatná antibiotika. Nakonec se ukázalo, že infekce byla úplně jiného charakteru a na třetí pokus dostala správná antibiotika.
 alej 


streptokok 

(26.2.2010 16:16:45)
Jsem ve 36 tt, během těhotenství jsem streptokoka měla, dle prvního stěru, teď druhý stěr potvrdil opak, streptokok přítomen není. Sama sestra řekla, že za dva roky své praxe se s vymizením ještě nesetkala. Ráda bych stěry znovu, a také ze stolice, je možné o ně požádat, případně si je zaplatit? A stejně tak, je možné trvat na podání antibiotik při porodu? Zeptám se hned při první prohlídce v porodnici za pár dní, ale jsem teď při čtení článku a příspěvků docela vyplašená. Ještě proto, že první porod byl dost rychlý, tak aby případně antibiotika stihli podat.
 Aidos 


Re: streptokok 

(2.3.2010 18:56:46)
Ja myslim, ze jakmile jednou GBS v tehotenstvi mate, povazujete se za pozitivni a mela byste ATB pri porodu dostat. Ja byt Vami na tom trvam. GBS muze sam zmizet a znovu se objevit, je soucasti bezne mikroflory ve streve.
 Aidos 


Re: streptokok 

(2.3.2010 19:04:51)
Reknete porodnikum, ze jste GBS pozitivni - je jedno, kdy v tehotenstvi se na to prislo. S tim ohlidanim porodu je to potiz, cetla jsem na to ruzne nazory (napr. ze staci ohlidat miminko nebo dat ATB miminku), ale podle toho, co jsem cetla na zahranicnich serverech (a ze jsem toho procetla hodne...), podavat preventivne ATB miminkum zadny smysl nema, zdaleka nejefektivnejsi ochranou novorozence je podat ATB 6 hodin pred porodem, minimalne vsak 2-3 hodiny pred porodem. Zvlast si dejte pozor, abyste nebyla dlouho s odteklou plodovou vodou - proste okamzite po odtoku plodove vody byste mela dostat ATB.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.