| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Počítače ohrožují vzdělanost našich dětí?!

 Celkem 145 názorů.
 Blanče 


Můj názor 

(5.12.2006 9:29:50)
Nebudu se rozepisovat o vlastních dětech a zkušenostech. Myslím si, že počítač, televize nebo třeba i oheň patří od dob svého uvedení do "oběhu" do stejné kategorie - dobrý sluha ale zlý pán.
 kiri 
  • 

Re: Můj názor 

(5.12.2006 9:54:28)
Přesně tak. Počítač není samospasitený. Poujžívat počítač je jednoduché. Mačkáte klávesy nebo ikonky na obrazovce. Smyslplně využívat počítač ve vzdělávání je velice těžké. Děti se to neanučí samy a často jen u počítače ztrácí čas na vlastní práci.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Můj názor 

(5.12.2006 10:51:24)
Souhlasím. Ten výzkum se mi navíc zdá podivný, IMHO při zvolení "vhodné" metodiky se dá dokázat skoro cokoli. Já se o svých dětech naopak trošku zmíním: dvě z nich se velmi úspěšně účastní matematických soutěží, přitom počítačů máme doma povícero. :-)
 Jana (2 děti) 
  • 

Re: Re: Můj názor 

(5.12.2006 11:06:58)
Na tohle mi spíš vadí kalkulačky, kluci co mohou počítají na nich. A pak jsou schopni napsat 12*14=68 a není jim to divné. :-)
 Eva, 2 kluci 
  • 

Re: Re: Můj názor 

(12.12.2006 8:29:57)
Můj starší - 13tiletý syn na PC nejen hraje hry, (on-line s kamarády z celého světa, tudíž konverzuje v angl.) ale umí upravovat hudbu, filmy, spravovat soubory samozřejmě, přeinstalovat hardware, teď se zabývá i ručními pracemi a tuninguje PC (práce s kovem, plasty, nářadím, znalosti elektrotechniky (neony, diody apod.).
Mladší syn od 2 let psal ve Wordu písmenka, ve 4 letech se naučil sčítat, v 5ti letech násobit - musel vymyslet, kolik vybuduje lidiček a vojsk apod. Ovládá lineární rovnice. Před nástupem do školy se naučil číst.
Tak vážně PC děti zpožďuje? Záleží na tom k čemu PC používají.. ale to je i o znalostech rodičů.
 Eva, 2 kluci 
  • 

Re: Re: Můj názor 

(12.12.2006 8:33:45)
Můj starší - 13tiletý syn na PC nejen hraje hry, (on-line s kamarády z celého světa, tudíž konverzuje v angl.) ale umí upravovat hudbu, filmy, spravovat soubory samozřejmě, přeinstalovat hardware, teď se zabývá i ručními pracemi a tuninguje PC (práce s kovem, plasty, nářadím, znalosti elektrotechniky (neony, diody apod.).
Mladší syn od 2 let psal ve Wordu písmenka, ve 4 letech se naučil sčítat, v 5ti letech násobit - musel vymyslet, kolik vybuduje lidiček a vojsk apod. Ovládá lineární rovnice. Před nástupem do školy se naučil číst.
Tak vážně PC děti zpožďuje? Záleží na tom k čemu PC používají.. ale to je i o znalostech rodičů.
 Jana (2 děti) 
  • 

záleží na tom 

(5.12.2006 9:56:55)
kdo a co s tím počítačem dělá. Když bylo klukům tam 5-7 let, ohromný úspěch měly programy typu "Jak věci pracují" či "Lidské tělo". Práce s nimi však vyvolala v dětech mnohem víc otázek a pro nás jako rodiče víc práce. Samotné spouštění programů a vyhledávání her na disku je postupně naučilo pracovat se soubory. Jak stárli, začínalo je víc bavit hrát komplikovanější hry. A zase, když potřebovali naučit propojovat počítače do sítě (kvůli hrám), vysvětlila jsem jim jak to vlastně funguje a v deseti letech nebyla slova jako "IP adresa" či "sdílení" naprosto běžná. Odmítli jsme počešťovat hry a důsledně děti testuji, zda opravdu rozumí anglickým slovíčkům (skvěle rozšiřují slovní zásobu, obzvášť strategie), ale nejdříve jsem je donutila vyhledat potřebné ve slovníku. Nakonec tak od sedmé třídy ztratili ostych i z internetu, takže syn dokáže udělat jednoduchou webovou stránku.
Abych to zkrátila, PC považují za ohromný přínos, ale bylo za tím mnoho práce a času i od nás, naštěstí oba pracujeme v oboru.
Neumím si představit, jak se něco takového učí děti počítačově negramotných rodičů, možná od kamarádů či ze školy, ale k tomu bych byla skeptická. Tam to musí zákonitě skončit spuštěním hry nebo prohlížením internetu, to zase za takový přínos nevidím a uznávám,že to se dá naučit i v dospělosti za pár hodin při průměrné inteligenci. Prostě pokud rodiče s počítačem neumí a nebo nejsou schopni se dětem při jeho používání věnovat, je asi zbytečné jim ho pořizovat a doufat v nějaký převratný vzdělávací proces.
 Dana,dcera 18.měs. 
  • 

Re: záleží na tom 

(5.12.2006 10:11:02)
Po přečtení vašeho příspěvku jsem došla k názoru,že si připadáte jako géniusové,kteří naučili brzy své děti na PC.Jen proto,že ho máte doma a pracojete s ním v práci.A proto lidi kteří s PC nepřišli vůbec do styku nebo minimálně by ho dětem neměli vůbec pořizovat domu,jelikož je na něm nic nenaučí.Takhle totiž se to čte mezi řádky ve vašem příspěvku.A je to blbost.Dnes existuje plno knih jak pracovat s PC a internetem a člověk s průměrnou inteligencí na to přijde brzy co a jak.Má matka ( přes 50 let)si asi před dvěmi měsíci pořídila PC a podle knihy už umí toho fakt mnoho,a to u toho nesedí každí den.Takže je to o chtění a nechtění něco naučit.Tak neodsuzujte lidi co neumí na PC a nedělejte ze sebe a své děti nej génia na PC.Takových lidí je a jsou lepší (sebe tam nepočítám,umím jen to co potřebuji).
 Jana (2 děti) 
  • 

Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 10:31:43)
To je naprostý nesmysl, jestli jste to tak pochopila, tak se omlouvám.
Naopak, už od střední školy se jako koníček po práci věnuji počítačovému vzdělávání dětí i dospělých (i když v poslední době na to kvůli příliš náročné práci není čas), jak pomocí organizovaných kurzů i soukromě. právě proto vím, jak je náročné naučit na slušné úrovni pracovat lidi s počítačem. (minulý týden mi málem chytil amok, když moje vlastní máma, které není ještě ani šedešát a s počítačem pracuje léta mi řekla, že chce dát pryč ten program, co jí pořád otravuje, aby "klikala" - jednalo se o firewall) :-))))
Stejně jako neumí mluvit anglicky ten, co chodí dva-tři roky do jazykové školy (ano, doptá se na cestu a objedná si v restauraci), tak neumí pracovat s počítačem ten, kdo se dostane do pošty a přečte si nějakou stránku na internetu. Pokud někdo usoudí, že víc nepotřebuje, je to jeho problém (na to tipuji s odpuštěním vás). Ale na střední, potažmo vysoké škole, zvlášť technického charakteru, je tohle prostě málo. A kdo zvládá víc, má výhodu.
Přínos počítače v rodině vidím v tom, že dítě se může naučit věci, ke kterým se ve škole dostane těžko, kluci např. mají na školní síti skoro všechno zaheslené a dostanou se jen k vyjmenovaným programům, které jim spouští při výuce učitel. Ale na to musí být někdo, kdo to ty děti naučí. Navíc se dítě takové vědomosti učí jen tak mimochodem, např. při hraní her.
Nic víc jsem říct nechtěla, na nikoho se nepovyšuji.
 Já 
  • 

Re: Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 10:51:04)
Nechceš se povyšovat, ale vyznívá to tak :-).
 Jan (2 děti) 
  • 

Re: Re: Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 11:03:38)
:"-(
 ea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 11:50:26)
Pro mě nezníte povýšeně, protože rozumím tomu, co ste chtěla říct, ale chápu, že spoustě lidí to tak může vyznít... Je jasné, že problémem není počítač jako takový, ale spíš to, jakým způsobem k němu děti přistupují, resp. k čemu jsou vedeny.

Vidím často u známých jak 6-8 mi leté dítě "za odměnu" X hodin denně hraje hloupé hry, v nichž jde jenom o to, jak postřílet co nejvíc nepřátel. Vzhledem ke stále kvalitnějšímu grafickému provedení jde často o poměrně nechutné scény, které jsou pak vnímány jako něco samozřejmého... Navíc takové dítě ani neví jak konkrétní hru vůbec spustit nebo vypnout, kde ji najít, co znamenají ty nápisy všude kolem, co udělat když program přestane fungovat apod., natož aby tušilo, že počítač slouží i k něčemu jinému. Musím se smát, když pak příslušní rodiče hrdě hlásají, že jejich dítě "umí s počítačem"... I když spíš mi z toho běhá mráz po zádech.
 Levandule 
  • 

Re: Re: Re: Re: záleží na tom 

(6.12.2006 11:04:06)
Doufám, že Vás Jano neotrávily potrefené husy, které nejvíc kejhají! Chápu o čem mluvíte. Právě minulý týden vyšlo najevo, jak se mi vyplatilo, že jsem zkušenější v používání počítačových programů než moje kolegině. A půjdu ještě dál. Potom totiž nebudu muset skončit u běžné práce, ale budou si mě držet právě pro ty další schopnosti. Je totiž levnější zaplatit mě a kromě běžné práce mi zadávat i úkoly, které ušetří pracovní síly a případně subdodavatele, kteří jsou opravdu drazí.
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: záleží na tom 

(6.12.2006 22:59:40)
Jano s dvěma dětmi, i mě to tak trochu znělo, i když jste zřejmě jen dobře Počítačově zdatná. ALe není to tak dlouho, co tady Jarda psal podobně a mám dojem, že i vy jste ho kamenovala. Jestli se pletu, tak mě to mrzí.

ALe víc mě mrzí, že tu Jarda "není". Stejně už ho asi nepřivolám, protože se toho bojím, že mně pak budete nenávidět, i když byste mi (někdy a některé) mohly být tzv. ukradené. Ale já mám ráda různé názory, ať je to od lékaře a člověka s rozhledem nebo od člověka technicky vzdělaného nebo hudebně. Ono to tak vypadá často, když člověk něčemu rozumí a my ho dokážem vidět jen z té jedné stránky.
 Janava 
  • 

Re: Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 12:28:56)
Jano, napsala jste to dobře. Kdo v tom chce vidět povyšování, uvidí ho vždy. Naše děti PC taky mají, jak já říkám, je to v rámci našeho pudu sebezáchovy. On když člověk používá PC pracovně (manžel) třeba i ke vzdálené správě, tak představa instalace a rytí dětí na něm je opravdu nebezpečná. Jen proto má syn PC od 3 let. A taky je pravda aspoň u nás, že když je člověk z oboru, tak je PC prostě levná hračka, sestavená z vyřazených dílů (které by se jinak třeba i vyhodily), ale většina dětských vzdělávacích programů na tom jede (třeba Clifford, Gordi, Špioni, Oskarové). V tom vidím tu výhodu. Že nějaký "šrot" vždycky bude. Časem i pro mladšího. Takže aspoň u nás to vůbec není o PC gramotnosti, ale o to poskytnout dítěti možnost rýt se v encyklopediích a učit se zábavnou formou, neb já jako matka jsem občas fakt neurotik a PC s ním má víc trělivosti :-))).
Mmch. předškolák by podle učitelek pro 1.třídu měl umět počítat do 6 (říkali před 2 týdny na schůzce ve školce). Syn předškolák umí dopočítat do několika set, matematické operace do 20 zvládá, tak snad to nebude tak zlé. Ale je to volbou programů - schválně mu kupujeme jen to, co ho vzdělává (Gordiho kouzelné počty už má připravené Ježíšek). Autíčka jsou jen na povolení a to v řádu minut, bojové hry vůbec s vysvětlením, že násilí je jen na obranu když vše ostatní selže.
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: záleží na tom 

(6.12.2006 22:54:12)
Janavo, opravdu záleží na tom.... a hodně..
Přeji vám, abyste našla dobrou školu pro vašeho předškoláka. Kdyby musel mezi nechápavé učitele, tak se z toho brzo osypete. U nás stačí mírně nadprůměrně nadaný kluk, který se ve škole nudí a je to tady. Máme skvělou paní učitelku, ale vzhledem k jejímu věku a počtu dětí ve škole a také tomu, že se věnuje hodně i mimoškolní činnosti pro děti, nějak zapoměla na jedno ze základních pravidel, že chytré děti potřebují práci navíc. Přeji vám, aby to vaše učitelka věděla. Nebo máte vyhlídlou specializovanou školu?
 LEPE 
  • 

Re: Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 13:46:48)
naprosto souhlasim s Janou (2 deti) ...
Je to o vychove, o pristupu, o vyberu... Muj trilety syn uz umi na PC tez dost veci, sam si ovlada i DVD (i tu mycku zapne sam, laduju ji samozrejme ja :-)) Krome toho denne precteme nekolik jeho knizek, a nekolikrat ho odhanim, ze na cteni ted neni cas... Do knihkupectvi mne na prochazce taha sam, takze ackoli kupuji knizky rada a hodne, uz nas musi obcas dozasobit knihovna...
Ale je to jen a jen o rodicich, a pan Mudr. ma mozna pravdu, do nasi skvele Levne dilny sveta deti PC gramotnost potrebovat nebudou, tu budou mit ti, kteri je, mozna, zamestnaji...
 Jana, syn 7,5 
  • 

Re: Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 14:15:34)
Plně s Vámi souhlasím. Je to všechno o přístupu. Mám téměř 8 - mi letého syna a zrovna v sobotu jsem řešili obdobný problém.Byli jsme pozváni na oslavu narozenin. K mému překvapení se většinu oslavy hrály hry na počítači. A určitě ne hry, které by se mi líbili.A můj syn je v těchto věcech autsider. Když řekl, že to neumí, protože takové hry doma nemáme, děti se divily. A k smíchu jim připadalo, že se na počítači místo her učí angličtinu.Vysvětlování, že je to jedno, že bude aspoň vědět víc než oni, v tu chvíli přišlo vniveč. Rodiče jsou strašně hrdí na to, že jejich děti na počítači "umí" a přitom si neuvědomují, že slova počítačová gramotnost neznamená vědět jak si spustím hru, kde můžu zabít co nejvíc nepřátel.
 Jindra, dcera 2, syn 6 
  • 

Re: Re: Re: záleží na tom 

(10.12.2006 22:10:14)
Plně souhlasím. Skutečně to záleží na rodičích a jejich schopnostech ukázat dětem správnou formou smysluplné využítí pc. A je pravda, že to sám neumím (z jakéhokoli důvodu), tak velmi těžko učím jiného, nebo se snažím, aby se on naučil. A mělo by vždy platit, že pc je pro dítě prostředek, nikoli cíl.

A jak už bylo výše napsáno - pc spadá určitě do kategorie "dobrý sluha, ale zlý pán"
 Zuzana+Terezka 
  • 

Re: Re: záleží  

(5.12.2006 10:40:36)
Myslím, že příspěvek byl prostě míňen tak, že by rodiče měli alespoň v prvních letech být napřed před dětmi v práci na PC. Aby je prostě rodiče mohli učit. Protože samy se to opravdu nenaučí. A počítačové hodiny ve škole nebývají moc přínosné. A pokud jste dříve na vy ani vaše maminka neuměly a nyní zvládáte, co potřebujete, tak skvěle. Myslím, že i to autorka měla na mysli. Pokud s počítačem neumíte a chcete ho pořídit dětem, měli byste se milí rodičové nejprv vzdělat vy. A vy a vaše maminka jste to zvládly.
 Sissi 
  • 

Re: Re: Re: záleží  

(5.12.2006 23:31:28)
Sami se to nenaučí? A jak jsme se to naučili my? Mýlíte se, dnešní děti se hodně s počítačem naučí samy, když jejich rodiče to neláká nebo se PC bojí. Já patřím ke generaci, které ve škole ukázali, jak se počítač zapíná, pár základních příkazů v MS DOSU (protože nic jiného nebylo) a tvorbu lehkých programů v Turbo Pascalu, které spočívaly v tom, že se člověk půl hodiny mořil s podmínkami, hodnotami a středníky, a získal program, který uměl sečíst dvě celá čísla :o) Dneska ovládám počítač na takové úrovni, že když se mi na něm něco pokazí a volám o pomoc svému příteli informatikovi, tak už se chytá za hlavu, protože když jsem si s tím neporadila sama, tak to nebude žádná prkotina, a můžu s klidným srdcem říct, že jsem v životě nepřečetla jedinou knížku o práci s PC ani neabsolvovala jediný kurz. V tom je totiž kouzlo počítačů, že se všechno dá naučit metodou pokusů, omylů a hlavně kouzelného objevování neznámých končin. Jen se nebát.
 Nelie 


Re: Re: Re: Re: záleží  

(5.12.2006 23:52:45)
sissi - souhlasim. Kim nema ve skole predmet vypocetni technika - oni PC pouzivaji prubezne vsude (snad krome telocviku) a zaci se uci tim, ze ty programy pouzivaji, ne teorii ale praktickym pristupem. A kdyz chtela pouzit cheats na Sims - tak se naucila, jak do toho programu vlezt, neb nebyl, kdo by ji s tim pomohl. Chtela si delat fotky - stahla si program a naucila se s nim zachazet. Nikdo ji to neucil (ja mam jiny program, manzel taky...kazdemu vyhovuje neco jineho)
 Petru 
  • 

internet a děti 

(6.12.2006 23:11:52)
já teda nesouhlasím, je to něco nového a děti by měly umět o něco míň než rodiče. přinejmenším do určitého věku.
dámy, které tak hájíte své 3-leté děti, vy jistě umíte na PC velmi dobře. Ale čtete taky zpravodajství?????
Slyšely jste o zneužívání dětí na chatu a nejen tam. Já se docela bojím, že když budou děti chytřejší než já, že budu mít problém je před tím ochránit. Samozřejmě nechci, aby se to nenaučily, ale na něco je zbytečně brzy. to že já se něco naučila sama, ještě snad neznamená, že to bylo o tolik jednodušší než kdyby mi to rodiče vysvětlili. ale stejně by bylo nepřirozené, kdyby to rodiče uměli dřív, když se to neměli proč učit. když byly děti před pár lety malé a učily se na PC, kolik lidí u nás mělo internet a kolik chatovacích místností navštěvovali pedofilové a pod.
Zamyslete se, prosím, a pak odsuzujte lidi, co dětem počítač nepořizují nebo na něm neumí.
 Sylvie 


Re: internet a děti 

(6.12.2006 23:53:47)
No já nevím, Petru, ale moje třiapůlleté a šestileté dítě na internet sice chodí, ale rozhodně nechodí nikam chatovat. Už proto, že mladší nečte vůbec a starší sice už číst umí, ale zatím jenom Čtyřlístky a nápisy na ulici, jakýkoli větší shluk písmenek zatím odmítá ;o) Na počítač se chodí tehdy, když to dovolím a navíc mám děti pod dohledem. Pokud by do budoucna byly nějaké problémy s nadměrným využíváním domácího počítače, tak počítač se dá zaheslovat, stejně tak se dá omezit nebo znemožnit přístup na net. Zneužívání dětí v chatech je problém, ale nemyslím, že když se před dítětem budu tvářit, jako že internet a chat neexistuje, že mi na to skočí :o/ Jsem spíš pro poučení, až to bude aktuální, obávám se, že nepoučené dítě by bylo ve větším nebezpečí, tím spíš, když by přes zákaz chodilo chatovat potají z cizích počítačů (ve škole, u kamarádů...).

Jinak já si nemyslím, že by dítě MUSELO už jako malé chodit na internet. Na druhou stranu na netu se dá najít spousta zajímavých věcí a my si třeba každou chvíli googlujeme nějaké obrázky jevů nebo zvířat, o kterých si nejsem jista, jestli je holka z mého popisu pochopí (gejzír - tajfun - sopka). Jinak hledání zvířat má holka obzvlášť ráda, občas se nám podaří vygooglit i něco "super" (jako třeba jsme jednou narazily na kvákání různých žab :o) nebo jak had pojídá vajíčko...). Hlavně ale děcka chodí na anglické stránky pro děti, což velmi oceňuju, protože já anglicky umím - neumím :o/ takže jsem ráda, že ji poslouchají v originále a já se s nimi nemusím učit, neb bych jim svojí výslovností zbytečně motala hlavu.
 Petru 
  • 

Re: Re: internet a děti 

(7.12.2006 0:00:35)
Sylvie, já jsem to asi špatně napsala. Já chtěla napsat, že 3 a 6 leté děti se učí malovat
Je mi jasné, že četují děti tak asi od 10 let výše, o těch jsem psala. Já věřím, že máte děti pod kontrolou

Bohužel jsem se asi málo snažila to napsat stručně. Ale nechce se mi zapisovat si každé jméno na koho reaguji a jinak to neumím, já počítačům nerozumím. Už mě ale fakt štve, jak se tady překrucuje a slovíčkaří, hlavně od chytrých ženských. Asi brzo vypadnu.
Sylvo, omlouvám se a příště si to nechám pro sebe, i kdybych to 100x myslela dobře, jako s tím malováním
 Sylvie 


Re: Re: Re: internet a děti 

(7.12.2006 0:15:46)
To je mi líto, že jsem to špatně pochopila, ale o malování v příspěvku nebylo ani slovo. MMCH právě kvůli malování občas hledáme nějaká zvířata, když dostanu nějakou záludnou otázku, na kterou z hlavy neznám odpověĎ (resp. nejsem si jista). Ty žáby jsme třeba hledaly kvůli tomu, že jsem si nebyla jista, jak to mají s plovacími blánami...

Teda, nějak mě zlobí vkládání... jestli to tu bude opakovaně, tak se omlouvám :o/
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: internet a děti 

(7.12.2006 0:24:39)
Moje chyba. Jsem už unavená a zaměnila jsem si nějak odpovědi. Psala jsem asi reakci Bobovi, jak jeho syn maluje parní stroj ve 3 letech´, což je asi jen kopírování ale asi má dobrou vizuální paměť

Já jsem byla překvapená, že na to narážíš? Sylvie, právě Ty, když Tvé názory mi dost sedí. DOšlo k nepříjemnému nedorozumění. To se mi ddnes (vlastně včera) stalo asi 3x.
Já jsem se snažila poctově přečíst celou diskuzi a nějak se mi to zamotalo. Sylvie, já se to snažím dělat s dětma podobně, ale já už mám nejmladší stejně starou jako Ty nejstarší, tak už uvažuji jinak. Přeji dobrou noc
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: internet a děti 

(7.12.2006 0:41:11)
Petru, já Bobovi parní stroj klidně věřím :o) Starší holka ráda kreslí, nicméně když šla na pětiletou prohlídku, tak jsem jí kladla na srdce, kdyby třeba měla nakreslit nějakékou panenku, ať si nezapomene spočítat prsty - jestli kreslí tři, čtyři, pět, šest... co na tom, trocha prstů sem, trocha prstů tam :o/ Ale třeba zrovna u žab měla důkladně spočítáno, kolik prstů mají na zadních nohou a kolik na předních, ptákům pečlivě odpočítávala drápky, pavoukům nohy atd. Ale ty postavičky jí tak nějak byly putna, asi z nich neviděla žádný užitek ;o) Takže já věřím tomu, že jestli ses Bobovo dítěti zalíbil parní stroj, tak si ho zapamatoval a nakreslil. Vlastně vůbec odmalička - nejdřív nechtěla kreslit, že "to neumí tak hezky" a později, když kreslila nějakou KONKRÉTNÍ věc, chtěla ji mít co nejvíc stejnou jako originál a dokázala na ní nakreslit i detaily, které jinak běžně na obrázcích nepoužívala.
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: internet a děti 

(7.12.2006 0:48:37)
já mu taky věřím, ale to přece nevylučuje, že má dobrou vizuální paměť, ne? teda jeho syn a že ho zajímá víc stroj než postavička je asi přirozené, když má technicky nadaného tatínka, který se mu navíc věnuje. Nemyslím to ironicky. Už jdu ale opravdu spát. Zítra je taky den. vlastně už dnes ráno
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: internet a děti 

(7.12.2006 0:57:22)
Petru, no jistě :o) A teď si vem tu ironii osudu - nejenom že to dítě čučí na bednu, ale díky dobré vizuální paměti (pokud ji má) mu půjde i ta gramatika sama, pokud aspoň občas vezme knížku do ruky ;o) (aspoň já patřím mezi ty šťastlivce, co se gramatiku ani tak nemuseli učit, jako spíš ji měli "nakoukanou"...) no ne, já špásuju...
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: internet a děti 

(7.12.2006 7:06:16)
Sylvie, pravděpodobně můj příspěvek zapadne, ale máme to stejně. Navíc si myslím, že inteligent zvládne i chaos a platí to hlavně v učení a ne v uklízení. Myslím to tak, že mu nevadí, že nemá načteno, když mu stačí nakoukat. HIHIHIHI
 Petru 
  • 

Re: Re: internet a děti 

(7.12.2006 0:05:54)
Sylvie, ještě jednou.
Když umí dítě víc než já, tak si to heslo najde a odemkne si co bude chtít. Já nemám nic proti dětem u PC, když tam jsou do určitého věku s rodiči (jako vaše děti) a nebo jsou rodiče aspoň poblíž.
Já vás chápu, ale vy nemáte snahu chápat mne. A to mne mrzí.
Kdo mluví, co chce, uslyší, co nechce.
 Sissi 
  • 

Re: Re: Re: internet a děti 

(9.12.2006 20:38:15)
Hesla jsou od toho, aby je nepřekonali ani velice šikovní dospělí, natož pak šikovné děti :o) Toho bych se až tak nebála.
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: internet a děti 

(9.12.2006 20:43:26)
syn mého kamaráda na to přišel zhruba v 9 letech, nechci tvrdit, že to je normální ale stát se to může.
Není to tak dlouho, co na jedné diskusi psala nešťastná žena, že na to přišla manželovi náhodou, pokusem.
Nemyslím si, že heslo je jistota. Když jsi inteligentní a ještě se umíš do druhého vcítit, pak i Tvoje děti mají šanci, že budou takové. to je můj subjektivní názor, já ho nikomu nenutím, jen jsem chtěla na tuto možnost upozornit
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: internet a děti 

(9.12.2006 22:06:58)
Jak "vycítit" heslo? Když dospělý nechce, aby mu dítě rozlousklo heslo a něco pro to udělá (tj. dodržuje několik málo zásad bezpečnosti), tak ho dítě (ani jiný dopělý) v reálném čase těžko rozlouskne..
 Petru 
  • 

Re: Re: internet a děti 

(7.12.2006 0:06:21)
Sylvie, ještě jednou.
Když umí dítě víc než já, tak si to heslo najde a odemkne si co bude chtít. Já nemám nic proti dětem u PC, když tam jsou do určitého věku s rodiči (jako vaše děti) a nebo jsou rodiče aspoň poblíž.
Já vás chápu, ale vy nemáte snahu chápat mne. A to mne mrzí.


Kdo mluví, co chce, uslyší, co nechce.
 Damila 


Sissi 

(6.12.2006 7:18:29)
:o)
Ano, máš pravdu, můžeš na PC skoro beztrestně zkoušet zůzné věci a tak se mnoho naučit, je pravda, že tímto praktickým přístupem se spousta lidí naučí víc, než na kursech. Nicméně jsou věci, jež je jednodušší a rychlejší si přečíst, než pracně na ně přijít sám.
Já jsem doma také takový "počítačový virus" jak mě nazval jeden kolega a u mého muže se to oslovení hned ujalo. Skoro je to přesné, jsem schopná odinstalovat součásti systému a pak se divit, že mi něco nepracuje. :-)
Naštěstí se to vždy podařilo vrátit zpět, ale jednou (poprvé když jsem něco vyvedla-dala jsem do PC dva antivirové programy a ony se "hádaly") tak jsem to nesla známým opravit (jsou to lidé, kteří nám PC prodávali), ti mi řekli co se s tím dá dělat a celkem si vystačím už sama s příručkama a logikou...
Ale třeba manžel k tomuto vůbec nemá vztah a když je nejhůř, klidně požádá svého PC-vira (mně), abych mu s něčím pomohla. On nemá takovou odvahu do toho šťourat.
Nicméně musím říct, že někdy asi moc horlivosti škodí, fakt to může být někdy až na škodu. Někomu je fakt vhodnější jít na kurs, než si ničit PC. :o)
 kiri 
  • 

Re: Re: Re: Re: záleží  

(6.12.2006 7:56:01)
Sisi, máš pravdu. Sama jsem z téže sorty lidí, kteří začínali právě takto. A podle mne to bylo dobře. My jsme ještě věděli, co se v tom počítači děje a jek to vlastně běhá. Mimo jiné i proto nám šlo učení další obsluhy lépe.

Jenže jak dlouho mi trvalo, než jsem se dostala na dnešní úroveň. Dvacet let? Ten kdo chce dneska dětem koupit počítač, nemá k dispozici dvacet let. Je to škoda, ale prostě je nemá. Tady je dobrý kurs k nezaplacení. Jen jsem se s dobrýn kurzem setkala málokdy. Většinou to byl jen prostředek firmy k inkasování vstupného. Chjo.

 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: záleží  

(6.12.2006 8:36:24)
Kiri, dvacet let? Já teda nevím, ale před dvaceti lety jsem počítač viděla jednou a to když ho jeden známý přinesl k nám, abychom si jako děti zahrály něco tak exotického jako je průchod minovým polem :o) Přinesl si k tomu nějaké kabely, placatý dédérácký magnetofon, to všechno propojil s naší malou ČB televizí, do kazeťáku strčil kazetu a už se jelo V podobném duchu jsme se učili s počítačem zacházet i na střední škole. Musím říct, že když jsem se nějakých deset let po výuce ve škole dostala k běžnému počítači, mohla jsem s klidem konstatovat, že co jsme se učili ve škole klidně můžu zapomenout, protože před sebou vidím něco úplně jiného. A když jsem pak DOSovské programy postupně opustila a jedu jenom pod Win, je to zase jiné. Počítač ovládám naprosto běžně uživatelsky - umím si nainstalovat programy, které potřebuji, umím v nich pracovat - byť třeba při prvním spuštění programu trochu tápu a dělám některé kroky zbyečně těžkopádně, ale v základním se zorientuju a pokud program potřebuju, jsem schopná se časem zorientovat třeba za pomoci příručky, vím, jak se chránit před havětí z internetu. Běžné problémy zvládám, byť si vzpomínám, že jsme měli jeden účetní program,kvůli kterému jsem několikrát volala hot-line a problémy řešila s jejich telefonickou pomocí. Byl to ale tak pitomej program, že i aktualizace si firma prováděla sama osobně a možnost, abychom si to udělali sami, vůbec neexistovala. Neříkám, že jsem nějaký počítačový génius, ale prostě počítač ovládám tak, jak potřebuju a pokud potřebuju znát něco nového, tak se to prostě průběžně za pochodu doučím, žádný problém. Zvládám práci s internetem, včetně tvorby jednoduchých webových stránek - tam jsem ale ustrnula na základní znalosti HTML, dál mě nebavilo se "novinky" učit, protože nepotřebuju umět programovat webové stránky. Orientuju se v tom, co v počítači mám a kde to mám. ROzhodně mě tohle úsilí nestálo dvacet let, ale šlo o to základní rozkoukání se, ztracení ostychu z počítače, a pak už jen ochoty neustrnout na tom, co jsem se naučila ;o) CHápu, že jsou lidi, kteří na počítači umí daleko víc, než já, ale mně tohle stačí k práci i zábavě, aniž bych musela volat servis kvůli každé chybové hlášce. TOhle se prostě dá zvládnout během pár měsíců, pokud člověk chce. Řekla bych, že většině lidí tohle stačí ke štěstí, aspoň já nemám žádný reálný důvod, abych měla ještě hlubší znalosti.
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: záleží  

(6.12.2006 9:03:38)
Sylvie, já před 20 lety viděla počítač ne jednou, ale jeden. A to takový, že zabíral dost slušnou místnost na hraní.
 kiri 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: záleží  

(6.12.2006 10:45:15)
NO, před léty dvaceti. To asi tak bude. I ten typ počítače souhlasí. Prastará IQ151, pak ZX81 a ZX Spektrum a pak vrchol dokonalosti Amiga a Commodor64. Mezi tím PMD85 a další třeba Consuly. Byly to doby. :-) ... nostalgická slza :-)

Chtěla jsem tím říci, že mnoha lidem stačí ke štěstí základy práce s počítačem. A já nejsem proti. Ale ke každému A je i B. Mezi umím něco napsat v počítači a efektivně ovládám textový editor je dost rozdíl.
 kiri 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: záleží  

(6.12.2006 11:25:10)
... a mimochodem, právě při přechodu z MS DOS na Windows jsem pochopila, že se až na tu grafiku nemění vůbec nic, že je všechno úplně stejné, jen přikryté hezčím kabátkem a pohodlnější.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: záleží  

(6.12.2006 11:51:22)
Mezi umím něco napsat v počítači a efektivně ovládám textový editor je dost rozdíl.
Kiri, jistě, to já nepopírám. Jenom jsem přesvědčená, že pokud POTŘEBUJU (mám motivaci) něco ovládat, nepotřebuju k tomu roky pracovat s počítačem, ale dá se to naučit i bez předchozích zkušeností.
 Lucienda 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: záleží  

(6.12.2006 20:20:02)
jo, pred 20 lety taky lidi umeli mnohem lip programovat (myslim klasickou numeriku), setril se totiz vypocetni cas.
dnesni algoritmy, kam se kolikrat hrabou...
 sarmi 


Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 13:52:46)
dano, janin prispevek je pouze konstatovani skutecnosti, jeji zpusob vyuzivani pc, ne vychvalovani. bohuzel se tva reakce obratila proti tobe, protoze pises urazlive a zatrpkle, mozna proto,ze jane trosku zavidis.
a mimochodem, lepe nez "geniusove", zni "geniove"...
 Dana,dcera18.měs. 
  • 

Re: Re: Re: záleží na tom 

(6.12.2006 13:19:19)
Nevím proč by se to mělo obrátit proti mě.Takto na mě její článek zapůsobil,tak jsem napsala svůj názor.Uražlivost v tom neni a závist už vůbec ne.Jaká,probůh?!To že umí na PC?!Dnes na něm umí spousta lidí.A nemusí te mne opravovat u slova "geniove".Jestli jste si někdy nevšimla,tak tady dělá hodně lidí chyby ve slovek.Nebo je snad opravujete všechny???!!! :-/
 mag 
  • 

Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 14:43:57)
Jana se 2 dětmi má pravdu a nemám pocit, že by se povyšovala. Lidé, kteří mají kolem počítače stohy papírů, aby věděli, co zmáčknout, když to napíše tohle, nejsou ti, které lze nazvat počítačově gramotnými. Jakmile jim dáte novou verzi programu nebo nějaký jiný, ale podobný program, jsou ztraceni. Bohužel v mnoha knihách a některých kurzech je "výuka" vedena právě tímto směrem: klikneš semhle, zmáčkeš tohle a vypadne z toho tamto. Mimochodem "umím to, co potřebuju" mi vyznívá (naprosto bez urážky) stejně, jako když si mnoho lidí po maturitě myslí, že už umí všechno. Ve skutečnosti jsou teprve krok za startovní čarou a mnohým to vydrží až do konce života.
 Zuzana 
  • 

Re: Úplně souhlasím 

(5.12.2006 10:22:02)
Zcela souhlasím s předchozím příspěvkem. Mnozí rodiče pořizují dětem počítač, jako větší "digi hru". Což je zásadní chyba v přístupu k PC. Myslím, že je nutné, aby rodiče používali a využívali PC a internet stejně tak, jak tomu budou chtít u svých dětí. A pokud s počítačem neumí, dítě skutečně začne a skončí jen u her. Ale my jsme také "počítačová" rodina, u nás prostě myčka myje nádobí, na sporáku se vaří a počítač je k vyhledávání informací a zjednodušení práce. A děti jak myčku, tak počítač používají se stejnou suvertenitou k tomu, k čemu je to určeno.
A jak se v článku psalo, že děti, co mají doma počítač, jsou o půl roku pozadu v matematickém testu... Probůh no a co? To přeci není žádný zničující verdikt. Např. matematické tabulky jsou k tomu, aby si člověk nemusel vše pamatovat a usnadňovaly práci s výpočty. Stejně tak počítač. Když se vhodně používá.
 Linda 
  • 

Taky souhlasím 

(5.12.2006 14:35:39)
a nechápu, proč by měly být matematické znalosti důležitější než znalosti práce s PC. Dnes je PC běžnou součástí života, tak proč bychom od něj měli děti odhánět? Děti by se přeci měly učit především to, co ve svém životě budou potřebovat.
 mag 
  • 

Re: Taky souhlasím 

(5.12.2006 14:49:27)
Máte pravdu, matematické znalosti samy o sobě nejsou k ničemu. Jenže matematika je způsob přemýšlení, a to velmi užitečný. Těžko z článku vyvodíme, v čem vlastně ty děti zaostávají, jestli umí o 10 vzorců míň, tak bych to taky neřešila, jestli mají problémy např. s logickým odvozováním, je to na pováženou. Učit se myslet je určitě užitečnější než se učit pracovat s PC. Až budou dnešní děti dospělé, nějaké Ctrl, Alt a Del jim pravděpodobně nebude k ničemu.
 Pátek 
  • 

Re: Taky souhlasím 

(6.12.2006 23:21:49)
a já nesouhlasím. Chci vidět, jak vám matematika nebude nic říkat, až vám vemou zlatou platební kartu. Jo a kde budou základy matiky až budete před pokladnou přepočítávat poslední koruny na rohlík a pivo.
Uvažujte od základů. Já taky vzorečky neznám, ale pak mám problém, když zapomenu nějakou základní věc, která se vztahuje na běžný život. když třeba potřebuju spočítat kolik kachliček potřebuji na několik stěn v koupelně. to fu matiku potřebuju a neříkejte, že vy máte na všechno lidí????
je jasné, že půlroční zpoždění se dá dohnat, ale kdy??? za ten půl rok už se musím učit něco jiného a také díky tomu, že mám počítač, který mí dává tu možnost poznat množství dalších věcí.
 kiri 
  • 

Re: Re: Úplně souhlasím 

(6.12.2006 7:38:47)
V matematice nejde o znalost vzorců. To je právě ten strašný omyl, který do nás základní školy natloukly. Proč? Protože znalost vzorce se velmi dobře kontroluje. Takže se velice často sníží škola k tomu, že se prostě jen zkouší vzorce. Vždy když slyším, že se někde učí děcka vzorce bez toho, aby jej odvozovaly, se mi pomyslně otvírá kudla v kapse. Taková matematika je pak vážně k ničemu.

Matematika je jediný předmět (snad ještě s výjimkou dobře vedené fyziky), který je přímo určen k tomu, aby rozvíjel logické myšlení a poznávání souvislostí. Proč zrovna matematika? Protože v matematice jsou úvahy a odvození jasně vyjádřitelné, výjimky snadno zdůvodnitelné a důkaz je jednou provždy.

Jinými slovy. Když dítě nezná vzorec, je všechno v pořádku. Když jej neumí odvodit, byť neuměle třeba s pomocí obrázku, je to problém.

Nemůžete počítat na počítači nebo dokonce programovat, pokud nedokážete sestavit vzájemné souvislosti mezi čísly. A věřte, že to na středních školách často problém je. Děti nemají problém s tím, naťukat vzorec do správné kolonky. Děti mají obrovský problém už se zadáním příkladu: Je dána cena 654 Kč bez DPH. DPH činí 5%. Vložte do buňky C6 vztah, který určí cenu včetně DPH.
Pak přijdete na to, že nejsou schopné si rozebrat ani tak krátké pravidlo jako je "Procento je setina základu".

Kdysi kdesi se naučily tři vzorce o vztahu základu, počtu procent a procentové části, které zapomněly a už je nejsu schopné odvodit ani s nimi pracovat. Tak na takovouhle "matematiku" můžeta opravdu nadávat kolik chcete a dostane se vám jen mého souhlasu.

Ale prosím, neříkejte, že MATEMATIKA je k ničemu. Na matematice, jejích "nepochopitelných" teoriích a "hrách a hříčkách" je založena celá naše současná technologie a potažmo i společnost.
 Janava 
  • 

Re: Re: Re: Úplně souhlasím 

(6.12.2006 9:59:43)
Kiri,
tomuhle já neříkám matematika ale selský rozum :-).
Myslím že jde o to problému POROZUMĚT, protože bez porozumění to samozřejmě nejde aplikovat a pak i vzorce jsou na nic. Mmch. teda že procento je jedna setina sta jsme se synkem probírali před 2 dny - a to mu bude 6... Asi tohle považuju za intuitivní věci. Ale rozhodně - když to dobrý učitel dobře nevysvětlí, je to o ničem. To platí i na VŠ, taky jsem párkrát stála na cvíku před studentama a musela jsem si s tím poradit (v roli vyučujícího). Předpokládat že jsou napůl mimo a vysvětlovat polopaticky byla nutnost, jinak tak 1/2-1/3 tápala. Ale po pochopení to zvrzal sotva jeden. Muž učí na jiné VŠ a tam zase "kdo to nepochopí standardně, nepatří sem" berou jako normál :-). To by na mé alma mater moc lidí nezbylo :-))). Ale opravdu má nesmírný vliv styl podávání informací. Nevyhmátnutí podstaty pedagogem může být jádro pozdějších potíží :-/ (mmch. mi někdejší šéf na katedře vždycky vyčítal že vysvětluju moc jasně a pak to každý pochopí a už to nemá kouzlo vědeckého přístupu :-))).
 Jana (2 děti-4roky a 15 měsíců) 
  • 

Re: záleží na tom 

(5.12.2006 21:27:15)
Nemyslím si,že by počítače nějakým způsobem snižovali inteligenci dětí.při vhodném používání-vhodná doba,limitovaná doba,vhodný software-mohou hodně pomoci.
 kiri 
  • 

Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 22:12:09)
Ne, počítače samy o sobě opravdu nemohou snížit inteligenci dětí. To opravdu ne. Na druhou stranu jim ubírají čas na aktivnější činnosti. Děti pak mohou ztrácí pohybové schopnosti, hůř čtou, hůř píší a tím se i hůř učí. Projeví se nechuť ke škole a tady už se dá mluvit o snížení inteligence.
Využívat počítače jednoznačně ano, ale opravdu s mírou, aktivně a hlavně vždy ve spolupráci s rodiči.
 Nelie 


Re: Re: Re: záleží na tom 

(5.12.2006 23:41:01)
ono to asi bude pristupem skoly k PC. Dcera je v 7 tride v Kanade, kazdy zak ma vlastni web stranky (pristupne v ramci skolni web), umi pouzivat hodne programu - text editory, spreadsheats, grafy...ted delala 10min film pro skolni projekt, sestrihala/grafiku pridala/ruzne triky - na PC a pak prepalit na DVD (coz byl ponekud slozitejsi proces diky Windows/Apple/DVD compatibilite:)))
psani vsemi 10 se naucili ve 3 tride (paradox, oni pisi ve skole vicemene jen tiskacim, psaci brali ve 4 tride a jen okrajove a vlastne to vubec nepouzivaji) Nerekla bych, ze ji dela problemy cteni/psani - ona je velky knihomol a problem kouknout do knizky misto na obrazovku nema. Rekla bych, ze ji PC hodne naucil. A ma i hry, ale vetsinou jsou aspon castecne vzdelavaci - Civilization, Zoo Tycoon, i ty popularni Sims maji neco do sebe (ucila se podle planu stavet virtualni dum)
 kiri 
  • 

Re: Re: Re: Re: záleží na tom 

(6.12.2006 23:33:38)
Nelie, no vidíš a o tom tu vedu debatu. O míře a způsobu využití.
 Dana 
  • 

televize 

(5.12.2006 10:08:42)
Já bych to s tou televizí neviděla tak černě, děti mají dneska obrovský rozhled a z velké části právě díky televizi. Slovní zásobu mají také obrovskou. Jen je dobré s těmi menšími o pořadech mluvit a nepoužívat televizi k tomu, abych se mohla na dvě hodiny dítěte zbavit. A dobře volit, na co se má dítě dívat.
 Zuzka 
  • 

Re: televize 

(5.12.2006 10:47:47)
Slovní zásobu díky televizi?? Slovní zásoba se přece rozšiřuje hlavně díky tomu, že dítě hodně čte.
Znám plno dětí, které umí skvěle ovládat počítač, DVD, televizi a když mají přečíst nahlas něco z knížky, tak jim to dělá hoodně velký problém. Když si čou knihu potichu, tak ani nepochopí obsah čteného.
 & 


Re: Re: televize 

(5.12.2006 12:42:31)
Zuzko,

Problemy s pochopenim psaneho textu nemusi byt problem televize. Ja jsem dyslektik. {Mozna ti pripada modni o techto veceh mluvit a kazde dite, ktere ma trochu problemy, je hned oznaceno za dys...}
Cist nahlas neumim, pochopit psany text mi trva dvakrat dele nez ostatnim. Nejvice jsem se toho naucila, pri sledovani vykladu at uz ve skole, v televizi nebo v radiu. Ziskavat informace jenom ctenim bych v dnesnim svete, rozhodne nestihala. Tri roky nebydlim v CR a televize a internet mi velmi pomahaji pri zdolavani mistniho jazyka. Kdybych si mela rozsirovat slovni zasobu jenom ctenim, tak toho dnes umim polovinu.
 Zuzka 
  • 

Re: Re: Re: televize 

(5.12.2006 13:28:32)
Já neříkám, že to, že děti dost špatně čtou je problémem televize, ale je to díky tomu že všeobecně MÁLO čtou.
Když jsi narazila na tu dyslexii.
Disgrafické i dyslektické dítě by mělo číst co nejvíc, aby se u něj tato porucha minimalizovala.
Můj syn trpí touto poruchou. Naštěstí do malinka ležel v knihách a tak mu nevadilo, že jsme museli každý den nahlas číst. Cokoli, knížku, kterou měl rád, ale nahlas. Dnes je na střední škole a kdyby neměl papír od psycholožky, tak už nikdo nepozná, že je disgrafik (samozřejmě píše jako prase, ale už nevynechává písmena, píše správně) a ani to, že je dyslektik. Stálo nás to hodne úsilí, ale výsledek se dostavil. Myslím, že pouhé sledování televize by mu nic nedalo.

To, že sledování televize pomáhá naučit se cizí jazyk je věc všeobecně známá. Já chodím na angličtinu a sledování například zpráv v angličtině nebo poslouchání rádia považuji za součást výuky. Bylo mi doporučenou lektorkou. A hodně mi to dává.

Ale já jsem mluvila o malých dětech, které v dnešní době neumí vzít knihu do ruky, to že to je špatně, mi nikdo nevymluví. Pak nemají pořádnou slovní zásobu a neumí se vyjadřovat.

Jasně že se doma díváme na televizi, jasně že každý más svůj počítač, je prostě taková doba. Navíc děti ho potřebují kvůli škole, takže kdo má středoškoláka, je PC nutnost.

 Bob the Ghost 


Re: televize 

(5.12.2006 12:43:08)
Souhlasím,
že televize obohacuje.
Teď jsou skvělé "zábavně-naučné" pořady typu "Jak to funguje" na kanálu Minimax.
Moje tříapůlleté dítě mě tuhle šokovalo, když mi nakreslilo schéma parního stroje. Včetně odstředivého regulátoru. A že prý to takhle ukazovali na Minimaxu.

Je jasné, že v televizi je spousta balastu. A to v tištěných médiích není?
 Zuzka 
  • 

Re: Re: televize 

(5.12.2006 13:46:33)
Bobe,
jasně že tvé dítě nakreslilo schéma parního stroje. Včetně odstředivého regulátoru. Prostě namalovalo obrázek tak, jak ho vidělo v televizi. Ale určitě neví že to je parní stroj a 100% neví k čemu to je dobý. Děti všeobecně mají skvělé pozorovací schopnosti a dobrou paměť.
Nemyslíš, že by mu víc dalo, kdybys mu ten "parní stroj" nakreslil ty s patřičným komentářem?? :-))


 Beruna 
  • 

Re: Re: Re: televize 

(5.12.2006 15:30:44)
A ty bys to uměla?
 Zuzka 
  • 

Re: Re: Re: Re: televize 

(5.12.2006 15:34:50)
Já ano, i když jsem ženská. U chlapa předpokládám technické znalosti jaksi samozřejmě.
 Já 
  • 

Re: Re: Re: Re: televize 

(5.12.2006 15:52:54)
Učivo základní školy.
 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: televize 

(5.12.2006 16:07:37)
Zuzko:

1. Tvůj první omyl je, že dítě neví, k čemu je parní stroj dobrý. Ví to velmi přesně. A taky ví, jak funguje - a to i ten regulátor. ("Když se roztočí moc, tatínku, tak tyhle páčky se zvednou a zavřou tenhle ventil...")
Dost děti podceňuješ, když si podle tebe tupě pamatují akorát ten obrázek.

2. A taky podceňuješ televizi. Zkus se na ni někdy podívat. Ono to není tak, že na obrazovce nehybně visí nějaký obrázek a děti na něj civí. Ono se tam taky mluví. Proč by dítěti mělo víc dát, kdybych mu to nakreslil já? Já bych to rozhodně nedovedl nakreslit tak pěkně a můj výklad by přes veškerou moji snahu byl poněkud suchý - ve srovnání se zábavnými mamuty z pořadu Jak to funguje.

To je, jako bys tvrdila, že naučné knihy jsou blbost, že dítěti "víc dá", když mu to všechno řeknu sám.

Takže: je jedno, zda se informace dostanou k dítěti skrze knížku, televizi nebo počítač. Záleží na kvalitě těch informací, ne na médiu, které je přenáší.
 Lukáš Dostal 
  • 

Televize versus osobní přístup 

(6.12.2006 2:24:04)
Milý Strašidelný Bobe, neber to prosím jako mentorování z mé strany, ale opět Tvůj velmi logicky znějící úsudek, že je důležitá kvalita informací a nikoli médium, neodpovídá realitě. Speciálně u dětí fakt záleží na tom, kdo a jak informaci a zážitek zprostředkuje. Pro dítě je tisíckrát (asi ještě víc) přínosnější, když mu máma či táta byť falešně zpívají písničku, než když si tu písničku poslechne v dokonalém profesionálním provedení v televizi. Tím prvním získá základy hudebnosti, přínos televize pro rozvoj hudebnosti dítěte je nulový. Ještě zřetelnější je to u jazyků - ty se dítě do nějakých 9 let jenom z televize nenaučí nikdy. Pro děti je totiž zcela zásadní podmínkou intelektuálního vývoje sociální interakce a tu mu nikdy televize nedá.

Mohl bych tu ještě psát o negativním fyziologickém působení televize na mozek dítěte (zcela bez ohledu na typ programu), ale to je jiné téma.
 Nelie 


Re: Televize versus osobní přístup 

(6.12.2006 5:58:05)
Lukasi - pokud by se brala jen pasivni znalost, tak TV a PC jsou na vyuku jazyku skvele pomucky.
Docela by me zajimala ta fyziologicka stranka mozek/PC...promin, ale zni to jako dalsi kachna ala mobily skvari mozek...
 Lukas Dostal 
  • 

Re: Re: Televize versus osobní přístup 

(6.12.2006 9:20:28)
Nelie, já fakt nic nemám proti UVÁŽENÉMU a promyšlenému používání počítače či televize při výuce.
Ve svém příspěvku jsem reagoval na Bobův příklad, že raději nechá koukat dítě na dokonalý instruktážní pořad v televizi než aby mu věc, byť méně dokonale vysvětlil sám. Bohužel nemám čas dohledávat odkazy, ale na to existuje opravdu spousta velmi kvalitních a fundovaných odborných prací, které prokazují, že dítě - mluvím teď především o dítěti v předškolním věku, o těch byla uvedená část diskuse, platí to ale částečně až do ca 10 let (s individuálními rozdíly!) - potřebuje pro svůj intelektuální, emocionální i sociální vývoj interakci s opravdovým člověkem, který ani televize ani jiná média nenahradí. A čím víc sledování televize svým objemem začne vytlačovat sociální kontakt, tím jsou negativní dopady na vývoj dítěte závažnější. A čím je dítě mladší.

Jinak z Bobova popisu odhaduji, že je dobrý táta: že když jeho dítě sleduje televizi, tak je u toho, s dítětem se o tom baví, takže jeho dítě zřejmě nebude patřit mezi děti postižené televizí. Navíc je Bob chytrý, takže i z tohoto pohledu asi nebude mít jeho dítě problémy.

No a k fyziologickému působení televize na mozek - to bych sem musel napsat celý článek, aby to bylo konzistentní a věrohodné tvrzení - princip je ten, že při sledování televize se dostává mozek velice rychle do stavu útlumu - což je velice jednoduše prokazatelné např. prostřednictvím EEG. U dětí s EXCESIVNÍM sledováním televize popisují neurofyziologové jejich mozek obrazně jako "poušť".

A nakonec - nevím, jaká fakta z mého článku (jehož rozsah byl mimochodem omezen redakcí časopisu tuším na 2000 znaků) či mých reakcí Tě vedou k podezření z šíření novinářských kachen - je to opravdu zbytečné. Studií jsem přečetl nepočítaně, jsem zvyklý nebrat výsledky jedné studie jako nezpochybnitelný fakt, nýbrž je analyzovat, dávat do kontextu, v oblasti medicíny si člověk bohužel navíc vždy musí klást otázku, zda za studií nestojí zájmy farmaceutického průmyslu...

Hezký den přeji!
 petru 


Re: Re: Re: Televize versus osobní přístup 

(6.12.2006 9:41:59)
, dík za nový přístup. Zdravím
 petru 


Re: Re: Re: Televize versus osobní přístup 

(6.12.2006 9:46:58)
Lukasi, zase chyba. Nepřečetla jsem si vůbec tvůj článek a reaguji jen na příspěvky, a navíc je nečtu pořádně. ty to jistě pochopíš, dík za článek, vyhrál - vedeš v rychlosti (skore 1:0 pro tebe)

jen se chci zeptat, myslíš, že nevadí, když si s dětmi zpívám a povídám v autě, když k nim sedím zády? Jednou se mi takhle povedlo vyzvědět od dcery něco o jejím pohledu na nahé tělo. Měli jsme problém s tím, že jsme o tom dosud nemluvili, a takhle ne přímo do očí se ona dokázala vyjádřit, Nebude to vadit, jaký máš názor.
čus, jdu dělat s malou svícen z jabka
 Lukáš Dostal 
  • 

Re: Re: Re: Re: Televize versus osobní přístup 

(7.12.2006 0:25:16)
Petro, a proč by to mělo vadit? Snad jenom tak, že by to odvádělo Tvou pozornost od řízení - to zrovna by mohlo vadit dost zásadně :-).

S dětmi si při jízdě také povídám bez vizuálního kontaktu, hrajeme hry...
 Petru 
  • 

Re: povídání v autě 

(7.12.2006 0:39:32)
šlo mi o to, že když se s dětmi řeší nějaká důležitá věc, jestli to není od věci sedět k nim zády, ale právě v otázce sexu(pro někoho kdo se stydí) se mi to osvědčilo, a nebo i když mají děti jiný problém, za který se stydí.
Vím, že to je i moje chyba, že se stydí, ale někdy to může vyjít i odjinud. Protože bydlíme dál od města, tak jsme často v autě na cestách za kroužky dětí a nebo k babičce (300 km), tak se i učíme slovíčka, nebo si zpíváme, někdy nadáváme, prostě děláme všechno, co jde dobře pusou. Horší je to na křižovatkách a když se musím soustředit víc, to ale většinou řeknu, že se bavit nemůžu a začnu až to jde.
Měla jsem jen trochu pocit, jako bych děti posadila třeba ke stolu zády. Ale taky si myslím, že to nevadí
 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: Televize versus osobní přístup 

(6.12.2006 10:28:44)
Lukáši,
z tvého popisu odhaduji, že jsi taky dobrý táta.

Přemýšlíš o vzdělávání a výchově svých dětí, a to je dobře.
 petru 


Re: Re: Re: Re: Televize versus osobní přístup 

(6.12.2006 11:33:49)
pánové, řekla bych, že máte každý kus pravdy. Asi záleží na tom, aby to bylo v rovnováze. Někdy si holky hraje sama, někdy spolu, na kouzelnou školku se může dívat sama, tam je aspoň jeden dospelý vypravěč a jedna kouzelná postavička z pohádky, ale k večeru se radši díváme spolu. I pro mne je to přínos, můžu zjisti, čím se mládež zabývá, ale mám málo času, tak se s manželem střídáme, třeba i u Horákových a v pátek jsme za inteligenty, koukáme na ČT 2 na přírodu ale někdy taky na Herryho Pottera.
Já jsem pro určitou rovnováhu a VY?????
 Lukáš Dostal 
  • 

Re: Re: Re: Re: Televize versus osobní přístup 

(7.12.2006 1:38:54)
Děkuju, taková slova od brilantního diskutéra fakt potěší.

Na Tvých příspěvcích mi došla ještě jedna věc (takové poznámky pod čarou se bohužel do článku jaksi nevejdou ani nehodí, aby se nerozmělnila hlavní myšlenka): když jsou rodiče fandové do počítačů, tak mi připadá, že to ani nejde jinak, než že je dítě od malička u toho a spoustu toho pochytá již v předškolním věku. Což mi přijde přirozené, autentické, prostě pro toto konkrétní dítě v pořádku. Jenom to není důvod, aby se to zobecnilo a udělal z toho automatický požadavek na všechny děti.
 Petru 
  • 

Re: Televize versus osobní přístup 

(6.12.2006 9:00:18)
už jsem se lekla, že dnes nebudu mít čas se tady kouknout.
Lukáši, zajímavé názory, to se mi moc líbí, že dítěti nevadí, že rodiče zpívají falešně. Mám důkaz. Moje první dcera, se kterou jsem měla čas si povídat, když jsem byla těhotná a pak zpívat, když jsem ji vozila v kočárku, už se dnes blíží k pobertě. Mám dojem, že má dost dobrý sluch, přestože můj zpěv není nic moc, spíš to nic. Ale (pro Kohnovou) praxí se zlepšuji, doufám. Dcera hrála na housle asi rok, doma trénovala tak 1x týdně, 15 minut a učitelka ji chválila. Nemyslím si, že ji mazala medem, protože po tom roce, když jsme se stěhovali, tak jí to bylo líto, chtěla vzít dceru na soutěž. Druhá dcera je na tom hůř, tak začala na flétnu, a u další uvidíme, tu baví všechno z hudby, už nebylo taky tolik času, ale zas už víc slyšela starší sestru hrát a zpívat.
 Bob the Ghost 


Re: Televize versus osobní přístup 

(6.12.2006 10:26:17)
Lukáši,
to je jasné - myslíš, že existují děti, které POUZE sedí před televizí? To asi ne. Ale dítě, které si pouze povídá s rodiči, by taky o něco přicházelo.

Ale jak je to s těmi knihami? O kolik víc té nezbytné "sociální interakce" zprostředkují dětem knihy, resp. čtení jako takové?
 Lukáš Dostal 
  • 

Re: Re: Televize versus osobní přístup 

(7.12.2006 1:23:19)
Bobe, jasně že nesedí u televize pořád. Musí také spát, jíst, občas pobýt s kamarády... Ale v případě dětí, které sedí u televize hodně, je to většinou především dost velký problém rodičů - nemají na dítě čas a televize je pro děti natolik fascinující, že je zabaví a rodiče mají pokoj. V tom je také metodický problém studií, které se zabývají vlivem televize/PC her např. na kriminalitu. Najde se jasná a statisticky signifikantní souvislost mezi dobou strávenou u televize a násilnými činy. Což ale neznamená příčinnou souvislost - protože např. 5 hodin denně u televize (to není nic mimořádného, v evropských zemích sedí děti u obrazovky v průměru kolem 2,5 hodin denně) svědčí především o hlubokém výchovném deficitu ze strany rodičů. A teď si vyber: může za narůstající počet násilných činů mladistvých TV/PChry nebo nevýchova?

Jinak z medicínských i vývojově pedagogických důvodů by bylo opravdu ideální, kdyby děti v předškolním věku nekoukaly na televizi vůbec, platí to dokonce z velké části až do nějakých 10 let věku - což ale neznamená, že by to byl závažný pedagogický prohřešek, když se občas děti na něco v TV podívají, zejména pokud jsou rodiče u toho a o pořadu s dítětem komunikují. Stejně jako by bylo ideální, kdyby děti nejedly žádnou čokoládu a bonbóny, ale tu tam nějaký mls s následným vyčištěním zubů neuškodí...

Moc záleží na naturelu rodičů a jsem ten poslední, kdo by to rodičům vyčítal nebo je programově přesvědčoval, že mají televizi zahodit. To je úplně jejich věc. Občas ale přijdou rodiče, kteří mají s dítětem výchovné či zdravotní problémy (děti, které se na televizi koukají hodně je možné s velkou úspěšností identifikovat během ca 1 minuty aniž se na cokoli zeptám) - děti jsou např. neklidné, mají problémy s koncentrací, spánkem, s výslovností atp. atp. a pak jsou otázky hygieny sledování televize jedním z důležitých témat rozhovoru. Ale i pak je to tak, že já poskytnu pokud možno objektivní a vyvážené informace, můžu k tomu přidat osobní názor (pokud ho rodiče chtějí slyšet), ale rozhodnutí je stejně na nich.

Chceš-li slyšet můj osobní, opravdu pouze osobní a uvědomuju si, že v dnešní době okrajový postoj: televizi zatím nemáme, protože - a) s výjimkou nejstaršího 10ti letého jsou děti ještě malé (vím toho o vlivu TV příliš moc a proto jsem v tomto případě důsledný), b) mám-li si vybrat, zda budu s dětmi koukat na televizi nebo s nimi vyrazím do přírody, budu s nimi hrát hry či jim budu číst nebo vyprávět pohádku/příběhy nebo něco bastlit nebo hrát na nástroj, zpívat, malovat, vyřezávat - tak zatím televize na celé čáře prohrává (pro jistotu dodávám, že žádný vědomostní deficit děti ve škole nemají - naopak, ani sociálně nejsou handicapované - mohu-li soudit dle frekvence spontánních návštěv kamarádů, patří určitě mezi hodně oblíbené), c) připadá nám s manželkou, že i tak je společně stráveného času tak zoufale málo, že ho nechceme trávit u televize. Je fakt, že během posledních 6 let, jsme již asi 3x zalitovali, že TV nemáme a šli se podívat k sousedům :-). Počítám ale, že si právě z výchovných důvodů zanedlouho TV pořídíme, aby se s ní naučili děti zacházet. Ježíška jsem ale ještě nepožádali, takže letos to již nebude.

Knihy a čtení

- pokud předčítáme, tak je sociální interakce jednoznačná - přizpůsobíme tempo četby, vidíme, když dítě něčemu nerozumí a vysvětlíme, přidáme návaznost na nějakou osobní zkušenost a hlavně něco osobně pro dítě děláme. Nevím jak u vás, ale naše děti tyto chvíle milují, úplně nejvíc, když jim pohádky vymýšlím.
- pokud již čte dítě samo - velká výhoda je, že čtené může přiměřeně svému temperamentu trávit, že je duševně výrazně aktivnější, protože si k přečtenému musí vytvářet samo obrazy a navíc četba nemá ani zlomek manipulativního potenciálu televizního obrazu.
 Petru 
  • 

Příběhy a čtení 

(7.12.2006 8:06:30)
Lukáši, děkuji za tato dovysvětlení pod čarou. Je pravda, že pro přehlednost článku se nedají napsat všechny souvislosti. Pak oceňuji, když autor se účastní diskuse a může dodat nenapsané.
To o čtení s rodiči a pohádkách je zajímavé. Já mám takovou zkušenost, že když rodiče nemají čas dětem vymýšlet příběhy (nebo dostatek fantazie), že ji mívají prarodiče, a to je to nejlepší, co může (dle mne) být. Když funguje soužití mezí 3 generacemi, tak se dá občas ve výchově zasuplovat a pomoci vzájemně a navíc prarodiče jsou v určitých věcech zkušenější a taky už klidnější, tak ty jejich příběhy mají hlavu a patu.

Moji rodiče bydlí dost daleko, přesto se hodně navštěvujeme a pamatuji si, jak můj táta s dcerou vyprávěli snad 10x jak viděli zapadnout traktor na poli a pak ho další vytahoval. to je taky hezký příklad vyprávění příběhu(Taky si ho pamatujem doteď.) a dokonce takového, který spolu zažili. Dceři byly asi 2-4 roky a táta normálně chodil do práce, ale čas na vnučku si vždycky našel.
Děkuji za článek i za doplnění.
 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: Televize versus osobní přístup 

(7.12.2006 9:32:08)
Lukáši,
je zřejmé, že tyhle studie jsou tendenční a ani ty neměříš všem médiím stejným metrem.

Když totiž dítě leží v knihách, je to předmětem obdivu a rodiče se známým chlubí, jak chytrého/chytrou mají kluka/holku.

Přitom totéž zaujetí pro televizi je podle tebe příznakem "hlubokého výchovného deficitu".

Chtělo by to serioznější přístup, prostý předsudků.
 Lukáš Dostal 
  • 

Re: Re: Re: Re: Televize versus osobní přístup 

(7.12.2006 18:53:34)
Bobe, máš úplně pravdu, že neměřím všem médiím stejným metrem. Každé médium má svoje kvality, přínosy i svoje rizika či nedostatky.

O tendenčnosti studií nemá asi moc smysl se bavit, když nemluvíme o nějaké konkrétní. Určitě se dá design téměř každé studie postavit tak, aby potvrdila moje mínění, předsudek nebo zdaleka nejčastěji ekonomický zájem (typické ve farmaceutickém byznysu). Tendenčnost se ale obvykle dříve nebo později pozná, když někdo jiný udělá studii obdobnou a dojde přitom k výrazně jiným výsledkům. U televize se ale většina studií přesvědčivě shoduje, že vliv televize na vzdělanost dětí je negativní (několik málo výjimek existuje - např. na vědomosti o sportu má TV pozitivní vliv). To jsou obecné závěry ze statistik z velkých souborů, které se samozřejmě nedají jenom tak přenést na individuální situaci. Neznamená to tedy, že když Vaše dítě televizi sleduje, že bude nevzdělané, bude mít nižší IQ, že jste špatní rodiče apod. Zejména pokud s dítětem cíleně a aktivně vybíráte smysluplné pořady.

Je ale řada výsledků, které se z principu nedají označit za tendenční a které mluví jasnou řečí: EEG vyšetření se nasimulovat nedá a změny na EEG se objeví u KAŽDÉHO jedince během velice krátké doby při sledování JAKÉHOKOLI pořadu - a tyto změny svědčí pro útlum mozkové aktivity. Shodné reakce vykazují oční zornice atp.

Když jsem mluvil o dětech, které sledují DENNĚ televizi 5 hodin i více a o výchovném deficitu ze strany rodičů, tak jsem měl na mysli rodiče, kteří opravdu dítě k televizi odloží a necítí valnou zodpovědnost za jeho výchovu. Takové dítě (snad krom naprostých výjimek) nesleduje televizi cíleně, nýbrž se nechá bavit, aniž by muselo vyvíjet jakoukoli aktivitu.

Čtení knih samozřejmě neznamená automaticky kultivaci dítěte, hodně záleží na žánru, ale číst i ten největší brak se prostě nedá bez vynaložení určité vůle a čtení dítě nebude bavit, pokud si ke čtenému nebude aktivně vytvářet obrazy.

A nakonec znovu: nepovažuji televizi za principiálně špatnou - je spousta situací, kdy je nesmírně užitečná, i pro výuku. Předpokladem je její CÍLENÉ využití.

A tu poznámku o "serióznějším přístupu bez předsudků" sis mohl opravdu odpustit - škoda.
 Markéta, syn 5 let 
  • 

Parní stroj 

(5.12.2006 16:00:44)
To mě zase tuhle moje pětileté dítě šokovalo, že nakreslilo panáčka, který opravdu má hlavu s obličejem, dvě ruce, dvě nohy, na rukách prsty a mezi hlavou a nohama taky krk a břicho.A je poznat, že je to panáček. Stálo to asi rok a půl soustředěného úsilí. Na a sakra, teď se tady dočtu, že dítě o rok a půl mladší kreslí parní stroj!!! Jinak souhlas, v televizi dávají spoustu dobrých poučných pořadů, myslím, že jde o to rozumně TV nadávkovat.
 úča 
  • 

Re: Parní stroj 

(5.12.2006 16:08:36)
Markét, pracuji v MŠ a mohu říct je jedno, 3 leté dítě dovede stěží nakreslit postavu málokdy s tím co k ní patří tj., jak píšeš ty, ruce, nohy, krk, obličej atd. atd. To co píše pan Bob se mi zdá být dost nadnesené. Možná si pan Bob myslí, že to byl parní stroj :-)
 Jahůdka 
  • 

postavička 

(6.12.2006 0:09:14)
Mohu Vás ubezpečit, že moje dcera maluje postavičky se vším všudy co k nim patří už hezky dlouho a to jí v lednu budou tři roky. Jenom místo prstíčků maluje "bambule". Dokonce se nedávno dopracovala k tomu, že nemaluje ruce a nohy jenom jako jedinou čáru, ale zdvojenou. Je pravda, že někdy třeba zapomene cosi namalovat, ale stačí když jí řeknu, že jí chybí to a to a ona to domaluje přesně tam kam to patří. Jinak kreslí i jiné věci - domek, psí boudu, kytky, ptáka na stromě ... Proto jsem schopná uvěřit tomu, že když by dítě dostatečnou dobu vidělo obrázek parního stroje, tak ho dokáže - byť kostrbatě - nakreslit.
 Damila 


Re: postavička 

(6.12.2006 6:58:40)
A já mám zase zkušenost i opačnou. Moje děti v předškolním věku vůbec počítač neznaly, a věnovala jsem jim prakticky všechcen volný čas. Čtení, povídání, vyrábění, malování, hry, akce.
Musím říct, že se to na jejich schopnosti kreslit nepodepsalo, a ještě ani v 5-ti letech nenakreslili postavu s prsty a krkem.
Také se čtením to je stejné. Knih mají fůry, čtu jim z nich ještě dnes, když jsou školáci, protože se čtením mají stále velké problémy. Ale knihy mají rádi. Ovšem, že by z nich získali "obtisk" správného psaní pravopisu, jak tady kdosi psal, to nikoliv. Takhle to nějak nefunguje, ikdyž jsem si dlouho myslela, že ano.
Někdy se prostě můžem rozkrájet a nejde to. Nezapomeňme, že děti jsou už hotoví tvorové a nepředěláme je k obrazu svému, můžem jen "dotvarovat".
 kiri 
  • 

Re: Re: postavička 

(6.12.2006 8:13:31)
Dagmarjano, u tvých dětí je ještě příliš brzy na to, aby uměly dobře číst a počítat s tím, že mají v hlavičkách už nyní "obtisky" slov, tak to by už vůbec nešlo.

Bohužel se klade rovnítko mezi znalost čtení a schopnost reprodukovat slova tištěného textu. Než si dítě začne číst kvalitně a navazovat při čtení automaticky na předchozí znalosti a vytvářet nové, trvá to zhruba 3000 (tři tisíce) načtených hodin. Za naší generace jsme měli načteno v tak sedmé osmé třídě. Někdy i dřív. Dnes (TV, počítače a zábavy jiného druhu) způsobují, že se tato hranice posunula až do druhého ročníku středních škol. A to už je dost pozdě.

Tady je tak trošku dostáváme k jádru pudla. Ony počítačové animace jsou hrozně hezká věc. A nepopírám, že často přispívají k pochopení. Ale ... pokud se budou používat často, děti se nenaučí vytvářet si tyto "animace" ve svých hlavičkách. V tom okamžiku ztrácí schopnost aktivního pochopení.

A o aktivním využívání počítače tu pořád mluvím/píšu. Jistěže ukažte na počítači dítěti třeba v programu Lidské tělo, jak ... teď si nepřesně vybavuji ... se pohybuje ruka v kloubu. Ale pak taky vezměte děcko za ruku a ukažte mu, kdeže má ten kloubek, jak se napínají svaly a srovnejte to s počítačovou animací. A ukažte mu, proč tu ruku nemůže dát "takhle". V tom okamžiku si dícě začne spojovat počítačovou animaci s reálným procesem, zapojovat do ní vlastní zkušenosti a třeba objeví, že ta animace je nedokonalá.
 Damila 


Kiri,  

(6.12.2006 14:56:52)
jen upřesním. Mé děti Chodí do 2., a 4. třídy, tak nemyslím, že by bylo brzo na čtení nebo "obtisk" pravopisu. Já v 10-ti letech jsem v pravopisu už měla poměrně jasno. Rodiče mě to neučili, neboť to sami dost dobře neovládali. myslím, že tohle je prostě v člověku, jakýsi jazykový cit. Ten se nedá naučit, ani vycvičit.
 Damila 


Milado 

(6.12.2006 22:45:16)
Jo, tak to my taky, ono nám nic jiného taky nezbude. :o)
Ale kdyby to šlo jen naučit neustálým procvičováním, to by v tom pravopisu mělo více lidí jasno (což nemá), ne? Já některé věci neovládám spolehlivě dodnes (např. velká malá písmena), připadá mi těch výjimek tolik, že se fakt jen řídím citem. A samozřejmě občas udělám chybu. Se synem se pravidla (poučky) o pravopisu učím vlastně teoreticky až teď. Psalo se mi bez nich taky dobře, ale zjevně to někdo potřebuje (např. můj syn). Jen si neumím představit, že když bude chtít napsat nějakou větu, bude si muset vyjmenovávat vyjm. slova a tvrdé-měkké hlásky (kvůli I,Y), říkat slova v jiném tvaru (kvůli párových souhlásek), nebo zjišťovat vzor podle něhož se slovo skloňuje... To přece není reálné.
 Petru 
  • 

Re: Kiri,  

(6.12.2006 23:43:17)
musím souhlasit z Kiri. Dnes je jiná doba, než když bylo 10 nám, já taky pořád četla pod peřinou i místo učení. Ale dnes se na děti valí mnohem víc info. tak jejich čas na čtení, případně na postavičku s krkem může přijít trochu později, ale když je někdo inteligentnější než jiný, tak třeba rychleji zvládne i PC. ALe že umí dítě ve 3 letech obkreslit Miki Mause ještě neznamená, že z něj bude akademický malíř. Zkuste se zeptat zkušených učitelů v lidovkách, jak talentované k nim někdy přijdou v 15 letech děti a chtěji připravit na talentovky. Občas nemají rodiče soudnost.
to víte, že i já mám ty nejchytřejší děti na světě, které umí nádherně zpívat (pro mé uši), ale abych je poslala do superstar apod. tak to by mi hanba musela nafackovat.
 Damila 


Re: Re: Re: postavička 

(6.12.2006 14:59:03)
zároveň musím říct, že Tvá teorie je zajímavá a musím nad ní přemýšlet
 Bob the Ghost 


Re: Parní stroj 

(5.12.2006 16:09:37)
Markéto,
moje dítě panáčka s prstama na rukou taky neumí!
To je prostě o motivaci.
 Janava 
  • 

Re: Re: Parní stroj 

(5.12.2006 16:37:25)
Moje skoro 6-tileté dítě teda panáčka se vším už nějak umí, ale mnohem dřív umělo nakreslit PC se všema součástkama. Jeho hry jsou taky od malička zvláštní. Ehm, provázky, krabičky, vyřazená klávesnice "na blbnutí" všechno do složité sestavy - a hrál si že "pojil" = hrál si na zapojování počítače :-). Muž je síťař :-). A kupodivu syn přesně ví co je na co, vč. toho co dělá v PC grafická karta a rozdíl mezi 2D a 3D (byl zvědavý a po jednom vysvětlení mu to utkvělo asi natrvalo).
Jinak Bobe, ano Minimax a "jak se to dělá" - občas musím být přesně v pozoru a přepínat mezi Minimaxem a Večerníčkem, protože přece synek nepřeruší koukání v půlce, to radši přijde o 1/2 večerníčku.
 Bob the Ghost 


Roky zpoždění 

(5.12.2006 12:47:54)
To je zajímavé zjištění, že patnáctiletí bez počítače jsou v aritmetice o půl roku napřed.

Ale zjišťoval někdo, o kolik let jsou pozadu v počítačové gramotnosti? A mohou to při tomhle tempu vývoje vůbec někdy dohnat?

To je, jako by neuměli číst a psát. Pak mi pouhý půlroční náskok v jednom z mnoha školních předmětů nepřipadá jako výhoda.
 Val 
  • 

Re: Roky zpoždění 

(5.12.2006 17:11:34)
Kdyby šlo jenom o půl roku zpoždění v matematice...
U počítačových dětí jde spíš o letitý náskok k očním poruchám a problémům s páteří :o)
Mimochodem sama na sobě jsem si vyzkoušela, že za necelý rok intenzivního používání počítače (myslím tím cca 6 hodin denně - např. v práci) se může zrak zhoršit i o dvě dioptrie :o/
A ještě jedna věc... v mém ročníku na VŠ je mezi námi všemi v daném oboru a studiu daleko nejlepší člověk, který nemá doma PC a používá jej jen v případech nejvyšší nutnosti. A nejsme matematici, ale studujeme jazyky na FF UK.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Roky zpoždění 

(5.12.2006 18:24:47)
Val, zhoršování zraku není způsobené počítačem. Stejně tak není způsobené třeba čtením při špatném světle, jak někteří lidé tvrdí. Spíš se jen objeví vady, kterých si do té doby nevšimneš. MMCH, už celou řadu let trávím u počítače mnoho hodin denně, a zhoršení jsem nezaznamenala - k očaři chodím celkem pravidelně, nosím brýle asi od 9 let (v té době bys to těžko mohla na počítače svést). Z mých dětí nosí brýle jen jedno, ačkoli k tomu všechny zřejmě mají genetické dispozice a všechny u počítače vysedávají někdy i dlouhou dobu.
 Val 
  • 

Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(6.12.2006 14:44:36)
Tak v tom se neshodneme (ostatně rozdílu v dvou dioptriích si všimneš... protože se starými brýlemi nic nepřečteš). Já taky netvrdím, že každému, kdo sedí u PC (nebo čte potmě), se zhorší zrak. Ovšem u člověka s dispozicemi opravdu může hrát PC významnou roli ve zhoršování. Stačí si přečíst něco o "hygieně práce s PC".
To, že část lidí může sedět u PC libovolně dlouho a zrak se jim nezhorší neznamená, že není další část lidí, kterým PC problémy se zrakem skutečně prohlubuje. Záleží také na tom, co člověk s PC dělá. Není to totiž to samé, jako číst knihu potmě... a nejsou všechny činnosti s PC stejné. Např. jako "nejhorší věc pro oči" se uvádí, když často těkáte očima z monitoru na nějaký papír a musíte rychle a každou chvíli takto přeostřovat... což děláte když pracujete s nějakým textem a PC zároveň. Taky záleží na tom, jestli má člověk monitor správně nastavený (jas atd), jaké je osvětlení v místnosti apod. Vliv to má.
 kiri 
  • 

Re: Roky zpoždění 

(5.12.2006 18:41:32)
Tak jako učitelka informatiky s dvacetiletou středoškolskou praxí, ti Bobe mohu klidně a se vší odpovědností odpovědět. Rozdíl je přesně nula.

U středoškoláků s využíváním počítače a internetu je rozhled v ostatních oborech lidské činnosti naprosto stejný jako bez něj. U absoluní většiny studentů. Je mi líto. Psaní textu pro ně znamená cosi naťukat v editoru a přidat tučná písmenka. Vrcholem snažení je vložení přednastaveného klipartu. Počítat na počítači? Jo tak přez kalkulačku. Práce na internetu ... pani učitelko, on tak hezky pracuje s internetem ... ICQ, mail, referaty.cz. Vyhledat relevantní informaci ... ani omylem ... a vědětm ež si jí mám i ověřit ... ani nápad.
Ano a těmihle věcmi je "otravuju" já.

Až na výjimky. Ty tvoří děcka, co už ví, že něco chtějí dosáhnout. Tady je počítač bezva zdrojem informací.Jenže těch dětí je dost málo.
 Bob the Ghost 


Re: Re: Roky zpoždění 

(5.12.2006 19:03:41)
Kiri,
tak mě napadá - nestala se v tom případě chyba někde během procesu výuky informatiky?
 kiri 
  • 

Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(5.12.2006 19:38:51)
Jistě Bobe, stala. Ještě daleko přede mnou.

Nejdřív u rodičů, kteří nechají své děti hrát, co je napadne. Také zcela nekriticky chválí věci, které i ty děti považují za samozřejmé. Těžko ale kritizovat zde rodiče. Oni za svého mládí k dispozici počítač neměli. Takže jej nemohou umět efektivně využívat. Prosím, nyní nemluvím o lidech, kteří na počítači pracují dnes a denně. Teď mluvím o lidech, kteří koupí děcku počítač, protože "mu tím pomůžeme ve škole" a "Alenka od sousedů ho už má taky".

Pak na základní škole. Na střední školu nám podle různých plánů mají přicházet už děti, které něco na počítači umí. V reálu umí houby. A ani zde bych nekritizovala paušálně ony paní učitelky. Velice často byly k počítači postaveny stylem "Hele, ty jsi učila matematiku (fyziku, pracovní výchovu), tak od září budeš učit ty počítače". Většina lidí, kteří něco s počítačem dovedou, si dokáží velice rychle spočítat, že jinde než v kantořině se jim tyto znalosti zaplatí daleko víc a odcházejí.

Když pak na střední škole dostanu jednu hodinu výpočetní techniky týdně za celé čtyři roky, tak s tou úrovní moc nenadělám. Maximálně je naučím jak smysluplně napsat text, použít základní funkce tabulkového kalkulátoru, pár věcí ze základů grafiky a konec.

Nicméně, Bobe, toto asi není diskuse o tom, jak já učím výpočetku. Ikdyž jsem si nemohla povšimnout tvého rýpnutí. :-) Beru v dobrém.

Diskuse je o tom, že do našich životů přišla hromadně nová technologie a my teď tak trochu nevíme co s ní. Jedni v ní vidí světové zlo, druzí samospasitenou techniku, která jim má splnit vše na stisknutí tlačítka.

Není pravda ani jedno ani druhé.

Ano, kupte děcku počítač. Ale zároveň se s ním seznamte, přihlašte se někam na kurz, kupte si knížku. Kurzy jsou i na dálku, e-learningové. Nemusíte alespoň nikam docházet. Není dobré obdivovat nekriticky.

Zajímejte se o obsah počítače vašeho dítěte, zajímejte se o to, co dělá. Třeba se od něj nechte i poučit. Ale zajímejte se. Nenechávejte malé děti u počítače samotné. Čím menší vaše děti jsou, tím méně potřebují počítač a tím více váš zájem. Ukažte mu, třeba Jak věci fungují, ale pak s ním o tom mluvte, mluvte, mluvte. Pak bude mít pro vaše dítě počítač ten nejlepší efekt.

Počítač není jen tak nějaká hračka. Je to úžasný kousek technologie. Hodně věcí vám dá a dovolí. Ale také dokáže vzít. Když dítě necháte u počítače, může tam také zůstat. Tím myslím děti závislé na počítačových hrách. Děti nerozlišující mezi virtuálním světem a realitou. Nebo děti utíkající z reality do virtálního světa. Ne vždycky to dopadne tak, že je z něj geniální programátor.
 kiri 
  • 

Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(5.12.2006 19:49:51)
Ještě poznámečka. Děcka VĚDÍ, že na internetu se dá nalézt spousta věcí. Problém je v tom, že je NEHLEDAJÍ. A TO je problém.

Když nebudou používat počítače aktivně, nedopadne to nijak dobře.

Dám příklad. Když si nejsi jistý, jaké y/i napsat v nějakém slově. My (čtyřicetiletí) si ta slova napíšeme vedle sebe a pak použijeme to y/i, které se nám více "líbí". To je dáno tím, že máme načteno dost a dost. Za nás počítače nebyly a televize ... já pamatuju ještě černobílou a ani tu ne ve všech rodinách. Takže se četlo a četlo. Vzory slov máme "obtisknuté" v paměti.

Dnes jsou dvě tři televize v domácnosti samozřejmostí. Počítač také. Na čtení není čas. A víš, kde děti získávají ony cenné vzory slov? Na ICQ nebo v mailech!!! Myslíš, že tam uvidí tu spravnou podobu?

V ostatních oborech by se daly najít analogie. Ale to už nechám na někoho jiného. Jednak už musím dělat přípravy a jednak už si připadám jkao grafoman. :-)
 Bára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(5.12.2006 20:26:27)
Ano. Pracuji v mateřské škole, a tam zjišťujeme, že děti mají velké logopedické vady, a těchto dětí přibývá aritmetickou řadou, tak jak přibývá rodičů, kteří dětem nečtou , nepovídají si , nemají na ně čas.. Je pohodlné poslat dítě k počítači, televizi, a mít pokoj. Tím samozřejmě nevyvracím ,ale naopak potvrzuji co již bylo řečeno, a to, že počítač je dobrý sluha, ale špatný pán. Všeho s mírou.
 Ivana Procházková 


Re: Roky zpoždění 

(5.12.2006 21:13:00)
S tím doháněním počítačové gramotnosti bych to moc tragicky neviděla.

Kdy jsi se ty setkal poprvé s počítačem? A jak dlouho ti trvalo, než si se dostal na úroveň znalostí běžného uživatele PC, pro kterého je užívaní PC denní rutina? Roky? To snad ne..

Co si vzpomínám, tak od chvíle, co nám za studií zřídili na kolejích volně přístupnou počítačovou laborku, jsem potřebovala asi tak půl roku, abych se dostala na rozumnou uživatelskou úroveň. Žádná trága..

 kiri 
  • 

Re: Re: Roky zpoždění 

(5.12.2006 22:07:31)
Nechci snižovat tvoji znalost ovládání počítače. A také zde může dosti mást pojem "normální" uživatel.

To je přesně ono. Za půl roku většina lidí získá jen dojem, že je to jednoduché. Zapnout, naťukat, naklikat, vypnout. To je sice normální mezi lidmi, ale k ovládání počítače to má stejně daleko, jako jízda na kolotoči a řízení automobilu. V obojím případě sedíš v autíčku a točíš volantem.

Teď samozřejmě nemluvím o programování nebo síťařině. To už nejsou běžní uživatelé. Vidím příklad svojí dcery. Studuje třetím rokem na VŠ. Umí si lecos vyhledat na netu, píše si zápočtové a seminární práce. To ano. Jenže ... její používání textového editoru je k uzoufání, o tabulkovém kalkulátoru nikdy neslyšela a všechno ostatní jí míjí. Využívá sice ohromné programové nástroje, ale způsobem "všechno se dá použít místo kladiva". :-) Ovšem respektuji, že jí to tak stačí, ona respektuje můj názor, že to není dobré.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(7.12.2006 20:52:06)
Kiri, asi je to individuální.
Za ten zmíněný půlrok práce s PC jsem si třeba dělala makra Accessu a programovala ve Famulu (ale to už nepovažuju za úroveň "běžného uživatele"). IT jsem nikdy nestudovala, ale pravda, jsem spíš technický tip.
Na druhou stranu, člověk, který potřebuje akorát umět se orientovat na netu a sem tam napsat něco v texťáku či pracovat s Outlookem, k čemu by měl rozumět každé ptákovině v PC?
Tabulkový procesor mi připadá dobrý používat jako pomůckü ve spojení třeba s výukou určitých pasáží v matematice nebo fyzice - k ulehčení práce. Učit se jen tak pro nic za nic s Excelem se mi zdá jako ztráta času.
Ostatně, obsluhovat PC mi připadá podobné, jako obsluhovat třeba náš programovatelný DVD přehrávač.. :)
 Lukáš Dostal 
  • 

Re: Roky zpoždění 

(6.12.2006 1:59:26)
Strašidelný Bobe, Tvoje argumentace je brilantní, má logiku, přesto se míjí s realitou. Udivuje mne, že Ti uniklo jádro mého sdělení, ač jsem ho ještě pro jistotu pro některé zbrklé a příliš rychlé čtenáře rodiny.cz vypíchl v perexu - že co zní logicky ještě zdaleka nemusí odpovídat skutečnosti, natož být pro dítě prospěšné.

Ad půlroční náskok v matematických dovednostech (nikoli aritmetice):

v tomto věku je půlrok setsakramentsky hodně, vzhledem k tomu, že studie zkoumala soubor téměř 100.000 dětí. Jen pro představu - ekonomové spočítali, že kdyby se průměrná délka školní docházky v USA prodloužila o pouhý jeden rok, vzrostlo by tempo růstu ekonomiky o 6-15%.

Ad být pozadu v počítačové gramotnosti:

počítač je nástroj. Mám-li dobré předcházející vzdělání a patřičnou motivaci, tak zvládnu základní operace potřebné pro naprostou většinu povolání během několika málo týdnů. Pominu-li programování, které pokud vím bohužel není běžnou součástí výuky informatiky, pak seznámení se s běžně užívanými aplikacemi opravdu nevyžaduje o mnoho vyšší inteligenci, než si udělat řidičák. Rozhodně to nepřináší žákům žádné nové, natož tvůrčí myšlenkové přístupy, které by rozvíjely jejich osobnost. Základem práce s textovými editory apod. je naučit se poměrně rigidní sekvenci kroků, které bez znalosti programování dokonce v sobě nemají žádnou logiku, nýbrž je potřeba je prostě znát. Na rozdíl např. od aritmetiky.

A nakonec pro jistotu - fakt neříkám, že počítač je špatný. Článek pouze říká, že neplatí ona sugestivní úměra - čím více počítačů a čím dříve, tím lépe pro budoucnost našich dětí. Moc hezky, protože ze zkušenosti o tom tady píše učitelka informatiky Kiri.
 Bob the Ghost 


Re: Re: Roky zpoždění 

(6.12.2006 8:37:21)
Lukáši,
mluvím o počítačové gramotnosti, a ne o schopnosti spustit si textový editor. Asi by ses divil, co dnešní patnáctiletí s počítačem umí. Nainstalovat OS či přetaktovat procesor je pro ně maličkost.

Nicméně tvůj odhad, že "nepočítačové" děti mohou své zpoždění dohnat za pár týdnů, se očividně opírá jen o tvé dojmy, nikoli o výzkum, jako je tomu u těch matematických dovedností.
Ta studie se tím tedy nezabývala? Pak je ovšem dost jednostranná.
 kiri 
  • 

Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(6.12.2006 10:55:59)
Pozor Bobe na paušalizování. Mám-li se podívat na naši školu. Jistěže tu najdu studenty, kteří jsou vynikající počítačích. Prostě brilantní, tedy zpravidla jen v jednom směru. Kolik ... jeden dva. Pak je jich tu pár, co umí počítač ovládat docela slušně. Pár ... řekněme deset dvacet. A ostatní pro ostatní většinu jsou počítače taková ta šedivá věc, co mě pustí na internet nebo si tam zahraju hru.

Ve skutečnosti využívání počítačů zas tak úroveň studentů nezvedá.
 dulca 
  • 

Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(6.12.2006 11:16:51)
Myslis ze je dulezite umet nainstalovat OS či přetaktovat procesor ? Kolikrat v zivote to potrebujes, nepracujes-li jako IT ? Ve vetsine firem ti v tom stejne brani ruzna bezpecnosti opatreni.. a doma, vetsina lidi potom co v praci u pocitace prosedela 8 a vice hodin na to naladu nema, nejsou - li z oboru....a kdyz si jednou za x - let opatrim novy pocitac tak tam vetsinou zakladni OS je a navic vetsina je jich stavena tak, aby si je nainstaloval i laik....a specialnosti stejne musi delat clovek, ktery se v tom denne hrabe, protoze ten vyvoj jde strasne rychle dopredu a to co je pouzitelne dneska, zitra uz neni...
 L+2 
  • 

Re: Re: Roky zpoždění 

(6.12.2006 14:24:10)
Lukasi,
ja se nedomnivam, ze je nekdo schopen se za pul roku dostat na uroven slusneho uzivani pocitace, pokud ma dobre vsobecne vzdelani. Doba se velmi zmenila, a vetsina zamestnavatelu potrebuje lidi, jejichz IT uzivatelska uroven je an dosti vysoke urovni. Pracuji v oboru, kde se bezpocitacu neda obejit. Vynikajici znalost powerpointu a excelu (idealne vcetne macra) je protste zakladni podminkou, plus se k tomu lide musi naucit pracovat s mnoha dalsimi statistickymi programy. Tady nema nikdo moc casu ucit nove lidi tyto veci ovladat. Potrebujeme lidi, kteri to jiz umi,jelikoz podstata nasi prace je v necem jinem. Tohleto se proste deti musi naucit jiz ve skole, a cim drive zacnou, tim lepe. Jelikoz jedinec neni schopen "znat" vsechno, tak se musi klast priority. Pokud chci deti dostat na slusnou uroven pocitacove gramotnosti, samozrejme, to musi byt na ukor snizeni znalosti v jinych oborech. Nas pred 20 lety IT neucili, tak jsem meli spoustu casu na uceni se integralu a derivaci v matematice, ktere jsem v zivote nepouzila. Tak ted se treba integraly a derivace vypusti a bude se ucit IT, jelikoz je to potreba k denno-dennimu ziti. A ti, co integraly a derivace budou potrebovat, tak se je za pul roku mohou doucit.
 Petru 
  • 

L+2 a zpoždění 

(6.12.2006 23:55:44)
Vy jste asi napřed, koukněte, kde se dnes integrály učí. souhlasím, že místo nich se bude učit Excel, ale to je asi až na středních školách a řekla bych že některých.
asi to nevíte, ale na základce už se běžně neučí ani kvadratické rovnice, jen někde pro zajímavost. Víte co to je? já už to zapoměla, ale integrál je moc hezký
 Lukáš Dostal 
  • 

Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(7.12.2006 0:14:26)
L+2, s tím co říkáš, si ani článek ani mé reakce myslím neprotiřečí.

Článek nechtěl říct, že se děti až do dospělosti mají držet od počítače co nejdál. Myslím, že od nějakých ca 12 let patří dobré seznámení se s počítačem ve škole k samozřejmosti. Neučím informatiku, ale přátelé profesionálové si občas posteskli, jak jsou osnovy v novém školském programu pro opravdové porozumění věci zcela nesmyslně postavené. Tvrdili, a doufám že jejich názory reprodukuji správně, že by bylo ideální, aby se žáci nejprve naučili si počítač postavit, tedy porozuměli vnitřnostem, pak se učili základy programování a teprve potom aplikace naučeného: tedy jednotlivé hotové, bezesporu velmi užitečné, ale dnes již blbuvzdorné - a tedy myšlenkově velmi stupidní uživatelské aplikace.

Jinak můj údaj o půl roku na běžné uživatelské zvládnutí počítače mi připadá z praxe realistický a dostačující. Píšeš, že se předpokládá velmi dobrá znalost ppt - nabízené kurzy základní i nástavbové trvají ca 2x2 dny, zbytek je věc praxe, se slušným zvládnutím textového editoru je to obdobné, no a u excelu to možná potrvá trochu déle, ale především to předpokládá aktivní zvládání a porozumění matematickým funkcím - tedy všeobecné vzdělání, jinak je to dost na nic. Umět makra vyžadují pouze určité specifické obory (inženýrské, ekonomické, exaktní vědy,...), jejichž předpokladem je většinou vysokoškolské vzdělání, rozhodně to nevyžaduje průměrný zaměstnavatel od průměrného zaměstnance. Konečně - když se děti naučí makra na střední škole, proč ne?

Proti čemu článek brojí, je onen manipulativní imperativ, že bez výuky počítačové a mediální gramotnosti již od útlého dětství dětem ujede vlak, že budou za 10 až 15 let znevýhodněné při hledání práce.
 Lukáš Dostal 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(7.12.2006 19:48:43)
Já jsem si hned říkal, že to radši nemám psát :-). Pohybuju se na tenkém ledě, protože jsem sám počítač nikdy nepostavil, dokonce ani neotevřel.

Mně to ale přišlo naprosto logické - pedagogický princip je pořád stejný - nejdřív elementární zkušenost, pak pochopení zákonitosti, pak zobecnění a aplikace na složité jevy. Od školy očekávám mimo jiné, že naučí děti světu a věcem rozumět, ne je jen užívat. Stejně jako jsme se ve fyzice učili teorii, ale na praktikách jsme stavěli jednoduché obvody, semafor, sirénu a co já vím ještě - vyzkoušeli si teorii v praxi a viděli, tohle je kondenzátor, to je odpor, takhle vypadá dioda, cívka... - měli z toho zážitek a hlavně získali reálnou ZKUŠENOST. Jen díky ní se dnes nebojím, když se nějaká elektrika doma porouchá se tomu podívat do střev a leccos si sám opravit nebo alespoň zjistím, v čem je problém. Samozřejmě úplně stačilo si osahat jednoduché principy - pračka, lednička, fén, žehlička, vysavač, alternátor v autě, dětská mašinka - to vše se dá z těchto principů odvodit a nemuseli jsme všechny přístroje kvůli tomu stavět.
S počítačem tuhle zkušenost bohužel nemám a i když ho uživatelsky zvládám myslím docela obstojně, nikdy jsem neměl pocit, že mu rozumím. Dokonce mám dojem, že čím pokročilejší verze Windows, tím méně jsem schopný této černé skříňce porozumět.

Je fakt, že pokud sis pod mým citovaným výrokem představovala, že by si dítě mělo postavit v 8. třídě notebook - a napsal jsem to bohužel tak, že to takovou představu asi vyvolávalo, tak chápu, že mne asi musíš mít nutně za ignoranta. Já jsem si představoval při "stavění počítače" neurčitě něco ve výše uvedeném smyslu (jednoduché obvody na praktikách fyziky), což mi připadalo docela realistické - nechtěj ale po mně, abych to popsal, fakt nevím, z jakých všech částí se počítač skládá. Vím jen, že zcela zásadní je větrák, protože díky přehřívání starý počítač nejčastěji padal :-).

Hezký večer Tobě i dětem, dnes končím,.
 L+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(8.12.2006 13:31:50)
Lukasi,

Mohu ti rici z vlastni zkusenosti, ze moje 5,5 lete deti pocitace ve skole maji a pouzivaji je velmi casto.Maji IT mistnost, ve ktere travi 2x tydne 4 hodiny. Kazde dite ma svuj vlastni pocitac. Hlavne je pouzivaji jako metodickou pomucku. Tzn. existuje spousta stranek, na kterych deti procvicuji matematicke ukony (hravou formou), dale potom spousta stranek, kde si deti procvicuji spelling (opet hravou formou), dale vyuka hudby (deti si mohou na pocitaci "namixovat" jednoduche pisnicky, design a vytvarna vychova - deti si na pocitaci mohou ve fotoshopu vytvorit sve vlastni pranicka, ci jine navrhy; mohou si sve vytvory dat dohromady s hudbou (to bez pocitace v soucane dobe nejde, a pritom velmi uzitecne a hrave). Hodina prirodopisu - deti se nedivaji na fotku tygra ale na ziveho, kde zije, jak lovi, co zere atd. Hodina fyziky - jak se stavi mosty, jak vypadaji, kde jsou atd. Tohle jsou veci, ktere deti mohou delat jiz od 5ti let a jiste to rozsiruje jejich vseobecne mvzdelani a chapani sveta. Proc by mely zacit az ve 12ti?
 L+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(8.12.2006 13:33:28)
A mimochodem, ty 5ti lete deti k tomuto nepotrebuji umet stavet pocitac!
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(10.12.2006 13:15:54)
souhlasím s Lukášem (to s tím tenkým ledem je věc, proč se tady těžko píše článek na hl.stránku) a Petrem. Ne bez výhrad, ale v podstatě mi oba mluví z duše.
Proč by to měli děti znát už v 5 a proč se fyzika učí až po 10-tém roce věku dítěte. Já bych řekla, že je to věc letitých zkušeností. Dítě se má seznamovat s věcmi postupně, jak jim může porozumět. Je jasné, že některé děti (mají vlohy od "rodičů") jsou schopny pochopit fungování PC a jiné věci v ranném věku, jiné to ale nepochopí skoro nikdy. Někdo se doučí uživatelsky ovladat PC za půl roku a jinému nestačí ani roků 50.
já osobně vidím chybu v tom, když se vše převrací a zevšeobecňuje. Ale o tom už jsem tady psala hodněkrát. A přijde mi, že je to, jak hráach na stěnu házet čí krmit skot perlami. Ne že by mé myšlenky byly perly, ale ani tady se snad nenachází žádný dobytek, ale myslící a chápající lidé, ženy i muži.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(10.12.2006 15:07:22)
:o))) Teda Milado, než jsem tě poznala, tak jsem se považovala za největšího rejpala... uh, tady na Rodině nad tvými příspěvky ovšem jenom závistivě naprázdno polykám... ;o) Jinak ty magnety jsou hezký příklad, tak nějak jsem holčičkám vysvětlovala, proč jim jezdí autíčko na magnetek (takové to autíčko, co má v sobě magnet a pohání se tyčkou s dalším magnetem). Už nevím, kolik holčičkám tehdy bylo, ale té starší bylo tenhle týden šest a já jim to říkala už minimálně rok nazpátek (ta starší si to určitě pamatuje, u mladší nevím a teď doma nejsou, abych si ji vyzkoušela :o) )
 Damila 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(10.12.2006 15:43:23)
Jééé,
to máte krásnou učebnici! Ta naše (taky pro čtvrťáka) je poněkud strohá a je vidět, že ji napsali nějací učenci, co viděli děti jen "z rychlíku".
Totéž vlastivěda.
Ale když si vzpomenu na dějepis, z něhož jsme se učili my v 5. třídě, je zde jasný posun vpřed a to je supr. Já v tom dějáku totiž nechápala ty jejich věty. :-(
A co je imperialismus, to jsem pochopila až po revoluci (na střední škole), nikdo nám to nevysvětlil. I teď synovi musím mnohdy věty z učebnic překládat "do češtiny", protože tam mluví nějak moc učeně, jak se středoškolákama.
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(10.12.2006 16:34:13)
když se vám zdá, že rýpu, tak si přisadím, vlastivěda a přírodověda, kterou má moje dcera, má mnohem podrobnější některé nesouvisící věci než se učí na Dřevařské fakultě budoucí inženýři.
Tím nechci říct, že to psal blb, protože si uvědomuji, že ty knihy byly psány horkou jehlou za pět minut 12. Já už jsem někde psala, že bych radši proškrtala ty socialistické knihy a než se udělají pořádně nové, tak je používala, ale to by někdo přišel o pořádné peníze, a o ty jde především, nebo snad ne????????
O dějepise nevím, to není můj obor. Ale věřím, jen jsem měla problém, pochopit, že list se skládá z listu a řapíku, Jsem hold dřevo, ale to už zde MILADA odhalila přede mnou. Děkuji vřele.
 Damila 


Petru 

(10.12.2006 21:28:53)
Tomu moc nerozumím. Petru, to byla reakce na můj příspěvek? Vždyť jsem vůbec neodpovídala Tobě, ba ani o Tobě nepsala, jen jsem reagovala na učebnici Miladina syna.
To jsem z toho jelen, že naštvu někoho, koho se můj příspěvek vůbec netýká.
:o(
 Petru 
  • 

Re: Petru 

(10.12.2006 22:23:51)
Dagmarjano, ne. To je jen omyl v tom, že je tahle diskuse málo přehledná a já si vybrala první příspěvek se stejným názvem, ale nepočítala jsem daná Re:. Nikdo mě nenaštval, jen se mi nelíbí, když někdo převrací moje i jiná slova, jak se mu líbí.
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Roky zpoždění 

(10.12.2006 16:26:08)
tak se omlouvám, já tu knihu nepsala.
Já jsem myslela složitější fyziku, tohle se jmenuje a možná právem přírodověda. Excel taky není žádný prostý program. A fyzika není prostá přírodověda. To je moje chápání.
Jestli jsem mlžila, tak ne úmyslně. A o perlách jsem psala velmí subjektivně a také jsem dodala, že tady žádný dobytek není.
Netvrdím, že jsem sežrala všechnu moudrost světa, přestože bych jako "dobytek" skoro mohla.
Já se za potrefenou husu nepovažuji, jestli si to myslíte vy. Tak to je váš problém, Já jen chápu svět jinak. Je to jen subjektivní pohled, já ho nikomu nenutím, jen ho nabízím k posouzení učenějším a dokonalejším.
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Děti jsem zatím k PC nepustila a ještě dlouho nepustím. 

(6.12.2006 15:29:03)
Dost sdílím názor, že na počítač mají děti hodně času. U předškoláků podle mě je počítač vyloženě škodlivý. Přece u takhle malých dětí je potřeba v nich rozvíjet úplně něco jiného. Potřebují úplně jiné zážitky. Potřebují si hrát, rozvíjet řeč, dotýkat se přírodních materiálů, zpívat, vyrábět něco rukama, malovat, rozvíjet fantazii, vidět klíčit zrníčko, růst kytky, krmit zvířátko, seznamovat se s životem, přírodou, běhat na louce, držet se za ruce... Studená technická krabice mu nepomůže v rozvoji toho, co potřebuje, když je malé. Tehdy se podle mě utváří ten základ pro celý život. Myslím, že i na prvním stupni školy nechám informatiku jen na tom, co "dá" škola. Závěrem jen podotýkám, že jsem vystudovala IT obor na VŠ, denně užívám PC k práci a máme ho i doma :)
 Janava 
  • 

Re: Děti jsem zatím k PC nepustila a ještě dlouho nepustím. 

(6.12.2006 17:25:30)
Jarmo, zajímalo by mě jak staré máš děti :-) a asi hodně poslušné, že? Jak zabráníš malému dítěti aby nelezlo k PC, aspoň aby nemačkalo klávesy, tlačítko reset atd. Možná samostatnou pracovnou? Takové dítě něco přes rok si říct nedá, aspoň temperamentnější dítě. Takže "nepustila a nepustím" mi zní trochu nereálně, ona se děťátka obvykle moc neptají.
Jinak - myslím máš hodně idealistický pohled, ale to je v pořádku, možná je to jen etapa. Znám pár lidí co se dušovali že PC NIKDY, že ani TV skoro nepouští. Před asi 3 lety. Dnes??? PC s přípojkou ven je součást rodiny. Nevěřila jsem že k tomu kdy dojdou a vida, stačilo tak málo, přirozený vývoj.
Jen nevím z tvého psaní, proč by se měly činnosti jako malování, tvoření, procházky, pozorování přírody tlouct s PC. Moc záleží k čemu se využívá, jak dlouho denně - těžko u něj předškolák sedí hodiny. Ale spíš si kladu otázku, proč ho nevyužít, je spousta možností a užitečných. Upřímně bydlíme ve městě, spíš velkoměstě. Krávu, kozu ovci děti můžou vidět tak na prázdninách. Louku totéž. Kytek a rostlin je tu dost, ale proč nedat možnost vidět ta zvířata a učit se o nich i samostatně? A zase to je pro mě profi deformace - neučit je ty zatracený plevely :-) (už mi to stačilo). PC aspoň má trpělivost. PC nekřičí, nemusí počítat do 10 a nepouští páru ušima když dítě plete to co už dřív umělo :-) (zkušenost mě jako občas těžce cholerické matky). Nějaká "vyložená škodlivost" mi přijde přehnaná. Právě mi syn přinesl dnes asi 4. obrázek (kreslí voskovkama), PC má zapnutý ale byl u něj dohromady asi 1/2 hodiny a dnes mu to zjevně stačilo. Předtím skládal mozaiku, ještě předtím stavěl z kostek... Fakt nevím proč by se to mělo vylučovat. To ale nesmí být PC modla na kterou se dítě jen třese.
 Lůca, dvě malé děti 
  • 

Re: Re: Děti jsem zatím k PC nepustila a ještě dlouho nepustím. 

(6.12.2006 21:26:18)
Úplně souhlasím s Janavou. Myslím, že je zbytečné hrotit problém počítač a malé dítě do extrémů. Asi neuškodí, když se dítě v předškolním věku s počítačem vůbec nesetká, stejně jako asi neuškodí, když používá počítač po rodičem stanovenou a důsledně dodrženou dobu, přiměřenou věku (osobně mi přijde přiměřená tak půlhodina, max. třičtvrtěhodina). A ruku na srde, zabavit děti celý den hraním s přírodninami, básničkami a malováním je hodně, hodně náročné, obzvlášť když rodič potřebuje nějaký čas buď na svoje vzdělávání nebo práci. To neznamená, že počítač má být jakési odkládadlo, ale dá se inteligentně využít např. vzdělávacími programy pro předškoláky. A pokud s počítačem nesouhlasíte- taky skvěle, dítěti určitě nic neuteče.
 Linda, dcera 14 měsíců 
  • 

Re: Re: Děti jsem zatím k PC nepustila a ještě dlouho nepustím. 

(6.12.2006 22:15:19)
Jo, tak to je přesný. Taky jsem byla taková idealistka, jako že: nebude si hrát s mobilem, TV pouštět nebudem, na PC nešahat...Realita je jinde. Nepustit zvídavé dítě k něčemu, co běžně používáme, je nemožné. A ta chvíle klidu, kdy dítě sleduje TV a člověk se aspoň stihne v klidu najíst - to má taky svou hodnotu, no ne? :-)

 Jarma, 2 děti 
  • 

Re: Re: Děti jsem zatím k PC nepustila a ještě dlouho nepustím. 

(7.12.2006 9:53:31)
Mám děti pět a půl a skoro dva roky. Nemáme moc velký byt a už vůbec ne samostatnou pracovnu. Počítač je na pracovním stole ve velké místnosti, kde je zároveň kuchyň a jídelna - tedy běžně na dosah, avšak možná je výhodou, že u něho nestojí normální židle, nýbrž sedáme na míč a na ten se dětem zas tak lehce neleze :) Počítač používám i doma občas k práci, často ho používá manžel k práci. Děti nemají žádnou potřebu k němu chodit. Vůbec je to nenapadlo.... není to tak, že bychom zakázali kontakt s počítačem, prostě to vůbec neřešíme. Děti mají k počítači vztah asi jako k pračce :), prostě je doma a k něčemu slouží, ne však ke hraní. Nevím, jestli jiné děti samy zatouží "si hrát" s počítačem... Já jim to nenabízím a ony to nechtějí. Není tam žádný spor nebo zákaz - je to úplně přirozené :)

A o tom "dávkování" - počítač X a ty ostatní činnosti - pořád si myslím, že počítač není VÚBEC dobrý, ani v malých dávkách. Zdá se mi, že dítě je takhle maličké jen chvíli a že celá se musí využít k něčemu smysluplnému, je to "příležitost, která se už neopakuje", s počítačem se naučí kdykoliv později, protože samozřejmě je to absolutně nezbytné - nejsem zase úplný blázen, ale je na to prostě čas. Počítač nedá v tak útlém věku dítěti podle mě prostě nic, proč by se mělo předškolní nebo malé školní dítě "vzdělávat" přes počítač?? Potřebuje kontakt s lidmi a s "živými" věcmi přece... Ano, někdy možná je toho trochu dost a "uklidit" dítě k počítači nebo televizi může být dobrá chvilka na nabrání sil, ale pro mě to není argument.
 Janava 
  • 

Re: Re: Re: Děti jsem zatím k PC nepustila a ještě dlouho nepustím. 

(7.12.2006 10:31:48)
Jarmo, šťastná to jsi žena že děti nejeví zájem... Ono to DOST vysvětluje :-))) (u nás jeví i o tu pračku).
Mám děti skoro stejně staré i ty si s PC hrát chtějí. Aspoň klepat na klávesnici, i kdyby odpojenou. Aspoň tahat myš na kabel (je přece zajímavější než tahací hračky). Ale s PC se u nás pracuje takřka stále. Odborně, ne hry. Přes den já (jak se dá), večer manžel, jako správný workaholik dopracovává věci pracovní i doma (naše PC je za ohrádkované, tak k němu děti nemůžou). No a děti - ty nesmí značnou část času k sobě navzájem, natož mezi lidi (starší je 2.týden doma s 3. ATB od září, mladší s pomalu se lepšící poruchou imunity by němel ty bacily chytat - takže separace. Pak Jarmo raď jak se věnovat všemu a všem :-))). Čistě fyzicky, asi bych potřebovala nějaký klon :-).
MMch. nedávno jsem našla pěknou malou hříčku na hláskování. Objeví se obrázek, dítě má pod něj napsat co to je. Je to super, já u téhle činnosti po chvíli pěním, syn občas neslyší samohlásky (nevnímá že tam je) a přitom to CHCE řešit (i když tohle by měl řešit až prvňák, ale on je obecně trochu napřed). Zlatej počítač, já po 10 minutách řešení jaká písmena jsou ve slabice "ze" lezu po zdi :-))). Ale fakt je že se mu tov té hlavince zabydluje a už je to trochu lepší.
I když většinou řešíme sešitové úlohy (synek je předškolák), skoro bych uvítala nějaký prográmek na typ úlohy "vyber co mezi ostatní věci nepatří" nebo "najdi rozdíly". Grafomotorika samo na PC nenacvičíš, ale kreslíme dost (a už jsem řešila domluvy že grafika na PC byť krásná se FAKT nevyrovná práci s tužkou a že na kreslení pastelkou naklusat :-))).
 Jarma, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Děti jsem zatím k PC nepustila a ještě dlouho nepustím. 

(7.12.2006 11:10:03)
Ale jo, taky mi mačkaly tlačítka u pračky,točily kolečky a klepaly do klávesnice, ale to udělaly párkrát a dál je to nebaví.... taky rabovaly šuplíky a už to nedělají,... s nemocemi je to vždycky trochu hrozný, abych nebyla úplně divná :), tak používám pohádku na CD, když potřebujui jedno dítě separovat... :) a dokonce! krtka na videu, je mi to milejší než televizní školka a reklamy kolem... ale to fakt jen výjimečně :)
 Jarma, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti jsem zatím k PC nepustila a ještě dlouho nepustím. 

(7.12.2006 15:06:55)
Tak to fakt nechápu :) řeknete si vůbec něco během dne?
Ta separace je, předpokládám, z důvodu nemoci...? - a jak se to řešilo než byly počítače? to máte počítače na to, abyste mohli být separovaní?? opravdu nechápu :)
 Olinka 
  • 

Milado, 

(7.12.2006 21:59:57)
ale to asi nestíháš chodit do práce, co?
 Helinečka 


Občas chvíle s dobrým programem i pro předškoláka 

(11.12.2006 12:18:27)
Janava píše: >> skoro bych uvítala nějaký prográmek na typ úlohy "vyber co mezi ostatní věci nepatří" nebo "najdi rozdíly"<<

Takový program právě píšu (už dva roky - se dvěma dětmi na mateřské) a jestě pořád není hotový. Kreslím obrázky věcí, zvířat,... Už obsahuje skládanky, různě veliké mozaiky, hrátky se slovy a písmenky (obrázek jablka, napsat celé slovo jablko, nebo srovnat přeházená písmenka, diktát jednotlivých písmenek), chci tam dát i hru na paní prodavačku (správně vracet peníze) a na zákaznici (vybrat z peněženky správné množství peněz), a spousty takových věcí.

Mám velké plány právě takových logických úloh, jaké si přeje Janava (i pro tříleté děti). Ale nevím, kdy to dodělám do stavu k veřejnému šíření (dodělat sadu obrázků, neteře musí namluvit písmenka, slabiky, slova, doprogramovat snadné ovládání a ke všemu hlasovou nápovědu,...). Asi to nikdy nebude úplně hotové :-((.

Moje Eliška (skoro 6 let) zbožňuje třeba ty mozaiky. Někdy stráví u počítače dva dny po sobě i po dvou hodinách (ráda si vymýšlí i svoje mozaiky), ale pak si zase na počítač dva tři týdny ani nevzpomene. Ale i kdyby chtěla, třetí den už bych ji k počítači nepustila.

Na televizi by chtěla koukat hodně, ale pustíme jí nejvýš zhruba 3x týdně pohádku po hodině a půl. Počítám, že až bude chtít sedět víc u počítače, dostane časový limit pro počítač a televizi dohromady.

Hodně moc kreslí, vyplňuje sešity pro předškoláky, hraje si (dlouhatánské dialogy hraček mezi sebou). Proč by si počítání a tvorbu slov z písmen a různé logické hry nemohla trénovat na počítači, kde to jde mnohem rychleji, když psaní v ruce trénuje dost a dost?

Jde o to, aby pro dítě počítač byl přínosnou zábavou. A neodkládat dítě k počítači na dlouhé hodiny. Hlídat, pomáhat.

A chtěla bych, aby všechno školní učivo bylo multimediálně zpracované - aby si dítě mohlo přehrát a prozkoumat výklad látky, na kterou chybělo nebo kterou nepochopilo, vyzkoušet si třeba výpočty v praxi, ověřit si znalost slovíček, nastudovat si zajímavosti navíc v oblíbených předmětech,... Počítač by nikdy neměl nahradit učitele, ale měl by pomáhat.
 Petr 
  • 

Díky za článek 

(9.12.2006 21:11:35)
je opravdu dobrý, a nelituji, že jsem četl všechny příspěvky, protože ty tvoje poznámky pod čarou jsou dost důležité. V podstatě mi článek potvrzuje to, co si sám myslím, a doma taky prakktikujem - a vidíme na našich dětech. Akorát tady to čtu podložené studiemi :-)
Televizi nemáme, ze stejných důvodů - ale PC a nootes jo. Co se týká "neutrálnoti televize jako média", doporučuji knihu "Čtyři důvod pro zrušení televize" od amerického autora Jerry Mandera. (existují stránky www.beztelevize.org). Je to docela věrohodný, snad jen ten název odstrašuje :-)

 Bob the Ghost 


Re: Díky za článek 

(10.12.2006 18:07:19)
Petře,
mnoho let jsem televizi neměl. Ale pak jsem pochopil, že to je značně přepjatý postoj.

Ona ta televize prostě není takový démon, se kterým musíš bojovat. A pokud to tak cítíš, není to tak silný soupeř, nad kterým můžeš vyhrát jen v případě, že ho vůbec nepustíš do bytu.

Stačí maličkost - nemít třeba obývák zařízený tak, že televize je centrem veškerého dění.

Od té doby, co na televizi zase koukám, jsem přišel na to, že mi život opravdu obohacuje.

1. V aktuálním zpravodajství je nedostižná, chytám nejmíň pět dobrých zpravodajských kanálů. Třeba 11. září jsem jedině díky ní byl přímo "u toho" a na ty záběry do smrti nezapomenu. Totéž pamětníci vyprávějí o přenosu z přistání na Měsíci.

2. Díky televizi jsem viděl desítky opravdu dobrých filmů, které bych v kinech či DVD půjčovnách hledal marně.

3. Moje děti se (mimo jiné) díky televizi vzdělávají - některé naučné pořady jsou velmi kvalitní.

4. Moje děti si mají co říci se svými vrstevníky o televizních pořadech. Pamatuješ? I my jsme si v dětství hráli na Čtyři z tanku a pes. Dítě, které televizi nemá, je prostě výrazně out.
 Petru 
  • 

Re: Re: Díky za článek 

(10.12.2006 18:30:55)
v tuhle chvíli bych ráda viděla nejen registrace ale zároveň i IP. Někteří rýpalové jsou si dost podobní, i když nepředpokládám, že jeden rýpal dovede reagovat na vše a tak hezky přitom argumentovat. A jestli někoho nedoceňuji, tak je to tím, že jsem prostá žena. Kdo chce, ať si tam dodá s..., jistě bude vědět kam.
 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: Díky za článek 

(10.12.2006 21:24:53)
Petru,
z toho tvého příspěvku nerozumím hlavu ani patu. Zvlášť když jím reaguješ na ten můj.
Co je tady rýpání? Tím myslíš můj příspěvek? Pokud ano, proč? Nebo ses přepsala a chtělas odpovědět na něco jiného v jiné diskusi?
 Petru 
  • 

Bobovi 

(10.12.2006 23:15:39)
Bobe, Tvůj příspěvek mě rozlobil, přestože nebyl reakcí na můj. Ale proto, že jsem souhlasila s autorem i Petrem, a Ty jsi příspěvek jednoho z nich převrátil, jak se Ti to hodilo. To neznamená, že nesouhlasím s tím, že i TV je dobrý sluha, když ji v určitých případech sleduješ s dětmi. Ano u spusty pořadů přiměřených věku dítěte to není třeba. Ale neměla jsem dojem, že by Petr nebo autor článku TV úplně zavrnul. Proto mě mrzí, když člověk, jako Ty nečte pořádně a zbytečně napadá ostatní. Tak se mi jevil Tvůj výčet výhod TV, tyto výhody beru, ale Petr přece napsal, že si pravděpodobně TV pořídí jen ne tyto Vánoce.
TO je moje vysvětlení. Jestli jsi to myslel jinak, já bych uvítala, kdybys to jinak napsal. Dobrou noc.
 Petru 
  • 

Re: Bobovi 

(10.12.2006 23:19:24)
Petr, nebo kdo už nevím o pořízení TV uvažóval v jednom příspěvku výše. Vyplatí se číst diskusi celou aspoň zběžně. Teď už se mi nechce znovu, pokud jsem někoho urazila, omlouvam se.
 Bob the Ghost 


Re: Re: Bobovi 

(12.12.2006 0:58:28)
Petru,
moc nechápu, za co se mi tedy vlastně omlouváš.

Ale ty vůbec nemluvíš moc souvisle. Nejdřív říkáš, že je třeba číst celou diskusi, a pak sama nevíš, kdo co napsal, a "nechce se ti to teď hledat".

Navíc píšeš, že napadám jiné - ale já jsem jen napsal, co MNĚ televize podle mého názoru přinesla dobrého. O nikom jiném jsem vůbec nemluvil. Což je snad každému střízlivě uvažujícímu člověku jasné.

Petru... jak to říct, abych se tě nedotkl... nemáš ty problém s alkoholem?
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Bobovi 

(12.12.2006 6:55:16)
Ahoj Bobe, s alkoholem ne.
Máš pravdu, psal jsi všude, že je to Tvůj názor a já s ním souhlasila. Jen se mi zdálo, že o příspěvek dřív Petr možná to byl jiný Petr, ono jich tam psalo víc, psal o té TV
Já tu diskusi četla celou ale tak den před tím, než jsem Tě napadla. Po druheé už jsem ji nestihla pročítat, ani zběžně, jak jsem radila ve svém minulém psaní, kde jsem se omlouvala.
Když si pročteš víc mých příspěvků, ale je to zbytečné. Já to vysvětlím, nemám ani tak problém s alkoholem (možná kdybych si lokla častějc, tak mám růžovější pohled na všechny tady i kolem sebe) ale s RYCHLOSTÍ. a jak jsem si všimla nejsem tady sama (nepíši o Tobě, ale o občas jiných), kdo občas píše, co nechce či kam nechce.
Jsem ráda, že jsi zareagoval, že jsem to mohla dovysvětlit. Ahoj.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Díky za článek 

(11.12.2006 1:15:11)
Jo, právě kvůli tomu poslednímu bodu občas zapínám TV mému dítěti (a de facto ji tak "učím", že něco jako TV existuje :)), protože ačkoli já bych si bez TV vyžila spokojeně, dítě bez TV by v dětském kolektivu bylo vážně jako spadlé z Marsu.
 Petr 
  • 

Re: Re: Díky za článek 

(13.12.2006 18:00:40)
Bobe mnoho let jsme měli televizi, ale pak jsme pochopili, že je to značně neúnosný stav. Jinak, to co píšeš je zcela k věci, nevím proč tě hned obviňují z napadání. Asi to bude tvoje karma :-) Já ani nejsem ten člověk, co si chce televizi už brzo pořídit, tím je autor článku :-)

Mám zkušenost, že televize je značně vcucávací médium. Ať ji dáš kam dáš, za chvíli je z ní stejně střed obýváku (my máme obytnou kuchyni). Soupeř je to silný dost, nakonec smyslem televizního vysíláí není distribuovat zábavu, informace a poučení. Smyslem je distribuovat komerční nebo politickou reklamu (z té se totiž platí naprostá většina nákladů). To ostatní nás má jen dostat k obrazovce - reklama je totiž dost nudná. A aby to fungovalo, dělají na tom profíci (tedy v převážné většině - i v TV dělají idealisté, ale moc jich asi nebude). Boj s tv je dost těžký pro dospělého, kolikrát jsme se divili, kolik nám to zase úplně nesmyslně sežralo času. Pro děti je bez podpory dospělých ztracené - nanec se dívají maximálně možný čas, a jsou to samé hádky a přesvědčování. To bych jim musel dělat nepřetržitý aktivní program, a to opravdu nezvládáme.

S tvými čtyřmi body musím v zásadě souhlasit. Nic jiného na koukání v TV není. Problém je v tom, že to nemůžu z tv mít zvlášť, buď všechny ty bláboly plus těch pár dobrých věcí, nebo nic. Takže radši nic. Nepopírám tedy, že se dá v tv občas něco vidět, ale je to otázka ceny a výhodnosti - tohle pro nás cenu nemá.

To co vy máte z tv (nejen, já vím) my máme odjinud, většinou z netu, naživo, z knih nebo z filmového klubu. Je to prostě jen trochu jiné, na jiných místech, v jiné kvalitě. Např. zprávy ze světa mám většinou později než ostatní, zato většinou mnohem detailnější. Taky mám svoje oblíbené teorie o nebezpečné iluzi reality a poznání reality, které jakýkoliv pořad televize sugeruje, ale to tady nebudu rozvádět.

Ještě k těm dětem. Hnedle jsem se zeptal starší dcery, jak se cítila ve škole jako beztelevizák (neptal jsem se poprvé, ale teď se na to kouká s odstupem). Řekla mi, že skutečně otázka "viděla jsi v televizi...?"je jedna z těch důležitých "otvíracích otázek rozhovoru". Tedy na základní škole. Přesto "být out" je příliš silný výraz pro tu situaci. Holky byly prostě zvláštní. Taky jsme prý byli jedni z mála, co měli doma rychlou lajnu na net, tím se jim prý navýšil sociální status :-) Mít či nemít tv je i otázka distribuce času. Co člověk doma nepročumí na tv, využije jinak, a mám dojem že líp - u nás většinou na čtení nebo na přímý kontakt.

To všechno jsou jen naše názory a naše rodinná strategie. Ty máš zase svoji. Oba o tom přemýšlíme, jak se zdá, takže díky za možnost se o tom pobavit.
 zdenina 
  • 

nepřesnosti 

(11.12.2006 0:22:16)
Nevím nic o tom, že by RVP ZV požadoval zavádění výuky počítačových technologií už od 1. třídy. Zmíněný dokumet stanoví povinnost vyučovat tomuto předmětu 1 hodinu na prvním stupni (tedy předpokládejme v 5. třídě).Jakékoliv další posílení časové dotace je plně v kompetenci školy.
 Darius 
  • 

zalezi_na_vyberu 

(11.12.2006 7:43:08)
Správně vybrané hry a vzdělávací programy na počítači mohou již od dvou let dítěte přispět zásadním způsobem k rozvoji tvůrčích sil dítěte, ke schopnosti komunikovat s výpočetní technikou, k rozvoji různých důvedností a osvojení si různých znalostí. Dobrá je řada Early learning system firmy TLC Properties Inc. Zeména se mi osvědčilo první CD s názvem Readers Rabbit´s Toddler, které je doporučeno pro věk od 18 měsíců do 3 let. Problém s matematikou je pochopitelný, ale může být vyrovnán lepší matematicko-geometrickou představivostí a doplněním cvičení pro výpočty bez kalkulačky a PC. A čemu bychom se měli vyhnout? Zejména hrám rozvíjejícím agresivitu, vyvolávajícím obavy o život (byť jen o život figurky) apod.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.