| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Plenky a životní prostředí

 Celkem 203 názorů.
 Klarisa 
  • 

A spočítal někdo, 

(4.9.2006 9:04:23)
kolik sajrajtu a energie se spotrebuje pri pouzivani latkovych plen? (prani- pracka, praci prasek, zehleni?)
 Rapiti 


Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 9:15:05)
Ano, spočítal a je to o mnoho méně než při výrobě jednorázovek!
 Winky 
  • 

Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 9:17:52)
Hmm, a ten čas strávný praním a žehlením... + opruzeniny miminka - to se nepočítá, že?
Nechci říct, že je mi jedno jestli se chovám ekologicky nebo ne, ale jsem ráda, že mám možnost volby - z hlediska materiálu, stráveného času a spokojenosti dítěte.
 čiřikaví a Jakub 9.10.06 


Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 9:56:00)
moderni plenky se nežehlí, perou se buď v ekologických gelech, nebo se na ně vyrábí mýdlový sliz - normální prášky se nepoužívají. Jediný čas, který strávím je dát pleny do pračky a pak je pověsit... myslím, že kdo má zájem, najde hodně informací i tady na rodině, např. na téhle diskuzi o pouzivani modernich latkovek - nahore je i odkaz na album, kde jsou clanky a fotky :o)
vsechno je to jen o informacich ... a moznosti volby
 Klarisa 
  • 

Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 10:18:55)
Aha, tak to jsem asi nejak pozadu. Driv se zehlily v prvnich mesicich- kvuli hygiene. Tak ted jsou asi nejake specialni. A pobavil me termin mydlovy sliz. Jak to vypada?
 čiřikaví a Jakub 9.10.06 


Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 10:56:17)
kdyz se podivas na stranky o plenkach ( www.latkovky.cz, www.mamaja.cz ...), tak si to muzes precist - proc uz se nemusi zehlit - a mydlovy sliz je to stejne v cem praly nase babicky, krasne to vypere a pradlo je mekke... a jak se vyrabi je na strankach diskuze bavlnene plenky :o)
 jajus 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 12:09:54)
Myslis si, ze budes diteti necim prospivta, kdyz mu budes davat nehygienicke plenky? Az bude mit dermatitidu nebo v budoucnosti onemocneni pohlavnich oragnu, bude uz pozde. Ano lze nezehlit, pouzivta jen mydlovy sliz, ale tyto veci uz jsou dens prekonane, prave protze mame neco lepsiho, co usetri cas nam-tim dame miminku vice casu a lasky a jednak kuzi ditete. Tak o tom premyslej, nez prosazovta za cenu zdravi ekologicke pristupy.
 Marika, dcera Kačenka,2 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 12:17:44)
Onemocnění pohlavních orgánů je spojováno spíše s chemií v jednorázovkách(hlavně prý u holčiček), ale jsou to jen teorie. Já sama radši bavlnu(při představě, že mám igelitové, chemické tričko mě mrazí), nicméně i já kombinuji. Používám oboje, jednorázovky nejraději ekologické, i když jsou drahé a látkové čtvercovky s kalhotkami Bambino Mio. Problém mi to nedělá. Málá se spíš oprudí v papírovkách, výměna za látkovky vždycky pomůže. Pokroku se nebráním, nicméně u nás doma je alergický i náš pes, tak se snažím chemii minimalizovat, ať už se to týká plenek nebo dětské kosmetiky.
Hlavní je, že si každý může vybrat.
 Olina a dvojčata 19m 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 13:11:23)
Ahojky. Od narození používám látkovky, protože mne to vyjde podstatně levněji. Žehlila jsem jen v šesti nedělí, teď už jen vyprat a složit.Co se týče opruzenin a pohlavních chorob u holčiček či kluků, tak mi dětský gynekolog (známí) potvrdil, že je to ve většině případů následek používání jednorázových plen. Prý se dělal někdy i výzkum, že chlaoečci mohou mít v budoucnosti problémy s početím potomka.
Jednorázovky používám jen na noc.Je to pohodlnější, protože děti se vyspí.
 Eva K 
  • 

Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 16:23:27)
Ohrožení plodnosti mužů díky jednorázovkám řeší v Německu, v západním stoupl počet neplodných, kdežto ve východním ne. Tak zkoumají, jestli to nesouvisí právě s plenkami, které v západním používají déle. Tak uvidíme, na co přijdou. Eva
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 16:40:37)
Jajus,

si mě vážně pobavila

Je zajímavé, že ty takzvaně "překonané věci" se vracejí zpět, ono je asi i tím, že mýdlový sliz je plně rozložitelný a přírodu nezatěžuje tolik jako komerční prášky a je skoro zadarmo.

A cituji: "Ano lze nezehlit, pouzivta jen mydlovy sliz, ale tyto veci uz jsou dens prekonane, prave protze mame neco lepsiho, co usetri cas nam-tim dame miminku vice casu a lasky a jednak kuzi ditete. Tak o tom premyslej, nez prosazovta za cenu zdravi ekologicke pristupy."

No já když dím Mišáčkovi občas jednorázovku (třeba proto, že jsme se rozhodly někam jet a já s tím nepočítala a mám zrovna u sebe jen tu jednorázovku) tak můžu počítat s reakcí (pupínky kolem pindíka)
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 16:54:41)
Tak zkus jiný typ jednorázové plenky, my jsme taky museli nějakou dobu hledat, než jsme našli o nám vyhovovalo. :-)
 maschul 


Jajus... 

(4.9.2006 18:12:53)
asi to ymslíš dobře..ale ...naopak,to co ty říkáš je dnes překonané :o)
ne vždy co je nové.mladší,moderní je super...
V jednorázovce dáváš na tu zmiňovanou kůži svého miminka chemický absorpční gel,buničinu bělenou chlorem a další "laskominky"
Zkus se opravdu mrknout na některé zmiňované stránky např.www.latkovepleny.cz,www.mamaja.cz apod.
O čase věnovanému plenkáma jejich údržbě...není to vůbec tak ,jako si asi představuješ-žádné vaření plen v hrnci ani žehlení...
 VeraK 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 13:14:16)
Co se týče mýdlového slizu - vedena ekologickým nadšením a pořizovací cenou slizu jsem se vrhla do jeho výroby a vyzkoušela ho při praní. Nepere to špatně, ale co mi hrozně vadí je ten zápach jádrového mýdla. Zkoušela jsem máchat s přidáním octa a pár kapek aromatického olejíčku a pořád mi prádlo nevonělo. A měkoučké rozhodně nebylo. Takže jsem se s pokorou vrátila k pracímu prášku a aviváži. A co se týká látkových plenek - těch jsem si užila u prvního syna dost a dost. Žehlit jsem je musela celý první půl rok, jak nebyly vyžehlené, hned se prďolka oprudil. Tehdy jednorázovky teprve začínaly, stály kolem 10,- Kč za kus, takže jsem je používala opravdu výjimečně. A namáčení, vyváření, žehlení a skládání látkovek mě neskutečně otravovalo. O ten čas, který jsem musela věnovat plenám, jsem okrádala syna. Takže na dcerku používám jednorázovky, ušetřený čas jí věnuji a klidně mě můžou všichni ekologové kamenovat.
 maschul 


Vero 

(4.9.2006 18:18:01)
kdo by Tě kamenoval :o)je to přece jen Tvoje věc...
To většinou nás označují ostatní za šílence,a opice na stromě...a určitě mě i štve tvrzení,že miminko je obrané o čas ,který trávíme u plenek...není to tak...jak říkám-mám látkové pleny POPOLINI,TOTSBOTS,MOMMY"S TOUCH a ty nežehlím a nevyvářím...a vše je v pořádku...
 VeraK 


Re: Vero 

(4.9.2006 18:58:41)
Se současnými látkovkami typu Popolini je určitě méně práce. Já jsem psala o době před 13 lety, kdy o těchto plenách nebyla ani tucha :-(, takže v tu dobu mě látkovky opravdu okrádaly o čas - synův, můj, rodiny. Proto si teď jednorázovky vyloženě užívám :-D. A nikdy by mě nenapadlo někoho označovat za opice jen proto, že jeho ekologické cítění je silnější než moje :-)))).
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 19:03:27)
Věrko,

peru ve slizu, pravda je že obyčejné jádrové mýdlo moc nevoní, ale daleko lepší je např. Omino Bianko marseilské mýdlo, které moc hezky voní - tak jako nevtíravě, pravda na prádle to dlouho nevydrží, ale to mi nevadí, protože mi silné vůně spíš vadí. Dřív jsem prala v Arielu a a byla jsem spokojená a dneska peru ve slizu, a když v obchodě kolem pracích prášků tak mi tak nějak šíleně smrdí.
 Adria 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(6.9.2006 8:11:23)
Omino Bianco...mýdlo v kostce voní krásně a pere lépe:-))
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 12:42:45)
Koukala jsem se na tu diskusi a do alba, ale musím přiznat, že si nedovedu představit udělat svému dítěti to, že ho nabalím do látkových plen a na to natáhnu "vlňáčky" Brrrrrrr, já bych se zbláznila jen z představy, jak by to na těch nožičkách kousalo :-((((. Balení dětí ve vlňáčkách mi připomíná fotky dítek z 50 let......

A co mne totálně dostalo, je toto . To mi chcete říct, že PERETE I
VLOŽKY?????????????

No jsme ekologicky smýšlející rodina, třídíme veškerý odpad, vozíme do sběných center a kontejnerů, šetříme papírem, nepoužíváme zbytečne plasty, ALE VLOŽKY SI VZÍT NEDÁM!!!!!!!!!!!!

Simča


 Marika, Kačenka 2 měs. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 13:12:09)
A on vám je někdo bere?
 Bettyna+P 09/05+M 09/09 


Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 13:50:37)
Simčo - vlňáčky opravdu nekoušou - aspoň ty dva druhy, co mám doma. A hlavně krásně větrají, takže nehrozí opruzeniny ani ve vedrech (letos jsem opravdu měla možnost to vyzkoušet :-) ).
 Anakonda+2 


Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 16:01:09)
No, to jo:-)))) Vždyť se vložky přece praly, tak před sto lety!!:-)))))) Jéžíši, ženský, pročpak si to děláte složitější?
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 16:34:21)
Nevím, co jsi měla v ruce, ale fakt to nekouše.

Je zajímavé, že tu ty ekologické matky a ženy takto neútočí nebo nejsou znechucené z těch méně neekologických.

Eva
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(5.9.2006 14:42:24)
Simčo :o),

včera jsem ti ještě odpovídala, ale bohužel se tu nezobrazil ani příspěvek tvůj ani moje odpověď, tak dávám link.

1 odpověď
a ještě doplnění 2 odpověď

měj se ahojky :o)
 Jana Krejčová, Jůla 07/05 


Spočítala! 

(4.9.2006 10:23:51)
Spočítala to například Katka v tomhle článku tady na rodině: http://www.rodina.cz/clanek4838.htm
Cena energie a vody za jedno praní (přibližně každé tři dny, řekněme asi 15-20 plen) jí vyšla i pro nejméně výhodný tarif srovnatelná s cenou dvou jednorázovek. Plus náklady na prací prostředky, které jsou ovšem minimální, pokud používáte ekologický mýdlový sliz vlastní výroby (viz recept na http://www.latkovepleny.cz/).
A práce? Žehlení není po šestinedělí nutné. Nasypat jednou za tři dny pleny do pračky, pověsit, suché sebrat a složit, řekněme maximálně hodina celkem a to spíš přidávám. Takže asi 2 hodiny týdně.
Mě tahle jednoduchá matematika rozhodně vychází pro látkovky. A taky je už nějakej ten pátek používám a jsem rozhodně spokojená. Mímo se mi v papírovkách dost často opruzovalo, v látkovkách skoro vůbec, jen když nepostřehnu bobek a zapomenu včas přebalit. A jsem spokojená nejen s plenami, ale hlavně sama se sebou, že se nechovám jako většina spotřebních lidí podle reklamna úžasně suchý zadeček- koupit, použít a zahodit. Bez přemýšlení kde se co bere a kam se poděje.
Ze začátku jsem se toho taky bála, že to bude spousta práce, takže jsem se děsně dlouho odhodlávala, a ta počáteční investice... :-/. Ale asi v 5-ti měsících jsem je se rozhoupala, koupila si testovací sadu od popoliny plus ještě jedny svrchní kalhotky (investice asi jako 4 balíky jednorázovek v akci) a od té doby je Jůla v látkovkách. Kombinuju to s klasickejma čtvercovkama (těch mám 30). Na noc, nebo když někdy nestihnu prát či sluníčko sušit, nebo na delší výlety máme v záloze papírovky, ale spotřebujeme tak balík za 2 měsíce.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Spočítala! 

(4.9.2006 10:45:48)
Jano - tedy nevím, jak balíš a jak často přebaluješ dítě, ale já tedy rozhodně neměla 1 pračku za 3 dny.
Látkové pleny jsem měla na první dceru -
prvního půl roku jsem denně večer namáčela - nemaje pračku - potom prala, máchala, ždímala, věšela, v zimě - v létě, venku sušila, ráno vstávala o 2 hodiny dříve a žehlila a žehlila....... A to jsem měla v balení praxi, takže se mi dcera nepročůrávala mimo plenky! Ale každé přebalení byly 3 (a dokonce zpočátku 4) pleny. Ale i potom, co jsme sehnali pračku (to víte, rok 1988 - nešlo jen jít a koupit) tak to bylo denně pračka. A pleny se přece perou na vyvářku, takže ta spotřeba energie je mnohem větší.....
Když jsem čekala dceru druhou, také jsem řešila dilema „látka nebo papír". Původně jsem také plánovala, že doma bude látka a ven papír, ale byly jsme skoro pořád venku (je narozena 30.7.) a tak látkovek bylo za 24 hodin tak málo, že nevydaly na pračku a pleny - byť promáchnuté - začínaly zapáchat. Ale stále jsem měla pocit, že na „látce" ušetřím. A tak jsme s mamkou sedly, vzaly papír a tužku a počítaly: cena nových plen (já vím, že jsem měla po té první dceři, ale chtěla jsem mít stovnání "z čistého stolu", tedy pro maminku, které se při prvním dítku rozhoduje) + cena prášku + cena vody na vyprání + cena el energie na vyprání + amortizace pračky (je nutno počítat se cca 7 - 10 vyvářkami týdně navíc oproti běžné produkci prádla) + cena el. energie na žehlení. Popravdě řečeno jsem vycházela z odhadu, že bude mít dítě cca plenky do 14 měsíců ve dne a do cca 2 let v noci. A došla jsem k výsledku, že budu-li kupovat levnější druhy plenek (upřímně řečeno mně i malé vyhovovaly všechny vyzkoušené značky kromě Pampers, u kterých měla dcera zadeček samou žmolku jakoby rosolovité hmoty, která „vylézala" z pleny), dostanu se u provozu na jednorázovkách na zhruba +10% ceny "provozu na látkovkách".
A když bych připočítala svůj čas.... No a tak jsme byly v „jednorázovkách" až do plenkového konce.
Vřele mohu také doporučit tzv. "rybí mastičku", s tou jsme nezažili ani den opruzenin.

Simča
 Eva K 
  • 

Re: Re: Spočítala! 

(4.9.2006 11:42:07)
Lázkovky nevyvářím a nežehlím, teplota nad 60 by měla ničit vše. Peru tak obden. Eva
 X Y Z 


Re: Re: Spočítala! 

(4.9.2006 12:27:32)
Simčo, ahoj:)
naprostý souhlas, moji rodiče jsou také z možnosti jednorázovek nadšení. A není to žádnou reklamní kampaní, táta je chemik a matematik a říkají to samé - bud ráda, že je máš.
A hlavně s tebou souhlasím, co se týká pampersek - nám nejvíc vyhovují Tesco plenky, ne ty levné igelity, ale ty dražší, ve fialovém balení..jsou super, neprotečou, vydrží.. maximální spokojenost.
 Iva 
  • 

Co nepočítáš 

(4.9.2006 12:36:00)
Ahoj,

ty, ale něco ve své kalkulaci nemáš - a to jsou dopady na životní prostředí, negativní externality jednorázových plenek.
Látkové plenky jsou mnohem šetrnější v životnímu prostředí a mrzí mě, že jsou lidé, které tyhle náklady (když je neplatí přímo ze své peněženky) nezajímají, asi o nich vůbec nepřemýšlejí.
Škoda. Myslím, že tvoje děti už tu kalkulaci budou mít o tuhle položku bohatší.
Měj se


 Bob the Ghost 


Re: Co nepočítáš 

(4.9.2006 14:30:09)
Ivo,
ale ty zase v té své kalkulaci nemáš ekologické dopady výroby elektřiny a vypouštění odpadní vody.

Mě taky mrzí, že jsou lidé, které tyhle náklady nezajímají - což jsi třeba ty. Kvůli tomu, že máš na praní svých látkových plen extrémně levnou elektriku, spousta lidí předčasně umře.

Ale možná, že tvoje děti už tu kalkulaci budou mít bohatší o tuhle položku - život bližního.
 Iva 
  • 

Re: Re: Co nepočítáš 

(4.9.2006 16:54:51)
Ahoj Bobe,

já neporovnávám jednorázové pleny s jejich neg. externalitami oproti látkovým bez jejich negativních externalit.

Ty víš o nějaké studii, která zohledňujíc výrobu elektřiny a vypouštění odpadní vody vychází z ekologického hlediska lépe pro jednorázové pleny než pro látkové ?
Jestli ano, tak se nechám ráda poučit.

V mnoha případech jsou jednorázové pleny pohodlnější a věř mi, že se budu ráda chovat ekologičtěji s větším pohodlím než si přidělávat práci.

Já se ještě nesetkala s názorem, že pro životní prostředí je příznivější používání jednorázových plen oproti látkovým. Takže opravdu budu ráda, pokud mi uvedeš nějaký důvěryhodný zdroj, kvůli němuž bych svou úvahu a rozhodnutí používat látkové pleny (protože jsou ekologičtější) mohla pozměnit.

Ale obávám se, že chceš být jenom kousavý a nic seriózního z tebe nevypadne, jsem zvědavá.

A mohl bys také vysvětlit tvou poznámku o předčasně zemřelých lidech, extrémně levné elektrice atd. ? Fakt nechápu. Narážíš nějakým způsobem na výrobu el. energii nebo o co ti jde? Opravdu si nejsem jistá, zda skutečně o něco nebo si jen kibic.

Co se týká levné el. energie, pro mě osobně není cena používání látkových plen až zase tak relevantní. Nedávám jim přednost, protože jsou ekonomičtější, ale ekologičtější. Klidně si tedy připlatím i na nelevnou elektriku, ale s cenou elektřiny já osobně toho mnoho udělat nemohu. Mohu si jenom jako spotřebitel vybrat jednorázové nebo látkové pleny.
 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: Co nepočítáš 

(4.9.2006 18:24:30)
Ivo,
nevím, jestli ti to už někdo řekl - ale ta elektřina nevzniká zrovna ekologickým způsobem. Platíš jen nepatrnou část skutečných nákladů a nevidíš ty ostatní - zničenou krajinu, exhalace a tedy předčasnou smrt mnoha lidí.
Už tomu rozumíš?
 Jarka + 2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Co nepočítáš 

(4.9.2006 18:43:58)
To neni zadna novinka, Bobe. Mne by zajimala odpoved na otazku od Ivy. Ty znas nejakou studii, ve ktere by jednorazovky z hlediska vyroby energie a vypousteni odpadnich vod vychazely lepe, nez latkovky?
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Co nepočítáš 

(4.9.2006 18:44:18)
Bobe,

ne tvému původnímu příspěvku pořád nerozumím a neodpověděl si, nač jsem se ptala.

Rozumím, asi jako všichni na tomhle serveru, tomu jak "vzniká elektřina".
Takže tvoje odpověd mi mnoho nedala.
Kromě toho bych tvůj osvětlující příspěvek o výrobě elektřiny doplnila o to, že el. nevzniká jediným možným způsobem (existují vodní elektrárny, větrné, tepelné, jaderné, solární panely.. a všechny mají nějaké negativní externality, které se dost liší, což mi zase komplikuje tu tvou úžasnou odpověď).

No nic, já myslím, že diskuse je zbytečná ne ?

Baví mě diskutovat, ale s nějakými fakty a ne na tvé úrovni.
Měj se


 Betula 
  • 

Re: Re: Re: Re: Co nepočítáš 

(4.9.2006 18:53:28)
Hm a nedošlo ti, že při výrobě jednorázových plen se spotřebuje spousta elektřiny...asi víc než při praní v pračce...řekla bych.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Co nepočítáš 

(5.9.2006 8:56:37)

Řekla bych ?

Ty a Bob ?

Tak díky, ale mě tohle vaše řekla bych nestačí.


Ještě jsem se nesetkala s názorem, studií atd., že jednorázové plenky jsou ekologičtějsí než látkové. Už jsem žádala Boba o nějaký důvěryhodný zdroj pro změnu názoru a také jsem psala, že ho koneckonců ráda změním. To tvoje řekla bych moc důvěryhodně nezní. Já bych zase řekla, že důvěryhodnější než ty a Bob jsou jiné zdroje a nemám důvod se domnívat, že by výrobci praček a el. energie a látkových plen měli ulobované studie, které uvádějí, že jednorázové plenky jsou mnohem neekologičtější než látkové.

A řekla bych, že pokud by energetické náklady vycházeli lépe pro jednorázové plenky (jak si myslíš ty a Bob), jejich výrobci by o tom své spotřebitele a potenciální spotřebitele pravděpodobně informovali. Nestálo by je to skoro nic a určitě by se rádi se svými výrobky prezentovali jako výrobky ekologickými. Bohužel se tak neděje, proč asi ?
Obávám se, že odpověd znáš jen ty a Bob a bohužel ji tak trochu tajíte. No nic, omlouvám se za ironii. Jen mi vadí, diskuse bez argumentů a tvůj příspěvek mi přijde toho druhu.

Samozřejmě, že látkové pleny se musí pro každé nové použiví prát a to znamená spotřebu el. energie, ale jednorázové se musí vyrobit, pak odněkud někam distribuovat tj. dostat se od výrobce přes obchodníka ke spotřebiteli, (což je také energeticky náročné), pak od spotřebitele na skládku /nebo spalovny/, prostě do likvidace - to je také energetickny náročné. Látkové pleny putují jen do pračky, pak na sňůru a do skríně, což moc energeticky náročné není. Do likvidace jdou jen jednou, při vyřazení.

Jak už jsem psala, prostě nevím o tom, že by někde byli jednorázovky považovány za ekologičtější. Ráda změním názor, ale ty a Bob jste mě opravdu nepřesvědčili.

 Iva 
  • 

Pro Betuli 

(5.9.2006 9:00:21)
Ahoj Betule,

promin, přečetla jsem si v rychlosti špatně tvůj příspěvek.
Souhlasím s tebou.
Promin.
 Bob the Ghost 


Re: Pro Betuli 

(5.9.2006 15:55:29)
Ivo,
cha chá, to ses nachytala. Takže obecné "řekla bych" je důvod k lamentaci, pokud je tím uveden názor opačný, než ten tvůj; zatímco pokud je s tebou v souladu, tak je "řekla bych" v pořádku?

Argumentační nedostatečnost je přitom totožná.

Takže: místo planých řečí by ses teď měla TY vytasit s nějakou "věrohodnou studií" o tom, že látkové plíny jsou skutečně ekologičtější než jednorázové.
 Iva 
  • 

Re: Re: Pro Betuli 

(5.9.2006 16:18:52)
Bobe,

nemám tak moc času, ale mohu ti najít na internetu odkazy na studie nebo zdroje, o tom, že z látkové pleny jsou ekologičtější než ty jednorázové. Ale pokud tím mám trávit svůj čas a přesvědčovat tě, dohledáš mi také ty seriozní zdroj, která dokládá opak ? Nebo přiznáš, že se mýlíš ?
Myslím, že jsi jediný, kdo potřebuje přesvědčovat (já se ještě kromě tebe nesetkala s nikým, kdo by tvrdil, že z ekologického hlediska jsou jednorázovky lepší varianta než látkové), ale současně si nejsem jistá, zda dohledávat ti nějakou studii není plýtvání mým časem.

K tomu řekla bych. Nepřipadám si nachytaná. To co Betule napsala je i můj názor a stejně jako ona neznám přesná čísla energetické náročnosti u obou druhů plenek. Ale shodneme se na tom, co řekla. Na poprvé jsem si to ale v rychlosti přečetla tak, že mi oponuje tak jako ty. A jestliže někdo někomu názorovně oponuje, pak jsou namístě argumenty mnohem spíše nežli pokud s ním souhlasím.
Shodnemeli se pak přece není zapotřebí říkat "souhlasím s tebou, protože tady dokládám argumenty, že to tak je.."
ovšem říkášli "nesouhlasím s tebou..." tak uvést argumenty proč je namístě. (a v tom případě, formulace řekla bych, je něco proti čemu se tvůj oponent ohradí a vyzve po věcných argumentech).

Ty nesouhlasíš, ale argumenty jaksi nemáš. Jen jedovatost. Asi budu osobní, ale podle mě jsi takový kibic, který ani sám neví oč mu pořádně jde. O diskusi nebo dobrat se něčho rozumného asi ne. Nebo se pletu ?

Měj se

 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: Pro Betuli 

(5.9.2006 17:04:06)
Ivo,
blá blá blá... sem s tou tvojí studií!
Taky totiž "jaksi nemáš" argumenty.

Podle toho, že bys studii "musela dohledat" na internetu, se dá tušit, že zatím ani nevíš, kde si něco takového přečíst. Natož, že bys to už byla četla!

Takže zatím nemáš nic než svoji víru. Podepřené to nemáš ničím a sama přiznáváš, že ekologickou výhodnost látkových plen prostě bereš jako fakt.

Takže kdo z nás je větší kecka?
 Marta 
  • 

není rozdíl 

(5.9.2006 17:11:12)
Mezi látkovými a papírovkama není rozdílů co do dopadů na EKOLOGII.
Jedny zabírají místo na skládkách, u druhých se spotřebovává prášek a voda, a energie na jejich výrobu a ohřev.

Takže nula od nuly pojde. Fanatička si nenechá vymluvit "svou pravdu" že látkovky jsou šetrnější.I když šetrnější nejsou.
Ta rozumně uvažující ví že nejsou a neprudí kvůli tomu druhé lidi.
 maschul 


Re: není rozdíl 

(5.9.2006 18:30:08)

Marti ,tak to reálně spočítej ...to je důkaz...
A nejde jen o ekonomický dopad...my si dokonce myslíme,že je to zdravější :o)
Nemyslím,že jsi fanatik...stejně tak si to nemyslím o sobě...
 Iva 
  • 

Re: není rozdíl 

(5.9.2006 20:01:48)
Marti,

tak si přečti příspěvek Sylvi. Nula od nuly pojde, je silně zjednudušující a podle Sylvina příspěvku to bohužel zdaleka neplatí.

Naopak mi to potvrdilo můj názor, že kdyby jednorázové plenky byly ekologičtější, jejich výrobci a prodejci by nám to již dávno prezentovali. Sylvin příspěvek říká, že se o to také pokusili, ale neuspěli.

Nebráním se tomu změnit názor, ale těžko ho mohu měnit na základě tvého nebo Bobových příspěvků. Označením za fanatičku a moudrostí, že nula od nuly pojde mě fakt nepřesvědčíš.
Kdybys mi předložila info jako Sylva, byť by bylo v neprospěch látkových plenek, tak bych třeba názor změnila. Ostatně jestli sis nevšimla psala jsem hned na začátku, že používání jednorázových plenek považuji v řadě případů za pohodlěnjší a ráda se budu chovat ekologicky a přitom pohodlně, než naopak.

A věř mi, že bych mnohem radši neměla pravdu, že látkové jsou ekologičtější, a uznala, že pravdu máte ty a Bob. Kdyby byly ekologičtější plenky, jejichž použití je pro většinu lidí pohodlnější bylo by to pro naše životní prostředí samozřejmě lepší.

fanatička Iva
 anděl 2děti 
  • 

Re: není rozdíl 

(6.9.2006 14:18:16)
když už se hádáte o nesmrtelnosti chroustů- na ekologii to dopad nemá- to je věda, dopad to má na životní prostředí
 Iva 
  • 

Re: Re: není rozdíl 

(6.9.2006 15:09:27)
OK, a ekolog je vědec. Ale myslím, že si rozumíme.

Bohužel mi to nepřipadá hádání o nesmrtelnosti chrousta. Podívej se na ty odkazy a čísla, oč víc jednorázové plenky zatěžují životní prostředí proti plenkám láktkovým. A to se najdou lidi, kteří tvrdí, že nula od nuly pojde.

http://www.latkovepleny.cz/zivotniprostr.htm

a zajímavé info o "jednorázové plenky kontra látkové":

http://www.sedmagenerace.cz/index.php?art=clanek&id=108 (o tom myslím, již info Sylvie)

 nazgul 
  • 

latkovepleny.cz 

(25.9.2006 18:02:30)
Pokud někdo cituje server www.latkovepleny.cz, musi si uvedomit, ze se jedna o vedlejsi (reklamni) platformu firmy Popolini. Už grafická úprava stránek leccos napoví... To byl jen podotek k forme diskuse, kde letaji vyrazy jako "odborná studie". Jednim z predpokladu je nezavisly zdroj dat.


Nicmene netvrdim, ze tamni informace jsou nepravdive ci zavadejici. Sama dokonce Popoliny pouzivam ve prospech sve dcery a nijak zvlast si na ne nestezuji - inu, vsechno ma svou mouchu.


Doba pokrocila - nastesti - pouzivani latkovych plen rozhodne dnes nevypada tak, jak je ve svem prispevku popisuje Simca, existuji ekologicky setrne praci prostredky (např. soda), vodu lze jakztakz vycistit (zde placeme na spatnem hrobe) a elektricka energie, spotrebovana na prubeh teto diskuse by jiste na vyprani nejake te davky latkovek vystacila.Na zaver bych privitala prispevek nejakeho erudovaneho pracovnika spalovny...
s pozdravem Vam vsem
Daniela
 Hal 
  • 

Re: není rozdíl 

(11.9.2006 10:55:24)
Ze neni rozdil? Tak si to vemte. Latkove pleny si koupite, pak je perete dokud se nerozpadnou. Jsou vyrobene z bavlny, ktera se k nam pravda dovazi, ale je to obnovitelny prirodni zdroj. Jenze ta doprava se uskutecni pouze jednou. Navic se spotrebuje voda a elektrina na prani a taky praci prasek. Prasku se da pouzit jen malo, mozna nakonec vice nez sype do pracky nesetrna maminka na prani obleceni svych deti.

Plenky jedrorazove se vyrabi z ropy, coz je neobnovitelny prirodni zdroj. Vyrabi se nekde v zahranici (nebo se Pampersky vyrabi u nas?)a vyroba je dosti energeticky narocna, vezou se kamionem do Cech po nasich silnicich, pri doprave se spali spoustu benzinu - neobnovitelneho zdroje. Pak se pretrizuji a jdou do jednotlivych obchodu, ze kterych si je my spotrebitele odvezeme vetsinou opet autem. Pak je vyhodime do popelnice a zase je odveze popelarske auto, ktere spotrebuje desne benzinu. Hodi je na skladku, ktera hyzdi nasi krajinu nebo se spali, cimz se vyprodukuje neco exhalaci, ktere opet poskodi nase zivotni prostredi.

Jedno dite pry spotrebuje jednu tunu jednorazovych plen, tak kdyz si vezmete ten kolobeh s kazdym balenim jednorazovek, vyjde nam to o hooodne mene setrnejsi k zivotnimu prostredi nez latkovky.

Chovat se ekologicky neni ten spravny termin. Mnohem dulezitejsi je si uvedomit, ze se mame chovat trvale udrzitelne, tedy tak, aby se nase deti mely alespon tak jako se mame my. A budou se mit, kdyz tady budou predevsim hromady skladek odpadu mj. i z jednorazovych plen?
 Alk 
  • 

Re: není rozdíl 

(13.2.2007 15:59:00)
http://www.veronica.cz/?id=216. Jedna věc za všechno - hodina práce 1x za tři dny mi vynahradí jakýchsi 20 000 za jednorázové plenky - navíc děcko má zadeček hýčkaný v bavlně a pokud peru šetrně, tak ani zádné chemické látky. Opruzeniny a vyrážky z látkových plen jsou vzniklé pozůstatky prášku unitř pleny. Prostě špatně vymácháno. Babička to věděla vždycky, když prala prádlo máchala třikrát a někdy i víckrát, když se jí něco nezdálo. Byla to dřina a děda jí pomáhal, protože věděl, že je to dřina. Měl jí hodně rád a ještě víc si jí vážil. Však věděl co to je za práci - vždyť byl nějakou dobu sám s malým dítětem a musel se o ně postarat.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Pro Betuli 

(5.9.2006 19:02:24)
Bobe, ber mě s rezervou, já ekologii vůbec nerozumím a veškerá moje ekoaktivita se omezuje na to, že dělám to, co považuju "za samozřejmé", ale když jsem si někdy před rokem hledala nějaké info o látkovkách, narazila jsem na článek Roba Edwardse Návrat látkových plenek. Cituji část:

V roce 1991 tato společnost (pozn. Procter & Gamble) zadala dvě studie porovnávající ekologický dopad látkových a jednorázových plenek. Obě dvě dospěly k závěru, že existují jen velice malé rozdíly v celkovém vlivu na životní prostředí. P&G využil jejich výsledky jako odrazový můstek pro svou reklamní kampaň postavenou na tvrzení, že jednorázové plenky neškodí životnímu prostředí více než látkové. V odpověď na to objednala WEN, jež se problémem zabývala již delší dobu, jinou studii u Landbank Consultancy. Ta ukázala, že obě studie P&G se soustředily pouze na fázi „užívání“, během níž mají látkové plenky největší dopady.

Jinými slovy, studie sponzorované průmyslem byly zkresleny ve prospěch jednorázových plenek. Landbank proto použila hrubá data z obou studií spolu s dalšími veřejně přístupnými informacemi, aby znovu spočítala dopady dvou rozdílných systémů. Rozdíly byly propastné.

Ukázalo se, že jednorázové plenky během procesu výroby, užívání a likvidace spotřebují 3,5krát více energie, 2,3krát více znečišťují vodu a spotřebují 8,3krát více neobnovitelných zdrojů v porovnání s látkovými plenkami. A co hůř, jednorázové plenky spotřebují 90krát více obnovitelných zdrojů, produkují 60krát více pevného odpadu a potřebují až 30krát větší rozlohu půdy. To je po všech stránkách jednoznačný obrázek. Jednorázové plenky poškozují životní prostředí daleko více než látkové.

WEN použila studii Landbank jako základ stížnosti k Radě pro reklamu kvůli tomu, co společnost P & G tvrdí o jednorázových plenkách. V roce 1992 Rada uznala ekologické argumenty vypracované organizací WEN, stížnost podpořila a vyzvala společnost P&G, aby stáhla své tvrzení, že výsledky její studie jsou obecně platné. Jsou to „prostě jen názory jedné strany sporu.“


Celý článek je k přečtení tady:


Myslím, že jestli tě konkrétní studie zajímá a chceš si ji přečíst a posoudit celou, máš v článku základní info k tomu, aby sis ji dohledal.

S.+++
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Pro Betuli 

(5.9.2006 19:02:48)
Bobe, ber mě s rezervou, já ekologii vůbec nerozumím a veškerá moje ekoaktivita se omezuje na to, že dělám to, co považuju "za samozřejmé", ale když jsem si někdy před rokem hledala nějaké info o látkovkách, narazila jsem na článek Roba Edwardse Návrat látkových plenek. Cituji část:

V roce 1991 tato společnost (pozn. Procter & Gamble) zadala dvě studie porovnávající ekologický dopad látkových a jednorázových plenek. Obě dvě dospěly k závěru, že existují jen velice malé rozdíly v celkovém vlivu na životní prostředí. P&G využil jejich výsledky jako odrazový můstek pro svou reklamní kampaň postavenou na tvrzení, že jednorázové plenky neškodí životnímu prostředí více než látkové. V odpověď na to objednala WEN, jež se problémem zabývala již delší dobu, jinou studii u Landbank Consultancy. Ta ukázala, že obě studie P&G se soustředily pouze na fázi „užívání“, během níž mají látkové plenky největší dopady.

Jinými slovy, studie sponzorované průmyslem byly zkresleny ve prospěch jednorázových plenek. Landbank proto použila hrubá data z obou studií spolu s dalšími veřejně přístupnými informacemi, aby znovu spočítala dopady dvou rozdílných systémů. Rozdíly byly propastné.

Ukázalo se, že jednorázové plenky během procesu výroby, užívání a likvidace spotřebují 3,5krát více energie, 2,3krát více znečišťují vodu a spotřebují 8,3krát více neobnovitelných zdrojů v porovnání s látkovými plenkami. A co hůř, jednorázové plenky spotřebují 90krát více obnovitelných zdrojů, produkují 60krát více pevného odpadu a potřebují až 30krát větší rozlohu půdy. To je po všech stránkách jednoznačný obrázek. Jednorázové plenky poškozují životní prostředí daleko více než látkové.

WEN použila studii Landbank jako základ stížnosti k Radě pro reklamu kvůli tomu, co společnost P & G tvrdí o jednorázových plenkách. V roce 1992 Rada uznala ekologické argumenty vypracované organizací WEN, stížnost podpořila a vyzvala společnost P&G, aby stáhla své tvrzení, že výsledky její studie jsou obecně platné. Jsou to „prostě jen názory jedné strany sporu.“


Celý článek je k přečtení tady:
http://www.sedmagenerace.cz/index.php?art=clanek&id=108

Myslím, že jestli tě konkrétní studie zajímá a chceš si ji přečíst a posoudit celou, máš v článku základní info k tomu, aby sis ji dohledal.

S.+++
 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: Re: Re: Pro Betuli 

(5.9.2006 20:33:42)
Sylvie,
takhle má vypadat debata! Ne jako to ideologické plácání fanatičky Ivy.

Na druhou stranu mě to úplně nepřesvědčuje. Stejně jako se dá právem předpokládat, že studie zadaná velkokapitalisty Procterem a Gamblem bude zkreslená, očekávám totéž u studie objednané ultralevými ekofeministkami.

I v tom tebou citovaném článku Rada pro reklamu přece nedala za pravdu organizaci WEN, ale jen zatrhla PaG vydávat své studie za všeobecnou pravdu, protože "jsou to prostě jen názory jedné strany sporu". Ex implicite - i studie WEN jsou "názory jedné strany sporu".
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Betuli 

(5.9.2006 21:08:46)
Jistě :o) Však taky proto jsem psala, že ekologii rozumím jako koza petrželi, tudíž nejsem s to posoudit, co a jak :o) Na druhou stranu pokud víš o nějaké studii, která dokládá opak, dej ji v plén a uvidíš, nakolik to zdejší ekologičky uspokojí :o) Jenom na tvém místě bych sem netahala zmiňovanou studii od PaG, tu ti holky roznesou na kopytech pro to, že nezohledňuje výrobu a likvidaci plenek. Jo, a pokud chceš zpochybňovat studii WEN, bylo by dobré, kdyby sis ji nejdřív vyhledal a prostudoval. To abys mohl napsat, v čem konkrétně dle tvého názoru byla udělána chyba, proč by neměla být objektivní... Zpochybňovat ji jenom proto, že se ti nelíbí výsledná čísla, by nebylo hodno diskutéra tvého formátu ;o)

S.+++
 Iva 
  • 

Pro Boba a Martu 

(5.9.2006 22:21:33)
Bobe asi tě nepotěším, ale našla jsem řadu odkazů, které dokládají, že látkové pleny jsou pro životní prostředí mnohem příznivější než jednorázové. Např.

http://www.latkovepleny.cz/zivotniprostr.htm

a zajímavé info o "jednorázové plenky kontra látkové":

http://www.sedmagenerace.cz/index.php?art=clanek&id=108 (o tom myslím, již info Sylvie)

Je toho na internetu hodně, ani jsem nemusela odkazy dlouho hledat, ale opravdu pochybuji, že najdeš něco pro podporu svých názorů.

Tvá fanatička Iva

 Bob the Ghost 


Re: Pro Boba a Martu 

(6.9.2006 1:07:44)
Ivo,
zejména ten první odkaz není těžké rozsekat na mraky.
Je to snůška zaujatých a demagogických blbostí.

Například u jednorázových plen píšou, že vytvářejí až jednu tunu odpadu na dítě. Jenže když čteš pozorně, tak zjistíš, že 750 kg z té tuny je čůrání a kakání.

Zatímco u látkových píšou výslovně "nevytvářejí žádný odpad". Kam se podělo těch tři čvrtě tuny? A odpadní voda kontaminovaná detergentem je jako co?

Je komické, když se někdo, kdo se dovolává solidních informačních zdrojů (ty), ohání nějakými na první pohled zkreslenými nesmysly, špatně opsanými z nějakého letáku hnutí Rosa (nebo ty pravopisné chyby byly už v originále?)

O tom druhém odkazu jsme se už bavili se Sylvií.
 Sylvie 


Re: Re: Pro Boba a Martu 

(6.9.2006 7:14:18)
Počkej, BObe, nějak nemám pocit, že bychom se spolu bavili o studii na látkovky :o) (nepočítám to, že jsem ti doporučila si studii vyhledat v originále, abys věděl, proč a s čím máš nesouhlasit) Předpokládám, že slovy "o odkazu jsme se už bavili" nemyslíš, že já sem dala link a ty ses na něj kouknul.

A že ti text přijde jako snůška zaujatých a demagogických blbostí, tak to se fakt nedivím. Mám totiž pocit, že nějak zápasíš se čtením a nejspíš ti dělá problém textu porozumět Například by mě zajímalo, kde jsi vyčetl, že látkové plenky nevytvářejí žádný odpad. Ať koukám, jak koukám, já v tom článku vidím, že nevytváří PŘÍMO žádný odpad (tedy vytváří ho nepřímo - nikoli plenky samy o sobě, ale třeba právě to používání pracích prášků vytváří odpad), v tabulce zas vidím, že nevytváří TÉMĚŘ žádný tuhý odpad (ale nějaký přeci jen jo). Poznámku o chybějící třičtvrtě tuně odpadu nechápu. To jako hledáš, kde je čůrání a kakání? To je jednoduché - v jednorázovkách je nasáklé v gelu, v látkovkách je kakání spláchnuté v záchodě, čůrání vyprané. A že jak praní látkovek tak výroba jednorázovek zatěžuje odpadní vody to v článku psané je, i tam je nějaké výsledné číslo. Tak o co se vlastně hádáš? O pravopisné chyby? ;o)

S.+++


 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: Pro Boba a Martu 

(9.9.2006 2:07:05)
Sylvie,
tak to vidíš - "nevytvářejí přímo žádný odpad" - je to lež. Přinejmenším ta látka se odpadem dřív či později stát musí.

A další jasná lež: "Neobnovitelné zdroje, které spotřebováváme při používání bavlněných plenek jsou pouze v pracích prášcích."

A elektriku máme výhradně z biomasy, větru a slunce? Elektrika je taky neobnovitelný zdroj. A ta bavlna taky vzniká za vydatné pomoci strojů, poháněných naftou - dalším neobnovitelným zdrojem. Kdepak to tam je uvedené?

Jsou to bláboly.

Tak nakulte nějakou studii v pravém slova smyslu.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Pro Boba a Martu 

(9.9.2006 7:11:09)
Bobe, co jsou bláboly? Ty studie, které článek zmiňuje? Nebo jenom jejich interpretace autorem stránek? SLovíčkaříš a hledáš skulinky v interpetaci, nebo tě opravdu zajímá podstata věci, tak sis dohledal přesná čísla z oněch studií a zásadní chyby nacházíš v nich? MMCH hadrová plena se NEMUSÍ stát odpadem. Já mám doma plenky po švagrové, která je z velké části dostala od svojí mámy a bývala v nich balená jak ona tak můj manžel. No, na děti už bych je rozhodně nepoužila :o) ale v použití pořád jsou, praním stále víc a víc řídnou, stále víc a víc se rozpadají, stále víc a víc to je spíš díra než plína, ale v odpadu zatím neskončily a upřímně mně zajímá, jestli vůbec v něm někdy skončí, nebo jestli je jenom jednou dám do pračky a po praní už nenajdu ;o) (pokus o vtip)

S.+++
 kiri 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Boba a Martu 

(9.9.2006 7:28:23)
Jé, Sylvo, to snad ani není vtip. To je reál. Mám úplně stejnou zkušenost.

Bavlněné plíny po mojí holce - už jí je také přez dvacet - se také dostaly do takového využívacího cyklu. Nejdřív sloužily jako plíny. A dneska ... neznám lepší kapesník, když je silná rýma. Hebké savé, nedře to nos. :-)

A ztrácí se samy ... vždycky ty otřepané okraje projedu na overlocku a ony jsou menší a ještě menší, až se jdnou ztratí úplně. :-)
 maschul 


Bobíku :o) 

(9.9.2006 12:36:34)

Ty jsi velice zdatný diskutér ,ale tak nějak...ty debaty s Tebou jsou nakonec neplodné...neb když si vezmeš do hlavy ,že ne...tak ne...i kdyby čert na koze jezdil...
Ale
My prostě do látkovek...protože...
A ty do papírovek...protože...

 Bob the Ghost 


Re: Bobíku :o) 

(9.9.2006 16:56:55)
Maschul,
a kdepak jsem říkal, že doma nepoužíváme látkové plíny?
 maschul 


Re: Re: Bobíku :o) 

(9.9.2006 20:46:40)
Neříkal Bobe...ani že ano...ale to by jsi mne překvapil...mile... :o)

Ale podle toho opravdu lidi nezařazuju,takovej fanatik vážně nejsem,většina mých známých používá papírovky a ráda je mám stejně...
 Iva 
  • 

Re: Re: Pro Boba a Martu 

(6.9.2006 9:56:05)
Nebudu se opakovat v tom, jak na tvůj příspěvek reagovala již Sylva.
Jestli chceš diskutovat (nebo rozsekat tu studii na mraky), máš tam pondětů dost :-)

A všiml sis nákladů na energii a odpadních vod:

Látkové plenky Jednorázové plenky

Energie (MJ) 2 532 8 900

Odpadní vody (m3 ) 12,4 28


Zdroj: Women"s Environmental Network


 Alk 
  • 

Re: Re: Pro Boba a Martu 

(13.2.2007 16:05:45)
Velká část z těch 750 kg je ale jaksi podivně chemicky naváznáná uvnitř obsahu pleny a je těžko odbouratelná. To už tam jaksi není vypsané.
Jednorázkovky budou ekologické, až se budou matky chovat jako ta blondýna: Vždyť je až do devíti kil.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pro Betuli 

(5.9.2006 20:10:55)
Bobe,

odkaz na studii připsala Sylva, nemusím hledat (Sylvo díky za info).
Jinak k tvému příspěvku viz i to co jsem odepsala Martě.

Na to, že ti nevysypu z rukávu odkazy na internetu podle mne není nic divného. Ale vím, že bych je našla. Alk 
  • 

Je potřeba se podívat na věc až do důsledků 

(13.2.2007 15:35:56)
A haldy odpadků na okrajích velkých měst rostou a rostou. Až se dítě zeptá, co je to za kopec? Řeknete, to jsou na hromadě plenky, do kterých jsi ty a jiné děti čůrali a kakali, vložky, tampóny, věci vyrobené na jedno použití, nebo tak, aby se rychle rozbily? Řeknete jim nezakrytou, neotřelou pravdu? Cestou domů z práce vidím takových kopců několik. Při používání jednorázových plenek jedno dítě vyprodukuje až 1 tunu takového nerozložitelného odpadu. A jednou to budou právě naše děti, které s tím budou muset něco udělat. Asi nepochopí naší lenost a neschopnost uvědomit si všechno do důsledků. Za žádné období lidstva se nevyprodukovalo tolik odpadků, které budou dlouho zatěžovat přírodu, protže se příliš pomalu rozkládají - právě ty obdivované chemické látky jsou velký průšvih. Váš otec je chemik, ne biolog a tak ho možná fascinují vlastnosti těchto chemických látek, ale o tom jaké to může mít projevy za 20 - 30 let v lidksém organizmu neví nic. Chemikové prosazovali DDT a biologové přišli na jeho zhoubné účinky a zakázali ho. Ovšem až po mnoha letech používání. Podobně to bylo s radioaktivitou. Naši rodiče dostávali ve školáchpít radioaktivní mléko - bylo to moderní a zdravé. Ve skutečnosti každé i to minimální ozáření organizmu je škodlivé. Naše věda si nevidí ani na špičky bot.
 maschul 


Bobe 

(4.9.2006 18:23:41)
dost holek co tohle počítaly tam mají i Tebou zmiňované...jen mi prosím neříkej,že za smrt někoho dalšího mohou Ti co používají látkové pleny... :o)
 Rapiti 


Re: Re: Spočítala! 

(4.9.2006 17:59:55)
Prosím Tě, jak jsi přišla na 7 - 10 vyvářek týdně?! To chápu, že Ti ty počty vycházejí tak nevýhodně.
Já peru pleny 3 x týdně, přičemž část pračky zaplním utěrkama, kapesníkama, plenama na ublinkávání a pod, které používají všechny maminky, takže pro výpočet bych měla použít jen 2 praní týdně. Papírovky používám jen, pokud někam jedu na tři a více dnů a nemám možnost tam prát.
Času mi to zabere asi tolik, kolik bych potřebovala na nákup jednorázovek.
Takže já jsem s látkovkama nadmíru spokojená.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Spočítala! 

(4.9.2006 20:05:07)
Simčo,

jo v roce 1988 to bylo opravdu jinak (nejmladší bratr 1991), to uznávám, ale dneska je to trochu o něčem jiném.

Opravdu peru jednou za 3 dny, přebaluju tak 6-7x za den, používám hlavně popolinky, občas, když všechno dojde (tzn. že mi plenky nestihly uschnout, protože mi do nioch nejspíš napršelo :o)) tak použiju čtvercovky + vícevrstvé plenky (čtvercovka na draka a do toho jednu vícevrstvou, teď ještě jednu vkládací plenačku) a tohle nám tak na 2,5-3 hodiny vydrží.

Skladuju na sucho (v takové popelnici :o)) a nic mi ven nesmrdí. Peru na 60°nebo i na 40°, nevyvářím, jsme bez opruzenin. Mamka říkala, že já byla pořád mokrá a měla jsem červený zadek, mi neznáme ani jedno, ani druhé.

Za látkovky jsem utratila, nedávno jsem to počítala, bohužel to teď nemůžu najít, ale bylo to něco málo přes 8 000 Kč. Sice budu ještě něco kupovat, ale to chci hlavně vyzkoušet novinky na trhu :o).
 Jolana (2 rošťáci a dospívající slečna) 
  • 

ekolog kontra realita 

(4.9.2006 13:39:47)
Když jsem čekala první dítě před 10 lety, byla papírová plena jeden kus za 9 - 7 Kč, takže takový luxus jsem si dovolit nemohla, jen jsem je závistivě obcházela v obchodě a doma prala pleny na svojí Majdalenku každý druhý den. Provdala jsem se podruhé a vzala si "Lesního muže" můj současný manžel je milovník přírody a ekolog, když jsem otěhotněla a dělali jsme rozpočet pro miminko, bylo slovo papírová plena něco jako neslušná nadávka. Prostě na toto téma odmítl diskutovat, pak jsme zjistili, že čekám dvojčata, což rozhodně nebyl pro mého muže důvod začít byť jen uvažovat o možnosti používat občas papírovou plenu. Já už takový optimista nebyla. V sedmém měsíci těhotenství jsem dostala jako dárek k narozeninám obrovskou krabici, byla jsem šíleně zvědavá co tam bude, bylo tam 200 kusů hadrových plen (když jsem viděla tu hromadu tak jsem zkolabovala). Ostatní dárky jsem už ani nevnímala, měla jsem před očima jen tu hroznou hromadu plen. Kluci se narodili v únoru a já zahájila plenkování, stačila chvíle v začůrané hadrové pleně a hoši měli hned opruzené zadečky,namáčela jsem denně asi 20 plen, prala jsem denně (pleny nebo oblečení na kluky, naše oblečení, manžel je aktivní sporotvec s tréniky 3x týdně), věšela, žehlila (žádná babíčka bohužel už nežije), celé mé šetinedělí bylo vlastně jen o praní,žehlení a kojení. Zapomněla jsem se zmínit o tom, že v domě chybí sušárna, máme místo ní úžasné solárium, byt je bez balkonu. Takže věšáky na prádlo stály, kde se dalo i nedalo. Projít po bytě se dalo pouze pokud jste při tom prováděl něco mezi hadím tance a plížením. Aby toho nebylo málo, byl manžel služebně odvolán mimo republiku a já zůstala na vše sama, tedy měla jsem velkou pomocnici, starší dceru ale taky psa, 2 kočky. Po týdnu mi povolily nervy a já jsem zakoupila balík papírových plen. Můj život se změnil, prala jsem 2x týdně. Po bytě se dalo konečně projít a já se mohla věnovat klukům. Hodlala jsem si svoje papírové pleny uhájit i po návratu manžela domu, bylo ale zle, měla jsem pocit, že jsem právě způsobila ekologickou katastrofu a zánik života na zemi.
Nevím jestli to bylo tou hroznou hádkou nebo velmi ostrou čínou, kterou jsem dělala na oslavu manželova návratu, ale asi vše dohromady, dostala jsem žlučníkový záchvat, odvezla mne záchranka a musela na operaci, manžel zůstal doma sám. Po 10dnech zkroušeně přiznal, že to bez papírových plen nezvládá. Nechápal, jak jsem to mohla ty 3 měsíce s hardovými plenami vydržet.

Chápu že se musíme začít chovat ekologicky, ráda budu dál třídit odpad, jezdit spíš na kole a vlakem než autem, používat recyklovaný papír, ale papírové pleny si vzít nedám, dávají mi totiž svobodu a volný čas který mohu věnovat klukům, starší dceři a taky trochu sobě, abych vypadala jako šťastná matka dvojčat a ne úštvaná hropmádka nervů.
 Iva 
  • 

Re: ekolog kontra realita 

(4.9.2006 14:00:34)
Ahoj,

a bere ti je někdo ? Já se ještě nesetkala (kromě tedy tvého manžela, než se sám staral o dvojčata), s ekologicky snýšlejícím člověkem, který by někomu bral jednorázové pleny. Je to každého volba. Ale protože mnoho lidí ani neví, že jednorázové plenky zatěžují životní prostředí, ráda k tomu něco připíšu a jsem také moc ráda za tenhle článek (i diskusi).
Je to jako kdybys psala o tom, že manžel neuznává neekologickou automobilocou dopravu, ale když jsi měla porodní bolesti a šlo o život tvůj a dítěte svolil, že můžete jet do porodnice autem a nemusíte na železnici nebo pěšky. A proto, ať ti nikdo nebere auta.
Já i můj manžel se také chováme ekologicky (třídíme odpad, omezujeme autom. dopravu, peru v ekolg. prášcích..) a budeme se snažit používat látkové pleny co nejvíc, ale určitě ani jeden netvrdíme, že nám nesmí do domu jednorázové plenky. Ještě jsem neměla miminko, ale už teď si umím představit situace, kdy je použiji.
Spíš je to extremistický pohled tvého manžela v čem je problém než v tom, že by ti někdo bral jednorázové plenky, ne ?
 Iva 
  • 

Re: ekolog kontra realita 

(4.9.2006 14:08:41)
Ahoj,

a bere ti je někdo ? Já se ještě nesetkala (kromě tedy tvého manžela, než se sám staral o dvojčata), s ekologicky smýšlejícím člověkem, který by někomu bral jednorázové pleny. Je to každého volba. Ale protože mnoho lidí ani neví, že jednorázové plenky zatěžují životní prostředí, ráda k tomu něco připíšu a jsem také moc ráda za tenhle článek (i diskusi).
Je to jako kdybys psala o tom, že manžel neuznává neekologickou automobilocou dopravu, ale když jsi měla porodní bolesti a šlo o život tvůj a dítěte svolil, že můžete jet do porodnice autem a nemusíte na železnici nebo pěšky. A proto, ať ti nikdo nebere auta.
Já i můj manžel se také chováme ekologicky (třídíme odpad, omezujeme autom. dopravu, peru v ekolg. prášcích..) a budeme se snažit používat látkové pleny co nejvíc, ale určitě ani jeden netvrdíme, že nám nesmí do domu jednorázové plenky. Ještě jsem neměla miminko, ale už teď si umím představit situace, kdy je použiji.
Spíš je to extremistický pohled tvého manžela v čem je problém než v tom, že by ti někdo bral jednorázové plenky, ne ?
 Olina a dvojčata 19m 
  • 

Re: ekolog kontra realita 

(4.9.2006 18:51:28)
ahoj. Taky mám dvojčata a přes den jedem na látkových plenách jednorázovku pouze na noc.A to co ty popisuješ jsem jaksi nezažila.ˇVšestinedělí jsem žehlila kdž spali a pak už to nebyla potřeba. Od začátku peru jednou za tři dny a to trvá doteď. Dneska mi už děti pomáhají vešet plínky. A nemyslím si, že jsem je o něco okradla.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: ekolog kontra realita 

(4.9.2006 20:27:32)
Jolanko,

já tě naprosto chápu, NEBYLO to totiž TVOJE rozhodnutí, a proto používám látkovky, protože to BYLO MOJE ROZHODNUTÍ.

Můj vztah k látkovým plenkám je prostě takový, že "když je miluješ není, co řešit" :o)
 Kika, dcera 12/05 
  • 

ekomaniak v USA 

(5.11.2006 23:22:52)
Musim vsem v teto diskuzi podekovat, ze jste me privedli zpet k latkovym plenkam. Momentalne ziji v USA, ale mala se narodila v CR. Prvni tri mesice jsem pouzivala papirove i latkove, ciste z ekologickych duvodu (vzdycky jsem byla "trochu strelena", jak rikaji nasi). Po priletu do USA mi to v tom shonu s malou a novym prostredim nejak neprislo a vesele jsem zatezovala mistni skladky hromadou plenek. Az po case jsem narazila na obchody se zdravou vyzivou, kde mimo jine prodavaji i dalsi ekovyrobky: jar, praci prasek, apod. Pak jsem objevila v jendom supermarketu cele oddelni zdrave vyzivy a biopotravin, biokosmetiky, atd atd atd..... Pomalu jsem jimi zacala plnit nas bytecek a zatezovat vice nas rozpocet (manzel nejasal, ale uz je zlomeny i on). Ovsem to "nejhorsi" teprve melo prijit: po precteni vasich prispevku a komentaru mi doslo, ze jsem houby ekolog, kdyz nemam latkove pleny. Navic me vyplasily zminky o vlivu papirovych na zdravi ditete (klidne se nektere smejte, ale je to moje prvni a tudiz jsem velmi snadno vyplasitelna..:-). Tak jsem si na par dni sedla k internetu a brouzdala a brouzdala po mistnich webech, az jsem si vybrala. Krome bavlnenych (co si budeme nalhavat, jsou levnejsi) mam i nekolik kusu konopnych, vcetne konopnych vlozek, ktere davam male na noc. A muzu vam rict, ze na ne nedam dopustit. Osvedcily se vyborne: konopna plenka, vlozka (tu pridavam kvuli vetsi savosti, pres noc je v tom mala i 12 hodin) a vlnene kalhotky na to. Nepropusti nic a kdyby jen trochu, vlna to zachyti a postylku mame stale suchou. Vlna navic vyborne dycha, takze rano nemame vubec cerveny zadecek. Proste parada! (kdybych byla bohata, poridila bych si jen konopne :-).
Docela by me zajimalo,zda i u nas mate nektera zkusenosti s konopnymi plenkami nebo jak je to vubec s vyrobky z konopi a kde se shanjei. (Veskere me nakupy zde probehly pres internet.)
Dik patri i autorce puvodniho clanku, ktery celou diskuzi rozpoutal, protoze jsem sve internetove hledani odstartovla ze zmineneho serveru diaperhyena.com.

Vsem ekologickym maminkam preji hodne radosti s detmi a tem ostatnim vzkazuji to, co jsem nasla na jednom webu a co ekologicke maminky jiste vedi: "Ekologicke plenkovani je vsechno, jen ne levne." Marika, Kačenka 2 měs. 
  • 

Látkovky i pro další děti 

(5.9.2006 15:32:57)
Ještě jedna finanční výhoda látkovek je, že vydrží i pro další děti a když se začnou jednou rozpadat, budu s nimi mít okna :-)Čili úspora se musí znásobit.
 Pavla 
  • 

Re: Spočítala! -miminko latkove pleny odmita 

(5.9.2006 23:58:14)
Tak to se mate! Taky fandim ekologickemu pristupu obecne a zakoupila jsem plenky Popolini jeste pred narozenim dcerky. Bohuzel, dnes je dceri 7 mesicu a plenky nenosi. Mozna to bylo tim, ze jsme zahajili nase souziti delsim pobytem v nemocnici, kde bylo mozne dceru oblekat pouze do jednorazovek a tak objemnejsim Popolinkam neprivykla.. nevim. Kazdopadne je dcerka pomerne aktivni, jako malinka trpela na prdy. A kdyz jsem ji oblekala do Popolinek, vyrazne ji to snizovalo pohyblivost nozicek, coz ji rozcilovalo k nepricetnosti.A brisko zrejme vice bolelo. Zkusila jsem se k nim jeste asi 2x od te doby vratit, ale vzdy se stejnym vysledkem. Jeste urcite nejaky pokus bude, doufam, ze jak roste, tak ten nepomer vuci objemnym plenkam bude mizet. Holt i miminko je osobnost a rika si, co je mu prijemne. zajimalo by mne, jestli ma nejaka maminka podobnou zkusenost.
 Lída+2 


Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 11:17:36)
A víš, že jsou děti co se oprudí po jednorázovkách a to tak, že jsou rudý. To se mi stalo s maldším v poorodnice. Jedna značka reklanmovaná naší lyžařkou mi připtavila pár týdnů starostí.....

JAk jsme nasadila jednorázovky tak to zmizlo. Plenky jsem prala denně asi 20 -30ks a fakt mě to nijak neobtežovalo, protože jsem měla spavá miminka.
Kdyby nebyla spavá tak nevím, protože ta opruzenina se tam držela dost dlouho....
 Bumbi&05,08,10 


Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 14:10:55)
Winki,
plínky se nežehlí a narozdíl od jednorázovek se v nich děti opruzují méně. To je viď? Látkové pleny od dob čtvercovek ušly velký kus cesty...
 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 14:37:14)
Bumbi,
ale kus cesty, který za tu dobu ušly jednorázové pleny, je nepochybně nesrovnatelně větší.
Děti se v nich neopruzují už dávno, a když, tak jsou to typy, které by se oprudily i nahaté.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 16:25:12)
Winky,

nic ve zlém :o), ale ty pereš někde u potoka? To je tak strašná práce zmáčknout jeden čudlík na pračce?

Moderní plínky se navíc ani NEŽEHLÍ.

A proč by proboha mělo být dítě opruzené? Ono totiž opruzení nezávisí ani tak na typu pleny jako na dispozicích dítěte, prostě některé se neoprudí ani za nic a některé bys mohla přebalovat pořád a stejně bude opruzené, já používám na syna látkovky rok a nebyl opruzelý.

Chovat ekologicky by se měl v rámci svých možností chovat každý a možnost volby a materiálu ti nikdo neupírá, stejně jako trávení času - tu 1 hodinu týdně mě fakt nezabije a mé dítě to ani nepocítí (naopak strašně rád chodí koukat na pračku, když pere) a jiné prádlo snad taky pereš ne????
 maschul 


Re: Re: Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 18:07:57)
Ad.opruzeniny...zase jsme u správného používání...většina "látkových" dětí opruzeninami netrpí a z jednorázovej jsou také...:o)
A navíc...nesvádí víc ta skvělá suchost k tomu nechat dítě v jednorázovce třeba i více jak 5 hodin?
Pokud se trochu porozhlédnete ,dnes se nabízí již velké množství moderních látkových plen,které jsou tvarované jako kalhotky a nežehlí se...
 Kateřina, syn 4 měsíce 
  • 

Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 15:37:25)
Mila maminko, nedavno se nase rodina presvedcila, ze to nemusi byt nutne "sajrajt", jak se vyjadrujete - zcasti jiste spravedlive - o pracich prostredcich. Zavedli jsme pro prani plen - ale i vseho obleceni pro miminko mydlove orechy, plody stromu Sapindus muccorosi, ktere perou jemne a bez alergennich latek (jako napr. enzymy, nektere parfemy apod.). Jsou navic zcela setrne k zivotnimu prostredi, zadne fosfaty a spol.. V Cechach jsem je nasla v prodeji napr. na strankach http://www.mydlove-orechy.cz/cojsoumo.php. Prani s nimi vyjde citelne levneji, nez s konvencnimi pracimi prasky a (ackoliv jsem tomu na zacatku moc neverila) pere ucinne. Pokud ma nekdo velmi tvrdou vodu, muze doplnit prostredkem na zmekceni vody a ev. kyslikove belidlo.
katka
 Markéta, 4-letá dcera 
  • 

Re: A spočítal někdo, 

(3.12.2007 19:59:41)
Ahoj, prosím tě zkoušela jsi přidat k "ořechům" do pračky i sůl na praní (perkarbonát sodný-ve vodě se rozpadá na bělící a dezinfekční kyslík a sodu) při praní barevného prádla? Nesvětlá časem barevné prádlo? Nezůstávají vybílené stopy na barevném prádle? Díky. Markéta
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 15:44:03)
Jasně, že to někdo spočítal a byla jsem to já letos v lednu? Plenky, aneb jak jsem si vybírala
 maschul 


Re: A spočítal někdo, 

(4.9.2006 18:05:03)
Copak u Vás se jinak nepere? :o)
Nic ve zlém,ale pere každý,plenky až tak nezatíží počet praček za týden,navíc je možné je při správném zacházení dát předem na jedno máchání a pak přidat další "bílé"prádlo.
Většina mamin ,co používají látkové pleny pere v ekolohgických a ekonomických prostředcích...tak asi toli velice zkráceně k "sajrajtům" apod.
 zuzkasim 


Re: Spočítal a byl velmi mile překvapen:-) 

(11.9.2006 23:18:37)
Jo, není zas až tak těžké to spočítat. Každá pračka má svou spotřebu el. energie i vody v návodu, prášky aspoň já osobně používám jedině bez fosfátů, uvažuji o tom vyzkoušet i mýdlový (jelení) sliz (to je nastrouhané jádrové mýdlo se sodou). Plenky Bambinomio, které používám se nežehlí, ani se to nesmí. Jde jen o to snažit se shánět informace, uvažovat a nebýt líná:-)
 Janka, Méťa 09/05 
  • 

Prodej vlňáčků 

(4.9.2006 10:34:49)
Nemá někdo zájem o plenky popolini - vzorek, plinky 3x biobavlna + sací vložky + vlňáčky M. Vlňáčky nepoužité, plínky 1x prané, vše za 500 Kč. E-mail: dargosek@post.cz
 Hanče,K03,F07,M8/10 


Ajak to děláte v noci s tříletýma? 

(4.9.2006 11:17:44)
Látkové pleny jsem používala dlouho, dokud malej nechodil přes den na nočník. Ale na noc a cesty vždy jednorázovky, takže jsem jich také moc nespotřebovala. S těma látkovýma mi pomáhal manžel. První dva měsíce je žehlil on, pak jsme je nežehlili. (Je to moc fajn chlap)
Na noc stále ještě dávám jednorázovky,i když mu budou brzo tři.Kryštof totiž hodně dobře spí a pokusy ho v noci nosit na záchod, nějak záhadně ho nechat v polospánku vyčůrat a zase odnést zpatky jsem při jeho téměř 16kg asi po 14ti dnech vzdala. Navíc mu ty plínky oblékám až po usnutí, neboť je na sobě již nesnese
(ale ráno mu nevadí,asi se v nich špatně usíná)
 marec 
  • 

Re: Ajak to děláte v noci s tříletýma? 

(4.9.2006 13:33:33)
Když jsme byli ve třech letech na prohlídce, doktorka poradila, naposled dát pít do 18.hod.,před spaním vyčurat a bylo to.Syn byl sice zvyklý na svou usínací lahvičku,ale dali jsme mu ji v těch 6 a pak když chtěl pít tak už jen vodu. A během týdne byl problém vyřešen a byli jsme bez plen. Když se nám stalo, že se napil později, dávali jsme ho asi kolem 22.-23.hod na nočník. Vyčural se a spal dál ani o ničem nevěděl. Do postele se dají koupit jednorázové podložky,když se náhodou stane nehoda.
 Eva 
  • 

Re: Re: Ajak to děláte v noci s tříletýma? 

(4.9.2006 14:12:59)
Jen se chci zeptat na ty jednorázový podložky.
Dají se použít i pro starší děti (myslím 5 let)? Z jakýho je to materiálu? Klukovi se stane nehoda tak 1x za rok (když se moc napije). Spíš asi ne, asi by to ta podložka nemusela vydržet.
Jinak Bezplen se dá praktikovat snad jen v zabezpečeným prostředí, např. jak popisuje jedna maminka. Já si podle zkušeností nadělala s Bezplenem ještě víc prádla, než s plínama :-)
Jsem také příznivcem látkových. Vždycky mě s kočárkem zastavovaly maminky a divily se, jak můžu stíhat prát plíny, a s 2 dětma (viděly prádlo na balkoně). Vše se zvládlo. Nebylo to na furt.
 marec 
  • 

Re: Re: Re: Ajak to děláte v noci s tříletýma? 

(4.9.2006 15:27:50)
To jsou podložky,který se používají pro dospělé staré lidí,kteří neudrží moč,takže to vydrží i pod dítětem. Dají se koupit většinou ve zdravotních potřebách,možná i v lékárnách.Většinou asi celý balík,jedna by měla vyjít cca na 10-12kč.Cena je podle velikosti. Já je u nás můžu kupovat jako kusovky,což je výhoda.
Je to stejný materiál jako jednorázové přebalovací podložky,jen bez obrázků a větší.
Manipulace s 16-ti kilovým dítetem fakt není nic moc,já na to volám manžela a naše děti nespí v postýlkách,tak se dají přesunout z postele na nočník.No a nakonec,nejsem žádný drobeček, takže to zvládnu i sama,ale chápu,že pro subtilnější maminky je 16 kg docela dost,na to někdy zapomínám.
 Markéta, syn 4r. 
  • 

Re: Ajak to děláte v noci s tříletýma? 

(4.9.2006 13:56:31)
My jsme prckovi sebrali plínky na noc, když mu byly tři a něco. Napřed jsme čekali, až bude plínka ráno suchá, pak jsme usoudili, že do puberty čekat nebudem, takže jsme ji odebrali. Přesto, že jsme ho v noci vysazovali na nočník, nepravidelně se počůrával ještě asi dva měsíce.Pak se počůrávat přestal, ale vysazovali jsme ještě asi další dva měsíce. Souhlas, že manipulace s dítětem, které váží 16 kilo, je dost těžká. Ovšem máme z té doby krásné videozáznamy dítěte v bezvědomí na nočníku. Pak jsem několikrát usnula dřív, než byl čas na vysazování - a ejhle - nic se nestalo. Takže možná, že jsme se s vláčením bezvládného pytle zbytečně trápili.
 Eva K 
  • 

čtvercovky 

(4.9.2006 11:36:01)
Ahoj, já používám klasické čtvercovky a na noc či delší výlety Pampersku. Připadá mi to ekologičtější a navíc nemají jednorázovky mou důvěru podkud jde o nezávadnost.

První měsíce to bylo opačně, hlavně jednorázovky, občas látková.

Ve vedrech jsem místo plenkových kalhotek používala bavlněné pleny na uchycení. Sice to občas prosáklo, ale holka nebyla udušená.

Uznávám, že s látkovými je více práce, hlavně skládání. Ale není to zase taková hrůza, dá se to dělat v obýváku a mít mimčo pod dozorem. Prášek bez fosfátů a ocet místo aviváže, nežehlím.

Dávám jednu či dvě čtvercovky (na procházku vložku Anežka) a kalhotky BambioMio. V těchto se nemusí dávat sklad drak, udrží plenky poskládané na obdélníky. Chci koupit ještě vlňáčky, aby to bylo opravdu větrací. Lucka se neopruzuje, jen ve vedrech v papírové pleně.

Různé "lepší" látkovky např. Popoli mi připadaly drahé na vstupní investici a ušetří vlastně jen to skládání, ekojednorázovky drahé a učit novorozence na nočník mi nepřipadá v mém případě reálné. Poznám na Lucince, že už čurá, ne předem:-)). Asi by to šlo, "chodí" čurat po kojení a po probuzení, ale nějak mě tahle varianta vlastně ani nenapadla:-)).

Toť má zkušenost.

Eva
 Kamila (Kačka, 2 roky) 
  • 

Re: čtvercovky 

(6.9.2006 13:40:31)
Také jsem používala látkové čtvercové pleny. Měla jsem jich 60, prvních 6 neděl balení po třech, takže jsem denně prala přes 40 plen. Zezačátku žehlil manžel, pak jsme jen skládali, večer u televize to nedalo skoro žádnou práci. Prala jsem pleny do 1 a 1/2 roku (pak již nebylo plen třeba), od té doby dávám Pampersku na noc. Papírová plena je skvělá na cestování, ale jinak dávám přednost látkovým. Na papírové mi je nepochopitelné, co je v ní tak skvělého - chemického, že se moč přemění na gel. Takovou chemii přeci nedám své holčičce přímo na rodidla a močové cesty. Na ekologii a odpad nehledě. A dále na správný vývoj kyčlí!
 Eva K 
  • 

Re: Re: čtvercovky 

(8.9.2006 14:09:58)
Přesně tak! Jednou jsem počuranou plenu rozstřihla, maminky divte se mi, a byla jsem v šoku, jsou tam namletí gumový medvídci..
Už dáváme látkovky i na běžné procházky, jednorázovky jen při celodenní pobytu jinde a na noc. Teď chci zkusit na noc vlňáčky, tak uvidíme. Plen nemám tolik, jen tak 45 ks. Ale nějak s tím vycházíme:-).

Eva
 Eva K 
  • 

Re: Re: čtvercovky 

(8.9.2006 14:09:59)
Přesně tak! Jednou jsem počuranou plenu rozstřihla, maminky divte se mi, a byla jsem v šoku, jsou tam namletí gumový medvídci..
Už dáváme látkovky i na běžné procházky, jednorázovky jen při celodenní pobytu jinde a na noc. Teď chci zkusit na noc vlňáčky, tak uvidíme. Plen nemám tolik, jen tak 45 ks. Ale nějak s tím vycházíme:-).

Eva
 Lusík 


Mydlovy sliz 

(4.9.2006 11:38:45)
Nemate nekdo vyzkousene, jestli mydlovy sliz vypere i fleky od hovinek dobela? Me i po okamzitem vymachani pokakane plenky, posleze namoceni, posleze vyprani na 95C v Arielu fleky zustanou. Cim to je? Pomuze mi sliz?
 Bettyna+P 09/05+M 09/09 


Re: Mydlovy sliz 

(4.9.2006 13:56:33)
Zkus žlučové mýdlo - já používám tekuté, po přemáchnutí tím skvrnu naplpu a hodím k ostatním plínám a skvrny se vyperou (používám sliz, předtím Missivu)
 Anakonda+2 


:-))) 

(4.9.2006 11:58:15)
Já nedám na jednorázovky dopustit. Asi nejsem žádný ekolog, ale je to tak. Tak ať žijí jednorázovky. PS: možná, že až budu mít další děcko, že změním názor:-)))))))
 Hanka,3 deti 


Re: Moltex 

(4.9.2006 12:50:12)
Ja na sve prvni dite pouzivala plenky latkove, na druhe dite tak napul a treti uz ma pouze jednorazovky. Moc dobre si pamatuji dobu, kdy jsem DENNE cpala pleny do pracky, vyndat, povesit, sundat a slozit (prvni 3 mesice i zehlit). Jak to delaji mamky, ktere perou 1x za 2-3 dny? Myslet na ekologii je krasne, ale pro mne je cas mnohem dulezitejsi.
 Sylvie 


Re: Re: Moltex 

(4.9.2006 13:01:06)
Já dávám na noc jednorázovky, přes den většinou látkovky. Spotřebuji jich tak 5-6 za den, to by se denní praní neoplatilo :o) Ale používám je až od 4 měsíců, jak je to u úplných mrňat, to nevím. Moje zkušenost je, že hrozný :o))) ale to bylo ještě u prvního děcka s normálníma plenama a hlavně obyčejnými levnými igelitovými kalhotkami.

S.+++
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Moltex 

(4.9.2006 16:52:19)
Mít dva dny pleny namočené.... Hmm... Bydlela jsem se švagrovou a její malou dcerkou, ten pach z namočených plen mi pronásledoval ještě několik let. Proto jsem i před 11 lety začala kupovat pro své dítě jednorázové (předražené, žádný zadeček v suchu :-) ) plíny, jenom abych už to nemusela čuchat. Je možné, že rodičům pach plen dítěte nevadí, ale už to neplatí např. pro návštěvy a ostatní členy rodiny. (A to měla uzavíratelný kýbl) :-)
 Bob the Ghost 


Re: Moltex 

(4.9.2006 14:41:45)
Madelaine,
a dáváš je na kompost na zahradě, nebo je házíš do popelnice?
 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: Moltex 

(4.9.2006 15:16:43)
No tak když to vidlema prohrábneš do spodních vrstev, tak už na nich za těch pár měsíců musí být jasně vidět, jsou-li kompostovatelné čili nic.
 Bob the Ghost 


Re: Re: Re: Re: Re: Moltex 

(4.9.2006 15:39:50)
Jéžiš Madelaine,
nebuď fajnovka. Z žádného kompostu nic voňavého do ovzduší neuniká.
Ať je to, co je to, určitě je to lepší, než kdyby plíny hořely ve spalovně.
 marec 
  • 

Re: Re: Re: Moltex 

(4.9.2006 15:32:37)
A jak vám pak roste zelenina?:-)
 Marika, Kačenka 2 měs. 
  • 

Re: Moltex 

(4.9.2006 18:56:12)
Můžu se zeptat, na kolik vyjdou tyhle plenky v Německu? Já je objednávám na netu a vyjdou dost draze...
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Moltex 

(4.9.2006 20:46:14)
Mariko,

teď prý jsou v Německu v Kauflandu za 6,90 Euro
 Radka, 1 cácorka 
  • 

gynekologické obtíže 

(4.9.2006 12:44:29)
Ahoj,
dcerce jsou 2 roky, používala jsem pleny oboje, doma a přes den i na procházku látkové, na noc jednorázovky. Látkové pleny jsem prala 1x denně, žehlela 3 měsíce.Přebalovala jsem hned, jak byla plena mokrá. Přes pleny jsem měla super kalhotky, bez igelitu, ale jen málokdy to odneslo i oblečení. Jednorázovky máme odzkoušeny různé, Pampers a modré HH dcerce vyrobily ekzém barvy a velikosti ruského praporu. Vždycky po 20 minutách byla neklidná, plakala a kůže červenala. Teď máme pleny (nočníkujeme od 17 měsíců) jen na spaní a dlouhé cesty do auta. V necelém roce měla pořád nález v moči, dětská lékařka nás posílala na nefrologii, chtěla dát ATB a nefroložka nechala nabrat cévkovanou moč - ta byla OK. Malá měla gyn. zánět, pak i výtok. Měla opak. výtěry, čípky a gynekoložka nám řekla, že to je právě následek jednorázovek. V čekárně sedělo malých holčiček vždycky spousta. U kluků mohou pleny způsobit zase neplodnost tím, že v pleně se přehřívají varlátka.
 *Owls* 


Re: gynekologické obtíže 

(4.9.2006 13:46:25)
Je mi líto, že měla tvoje dcerka potíže, ale je to absolutně první dítě, které s tímto problémem z jednorázovek znám. Od Dr. mi připadá toto tvrzení dost odvážné a spíš si představuji, že bez podrobných zkoumání by tak akorát mohla prohlásit, že to není vyloučené. Ale je to jedno. Důležité rozhodně je, že jsi se pro něco rozhodla a dcera je nyní v pořádku:-) Já se snažím chovat ekologicky kde to jenom jde, odpad třídím, ale jak už tu někdo psal Pamperskám ZDAR!!!
 Klarisa 
  • 

Re: gynekologické obtíže 

(4.9.2006 13:59:17)
Ja mam potize se zanety uz vice nez 5 let a mela jsem latkovky, moje segra mela jen jednorazovky a potize nema. At zije generalizovani!
 Lesina 
  • 

Re: gynekologické obtíže 

(4.9.2006 15:52:48)
Ja bych teda negeneralizovala - ono zalezi i na tom, jak casto prebalujes, jak peclive miminko pri prebalovani ocistis - zvlast u holcicek je treba dbat, aby nikde nezustal zbytek stolice... Je mozne, ze vznikle potize nejsou zpusobene jen plenkami...

I ja se pridavam, ze jednorazovky jsou super vynalez.

Lesina
 Radka, 1 cácorka 
  • 

Re: Re: gynekologické obtíže 

(4.9.2006 16:13:41)
čistila jsem malou při přebalování důkladně, později jsem ji i sprchovala. U holek je dost snadné, aby se stolice zanesla i do pochvy - u jednorázovek i látkových. Je to naše zkušenost, praxe dětské gynekoložky. Vliv plenek na mužskou potenci budou řešit naše dcery!
 TIKYTAKY 


Re: gynekologické obtíže 

(16.9.2006 23:47:40)
Je to poprvé, co slyším, že jednorázové pleny jsou viníkem zánětů u holčiček, opravdu jsem se s takovou ráznou diagnózou nesetkala, tak mě vážně překvapila. A ta neplodnost u kluků... Tvrdí se, že nošení slipů u pánů není vhodné, dochází k přehřívání spermií, ale... slipy jsou bavlna, látkové pleny jsou bavlna... tak proč se to dává za vinu jen papírovým jednorázovkám, když oboje je na těle stejně, možná si dovolím tvrdit, že papírovky nemá dítě tak přicuclý na sobě jako látkovky... fakt o tomhle problému nic nevím , proto to rozebírám, protože mě to prostě přišlo na mysl, tak pokud k tomu je nějaké lepší vysvětlení... díky!
 al. 
  • 

můj názor 

(4.9.2006 13:33:33)
To vše je moc krásné, že spousta rádobyuvědomělých matek chrání životní prostředí. Myslím si, že jedinci toto životní prostředí stejně nezachrání. Navíc toho promarněného času, který můžu věnovat svému dítěti místo praní, žehlení (a shánění) ekologických plen!!! Galerie fotek je celkem zábavná, hlavně čtřleté děti s plenami...
Vše je otázka volby, to už tu bylo řečeno. Doporučuji vrátit se do dřevěnic a nemít elektřinu.
Bláznům zdar.
 Klarisa 
  • 

Re: můj názor 

(4.9.2006 13:50:39)
A nejezdit autem, autobusem, vsechno si pestovat, dobytek doma chovat, nepouzivat plyn, elektriku, praci prasky... (jakpak prali pleny nasi predkove?) Nebo se uchylit rovnou do jeskyne k ohni?
 maschul 


Klariso... 

(4.9.2006 18:50:48)
jsem zvyklá že nás posíláte kamsi :o)))
A nevšimla jsem si ,že by tu někdo tvrdil,že je až tak super ekolog...já auto používám a taky plno jiných věcí...a někdy je mi to i líto,ale jsem taky konzumní človíček...no...
Jen nevím,proč se tolik durdíte...každému vyhovuje něco jiného...stejně jako tu plno lidí píše,že třídí odpad a pod.
My jen používáme látkové plenky :o)

Tak se hezky rozčerti a označ nás jak chceš a dál dělej co Ty považuješ za nej...je to přeci Tvoje volba
 Marika, Kačenka 2 měs. 
  • 

Re: můj názor 

(4.9.2006 14:18:39)
Nesouhlasím s tím, že jednotlivci nic nezachrání. Jak jinak se to dá dělat, než začít sám u sebe? Ty "rádobyuvědomělé matky" jdou alespoň příkladem svým dětem, nicméně nevím, jak je to u vás - házíte odpadky z okna nebo lijete olej z auta do potoka, protože jako jednotlivec stejně nic nezachráníte? Tohle říkáte vašim dětem?
Jedna věc je extremismus a druhá ignorance. Nikdo nikomu nic nevnucuje, každý, ať dělá, co může v rámci svých možností. Ani já se nechovám zcela ekologicky, za spoustu moderních vymožeností jsem vděčná - nicméně životní prostředí mi není lhostejné a lidi, co se snaží přírodu nezatěžovat spíše obdivuji než abych je nazývala blázny (mohu posoudit - 2 roky jsem pracovala na psychiatrii :-)
 Iva 
  • 

Re: Re: můj názor 

(4.9.2006 17:09:31)
Díky Mariko,

mluvíš mi z duše.
Proto, aby se člověk choval ekologicky nemusí být extremista. My se také snažíme chovat ekologicky, peru v ekolog. práších, třídíme odpad, omezujeme aut. dopravu apod., a nevidím to jako "já nic nezměním". Snažím se kupovat bio hovězí a vejce, protože zvířata při chovu žijí v mnohem lepších podmínkách než při intenzívním chovu, ale neznamená to, že do úst nevezmu jiné potraviny.
Někdy stačí se zajímat a být informovaný (a nemusí to člověka ani nijak omezovat), někdy se i uskromnit a omezit, ale nikdo po nikom nechce, aby se vracel do jeskyní. Každý máme svoji volbu. A lidem, kteří pochybují, zda to má smysl, protože nic nezmění, bych ráda vzkázala, že na to rozhodně nejsou sami. Když to nejde podívat se po sousedech doma, tak možná bude inspirativní to jak žijí lidé např. v Dánsku.
 Toranoko 
  • 

Re: můj názor 

(4.9.2006 14:43:52)
No, podle me prave jednotlivci zmuzou vic nez masove akce - kdyby se kazdy jednotlivec choval ohleduplne, bez toho,aby prvne pozadoval zaruku, ze se tak budou chovat i ostatni, hned by to bylo veselejsi.

A nezalezi na tom, jestli se to tyka plen nebo neceho jinyho, at si kazdy vybere, a kdyz si vybere, nac ta kritika?
 Romča 
  • 

Re: Re: můj názor 

(4.9.2006 14:58:01)
Holky, proč se dohadujete o nějaké ekologii, všude jezdí auta, továrny nám rostou před očima a proč bych měla zrovna já mít nervozní uplakané dítě v bavlněných plínkách? Já rozhodně před porodem rozmýšlela, kterou variantu zvolit, nakoupila jsem bavlněné plínky, kalhotky, odhodlaná balit do bavlněných, ale tak zapařený zadeček jsem ještě neviděla. Zduřelé okolí pohlaví, zarudlá třísla..Ne děkuji, už nikdy. Koupila jsem Pampersky, podlehla jsem reklamě, ale byl to děs, malej byl věčně protečenej, měl moč na zadečku a mazlavý gel lezl z plínek. Bavlněná plína nám vydržela 1 hodinu, jednorázovka 4 hodiny. Začala jsem na doporučení používat fialové TESCO plínky a malej nemá žádné opruzeniny, nemusíme používat žádné mastičky a v těch tesco plínkách jsme přežili ty největší vedra letos v létě.
Neodsuzuji maminky, co balí do bavlny, ale mě stačí, že 2x týdně žehlím 30 ks plínek, co používáme bokem na spaní, podkládání, apod.
Jinak plínky prát na 60 je děs, jsou šedé a nažloulé, takže jedině vyvářka a spočítejte každý den (obden) vyvařovat pračku nebo dvě...

K těm pratelným vložkám se raději vyjadřovat nebudu, to mi připadá absolutně nehygienické a návrat tak do převálečného období. Já nepoužívám ani jednorázové, jsem příznivkyně tamponů, které neomezují ženu v ničem.
Počítám s debatou ohledně tamponů, to je mi jasné, ale věřte, že za posledních 10 let jsem neměla ani jednou zánět. Je to věc hygieny:-)

Čistým zadečkům 3x ZDAR ZDAR ZDAR

Romča
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: můj názor 

(4.9.2006 21:30:58)
Romi :o),

Miška je moc hodné miminko, mikdy moc neplakal, opruzelí jsme nebyli.

Mamka vzpomínala, že já když jsem byla malá byla byla jsem děsně uřvaná :oD, věčně mokrá, a zadeček jak opice a to plínky vyvářela a žehlila, nedělám ani jedno ani druhé a ani jedno neznám (zajímalo by mě proč :oD)

Na 60° peru i na 40° a nešednou mi, vodu máme tvrdou, peru ve slizu z Omino Bianko a někdy přidávám sůl na skvrny.

Ad VLOŽKY teď jsem je měla poprvé, měla jsem neobvykle silnou MS, byla jsem spokojená, bylo to opravdu příjemné nevadilo mi, že mají křidýlka (u jednorázových mi vždycky lepilo všude možně jen ne tam kde mělo, fakt mi to vždycky štvalo, když jsem jiné než křídlaté nesehnala).

Po použití jsem je propláchla pod vodou a hodila do kýblíku se solí na skvrny a pak vyprala s plínama. Docela přemýšlím o koupi Moon cupu (tampóny totiž nesnáším), ale tohle fakt chci vyzkoušet :o).
 Nelie 


Re: Re: Re: Re: můj názor 

(4.9.2006 21:51:31)
teda, Katko, smekam - moon cup!!!
 Eva K 
  • 

Re: můj názor 

(4.9.2006 16:01:51)
Recyklujete odpad? To je taky naprd, zase nějaká akce pro jednotlivce. Eva
 al. 
  • 

Re: Re: můj názor 

(4.9.2006 17:09:17)
Evo, kupuji jogurty v plastu, nápoje v pet lahvích, svým dětem jsem dávala jednorázové plenky (rozhodně ne do čtyř let jako paní v příspěvku :-)), přesto třídím odpad na sklo, papír, plast a ostatní - to je totiž dle mého názoru vše, čím mohu této zemi přispět. Byla ses někdy podívat na východě? Pole plné igelitových pytlíků, odpad továrny mířící přímo do moře, nebo co takto kouknout do Ruska? To je něco!!!.... Nezlobte se na mě, ale vedle tohoto je praní látkových plenek kvůli ekologii boj s větrnýmy mlýny.
Každý at si dělá co chce. Napsala jsem jen svůj názor, ostaně proto tady ten portál je, ne?
 marec 
  • 

Re: můj názor 

(4.9.2006 16:56:45)
A představ si,že kvůli nám,kteří se nechováme ekologicky, se naši potomci budou muset přestěhovat do dřevěnic a třeba nebudou mít elektřinu a bude se prát v potoce....Takže těm uvědomělým přeji zdar a sílu vytrvat.
A je důležité začít především sám u sebe,aby nám méně uvědomnělým šli příkladem.
Já jsem se z článku a diskuzí dozvěděla spoustu podnětných návrhů a rozhodně nebudu nad někým ohrnovat nos, když se snaží chovat ekologicky....
A že používat jednorázové plenky je to nejlepší... moje děti se taky pod nimi dost opruzovaly a pomohlo vložit do jednorázové látkovou plenu,aby se pokožka uklidnila.
 maschul 


Re: můj názor 

(4.9.2006 18:42:53)
Tvůj názor a to je dobře...
čtyřleté dítě?hm...a které to je?
je vidět ,že víš o nových plenkách a jejich používání málo,ale to se stává často.Nikdo neříká,že doba kdy se muselo v hrnci vyvářet 60 plena pak žehlit byla fajn...nebyla...ale tohle už se nedělá ...
 al. 
  • 

Re: Re: můj názor 

(4.9.2006 19:11:23)
Ale ale.... to je typické pro extremisty.
Jo a to čtyřleté dítě je tu:
http://rodina.cz/scripts/album/photo.ASP?id=798982&from_fid=7907&from_kid=0
 maschul 


Al  

(4.9.2006 19:14:34)
děkuju za ukázku...vypadá mile :o)

Ale to Ty určitě nějak odsoudíš...a cože je typické pro extremisty?
 al. 
  • 

Re: Al  

(4.9.2006 19:24:50)
odvolávat se na neznalost. to je typické pro extrémisty.
dítě je moc hezké, to jo, asi mu ta plena dělá vyloženě dobře, že ji musí nostit i v tomto věku. je to bezva reklama :-)
 maschul 


Aha... 

(4.9.2006 19:45:18)
...neodvolávám se na Tvoji neznalost...
I když ...:o)
A jasně ,že máš právo se vyjádřit,jak píšeš v dalším příspěvku ,ale vždyť my neděláme nic jiného než Ty :o)...píšeme svůj názor
Do dětí jiných se určitě nenavážím,jen ten kdo si o sobě může myslet ,jak je dokonalý to dělá.
Ale jak jsi už řekla...Tvůj názor ...
 al. 
  • 

Re: Aha... 

(4.9.2006 19:53:58)
Jo. Jsem mimo. Asi moje chabá neekologická inteligence neporozuměla tomuto:

"čtyřleté dítě?hm...a které to je?
je vidět ,že víš o nových plenkách a jejich používání málo,ale to se stává často"

není to náhodou o koze a o voze? prosím tedy o obšírnější rozbor toho, jak jsi to myslela. díky moc
podrobně jsem si přečetla všechny svoje příspěvky a rozhodně si nemyslím, že bych se do někoho navážela. jen jsem si dovolila říct SVŮJ NÁZOR.
 maschul 


Koza a vůz..klidně budu za tu kozu...:o))) 

(4.9.2006 20:10:59)
Al:Myslím si, že jedinci toto životní prostředí stejně nezachrání.
Maschul: asi ne,ale to neznamená ,že to enní nic platné...
Al:Navíc toho promarněného času, který můžu věnovat svému dítěti místo praní, žehlení (a shánění) ekologických plen!!!
Maschul:není vždy ntné žehlit a shánět ...tvrované plenky se nežehlí a shání se u nás velice dobře...
Al:Galerie fotek je celkem zábavná, hlavně čtřleté děti s plenami...
Mascul:to nebylo míněno jízlivě?tak to jsem jen Tvůj názor špatně pochopila...
Al:svým dětem jsem dávala jednorázové plenky (rozhodně ne do čtyř let jako paní v příspěvku :-))
Maschul:tak to také nebylo myšleno jízlivě?zase špatný výklad...můj
Al:...dítě je moc hezké, to jo, asi mu ta plena dělá vyloženě dobře, že ji musí nostit i v tomto věku. je to bezva reklama :-)
Maschul: ani tohle? jsem asi paranoidní..ach ach


 al. 
  • 

Re: Koza a vůz..klidně budu za tu kozu...:o))) 

(4.9.2006 20:43:15)
Tak abychom si rozuměly: očísluji tvé argumenty, abych je nemusela rozepisovat.
AD1: právě v tom jsem vyjádřila svůj názor. Myslím si, že v porovnání s tím co se děje jinde ve světě to nemá smysl. Tvůj názor je, že má smysl prát stovky plen, ztratit x hodin mácháním a zachráníš planetu. Fajn, dělej to, je mi to jedno.

AD2:jo, jediná moje neznalost je ta, že jsem nevěděla, že se nežehlí. Díky za osvětu, ani tohle mě neinspiruje k jejich používání.

AD3:to byla narážka na 4leté dítě s plenou, je jedno jestli látkovou, umělou, modrou, zelenou nebo fialovou. Asi jsi to opravdu špatně pochopila. Sorry.

AD4:zase to samé. narážka na dítě, které není postižené, nemá co dělat v plínách! Opět tvůj vztahovačný mylný výklad.

AD5:ano,v tuto chvíli mě nic jiného nenapadlo.

Myslím, že paranoidní nebudeš, jsi jen trochu jiná. Chytáš se handrkování o kraviny, místo toho, aby střeba zareagovala na argument, že polovina planety znečištuje zem daleko horším způsobem. Milá zlatá jsme v rozjetým vlaku k záhubě. Nikdy tento svět nedonutíš chovat se ekologicky. Tím méně používáním látkových plen.
Klidně dál piš, hrozně mě bavíš.
 maschul 


Re: Re: Koza a vůz..klidně budu za tu kozu...:o))) 

(4.9.2006 20:48:28)
já Tě pobavím ráda...familierně"milá zlatá" ...takže nikdo Tě přece nepřemlouvá...

a ...když už se řítíme do záhuby ...proč tomu nepomoci že?

Já se nehádám o jiné aspekty narušující ekologii...je jich spousta to jsem si vědoma dost...

Ale reagovat taky můžu ...že jo...
 al. 
  • 

Re: Re: Re: Koza a vůz..klidně budu za tu kozu...:o))) 

(4.9.2006 20:59:23)
já tě taky nepřemlouvám, pokud sis nevšimla.
dělej si co uznáš za vhodné. opravdu je mi to JEDNO.
já jsem tu jen chtěla vložit SVŮJ NÁZOR. evidentně ti není po chuti a když už tak vesele reaguješ, tak se nediv že odpovídám :-)

jo a kdyby mi moje čtyřleté dítě pomočilo v noci postel, radši to vyperu (v prášku značky Persil!!!), než abych mu na noc a priory dávala pokaždé plenu. toť další můj názor. A pusťte se do mne....
 maschul 


Re: Re: Re: Re: Koza a vůz..klidně budu za tu kozu...:o))) 

(4.9.2006 21:03:22)
ty máš dítě? :-O
 maschul 


Al... 

(4.9.2006 21:10:56)
...to byla zase veselá nadsázka...

taky přeju hezký večer...
 Eva, 2 dcery 
  • 

čtyřleté děti s plenkou 

(4.9.2006 20:51:02)
Pokud vím z jedné diskuze tak to čtyřleté dítě má plenku na noc. Já ze svého okolé znám minimálně tři čtyřleté děti, které mají pleny na noc, samozřejmě jednorázové.... A to už nevadí????
Podle naší dětské doktorky je noční pomočování normální u dětí do 6-ti let, takže tady není co řešit.

Také jsem slyšela názor, že moje dítě nebude dlouho chodit s takovým balíkem, a ejhle ona chodila v 11 měsících a sousedovic chlapeček, přestože měl speciální tvarovanou pampersku začal až v 15 měsících. A můj synovec, jelikož může použít pouze 3 pleny denně má večer takový balík z té nacucané jednorázovky mezi nohama, že plínky naší malé jsou vyloženě štíhlounké.
U starší jsem byla šťastná s jednorázovkama a teď s mladší jsem šťastná s látkovkama. Je to jak psala Katka, protože jsem se tak ROZHODLA SAMA.
 Pimpa 


Re: Re: Al  

(9.9.2006 12:41:45)
Milá Al.

Rozebíráš tady moje dítě. Ano, v době focení mu byly čtyři roky a v noci se počůrával. Způsobeno to bylo zřejmě tím, že se mu v rychlém sledu narodili dva sourozeci. Tolik pro tvou informaci, proč čtyřleté dítě může mít na noc plenku. Jestli k tomu máš ještě nějaký dotaz, klidně se ptej, ráda ti odpovím.
 zuzkasim 


Re: nejsme v době kamenné 

(11.9.2006 23:22:06)
Já nevím, ja u vás doma, ale u nás pere pračka, naházet do ní věci a zapnout knoflík zvládá s instrukcema i můj muž. Plenky Bambinomio, které používám se nežehlí, ani se to nesmí a i obyčejné, které používaly naše maminky se žehlily jen v šestinedělí.
 lucia1604 


oboje 

(4.9.2006 13:57:53)
Já jsem byla ještě v těhotenství rozhodnutá používat látkové pleny a jednorázové jen ze zečátku a na ven... pořídila jsem si Bambina a občas je používáme, ale ne moc často. Když se totiž malá počůrá (nebo si jenom trošku učůrne) je plena strašně mokrá... to jí radši zabalím do jednorázovky než aby se válela v moči... používáme hodně druhů jednorázovek a žádné nám nedělají problémy (naštěstí). Mýdlový sliz je super věc!!! A není to ani časově náročné si ho vyrobit :) peru v něm i ponožky a starší oblečení...
Jsem sice člověk, který má přírodu velmi rád, ale zase na druhou stranu je lepší používat jednorázové pleny než tanker, který vypouští ropu do moře... ikdyž jedno s druhým velmi úzce souvisí...
když někdo mluví o tom jak chce být ekologický měl by pro to dělat víc než jenom nepoužívat jednorázovky a třídit odpad... to je opravdu málo, ale i to se cení :-)))) Jen se mi nelíbí, že si někdo hraje na "Ekologa" a vlastně ekologické zásady porušuje denně. Třeba i používání igelitových pytlíků, tašek, vložek a tampónů, plastů, nerecyklovaného toaletního papíru... zní to asi směšně, ale ekolog v pravém slova smyslu nemůže být nikdo (skoro). Já jím nejsem a ani nechci být, jsem na to moc pohodlná :)
O bezlátkové metodě jsem už slyšela, ale nechápu jak může maminka poznat, že chce mimi čůrat... já to poznám tak vteřinu předtím... to se nedá stihnout :) a jak na to v noci??? To asi nesmí maminka ani spát?? :) Myslím, že jsou důležitější "starosti" s miminkem... třeba si s ním hrát :)
 mag 
  • 

diplomova prace? 

(4.9.2006 14:26:41)
muzete prosim napsat, co bylo tematem diplomove prace, pripadne odkaz na text diplomove prace? diky
 k.nosalkova 
  • 

Re: diplomova prace? 

(4.9.2006 15:24:18)
mag,
diplomka nese nazev "ekologicke alternativy plenkovych systemu na bazi ropy" a jeste neni dopsana
 Marika, Kačenka 2 měs. 
  • 

Moltex 

(4.9.2006 21:39:16)
Můžu se zeptat, kde jste čerpala informace ohledně chemikálií v plenkách Moltex? Používám je a docela by mě výsledek těch testů zajímal.
Děkuji.
 k.nosalkova 
  • 

Re: Moltex 

(4.9.2006 22:38:48)
mariko,
zkouska kompostovatelnosti moltexek:
http://ekoplenky.navi.cz/irskypokus

original v anglictine:
http://www.ecobaby.ie/composting/compost_caution_page.htm

ale pokusy australske vykazuji jine vysledky:
http://www.eenee.com/en-us/eco_nappy_degradation_trials.pdf

no a nejmarkantnejsi je rozdil mezi eko jednorazovkou a klasickou jednorazovkou:
http://www.eenee.com/en-us/pg_22.html

 Marika 
  • 

Re: Re: Moltex-díky 

(5.9.2006 9:04:37)
Díky.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: diplomova prace? 

(4.9.2006 22:13:44)
Kamilko,

děkuji, moc krásný článek :o), zaujal mě ten konopný flauš, zrovna dneska jsem četla pěkný článeček Ekoligických listech doufám, že se link zobrazí v IE to nešlo moc dobře v Mozille zase trochu blbne čeština, ale jen trochu :o)

A ještě nezmínila jsi se o Bambusu je taky eko a např. www.totsbots.com mají plenky z bambusového froté.

Tvá práce by mě zajímala, pokud by ti to nevadilo mohla bys pak třeba hodit link (pokud to bude viset na netu) na plenkovou diskuzi nebo mi třeba poslat kopii e-mailem? Myslíš, že by to bylo možné?

Děkuji :o), přeju hodně úspěchů při psaní a obhajování Diplomky, jakož i u jiných zkoušek :o)
 k.nosalkova 
  • 

Re: Re: Re: diplomova prace? 

(4.9.2006 22:55:23)
katko,
o bambusu taky vim, aby ne ;-)
ale doufam, ze az budu stat pred otazkou jakou plenku, budou k dostani ty skrobove s bunicinou konopnou a nocniky z konopneho plastu ;-) a to konopi bude evropske
navic se delaji latky i ze soji a -to se sice plen moc netyka- vlnene latky kombinovane s recyklovanou umelinou, tak se nakonec vyplati ty pet lahve recyklovat....
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: diplomova prace? 

(4.9.2006 23:07:33)
:oD

Nedávno jsem slyšela ve zprávách, že plocha osázená konopím se každý rok zvětšuje.

Problém vidím akorát v tom, že by se muselo nejspíš oplotit a nebo velkými písmeny napsat: TOTO JE KONOPÍ SETÉ PO TOM SE NEZKOUŘÍTE :oD a taky se může stát, že nějaký horlivý občan na to zavolá policii, ta ho ač bude řádně nahlášeno jako "technické", pole sklidí :o(.
 Milly36 


Jak dlouho se rozklada jednorazova plena? 

(4.9.2006 15:46:30)
Ahojky,
jak to, ze se tu nikdo jeste nepozastavil nad tim, ze jedna jednorazova plena ze rozlozi za 500 let!!!
To je prece ten hlavni duvod k pouzivani plen latkovych a podobne.

Driv jednorazovky nebyly (je mi 35), pak byly, ale pro vetsinu maminek moc drahe (me dceri je 15)...
Nevim, proc tu kdekdo svadi kdeco na latkove pleny. Jsem si jista, ze vetsina ceskeho naroda vyrostla na plenach latkovych a ze jsme vsichni zcela normalni a bez potizi a NASLEDKU:-)
Chcete mit pohodlny zivot, chapu. Otazka je, jakou sluzbu svym detem prokazujete do budoucna.
Mam stranku, na ktere je mnozstvi jednorazovek, ktere se denne vyhodi v USA (49 milionu), pro CR ci Evropu cisla bohuzel nemam.

Myslim, ze tohle stoji za zamysleni.

Milly
 lucia1604 


Re: Jak dlouho se rozklada jednorazova plena? 

(4.9.2006 15:56:12)
to ale neplatí jenom pro plínky... jezdíte autem, autobusem...? Kupujete rohlíky, které si dáte do igelitového pytlíku, a do čeho se oblékáte či obouváte??? Všechno škodí životnímu prostředí... Koupete se rádi? Myjete nádobí ve dřezu místo v myčce?? To zase spotřebovává hoooodně vody a voda ubývá... co bude až nebude voda?? To je závažnější problém... tím, ale nechci říct, že je vpořádku používat výlučně jednorázové pleny... problém je mnohem obsáhlejší... bohužel
 Lei 


Re: Jak dlouho se rozklada jednorazova plena? 

(4.9.2006 15:57:31)
Milly, souhlas. Sdilime planetu s kazdou jednorazovou plenkou (ci jejim zbytkem), ktera kdy byla pouzita...fuj.
 Lei 


Mokra plinka 

(4.9.2006 17:09:49)
To mne zaujalo v jedne reakci vyse:
"...byla jsem rozhodnuta pouzivat latkovky, ale nakonec je nepouzivam tak casto. Kdyz se totiz mala pocura, plenka je strasne mokra..."

To snad neni vada plenky, ale prosty fakt, ze je nasakla tekutinou, ne? Neni to tak, ze kdyz je mokra, tak ji vymenim? Naivne se domnivam, ze tak to funguje, ale coby nemamina si nejsem jista...:)
 lucia1604 


Re: Mokra plinka 

(4.9.2006 17:17:51)
to máš pravdu, ale měnit plenu každých 10 minut mi příjde jako otročina... miminka, teda aspoň to moje, pořád učůrávaj...
 Marta 
  • 

Re: Mokra plinka 

(4.9.2006 17:20:50)
Opet nechapu, proc tem, co pouzivaj pouze jednorazovky tak vadi ty, co pouzivaj latkovky? Proc vas to tak stve? Nikdo vas do toho prece nenuti a ty stale vymluvy, ze ten cas venujete diteti a ne plinam. Kdyz mate cas sedet na netu nebo koukat vecer na telku, urcite zvladnete i pliny, kdyz budete chtit. A kdyz nebudete chtit, tak proste zustanete u jednorazovek. Vzdyt je to tak jednoduche.
Taky jsem si v tehu rikala, ze se s latkovkama patlat nebudu. Pak me ale na netu zaujaly a par jsem si jich koupila. Nejdriv jsem si za jejich pouzivani nadavala, desne me to nebavilo a tak jsem se vratila k jednorazovkam. Pak ale prisel sok, maly dostal ekzem a to i na zadecku, neco hrozneho. Kozni rekla, zkuste latkovky. A ejhle, ekzem se velmi zlepsil, bohuzel nezmizel uplne, ale tech par flicku proti rude mokvajici prdelce je parada. Takze jsem nakoupila celou vybavu a ted muzu rict, ze po par mesicich uzivani mi to ani neprijde. Casove stiham v pohode a to maly skoro nespi. A jednorazovky pouzivam take, ale vzdy se ekzem zhorsi, takze je to skutecne jen na dlouhe vylety, i na kratke se snazime brat latkovky.
Takze proc byste me ted chtely kritizovat, delam to, co vy, to nejlepsi pro sve dite.
 lucia1604 


Re: Re: Mokra plinka 

(4.9.2006 17:35:40)
já myslím, že čas strávený u internetu a TV berou maminky jako chvíle odpočinku, můžou na chvíli vypnout a myslet na něco jiného než na celodenní kolotoč kolem mimi, většinou u toho mimi spí... to se o práci s plínkami říct nedá... ale taky mi to nepříjde jako velká časová zátěž... plínky musí prát všichni, ikdyž jsou jenom na utírání pusinky :)
Já používám látkovku tak 1x - 2x denně... Akorát se mi na těch Bambinech nelíbí to, že jsou moc velké... to pak musím malou oblíknout do oblečení o velikost větší...
 Gabe 
  • 

Recyklace !!!! 

(9.9.2006 13:54:44)
Ziji v zahranici a jednorazove pleny se zde zcela bezne recykluji. U kazdych jesli je umisten kontejner a recyklovaci pytle.Kazdy rodic si muze vzit domu pytle a plenky skladovat a cca 1x do tydne pytle proste dovezt. Nestoji to ani penize ani namahu.
Nechapu, proc by to nemohlo jit i v CR!
 Linda, 1 dcera 
  • 

To je ale ulítlé! 

(4.9.2006 19:21:18)
Tak bezplenková metoda mi přišla fakt ulítlá. Možná tak někde u domorodců, kde je teplo a všichni chodí nazí. Ale u nás a v naší kultuře?! To bych chtěla vidět, jak někdo hlídá novorozeně, kdy čůrá (četla jsem, že novorozeně čůrá každých 20 minut). Osobně mám starostí s dítětem i tak dost, ještě řešit takové ptákoviny...
 10.5Libik12 


Na rovinu 

(4.9.2006 21:00:40)
Rozesmály mě úvahy o milovanějších dětech , co nosej jednorázovky.
Já klidně připustím, že malá má jednorázové, protože jsem líná. A také ve mně hlodá červík pochyb.
Jednotlivec zmůže, nezmůže, já myslím, že jo a pokud ne, tak jednou holt budou zákony na donucení miliard jednotlivců.Pochopitelně nepřímé - daně do na neekologické výrobky, dotace na ekologické ap. Nakonec trochu už to funguje se spotřební daní u cigaret a my kuřáci ani nereptáme. Akorát nám vadí, že jsme v tom trochu sami, zatímco ostatní nám tu planetu hezky devastujou jinými pěknými sajrajty a ještě mluvej o tom, že je to kvůli lásce k dětem:)))))
 Čuťas,Váša a Šáša 


Re: Na rovinu 

(4.9.2006 21:46:35)
Díky za tu upřímnost. To se musí ocenit.
 Samy***Vinco5/03***Grétka7/07 


Re: Na rovinu 

(4.9.2006 21:48:56)
Všimli ste si, že sa debata zvrhla na vzájomnú opozíciu jednorázovky=neekologické X látkovky=ekologické?
Chudák autorka článku.
Je tu predsa varianta jednorázovky ekologické. To je predsa skutočný kompromis medzi "moderným" pohodlím a minimalizovaným dopadom na životné prostredie.

TAkže moja otázka znie - za predpokladu, že budete mocť zachovať čisté zadečky, neinvestovať čas do prania látkových plienok a venovať ho dieťaťu, budete ochotné v mene ekologickej zodpovednosti investovať vyššie čiastky do rozložiteľných jednorázoviek???
 k.nosalkova 
  • 

Re: Re: Na rovinu 

(4.9.2006 22:58:02)
samy,
ja si jako chudak nepripadam, protoze nezastavam zatim zadny nazor ;-)

ale vyvoj diskuze me opravdu prekvapil, taky bych spis cekala, ze to bude eko jednorazovka versus eko latka, no co uz

ja bych nejspis sahla po eko jednorazovce
 jitule 
  • 

Re: Re: Re: Na rovinu 

(5.9.2006 1:56:50)
Jinak sem obcas na diskusi chodi bora a ta se v plenkach taky vyzna moc dobre! Boro, kde jsi!
 bora 
  • 

Re: Re: Re: Re: Na rovinu 

(5.9.2006 16:29:36)
jitule, ja to tu sleduju
tesi me ze si nekdo bezplinek vsiml, ale pokud neni zajem, nemam moc co psat, ja se v plinkach nevyznam :-)
 lucieennaa 


jak prat latkovky bez teple vody 

(5.9.2006 4:48:34)
holky, vy se porad na rodince hadate, na jinych serverech se nehadaji, ale radi si, tak mi prosim misto toho taky poradte, mimco se narodi v listopadu, ale uz ted o tom premyslim jak budeme balit. zijeme v karibiku, kde z kohoutku tece studena a mirne slana voda. premyslela jsem o latkovkach, ktere bych si koupila v CR, ale jak je budu prat? je fakt, ze se budu vracet velice brzy do prace, tak bych take nechtela, aby s tim manzel nebo tchyne meli moc prace nebo aby to tu v tom horku smrdelo. hlavne tu moc velky vyber papirovych neni, myslim pampers a huggies, ktery zrovna nejsou nejlevenjsi. a mydlove vlocky to taky nedame, bohuzel jsme tu 100 let za opicema....tak co vy na to?

p.s. ac je mi to velice lito, tak ekologie jsem opravdu nedorazila ani vzdalene a bohuzel si uvedomuji, ze takhle s prirodou naklada vetsina sveta, tak si myslim, ze vase zabomysi valka nekde v Horni Lhote nasi zemi nezachrani, ikdyz je to moc smutne...
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: jak prat latkovky bez teple vody 

(5.9.2006 13:08:26)
Lucieennoo,

zajímalo by mě, jak řešíš praní teď? Asi to není lehké, viď?
 k.nosalkova 
  • 

Re: jak prat latkovky bez teple vody 

(5.9.2006 16:34:46)
je, lucie,
vy byste byli adepti na ty americky gDiapers - ty se daji i splachnout - a me by zajimalo, jak to funguje v praxi - nechcete to zkusit?
 lucieennaa 


Re: Re: jak prat latkovky bez teple vody 

(5.9.2006 20:41:48)
holky, jenze ty americke se daji zase koupit jen v americe, na to abych si je nechavala posilat DHL nemam. navic nevim, jestli by to mistni zachod splachnul a neucpal se. tady se pere jen ve studene, nejlepe je mit vsechno pradlo bile a pridava se chlor + prasek na prani + avivaz. barevne pradlo s fleky musim nejdriv zaprat spec. mydly z evropy - chlor samozrejme nemuzu pouzit... vyprany to je dobre, ona tady neni spina, tady se jen zpotis a vlastne to tricko mas na sobe jen 2 hodiny a leti do pradla, takze to jde. jak se perou detsky veci, to zatim nevim, zadny detsky prasek tu nemaji a chlor asi neni dobre reseni co?
klarko napis mi www tech americkych plinek, treba tu maji nejaky kontakt, mrknu se na to.
dekuji.
 lucieennaa 


Re: Re: Re: jak prat latkovky bez teple vody 

(5.9.2006 20:44:45)
promin, kamilo, uz to vidim, mas tam i nejaky web, mrknu na to. a jeste diky za zajimavy clanek.
 lucia1604 


eko pleny 

(5.9.2006 7:00:33)
až se budou eko jednorázovky prodávat i v supermarketech tak pak o tom bude jistě uvažovat víc lidí... ale objednávat si plenky přes internet a nejlépe hodně velké možství najednou, aby se třeba nemuselo stát, že plenky dojdou... to není zrovna nejšťastnější řešení... proč se ty eko plínky nedají normálně koupit? Třeba i v lékárně? Jsou prostě "nedostupné"!!! Mnoho lidí o nich nemá ani tušení a když jo tak neví, kde je koupit... to je ten problém, proč lidi o nich ani neuvažují... Výrobce by měl alespoň udělat reklamu a distribuovat výrobek třeba do těch lékáren... Každý nemá doma internet, aby si plínky každých 14 dní objednával...
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: eko pleny 

(5.9.2006 12:43:52)
Lucko,

souhlasím s tebou, že by i jednorázové ekoplenky používalo víxc lidí, kdyby byly dostupnější i jinak než jenom přes net, např. právě v Německu je mají i řetězce (např. ten Kaufland, ale i jiné nejspíš), ale aby byly více dostupné musí je taky uživatelky jednorázových plenek VYŽADOVAT třeba i u těch řetězců.

Seznam prodejců

Třeba by stálo za to se v lékárně poptat, chtít je a případně dát i odkaz na dovozce.

Kontakt je:
polečnost Švejnohová a přátelé s.r.o.
Konstantinova 1481/20
Praha 4 - 149 00
Česká republika

Tel: +420 267 910 430
Fax: +420 267 910 433
Mobil +420 603 320 567
E-mail: ekoplenky@navi.cz
 mag 
  • 

kompostovatelne jednorazovky 

(5.9.2006 10:15:50)
Kompostovatelne jednorazovky vypadaji jako rozumna varianta, jen mam otazku na ty, kteri je pouzivaji: jak to funguje v praxi? Mate doma nejaky (obrovsky) kybl a po case jej vyvazite na nejaky (verejny) kompost? Vysledny kompost mate na zahrade? Otazky prosim berte bez spetky ironie, klidne bych do plinek investovala, ale nepochopila jsem, co delat s odpadem. Kdyz uz jsme u toho, myslite (asi otazka na autorku nebo nekoho jineho fundovaneho), ze ma smysl tridit obycejne jednorazovky?
 Pat 
  • 

Damske vlozky, pomucky pri inkontinenci 

(5.9.2006 10:57:31)
Myslim, ze ekologickych zatezi existuje ohromna rada. Az uzkoprse mi prijde se tolik zabyvat detskymi jednorazovymi plenkami, ktere provazi deti do ca. 2 let. Vzdyt staci zminit jen vyrobky na stejne bazi, ktere jsou vyuzivany casteji a jejich zatez tak musi byt jeste vetsi. Nebo se tady snad najdou zanicene ekolozky, co navrhnou misto vlozek pro damy nebo ruznych jednorazovek pro inkontinentni seniory bavlnene plinky?
 maschul 


Re: Damske vlozky, pomucky pri inkontinenci 

(5.9.2006 11:39:41)
Ano Pat,najdou se i takové :o)
dokonce jsou odkazyna tyhle pomůcky v této diskuzi
 Marta 
  • 

Re: Re: Damske vlozky, pomucky pri inkontinenci 

(5.9.2006 13:40:44)
No Pat,
jenze to dite do svych 2 let ma denne spotrebu treba 10 tech plenek, coz mi teda neprijde malo. MS mas tak 5 dni a spotrebu uz si nepamatuju, nemela jsem ji skoro 2 roky a navic jsem pouzivala tampony. To bude ten duvod, proc je to vic na ocich.

Ja proste stale nechapu, v cem je tady problem, at si kazdy pouziva, co chce nenavazi se do toho druheho. Proste ja budu pouzivat latkovky a ty jednorazovky, tvoje volba, tvoje vec. Ale fakt nevm, proc nekdo nekomu nadava do blaznu nebo chudaku????? To je jako kdyby "masozravec" nadaval vegetarianovi, ze neji maso, protoze ho prece ji vetsina lidi. Takze nekteri prispevatele, vzpamatujte se a myslete nad tim, co pisete.
 lucia1604 


Re: Re: Re: Damske vlozky, pomucky pri inkontinenci 

(5.9.2006 20:15:40)
bohužel jsou lidi, co vegetariánům nadávaj, že nejí maso... a je jich hooodně... vím to z vlastní zkušenosti :(
 Pat 
  • 

Ekologicka setrnost vs. ekonomicka dostupnost 

(5.9.2006 16:07:20)
Verim, ze spousta novinek, ktere autorka okoukala v zahranici a v nejake nasi specializovane distribuci se daji koupit, budou vzhledem k nasim prijmum i ve srovnani s cenami jednorazovek nebo klasickych bavlnenych plen hodne drahe. V tom je asi taky odpoved na to, ze se tyto kompostovatelne pleny a konopne flause apod. neprodavaji v beznych obch. retezcich, asi by nezazanamenaly vyznamnejsi odbyt. Proto se taky asi malo rodin nadchne pro prisnou ekologii v tomto smeru. A tak plati, ze kazdy domaci ekolog aspon zvedne zadek a odnosi papir, plasty a sklo do kontejneru, ale tezko se mozno divit, ze neutraci za specialni ekopleny.
 evik 
  • 

zajimava diskuze 

(5.9.2006 17:49:44)
Tahle diskuze o plenkach me dostala... http://www.akcniceny.cz/diskuze/id/2950/
 maschul 


Tady je jeden z mnoha odkazů  

(5.9.2006 18:55:27)
kde jsou vypočítané náklady v našich podmínkách
plenky
 andrea, Erik 05 
  • 

Re: domaci mydlo na prani 

(5.9.2006 21:28:08)
Prosim muze mi nekdo dat navod na pripravu toho domaciho mydla? Nebo uz to tu nekde v diskuzi je a ja to prehledla... MOc diky. Zatim u prvniho ditete stale pouzivam jednorazovky, kupuje mi je tchyne a tak me nenuti ekonomicke duvody to menit, ale stale vice zvazuji nakup bavlnenych plen pro druhe dite. Ekologie mi neni zcela lhostejna, zatim se potykam jen s vlastni lenosti.
 lucia1604 


Re: Re: domaci mydlo na prani 

(6.9.2006 8:33:57)
koupíš si 1 mýdlo na praní-Jelen (to nastrouháš) (12,-)
rozpustíš to v teplé vodě
přidáš krystalickou sodu - tak 1-2 kelímky (stojí asi 23,-/kg)
a doplníš vodou tak do 10l
musíš to pořádně promíchat a nechat stát. Do druhého dne se z toho stane sliz a můžeš ho začít používat. Já dávám tak 250ml na každé praní.
 jak 


Re: Re: Re: domaci mydlo na prani 

(6.9.2006 8:38:15)
Lucio a vypere ten sliz vsechno?
 lucia1604 


Re: Re: Re: Re: domaci mydlo na prani 

(6.9.2006 9:19:02)
vypere... plíny se ale musí vyvářet, nebo aspoň tím slizem potírat skvrny než se to dá prát. Jinak normální špínu to pere dobře.
 Kamila (Kačka, 2 roky) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: domaci mydlo na prani 

(6.9.2006 17:23:01)
Já jsem používala 1 a 1/2 roku látkové pleny, papírové jen na cestování. Prala jsem je pouze na 60 stupňů (úspora energie oproti vyváření) v baby prášku od Amway (bez plnidel, fosfátů a dalších ropných produktů), byly krásně bílé a můžu je použít na druhé mimi. Oproti jiným maminkám v poradně nebo na plavání jsem měla osušky a pleny vždy sněhové.
 Marika, Kačenka 2 měs. 
  • 

Re: Re: Re: domaci mydlo na prani 

(7.9.2006 8:53:08)
To dáváš rovnou do bubnu?
 Kamila, 2 prckové 
  • 

Lucio, opravdu 10 litrů? 

(8.9.2006 21:45:36)
Lucio, recept jsem si napsala. Už dlouho mám doma jelena, sodu si koupím, ale nezdá se mi těch 10 litrů. Není to překlep? Jinak já si objednávám po internetu Ecover, ekologický tekutý gel na praní (mají i na nádobí, podlahu atd.) - je to perfektní, ale teď na mateřské na to nemám :) Kamila
 lucia1604 


Re: Lucio, opravdu 10 litrů? 

(9.9.2006 16:01:22)
opravdu 10 litrů
 Jana+Evička 1 rok 
  • 

Re: Re: domaci mydlo na prani 

(6.9.2006 22:19:01)
Jsem nadšená z toho, že někoho zajímá ekologie natolik, že si je ochoten vařit doma sliz. Já používám plenky látkové, peru na 60, nežehlím a rozhodně hodně šetřím. Peru v tekutém gelu od české firmy, která vyrábí prací prostředky oceněné ochrannou známkou Ekolog.šetrný výrobek. Finančně vycházejí velmi levně a vyperu vše i např. skvrny od ostružin, které Evička
miluje. Více je možno najít na www.missiva.cz a když si tam napíšete nebo zavoláte na tel.471590911, dají vám kontakt na poradce firmy, který působí poblíž Vašeho bydliště a ten Vám vše rád vysvětlí a ještě se můžete dozvědět, jak si k mateřské příjemně přivydělat. Já mám Evičku pořád v suchu, má pokožku úplně suprovou a ušetřím fakt hodně. A do přírody nepřijde špatného
vůbec nic, což je dost dobrý pocit.
 Zdenka (Matěj, 2 roky) 
  • 

Vzdala jsem to ... 

(8.9.2006 18:03:10)
Ahojky, jsem dosti "zelena" maminka, ale musim se priznat, ze co se tyce pouzivani latkovych plen, tak jsem prachsproste "vymnekla". Latkove pleny jsem pouzivala prvniho pulroku. Nejsem si uplne jista, jestli bych se k tomu dokopala dobrovolne, ale maly se narodil driv, byl droboucky, a sehnat "jednorazovku" takove velikosti bylo nemozne. Take v porodnici nas navykli na latkovepleny, a tak jsem v tom tak nejak automaticky pokracovala i doma. Nebylo to uplne jednoduche, ale taky to nebyla hruza. Tedy az do doby, kdy maly prestal byt jen kojen a zacal byt krmen i jinou stravou. Pak totiz zacal dost smrdet, a protoze pokakane latkace se musi nekde skladovat pred vecernim pranim, zacalo to byt dost "ee". Navic jsem v te dobe vlastnila zcela ekologickou rucni pracku, a tak prat denne po vecerech desitky plen (pocurane i pokakane - davala jsem po dvou a maly byl zdatny producent), pak je vsechny zehlit a druhy den delat zase to same, pro mne zacalo byt docela narocne. Po case jsme zacali pouzivat jednorazovky na cestovani a pak uz to slo raz na raz - proste jsem zpohodlnela - je to mnohem, mnohem jednodussi tu plenu po pouziti vzit a vyhodit, nez se s ni prat a zehlit. Jenze vubec to neni ekologicke, a tak mam v tomto ohledu dost cerne svedomi. Dala bych kralovstvi za biodegradabilni jednorazovky!!! A aplikovat metodu Bezplen? Popravde receno, zase si to neumim predstavit. Mates se jako male mimi pocuraval 5 x za noc - jak to Ti rodice delaji? Dodnes na sve vymesovaci pochody "kasle", i kdyz ho nechavame behat bez plen - vubec mu nevadi, ze ma ve slipikach nakajdeno nebo nacurano. Mozna za to muzou jednorazovky, ale nevim. Kazdopadne si to fakt neumim predstavit - asi bych musela mit nervy z ocele, vsechny podlahy a veci z igelitu a vyoperovane cichove bunky, aby mi vubec nevadilo, ze vse porad drhnu od "eanku".
Takze sorry, ale v tohle asi jeste na par chvil zustane jednou z mala ekologickych zalezitosti, kde se proste budu chovat neekologicky.
Kazdopadne diky za tipy, pro sve svedomi se tam juknu a treba najdu nejakou cestu.
Zdenka
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Vzdala jsem to ... 

(10.9.2006 1:09:01)
Zděnko :o),

tak to tě naprosto chápu, jen s ruční pračkou....., no to je samozřejmě pochopitelné :o),

pro tohle bych si představovala nějakou zcela biodegradabilní jednorázovku, vždyť ty plasty v jednorázovkách to by se dalo nahradit bioplasty (technologie už jsou jen je aplikovat).
 Kaca 
  • 

Pravý důvod používání jednorázovek :-) ??? 

(11.9.2006 19:59:59)
To je úžasné, konečně se tu objevily taky nějaké maminy, které narovinu přiznávají, že používají jednorázovky kvůli pohodlnnosti. Vážně mě fascinuje to množství důvodů a výmluv, které neustále čtu v podobných diskuzích od maminek, které používají jednorázovky. Desetkrát někdo napíše, že se dnešní látkové plenky nežehlí a nevyváří a po jedenácté je tu zase argument kolik energie a času že se spotřebuje tím žehlením a vyvářením a bla bla bla...:))) jako u blbečků na dvorečku :))) jako by ti, co tímto argumentují měli klapky na očích. Vždyť jim jednorázovky opravdu nikdo nevnucuje tak nechápu, čemu se pořád tak brání? :-)
Maminy co používáte látkovky, fandím vám, vydržte a nenechte si kazit náladu řečmi o tom jak jste bláznivé a 100 let za opicema, je fajn, že taky někdo myslí na budoucnost vašich-našich dětí a na to, v jakém prostředí budou žít :-) Já se směle hlásím do party maminek, co používaj jednorázovky kvůli pohodlnnosti. Mám toho dost - firmičku, dvě mrňata, práce kolem domu...ale nebudu si nic nalhávat - vím, že kdybych opravdu chtěla, trochu toho času navíc na ty látkovky by se určitě našlo :) Ale zatím je ta pohodlnnost silnější než já, takže kombinuju - zatím tak půl na půl, normální jednorázovky s eko jednorázovkami Moltex a pokud to bude jen trochu možné, chci teď používat co nejvíc jen ty Moltexky, i když je to teda záběr pro peněženku, ale beru to tak, že za pohodlí se holt platí. Jinak jsem s těmi Moltexkami velice spokojená, připadá mi, že velmi dobře sajou, když to srovnám s některýma obyč., dcerka z nich není vůbec opruzená a zatím nám neprotekly :-)
 Kaca 
  • 

Re: Pravý důvod používání jednorázovek :-) ??? 

(11.9.2006 20:04:46)
tedy pardon - látkovky jim nikdo nevnucuje samo, už v tom mám taky hokej :-))
 Pimpa 


Jak to jde zvládnout 

(10.9.2006 10:40:45)
Máme tři děti, nejstaršímu je skoro 4a1/2 roku, nejmladšímu skoro 1/2 roku. Látkovky používáme "už" od roku a půl prostředního dítěte a teď prcek je v nich plně od příchodu z porodnice.

Peru asi 3x týdně - ani to moc nesleduju, v objemu prádla naší rodiny se totiž ty pleny skoro ztrácí :o)).
Když nestíhám nebo jsem líná, máchám je před vlastním praním v pračce, když mám času dost a líná nejsem, máchám je ručně. Na praní používám výhradně mýdlový sliz nebo prášek DonGemini.

Věšíme s dětmi venku na zahradě, když je ošklivo tak samozřejmě doma. Popravdě řečeno, daleko víc práce mi dá pověsit všechna ta trička, spoďárky a ponožky po všech, než prckových pár plen....
Máme Popolini a slovenské Baby Lucy a po usušení putují na svoje místo k přebalováku - nežehlí se.

Hovínka vyhazujeme buď do záchoda, nebo na kompost. Používáme separačky, které zachytí naprostou většinu stolice, takže ani s tím není víc práce (a odpadá nepříjemné šťourání hovínka z pleny).

Co k tomu dodat - snad jen jednu věc, která možná někoho popudí, ale je to tak: jsem na sebe velice pyšná, že jsem to dokázala. Že se moje miminko nezapařuje v jednorázovkách a že se kvůli němu nezvýšil objem domovního odpadu. Že svoje dítě dokážu zabalit do bavlny. Je to skvělý pocit.
 Kamila, Kačka 2 roky 
  • 

Re: Jak to jde zvládnout 

(11.9.2006 9:18:29)
Když jste se pochválila Vy, i já jsem na sebe hrdá. Když jsem byla těhotná a všem jsem říkala, že budu používat balvněné pleny, všichni se smáli a já si říkala, teď hlavně, abych vydržela, přeci to nesmím vzdát. Je to hrozně jednoduché, použitou plenu vzít a vyhodit. Ale o co je pracnější prát pleny. Hodim je do pračky, pověsím a při televizi složím. Nic víc. A ten pocit, co dělám pro své dítě, ten je k nezaplacení. Vydržela jsem celý rok a půl. Pak jsme přešli na jednu Pampersku na noc.

Ale horší problém byl v tom, co malé obléknout na ten balík. Dnešní výrobci vůbec nepočítají s tím, že to úzkých dupaček se má vejít ranec s třemi plenami. To mě docela mrzelo, když jsme šli na návštěvu a chtěla jsem mít mimčo načančaný, musela jsem sáhnout po Pampersce, aby se vešlo do hezkých dupaček. Ale když jsem malou chovala, byla to taková žižala, když měla balík, byla zase pořádný mimčo s rancem, který se úplně jinak chovalo. Naštěstí bylo parné vedro, takže byla stále jen v bodyčku a ponožkách s rancem plen. Od 6-ti týdnů už jsem dávala jen 2 pleny, tak už se do dupaček jakž takž narvala.
 Pimpa 


Re: Re: Jak to jde zvládnout 

(11.9.2006 17:30:46)
Kamilo, tak tak. Jestli chceme pochvalu, musíme se pochválit samy :o). Ale upřímně - ona taková pochvala od vlastního svědomí platí dvojnásob....

S oblečením je to opravdu bída. Dupačky nenosíme vůbec, bodýčka 98-104 (on totiž náš prcek má krom balíku plen i úctyhodné rozměry). Občas na nějaký kousek šitý na látkové pleny narazím, ale je to spíš výjimka. Přiznám se ale, že u třetího dítěte na nějaké načančání už moc nehledím, takže to jde v pohodě zvládnout.
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Jak to jde zvládnout 

(13.9.2006 14:52:06)
Taky jsem na sebe moc pyšná, že používám látkové a Pampers jen na noc. Jak to děláte na noc? Eva
 Pimpa 


Re: Re: Re: Re: Jak to jde zvládnout 

(13.9.2006 20:28:46)
Evo, my máme látkovky i v noci. Popo biobavlnu + 2 vložky a navrch vlňáčky. Nebo, pokud mi biobavlna dojde, tak jednu froté čtvercovku + vlňáčky (tuhle mi to ale proteklo, protože vlňáčky měl větší velikost a moc dobře tu čtvercovku nedržely). Pokud má kalhotkovou plenu nebo čtvercovku s menšími vlňáčky, nic neproteče. Už spí celou noc, takže přebalujeme až ráno - a je to úplně v pohodě.
 Pimpa 


Pro autorku 

(11.9.2006 16:54:53)
Až dneska jsem si ještě dočítala diskusi, takže Vám odpovím na otázku - eko jednorázovky nebo eko látka?

Pokud by eko jednorázovky byly podstatně levnější, než jsou teď, určitě bych je využívala. Ale myslím že ne plně. Jednak jsem přesvědčená, že výroba jednorázovky (byť eko) je více zatěžující než výroba pleny, která se použije opakovaně, jednak si myslím, že jednorázové pomůcky by se měly používat jednorázově - prostě v případě, kdy nám usnadní práci, ale ne pořád a vždy.

Jsem hluboce přesvědčená, že naše civilizace bude nucena (dříve nebo později) se vrátit k tradičním postupům - takže používání předmětů, které slouží opakovaně. A výrobci jednorázových potřeb budou donuceni vyrábět je v ekologické variantě. Snad se toho dožiju.
 Káča, dva kluci 
  • 

Kompromis 

(15.9.2006 11:55:15)
Moc by se mi líbily ekoplenky, protože na látkovky nemám fyzičku ani psychičku. Jednorázovky dělají hrozně moc odpadu a vadí mi to, protože třídím a snažím se neničit přírodu. Ale zároveň tak jako spousta z nás už nežiju na stromě, a tak užívám mobilní telefon, baterky, kosmetické a čisticí prostředky, atd. atd. a koneckonců i elektrickou energii, která se nevyrábí ekologickou cestou.
 Marika 
  • 

Re: Ekoplenky 

(16.9.2006 8:58:10)
Já používám obojí, jsem bohužel moc pohodlná používat jen látkovky. Řeším to tím, že mám pleny Moltex(nehorázně drahé, objednávám je na netu)a ty kombinuji s látkovými. Ty látkové se snažím používat víc, ale někdy, když se mi nakupí prádlo, tak si udělám den na jednorázovkách a věnuji se žehlení, praní a sušení. Vyrostla jsem ve městě, ale teď máme zahradu a tak si věšení plen docela užívám. Když schne prádlo venku, úplně jinak voní.V zimě to ale bude krize.Kvůli ceně budu muset asi občas koupit i normální jednorázovky, ale moc se mi do toho nechce - moc té chemii nevěřím a pochybuji, že to nemá žádný vliv na zdraví.Mám lepší pocit, když mám dítě v bavlnce :-) Časově se to na péči o malou, myslím, nijak neprojevuje, pleny pere pračka a žehlím, když spí.
Jen mě napadlo - jestliže Kaufland v Německu prodává Moltex výrazně levněji, co se obrátit přímo na něj, že na českém trhu tato alternativa chybí? Když bude poptávka, třeba bude i nabídka....
 Pavlína  
  • 

látkové ekologičtější? 

(7.8.2008 9:10:32)
Někde jsem četla zajímavý názor, že ač se látkové pleny zdají být ekologičtější, tak pravděpodobně nejsou... Musí se brát totiž v úvahu el. energie spotřebovaná na praní a žehlení, zatížení odpadních vod, zvýšené náklady na praní a žehlení případně znečistěných lůžkovin a oblečení. Dle mého názoru nelze jednpznačně odsoudit stran ekologie jednorázové plenky. Navíc raději se budu věnovat malému, než abych neustále prala a žehlila...
 MSteflova 


Re: látkové ekologičtější? 

(7.8.2008 9:40:25)
Moderní látkové pleny se N E Ž E H L Í. Padlo to tady snad 100x, přesto se zde průběžně objevuje názor typu: "Žehlení plen stojí energii" či "než stát u prkna a žehlit pleny, raději se budu věnovat dítěti".
Dokonce i v odkazu, který autorka zmiňuje ve svém článku, je výslovně zmíněno, že se tyto plenky nemají žehlit.
Je opravdu tak náročné si celý článek přečíst a až následně to komentovat?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.