| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Děti s rodiči přicházejí do mateřské školy

 Celkem 91 názorů.
 Dadule,Natule 14 měs. 
  • 

Pomoc?! 

(1.9.2006 13:39:53)
Moc se mi tento článek líbí.Jsou tam rady,hlavně pro matky,které dávájí svoje první dítě do školky.Za dva roky mě to taky čeká a už teď se toho bojím.Jsem na holce hrozně závislá.Když jí dávám někomu hlídat,tak je to bez problémů,ale mě se stýská a musím pořád myslet na to,jestli je v pořádku a nebrečí.Proto jí nechávám hlídat jen v nejnutnějších chvílích a co nejkratší dobu.myslíte,že mne to přejde a do školky jí budu dávat v pohodě?Zažil jste to někdo?
 Pawlí 


Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 14:33:13)
Zažívám to právě teď :-). Od pondělka nastupuje náš princ do školky. Stejně jako Ty jsme byli závisláci. Ale vím že on se těší (byla jsem tam s ním) a že má rád děti. Jsem domluvené s ředitelkou že spočátku tam můžu zůstávat s ním. A navíc za pár dnů čekáme dalšího potomka. A tak se těšíme všichni na nový velký krok pro jednoho potomka :-).
 Tara zelená 


? 

(1.9.2006 17:00:58)
Pawlí, myslíš, že je dobrý nápad dát chlapečka do školky, když každým dnem čekáte druhé dítě? Školka je dost závažný a náročný krok, tak aby si třeba v hlavince nespojil, že teď se narodilo mimi, tak on je odsunut do školky :( Asi bych chvilku počkala, až si na mimi zvykne a přijme ho do rodiny...

Jinak na školku nedám dopustit, holčička nastoupila v necelých 3 letech a velmi jí to prospívá. Už se těší na pondělí :) Já taky :)


 Osminka 


Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 17:07:22)
Pawlí, nechci tě strašit, ale u nás probíhala fáze sžívání staršího s miminkem dost bouřlivě - přestal mluvit (ve 2,5 letech), nechtěl se mazlit, začal se znovu počůrávat, nechtěl se nechat hlídat od babičky, měl noční můry, skončili jsme u dětského psychologa... Nevím, jestli je dobrý nápad do toho motat ještě zvykání na školku. Nejhorší to bylo první 3 měsíce, asi bych si po tuhle krizovou dobu nechala doma oba. Nehledě na to, že ti může ze školky nanosit k miminku spoustu bacilů... No však uvidíš. Držím palce, aby to u vás bylo snadnější.
 verca 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 17:46:58)
Ahojky,
My jsme měli nástup první dcery do MŠ až ve3,5 letech,miminko se narodilo,když jí byly tři a měsíc a tak si na sebe zvykly.Nechci strašit,ale u nás to byla obrovská žárlivost,házela po mimi kostky,snažila se jí uhodit,dokonce jsem si musela svou prvorozenou brát na WC,aby jí neublížila,byl to boj.Také chtěla mimi vrátit a vůbec měla k ní nelichotivé poznámky.
Ted už se na malou těší,když přijde ze školky,tak se po ní hned ptá,hraje si s ní,ale když se malá tulí,tak ona leze po mně samozřejmě taky.:-)
Nemyslím si ,že to samé by mělo být u Vás,ale někdy musí člověk být hodně ve střehu,vcitovat se do dítěte a asi být dobrým pozorovatelem.
Letos půjde ta starší posledním rokem do školky,ach jo,to to uteklo.
 Amélie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 18:35:23)
U nás zase sžívání starší dcery s miminem (2,5 roku rozdíl) bylo naprosto bez problémů, musím to zaklepat. Teď jde ve 3 a něco do školky, uvidíme, jak to budem zvládat.

Jen jsem chtěla říct, že ne každý starší sourozenec na mladšího žárlí. Ale pochybuju, že by se to dalo nějak výrazněji ovlivnit, my jsme prostě měli kliku.
 Pawlí 


Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 18:47:20)
Amélie,
slyšela jem i o těchto ideálních případech ale Bohužel jich bylo podstatně míň než těch odstrašujících.
Ale jak píšeš nic s tím neudělám můžu jen doufat :-).
 Amélie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 19:16:16)
Pawlí,

my jsme se snažili před narozením mladšího dítka udělat všechno pro to, abychom starší na jeho příchod připravili. Starší se mnou absolvovala všechny ultrazvuky a poradny, kde jsme si o miminku povídali, vysvětlovala jsem, jak "papá" pupeční šňůrou, jak kope, jestli to bolí, jak je velké, jak vypadá... jak se malá narodila, tak starší dostala panenku-miminko, ještě ten den se byla na mimi podívat v porodnici... Prostě jsme udělali všechno pro to, aby to nově příchozí miminko nebyl vetřelec, ale někdo známý už z dřívějška ;o)) A když se malá narodila, snažili jsme se tu starší neodstrkovat, občas zdůraznit, že tohle ona může/dovede, ale mimino ještě ne, občas jsem jí odstříkla trochu mlíka, aby neměla pocit, že má mimino něco extra.... A zbytek jsme už nechali Pánu Bohu :o))) Ale nedělám si iluze, že by to bylo jen tím naším přístupem, spíš si myslím, že jsme k tomu jen trochu přispěli a zbytek byla ta klika - a kdyby to nevyšlo, měli bychom dobrý pocit, že jsme udělali, co jsme mohli.
 Pawlí 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 20:05:24)
Amélie,
my to děláme taky tak až na tu panenku protože máme kluka :-).
Ale myslím že nám to tak hladce neprojde je to závisláček a nerad vidí když si beru na ruku i cizí mimko.
Ale partner si ho občas bere do práce a věnujeme se mu jak jen to jde tak uvidíme.
Já mám o 5 let mladší sestru a když byla malá nemohla jem jí přijít na jméno tak doufám že náš syn bude rozumější :-).
 Osminka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 21:15:45)
Pawlí, panenku nezavrhuj. My máme taky kluky a přesto jsme koupili za pár kaček panenku- hadráka. Tomík ji postupně "rodil" z pod mikinky, "kojil", přebaloval, uspával, vozil, taky jsem mu na ní ukazovala, jak má miminko křehkou hlavičku a vůbec to byla pár týdnů nejoblíbenější hračka. Ještě jsem chtěla dodat, že starší kolikrát vůbec nesměřuje žárlivost na mimi, ale spíš na maminku, prostě ti to scénami a kňouráním "dává vyžrat", tak aby ses nelekla. U nás byl vztah k miminku od začátku ideální, ale hůř jsem na tom byla já. Stáhl se k tátovi a se mnou dlouho nechtěl spolupracovat.
 Pawlí 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 21:56:41)
Osminko,
až půjdeme v pondělí ze školky zajdeme pro panenku :-).
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 23:38:10)
Nemusí to být jen panenka, moje dvouletá kojila a přebalovala i plyšového psa (než jsme ho ztratili :( ). A prozatím (mladší jsou tři měsíce) jsme žárlení celkem zvládli - nejhorší to bylo hned po šestinedělí, asi jí došlo, že je to nafurt, a začala testovat, kde je její nová pozice a pozice miminka, samozřejmě tím, že ji uhodila a čekala na reakci. Trvalo to asi dva týdny, teď už ji přijala za vlastní a před kamarády sestru zalehává s výkřiky "moje!"
 Bela a smečka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 23:06:18)
Když se narodilo 2.dítě, dceři byly 2 a 1/4.Musím říct, že se nám vyplatilo občas synka nechat na 2. koleji a upřednostnit pozornost dceři (pokud nešlo o život, samozřejmě,což obvykle nešlo, klidně synek chvilku řičel,než jsem s dcerou něco dodělala či vyřešila).Ale co bylo vůbec nejlepší,že dcera milovala,když jsem mimi kojila (hrozně mockrát denně), protože to pro ni znamenalo,že jí u toho budu číst.Byla a je velká čtenářka,už tehdy jsme chodily do knihovny, tak jsme měly stále přísun nových a atraktivních knížek.
 Zlatokači 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(2.9.2006 18:44:22)
My máme naštěstí taky tu výjimku :-) Rozdíl mezi kluky je 2 roky a 4 měsíce (mladšímu teď bude půl roku). Starší říká o mladším, že je to jeho "mazlík", úplně ho zbožňuje, dává mu dudlík apod., mě takřka odstavil na druhou kolej :-) Samozřejmě jsem zvědavá, jak dlouho jim ta láska vydrží, pamatuju si, jak jsme se se sestrou pořád hádaly. Jestli se přijetí miminka dá nějak ovlivnit, to nevím, ale je fakt, že starší nikdy nebyl přehnanej závislák na mamince.
 Radka (kluci 10 a 12let) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(4.9.2006 14:37:08)
No asi nevydrží, jestli to bude jako u nás, tak nechtějte ani vědět jakými výrazy se naši kluci častujou. Jsou taky od sebe 2 roky (teď už 10 a12 let), chvíli (si) spolu něco hrajou, pak se pohádaj a už to lítá, a pak se hlavně pořád starají, aby náhodou doma nemuseli hnout prstem o kousíček víc než ten druhej.A taky se stále starají, jestli ten druhej má dost vyčištěný zuby, uklizený pokoj atd. Někdy je to k zešílení, ale na druhou stranu, když jedeme na výlet nebo dovolenou, nemusíme shánět s sebou kamarády, v pohodě si spolu vystačí.Sumasumárum mi to připadá téměř ideální sourozenecká konstelace.(Jen se bojím, aby přicházející pubertu přežili)
 Kahlan+4 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(3.9.2006 18:11:38)
Pawli, pridavam se k Amelie s pozitivni zkusenosti. Simon nastoupil do skolky (byly mu tri roky a tri mesice)v pondeli a v nedeli rano se presne v terminu narodila jeho sestricka. Porod byl ambulantni, takze jeste v nedeli odpoledne jsme byli doma. A v pondeli sel zase normalne do skolky. Navic jsme se par mesicu pred tim prestehovali do ciziny, takze ta skolka byla ve francouzstine, pro nej v te dobe naprosto cizim jazyce. Zvladl to vse uplne v pohode a na svou sestricku nikdy nezarlil, myslim tim, ze nezarli na pozornost, kterou ji venujeme. Jen ted se na ni trochu zlobi, kdyz mu zbori domecek, ktery postavil. Ve skolce se s ni od jejiho narozeni chlubi a je ten nejpysnejsi bracha na svete. Nikdo nemohl kolem Anicky projit, aniz by ji nepochvalil:-)

Jeste dodavam, ze to byl jeho prvni kontakt s kolektivem, nepocitam-li piskoviste, do te doby byl se mnou nebo s manzelem doma.
 Kahlan+4 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(3.9.2006 18:26:42)
Jeste bych asi mela dodat, ze v Simonove skupine bylo 10-12 deti a venovali se jim ucitel a ucitelka. Ve skolce vladla obrovska pohoda, na deti se kricelo jen vyjimecne, jinak kdykoli jsem vstoupila, tak deti v klidu sedely a svacily, nebo si hezky hraly...kdyz bylo hezky, tak si hraly na zahrade, ucitelky sedely na trave, povidaly si a deti se za nimi chodily mazlit. Byla to opravdu pohoda, az jsem si rikala, ze to musi byt krasna prace, do te doby jsem si myslela pravy opak:-) Do skolky jsem mohla prijit kdykoli, jen v dobe spani to nebylo nejlepsi, ale kdyz to bylo nutne, tak simona potichu vzbudili, nebyl s tim zadny problem.
 verca 2 deti 
  • 

Příprava 

(1.9.2006 21:40:32)
Zapomněla jsem uvést,že starší dceru jsem na malou připravovala,povídaly jsme o miminku,vše jsem jí vysvětlila,jak miminko roste v bříšku,atd.Přesto se chovala,jak jsem už výše psala.
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(2.9.2006 17:44:19)
Teda holky to zní šíleně. Abych se radovala, že když bylo staršímu 2,5roku a 14 dní narodil se mu bráška a měl ho od začátku moc rád. perát se začali až když mladšimu byl rok a všude lezl a vše ničil.
Ale každý dítko je jiný.

třeba já vařila a DAn kníknul a Luk už byl u něj a podával mu ručičku přes šprusílky a nebo ho hladil po hlavičce. A zajímavý bylo. JAko by spolu mluvili nějakou řečí Luk věděl vždy co potřebuje pomalu líp jak já...a pak když bylo malému 5 měsíců odkráčel do školky.
Ale ani ty obávané nemoce domů nenosil. Jen ty neštovice za pár měsíců. jinak nic.Takže ani to , že budu mít doma maroda a k němu věčně usmrkané miminko se nepotvrdilo. tím mě všichni strašili....¨
Mladší měl první rýmu ve 4letech.
 Pawlí 


Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 17:47:33)
Alko, Osminko,

Jendovi je 5 takže jde do předškoláků. Děti má rád a moc se těší. Jsem domluvená s ředitelkou že pokud to nepůjde tak si ho nějakou dobu nechám doma. Ale už skoro měsíc se ptá kdy půjde.
Já jsem chtěla aby se mimko narodilo dřív a oni mli čas si na sebe zvyknout ale nevyšlo to :-(.
Rozhodně to nebudu lámat přes koleno. Když to nepůjde budou doma oba.
 Ankas 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(1.9.2006 19:20:51)
Ahoj,
prave dnes byla nase prvorozena ve skolce. Uc. nam poradila rano odevzdat, odejit a prijit si pro ni v pul treti. Tak jsme poslechli a myslim, ze dobre udelali. Mala vypravela, ze si chvilku pobrecela, ze se ji bylo po nas smutno, ale pak uz nebrecela. Pani uc. ji pohladila a tesi se na pondeli. jo a je ji 3 a mame novopecene 14ti denni miminko. Prvni dva dny kdyz jsme prisli z porodnice se pokakala, to se ji jeste vzivote nestalo a strasne zacala zarlit. Venovali jsme ji spoustu pozornosti a ona s nami zacala pekne zametat. Prestala poslouchat, zacala zlobit, nechtela chodit spat, prestoze predtim s tim nikdy nebyly problemy. No hruza a dnesni odpoledne je to ta stara hodna Viktorka, No, jeste uvidime co bude v noci.
 Martina - 5letá a 9měsíční 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(2.9.2006 13:57:14)
Loni jsem čekala další dítko a cácorce bylo skoro 5 let. Měla nastoupit do školky kam se moc těšila a nakonec jí kvůli návalu nevzali. Je říjnová a tak je předškolák až letos. Moc mě to kvůli ní mrzelo strašně špatně se s tím vyrovnávala obrečela to. Dělali jsem vše co Amálie, připravovali jsme jí na příchod nového človíčka do rodiny a tak jsem jsi myslela, že by to mohlo být v pořádku. Jenže ejhle.... nebylo. 6álila a to moc. Směrovala svůj vztek na mě a to tím, že odmítala jíst a když sedla k jídlu, tak než vzala vůbec sousto do pusinky začala se dávit a zvracet. Když už jsem se to chtěla řešit dětským psychologem, tak mi dala jedna známá radu. Buď flegmatik a na její zvracení nereaguj neb jak reaguješ i když záporně, že jí vyhubuješ nebo dáš i na zadek to jí je úplně jedno, ale v ten moment se plně věnuješ jen jí a to je to co ona chce. Zkusili jsme to a ono to vyšlo. Smířila se, že už není sama s námi a že má brášku, kterého moc miluje a vše je v pořádku a zvracení a jídlo se srovnalo. co tím, ale chci říct, že dát jí k tomu do školky by byla velká chyba neb by to brala, že jsem jí tam odstrčili. je dobře, že šla o rok dýl, ale kdyby bývala byla předškolák, tak by to jinak bohužel nešlo. Takže držím Vám pěsti ať to klouzne tak i tak a malý vezme sourozence od začátku! Hodně štěstí přeje Martina
 Jarka , dcera 13,synové 3.5 a 7 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(3.9.2006 9:54:20)
Ahojky.Kdysi jsem četla, že když má přijít do rodiny druhý potomek, je lépe toho prvního naučit spát bez rodičů ještě před jeho narozením.Né až když si to situace vyžádá.Zdá se mi to rozumné a myslím že ohledně nástupu do školky by to mohlo být podobné.Pokud to ovšem ještě stihnete :o).Navíc předškoláček(ač závisláček)zvládá nástup do školky úplně jinak než třeba tříletý špunt.Vím,že každé dítě je jiné a jinak přizpůsobivé,ale přeji Vám,aby Jeníček školku přivítal jako vítanou změnu.
 Katka, kluci 5 a půl , 3 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pomoc?! 

(3.9.2006 10:04:06)
Pawlí,
zvážila bych, jestli je školka tak nutná.
Starší syn se moc do školky těšil, dala jsem ho tam až ve 3 a půl letech, když bylo druhému rok. Doktorka mě od toho zrazovala, kvůli žárlení na mladšího, že on může být s maminkou... ale já si řekla, že dvě tři hodinky, které ztráví s ostatními dětmi , mu nemůžou uškodit. Během tří dnů jsem ho vzala zpátky. Začal plakat, znovu se počůrávat a prosit nás, aby tam nemusel.... přesto, že byl jinak na pískovišti a v mateřském centru velmi společenský a do školky se fakt moc těšil. Nechala jsem ho do 5 a půl letech doma, a teprve teď ho vyšlu do školky, do předškoláků, ať je připraven na školu. Moc jsme si tu dobu užili, a i když ze začátku je těžké starat se o dvě děti celý den, posléze si více na sebe zvyknou, dokonce se zabaví, a o nic ten starší nepřišel, dětí si užije i mimo školku. Zvaž to.
 Katka,kluci 4 a 7 
  • 

Neboj Pawlí 

(4.9.2006 10:43:15)
Pokud je tvůj starší už 5 -letý,tak dětský kolektiv už prostě potřebuje.Může být z počátku ve školce jen půl dne,ty se dopoledne budeš víc věnovat mimku a domácnosti,odpoledne se pak užijete všichni.Náš starší šel 1.9. do školky a mladší se narodil 31.8.!! Prostě to takhle "blbě" vyšlo.Měla jsem obavy,ale zvládl to bravurně.U nás je ale situace o něco jiná,vracela jsem se od obou dětí brzy do práce,takže už byly "ostřílenější",od roka je hlídaly babičky.Dnes je ale můj mladší (čtyřletáček) také poprvé ve školce.
Jsem taky napjatá,jak to proběhne.
 Zuzana,3letý syn 
  • 

Mám obavy... 

(28.12.2006 21:06:53)
Vlednu nastupuje můj 3letý syn do MS a já mám obavy jak to zvládnem.Domluvila jsem se že první dny tam mohu být s ním,ale...Nevím jak to ve školkách chodí.?Co má 3leté dítě umět aby "zapadlo"?Jak nejlépe motivovat své dítě aby se mu ve školce líbilo?Jak poznám že právě ta naše školka je pro nás ta pravá?Do dneška byl můj syn převážně se mnou-nebude to brát jako "zradu"-že ho tam "odkládám"?A jak to vlastně první dny v MS chodí?Poradte mi prosím at se necítím úplně ztraceně!
 Insula 


Re: Mám obavy... 

(28.12.2006 21:25:40)
Zuzano, moje dcera nastoupila v říjnu a musím říct, že to zvládla dobře. A to je velmi tichá, klidná a nebyla zvyklá na kolektiv. Já jsem z toho byla úplně hotová a ona chodila každý den domů s pláčem. Líbilo se jí tam a nechtěla domů. :-))) Jinak nějaké zvláštní "dovednosti" nepožadovali. Jí sama, je bez plen, obléká se sama (ale těmhle menším učitelky pomáhají, zvlášť třeba zavazovat boty). A co se týče těch plen, tak na spaní je klidně těm malým dávají.
 Petru 
  • 

Re: Mám obavy... 

(29.12.2006 6:59:25)
Zuzano, už to, že Ti dovolili začít se synem v MŠ je znamení, že byste spolu mohli vycházet dobře. Motivuj syna tak, že se budete spolu těšit na nové kamarády a nové hračky, ale to už asi děláš, když o tom tak přemýšlíš.
Nelekni se, ale někdy se stává, že dětˇátko ráno pláče, paní učitelky ho vemou za dveře do třídy, kde ještě chvilinku pláče a pak už si na maminku třeba vzpomene až když se přiblíží oběd nebo se jde ven, prostě když se mění nějak zásadně činnost. Někdy se doporučuje, aby do školky vodil dítě otec, ale když tam můžeš jít se synem na chvíli dovnitř, já jsem to třeba dělala tak, že jsem tam s dětma šla, pak si na chvíli jako odskočila něco zařídit a za půl hodiny se vrátila. Když mělo dítě radost, měla jsem ji i já, ale ještě jsme si pohráli s ostatníma dětma než jsme šli domů.
Byla jsem ve školce na návštěvě často(nejsem učitelka), s dětma jsem chodila i na pohádky do školky, a bylo tam fajn. Jak jsme se přestěhovali, tak v nové školce byli překvapeni, že chci s dcerou, co nechodí do školky jít se školkou na pohádku (starší dcera tam chodila a šli mimo školku) - tady to prostě neznali, že by maminky šly s dětmi někam. V naší minulé školce jezdily maminky s dětmi běžně i na výlety. ALe zvykli jsme si i v nové školce a paní učitelky jsou fajn všude, když se s nimi mluví, i o dětech se netají podstatné věci a jestli jim dají plínu nebo ne, to je opravdu na dohodě. Já doporučuji dát do šatny do tašky nějaké oblečeni na převlečení, slipy, ponožky, tričko - občas se děti poliji třeba u svačinky a pak nemusí být v mokrém nebo půjčeném.
 Insula 


Re: Re: Mám obavy... 

(29.12.2006 11:19:48)
Petra má pravdu. My taky máme ve školce náhradní oblečení (polije se apod.). Ale to ti tam určitě řeknou. Je to běžná věc.
 eva 
  • 

Re: Re: Pomoc?! 

(20.9.2006 14:55:31)
a
 Oluš 


Re: Pomoc?! 

(5.9.2006 21:20:46)
četla jsem celou tuto knihu loni, když šla má dcera poprvé do MŠ a musím ji jen pochválit. Věděla jsem, co očekávat, jak situaci prožívá dítě, jak učitelky, jak dlouho trvá proces začlěňování dítěte do kolektivu a co při tom všem moje dcerka cítí....doporučuji!!
 Šárka, tři děti 
  • 

Re: Pomoc?! 

(11.9.2006 0:24:51)
Jistě, Tvoje mrně je opravdu ještě mrně a ve 14 měs. potřebuje hlavně mámu. Ale uvidíš, že jednoho dne, možná kolem 2. roku, samo pustí Tvoji ruku, aby mohlo vzít za ruku právě procházející jiné dítko. :-D Čím dál častěji se bude otáčet za jinými dětmi a bude je napodobovat a vyhledávat. Kolem 3. roku už svému mrněti zkrátka nebudeš stačit, bude potřebovat "parťáka" na hraní a s tím my nic nenaděláme. Bude končit ta krásná batolecí etapa a bude začínat nová, kterou možná všichni obrečíme, ale která naše děti obohatí o nové kamarády, vztahy, poznání, dovednosti. Moje dcera nastoupí do MŠ v lednu, kdy jí budou tři roky, ale jen na dopoledne. Jeví se mi to pro začátek jako ideální, dopoledne si pohraje s dětmi a po obědě už bude zase doma. Myslím, že pro 3-4leté dítě je půldenní školka akorát, neumím si představit, že bych naši malou dala naráz na celý den do školky. Jiná situace by samozřejmě byla, kdybych MUSELA v jejích třech letech nastoupit do práce na 8,5 hodiny plus 1,5 hod. cesta do a z práce, tj. celkem 10 hodin!! Měla bych ukrutné výčitky a snad bych to raději řešila nějakou "vyzvedávací" kamarádkou, tetou, babičkou nebo někým, kdo by moje dítě vyzvedl kolem 15. hodiny, aby tam nezbylo poslední. Já sama uvažuju o změně zaměstnavatele, který by byl blíž nebo o práci doma, to by asi bylo vůbec nejlepší. Bohužel znovu narážíme na problém prakticky neexistujících zkrácených prac. úvazků, které by pro maminy s dětmi byly ideální.
 Lenka 
  • 

Naprostý souhlas  

(1.9.2006 20:43:27)
Musím naprosto souhlasit s článkem. Naše malá chodí do školky už od ledna, nastupovala v necelých 3 letech a ze začátku byla taky odpoledne děsně utahaná. Já aktivní matka jsem jí ještě na odpo vymýšlela prográmky, návštěvy, zoologické atd, ale ona byla úplně hotová a někdy se mi to až vymstilo a mou aktivitu i odstonala. Takže vřele doporučuji alespoň prvních pár týdnů po školce klidná odpoledne doma. Pak se to změní samo. Teď chodím vyzvedávat až v 16, čekám někdy i 20 min až si dohraje a hned se pak ptá kam půjdem nebo kdo přijde, se mnou už se nudí. Je jí 3,5. A večer už se zase těší do školky na Simonku, na Aničku atd... :-) Tak hodně štěstí školkáčkům i rodičům
 lucia1604 


já ve školce 

(2.9.2006 7:52:08)
nevím jak je to možné, ale já jsem do školky chodila (i do jeslí, ale to si nemapatuji)ale stejně jsem se tam nenaučila navazovat nové známosti. Hrála jsem si většinou sama a když někdo přišel, že si chce hrát se mnou tak mi to skoro vadilo... možná je to i tím, že jsem měla velmi nízké sebevědomí... Nebyla jsem ve školce šťastná, radši bych byla doma sama... asi jsem exot :-) Zato moje sestra do školky nechodila, byla u dědy a babičky a je přesný opak mě :)
A článek mi taky připomněl, že jsou i děti, které se opravdu do školky (i do školy) bojí, je jim po ránu špatně, bolí je břicho, někdy i zvrací. Prostě tam nechtějí... To je případ i mé bývalé spolužačky. Až do Kvarty (15let) trpěla školní fóbií... a my to ani nevěděli.
My máme 4 měsíční holčičku, tak školku zatím neřešíme, ale plánujeme dalšího potomka... a když budeme mít miminko, tak starší do školky nepošlu.
 Kulička, 20tt 
  • 

Re: já ve školce 

(3.9.2006 16:02:26)
Tak přesně tohle znám... Do tří let mě hlídala babička (mamka šla na mém roce do práce-tehdy to tak bylo běžné, je mi 35 let) a ve třech letech mě naši dali do školky, abych si zvykala na ostatní děti. Ta školka byla pro mě noční můra, nastaly šílené ranní scény, kdy jsem se zuby nehty bránila odchodu do školky, tam to víceméně probrečela, doma pak neustále řešila nějaké, pro všechny ostatní zcela nepochopitelné, problémy a otázky týkající se školky a zvyklostí ve školce, no za pár týdnů jsem z toho byla tak na nervy, že jsem se začala počůrávat a nakonec doktor našim doporučil, ať mě tam nedávají. Faktem je, že taky těžko navazuji zkontakty s lidmi a jsem hodně uzavřená a od ostatních lidí si nechávám odstup. Vždycky jsem měla ve škole atd. jednu max dvě nejlepší kamarádky, na tu(ty) jsem se upnula, ale nikdy jsem moc nezapadla do nějakého kolektivu, party atd. Můj manžel je sice podstatně společenstější a kontakty navazuje snadněji, ale taky do školky nikdy nechodil a kolektiv nikdy nevyhledával. Jsem zvědavá, jak to bude s naším děťátkem - zatím je sice v bříšku, ale už teď se zajímám o jesle a ráda bych tak na roce jeho věku (+- nějaký ten měsíc) se vrátila do práce a malého dala do jeslí). No, jestli bude po nás, tak nechci vidět, jak to dopadne. Bude to naše první mimi, další už neplánujeme.
 Bára 
  • 

Zvykání dítěte na MŠ 

(2.9.2006 15:23:57)
Mám již starší děti a pracuji v mateřské škole, myslím si že ve velice dobré mat. škole. Ale jedno vím. Každé mé vlastní dítě bylo povahově jiné. Dcera se do MŠ málem vrhla po hlave, syn si zvykal 3 měsíce. Je zajímavé, že dospělí si zvykají v novém zaměstnání velmi dlouho, vláda má na zaběhnutí 100 dnů, a od dítěte byste chtěli, aby v novém prostředí byl hned jak doma, jak psala jedna maminka druhý den hned šup dítě do MŠ na celý den. Myslím, že dítě si má zvykat pomalu, třeba: první týden 2 hod.denně, druhý týden 3 hod. atd. a pokud to není nezbytně nutné - např. maminka nepracuje, myslím si, že pro 3 leté dítě je 6 hod. v MŠ až nad hlavu. Chce to však být trpělivá a s MŠ spolupracovat.Často slyšíme ze šatny jak si maminky neumí poradit ani se svým jediným dítětem.Křičí na něho,dělej,nemám čas atd. Většinou to nejsou maminky, které pracují, ale ty, které jsou doma.Cítíme často, že dítě je pro ně zátěž.Neumí se dítěti trpělivě věnovat, všechno chtějí hned. Teď jsi ve školce a odpoledne v 17,00 hod. se tě zeptám, jak se ti tam líbilo. Pokud rodič chce spolupracovat, ve většině školek jsou p. uč. rády a jsou vstřícné. Školka není čistírna, kde si dám kabát a pak si ho vyzvednu. Zvykání je dlouhodobý proces a musí se na něm podílet všechny strany, tj. rodiče, učitelky a dítě.
 Evule,Vojta 5/04,Hynek 5/06 


Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(2.9.2006 21:02:25)
Všem vám děkuji za zajímavé podněty. Mám syna 2 roky a 4 měsíce a 4 měsíční miminko, starší nastoupí od pondělka k nám do školky (mají místo). Vždy byl moc společenský, už teď zná většinu dětí ze školky a všem jim záviděl, že si tam může hrát, mě skoro nepotřeboval, ale asi před měsícem se změnil, pořád jen maminko, maminko..buď se mnou. Chtěla jsem ho tam dát, protože chtěl a dokonce i teď říká, že se těší, ale nějak začínám mít pochyby, jestli dělám dobře. Nebudu to ale lámat přes koleno, když se mu tam nebude líbit, tak to asi odložím.
 Jana, Honzík 04, Kamča 06 
  • 

Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(2.9.2006 22:15:58)
Mám děti úplně věkově stejné jako ty -starší je kluk a mladší holčička (9.5.06). Honzík v pondělí taky nastupuje do školky (v květnu mu byly dva roky). Mám z toho asi větší strach než on. Miluje dětský kolektiv, proto jsem se rozhodla dát ho do školky. Bydlíme na vesnici a v okolí žádné děti v jeho věku nejsou. Snad to zvládneme. Když jseme se byli před prázdninami několikrát ve školce podívat, tak se mu tam hodně líbilo a hned se zapojil do hry s dětmi. Jinak jak maminky psaly o žárlivosti mezi dětmi, tak to u nás zatím není. Honzíka jsme nijak zvlášť na příchod miminka nepřipravovali a zvládl to perfektně. V porodnici přišel, posadil se a ukázal, že chce mimi na klín a bylo hotovo. Dneska bere Kamču jako úplnou samozřejnost v naší rodině.
 Mary 
  • 

Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(3.9.2006 9:51:06)
V kombinaci dvou deti, kdy jedno zacne chodit do skolky a druhe jeste zustava s maminkou doma vypukla u nas zarilivost st. na ml. prave v tento okamzik. Holka sla do skolky, kdyz mela 3 roky, a ml. kluk mel v tu dobu 1 rok. V zari vklouzla do kolektivu deti nadherne, uplne me nechala v satne a bezela do herny ani jsem nemusela zustavat s ni a resit, kdy odejit. Doma zacla vic zpivat, jmenovala porad nova jmena kamaradu a kamaradek, mezi hrackami, ze maji autobus apod. Meli jsme radost, vypadalo to, ze je spokojena, ze zapadla. Mela bych pripomenout, ze do skolky jsem ji vodila ja. Kluka jsem mela na golfkach, jeste tehdy nechodil, pak v satne vetsinou na rukach. Avsak po mesici nebo 6 tydnech, jak se pise, kdy uz si na skolku zvyknou i bojacnejsi nebo introvertnejsi deti, doslo k obratu. Holka najednou zacla v satne nabirat zpatecku, utikala na chodbu, nechtela vstoupit do herny. Dopadaly jsme tak, ze mi ji pani ucitelka prebirala z naruce do nuruce. Ona brecela, ale pani ucitelka na me mrkla, ze nejlepsi je odejit. Citila jsem se hrozne. I podle diskusi s ucitelkami zacla vic knourat a la miminko a sla tak trosku "dolu." Ale radily vydrzet, ze to neni az tak neobvykla reakce, ze to je prave to zarleni na brasku, ktery si uziva vic me blizkosti, ze to odezni.Trvalo to pak asi pul roku, nez bylo zase lip. Pomahalo taky, kdyz ji vodil do skolky tatinek, pokud mohl. S nim tu proceduru predani do skolikcky tolik neprozivala.
 lucia1604 


Re: Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(3.9.2006 11:07:55)
taky máme Kamču - 5.5.06 :)
 Bára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(3.9.2006 11:37:34)
Ano, správně mluvíte. Občas je dobré, když dítě do školky vodí ten člen rodiny- pokud je to možné - na které dítě není až tak citově vázáno.Správně taky vidíte, že někdy se stane, že dítě chodí rádo a pak najednou zlom. Opět je třeba být trpělivý, dávat dítěti najevo jak ho mám rád. Vždyť i u dospělých lidí dochází ke krizi a najednou přijde týden, kdy se Vám do práce nechce ani náhodou. Hlavně nikdy nesmíte podlehnout panice, řešit vše v klidu.A pak, do dnešních školek už může mít rodič možnost pobýt s dítětem v mateřské škole, a to zpočátku jako pozorovatel, později se může účastnit her a činností dětí. Samozřejmě jsme rády/ tj. učitelky /, když se rodič věnuje menší skupince dětí, aby ostatní děti nebyly smutné, že s něma jejich vlastní rodič nemůže být. / Např. společně češou panenky, tatínek zase postaví složitější most pro auta atd. Ani byste nevěřili, jak dítě kladně vnímá Vaši klidnou spolupráci a běžnou pomoc paní učitelce. My s rodiči i oečeme, vaříme- pak máme ochutnávku, někteří tatínkové pracují s dřevem- např. učí děti pilovat atd. Děti jsou pak nesmírně pyšné, že to pomohl vytvořit právě jejich rodič. Vůbec nevadí, pokud s mladším dítětem přijde i do třídy , alespoň si i to mladší už zvyká.Nejdůležitější je vzájemná důvěra.
Myslím, že se Vám všem bude dařit, když nebudete hodnotit situaci hned po prvních dnech, ale až v delším časovém horizontu.Konzultovat můžete s paní učitelkou kdykoliv, pouze ne kdy je ve třídě plno dětí, a ona se jim musí věnovat.Nejsou však jen takoví rodiče, kteří se starají jak to bude jejich dítě snášet a navzájem zde si vyměňujete zkušenosti. Jsou i tací, kteří se o dítě skoro vůbec nestarají, nepracují, celý den vysedávají u sousedek a pak přicházejí pro dítě poslední, okřikují ho atd. A to nemluvím o tom, že přicházejí i v podnapilém stavu atd.....Problémem bývá přibývající procento dětí s lehkou mozkovou disfunkcí- jsou to děti chytré ale často málo zvládnutelné- to jsou ty děti, které všechno rozkopou, nereagují napokyny, často uhodí kamaráda ani neví proč, jsou roztěkané a nesoustředěné. To je pak nutné spolupracovat s psycholožkou a intenzívně s paní učitelkou. Problém je i stále se zhoršující stav mluvy dětí, zvláště u chlapců. Je to výsledek toho, že rodiče často řeší svou pohodu na úkor dítěte, které doma setrvává u televize nebo počítače. Je třeba si s dítěte hodně povídat atd.
Přibývá rovněž dětí, které mluví sprostě....ale opravdu hrozně sprostě.
Prostě jsou věci, které samotná mateřská škola nevyřeší.
Tak Vám držím palce, pokud budete mít nějaké problémy, napište.
 Alice, malá 2roky a 9měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(4.9.2006 10:44:09)
Dobrý den,
malá vždy říkala, že půjde do školky, ale s maminkou. Tak nastal den D a vyrazili jsme. Asi jsem byla nervoznější než malá. Přišli jsme do školky a malá mě chytla za ruku, ať jdu s ní.Tak jsem ji tam trošku posunula (do herny) a pustila, a poodstoupila, že mě neviděla a paní učitelka ji dovedla mezi děti. Neplakala.
Ptala jsem se uč. jestli můžu zůstat, ale řekla mi,že vůči ostatním dětem by to bylo nefér. Tak jsem odešla s malou dušičkou domů a s pocitem, jestli jsem ji tam měla dávat nebo počkat až bude starší. Dopoledne asi proběhlo v pořádku, nevolali :-), pak šel manžel ji vyzvednout a jak ho uviděla, tak se rozplakala, chytla se ho za nohavice a na otázku zda jěště půjde do školky řekla ne. Trvalo to tak dva dny, pak změnila názor,že půjde, tak zítra to jdeme zkusit znova a už teď se toho bojím.Asi jsem větší ztrašpytel, než moje malá. Přitom, když jdu do práce, tak malou hlídají babičky a to jsem v pohodě.Je to tím, že jsou s malou u mně doma? Nemáte nějakou radu pro maminky, jak to zvládnout? Je mi po ni hrozně smutno, ale jinak, než když jsem v práci.
Přeji hezký den a víc pohodových maminek a hodných dětí.
 Jackie&Kryštůfek 3,5 roku 
  • 

Razantní zvykačka ? 

(18.9.2006 22:40:01)
Mám se školkou úplně stejnou zkušenost, taky nám paní učitelka poradila,aby
jsme se vytratili, nechtělo se nám, nebyli jsme na to zvyklí.Vždycky jsem se s Kryšťou loučili a říkali,kdy se vrátíme. Tohle byl pro něj podraz (od 8h do 12h, taky nám nevolali)už nikdy bych to takhle neudělala, do školky začal chodit ve 2,5letech a dodnes si na školku nezvykl, v noci se mi budí a ptá se, jestli jde do školky. myslím,že by se do kolektivu lépe začlenil, kdyby nás měl tenkrát aspoň chvilku jako oporu za zády.Myslím,že pro 2,5 letý dítě je to velký sousto - a starej se jak umíš v cizím prostředí mezi cizíma lidma.
No doufám,že to nějak zvládneme a školka se stane místem, kam se bude moje dítě aspoň někdy těšit a mě se půjde do práce o něco veseleji.
Držím všem palce s nástupem do školky.
 Gábča 
  • 

Re: Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(3.9.2006 12:06:59)
Zdravím zažívám něco podobného. Mám chlapečka 3 roky a k tomu dvojčata 2.2. 2006. Malej jde v pondělí do školky a já z toho mám skoro trauma, ale on vypadá v pohodě tak snad to zvládnem
 Gabča 
  • 

Re: Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(3.9.2006 12:12:57)
Mám chlapečka 3 roky a k tomu dvojčata 2.2.2006. V pondělí jdem do školky a taky se bojíme (teda spíš já). je to moje šikulka ale stejně mám pocit aby se nebál, že ho odstrkuju.
 milča 
  • 

Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(3.9.2006 17:19:57)
Zkuste do školky syna postupně navykat,jistě se s učitelkami domluvíte.Neberte ho pryč při prvním náznaku,že se mu tam nechce.Je pravda,že 2,5leté dítě potřebuje hlavně vás-matku.Není potřeba uspěchat nástup dítěte do školky,4leté dítě již samozřejmě děti potřebuje.Pokud to není nutné,dítě bych osobně v tomto věku nechala doma a věnovala se mu./Pokud by mě netlačily jiné okolnosti-např.nástup do zaměstnání ap./
 Emilka 
  • 

Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(3.9.2006 11:21:28)
Dobrý den, Báro, zajímalo by mě, v jaké školce učíte, v naší není možné dítě dávat jen na 2 hodiny, ale hned na celé dopoledne, takže kluka buď vyzvednu ve 12.30, nebo až v 15.30. Do třídy rodiče vůbec nemají přístup, v 8.30 se školka zamkne. Je nějaké pravidlo, že školka musí rodičům pobyt ve školce umožnit?
 Bára 
  • 

Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(3.9.2006 11:58:47)
Zapoměla jsem dodat, že pracuji v mateřské škole s programem Začít spolu. Ale nechci ho tady propagovat, protože s jakýmkoliv programem se dá s rodiči domluvit.
 Lída 
  • 

Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(3.9.2006 14:42:31)
Já pracuji v m.š.-rodiného typu. Jsme dvoutřídní mateřina a rodičům také umožňujeme, aby si mohli ve třídě chvíli s dětmi pohrát. Není to však vždy ku prospěchu dětí. Některým to opravdu pomůže, některé však této situace začne zneužívat a stejně po odchodu rodičů si to svoje musí odplakat. Takže jednoznačně nejde říct že je to zaručený recept na bezproblémové začlenění dítěte do kolektivu. Nechci a ani mi nepřísluší vás rodiče poučovat ba kritizovat. Ale jedno vím zcela jasně: jsou rodiče rozumní, ti kteří si od učitelky nechají poradit, a druzí, kteří budou všechny nezdary svého dítěte svalovat na m.š.na učitelky, na které nenechají nitku suchou. Kdyby si takoví rodiče sáhli do svědomí, možná by si uvědomili, že my máme ve třídě 20 mrňat, které musíme zvládat.Máme svůj program, svůj režim dne,který je pro dítě nejdůležitější. A takové ty stesky že vám neumožní ve školce dát dítě na dvě hodiny, nejsou opravdu na místě. Dáte-li děti do školky na čtyři hodiny, dalších dvacet jste opět s nimi. Není to tak dlouhá doba abyste to nevydrželi vy ani vaše dítě. Nehledě na to, že to není ani prakticky možné kvůli stavování ( děti svačí kolem půl deváté, oběd je kolem půl dvanácté), dále pak když se rodič rozhodne ze školky odejít uč. musí jít za ním zamknout, za dalším rodičem zase později atdadt.Mezi tím není a ani nemůže být u dětí. Co když se něco stane? A tak si dovolím vám dát jednu ,z praxe ověřenou radu. Mějte své dědi moc rádi, věnujte se jim, a pokud je chcete dát do kolektivu mateřské školy, věřte nám, že my jsme tu pro vás a vaše děti, myslíme to s nimi opravdu dobře a pokud nebude váznou komunikace mezi námi a vámi, každý problém spolu prokonzultujeme, najdeme vždy to nejlepší řešení pro vaše děťátko. Budete spokojeni vy i my. A řečeno slovy jednoho mého "absolventa" který už ke mně vodí své dítě a na svůj pobyt v naší m.š. vzpomíná opravdu rád:"Každý si to tu musí odeřvat."
 Mary 
  • 

Zacit spolu 

(3.9.2006 13:41:14)
Vyse jsem popsala nas problem se zvykanim dcerky na navstevu materske skolicky i to, ze nam v dobe zlomu docela pomohly ucitelky MS. Dcera chodi do prazske sidlistni skolky, ktera pracuje stejne, jak zminovala Bara, v programu "Zacit spolu". Snad ani nebudu ucelovy propagator, kdyz jako mamca uvedu jeji princip:
- pedagogicky pristup orientovany na dite a na vytvoreni prostredi, ktere je pro ne prirozene
- centra aktivity ve tride a forma spoluprace v malych skupinkach (tridy smisene 3 - 7 let)
- integrovane uceni a tematicke planovani
- aktivni ucast rodiny

I kdyz k poslednimu bodu musim popsat jeste jedno uskali v pripade ml. ditete s matkou. Snaha pobyt s dcerkou ve skolce, a tedy i s jednorocnim klukem v mem pripade, byla slozita v tom, ze kolem "mimina" se shrotily 5 a 6/lete holcicky a hraly si snim jak chuvicky a dcerce se spis psychicky zaryvala reakce asi ve smyslu "ma maminku porad a jeste je stredem pozornosti ost. deti", takze toto nam tolik nepomohlo. Dcerku "opravdu" podrzely ucitelky a my jsme se snazili co nejvic doma. Tezke bylo treba zvladnout jeji nocni probouzeni a plac.
Stejne tak me napada, ze ucast rodice je slozita i v pripade, ze rodice pracuji tradicne v zavisle cinnosti. A takovych pripadu je asi nejvic, vzhledem k narustu poctu deti a kapacitam skolek, kdy je preference umisteni techto deti logicka.
 Bára 
  • 

Re: Zacit spolu 

(3.9.2006 16:41:14)
Ano, souhlasím se vším, každá rodina a každé dítě je individualita, proto taky zpracováváme s každým rodičem před nástupem a pak v průběhu adaptace ind. plán, kdy nám rodič v klidu a u kafe řekne, s čím si dítě rádo hraje, na co je zvyklé, v čem nám mohou být rodiče nápomocni a co očekáváme od nich.Samozřejmostí je, že už dopředu znají prostředí třídy.Ale školky vůbec nenamlouvají, že dítě nutně potřebuje kolektiv, naopak většina dětí do 4 let jsou individualisté . Teprve dítě ve 4 létech začíná pociťovat potřebu skupinky dětí. Zdůrazňuji skupinky. Bohužel školství nás nutí pracovat s větším kolektivem dětí, než je pro děti v tomto předškolním věku vhodné.
Je velmi rozumné naplánovat si nástup do práce tak, aby dítě už mohlo předtím alespoň dva týdny chodit do mateřské školy právě na zvykání.Ale už nebudu psát,nic není černobílé. Jen na ten zítřek držím palce.
 Hanka(roční dcera, tříletý syn) 
  • 

Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(5.10.2006 23:56:20)
Ahoj rodičové!
Dnes mi paní učitelka v MŠ řekla:"Vaše dítě je ještě nezralé, nechejte si ho ještě doma." Mám tříletého syna, s dcerou jsem na mateřské dovolené. Syna jsem s obavami dávala do mateřské školy.Je citově hodně vázán na mě, maminku, tatínek je také v kurzu, ale není moc doma, protože pracuje v zahraničí a zvykání na babičky nebyl zrovna jednoduchý úkol. Počítala jsem s problémy, ale že mi po rovných 14 dnech /pracovních/ dítě ze školky budou chtít "vyšoupnout"z důvodu špané adaptace na nové prostředí, to byla fakt rána! Mám ho nechat dozrát.. Jak má dítě dozrát doma s maminkou, jak se má naučit žít v kolektivu mě za sukní? To fakt nevím. Snažila jsem se být silná, ráno chodíme s pláčem, ale při vyzvedávání nemá uplakanou tvář, je šťastný a doma mi o školce vypráví spokojeně. Sama jsem speciální pedagog, myslíte si, že bych své dítě za každou cenu týznila, kdybych si myslela, že ho školka tak traumatizuje? Umí spoustu nových her, básniček, vypráví mi o paní učitelce, o dětech. Nechce se mi dovolit, aby mi syna vyřadili jen proto, že je to pro školku pohodlnější zbavit se dítěte, které není úplně celý de v pohodě/pozn. dáván syna do školky jen na dopoledne/, že si občas vzpomene a pláče, pláčem vítá i cizí příchozí jako jinou učitelku, školnici ap., nemá rád změny, je nervozní, když neví, co se bude dít, kam se chystají, když jdou ven, pořád se ptá a poplakává. .Jsem rozhodnutím o vyřazení ze školky zaskočena a trápí mě to. Každá maminka chce vidět své dítě spokojené a čeká na pochvalu své ratolesti. Myslím si, že je šikovný. Dobře a sám baští i ve školce, umí se oblékat, obstarat na toaletě, dobře mluví, hodně si pamatuje, je zvídavý, ale bohužel na vše nové bez maminky si zvyká delší dobu.Máme se nechat vystrnadit? Jsem přesvědčená, že nejhorším řešením problému mého syna je právě ono vyřazení z kolektivu. Potřebuje si zvyknout a potřebuje zkrátka delší čas.
 Kája, 3 holky 
  • 

Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(6.10.2006 8:14:59)
Milá Hanko,
nejsem pedagog a už vůbec ne speciální. Podobný problém řeší sousedka, která navíc využívá toho, že do stejné třídy chodí moje dcera, se kterou se její syn zná. Sice se občas bijí, ale to nezmizí, když se nenaučí si hrát.
Na jednu stranu si říkám, že ti vaši kluci mohli jít do školky až za rok, ale když už tam jednou začali chodit, tak by asi byla chyba, aby se to vzdalo. Náš malý soused by si mohl myslet, že když se mu něco nelíbí, že se mu může ustoupit. A co ten Tvůj, to nevím, protože nejsem úplně v obraze, ale asi by to pro něj bylo sklamání.
Držím Ti palce, ať to vydržíte a syn brzy získá větší jistotu.
 Eliška (dcera 3 a 1/2roku) 
  • 

Re: Re: Zvykání dítěte na MŠ 

(12.10.2006 10:50:49)
Dobrý den Hanko!
Reaguji sice na Váš článek z minulého týdne,ale až teď jsem se rozhodla podívat se na zkušenosti maminek a jejich ratolestí s MŠ.Mám 3 a půl letou dceru, která nastoupila do školky v září.Jen 3dny a už začaly rýmy a už jsme museli zůstat doma.Já sama jsem doma neboť každým dnem už můžeme očekávat narození chlapečka.Suma sumárum je tento týden třetí co dcera chodí do školky.Mám úplně stejné problémy jako Vy.Učitelka mi řekla, že se nemůže nějak zadaptovat a když ji něco řeknou urazí se a schová třeba pod stůl.Sice mi neřekli ať si ji raději nechám doma, ale rovnou zda neuvažuji o dětském psychologovi.Byla jsem tak zaskočená, že jsem se zmohla jen na otázku - to jako aby mi poradil jak se má dcera zapojit?Je přesně i taková jak popisujete svého chlapečka.Je chytrá rychle se učí, na pískovišti má spoustu kamarádů a kamarádek s kterými se často vídá.Do školky se taky velmi těšila a až po pár dnech se každé ráno neobejde bez pláče.Ovšem na zeptání jestli se jí ve školce líbí odpoví, že ano a taky si pro ni chodím ve 12:15 a uplakaná není.Proto taky zvažuju jestli ji ze školky neodvolám.Mám pocit, že pokud jsem doma na mateřské není nutné, aby zůstávala ve školce.Myslela jsem, že to bude pro ni hezké a užitečné být ve školce mezi dětmi.Jsem moc ráda, že jsem si Váš článek přečetla a povzbudil mě.Držím palce ať to naše děti vydrží a rána budou bez pláče.
 Jana, dvě děti (4,7 let) 
  • 

Dětí s rodiči přicházejí do mat. školy 

(3.9.2006 14:33:33)
Nesouhlasím s Bárou, že děti kteří špatně mluví jsou zanedbané a že rodiče se jim nevěnují. Syn ve 3 letech uměl tak 10 slov, na všechno jenom říkal hmm. Já s dcerou jsem mu rozuměla a jemu to stačilo. Nepotřeboval se víc učit. Od více lidí, bohužel i od někerých lékařů jsem si vyslechla, že se mu málo věnuji. Syn je bohužel i umíněný, tak je to s ním horší, jak ve cvičení mluvení, tak v další činnosti. Jsou mu čtyři a nedávno si teprve začal malovat. Neuměl si ani hrát. Zítra nastupuje do školky a myslím, že se i těší. Horší to bude v úterý. Když nastupovala dcera, tak jsem si i pobrečela a tři dny jsem nejedla. Zítra to snad bude lepší, ale ta slza určitě ukápne.Všem držím palce, jak dětem, tak maminkám.A jak jsme řešili žárlení. Ono snad ani žádný nebylo. Asi náhoda. Děti jsou od sebe přesně o tři roky. Dcera se na sourozence těšila. Od začátku ho milovala. Taky jsem se bála, že bude žárlit, tak jsem jí bráchou zaměstnávala. Pomáhala mi a já jí ujišťovala, že bez ní by to ani nešlo. Do školky nastoupila ve svých 4 letech. Nikam jsme nechvátali. Do školky moc nechtěla chodit. Byla na mě dost závislá. Až teď když chodí do školy, tak by se tam vrátila. Jsem přesvědčená, že dítě musí být psychicky vyzrálé a pak je vše v pohodě. Měla jsem zkušenost právě s dcerou a jejím nástupem do školy. Je rozená v srpnu a já požadovala odklad. Bohužel mi byl zamítnut a psycholožka mi oznámila, že tu závislost na mě si dělám sama. Do konce dubna jsem jí musela vodit do školy i ze školy. Sama prostě nešla. Měla prostě smůlu, že se nenarodila o pár dní později a už by nás nikdo neřešil.
 qwertz 


Rada rodičům 

(3.9.2006 15:55:36)
Plně souhlasím s názorem, že dítě má jít do MŠ až se na to cítí, je schopno být po určitou dobu v odloučení od maminky a po psychické stránce v pohodě. Školky propagují, že dítě má být v kolektivu, že potřebuje navazovat sociální vazby a komunikovat...ovšem nic se nemá uspěchat. Dítě může být v kolektivu dětí na hřišti, na návštěvách apod., ale jinak by mělo být co nejdéle samozřejmě s rodiči. Nikdo nemůže nikdy nahradit čas strávený s mámou, či tátou. A pro Vás se tato doba, kdy můžete být doma s Vašim dítětem také už nikdy nevrátí. Proto se snažte být s ním co nejdéle (pokud samozřejmě můžete). Jsem učitelkou ve školce, ale věřte, že rozhodně neplánuju umístit tam své dítě hned co mu budou tři.
 Kačka, 2 děti 
  • 

Re: Rada rodičům 

(3.9.2006 23:36:26)
Tak tos mne úplně rozhodila. Mě se podařilo sehnat pro starší holčičku místo ve školce (začne tam chodit přesně den po třetích narozeninách) a doteď jsem byla moc ráda, s pocitem, že jí nebudu "držet zavřenou doma", že se konečně pořádně dostane mezi děti (ikdyž samozřejmě chodíme mezi děti - na plavání, na cvičení...), ona se do školky těší, byli jsme se tam podívat a moc se jí líbilo, chtěla si tam hrát a když si o tom povídáme, tak by tam už nejradši šla...
Ale já, hned poté, co mi to ředitelka "odklepla", jsem to začala zpochybňovat, jestli jsme to neunáhlili... (jak bude vypadat doma den bez ní...) a Ty svým názorem jsi mě "dodělala". Já to snad zítra půjdu zrušit :o
Naštěstí jsem doma s jejím mladším bráškou, tak ji tam nemusím dávat skutečně každý den.
A jinak, u nás sourozenecké vztahy naprosto úžasné (musím to zaklepat). Taky jsme ji od samého začátku na další miminko připravovali, žárlení nebylo téměř žádné, jen skutečně párkrát, když jsem malého kojila, tak zakňourala, protože zrovna TEĎ mě potřebovala ona. Chlapečkovi teď je osm měsíců a už se ségrou komunikuje a je to mezi nima fakt bezvadný :) Takže trošku jsem nervózní i z toho, že i pro prcka to bude velká změna, když už najednou sestřičku nebude mít pořád u sebe... No, radši končím, začínám sama sebe přivádět do depky...
 Jana (Kačka 11/03+Matýsek8/05) 


Re: Re: Rada rodičům 

(4.9.2006 9:02:33)
Káťa šla dneska poprvé do školky - jela s tatínkem. JSem zvědavá s jakými zážitky se v poledne vrátí. Je to tu bez ní takové prázdné. Matěj leze po bytě a volá "Káťa". Taky mám pochybnosti, jestli jsem ji "nevyšoupla" z domu brzy. Na druhou stranu, kdybychom neměli Matěje, tak bych šla do práce a toto neřešila. Na třetí stranu - můžu si ji doma kdykoliv nechat :-)
 Katka(Vojta14,Matěj5,5,Ema 8měsíců) 
  • 

Re: Rada rodičům 

(4.9.2006 10:37:17)
Ahoj všem maminkám,souhlasím s názorem ,že dítě má jít do MŠ,až se na to cítí.Jenže kdy to je?Dneska jsem odvedla svého 5 a půl letého syna a bylo to strašné.Celé prázdniny jsme ho na školku připravovali,sice se o tom nechtěl moc bavit ale bral to všechno v pohodě,vlastně i dneska ráno vstával s úsměvem.Jenomže už v šatně jsem ho nemohla převléci,do třídy jsem ho táhla násilím,ve třídě se mě držel za kalhoty a nechtěl se pustit.Byla jsem doslova vyhozena za dveře,s tím že si ho převezme,škvírou jsem ještě viděla,jak mé jinak hodné a zlaté dítě,bije a kope p.učitelku ....
Odcházela jsem s pláčem a z otázkou PROČ?
Chci taky aby se naučil být v kolektivu ,komunikoval s cizími dětmi,naučil
se nějakému řádu,vždyť za rok bude prvňáček ale za jakou cenu?
Za dvě hodiny si pro něj jdu a už teď mě bolí břicho....
Poradíte mi někdo,jestli a hlavně jak to vydržet,protože je to jak se říká "pro jeho dobro"? K.
 Pršutka 
  • 

Re: Re: Rada rodičům 

(4.9.2006 11:32:24)
Katko, nestresuj se, pro dítě je to změna a tak prostě reaguje brekem, zvykne si. Ani neznám ve svém okolí dítě, které by nebrečelo prvních pár dnů, jde opravdu jen o zvyk.Hlavně děti sjou potvory a tak brečí, pak se zavřou vrátka a po mamince ani nevzdechnou:-)
 verca 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Rada rodičům 

(4.9.2006 22:26:47)
Tak tohle mi dělala moje starší dcera,v šatně slzičky,ale kdybych jí povolila a šly jsme domů,pořád bude závislá a nikdy se nenaučí být s ostatními dětmi,později lidmi,já moc dobře jsem to zažila na sobě,kdy jsem se bála taky chodit do školky a do školy a s dětmi jsem nekomunikovala a byla takový "mamináč".Tak nechci,aby měla stejný problém,jako já kdysi a se kterým bojuji do dnes .Tak s ní vše proberu,vysvětlím ,no a nejlíp to s ní umí její tatka,ten ji tak namotivuje a pak pochválí,že je šikovná,že já jen zírám.asi to má odkoukané od maminky-učitelky,nevím,nebo je to v genech?
 Lidka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Rada rodičům 

(4.9.2006 22:35:03)
Verčo-a jak to s ní probíráš?to by mě zajímalo...Náš malej totiž žádný argument neuznává-prostě pořád si mele svou "nelíbí se mi tam a nechcu tam":-((
 Kahlan+4 


Re: Re: Re: Re: Re: Rada rodičům 

(5.9.2006 9:12:49)
Lidko, u nas fungoval argument, ze do skolky proste musi, stejne jako musi chodit tatinek do prace. Takze to opravdu zacal brat jako povinnost, dulezite bylo nepovolit, protoze cas od casu se mu tam nechtelo. Ale vedeli jsme, ze kdyz ho jednou nechame doma, bude to vyzadovat casteji. Velmi brzy si ale zvykl a byl pysny na to, ze dela neco jako tatinek. Jak jsme psala, ted do skolky opravdu MUSI chodit, jinak by nas tady popotahovaly urady, takze jsem rada, ze uz rok je zvykly na kazdodenni chozeni do skolky.
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rada rodičům 

(5.9.2006 19:26:48)
moc správný příspěvek a pravdivý!!!
 Kahlan+4 


Povinna skolni dochazka ve 4 letech 

(4.9.2006 11:32:33)
S tim, ze dite by melo zacit chodit do skolky az kdyz je na to pripravene to napriklad tady v Lucembursku nejde. Povinna skolni dochazka zacina ve 4 letech, zadny odklad neexistuje. Sice je to materska skolka, ale chodit se tam musi, dokonce dvakrat tydne je i odpoledni vyucovani, samozrejme ze uz bez odpocinku nebo dokonce spani. Nas SImon zacne do teto skolky chodit ve stredu, v cervenci mu byly 4 roky. Vyzvedavat ho budu ve 12.45, takze jist bude nekdy v pul druhe, do te doby bude mit jen svacinu nekdy okolo 10 a tu si navic bude nosit z domova a nikdo nebude dohlizet na to, jestli ji sni. Proste uz je to vlastne trochu skola.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Povinna skolni dochazka ve 4 letech 

(4.9.2006 14:54:16)
Hmmm, tady ve Spanelsku je to podobne;-( Dcera zacina v patek skolku (za par tydn ji budou 3), ve 4 pak zacina "skola". A taky se nam zrovna narodi v rijnu mimco. Mam z toho docela strach...
 Katka,kluci 4 a 7 
  • 

Vydrž 

(4.9.2006 15:04:09)
Já myslím,že ve vašem případě je to fakt pro jeho dobro.Vždyť si představ,že by za rok měl jít do školy a tohle prožíval v první třídě!! Místo,aby se soustředil na školu,teprve by si tohle trauma odbýval a učil se být bez maminky....
 Lenka 
  • 

Re: Re: Rada rodičům 

(5.9.2006 9:38:11)
Ahoj a zdravím všechny statečné maminky co se rozhodly poslat svoje ratolesti do MŠ.S manželem jsme se společně domluvili,že to zkusíme i s naším 3 letým synem.Zatím jen na dopoledne.Když ráno vstává je to docela boj,do školky dojde v pohodě,ale jak se začnu vzdalovat,tak už je zle.Dnes jsem odcházela skoro s pláčem,jak pořád dokola opakoval maminko.Myslela jsem,že to ponesu statečněji,ale je to docela"síla".Má prosím někdo nějakou radu?
 TIKYTAKY 


Re: Rada rodičům 

(6.9.2006 14:28:23)
Jsem ráda za Tvůj názor, docela mi mluvíš z duše :o) Kdysi jsem byla přesvědčená, že dám Oliho od 3let do školky, ale co jsem otěhotněla, tak mi to nedalo, pořád jsem zvažovala plusy, mínusy, a jsem rozhodnutá, jít k zápisu do školky až mu budou 4roky a uvidí se, děti má rád, ale jsou okamžiky, kdy se mu v hlavince honí cosi a dětí se straní... měli jsme i období před rokem, že jak viděl stejně starý dítě, měl panickou hrůzu a už byl u mě... nepřišli jsme na to jestli ho někdo bouchnul, či co se stalo... za pár týdnů to odešlo, ale i po této zkušenosti jsme s manželem školku odložili. Nikdy nežárlil, když jsem chovala cizí mimi, je k nim hrozně něžnej a tak věřím, že to u nás proběhne v pohodě a až bude ten správný čas, nejdřív ale ve 4letech tak zkusíme školku. Díky za názor, člověka to vždy potěší, když kolem sebe neslyší jen, že se děti od 3let šoupnou do školky i když je máma doma... něco jinýho je když se maminy vracej do práce, jak jsem původně chtěla já, ale povedlo se nám druhý, tak jsem přehodnotila situaci. Přeji hodně krásných chvilek s tvojim broučkem. :o)
 Lidka 
  • 

Re: Dětí s rodiči přicházejí do mat. školy 

(4.9.2006 22:20:33)
Jano-souhlas s tebou!Taky mám synko,co špatně mluví...slovní zásobu má nadprůměrnou,"mele" pořád,ale neumí pořádně vyslovovat....
A divím se,že vám zamítli odklad,když jste byli narození v srpnu.
 Lucka 
  • 

Re: Re: Dětí s rodiči přicházejí do mat. školy 

(5.9.2006 7:56:12)
Ahoj vsechny maminky, tak jsem odvedla svoji holcicku do skolky, srdce az v krku, ale narozdil od vcerejska to slo bez breku, ikdyz se leskly ocicka. Ja se chci zeptat na jinou vec, vcera probihala jakasi tridni schuzka a tam jsem se dozvedela, ze dite musi chodit na cely den do skolky, poküd by pry chodila jen na 4 hod, tak na ni nedostanou dotaci, ja ale nechci prijit o rodicovsky prispevek, myslela jsem, ze uz se to zmenilo a neplati jako driv, pouze jeden den v tydnu, nemuzete mi nekdo upresnit jak to vlastne je, bojim se aby mi ji nevyradili ze skolky, diky za odpoved...L.
 Jana (Kačka 11/03+Matýsek8/05) 


Re: Re: Re: Dětí s rodiči přicházejí do mat. školy 

(5.9.2006 9:16:56)
o rodičovský příspěvek nepříjdeš, pokud ji budeš dávat každý den jenom na dopoledne = 4 hodiny. Školka dostává peníze podle dětí v září, takže pokud bys chtěla školce vyjít vstříc, tak se snaž alespoň v září tam dcerku dávat co nejvíce, pak už je to školce jedno :-) Naopak na děti, které nastoupí po září, školka nedostane peníze. Problém je u vesnických a malých školek, tak bojují o každou desetinku úvazku pro učitelky. Ale to je úplně jiná problematika ...
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dětí s rodiči přicházejí do mat. školy 

(5.9.2006 19:48:24)
Abych vám to upřesnila: na děti přihlášené na čtyřhodinovou docházku dostává m.š. jen poloviční dotace. V praxi to znamená, že konkrétně já mám ve třídě zapsáno 27 3-4letých dětí, ale 13 z nich je právě čtyřhodinovek. Jsem tedy ve třídě, podle nesmyslného zákona, s 20,5 dětmi ve třídě a protože aby si učitelky "vydělaly" na základní plat musí být ve třídě 25dětí.Znamená to, že mě hrozí, že budu mít zkrácený úvazek, abych pracovala za alikvotní část tabulkového platu.
V praxi to je tak, že pracuji ve třídě s nadpočetní skupinou dětí, ale plat mám takový, že není naplněna kapacita třídy. To jsou ale zákony!!!!Je to spravedlivé?
 Marťa 
  • 

každé jiné 

(4.9.2006 9:26:04)
Každé dítě je opravdu jiné. Moje starší dcerka nastupovala do školky bez jakékoliv přípravy ve 2 a 3/4 roce. Od začátku na celý den tzn. na 8 hodin a bez problému si zvykla. Do školky se těšila, neplakala a během tří měsíců se naučila tolik nových věcí, jak nikdy předtím. Školka ji svědčila. Mladší dcerka nastupovala ve 3 letech, a to předtím se mnou chodila skoro rok na hodinku týdně si do školky pohrát a zvyknout si na prostředí a budoucí učitelky. Když nastoupila, tak měsíc chodila jen dopoledne, a pak do prázdnin 4 měsíce na celý den. Celou dobu ranní odchody proplakala. Paní učitelka mi ji musela brát z náruče, plakala ještě nějakou dobu, co jsem odešla do práce. Během dne si s dětmi bez problému hrála, jen občas si poplakala, když si vzpomněla, že by raději byla s maminkou.
Večer před spaním už domlouvala, že druhý den určitě nikam nepůjde a bude doma, třeba i sama. Během prázdnin jsem změnila zaměstnání, abych ji mohla do školky dávat jen na 4 hodiny, do MŠ ji odvádí starší šikovná dcerka a stejně to dnes probíhalo stejně. Do školky se netěší, při předávání paní učitelce plakala a ani sliby, že pro ní maminka po obědě příjde nezabraly. Tak nevím. Už přestávám věřit, že se to někdy změní.
Doopravdy nepomůže zvykání v Mš, výchova, motivace ... Každý z nás je prostě jiný a s tím se nedá nic dělat.
 Hanka 
  • 

bubák školka 

(4.9.2006 11:50:15)
Ahojky,
školka pro mě zatím znamená stres a depresi. Potřebovala jsem nastoupit do práce těsně před dcerčinými třetími narozkami, na radu paní ředitelky jsem po třech dnech dcerku ze školky stáhla s tím, že to zkusíme za půl roku. Situace byla ale ještě horší, dcerka se mi začala počůrávat a dostávala teploty. Letos na jaře jsme to zkusily na třetí pokus a opět jsme dřív skončily než začali. Dcerku mám ode dneška přihlášenou do jiné školky, ale dostala jsem ztrach z opětovného neúspěchu a odložila nástup na začátek prosince. Jsem z toho v depresi, protože mi dceru stále hlídají rodiče, podle mého názoru by dcera měla chodit do školky, ale bojím se dalšího fiaska. Máte některá podobné hrůzy už zdárně za sebou? Díky za odpověď.
 Sonafi 
  • 

Re: bubák školka 

(4.9.2006 15:47:49)
Ahoj Hanko, mám podobnou zkušenost. Malého jsem dala do školky, když mu bylo 2 a 3/4 roku. Jen na dopoledne. Přesto si stěžoval na děti - kluky ( všichni byli téměř čtyřletí a napovídali mu plno nesmyslů) od té doby se začal v noci počůrávat a dostal i vysoké teploty. Tak jsme se školkou skolnčili ( začala hlídat babička) a příští rok jsme ho hned přihlásili do jiné. Tam po ránech většinou plakal a nechtěl, abych odešla. Do školky ráno chodit nechtěl a už večer smlouval, aby tam nemusel.Když jsem se ho zeptala proč, ani pořádně nevěděl co má odpovědět. Do školky nechtěl ani letos, ale první den proběhl bez problémů. Dokonce odpoledne nechtěl jít domů. Myslím, že jiným prostředím se to změní. Když nebude mít nějaká traumata psychického rázu a bude jen plakat po ránu, asi bych to zkusila vydržet a určitě se to poddá. držím palce.
 nela 3 roky 
  • 

teplota ze školky 

(19.9.2006 15:15:37)
ahoj všem,dceři byli v srpnu 3 roky,od září chodí do školky a je to stále horší.ráno do školky nechce,v šatně se nechce svlékat a řve.odejdu a řve klidně i celé dopoledne.dávám ji na 4 hodiny,první týden chdila na 2.jinak je v pohodě,pak se tomu i smějeme,že zase brečela.včera večer měla teplotu,neměřila jsem kolik,ale byla celá horká a červená.ráno úplně v pohodě,ale do školky jsem jí nedala v domnění,že bude nemocná.ale není,asi reakce na ten velký stres.i doma se začíná hodně vztekat.taky pochybuju,že dělám správně..máte někdo podobnou zkušenost?
 Petra, 2 děti 
  • 

Re: teplota ze školky 

(19.9.2006 16:57:00)
Maminko jsem uč. v MŠ a rozhodně si nemyslím, že děláte něco špatně.Zkuste si popovídat s p.uč.třeba co budou druhý den dělat(např.budou malovat jablíčka) a s malou si doma o tom povídat, aby se měla na co do školky těšit a přitom aby věděla co na ni čeká.Teplotu může mít ze školky, ale také lehké nachlazení, které se teprve projeví je možné.Mám tříletou dcerku a zatím to docela fungovalo.Držte se a nezoufejte, velmi brzy to přejde a budete se divit.
 Bohdan 
  • 

Přeřazení do jiné třídy 

(4.9.2006 10:19:32)
Mám prosbu, dnes jsme nastoupili do školky po prázdninách a tam nám sdělili, že nám dítě nezařadili do třetí třídy, kam patří, ale že jí nechají ve druhé třídě s tím, že je stejně nejmladší. Nevíte, jak se tomu můžeme bránit? Mám pocit, že školka si nemůže svévolně děti zařazovat do nižší třídy a nerespektovat kontinuitu docházky, nebo se pletu?
 Jana dvě děti(4,7 let) 
  • 

Děti s rodiči přicházejí do mat. školy 

(4.9.2006 12:58:29)
Dneska jsem odvedla malého synka do školky. Všechno bylo dobrý, až když jsem měla odejít tak se mě držel jako klíště. Plakal a já za dveřmi taky. Ale musí to být. Vím, že to je první krok k samostatnosti. Tohle prožívám už potřetí a je to pořád stejný. Mám srdce až v krku. Rada pro maminky. Rychle se něčím zaměstnejte. Všem pevný nervy, potřebuju je taky.
Ještě bych něco chtěla doplnit k tý vyzrálosti dítěte a jeho odchod do školy.Jak už jsem psala dcera narozená v srpnu nedostala odklad. Ano zvládla školu jako ostatní, ale musela, ještě musím jí do učení nutit, škola jí moc nebaví a je znát i na výsledcích, že to není ono. Ve třídě je 15 dětí, z toho 6 je narozených v září, říjnu o rok dříve. Přišlo mi nespravedlivé, že když se moje dcera narodila, tak ty druhý už třeba chodili. A jak je pak znát každý měsíc, když se dítě učí nové věci. A ona se najednou musela vyrovnat těm o rok starším dětem. Samozřejmě není každý dítě stejný, každý to zvládá jinak. Má zkušenost je ale tato.
 Katka(Vojta 14,Matěj 5,5,Ema 8měsíců) 
  • 

Re: Děti s rodiči přicházejí do mat. školy 

(4.9.2006 16:36:35)
Ahojky všem a díky moc za podporu.
Nakonec to nebylo tak zlé jak to vypadalo.Trochu ještě plakal a pak byl v pohodě do té doby než mě uviděl.P.učitelce jsem se omluvila,za chování,ale smála se, říkala že je zvyklá na různé projevy a že rodiče jsou kolikrát víc v šoku z toho, co jejich miláček dokáže.Matýsek mě sice přesvědčoval při převlékání, že už tady nepřijde a balil si bačkůrky do batůžku ale p.uč mu říkala že musí přijít, že ji slíbil ,že spolu budou počítat do sta.Tak schoval bačkůrky zpátky do přihrádky,řekl tak jo a ahoj a šli jsme...Záleží na přístupu a my jsme měli fakt štěstí.No ,uvidíme zase zítra ,to jde s tatínkem:-)
Hani, myslím že pokud ti můžou a chtějí hlídat rodiče,je to lepší než školka. Pak stačí dát malou jenom do školky pro předškoláky.Pa
 LIdka 
  • 

Re: Re: Děti s rodiči přicházejí do mat. školy 

(4.9.2006 22:33:53)
Jano-přesně tak.Já mám synka v červenci a chodil do první třídy s o tři roky starším klukem.Byl narozený v listopadu,měl odklad a jednou propadl...:-)
Když to veznu teĎ,mám čtyřletýho a chodí s ním do školky skoro šestiletý/v listopadu/,bude mít asi odklad-teoreticky by měli chodit spolu do třídy-neskutečné.takový prcek s předškolákem...

Katko-já bych dala prcka do školky dřív než hned do předškoláků-po něch už toho ve školce chcou trošku víc,a připadá mi dost pozdě,si zvykat na školku coby předškolák...
No pevný nervy-nás to čeká zítra zas...večer už mlel,že nikam nepude,že se mu tam nelíbí...JO a papučky jsme si taky donesli dom-on už tam přece nepude!
 Nika+ jedna princezna 
  • 

Re: Re: Re: školka a mateřská? 

(5.9.2006 0:51:58)
Prosím o radu. Naše dcerka bude mít na Silvestra 3roky. Zatím je s námi doma, ale pořát básní, že chce do školy. Shodou okolností budeme přes zimu pracovat mimo domov, tak přemýšlím, zda ji dát v "pracovní" vesnici do školky nebo to nějak zvládat na střídačku s manželem. Na jak dlouho může malá do školky, když jsem zatím stále na mateřské (práce bude brigádně). Je možné ji tam dávat pouze přechodně přes zimu nebo se musí děti nahlašovat a začít docházku v září? Je školka opravdu takovým infekčním místem? Malá zatím téměř vůbec nestonala a když by kvůli školce onemocněla, tak by to byl vzhledem k brigádě dost problém.
Díky.
 Marťa 
  • 

Re: Re: Re: Re: školka a mateřská? 

(5.9.2006 8:17:33)
Z vlastní zkušenosti vím, že se do školky nemusí nastoupit od září, ale i během roku. Problém je v počtu dětí ve školce. Když je ve školce dětí nedostatek, rádi vezmou dítě kdykoliv. Jinak musí jít začátkem roku na zápis. Je potřeba zjistit situaci v konkrétní vesnici.
A co se týká infekčnosti, je školka na to nejhorší. Dcerka byla první rok nemocná i 2x do měsíce, a to vždy minimálně 1 týden. Upravilo se to až nástupem do 1. tř. ZŠ.
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: školka a mateřská? 

(5.9.2006 9:29:49)
Jestli jste na rodičovské dovolené a chcete dál pobírat rodičovský příspěvek, tak může chodit (mezi třetím a čtvrtým rokem) na čtyři hodiny denně.

Pokud jde o nemocnost - asi to není pravidlo, ale náš syn, před nástupem do školky (v jeho případě do jeslí)zdravý jako řípa, začal v kolektivu chořet. A to i v případě jeslí na pět dní v měsíci - často jsme měli problém těch pět dní vůbec dochodit. Takže v předškolním zařízení strávil zatím dva roky, podzimy a začátek zimy pokaždé katastrofa, z měsíce trávil vždy tak dva týdny doma a dva týdny ve školce. S napětím očekávám podzim, naštěstí mám práci, kdy v případě nemoci dítěte mohu pracovat z domova, jinak bych musela shánět paní na hlídání.

Třeba budete mít štěstí a školkou proplujete zdraví.
 Katka,kluci 4 a 7 
  • 

Re: Re: Re: Re: školka a mateřská? 

(5.9.2006 9:41:04)
Bohužel mám co se týče nemocí se školkou podobné zkušenosti,jako jiné mamky.Starší dítě,které do té doby prakticky nestonalo,bylo první půl rok každých 14 dní doma.Teď mám 2 dny ve školce mladšího syna,tak čekám,co se bude dít. Ten už ale párkrát marodil (chytil to od staršího),takže už třeba bude mít trochu silnější imunitu.Sousedka zdravotní sestra říká,že dítě se musí zkrátka "promořit".Zní to blbě,ale asi na tom něco je.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: školka a mateřská? 

(5.9.2006 9:47:06)
Já mám zkušenost opačnou - první děcko bylo ve školce naprosto v pohodě, za rok docházky si doneslo jedinou "školkovou nemoc" a to neštovice. Jenže nastoupilo i mladší děcko a to chytí kde co :o/ a jak je doma a marodí, tak od něj vždycky omarodí i to starší dítě :o/ No, uvidíme letos.

S.+++
 Dada 
  • 

Re: Re: Re: Re: školka a mateřská? 

(7.9.2006 12:02:46)
Určitě bych doporučova do školky zajít nebo zavolat a domluvit si schůzku. Já to tak udělala a malou mi vzali od ledna a to i přesto, že jí ještě nebyly 3 roky. Na žádný zápis bych nečekala, pokud je vedení školky v pohodě a mají místo, nebo perspektivu, že se něco uvolní (stěhování atd) tak myslím že se dohodnete. Navíc osobní jednání mimo zápis mi přijde i výhodnější, protože ředitelka měla čas jenom na nás, vše nám vysvětlila, ukázala atd.
 Lolita 
  • 

14 dni brecime 

(19.9.2006 8:25:45)
Zdravim vsechny, tak jsem zase odvedla svuj 3 lety poklad do skolky a opet s brekem. Prvni den sice pobrekavala, ale vypadalo to nadejne, pak 3 dny bez breku, 3 dny doma kvuli nastydnuti a od te doby uz pokazde s brekem z domova, ve skolce ji ze me sundavaji, jsem z toho uplne rozhozena, jeste ted se klepu, porad si rikam, ze kdyz to vzdam, tak to za rok bude stejny a ze potrebuje detsky kolektiv, ale bojim se, abych ji nejak netraumatizovala, co myslite, mam jeste vydrzet?
 Katka(Vojta 14,Matěj 5,5,Ema 8měsíců) 
  • 

Re: Děti s rodiči přicházejí do mat. školy 

(4.9.2006 16:36:37)
Ahojky všem a díky moc za podporu.
Nakonec to nebylo tak zlé jak to vypadalo.Trochu ještě plakal a pak byl v pohodě do té doby než mě uviděl.P.učitelce jsem se omluvila,za chování,ale smála se, říkala že je zvyklá na různé projevy a že rodiče jsou kolikrát víc v šoku z toho, co jejich miláček dokáže.Matýsek mě sice přesvědčoval při převlékání, že už tady nepřijde a balil si bačkůrky do batůžku ale p.uč mu říkala že musí přijít, že ji slíbil ,že spolu budou počítat do sta.Tak schoval bačkůrky zpátky do přihrádky,řekl tak jo a ahoj a šli jsme...Záleží na přístupu a my jsme měli fakt štěstí.No ,uvidíme zase zítra ,to jde s tatínkem:-)
Hani, myslím že pokud ti můžou a chtějí hlídat rodiče,je to lepší než školka. Pak stačí dát malou jenom do školky pro předškoláky.Pa
 havlovka 


Re: MŠ jsou to nervy,ale nevzdám to 

(4.10.2006 20:33:05)
Dobrý den!
Jsem tu poprvé a přivedl mě sem fakt,že můj chlapeček (Ondřej 3 roky) právě začal chodit do školky a myslela jsem si,že se tak špatně adaptuje jen můj syn.Po třech dnech jsem to chtěla vzdát a ze školky ho stáhnout.Jsem ráda že jsem to neudělala a ráno jdeme zase.Tímto chci poděkovat za podporu a zkušenosti všem zúčastněným maminkám a přeji pevné nervy,a co nejméně slziček.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.