| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vyzkoušené recepty pro (plus mínus) roční batole

 Celkem 115 názorů.
 Markéta (syn 3 roky) 
  • 

Margarín? 

(11.11.2005 13:13:18)
Recepty jsou určitě velkou pomocí pro spoustu maminek, které si lámou hlavu s každodenní otázkou, co do hrnce, ale chtěla bych upozornit, že margarín vzhledem ke způsobu, jakým se připravuje (hmota, než se "zahustí" do konečné podoby, připomíná spíš vyjetý olej) se do jídelníčku tak malých dětí nehodí. Taky bez tučných lipánků to jde, můj tříletý syn to bez újmy přežil až do dneška, jednak je to na úkor jiných mléčných potravin, hlavně jogurtu, který je organismu prospěšnější, a také vzniká návyk na tučnou sladkou chuť, což je podle mě zbytečné. Pak si dítě nedokáže vychutnat přirozenou chuť základních potravin a taky zbytečně přibírá - a obézních dětiček je bohužel už hodně. Chce to jen netrpět komplexem, že mé dítě bez lipánku a všech těchto tučných tvarohových krémů bude o něco ochuzeno (nehledě na to, že tvaroh se kvůli vysokému obsahu minerálů, které zatěžují ledviny, dětem do 1 roku vůbec nedoporučuje). Naopak, dítě si vytvoří si správné návyky a o to jde především do budoucna pro další vývoj dítěte, až bude samo určovat, co bude jíst. Ale jinak chválím nápad a hlavně tu práci, kterou si s příspěvkem autorka dala. Svou poznámkou nechci rozhodně nikoho kritizovat, jen předávám dál zkušenosti a vyčtené informace. Přeju dobrou chuť! :-)
 Olina 
  • 

Re: Margarín? 

(11.11.2005 14:47:35)
To se ti to vštěpují vhodné návyky, když ti nemůže utéct. Aby ti ve škole nechodil za zády na něco horšího než je lipánek. Pamatuj, odříkaného chleba největší krajíc.
 Markéta (syn 3 roky) 
  • 

Re: Re: Margarín? 

(11.11.2005 15:18:10)
Já jsem čekala, kdy přijde jedovatá slina, už je to tady:-))) Že by potrefená husa... :-)))))) Že existuje riziko zakázaného ovoce, to samozřejmě vím a chovám se podle toho. Znám případy, kdy se děti potají ládují čokoládou, protože ji doma mají zakázanou. Chodíme na mezi děti a nežijeme ve vakuu, jen přemýšlím, co jíme všichni, i moje dítě. Nezakazuju, syn zná čokoládu a já nevím, co ještě zařadit do této kategorie, ale její konzumace má svá pravidla. Jen jsem reagovala na to, aby tučná sladká jídla se stala základem každodenního jídelníčku malého dítěte, což z nabízeného jídelníčku dost vyplývalo (jestli ne, omlouvám se), je to škoda, protože je to na úkor nutričně hodnotnějších potravin. Ale možná to bylo ono pověstné házení perel... když rodiče baští hranolky s kečupem, tam se nedá čekat příliš racionální přístup k výživě dítěte... To není adresné, tak prosím o neutrální tón místo toho agresivního... Dík.
 Olina 
  • 

Husa možná, 

(11.11.2005 22:23:38)
ale potrefená ještě ne. Můj miláček zatím taky nemůže utéct, a tak vštěpuju a vštěpuju... Aby měl kluk proti čemu v pubertě revoltovat.
 Kopretin@ 


Re: Re: Re: Margarín? 

(12.11.2005 22:48:53)
Souhlasím a myslím si,že i kdybychom to zvládly jen na těch pár let,než nám uniknou do školní jídelny,tak to je taky dobré,jelikož první cca 2 roky jsou VELICE důležité.
 Kopretin@ 


Re: Re: Re: Margarín? 

(12.11.2005 22:49:33)
Souhlasím a myslím si,že i kdybychom to zvládly jen na těch pár let,než nám uniknou do školní jídelny,tak to je taky dobré,jelikož první cca 2 roky jsou VELICE důležité.
 Di 
  • 

Re: Margarín? 

(28.2.2009 0:31:01)
jj, myslím, že kejhala :-)
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Margarín? 

(12.11.2005 10:58:17)
Myslím si, že je podstatně lepší, když se s tím "nezdravým" dítě setká ve škole (nebo školce), než když mu to rodiče nabízí někdy od roka. Podle mého názoru - čím později, tím lépe :)).
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Margarín? 

(17.11.2005 22:34:32)
No margarín by neměli jíst nejen děti i mi by jsme si na něj měli dát majzla.
Jednou jsem četla studii o možném vlivu margarínu na vznik Cronovy choroby, bylo tam že ji dělali ve Francii, kde se margarím téměř nejí (-jen pravé máslo) a Cronova choroba se téměř nevyskytuje a ve Švédsku, kde naopak jedí skoro téměř výhradně margaríny a výskyt Cronovy choroby je vysoký.
 Di 
  • 

Re: Margarín? 

(28.2.2009 0:27:58)
Hele, to byla jen "věcná". Souhlasím, že bílý jogurt je lepší a že návyk "dobré" a samo, že i "špatné" stravy si dítě rozhodně zapamatuje.
 Kačenčí, Viki 01/04,MiMi 06/05 


Lipanek 

(11.11.2005 18:14:13)
Jo, jo... urcite mas pravdu, jenze zrovna treba moje beruska odmitala od mala jak kase tak jakekoli umele mleko... po odstavu (13. mesicu) nechtela nic...jen jogurty...bile...coz je fajn, ale nejde ji dat 0,5litru jogurtu denne, takze jsem zkousela vsechno mozne... vysledek je, ze dostavala kakao jeste pred rokem a pul (coz jsem puvodne planovala jako start) a stejne si da v prumeru tak deci denne a krome bilych jogurtu akceptuje pouze lipanka... a diky bohu za to. Tvaroh jen obcas v kolaci a mleko ji cpu vsude do vareni, ale nesmi ho tam byt moc :o(((... a takhle ty nase deticky cvici s nasimi plany o zdrave a rozmanite strave :o)
 Líza 


Re: Lipanek 

(11.11.2005 18:24:08)
Proč nejde dát dítěti půl litru jogurtu, když mu to chutná? Moje dítě v devíti měsících jedlo půllitrovou Hollandii na posezení - kam to dávalo, nevím, ale trávicí obtíže nemělo a neprasklo :-)
 Boďka 


Re: Re: Lipanek 

(11.11.2005 19:36:27)
Líza, moja malá asi od 9-tich mesiacov zbožňovala biele jogurty, zjedla štvrťlitrový kelímok na posedenie, dobre že jej z toho zle neprišlo. A to ho mala takmer denne, dávali sme jej, lebo jej to chutilo a mala aj sklon k zápcham. Nie že by som jej nedožičila, ale bála som sa, že sa jej to preje. A aj sa tak stalo. Možno by to tak bolo, aj keby ich nejedla toľko, ale skrátka po pár mesiacoch akoby uťal a teraz do nej nedostanem jogurt ani omylom (má už 2 roky). Jedine zamiešaný do jedla, napr. do tekvicového prívarku, aj to len v malom množstve. Takže tiež občas povolíme nejaký ten tvarohový pribináčik, ani ten však už veľmi nechce, čo však nie je až taká škoda.
Ináč k tým margarínom, ja ich deťom tiež veľmi nedávam, darmo mi tam budú písať, koľko je tam pridaným vitamínov, E-čiek je tam tiež požehnane. Moja známa, lekárka-fyzioterapeutka tiež hovorí, že z margarínov majú deti slabé, mľadravé svaly, niečo na tom môže byť.
 Kačenčí, Viki 01/04,MiMi 06/05 


Re: Re: Lipanek 

(11.11.2005 19:48:20)
No to Viki taky, ale nerada bzch aby se ji prejedl... pak uz bych nemela alternativu co ji dat, kdyz nic jineho nechce :o(
 Verča 2děti 
  • 

Re: Re: Lipanek 

(14.11.2005 9:46:55)
Lízo, souhlasím s tebou. A taky se ptám proč ne půl litru jogurtu? Moje beruška odmítala mlíko a měla s ním ze začátku trošku potíže. Takže do tří let pila třikrát denně směs 0,2l jogurtového mléka + 0,1 vody. A jedla bílé jogurty. Občas ty pribiňáky a tak, ale spíš jako mlsek. A návyky se dají v dítěti opravdu vypěstovat, což vidím právě na ní. Má v podstatě pořád na stolečku kokina, co dostává od dědečků a přitom si je bere jenom po večeři a ještě ne každý den. Občas má samosebou chuť i mimo to, ale většinu z nich vyhazuju pro "přestárlost". A u dědečků mockrát některé jídla nebo mlsky prostě odmítla s tím, že je to moc sladké, nebo mastné, že jí to nechutná. A není to má propaganda zdravé výživy. Jí to opravdu nechutná.
 Kačka - 13měsíců dcerka 
  • 

Re: Lipanek 

(28.7.2008 20:03:21)
PAk nemají být obézní děti, když se přecpávají, víš jaký oběm žaludku má 9 měsíční dítě???!!!
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Lipanek 

(15.11.2005 15:31:08)
A co jí do omáčky přidat šlehačku nebo kysanou smetanu - moje dcera miluje zelňačku se šlehačkou (já taky :-))
 Vali, dcerka 2 a půl roku 
  • 

Re: Margarín? 

(11.11.2005 23:12:54)
Margarín se u nás doma nikdy neujal. Ale co se ujalo okamžitě, tak byla vařená zelenina s kus-kusem nebo pohankou. Se sýrem tvrdým či taveným, nebo s dušeným masem. Když se to osolí a patřičně načančá, tak to sní k večeři i leckerý tatínek. A ještě si přidá :-)
 Eva K 
  • 

Re: Re: Margarín? 

(15.11.2005 13:09:02)
Recet na kuskus se zeleninou je u nás také velmi úspěšný, manžel je jeho největší milovník:-). Chci ho zkusit ještě nasladko:-). Teď jsem dělala pohankové placky a ty slavily taky úspěch:-).
Používáme klasické kraví máslo, to je pak dobrota cokoliv na to dáme:-)
Eva
 Vali, dcerka 2 a půl roku 
  • 

Pohankové placky 

(15.11.2005 13:11:29)
Prosím moc moc o recept na pohankové placky.
 Eva K 
  • 

Re: Pohankové placky 

(15.11.2005 14:15:25)
200g pohankové mouky a půl litru mléka či vody. Nechá se hodinu nabobtnat. Konzistence je o něco hustčí než palačinky a těsto se táhne. To píšou v knize. Dávala jsem mléko a půl hodiny i hodinu bobtnat a byli vždy dobré. Vodu jsem nezkoušela. Okraje byly krásně křupavé i druhý den.
Naslano je výraznější chuť pohanky, na sladko jsem dala 2 polévkové lžíce cukru (tmavého:-)) rovnou do těsta a tím se chuť pohanky zjemnila. Navrch jsme mazali tvaroh s pudinkem. Příště zkusím čenekovou pomazánku:-) nebo dát česnek rovnou do těsta. Ale to je jen nápad, česnek mi moc rádi.
Nepodařili se mi moc tenké. Ale nevím, jestli to bylo pohankou či rukama:-). A byla porce pro mě i manžela, ale on je veliký jedlík. Eva
 Kukajs (Mája+Jožka+Tom) 


Další recepty 

(11.11.2005 13:57:09)
Milé spolumaminy, pokud máte v hlavě nebo na papíře další vyzkoušené receptíky pro své drobečky, prosím neváhejte mi je poslat na email, trpím akutním nedostatkem kuchařské invence. Mojí malé je 13 měsíců, takže nejvíc vítám recepty pro stejně staré děti, ale pokud se vám osvědčila jídla i pro jiné věkové kategorie, sem s nimi. Děkuju
Kukajs
 Eva K 
  • 

Re: Další recepty 

(11.11.2005 14:28:58)
Portálu vyšla knížka Zdravá výživa malých dětí, tak se určitě dočkáme nějaké ukázky s recepty:-)
Eva
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Další recepty 

(11.11.2005 23:23:47)
Naše oblíbené (jíme to všichni):

hovězí bujón (dělám ho z biomasa) s kořenovou i nekořenovou zeleninou, někdy trochu brambor, jindy strouhanou polentu přímo do polévky
jehněčí hřbet na divoko s ovocnou omáčkou
králík se svíčkovou omáčkou (nic nového pod sluncem)
rajská omáčka (malou cibuli, olej, trochu kořen. zeleniny, čerstvá oloupaná rajčata, trochu bazalky, dusit, rozmixovat a přidat čerstvá rajčata) – k tomu těstoviny (ne celozrnné, pozor na průjem) nebo italské noky a sýr - já dávám mozzarellu v nálevu
benátské rizoto – na malou cibulku fenykl (zeleninu), případně trochu hrášku, mrkvičky apod., přisypat rýži, vydusit do rizotové konzistence, trochu strouhaného sýra
cuketové lasagne – tam už je dost sýra (vrstvím na sebe sýrovou omáčku s bylinkami, lasagne, plátky cukety a znovu dokola)

v 18 měsících nedávám nikdy mořské ryby, celozrnné těstoviny a kaše, uzeniny, šunku, vepřové, kuřecí, pribináčky, konzervy, margarín, mléko, tavené sýry. Ovoce dávám ráda a hodně včetně tropických druhů a občas něco osladím fruktopurem nebo glukopurem.


 Jiřina 
  • 

Pro ZooZa 

(12.11.2005 16:57:32)
ZooZa,
můžeš mi vysvětlit, čím se řídíš při výběru potravin pro děti? Kuřata, celozrnné těstoviny... nedáváš a tropické ovoce ano?
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Pro ZooZa 

(12.11.2005 17:40:51)
To je jednoduché - po celozrnných těstovinách má dítě děsný průjem, kuřata jsou chovaná bůhvíjak, napíchaná hormónama, aby lépe rostla, a navíc bývá v kuřecím mase salmonelóza (varem se ničí, ale...) a brzy budou mít ještě i ptačí chřipku. Tropické ovoce moje dítě miluje, nevidím na něm nic špatného, nikdy po něm neměl ani pupínek. Dneska slupnul dopoledne kus čerstvého ananasu (ananas obsahuje např. velmi užitečný enzym, který pomáhá trávit bílkoviny), teď se cpe pomerančem a už mi ukazuje, že má prázdný talířek... Takže jdu přidat :-).

Z.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Pro ZooZa 

(12.11.2005 18:54:35)
Ještě trochu informací:

Přibývá alergií z kuřat. Proč?
Drůbeží maso, které se doporučuje místo vepřového jako dietní strava, může některým lidem pěkně "zavařit". Kuřata se totiž "přikrmují" antibiotiky a podle poznatků lékařů zřejmě i růstovými hormony. Ty jsou sice zakázané, ale namátkové kontroly nemohou zaručit, že se zákaz všude dodržuje. Lékaři proto před častou konzumací kuřat z velkochovů varují. Lidé začali v posledních letech jíst méně vepřové a hovězí maso. Především se kupuje drůbež. Jenže do těla se spolu s kuřecím masem dostávají také antibiotika.
I když je jejich dávkování pod přísnou kontrolou, pokud člověk jí výlučně kuřecí maso (a takových lidí je dost), může mu uškodit. Navíc, drůbež nežije zrovna v nejlepších podmínkách. To se také zákonitě musí na kvalitě masa projevit...

Nejspíš jíme i hormony
I když je u nás zakázáno "přikrmovat" zvířata růstovými hormony, všichni výrobci to zřejmě nedodržují... Svědčí o tom poznatky lékařů - někteří pacienti totiž mají příznaky předávkování hormony...
 Eva K 
  • 

Re: Pro ZooZa 

(15.11.2005 13:18:02)
Myslím, že u kuřecího to nebude o moc jiné než u kravího či vepřového. Třeba krávy sice dostávají zelenou potravu či seno, ale krmící směsy dostávají taky. Prasata dostávají hlavně směsi a ty jsou navíc "šroťáci", pochutnají si na ledačem:-).
U nás jíme všechna masa a nejíme ho moc. Co mi začal druhý trimestr, tak mi maso přestává chutnat. Já tedy omáčku, manžel masíčko:-).
O exotického ovoce jsem četla, že je skladováno v nějakém svinstvu, ale už si to přesně nepamatuji, ale určitě se k tomu dá někde dopátrat. V EU se prý smí ovoce i zelenina skladovat 5 let, ale to mám taky z některé z diskusí tady. Myslím, že je potřeba vše kombinovat, aby některých jedů nebylo moc, ale všech stejně:-)). Eva
 Vali, dcerka 2 a půl roku 
  • 

Re: Re: Pro ZooZa 

(16.11.2005 12:58:09)
Evo, to ovoce se trhá nedozrálé a aby nezrálo, skladuje se v inertní atmosféře, tuším v dusíku. To moc svinstvo není, hlavně když ho ve vzduchu je 70%. Aby ovoce dozrálo, přidává se do atmosféry ethylen. Někdo může namítat, že to je chemické sfinstvo, ale v přírodě rostliny ethylen produkují normálně, ovlivňují si tak navzájem dozrávání plodů.
 Eva K 
  • 

Re: Pro ZooZa 

(16.11.2005 14:37:29)
Díky za osvětlení, myslím, že to opravdu byl dusík. Pokud je to tak jak říkáš, je to dobrá zpráva:-)
Eva
 Adleta 
  • 

Re: Re: Pro ZooZa 

(22.11.2005 22:29:22)
Evi, kuřecí je opravdu výrazně nejhorší maso, bereme-li to z hlediska těchto přidaných látek. Jde o to, že kuře je abych tak řekla nejvíce "rychloobrátkové". Bylo mi to vysvětleno pánem, který pracoval jako kontrolor bio zemědělství. Z jednodenního kuřete je to co si koupíte v obchodě "vypěstováno" za 38-39 dní!! Díky těmto svinstvům samozřejmě. To se jim prý dost vyplatí závodit o to, jak rychle kuře dosáhne požadované hmotnosti, aby bylo rychle prodáno. Vepřové je na tom asi je malinko lépe. Můj bratr je kuchař a pamatuje si porcování jedné krásné syrové kýty. Jakmile ji rozsekl, objevila se mu asi decimetrová kapsa s bělavým slizem. Prostě to prase porazili příliš rychle, ještě než se to stačilo vstřebat.
Hovězí i nebio je dle toho pána nejlepší a to proto, že samo o sobě roste pomalu, takže se jim nevyplatí těch sajrajtů do zvířat moc píchat, protože to nemá takový efekt.
Jinak vím zas od tety, která zná prostředí rybárny, že sladkovodní chovy jsou taky pěkně přikrmovány. Sypou jim tam taky pěkný šňupání:-)
Lepší asi nevědět....
Já maso v obchodě krom biohovězího už vlastně nekupuju. Vše se snažím sehnat z nějakých slušnějších chovů. A jde to občas těžko.
 Eva K 
  • 

maso 

(23.11.2005 16:41:48)
Tak to zní dost nechutně. Studovala jsem zemědělku, ale některých detailů nás ušetřili a možná za těch pár let vymysleli nové fígle.. Hovězí mi chválili spíš kvůli obsahu železa nebo něčeho takového. Já teď moc maso nemusím, miminku to moc nevoní (22tt). Ona když se zelenina správě okoření..
Bio maso mívají občas i v Delvitě, nebo se pletu? Máš nějaký typ v Praze?
Je to hrozné, co se zajímám o stravování, mám stále menší a menší výběr. Eva
 Adleta 
  • 

Re: maso 

(26.11.2005 16:37:48)
V Praze nevím, ale obecně v Tescu spíš než v Delvitě bývá biohovězí a někdo se tady nebo v jiné diskuzi zmiňoval o biopotravinách na Andělu, prý tam mají i maso, dokonce drůbeží. To jde fakt sehnat dost těžko, když nemáš nějaký zdroj na venkově. Jinak jsou kontakty na stránkách KEZ. To je kontrola ekologického zemědělství, jsou tam přímo pěstitelé a snad i prodejci. Dá se tam najít i nějaké maso. Ale nezkoušela jsem to, takže bez záruky. Taky jsem se ptala na Duze a dali mi nějaké kontakty. Ale to drůbeží jde sehnat fakt špatně.
Já teď jakýsi dočasný zdroj mám, ale stejně to beru tak, že to co prodávají je pro mě nepoživatelné, a normální maso, jak já říkám tomu, co se označuje bio, bývalo vždy spíš dražší a ne každodenní záležitost, takže my maso nemáme každý den, ale beru to tak, že když chci jíst slušně, tak holt to dá práci, ale nežeru matrix:)
PS: V souvislosti s hormony nadopovanými kuřaty jsem kdysi zaslechla, jak se snižuje věk puberty u dospívajících dívek... Nejsem v této oblasti nijak znalá, takže to může být i pitomost, ale ani bych se nedivila.
 Tara 
  • 

Re: Re: maso 

(28.11.2005 8:23:36)
U nas (na rozdil treba od Jizne Ameriky) se hormony kuratum davat nesmeji, takze pokud se to nekde deje, je to selhani veterinani kontroly a ne systemove pravidlo.
 Eva K 
  • 

Re: maso 

(7.12.2005 14:10:05)
Mě se zase o tom někdo zmiňoval v souvislosti s neplodností. Ale moc vědecké podloženosti bych těmto informacím nedávala.
Ve škole (zemědělka) jsme se učili složení krm. směsí, o hormonech tam nebyla zmínka. Jen zrní a podobně. Spíš mi připadala dobrá šikana zkracování dne (umělé osvětlení) a neznají zimu (období klidu bez snášení), aby snášeli více vajec. Taková slepice je vycucaná po prvním roce a prodává se za pár korun chovatelům. Kamarádka je kupuje, do měsíce na vzduchu snáší zase normálně:-)). Akorát jí holt přes zimu nenesou.
Eva
 Ivana Procházková 


Re: Re: Další recepty 

(12.11.2005 21:02:50)
Zoozo,

můžu vědět, proč nedáváš mořské ryby? A proč mlíko? Vyhýbáš se mu i při vaření jako přísadě?

I.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Další recepty 

(12.11.2005 21:22:47)
Ty ryby by me taky zajimaly, proc ne?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Další recepty 

(12.11.2005 21:32:03)
Co jsem slyšela, tak v mořských rybách se hromadí olovo :(
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(12.11.2005 21:54:04)
Ryby: Na ryby jsou různé názory. Alergie (takže se doporučují až kolem 2 let, někdy i později) a obsah rtuti na straně jedné a na straně druhé cenný jód, pro který jsou zase velmi vhodné. Docela ráda bych je dávala (tchán vozí z Norska báječné, čerstvě ulovené ryby), ale zkusila jsem je 2 x a pokaždé se dítěti udělaly na rukou červené flíčky. Když jsem dala málo, byly to jen flíčky, když jsem dala víc, vypadalo to chvíli dokonce jak puchýřky. Takže nic. Místo toho mu leju do šťávy Vincentku a asi zavedu mořské řasy.
Mléko: špatně jsem se vyjádřila - dávám mu Nutrilon, neupravené kravské mléko se nedoporučuje snad do 2 let. Ale do vaření dávám v menším množství smetanu. Puding bych mu ale třeba nedělala. Jogurt ano, tvaroh dávám třeba do tvarohových nočků.

Z.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(13.11.2005 8:26:51)
Milado, alergie, jasne, ale alergie muze byt i na tropicke ovoce a to Zooza dava. Takze kdyz ji nema?
Co se tyce olova, to bychom za chvili nemohli jist vubec nic...:-(
Ryby se nedoporucuji jen kvuli jodu (ten muzeme ziskat jinde), ale hlavne kvuli mastnym omega kyselinam, ktere jinde nejsou.
Zoozo, losos je docela "agresivni", znam lidi, kteri jsou na nej alergicti, ac nemaji alergii na jine ryby. Zkousela jsi davat treba tresku nebo halibuta?
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(13.11.2005 10:12:18)
Taky myslím, že člověk může mít alergii na něco a na něco jiného ne. Náš kluk měl zatím reakci jen po těch rybách. Losos mu nějak vůbec nechutnal a po tresce měl červené flíčky. Nebudu to pokoušet - počkám několik měsíců a zkusím znovu.

Z.

 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(13.11.2005 10:33:32)
Milado,

já si nemyslím, že by to bylo tak alarmující. Vždyť u nás se obecně mořské ryby vůbec nedoporučují do 2 let a ostatní mořští živočichové jsou například úplně totálně zakázaní. Bylo mi to trochu divné, protože v jiných zemích se ryby dávají kojencům už někdy v půl roce, ale v našem případě se prostě asi potvrdily místní teorie.

Z.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(13.11.2005 11:22:29)
Milado, takovej ananas je treba hodne drazdivej. Nebo citrusove plody. Taky se do urciteho veku nedoporucuji. U mne se napriklad alergie na ananas projevila ve po dvacatem roce veku, kdy jsem zacala jist cerstvy. Ted nemuzu ani kompotovany:-( A mam ho tak rada!
Zoozo, aha, ja myslela, ze jsi zkousela jen toho lososa, to jsem spatne pochopila. Jinak mas pravdu, ze v nekterych zemich se ryba dava uz po pul roce, hlavne v tech stredomorskych. Ale zpocatku prave jen treska nebo morsky das. My jsme z manzelovy strany taky postizeni stredomorskou kuchyni, ale ja dala prvni rybu az nekdy v 15ti mesicich. Od te doby bastime jednou tydne, dcera ryby miluje. V rodine zadne alergie ale nemame a i ona je v pohode. U tebe se taky se priklanim k tomu nejakou dobu pockat a pak to zkusit znova.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(13.11.2005 13:40:31)
Milado, ja si to prave taky myslim, proto me prekvapily ty ryby.
 Lucie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(14.11.2005 8:56:12)
"ostatní mořští živočichové jsou například úplně totálně zakázaní"

? Tomu nerozumim? pro koho? Pro vsechny lidi? Nebo jen pro deti? Do kdy? To jsem nikdy neslysela.
Myslim si, ze je dulezite naucit malinke deti (pokud mozno) jist neco, co je "citim morem", at uz to jsou ryby, krabi nebo treba ty rasy; protoze co se clovek nenauci jist do tri let, na to si pak hodne tezko zvyka. Stejne jako treba lusteniny.

Mimochodem, u nas v rodine se krevety pouzivaly jako vzacny, ale ucinny lek proti "zimnim depresim".
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(14.11.2005 10:05:46)
Myslela jsem zakázané pro malé děti - kojence a batolata, ne pro dospělé. Na ryby se názory různí, u mořských živočichů vyznívá zákaz dost jasně.
Já osobně mám ryby ráda, krevety všech velikostí úplně miluju (ačkoli jsem je neznala do svých 20 let), krabi a langusty jsou pro mě lahůdkou, ale riskovat alergii dítěte se mi nechce. Ve třech letech už je ale nejspíš zkusím dát.

Z.


 Lucie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(14.11.2005 12:21:04)
Aha, tak to jo, pro maly deti.
Ale stejne si myslim, ze zakazovat slavky a chobotnice kvuli tomu, ze korysi alergizuji, je trochu zbytecna opatrnost.
 Eva K 
  • 

Re:  

(15.11.2005 13:45:26)
Mořské cokoliv nedoporučují alergologové, protože stejně jako citrusy, kočky, ořechy apod. můžou vyvolat alergickou reakci, přestože na ně alergii nemáš. Nepamatuji si ten odborný název a taky se to vymyká mému chápání:-). Mě nic z toho neubližuje (jsem alergická na ledacos). Myslím, že jako prevence je u dětí důležité starat se dobře o jejich střeva (hodně škodí bílá mouka, cukr a syrová kravská bílkovina např.), jedna z teorií začátku alergie je zanesení střev a tím se uvolňují do těla toxíny, co normálně jdou pryč a blbnou imunitní systém. Je fakt, že co si na svá střeva dávám pozor, je mi podstatně lépe. Vlastně teď mám problémy pouze v souvislosti se stresem (léky na to neberu).
Mořské dobroty mám moc ráda, ale taky jsem je nejedla v prvních třech letech, takže se nebojím, že by děti tyhle věci nerady z těchto důvodů:-). Eva
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re:  

(15.11.2005 14:57:41)
Formulace "jedna z teorií příčin" mi připadala dostatečná, aby to nevypadalo, že všichni se zanesenými střevy musí být alergici a všichni alergici musí mít zanešená střeva. Ale pokud se k tomu dostaneme ještě v další diskuzi, tak se pokusím být obratnější, ať se mě nemusíš ptát po 151 na zdravý svého dítěte.
Tuhle informaci mám od svého lékaře (imunulog a alergolog) a z celostní medicíny a můj stav se díky střevům prospěšné dietě zlepšil, takže se nestydím to jiným doporučit a vyčistit organizmus jistě nikomu neuškodí. Taky mi pomáhá vápník, když bývalo hůře, tak umělý, teď z potravy. Je to prý antihistamin (opět rada mého lékaře). Ale mé problémy jsou malé, takže si mohu dovolit užívat šetrnější prostředky. Eva
 Eva K 
  • 

Re: :  

(15.11.2005 16:49:00)
Tenhle článek je o potravinách, k tématu kojení a alergie vím jen to co píšeš ty, vyhýbat se alergenům a jíst zdravě. Myslím, že více (krom lásky:-)) při kojení máma udělat nemůže. Eva
 Alča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re:  

(16.11.2005 13:21:54)
chichi, Eva K odpovídá jako správný politik, nikdy k věci :-)
 Alča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re:  

(16.11.2005 13:22:44)
chichi, Eva K odpovídá jako správný politik, nikdy k věci :-)
 Eva K 
  • 

Re:  

(16.11.2005 14:58:14)
Co ti připadá nekonkrétního na doporučení starat se o svá střeva a zkusit vápník? Pro kojeňátka to holt neplatí, tak daleko jsem se v samostudiu ještě nedostala. Nevím, jestli může např. mít narušená střevní "flora a fauna" matky mít vliv na alergii dětí v těhotenství či při kojení. Také psychické bloky vznikají už v prenatálním období a třeba taky mají na alergii svůj podíl. Nebo třeba je to opravdu dědičné.. Ale to by bylo příliš snadné vysvětlení bez možnosti prevence, takže mi moc nejde pod nos. A pokud vím, klasická medicína ve vzniku této nemoci také jasno nemá.
Nevím, ale nevzdávám to, ráda si vyslechnu např. i tvůj názor či zkušenost. Eva
 sarka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(12.2.2007 16:29:41)
ahoj poradte mi co davat na svacinku 9.mesicnímu klukovi.mame alergii,takze mlecne vyrobky nepodavam zatim,cekame na rok.dík
 Osminka 


Re: Svačinky 

(12.2.2007 17:36:36)
Lepek asi taky ještě nedáváš, když máte alerg. anamnézu že? U nás například chutnaly jáhly vařené s jablkem, nejdřív 10 min jáhly, pak na 5 min přikrájím jablko. Zakápnout malinko olejem. Dobrou chuť.
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(15.11.2005 15:37:36)
Můžete mi poradit, jak s rybami? Já často kupuji filety z mořské štiky, ale i tam se občas najde kůstka, tak se bojím to holce dát. Takže jí někdy dávám taková ta sleďová očka v oleji. Je to mírně nakyslé a moc jí to chutná.
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Další recepty 

(15.11.2005 13:21:55)
Vhodné jsou zakysaná mléka nebo kozí, pokud to děcku nesmrdí:-)
 Eva K 
  • 

Re: Další recepty 

(15.11.2005 13:19:45)
Taky jsem tu informaci získala, nejhorší jsou ty masožravé ryby. Dobrou náhražkou jsou prý mořské řasy:-). Eva
 Markéta, dvě malé holčiny 
  • 

Re: Další recepty 

(22.5.2006 23:17:53)
Dobrý večer, mám na vás prosbičku : mohla byste mi nějaké receptíky pro děti (mám 13 měsíční holku, druhá má 5 let) poslat na mailík? Mooooooooc děkuji Markéta
 Barča Hasíková-roční Natálka 
  • 

Re: Další recepty 

(15.6.2008 10:35:42)
Prosím mohla byste mi přeposlat mailik ohledně jídelníčku. už mi dochází fantazie co vařit.děkuji
 Bára (roční Anička) 
  • 

a co cukr? 

(11.11.2005 23:04:29)
Potěšil mě především recept na narozeninový dort, protože to budeme za pár dní potřebovat. Ale co ten cukr? Všude čtu, že by si dítě nemělo zbytečně zvykat na sladké a že bílý cukr je jed, a přitom všechny piškoty, lipánky a další běžně prodávané výrobky ho obsahují. I mnohé výživy a kaše, které jsou na trhu, jsou až nechutně přeslazené. Snažím se jim vyhýbat, protože naštěstí existuje také dost přirozeně sladkých potravin (bez přidaného cukru), ale poslední dobou se mi zdá, že už jsem snad jediná a že všechny ostatní maminky svým dětem piškoty i slazené výživy dávají. Můžete mi prosím někdo napsat, jak to tedy s tím cukrem je?
 Federika 


Re: a co cukr? 

(12.11.2005 9:18:29)
Báro,
no ono to zhruba je, tak jak píšeš...Jenže ta samá doporučení-cukr je jed atd- vpodstatě platí i pro dospělýho....A rídíš se tím? Já teda určitě ne, stejně jako spoustou jiných -velice správnývh- doporučení....Takže i já se snažím u svých dětí , tedy spíš u toho malýho ten cukr omezovat, nicméně ty piškoty občas dostane, pribináčka už taky měl...Zažila jsem u nás rodinu, kdy tříletý kluk měl zákaz čehokoli s cukrem, když byl u nás na návštěvě , klečel na kolenou a prosil"maminko, prosím, aspoň jeden piškotek, prosím..."Jakmile se dostal k bonbonům nebo prostě k něčemu sladkýmu, ládoval to do sebe hrstma, když maminka neviděla...Zoubky měl vepředu úplně zkažený, ale to s tím asi nesouviselo...
Jsem pro, držet se u takhle malýcch dětí doporučení, ale nepřeháněla bych to...
 Kacka + Matysek 17 mes. 
  • 

Re: Re: a co cukr? 

(12.11.2005 12:22:45)
S tim souhlasim .... nic se nema prehanet ! JA mam sice syna temer rok a pul a take se snazim byt striktni. Hranolky v puse nejste nemel a cokoladu snad jednou. Navic mam stesti, ze je blazen do ovoce, takze tim si to kompenzuje. Samozrejme jednou do mesice podlehnu a ty lentilky mu koupim, ale to je vse. Ma rad brumiky a piskoty, jogurty a obcas i ten pribinacek dostane. Asi by to melo byt vzdy na zvazeni maminky .... take jsem se setkala s podivnymi pohledy v krame, ze nechci koupit malymu cokoladu, nebo v mekaci si kupuju jen pro sebe / velmi vyjimecne/ ale co, je to moje dite a jeho zdravi je zatim v mych rukou. pekny den
 aja 
  • 

Re: Re: Re: a co cukr? 

(12.11.2005 17:43:52)
Kacko, ja mam stejne skoro stareho chlapecka, ale v obchode na me vetisnou jeste nic nechce, nicmene jednou mu pani pokladni dala lizatko a hrozne se divila, ze mu ho nedam a byla az urazena, tak nechodime do stejneho kramu?:-)))
Jinak u nas velmi oblibena odpoledni svaca je:
pulka bananu, pulka jablicka, par lzicek bileho jjogurtu a hrstka uvarenych jahel nebo pohanky. To ma rad uz velmi dlouho a drzi se ho to.
 Štěpánka+Tom11/00+Maty07/03 


Re: Re: Re: a co cukr? 

(13.11.2005 16:22:59)
Lidi, kteří vás kritizují, že malému nekupujete čokoládu prostě nechápou, že dokud to malý neochutná, tak mu to nechybí. Můj 2,5 letý syn ještě neměl ani čokoládu, ani bonbony. Měl už pár babysušenek a pár piškotů, když s nimi přišla návštěva. Je pravda, že starší syn, když dostane sušenky, tak se s ními láduje, ale on je celkově velký jedlík, naštěstí hubený. Myslím, že kdyby si na sladkosti zvykl v mladším věku, ne až kolem 3,5 let, bylo by to ještě horší. Když dáte žravému dítěti pytlík bonbonů, tak je prostě zbaští. Já mu je dávám občas (po jednom), spíš za odměnu (i když to se možná taky nemá). Chci ale, aby věděl, že sladkosti nejsou běžnou součástí jídelníčku, že jsou jen občas pro chuť. Cukr synové neměli cca. do 2 let, mladší déle - je atopik, dávám větší pozor. Ovšem s nástupem do školky jde zdravá výživa do háje ... Štěpka
 Severka + P 14 + L 10 + N 8 


Re: a co cukr? 

(12.11.2005 11:04:09)
Pokud jsou jablka sladká, jde to i bez cukru, ale přisladit se dá třeba fruktózou (běžně k dostání v hypermarketech), ta je méně zatěžující. Místo šlehačky jsem dort ozdobila jogurtem. Ideální je Hollandia - přes noc vyklopit na husté sítko nebo nebo nechat odkapat přes kapesník. Zůstane hustá hmota, která krásně drží a když dort nazdobíte zdobičkou, nikdo na pohled nepozná, že to není šlehačka.
 Bára (roční Anička) 
  • 

šlehačka 

(12.11.2005 15:52:51)
Děkuju za tip! Jogurt mě sice napadl, ale tohle je "vymakaný"...
 Eva K 
  • 

Re: šlehačka 

(15.11.2005 14:03:16)
Taky děkuji za typ. Navíc, Holandia jsou výborné. Zkusím to i jako náplň do buchty. Jinak dávám tvaroh s trochou pudingu a hnědý cukr:-). Ale to už je zase to mléko, takže spíš typ pro dospělé:-)
Eva
 Mamina s Tomíkem 2r. 
  • 

Re: a co cukr? 

(12.11.2005 12:32:58)
My jsme tedy cukr nedávali do 18m, Tomík ho nepotřeboval ani mu nechutnal, všechno je o zvyku. Narozeninový dort jsem dělala stejný jako výše popsaný, akorát jsem tam dala navíc banány na kolečka, krásně to prosladily a celá rodina včetně tchyně se po cukru nesháněla. Cukr (sacharosa)malým dětem kvasí ve střevech, mohou mít nadýmání nebo i průjem a navíc jsou z přebytku cukru v krvi unavené a méně soustředěné. Lepší je používat tzv. pomalé sacharidy v obilninách, bramborách atd. A to nemluvím o tom, že se množství tukových buněk zakládá v dětství na celý život, v dospělosti už jenom nabírají na objemu. Myslím že je dobré se cukru vyhnout co to nejdéle jde, samozřejmě to nejde věčně. Ještě tip: nahoru na dort polít rozvařenými borůvkami v troše pudinku, pak je dort krásně fialový.
 Renata a Zuzka, 13 mes. 
  • 

Re: Re: a co cukr? 

(12.11.2005 13:16:13)
A co treba domaci pribinacek? Kdyz koupime polotucny tvaroh /nebo odtucneny/, osladime glukopurem /nebo ne/ a uvarime do nej vanilkovy puding, tak na tom neni snad nic spatneho.
 EvaK 
  • 

Re: Re: Re: a co cukr? 

(15.11.2005 14:19:11)
Tohle používám do bábovek jako náplň, moc dobré. Eva
 Ivana Procházková 


Re: a co sůl?? 

(12.11.2005 13:37:16)
Totéž, co píšeš o cukru by se dalo říct i o soli. Doporučuje se nesolit a vyhýbat se jí, ale jak, když ve všem, i v těch taveným sýrech, šunce a jiných potravinách sůl JE..
Holky, jak si to s tou solí vykládáte? Jakože by se nemělo přisolovat, ale to, co se do jídla dostane prostřednictvím zakoupených potravin, tak to se snese? Můžu dát 14-měsíčnímu dítěti třeba šunku? Nebo taveňák?
Asi mám blbý otázky, co? Ale vzhledem k tomum že moje dítě je konzerva a nejradši má to, čím jsme začínali přikrmovat v 6 měsících, tak jsem to ještě dvakrát moc neřešila..

 Federika 


Re: Re: a co sůl?? 

(12.11.2005 13:45:52)
Ivule,
já mám taky 14 měsíční dítě...Jak jsem už řekla, piškoty občas dostane, pribiňák dostal jednou, ale jemu stačí i obyčejný bílý jogurty..Skleničky Hipp taky ještě občas jí. Myslím si, že ta sůl je horší než cukr, určitě je pro oraganismus větší zátěž...Bohužel je ta sůl skoro ve všem, tak bych asi dítě v tomhle věku takovýma věcma jako je taveňák a šunka ještě neládovala. Já bych teda Denisovi ještě šunku nebo jakýkoli uzeniny nedala, už proto, že to většinou těm dětem strašně chutná a pak když vidí párek, jen se třesou...
Je fakt, že ani my ty uzeniny doma moc nejíme..
 LUcie, 2 děti 
  • 

Re: Re: a co sůl?? 

(12.11.2005 14:52:47)
synovi jsem solila asi od 14 měsíců, ale jenom maličko. Vařila jsem totiž už jenom jedno jídlo pro všechny, pak jsem odendala pro malého a nám to dokořenila a kdo chtěl si dosolil na talíři. Ale byli jsme líní a od té doby dost málo solíme. Jinak jsem se snažila vyhýbat uzeninám a přípravkům s glutamanem, co to šlo. Snažím se je nepoužívat ani teď, když je synovi 8 let. Pamatuji si jak poprvé jedl uzeninu- telecí párek, když mu byli 2 roky. Byli jsme na horách a spolehli se, že na Labské boudě je restaurace a tam dá nějaký brambor a přírodní maso, nebo dušenou zeleninu. Ale byl tam jen bufáč a to, co bylo nejdietnější, byl ten telecí párek- moc mu chutnal a přežil to :-)
Teď napjatě očekávám, jak bude chutnat dcerce - za týden má první brambor s mrkví.
 Bára (roční Anička) 
  • 

Re: Re: a co sůl?? 

(12.11.2005 16:03:59)
Já si to se solí vykládám přesně tak, jak jsi to napsala. A s tím přisolováním: už před časem jsem dostala tip od jedné maminky, která přidávala už svému 7-měsíčnímu chlapečkovi do jídla občas trochu parmezánu. Říkala, že v Itálii je to úplně normální, dokonce považováno za zdravé. Takže když něco chutná jo nemastně neslaně, tak to taky trošku posypu, a hned je to lepší.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: a co sůl?? 

(12.11.2005 18:09:07)
Solím malé od devátého měsíce,protože mi odmítala cokoliv jíst. Vůbec mi to nepřipadne divný. Spíš mi přijde divný že dítě může umělý mlíko, který je zbavený všech vitamínů a tuků aby bylo poté o všechno obohaceno chemií. Sunar má na krabici deset nebo patnáct umělých ingredincií.
Docela se divím že maminky po roce ještě dětem vyvařují zvlášť,to by se mi nechtělo. Už před rokem jsem malé začala vařit jak ve školní jídelně,samozřejmě bez koření, s málo soli a spíš nezahušťovaný jídla a jedla to celá rodina. Asi jim ta zdravá strava prospějě pro budoucnost,ale taky znám děti který byly takhle živený a ještě v pěti letech jsou nemocný z toho když někde sní kousek čokolády a celý se osypou protože jejich trávení si s tím neporadí. Pak mají jíst ve školce a výsledek může být ten že maminka dál otrocky vaří extra jídla.
 speak 


Re: Re: Re: Re: a co sůl??A co to brát po selsku :) 

(12.11.2005 23:28:05)
Vážené čtenářky a čtenáři,
někdy mně opravdu baví přečíst si "naševaše" vzlyky. Tudíž, ještě špetku soli.
Jsem alergik,astmatik, celý život trpím atopickým ekzémem.. tudíž předpoklad že to moje drahé děti podědí tu byl... dcera měla od narození problém s imunitou..léčili a stále nás léčí na Karlově (P2) a opravdu všechna čest...
Když se malá narodila říkala jsem si budu kojit co to půjde, at malá má základ a netrápí jí to co mně... jenže člověk míní a nad skutečností zůstvá rozum stát... mléko bylo 12 týdnů a pak jak když utne, nepomohly čaje, dostatek tekutin.. BYLA JSEM FAKT MOC RÁDA ZA NUTRILON.. padlo nám 5, nebo 6 měsíců a začli jsme se skleničkami (HIPP, HAMI) malá to brala a bylo to snadný, napochodovat do špajzky, vzít ohřát a skrmit...žádný přemýšlení nad obsahem se nekonalo..snad i proto že jsme si bláhově mysleli že když nám to doporučili je to OK, ale je tomu opravdu tak..byl někdo z nás v továrnách kde se to kuchtí?? Jsem potravinář, takže ani přísná kontrola EU mně neoblomí v tom myslet si své...bohužel. Kaše jsme taky dělali práškový..s kontrolovaných surovin.. pak jsme začli přikrmovat a já se trápila a věřte že i trápím jako vy.. jenže jazyk je jazyk a než abych měla dítě hladové a důsledkem toho oslabeny zvolila jsem kompromis, dlabe všechno co my, méně slané ale neméně lahodné.. HOLLANDII zbožňovala a pak jak když utne, Lipánky nebyly zakázaným ovocem , ale ted jsou na černé listině..načneme a nepapáme.. děti si prostě taky říkaj co chtějí...tak je občas poslechněte..je to lepší než aby za vašimi zády snědli pytel karamel.. mimochodem má sousedka je odmalička živená racionálně, bez salámů, tuků, margarínů, barvených bonbonů, čokolády a skuste hádat copak jí trápí .... ASTMA, ALERGIE. EKZEM..
Rozhodně nezavruhujme nikoho kdo dokrmuje umělým mlíčkem, buďme rádi za něj, ne každý totiž má to štěstí a může kojit..nezavrhjme ty jenž dávají svým dětem lipánky... možná je to na nic, ale někdy to může dětem spíš pomoc, než ublížit..a nezavrhujte TY co to prostě berou lidsky!
A k soli! I soli je zapotřebí, byť v rozumné míře..jestli je ovšem u nás, jinak velmi vybíravé gurmánské rodince něco bráno s vážností tak právě sůl, tavený sýr malá má vyjímečně a to spíš u babiček..rychlosoli je totiž opravdu to největší FUJ co znám... takže se solí opatrně, ale znáte to...SŮL NAD ZLATO :)
Prosím berte můj příspěvek jako malou zpověď stejně se trápicí mámy, co taky neví co vařit a stejně at vaří bio, nebo ne stejně máme ekzémy,a problémy.. někdy je to prostě těžký..jestliže tenhle příspěvek měl nějaký účel, pak snad připomenout všem zoufalým kuchtíkům, že vše se musí bráti s rozumem, všeho patří přiměřeně, nic se nemá přesolit, ale ani přesladit a dobré a prospěšné je vše co nám přinese ne ospalé oči, ale energii po obědě vstát a jít si třeba s dítětem postavit hrad :) Toť má zkušenost. Příjemné kuchyňovymýšlení Vám přeje Veronika
 Hanka, Filípek 16 měsíců 
  • 

Re: a co sůl??A co to brát po selsku :) 

(6.2.2008 15:53:12)
Zdravím všechny maminky a hlavně Veroniku. Souhlasím s tebou. Každá maminka se snaží udělat to nejlepší, ale ne vždycky to vyjde. Kojení mi, bohužel, nevydrželo dlouho a malej dělal problémy s prvním příkrmem. Byl to stres a zkouška nervů. Od jednoho roku trošku přisoluji, nekořením (pouze bylinky) a sladkého ho se snažím vyvarovat a malej jí dobře. Sladkým myslim čokolády, bonbónů a sušenek, ale když doma upeču nějakou buchtu, tak malýmu kousíček dám. Pije neslazené čaje a převařenou vodu. Babička mu samozřejmě přiveze jednou za čas nějakého Brumlíka a občas dávám Pribináčka, kterýho má moc rád. Snažím se, aby jeho strava byla hlavně pestrá, měl dostatek zeleniny a ovoce. Také jím ráda zdravě, ale nic se nemá přehánět. Mějte se hezky.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: a co sůl?? 

(12.11.2005 18:11:03)
Solím malé od devátého měsíce,protože mi odmítala cokoliv jíst. Vůbec mi to nepřipadne divný. Spíš mi přijde divný že dítě může umělý mlíko, který je zbavený všech vitamínů a tuků aby bylo poté o všechno obohaceno chemií. Sunar má na krabici deset nebo patnáct umělých ingredincií.
Docela se divím že maminky po roce ještě dětem vyvařují zvlášť,to by se mi nechtělo. Už před rokem jsem malé začala vařit jak ve školní jídelně,samozřejmě bez koření, s málo soli a spíš nezahušťovaný jídla a jedla to celá rodina. Asi jim ta zdravá strava prospějě pro budoucnost,ale taky znám děti který byly takhle živený a ještě v pěti letech jsou nemocný z toho když někde sní kousek čokolády a celý se osypou protože jejich trávení si s tím neporadí. Pak mají jíst ve školce a výsledek může být ten že maminka dál otrocky vaří extra jídla.
 Lucie, klouček 03, holčička 07 


alternativy cukru atp. 

(12.11.2005 18:20:16)
Pro maminky, které mají zájem: tady na Rodině je také diskuze o biopotravinách, chodí tam dost maminek s malými dětmi - i s dětmi alergiky a ekzematiky. Myslím, že by vám s leckterými konkrétními dotazy mohly poradit.

Vzhledem k tomu, že syn je alergik, museli jsme mu upravit jídelníček. Jako alternativa cukru se dá ve specializovaných obchodech sehnat třeba ječná nebo rýžová sladěnka či melasa. K tomu se dají koupit neslazené obilné kaše.
Místo pribináčku kupujeme jablečný krém s jáhlami, který je bez přídavku cukru. Místo piškotů sušenky slazené ječným sladem. Určitě existují alternativy, ale musí se po nich pátrat.
 Bára 
  • 

Re: alternativy cukru atp. 

(13.11.2005 10:46:44)
Je to možná lehce mimo mísu, ale jakou máte zkušenost s bio masem? MAm ráda hovězí, což asi není nejlepší, no ale je to tak. Už asi třikrát jsem si koupila biohovězí, ale byla jsem pokaždé dost zklamána, ať jsem vařila, jak vařila, bylo to jak podešev, takže bio možná bylo, ale bio stará kráva. Tak nevím, máte někdo podobnou zkušenost, nebo jsem prostě měla smůlu?
A nevíte někdo, kde koupit jehněčí?
 LUcie, 2 děti 
  • 

Re: Re: alternativy cukru atp. 

(13.11.2005 14:32:19)
biomaso kupuju- většinou právě hovězí. Po porodu jsem měla málo železa, tak hovězí maso je na to fajn. Většinou kupuju rostbeef, který narychlo opeču na rozpáleném oleji ze všech stran(osolený, opepřený a posypaný sušeným celerem) a dám do středně horké trouby na 20 minut dotáhnout. Doba se liší podle velikosti masa a podle toho jak má kdo rád propečené. Podle mé zkušenosti je lepší vevnitř růžový, než moc udělaný. Krájí se tenoučce a jí se teplý s bramorovým salátem bez majonézy nebo studený s křenema a pečivem. Nebo biohovězí dusím na nejrůznější zelenině(paprikyporek, rajčata, žampiony, mrkví,celerem,fazolkami,taky s jablky.) Stoprocentně ti změkne, když to doděláš v papiňáku. Jo a jehněčí kupuju, ale ne v bio kvalitě v Delvitě, ale nevím, jestli to je ve všech.
 Ester, 2synové 
  • 

Re: Re: Re: alternativy cukru atp. 

(13.11.2005 15:39:35)
Už jsem psala o bipotravinách Na bělidle v Praze na Andělu v souvislosti s biozeleninou, zapoměla jsem připsat, že tam je i nabídka biomasa - krůtí a kuřecí, brzo budou mít i bioryby, což je fakt pro Prahu vzácnost.
 bára 
  • 

Re: Re: Re: alternativy cukru atp. 

(14.11.2005 8:25:33)
Díky. Hovězí dělám v tlakáči, ale měkké tedy nebylo.Holt jsem měla smůlu.Jehněčí v Delvitě? Sice tu v okoli neni, ale i tak diky!
 Jana+ Anička 1,5 roku 
  • 

Re: alternativy cukru atp. 

(19.11.2005 20:14:15)
Lucko, prosím Tě , nemůžeš mi napsat, jak se jmenují přesně ty sušenky slazené ječným sladem. U nás
ve zdravé výživě mi paní prodavačka nebyla schopna poradit.
Díky.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: a co sůl?? 

(13.11.2005 14:14:30)
Tavenak ani sunku bych nedavala:o) Je to "humus".
Co se tyce soli u vareni, tam je to trochu jinak. Sul se u nas doporucuje pridavat do jidla az od roka. I kdyz nektere sklenicky (treba HIPP) maji pridanou sul uz od sesteho mesice. V nekterych jinych zemich zase pediatri doporucuji pridavat malinko soli prave uz od toho ukonceneho sesteho mesice. Rodice meho manzela takto varili pro jejich vnuka, stejne stareho jako nase dcera. Ja jsem davala sul az od roka.

Priznam, ze ji tak jednou za mesic dam teleci parek, ale jinak se uzeniny u nas nejedi.

Da se bezvadne "prisolit" i tim parmezanem, taky to tak delam:o)

Co se tyce cukru, tak male doposud nesladim vubec (2 roky). Obcas dostane kvalitni cokoladu. Byla jsem proti, ale nakonec mi doslo, ze "odrikaneho chleba nejvetsi krajic" a cetla jsem i studii o tom, jak detem v ramci vyzkumu nabidli sladke. Ti, co ho obcas meli, snedli kousek a dost. Ti, co ho nemeli vubec, se nemohli prestat cpat:-(

Tak asi tak. Vseho s mirou.
 Štěpánka+Tom11/00+Maty07/03 


Re: Re: a co sůl?? 

(13.11.2005 16:25:53)
Uzeniny bych nedávala dětem vůbec, i když ve školce bohužel občas páreček nebo uzené dostanou. A taveňák se nemá dávat kvůli obsahu tavících solí - nějak škodí, jak nevím. Spíš tvrdý sýr nebo lučina apod. Štěpka
 Eva K 
  • 

Re: Re: a co sůl?? 

(15.11.2005 14:25:41)
Tavené sýry obsahují tavící soli, které jsou velmi nezdravé a i šunka obsahuje EE, které jsou velmi nezdravé. A když si to kupuješ vážené, nemůžeš si to ověřit. Takže bohužel nejde jen o tu slanost.
Já, co jsem těhotná, nemůžu ani taveňák ani salámy, ani tvrdé sýry připadají mi strašně přesolené. A můžu říct, že mám dost problémy s tím, co na namazat na chleba... Pořád jen nějaké tvarohové pomazánky (tvaroh se zeleninou, vejcem apod.), občas ve zdravé výživě kupuji vegetariánské pomazánky. Eva
 Lucka, v ocekavani 
  • 

Re: Re: Re: a co sůl?? 

(16.11.2005 17:46:10)
Ahoj Evo K,
mám velmi podobý problém se stravou a dostala jsem recept, který teď používám dost často - je to na tvarohovou pomazánku a přiznávám, když jsem četla složení, tak se mi to ani nechtělo dělat, ale pak jsem to zkusila je to mňamka:
1 tvaroh
1 malá mrkev strouhaná
křen podle chuti
slunečnicová semínka
sůl, pepř
a dříve jsem dávala i větší tavený sýr

A když toho chci jen pro chuť, tak to dělám z větší Lučiny
Jsem zvědavá, co na to budeš říkat.
Lucka
 Eva K 
  • 

Re: tvaroh 

(21.11.2005 9:36:17)
Díky moc za typ, zkusím to. Kamarádka mě teď překvapila podobným receptem - tvaroh, mrkev, ředkvička nastrouhané. Bylo to dobré.
Jinak nejčastěji dávám taky taveňák (jen jeden na celý tvaroh, taveňák není moc zdravý) a pak nějakou zeleninu buď ji krájím na drobno nebo rozmixuji, ať jsou změny. Pak taky dělám rybičkovou (některé konzervy se dle rozpisu obsahu tváří, jakože nemají EE, tak snad nekecají:-)). To jsou rybičky, půlka tvarohu a taveňák. Pokud netrpíš na bublinky ve střevech jako já, můžeš dát ještě cibuli:-). Taky kyselé okurky se do toho hodí.
Na rychlé varianty používám ochucené pomazánkové máslo, třeba křenové s tvarohem. Taky občas kupuji vegetariánské paštiky (takové buřtíky) ve zdravé výživě, ty mi chutnají moc, ale je to hodně nezvyklá chuť, manžel to nemusí.
Tvaroh prý obsahuje spoustu minerálů, tak doufám, že nebudu do porodu přemineralizovaná:-)). Eva
 Eva K 
  • 

Re: a co cukr? 

(15.11.2005 13:51:33)
Teď jsem četla, že by cukr - sacharózu děti do jednoho roku neměly vůbec a je je potřeba si to ohlídat, protože bývá i ve výživě pro malé děti.
My kupujeme ten hnědý, obsahuje navíc melasu, která je prospěšná obsahem minerálů. Bílý prý opravdu zdravý není, jen prázdné kalorie. A určitě nejsi jediná, kdo nad tím přemýšlel, ale já občas mívám taky ten pocit:-)
Eva
 Peťa a Samik 


Re: a co cukr? 

(15.11.2005 20:11:23)
Ahojky Barčo, já mám 10 měsíčního syna a řídím se pravidlem vše s mírou. Samozřejmně některé věci zasadně nedávám např. sůl, ale moje známá dět. doktorka mi řekla což si také myslím, že zbytečně cukr nedávat, ale když se občas dá piškotek nebo pribińák tak to vůbec nevadí.je fakt, že mám 4 kuchařky a v každé píší něco jinýho.
 Tereza,syn 11m 
  • 

Jen to nej 

(16.11.2005 21:46:52)
Jsem tak trochu odborník((-:,ale je fakt,že řadu věcí si člověk uvědomí,až když má vlastní děti a každý den řeší,co jim dá na talíř.Ve škole i na praxích nás učili ledacos,člověk si pak myslel,že jako doktor bude v pohodě a ono to je trochu jinak.Ani naše dětská doktorka nám moc nepomohla,dokud jsme jen kojili,nebyl problém, jen kojte,a kojte,říkala.Ale najednou nám bylo 6 měsíců a pomalu to začalo.Na moje dotazy,co tedy můžu malému dávat,odpovídala značně nejasně,vyjmenovala pár druhů zeleniny,ale nic konkrétního.TAk jsme otevřeli knihy a to bylo ještě horší.Mimo jiné jsme se dozvěděli,jak je dobré přikápnout takovému kojenci do mňamky citronovou šťávu a další perly.A vzápětí se člověk dočte,co všechno vyvolává alergie a citrusy ejhle na 1.místě.Takže zbyla vlastní hlava,ne doktorky,ale mámy,která chce pro prcka to nej.Máme to štěstí,že náš jedlík zatím bez protestů zdlábnul vše,co jsme mu nabídli.Zeleninka a ovoce nám byly málo,tak jsme nenápadně přidali bílý jogurt,pak piškoty-nejdřív bezlepkové,teď už 2 měsíce i normální,ale střídáme to-aby to měl prcek pestřejší.A taky nám narostlo pár zubů a pustili jsme se do chleba s máslem,dáváme těstoviny,rýži...Je fakt,že k instantním kaším jsme nedorazili,přijdou mi takové fádní a nic moc dobré,zvládáme bez nich.Lipánkům a podobným krémům se zatím taky vyhýbáme,ale jak toho našeho strávníka pozoruju,brzy na něco takového taky dojde,ale asi ne každý den.Ono když ty naše mazlíčky na sladké (nebo třeba i slané)nezvykneme,budou si moct pak sami vybrat,čemu dají přednost.Ten náš sladké nemusí,kžyž výživa ze skleničky(občas se něco instantního,co se jen otevře a sní,fakt hodí),tak musí být nadstavená aspoň jogurtem,a to vybíráme ty nejméně sladké.Něco,co má 40g cukru ve 100g fakt není moc k jídlu.Jsou i výživy s 3-6g cukru a ty už k jídlu jsou.Tak to je asi všechno a závěrem jen-děti snesou ledacos a je na nás,čím je potěšíme nebo potrápíme-tak všem hodně štestí při výběru a dětem dobrou chuť.
 Martina, 15-ti mesicni Viktorka 
  • 

Re: Jen to nej 

(17.11.2005 22:23:46)
Terezo, absolutne s Tebou souhlasim a Tvuj prispevek se mi moc libil.
Taky jsem nejdrive cetla vsechny mozne clanky a knizky a ridila se jimi. A manzelovi, ktery prosazoval vlastni smysl a rozum a experimentovani sem a tam, jsem se jen smala a poucovala ho. Ale kdyz ma clovek miminko a k tomu jeste pracuje na plny uvazek, tak nema cas porad vyvarovat nejake zvlastnosti a extra jidla pro kazdeho, tak jsem nakonec zacala Viktorce zkouset davat ruzne veci z vlastniho talire. Stejne asi od 10-ti mesicu nic nechtela z umele misky, jen z velkeho talire. A verte nebo ne, chutna ji vsechno a dokonce si pochutna i na necem trochu pikantnejsim ci korenenejsim. Manzel pochazi z Karibiku, kde se proste koreni a koreni a deti tam tim krmi odjakziva a taky rostou a jsou zdrave. Takze jsme knihy odlozili a davame Viktroce ochutnat vsechno mozne (samozrejme, vsechno ma sve meze), at si sama vybere, co ji chutna, a at neni ochuzena o vsechny ty dobroty, ktere jsou na svete k snezeni.
 Lenka + syn 17 měsíců 
  • 

Re: a co cukr? 

(18.11.2005 22:55:26)
Báro, nenech se ovlivnit okolím. Opravdu se nemá na cukr moc zvykat. Já taky synovi nesladím, pokud měl klasickou přesnídávku, tak do jogurtu nebo do kaše. Já osobně klasické kaše nekupovala, kupovala jsem ve zdravé výživě neochucené - rýžovou, pohankovou, kukuřičnou a dělala jsem do toho zeleninu nebo nastrouhala jablko apod. Piškoty dávám výjimečně. Nedávám ani sladké tekutiny, pije vodu a nesladký čaj. Prospívá dobře, energie má až až, určitě nestrádá. Cukr škodí zubům, může vést později k obezitě, není dobrý ani na kosti. Když už, tak lze použít přírodní sladidla jako jsou slady a sirupy (rýžový, kukuřičný, pšeničný), mají konzistenci jako med, navíc nejsou tak alergenní jako třeba právě med. Vím, že do budoucna se nevyhnu, že i můj syn ochutná čokoládu, bonbony, ale čím později to bude, tím lépe. Je škoda, že dnešní svět je ovládají peníze, obchod, potravinářské firmy vyrábějí lákavá pochoutky pro děti, údajně zdravé atd. A jak vysvětlíte dětem, že ta reklama v TV není pravdivá. Báro, dejte na svůj přirozený cit.
 Bára (roční Anička) 
  • 

Díky všem 

(19.11.2005 0:00:22)
Holky, díky všem moc, že jste si udělaly čas na odpovědi. I když se vaše názory docela liší, já jsem si díky nim udělala docela jasno: prostě cukru co nejmíň, ale když to někdy nejde jinak, není to katastrofa. Ostatně tak jsem to dělala i dosud, jenže teď už o tom nemusím pochybovat. Takže ten dort k prvním narozeninám udělám sice bez těch 2 lžiček cukru a se "šlehačkou" hollandia, ale z normálních piškotů. Dík!
 Martina, 1 rok 
  • 

Re: a co cukr? 

(3.12.2005 22:39:00)
Místo piškotů dávám Jiřinky (k dostátní ve Zdravé výživě.
 Tuliša 


nastavovaná kaše 

(15.11.2005 13:16:26)
Zmiňujete v článku nastavovanou kaši s pohankou, já ji dělám s jáhlami a je výborná, někdy tam ještě nadrobno nakrájím pórek, tak zkuste.
 Eva K 
  • 

Re: nastavovaná kaše 

(15.11.2005 14:37:03)
Děláš ji i na sladko, jako místo krupice? S kakaem a máslem? Eva
 susan 
  • 

maso 

(15.11.2005 15:49:00)
Jen do nich už od malička cpěte maso neboli mrtvoly, ať jim to ve střevech pěkně hnije. Přinejhorším z toho budou mít rakovinu střev. Ať žije lidská blbost a nerespektování biologických potřeb dítěte.
 Martina 
  • 

šunka to snad ne? 

(15.11.2005 18:20:33)
Dobrý, až na tu šunku, to snad nemyslíš vážně? Šunku jsem dala dítěti až od tří let. To je to nejhorší, co může být. To už je lepší, když dáš snad klobásu. U nás se uzeniny vůbec nejí. S tím totiž opravdu nemůžu souhlasit. To je přímo katastrofa. Trošku se nad sebou zamysli.
 Peťa a Samik 


Re: maso 

(15.11.2005 21:42:32)
Ať žije lidská blbost!!!Je to poznat podle toho vašeho nechutnýho příspěvku.fůůůůůj
 Martina 
  • 

Re: Re: maso 

(15.11.2005 22:09:17)
Nechápu, co se Vám zdá na mém příspěvku nechutného. Dle tohoto příspěvku to vypadá, že Vy tláskáte do toho vašeho dítěte šunku. No, co kdo, chce kam .....
Přeji krásný večer s talířem šunky.
 Peťa a Samik 


Re: Re: Re: maso 

(16.11.2005 10:47:47)
Milá Martino, nevím na co reagujete, ale můj příspěvek se netýkal šunky ani vás. Já svému dítěti šunku ani jiné uzeniny v žádném případě nepodávám. Reagovala jsem na članek nad vámi, ne na ten váš. Ten o těch mrtvolách a hnijícím mase v žaludku a to je nechutné. Netýká se výživy samotného dítěte a jeho prospěchu, ale spíš odporu k masu. Maso jako takové, né ve formě uzenin je podle mě důležité a určitě patří do našeho jídelčku. S pozdravem a plným talířem šunky,možná pro mě, Petra
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Re: maso 

(16.11.2005 12:27:15)
Souhlasím s tebou. Myslím, že maso jako takové je prospěšné. Taky myslím, že ho jíme až moc, ale to je třeba následek toho, že dříve bylo vzácné a teď když ho máme, tak ho prostě tlačíme:-)). Šunku si taky ráda dám, ale co jsem těhotná mi připadá přesolená.. Taky paštiky, sýry.. Vlastně jsme s miminkem živi tvarohem:-).
Chápu, že je někomu představa mrtvého zvířete nepříjemná, pak ať ho nejí, hledá jiné alternativy, a samozřejmě se ho může pokoušet zhnusit ostatním. Eva
 Lucie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: maso 

(18.11.2005 10:08:51)
No jo, driv bylo maso vzacne, ale to jsme my prece uz nezazili. To mozna zazili nasi rodice, kdyz byli mali, ale spis az nasi prarodice. Tak nevim, proc se ho ji tak moc.
Je zvlastni, ze kdyz nekdo dava svemu diteti mene masa, tak ho obvykle kritizuji starsi lide, kteri mozna ten nedostatek masa jeste zazili a pritom jim to nijak neuskodilo. Moc tomu nerozumim.

Mozna je podstata problemu v tom, ze kdyz zacal byt dostatek masa, se ho zacalo jist hodne a zapomnelo se na lusteniny, omezil se syr a tvaroh a podobne, vznikla nejaka "tradice" a navyk, a kdyz se z takoveho jidelnicku maso vynecha, tak ten zbytek opravdu za moc nestoji.
 Eva K 
  • 

Re: maso 

(21.11.2005 9:51:29)
Taky mi zní z dětství v uších věta: aspoň to maso dojez... Asi bude chvíli trvat, než to přehodnotíme a změníme své návyky. Eva
 Alena, syn 1 rok 
  • 

Jíme všechno :-) 

(4.4.2009 12:37:20)
Ahoj, vím, že mě utlučete, ale po přečtení všech těch článků to musím napsat :-) Naše rodina jí všechno. Alespoň my dospělí. Co nám chutná. Resp. dva tři obědy v týdnu dle zdravé výživy, samá zelenina, libové maso atd. a večer to hezky zatlučeme chlebem ve vajíčku, smaženými polopárky apod. :-) Je nám oboum 27 let, váhu máme akorát (187cm/75kg, 167cm/50kg), hladinu tuku a cukrů co jsme si nechávali změřit máme v pořádku. Sem tam něco sladkého, semtam něco nezdravého, sem tam zase extrémně zdravé. Hlavně hodně pijeme. Máme to oba od svých rodičů. Do mě máma cpala v půl roce knedlíky jelikož jsem odmítala cokoliv mléčného. A žiju, žiju :-) A to samé teď máme s prckem. Je mu rok, tak samozřejmě jedeme opatrně. Když my máme bůček a pečený, on má kuřecí dušené na páře. Ale špenát a bramborový knedlík? Klidně. Jen ne pepřený a solený jen špetičkou. Rohlík, chléb, máslo, sýry, pomazánková másla, marmeládu, nutellu, jogurty, přesnídávku, to vše dostává na střídačku k snídani. V cukrárně dostane malý zákusek, doma piškoty, k velikonocům malého čokoládového zajíce, sem tam gumové medvídky, o vánocích ždibet cukroví, po plavání nebo cvičení brumíka, kinder řez ale další piškotové oplatky. Není to denně to ne, ale třeba 2x do týdne. Není to pytlík bonbónu, ale jeden max. dva, stejně tak piškoty a ostatní. Pribiňáky apod. do něj necpeme vůbec, páč sám si řekl, že mu to nechutná. Co se týče uzeniny, já ji moc nemusím, přítel běžně, syn nedostává zatím vůbec. S vyjímkou, kdy se něco ocitne přímo v jídle. Ale to je tak 2x za měsíc. Já myslím, že uškodit mu tím zas tak nemůžeme. Kdyby měly ty "nezdravé" potraviny takový vliv, naše generace zejména ti nekojení, bychom museli být už prožraní nemocema skrz naskrz :-) Naši rodiče nás cpali vším co bylo a nikdo je zato nekamenoval. Hlavně že dítě přibíralo, jedno po čem... To je zase špatně a nemělo by to být. Ale striktně se vyhýbat sladkému a nezdravému mě zase přijde příliš úzkostlivé. Moje dětská doktorka mi na to řekla např.: "Uzenina mu nemůže ublížit nebude-li ji mít denně, dostane-li vyjímečně kousek párku nebo dětské šunky, určitě z toho nebude mít zdravotní problémy, ale uvědomte si, že v tu chvíli mu nedáváte nic, jen prázdnou energii, jen mu ucpete žaludek, takže po takové sváče by měl následovat vydatný oběd nebo večeře plná vitamínů, minerálů apod. co dítě potřebuje. Tím se řídíme a vše je v pořádku. Syn má na roce 82cm (táta je dlouhán...) a 10kg. Je krásně statný, pevný a čiperný. Soustředěný a šikovný je také, např. dokáže správně naplnit vkládačku, což je úžasné. A od 10 měsíců nemá na lahvi dudlík, ale jen pítko od aventu. Kvůli zoubkům. Ty to totiž nezkazí tolik gumový medvídek přežvykovaný dvě minuty v pusince jako dudlání lahvičky s čajíkem nebo mlíčkem na dobrou noc, to vám potvrdí každý zubař. Našeho syna jsme naučili tvrdou metodou spát celou noc bez lahvičky. Po dvou týdnech učení začal spát celou noc a spí tak doteď. Ale to už sem patří, jen skrz ty zuby :-)
 Bára (roční Anička) 
  • 

pro Kukajs  

(18.11.2005 0:24:36)
Tak koukám, že už v těch receptech nezůstalo snad nic, co jsme nezpochybnili... Musím říct, že kdybych si já dala takovou práci s článkem a pak by mi do toho všichni ryli, byla bych z toho asi trochu otrávená. Takže jen pro jistotu, kdyby sis tím náhodou nebyla jistá: Přes všechny ty připomínky od nás starostlivých maminek je skvělý, že jsi se se svými zkušenostmi podělila! Já některé ty recepty určitě použiju.
 Kukajs 
  • 

Re: pro Kukajs  

(28.11.2005 13:00:01)
Báro, děkuju za první laskavé slovo. Recepty jsem na Rodinu poslala pouze za tím účelem, aby si z nich každý vybral něco pro sebe a dost mě mrzí, že se diskuse omezila na agresivní výpady vůči margarínu, cukru a šunce (aniž by si čtenářky uvědomily, že ani jednu z jmenovaných potravin dávat NEMUSEJÍ a mohou ji nahradit něčím lepším) a občas i vůči mému zdravému rozumu. Původně jsem doufala, že diskuse bude spíše takovou výměnou osvědčených receptů, abychom si vzájemně pomohly a inspirovaly se. Nestalo se, bohužel. Tak snad příště. Každopádně děkuju za milý příspěvek.
 Adleta 
  • 

Re: Re: pro Kukajs  

(30.11.2005 20:39:01)
Jitko, já se přidávám s chválou. Jsou tam věci, které nemusím ,ale vytiskla jsem si to a budu se inspirovat. Kdo chce, najde, kdo nechce, nemá.
Dort jsem taky dělala pro hromadné první narozeniny dětí z našeho těhotenského kurzu a sklidil úspěch.
A abych taky teda něco přidala (i když pozdě), tak moje skoro dvouletá dcera má velmi ráda svačinky typu obilí a ovoce. Např. uvařím jáhly, přidám jablko a/nebo jiné ovoce dle chuti, často i trošku domácí ovocné výživy, když chci trochu jogurtu (místo něj může být tvaroh), hodím to do mixéru a je to moc dobrý. To dávám místo těch lipánků a pod. Stejně se dají přidat vařené ovesné vločky, které jsou samy o sobě nasládlé (asi lepší ty jemné, neboť do dvou tří let se nemá jíst celozrnná strava), bulgur, pohanka a pod. Je to moc dobré, bezva svačina do skleničky na cesty, u dcery s tím vždycky uspěju.
 Eva K 
  • 

Re: pro Kukajs  

(7.12.2005 14:16:00)
Jak děláte sladkou kaši z pohanky? Ze semínek nebo z mouky, nebo se dá koupit přímo krupice?
Mě teď moc chutná (jsem na konci šestého měsíce těhotenství:-)), tak bych ráda svůj recept na pohankové placky rozšířila o další možnosti.
 Klára a 8 měs.Julča 
  • 

Prosím o radu 

(25.1.2006 14:31:24)
Prosila bych o radu, jestli někdo má chuť, čas a zkušenosti. Holčička je celkem pěkná, 8 kg rozhodně ne hubená, bude jí 8 měsíců, krmená Bebou a stále nechce nic jíst. Každý den něco vymýšlím, ovoce kousky, ovoce nastrouhat, přesnídávku, jogurt, jogurt s přesnídávkou, pak zeleninu jemňounkou kašičku, trochu kuřecího masíčka, kašičky..... pořád nic. Jediné co občas je jogurt Hollandia se švestkovou přesnídávkou, ale jen málokdy. V poledene jídávala zeleninu, ale teď už tak měsíc chce v podstatě jen mléko. Naše paní doktorka říká, že je to zatím v pořádku, ale trochu mě znervozňují rady porady ze strany rodiny, že jí budou chybět vitamíny a živiny a tak. Myslela jsem, že se to bude lepšit, ale je to v podstatě horší tím, že už se tomu jídlu umí bránit, odstrkuje mne, pláče. Má někdo zkušenosti?? Díky moc i za malou radu. Klára
 Mirka a 9. měs. Barunka 
  • 

Re: Prosím o radu 

(23.3.2006 0:15:41)
Kláro, myslím, že si umím představit jak přemlouváte malou alespoň na pár lžiček příkrmu. Naše malá obecně problémy zatím neměla,ale když přijde nemoc (např. úporná rýma, horečky apod.) je s bezproblémovým krmením konec, odmítá téměř vše. Samozřejmě respektuji, že když jí není dobře nemá chuť k jídlu, ale po ústupu nemoci začínáme jako na začátku. Velice nám fungovaly zeleninové příkrmy (např. Hami) určené od 4 měs., tzn. namixované úplně na kašičku. Je to zvláštní, ale když jsme se pokoušela podobné vyrobit doma, dávala přednost těm koupeným. Proto se k nim i teď v případě potřeby vracíme a pak jí do nich postupně přidávám doma vařené příkrmy s kousky až ji převedu na "domácí" stravu.
Jinak bych se asi snažila řídit vlastním citem, i když je to složité, to přiznávám (i nevinná poznámka babiček mě občas nahlodá a v sobě si ji řeším).Ale pokud holčička prospívá a dává přednost mléku asi bych souhlasila s Vaší paní doktorkou.
 zmije 


Nechutenství? 

(29.1.2006 0:39:04)
Já"musela"začít přikrmovat v průběhu 5.měsíce-malý málo přibýval na váze a začínala jsem poledním zeleninovým pyré. Pak po cca dalším měsíci jsem na radu své doktorky přidala dopolední přesnídávku a večerní kaši(HAMI,Nutrilon)dělané do vody,neboť jsem stále kojila(s kojením přestávám až nyní,když má malý už rok pryč)a pak následoval odpolední jogurt Hollandia(velké balení 500g mám na tři odpoledne,když do něj přidávám rozmačkaný banán)a časem jsem naše papání"doladila"přidaným uvařeným žloutkem či vařeným masem nebo speciálními dětskými piškoty do přesnídávky či jogurtu. A když jsem si myslela, že mám vše zvládnuté, tak polední mnou vařené jídlo nechutnalo. Začala jsem proto s kupovanými jídlíčky(ve skle-HAMI,Sunárek)a zatím OK. Přidávám do nich uvařené nevaječné těstoviny,svou domácí uvařenou zeleninu,kvalitní olivový olej(malinko) a nařeďuji převařenou kojeneckou vodou. Rozmačkávám. Žloutek pravidelně vyblinkával, tak proto ten olivový olej(též na doporučení). Máme rok pryč a z porodní váhy 3.600 máme 10.860.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.