| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nohy do X nebo do O? Ploché nohy?

 Celkem 39 názorů.
 Kamila, syn 3 roky 
  • 

to mne potěšilo 

(27.9.2005 8:35:30)
Ahoj, článek mne potěšil, protože zrovna včera mi babička povídala, že můj čerstvě tříletý syn má nohy do X, že jsou mu vidět na vnitřní straně kolínka. Tak doufám,že se to věkem spraví. A když ne, nic se neděje, jsou mnohem horší věci na světě!
 kaMyš 


Re: to mne potěšilo 

(27.9.2005 20:16:44)
Chacha, tady taky Kamila s čerstvě tříletým synem :-)))
To se povedlo :-)

Vojta má Xka už delší dobu a moje máma do mě furt hučí, že je to tím, že nenosí doma bačkůrky... Už jsem byla fakt nahlodaná, že to na tříleté prohlídce musím probrat s doktorkou... Ale uklidňovala jsem se, že má Xka po mě :-) A jak teď koukám, tak možná ještě bude mít nožky úplně normální :-)
 Boďka 


Re: Re: to mne potěšilo 

(28.9.2005 13:44:19)
Tak s tými papučkami by si synovi asi veľmi nepomohla. Pokiaľ ja viem, tak na vývoj nožičiek sú úplne nevhodné. Pre batoľatá aj väčšie deti sa odporúča buď chodiť a loziť na boso hlavne po nerovnom teréne alebo koberci. Malé deti spontánne pri lození a chôdzi vystierajú a krčia pršteky na nohách, tým si posilňujú klenby nôh a pri chôdzi si zase masírujú nožičky. A ak už má mať doma dieťa niečo obuté, hlavne pri rovných dlážkach (dlažba, linoleum..), tak určite radšej ortopedické topánočky alebo sandálky.
 katka 
  • 

Re: to mne potěšilo 

(28.9.2007 9:08:11)
Ahoj,
jen pro vsechny maminky pridavam zkousenost od ortopeda. Ve 2 letech uz mi syn stal se svymi X-kami tak pohodlne, ze se mu dole "rozjizdeli" o dobrych 5 cm. Nedalo mi to a zasla jsem pro jistotu na konzultaci k ortopedovi. Rekl, ze si s tim v tomto veku nemam lamat zas tak hlavu, ale spis by me meli vadit jeho ploche nohy. Dostali jsme ortopedicke vlozky, individualni - vyrobene na miru (narok na 1 par za 1/2 roku). Pres den nosit v botach, v hezkem pocasi nechat dite behat po travniku apod., aby nozicka trenovala ... Mimochodem, ted jsou synovi necele tri roky a X-ky jsou porad stejne. Ale opravdu jsou na svete i horsi veci nez tohle !!!!
 MÁNIČKA 


DÍKY ZA ČLÁNEK 

(27.9.2005 9:20:54)
Moc díky za článek,někde jsem už četla o nohách do x i o a dokonce tam bylo psáno,že pak už se to považuje za vadu.A za ploché nohy teda nemůže jen nesprávná obuv,ale i špatný vývoj.Ještě jednou díky za článek hodně mě poučil a poradil.
 Jana, syn 16mes 
  • 

X a O :-) 

(27.9.2005 10:44:35)
zajimave od odbornika je tato problematika na : http://www.detskaobuv.cz/Y_rady_od_nohy_k_obuvi.htm
 Evča, 2 neposedové 
  • 

Souhlas 

(27.9.2005 12:24:30)
Jojo, ten vývoj je podivný a úsměvný, ale asi na tom něco bude. Oba mí synové měli nejdřív nohy do O jako kovbojové. Sotva se to jakžtakž narovnalo, začalo se to křivit do X. Navíc starší syn moc rád "seděl" vkleče = jako když si člověk klekne, ale zadečkem si sedme mezi paty. Takže to X bylo skutečně velmi důkladné. Dnes je mu 15 a nohy má už hodně let krááásně rovné, pěkně svalnaté a hezky mužsky tvarované (Jojo, mateřská pýcha :-)) Mladší synek už téměř vyrostl z X-období a začíná mít také normální rovné klukovské nohy :-) Takže žádný strach.

Pro úplnost dodávám, že oba synové vždy jedli hodně jogurtů, mléčných výrobků, ovesných vloček a dalších zdravých věcí. Vždycky jsme se dost hýbali, jezdili na kole, chodili na pořádné túry atd. Takže žádná podvýživa nebo tloušťka, žádné ochablé svalstvo :-)
 Lucka 
  • 

Re: Souhlas 

(27.9.2005 13:25:43)
Jejda, tak to se těším, že budu taky pyšňoch za pár let :o) Manžel má totiž nožičky jak z plakátu a já mám lehké iksky, takže jsem se obávala, že syn zdědil iksáče po mně :o)

L.
 Xantipa. 


Re: Já nevím 

(27.9.2005 13:37:36)
Náš nejmladší syn vždy seděl v kleče se zadečkem mezi patami. Ale od ortopeda jsem se dozvěděla, že to není pro něj dobré a že ho to máme odnaučit - kvůli správnému vývoji nohou. S tímto posezem si hrál a na všechno dosáhl a byl mobilní, s jiným to nelze a dělá mu to velké problémy. Všimla jsem si, že i když mu říkáme, jak má sedět a on si tak sedne, tak jakmile si myslí, že ho nevidíme, okamžitě jde zase zpátky do kleku.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Souhlas 

(27.9.2005 14:05:04)
tohle - o tom postupném tvarování nohou - jsem už někdy četla....
Já se chtěla ale zeptat k tomu sezení - naše malá zase sedí pořád "na Turka". Myslíte, že je to lepší, než "mezi patami", nebo bych ji měla nutit aby polohy při sedu střídala? Ona si "na Turka" sedá i na židli, když třeba píše úkoly a to se mi moc nelíbí....
S.
 Evča, 2 neposedové 
  • 

Re: Souhlas 

(27.9.2005 17:04:07)
Simčo, nevím, co poradit. Nejsem odborník a navíc z vlastní zkušenosti vím, že staršímu jsme pořád říkali, že nemá klečet mezi patami, ale za chvíli byl v téhle poloze znova... a znova... a tak pořád dokola. Takže - zkus dceři připomínat, že by tak neměla sedět - aspoň ne pořád - ale jestli máš tak "poslušný" dítě jako já, tak to bude málo platný :-/

Synáček měl ty iksky fakt příšerný, byla jsem z něj nešťastná. Když měl kolínka u sebe, tak měl paty dobrých 20 cm od sebe- hrůza. A přesto se to NĚJAK samo spravilo - bez jakékoliv naší snahy, bez zásahu doktorů, bez cvičení... Takže taky držím palce.

 Kaca 
  • 

Re: Souhlas 

(27.9.2005 18:05:42)
Hm, oba tyhle sedy se používají při meditacích - teda, sedí se spíš na patách, než mezi nima. Na turka je to poloha nejblíž tzv. lotosovému sedu, upravená pro západní lidi, kteří prý mají horší kyčelní pohyblivost. Podle mě v tom problém není, pokud má dítě v turkovi či na patách rovný záda (což většinou spontánně nemá)
 Katka... 


Re: Souhlas 

(28.9.2005 11:27:19)
Simčo, synovi ortopéd přímo doporučil sezení v tureckém sedu, takže si myslím, že na tom není nic špatného.
 Dagleska 


Re: Souhlas 

(10.8.2007 23:30:30)
je lepší sedět na "turka", synovi je 4,5 roku a má nohy do X, byli jsme u ortopeda a ten nám doporučil jen sed "turek" naopak zaklekávání zakázal, bohužel nám to nepomohlo a syn jde na podzim na operaci s kolínkem kvůli vybočování, takže je rozhodně lepší sedět jako turek.
 Jaga10, syn, 3 roky 
  • 

bolesti nohou 

(28.9.2005 14:42:10)
Trošku z jiného soudku: lékařka na moji stížnost, že synek v noci pláče kvůli bolesti nohou(plosky, jednostranně), konstatovala, že má ploché nohy a ať bolesti tlumíme léky a poslala na nás na rtg - s negativním výsledkem.To bylo před rokem. Někdy má třeba čtvrt roku pokoj, teď si stěžuje skoro denně. Nemáte s tím nějakou zkušenost?
 Líza 


Re: bolesti nohou 

(28.9.2005 14:54:15)
Jago, moc mi není jasné, co hodlá z rtg zjistit. Při vyšetření na ortopedii moje dcera dělala takové otisky šlapek ve stoje, podle nich potom i dělali vložky do bot. Rtg ortoped vůbec nechtěl.
 Jaga10, syn, 3 roky 
  • 

Re: Re: bolesti nohou 

(28.9.2005 14:57:06)
Právě jsem zjistila, co chtěli zjistit : nádor kosti. Br.
 Líza 


Re: Re: Re: bolesti nohou 

(28.9.2005 15:30:48)
Fuj.
:-((
 Líza 


Re: Re: Re: bolesti nohou 

(28.9.2005 15:49:43)
No u nás to je tak, že ortoped tam má jednou týdně přímo někoho, kdo mu ty otisky dělá a objednávají to rovnou z ordinace. Jinak je to asi totéž.
Ale ta prohlídka mě zaujala. Jak to myslíš, hromadná prohlídka se školou? Na 7-letou prohlídku přece jde k dítě k registrujícímu pediatrovi, ne? Takové to hromadné nahánění stáda dětí bez trochy soukromí do ordinace, bez rodičů, kteří by mohli podat nějakou relevantní informaci, jsem považovala za přežitek hlubokého dávnověku... Jestli mi takhle Verču někam povlečou, to bych se na to podívala.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: bolesti nohou 

(28.9.2005 21:52:15)
Panebože :-(((((((
No to asi nemá cenu mluvit o tom, že se jaksi u té prohlídky, aby vůbec byla co k čemu, přítomnost rodičů předpokládá, žejo... že sedmileté dítě o sobě spoustu věcí ani neřekne ani kolikrát neví (a to nemyslím jen poměrně snadno ověřitelné plomby).

No nevím, jestli bych přežila jediného pediatra, kterého si nemůžu vybrat. Asi bych musela, co :-(, ale kleplo by mě. Já jsem fakt na doktory náročná (až tak že praktického lékaře vůbec nemám, protože mi žádný nevyhovuje....škoda že naše pediatrička není rodinná lékařka :-))))
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: bolesti nohou 

(28.9.2005 22:12:07)
To zní jako dobrá fabrika...
 Michala 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: bolesti nohou 

(3.10.2005 7:30:59)
Zdravím, docela zírám na praktiky některých pediatrů. Já na všechny preventivní prohlídky svých dětí, včetně té v sedmi letech, chodím s nimi. Vůbec mě nenapadlo, že se to někde může dělat jinak. U nás ještě fungují preventivní hromadné školní prohlídky u zubaře, ale mi máme svého zubaře a tak dceři nikdy nic nedělá, jen nám případně ošetření doporučí. Michala
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: bolesti nohou 

(28.9.2005 22:14:13)
Lízo,
jak to máš zařízené, že praktického lékaře nemáš? Máš svojí zdravotní dokumentaci (tu, co ti vedl praktický lékař ještě, když jsi ho měla) doma? My s manželem přemýšlíme, jak to udělat. Přestěhovali jsme se, dokumentace je 100 km daleko, a když jsme nemocní, tak manžel chodí do jakéhosi soukromého zdrav. zařízení, které mají hrazené od zaměstnavatele, přímo k danému specialistovi a já zatím nechodím nikam. Akorát manžel by tu zdravotní dokumentaci docela potřeboval (jen tak doma a že když by bylo třeba, tak by jí vzal k Dr. s sebou).
Jo, a dobrého rodinného pediatra bych brala všema deseti. Hlavně takového (pominu-li odborné kvality), u kterého bych nemusela s nemocným dítětem sedět v čekárně (vůbec nemluvě o tom, že nemocné dítě má ležet v posteli a ne trajdat někde po doktorech) a mohla mu zavolat na mobil třeba v 11 večer, když by malá měla nejaký akutní problém, nebo o víkendu. Nevíš o někom takovém :)? (jsme z Prahy a zaplatím, kolik si řekne :)
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: bolesti nohou 

(29.9.2005 8:28:13)
Milado, Jocka nemá zas kdovíjak velký problém, takže prostě má ve venkovních botách vložky a hotovo. Musím říct, že se to jen tak baj oko zlepšilo za toho půl roku, co je má, už bych se měla objednat a dojít pro další.

Ivule, naše dr. je taková, že sice v čekárně sedíš, ale nikdy ne přes dvacet minut - alespoň co jsem já zažila. Mám na ni mobil, na který je mimo ordinační hodiny možné volat denně včetně víkendů od 7 do 22. O víkendech je možné přivézt dítě k ní domů, aby se na něj koukla, když nechci, aby ho vyšetřoval bůhvíkdo na pohotovosti. Nechce za to nic. Na požádání (ale nikomu to necpe) dělá i alternativu - např. homeopatii. Je odborně velmi na výši. Nekašle na názor rodičů.
Co by na ní někomu mohlo vadit, že na děti nedělá budliky a působí trochu jako studenej čumák (což ovšem roztaje ve chvíli, kdy se něco děje a vídáš ji kvůli nějakému problému častěji).
Jsme z Prahy 6, tak jestli chceš, ti dám na ni kontakt - jako moc má plno, ale nevím.

No a s tím praktickým lékařem - já se léčím sama, léky si píšu sama a když je zle a potřebuju neschopenku, jdu za naší závodní doktorkou. Není to optimální a ráda bych si nějakýho praktika našla, ale co znám v okolí, ve mně důvěru nebudí. Tak zůstávám na ocet :-)
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: bolesti nohou 

(29.9.2005 12:23:03)
Díky Lízo!!

My jsem z Prahy 9, a ještě z úplného kraje Prahy, takže na P-6 bychom to měli pravděpodobně přes řeku a navíc přes půl Prahy (což s nemocným dítětem není ideální), ale stejně díky za tip.
To, že se Dr. podívá na dítě i o víkendu, ti moc závidím. Když mýmu dítěti něco je, tak zásadně o víkendu :(. A pohotovosti ve mě důveru nikdy nebudily (ostatně nám tam nikdy neporadili a já osobně jsem jednou po takovém lékařském ošetření na pohotovosti skončila v nemocnici asi na 4 dny :(.

Naše Dr. teda studený čumák není, ale holka u ní stejně řve, jen co tam vlezem :). Odborně mě zatím nezklamala, ale třeba na názor rodičů (jak zmiňuješ ty) teda nedá. Navíc mě úplně nesedí její některé názory (hlavně na prevenci, otužování dítěte apod.). A samozřejmě třeba hodinové čekání v čekárně. Tak se tak různě poptávám a sháním, kde by v okolí mohl být někdo, kdo by mi "sednul" lépe.

Já se vlastně taky léčím sama, ale vzhledem k tomu, že jsem asi 10 let nechytla nic jiného než běžnou "sezóní" virózu, tak se to dá. A protože se zaměstnávám sama, tak nepotřebuju ani tu neschopenku. V bývalém zaměstnání jsem si brala na pár dnů vždycky dovču, páč jsme měli dovolené 6 týdnů a jednou do roka se to obětovat dalo.
Ale shodnu se s tebou, že o dobré praktické lékaře je bída. když na někoho vhodného narazím, dám vědět :).
 Petra, Dominik (3/04) 
  • 

pohotovost 

(29.9.2005 14:06:27)
Když jsi z Prahy 9, zkoušela jsi pohotovost na Proseku? My tam s prckem byli 3x a vždycky to bylo super. Skvělý přístup doktorů i sester a odbornost taky myslím dobrá. A nikdy jsme nečekali
 Ivana Procházková 


Re: pohotovost 

(29.9.2005 20:02:41)
Nezkoušela, my jezdíme na Černý Most. Prosek je trochu z ruky, ale jestli je tam pohotovost lepší, můžeme to někdy zkusit.
Já se zatím s nejlepším přístupem pediatrů setkala na dětské klinice na Hagiboru (pod Želivského), ale tam tě z pohotovosti pošlou, jen když je nějaký větší "průšvih"..
 Petra, Dominik (3/04) 
  • 

Re: Re: pohotovost 

(29.9.2005 21:43:57)
Nevim jestli je lepší, nikdy jsem nebyla na Černým Mostě :-) Bydlím kousek od Prahy a na ten Prosek to máme cca 20 minut autem.
Praha 9 je širokej pojem, napadlo mě, že můžete bydlet jinde, ale zkusila jsem to... :-))))
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: pohotovost 

(29.9.2005 23:40:40)
My to máme na Černý Most asi 10 min autem, na Prosek tak 30 min, pokud jsou silnice průjezdné. V dopravní špičce taky třeba hodinu.. :)
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: bolesti nohou 

(29.9.2005 21:05:10)
Ivule,
a poliklinika ve Vysočanech by pro tebe byla daleko? Moji starší kluci tam chodí k doktoru Adamusovi, a vždycky jsem s ním měla ty nejlepší zkušenosti. Jen nevím, jak to u něj v současnosti funguje mimo ordinační dobu. :-(
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: bolesti nohou 

(29.9.2005 12:23:04)
Díky Lízo!!

My jsem z Prahy 9, a ještě z úplného kraje Prahy, takže na P-6 bychom to měli pravděpodobně přes řeku a navíc přes půl Prahy (což s nemocným dítětem není ideální), ale stejně díky za tip.
To, že se Dr. podívá na dítě i o víkendu, ti moc závidím. Když mýmu dítěti něco je, tak zásadně o víkendu :(. A pohotovosti ve mě důveru nikdy nebudily (ostatně nám tam nikdy neporadili a já osobně jsem jednou po takovém lékařském ošetření na pohotovosti skončila v nemocnici asi na 4 dny :(.

Naše Dr. teda studený čumák není, ale holka u ní stejně řve, jen co tam vlezem :). Odborně mě zatím nezklamala, ale třeba na názor rodičů (jak zmiňuješ ty) teda nedá. Navíc mě úplně nesedí její některé názory (hlavně na prevenci, otužování dítěte apod.). A samozřejmě třeba hodinové čekání v čekárně. Tak se tak různě poptávám a sháním, kde by v okolí mohl být někdo, kdo by mi "sednul" lépe.

Já se vlastně taky léčím sama, ale vzhledem k tomu, že jsem asi 10 let nechytla nic jiného než běžnou "sezóní" virózu, tak se to dá. A protože se zaměstnávám sama, tak nepotřebuju ani tu neschopenku. V bývalém zaměstnání jsem si brala na pár dnů vždycky dovču, páč jsme měli dovolené 6 týdnů a jednou do roka se to obětovat dalo.
Ale shodnu se s tebou, že o dobré praktické lékaře je bída. když na někoho vhodného narazím, dám vědět :).
 Kukaka 


Re: Re: Re: pocet ortopedickych vlozek 

(28.9.2005 23:44:05)
Nepřečetla jsem celou diskuzi ohledně vložek, tak snad něco neřeknu špatně. :-) Podle mně taky hodně záleží na tom, jaké vložky se pro dítě dělají. My třeba máme nějaké s názven giga....stojí cca 2000 a letos máme předepsané už druhé.. a plně je hradila pojištovna. Pravda je, že naše situace je poněkud složitější, protože dcera musí nosit i ortopedickou obuv, tam pojištovna přispívá 3x ročně 1000 korun a musí to schválit revizní lékař.
 dulca 
  • 

Re: Re: Re: pocet ortopedickych vlozek 

(29.9.2005 10:07:15)
Co si pamatuju je to prece jenom uz skoro cca 30 let, tak jsem mela vlozky v botach co jsem chodila ven. A na doma jsem mela ortopedicke pantofle a do skoly a na krouzky na prezuti nejake kvalitni sandale ktere meli dobre tvarovany vnitrek a meli pevnou patou. Jo a jeste jsem kazdy den tak 10 - 20 min. cvicila.
 Klekí 


Re: Re: Re: Re: pocet ortopedickych vlozek 

(8.10.2005 15:58:26)
Moje dcera(čtyři roky) taky děsně plakávala, že jí bolí nožky, hlavně v noci jí to budilo. Taky nechce moc chodit, rychle se jakoby unaví, po chvíli začne nestíhat dětem. Napřed mi Dr. řekla, že to asi bude růstem, je opravdu moc veliká. Nic na to nezabíralo kromě Ibalginu a ten jsem jí zase nechtěla dávat. Trvalo to zhruba rok, děsně jsem se trápili, až jsem si vymohla doporučení k ortopedovi. Ten mi okamžitě řekl, že má ploché nohy a ty bolesti a únava budou od toho. Napsal nám ortop.vložky, RTG nechtěl, dělaly se jen otisky. Máme je jen krátce, ale už nepláče v noci, což je pro mně obrovská úleva. Doma a ve školce má nosit zdravotní sandále a důrazně upozorňoval, že nemá chodit bosky doma. Pouze na trávě, po písku nebo po plochých kamínkách.
 dulca 
  • 

Re: bolesti nohou 

(29.9.2005 10:09:29)
Kamaradky holcina taky v noci brecela ze ji boli nozicky, nemela je ani ploche ci jinou vyvojovou vadu. Doktorky rikala ze je to zpusobeno rychlym rustem kosti.
 Jaga10, syn, 3 roky 
  • 

Re: Re: bolesti nohou 

(29.9.2005 17:58:08)
Ano, nakonec jsem něco podobného našla na netu. Ale stejně se ještě na tříleté prohlídce zeptám.
 macovka 


díky na 100x 

(3.10.2005 13:42:38)
Právě mám za sebou lítání po ortopedech! Naše třetí krásná 16 měsíční holčička je jediná která má nožky silně do O, a to tak že v rychlosti zakopávala o nožky. Z mého pohledu "Forest Gump". S manželem nám bylo do breku a stále jsme přemýšleli kde jsme udělali chybu. Dnes už také víme že nožky jsou ve vývoji. Ale tento článek je balzám na nervy.

Díky,díky
 denuska 


Re: díky na 100x 

(25.2.2009 19:57:35)
Dobrý den, vím, že jsem tu jaksi pozdě, třeba se ozvete,či poradíte........jak je na tom Vaše dcera teď? Náš malý má taky nožičky do O, lítáme po ortopedech, bojím se.....Denisa
 Martina - 3 dcery, 1 synek 
  • 

nohy do písmenek? 

(26.3.2008 1:31:27)
Tak já Ti nevím, asi to bude tím, že děti mám čtyři.
U holek jsem zjistila, že jedna klade nohy rovně, druhá do O a třetí do X.
Tak, a teď mi řekni v čem je problém.
Já to vidím tak, že chodí, jsou zdravé a až budou mít zájem o sebe a o zalíbení se partnerům, tak se budou snažit chodit jako dámy.
Tak se měj hezky a buď ráda, že máš zdravýho kluka.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.