| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kolik za to dostáváte?

 Celkem 50 názorů.
 Fořtka 


AMEN 

(17.8.2005 10:06:32)
TOHLE by měla bejt povinná četba všech dospělých, státních úředníků a v článku zmíněných profesí zejména. Dáši, dík.
 janka a spol 


Re: AMEN 

(17.8.2005 14:36:15)
Jen mám Leni obavu, jestli by si vůbec připustili, co to čtou..jestli by vůbec připustili, že máme problém, se kterým by nám ONI mohli pomoci...jestli by vůbec chtěli.
Jinak tě po dlouhé době zdravím!!!!!!!!!
 Xantipa 
  • 

kolik za to máte -  

(17.8.2005 12:41:09)
"Dále dostáváme “odměnu pěstouna”, která se má sice od října zvyšovat, ale jenom těm, kdo mají v NRP nejméně tři děti a nepracují ( rozuměj: kdo nepracují jinak než že se starají 24 hodin denně 365 dní v roce o děti), takže tyto peníze nám nenáleží. Jiné výhody nemáme. Občas se setkávám s názorem, že to je v pořádku, protože jinak by mohli lidé NRP zneužívat (= brát si děti pro peníze). "

Dovolila jsem si okopírovat ten úsek viz výše. Docela mě nadzvihlo to, že někdo může mít názor, že by si děti bral z ústavu kvůli penězům. Takovou kravinu snad nemůže nikdo myslet vážně. Nejsem pěstoun, mám "jen" své vlastní děti. Ale který úředník si může myslet, že dítě je skříň, kterou postavím do kouta, nechám ho tam x let, ono nějak samo vyroste, pěstoun z toho všeho bude mít jen finanční prospěch. Jak jednoduché. Oni to úředníci, kteří rozhodují, snad ani žádné děti nemají. Jinak si to neumím vysvětlit.
 ZuziP 


Re: kolik za to máte -  

(17.8.2005 12:52:00)
Xantipa, videla som niekolko programov v televizii o nahradnych rodinach. Ale tento nazor padol snad v kazdom programe ako nazor niektorych ludi z okolia rodiny.
Tiez ma zdvihalo zo stolicky... tito ludia fakt nechapu, kde je sever. Zavist je slepa a schopnost ublizovat tym, ktori pomahaju inym, v tomto pripade nepozna medzi.
 jana+majda 
  • 

Re: kolik za to máte -  

(22.8.2005 19:48:19)
Ja nejsem urednik,ale bohuzel jsou urcite lidi,kteri by to mohli delat pro penize. Jsou bohuzel i lide,kteri maji sve vlastni deti jen pro penize. Nedavno byly nemecke noviny a televize plne pripadu,kdy rodice meli 7-miletou dceru, drzeli ji v izolaci a holcicka vazila myslim ze 9 kilo. Sousedi ani nikdo jiny nevedeli,ze vubec maji dite, sami vysedavali po hospodach a nechali holcicku umrit hlady.Ptam se proc ji radeji nedali nekam do ustavu kdyz se o ni nechteli starat? Nejspis pro 154 euro, ktere dostavaji jako pridavky.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: kolik za to máte -  

(22.8.2005 20:18:35)
Jano, o tom případu jsem taky někde četla, je to samozřejmě hrozný. Ale narozdíl od vlastních dětí, ty v pěstounské péči chodí sociální pracovnice navštěvovat a sleduje jak se jim daří, takže něco podobnýho by se snad nemohlo stát.
 jana 
  • 

Re: Re: Re: kolik za to máte -  

(22.8.2005 22:07:05)
Tak to je spravny. Ale nejakou kontrolu bych zavedla i u vlastnich deti.Napriklad ty zdravotni preventivni prohlidky, na kere pravidelne chodim s malou,by mely byt povinne.Jsem toho nazoru,ze rodice,ktere se o sve ditko peclive staraji,tyto prohlidky navstevuji,protoze chteji vzdy v urcitem obdobi ditete vedet,jestli je vse v poradku.A ty co na ne nechodi,jsou budto lajdaci,kteri zapomenou anebo maji co skryvat.Tim by se mozna zachranilo par deticek.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Já jsem netušila... 

(17.8.2005 13:25:45)
...že ty pracovnice v ÚSP, kojeňácích a dětských domovech tu práci dělají bez nároku na odměnu....
Že je to nesmysl? Že za to samozřejmě pobírají plat?
A PROČ BY TEDY ODMĚNU ZA (TUTÉŽ, ALE MNOHEM PRECIZNĚJI PROVEDENOU) PRÁCI NEMĚLI POBÍRAT I TI, KDO SE DĚTEM VĚNUJÍ 24 HODIN DENNĚ?

Maceško, jako vždycky mě tvůj článeček zaujal, nadzvedl, dojal. Je v něm tolik prosté lidské člověčiny, kterou rozdáváš asi všude kolem sebe, že potěší každého, kdo si ho přečte. A že jsou okolo někdy i lidé závistiví? Nic si z toho nedělej, oni to jsou lidé nešťastní. A pokud ti někdo dává najevo, že to děláš pro peníze, tak se ho zeptej:
- kolik on si počítá za noc, probdělou u postýlky mimíska, které má teplotu?
- kolik on účtuje za pofoukání rozbitého kolena?
- co jemu platí za konejšení pubertální dcerky, které právě dostala svoje první "kopačky" od toho "nejkrásnějšího kluka ze zřídy". -- jak si nechá honorovat hodiny, které věnuje synovi, který právě přišel o práci......

A protože on nebude mít slov, tak mu řekni, že tvoje mzda je stejná jako jeho - láska a důvěra dětí.

Přeji hodně té krásné člověčiny a VYDRŽ!!!
Simča
 Šáry 
  • 

Maceško, 

(17.8.2005 14:03:53)
a jak prosím Tě reagujete na ty, kteří vám kladou tu druhou otázku?

Já se přiznám, že bych pak už asi měla problém s tím člověkem se bavit víc než se vzájemně pozdravit.
 Mecháček 
  • 

Jiná zkušenost 

(17.8.2005 14:56:15)
Tak my jsme asi nějaká výjimka (jak také jinak, že...), musím říct, že se s dotazy na výši zisku za pěstounství nesetkáváme, možná si o tom sousedé také povídají, ale jaksi bez nás. Takže toho jsme ušetřeni. Náš nejčastější dotaz naopak zní: A jak Vás to, proboha, vůbec napadlo ? Mám nacvičeno několik verzí odpovědi, které nasazuji dle okamžité nálady a také tak trochu dle "kvality" tazatele. Pokud nevypadá, že by ho to opravdu zajímalo, mám i zkrácenou verzi na 3 slova.

Jinak samozřejmě souhlasím s Tvými závěry, rád bych se někdy potkal s autorem těch norem, dle kterých se vypočítává a následně také vyplácí ten příspěvek na "zajištění potřeb dítěte". Jako terapii bych mu navrhl měsíční soužití s naším 17ti letým Kubou, což je v podstatě normální kluk s běžnými (se domnívám) nároky a potřebami. Když si vezmu, že pobyt dítěte v ústavu stojí stát ročně 250 000 ...

Ahoj Mecháček
 Bob 
  • 

Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 15:03:24)
A kolik za to teda máte?
(Všichni si notujete, jak je to málo, což bude patrně pravda, ale já nemám ani řádovou představu, jak vysoký ten příspěvek může být)
 Karolína 
  • 

Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 15:18:06)
Setkala jsem se v zahraničí s tím, že si rodiny opravdu braly děti za účelem výdělku.
 Bob 
  • 

Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 15:27:22)
Tak to si umím představit jen stěží. To by musela být nesmírná suma, aby někoho přiměla úplně si přeorat život.
 maceška 


Re: Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 15:36:31)
Příspěvek na úhradu potřeb dítěte se odvíjí od věku a zdravotního stavu. Ted aktuálně máme poslední výměr u Zuzky ( 13 let) 2 789 Kč měsíčně + sirotčí důchod, který činí 1870Kč.
Jinak si nestěžuju, že máme málo!!! Nechtěla jsem, aby to tak vyznělo. Ale nezbohatnem z toho ( na úkor dětí).
Pokud se někdo ptá, odpovídám podle pravdy, bez hodnotících adjektiv.
 Bob 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 15:54:41)
Tak to málo je, jakkoli si nestěžuješ. Průměrný příjem na člověka v českých rodinách je podle včera zveřejněných čísel 8650 korun.
 maceška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 20:15:44)
Tak jsem to tak narychlo přepočítala, v naší rodině máme v průměru 6,5 tisíce na hlavu :o) ( pro pořádek dodávám, že pracuju na zkrácený úvazek).
Nestěžuju si na výši příspěvku na děti (hlavně díky tomu, že oba pracujeme, ale ještě před třemi čtyřmi lety jsme taky obraceli každou korunu), ale nadzvedává mě, když slyším, že by zvýšení příspěvku mohlo vést k obohacení rodiny. Jako by jiná práce k obohacení nevedla.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 15:47:10)
Nedávno jsem viděla v televizi pořad o potížích při svěřování dětí do pěstounské péče (jiné zdroje informací nemám) a byla docela hrůza, co tam zaznělo z úst lidí, kteří do toho mají co mluvit - třeba paní bývalaá poslankyně statné postavy tuším jménem Volfová (nebo Wolfová?) tam říkala úplné "perly". Zaujalo mě, že rozhodnutí o tom, jestli dítě rodině co o něj stojí svěří záleží jen na soudci, který jakýmsi podivným způsobem má věci rozuimět nejlíp a vědět, co bude pro dítě dobré. Nechápu, co takový soudce o tom vůbec ví, je to člověk z úplně jiného prostředí a žije si svůj život a rodinu pěstouna i to dítě zná tak nanejvýš "z rychlíku", ze zkreslujících výpovědí a poznatků znalců, navíc tady nejde o problém právnický a zákonů, ale o cit a pochopení, vzájemný vztah dítěte a jeho nové rodiny.
Vždycky mě překvapí, kolik pokrytectví je kolem této oblasti v otázkách finančních. Za svou práci si každý expert na počítače nechá velmi dobře zaplatit, politik se nezdráhá za plané řečnění (těžko mluvit o práci, aspoň u některých) přijímat plat i náhrady něčeho, o co nikdy nepřišel, ale jakmile chce peníze člověk, který má vychovávat novou generaci, je zle. Učitelé by se měli stydět, vždyť jejich práce je poslání, tak na co ještě plat, a pěstoun? No fuj, že by to snad dělal pro peníze?!!!
Je to celé hloupé, a kdo se nad tím zamyslí, chápe to. Proč by to někdo nemohl dělat i proto, že si touto prací slušně vydělá? Vždyť spoustu profesí lidé právě proto dělají, a nikdo jim to nevyčítá. A pokud to navíc dělá ještě dobře, tak o co jde?
V otázce pěstounství, "aby to někdo nedělal jen pro peníze" a nepoškozoval děti nezájmem nebo špatnou péčí (Ovšem i za skvělý plat někteří lidé odvedou velmi lempláckou práci!!!) je jednoduché řešení - dohled a spolupráce státu.

Velmi obdivuju pěstounské rodiny a pokud jednou najdu odvahu, ráda bych se s nimi seznámila blíž. Snad se předsudky časem změní, abychom nebyli jen tak negativní, je vidět, že už se blýská na časy.
 ada 
  • 

Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 20:43:03)
Pridam svou zkusenost, ziji v zahranici. Mam bio deti a rozhodli jsme se adoptovat dite. Nebudu prepocitavat na ceske penize, kolik nas stalo jen vyrizeni dokumentu plus letenky. O uhrade zdravotni pece, ktere dite bude nevyhnutelne potrebovat se ani nezminuji. Ani me nenapadlo, ze bych mela dostavat nejakou "odmenu" ci vyzivne. Je to tak, rozhodli jsme se sami a stoji nam to za to. Tedy ta ceska mentalita je snad opravdu ojedinela.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 20:47:28)
Pokud jsem to dobře pochopila, tady nejde o adopci, ale o pěstounskou péči.
 Líza 


Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 20:53:47)
Ado, maceška nepsala o adopci. Pleteš si pojmy.
 Bob 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 21:08:36)
Když už jsme na to narazili - rozdíl mezi adopcí a pěstounstvím zhruba chápu, ale jak se projevuje třeba na vztahu rodičů k dětem? Liší se? Zdá se mi, že i děti v pěstounské péči rodiče vychovávají jako vlastní, protože jsou "skoro vlastní", když s vámi žijí. Naopak ani adoptované děcko není "úplně vlastní". Není tedy rozdíl jen v papírech?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 21:29:49)
Nemám vlastní zkušenost, k tomu ať se vyjádří povolanější, jen mě ještě napadlo k těm financím: na adoptované dítě mohu pobírat přídavky a uplatňovat slevu na dani, což na dítě v pěstounské péči nelze. Takže ten příspěvek lze v podstatě brát i jako jakousi kompenzaci za "finanční nespravedlnost", že dítě není třeba právně volné a nelze ho adpotovat, protože citová investice je stejná.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(17.8.2005 23:20:28)
Nevím jak přídavky, ale slevu na dani (resp. daňový bonus) může poplatník uplatnit na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti. Za vyživované dítě se považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů (to snad je NRP, ne??), dítě druhého z manželů a případně vnuk (vnučka). (§35c odst. 1 a 6 ZDP)

Takže sleva na dani by měla jít uplatnit i na dítě v NRP, ne?
 Ivo 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(18.8.2005 8:41:45)
Ta myšlenka o kompenzaci je zajímavá, ale ono to není tak horké. Za každé (adoptované) dítě jsem si odečetl ze základu pro výpočet daně 25560,- Kč, což mně na dani ušetřilo asi 8200,- Kč. Za rok. Od letošního roku se mají pevné nezdanitelné částky zrušit a nahradí se přímou slevou na dani ve výši zhruba 6000,- Kč. Za rok. Přídavky na děti nebereme, mám naštěstí dostatečný plat.
 Olina 
  • 

Ano. V čem je rozdíl? 

(18.8.2005 6:51:01)
Jak se liší to dítě pěstounské od adoptovaného a od porozeného? Já to taky nechápu. Nikdy by mě nenapadlo, že by mi za to něco platili, kdybych si dítě do péče vzala. Samozřejmě, že bych se rozhodovala podle svých možností a kdyby nám nedej bože klesly příjmy tak bych počítala se sociálkou. Je to ono? Jsou to sociální dávky jako berou třeba samoživitelky a jen se to jinak jmenuje - tzn. odvíjí se to od skutečného příjmu rodiny jako přídavky na děti? Nebo to dostaneš ať bereš kolik chceš? Situace náhradních rodičů není totožná se situací zaměstnanců, žejo?
 maceška 


Re: Ano. V čem je rozdíl? 

(19.8.2005 7:19:51)
Olino, pěstounská péče je péče za účasti rodičů, tzn. že pěstouni mají právo dítě vychovávat, ale nejsou zákonnými zástupci dítěte. O všem, co chceš s dítětem provést ( přihláška na školu, vydání pasu, a vůbec vše, kde potřebuješ "podpis zákonného zástupce", vč. operace apod.) musíš žádat o svolení rodiče, popř. soud. Na druhé straně tato péče nezbavuje biologické rodiče vyživovací povinnosti vůči dítěti. Je to vlastně hodně podobné jako po rozvodu rodičů - ten, který získal dítě do péče, dostává soudem určené výživné od druhého rodiče, ale také by měl respektovat jeho rodičovská práva.
Třetím typem je opatrovnictví, kde rodiče jsou zbavení rz, ale dítě je z nějakého důvodu (nejčastěji z důvodu barvy pleti, věku nebo zdravotního stavu) do adopce neumístitelné.
 Dominika 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jiná zkušenost 

(21.10.2005 18:57:38)
Bobe,

treba takova pestounska rodina, ktera ma dvanact deti, maji 20 000 ckr na mesic, nezvlada zaplatit nejake krouzky,nebo sportovni vyziti nebo treba hrani na hudebni nastroj...
takova rodina vskutku zije z toho, ze ji vsichni okolo davaji obleceni pro deti zdarno, stejne tak jako kola, brusle....
Dite pak potrebuje pocitac, ale na ten proste rodina nema....
jak to by se to tvym detem libilo kdyby musely nosit jen second-hand obleceni a do kina mohly jen jednou za rok, protoze na to nejsou penize?
 Daniela Lukášek Leonka Kevin 


Příjmy v případě nalezení konkrétního dítěte 

(17.8.2005 21:46:22)
Ještě zde nezaznělo, že v případě když si vyberete dítě sami, máte dvě možnosti:
1/nechat dítě i nadále v DD a čekat na to jak proběhne vaše žádost u soudu, za 2/vzít si ho za souhlasu soc. pracovnic domů na dlouhodobou hostitelskou péči a po celou dobu nebrat na dítě žádné příjmy(ty jdou i nadále do DD). To celé se může táhnout měsíce i více. Nemusím snad zdůrazňovat, že se jedná většinou o děti starší, postižené, tmavé pleti apod.
Opět konkrétní případ jak stát podporuje PP.
Díky Dášo, opět naše téma :-))
 Reena, 2měsíční syn 
  • 

platit by měli "matky" !!!! 

(18.8.2005 8:02:38)
Tak mě tak napadá, že stát by měl opravdu hodně přísně škubat peníze z těch "matek", co tam ty děti nechali....!!!
Naprosto nechápu, jak může někdo odložit dítě, i kdybych snad měla jíst suchý kůrky, tak bych si "nechtěné" dítě nechala.....
Nebo ještě existuje varianta jít hned zkraje na potrat, ale to taky každý nepřekousne, že?
Tak proč máme přeplněné ústavy? Proč ? To je tady tolik nezodpovědných lidí???? Proč by neměli za svoji nezodpovědnost platit?
 Apolena. 


Re: platit by měli "matky" !!!! 

(18.8.2005 8:09:04)
Reeno,
nesuď, protože nikdy nevíš, co se zrovna tobě může stát... Ne, že bych se chtěla zastávat žen, které berou dětské domovy jako prazvláštní druh antikoncepce, ale dítě se do dětského domova může dostat i z mnoha jiných důvodů, taky bych se zamýšlela, proč je tolik dětí v ústavech, ale nevinila bych z toho vždycky jenom rodiče.
 romana 
  • 

Re: Re: platit by měli "matky" !!!! 

(18.8.2005 9:55:21)
kdyby lidi v DD byli placení od dětí umístěných do rodin, a ne podle obložnosti, tak by situace vypadala taky hodně jinak =(((
 Aruba 


Platit by měli i otcové 

(18.8.2005 20:45:40)
když už tak by měli platit oba rodiče. Proč zase jenom matka ?
 Reena 
  • 

Re: Re: platit by měli "matky" !!!! 

(18.8.2005 12:14:13)
Samozřejmě jsem měla na mysli ty, jenž to berou jako odkladiště vedlejšího produktu jejich sexuálních avantýr.
V tu chvíli mě teda nenapadlo, že vlastně tam jsou i děti, jejichž rodiče třeba tragicky zahynou a nemá si je kdo vzít... :-((( To je přesmutné, to je fakt...
 Ája 
  • 

Re: Re: Re: platit by měli "matky" !!!! 

(20.9.2006 16:44:23)
To je přesmutné. Ale statisticky vzato je v ústavech úplným sirotkem tak každé 50. dítě. Takže úplných sirotků, co nemají rodiče, tam zas tolik není.
 Květa 3děti 
  • 

Re: platit by měli "matky" !!!! 

(21.8.2005 16:08:21)
Tak takhle bych to tedy neviděla.Hodně těch matek totiž samy vyrostly v domovech a nikdo je prostě nenaučil jak se o děti starat.Samy nedostaly mateřskou lásku,tak nemůžeme chtít,aby ji předávaly dál.A plné kojenecké ústavy jsou především vinou úředníků,kteří nejsou schopni pružněji reagovat a dávat děti hned po narození do náhradních rodin.Navíc-jak může platit matka,která své dítě dala k adopci právě proto,že věděla,že ho neuživí?A copak ona může za to,že náš stát funguje tak,že i když je mimčo v podstatě právně volné od narození,zůstává dalších několik měsíců v ústavu,než se najde"vhodná"rodina?A když je to dítě tmavé pleti,nenajde se třeba taky nikdy.No a potrat bych tedy jako lepší řešení opravdu nebrala.Myslím,že si málo uvědomujeme,že někdy maminka,která své dítě předá k adopci si zaslouží spíše úctu za to,že dokázala zhodnotit svou schopnost se o dítě postarat,a snaží se mu tak zajistit lepší budoucnost,než třeba měla sama.nemáme nikdo právo tyto ženy soudit,nevíme co prožily,jaký měly narozdíl od nás start do života.....Doporučuji kouknout na stránky www.fod.cz
 Renča 
  • 

Re: Re: platit by měli "matky" !!!! 

(21.8.2005 17:59:37)
Květo,souhlasím s Tebou,že nikdo neví,co vlastně ty matky prožili,co je k tomu vedlo,aby odložili své dítě.Než aby to dítě strádalo,nemělo co jíst a toulalo se s matkou kdoví kde tak je určitě lepší,že skončí v kojenáku.Tam se o dítě dobře postarají,má co jíst a je v teple i když to není samozřejmě ono když je u své matky,ale alespon jsou schopní se oněho starat narozdíl od matky.A co se týče pomalého systému státu,tak to je fakt hrůza.Dítě potřebuje lásku co nejdřív,je to pro vývoj to nejdůležitější a to co nejdřív a né za dva,tři roky.Co tam proboha v té vládě dělají,než že sedí na zadku,čtou si noviny a občas i něco dělají aby se neřeklo a navíc si za to přidávají prachy.Je to fakt ostuda.
 Mima 
  • 

Re: Re: Re: platit by měli "matky" !!!! 

(27.8.2005 18:25:52)
Jen bych doplnila, že v ideálním případě by se měl stát (nebo neziskovky) postarat o to, aby v ústavech končilo opravdu co nejméně dětí. Tj. zvolit náročnější cestu - pomoci matkám, které vidí jako jedinou možnost dítě umístit v kojeňáku, k tomu, aby se o něj nakonec přece jen zvládly postarat samy. Dost často by stačila "maličkost" - najít bydlení nebo pomoct při nalezení práce, pomoct uspořádat si život, naučit zvládat pravidelnou péči o dítě... Ono to někdy vypadá, jakože matka, která dá své dítě do kojeňáku, je nenapravitelná hyena, jenže často jsou to jenom nešťastné (mladé) holky, které nevědí co se sebou, natož s miminem. V zahraničí právě v tomhle místě nastupují sociálky (státní nebo z nějaké organizace), které místo odebrání dítěte pomůžou mamině zvládnout situaci.
 Markéta 
  • 

Re: platit by měli  

(27.8.2005 23:18:46)
Reeno, myslím, že takto to vidět opravdu nelze. Nemůžeme nikoho soudit, nikdy nevíme, jak se nám samotným život zamotá, a jak se nakonec zachováme. Myslím, že vyjadřovat se ve stylu "to já bych nikdy" a vynášet rezolutní soudy je docela nebezpečné, protože mám dojem, že v tu chvíli se vždy stane něco, co mě poučí, abych tuto větu už neříkala.
 Dominika,  
  • 

Re: platit by měli "matky" !!!! 

(21.10.2005 19:06:46)
paracovala jsem pro detsky domov, kde otehotnela 14 divka, jeji detatko se pak dostalo do kojenaku (presto, ze ona sama se o nej chtela starat) teprve po dvou a pul letech dite mohlo jit do detskeho domova,kde se o nej starala jeho nezletila maminka, pak ji ale musela odejit, nemela praci a dite ji nesverili do pece.....
 Květa 3děti 
  • 

A ještě možnost-nedostávat nic a být za blázna 

(21.8.2005 15:57:02)
Díky Maceško za Tvé nádherné příspěvky.Mluví mi často z duše.Máme jedno dítko vlastní a dvě osvojené-tmavé pleti.Osvojili jsme je,protože to bylo právně možné a pro jejich budoucnost výhodnější.Dávky pěstounské péče by se nám hodily a jak!!!Ale nepíšu to vůbec proto,že bych pěstounům záviděla-naopak přeji jim to a myslím,že si zasklouží mnohem více.To,že my jsme naše"cikáňata"osvojili byla naše svobodná vůle a nelitujeme toho.Ale občas mě zamrzí reakce,když si někde postěžuju.Většinou se dozvím,že mě nikdo nenutil si ty děti brát,že jsme nezodpovědní,protože naše biologická dcera se mohla mít lépe,kdybysme neživili ty dvě cizí.To,že jsme státu na našich dvou dětech ušetřili 500 000 ročně nikoho nezajímá,to,že vyrůstají v normální funkční rodině,a že i nás a naši dceru tohle soužití obohacuje málokdo uzná a vidí.No,prostě je to v naší společnosti tak...Uvažujeme teď ještě o dalším dítěti a těšíme se,že nám to vyjde.Ale předem vím,že budu muset odpovídat na otázky PROČ??!!když jsi občas unavená,když nemáte občas peníze,atd....Odpověď je jednoduchá:Protože chceme,víme,že to zvládneme, a že starosti a občasné slzy z vyčerpání k životu patří a měli bychom je i s jedním dítětem....
 Katka,kluci 3 a 6 
  • 

Maceško,jak to je  

(19.8.2005 9:40:11)
Maceško,moc ráda čtu tvoje příspěvky.Chci se zeptat,jak jsi zvládala příchod nového člena rodiny v kombinaci s tím,že chodíš do práce?Brala jsi si nějakou delší dovolenou v době,kdy jste dítě přivedli k vám? prostě mě zajímá,jak jste to prakticky organizovali a zvládali,než se vše "zaběhlo".
 maceška 


Re: Maceško,jak to je  

(19.8.2005 10:14:46)
Už jsem o tom psala někdy dřív - při přijetí dítěte do rodiny je nutné, aby s ním jeden rodič zůstal nějakou dobu doma. Teď ( od června) už je možnost čerpat 22 týdnů po přijetí dítěte do 7 let MD, ale my jsme ještě tuto možnost neměli. Zůstává potom na rozhodnutí každého, jestli půjde na neplacené volno, dá výpověď, nebo jak to vlastně udělá. My jsme využili obě možnosti, u Michalky následně i prodloužení MD z důvodu zdravotního stavu dítěte.
Do práce chodíme oba dva teprve poslední tři roky.
 Simona a dva rarášci 
  • 

Skládám Ti poklonu Maceško 

(22.8.2005 15:07:29)
Pokaždé se těším na další článek.Vůbec nechápu jak to všechno můžeš zvládnout?Já mám dva kluky 7 a 2 a někdy mám pocit,že se zblázním.Večer padám únavou,někdy to u nás vypadá jako po výbuchu,hračky jsou úplně všude.I když na ty rarášky nadávám a jsem ráda,když je starší chvilku u babičky pak mám pocit,že je u nás moc velké ticho a druhý den je chci mít zase oba.Je určitě krásné i když strašně náročné mít plný dům dětí,ale jak píšeš nikdy u vás není nuda.Děti se mají rády a jsou spokojené, to je určitě ta nejhezčí odměna.Ať je u vás hodně lásky.
Měj se moc krásně.
 Oluše, těhule 25tt 
  • 

Obr obdiv 

(22.8.2005 17:11:31)
Skládám ti můj veliký obdiv. Ač nemám zatím žádnou zkušenost s výchovou dětí, plánujeme s manželem také nějaké to osvojení či pěst. péči. Již teď, když se o tom kdekoliv zmíním setkávám se s obrovským nepochopením a to jsme ještě vůbec nic nepodnikli. Proto ten můj obdiv, musí to být velice unavující neustále reagovat na ty nechápající dotazy. Ale samozřejmě nejen to, boj s birokracií, s výchovou zanedbaného či zneužívaného dítěte..., je toho požehnaně a okolí spíše nepomáhá než naopak. Velké díky za takové lidi jako jsi ty!
 Karen 


Konečně! 

(22.8.2005 22:29:19)
Konečně jsem se dočkala dalšího článku, už mi chyběly Tvé postřehy, myšlenky, starosti, radosti... tak blízké těm našim.
Vůbec nic si Maceško nedělej z toho, že ti, co o problematice a problémech PP neví zhola nic, stále rýpají. Je to jejich způsob, jak se udělat důležitým. To, že by si to vyzkoušeli na vlastní kůži, se od nich očekávat nemůže, protože by se mohlo stát, že by museli uznat, že se mýlili. A ono je jednodužší pochybovat o čistých úmyslech jiného, než svým vlastním příkladem dokázat, že mají pravdu.

Z vlastní zkušenosti i ze zkušeností přátel pěstounů vím, že většina českých pěstounských rodin žije na hranici chudoby a bude žít nadále, pokud si naši nezodpovědní zodpovědní činitelé neuvědomí, že bohatý člověk si neadoptuje 3,4,5,6..... postižených, nemocných, "momentálně zaostalých" barevných dětí, aby z nich vypiplal pro stát hodnotnější tvory, než by z nich udělal ůstav.
A proč to ti lidé vlastně dělají? Protože neví, co je to nezištná LÁSKA!!!Protože neznají tu jednoduchou rovnici, že čím víc Lásky rozdáváš, tím víc se ti jí vrátí.
Těm, kdož ví o čem mluvím, přeji plno síly a těm ostatním přeji hodně moudrosti, aby se vlasním úsilím dopracovali k tomu, že budou chtít poznat, o čem ten život vlastně je. ;-)
 Mária Ivanová,9 detí 
  • 

Kolik za to dostávate? 

(18.11.2005 19:38:07)
Vážené české rodiny, som slovenka, ale často čítam tieto stránky, pretože ma zaujíma problematika náhradného rodičovstva aj inde, ako na Slovensku.
So záujmom som si prečítala autorkin článok, rovnako všetky reakcie naň.
Pri niektorých riadkoch mi bolo biedne:
"ako doma!" Aj ja mam 3 deti a 6 opustených detí v pestúnskej starostlivosti.Avšak s manželom sme z vlastných financií vybudovali a prevádzkujeme neštátne pestúnske zariadenie. Ako jediné . Samozrejme, deti dostávajú od štátu výživné, tak, ako u vás, na prevádzku zariadenia dostávame od štátu dotáciu, avšak platby v porovnaní 1dieťa v PS a 1 dieťa v detskom domove sú 1:5 !!!
Režijné náklady sú prefinancovavane tak, aby náklady na vlastnú domácnosť financovala biologická rodina sama.Štát prispieva iba na zvýšené náklady pre
zverené deti. Deti potrebujú 5x denne
výživnú stravu, oblečenie, obutie, platíte MŠ, ZŠ, lekára, krúžky... Vplyvom toho, že sú rôzneho veku, z rôznych sociálnych prostredí, majú rôznu genetiku i zážitky z predošlého života- majú množstvo zdravotných, neurotických a psychických problémov, pomočovanie je úplne normálne. Neustále sedenia a návšetvy psychológov, sociálky sú bežné. Ako manželia sme pre tieto deti obetovali maximum - neustále dotvárame pestunske zariadenie, nepretržite sa im venujeme(manžel pracuje), nemáme čas stretávať sa s rodinou, priateľmi, nechodíme na dovolenky, nemáme súkromie...Nikto nás nenútil, rozhodli sme sa sami a ani by sme nemenili! Jediné, čo ma mrzí je fakt, že tí, ktorí nám majú pomáhať a poskytovať servis - často sú tou najväčšou prekážkou.O postoji okolia ,
susedov sa môžem vyjadriť podobne ako v tomto článku: ste neustále pod drobnohľadom, hoci vám nikto nepomôže,
považujú vás za ľudí, ktorí za to berú
horibilné peniaze, sponzori si u nás podávajú kľučky... Najprv ma to veľmi štvalo, často som plakala- dnes poviem,
že som nedostala 2 milióny, ale 3!, a že ak aj oni splnia všetky podmienky na to, aby sa stali náhradnými rodičmi, dokážu si nájsť 6 opustených detí,
investujú 2,5 mil.korún na pestúnske zariadenie, aj oni budú takí boháči, ako sme MY!
Naše bohatstvo je hlavne DUCHOVNÉ!!!
Ale to chápu iba tí, ktorí sa dokážu postarať aspoň o jedno opustené dieťa!!!
Všetkým českým náhradným rodičom prajem hlavne veľa zdravia a trpezlivosti!!!
 Iveta,5vlastnich deti,4prijate 
  • 

Re: Kolik za to dostávate? 

(20.2.2007 23:59:48)
Ztotoznuji se s vami mam stejne zkusenosti a starosti i radosti,pokud si chcete predavat zkusenosti ozvete se.mam taky 9 deti,5 vlastnich a 4 prijate.Ta nejmladsi prijata ma teorve 3roky.Ma Downuv Syndrom.Budu rada kdyz se budu moct s nekym podelit o zkusenosti.Iveta
 Honza 
  • 

Jaký je nárok na dávky 

(20.9.2006 13:02:48)
Dobrý den, měl bych na vás dotaz, mé přitelkyni je 17let a máme spolu děťátko (3měs.), bydlíme v bytě její mamky, která se odstěhovala pryč ke svému příteli, takže se starám o svou přítelkyni sám, její mamka dostává na ni nějaké peníze, které ji vubec nedáva ani se oni nestará. Takže by mě zajímalo na co má moje přítelkyně nárok?? Její mamka říka, že nemá narok na nic a že od sociálky nedostává nic, coˇz si myslím že je lež... Děkuji za odpověd Honza
 markéta 
  • 

Re: Jaký je nárok na dávky 

(20.9.2006 15:55:50)
Nevím, jestli máš na mysli alimenty od otce nebo sociální dávky. Myslím, že bys neměl řešit, jaké sociální dávky dostává "tchýně", ale na co má nárok tvoje přítelkyně. Ať si ona požádá o dávky s tím, že ve společné domácnosti bydlí s tebou, ne s mámou. Bude se posuzovat, jaký příjem máš ty. A jako otec jejího dítěte máš vyživovací povinnost k dítěti, popř. i k matce. Pokud si tchýně počítala dceru do domácnosti a bere nějaké dávky, teď když už spolu nebydlí, by měla nahlásit změnu poměrů. Když to neudělá a bude tak brát víc, než na kolik má nárok, až se na to přijde, můžou to po ní chtít zpět.
 Iveta 5 vlastnich,4prijate deti 
  • 

vim o cem mluvis 

(19.2.2007 21:22:53)
vim o cem mluvis pokud si o takove problematice mas chut popovidat ozvi se.Myslim ze my pestouni si mame porad co rict,predavat si zkusenosti.Ahoj Iveta

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.