| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak se připravit na mateřství

 Celkem 62 názorů.
 Petra 
  • 

Tak z toho už jsem vyrostla... 

(26.11.2004 10:12:55)
Co si s těmito radami počnou matky z velkoměst? Vždyť se budou spíš jen trápit, že není v jejich moci vaše rady dodržet a nebo je budou zuby nehty dodržovat a přivedou sebe a své dítě leda tak do podvýživy.

Já nemyslím, že nemáte pravdu, ale pozor, máte jen část pravdy, která když se prohlašuje jako za jedinou, tak začíná být lží.
 Jana 
  • 

v zime bez zeleniny a ovoce 

(26.11.2004 11:09:15)
takze v zime si nedoprejeme zeleninu ani ovoce protoze "prave nedozrava"... soja a kukurice, to jsou take typicke ceske potraviny, ze, zrovna jako sezam... a ze by nase pra- atd. babicky jedly zdrave, haha!
 axe 


Zírám 

(26.11.2004 12:38:45)
Nechci polemizovat o tom, nakolik zdravější byla strava našich prababiček (zahrnujete tam i pekáče přetékající sádlem pri pečení masa??? Hromady kynutého pečiva? Nebo jen stereotypní pojídání obilovin a brambor chudšími vrstvami?:o)
Co mne zarazilo je, že se nedoporučuje jíst exotické ovoce. Výborně, a proč je tedy prospěšné exotické cvičení? Jóga nepochází zrovna od Kolína, nebo se pletu? :-))) České jablo dokáže vyvolat mnohem silnější alergickou reakci, než zahraniční banán :o) Krom toho takové brambory také nejsou původně od nás, a některé citrusy jsou schopné na zahrádce dozrát i v našich podmínkách, takže by mne vcelku zajímala ta hranice co ano, a co už ne.
Platí to jen pro ovoce, nebo i pro ostatní potravu? Pak by byl vepřový bůček zdravejší než mořské ryby??????
:-)))))
Možná jsem to přehlédla, ale fakt v tom článku nebyla zmínka o důležitosti jódu a kyseliny listové?
 Romana 
  • 

Re: Zírám taky 

(26.11.2004 17:11:09)
Od autorky clanku jsem si zakoupila knihu "Polevky a kasicky pro nejmensi" a kdyby ji slo vratit, tak to udelam. Pani autorka ma zrejme z deti vegetariany a sama jim pece chleb a housky z cerstve namlete mouky (protoze se pry jina pro deti pouzivat neda), joooo a pokud nemate zahradku (tak si pestujte zeleninu za oknem - protoze kupovat ji je zrejme hrich). A vrcholem cele publikace je celostrankova reklama na DOMACI MLYNEK NA OBILI! Nezlobte se pani autorko, ale ja pracuji na polovicni uvazek, k tomu mam 2 male deti a knizku jsem si koupila, abych nasla nejake dobre napady, ale mlit mouku si doma nemam cas a taky mame 21.stoleti!
 Lucie + 2 princezny 


Re: Re: Zírám taky 

(30.11.2004 1:43:01)
Ale Romano, prehledla jsi jeden nepopiratelny klad knihy "Polevky a kasicky pro nejmensi"! V knize je vyfotografovana autorka se svymi dvema dcerami a muzes tedy na vlastni oci videt, ze to prezily. Ve ktere jine kucharce takovy dobry priklad uvidis?

Ne, vazne. Na jedne strane souhlasim s autorkou ve velmi mnohem a myslim, ze doporucuje velmi zdrave stravovani a mozna i zdravy zivotni styl. Na druhe strane se mi zda neuveritelne naivni - jeji idylicke predstavy o "minulosti" a "zdravem zivote nasich predku" - na to ani nemusim cist drasticke historky Mirky Eyrove, staci povinna skolni cetba - Maly Bobes, Barunka, Hanyzka a Martinek, Raisovy knizky, Thomayerovy vzpominky (pardon, to uz jsem odbocila od povinne cetby), predstava, jak statisice lidi, kterym zalezi na zdravi svych deti, behaji a shaneji biomrkev a biobrambory (obili, lusteniny, seminka a maso se v biokvalite daji koupit i v hypermarketu) a jezdi pro vodu do studanky. Navic bud bydli v domku s velkou zeleninovou zahradkou, kam muze vypustit i deti, a/nebo je to superzena, ktera dokaze pripravit petkrat denne zdrave cerstve a prirodni jidlo a piti, umlit obili, upect chleba, nasusit bylinky, zavarit ovoce, pracovat venku, obstarat domacnost, usit hadrove panenky a pritom najit cas i na dusevni rozvoj svych deti. Ja bych to tedy nezvladla. A jeste chodit do prace.

Tak me napada, ze by asi hodne z nas uvitalo prirucku "Jak jist a zit zdrave ve velkomeste, aniz bychom tomu venovali veskery svuj volny cas a nervy."
 Misa 
  • 

Re: Re: Zírám taky 

(4.12.2004 21:09:39)
Knizku jsem si koupila zrovna nedavno a mam z ni velkou radost. Pripada mi inspirativni. Nerikam, ze budu vse delat na 100%, jak je zde napsano, domaci mlynek na mouku porizovat nebudu :-), ale napady se z knihy rozhodne nacerpat daji. Mame snad i vlastni rozum, ne? Z deti vegetariany delat nechci, ale rozhodne mi tahle kniha prijde lepsi a napaditejsi nez cela radka dalsich na toto tema, ktere nas knizni trh nabizi.
 Hela 
  • 

Re: Zírám taky 

(1.2.2009 12:11:27)
No abych pravdu řekla ... já jsem vyrostla úplně zdravě a to díky tomu, že mamka neposlouchala podobné "chytré" věci od odborníků. Prostě mi dávala to, co jí přišlo, že je to vhodné pro mě. Ostatně můžu se pochlubit - nejsem ani tlustá, ani vyhublá, ani alergička a ani jsem si nic nezlámala a že sjem těch pádů zažila. Jediné co mi mamka připomínala, že jsem všežravec a tudíž bych měla sníst odevšeho trochu ... a nemá snad pravdu? Takže proč se trápit s mletím mouky, když se dá koupit normální v obchodě, proč vybírat biopotraviny, když někdy je v nich větší svinstvo, než těch původních ... teď čekám mimčo, už se na něho se snoubencem moc těšíme, ale taky vím, že musí dostat to, co jsem dostala já ... i knedlo, vepřo, zelo až na to bude správný věk....
 Dadalinka+Miška2/04aOndra9/05 


Re: Zírám 

(29.11.2004 18:33:36)
Kačenko, nelze než s tebou souhlasit a není k tomu co dodat. Jsem ráda, že i vy ostatní máte normální názory. Já jsem si říkala, že budu jíst v těhotenství pouze zdravé věci, ale velmi rychle mě to přešlo. Holt se mi změnily chutě a ryby, které jsem do té doby milovala, jsem nemohla ani cítit. To jenom pro příklad. A co jsem zase jedla ve velkém bylo sladké. A mám krásnou zdravou holčičku, která měla porodní váhu 3100g a 51cm. Takže úplně v pořádku, i když jsem se cpala sladkým a 106 :-)). To samozřejmě nedoporučuju, ale já na to měla takovou chuť.
 Misa 
  • 

Re: Re: Zírám 

(4.12.2004 20:33:30)
Ahoj holky, docela me mrzi, jak se tu nektere z vas pustily do autorky. Myslim, ze timto clankem nemyslela, ze tak a jedine tak je to spravne , ale snazila se nastinit idealni faktory. Myslim, ze poohlednutim za zpusobem zivota nasich babicek myslela spis to, ze si vse pripravolaly samy. Nemely vse z mikrovlnek a polotovaru a miliony Ecek a jinych konzervacnich latek. S tim pitnym rezimem jsem to pochopila tak, ze se nic nema prehanet. Napriklad tady ve Statech je ted "moda" pit i 10 litru denne!!! No a to proste zdrave neni.Ja nevim, jsem jen hloupa zenska,ale i me bylo jasne, ze nas zivotni styl a zpusob stravovani ma 100% co delat s nasim zdravim a ta napul umela jidla asi moc zdrava nejsou . A co se toho smazeni v sadle tyce, tak proc ne, pokud pak pujdete a budete pracovat tak tvrde, jak nase babicky, pit cistou vodu bez chemie, jist maso bez hormonu a antibiotik a geneticky neupravene ovoce a zeleninu, tak se taky muzeme dozit jejich veku. No, ale to asi v dnestni dobe bude zazrak.
No, ale to je jen muj nazor.
 Petra čekatelka 
  • 

Re: Re: Re: Zírám 

(13.7.2006 8:14:41)
Zdravím!
Jelikož mám za sebou chemickou vejšku a taky se chystám na mateřství, ráda bych se vyjádřila ke smažení na oleji versus smažení na sádle.
Oleje jsou směsi nenasycených mastných kyselin. Čím více "dvojných" vazeb, tím lépe pro náš organismus. Problém však nastává, když na oleji smažíte. Dvojné vazby jsou málo odolné vůči teplotám vyvíjených při smažení a tak dochází k tomu, že se milé vazby rozpojí a dojde k zesíťování. Z jedné molekuly tu náhle máme jakousi polymerní látku. Když tato molekula dorazí do střev, nalepí se na jejich stěnu jako sliz a dochází tak k výrazně nižšímu vstřebávání živin ze "zdravé" potravy.
Pak tu máme smažení na sádle. Sádlo je jednoduchá mastná kyselina bez dvojných vazeb, takže při smažení nedochází k jeho zesíťování. Sice dostanete do těla nezdravý tuk, který pak zvyšuje hladinu cholesterolu, ale díky tomu, že vaše střeva dokáží vstřebat více živin, považuji tuto variantu za přijatelnější.
Mějte se a nepodléhejte názorům druhých... Jestliže si každá ženská uvědomí, že je osobnost a nebude podléhat papouškování "ostatních slepic" pak udělá nejlépe...




 Dreza 


Pití 

(26.11.2004 15:11:13)
Téměř po celou dobu jsem valila bulvy, ale málem mi vypadly při větě "s pitím to nepřehánějte...". Většinou se doporučuje pít minimálně 1,5 litru denně, ne? Můj muž pije minimálně, když půl litru tak moc a já do něj celý roky rýpu, a teď taková rána pod pás:) Opravdu nechápu, co je na pití většího množství tekutin nezdravýho (pokud to samozřejmě není dvanáctiletá skotská :))
 Marika 
  • 

Re: Pití 

(2.12.2004 10:19:58)
No pozóóór, dvanáctiletá skotská je čistá zdravá vyzrálá obilovina :-)
 Eliska 
  • 

Mne to tak strasny neprislo 

(26.11.2004 15:35:51)
...ale mozna to nebylo jen dobre vysvetleny (nebo mnou dobre pochopeny, to je taky mozny). Treba s tim exotickym ovocem to chapu tak, ze je lepsi jist neco, co nebylo sklizene v nezralem stavu a pak ke mne necestovalo tri dny kamionem, a pak kdovijak dlouho nelezelo ve skladu a necekalo, az to nebude uplne zelene. (A v zime se da spousta zeleniny skladovat, aniz by nejak zavazne trpela.) Nebo s tim pitim - myslim, ze problem je spis v tom, ze vetsina z nas zizen proste ignoruje a potlacuje, protoze zrovna v tu chvili se jim nehodi se napit.
Nicmene i ja priznavam, ze ac (nebo protoze) kojici matka dvou malych deti, vic nez casto jsem proste rada, ze vubec JIM, a mam pocit, ze kdyz beru ten osklivy synteticky Mamavit, necitim se tak vyzdimana (spis vycucana), jako bez nej.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Mne to tak strasny neprislo 

(26.11.2004 17:29:50)
Mně by spíš zajímalo jak je to s tou jógou a bezbolestným porodem - má tu s tím někdo zkušenost?

A doufám, že podmínka "vařit si samy" s ypsilon neznamená, že nemůže vařit chlap, protože pak už by to nebylo zdravé :-).
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Mne to tak strasny neprislo 

(26.11.2004 18:08:40)
Jani, jak je to s Jogou a bezbolestnym porodem ti nereknu, protoze jsem rodial cisarem. Ale jogu jsem cvicila a moc mi to svedcilo (donosila jsem dvojcata az do konce a kdyz se narodily, tak to byly docela cvalici).

Jedine, co autorka opomela zminit, ze joga se NESMI cvicit v prvnim trimestru. Smi se zacit az od 12teho tydne a to zase jen v pripade, ze tehotenstvi probiha normalne.

 Marki 
  • 

Re: Re: Re: Mne to tak strasny neprislo 

(26.11.2004 19:14:58)
Zajímalo by mě, proč se nesmí cvičit jóga v prvním trimestru. Měla jsem zato, že pro ni platí stejná pravidla jako pro jiné pohybové aktivity.
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Mne to tak strasny neprislo 

(29.11.2004 8:34:49)
To je docela vesele - s tou jogou.
Ja ji cvicim uz 3 roky a myslim, ze je to genialni cviceni. Nevim, proc se nesmi v 1. trimestru. Mne zas rekla cvicitelka (co ma sama deti), ze nesmim cvicit pouze 10 - 12.tt. Tak nevim. Nevim, jestli to nesouvisi s nekterymi docela namahavymi cviky - posilovani bricha, cviceni na brise, ruzne krouceni atd...
Nicmene gravidjogu (a mimo tehotenstvi i jogu) doporucuju!!! Je to pohodove cviceni, v klidu, hodne relaxace, clovek se hodne nauci vnimat vlastni telo a i to cviceni mu dokaze prizpusobit tak, aby to bylo prijemne, je to skvele protazeni a nejdulezitejsi pro tehotne a porod je, myslim, to, ze se naucite dychat a ovlivnovat dech a pomoci dechu se uvolnovat...
Pokud jste zacatecnici s jogou, myslim, ze je dobre to cvicit s nejakym cvicitelem(kou) - kvuli spravnemu provadeni cviceni.
A neberte ty "odborne" clanky o zpusobu zivota tak doslova - spis poslouchejte, co chce vase telo! To je dulezite. :-)))
 Lida+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Mne to tak strasny neprislo 

(29.11.2004 13:53:40)
Marki,
ja nevim uplne presne proc se nesmi joga cvicit prvnich 10-12 tydnu,, nejsem "opravdova" joginka. Cvicila jsem ji pouze v tehotenstvi. Ale vim, ze to byla podminka "joginskeho" centra, kam jsem chodila, ze pry je to udajne nebezpecne, dokud neni teghotenstvi "plne" usazene. ALe pak je to parada. Po techto hodinach jsem si alespon na chvilku necitila jako tehotna a zada me naprosto prestala bolet.
 Dadalinka+Miška2/04aOndra9/05 


Re: Mne to tak strasny neprislo 

(29.11.2004 18:39:21)
Eliško, jsi z města? Já jo, a opravdu na balkoně se zelenina a ovoce pěstovat nedá. A to skladování není v paneláku také nic moc. Vím, že jsi to nemyslela zle, ale já jsem za nedozrálé ovoce a zeleninu vděčná.
 sharonka9 


souhlasím 

(3.11.2006 8:46:46)
Taky bych se na autorku nezlobila, i když je jejím radám někdy těžko vyhovět. Když se švestky a hrušky nedají sehnat pod třicet korun, když jablíčka levnější dvaceti se hodí leda do štrůdlu, která z nás by raději nekoupila hezké mandarinky nebo banány za 16?
Snažím se jíst a žít zdravě, i když to nepřeháním......taky beru vit. doplňky! Snažím se otěhotnět, takže beru kyselinu listovou, jód, vit. C a kombinaci vápník-hořčík-zinek.
Všechno ale asi tak třetinu doporučeného množství - sníst denně 4 prášky mi příjde úchylné:-)))))) Možná kdyby bylo vše v jedné tabletě, brala bych doporučenou dávku....
 Lida +2 
  • 

To jsou mi noviny 

(26.11.2004 18:05:26)
Take jsem se nad clankem trochu zarazila. Uz pocatecni odkaz na to, ze bychom se meli stravovat jako nase prababicky - no tak to teda jo. Moje prababicka, pokud zrovna nejake jidlo mela, tak to bylo vsechno to, co se dalo upect doma z bile mouky, spousta veproveho sadla (na kterem se varilo a peklo), protoze pasika mela doma, a kazdou zimu minimalne jednoho kuchla. Take hodne cerveneho masa. Zelenina pres zimu nebyla, pouze castecne uhnila mrkev, par namrzlych brambor a zeli, ktere si zavarili do konzervy. Dale jam a marmelady plne cukru. Autorka opomela, ze vetsina prababicek soucasnych matek totiz zila okolo 2he svetove valky a pocatkem 50tych let, a stravovani v teto dobe, myslim, nebylo zrovna to nejlepsi.

Doporuceni jist jidla jednoducha z nekolika malo druhu surovin - no, ja se domnivala naopak, ze cim sirsi repertoar, tim si mohu byt jistejsi, ze dodavam vse potrebne.
Vareni si samy - nekomentuji, co je na tom spatneho jist v restauraci?
Pak jsem si nebyla vubec jista s tim jezenim, ci nejezeni toho, co se rychle kazi. V jednom odstavci ano, ve druhem ne.

A proc bychom meli mit "otupele chutove bunky"? To, ze nekomu napriklad nechutna varena zelenina, neni mnohdy kvuli tomu, ze bychom meli "otupele chutove bunky" ale kvuli tomu, ze mnohokrat lide neumi zeleninu uvarit tak, aby dobre chutnala.

A uz vubec nechapu, proc bychom nemeli jist dovazenou zeleninu (a potraviny). Ziji v UK a nechapu, co je na ceske zelenine zdravejsiho oproti te anglicke? Znamena to, ze kdyz nejim ceske suroviny tak na ty anglicke asi brzo zemru.

PS: co je jineho na liskovych oriscich dovazene z Turecka (vetsina liskovych orisku totiz prave pochazi z Turecka, jako nejvetsiho pestitele na svete) oproti tem ceskym???
 Gábi, 2 děti 


Re: To jsou mi noviny 

(29.11.2004 9:03:55)
Přesně tak ;-) Moje prababička se sice narodila jestě v 19. století, bybička v roce 1913, ale o pestrosti jídelníčku se nedá mluvit. Bohužel první světová válka znamenala poměrně hladová léta, takže poté byl cukr, bílá mouka (tmavá nebo celozrná mouka byla podřadá), máslo a sádlo byly nejvíce ceněny. Omáčky a polévky zahuštěné moukou, koblihy a koláče.., syrovou zeleninu snad nikdo nejedl a ovoce se zavařovalo na kompoty a marmelády. Vepřové, kachny a husy. Když se podívám zpět, tak většina mých předků trpěla nadváhou a jednostraným fyzickým zatížením. (Nejdůležitější bylo hlavně nebýt hubený ;-) )
Pramenitá voda: myslím, že v dnešní době je opravdu nemožné to splnit. I když budu mít nějaký takový pramen dostupný, nikdy se z něj nemohu bez nebezpečí napít. Minimálně ho musím převařit (o živosti tedy nemůže být ani řeč) a o zamoření půdy těžkými kovy a radioaktivními látkami ani nemluvě.
Ořechy: v obchodech jsou dostupné pouze dovážené ořechy. A když vzpomínáme na předky: moje ani mužova babička plesnivé ořechy nevyhazovala - jen odfoukla pavučinku ;-) Stejně tak se zavařovala nahnilé ovoce a z plesnivé marmelády se sundala viditelná část plísně ...
Za co lze článek pochválit je to, že nastińuje, že by člověk měl jít vše (tj. nevylučovat nějakou důležitou složku z jídelníčku), ale v malých porcích. :-)
 Andrea + 2 holky 


Re: To jsou mi noviny 

(30.11.2004 20:30:26)
Ahoj holky,
ten clanek je dost striktni, musi si z toho clovek vybrat.
Lido, s tim ovocem je to myslim tak, ze je nejlepsi jist to ovoce, ktere zraje tam kde bydlime, takze pokud ses v UK tak jsou nejlepsi veci pestovane v UK, protoze maj vitaminy ktere jsou v tom danem zemepisnem pasmu treba. Ja bydlim v Nemecku a snazim se kupuvat ovoce a zeleninu z Nemecka - pokud to jde. Ale treba jablka si vozim z jednoho malyho sadu v CR - temer zadarmo a s tim co je v supermarketech se neda srovnat.
S tema mlecnyma vyrobkama to je tak - jist, ale je lepsi kupovat ty co nemaji dlouho trvanlivost, je jasny ze v mleku ktere vydrzi 2-3 mesice musi byt dost sajrajtu.
Snazim se kupovat bio potraviny, neloupanou ryzi, ale pak si dam klidne kus buchty, kde urcite je spousta Ecek. Ale je fakt ze kdyz jsem o tom zacala premyslet, tak si rikam ze proc se cpat zbytecne nejakejma fujtajblama. Jime abychom zili, ale zase je treba si "dat nekdy do sosacku"
Andrea
 Kačkač 


Nepřeháníte to s tou kritikou??? 

(26.11.2004 18:26:42)
Mně to připadá jako jeden z názorů, přece vás nikdo nenutí takto jíst. Co se týče dováženého ovoce a zeleniny - rozdíl je přece jasný, ne??? Aby ovoce cestu přežilo, upravuje se různými chemikáliemi, tak proto je lepší to vypěstované u nás. Bohužel si nemůžete být nikdy jistí ani těma jabkama - taky můžou být dovážené a chem. ošetřené. Dřív se citrusová kůra dávala do pečení, teď se to vysloveně nedoporučuje a tato kůra se prodává v sušené podobě.
Upřímně, já se tedy podle těchto zásad nestravuji, někdy mám špatné svědomí z toho, co všechno jsem schopná spást. Holt zvyk, který nedokážu překonat - nebo nechci.

Kačkač
 sharonka9 


Re: Nepřeháníte to s tou kritikou???  

(3.11.2006 8:50:42)
Je to tak, v Tescu je šest druhů jablek, jeden od nás, zbylé porůznu: Itálie, Francie, NOVÝ ZÉLAND, JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA. Člověk vážně někdy žasne nad logikou tržního hospodářství. Myslíte že naše švestky jedí v Austrálii, Tady se totiž málokdy dají sehnat:-)))
 Monika 
  • 

Článek pro makrobiotiky 

(26.11.2004 20:49:58)
Holky klídek, paní doktorka neuvedla, že je zastánce makrobiotické stravy. Vše, co je tu napsané jsou zásady makrobiotiků, což pro člověka, který se stravuje běžnými potravinami,je docela nepochopitelné a překvapující. Takové stravování je opravdu velmi zdravé, ale ne pro každého přijatelné. Já osobně jsem se před těhotenstvím půl roku, živila alespoň z poloviny podle těchto zásad, jedla jsem hodně obilnin a celoznných věcí a neměla jsem absolutně žádné problémy s otěhotněním (je známo, že obilniny obsahují vitamín E,který podporuje funkci pohlavních orgánů). A teď se to snažím dodržovat alespoň ze čtvrtiny. Nedám dopustit na celozrnné pečivo a vedu k tomu i svého syna. Ale rozhodně nekupuju pečivo v běžném obchodě. Jím pečivo z jednoho malého pekařství v Ostravě, které peče všechno ze stoprocentní celozrnné mouky bez přídavku vajíček,cukrů, živoč.tuků a chemických konzervantů a řeknu Vám, že to nemá chybu. Takže když už nic víc, tak aspoň tímhle přispívám trošku ke svému zdraví.
 Radka 
  • 

Re: Článek pro makrobiotiky 

(28.11.2004 19:31:17)
Ahoj Moniko,
musim s Tebou lehce nesouhlasit. Pani doktorka v mnohych vecech z makrobiotiky vychazi, ale rozhodne neni makrobioticka. Pouziva totiz ve svych receptech celkem casto brambory a kombinuje obiloviny s ovocem, coz "makrousi" kvuli prekyselovani nedeleji. To jen pro upresneni:-))
Mejte se vsichni krasne

Radka
 skriatok 
  • 

Re: Re: Článek pro makrobiotiky 

(20.3.2006 14:33:20)
Ahojky,

celozrne pecivo mam taky moc rada! Abych byla uprima - mam rada pecivo - bile i celozrne rohliky, bulky, housky a chleba. Mohla bych je jist od rana do vecera a klidne i samotne a proto toho trochu o pecivu vim. Do tmaveho peciva prijde 2x tolik tuku nez do bileho - je to z toho duvodu, ze tmava mouka se hur "lepi" k sobe. Takze papkej celozrne pecivo - je dobre na traveni, ale nenech se zmast reklamou, ze celozrne pecivo je bez tuku... :(( Jinak - u tmaveho peciva je dulezite se hodne hybat jinak si naopak mnozstvim vlakniny ublizis. No, ono se rika "vseho s mirou" a to rikaly i me babicky a prababa, kterezto damy se dozily 90-ti let, byt jedly vsechno co jim prislo pod ruku a tvrde pracovaly.

skriatok
 MirkaEyrová 


Komické asociace 

(26.11.2004 21:25:28)
V jistých částech mi tento článek přijde mírně komický. Nevím, jaký život vedli předkové autorky článku. Moji předkové byli chudí malozemědělci, kteří si všechny potraviny skutečně vypěstovali sami, tj. ekologicky.
- Komické se mi ovšem zdá, jak by moji předkové mohli při svém životním stylu, či spíše svých ekonomických podmínkách
- On to už možná dneska ví jen málokdo, ale takový život chudého malozemědělce mohl být opravdu velmi pohnutý a zatraceně tvrdý.
Mohu tu popsat i jeden příklad, abyste věděli, jaký mírumilovný a pohodový život lidé také vedli.

Bude to příběh mé prabáby. První dítě se narodilo mrtvé, a pak už dětičky šly za sebou jako perličky. Pět jich bylo, když prohrávající císařpán za první světové války povolal posily z řad otců rodin. Praděd odcestoval na frontu do Ruska a prabába zůstala sama s dětmi na celé hospodářství. Mé babičce bylo tehdy sedm let. Nejstarší synek, bylo mu nějakých 12, 14 let, musel s maminkou obdělávat nuzné políčko, s jednou kravkou orali pole, seli, žnuli obilí i mlátili (ručně). Ostatní děti pomáhaly dle svých sil, sedmiletá "babička" musela třeba hrabat. Jako stará pak vzpomínala: Ty hrábě byly TAK těžké!... - Povinné byly odvody - část z toho, co se vypěstovalo či vychovalo, se muselo poslat vojákům (zaručeně spíš těm s šaržemi než řadovým na frontu...). A jak to tak chodívalo, jistěže si bohatí sedláci raději ulevili a šoupli nějaké ty odvůdečky níž, na chudé... Chodili úředníci a odváděné dávky si odebírali. Prabábě zbýval poslední pytel brambor od velikonoc do žní - a už se po něm vrhali, se slovy: prase stejně nemáte... Prabába mrštně popostrčila svých pět dětí: Tady mám místo prasete pět hladových krků. Zželelo se úředníkům dětí a pytel nechali. - Rodina ovšem měla brambory k snídani, k obědu i k večeři celé dlouhé měsíce, protože obilí se minulý rok neurodilo a poslední pytel mouky jim taky zabavili...

Skutečně, srovnání "zdravého" životního stylu našich předků s dnešním světem, a obzvláště poznámky o pohodě a míru v duši - se mi zdají téměř komické...
 MirkaEyrová 


Re: Komické asociace 

(26.11.2004 21:33:02)
Aha, pardon, došlo k mírnému omylu, nějak se mi ztratila část jedné věty, takže doplňuji:

- Komické se mi ovšem zdá, jak by moji předkové mohli při svém životním stylu, či spíše svých ekonomických podmínkách, užívat "vyrovnaný, spokojený život, plný klidu a míru".
...
 MirkaEyrová 


Re: Komické asociace 

(26.11.2004 21:46:22)
Jo, podotýkám, ty brambory byly pochopitelně bez masa. A - pokud by to někomu nedošlo - celé asi čtyři měsíce děti neviděly ani krajíček chleba, ani houstičku, buchtu, knedlík, vdolek - NIC!!!

- Podobných pohnutých příběhů mám v rukávu více - podobně mizerné to bylo i za "tatíčka Masaryka" i za druhé světové války. Třeba moje maminka neznala skoro mléko a máslo, protože se po "zádech" naší rodiny vozili bohatí sedláci - takže povinné odvody z vesnice podstrčili chudým. Mléko se odvádělo, maso se odvádělo, máslo se odvádělo. Takže - pokud maminka s bratrem nechtěli mít k svačině do školy chleba úplně suchý, museli mít právě a jen to sádlo atd. atd.

Hurá za ideály minulosti!!!
 lenka 
  • 

Re: Re: Komické asociace 

(26.11.2004 23:35:12)
no a to prave byl ten zdravy zivot! nikdo se neprejidal a netrpel zbytecnym konzumerizmem :-) a rozhodne meli prislusnici predchozi generace (viz vase babicka) dostatek pohybu na cerstvem vzduchu. dozivali se vyssiho veku nez my a byli stihlejsi. :-) taky jsem premyslela, jak to autorka mysli s tou pramenitou vodou - pak jsem si rekla, ze mysli asi vodu balenou.-)
 Petra Neomi 
  • 

Re: Re: Re: Komické asociace 

(26.11.2004 23:42:25)
Nojo, jáhly a čisté myšlenky. :)) A chodit bosa ve sněhu, odívat se v lněný šat a zdržovat se sprostých slov :) Řeholnice hadr :)
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 10:46:58)
Lenko, myslím, že víte prd o životě takhle chudých lidí.
Uvědomujete si třeba takové detaily, že když například moje matka měla co dítě žloutenku, padla na to kráva, jediná, co byla?
Matka mého dědy musela (i v těhotenství!!!) dělat přidavače zedníkům na stavbě (zkoušela jste si něco takového, jaká je to dřina?!?); třikrát!!! porodila mrtvé dítě. Vyššího věku!!! Ha, ha! Vyššího věku se moje babička dožila proto, že "včas" nastoupil socialismus, a měla léky na srdíčko "na recept"; jinak by se se svou ischemickou chorobou srdeční dožila nejvýš padesátky.
Bratr mé jmenované prabáby? V nějakých 12 letech mu omylem pasoucí se kráva zaběhla do sousedova pole, soused ho hnal čímsi (holí?), a tak surově ho praštil po hlavě, že mu zničil mozek a z chlapce se stal mentálně postižený.
Matka mé prabáby?
Pekly s tchyní nějaké koláče, ona to nějak neodhadla, koláče se připálily, tchyně ji praštila rozpáleným plechem do nohy, a praprabábě se od té doby kazila kost, a později na toto zranění zemřela za ukrutných bolestí.
Moje babička? Její syn byl od narození takový hubeňoučký, neduživý, postonával. Babička si ho piplala - a sousedky ji pomlouvaly "kdyby ho radši nechala umřít a starala se radši o hospodářství".

Tomu Vy říkáte "zdravý a spokojený život"???
- Děkuji, nechci!!!
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 11:16:44)
Lenko, omlouvám se, že jsem na Vás tak vyjela...
Mně jen trochu rozčílilo to opěvování minulosti.
- Nepřivolávejte radši minulost, ta nebyla tak idealistická, jak si ji dnes mnozí lidé představují. Buďme rádi, že většina z nás má střechu nad hlavou, teplo v bytě, boty na zimu, možnost (většinou) téměř bezplatného léčení, peníze na pečivo a zeleninu a ovoce - a nechme minulost spát.
Ta byla jen pro odolné povahy, silné, zdravé a zdatné lidi, kteří byli schopni vydržet úmornou a vyčerpávající dřinu, příkoří, nemožnost vzdělání atd. atd.
- Jak podotýká Petra Neomi, chodilo se na boso, v zimě se děti střídaly v jedněch dřevácích, do školy se chodilo v létě v zimě několik kilometrů pěšky a po návratu ze školy se muselo jít pomáhat rodičům na pole, mnozí si nemohli dovolit vzdělání vyšší než pár tříd (tři čtyři), - a narozdíl od Vaší představy se umíralo zatraceně brzo, třeba na tuberkulózu, zápal plic, na udření apod.
Jen se podívejte na manželky Karla IV. - a ty byly bohaté! Prakticky všechny umřely velmi mladé, kolem 25 let! Možná i na komplikace při porodu...
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 11:37:12)
Apropos, Lenko, nemyslela jste to - čistě teoreticky - jako ironii?...
Jestli ano, tak mám nějak dlouhé vedení...
V tom případě pardon...
M.
 babuška, Adélka, Kačenka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 17:05:06)
Tak jsem tak četla tu diskuzi a povídání Lenky a následně Vaše obutí do ní a nějak jsem nechápala, proč jste takhle reagovala. Vždyť už ty smajlíky (:o)) mluvily za ironii, kdo by něco takovýho mohl myslet vážně? A tím se do Vás nechci obouvat, jenom říkám svůj názor.o)
Když si vzpomenu, co mi vykládala moje babička... že od desíti let pracovala u sedláka protože byli chudí, v létě bosi v zimě jakbysmet, případně se střídali o boty, který jim už dávno byly malý a ničili si tak nohy, tvrdá dřina, málo jídla. Starší sourozenec vlastně vychovával ty mladší a když něco vyvedli, dostal on (byla nejstarší). Taky děkuji a nechci. Ale v něčem by se mi líbila jiná doba... v tom že by lidi otevřeli oči a pochopili, že není hlavní, kolik mám triček a kdoví čeho ještě, ale to že umím mít rád a že to dělám a že nejsem slepá k těm, kdo se trápí (myšleno blízké okolí, těžko budu obíhat svět)...pak by to možná bylo lepší.
Představa že bych se svými 185 cm a špatnými zády (ale to je asi málo pohybu - civilizační choroby a hlavně prudký růst) a astmatem měla dělat na poli, asi bych se nedožila ani plnoletosti...
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 18:15:20)
Babusko,
taky mi to došlo, že to nejspíš byla ironie. Jenže to už jsem se stačila hezky "rozfajrovat" a pěkně to hodit na netík... Protože na druhou stranu lidé, kterým prarodiče takové historky nikdy nevyprávěli, a ani nestudovali historii či nečetli patřičnou literaturu, teoreticky mohou být náchylní idealizovat si historii a myslet si, bůhvíjak hezky nebylo na tom světě před nástupem socialismu. - Ne že bych brojila pro komunisty nebo něco takového; ale z historického hlediska si myslím, že těch pár desítek let něco taky i přineslo. Bylo to teda tvrdě vykoupeno nešťastníky, kteří pracovali v dolech nebo byli utýrání ve věznicích: takže buďme rádi, že máme svobodu. Ale... všechno zlé pro něco dobré...
Zdraví M.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 14:39:21)
Hm, já jsem měla asi nějaké netypické předky. Ženy neumíraly při porodech, rodily docela snadno a bez problémů. Většina mých předků se dožila ve zdraví vysokého věku. Pravda, pracovali docela dost, ale zas neřešili celou řadu problémů, které řešíme my.
 kolemjdoucí 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 16:22:52)
"Ženy neumíraly při porodech, rodily docela snadno a bez problémů"

ZNÁŠ STATISTIKY NEBO SI TO JENOM TAK CUCÁŠ Z PRSTU?
 Takyrejpal 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 16:57:53)
Milý kolemjdoucí rejpálku, co kdybys zkusil nevytrhávat věty z kontextu? Možná bys potom nepsal pytloviny. Rejpání zdar!
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 19:24:44)
Na to, abych psala o svých předcích, přeci nepotřebuju znát statistiky, ne? Nenapsala jsem, že VŠECHNY ženy, psala jsem POUZE o ženách v našem rodě.
 kolemjdoucí 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 20:07:39)
Máš recht, blbě jsem to napsala. Platí to jen o ženách ve vašem rodu. Měli jste tuhý kořínek :-)
 Lida 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komicke asociace 

(27.11.2004 22:02:16)
Moje babicka na tom byla taky tak. Porodila 11 deti, z toho jedny dvojcata a jedny trojcata a vsechny vypiplala, bez inkubatoru a podobnych vymozenosti. Taky asi vsichni meli dobry korinek.
 Květen05 


Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(27.11.2004 12:55:31)
Víš, myslím si že tebou zmiňované rodinné případy, nevypovídají ani tak o době, jako o konkrétních lidech. Byla to jistě doba těžká, ale ne každý mlátil pasáčky holí, ne každý mlátil někoho plechem. Agresivita je i znakem dnešní doby.
 Janijaja 


Asi tady budu za exota :-) 

(27.11.2004 20:48:52)
Ja jsem teda holka z vesnice a ted ziju ve meste a zelenina ze zahradky moji maminky mi tu docela chybi :-)
Na balkone pestuju mrkev, redkvicky, petrzelku, pazitku, rozmaryn, tresnovy rajcata, bazalku. Letos prvne jsem zkusila bramboru. Rozhodne me to neuzivi, ale dobry pocit z toho mam. A je to alespon nejaky zacatek. Moc prace to taky neda :-)
Ty zasady mi prijdou logicke. Ne kazdy si muze dovolit pestovat vlastni obili, zeleninu, ovoce, ale existuji ekologicke farmy, kam je mozno si primo dojet, pro ruzne produkty. Myslim, ze pribiva lidi, kteri se snazi jist zdrave a nabizeji podobny zpusob zivota i svemu okoli. Makrobiotici teda kravi mleko nedoporucuji, ale ja stejne radsi kravi mleko od sousedu, nez sojove kdovi odkud :-)
 Janijaja 


Re: Asi tady budu za exota :-) 

(27.11.2004 21:21:23)
Omlouvam se za tu hrubku :-)
 Lida a dvojcata 
  • 

Re: Re: Re: Komické asociace 

(3.12.2004 16:05:42)
Nevim, odkud mate informace, ze se nase prababicky dozivaly vyssiho veku nezli soucasna generace? Mela jsem pocit, ze vsechny statistiky ukazuji ze se rok od roku dozivame vyssiho a vyssiho veku, ktery je vyrazne vyssi, nez prave u tech nasich prababicek. A je prave vyrazne vyssi, protoze mame nejenom lepsi zdravotnictvi ..ALE TAKE LEPE JIME!!!
 Martina+3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Komické asociace 

(11.3.2007 21:07:25)
Myslím, že paní Hofhanzlová chtěla poukázat spíše na to, co je pro člověka přirozené a ne tak na konkrétní, tvrdý život našich předků. Je pravda, že jsme se od přirozenosti velmi odklonili, jíme složitě upravované potraviny, které obsahují spoustu přídavných látek. Statistiky sice uvádějí vyšší věkovou hranici, které se lidé dožívají, ale to je do značné míry díky vyspělejší medicíně. Naproti tomu trpíme v mnohem větší míře civilizačními chorobami, které naši předkové téměř neznali. Většinou umírali na "nemoci chudoby". A právě ty dnešní civilizační choroby úzce souvisejí se současným způsobem života. Přílišný blahobyt, konzumace velkého množství masa a jiných živočišných bílkovin atd., zkrátka nezdravá strava, málo pohybu, uspěchaná doba, stres...Chápu názory paní Hofhanzlové jako povzbuzování, abychom hledali, co je pro člověka přirozené, k čemu nás Pán Bůh stvořil a co nám dal k jídlu (určitě to nebyly barvené, ochucené, perlivé a uměle doslazené limonády:-))
 Druhá Petra 
  • 

Berete to moc vázne 

(28.11.2004 17:29:10)
Já myslím, ze spousta ctenárek vzala ten clánek moc doslova a zbytecne se rozciluje. Já bych to pochopila asi takhle: je dobré jíst co nejméne chemických potravin - tj. instantní veci z pytlíku, nebo potraviny, které mají podezrele dlouhou dobu trvanlivosti -treba rolády z krémem, které se prodávají se zárucní dobou pul roku. Je jasné, ze aby vydrzely, musí to být nejak nakonzervované. Kdo má zahrádku, muze si pestovat svoje, coz je samozrejme lepsí, kdo ne, at si to zkrátka koupí (treba v biopotravinách), ale radsi ze supermarketu, nez vubec. O tom, ze by se melo jíst jen ovoce, co vyroste v nasem podnebném pásu, jsem slysela uz dávno. Jednak je to proto, ze muzeme byt na to exotické alergictejsí,ale také proto, ze aby to prezilo transport, musí to být chemicky osetrené a mozná neco zasáhne i do plodu. Zrovna nedávno jsem slysela o medu, ze ten, co je sesbíraný na nasem území, z nasich rostlin, je pro nás prínosný, zatímco napr. cínský med, z rostlin nasemu podnebnému pásu zcela neznámých, pro nás muze být silne alergizující. Já si myslím, ze na tom neco bude. No a pramenitá voda muze být klidne balená (dokonce jsem slysela, ze i voda z vodovodu je kvalitní k pití, víc nez kdyz treba nechá prodejce dobrou vodu v láhvích na slunci nebo v prílisném teple).Nemyslím si, ze by autorka predpokládala, ze má kazdý prístup k vlastní studánce. Proste si z toho musíme vybrat, co nám prijde správné.
 Channah 
  • 

Re: Berete to moc vázne, souhlasím! :-) 

(1.12.2004 17:55:17)
Souhlasím s druhou Petrou.
Článek musíme brát jen jako názor a návod, ze kterého si každá vybere, co jí vyhovuje, co si může (i finančně) dovolit, co je jí příjemné a jak se prostě chce stravovat.
Vynechávat chemicky ošetřené potraviny, na tom nevidím nic špatného. Jíst co nejpřírodněji, s tím přece všichni budou souhlasit. Jen bio-potraviny jsou u nás poměrně drahé. Takže je to opět o přístupu.
Kdosi tam psal v diskusi co chudáci ženy ve velkých městech. Ale tam je bio obchodů mnohem víc, než na malém městě! A máte-li zahrádku,taky není vyhráno, takovou kapustu nebo květák bez chemie nevypěstujete!
Já sama jím zdravě i nezdravě, jak se zadaří. Ale všeho s mírou!
Čekala jsem souhlasné odpovědi na článek a překvapilo mě, jak jsme proti takovým názorům hned naježené!
Chce to klid a zdravý rozum. Jdu si dát jablko od dědy ze sadu :-) Kdo nemá, ať napíše, pošlu mu :-)
Channah, 12tt
 Druhá Radka 
  • 

Musím se zastat autorky článku 

(28.11.2004 23:07:11)
Překvapilo mě množství až hysterických útoků na článek MUDr. Hofhanzlové. Domnívám se, že článek je napsaný uměřeně, nikomu nevnucuje žádné extrémy a navíc - každý si může vybrat to, co mu vyhovuje.
Sama bydlím ve velkém městě, ale myslím, že ledacos z jejích rad lze i tady realizovat. Samozřejmě nechodím pro vodu ke studánce ani nepěstuju na balkóně biobrambory. Dost se toho dá už nakoupit v obchodech - i v hypermarketech. A např. pro zeleninu si chodím k lidem z blízké vesnice.
Co se týče knížek paní doktorky - zvlášť knižku "Zdraví pro matku a dítě přír. prostředky" považuju za nejužitečnější čtení pro období těhotenství i následující. Mému synkovi jsou skoro dva roky, ale knížku jsem ještě ani neuklidila do knihovny, pořád se k ní vracím.
Takže tímto za ni paní doktorce děkuju a doufám, že ji výše uvedené příspěvky neodradí od dalšího psaní!
 Emma 
  • 

Re: Musím se zastat autorky článku 

(30.11.2004 21:03:42)
Taky se chci zastat autorky clanku. Je to jeji nazor a predklada jej uzivatelkam tohoto serveru. Hystericke odmitajici reakce mi prijdou smesne. Knizku Zdravi pro zenu a dite prirodnimi prostredky si obcas procitam a musim rici, ze je v ni spousta dobrych rad a napadu.
 Hanka+2letá Eliška+další mimi na cestě 
  • 

taky chci podpořit paní Hofhanzlovou 

(20.12.2004 15:37:29)
Úplně souhlasím s tím, že se spousta lidí nad knížkou J. Hofhanzlové zbytečně rozčiluje a taky mám dojem, že autorka některým maminkám trochu sáhla do svědomí - vždycky můžeme pro zdraví svých dětí udělat víc, než děláme. Jenže když někomu nechci rozumět, tak ho prostě chytám za slovo a tvářím se, že nerozumím, co je to pramenitá voda apod. Případně jeho názory přeháním a karikuji a la lněný šat, jáhly a čisté myšlenky...
S knížkami dr. Hofhanzlové mám dobré zkušenosti a hlavně kaše a krémy pro svou dcerku stále často používám. Je vidět, že recepty nejsou výmyslem od zeleného stolu, ale že je autorka osobně vyzkoušela. Jsou jednoduché, rychlé a praktické. Ono jde nakonec taky o to udělat si z jídla radost. Koho by těšilo den co den rychle zhltnout nějakou bagetu či polotovar? A je to taky potěšení, když přijdete domů a někdo si dá tu práci a připraví vám třebas jen jednoduchou svačinku - namazaný chleba, ale nějak ozdobený zeleninou sýrem apod. Ty Hofhanzlové fotky jídel - třeba červená polévka, ozdobená sedmikráskami a u ní sedící ušitá panenka, to je přece milé. A dětem se to taky líbí. Alespoň moje dcerka Eliška, když dostane nějaké nové nebo barevně zajímavé jídlo, hned ožije, pronese něco jako jééé nebo júúúú. Je vidět, že ani 2letému dítěti není úplně jedno, jak vypadá jeho talíř.
Samozřejmě, že není čas zdobit a mašlit denně každý chod jídla, ale je potřeba bojovat. Aspoň malou hezkou svačinku. Aspoň jednou za týden. Aspoň něco. Vždycky je to lepší než nedělat nic a nesnažit se.
 Hana (34,-22.tt) 
  • 

Moje babička 

(30.11.2004 16:36:28)
- ročník 1914 - říkala: Kde tlustý zhubne, hubený zdechne. Druhá babička - ročník 1910 - říkala: Ženská bez břucha je jak hrnek bez ucha. Myslím si, že klid a mír v duši při těchto slovech obě opravdu měly. Ale vím určitě, že obě jedly co chtěly, v životě neřešily, jestli to odpovídá jakýmkoliv zásadám. Jedna se dožila 85 a druhá 92 let.
 Petra 
  • 

Napsala bych spíš - nevěřte mi, jen tohle zkuste a pak uvidíte, co to s vámi udělá 

(2.12.2004 10:56:08)
každému totiž sedne něco jiného a každý je v jiné situaci, nelze dát jeden návod jako to udělala autorka článku, jsou lidi co maji potize s travenim po celozrnne strave, lusteninach apod , tak co by se do toho nutili...

nepřehánět do extrému strach z chemie, například menší zlo je jíst spektrum chemické zeleniny než celou zimu pouze dva druhy biozeleniny - nebylo dostatečně vysvětleno




 Hana, 2 děti (3 roky, 1 rok) 
  • 

Díky za inspiraci 

(14.12.2004 23:49:45)
Děkuji autorce příspěvku paní Hofhanzlové. Před více jak dvěma roky jsem začala vařit podle její knížky "Polévky a kašičky pro nejmenší". Od té doby jsem změnila hodně stravovacích zvyklostí, cítím se líp. To je pro mě rozhodující kritérium. Zcela určitě je mnoho správných přístupů k výživě, mně osobně vyhovuje ten, který v hrubých rysech popsala autorka článku.

Ještě jednou díky.

Hana K.
 lenka nová 
  • 

Re: Díky za inspiraci 

(3.2.2005 22:47:03)
lijgpuáuiguip
 h 
  • 

Re: Re: Díky za inspiraci 

(15.8.2005 13:43:44)
h
 katka 
  • 

zdravé a nezdravé  

(24.2.2007 23:23:57)
Podle mého bychom nesměli jíst nic. Většina potravin je hnojených a o množství hnojiv se nám asi ani nezdá. Abych si doma mlela mouku, na to opravdu po příchodu z práce nemám chuť ani náladu. Kdyby měl jíst člověk jen biopotraviny, tak to by se mu asi hodně brzo vyprázdnila peněženka. Podle mého každý cítí, co zrovna jemu sedne. Podle mě se má jíst všechno. Nejsem zastáncem vyloučení jakéhokoliv druhu jídla z jídelníčku.
 Martina+ tři děti 
  • 

Zjistěte si víc o p. Hofhanzlové a pak kritizujte 

(11.3.2007 19:57:01)
Mám doma všechny knihy od paní Hofhanzlové a její názory mi připadají velmi rozumné. Ta předchozí kritika plyne spíše z neznalosti podrobností. Bio zelenina se dá v pohodě obstarat i ve velkoměstech a tak moc to peněženku zase nezatíží. Objednávám si každý měsíc zeleninu od jednoho eko zemědělce, připojuje se ke mně ještě dalších pár kamarádek a moc nám to všem vyhovuje. Za zeleninu na měsíc zaplatím asi 400,-Kč a vařím z toho do další objednávky. Zeleninu v obchodě už nekupuji. S tím mletím mouky a pečením domácího chleba to taky není tak náročné. Mouku si kupuji už namletou, je sice trochu dražší, ale peníze mi zatím vždycky vyšly a to jsme spíš ty sociální případy. Chleba se mnou pečou děti a moc je to baví. A tak bych mohla pokračovat dál. Pro toho, kdo se vyloženě neštítí práce v kuchyni je domácí výroba chleba, jogurtu, tvarohu, spíše časově nenáročná zábava. Navíc žijeme v době, kdy jsou naše chuťové buňky už zcela omámené různými zvýrazňovači chuti, aromaty a to namluvím o barvivech, konzervantech, emulgátorech a dalších ingrediencích založených většinou na těžké chemii. Cpeme to do sebe a dokud se nedostaví zdravotní potíže, tak nad tím nepřemýšlíme. A kdo jiný by měl v tomto ohledu začít měnit svět, než právě mámy pro své děti, ne?
 Magda+ dvě děti 
  • 

Re: Zjistěte si víc o p. Hofhanzlové a pak kritizujte 

(6.8.2011 20:45:46)
Děkuji za tento komentář, moc nechápu, proč se tak sáhodlouze kritizuje to, co tady podle všeho zúčastněným připadá k smíchu. Mě osobně nedělá žádný problém ani pečení chleba, ani pěstování zeleniny a ovoce, med a maso máme svoje (králíky a berany), slepice nám taky sem tam něco vyprcnou, když jsme ještě bydleli ve městě, tak to taky šlo, teď v domku se zahradou a pastvinou je to pohodlnější, nemusím už skoro nic kupovat, jenom mouku (tu si taky sama nemelu) a věci jako kafe a kakao a pod. kupujeme jednou za čas fair trade. Pěněz moc nemáme, ale vystačíme si bohatě a daří se nám i něco málo ušetřit. Přitom nejsmě žádní rolníci, můžem si klidně dovolit odjet na 14 dní ke známým, stačí někoho poprosit, aby nám obden zalil zahradu a nakrmil psy a dobytek. Takže tak, nikomu nic nevnucuju, ale moc nechápu, proč si dělat srandu z někoho, kdo se snaží pomoct. Taky nemusíte brát všechno jako návod, stačí se inspirovat tam, kde je to pro Vás přijatelné. Naprosto chápu, že se někomu nechce mlít mouku a protrhávat mrkev, mě by se zse příčilo dát nádobí do myčky a zapnout televizi, v těch rozdílech je to kouzlo, nemůžem se všichni chovat podle jednoho mustru..atakdále

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.