| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Patálie s dětskými hřišti

 Celkem 52 názorů.
 Pawla,dve deti 
  • 

Jo to znam 

(20.9.2004 9:36:13)
Tak znicena hriste taky znam,ale asi je to o tom, ze tyto hriste jsou urcena pro male deti a kdyz jdu kolem, tak tam vetsinou visi mladez. Mame tady u nas takove hriste celkem asi tri na cele mesto, jinak zustaly ty stare zname kovove prulezky a piskoviste, ve kterych je vsechno mozne, jen ne ten pisek. No jeste ze mame sikovneho dedu, ktery svym vnoucatum vyrobi ze dreva neco sam...a ze cas se da travit i jinak nez na hristich.....
 Dreza 


Hřiště 

(20.9.2004 9:55:54)
U nás postavili na hřišti nové dřevěné prolízačky asi před rokem a půl a za tu dobu nejen, že pubísci orvali došky ze střechy domečku a nechali tam řadu "podpisů" fixama, ale dost se na tom podepsala i skutečnost, že městská část má opravdu málo peněz a chtěla za ně pořídit hodně muziky a asi vybrala tu nejlevnější firmu bez ohledu na kvalitu provedení a trochu logiky. Takže plošina ke skluzavce (předpokládám, že skluzavka má sloužit nejmenším dětem) má sklon asi pětačtyřicet stupňů, takže je skoro neschůdná i pro mě, zábradlí je vylámané, na houpačkách vyviklané matice atd.
 Dáda + Vojta 6.3.04 


Re: Hřiště 

(27.9.2004 9:46:59)
Bydlím na sídlišti v Hostivaři, když jsem měla menší děti, bylo za barákem na velkém zeleném prostranství děts. hřiště, postupně začaly mizet houpačky,klouzačky a zůstalo pískoviště s jednou lavičkou, kde sedí každé hezké odpoledne asi 10maminek. Dopoledne důchodci a venčí tam psy!!!!
Další hřiště udělali z bývalé mateřské školky, ale protože je v jiné části sídliště, je stále plné a my mamči ze spodní části sídliště už nemáme šanci najít si tam místečko. Nezbývá nám než ostatním závidět nebo podnikat výpravy za jinými děts. hřišti.
 monis 


Re: Re: Hřiště 

(27.9.2004 22:07:59)
Ahoj Dádo,
kde přesně v Hostivaři bydlíš? Já jsem taky z Hostivaře naproti Intersparu, máme u baráku klasické pískoviště s jednou lavičkou na které se střídáme s bezdomovcem a o víkendu i s omladinou, mnohdy téměř kopulující. Že po nich zůstává bordel je asi zbytečné dodávat, vůbec je tu všude mnohem větší bordel od té doby co postavili Interspar tedy Park Hostivař. Občas tu proběhne osůbka v pláštěnce a bodcem a ten bordel docela pečlivě vybere. Ale manžel už před barákem našel stříkačku :o( Asi 10 minut pěšky je takové to pěkné dřevěné hřiště, ale dopodrobna jsem ho nezkoumala. Holkám jsou necelé 4 měsíce tak jim je to ještě šumák, ale na jaře se asi vydáme na průzkum.
Napiš mi prosím kde je to nové hřiště, jestli je od nás v dosahu, díky.
Monča a treperendy
 Dana, Anička 2,5 roku 
  • 

Re: Re: Re: Hřiště 

(20.11.2004 10:21:13)
Ahoj,

asi to bude hřiště v "golfové ulici", které je u nově udělaného domu dětí, kde se pořádají i různé akce pro mámy s předškolkovými dětmi (např. klub Motýlek - říkanky, písničky, hry a cvičení na velkých balonech pro matky s dětmi od 1 do 3 let, Barvička - kreslení pro děti od 3 let). Na hřišti jsou: 2xpískoviště, 1x dřev. domeček, 1x soustava věží se skluzavkou a minihorolezeckou stěnou, prolézací tunel, koník na pružině a dvě houpačky. Lavičky jsou čtyři :). Celé hřiště je oplocené. Upozorňuju, že když je hezky, děti "stojí frontu" na houpačky apod.
Pro tebe by bylo nejlepší sednout na bus 154 a vystoupit v Řepčické (asi 5 min busem).
Dana
 Iva 27, Kačenka 4, Ondrášek 3 


Hřiště 

(20.9.2004 10:06:26)
Bydlíme ve Vyškově i zde se chystá město opravovat a budovat dětské hřiště.
Konečně!! Zatím u nás nejlépe funguje hřiště které vybudovalo město a dalo ho k užívání mateřskému centru. Největší výhodou je, že je oplocené a umístěné blízko centra v městském parku. Maminky zajišťují služby otevírání, zavírání + úklid. Technické služby města nám na hřišti sečou trávu, doplňují písek a opraví co je potřeba. Na hřišti je i tekoucí voda a wc. Mateřské centrum nakoupilo hračky na písek, odrážedla, nafukovací bazének atd..Otevřeno je denně pro širokou veřejnost. Naše hřiště je důkazem dobré spolupráce maminek s městem.
 Hanka, synek 3.5 r. 
  • 

Re: Jo to znam 

(20.9.2004 15:10:03)
Zdravim,

mam tip na perfektni hriste, je ovsem v Praze - Strasnicich, vedle Olsanskych hrbitovu naproti Bohemky.
Hriste je velke, zamyka se, udrzovane hracky, ma spravce, ktery uvari i kafe, je tam WC (Sice kadibudka, ale kdyz neni zbyti ..). V lete se tam napousti brouzdaliste. A hlavne je tam zakaz vstupu psu. Na noc se zamyka a hlidaji to i straznici. Na takove hriste je radost chodit, kolikrat jsem si tam s miminem roztahla deku a stravila treba pul dne.
Mejte se jak chcete, Hanka
 Alexandra, dcérka (6 aj niečo) 
  • 

Re: U nás to bolo tiež tak 

(21.9.2004 8:48:39)
My sme mali bývalé ihrisko v podobnom stave, v Bratislave - Starom Meste.
Ja som vzala fotoaparát, nafotila a nazväčšovala všetky tie psie výkaly, rozbité fľaše, použité injekčné striekačky, pokazené životunebezpečné "atrakcie" (šmykľavka končiaca na betónovej platni, rozbité železné hojdačky) a podobné lahôdky. Objednala som sa k vicestarostke, ukázala som fotografie a ona ich dala kolovať poslancom na nejakom tom ich zasadnutí. Keďže to bolo rok pred komunálnymi voľbami, o tri mesiace poslanci schválili projekt revitalizácie ihriska. Dnes majú deti nádherné ihrisko s farebnými drevenými preliezkami, hojdačkami a bezpečnými šmykľavkami, plochou na korčuľovanie a bicyklovanie, lavičkami v tieni stromov a WC. Ale najmä - s dvomi milými "strážničkami", ktoré sa starajú o trávnik a čistotu vôbec. Ihrisko je oplotené, psy tam nesmú (o to sa starajú mamičky v parku) a na noc sa zamyká. Možno sme ojedinelý príklad normálneho starostu MČ a primátora, ale funguje to a myslím, že za pokus by to stálo aj u vás. MČ na to majú peniaze, ale poslanci už z detských ihrísk dávno vyrástli, takže ich koľkokrát ani nenapadne v akom sú stave (tie ihriská, nie poslanci :-)
 Maťa. 


Re: Re: U nás to bolo tiež tak 

(21.9.2004 9:21:33)
No, nechcem nejak rýpat...ale všetko má dve stránky veci.. Podotýkam, som rodáčka z Bratislavy, ale už 4 roky žijem v Ostrave...a tu pracujem na "úrade" a o peniazoch, ktoré sú vydelené na detské ihriská viem svoje, je to dost blízke mojej agende. A myslím, že aj na Slovensku je to velice podobné. Takže, to, že vicestarosta Ti vyšiel v ústrety je skor kvoli tomu, že si ho v uvodzovkách "otravovala" a on(alebo ona?) sa chceli urobit peknými. Ale ver tomu, že tá rekonštrukcia bola určite na úkor iných ihrisiek... To poznamenávam len preto, lebo vidím, ako tu moja blízka kolegyna každý rok žiada o peniaze na rekonštrukcie detských ihrísk, skutočne jej na tom záleží a snaží sa robit čo najviac...a ako jej to na zastupitelstve, alebo rade mesta vždy "ohryžú", že pomaly z tých penazí nie je schopná ani menit piesok. A ako to místostarostu, ani starostu netrápi, samozrejme pokial občan nepríde rovno za nimi..takým radi rozprávajú, ako všetko spravia a tak podobne, ale realita je úplne, ale úplne inde... Detské ihriská sú velice doležité, ale tých "hore" zaujíma iba volebná účast a tak a nie tie detičky..
 Lisa, dva synci 
  • 

Dětský ostrov 

(20.9.2004 10:53:13)
Ahoj, moje zkušenosti s dětskými hřišti jsou taky různé, poslední "povedený pokus" se odehrál v Praze na Karlově náměstí - městská část měla zřejmě za to, že v okolí je málo betonu a tak zabetonovala i to, co ještě zabetonované nebylo.. Fakt nevím pro koho to hřiště dělali.
Ale ráda bych velmi pochválila Prahu 5 za Dětský ostrov. Když přejdete Vltavu od Tančícího domu směrem na Smíchov, tak je to ten ostrov hned napravo. Jsou tam vzadu hřiště na fotbal apod. a vepředu je nádherné a dostatečně velké dětské hřiště, chytře vymyšlené prolejzačky, houpačky, klouzačky a konstrukce, vše pro děti různé věkové a váhové kategorie. Zatím to vypadá i bytelně, protože pokud jsem si všimla, tak tam nikdo nic neurval a nezničil. Je tam i domeček k přebalování a teče tam pitná voda. Jediné malé mínus je pan správce - není to zrovna ten typ, co by měl rád děti, člověk si říká, tak to nedělejte, když vás to nebaví.. ale jinak je to fakt moc fajn. Obehnáno hodně vysokým plotem, zamyká se ve 20:00 každý den. Vřele doporučuji.
 ~•~Missy~•~ 


Re: Hřiště 

(20.9.2004 14:02:14)
Bydlím na Praze 9 a letos v květnu jsme se konečně dočkali opravy starého dětského hřiště. Byla potřeba velká trpělivost v debatě s neprůstřelými argumenty pánů úředníků proč to nejde, ale nakonec to šlo. Hřiště je sice menší a atrakcí tam není moc, ale lepší než nic. Navíc je možné každý rok zapracovat na přidání jednoho či dvou nových prvků. Hřiště je oplocené a zamykatelné (dohoda s radnicí je ta, že pokud nedojde k vandalismu, zamykat se nebude, pokud dojde, zamykat se začne).
 Petra 
  • 

Dotaz na maminky v zahraničí 

(20.9.2004 13:46:26)
Omlouvám se, že se ptám na něco, co nesouvisí s článkem,ale říkám si, že jako jeho autorka si to můžu dovolit a nikoho neurazím :-)). Na jedné starší diskuzi tady na rodině jsem našla téma, které mě hodně zaujalo, ale protože tam už diskuse neběží,rozhodla jsem se to napsat sem. Tam jsem si přečetla, že spousta maminek žijících v zahraničí si stěžovala, že musí dát dítě třeba už po dvou měsících do jeslí a jít do práce a bylo to tam popisováno jako dost obecný jev. Byly tam názory typu : Buďte rády, že máte Vaši mateřskou, co bych za to dala. Já si na mateřskou rozhodně nestěžuji, ale nechápu, proč někdo musí třeba po dvou měsících do práce, když nechce. Vždyť my máme mateřskou snad jen půl roku po porodu, kdy se vyplácí nějaká poměrná část mzdy, ale potom už jen rodičovský příspěvek cca 3.250,- Kč. V zahraničí existují také rodičovské příspěvky cca ve stejné výši, ale ženy je nevyužívají. To jsou tam manželé tak špatně placení? Vždyť my z našeho rodičovského příspěvku také nevyžijeme, je to na manželech. A ne všichni berou obrovské platy, a přitom je hodně žen na mateřské. A pořád se říká, že na Západě jsou platy mnohem vyšší než u nás. Tak že by z něj nebylo možné uživit rodinu s jedním dítětem? V čem je tam život o tolik dražší než u nás, že prostě není možné to utáhnout (jen pár let) z jednoho platu? Nemyslím to nijak ironicky, opravdu by mě to zajímalo.
 zdena 
  • 

Re: Dotaz na maminky v zahraničí 

(20.9.2004 14:09:50)
Nejprve jsem se začetla do dětských hřišť..je paráda, že se mnohde opravují, je dost tragédie, že na druhou stranu se zase ničí...

Petro: také jsem měla z diskuse, kt. popisuješ stejný pocit. je to prostě o volbě a naříkání, tipu: buďte rády, že můžete být tak dlouho doma...vždyť ony můžou také zůstat doma...tak nechápu zhola nic..

Z.
 Adriana , 2 děti 
  • 

Re: Dotaz na maminky v zahraničí 

(20.9.2004 14:30:39)
Pokud vím, tak v zaharničí si ženy sice můžou dovolit nepracovat a zůstat doma s dítětem déle než umožňuje tamnější zákon, v tom případě se ale nejedná o MD./ Zůstavají v " domácnosti"./ Rozdíl je v tom, že manžel pak musí mít práci takovou, ve které je zaměstnavatel ochotný platit pojištění /u nás je to zdravotní a sociální, nevím jak se nazývají v zahraničí/ - i za manželku, nebo ho platí z manželova platu. Pokud manžel vydělává málo, můžou požádat o soc. dávky, pak je snad i tam plátcem pojištění stát, ale např. v USA je kvantitativní úroveň /možná i kvalitativní/ poskytování zdravotní péče přímo úměrná výši zdravotního pojištění.
 & 


Re: Jeste nejsem mamca, ale myslim ze je to asi tak 

(20.9.2004 15:01:36)
Predem podotykam ze jsi nemyslim, ze to maji mamci v Cechach jednodusi. Ziju v Holandsku a materska je tusim do 3mesicu ditete. {Nevim to presne, protoze nepracuji chodim do skoly}. Pak bud musite do prace nastoupit nebo dat vypoved. A prace se hleda vsude tezce. Tak ze, tak byl asi prispevek myslen.
Jinak o tech vydelcich a nakladech. Neco je vuci platu levne a neco ne. Treba nemam problemy s oblecenim nebo s vybavou na mimmco. Na druhou stranu jsem ozelela tehotenskou jogu, protoze byla draha. Vsude je neco.
 Lucka 
  • 

Re: Dotaz na maminky v zahraničí 

(20.9.2004 20:08:35)
No, ja diky tomu, ze se pohybuju v ruznych socialnich vrstvach, znam maminky, ktere si opravdu svoji materskou uzivaji a vozi svoje drobky ve svych renaulticich do safari - zpravidla maji solidne vydelavajici manzele. Tyhle holky vetsinou o navratu do prace neuvazuji a kdyz, tak do nejake "socialni".

Velice hezky to vystihla napr. moje spoluzacka, ktera odesla do praxe (ucit na 2. stupen ZS) a podotkla jen tak mezi reci, ze si muze DOVOLIT jit ucit, protoze ji jeji partner uzivi.. Takovych zamestnani je vic..

Ale znam i maminky, ktere maji spatnou plet, protoze nemaji ani na poradne jidlo. Bydli sice s manzelem, ale treba v podnajmech.. Tyhle holky by sly velice rady do prace, ale ja jsem holt z regionu, kde je 15 % nezamestnanost a o maminy s malyma detma uz nemaji zajem ani nemocnice (donedavna se tam vzdycky nejaka ta materska dovolena jeste upichla jako uklizecka, ale ted uz to neni pravda). A hledat praci, kdyz jsou babicky daleko, jesle 40 km daleko a pani na hlidani byste za mesic dala 3000 z tech 5000, ktere vam daji jako prodavacce v samoobsluze?

Vim, ze jsem odbocila od tematu, ale priznavam, ze nad tim ted casto premyslim. Materskou si muzete uzit, kdyz nestradate..
 Jana 
  • 

Re: Re: Dotaz na maminky v zahraničí 

(26.9.2004 19:20:31)
Od 1. jula byvam a pracujem v Luxemburgu a kedze mam 4 rocnu dcerku, jedna z prvych veci po ktorych som v okoli patrala, boli prave detske ihriska.
Dych mi vyrazalo ako tu vsade myslia na bezpecnost deti povrch okolo hojdaciek a smykaciel je vydlazdeny specialnymi, makkymi kockami ktore tlmia uder pri moznom pade. Vsade okolo plno neposkodenych, cistych laviciek, z dreva rozne zvieratka /korytnacky, ryby.../. Kedze situacia s pokazenymi a spinavymi ihriskami bola na Slovensku podobna ako opisujes Ty, tak si ako matka vazim tych peknych ihrisk.
Myslim ze Cechy a Slovensko este maju v tejto oblasti velke rezervy ale verim, ze v oboch krajinach sa situacia bude coskoro menit.

Jana, Luxemburg
 Alicee 


Re: Dotaz na maminky v zahraničí 

(20.9.2004 22:49:26)
Ahoj Petro,
Situace maminek v zahraničí se asi nedá brát obecně, stejně jako se nedá říct, že každá maminka v Česku má dost peněz a užívá si bezproblémovou mateřskou.
Já jsem tady v Kanadě dostávala mateřskou rok, což je ve srovnání s jinými zeměmi dost...ale po roce, kdy rodičovský příspěvek přestal docházet, jsem musela začít něco dělat. Znám maminky, které mohou vyžít z jednoho platu, ale znám také maminky, které jsou na tom stejně jako já. My prostě z jednoho platu nevyžijeme ať děláme co děláme...Asi jsem si vybrala špatného partnera...:))) Je to v určitém ohledu zamotaný kruh, protože jesle jsou většinou dost drahé a tak velká část platu jde právě na ty jesle.
Jedna moje kamarádka zůstala s dítětem doma, ale ta zase na to šetřila pár let.
V zahraničí jsou sice platy vyšší než v Čechách, ale zase jsou o to vyšší náklady na živobytí, jako nájem, pojištění...Všude je něco a těžko se dá srovnávat.

Ale musím říct, že hřiště tu máme skvělá. Nevím jestli lidé prostě méně věci ničí, nebo se to stíhá opravit...protože jsem si ještě nevšimla, že by někde byly rozlámané houpačky, nebo že by někdo něco kradl.
Každé hřiště má ale někdo pod patronátem a starají se o údržbu. Většinou jsou to komunitní organizace, jejichž členy jsou rodiče dětí z té dané čtvrti a tak vlastně všichni tak nějak na to dané hřiště dohlížejí. Většinou je u každého hřiště někde na cedulce telefon, kam se dá zavolat, když je s hřištěm něco v nepořádku.
 Konstanta & 3 raraši 


stavba hriste -jaka firma? 

(20.9.2004 16:27:12)
U nas na sidlisti pro zmenu vlastne zadne detske hriste (nepocitam-li tu hromadku pisku) neni. Mesto uz dlooooho slibuje, ze neco zaridi, ale zatim to zustava pouze na urovni predvolebnich slibu.
Pri posledni urgenci starostka rekla, at si teda sezeneme nejake nabidky, katalogy a ze by to pak mozna slo... Sice si myslim, ze je to jen dalsi vymluva, ale kdyby nahodou... Zacala jsem po internetu hledat firmy nabizejici stavbu detskeho hriste. Je jich docela hodne. Kdyz se tu uz objevil tenhle clanecek, rekla jsem si, ze se pozeptam na zkusenosti se stavbou hriste. Je nejaka firma, vyrobce ktereho byste doporucili nebo naopak pred kterym byste varovali?
Moc diky za tipy.
Konstanta
 ~•~Missy~•~ 


Re: stavba hriste -jaka firma? 

(20.9.2004 17:20:46)
Konstanto, nám hřiště zařizovala přímo radnice Prahy 9, takže já osobně kontakt na žádnou firmu nemám, jen vím, že to, co udělali, je kvalitní a dobře odvedená práce.
Myslím si, že přístup vaší paní starostky je silně neprofesionální. Nás se třeba taky zeptali, jak a co si asi představujeme, řekli nám, kolik peněz na to mají a co asi za to lze pořídit, ale abychom si sháněli firmu, no tedy nee. Hergot žijou z našich daní, tak ať koukaj taky něco dělat. Nenech se odbýt!
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: stavba hriste -jaka firma? 

(20.9.2004 17:25:35)
Verco,
mas pravdu. Osobne si myslim, ze proste nic stavet nechteji... Pristoupila jsem na to hlavne kvuli tomu, ze jim jedna vymluva odpadne :) Puvodne jeste chteli, abychom si sehnali sponzory. To jsme jim (alespon prozatim) vymluvili :) Tak uvidime. Deti je tady po odprodeji bytu spousta a hriste zadne.
Jinak diky :)
K.
 ~•~Missy~•~ 


Re: Re: Re: stavba hriste -jaka firma? 

(20.9.2004 18:15:05)
Konstanto, u nás taky bylo dětí málo, čímž taky argumentovali, naštěstí se situace změnila. Kromě toho jsme měli tu výhodu, že kdysi tu hřiště bylo (sama jsem na něm trávila celé dětství), takže v podstatě nešlo o budování na zelené louce, ale "jen" o opravu.
Každopádně mě i kamarádku tady sousedi odrazovali, že to už s hřištěm zkoušeli před lety a že to neprošlo, že pozemek je soukromej a kdesi cosi a že to tady prostě nehrozí - jenže kamarádka se prostě nenechala odbýt a skutečně v tomhle státě platí líná huba holý neštěstí.
Tak ti držím palce!
 Bára 
  • 

Re: Re: stavba hriste -jaka firma? 

(27.9.2004 11:58:25)
Máš pravdu, žijou z našich daní (dokud jsme ještě pracovaly). A když si pánové na úřadě najdou dost peněz na podporu fotbalu a hokeje, myslím, že by měli sehnat peníze i na hřiště.

PS: Nevíte, jestli už skončila studie o "mužškých" a "ženských" výdajích ze státního rozpočtu?
 Iva 27, Kačenka 4, Ondrášek 3 


Re: stavba hriste -jaka firma? 

(20.9.2004 18:23:10)
Pokud můžu mluvit z vlastních zkušeností, tak ústní urgence na radnici nepomůžou. Musíte se domluvit a napsat písemnou žádost o vybudování hřiště a podat ho na radnici jak u starostky tak na odboru místního hospodářství. Čím více podpisů na žádosti bude tím lépe. Na písemnou žádost musí do 30 dnů nějak reagovat. Dobré je také napsat článek o zoufalém stavu hřišť ve vašem městě do regionálního tisku.
 Iva Barešová 
  • 

Re: stavba hriste -jaka firma? 

(21.9.2004 12:04:37)
Reaguji na dotaz maminky ohledně vybavení pro dětská hřiště. Přestože jsme malá vesnice na jihu Čech, moc pěkně u nás funguje spolupráce obce, rodičů a sportovního klubu a tak máme od letošního jara vedle prostoru na tenis a plážový volejbal, palisádové pískoviště, houpačky, sklouzačky, lavičky a bednu na hračky na písek, které jsou volně dětem k dispozici. Dřevěný program byl pořízen z grantu krajského úřadu a stále žádáme a píšeme další granty.

Pro informace o financích: průběžně sledovat www.neziskovky.cz (především databázi nadací,které vyhlašují programy na toto téma - např. Nadace Via, Nadace Eurotel, Nadace partnerství, Divoké husy, příslušný krajský úřad atd.)

Pro informace o dřevěném programu:

www.palis.cz (Třemošná u Plzně)
www.karim.cz (Kroměříž)
www.lunapt.cz (Prachatice - výborná spolupráce, ochota, ceny velice příznivé, kvalitní výrobky + montáž, návod na údržbu a návod na sestavení návštěvního řádu)

Další odkazy: velice dobře je tato problematika zpracována na stránkách mateřského centra Poděbrady s odkazem na výrobce dřevěného programu a možností získání finančních prostředků (odkaz na www.stránky).

Pokud budete mít zájem o zaslání bližších informací, ráda získané znalosti a zkušnosti předám dále. Prosadit vybudování není sice jednoduché, jak po stránce finanční, tak po stránce právní (jaký subjekt bude vlastník, kdo bude užívat a kdo udržovat, atd.), ale vše je o ochotě zúčastněných stran. Takže hodně štěstí ...
 Toranoko 
  • 

Nechci se zastavat nicitelu, ale.. 

(20.9.2004 18:28:17)
Nechci se zastavat pubertaku, kteri nici detska hriste, ale kdyz to vezmete z te druhe stranky, kam maji jit?
Myslim, ze detskych hrist je ve srovnani s nejakymi centry pro starsi deti jeste pomerne velike mnozstvi. Zkuste se zamyslet nad ti, kam ma takovy nactilety zamirit, pokud chce travit svuj volny cas s kamarady . vetsinou jim nezbyva nic jineho, nez "se flakat" po meste (nebo samozrejme chodit do zajmovych krouzku, ale to je prece neco uplne jineho).
Takze se potom nelze divit, ze se nudi a nici to, co nemaji.
Jeste by me zajimalo: jak to delaji maminky, ktere maji dite i psa? Chodi na prochazku s kazdym zvlast?
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Psi x děti 

(20.9.2004 19:05:52)
Máme po dvou kusech obého - dětí i psů.
Vždy jsem to řešila delší cestou na hřiště - nejlépe okolo volných "psích" ploch, aby se hafuňové vyvenčili - a poté uložením pesů mimo d. hřiště. A to ne u vchodu - dva vlčouni by mohli děti vyděsit. Takže jsem hřiště obešla "zazadu", tam psům dala povel lehni, z baťohu ven plastové misky + nalít z flašky vodu. A pak jsem to obešla zepředu a došla za dítětem (většinou už zabořeném v písku) a usadila se na lavičku co nejblíž hafuňům. Nikdy s tím nebyl problém, ale je fakt, že máme psí holky, které nemají tendenci si označkovávat svůj rajón, ale když se vyvenčí, mají pokoj....
Ahojky
Simča
 Pafča+3(10/02,10/04,1/09) 


Re: Nechci se zastavat nicitelu, ale.. 

(20.9.2004 20:58:55)
Ja to resim opravdu dvoji vychazkou. Dopoledne detskou na hriste a odpoledne psi s ditetem mimo hriste. Anebo v chladnych dnech a neatraktivnich hodinach beru psa i dite, ale psa (klidnou fenku) odlozim u kocarku (nase hriste neni oplocene a je v pomerne velkem parku) a dite hlidam na hristi.
 Kristýna+Robík 


Předpisy EU 

(20.9.2004 21:51:42)
Začátkem září proběhlo novinami, že se bude spousta stávajících dětských hřišť rušit, protože neodpovídají normám EU. Radnice na nové vybavení většinou nemají, případně opraví jen některá hřiště a ostatní musí zrušit. Týká se to prý takových věcíi jako: rozestup šprušlí u prolézaček, sklon klouzačky, nezakryté pískoviště apod. Chudší obce se daly slyšet, že zruší VĚTŠINU dětských hřišť. Nevíte o tom někdo něco konkrétního?
U nás na Žižkově změny už nastávají, všechna hřiště jsou oplocená (to chválím), ale tam kde byly dřevěné objekty od studentů umělecké průmyslovky je unifikovaná "euroklouzačka" a nebo nebyly nahrazeny ničím - jako ta pěkná dřevěná žirafa nahoře na Parukářce, o drakovi nemluvě, ale ten už se fakt rozpadal.
P.S. Nějak mi ta "C.a K. eurobyrokracie" začíná lízt krkem, předpokládám, že země RVHP nemusely mít unifikované prolézačky...
 Sylvie 
  • 

Re: Předpisy EU 

(20.9.2004 22:01:49)
Kristýno, o prolezačkách nic nevím, ale k těm "euronormám". Přestavujeme barák a náš projektant si nad plánama (nejednou) posteskl, že "v Evropě" je každou chvíli, ale ještě si tam nevšiml baráků projektovaných podle toho, co se u nás zavádí "kvůli Unii"... Jinak teď si vzpomínám, že jsem minulý týden četla rozhovor s nějakým pražským z radnice (fakt si nevzpomenu ani s kým, ani aspoň odkud přesně) a ten říkal, že v tuto chvíli mají předpisy v ruce právníci, a podle jejich verdiktu se rozhodne, jestli "neunijní" hřiště zůstanou nebo budou zrušená. Obává se případných žalob při úrazech na "nebezpečných" (nezákoných) prolejzačkách...

S.
 lenka 
  • 

vstupne? 

(20.9.2004 21:39:04)
klidne bych platila vstupne na hriste, kdyby bylo profesionalne udrzovane, ciste a chranene pred vandaly a znecistovateli. lenka
 A.L.E.X 


Alexino hřiště! :-) 

(20.9.2004 21:56:14)
Ahoj holky,
tak jedne zajímavá diskuse pro mě!!!
Já celé léto chodím plkat jinam a tam všechny zásobuji denními historkami "z mého života", t.j.jak jsem celé léto tvrdě makala, aby bylo hřiště i u nás!
Tak se s Vámi podělím o mou zkušenost!

Protože jsem se občas nudila a tady u nás nebylo kam s prckem jít, napadlo mě si tu udělat pískoviště! Napsala jsem letáčky na ty naše tři paneláky, kdo má zájem o písek, ať se ozve a že se o náklady podělíme. Přidaly se čtyři rodiny.
Po měsíci jsem přišla s tím, že by byla fajn houpačka! Tak jsem přemluvila našeho taťku, ať nám tu udělá houpajdu!
Udělal nám takovou tu kládu na přehupování pro dvě osoby a pak "kozu", ve které visí dvě houpajdy a zboku žebřík!
Zabudovali to tam s bráchou jedno pondělí dopo a už odpo tam byly všechny děcka z celé ulice!
No, tak jsem usoudila, že nejsme trubky, aby 5 rodin platilo zábavu pro celou ulici (myslím dřevo,šrouby, háky, řetězy, karabiny,...) a opět jsem napsala na všechny paneláky povídání, že kdo chce využívat houpačky, ať přidá 300,-kč, za zbytek že zas něco přiděláme..
Nejdřív začali lidi nesměle nosit peníze a já ještě s dvěma sousedkama jsme dál vymýšlely... A zrodila se další atrakce... velká "krychle" z klád, opět práce taťka a bráchy, kde v jedné kostce je šplhací síť, v druhé šplhací lano a provazový žebřík, v další kotva a v další houpačka tvaru žirafky. Z toho navazuje hrazda a ještě malá houpajda!
To už začali lidi fakt nosit peníze, i ti, kdo děti nemají!!! Ani jsem tomu nevěřila, a doteď nevěřím! Dala jsem si ještě na Městský úřad žádost o grant, tak mi dali 8.000,-kč grant!
Pak jsem sehnala až v Litoměřicích pána, který vlastní ve vedlejším městě kus pozemku, na němž jsou ...byli...kolotoče! Daroval mi je, TS vyrýpli, převezli a zabudovali sem, pak jsem sehnala přes inzerát dědka, co nám tu zdarma udělal plot..teda týden mě tu buzeroval, že mu špatně přidržuji laťky :-), no ale přežila jsem to, tak máme i plot... křivej, ale jak ten dědek říkal...darovnýmu koni na zuby moc nekoukejte! :-) ...tak nekoukáme....
K tomu jsem sehnala za litr véélikou skluzavku, táta na to udělal dřevěnou konstrukci, pak ještě kladinu a vedle hezké posezeníčko, velký stůl a čtyři lavice!
Město jsem požádala ještě o lavičky k pískovišti, tak nám je taky přivezli!
TS města nám tu natřely a zprovoznily lampu veřejného osvětlení, tak je to v noci nááádherně nasvícené a je tam vidět.
Finálními našimi výrobky jsou tři úžasné pružinové houpačky ve tvaru koníků!
Ty dali nejvíc práce a také se na jejich výrobě podílelo nejvíce lidí!
Poslední věc se sem předevčírem umístil koš na basket...a příští rok chci nechat udělat dětem chaloupku na hraní!
Celkem lidi z paneláku dali 16.000kč, Město těch 8.000,-kč a z fondu paneláku dali 6.000,-kč! Takže to bylo skvělý, že to lidem není lhostejné a je tu sbírka jako na Národní divadlo! :-)

Musím podotknout, že všechny ty klády a kůly jsou zakopané 50-75cm hluboko do země a většinu těch děr jsem tu sama po nocích kopala, vše jsem po nocích sama natírala, zasela jsem travní semeno, které jsem chodila 2-3x denně zalévat... takže jsem se tam nadřela jak kůň!
Občas někdo přišel, párkrát kopnul taky, když tu byl můj přítel, tak pomáhal natírat, občas i některá z holek, ale vesměs to bylo jen takové přicmrndávání...
Chlapi z baráku čuměli na balkónech, co že to tam ta ženská zas kope...a když je to fakt hodně zajímalo, šli venčit okolo pejsky :-)

No, a abystě se mohli taky pokochat tím, co jsem zde nechala vybudovat, dám Vám tu odkaz na internetové stránky, kde je kupa fotek, vše nafocené ze všech stran!
Sorry, že jsem se tak rozpovídala, ale prostě jsem se musela!!!! pochlubit! :-))
Je to krásný pocit, když sedím na balkoně a dívám se dolů na naše dílo, kde řádí děcka ...a i mamky!
Na hřiště se můžete podívat ZDE V TOMTO ALBU HŘIŠTĚ !!!
Můžete přidávat hodnocení, komentáře, známky, nechávejte vzkazy, vše potěší!... piště a prohlížejte!
možná zde najdete i inspiraci!
Ahoj...


 ~•~Missy~•~ 


Re: Alexino hřiště! :-) 

(20.9.2004 22:06:12)
ALEX, lidem jako ty moc fandím. Jen pevně doufám, že ti na to nevlítne nějaká eurokomise....:)
Zrovna minulý týden jsem řešila s radnicí Prahy 3 demontáž 2 naprosto skvělých houpaček na pevných tyčích (ty už nesmějí nikde být) s opěrátkem do tvaru U (tj. naprosto skvělé pro malé děti) a jejich nahrazení jedním vyloženě prkýnkem na řetězech (ze kterýho malý dítě sletí dozadu na hlavu jedna dvě). Bylo mi řečeno že ano, ty původní byly lepší, ale tyhle odpovídají normám EU.
No, já do EU nechtěla a tohle je teprve začátek:/
 A.L.E.X 


Re: Re: Alexino hřiště! :-) 

(20.9.2004 22:19:48)
VERČO:
No, taky se krapet bojím, ale kdyby náááhodou, tak já to zmáknu!
Prachy vyberu mezi lidma a vrátíme je na Město, hřiště oplotíme a finito, jelikož je to pozemek našeho paneláku, tudíž budeme bojovat, že je to jen pro naše děti, jako kdyby to měl kdokoliv jiný na své zahrádce!
 dulca 
  • 

Re: Re: Alexino hřiště! :-) 

(21.9.2004 12:43:00)
Kdyz pro ty ureniky je snazsi rict ze si to vymyslela EU nez priznat, ze je to nas blbej zakon. Je to takovy anonymnejsi. Nemam pocit ze by EU tohle upravovala.
 Petra 
  • 

Re: Alexino hřiště! :-) 

(20.9.2004 22:47:42)
Alex, moc gratuluju, to hřiště je fakt paráda! Ať Vám dlouho vydrží a máte z něj jen radost!
 A.L.E.X 


Re: Re: Alexino hřiště! :-) 

(20.9.2004 23:10:30)
PETRO:
Díky!!!!
Vydrží do té doby, dokud se já o to budu starat!!! Tak už se teď modlím, abych našla za pár let šikovnýho nástupce! :-)
 Jana, Tomáš 2,5 r. 
  • 

Re: Alexino hřiště! :-) 

(30.9.2004 8:14:05)
Ahoj Alex,

tvůj článek mi doslova vyrazil dech!!!!!!!! A to podotýkám, že v tom dobrém slova smyslu.
Obdivuji, jakou jsi měla odvahu se do stavby hřiště pustit.
Bydlím v Brně Řečkovicích a to je docela velké sídliště a žádné hřiště tu pro malé děti nemáme a když už tu je tak staré, kovové a na pískoviště se chodí venčit psi! Takže musíme jezdit do jiného sídliště, které je pochopitelně narvané, že se tam nedá hnout.

Moc Ti přeji, aby Ti hřiště dělalo radost a především těm šťasným dětským dušičkám, které si tam budou hrát.
Ať vám dlouho slouží bez jakýchkoliv problémů.
Zdravím
Jana z Brna
 Rani 
  • 

u nás vzahraničí 

(20.9.2004 22:06:22)
Petro, já můžu odpovědět na Tvojí otázku, jak je to v té cizině, teda "u nás" v 6,5 tisícovém městečku na sev. Francie. Naše město má: jedno hřiště se dvěma skluzavkami (dřevo+kov) čtyřmi péráky a oploceným betonovým kurtem na tenis, kde se bezvadně dá učit na kole nebo vypustit dítě. Ještě máme jedno hřiště jako na fotbal s jedním basketbalovým košem a pak asi na třech místech je trávník s péráky. Pískoviště a dvě závěsné houpačky jsou pouze v kempu, za vstup do kterého by se mělo platit ( správce je tak hodný,že nás nechává si hrát zdarma)Toť vše. Když jsme sem přišli, šílela jsem s tehdy dvouletým synem, protože to pro nás Pražáky bylo šíleně málo a hlavně jiné dítě bys tu hledala skoro marně. Záhy jsme došli k tomu proč - od dvou let jsou ve školce. Takže hřiště ožívají jen ve středu, kdy škola není. K vandalismu tu dochází mnohem častěji než třeba v Praze, pokud mohu soudit, ale poničený pérák je nejdéle do týdne opraven. Pozitivný jev - pod skluzavkou je odpružený povrch, každé pondělí je posekáno travnaté prostranství a na podzim denně shrabáno listí. Jo a ještě to, že u parku je záchod. Pokud jsme byli v Paříži, většinou jsme narazili na hřiště oplocená a na noc zamykaná a přes den hlídaná hlídačem.
 Petra 
  • 

Re: u nás vzahraničí 

(20.9.2004 22:43:48)
Díky za informace, a mohu mít ještě jeden dotaz? Jak je to vlastně s tím dáváním dětí do školky a jeslí? Chodí tam opravdu tolik dětí do jeslí a proč?
 Rani 
  • 

Re: Re: u nás vzahraničí 

(22.9.2004 11:20:16)
Je normální, že ve Francii jde máma po třech měsících mateřské do práce. Ve městě může dát dítě do jeslí, ale většinou má hlídací tetu i třeba víc dětí dohromady. Tady v naší oblasti je ale veliká nezaměstnanost, takže hodně lidí je doma a rodí jedno dítě za druhým kvůli dávkám a daňovým úlevám. I tak je dávají od dvou let do školky. Školku od dvou máme, protože nemáme ve městě jesle. Dvouleťáky ale paní ředitelka pokud mají mámu doma vidí ráda ve školce jen do oběda. Ač se to na české poměry zdá hrozné, není to tak zlé, protože je normální dvě hodiny přes oběd si brát dítě domů. (Můžeš je nechat v kantýně jako to dělám teď já, ale obyčejně to Francouz neudělá - já to dělám, proto, že mi kluk nechce pořádně jíst a v kolektivu jí skoro všechno. - ze 30 ve třídě jich do kantýny chodí 5)Lidé jezdí ze zaměstnání také většinou domů. Vlastně už pomalu začínám vidět i výhody. Máma sice chodí do zaměstnání, ale čas s dítětem je vážně pro dítě, protože tady se opravdu nevyváří jako v Česku. Je to trochu princip školka vychovává a ty si dítě "užíváš". Co jsem postřehla, jsou mnohem vřelejší rodinné vztahy a vazby jsou mnohem pevnější než u nás. Co mi vyrazilo loni dech při zápisu do školky, že neměli žádné požadavky. Děti mohly mít plínky, dudlíky, mohly plakat a neumět jíst sami prostě mohly být dětmi. Paní ředitelka se naší otázce, zda se musí umět sám obléknout strašně divila. Přeci proto jde do školky, aby se to naučil...(Bez plínky šel jediný a do 14 dnů bez ní byli všichni.)Je to prostě jinak. V něčem lepší v něčem horší. Každé má své.
 Silvie Camil 
  • 

Re: Re: Re: u nás vzahraničí 

(28.9.2004 21:24:35)
Ja bydlim taky ve Francii, v Marseille, a mam 9 mesicni dcerku. Jsem s ni doma, protoze jsem momentalne nezamestnana, tak aspon se snazim uzit si s ni pekne tuto jinak neprijemnou situaci. Do parku chodime casto, denne, a muzu rict, ze jsem strasne spokojena. Park je hlidany, na noc se zavira, psi tam maji vyhrazenou cast, takze nemusim mit strach nechat Maïu na travniku. Jsou tam take vyhrazena a oplocena mista s hrami pro ruzne vekove skupiny deti, ale park vyuzivaji vsichni. Na travniku se da rozdelat deka a odpoledne ubehne jako voda pri pikniku a hrani, navic se clovek snadno seznami s ostatnima maminkama, tady je to nejake snadnejsi popovidat si s kymkoli. Lidi jsou tu jinak asi stejni, bordelari a tak, ale tim, ze se obcas objevi meststi straznici, tak se v parku nic nedeje.
 Eli a ej 


Francie 

(21.9.2004 16:57:54)
V Paříži jsou hřiště často v městských parcích, oplocená hlídaná a parky se na noc zavírají )většina kolem 10té.)
 Olga Lisáková, Vlastík (3) 
  • 

AHOJ PETRO! 

(21.9.2004 21:40:50)
Můj příspěvek ke článku bude asi poněkud neobvyklý. Ne že by mě snad stav dětských hřišť nezajímal, ale na článku mě zaujalo něco docela jiného. Mám takový pocit, že jsem v autorce poznala svou bývalou kolegyni ze zamněstnání a prostě mi nedá, nepokusit se touto cestou utvrdit ve své domněnce. Petro, poznala jsem Tě správně? Pracovala jsi v REPRU? Pokud jsi to Ty, tak jsem po Tobě nastupovala jako sekretářka. Máš-li chuť a jsi-li to Ty, ozvi se, prosím, na e-mail: lisaci@mybox.cz. Ostatním se omlouvám, pokud zrovna toto číst nechtěli.
 Hanka, Antonie 3r, roční skřítek 
  • 

Anglie - předměstí Londýna 

(22.9.2004 22:26:27)
Moje sousedka bydlela v londýně a tam jsou prý hřiště oplocený, ráno je obejde městský strážník, odemkne a večer je zase zamkne. Přijde mi to ůplně ideální.

Jo a na ideální dětská hřiště se musíte přivdat do Dubaje jako moje spolužačka!!!! Prý by jsme zírali..
 Káča 2 děti 
  • 

Dětská hřiště v Čechách = horor 

(3.11.2004 10:57:55)

Naprosto souhlasím se všemi stížnostmi ohledně vybavení či nevybavení dětských hřišť, či nočních hrátek adolescentů na nich.
Mám k tomu ještě jeden chybějící, ale dle mého názoru VELMI důležitý dodatek: všimněte si prosím, které dětské hřiště v Čechách je ukryto pod košatými stromy???? Abyste tak mohli jít se svými robátky na hřiště i v pravé poledne a pobýt na něm třeba 3 hodinky s tím, že vaše dítě právě ten košatý strom ochrání před prudkým a ničivým slunečním zářením????
Já bohužel stromy chráněné hřiště v Praze a ani jejího okolí zatím nenašla. Pokud někdo o nějakém ví, prosím dejte nám vědět. Ihned se tam rozjedeme.
Hrátkám zdar!
 Marcela, Tom tri roky 
  • 

Re: Dětská hřiště v Čechách = horor 

(29.11.2004 12:50:04)
Zajedte si do Stromovky, tam jsou dokonce dve stromy chranena hriste, jsou i trochu vybavena, jen tam nejsou houpacky.
Marcela
 Lydie, Dominik 2 roky 
  • 

Re: Dětská hřiště v Čechách = horor 

(19.11.2005 15:02:13)
V Teplicich jedno znam. Ja sama ziju v Nemecku v Braunschweigu a musim rict, tady se vsichni chovaji na detskych hristich jako LIDI a ne jako cunata, hriste jsou udrzovana a pravidelne uklizena a pripada mi, ze i lidi tady si proste nedovoli tolik jako v Cechach. Cim to je?

 Kubula K. 


Re: Re: Dětská hřiště v Čechách = horor - kromě Letné a pár dalších míst:-) 

(19.11.2005 16:56:05)
Bydlím v Praze na Letné a blízko domu máme dvě velká a dobře vybavená hřiště - Kaštánek a "Hrocha" (jak se oficiálně jmenuje, netuším). Nikdy jsem nezažila, že by tam byla špína, odpadky apod. (s výjimkou potrhaných sítí u basketbalového hřiště). Možná už ani v Čechách nežijeme tak úplně na hnoji:-))).
 Jitka a Honzik 
  • 

vesnice neni lepsi 

(22.2.2005 13:18:41)
bydlím na vesnici v bytovce a upřímně řečeno neni to tu ráj pro děti jak by se mohlo na prvni pohled zdát. Hřiště na kterém by si mohl hrát i můj 1 a 1/2 letý syn je zamčené protože patří školce a může se tam pouze na "návštěvu", když jsou tam děti ze školky. Druhé hřiště (také školky) je plné vysokých kovových "komunistických" prolézaček. Pokud se synem jdu na fotbalové hřiště, aby měl kde alespoň běhat, tak musím neustále dávat pozor na psí výkaly nebo zardoušené myši (ať žije příroda). Asi nejhorší je potom pro nás procházka do obchodu, protože ta je psími výkaly přímo lemována (mám občas pocit, že můžeme soutěžit o nejpokálenější vesnici roku :o)) a nepřinést si z takovéhle procházky nějakou upomínku je dost dřina. Takže když to shrnu život na vesnici, která neni dostatečně blízko městu není taky žádný med pokud máte malé dítě. Bezohlednost lidí je úplně stejná tady jako ve městě, neuklízí po svých miláčcích (proč taky jsme v přírodě ne?" a všude se válí odpadky. Zdá se mi, že asi nejlepší řesení je vytvořit vlastní hřiště a umožnit tak synovy alespoň nějaké vyžití, když jsme venku.
 MirkaEyrová 


Re: vesnice neni lepsi 

(22.2.2005 15:31:05)
Jitko, řekla bych, že na vesnici se obec a další odpovědní lidé zpravidla spoléhají na to, že rodiny s malými dětmi mají zahrady, na kterých se děti vyřádí. Že ve vesnici stojí bytovka (-y) a děti z nich si nemají kde hrát, to už většinou patrně nezajímá. --- To, co popisuješ, taky částečně znám, snad s tím rozdílem, že naše vesnice je náhodou docela čistá. Děti hrající si na silnici jsou tady naprosto běžným jevem - a nikdo proti tomu nehne prstem. Ono se tu totiž v půli devadesátých let rozestavěla megalomanská stavba domova důchodců (na obec s tisíci obyvateli), čímž se obec patrně finančně totálně vyřídila, zadlužila - a přestože je stavba hotová a už zabydlená, zdá se, že výhledově nejspíš ještě hezkých pár let nebudou na nic jiného peníze než na splácení dluhů. Před asi třemi lety dokonce dělali sbírku na... ZVONKOHRU do věže!!! Nedala jsem na to ani korunu - ať se jdou vycpat se zvonkohrou! Proč neudělají dětské hřiště anebo neupraví park?!?
Ufff, to se mi ulevilo:o))) Ještě že už je syn starší, "moudřejší" (někdy to nepozoruju) a už je takový jaksi klidnější a běhat venku už zas až tak moc nepotřebuje...
Zdravím.
M.
 Jitka a Honzik 
  • 

Re: Re: vesnice neni lepsi 

(23.2.2005 13:17:53)
Díky moc za podporu. Tady mi připadá to nikoho nezajímá a ironií je, že starosta je taky z bytovek. Posledním hitem místních dětí je kupa sněhu do které kdosi vyhrabal díru a mají prolézačku (aspoň se utahají). Myslím, že by obce (i města) měli mít ze zákona povinnost vyřadit veřejně dostupný prostor kam je možné s dětmi chodit i kdyby to byla jen louka na fotbal (a nesměli by tam psi :o)).

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.