| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Pár otázek pro advokáta

 Celkem 25 názorů.
 Zuzana Mayova 
  • 

JUDr. Z. Chlupáčová 

(9.12.1999 9:36:35)
Vážená paní Chlupáčová,
jsem ve stadiu rozhodování zda požádat o rozvod či ne. Hledám ke konzultaci právníka, který zorvodové právo dobře zná. Váš příspěvek mne zaujal a tak vás touto cestou prosím abyste se se mnou zkontaktovala o možnosti naší schůzky pokud možno co nejdříve.Telefon 0603-979 310 Předem děkuji a s pozdravem

Zuzana Mayová
 Jiří Pavlín 
  • 

Re: JUDr. Z. Chlupáčová 

(15.12.1999 17:17:00)
Milá Zuzano,

zprostředkoval jsem Vám telefonický kontakt s dotyčnou advokátkou. Pokud by k němu v těchto dnech nedošlo, ozvěte se mi.

Jiří Pavlín
 Markéta 
  • 

Re: JUDr. Z. Chlupáčová 

(22.8.2006 15:50:13)
Dobrý den,chtěla jsem Vás poprosit o radu.Jsem znovu vdaná a mám v péči dceru 16 let.Již od ledna tohoto roku bydlím i s dcerou přechodně u svého nového manžela.V listopadu očekáváme narození dítěte.Trvalé bydliště mám já i dcera u "exmanžela".Je to družstevní byt,který splácíme.Příští rok v září bude splacen.Stále platím splátku za byt,fond oprav,pojištění objektu a pozemku.Dohoda bohužel není možná,proto se musím obrátit na soud.Jde o to jestli stále musím platit a musím být v tomto bytě trvale hlášená.Předem děkuji za odpověď.
 Bosorka2 


Re: Re: JUDr. Z. Chlupáčová 

(22.8.2006 16:15:36)
Markéto:
Jestli musíš stále platit to ti neřeknu,
ale trvale hlášené můžete být i s dcerou u přítele, pokud s tím on bude souhlasit.
 Bosorka2 


Re: Re: JUDr. Z. Chlupáčová 

(22.8.2006 16:26:18)
Marketo:
Jak to maste s vlastnictvim toho bytu? pokud je tvuj a tveho jestemanzela, tak podle me musite platit oba- a pri rozvodu a vyporadani majetku se nejak vyrovnate, pripadne se budou delit i dluhy.

Ino: asi bych zabehla za pravnikem, a zeptala se jak je to s rozdelenim majetku manzelu nebo rozvadejicich se manzelu, aby jeste neudelal dalsi dluhy a tys to pak nemusela platit.
 jak 


Re: Re: Re: JUDr. Z. Chlupáčová 

(22.8.2006 16:45:45)
Holky, potrebuji taky poradit. jeste jsem nebyla u pravnika. Dostala jsem od nasich 900 000 a vrazila je do baraku. Ted se dum prodava a ja bych rada dostala o tuto castku vic z podilu. Nemate s tim nekdo zkusenosti?
 kaja 
  • 

Re: Re: Re: Re: JUDr. Z. Chlupáčová 

(24.8.2006 9:05:59)
Jak, to čo ti poradím nie je celkom kóšer, ale dá sa to vyriešiť Darovacou zmluvou,kde tvoji rodičia napíšu,že výlučne tebe darovali sumu v tej výške čo si napísala aby si ju v budúcnosti použila, na kúpu bytu alebo rekonštrukciu domu ešte pred manželstvom.Samozrejme Darovacia zmluva musí byť spätne datovaná.Podľa zákona Darovacia zmluva nemusí byť spísana ani overená notárom.Na súde je platná!
 jak 


Re: Re: Re: Re: Re: JUDr. Z. Chlupáčová 

(24.8.2006 9:13:09)
Kajo dik. Je to tak ze jsme kupovali pozemek, nemeli hotovost ( 900 000 ) a nasi to zaplatili. rekli, ze je to dar me. Az ted prodame dum, chci proste tu sumu nasim vratit. Manzel o tom nechce slyset. Ale mam prave pocit, ze na dary v prime linii se nevaze ani to, ze jsem ho nabyla v manzelstvi. proste ten se nedeli. nahanim pravnika.
 kaja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: JUDr. Z. Chlupáčová 

(24.8.2006 9:19:23)
JAk, to o tej prvej línií je pravda,toto čo som ti napísala je ale poistka,pre prípad,že bude mať tvoj EX šikovnejšieho právnika ako vy a vymyslí lepšiu kulehu.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: JUDr. Z. Chlupáčová 

(24.8.2006 14:53:45)
Jak, na žádný dar se nevztahuje společné jmění manželů, pokud bylo darováno jenom jednomu z manželů.
Ale musíš prokázat, že ty peníze fakt byly dar pro tebe a že jsi je vrazila do baráku.

Na což bude nejlepší písemná smlouva, i když samozřejmě soud by mohl teoreticky přijmout i svědectví.
 Ina. 


Re: Re: Re: JUDr. Z. Chlupáčová 

(22.8.2006 16:46:29)
Dobrý den. U právníka jsem byla před 2 rokama a řekl mi abych si to dobře rozmyslela, že se budou dělit i dluhy. Kdyby to přestal platit tak to budu platit já nebo mi vše vezmou. Tehdy to byly splátky 30 000 měsíčně. A já chtě nechtě jsem ho musela vzít spátky a hlídat ho jak 2 dítě, aby to platil. Nyní jsem mu začala trochu věřit a on udělá dluhy další. Radil mi udělat bezpodílové spoluvlastnictví, ale druhý právník mi řekl, že když on to u žádosti o úvěr nedoloží tak na to není brán zřetel. Tak mám jedinou možnost se rychle rozvést. Nebo mám ještě na vybranou?
 Ivana Pospíšilová 
  • 

Otec 

(17.4.2001 11:06:18)
Dobrý den. Já mám trochu jiný problém. S manželem spolu již skoro 2 roky nežijeme, já bydlím se svým synem a s přítelem. Chtěli bychom spolu mít miminko. S manželem jsme se před půl rokem dohodli na rozvodu, vše sepsali ale pak si to manžel rozmyslel a rozvádět se nechce. Čekat dlouhou dobu než bude rozvod možný je pro mě dost stresující, protože je mně 35 let, mám neustále gynekologické problémy a tudíž se bojím, že čím déle budu čekat až si budu moci miminko pořídit, tak už bude pozdě. Jak to udělat, aby miminko nejen neslo jméno přítele, ale bylo jeho dítětem i před úřady? Doslechla jsem se, že i když uvedu jako otce svého přítele, oficiálně bude za otce považován můj dosavadní manžel. Zdá se mně to nesmyslné a také nefér vůči manželovi, který by vlastně po případném rozvodu měl platit alimenty na dítě, které není jeho. Samozřejmě vím, že po rozvodu by mohl přítel požádat o osvojení dítěte, ale proč to takhle zbytečně komplikovat?
Děkuji za radu, Ivana Pospíšilová
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Otec 

(17.4.2001 14:37:30)
Ahoj Ivano,
doslechla ses to dobře. Pokud se Tvé dítě narodí za trvání manželství, nebo dokonce do uplynutí 300. dne po zániku manželství, bude za otce považován Tvůj manžel. Bude jím tedy oficiálně nejen narodí-li se dítě před rozvodem, ale i narodí-li se do 300 dnů po něm (za předpokladu, že se v mezidobí znovu neprovdáš, pak se za otce považuje manžel pozdější). Aby se do rodného listu Tvého dítěte dostal jeho biologický otec, musel by nejprve Tvůj manžel otcovství popřít (do 6 měsíců poté, co se dozví, že se Ti dítě narodilo).
Co se týče jména dítěte - potíže by nebyly jen s příjmením (automaticky po matce, tedy po jejím manželovi), ale i s křestním jménem. Na tom papíře, co se odevzdává v porodnici matrikářce, jsou zapotřebí podpisy obou rodičů, tedy Tvůj a manžela (dokud otcovství nepopře a neprokáže se opak, je oficiálním otcem), jinak bude Tvoje dítě zapsáno jako "nepojmenovaný Pospíšil".
Nebylo by jednodušší se včas rozvést? Sice jste se na rozvodu nedohodli, ale návrh můžeš přece podat i Ty sama.

 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Otec 

(17.4.2001 15:47:34)
Ahoj Ivano,
než jsem napsala svůj příspěvek, objevila se v diskusi reakce na Tvůj problém i od Míši. V podstatě s ní souhlasím, ale pro úplnost (a taky když už to mám napsané:o)) Ti připojím i to, co jsem napsala já. Uvádím odkazy na příslušnou právní úpravu (na konkrétní paragrafy), možná se Ti budou hodit.
Při určování otcovství se postupuje podle zákona o rodině (zák. č. 94/1963 Sb. ve znění pozdějších předpisů). Podle jeho § 51 se skutečně za otce dítěte, které se narodilo v době od uzavření manželství do 300 dne od jeho zániku, považuje manžel matky. Je to však tzv. domněnka vyvratitelná (tzn. tvrzení zde uvedené se považuje za skutečnost, není-li prokázán opak). Zákon o rodině pak v dalších ustanoveních umožňuje, aby manžel matky u soudu popřel, že je otcem dítěte, a to do 6 měsíců ode dne, kdy se dozvěděl, že se jeho manželce narodilo dítě (viz § 57 zákona o rodině). Rovněž matka dítěte má právo popřít, že otcem dítěte je její manžel, a to do 6 měsíců ode dne narození dítěte (viz § 59 odst. 2 zákona o rodině). Bude-li rozhodnuto o tom, že Tvůj manžel není otcem dítěte, bude pak možné určit otcovství dítěte souhlasným prohlášením rodičů učiněným před matričním úřadem nebo soudem (§ 52 zákona o rodině).
Takže Tvá situace nepochybně řešitelná je, jen to bude asi trochu „na delší lokty“. Ale v tomto případě je v zájmu Tvého manžela spolupracovat, neboť jinak bude skutečně považován za otce dítěte se všemi důsledky z toho plynoucími včetně vyživovací povinnosti.
Souhlasím s Míšou i v tom, že rozvod a následný sňatek by byl asi nejjednodušší. Nerozumím Tvé poznámce, že se Ti nechce čekat dlouhou dobu až bude rozvod možný. jak už Ti psala Míša, návrh na rozvod může podat i jeden z manželů (§ 24 zákona o rodině) a je na úvaze soudu, jak posoudí rozvrat manželství. Pochopitelně postup podle (poměrně nového) ustanovení § 24a zákona o rodině (kdy soud manželství rozvede, pokud se na tom manželé dohodli a upravili své majetkové poměry pro dobu po rozvodu a mají soudem pravomocně schválenou dohodu o úpravě poměrů k nezletilým dětem) bude zřejmě rychlejší, ale pokud jste se nedohodli a Ty v manželství setrvat nechceš, nevidím důvod, proč s návrhem na rozvod otálet. Určitý háček ještě může znamenat ustanovení § 24b zákona o rodině, podle kterého soud nerozvede manželství pokud s rozvodem nesouhlasí manžel, který se na jeho rozvratu převážnou měrou nepodílel, rozvodem by mu byla způsobena zvlášť závažná újma a mimořádné okolnosti svědčí pro zachování manželství (ale i v těchto případech soud manželství rozvede, pokud spolu manželé více než 3 roky nežijí).
 Ivana Pospíšilová 
  • 

Re: Re: Otec 

(17.4.2001 16:18:24)
Děkuji Vám i Míše za radu co a jak se může udělat. Návrh na rozvod samozřejmě mohu podat já sama, ale manžel prohlásil, že on to nedovolí. No třeba je to jen tzv. šprajc, a on časem povolí. V každém případě je od Vás hezké, že jste se mně snažily poradit a moc Vám děkuji.
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Otec 

(17.4.2001 17:10:39)
Ivano,
to, že manžel rozvod nepovolí, by mělo význam opravdu jenom v případě, že by se na vás dal použít ten Stáňou citovaný §24b zákona o rodině. To znamená, že by se Tvůj manžel na rozvratu převážnou měrou nepodílel (byla by to jen Tvoje vina), rozvodem by mu byla způsobená zvlášť závažná újma a zároveň by mimořádné okolnosti svědčily pro zachování manželství. Zkus se s tím obrátit na "rozvodového" advokáta, já si nemyslím, že by jste byli zrovna tenhle neobvyklý případ. Ta slova "zvlášť závažná újma" a "mimořádné okolnosti" tam nejsou náhodně.
Pochopitelně by byl jednodušší a rychlejší rozvod, pokud by se manžel k návrhu přidal, ale neznamená to, že jinak než "dohodou" nebo "třech letech od sebe" je rozvod nemožný.
 Tereza  
  • 

pritel pred rozvodem 

(9.2.2004 13:25:00)
Vážená paní doktorko, dnes jsem si precetla vas clanek a chtela bych Vas pozadat o radu.Jiz delsi dobu chodim s pritelem, ktery je zenaty a ma petileteho syna, ktery zije s matkou.Muj pritel s manzelkou jiz nezije dele jak rok a chtel by se rozvest.Asi pul roku maji rozhodnutou peci o nezletileho syna a stanovenou vysi alimentu od obvodniho soudu v Praze.V soucasne dobe manzelce navrhl rozvod dohodou - vsechen majetek zustane jeji, bytova situace je vyresena tim, ze pritel se odstehoval a ona zustane ve stavajicim byte se synam a peci byla stavnovena tak, ze syn zustava v peci matky v dobe pred i po rozvodu.Vyse alimentu je stanovena.Manzelka meho pritele ovsem odmita tento rozvod podepsat a normalne se dohodnout.Mame nejaké moznosti jak se s nastalou situaci vyporadat?Prosim poradte mi pokud budete mit moznost a cas.Muj e-mail je tara2@seznam.cz.Mnohokrat Vám predem dekuji s pozdravem Tereza,23,Ph
 veronique.trebic, 2 malé děti - kluci 
  • 

Průběh rozvodu? 

(5.6.2006 12:11:13)
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala za jakých podmínek by probíhal rozvod. Já jako navrhovatelka, která má 2 malé děti (3,5 roku a 1,5 roku) a z důvodu velkých neshod, počáteční nevěry manžela, neustálých hádek, půl druhého roku bez komunikace mezi námi včetně intimního soužití nevidím jiné východisko z této patové situace, manžel se o děti nezajímá, od narození obou se o vše kolem nich starám sama, včetně všech procházek, výletů nebo plánování programu pro děti. Manžel to odůvodňuje tak, že on musí stavět barák a já se starám o děti, ale nedokázal si za poslední rok a půl vymezit byť jeden den, aby nás někam vzal, nebo s námi alespoň doma trávil nějaký čas... Po navržení rozvodu, samozřejmě operoval tím, že mi děti nedá, že je chce vidět a vlastně se rozvádět nebude protože on nemá peníze, aby platil hypotéku na barák a ještě alimenty na děti.... Chtěla bych se proto zeptat, zda by měl nějakou možnost mi děti vzít, když se o ně nikdy pořádně nestaral a to jak po fyzické, tak i vývojové a psychické stránce... Děti ho mají rádi, a já samozřejmě nechci bránit jejich styku, právě naopak, myslím si, že i tímto krokem by si ho děti užily víc než dosud, protože když bude opravdu chtít a dodržovat styky s němi, bude s nimi víc než jak v normálních rodinách je běžné. CHtěla bych se na všem v klidu a s rozumem domluvit, ale bojím se, že jeho přístup k celé věci tomu bude bránit, i když on je ten, o koho přišel impulz k přemýšlení nad rozvodem. Ublížil mi v minulosti, hádky a neshody a sprosté chování taky nebyly ničím vyjímečným a já bych nechtěla, aby děti žily v nefungujícím vztahu od malička, děti situaci vycítí a co by z nich pak rostlo. V manželovi nemám oporu, nemůžu se na něj v ničem spolehnout a nejsme vyvážení partneři. Díky za odpověď, jak by k mému případu soud přistupoval. Zdravím Vás Veronika
 Tereza  
  • 

pritel pred rozvodem 

(9.2.2004 13:33:47)
Vážená paní doktorko, dnes jsem si precetla vas clanek a chtela bych Vas pozadat o radu.Jiz delsi dobu chodim s pritelem, ktery je zenaty a ma petileteho syna, ktery zije s matkou.Muj pritel s manzelkou jiz nezije dele jak rok a chtel by se rozvest.Asi pul roku maji rozhodnutou peci o nezletileho syna a stanovenou vysi alimentu od obvodniho soudu v Praze.V soucasne dobe manzelce navrhl rozvod dohodou - vsechen majetek zustane jeji, bytova situace je vyresena tim, ze pritel se odstehoval a ona zustane ve stavajicim byte se synam a peci byla stavnovena tak, ze syn zustava v peci matky v dobe pred i po rozvodu.Vyse alimentu je stanovena.Manzelka meho pritele ovsem odmita tento rozvod podepsat a normalne se dohodnout.Mame nejaké moznosti jak se s nastalou situaci vyporadat?Prosim poradte mi pokud budete mit moznost a cas.Muj e-mail je tepa2@seznam.cz.Mnohokrat Vám predem dekuji s pozdravem Tereza,23,Ph
 petra nejezchlebova,2 male deti 
  • 

Re: pritel pred rozvodem 

(17.5.2006 14:22:55)
rozvadim se,mam pritele,muj muz me dela problemy,nechce se domluvit na rozvodu,podle ceho soud rozhoduje a proc si vyzadal posudek nanej z prace.dekuji
 Tereza 
  • 

pritel pred rozvodem 

(9.2.2004 13:36:47)
Vazena pani doktorko,
omlouvám se za chybu,ale muj e-mail je tepa2@seznam.cz.To je moje spravna kontaktni adresa.Dekuji Tereza,23,Ph
 Jana Macháčová 
  • 

téměř v koncích 

(30.3.2004 14:07:28)
Jsem zatím 21 let vdaná a po více jak dvacetiletém manželství jsem se dověděla, že manžel má s jinou ženou další dvě děti. Nutno podotknout, že spolu máme děti čtyři. Už více jak pět let jsem s ním jen formálně, protože on tvrdí, že mojí povinností je starat se o děti a nic jiného. Já se o ně starám, zatímco on o ně nemá zájem vůbec. I jeho příspěvek na výživu je minimální. Nejstarší dcera studuje na VŠ, mladší letos maturuje a taky půjde na VŠ. Starší syn studuje na průmyslovce a mladší je ještě na základce. Vše táhnot z jednoho ženského platu je hrozné, proto jsem se rozhodla požádat o rozvod. Taky jsem opravila dům kde bydlím a který patří tchýni. Moje půlmiliónová investice je v nenávratnu a tchýně na krku. Je to hrozné, protože jsem věřila jeho lhaní a byla při opravě toho domu i pod tlakem jeho rodičů. Zatím se už jen potácim ve zdravotních potížích a připadám si jako nějaký naprogramovaný robot. Nevím jak dál a na koho se obrátit. Žádost o rozvod jsem sice dala, ale postupy některých institucí v tomhle mě jenom srážejí k zemi. Není nikdo, s kým by se to dalo probrat a na koho se obrátit. Na právníka při všech svých povinnostech vůči dětem ani nemám peníze. S pozdravem Jana Macháčová
 Anna  
  • 

Otázka 

(13.3.2006 18:35:09)
Bývalý partner s nímž mám dceru hodně pije a proto se mu dceru bojim dávat přes noc . Potřebovala bych poradit.
 Jirka, dvě děti 
  • 

Re: Otázka 

(22.3.2006 20:28:49)
Nechci se rozvádět, svoji ženu stále miluji. Nemám a ani jsem neměl jinou ženu (milenku) a pokud mi je známo, tak moje žena zatím také nemá jiného muže a předpokládám, že mi také byla věrná. Přesto podala žalobu k soudu o rozvod a určení výchovy a výživy nezletilých dětí v době po rozvodu. Poté brutálním způsobem se svou rodinou "vykradla,vybílila" náš byt, v době když jsem byl v práci a nic netušil. Je podle mého názoru zmanipulovaná, nekomunikuje a uzrupuje si klasickým způsobem právo na děti. Vždy ,když je chci kontaktovat jsou nemocné, nechtějí,nemůžou. Jsem úplně bezradný, důvod jejího počínání neznám a vše jsem jí ochoten odpustit, protože si myslím že to nejni z její hlavy, má to zřejmě nařízeno ze strany její rodiny a sama si nedovolí odporovat. Poradí mi někdo co dělat ?
 milan 
  • 

Re: Otázka 

(3.10.2006 22:48:40)
jsme manželé 12 let bezdětní .Manželka si našla o 8 let mladšiho přítele chce se rozvést.Spontálne děti mít nemůže.Dům ve kterém žijeme ja napsá na mě(manžela)dědictví po rodičích.Její náklady pouze placeni inkasa.Jaké má práva při rozvodovém řízení? Děkuji .

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.