| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Otcovské fejetony: Učitelská výplata

 Celkem 221 názorů.
 Eva, dva synové 
  • 

Jsem na straně učitelů... 

(31.8.2003 22:24:39)
Dovolte krátký úvod: Nejsem učitelka, nikdy jsem jí nebyla a nikdy bych jí ani nechtěla být. Podnikám už od revoluce a fakt poctivě platím daně, které jsou tudíž dost vysoké.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby z mých daní dostali přilepšeno učitelé, kteří učí mé dva syny (od zítřka 2. + 8. třída). Daleko víc mi totiž vadí, že stát s mými (a Vašimi) daněmi neumí hospodařit, že z daní sanuje různé "tunely" bank a další podvody, platí miliardy za Železného, že stát neumí vybrat daně od "podnikatelů", kteří léta vykazují ztráty a přitom stavějí domy, jezdí luxusními auty atd. My poctiví blbci, co nezatajujeme příjmy a daně poctivě platíme, domy většinou nestavíme a jezdíme mnohem skromnějšími auty - já např. škodou Favorit, na lepší nezbývá mj. díky těm obrovským daním a pojistnému. Kdyby stát uměl vybrat daně od všech podvodníků, mohli by ti poctiví blbci jako já platit daleko nižší daně a pojistné než teď.

Učitelům bych opravdu ze srdce přála větší peníze!!! Bez nadsázky!!! Stáli jste někdo z Vás před bandou puberťáků a pokoušeli jste se je něco naučit? Já si to nedovedu představit. Stačí mi taková letmá setkání s rozjívenými třídami jako např. letos na jaře, když syn (ještě sedmák) odjížděl na dva týdny na školu v přírodě. Autobus, který je měl odvést, nějak nejel, tak jsme tam stáli a čekali... Pozorovala jsem chování té bandy -náctiletých a divila jsem se, že učitelé se vůbec s takovou smečkou odváží někam jet, a to dokonce na celých 14 dní. Skoro jsem čekala, že nad hlavami učitelů uvidím svatozář :-) To myslím bez ironie.

Dokážeme si někdo představit, jaké je to mít zodpovědnost za tolik žáků? Ty "děti" se často nechovají zrovna rozumně, leckdy se neumějí chovat vůbec, znají velmi dobře svá práva, ale o povinnostech a slušném chování leckdo z nich asi ani neslyšel. Učitelé nemají možnost je nějak potrestat - tím nechci říct, že bych byla pro tělesné tresty! Ale žáci moc dobře vědí, že si víceméně můžou dělat, co chtějí, protože učitelé na ně prostě "nemůžou". A představte si, jaké to je, denně stát před kritickými zraky třiceti -náctiletých, kteří na Vás nenechají nit suchou a zdrbnou vše od účesu po boty...

Jsem tedy pro, aby z mých daní byly kvalitně zaplaceni ti správní učitelé pro mé kluky! Vždyť učitelský plat je fakt tvrdě zasloužený. A bojím se, že za současných podmínek ze školství utečou zbytky těch kvalitních kantorů, kteří učí z nadšení a fakt se snaží ty děti něco naučit. Jenže nelze přece spoléhat na to, že ti nadšenci budou za pár peněz učit i nadále, když budou potřebovat našetřit na byt či na lepší auto než na rozpadající se škodovku - a někdo jim nabídne daleko méně stresující zaměstnání za více peněz. Za nadšení si přece větší byt ani lepší auto nikdo nekoupí...

A ještě k těm prvňáčkům - já si myslím, že většina budoucích prvňáčků nezná kalendář a je jim tedy zcela jedno, jestli jdou do školy 1. nebo 2.září. Ostatně kdyby 1.září byla neděle, tak by šli do školy poprvé taky 2.9. a nikdo by z toho žádné drama nedělal. Myslím si totiž, že hodně záleží na postoji rodičů, jestli svému prvňáčkovi trošku pokazí první den školy a dojmy z paní učitelky zbytečnými řečmi o stávce - nebo jestli prvňáček bude brát jako fakt, že prostě jde poprvé do školy v úterý 2.září a užije si tento svůj první velký den stejně tak, jako by bylo 1.září.

Obdivuju všechny, kteří dočetli až sem. Raději předem píšu, že očekávám řadu nesouhlasných reakcí :-) jak už to bývá u aktuálního tématu. Ale já jsem to napsat musela. Omlouvám se za dlouhý příspěvek :-)
 Pavlína 
  • 

Re: Jsem na straně učitelů... 

(31.8.2003 22:57:58)
Evo, vyjádřila jste to přesně, lépe než já. Neopomenula jste žádný z mých pohledů a postřehů, přesně jste vystihla mé názory a postoje. S tím rozdílem, že já stála na obou stranách barikády. Poznala jsem, jaké to je stát před těmi žáky, nemít nejen kde bydlet, na dovolenou či na auto, ale nemít na postel, na nový kabát, ale "muset" si pořizovat knihy, aby se učitel udržoval v oboru a kvalifikaci. Na školní rok jsme vyfasovali tak sotva jednu propisku.
Ze dne na den při přechodu do tržní ekonomiky jsem rázem platila daně ve výši svého předchozího hrubého platu (jinými slovy, mohla jsem klidně živit jednoho učitele), mohla jít "v zaměstnání" na čisté WC, kde byl i toaletní papír a vyfasovala jsem komplet kancelářské potřeby a během dne měla k dispozici kávu a džusy. Obědy jsem nemusela pojítat v řevu a smradu školních jídelen za současného dozorování - skladba jídelníčku: hnědá polévka, buchty a melta; ale v klidu a čistém prostřetí např. Eurestu se zdravým jídelníčkem. Pravda, v kanceláři jsem "musela" být mnohdy až do pozdních večerních hodin. Ale nikdy jsem té změny nelitovala. Vykonávala jsem práci středoškolačky a cítila vyšší důstojnost než jako středosškolská profesorka. Opravdu paradox.
A když "má" náš stát na platy poslanců, kteří schvalují (bez jakékoli odpovědnosti) zákony, na které doplácí daňový poplatník (zmíněné banky, kampeličky, arbitrážní soudy,..., placené neschopenky nejen poslanců, atd., tak že by fakt neměl na školství?
Navíc nechápu, proč si děti (resp.) rodiče musí sami kupovat školní potřeby, když se jedná o jejich pracovní nástroje a materiály. Když nastoupím do kanceláře, taky si nemusím s sebou přinést počítač a šanony...
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Jsem na straně učitelů... 

(31.8.2003 23:25:57)
Evo a Pavlíno, napsaly jste to jasně a výstižně. Myslím si totéž.
E.
 Tooshy 


Teda dámy, já jen zírám! 

(31.8.2003 23:41:38)
Když jsem začala psát ten svůj příspěvek, nebylo tu nic, a když jsem ho odeslala, už jste to stihy dokonale probrat téměř ze všech stran! :o)))
 Věrka 
  • 

Málo? 

(1.9.2003 9:49:08)
Všem stávkujícím učitelům bych doporučila si přečíst diskuzi tady na rodince, věnovanou škole. Jistě se najdou zářné vyjímky, ale pokud to poslouchám ve svém okolí, děti chodí do školy se strachem. A největším postrachem dětí jsou právě učitelé. Uznávám, já bych toto zaměstnání dělat nemohla, jednoduše bych na něj neměla nervy. Na druhou stranu, kdybych se já k našim klientům chovala jako učitelé ke svým žákům, stála bych přede dveřmi firmy a né že bych stávkovala za vyšší plat. Ano učitelé mají málo, bohužel tak jako většina lidí v tomto státě, ale mnohem větší chudáci mi přijdou lidé, pracující za minimální mzdu ve fabrikách. Oni sice nemají vysokou školu, ale i oni vytváří důležité hodnoty a jejich práci bych už nechtěla dělat vůbec. Vzhledem k odpracovaným hodinám a podávaným výkonům si myslím, že většina učitelů má platy až až.
 Vanilka,30 


Re: Málo? 

(1.9.2003 9:57:24)
Věrka:"Vzhledem k odpracovaným hodinám a podávaným výkonům si myslím, že většina učitelů má platy až až".

AMEN. Líp bych to nenapsala.
 Tooshy 


Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(1.9.2003 10:26:22)
Máte-li na mysli dobu, kterou učitelé stráví ve škole před tabulí, pak se Vám to jistě může zdát málo. Já ale neznám jediného kantora, pro kterého by po poslední hodině "padla". Uvažujte hlavou: kdy ti lidé opravují písemky? (pod lavicí při další hodině?), kdy si připravují materiály pro další hodiny? atd. Nevěřte na duchy, že si nedělají přípravy a dvacet let žijí ze stále stejných testů. Každá třída je jiná, každá vyžaduje jiný přístup, a učitel, který to nepochopí, ve škole dlouho nevydrží, protože ho to zničí! Takže ti přeživší se školou zabývají i "za školou", a to mnohdy v mnohem větší míře!
Naposledy jsem učila před deseti lety a věřte, že jsem doma strávila "školními záležitostmi" mnohdy více času, než v práci! Několik let jsem se také věnovala jinému, lépe ohodnocenému a mnohem méně náročnému (byť více než "osmihodinovému") zaměstnání, takže opravdu vím, o čem mluvím! I teď zvažuji, zda se po mateřské do školství vrátím (je to opravdu zajímavé povolání, ale přiznávám, že na ZŠ bych nešla učit snad ani za dva poslanecké platy).
Myslím, že učitelé ZŠ stávkují nejen kvůli směšným mzdám, ale hlavně díky stále se zužujícím pravomocím. Přirozená autorita je jedna věc a zvyšující se agresivita a drzost dětí věc druhá. Jejich plat je VZHLEDEM k tomu adrenalinovému sportu, jejž denně provozují totiž opravdu zoufale mizerný!
 Věrka 
  • 

Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(1.9.2003 11:00:32)
Sice jsem za katedrou nikdy nestála, zato jsem chodila do školy a mezi učiteli mám pár známých a kamarádů (a vedeme spolu i debaty o výši platu), takže mám ponětí, kolik času doma věnují přípravám a opravám písemek. Písemky je nejlépe opravit ve škole během hodin u jiných žáků. Někdy se to nestihne, to je fakt, to je potom pěkný "opruz", protože se to musí opravit doma. Přípravy dělají snad jenom učitelé po škole a potom těch pár poctivců, před kterými se hluboce skláním. Přesto, i když připustím, že se najde učitel, který opravuje písemky doma a dělá si přípravy, pochybuji že jeho denní práce přesáhne 8 hodin. A o prázdninách si může odpočinout.
Přiznávám, že se žáky je to potíž, že je to práce psychicky náročná a často ještě náročnější, když se do toho začnou montovat rodiče.

Přesto si stále myslím, že k podávaným výkonům !!!! a k odpracovaným hodinám, mají platy až až. Přičemž jako důležitější považuji ty podávané výkony, než odpracované hodiny. Paní učitelce, kterou celá třída nebetyčně miluje, na kterou se děti těší a ochotně ji jdou pomoci třebas i o prázdninách s výzdobou třídy, učitelce, která kolem sebe šíří pohodu a pochopení, bych klidně přidala. Nemyslím, že takovou p. učitelku (či samozřejmě i učitele) netvoří výše platu. A to jak si ji žáci váží není způsobeno tím, zda chodí ve značkovém tričku a vlastní mobilní telefon.
 Iva 
  • 

Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(2.9.2003 15:05:20)
nejlepší jsou příspěvky typu ..ZA KATEDROU JSEM SICE NIKDY NESTÁLA, ALE...jsem odborník na to, jak moc práce učitel má, a jak je náročná...podle vyhraněných názorů...

Vy, co takhle píšete, vzpamatujte se! Nemyslíte, že o vaší práci by někdo (bez bližší znalosti věci) také mohl říkat - na to, že se tam povalují u počítače, jen pijou kafe a chodí s papíry...postávají s lopatou a popíjí v pracovní době v hospodě...na to mají peněz dost a dost...atd. Jen vy třeba víte, jak vaše práce dá zabrat, jaké má nevýhody...

Já jsem si vyzkoušela víc profesí, a u každé bez výjimky je plno věcí, co není zvenku vidět, ale dělat se musí, a kdo to nedělal nepochopí...

Pět let jsem učila na základce, měla jsem tu práci i děti velmi ráda, a lichotilo mi, že i několik let potom, co jsem z té práce odešla se s se mnou na ulici radily "moje" děti třeba jaké si vybrat povolání...ale s prací v kanceláři se to prostě nedá srovnat. Mám o polovinu vyšší plat, udělám si pauzu když se mi chce, tedy když jsem unavená, kafe si taky vypiju když na něj mám chuť, a když se mi chce na záchod, klidně jdu, a nemusím při tom trnout hrůzou jako dřív, že když si v době dozoru odskočím, tak mezitím někdo vypadne z okna a mě zavřou...už odpoledne rodině neříkám proboha nemluvte na mě...už nemusím odpoledně, po večerech, v posteli a o víkendech přemýšlet, jak na toho Nováka, aby se nepřestal učit, když tak hezky začal, ale zatím je to pořád na čtyřku, tak jak ho jinak motivovat, a jak vysvětlit ten minulý čas líp té šesté cé, protože se jim to pořád nedaří, jakou na to vymyslet hru nbo fintu...
Co se týká opravy sešitů a písemek, tak se to dá jako všechno dělat pořádně nebo flinkat. Kdo to dělá pořádně, a čte po dětech jejich sešity, slovníčky atd., aby tam neměly chyby a neučily se to pak špatně, ten si tedy skutečně dá. Pro ilustraci, já jsem učila 21 hodin týdně (7 tříd tři hodiny týdně)angličtinu ve skupinách nejméně 12 nejvíce 24 dětí (spíš 24, průměrně tak 20), v každé hodině se něco zapsalo, řekněme v průměru jedna stránka, na slovíčka jsme psali pětiminutovky každou hodinu (ty jsem ale většinou opravovala v hodině, pokud to program dovoloval), jinak větší písenky občas, a taky byly domácí úkoly. Prostou matematikou je to 20 krát 21 sešitů týdně, to je 420 stránek sešitů, tak stránku slovíček ve slovníčku týdně,to je 140 a asi tak 1 až dva úkoly na třídu týdně, tedy tak zhruba 100...Takže suma sumárum je to ...dost. K tomu příprava na hodiny, která se sice občas dá zimprovizovat, ale dost se pozná (a vymstí), když ses to tak dělá častěji.To jen jako ilustračka pro ty, co tohle odmítají vidět, a jen oni sami se podle nich v práci nadřou...tedy mě se práce učitelky líbila, ale je to opravdu velká dřina, a když se ještě přičtou dozory a buzerace zeshora, od ředitele a školských úřadů...neříkám, že už nikdy, ale asi bych si to hodně rozmyslela, jít tam znovu...
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(3.9.2003 8:07:04)
NIkdy jsem tu nenapsala, že si myslím, že učitelé mají málo náročnou práci. Nikdy jsem tu nenapsala, že se flákají. On si každý přečte jen to co chce.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(3.9.2003 11:22:13)
Věrko, napsala jsi to. Napsala jsi, že vzhledem k množství odvedené práce mají peněz víc než doszt. Jestliž platy jsou malé a odpovídají podle tebe množství, náročnosti a kvalitě práce, tak to musí znamenat, že se učitelé flákají, a moc té práce teda asi neodvádí, tedy podle tvé teorie. A já zas říkám, že i při dvojnásobném platu je to perně vydělaný chlebíček.
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(3.9.2003 12:39:10)
Promiň, ale nenapsala. Dokonce jsem tu psala, že kantořinu bych dělat nechtěla, na mnoha místech, že je to práce psychicky velmi náročná .... Ale prostě si nemyslím, že je to tak strašně málo. A bohužel také nejsem spokojená s prací většiny kantorů. Věřím, že k tomu, aby se mnoho nadšených prvňáčků změnilo ve vynerované, do školy se netěšící děti, přispívají právě učitelé. Jistě pro to mají své důvody (špatný ředitel, ...ta odvedle je horší než já a bere víc, moc dětí ve třídě) a jistě takový nejsou. Sestra i já máme hyperaktivní děti. Krásné, bystré, inteligentní, ale bohužel neposedné. Bohužel, učitelům je vysoká škola na nic, když dokáží takové děti napomínat (a samozřejmě nervovat) za věci, se kterými si nemohou pomoci. Teď jsou sestřino dítko u mé kamarádky - p. učitelky na škole. Kupodivu si její práce všichni váží, děti milují, dodělává si další speciální vzdělání a světe div se, souhlasí se mnou. Nesouhlasí s přeplněnými třídami, s nevyváženými odměnami (což u nich na škole prostě není), dobrá kantorka má opravdu líp než ta horší, špatné tam prostě nemají. Jak to ředitel dělá, nevím. Ale jejich škola (i když není soukromá) je vyhlášená tím bezvadným přístupem k dětem, mimoškolní , protože ví, že jejich dětem se tam opravdu někdo věnuje. A já doufám, že se mi tam podaří příští rok dítko umístit. Je tam nátřesk. A proč? Protože rodiče chtějí pro své děti to nejlepší.

Vím, že existují dobří učitelé, ale i pro ně si myslím, že jejich výplata je dostačující. Prostě si nemyslím, že je to na dnešní poměry tak otřesně málo. Možná v Praze je situace jiná, tam mají možná opravdu všichni víc než vysokoškoláci. Tady to ale tak není. Zde jsou platy v poměru k ostatním na více než dobré úrovni.
 tydlinek 
  • 

Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(11.9.2003 14:23:23)
Opravdu jsi za katedrou nestála!!
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(12.9.2003 8:37:49)
Přečti si můj předposlední příspěvěk v "Likto, já s tebou souhlasím" .
 Vanilka,30 


Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(1.9.2003 12:14:27)
Jano, buď prosím tak hodná a přestaň mě titulovat naivkou naivní, když mě vůbec neznáš. A teď k věci: Ty si opravdu myslíš, že učitel tím, že dostane přidáno, stane se lepším učitelem? Chacha, teď mám zas dobrou náladu já. Vem si poslance: mají pořád víc a víc a stát nám jde čím dál hloub a hloub do propadu. Nene, nevěřím tomu, že s výší mzdy se zvyšuje kvalita práce.

Jak už tu někdo napsal: povolání učitele nemůže vykonávat jen tak někdo, kdo se nedostal na jinou školu než na PF, kdo ji třeba s odřenýma ušima udělal a teď stojí a vříská. Ideální učitel je klidný vyrovnaný člověk s láskou k dětem (klidně mně zas nazvi naivkou, ale pár jsme jich měli) a ne nafoukaný zabedněnec, kterému jde jen o to odučit (ne 45 min., ale třeba 30min, taky jsme měli dost takových, kteří se do hodiny dostavovali 10 min po zvonění a co-mají nějakou kontrolu? Já nevím jak na jiných školách, ale MY, jakožto ŽÁCI jsme si opravdu nikdy nešli stěžovat, že se nám učitel NEDOSTAVIL). S těma přípravama a opravou písemek: nojo, dělají to ve volném čase dobře, uznávám. I když...přípravy nevím, češtinářka měla sešit krasopisně píšící dívenky ze šk. roku 1985/1986 a nebyla jediná! a co se týče oprav, ehm, nepamatuješ si snad, že vám učitel občas zadal "práci" a věnoval se opravám písemek? Já tedy ano a docela živě.

Takže já se bohužel budu opakovat (už naposled) a ukončím to zas tím, že podle mně má učitel za práci kterou odvede peněz až až.

PS: když jsme u toho. Pracuji a zároveň externě studuji PhD na VŠ, takže mimo 8,5 hodin 5x týdně jsem nasazena i do vedení cvičení apod. Má hrubá hodinová mzda je 54Kč (tj. 9100 hrubého na měsíc). Ano, skutečně MÁM celodenní zdarma přístup na net. Ale NEMÁM tři měsíce prázdnin a padla ve dvě a ve tři. To bohužel ne.
 KATU 
  • 

Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(1.9.2003 13:18:34)
Vanilko,
napsala jsi sem vice prispevku, ale pokazde mne trochu ironicky zvedli ze zidle...znas nejakeho ucitele, ktery by za tvych 54Kc na hodinu stravil na NETU za cizi penize tolik casu to ty ?? asi ne, vid. Mozna bys nemela psat ze pracujes, ale ze ses zamestnana...Pro tvuj klid: vystudovala jsem PdF, nesla jsem to za tu nastupni almuznu a skvelou perspektivu platovych tabulek delat. Myslim, ze v dnesnim state stavka ucitelu jejich situaci neresi, stejne jako kazda jina stavka odboraru jakehokoliv oboru.

 Vanilka,30 


Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(1.9.2003 13:30:29)
KATU budeš se divit, ale i v době, kdy sem píšu tolik pro Tebe nepříjemných příspěvků, tak PRACUJI, nikoli jsem jen zaměstnaná. Jak jistě víš, lze mít pootvíraných několik oken a tak já mimo rodinu mám také další čtyři stránky s odborným tématem a pro šéfa katedry momentálně vyhledávám nějaké články. Stačí?

 Zuzava* 


Re: Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(2.9.2003 16:21:17)
Teda, Vanilko, ty boduješ. Mít otevřené okno na počítači je práce? A když vyhledáváš tak to bys teda nemohla psát, že? Zaráz to docela dost nejde. Není teda ten učitel, co zadá studentům práci a pak opravuje písemky docela dříč?
A proč sem pleteš za kolik hrubého ty děláš? To je snad tvoje věc, ne? Co to má společného se stávkou učitelů?
 Vanilka,30 


Pro ZUZAVU 

(3.9.2003 8:00:00)
Ufff. Tak já už fakt nevím. Tak když se to nedá pochopit, jak můžu vyhledávat a zároveň psát do Rodiny, tak v bodech:

a)otevřu si vyhledávač, zadám příkaz
b)otevřu si Rodinu, najede hlavní stránka
c)překliknu do vyhledávače, vyberu něco z nalezeného, nechám to otvírat
d)mezitím znovu překliknu do Rodiny do diskuzí
e)projedu prve otevřené (to odborné), opět vlezu na Rodinu...atd. Už chápeš? Jelikož mám PC s pomalou operačkou, než se mi nachroustá to, co potřebuju, mám poměrně dost času mezi jednotlivými kroky procházet (taky po krocích) diskuze. Nijak velký problém v tom nevidím, to že jsem jediná "dokonalá" bylo ironické a byla to narážka na nějaký předchozí příspěvek, který mi tuto nádhernou vlastnost nebo schopnost nebo co to je přisoudil.

A proč sem pletu svůj plat? Jen a jen proto, abych vyjádřila SVUJ osobní NÁZOR, že argument, že si VŠ vzdělaný učitel žije špatně u mně neobstojí, neb jsem taktéž VŠ vzdělaná osoba a plat mám nižší než učitelé.

Tečka. Krásný den všem.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Pro ZUZAVU 

(3.9.2003 8:37:41)
Já myslim, že přepínání mezi oknama každej chápe, jen jde o to, že pokud se soustředim jen na práci, nečtu si mezi tim diskuse, ale otevíram si víc oken k tématu, na kterym pracuju - než přečtu v mém případě např. článek o Montessori škole v Kladně, načtou se mi stránky Montessori školy v Praze, než přečtu Prahu, načte se mi Soběslav apod. Cestou na záchod mě může ještě napadnou, který jiný stránky by se tim mohly zabejvat – a nebo budu přemejšlet, co teda odepíšu tý Zuzavě… Navíc bys musela mít hooodně pomalej počítač, abys při čekání na jedno okno stihla napsat příspěvek v rozsahu, v jakym píšeš…
Ale to už s učiteli vůbec nesouvisí...
 Vanilka,30 


Re: Re: Pro ZUZAVU 

(3.9.2003 9:04:32)
Jano opravdu...nesouvisí.

Ale k tomu, abychom tu diskutovaly a bavily se, nemusíme měnit hlavičku jen proto, že to s určitým tématem nesouvisí.

Já to opravdu stihnu, protože bohužel k mému tématu jsem ráda, když mi ten vyhledávač vyplivne dva tři odkazy...s trochou nadsázky spíš hledám kde hledat. Zabere to fůru času a tak to stíhám. A navíc jak už jsem psala: Rodina je hodně plná i přes den a dovolím si tvrdit, že VĚTŠINA přispěvatelek je V PRÁCI, tudíž nejsem jediná, kdo v pracovní době stíhá sledovat diskuze. Dobrá, uznávám, nejsou tu učitelky.
 Zuzava* 


Re: Pro ZUZAVU 

(3.9.2003 11:13:01)
Díky za instruktáž. Asi ti ale uniklo, že ten učitel v hodině, pokud tedy opravuje písemku a zároveň kontroluje žáky,(a zkus si to je chvíli nekontrolovat, co se bude dít!) dělá zaráz práce dvě, zato ty jednu a zpestřuješ si ji zábavou. Nezávidím, jen na to upozorňuju. Právě specifikou práce učitele totiž je, že jí musí věnovat po po celou vyučovací hodinu plnou pozornost, o to tady jde,nemůže prostě vypnout jako třeba ty. Pak se ovšem některým zdá, že pracuje krátce, věř ale tomu, že intenzita je značně vyšší než v kanceláři, a to i když člověk po celou pracovní dobu skutečně pracuje (znám obě profese, tak můžu srovnávat).

A co se týká tvého platu - ty si snad myslíš, že ten, cos uvedla, je plat nad kterým by měl vysokoškolák jásat? Nebo tobě se takový plat líbí? Máš pocit, že si víc nezasloužíš? Proč to, že ty bereš málo, by mělo automaticky znamenat, že i jiní s tou almužnou mají být spokojeni?
Podle věku (je-li číslo za jménem věk) jsi docela mladá a tak vidíš věci dost černobíle, chybí odstup. Hodně za tím vidím ještě ten pocit žáčka v lavici...Tím tě opět nemíním urazit, jen to tak vidím.

O stávce obecně. Jestli je stávka dobrá věc to nevím, ale napadá vás někoho, jak jinak to mají učitelé řešit? Protože mě ne. Jinak je nikdo neposlouchá a ještě zesměšňuje.
 Vanilka,30 


Re: Re: Pro ZUZAVU 

(3.9.2003 12:03:39)
Zuzavo, já přece nechci snižovat ani práci učitelů a vyvyšovat svou nebo naopak, prostě nechci hodnotit jakoukoli práci. Jen říkám, pořád a dokola, že se mi nelíbí, že učitelé jsou placeni paušálně (ať už hodně nebo málo, resp. uboze nebo dost), dobří špatní na jednu hromadu. Měla jsem hodně dobrých učitelek a taky si dobře pamatuju ty, které chodily se železnou pravidelností do třídy 10 min po zvonění, nepřipravené na hodinu, zato se štosem písemek, které musely opravit a s vonícím čajem. A samozřejmě záleží na žácích jaké mají: něco jiného je pustit z dohledu bandu učňů a něco jiného gympláky, u nichž se dá jakás takás míra nechci psát inteligence nebo slušnosti...ale prostě víme čeho, očekávat. Tak je tu taky otázka, zda mají opět dostávat všichni stejně, středoškolští profesoři, kteří musí mít nadprůměrné znalosti, aby "zvládli" dotazy nadprůměrných žáků anebo mistři a učitelé na SOU, kteří musí především zvládnout stádo hejhuláků a ohlídat předčasně vyspělé madam, aby jim o přestávce nevlítly do jiného stavu se spolužákem(všechno v nadsázce, ale myslím, že zhruba si rozumíme).

Ano, já mohu při své práci vypnout. Uznávám, že nejsem v psychickém a nakonec ani fyzickém slova smyslu v plném nasazení celých 8,5 hod. které tu strávím. Nasadím si reakci, hodím to do přístroje a ten pracuje hodinu a třičtvrtě za mně. Pak to vyndám, zas něco popracuju a za půl hodiny mám výsledek. Pravda. Ale zas je tahle zdánlivá "pohoda" vyvážena tím, že pracuji se silně mutagenní, kancerogenní a teratogenní látkou, o které vím, že může ohrozit plodnost, a ten, kdo občas navštěvuje i jiné diskuze z nichž mě zná ví, že opravdu máloco si přeju tolik, jako mít brzo miminko. Přitom všem, a proto to hlavně píšu, nemám ani korunu rizikového příplatku. A obecně: ne, nejsem se svým platem spokojená, ani nemůžu být. Ale dala jsem se na univerzitu a tak je mi jasné, že velká platová perspektiva se přede mnou neotvírá. Ale proto nebudu stávkovat. Prostě je mi jasný, že peníze tenhle stát umí rozfofřit mžikem a že jsou tu jiné resorty s většími manky než je školství (třeba zdravotnictví).

Dokud se nevymyslí jiný systém přerozdělování peněz, dokud si náš stát nebude vážit vzdělaných lidí a podle toho je odměňovat, tak se prostě pořád budem dohadovat.
 Renata 
  • 

Re: Re: Pro ZUZAVU 

(3.9.2003 12:13:59)
Já jsem za to, že každá práce má své. Já kupříkladu obdivuju pokladní v supermarketech, snad by mohly začít taky stávkovat? O tom jak tu někdo psal, že děti jsou hrozné, ale nejsou to náhodou taky naše děti?

Nevěřím tomu, že přidáním platu to přitáhne ty mladé a schopné. Ti mladí a schopní to většinou dělají hlavně proto, že je ta práce baví. Z větší části by to přitáhlo lidi jen z důvodu větších výdělků a nevěřím, že by všichni byli tak schopní.........
 Šárka 
  • 

Přitáhnou peníze mladé učitele? 

(4.9.2003 11:04:00)
Bohužel právě mladí zakládají rodiny, proto potřebují najednou více peněz (postýlka pro dítě, kočárek, plínky, oblečky, ... , co je pro mimi, na to je z nějakého důvodu automaticky snad přirážka nebo co, mateřský a rodičovský příspěvek taky není oslnivý), navíc nepracují ještě tolik let, aby si mohli něco našetřit. Takže takový čerstvý absolvent VŠ (nebo několik let učící kantor) se musí rozhodnout: buď učit za málo peněz a s dítětem raději počkat, nebo s dítětem nepočkat a ušetřit na sobě (jenže jíst se musí a v zimě chodit v rozpadajícím se kabátě taky není dobrý nápad) a nebo využít lákavých nabídek ze soukromého sektoru.
Mimochodem, firmy mají velký zájem (s finančními dopady) o lidi, kteří
- jsou komunikativní,
- mají fantazii a umí ji používat zároveň s logickým myšlením,
- umí pracovat s lidmi různých povah a temperamentů,
- dokážou se dále vzdělávat a jsou k tomu ochotni,
- mají organizační talent,
atd.
Možná má někdo jiný názor, ale tak nějak si představuji dobrého učitele. Pak se národ diví, že takoví lidé ze školství odcházejí. Tito lidé v zájmu svých rodin sice s těžkým srdcem, ale přece jen často odcházejí na dobře placená místa do firem a kolikrát si říkají: až vydělám dost peněz, tak se třeba vrátím ... (a pak na toto své předsevzetí postupně zapomenou).
Možná kdyby takový učitel s hlavou plnou ideálů a plánů měl hrubý nástupní plat o několik tisíc vyšší než 8660 Kč (viz tabulka v jednom z příspěvků k tomuto tématu) a vidinu postupného zvyšování příjmu (tj. taky osobní vyšší než jen NANEJVÝŠ tisícovku po několika měsících nebo dokonce až letech), řekl by si, že je to pro rodinu dost na to, aby se mohl věnovat svému oblíbenému povolání.
Netvrdím o sobě, že jsem byla kdovíjak dobrá učitelka (děti mi to říkaly, ale co dítě udělá pro dobrou známku, to víte z jedné staré reklamy :-), ale odejít jsem musela a jedním z důvodů byly i peníze.
 Denisa 
  • 

Re: Přitáhnou peníze mladé učitele? 

(4.9.2003 11:11:10)
Je to tak. Muž odešel kvůli zoufalému platu ze zdravotnictví, nyní pracuje v IT průmyslu a máme se nesrovnatelně lépe.Je ho škoda, šlo mu to dobře, ale chtěli jsme rodinu...
Učitel´é jsou na tom ještě hůře, nemůžou si přivydělat na nočních, jejich situace je fakt špatná. De.
 zuzka 
  • 

Re: Re: Pro ZUZAVU 

(3.9.2003 16:26:21)
moji rodice, oba ucitele, cely zivot nadavali - ted uz jsou ovsem v duchodu - zaroven ale meli dva az tri vedlejsi pracovni pomery cely zivot. Muj otec, elektrikar, ucil na prumyslovce, pracoval mesic o prazdninach na ruznych zakazkach a zrovna tak, velmi intenzivne behem roku, dale jeste uklizel ve skolni budove po vyucovani ( zkratka vytrel a vynesl kose - dalsi jeden cely plat navic) maminka doucovala privatne, dale pracovala pro jakousi agenturu a navic psala ucebnice ( pamatuji si jedny prazdniny, ktere nad tim prosedela) .

Krome toho jsme spolecne jezdili na dlouhe dovolene nejen v lete, ale i v zime, nepocitaje lyzarske kursy, kam me muj tata take braval ssebou, nekdy i nekolik tydnu na horach za sezonu ( otcuv rekord byl tusim sedm tydnu za jednu zimu), samozrejme, krome lyzovani, musel take dohlizet na dorostence na sjezdovce, za to ovsem dostal zaplaceno.

At je vyucovaci hodina jakkoli narocna - a to je mi jasne, obcas jsem si to pri studiu vyzkousela - je maloktera prace, kde si clovek casove muze neco neco takoveho vubec dovolit.
 Zuzava 
  • 

Pro Zuzku 

(4.9.2003 13:23:42)
Zuzi, nevím, jestli jsem tvůj příspěvek dobře pochopila, ale ty fakt považuješ to, že tvůj vysokoškolsky vzdělaný otec musel mít tři zaměstnání, a matka dvě abyste mohli jezdit na dovolené, za něco normálního?
Já teda ne. Nemám nic proti manuální práci, nevidím nic ostudného na tom vynést koš, pracovala jsem i jako prodavačka i jako uklízečka,i když mám VŠ (jako brigádu), ale to jsem považovala za dočasné řešení situace, dělala jsem to při studiu nebo když jsem právě neměla jinou práci, ale brát toto jako normu? Jistě že se tyto věci děly, ale proč by to tak mělo být dál?
Tvůj oteč byl evidentně činorodý a pracovitý člověk, určitě i velmi schopný, maminka taky, ale tento systém postrádá logiku. Nebudeme přece trvat na suchých záchodech na dvorku, když už lidi vyrobili i splachovací, ne?
 Zuzana.. 


Re: Pro Zuzku 

(4.9.2003 19:04:56)
Vsak take cely zivot nadavali :O)
ale bylo to za socialismu, vsichni lide brali tak zhruba stejne
- pokud to ovsem nebyli vysoce postaveni komunisti - a to mi rodice ze zasady nebyli, takze ani postup na reditlstvi skoly pro ne nepripadal v uvahu.
Ale poenta je ta, ze ackoli na tom tenkrat byli vsichni platove zhruba stejne, povolani mych rodicu casove dovolovalo delat i neco jineho.
Podobny plat, jako muj otec, mel i muj stryc, elektroinzenyr,
ale 8 hod denne byl v podniku za pichackama, na zadny vedlejsak uz zkratka cas nezbyval. Chtela jen rici, ze ze zkusenosti z nasi rodiny - oba rodice ucili cely zivot - dobre vim, ze ucitele maji volny cas a prazdniny, o kterych se jinym fakt ani nesni.
To, ze jsme jezdili na spolecne dovolene, nebylo mysleno jako priklad dobre vydelanych a utracenych penez, ale hlavne toho volna, ktery mohla rodina spolecne stravit. Priklad - prvni tri tydny v cervenci maminka na chate se mnou a s babickou, krome koupani a opalovani sepisovala na zahrade pod stromem ucebnici, zatimco otec doma v praze v klidu bez deti vymaloval a jeste delal elektrikarske zakazky, koncem cervna jsme jeli na tri tydny k mori a po navratu na ctrnact dni stanovat na Sumavu - rekni, ktera rodina si uzije tolik spolecneho casu?
Jen diky tomu, ze rodice ucili a tech penez zas az tak nazbyt nebylo, jsme se stanem opravdu dukladne procestovali cele Cechy.
 Zuzana.. 


na podporu vanilce 

(3.9.2003 18:11:52)
ackoli Vanilka v pracovni dobe pise do diskuse, tak ten cas, ktery stravi pri vlastnim experimentu v plnem nasazeni se muze rovnat cistemu casu, ktery ucitel prozije pred tabuli, ne li vice, vzdyt preci ani kantori neuci 8.5 hod denne
a navic i vanilka vede cvicka, laborky a pod, takze taky vyuka - a samotna experimentalni prace v laboratori je, to mi ver, velmi narocna. jednak fysicky, zadne sezeni v kancelari, ale stani u stolu a pobihani kolem nej, prace rukama, ( co jsem si uzila boleni v zadech po dni v laborce) navic je nutna naprosta koncentrace - jednou se prepocitas a muzes cely pokus vyhodit. Zadna rutina, nybrz vymysleni novych postupu temer denne. kdyz vim, ze dnes vyjmecne budu delat neco, co uz jsem parkrat pred tim delala, tak se mi hned zacina ten den veseleji, jaky relax! A navic ten stres - pokud experiment nevyjde, tak jak ty nebo jeste hure tvuj sef, ocekava, tak je to temer na vyhazov ze zamestnani! a to je vetsinou jen tvoje zodpovednost a tve probdele noci, jak celou strategii zmenit, aby to priste vyslo a mozna ze to nevyjde nikdy, je to proti prirode a jen nedosazitelny pozadavek tveho nadrizeneho
Vyhoda oproti ucitelum je ovsem urcita flexibilni pracovni doba a zadne rozervane deti kolem, ale celkova narocnost? kdo to posoudi?
 zuzava 
  • 

Re: na podporu vanilce 

(4.9.2003 12:12:16)
Samozřejmě, každá práce má své, to tady nikdo nepopírá, právě naopak. Ale z příspěvku Vanilky je vidět, že o práci učitele nic neví, nikdy ji nedělala, a přitom ji hodnotí, a to jen na základě svých studentských zkušeností z druhé strany katedry. A hodnotí ji tak, že ji srovnává s tím, co dělá ona, a to stylem já se taky nadřu, a mám málo, a moje úče chodily do hodiny pozdě a špatně učily, tak co by ti učitelé vlastně chtěli.

Měli bysme si připomenout, že sice jsou i jiné neuznané profese, a je jich dost,ale tato diskuse je o stávce a vůbec práci učitelů, a že jen ten, co má osobní zkušenost, ví, o čem je řeč.

A k tomu stále zastávám stanovisko, že z profesí, kterých jsem už stihla dělat několik, byla práce učitelky sice nesmírně zajímavá, (kromě práce redaktorky snad druhá nejzajímavější), motivující, v mnohém uspokojující a tvůrčí, ale neporovnatelně náročnější než ostatní profese (a i ty byly často stresové nebo obecně považované za náročné, svoji studentskou praxi v umývání nadobí a přesypávání upečených rohlíků do toho ani nepočítám).

Velmi souhlasím s příspěvkem Jany (první v řadě), a učitelům přeju, ať už konečně společnost pochopí, jak zásadně důležité pro ni je, aby učitelé byli spokojení šťastní a vyrovnaní lidé. Své pocity totiž předávají žákům, tedy našim dětem. Každý psycholog potvrdí, že člověk nemusí být povahou závistivý nebo mamonář, ale dlouhodobé (společenské i finanční) podceňování jeho práce v každém člověku vytváří určité pocity nespokojenosti a křivdy. (pro Vanilku a další - jen si zkuste představit, že ve vedlejší laborce nebo kanclu nebo tak někdo bude za obdobnou, ale spíš o dost lehčí práci a míň opdbornou brát třeba o pět tisíc víc měsíčně. Nebude vás to aspoň v skrytu duše štvát? Pak vám někdo řekne, že takové nesmysly, hokusy pokusy co tam děláte, to je kažení materiálu, měli byste dělat něco pořádného...a kdykoli bude mluvit o vaší profesi, přidá před její název slovo "blbá" a bude vyvracet oči, často zaslechneš že všechny....(doplň si svou profesi) jsou "krávy"...Ale možná by stačila jen ta finanční stránka...U nás v práci se něco podobného stalo, několik lidí dostalo na základě podivně postavených, v zásadě nespravedlivých podmínek příplatek (dávku) ve výši asi osmi tisíc měsíčně,(tedy každý měsíc)a jiní, kteří byli de facto v totožné situaci, nedostali nic. I velmi charakterní lidi to pořádně žralo, a jak by ne.

Omlouvám se za to, že jsem se tak rozepsala, ale myslím, že je třeba brát učitele a jejich oprávněné požadavky vážně. Kvalitu jejich práce bych hodnotila jinde a individuálně, ale už jen předpoklad, že obecně není dobrá (na základě nějaké špatné osobní zkušenosti, zvlášť z doby, kdy jsi byla studentka a tvoje zájmy (pokud možno se nenechat obtěžovat a dělat co se mi zlíbí) mohly být poněkud v rozporu s požadavky učitele(vypracovat nějakou zadanou práci a chovat se podle nepopulárních pravidel), je trochu urážlivý. Ukazuje prostě přinejlepším neznalost věci. Jeden můj známý se hrozně rozčiloval nad článkem v novinách, kde učitel zavolal na středoškoláky odjíždějící na lyžák (děti tak 15,16 let) policii, protože je podezříval že mají v báglech drogy.Měli. (Učitel neměl právo do tašek nahlídnout, nemá ho ostatně ani u prvňáka na základce -ochrana práv žáka). On (ten známý) kritizoval postup učitele, on sám prý by si s nimi poradil, on by je uhlídal, měl by to pod stoprocentní kontrolou. Ptala jsem se ho jak si představuje že by uhlídal pětadvacet puberťáků dvacetčtyři hodiny denně po dobu jednoho týdne, zvlášť kdyby oni sami dost usilovali o to, aby je neuhlídal, ale kromě výkřiků na téma neschopnosti daného učitele jsem se nedozvěděla nic. (k tomu poznámka -- za takovouto služební cestu s nutností řešit nebo očekávat podobné problémy učitelé nedostávají nic navíc, jen jako by normálně učili, po večerech děti hlídají zadarmo, (žádné náhradní volno ani peníze za tyto hodiny navíc, pouze proplacený pobyt - jídlo a ubytování). O zmiňovaném případu nic víc nevím, takže těžko říct, jestli ten učitel byl schopný nebo ne. Možná nejednal stoprocentně, situaci podcenil nebo přecenil, kdo ví. Ale laborantky, doktorandi, úředníci a jiní jsou snad všichni stoprocentní? Jsem moc ráda, že já teď v práci řeším o moc jednodušší případy, a za vyšší plat.
 Zuzana.. 


Re: Re: na podporu vanilce 

(4.9.2003 22:14:21)
Ahoj Zuzavo, ja vim, ja vim,

ale zrovna tech lyzarskych zajezdu jsem si se svym tatou, jak vyse zminuji, opravdu uzila, ovsem drogy tenkrat jeste problem nebyly ( to jsem ja, jedna a ta sama, zuzana a zuzka, akorat nejsem na tom jinem pocitaci zaregistrovana).
Ale i tak, pracovat se stredoskolaky bych si ja netroufala, proto taky nejsem ucitelka. Ale muj otec byl autoritativni dost, s vyrostky nikdy zadne problemy nemel a ty kursy pro nej byly hlavne skvela prilezitost si zasportovat. Jo a jeste dostal amortozaci za osoupani lyzi.
ale o to samozrejme nejde, kazda prace ma sve, jak rikas, proto jsem z profesionalni solidarity hajila Vanilku, je fakt, ze se ucitel tezko muze pri vyucovani vykecavat v chatu, ale v tu dobu, kdy Vanilka ten prispevek psala, 1 zari 12:30, je vetsina ucitelu ze skoly zpatky doma :O) - tedy mozna ne, ale skoro, jen takovy primer
ucit jsem si take trochu vyzkousela ? krome domaciho doucovani a vyucovani jazyku taky na skole v prirode, kde jsem byla jako vychovatelka jeste pri studiu,tak jsem si ty deti vzla na chemii? bylo to prima, moc me to bavilo, oblekla jsem je jako atomy vodiku a kysliku, a chytaly se vzajemne za ruce, abych jim vysvetlila, jak se tvori molekula vody, a kyslik, ze je dvojvazny a vodik jednovzny ? vodici meli vsichni jednu ruku v kapse. Pobihali jsme po tride, aby jsme si zaroven dobre zapamatovali, ze je jsou atomy v neustalem pohybu ? a taky jsme pri tom mavali rukama, aby jsme si ukazali, ze elektrony, ktere tvori vazby, jsou vskutku nelokalizovatelne. Byla jsem nadsenec, vyrabela jsem pro ne malovane odznaky za ruzne dovednosti a vyhry na te skole v prirode a I oni z toho byly nadsene, bylo to velmi motivujici, az na jednu vec, pri kontrolnich otazkach se ukazalo, ze si stejne nikdo nepamatoval, z ceho se sklada molekula vody a mne doslo, ze to je sice vsechno tvurci a zajimave, ale nekdy taky silene frustrujici ? a ten nejvetsi grazl tridy na skolu v prirode vubec nejel, nastesti, jinak byly vsechny ty deti moc prima.
 Lucia 
  • 

Re: Re: Pro ZUZAVU 

(8.9.2003 8:05:55)
Uz ma to nebavi, stale pocuvat, ako su ti ucitelia chudaci, ze si robia svoju pracu.
Place pekar, ze musi v noci piect chlieb, aby bol rano cerstvy? Obdivujem a cenim si ludi, ktori svoju pracu robia s laskou a su na nu aj hrdi. Myslim si, ze byt ucitelom je poslanie tak ako aj byt lekarom a predstavitelia oboch povolani sa naopak tvaria, akoby im vsetci ublizovali prave tym, ze sa stali tym, cim su. Kto na tomto svete ta nuti, aby si bol ucitelom? Bud je to praca, ktora ta bavi, alebo chod od toho prec. Ved robit pracu, ktora ma bavi hoci aj za malo penazi, to nie je ta najhorsia moznost, nie? Este by clovek mohol robit pracu, ktora ho nebavi za rovnako malo penazi. Kazdy je v zivote stastia svojho strojcom, tak aka nespravodlivost.
 maceška 


Re: Re: Re: Pro ZUZAVU 

(8.9.2003 8:27:47)
Máš pravdu, Lucie, ale když si člověk vybere práci, která ho těší, když ji dělá rád a snaží se, aby ji dělal dobře, pak ho přinejmenším mrzí, když narazí na tolik nepochopení a ironie jako v článku, ke kterému je vedena tato diskuze.
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Pro ZUZAVU 

(8.9.2003 18:45:19)
Licia, ucitele ale nestavkuji za to ze je prace nebavi, ale za to, ze je (mozna) prace bavi, ale maji za to dost bidny plat, vis?
 Renta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů?-ach, vy hádavé ženské :-( 

(20.9.2003 21:55:09)
Dobrý den, dámy. Nejsem učitelka. Jsem lékařka a pro své děti bych taky vždy chtěla nejspokojenější, klidné a vyrovnané učitele, navíc dobře zaplacené. Jsem nesmírně ráda, že většina z vás, co se tady hádáte jako trhovkyně, nemáte se školstvím nic společného. To, co tady předvádíte, o Vašem "vzdělání" a přirozené inteligenci mnohé vypovídá. A věřte, není to nic hezkého.
 Jana 


Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(1.9.2003 14:34:03)
Veroniko, nez me sezeres :o) Netitulovala jsem te naivkou naivni, ale zadala jsem te o realny pohled na vec (viz. tve citace, ze ucitel vlastne pracuje 17 hodin tydne). Sama ucitelem nejsem, ale znam jich dost.
A znam takove, co pripravuji pro sve tridy internetove stranky, vychazky, hry a vyukove programy, netradicni akce a formy vyuky. Samozrejme znam a za sveho studia jsem taky zazila jecici megery bez spetky invence a lasky k detem.
Rekla bych, ze se na mnoha skolach hodne veci zmenilo od doby, co jsme my dve chodily na zakladku. Skoly i ucitele maji vic moznosti, maji volnejsi ruku a na mnoha hodinach a skolach je to znat.

Skutecne si myslim, ze spokojeny a vyrovnany clovek (clovek, ktery ma rad svou praci a je za ni spolecensky i financne ohodnocen) pracuje lepe, nez ten, ktery je spolecnosti povazovat na dobre placeneho flakace s dvoumesicni dovolenou.
J.

P.S.: Je osudem vedcu, ze jsou spatne placeni ;o) Stejne jako ucitele muzes zmenit obor, zamestnavatele, nebo zem pobytu.
 Jana 


Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(1.9.2003 14:36:51)
Promin, Vanilko, prejmenovala jsem te nerada :o)
 Vanilka,30 


Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(1.9.2003 14:54:32)
Jano, žrát Tě nebudu a jestli jsem tak působila tak fakt ne:-) Já jsem na příspěvky zvyklá odpovídat tak říkajíc "tón v tónu"-takže na ostré ostře a na diskuzi v přátelském duchu taky tak:-) Takže když už jsem na Tebe teď hodná holka (protože jsi byla Ty na mně:-D, tak jo: souhlasím s Tebou. A v podstatě nelze nesouhlasit, stejně jako jsou dobří a špatní zedníci, právníci, veterináři, jsou různí učitelé. Škála je strašně široká, od meger co nic nenaučí přes megery, které jsou jako učitelky dobré, až po ten krásný ideál Pana učitele od B.N. Tam se shodnem. Rozejdem se až v okamžiku, kdy já říkám, že si nemyslím, že tím, že dostanou učitelé paušálně přidáno, změní se neschopná megera v láskyplnou učitelku v tom nejlepším slova smyslu. Ale to je jen a jen věc názoru.

PS: já vím, že změnit obor a cokoliv s tím spojeného můžu. Zatím mně díky Bohu okolnosti nenutí a snad ani nutit nebudou, už jsem se smířila (a hlavně partner se smířil, resp. potvrdil si svou v mužích-a nakonec i ve společnosti- zakořeněnou představu živitele rodiny) s tím, že to nebudu já, kdo potáhne náš domácí rozpočet. Jeho hodinová práce je o cca 500% lépe ohodnocená než ta moje (ovšem vilu s bazénem nemáme, dělá nárazovky tak 3 hod. týdně, zatím ještě studuje) a tak je sám rád, že já můžu dělat práci která mně baví. Jinak by to nešlo a já bych musela tohle místo opustit a jít dělat třeba dealerku léčiv...Nikdy neříkej nikdy, život s náma hraje různý hry.
 Vanilka,30 


Re: Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(1.9.2003 14:59:00)
Omlouvám se, ta moje poslední věta zní jako bych to říkala Tobě (Jano:-). Tak to není, to byl jen spíš můj osobní povzdech a mělo to vyznít tak, že samozřejmě nechci a nebudu vydržovaná panička, která spoléhá na manžílka co přinese domu:-)Jen že dokud to jde a jestli to půjde dál, budu se dál věnovat hezké špatně ohodnocené práci.
 Jana 


Re: Re: Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(1.9.2003 20:49:40)
Jo, ti ucitele :o) Chyba je v systemu, nikdo se nestane dobrym ucitelem jenom proto, ze uci 20 let. Bohuzel nejsou rozumne paky, ktere by umoznily reditelum skol dal dost penez ucitelum s novymi napady a zajimavou vyukou, bez ohledu na delku praxe.
J.

Vanilko, k tomu PS: jo, jo, taky mam zamestnani jako konicka, za ktereho dostavam kapesne :o) Kdyz jsem pred par lety chtela nastoupit do jednoho ustavu, nabidli mi jako absolventce VS nejakych 6500 hrubeho nastupni plat.
Ted je to jedno, "vedecky" plat je prave pozehnani proti rodicovskemu prispevku, stejne nas vsechny zivi manzel.
 Vanilka,30 


Já věděla že se domluvíme:-) 

(2.9.2003 7:54:11)
No, to je právě ono: u nás je chyba v celém školském systému, nemyslím si, že je to tolik o platech jako takových. Dokud bude fungovat praxe, že čím déle ten či onen člověk na škole "vydrží", tím lépe bude odměněn, nikdy se nezvednou ani platy, ani kvalita výuky

Teď by bylo hezký navrhnout nějakou reformu JAK na to, ale mně bohužel nenapadá. Opravdu nevím, jaký test by uměl prokázat, že je čerstvý absolvent PF opravdu kvalitnější,lepší a zapálenější učitel, který CHCE učit (a zaslouží si víc peněz), než unuděná případně hysterická Xantipa, jejíž jedinou kartou je to, že se narodila o třicet let dřív než ten nový, zasedla do kabinetu a vynesou ji z něj na marách.
 Jana 


Re: Já věděla že se domluvíme:-) 

(2.9.2003 8:14:58)
Myslim, ze by stacilo dat vedeni skol vic pravomoci. Zkusena reditelka/reditel by si umela vybudovat tym ucitelu, ktere by nalezite odmenovala. Ono je fajn dostavat penize za vernost firme (t.j. za doslouzena leta), ale nemel by to byt skoro jediny zpusob, jak mit trochu vyssi plat.

Je skutecne nespravedlive, kdyz ucitelka pred duchodem, ktera vede pracovni vyucovani podle pripravy napsane pred 30 lety a v klidu a pohode s detmi hackuje (a nechava je cist si misto prace s nimi), dostane stejny a lepsi plat jako nadsena ucitelka s hromadou napadu, ktera po vecerech vymysli a slepuje stavy na tkani z koralku, aby ty rucni prace aspon trochu bavily. Ale v tuhle chvili by mel nastoupit reditel, ktery je ve skole kazdy den a aspon zhruba musi vedet, co kdo na hodinach dela. Kdyby mohl odmenit ty "nadstandardni" ucitelky, ty ostatni by casem ze skolstvi odesly (pekna vize, ze? :o)).
J.
 Zuzava* 


Re: Re: Re: Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(2.9.2003 16:25:09)
Když se zlepší platy, tak neschopná megera učit nebude, půjdou tam ti schopní, co by to rádi dělali, ale mají na víc a proto nejsou ve školách, ale tam, kde je ocení...Musí se ale zlepšit pořádně, pár stovek nic neřeší.
A neschopní a protivní lidi jsou ve všech oborech.
 Martina(synové13+7) 
  • 

Re: Jak se měří odpracované hodiny učitelů? 

(2.9.2003 7:48:07)
Můj syn včera nastupoval do 2. třídy.V jeho škole nestávkovali.Měl strach a několikrát nám opakoval, že do školy chodit nechce.Vetšinu znalostí první třídy znal před vstupem do školy.Po roce školní docházky v něm toto zařízení vypěstovalo pouze nejistotu a strach.Školu jsme vybírali velmi pečlivě,po zkušenosti s našim prvním synem....Ono je velmi těžké vybírat a ve vetšině případech volíme ve školství pouze menší zlo před větším.Smekám před vyučujícími, kteří nesráží osobnost dětí, mají empatii a berou povolání jako poslání...Ve svém 37. letém životě, bych je mohla spočítat na prstech,Těm bych přidala. Ostatní nemají ve školství, co dělat, a přesto tam jsou a mi jim svěřujeme své největší poklady....Kdybych se chovala v zaměstnání, tak jak se většina vyučujících a pedagogů v našem školství chovala ke mne a k mým dětem, jsem bez zaměstnání.A ten průměrný plat bych brala taky.Po letošních prázdninách mám pocit, že moje děti pro svůj život dostaly více, než za celý minulý školní rok, a to opravdu nešlo o nějaké zvláštní aktivity, a to nejsme učitelé, dovolenou si vybíráme po čtrnáctidenních a týdenních intervalech.Tak si myslím, že by se nejdříve mělo měnit něco jiného než platy...
 Lionka 


Re: Re: Málo? 

(19.10.2006 23:04:17)
právě kvůli tomu platu "ažaž" tolik kantorů opouští tento obor a jde do lukrativnějších - znám to docela dobře-do školství by mne už nikdo nedostal-je to nejdražšší koníček v ČR :oP
 Ivana, Terka8/99, Šimon7/02 


Já, matka vychovávající další generaci, chci taky přidat:-) 

(1.9.2003 13:02:38)
Promiňte, chápu učitelský sbor této republiky, ale matky na MD chtějí taky přidat, jistě nemluvím sama za sebe, že? Budeme taky stávkovat? Kdo se o děti postará? Učitelé?:-) Myslím, že nemáme méně zodpovědné poslání, než učitelé, a daní jsme se taky naplatili dost a dost... no nic, zbytečné tady fňukat, že?
Přeji všem krásné 1. září, moje holčička ho oplakala, protože až v pátek na školce visel papír s nápisem STÁVKA, tak jsem ji na to nemohla včas připravit:-(
 Marťa11 


Re: Já, matka vychovávající další generaci, chci taky přidat:-) 

(1.9.2003 13:10:35)
Promiňte, ale Vaše holčička, která chodí do školky umí počítat dny? A o víkendu taky pláče, že nejde do školky? Myslím, že pokud tyto situace klidně řeší rodiče, dítko ani nepozná, že jde do školky místo v pondělí až v úterý, ale pokud maminka sděluje toto dítěti stylem, ty chudinko malá, představ si, že je školka zavřená!!! Co teď budem proboha dělat? Půjdem tam až v úterý, no to je tragédie... apod., tak se nedivím, že plakala, myslím, že to mluví spíš o selhání Vašem, jako maminky, učitelé mají právo vyjádřit svůj názor tímto způsobem, když to nešlo jinak, vždyť už se o problémech ve školství mluví několik let!
 Ivana, Terka8/99, Šimon7/02 


Re: Re: Já, matka vychovávající další generaci, chci taky přidat:-) 

(1.9.2003 13:19:48)
A není jedno, jestli umí nebo neumí počítat dny? Hlavně když to rodiče zakamuflují, že? Haha, tak to jsem se pobavila. Jasně, u školky jsem omdlela a začala histericky vykřikovat, tak nějak jste si mě představil(a)?
 Marťa11 


Re: Re: Re: Já, matka vychovávající další generaci, chci taky přidat:-) 

(1.9.2003 13:25:00)
Tak nějak :-)
Nejde o to zakamuflovat, ale vysvětlit proboha!
 Marťa11 


Re: Re: Re: Já, matka vychovávající další generaci, chci taky přidat:-) 

(1.9.2003 13:44:55)
Obě máme děti předškolního věku a já dnešní stávku schvaluju, už jen pro to, že to je třeba možný krok k tomu, aby za pár let, až bude moje dítě chodit do školy, tak aby ho učil, člověk, který má svoji práci rád, je vzdělaný v oboru, má další zájem se průběžně vzdělávat, není starý a zahořklý, není to brigádník či člověk, kterému je fuk co a za kolik to dělá a třeba taky, aby na všechny předměty neměl jenom ženský!!!

Tím nechci, prosím, říci, že jsou dnes učitelé takový VŠICHNI, ale dost ano, proto doufám, že i dnešní stávka přispěje k tomu, že se školství bude měnit.
 Zuzava* 


Re: Re: Re: Já, matka vychovávající další generaci, chci taky přidat:-) 

(2.9.2003 16:34:59)
Ivano, a není lepší to zakamuflovat, než nechat svou holčičku plakat? Mě to teda taky připadá jako selhání rodičů. Když budu navíc nadávat na blbý učitelky, co stávkujou, jak se asi holčičce bude líbit ve školce dál (s blbýma učitelkama)? Dítě se řídí podle rodičů, když jsou naštvaní, tak brečí.
A můj syn šel taky do první třídy tuším 2. (nebo třetího, musela bych se podívat) září, protože 1. byla sobota nebo neděle...a nikdo z toho vědu nedělal..
 Jarma 
  • 

Re: Já, matka vychovávající další generaci, chci taky přidat:-) 

(1.9.2003 14:55:24)
Akorát, že mateřství není na zaměstnanecký poměr, těžko tedy můžeš žádat vyšší plat. Sociální dávky jsou na trochu jinou diskusi.
 Zajda99 


Re: Re: Já, matka vychovávající další generaci, chci taky přidat:-) 

(1.9.2003 15:58:02)
A navíc nemusíš mít VŠ...:-)))
 Sosan 


Re: Já, matka vychovávající další generaci, chci taky přidat:-) 

(2.9.2003 17:48:18)
Však taky hodně lidí už stávkuje - nemají děti a věnují se vydělávání peněz. Ale nikomu to jaksi nevadí - přistěhovalci jsou skromnější.
 Zajda99 


Re: Re: Já, matka vychovávající další generaci, chci taky přidat:-) 

(7.9.2003 22:26:58)
No tak ať Ti učitelé stávkují stejným způsobem. Ať nechodí studovat Pedagogické fakulty, ať nenastupují do školství, ať ze školství prostě odejdou. Ale přece nenechám své dítě bez péče a dohledu kvůli tomu, že chci lepší podmínky na MD (např. povinnou zastupitelnost někým z rodiny; právo na odpočinek, více možnosí pracovat doma či naopak brát si s sebou dítě do práce, atd. atd.)
 feuer 


Jsem na straně DOBRÝCH učitelů... 

(1.9.2003 22:49:08)
a to DOBRÝCH bych chtela max. zduraznit! Jelikoz jsem matka 5ti deti, z toho 3 skolaku a sama absolventkou 3 skol, sveho casu i uca v MS + svagr ucitel, tak trochu vim o cem mluvim. Jako jsou dobri i spatni rodice, urednici, delnici, lekari, jsou i ucitele. A ti, jak by zacli stavkovat - sup, uz by meli byt na ulici. Kdyz jsme se prestehovali, rikala nejstarsi dcera, ze si vzdycky myslela, ze skola a uceni se, je zabava, ale v nove skole zacalo byt vsechno jinak. Autoritarsky rezim, biflovani, sikana, rasisticke projevy, vyhorely ucitele, az na vyjimky, kdykoliv jsme na tyto skutecnosti poukazovali, byli jsme vedenim skoly odmitnuti. Vrcholem bylo, kdyz u naseho synka byla diagnostikovana lehka mozkova disfunkce. Nejenze jeho tridni ucitelka nebyla schopna ci ochotna tuto skutecnost akceptovat, totiz, ze jeho projev v pisemnych pracich je treba "desifrovat" (misto slovniho reseni nakreslil obrazek), ale za chybne oznacovala i nesrovnalosti primo souvisejici s poruchou: spojovani podst.jmen s predlozkami ap., stale si stezovala na jeho neklid a nesoustredenost, byla jsem nucena pi ucitelce podtrhat v brozure vsechna ji avizovana "pochybeni", s tim, ze jde o podobny problem, jakoby bylo vycitano nachlazenemu cloveku smrkani a kaslani, pote byl par dni klid, nez-li vse zacalo nanovo. Obstarala jsem synovi jinou skolu, takovou, kde je specialni pedagog a kde se deti nebifluji, ale jsou vedeni k tomu, kde najit informace, jak je interpretovat a pouzit. Po jeho odchodu, informovala pi tridni spoluzaky o tom, ze je rada, ze nas syn odesel, nebot ji nebude jiz vice zpusobovat potize! Silene!? A je to pravda. A zrovna tato skola stavkuje. A tam, kde maji pochopeni a kde syn opet nabyl sebevedomi a kde se kupodivu ci prave proto nestavkuje.
 Máňa 
  • 

Re: Jsem na straně DOBRÝCH učitelů... 

(2.9.2003 10:29:46)
Plně souhlasím s článkem.Mám ty samé zkušenosti.
 Elena 
  • 

Re: Re: Jsem na straně DOBRÝCH učitelů... 

(2.9.2003 10:33:10)
Souhlasím také s článkem. Jen čekám, kdy začnou stávkovat např. uklízečky na školách, úředníci a ostatní profese, protože kdo si dneska přizná, že jeho profese je dobře ohodnocená. Najděte mi jednoho člověka, který vám řekne, mám takový plat jaké jsou mé schopnosti a znalosti.
 Pavlína 
  • 

Chudáci chudí učitelé - neschopní odejít z oboru? 

(31.8.2003 22:39:41)
Předně nechápu, proč kantoři nešli do stávky už před 10ti lety... Nebo proč jednoduše nadali výpověď a nešli dělat něco jiného. Až by se školství (bohužel) položila. Jinak to asi poslanci řešit nebudou...Tehdy to bylo na místě. Dále si vážně myslím, že plat 6000,-Kč hrubého měsíčně je pro středoškoleského učitele (ještě mnohdy oslovovaného pane profesore nedůstojný). Má totiž vysokoškolské vzdělání. Při těchto platech, kdo ve školství zůstáva? Důchodci, maminky s dětmi (neboť mají volná odpoledne a prázdniny) či zoufalí nadšenci či Ti, kteří zkrátka nemají odvahu s tím praštit a rekvalifikovat se třeba na účetní. To jsem udělala já a rázem mi poskočila mzda (r.94!!!) právě z těch 6ti tisíc na 14, po třech letech na 36. Vy byste, pane Karban, v tom školství, za těchto okolností zůstal? A navíc, v nové práci jsem sice byla denně 9-10 hodin, měla jsem "jen" řádnou dovolenou 4-5 týdnů, ale měla jsem volný večer (bez příprav) a nikdo na mne nebyl drzý. Všem šlo o věc a nemusela jsem se celý den dívat na otrávené obličeje znuděných puberťáků, frajírků - prý: "tatínek podnikatel mě na tu školu stejně dostane..." atd., atd.
Se stávkou v dané podobě spíše nesouhlasím, prvňáčků je mi líto, dětí a rodičů taky (např. chci-li, aby dítě umělo jazyk, zaplatím mu mimoškolní kurz, na školu nespoléhám) a navíc: čeho Ti učitelé TEĎ chtějí dosáhnou?
Řešení bych viděla v komplexním překopáním celého systému. Dát školám možnost podnikat. Pronajímat prostory, pořádat kurzy, přednášky, rekvalifikační kurzy a sportovní činnosti pro veřejnost za tržní ceny. Ale to vše by chtělo nové zákony.
 Tooshy 


Učitel k nezaplacení 

(31.8.2003 23:35:33)
Milý Jiří,
tón Vašeho článku mi příliš nekoresponduje se závěrečným přáním slušného platu učitelům, kteří si ho podle Vás zaslouží.
Proč jste tak jízlivý a redukujete snahu učitelů o zvýšení platů na touhu po luxusu? Je vlastní garsonka luxus? A za kolik desítek let si na ni takový učitel vydělá? Je rodina luxus? A kam si ji chudák přivede, když nemá ještě ani tu garsonku? Vy tu plácáte o Filipínách a mercedesech, zatímco realita je o tom, zda se mají koupit pro starší dítě nové boty, když mladší potřebuje zimní bundu a na oboje učitelský plat fakt nestačí! (A to ještě nemáme ani tu garsonku prosím ;o)))))
A není ponižující, když vidíte učitelky, jak obíhají vietnamská tržiště a second handy (co kdyby ty kecky měli někde o pětku levnější?), zatímco jejich žáci po sobě o přestávkách házejí adidaskami a posílají MMSky z posledních modelů mobilních telefonů? Znám několik učitelek, které si po večerech přivydělávají jako uklízečky. Jak se pak mají žáci chovat k paní, která je přes den zasvěcuje do tajů Platónovy filozofie a po večerech šůruje barák?
Jedním z důvodů, proč učitel není v dnešní době váženým povoláním, je právě ta materiální mizérie!
Chápu, že se Vám nelíbí cpát peníze do lidí, kteří si to nezaslouží (těch jsou vždy ve státní sféře přebytky). Ideální by jistě bylo vyházet ze školství všechny ty senilní důchodce (neklaďte, prosím, mezi tato dvě slova rovnítko, někteří učitelé důchodci jsou pochopitelně skvělí) a existence, které by nikde jinde nevzali (podle oblíbené průpovídky, kdo to umí, ten to dělá, kdo to neumí, ten to učí) a dát jejich místa mladým, schopným, nadějným absolventům plným nadšení a elánu (kteří ale do školství nejdou, protože nechtějí až do smrti žít na ubytovně nebo u rodičů a jezdit věčně stopem nebo tím "nedůstojným" autobusem atd.), a teprve pak všem (teď už dokonalým učitelům bez chybičky) plošně přidat 100%, protože teprve tehdy se dostanou k cifrám, které jsou nevímproč uváděny jako průměrné platy učitelů (jen tak pro zajímavost to, co je uváděno jako průměrný plat učitele, odpovídá jeho 12. platovému stupni, tedy více než 32 letům praxe!, nástupní platy učitelů se pohybují od 8 do 10 tisíc hrubého měsíčně, tedy témuž, co nabízejí supermarkety svým pokladním!).
Již slyším mnohé, kteří se ohradí, že ty učitelky jdou do práce na osmou a jsou už třeba ve tři doma! aniž je napadne, že být doma pro učitele znamená usednout ke stohu sešitů, písemných prací, příprav dalších hodin a písemek, výrobě pomůcek, dalšímu sebevzdělávání atd. Suma sumárum: učitelé stráví se svým zaměstnáním mnohem více času než kterákoli pokladní si jen dokáže představit (pochopitelně nikoli všichni. Ti však, kteří jsou pro studenty přínosem, své povolání odkládají až před spaním a někdy ani to ne!)
Peníze jistě z mizerného učitele dalšího Jana Amose neudělají, dají však šanci těm, kteří schopní opravdu jsou. Neschopní kantoři se na svých místech drží především proto, že o jejich židle pro ubohý plat není zájem. Logicky tedy, zvýší-li se plat, zvýší se atraktivita povolání a svitne naděje, že ti kvalitní vytlačí lemply. (Jedním dechem však uznávám, že v tomto absurdistánu není pro logiku dobré podnebí.)
Věřte, že pro člověka, který studoval minimálně 18 let (ZŠ, SŠ, VŠ), je plat lehce nad hranicí životního minima opravdu demotivující. :o(
 Eva,2 bosorky 
  • 

Re: Učitel k nezaplacení 

(1.9.2003 0:58:43)
Krásně napsané.Musím jenom souhlasit.Ono v porovnání s mou známou,která dělá na OSSZ a má uřední hodiny 2 krát za týden, a na všechno co potřebuje má v počítači program má učitel hodně nuzný plat.A to má ona ještě nižšší vzdělání
 Jana 
  • 

Platy, platy .... 

(1.9.2003 7:14:06)
Naříkat nad výší platu může dnes kde kdo, akorát nikdo se neptá zaměstnanců kteří berou minimální mzdu zda taky nechtějí stávkovat. Zaměstnanci mají na výběr dvě možnosti - buď dělat za almužnu nebo "jít". Za bránou už stojí davy prácechtivých za minimální mzdy. Myslím si že u nás je podstatnějších problémů než jenom učitelské platy, ale každý z nás má jinší priority. Kde peníze na zvyšování mezd brát to už nikoho nazajímá a objem peněz je vždy pevně dán....
 Sarah, Kristýnka 13 měsíců 
  • 

Re: Platy, platy .... 

(1.9.2003 8:12:22)
jenom proto, že mi na mateřské nemůžeme nijak stávkovat a nemáme loby v parlamentu je naše ohodnocení přímo směšné a to bych řekla, že naše práce ja ta nejdůležitější z důležitých. už mě to fakt štve jak o nás nikdo nemluví...pěkně ticho po pěšince...všechno je v nejlepším pořádku. jinak ucitelům vse nej
 Tooshy 


K věci? 

(1.9.2003 9:44:59)
Když jsem si Vaši reakci přečetla, nedalo se nevzpomenout na oblíbenou průpovídku o míchání jablek s hruškami :o)
Kdo jsou lidé, kteří berou minimální mzdy? Vysoce vzdělaní odborníci, kteří si mohou vybírat ze široké nabídky pracovních míst, ale z mnohdy nepochopitelných důvodů pracují právě za tu almužnu? Je jejich bídně ohodnocená práce ze sociálního hlediska jedna z nejdůležitějších? Co tedy mají společného s učiteli kromě velmi podobných cifer na výplatních páskách?
Věřím, že jsou politováníhodní, ale ve většině případů si za své platové zařazení mohou sami. Mají zpravidla pouze základní vzdělání, ač by mnoho z nich mělo na víc. Nebyli-li ochotni se vzdělávat, neměli by teď požadovat vysoké platy.
Další věcí, kterou se učitelé od této skupiny liší, je fakt, že před branami škol se netlačí davy zájemců o zaměstnání, protože většina z těch, kteří na to mají odpovídající erudici, jdou pracovat do výnosnějších sfér.
Možná, že když se přidá na platech učitelům, a dojde tak k pohybu těch schopných na místa méně schopných, když ti kvalitní učitelé učiní proces vzdělávání zábavným a zajímavým, ubyde i lidí s pouze základním vzděláním, a zmenší se tak počet lidí vděčných za jakoukoli práci za jakoukoli mzdu! (Sakra, to zní, jako kdyby to napsal Owen nebo More :o)))
A kde brát peníze? Veřte, že peněz je spousta a nejvíce právě ve státním sektoru. Vláda utrácí plnými hrstmi, ministerstva přetékají úředníky, poslanci si za miliardy zařizují nejdražší bydlení v Praze atd. Před dvanácti lety jsem navštívila ministerstvo školství s triviálním dotazem. Za jediný den jsem hovořila s asi dvacítkou úředníků, z nichž ani jeden nebyl kompetentní podat mi žádané informace. Všichni proudili po chodbách té mamutí instituce, aniž zřejmě měli jiného zaměstnání. Na co tam ti lidé jsou? Zřejmě jeden podává do kopírky papíry čisté, druhý texty určené k ofocení, třetí mačká tlačítko, čtvrtý odebírá ofocené listy, pátý třídí kopie atd. Až někdo přijde na to, že toto vše dokáže zvládnout člověk jeden (nota bene se základním vzděláním), nebude nutné kvůli důstojným učitelským platům zatěžovat státní rozpočet.
 Jana.30 let 
  • 

Re: K věci? 

(1.9.2003 11:20:48)
Tooshy,připadá mi dost hloupé dělit platy systémem "ty jsi studoval 20 let,dostaneš hodně,ty máš pouze maturitu,tak dostaneš málo."Každé zaměstnání je důležité a mělo by být ceněno,ale v tomhle státě to bohužel funguje tak že se neberou ohledy na to co kdo umí,ale na to jestli má lejstro.A pak,jak jsi přišla na to,že člověk který studoval třeba o šest let déle než jiný musí být inteligentnější a umět toho víc než ten kdo je pouze vyučený?To je pěkný nesmysl.Učitelům vyšší platy přeju,ale proč nejdou do stávky třeba taky prodavačky,zedníci,dělníci?Vždyť jejich práce není o nic méně záslužná než práce jiných.Nevidím důvod proč by takový profesor,který studoval dvacet let,musel mít větší plat než zedník,který má třeba jen základní školu,,ale také od rána do večera se dře v šílených vedrech nebo naopak třeskutých mrazech a tělo má zhuntované od fyzické námahy.A pak,stávka učitelů v této podobě mi připadá dost nedůsledná.
 Jana.30 let 
  • 

Re: K věci? 

(1.9.2003 11:20:51)
Tooshy,připadá mi dost hloupé dělit platy systémem "ty jsi studoval 20 let,dostaneš hodně,ty máš pouze maturitu,tak dostaneš málo."Každé zaměstnání je důležité a mělo by být ceněno,ale v tomhle státě to bohužel funguje tak že se neberou ohledy na to co kdo umí,ale na to jestli má lejstro.A pak,jak jsi přišla na to,že člověk který studoval třeba o šest let déle než jiný musí být inteligentnější a umět toho víc než ten kdo je pouze vyučený?To je pěkný nesmysl.Učitelům vyšší platy přeju,ale proč nejdou do stávky třeba taky prodavačky,zedníci,dělníci?Vždyť jejich práce není o nic méně záslužná než práce jiných.Nevidím důvod proč by takový profesor,který studoval dvacet let,musel mít větší plat než zedník,který má třeba jen základní školu,,ale také od rána do večera se dře v šílených vedrech nebo naopak třeskutých mrazech a tělo má zhuntované od fyzické námahy.A pak,stávka učitelů v této podobě mi připadá dost nedůsledná.
 Tooshy 


Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 11:46:46)
Předem bych chtěla říci, že všech poctivých a schopných dělníků a řemeslníků si pochopitelně velmi vážím a přeji jim zaslouženou mzdu!

Ve všech zaměstnáních se hodnotí schopnost být flexibilní, vzdělávat se atd. Nemluvím o "nějakém lejstru", ale o kvalifikaci. Není možné hodnotit každého systémem 50,-/hod bez ohledu na to, co všechno k vykonávání své práce potřebuje znát.
Když kopáč překopne vodu, přistaví se cisterna, opraví se potrubí a jede se dál. Když neurochirurg přeřízne nerv, je konec. Neurochirurg by mohl dělat kopáče (míním tím co nutného vzdělání k danému povolání týče), kopáč neurochirurga nikoli. Kopáč své zaměstnání může dělat 20 let bez nutnosti změnit techniku práce, neurochirurg (učitel atd.) se musí neustále vzdělávat, protože vývoj jeho oboru postupuje podstatně rychleji...
K tomu, být učitelem, lékařem, soudcem aj. se musíte mnoho let připravovat a po celou dobu praxe si vzdělání doplňovat a rozšiřovat. Kopáč potřebuje dvě zdravé ruce, které má od narození až do smrti (není ani nutno s nimi chodit na manikúru).
Proč by měli být stejně hodnoceni, když dělají práce s tak rozdílnou odpovědností a nutností permanentního nasazení?
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 12:09:12)
Zkuste si odpovědět na otázky - Co se stane, když ...

1) zedník špatně postaví dům a dům spadne
2) plynař špatně zapojí plyn a ....
3) kadeřnice Vás špatně ostříhá
4) učitel špatně učí

S tou zodpovědností je to dost diskutabilní - nemyslíte?
 Tooshy 


Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 12:14:53)
Za špatně postavený dům neodpovídá zedník, ale statik (vysokoškolák) nebo stavbyvedoucí (VŠ nebo SŠ s dlouhou praxí)...
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 12:38:46)
Odpovídá za to statik, ale cihli tam neklade, že? A zedníka už nikdy nikdo nezaměstná. Podotýkám, že mám střední školu a nepracuji manuálně. Přesto si manuálních pracovníků vážím a vím, že často právě dělníci jsou ti, kteří chvatně napravují chyby těch, kteří je "odborně vysokoškolsky" načrtají na papír. Myslím, že práce lze dělat dobře i špatně, ať už děla člověk v jakémkoli oboru a s jakýmkoliv vzdělání. Každá práce má svoji zodpovědnost a určitě by měla být zohledněna. Ale pokud učitelé píší poznámky typu : Vaše dítě vyrušuje! a neumí si s tím poradit, je mu vysoká škola k ničemu. Spoustu dětí škola naprosto zničí. Prvňáčci těšící se do školy už o pololetí nechtějí mít se školou nic společného. A kde je ta Vámi zmiňovaná zodpovědnost učitelů. Nezlobte se, ale když někdo žádá zvednutí platu, první na co se mohu ptát je : "Za co". Jako rodič se hrozím chvíle, kdy mé dítě půjde do školy a "koho" tam potká. Mé zkušenosti již z mateřské školy jsou katastrofální.
Spousta učitelů by si zasloužila plat vyšší a spousta z nich žádný. Obávám se ale, že těch špatných je bohužel většina a to hromadné zvednutí platů nevyřeší.
 .Berunda 


Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 12:16:04)
Verko, chapu, co jsi asi chtela naznacit. Musis ale uznat, ze zednik ma vecne za zady kvalifikovany dozor, ktery dohlizi na to, aby ta stavba byla kvalitni a nespadla.

K bodu 4 bych chtela dodat, ze je bohuzel fakt, ze dobry nebo spatny ucitel muze zasadnim zpusobem ovlivnit cely tvuj zivot. Muzu jen doufat, ze moje dite nenarazi na otraveneho ucitele , ktery napr. moje dite neznechuti, nezamindrakuje atd, ale naopak nasmeruje, navnadi, motivuje k dalsimu poznavani. Ja to ted vidim jako jednu z nejdulezitejsich veci, ktere moje deti cekaji. (samozrejme az po dobrem zdravi a kvalifikovanych lekarich)
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 12:42:22)
Uznávám!!!!
 Zajda99 


Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 13:14:00)
Věrko,

1. dům nestaví jen zedník, ale má nad sebou šéfa stavby, stavební dozor, staví podle předem schváleného projektu, který udělal projektant, případně za spolupráce statika a architekta (Ing. s certifikátem) - takže dům zedníkovi nespadne
2. totéž je u plynaře - musí být projekt, schválení, atd.
3. kadeřnice mě často ostříhá špatně a já mám možnost chtít vrátit peníze a příště jít ke konkurenci (byť za více peněz)
4. výsledkem toho, že učitelé učí špatně jsou lidé, kteří píší tak nesmyslné příspěvky (a neerudované), jako Ty. Co je to za nesmysl, že učitel si odučí 45 minut a má přestávku... On se musí přemístit do sborovny či kabinetu, "přehodit" si pomůcky, často mívá o dozor na chodbě (a běda, když se některému ze žáků něco stane - třeba na WC či v sousední třídě, kde nemůže současně být). Pak je trestně stíhán. Co užívání drog na WC ? Ten učitel si za celé dopoledne mnohdy nedojde ani na WC. Odpoledne bývají porady, mnohdy musí jednat s rodiči. Prosím Tě, nepředstavuj si tu práci ve školství tak naivně, je to směšné.
Věrko, jdi si tu kantořinu nejprve zkusit a pak hodnoť. Jinak Tvé příspěvky nemají váhu. Já jsem poznala práci jak ve školství tak i "tvrdý" režim v nadnárodních firmách. Přesto bych se už do školství nevrátila a raději makala denně 10-12 hodin u "Američanů" nebo "Japonců".
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 13:42:34)
Zajdo, musim s tebou i s Toosy souhlasit. Nechtela jsem to Verce psat tak tvrde, ale dle prizpevku, ktere zde hrde prezentuje, o te jeji maturite silne pochybuji :o(
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 15:22:36)
Přízpěvek se píše s "s", jinak by to bylo od zpívati. Takže mi ta škola byla alespoň k něčemu :).
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 15:44:00)
ano, alespon k tomu :o)
 Lucajda, Vojta a Petruška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(3.9.2003 9:32:59)
"Odpovídá za to statik, ale cihli tam neklade, že?"
A cihly jsou zase podle vzoru žena :) že?
Normálně bych to neřešila, protože o tom to tu není, ale nemám ráda tohle rejpání :).

Jinak k tématu bych toho mohla říci hodně jelikož jsem s učitelkou maminkou žila ve společné domácnosti 21 let. Bylo by to ale asi poněkud zaujaté, protože maminka byla dobrá učitelka, která odcházela do důchodu s téměř ponižující almužnou. A to učila dětičky číst, psát a počítat. Nad přípravami trávila tři čtyři hodiny denně a sešity zásadně opravovala doma. Vyráběla velkou spoustu pomůcek a knihy k výtvarné výchově a jiným předmětům kupovala za naše rodinné peníze, kterých jsme mnoho neměli (tatínek Ak. malíř). Také na sobě měla napsaný jeden kabinet se všemi pomůckami + tělocvičné nářadí a každoroční inventury bych nikomu nepřála. Podílela se na nich celá rodina. Jojo holt si ty prázdniny musela přece nějak zasloužit ;).
Mluvme o tom co známe...já znám učitele i takhle. Možná i proto moji rodiče nikdy nechodili pořvávat na učitele do školy - a o tom bych taky mohla vyprávět.

 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 13:42:52)
Zajdo, musim s tebou i s Toosy souhlasit. Nechtela jsem to Verce psat tak tvrde, ale dle prizpevku, ktere zde hrde prezentuje, o te jeji maturite silne pochybuji :o(
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 15:17:34)
Uvědumuji si, že zedník nestaví dům sám, chtěla jsem tím, jenom říct, že učitel není jediný člověk, který nese ve své práci za něco odpovědnost, a že i lidé, kteří nemají vysokoškolské vzdělání vykonávají práci potřebnou a mají v ní svoji odpovědnost a že učitelé sice nesou odpovědnost sice za to, aby se dětem nic nestalo, ale často si neuvědomují zodpovědnost za to, co z dětí vyroste - zda děti vyrovnané či vynervované.

Věci, na které reaguješ jsem bohužel nepsala všechny já, takže by bylo možná lepší se nejdříve naučit pozorně naslouchat (v tomto případě číst), co kdo říká a potom na to teprve reagovat.

 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 15:51:22)
Verko, lide se zakladnim vzdelanim, tedy ti, kteri delaji za min. mzdu a jsou radi , jez jsi zde srovnavala s vysokoskolaky, zodpovednost nenesou vubec za nic, protoze jim ji nikdy nikdo neda. V tom je prave ten vtip :o)
Uznej, ze ucitele jsou nejhur plaseni vysokoskolaci mezi vysokoskolakama.
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 16:04:28)
BTW.: moje "s" ti neuniklo, ale to, ze je cihla vzoru zena zrejme ano, takze moje pochyby budou nejspise opodstatnene.
Na rodine se zacinaji objevovat lide, kteri namisto argumentu, vystouravaji alespon gramatiku.
Jak ubohe... ze?
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(2.9.2003 8:01:35)
Milá, zlatá s nevěcnou argumentací jsi započala ty a namísto diskuze, což je naslouchání druhým ses rozhodla dělat s lidí blbce. Gramatiku jsem vytáhla jenom proto, že jsem doufala, že jsi natolik inteligentní, aby tě to nakoplo. Za opravu v gramatice děkuji a ponesu si z ni ponaučení do dalšího života.

Každodenně pracuji s lidmi se základním vzděláním i s lidmi vyučeným (samozřejmě i se středoškoláky a vysokoškoláky). Nechápu, proč by jim nikdo nesvěřil žádnou zodpovědnost. Mnoho z nich patří k velmi spolehlivým a pečlivým lidem a na jejich dobrou práci je odkázána ta moje. Zodpovídají si nejen za svoji práci, ale často i za zařízení se kterým pracují. Jistě, nedá se to srovnávat s prací chirurga, který, když udělá chybu, lze to jen těžko napravit. Míra jejich zodpovědnosti je zohledněna v jejich mzdách, a pokud dojde k chybě nesou si za to následky, stejně jako vysokoškolák. Chyby učitelů ve výchově se také těžko napravují, často si následky pochybení neseme celý život. Toto ve mzdách zohledněno není, protože v tom případě by si mnoho učitelů nemohlo domů donést ani korunu.
Učitelé mají ve svých mzdách zohledněnu psychicky náročnou práci, čas na přípravy i míru zodpovědnosti za děti. Proto si myslím, že jejich mzda je dostačující. Toť vše. Učitelskou mzdu nepovažuji za žádnou almužnu a myslím, že se s ní dá docela dobře žít.

Nemyslím si, že učitelé by byli nejhůře ohodnocení vysokoškoláci. Myslím, že jsou vysokoškoláci, kteří mají víc i ti kteří mají méně. Je asi pravdou, že špatní i dobří učitelé mají stejně, a to uznávám, v pořádku není.


Přeji ti do života více lásky a štěstí. Možná potom kolem nebudeš prskat nenávist a zlost. Nevím proč, ale mám pocit, že jsi učitelka. Jestli ne, omlouvám se a jsem ráda. Naše děti o nic nepřišli.

S přáním hezkého dne Věrka
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(3.9.2003 0:47:10)
Verko, ty jsi ale drsna holka :o)))

"Mila, zlata" mi naposledy rekla mama, kdyz jsem udelala hodne velikej pruser :o) tak mi to pripada takovy az moc duverny, vis?

Nejsem ucitelka a ani bych ji byt nechtela. Myslim, ze je to jedno z nejhorsich povolani (poslani, chcete-li) u nas a tim nenarazim jen na mzdu (almuznu), ze ktere se rozhodne neda vyzit slusne, jak tvrdis ty. Leda prezit :o)

Nedavno jsem se od sve mladsi sestry, ktera je na stejne ZS jako jsem byla kdysi ja, dovedela dost horkou prihodu o me byvale tridni ucitelce, velmi prisne, ale schopne cestinarce, ktera si umela vybudovat respekt i poradek a na kterou do dnes vzpominam v dobrem. Predstav si, ze chodi po sidlisti a na stara kolena vymeta popelnice :o(
Dost hrozny, nemyslis!?
Me to tedy sokovalo. To by se treba lekari asi nestalo.

Myslim, ze to je totiz taky odraz nasi spolecnosti. Jak si cenime kantoru, takove budou vysledky vyditelne predevsim na nasich detech. Pokud jsme schopni se v rade ohledech uz dnes srovnavat s Evropu, proc konecne nenastolit zmenu v nasem ubohem skolstvi? Neni zadnou novinkou, ze vzdelani v CR je jedno z nejslabsich v Evrope.
Mozna, ze to zdanlive nesouvisi, ale financni hodnoceni kantoru bude mit prirozenou reakci na jejich vyber. jinak receno, pokud maji mladi elan a chut delat tohle nelehke poslani a zaroven budou mit financni jistotu, mohou lecos zmenit i na tech, kteri maji do roztomych deticek hodne daleko. Logicky, mlada ucitelka, dokaze mladymu pubertakovi porozumet lepe nez ta stara a nerudna, ktera tam strasi od nepameti. Totiz trefovat se do stary baby je daleko jednodusi. Sama si to moc dobe pamatuju :o)
Mlady ucitelky jsme prirozene respektovali, protoze jim to palilo a sli s dobou a kdyz to na ni nekdo zkusil, tak ho proste dokazala patricne setrit a tim si nas ziskala. Jenze stara nez se vzpamatovala, tak uz byla cele tride pro srandu. Je to generacni rozdil.
Jenze, vetsina studujicich pajdu tuto skolu studuje jen kvuli diplomu. Uz dnes vedi ze prevzetim diplomu jejich ucitelovani konci. A proc by taky mezi tu "bandu teroristu" lezli? Za desitku mesicne? Emm... asi ne.

Jinak, nemyslim si, ze bych kdovijak prskala, jak pises. Jen jsem proste nemohla nekomentovat ty ctyri otazky o odpovednosti (zejmena toho zednika :o)), ktery zodpovida za spatne postaveny dum. Jak jsi psala v prvnich komentarich. A jako bonus tva soukroma oprava gramatiky... :o))

A jeste k te odpovednosti. Ja jsem tedy neslysela o nikohom se zakladnim vzdelanim, jako jsou treba kopaci o kterych byla rec, ze by jim byla sverena kdovijaka zopovednost. Tak mozna za poradnou diru v zemi.

Jinak diky za tve, jiste uprimne, prani. Doufam, ze me laska ani stesti neopusti :o)
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(3.9.2003 9:05:41)
Téměř všem se v této republice nežije zrovna nejlépe, téměř všichni mají pocit, že se svojí výplatou nemohou vyžít. Nemyslím si, že by na tom učitelé byli až tak zle, že by neměli "na chleba". Lidé v tomto státě žijí za mnohem méně peněž (i když pracují) a popelnice vybírat nemusí. Je mi líto paní učitelky, která se do této situace dostala, ale pouhou výší platu to nebude. To by musela vybírat popelnice polovina národa.

Sami učitelé říkají, že hodnocení ve školách je nespravedlivé a že nejméně mají často ti, kteří jsou nejlepší. Obávám se, že v tom jim ale tato stávka nepomůže. Sama jsem odešla z "lukrativního" místa ve státní správě již před několika lety. Přesto, že jsem měla dost, cítila jsem, že můj plat se neodráží mé schopnosti. Pracuji dnes za menší peníze než tenkrát, ale jsem spokojená. Dělám to co mě baví a mé práce si vedení váží. Samozřejmě, že bych chtěla víc, ale znám ekonomickou situaci naší firmy. A práce mám víc než dost. Každý den mám 2-3 hodiny přesčasů navíc, do práce chodím v sobotu a v neděli.


Nemyslím si, že staré učitelky jsou vždy ty nejhorší.A ty mladé také jednou zestárnou... Ale tak jsi to určitě nemyslela.

Lidé se základním vzděláním nejsou jenom lidé, kteří dělají kopáče. V tom si myslím, že tvůj názor je trochu naivní (nemyslím to jako urážku). A můj názor je čistě z mé každodenní praxe. Mám 32 podřízených, z nichž pouze 4 mají středoškolské vzdělání.

Chápu, že tvůj názor na výši platu učitelů může být rozdílný. Pro svůj názor uvádíš důvody, se kterými se já plně neztotožňuji. Jistě bychom si ale obě přáli, aby to ve školství vypadalo jinak. Já bych raději než přidat učitelům na mzdách, ty samé finanční prostředky věnovala, třeba na to, aby učitelů mohlo být více a měli méně žáků ve třídě. Potom by se jistě spousta učitelů necítila, tak přetíženě. Jejich přetíženost výše platu nesníží. Jak jsem psala v jiném příspěvku, možná že rozdílnost našich názorů pramení z toho, že jsme každý z jiného kraje. Jsem z Moravy a tady takových platů jako např. učitelé dosahují lidé, kteří už mají výrazné postavení a tudíž se mi zdá plat učitele po této stránce dostačující. Prostě si nemyslím, že ani dobří učitelé mají málo. Bohužel já se setkávám spíše s těmi špatnými a jako maminka jsem tak dlouho trpěla ve školce (5 dní po sobě nebyli učitelky dohlédnout aby 3-leté dítě mělo v -20 čepici a rukavice, ty zůstaly ve skříňce) a tak dlouho jsem snila o tom, že se bude mé dítě do školky těšit, až jsem je dala do soukromé. Rodiče dětí, kteří se opravdu svým dětem věnují, mají opravdu panickou hrůzu z toho, že jejich dítě jde do školy. A myslím, že to vyšší mzda nevyřeší. V soukromé školce platím cca o 300,-- Kč víc a přístup se nedá srovnat.
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(3.9.2003 9:55:36)
A to přání jsem opravdu myslela upřímně. :)
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(3.9.2003 23:12:04)
take delam 2-3 hodiny denne prescasy. Obcas i ten vikend, ale rozhodne bych to nedelala jen tak z lasky k firme. Pokud bych se svym platem nebyla spokojena odesla bych jinam. Mam tu moznost. Jenze ucitele asi moc ne :o(
Je videt ze mame kazda jine priority. Me jde predevsim o dobre zaplacenou praci, ktera je v mem oboru vsude stejna. Je mi jedno kdo mi sefuje. Na kolektivu taky trosku zalezi, ale neni to pro me tak podstatnde. Zjistuji, ze lide jsou vsude stejni. Skveli, dobri a na zabiti.
Z tveho posledniho prizpevku jsem konecne pochopila tvuj uhel pohledu. Moravaci to maji s penezma trosku jinak. Mate tam tak strasne levno!!!!! :o))
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(4.9.2003 8:17:02)
Ať napíšu, co napíšu, převedeš si to jízlivě. Můj poslední příspěvek měl být chápající, že snad tudy vede cesta k tomu, abychom našli nějakou společnou řeč. Ne stejný názor, ale společnou řeč. Vzdávám to!!! Tohle opravdu nezvládnu!!!!:):):)

Věrka

PS: Kromě bydlení se mně zdá v Praze poněkud levněji, ale to nemohu říct zodpovědně, protože jsem nikdy neporovnávala nějaké tabulky, které by se tomu věnovali. Ty ano?!:)
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(4.9.2003 8:27:19)
A k tomu, že když nejsi v práci spokojená, šla bys jinam. Myslím, že mám na naši oblast více než dobře ohodnocenou, odpovědnou a samostatnou práci. Do práce nechodím z lásky k firmě, ale především pro výplatu. Ze státní správy jsem odešla, protože jsem měla pocit marnosti, a to opravdu penězi nevynahradíš. Kromě státní správy, učitelování, vlastního podnikání, právničení, doktorování a ředitelování velké firmy bych lepší plat nehnala. Leda bych šla do Prahy či do Brna, ale to už je zase můj problém, že nejdu. Nestěžuji si, je mi tak dobře. Pro tvou informaci ředitel naší firmy, který řídí celou fabriku s 60 lidma má asi 15 000,-- hrubého a považuji ho za velmi schopného.
 Sylvie 


Výše platů v republice :oO 

(4.9.2003 13:07:00)

Fíha, Věrko, fakt? To omílání platů mě tak zaujalo, že jsem koukla do Účta, kolik berou naši zaměstnanci - letos si každý v průměru vydělal 14-25 tisíc čistého (tedy 18-34 tisíc hrubého) měsíčně, podle toho, jak kdo pracuje (nejčastější mzda je 18-20 čistého). A aby bylo jasno, mluvím o IZOLATÉRECH, tedy lidech, po kterých nechceme žádné extra vzdělání, základní škola a ochota pracovat pečlivě postačují :o) Pravda je, že naši zaměstnanci nejsou placeni v hodinovce, ale v úkole (proto ten desetitisícový rozdíl mezi nejlepším a nejhorším platem) a pravda je i to, že opravdu dřou. Navíc co se týká práce, bude září ještě dobré, ale od října jí už bude míň, takže zaměstnanci zvolní tempo a výdělky už nebudou tak velké. Na druhou stranu každoročně, když platy začínají být nižší, tak se najdou zaměstnanci, kteří se přijdou dohodnout na ukončení poměru, neb si našli další práci, která je pro ně lukrativnější... Nabídnout jim patnáct hrubého, tak můžeme vybírat leda tak mezi Ukrajinci, protože Češi za tuhle cenu fyzickou práci dělat nebudou, i to, co dostávaj teď, je jim málo... :o) JO, mluvím o Praze.

S.
 Sosan 
  • 

Re: Výše platů v republice :oO 

(4.9.2003 13:27:56)
To je to, čemu se divím. Tak proč ty učitelé nedají výpověď (nejlépe hromadně) a nejdou dělat ty izolatéry, když to tak sype? Při práci v soukromém sektoru je takový přístup zaměstnance běžný - každý prostě musí znát TRŽNÍ CENU SVÉ KVALIFIKACE a už od výběru školy, kterou bude studovat, přes celoživotní sebevzdělávání se podle toho orientovat.
 zuzava 
  • 

Re: Re: Výše platů v republice :oO 

(4.9.2003 13:38:28)
Sosane, ony ty kecy o učitelích a poslání mají něco do sebe, učitelé obvykle nedělají tu práci od osmi do dvou jak si lidi myslí, ale doslova tím žijou. Leží jim ty děti většinou dost na srdci, to není jak hodit na zem lopatu a vzít si jinde do ruky hrábě. Oni nechtějí život v luxusu, jde o to, že ty platy co mají prostě nejsou na normální slušný život. O celospolečenské prestiži nemluvě. Bohužel.
 Věra. 


Re: Re: Re: Výše platů v republice :oO 

(4.9.2003 13:51:24)
Píše se zde proč nedají hromadně výpověd´...
Ono se to v podstatě děje, mladí a schopní do školství již radějí nenastoupí, živitelé rodin z něj po čase odchází, u nás na vesnici na zš učí gymnazisti a unavené důchodkyně.
Říká se tomu hlasovat nohama, to samé udělal můj muž, když ze zdravotnictví kvůli zoufalému platu odešel a nyní nás velmi slušně živí jinde.
Ale není to univerzální recept, všichni nikdy neodejdou, navíc pak kvalita učitelů rychle klesá a odnese to celá společnost. Školství je zájem nás všech, opravdu.V.
 Daniela Lukášek 
  • 

Re: Re: Re: Re: Výše platů v republice :oO 

(4.9.2003 14:41:08)
Souhlasím. Na víc se domnívám, že úroveň státu se pozná také podle toho jak si ceníme právě takových povolání(které jsou především poslání než práce), bohužel platy učitelů a zdravotníků v ČR dokládají to, jakou váhu se tady klade na vzdělání a zdraví. Není to dobrá vizitka ani perspektiva do budoucnosti.
 zuzava 
  • 

Re: Výše platů v republice :oO 

(4.9.2003 13:28:26)
Někde jsem četla, že magická hranice příjmu je dvacet tisíc. Pod ní jdou lidé ještě za výdělkem, jak je ale mají, už zvažují i jiné věci, třeba jak je práce baví, kolektiv, atd. Pro učitele by mi dvacet tisíc nepřišlo tak moc, aspoň ve srovnání s izolatéry, co o nich psala Sylvie, ti se taky nadřou, ale už si člověk může zvolit životní styl, to základní, tedy bydlení a jídlo má zaplaceno a záleží už na něm, jestli touží po větším luxusu, i za cenu dělat jinou práci. U současných platů je ten problém, že to často ani na to základní nestačí, a pak to rozhodování je o něčem jiném.
 Věrka 
  • 

Re: Výše platů v republice :oO 

(5.9.2003 14:01:53)
Je vidět, že situace u Vás je asi opravdu dost odlišná, protože u nás se mzda dělníků pohybuje mezi minimální mzdou a 10 000,-- Kč čistého. V oborech, ve kterých je potřeba nedostatkových vyučených pracovníků max. 15 000,--, a to si myslím, že ve městech jako je Jeseník a Bruntál bude ještě výrazně hůř. Proto se mi mzda učitele u nás může zdát víc než dostačující. U Vás by tomu asi tak úplně nebylo. Neznám situaci v Praze, a ber to spíše jako dotaz, ale není v Praze zase např. větší množství soukromých škol ( u nás 1), kde mají ti schopní učitele možnost pracovat za vyšší mzdu? Já osobně raději připlatím v soukromé škole (a myslím, že nemám zrovna na rozhazování), kde za to můžu očekávat určitou kvalitu, než placení z daní, kde zase nevím co dostanu, a s případnými připomínkami je to složité. Nebo to není s těmi soukromými školami tak růžové?

 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(8.9.2003 18:57:01)
Verko, tys muj ton ale vubec nepochopila. Nemel byt vubec jizlivy. Jen jsem tim chtela rict, ze pro Prazaka je 15 000 fakt malo, ale pro cloveka z mensiho mesta je to treba dost. V tom je prave ten uhel pohledu. Me se zda ucitelsky plat maly, ale tobe treba az moc velky (soude podle toho kolik ma vas reditel).

Jo, a v Praze se opravdu nezije levne. Ja tu bydlim neco malo pres rok a kdyz jsme si s mym pritelem v lete vyjeli na tyden na Vravovskou prehradu na jizni Morave, tak jsem tomu cenovymu rozdilu nemohla uverit. Mela jsem pocit, ze jsem se vratila o 12 let zpatky :o)
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(9.9.2003 8:19:09)
Tak promiň, špatně jsem tě pochopila. Je pravda, že z pohledu pražských pracovních možností, má učitel asi opravdu pocit, že má nejméně na světě. Na druhou stranu nemůže se přidat jenom pražským učitelům za stejnou práci jako dělají učitelé v okreskách - v tomto ohledu mě vůbec nic moudrého nenapadá. Zase na druhou stranu (když tak mě oprav) si myslím, že pražští učitelé mají větší možnost pracovat v soukromých školách (tady je na celé město 1), kde jim snad - určitě nabídnout lepší finanční podmínky. K tomu levnu - nelevnu. Ono je to asi těžké posoudit. Určitě jsou v Praze větší finanční nároky na bydlení, dopravu a i odívání. Na zbytek bychom asi potřebovali vážně nějaké tabulky, protože to bude věc názoru. Nám se zdá zase levno v Praze (kromě historického centra) a přijde nám, že v supermarktech je díky většímu odbytu o něco levněji.
 Veronika 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(9.9.2003 9:31:04)
Lidi já jsem názoru, že pokud se má ve školství někde přidat, tak finance na lepší výuku a vybavení školy. Nikoho z těch stávkujících učitelů vůbec nenapadlo, že by mohli chtít i něco víc pro ty děti. Tím, že bude mít učitel 20.000 čistého, neznamená, že z našich dětí rázem budou inteligentnější bytosti a lépe připravené do dalšího života.

Myslím si, že to s tou svou špatnou životní úrovní opravdu přehánějí, hodně lidí musí dokázat vyžít s 10.000 čistého. Je to o situaci v naší zemi, ne ve školství. Opravdu schopní lidé nestávkují, ale jdou za svými cíli a taky jich dosáhnou. Je spousta soukromých škol, je možnost vlastního podnikání, každý člověk má možnost se v životě prosadit.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(9.9.2003 9:25:22)
Kobliho, žiju v Brně, ale do Prahy jezdím často na služební cesty, a vůbec se mi nezdá, že by tam bylo dráž. Občas dokonce naopak. Tedy aspoň jídlo jak v obchodech tak v hospodách. Jasně, nejde jít do nóbl restaurace na Václaváku, i když i poblíž centra vím o poměrně levných hospůdkách, ale takto bych to nezjednodušovala. Spíš je v Praze a velkých městech víc lákadel a možností jak peníze utratit, proto je to dražší. Mám příbuzné i v malých vesnicících a městečkách třeba na severní Moravě i v Čechách, a tam je to jídlo kolikrát i dražší než u nás, a protože je to jediný obchůdek, musí se tam nakupovat, nebo dojíždět jinam a zas platit za tu cestu.
To o drahosti v Praze je oblíbený mýtus stejně jako ten, že učitelé pracují míň hodin nebo že mají o dva platy víc. Možná to platí o bydlení, ale jinak je to podle mých zkušeností srovnatelné. Navíc si vzpomínám, že tu minule byli na služebce ve firmě pražáci a nadávali, jak je tu v Brně draho...A co je v Praze drahého na dopravě? Brněnská šalinkarta je sice o pár korun levnější, ale není to zas tak moc, a například jednorázový stejně drahý lístek v Brně platí jen 40 minut, ten pražský i hodinu a půl (v noci a o víkendech), jinak 60ˇmin...a ti co dojíždí z vesnice platí navíc kromě městské dopravy ještě ten courák k nim domů... takže si nevybereš, každý platí.
Myslím naopak, že právě ve velkých městech si můžeš víc vybírat, jestli budeš žít draze nebo levněji.
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(9.9.2003 19:23:21)
pocitejte se mnou jak se zije v Praze:

Bydleni (cca:5000):
Dejme tomu, ze je nekdo rodak z Prahy a ma moznost bydleni po babicce, nebo dostal byt v Praze uz za dob davno minulych a plati treba 4000-5000 kc za cely byt.
Ale pokud nema byt v Praze, nebo nemuze bydlet s rodici, pak za pronajatou garsonku zaplati regulerne 10000 kc.
Ja platim 5500 za pronajem pokoje!!! Jinak 1+1 se bezne pohybuji mezi 10000-12000/panelak/mesic. 1+2 = 15000kc atd.
Muj mily plati v Chomutove (sev. Cechy) 3000, za 1+1.

Doprava (400):
400kc/mesic/litacka
Taky to jde -pri trose stesti- udelat tak, jako to delam ja. Jsem zasadne black passenger :o) a tak to radeji jednou za pul roku dam revizorovi.
V Chomutove neplatim nic, vsude dojdu za 20 min. pesky, nebo jedu na kole, aniz bych cichala vypary v ucpanych ulicich.

stravovani (min. 6000):
tak treba nejlevnejsi hotovka s napojem te vyjde cca na 95 kc. U cinanu je to treba 75kc, ale cina se neda jist kazdy den :o( To je obed. Snidane je min. takovych 30 kc a za teplou veceri, kterou si doma uklohnis das cca 60-80 kc. Dejme tomu, ze za den utratis cca 200 kc ze jidlo, ktere si nekupujes v drahych restauracich, ale po fast foodech.
Je pravda, ze ucitele maji jidlo asi do jiste miry dotovane, ale take ne vsechno, jen obedy.
V Chomutove je to asi na stejno.
***************************************************
Tak, za bydleni, jidlo a dopravu, da svobodny clovek, zijici v Praze cca 11500.
A to jsem nepocitala hygienicke potreby, obleceni a obuv, moznosti sporeni nebo lesingu, zabavu, sport a konicky...
***************************************************
Tak treba ta zabava, konicky a hospudky:
Pivo: Kdyz zajdem na pivo do zahradky u divadla v Chomutove, dame za nej asi 15 kc, kdyz si ho dam v podobnem prostredi tady v Praze, dam za nej min. 25 kc.
Na Vaclavaku, kam samozrejme s ucitelskym platem nepolezu, 60kc.
Hodina aerobicu: v Praze min. 60kc, v Chomutove min.40 kc.
Vstup na zabavu, klubovy koncerty, vystavy nebo zoo stoji v Praze min.100-200 kc, v Chomutove min. 30-50kc.
Veskere kosmeticke, pravnice, uklidove sluzby, hlidani deti, atp.: min. 2x drazsi nez v malych mestech.
***************************************************
Jasne, clovek si muze koupit nejlevnejsi mrazeny jidlo v hypermarketu, nebo se vohaknout v sekaci a cely mesic sedet doma a nikam radeji nevyrazet aby usetril, ale koho by takovy zivot bavil? Kazdy si chceme uzit i svuj volny cas, ne? Kazdy mame nejake konicky a zajmy, tak proc by ucitele nemohli dostat par tisicovek navic, aby mohli zit jako lidi a ne jako socky?

Za pripadne chyby se omlouvam, uz mi to dneska nemysli :o)) jdu domu :o))
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(10.9.2003 9:34:01)
Ahoj Kobliho,

s tím bydlením a dopravou máš asi pravdu. Asi říkám, protože to nemám s čím posoudit a odpovídá to tak tomu co tak odhaduji. S čím ale souhlasit nemohu jsou výdaje na stravu a zábavu. Večeře za 200 Kč doma ukuchtěná se mi moc nezdá. Když kuře stojí 50,-/kg. Když si spočítám tvé výdaje na stravu a řeknu si že jsme doma 3, tak bych potřebovala plat ještě jednou tolik jenom na to. Strava - oběd, já tady v jídelně pořídím za 50,--, takže to by mohlo být dražší, tak o těch 50,-- Kč/1 den. Vzhledem k tomu, že ceny potravin jsou +- v obchodech stejné,tak je to 50,-- Kč na den tzn. 1100,-- měsíčně navíc (počítám pouze prac. dny), i kdyby 1500,--.

S kulturou a sportem to opět nedokážu posoudit,ale i u nás jsou pěkné hospůdky, kde je pivo za 30,-- i více, koncerty za 300,-- takže je to volba. Zato výprava do zologické zahrady pro nás znamená dopravu 70 km tam a zpět. Výlet do loutkového divadla to samé. Cesta na muzikál - cestu do Prahy. Cestu za kvalitním oblečením - 70 km, protože u nás jsou převážně sekáče a vietnamci. Že by se tu mohlo prodat kvalitní zboží už asi všichni obchodníci vzdali. Cesta do pořádné nemocnice .... Takže myslím, že tady se ta cena za vstupné minimálně srovnává.

Věrka





 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(11.9.2003 11:31:15)
o veceri za 200kc nebyla vubec rec. Psala jsem o snidani za 30+obed za 75-95kc+vecere za 60-80 kc= +-200kc/den
krat 30dnu v mesici= +- 6000.

A o vikendech se snad taky musime najist, ne?

Co se tyce sekacu, je to vec nazoru. Nemyslim si, ze by mel clovek byt spokojen , pokud je nucen se satit vyhradne ze sekace. Kazda si chceme obcas koupit nejaky modni vystrelek, nebo zajimave boty, plavky, pradelko... a to urcite v sekaci jen tak nenajdes.
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(12.9.2003 8:32:26)
Promiň, špatně jsem to pochopila. Přesto mi to přijde víc než dost, protože 6000,-- utratíme za rodinu za celý měsíc.

O sekáči jsem pro změnu nepsala zase já. A jsem v názorech na něj tak někde napůl. Člověk si musí kupovat i nové věci, ale když narazíš v sekáči na něco pěkného a vhodného .........
 Andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(10.9.2003 10:54:26)
Kobliho, já bych zrovna z učitelů sociály nedělala. Myslím, že s jejich platem musí umět vyjít větší polovina populace a prostě to musí zvládnout. Myslím, že mnozí by byli šťastní, kdyby jejich plat měli. Když si vezmeš jak "přežívají" maminky na mateřské, tam by se měla situace určitě změnit. Spousta lidí si nemůže dovolit rodinu, protože na ni zkrátka nemá.

Jinak co píšeš o sekáčích, nebrala bych to jako ponížení, je to celkem trend dnešní doby koupit si levně i značkové oblečení a využívají toho i mnohem lépe finančně zajištění lidé než třeba učitelé.
 Jarma 
  • 

Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 13:23:20)
Prodavačka nebo dělník přece mají možnost dát výpoveď a jít do jiné firmy, kde třeba plat dostanou vyšší, pokud si jej zaslouží. Prodavačka nebo dělník mohou být také hodnoceni podle toho, jak kvalitní výkon podávají. Učitel ve státní sféře, když přejde do jiné školy, moc si nepomůže, protože všude platí platové tabulky, které navíc vůbec nezohlední skutečné kvality učitele, ale pouze jeho délku praxe, což se mi zdá také zcestné. V tom vidím beznaděj učitelů a proto nemusí prodavačky ani dělníci stávkovat.
 Zajda99 


Re: Re: Re: K věci? 

(1.9.2003 13:27:57)
Ale schopný a inteligentní učitel (VŠ) by neměl mít problém se rekvalifikovat a odejít ze školství úplně. A ono to tak už asi dávno je. Vždyť kdo ve školství zůstal? Právě proto nejste s učiteli spokojení, protože Ti schopní převážně odešli nebo po promoci vůbec nenastoupili.
 Iva 
  • 

Re: Re: K věci? 

(3.9.2003 12:13:56)
Janě: to, co píšeš, je rovnostářství. Sice je každé povolání důležité, ale některé může dělat každý, na jiné je třeba speciálních schopností a taky znalostí. A někteří lidé si dali tu námahu s tím, aby ty znalosti získali.

Když jsem studovala na vysoké škole, moje bývalá spolužačka už od maturity pracovala. Vydělávala si peníze, zatímco já jsem je za studium utrácela (studium se neplatí, tedy myslím školné, ale bydlení v Praze, studijní materiály, jídlo mimo rodinu, doprava atd. - slušný balík). Přitom se studium vlastně taky dá považovat za práci - vyhledávání a zpracování informací, práce s texty atd. Ale žádný plat za to není...
Pak považuju za správné, že se mi tato námaha stane dobrou investicí, že za pár let doženu příjmy mé středoškolsky vzdělané spolužačky, tedy to, co ona už vydělala a já zatím byla v mínusu, a že si zajistím lepší život (samozřejmě když nebudu líná v tom vzdělávání pokračovat.)

Myslím, že tento rozdíl je jasný každému, copak se vám nestalo, že jste večery věnovali studiu a bývalí spolužáci si už každý večer dopřávali zábavy, aby si pak stěžovali na to, že mají malé platy?

U učitelů to tak bohužel nevychází, učitel tu středoškolačku nedožene nikdy,a to je špatně.
 Radim 
  • 

Re: Re: Re: K věci? 

(3.9.2003 12:21:06)
Neřekl bych, že studium se dá považovat za práci. Studuješ sama pro sebe, chtěla by jsi aby Ti někdo zaplatil za to, že získáváš vědomosti ?

Jinak nemyslím si, že tím , že člověk je vysokoškolák automaticky znamená nárok na vyšší plat. Znám mnoho středoškoláků schopnostmi na vyšší úrovni než některý vysokoškolák.A je to samozřejmě i naopak. Také nezapomeň, že v době co ty jsi studovala Tvá kamarádka středoškolačka studovala tím, že získávala praxi a znalosti v konkrétním oboru, nepřijde mi správné, aby jsi pak přišla ty a jen proto že máš vysokou školu bez praxe chtěla vyšší plat než ona.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: K věci? 

(3.9.2003 12:38:05)
Radime, studium JE práce. Úklid domácnosti JE práce. Výchova dětí JE práce. Jenže za tyhle práce ti nikdo nezaplatí, a taky s tím počítám, nepsala jsem , že jsem výplatu požadovala. Ale znám lidi, kteří mají studium bráno jako zaměstnání, prostě jim je dal nadřízený jako pracovní úkol. Takže nechodí do práce, chodí na kurz a berou normální výplatu. To jen pro ilustraci.
Co se týče práce středoškoláků, já jejich schopnosti nepodceňuju, jistě jsou i schopní a určitě je jich mnoho schopnějších, než někteří vysokoškoláci.. Je ale pravda, že základem mnoha zaměstnání je rutina. Takže tam jakoby vzdělání nikdo nepotřebuje, naučí se co dělá a práci může dělat. U vysokoškoláků se předpokládá vyšší kreativita, a často je skutečně poznat v jednání lidí, kdo studoval (kupodivu je často jedno jaký obor) a kdo ne. Minimálně tím, že absolvují školu, dají najevo svou schopnost splnit určité podmínky a vyhovět určitým nárokům. Ne všichni lidé, co by na to měli , mají u nás možnost studovat, a to jsou právě ti středoškoláci, co bych si je zařadila do kategorie vysokoškoláka, a tito si právě často vzdělání doplňují později, a taky znám případy kdy jim odpustili zaměstnavatelé, že školu nemají, protože jsou schopní. Ale o tomto nemluvím.Jen obhajuju svou teorii o tom, že je v pořádku, aby lidé, co věnovali čas a práci (tedy námahu) studiu, to poznali na výplatní pásce. A netvrdím k tomu, že stačí, že vystudovali, oni samozřejmě musí také odvádět kvalitní práci... a jsem u učitelů. Tady je drámo v tom, že nejen vystudovali, ale hodně z nich i odvádí kvalitní práci, ale plat tomu neodpovídá.

Tečka.

 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: K věci? 

(3.9.2003 13:56:54)
Promiň, ale já si myslela, že studujeme proto, abychom získali potřebné množství informací pro obor, ve kterém chci pracovat a samotným oceněním je, že mám větší šanci získat zajímavou práci než člověk, který se nevzdělával. Pokud člověk, který se nevzdělával, tak dlouho, dostane šanci (už to je první výhodou vzdělání) a prokáže, že dané místo zastává stejně (protože informace získal např. praxí, či bez školy studiem po nocích) nevidím důvod, aby neměl stejný plat. Pokud prokáže, že je lepší... Ruku na srdce kolik z toho, co nás ve škole učili si opravdu pamatujeme a využijeme? Takže to samostudium na dané téma může být pro zaměstnavatele větším přínosem. A co z vědomostma, které nejsme schopni vždy praktikovat v reálném světě?

I když chápu co jsi tím chtěla říct. Byla to svým způsobem investice, od které očekáváš, že se to bude
rentovat. Já to chápu spíše jako lepší startovací dráhu a podle toho v jakém oboru chci pracovat si vyberu i školu. Mnoho z nás si vybírá školu i podle její náročnosti, protože jistě mi dáte za pravdu, že jsou školy, kde studium je náročnější než na jiných školách.
 Olga Jeřábková 


Re: Platy, platy .... 

(1.9.2003 9:48:56)
Podle mě je ta stávka nedomyšlená. Když už chtějí stávkovat, tak proč ne všichni?Proč se nemohou domluvit všechny školy? A co je to za stávku jeden den? Kdyby stávkovali týden, tak by to bylo znát, ale jeden den je pro legraci! V tomto případě nesouhlasím se stávkou, myslím si,že z tohoto pohledu nic neřeší. Dětem jeden den volna navíc jistě nevadí, ani těm prvňáčkům. A dnes ještě proběhla rádiem zpráva, že dokonce některé školy i když stávkují, tak pro prvňáčky otevřou a taky budou otevřeny školní jídelny. To je opravdu k smíchu!
 likta 
  • 

nesouhlas 

(1.9.2003 8:45:22)
Nesouhlasím se stávkou učitelů na základní škole! Uznávám stávku profesorů středoškolských a vysokoškolských, ale učitelů ne! Jejich platy se jim nelíbí, ale spočítal si někdy někdo z nich, kolik hodin opravdu pracují? Já sama jsem dělala 4 roky mistrovou odborného výcviku. S těmi puberťáky jsem musela být opravdu celých 8,5 hodin a to včetně svačin a obědů. Nyní pozoruji kamarádku, která učí na základní škole, která jde se svou třídou do 5. ročníku. Není to žádná "rychlokvaška", ale opravdu vystudovala pedagogickou fakultu. Přípravy na výuku? V životě neviděla, že by nějaké dělala? Opravy písemek? Někdy.... Zvyšování kvalifikace? Ne.... Prostě si jde na osmou hodinu do práce, ve 13 hod končí (když má vyučování odpoledne, tak už je otrávená). Může mi někdo říct, jaký plat by měla u soukromníka, kdyby u něj pracovala na zkrácený úvazek? A kde by měla tolik volna?

Ano, z vlastní zkušenosti vím, že je to psychicky náročná práce, ale kdo ji dnes nemá? Navíc, když učitel udělá chybu ve výkladu, tak se nic neděje, prostě se opraví a jde se dál. Když by takovou chybu udělala např. zdravotní sestra, tak to může odnést lidské zdraví..... Prostě učitel na základní škole je bez odpovědnosti za svou práci. Když dítě neumí, tak se řekne, že je hloupé.......

A proč bych souhlasila se stávkou profesorů na vyšších školách? Protože tam je ta práce opravdu nedoceněná. K tomu, aby z těch "našich" dětiček něco bylo, musí být pořád o krok vepředu. Znamená to nejen odučit si to své, ale ve chvílích volna studovat a shánět si informace, protože jak víme, není větší slast pro puberťáka, než když profesora nachytá na švestkách :-)))))

Asi se mnou spousta lidí nebude souhlasit, ale .....
 Vanilka,30 


Likto, já s Tebou souhlasím... 

(1.9.2003 9:10:49)
...a musím přiznat, že popravdě mně opravdu překvapilo, jaká je tu převaha podporujících.

Ano, učitelé mají zodpovědnost za haldu drzých spratků, kteří, jak už tu některá z Vás přede mnou krásně napsala, znají dobře svá práva, ale méně už své povinnosti, kterým chybí úcta k učiteli...atd. Známe to všichni. Ale obávám se, že tohle je asi to jediné, co jim jsem schopna přiznat. Tuhle jsem četla hezký názor nějakého pána v MF Dnes, který počítal, kolik korun vlastně připadá na práci učitele jako takovou: učí 22 hod. týdně, hodina trvá 45 min. defacto tedy 17 hodin (srovnej s dítětem, které ve škole poctivě sedí 7 hodin a ještě se učí nejméně hodinu doma, to vše za plného nasazení) týdně. Pokud se dnes průměrný plat ZŠ učitele udává 15000 (ano, vím a uznávám, že je rozdíl průměrný vs. skutečný, nicméně dejme tomu), tak to vychází bajvočko nějakých skoro 250Kč za hodinu práce!!! To je málo? Další argument: učitel je VŠ vzdělaný...hm, to já jsem taky. A mám 54Kč hrubého, žádný 13. a už vůbec ne 14. plat.

Takže já nemůžu než s ironickým článkem Jirky fejetonisty souhlasit. Ve státní kase, zplundrované socialistickou vládou chybí miliardy a myslím si, že by se daly využít efektivněji (ne placením arbitráží, to ne!), než je dát učitelům.

Ale to je můj názor, nikomu ho nenutím.
 Jana 


Re: Likto, já s Tebou souhlasím... 

(1.9.2003 10:03:54)
Vanilko,
musim se smat :o)
Taky jsem VS vzdelana, taky neberu (nebrala jsem) zadny horentni plat. Ale narozdil od tebe vim, jak to ve skolach chodi ;o)
Vyucovaci hodina skutecne trva jenom 45 minut, ale taky jsou prestavky, kdy nejsi zbavena zodpovednosti za deti, taky existuje "dozor", ktery mas na chodbe, v jidelne, taky jsou pohotovosti a suplovane hodiny, taky se opravduji pisemky, chystaji pripravy a pomucky.... nebud naivka naivni, prace ucitele nezacina zvonenim a nekonci 45 minut po zacatku vyucovaci hodiny.
Tech 45 minut ve tride musis pracovat, nemuzes jit na kafe, odskocit si, nemuzes si zatelefonovat, vyridit mail (nezastirejme si, ze v jinych zamestnanich to casto jde bez ztraty kyticky).. pak mas 5-10 minut "volna" o prestavce (prejit z jedne tridy do druhe, mnohdy pres 3 patra, prichystat pomucky, odskocit si, napit se, vyridit vsechno ostatni) a pak zase jenom 45 minut prace. NO co to je? Pri takove brnkacce za tolik penez se divim, ze se pred skolami netvori fronty zajemcu :o))))

Kazde zamestnani ma sve klady a sve zapory. Ucitele na vsech stupnich skol maji velky vliv a odpovenost za nase deti - venuji se jim mnohdy vice hodin denne, nez rodice. A je i v nasem zajmu, aby tito lide byli spokojeni (t.j. krome jineho dobre placeni) a aby se nasim detem venovali co nejlepe.
J.
 Věrka 
  • 

Re: Re: Likto, já s Tebou souhlasím... 

(1.9.2003 10:29:52)
Bohužel si většina učitelů si svým vlivem na děti příliš hlavu nezatěžuje. A to co se děje ve třídách o přestávkách, by šlo dát jako podnět pro tvorbu hororu. A myslím, že většina lidí pracujících v soukromém sektoru, si v pracovní době toho příliš nevyřídí,nemá vybranou dovolenou, zato má neplacené přesčasy. Ideální to má v této republice opravdu málokdo.

 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Likto, já s Tebou souhlasím... 

(3.9.2003 12:23:10)
Věrko, a odkud víš, že si většina učitelů svým vlivem na děti nedělá hlavu? Vždy"t to prostředí neznáš, jak víš, s čím si učitelé hlavu dělají nebo nedělají?
Já jsem učila a většině učitelek děti a jejich další život leží v hlavě víc, než by až bylo zdrávo. Trochu rozpor může být v tom, jestli ty jako případný rodič vidíš to dobro ve stejné poloze jako učitelé. Prostě jestli mají stejný názor navýchovu, nebo ne. Ale bylo skutečně málo učitelek, co jim na dětech nezáleželo, většinou se staraly o dost víc, než často vlastní rodiče dětí.
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Likto, já s Tebou souhlasím... 

(3.9.2003 13:17:31)
Máš plnou pravdu, to prostředí neznám. Mám sice pár učitelek kamarádek - dobrých i špatných, ale to se za znalost prostředí považovat nedá.
Když začnu školkou: v bývalé školce jsem dávno vzdala idylickou představu učitelek, které s klidem a inteligencí vnášejí do dětských hlaviček moudrost dospělích. Vzdala jsem představu učitelek s dětmi si povídajících. A došla k názoru, hlavně, když na ně dohlídnou, aby byli celé a zdravé. Zdaleka nejsou klidné, ale více než hysterické. Na dítě, které si ve třech letech mělo samo nasadit plínku na spaní a udělalo to špatně a pročuralo postýlku, učitelka řvala, malá dostala na zadek a schytala jsem to i já - ječící přednáškou o tom, jak jsem špatná matka, když nevedu dceru k čistotě(nebyla jsem sama). Podotýkám, že nebyla jediná. Běžně, když jsem přišla do školky učitelka ve třídě nebyla a čekala jsem třebas i 20 min, než dorazila (tudíž žádné čurání a nebylo to jednou). Když jsem šla náhodně okolo školky, bylo - 20°C a půlka dětí neměla čepičku a rukavičky. Stěžovala jsem si. Stěžovala jsem si 4 dny po sobě, kdy už jsem kolem školky nešla jenom náhodou a pátý den to vzdala a dala dceru do soukromé mateřské školky. Podotýkám, že nešlo o žádný program otužování. Děti chodili přímo z pískoviště do jídelny a špinavýma ručičkama si každodenně dlábily bříška. Bydlím v domě se sestrou, která má dvě děti již ve škole. Problémový spolužák rozbil spolužačce ve vyučovací hodině hlavu, učitelka byla v sousedícím kabinetě, kde podle slov dětí pobývala během hodiny často. Klučina děti ohrožoval dlouhodobě a ve třídě se stalo vícero úrazů. Asi měl nějaký problém, který se měl řešit, ale také tam ta učitelka ve vyučovací hodinu měla být. Byli to prvňáčci. Sestra má dítka hyperaktivní. Učitelky nešetří poznámkami: Vykřikuje. Neposedí. Není soustředěná. Dítka dávkují černými puntíky a následně důtkami. V písemkách dostávají špatné známky za příšerné písmo. Děti vloni neměli půl roku tělocvik, protože p. učitelka je baculatější (což já taky) a tak dětem za trest dává namísto tělocviku matematiku. Podotýkám, že sestra i její manžel jsou VŠ a jejich děti, přes jistou hyperaktivitu (není to až tak katastrofální) jsou děti chytré a klidem ve většině situací zvladatelné. Obě psali a počítali než do školy šli. O nevěnování se ze strany rodičů (jak tu někdo jiný psal) se v našem případě také hovořit nedá. Jsme ten typ maminek, který prádlo nechá na potom a raději vyrazí z dítkem na výlet nebo si přečtou hezkou knížku.

Zážitky ze školy a školky, které jsem tu napsala, samozřejmě nejsou všechny, ale pokud o to budeš psát, můžu jich napsat celý román. Starší sestřina holčička je v 7. třídě (teď již na jiné škole), za celou dobu potkala jednu fajn učitelku, tu současnou (o tom píši již v jiném příspěvku) a má samé jedničky. Druhá je ve čtvrté taky má první fajn učitelku až tu současnou.

Zajímavým čtením je také diskuze, tady na rodince, věnovaná škole. Myslím, že by si ji měl přečíst každý, kdo si myslí, že učitelé žádají spravedlivě.

Přesto si nemyslím, že učitelky nemají náročné povolání. Ty dobré vůbec ne a ani ty špatné. Protože pracovat s dětmi je náročné, ať už špatně či dobře (možná je náročnější s nimi pracovat špatně) a jenom je uhlídat stojí za to. Jsou jistě děti, které jsou těžko zvladatelné, děti které by měli být jinde. Hlavně si myslím, že jich je ve třídě moc, ale to plat nevyřeší.

Nezlob se, ale opravdu těžko uvěřím, že fajn učitelů je většina. Mé zkušenosti jsou bohužel jiné, ale každopádně bych byla ráda, kdybys měla pravdu a těch, kterým na dětech záleží byla většina. Oni i učitelé se běžné baví, která na škole je větší "kráva" a o dětech jako o "smradech". Když si oni neváží svého povolání, jak si jich mohou vážit jiní.
 Šárka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Likto, já s Tebou souhlasím... 

(5.9.2003 11:35:33)
Proboha, co to bylo za školku a školu? Začínám si myslet, že všechny školy, se kterými mám zkušenosti já, jsou jakési bílé vrány. Jestli něco takového zažívá víc rodičů a dětí, pak se už nedivím, že jsou reakce na učitele (a nejen jejich platy) tak záporné. Já jsem zažila nejen jako žákyně a studentka, ale před pár lety i jako kolegyně různé učitele, ale na většinu z nich si rozhodně nemůžu stěžovat, co se týče přístupu k dětem. A protože jsem typ člověka, kterému se děti svěřují se vším včetně šikany nebo i výše zmíněného "ta xxx je ale kráva", určitě bych se něco takového dověděla, kdyby se to u nás dělo. Možná je to fakt otázka štěstí na učitele a školu.
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Likto, já s Tebou souhlasím... 

(5.9.2003 14:26:21)
Nevím, zda ty jsi měla to štěstí nebo já to neštěstí. Pravdou je, že já znám bohužel více těch nespokojených rodičů. Těžko ale odhadnout kolik z těch nespokojených rodičů je nespokojeno "oprávněně" (asi víš jak to myslím). Právě proto jsem uváděla příklady jen své a svojí sestry, protože tam znám celou situaci dobře. Škola i školka jsou v Šumperku.

Myslím, že právě nespokojenost s některými učiteli vedli k tomu, že se o mzdách učitelů diskutuje víc než o mzdách jiných stávkujících. Je to možná trochu nespravedlivé, ale když nejede vlak, tak nás to sice naštve, ale když potkáš takovou učitelku (a né jednu)........

V soukromé škole mají zřejmě také učitelky větší peníze, ale tam víš komu je dáváš a za co. Myslím, že tam to ale učitelky mají také výrazně těžší (nebo alespoň odhaduji), protože jak se někomu z rodičů něco nelíbí, hned se to řeší.
 Šárka 
  • 

Tak já tedy moc nesouhlasím... 

(1.9.2003 11:01:43)
Jsem zároveň matka i učitelka, učila jsem na ZŠ, SŠ i VŠ, takže mám "okouknuté" všechny strany barikády snad kromě zvláštních a speciálních škol. Předně chci zdůraznit, že stávka mě zrovna nenadchla, obzvlášť její načasování. Nečtu MF Dnes, takže mi ten světoborný článek unikl, jinak bych se fakt pobavila. Když někdo píše o tom, o čem nemá ani páru, vždycky mě to dostane.
Takže co se týče pracovní doby: učitelé na ZŠ sice mají úvazek 22 hodin, ale každý týden nějaké to suplování (při chřipkových epidemiích to může být i 15 hodin), placené 50 Kč, nikoliv 250. Dále to jsou povinné dozory na chodbách, v šatnách a jídelně, které dělají, pokud si dobře pamatuji, celkem asi 4 hodiny (opravdové, ne vyučovací) týdně, jak na které škole, tyto dozory jsou platebně zahrnuty v tom skvělém učitelském platu. Dále jsou to přesčasy. Samozřejmě jak na které škole, ale protože ministerstvo co do počtu učitelů šetří a navíc se do této sféry lidé zrovna nehrnou, může to být jev celkem obvyklý. Na škole, kde jsem učila, měla většina učitelů alespoň hodinu navíc, často z předmětu, na který nemají aprobaci (rozvrhy se dost těžko skládají).
Dále jsou to přípravy na výuku. Je fakt, že každý učitel jim věnuje jinak dlouhou dobu, ale neznám žádného, kdo se nepřipravuje vůbec (ta liktina kamarádka z předchozího příspěvku je opravdu vyjímka). Já osobně jsem ve škole málem bydlela, protože jsem učila matematiku a informatiku, takže do matematiky mě čekalo opravování písemek (každý týden alespoň jedny), příprava příkladů a matematických her (Komenský by ze mě měl radost :-), do informatiky mimo klasické přípravy jsem prováděla navíc údržbu počítačových učeben, za což jsem nedostala ani korunu, třebaže mi to zabíralo skoro tolik času co výuka. Taky je to ohromná legrace, když má člověk pracovat se stroji, které by ve firmě vyřadili už před 8 lety, každou chvíli některý stávkuje a navíc by do nich člověk teoreticky neměl vůbec zasahovat, i když volat každou chvíli opraváře si škola z finančních důvodů nemůže dovolit. Takže na koho to padne? (informatiku jsme učili 3, ale já jediná jsem na to měla "vzdělání", ostatní neměli informatiku v aprobaci, takže mi to všechno vděčně přenechali).
Co se týče výše platu, kolují po všech informačních zdrojích takové fámy, že by z toho člověk brečel. Je to možná tím, že ředitelé a jejich zástupci mají výrazně vyšší plat než řadoví učitelé, a proto i když jsou v menšině, hodně se to na "průměrném" platu projevuje. Plat se skládá z pevné částky a dále z osobního příplatku, který se liší podle toho, jak dlouho učitel pracuje ve školství, jakou má pozici (obvykle mají nejvíc ředitelé, a hádejte, kdo o výši osobního rozhoduje), jestli dělá pro školu něco navíc, kolik je možné na tyto účely z rozpočtu vyčlenit, atd., prostě normální průměrný učitel s opravdu průměrným platem má k těm svým 6 až 9 tisícům hrubého nanejvýš tisícovku, někde možná dvě (já, která jsem ve škole trávila celé dny včetně mnoha prázdninových dnů, zdarma opravovala a udržovala šéfův počítač atd., jsem dostala osobní příplatek až tehdy, když jsem začala mluvit o svém odchodu, a to 700,-- [fakt jsem žádnou nulu nezapomněla]).
A pracovní podmínky? Ty jsou opravdu různé. Nezapomeňte, že učitel musí být po celou svou pracovní dobu neustále ve střehu, jinak by se mu to mohlo dost šeredně vymstít (vím z vlastní zkušenosti). V hodinách bývá obvykle celkem ticho (kromě TV, VV, HV, ale taky hodin klasických předmětů, dnes už se nevyžaduje, aby bylo dítě celou dobu potichu), ale o přestávkách a dozorech by člověk o cirkulárce mohl tvrdit, že zase až tak hlasitá není (dítě totiž dokáže úspěšně rámusit i u jídla). Pokud člověk není dvoumetrová matróna s hlasem polnice a sluchem sviště, tak celkem nemá šanci ubránit se drobným "drzostem" ze strany dětí. Zažila jsem (naštěstí ne na vlastní kůži), že se dětičky rozhodly, že jednoho učitele vyštvou, a taky se jim to podařilo. Určitě jsem ještě na něco zapomněla, ale i tak to kolikrát jsou případy pro psychiatra.
Další diskutovaná věc jsou volné dny a vůbec "dovolování" učitelů. Když své zraky obrátíte k předchozímu odstavci, zjistíte, že duševní odpočinek si učitelé celkem zaslouží (mimochodem, hodně učitelů po příchodu z práce vyžaduje od své rodiny alespoň hodinu ticha, kolikrát si i ucpou uši vatou nebo sluchátky, ovšem bez hudby). Pro úplnost musím dodat, že poslední týden letních prázdnin už učitelé chodí do práce, takže přesně tolik volna jako žáci nemají. O skutečných prázdninách někteří učitelé odpočívají, ale jiní opět pracují (příprava techniky na vyučování, obzvlášť počítačů, údržba školních zahrad - to se týká učitelů, kteří učí pěstitelské práce, údržba a výroba potřeb pro výuku, dělání pořádku v poznámkách, atd.). Ale většinu prázdninových dnů učitelé opravdu odpočívají, a doufám že to některé dušičky trochu uklidní, za tuto dobu často nedostávají osobní příplatek. Nevýhodou je, že si dovolenou nemohou vybrat kdykoliv se jim zachce (obzvlášť květen, červen, září, říjen, kdy jsou levné letní zájezdy). A když už jsme došli k těm zájezdům. Třídní zájezdy, lyžáky apod. Už jste měli někdy na starosti bandu dětiček "utrženou z řetězu"? Takto strávený čas chápou děti jako svůj odpočinek, a tím pádem to pro dozorující a organizující učitele rozhodně odpočinek není, a to celodenně a kolikrát i celonočně. Vřele doporučuji využít někdy nabídky třídního své ratolesti a jet jako doprovod na výlet.
Teď učím na vysoké škole (takže nestávkuji), a musím říct, že ze základní školy jsem odešla s radostí a prakticky okamžitě se také zlepšil můj zdravotní stav. Mimochodem, jsem moc ráda, že jsem na ZŠ nemusela prožívat své těhotenství, asi bych z těch nervů potratila, nehledě na to, že při rozhánění občasných rvaček člověk taky může nějakou ránu chytnout (taky jsem zažila, navíc polovina deváťáků byla nejmíň o hlavu vyšší než já a měla o pěkných pár kilo víc).
Je to dost dlouhý článek, ale tak mě to vzalo, že jsem si prostě musela zaťukat do klávesnice. Omlouvám se.
Na závěr musím napsat, že obdivuji všechny učitelky a učitele, kteří na svém místě zůstali, dělají dobře svou práci a ještě si dokázali zachovat humor a zdravý rozum (fakt jsou i takoví).
 maceška 


Re: Tak já tedy moc nesouhlasím... 

(1.9.2003 13:46:09)
Šárko, moc dík. Můj manžel je učitel na ZŠ. Je mi smutno z celé této diskuze. Máme 4 děti, ale další děti neustále proudí naším domem, protože potřebují pomoct, vysvětlit, a pan učitel si vždycky čas udělá. Po příchodu domů zalízá do ložnice, přesně jak píšeš, protože prostě NEMŮŽE. Za hodinu vstane, uvaří si kotel kafe a do noci dělá přípravy a opravuje sešity, písemky. V každě třídě (teď měl deváťáky) je pár žáků, kteří mají potíže doma, a těm se snaží pomoct. Jezdí do krizového centra, aby jim mohl nabídnout pomocnou ruku, mluví s rodiči, atd.
Nikdy jsme nepatřili k těm, kteří naříkají nad nedostatkem peněz, protože prostě máme jinak seřazené priority. Že děti chodí oblékané ze sekáče, to mi vůbec nevadí. 13letá slečna si na parádu občas ušetří z kapesného, a jsou svátky, narozky, vánoce. U moře jsme byli letos poprvé, byl to úžasný zážitek, ale nebrečíme, že to není každý rok.
To ale neznamená, že bych souhlasila s tím, že učitelé mají dost peněz za to málo, co dělají.
 Šárka 
  • 

PLATOVÁ TABULKA UČITELŮ 

(1.9.2003 11:11:32)
praxe plat
v letech v Kč
1 8660
2 8960
4 9260
6 9580
9 9920
12 10260
15 10620
19 10990
23 11380
27 11790
do 32 12200
nad 32 12640

Toto je oficiální platová tabulka učitelů ZŠ (převzato z materiálů ministerstva školství).
Jedná se o HRUBÝ PLAT v korunách českých!!!
Než začnete kritizovat stávkující, přečtěte si to prosím důkladně!!!
 Šárka 
  • 

PLATOVÁ TABULKA UČITELŮ 

(1.9.2003 11:14:54)
praxe ------- plat
v letech ---- v Kč
1 ------------ 8660
2 ------------ 8960
4 ------------ 9260
6 ------------ 9580
9 ------------ 9920
12 ----------- 10260
15 ----------- 10620
19 ----------- 10990
23 ----------- 11380
27 ----------- 11790
do 32 -------- 12200
nad 32 ------- 12640

Toto je oficiální platová tabulka učitelů ZŠ (převzato z materiálů ministerstva školství).
Jedná se o HRUBÝ PLAT v korunách českých!!!
Než začnete kritizovat stávkující, přečtěte si to prosím důkladně!!!

Teď už to snad bude čitelnější :o))
 Lada(2skolaci) 
  • 

O platech popravdě!!! 

(1.9.2003 11:29:59)
Hrátky s čísly, že? Pokud vím, tak ve statních službách lze vylepšovat platy osobním ohodnocením, a to dost výrazně. Chce snad někdo tvrdit, že učitelé tuto platovou složku vůbec nemají?
L.
 Alena 
  • 

Re: O platech popravdě!!! 

(1.9.2003 11:34:54)
Já si to taky myslím. Když se řekne "A", mělo by se říkat i to "B". Jinak samozřejmě chápu učitele, že chtějí mít víc peněz. Kdopak by nechtěl, žejo. Doba je taková. Všechno je měřeno konzumisticky.
 Veronika(1predskolak) 
  • 

A kolik teda berou? 

(1.9.2003 11:44:05)
Nikde jsem se nedozvěděla, kolik naši učitelé opravdu berou. Je fakt, že tabulky základních platů jsou zavádějící. Ráda bych se dozvěděla pravdu. Dá se to někde přečíst?
 Tooshy 


Re: A kolik teda berou? 

(1.9.2003 12:05:00)
Milé dámy,
platová tabulka je smutná realita, o to smutnější, že ono osobní ohodnocení dělá v reálu pár stovek měsíčně. Na víc prostě školy nemají. Některé (mám ve svém okolí živoucí příklad) dokonce rozvazují se svými učiteli na prázdniny smlouvu, protože nemají na to, aby je tou dobou platily.

Cituji z www MPSV:
"Osobní příplatek lze přiznat zaměstnanci, který dosahuje velmi dobrých pracovních výsledků nebo kvalitně plní větší rozsah pracovních úkolů než ostatní zaměstnanci.
Osobní příplatek je nenároková platová složka. Přiznání této platové složky je závislé na výši prostředků na platy, která zbývá po uplatnění nárokových platových složek.
Přiznání, zvýšení a snížení se provádí platovým výměrem, případně změnou platového výměru, přičemž jeho výše se stanoví absolutní částkou za měsíc v Kč. Změnu jeho výše je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci písemně, nejpozději v den nabytí platnosti změny, a to s odůvodněním.
Osobní příplatek do výše 50 % platového tarifu v platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen (§ 7 odst. 1 nařízení vlády č. 251/1992 Sb., č. 253/1992 Sb. a č. 79/1994 Sb.). Tento osobní příplatek lze přiznat zaměstnancům zařazeným v 1. až 12. platové třídě, nelze jej přiznávat ihned při nástupu do pracovního poměru, ale až po určité době pracovní činnosti, kdy je možno zjistit pracovní výsledky, kvalitu a rozsah plnění pracovních úkolů."
 Tooshy 


Re: A kolik teda berou? Pro Veroniku 

(1.9.2003 12:11:53)
Platovou tabulku pedagogických pracovníků na požádání zašle ministerstvo školství, ale dozvíš se z ní totéž, co z Šárčina příspěvku. Osobní příplatek může být maximálně 50% platu uvedeného v tabulce (netuším však jestli před, nebo po zdanění), přičemž osobní příplatek nedostávají nově nastupující (to je logické, nikdo ještě netuší, jak budou pracovat :o)).
 Honza, dva školáci 
  • 

Re: A kolik teda berou? 

(1.9.2003 12:32:21)
Na otázku kolik vlastně berou se nedá jednoduše odpovědět, neboť i ve stejných typech škol je to různé. Pokud je mi dobře známo, tak příděl peněz na školu souvisí s počtem žáků. Učitelé musí dostat tabulkový plat + v červnu a prosinci navíc 50% (13. plat + 14.plat). Výše toho co je navíc a co může ředitel rozdělit k tarifům, proto určitě souvisí s počtem žáků ve škole , rozdělovaní
třídy kvůli jazykům se mu též moc "nevyplatí".
Škola s mladým kolektivem také na tom bude o něco lépe než škola s kolektivem učitelů před důchodem - stejné množství žáků díky daným tarifům odučí levněji.

Abych byl konkrétnější, moje žena je učitelka na 1.ZŠ,
má cca 10 let praxe a dostává osobní 800 Kč asi 250Kč za třídnictví. Osobní měla i vyšší, ale při posledním zvýšení platů (respektive tarifů) bylo sníženo, takže v podstatě k žádné zvýšení platu nedošlo. Mám poměrně dost známých ve škole, někteří mají osobní vyšší (do 3 tis. Kč), někteří nižší, znám i ty, kteří nemají žádné.
Myslím si, že správnější by bylo uvádět a porovnávat roční příjmy, protože pak se vyhneme sporům o 13 a 14 platy, odměny apod.

 Jana 
  • 

Re: Re: A kolik teda berou? 

(1.9.2003 12:44:36)
Najděte si statistiky na www.uiv.cz, chytráci. Průměrný plat učitelů na ZŠ za 1. pololetí 2003 je 17712 Kč. Mně to příjde až dost.
 Vanilka,30 


Re: Re: Re: A kolik teda berou? 

(1.9.2003 12:57:13)
No Jano, mně to sice taky přijde až dost (kdyby to byla pravda), ale tomu nevěřím!

On je rozdíl průměrný plat a ten skutečný na výplatní pásce.

 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: A kolik teda berou? 

(1.9.2003 13:53:58)
Jani, je to stejne jako u policie. Minuly rok se v mediich objevila zprava o prumernem policejnim platu cca 20 000 Kc (myslim) ale do pravdy to ma hodne daleko. Nehlede na to, ze to pocitali vcetne prescasu z povodni, ktere mimochodem leckteri ani nedostaly. Mam sestru (SS) u policie, a tak vim ze ona dela dost rizikovou praci za 13 000. Jeji pritel (VS) za 16 000. Neni to smesne? A to ani nemoho do stavky vstoupit.

Never statistikam uvedenym v mediich. Jsou to jenom rohliky na zaplacnuti nasich ust!
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: A kolik teda berou? 

(1.9.2003 13:02:01)
Myslím, že průměrný plat se nedá brát jako plat všech učitelů. Ona průměrná mzda v ČR je taky jiná, než má většina z nás na výplatní pásce.
 katu 
  • 

Re: Re: Re: A kolik teda berou? 

(1.9.2003 13:11:26)
no to osloveni chytraci na tebe sedi, vid. A kolik je prumerny plat CR taky vis ??
 Pingu 
  • 

Re: Re: Re: A kolik teda berou? 

(2.9.2003 19:02:31)
Ahojky mluvit o průměrném platu je z hlediska matematiky a statistiky holý nesmysl. Správný ukazatel středu je medián. To je takové číslo, kdy polovina ostatních čísel je vyšší a polovina nižší. takže když má 10 lidí plat třeba 10 000,- a k tomu tři jejich nadřízení třeba 30 000,- tak průměrný plat sice bude 14615,-, ale medián bude 10 000,- což mnohem lépe uhazuje hodnotu středu čili plat většiny normálních lidí. Jenže když budeme mluvit o průměrném platu tak ho cifry manažeů, ředitelů apod. zvýší a normální lidi budou vypadat že si stěžují a nemají na co. Tak to jen pro pořádek. Pěkný den všem přeje Pingu
 Kačka 
  • 

Re: Re: Re: Re: A kolik teda berou? 

(3.9.2003 9:43:40)
No, to taky není úplně pravda, že je to lepší ukazatel, protože medián bude pořád v tomto případě 10.000 i když ti tři místo 30.000 budou mít 300.000 Kč... takže to je taky trochu zavádějící
K.
 Honza, dva školáci 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A kolik teda berou? - pro Kačku 

(3.9.2003 16:53:02)
No ale asi je to pořád lepší ukazatel než průměrný plat, který v tomto případě činí už 76 923 Kč. To by
si ti desetisicoví opravdu neměli na co stěžovat, když mají tak krásný plat :-). Je tu krásně vidět jak několik málo velkých hodnot může s průměrem velmi zahýbat.
Skutečně si též myslím, že pro platy je medián
lepší charakteristika než průměr. Medián neříká nic jiného než toto: seřadíme všechny platy od nejmešího do největšího a vezmeme ten prostřední (a jestli je největší plat milion či miliarda je jedno - na rozdíl od průměru). Myslím, že představa řady lidí o průměrné mzdě je právě, že polovina osob má menší plat než průměr a druhá polovina větší, tj. představují si pod ní medián, který je ve skutečnosti nižší. Pokud vím, když se mluví o mzdách, tak je obvyklé, že 60 -70% všech mezd je pod průměrem.
 Kačka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A kolik teda berou? - pro Kačku 

(3.9.2003 19:35:19)
Já jsem nenapsala, že je to horší, já nevím, jen myslím, že i medián je zavádějící... záleží na rozložení hodnot, tedy použitelnost příklad od příkladu... myslím, že takhle by se dalo diskutovat i o dalších ukazatelích, statistiky :-)

Nic to nemění na tom, že učitelům fandím za lepší platy a s tím doufám, že při větší konkurenci o dobře placená místa přijde i kvalita...

Kačka

 LuckaP 


Re: Re: Re: A kolik teda berou? 

(16.9.2003 21:21:36)
Klidne Vam ukazi svuj platovy vymer. Mam uznano 11 let praxe, jsem zarazena do 9. platove tridy 11.300 Kc hrubeho. Nase skola je mala = chuda, osobni priplatek je 500 Kc, tedy necelych 12000.
Jsme skola cirkevni tudiz nemame narok na zadny dvanacty nebo trinacty plat.
Proc to delam?
Docela me to bavi a pak mam dve male deti. Pripravy a opravovani sesitu mohu delat s nimi nebo v noci. Stihnu je vyzvednout vcas ze skolky a nemusim se stresovat, kam je dam na prazdniny.
Nedavno jsem mela s kamaradkami diskusi o tom, jak vlastne ucim malo hodin.
Pro predstavu.
Ucim fyziku o prestavce stacim jen stezi vymenit pomucky. Jedu v kuse od 7:40 do
12:45, dnes jsem si o jedne prestavce pripravila na caj a az dalsi prestavku se mi ho podarilo zalit a dalsi jsem se konecne napila. Pak jsem do 14:45 pripravovala pomucky a resila dalsi veci souvisejici ze skolou. S detmi jsme odvezli skolni televizi do opravny (vlastnim autem), ted budu opravovat pisemky - odhaduji to na hodinu a delat nejake pripravy dalsi hodina.
Pokud jsem to secetla, jsem na nejakych 9-ti hodinach.
Ale ucila jsem prece jen 5 hodina, tak co vlastne cekam za plat, ze?
 Zuza 
  • 

Re: O platech popravdě!!! 

(1.9.2003 12:40:16)
Výše osobního ohodnocení závisí na možnostech školy. Já učila dva roky na střední škole a kromě prosince jsme z osobního nikdy neviděli ani korunu.
 Meta 
  • 

Nic se nezmění... 

(1.9.2003 11:27:08)
Upřímně řečeno, je mi jedno, zda učitelé stávkují. Já je i upřímně chápu. Jenže,obávám se, že kdyby měli stávkovat všichni vysokoškoláci, kteří v tomto státě nemají onen „průměrný“ plat, byla by to docela síla lidí a nejspíš slušný kolaps. Špatná situace ve školství není důsledkem nízkých platů. Celkově je cosi shnilého v celém systému. Co jen práce dá škole vybojovat sebemenší zlepšení! Kolik překážek se vynoří!Můžeme se divit, že většina mladých učitelských nadšenců to po pár zkušenostech vzdá, usměrněno „staršími“ kolegy? Když jsem slyšela, jak slabé jsou populační ročníky, pod které spadaly mé děti, říkala jsem si, to je dobře, alespoň jich bude málo ve třídě, učitelka se jim bude moci víc věnovat a ejhle? Opět jsou třídy s třicítkou dětí. Pár škol se zruší a nazve se to reformou. Takzvané „počítačové“ učebny mi moc připomínají „jazykové “ učebny z mých školních let, kdy mi marně vrtalo hlavou, proč sedíme v kukaních s mikrofony a sluchátky, když se nikdy (a to doslova) nepoužily. Což takhle „třídní“ počítač, kde by každé dítě mělo možnost napsat či dostat mailík, kde by si mohly aktuálně najít informaci k probíranému tématu? Počítač je prostě přístroj, třeba jako lednička, a každé dítě se ho naučí používat natošup, jen k němu musí mít přístup.
Jsem průměrná matka, mám dvě docela chytré děti(2. 5. třída), kterým se snažím, přes chození do práce, věnovat a přesto ve mně příchod nového školního roku vyvolal „celonoční běhavku“ spojenou s děsivými sny (v mezičasech).
Páni učitelé proč? Protože nikdy nevím, čím mě zase překvapíte a dostanete… škola je neplacený "vedlejšák" pro rodiče. Zase mi začne každodenní kolotoč kontrol, psaní úkolů, zase budu mít strach, že mé dítě dostane vynadáno, protože jsem přehlédla jeden sešit k podepsání, zapomněla dokoupit druhý trojúhelník na rýsování. Přestože se snažím děti vychovávat k samostatnosti a jsou schopné poradit si sami v mnoha situacích, nechat je napospas škole bez pomoci prostě nelze. ...Mimochodem, herbář jsme přes prázdniny udělali. Jupí…
 Marťa11 


Dnešní stávka 

(1.9.2003 11:37:56)
Já s dnešní stávkou souhlasím. Myslím, že jsou řeči o zkaženém 1. dni prvňáčků a jiných školáků ať už v TV, novinách apod. či zde v některých příspěvcích trochu přehnané... Budoucímu školákovi, když rodiče řeknou, že 1. den půjde do školy v úterý, tak to pro něj prostě bude jeho první školní den a je mu to myslím celkem fuk jestli je to pondělí nebo pátek, či 1. nebo 5. září... Rozhovory v TV se zklamanými dětmi působí dost křečovitě...

Souhlasím s dnešní stávkou, protože pokud by teď ustoupili, tak se prostě nic dít nebude, nic se pro ně opět nezmění, už takhle ustoupili mockrát, otázkou je zda nepřišli moc pozdě, peníze už si vybojovali Ti rychlejší (policie apod. ...) a jestli je z čeho přidat.

Jiná otázka je kvalita učitelů, myslím, že jako v každým jiným zaměstnání jsou kvalitnější a jsou horší, každý asi máme zkušenosti vlastní... někteří dělají pro svoji práci maximum, někteří (co si tak pamatuju z VŠ) učí třeba jen v pondělí, v úterý mají konzultaci a ve středu učí zase na jiné škole a čtvrtek a pátek jsou pravidelně na chalupě...

Jak rozdělit peníze spravedlivě? Jak motivovat k lepší práci? Jak udržet ty nejlepší ve školství? Jak omladit pracovní kolektiv? Jak dostat do škol i učitele muže?
Já nevím, myslím, že by to měli vymyslet Ti, co jsou za to placeni rozhodně lépe než Ti, o kterých se dnes mluví...ale bohužel u těch dobře placených se nemluví o jejich kvalitách a jejich zapálení do práce... No a obávám se, že kdo odpoví na tyto a další otázky paní Buzková nebude...

Marťa
 Petra, 3 kluci 
  • 

Re: Dnešní stávka 

(1.9.2003 15:07:31)
No paní Buzková to asi nebude, zvlášť když své dítě posílá na soukromé francouzské lyceum místo do "normální" školy. Je to samozřejmě její věc - ale o čemsi to svědčí ...
 Vanilka,30 


A jéje... 

(1.9.2003 15:29:03)
...já vím, že jsem tu dneska za "škodnou" co do všeho reje (asi se pomalu přestanu registrovat, abych se nedostala do škatule Protiv:-), ale zas musím nesouhlasit, tentokrát s Petrou.

Petro, nevím, jaké je Tvé povolání...tak si nějaké vymyslím-jsi třeba zdravotní sestra. A teď mi pověz: jsi víc sestra nebo maminka? Já myslím, že víc to druhé, viď. Nemocnice, ve které pracuješ, nemá zas až tak prima pověst, Tvé dítě onemocní a co? Necháš ho operovat z loajality v tom svém ústavu, nebo se mu budeš snažit zajistit to nej nej co je v Tvých možnostech?

Takže když tohle podobenství lípnu na paní Buzkovou-tak i ona je především matkou a to na plný a doživotní úvazek, zatímco ministryní bude max. čtyři roky. Takže dá-li z povinnosti nebo loajality nebo z trucu své dítě do státní školy, neprokáže tím kladnou službu naprosto nikomu, zato zvolí tu horší alternativu pro svou holčičku. Jediné co se tím, že své dítě nedala na "obyčejnou" základku ukázalo je to, že jsou některé(!) soukromé školy lepší a kvalitnější než státní. No a co? To už snad dávno nevíme my všichni? Myslím, že o tom nikdo nepochybuje.

Takže se rozhodla jen jako matka a mně na tom nepřijde nic divného. I když je pravda, že je v situaci, kdy je na ni hodně vidět a kdy je placená z našich daní...nojo, teď.
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Dnešní stávka 

(3.9.2003 23:41:17)
Svedci to jen o jednom, a nejen tva poznamka na adresu pi. Buzkove, a to, ze jsme stale ten narod zaprdencu, kteri umeji jen kritizovat a zavidet. Proc jim to sakra neprejete? Sami priznate, ze nejste spokojeni se svym platem, ze by to mohlo byt lepsi a ze jsou na tom chudaci zednici a prodavacky jeste hur... a co? Tak at jsou. Kdyz je nekdo nespokojeny, tak at se ozve. A hodne nahlas.
Ne?
 Ivana 
  • 

Učitelé 

(1.9.2003 13:13:38)
Jak si pročítám výše uvedené příspěvky, nedá mi to, abych neuvedla konkrétní případ situace učitele na střední škole.
Můj otec pracuje jako učitel na střední integrované škole. Má praxi 34 let. Učí odborné předměty jako jsou strojírenská technologie, mechanizace, technické kreslení apod. Jeho základní plat je 12 640,- Kč. K tomu 1000,- Kč osobní ohodnocení a 200,- třídnictví.

Za takovou odměnu bych jen sotva byla ochotna nalévat do mozků 15 - 19 kluků, kterých je třídě kolem 25 odborné znalosti, trávit odpoledne a víkendy přípravou na hodiny a opravováním písemek a ještě 2x za rok s nimi jela dobrovolně na školní výlet nebo brigádu.
 16.5Salám&Lajka14 


Pro i proti 

(1.9.2003 13:49:16)
Vzpomínám si na nedávno reprízovaný seriál "My všichni školou povinní", kde nějaká ředitelka totalitní školy vypočítávala na schůzi, co všechno dělají: sborový zpěv, síň tradic, pionýr, sběr kaštanů a žaludů... atd. atd.
Nevím, jak moc se změnily poměry na školách, ale troufám si tipnout, že síň tradic zůstala málokde, pionýrská organizace už také se školstvím zrovna moc nesouvisí, sběr papíru nebo léčivých rostlin se absolutně nevyplácí a na krádeže drahých kovů a jejich následný výkup se specializují jiné skupiny občanů. Učitelé tedy - dle mého soudu - opravdu dělají méně než kdysi. Logicky tedy mají i více volného času, mohou si přivydělávat, pokud něco umí, protože tržní společnost (pravda, u nás pořád ještě mafiánský kapitalismus) je o tom, jak PRODAT své schopnosti.
Ano, mají malé platy, ale zároveň také možnost a čas na přivýdělek. Stát je v ekonomické krizi, peníze nejsou a pokud už by někdo měl dostat přidáno, byli by to především lékaři.
Na druhé straně se jim vlastně ani tak moc nedivím, protože zvládat den co den stádo dnešních mládežníků za tak legrační platy je jistě ubíjející. Podle toho taky vypadá stav na školách, jak tu už někdo zmínil - učí jen důchodci, maminky na MD, lidé bez patřičného vzdělání + pár nadšenců s ideály. Časy dobráckých panů učitelů, o jakých psali obrozenci (např. Božena Němcová) jsou nenávratně v háji.
Sice mám na podobné starosti ještě dost času, ale občas si říkám, jak to budu řešit, až bude náš syn v předškolním věku. Když ho nechám jít na státní školu, nebudu mít moc velké záruky, že se tam opravdu něco naučí, že zde získá kladný vztah ke vzdělávání. Dám-li ho na školu soukromou, bude zase zřejmě konfrontován s dětmi snobů a zbohatlíků. Domácí výuka je taky nic moc řešení, protože se zase nenaučí vycházet s kolektivem. Tak fakt nevím. Ale že by se za těch pět let mohlo něco výrazně změnit, tomu nevěřím.
 Tooshy 


Re: Pro i proti 

(1.9.2003 14:08:12)
Milá Monty, všechno dobré, ale představ si, jak vypadá výuka kantorů, kteří "mají čas na ten přivýdělek": Ze školy běží do té "druhé práce", z níž se večer vracejí sedření jak dromedáři, padnou do postele, ráno vstanou, běží do školy, tam něco nesouvisle blekotají nebo zadají samostatnou práci a odpočívají, aby jim zbyly síly na tu "druhou štaci".
Chceme-li mít ve školách UČITELE a ne jen HLÍDAČE žáků, měli bychom jim dát tolik, aby nebyli nuceni plýtvat čas určený k přípravám vyučovacích hodin a dalšímu sebevzdělávání nějakými "přivýdělky".
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Pro i proti 

(1.9.2003 14:28:35)
Jenže na to teď stát zřejmě nemá... jedině bych uvítala, kdyby učitelé byli natolik dobře ohodnoceni, aby nemuseli flákat přípravu na výuku a nemuseli si ani nikde přivydělávat, jenže stát ty peníze nemá, rozházel je jinde, rozdal je podvodníkům a mafiánům, tak jak z toho ven?
Myslím, že jediné řešení by bylo volit v příštích volbách někoho, kdo by mohl být alespoň zárukou nějaké změny k lepšímu... ale v to nevěřím, lidé jsou nějak zvláštně sklerotičtí a pořád volí jedny a ty samé provařené grázly...:o(
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Pro i proti 

(1.9.2003 14:50:15)
Jo, jo…
Já potkala učitele, kteří si v létě načerno přivydělávali ve Skotsku sběrem jahod – aby přes rok vyšli.
Jinak prakticky ve všem, co tu bylo řečeno souhlasím s Tooshy…

 Petra, 3 kluci 
  • 

Re: Pro i proti 

(1.9.2003 14:58:23)
Ahoj Monty, většinou s Tvými příspěvky souhlasím, ale tentokrát ne. Můj bratr (ve školství 7 let, aprobace cizí jazyky, třídnictví, vede jazykový kabinet apod.) bere se vším všudy 9000 - 10000 hrubého- podle počtu "odsuplovaných" hodin. Má to "štěstí", že za ženu si vzal zdravotní setru - sice rehabilitační, pracující u soukromého lékaře, ale také s žádným oslňujícím výdělkem. Jeho žena podědila malý domeček po svém dědovi, v dost příšerném stavu, ale mají kde bydlet - no bydlet - spíš přežívat, protože na rekonstrukce jaksi nezbývají peníze. Když se pokusili požádat o překlenovací úvěr u stavební spořitelny, nebylo jim vyhověno, protože pohled na jejich výplatní pásky "rozesmál" úředníka za přepážkou. Ano, máš pravdu, učitel si opravdu může přivydělat (to ostatně většina z nás), ale kde na to vzít čas? Dost často totiž při návštěvách u nich vidím hory sešitů, příprav apod., o písemkách a jiných radůstkách ani nemluvě ... Takže bratr si opravdu přivydělává po nocích - překládá texty pro nějakou společnost. Ale myslím si, že to není pro vysokoškolsky vzdělaného člověka moc důstojné - ne že by to bylo pod úroveň, ale přece jen by asi měl být hodnocen tak, jak si zasluhuje a raději se pořádně vyspat. A u nich ve škole - má to štěstí, že u nich ve sboru zbyli ještě 3 chlapi - ještě předloni jich bylo 5 - ale dva odešli na mateřskou dovolenou, protože jejich žena vydělala víc... Bratr se svou ženou čekají miminko - už paní ředitelce oznámil, že doučí pouze tento školní rok, protože jinak by rodinu neuživil a půjde pryč - možná ke kopáčům, vždyť i oni berou přes 60 Kč na hodinu - kolipak to asi vychází na měsíc - a navíc - mají čistou hlavu, žádné starosti ...
 Sandra2 


nejedná se pouze o učitele.... 

(1.9.2003 15:37:31)
....ale také o učitelky z mateřských škol a vychovatelky z družin, internátů a dětských domovů. Převážně jsou placeny o dvě třídy níž než učitelé. Ty mají teprve směšné platy!!!Souhlasím aby se jim platy zvedly.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Pro i proti 

(1.9.2003 15:40:12)
Já ale neříkám, že je to správné. :o) Jen, že to asi jinak nejde, protože ty peníze nejsou. A stávka nic nevyřeší - kde nic není, ani smrt nebere. :o)
Taky bych mnohem raději viděla kvalitně ohodnocené kvalitní učitele než to, co se děje teď, ale nějak už přestávám být optimista. Když vidím ty ministry a poslance...:o(
 Jíťa 4+1 


Nejde jen o mzdy 

(1.9.2003 16:44:35)
My máme doma také prvňáka a druháka k tomu. Takže dnes jsme byli s prvňákem ve škole. Jeho paní učitelka tam sice nebyla a třídu si budou moci děti prohlédnout také až zítra, ale zahájení bylo ve školní jídelně podobné jako měl brácha loňský rok. Paní ředitelka prvňáčky přivítala a dostali i malé dárečky. Nevím jak se bude Vojta zítra tvářit v šatně, kam si pro něho a jeho spolužáky příjde paní učitelka, kterou ještě nikdy neviděl. Nevím jak to bude hodnotit po letech, až bude vzpomínat, že brácha měl ještě volno o on už šel do školy.
Co vím je, že se vedení školy, stejně jako obce hodně snažilo, abychom měli dvě třídy prvňáků (16 a 17 žáků) a ne jednu o 31 (prázdninové děti dostanou odklad). Je smutné že školy nedostanou peníze na plat pro dalšího učitele a že se musí ve třídě tísnit 30 dětí. Když o těchto věcech rozhodoval "okres" měl alespoň větší představu o tom, jak to ve které škole chodí. Pro "kraj" už nějaká základka na vesnici nic neznamená.
Ruku na srdce, kdo znás ale pracuje proto, že ho práce skutečně baví? Většině jde především o peníze. Nejsem učitelka, jsem máma, co si přeje pro své kluky učitele, kteří by neučili z nutnosti, učitele, kteří by nebyli staří a nervní důchodci, učitele, kteří si s dětmi rozumí a touží jim předat vzdělání jak nejlépe to dokáží.
 SMS 


Suma sumarum 

(1.9.2003 17:13:34)
1. Chytra Jano - sice viz, kde hledat statisktiky, ale zu jsi videla ucitele z masa a kosti, ktery by mel na vyplatni pasce cifru 17 000?
2. Vanilko - jsi asi fakt dokonala, kdyz zaroven prises prispevky na Rodinku a zaroven vyhledavas neco pro sefa. Ze by mi v anatomii mozku unikly nejake specialni funkce?
3. Je mi hodne smutno z toho, co si lide o ucitelich mysli - pracuji malo, skoro vubec, pripravy nic, pisemky opravuji pod stolem, pro deti nemaji zadne pochopeni, zkratka asocialove, kteri chteji jen pridat. Pak ma mit povolani "ucitel" nejakou vahu. Nejlepe to pak jeste rikat pred detmi.
4. Ucitele si mohou prividelavat po vecerech - casu maji dost. Proc? Chci byt ucitelem na 100% a vzdelavat se v oboru, venovat se detem i po skole, zkratka byt jako Pan ucitel od Nemcove a ne vecer chodit uklizet.
5. Ucitele mohou sve povolani zmenit aneb Kazdy je sveho stesti strujcem. A kdo bude ucit? Lide jako jeden nastesti uz byvaly kolega, ktery byfl ze skoly odvezen Policii, protoze uz v 9 hodin rano mel upito tolik, ze nemohl ani mluvit a jeste u toho osahaval divciny? Lepsi anglictinar za tenhle peniz nebyl.
6. Realita plat 9 - 10 tis. (vzdy kdyz vlada ohlasi zvyseni platu, zvysi se sice tarify, ale klesne osobni ohodnoceni, takze i presnekolikere zvyseni tarifu je vysledna castka jiz nekolik let stejna), bydleni v Praze 5 - 6 tisic. Kde hledat penize na knihy, divadlo, koncerty, kurzy atd., aby se ucitel mohl dal rozvijet?
7. Stavka stejne nic nevyresi, ale treba volby!!!!
 Sylvie 


Re: Suma sumarum 

(1.9.2003 18:51:38)
Tý vado, tady se to rozjelo :o)

Mimino:
ad 2. Asi ti nějaké funkce opravdu unikly, protože i já i já pracuji Vanilčiným stylem. Holt kdo se připojuje přes Telecom objeví v sobě netušené možnosti :o))) Abych předešla debatám: mým šéfem je můj manžel, moji práci za mne nikdo neudělá a zaplaceou ji mám stejně, ať ji dělám čtyři hodiny nebo deset a připojuji se z domova, ba dokonce ani účty za telefon do firemního účetnictví nedáváme a platíme z vlastní kapsy :o)

ad 4. Proč ne? V téhle diskuzi to zatím nepadlo, ale v tisku už jsem párkát slyšela od učitelů reakce, že by rádi byli placeni stejně, jako třeba doktoři, kteří oproti mají velký peníz a přitom jsou také placeni státem. Nevím, jak je to s penězi, ale vím jedno - kdyby ti doktoři nedělali po nocích, tak by taky měli podstatně míň...

ad 5. Opravdu nic nebrání učitelům práci změnit. Nehledě k té drobnosti, že už když šli na školu, tak MUSELI vědět, že si vybrali povolání, ve kterém se jim nebude dostávat peněz. Pokud to nevěděli, pak jsou silně slabomyslní a snad aby radši neučili... A kdo bude učit? Nikdo. Nebo nekvalifikovaní lidi špatně. Potom by stát byl nucen něco začít dělat, protože by se proti němu nepochyně zvedla vlna odporu z řad rodičů od školáků. Rodiče zatím situaci tak špatně nevnímají, tak se ta vlna odporu holt zvedla proti učitelům...

ad 6 Mám obavy, že učitelé nejsou jediní, kdo nemají peníze na osobní rozvoj - pokud tímto budou před veřeností argumetnovat, těžko budou pochopeni...

ad. 7 Souhlasím - jednodenní stávka opravdu nic nevyřeší. Ale dost pochybuju, že by něco vyřešily volby - jestli se nemýlím, veškeré velké politické strany se už u moci vystřídali, aniž by se situace nějak výrazně vyřešila :o) (Teda :o( ) A právě proto se stávkou nesouhlasím! Tak nějak mi to připomíná moji tříletou dceru, která se taky občas šprajcne, mrskne s sebou na zem a vříská a vříská. S tím výsledkem, že stejně nakonec je po mém. Jestli chtěj učitelé stávkovat, tak ať stávují měsíc, dva, tři... Nebo ještě lépe - ať si stojí za svým tak, aby dali hromadně výpověď.


Obecně nemám stávky ráda a nesouhlasím s nimi, stejně jako nesouhlasím např. s únosy, teroristickými útoky či jinými činy, kde si dvě strany spolu něco vyřizují přes nevinné lidi. A pro ujasnění - jsem zdravotní sestra, a i když ve zdravotnictví taky už nějaké ty stávkové pokusy byly, bylo proti mému přesvědčení se jich zúčastnit.

S.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: k nezvyklé funkci mozku 

(1.9.2003 19:08:23)
Je pravda, že ženskej mozek je poměrně dost schopnej dělat víc věcí najednou - třeba mejt nádobí a poslouchat rádio... ale číst dvě okna zároveň? No to byste možná taky dokázaly učit prvňáčky a zároveň přispívat na Rodinu do diskuse. Ale nevim, jestli byste si za to zasloužily vyšší plat :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: k nezvyklé funkci mozku 

(1.9.2003 19:15:13)
Proč ne? Třeba banka se mi vždycky načítá celou věčnost, než se stránka načte, tak si zatím stihnu řečíst nějaký ten příspěvek. Nebo naopak - než nadatluju příkaz, načte se mi několik stránek k dalšímu přečtení :o) To samé s vyhledáváním - než se mi načtou vybrané stránky, můžu si něco málo přečíst. Pravda, tímto způsobem i krátký příspěvěk dokážu psát třeba na třikrát... ale co na tom? Prostě nesnesu pomyšlení, že jenom tak naprázdno dřepím u počítače a zírám na načítající se stránky :o) Vlastně i když brouzdám po netu jenom tak pro svoji zábavu (je to fajn, že mi děcka spěj :o) ), vždycky mám otevřená tak tři okna, která souběžně sleduju :o)

S.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: k nezvyklé funkci mozku 

(1.9.2003 19:32:16)
Taky mám otevřeno víc oken, ale nečtu je zároveň, nýbrž postupně a nastřídačku. A kolikrát se mi stane, že se začtu a načtený okno, na který jsem původně čekala já, čeká na mě. Akorát, že já nejsem v práci. Ale je možný, že to máš jinak. Nicméně to, co se původně řešilo, bylo, že učitel jede v kuse - narozdíl od jiných zaměstnání. kde si člověk může průběžně zarelaxovat.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: k nezvyklé funkci mozku 

(1.9.2003 19:43:07)
Jano, jak píšu: tím že pracuju doma z rodinného telefonu pro manžela, tak v práci jsem i nejsem :o) A ani s tou relaxací nejsou učitelé výjimka - vem si takového lékaře ve sterilním uprostřed několikahodinové operace :o) Manžel-podnikatel uprostřed jednání se zákazníkem se taky nemůže sebrat a odejít a zatím na tom není tak dobře, aby si mohl dovolit v devět večer vypnout telefon a "vlezte mi na záda". Známá pracovala coby pokladní v supermarketu - když potřebovala na WC, musela to oznámit službě, která za ni poslala náhradníka. A na to WC si rozhodně nemohla dovolit chodit často. ONo každé povolání má něco. Ale jinak - já netvrdím, že učitelé mají odpovídající platy, jenom nesouhlasím s touhle "stávkou- nestávkou", výhrady viz níže.

S.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: k nezvyklé funkci mozku 

(1.9.2003 20:02:14)
Promiň. Samozřejmě jsem nemyslela, že jen učitelé nemohou, ale že učitelé patří mezi ty, kteří nemohou.
 Zajda99 


Re: Proč školy nemohou podnikat? 

(1.9.2003 19:16:31)
Mimino, právě když by Ti učitelé odešli a ve školách zůstali jen Ti nekvalitní (což už často bohužel je), je právě na rodičích, aby požadovali kvalitnější výuku. Po ředitelích, po "okresech", "krajích", ministerstvu, vládě. Vždyť rodiče, co by zástupci dětí, jsou zákazníky školy, daňoví poplatníci, takže oni mají požadovat kvalitu. Chápu, že stávka rodičů žáků je nesmysl. Ale to je má odpověď na Tvůj dotaz, kdo by pak učil... Už teď se mi nelíbí systém, kdy děti mají 4-5x týdně ve škole cizí jazyk, ale stejně se jej nenaučí a tak raději mnohdy chodí mimo školu do jazykových kurzů či na soukromé hodiny. Totéž platí s doučováním. Vážně nechápu, proč by nemohly školy podnikat. Vydělávat si pronájmy prostor, pořádat vzdělávací kurzy pro veřejnost. Za tržní ceny! Je spousta vzdělávacích agentur, které spolupracují s nadnárodními firmami, pro něž podnikají jazykové kurzy, rekvalifikační kurzy, výuku češtiny pro cizince, atd. Proč by nemohla toto dělat škola? Proč tělocvikáři nemohou vést třeba posilovnu, aerobic či cvičení pro těhotné - po malém doplnění si kvalifikace? Nebo volejbal pro chlapy ze sídliště. Proč dějepisář nemůže přednášet třeba důchodcům o regionálních dějinách (byť za tržní vstupné). Např. u nás ve městě nejsou skoro žádné kurzy pro nastávající maminky a cvičení také ne (prý nejsou prostory) - ale je zde zdravotnická škola, kde se připravují budoucí porodní asistentky...To to nejde v tělocvičně zdravotní školy? A to by to nezvládly učitelky, které mají studentky v porodnici na praxi? Jsem naivní? Asi ano :-(((
Proč si nemohu ve školní knihovně např. půjčovat učebnice, když je knihovny nevedou?
Jo, a nechápu, proč se na Pedagogických fakultách od prváku připravují studenti jen pro svou aprobaci (např. dějepis - čeština). Proč to není jako na medicíně, že by třeba první 2-3 roky musely zvládnout všechny předměty alespoň pro ZŠ. Aby mohly kvalifikovaně suplovat. Aby se nestalo, že by češtinář řekl: "Na Pythagorovu větu ze zeptejte matikáře, tomu já nerozumím...".
I dějepisář by měl znát fyziku a chemii, aby mohl dobře podat vývoj vědy a techniky, že?
I matikář by měl umět pravopis.
A fyzikář a chemikář by měli znát alespoň naši historii a kulturu.
Nechápu, proč se na fakultách učí předměty tak strašně do hloubky a odborně a neučí se, jak učit. Např. zkoušky z teorie lingvistiky, teorie literatury, ale praktická výuka - názorná - jak učit jazyk, pokulhává.
V matematice probíráte důkazy vět v matematické analýze, které středoškolák nepotřebuje. Ale matematické hříčky si musí kantor až v praxi vymýšlet sám. A tak bych mohla pokračovat.
 Marťa11 


Re: Re: Proč školy nemohou podnikat? 

(1.9.2003 19:57:18)
Jenže to je právě ten začarovaný kruh...
Na VŠ (studovala jsem MatFyz, ale ped. obor) se "jak učit" učí, jenže právě to Vás učí čověk, který tam je tak 50 let, máte praxi, máte třeba i hromadu nápadů a učitelka na SŠ, která Vás má na starosti, tam je těch let taky 50, tak Vás postupně usměrní, do její představy o tom jak učit... Že si máte stát za svým? Ano, ale bohužel tato zkostnatělá paní učitelka na Vás píše potom posudek, jestli jste praxi vyhověl a v mém posudku například byly asi tak 2 věty o tom, jak jsem učila, ale celý odstavec o tom, že jsem odmítla učit v plášti apod. (Důvod učení v plášti byl ten, že na škole bylo 90% chlapců a pokud budu učit v džínách a tričku, tak se nesoustředí na matematiku... pozn. nejsem tedy žádná modelka 100 - 60 - 90, abych je tak od té matematiky odváděla) no a podle posudku dostáváte či nedostáváte zápočet... Ale proč tam jsou Ti důchodci? Protože není konkurence mladých a schopných učitelů, kteří by je z těch míst vystrkali, protože 95% mých spolužáků po škole učit nejdou... taky jo, po zkušenosti s praxe a za ty prachy..., to se hrnou do školství jen Ti největší nadšenci nebo lidi, kterým je fuk co dělají a za kolik...
A taj je to pořád dokola
 Radka a Anicka 


Re: Nejde jen o mzdy 

(1.9.2003 17:28:29)
Nemyslim ze ucitele touzi jenom po penezich, luxusnich autech, vilach, drahych dovolenych. Tahle mince ma taky druhou stranu. Ve skolstvi je malo penez nejen na platy, ale i na vyuku - vysoke pocty deti ve tridach, mizerne materialni vybaveni, zastarale ucebni pomucky a pristroje, pocitace vetsinou od firem, ktere je stejne chtely vyhodit atd. atd. Nemyslite, ze i za toto ucitele stavkuji? Nejen za sve platy, ale i za nase deti.
 Sosan 


Re: Re: Re: Pro i proti 

(1.9.2003 17:25:08)
Osobně si myslím, že protest učitelů je správný způsob, jak ukázat, že dál už to nejde, že jsme na konečné. Diskutabilní je jeho forma. Pokud stávka k ničemu nepovede, bude nejspíš následovat hromadná výpověď učitelů a zavření státních škol, protože v nich nebude mít kdo učit (pokud se tedy nesnížíme k tomu, že bude učit banda povalečů užívajících si prázdnin a pracujících do výše svého platu + civilkáři a různé černé duše bez pedagogického vzdělání - a do takové školy dát vlastní dítě může jen blázen). Pokud stát prostě nemá na školy (jak píšeš) - neznamená to, že učitelé budou učit zadarmo, ale že prostě státní školy nebudou. Kdo nebude mít na soukromé, bude mít děti negramotné. Současný stav školství (stejně jako zdravotnictví) je důsledkem naprosto hanebného zanedbání resortu ze strany ministerstva.
Na rozdíl od tebe si ale myslím, že volby to nevyřeší, protože u nás neexistuje žádná politická strana, která by toto byla schopna vyřešit (ty snad takovou znáš?). Proto souhlasím s tím, že jedině tvrdý nátlak na vládu může něco zmoct. A osobně bych jako formu toho nátlaku viděl raději tu hromadnou výpověď než stávku. Ono to totiž vypadá tak, že ten nespokojený učitel, který stávkuje (a nedává výpověď) je tak neschopný, že by se jinde neuživil a proto volí stávku.
 zuzava 
  • 

Re: Re: Re: Pro i proti 

(5.9.2003 13:44:35)
Cha, cha, Monty, peníze že nejsou!!!! To myslíš vážně? To jako zmizely z povrchu zemského? Přečti si noviny nebo poslechni radio, neustále se začíná například s novými projekty, o kterých nikdo nic neví a po jejich skončení se už ani nedoví, ale peníze do nich tečou proudem...Jedná se o nejrůznější oblasti, občas si třeba někde otevřeme i v cizině Kulturní středisko, a jak i jedna výstava může být drahá...

Jednou jsem viděla na Slovensku keramický hrníček s nápisem:
Peniaze boli aj budú, ...ale nie sú... Dobré, ne?

Zkrátka, na něco se ty peníze vždycky dají dohromady a na něco nikdy, a to obvykle vždy na to samé ...zajímavé, ale tomu, že nejsou, prostě nevěřím, to by se nesmělo jinde tak rozhazovat.

Hospodaření státu je podobné jako u rodiny. Někam se přidá a jinde ubere. Mám sestřenici, a ta, i když na tom byli finančně vždycky bídně, chodila oblečená jak princezna. Vždycky, když zatoužila po novém hadříku, celý týden bez přestání brečela a brečela a pak už toho měla teta dost, něco, co dřív vypadalo naprosto nezrušitelně se v rozpočtu škrtlo, a na novou bundu bylo...Bratranec nikdy nebrečel, tak taky do svých tak dvaceti let neměl nikdy novou bundu, a to ani v roce, kdy jeho sestra měla nové bundy dvě...On si totiž nechal nakukat, že vymáhat něco když maminka nemá peníze není fér...Tak ohleduplně mlčel a chodil ve svetru. A pak, když si konečně stěžoval, proč pořád jen jí se kupuje, mu řekli: Ale tys přece neříkal, že to taky tak nutně potřebuješ....

Dokud učitelé nebudou pořádně vyvádět, nikdo jim nic nedá. V tomto státě se bohužel na slušnost a ohleduplnost akorát tak dojede.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pro i proti 

(5.9.2003 15:33:22)
No, ten tvůj příspěvek ale není chvála chování tvé sestřenice, ale spíš doklad o neschopnosti jejích rodičů. Sestřenice měla prostě dostat místo bundy na prdel. Tak to udělá dobrý rodič i dobrá vláda, když s ní bude někdo jednat ala tvoje sestřenice.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Re: Pro i proti 

(5.9.2003 19:40:20)
Dobrá vláda?
Socialista Voloďa který chce dát všem stejně i za cenu, že to bude všem stejně blbě.
 zuzava 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pro i proti 

(6.9.2003 7:30:14)
Sosane, to máš pradu, to není chvála, sestřenice na ....dostat měla, ale vidíš na tom, jak to prostě funguje. Je to zkrátka realita, a život nejde ve smyslu tak by to být MĚLO, ale takto to JE. Právě proto učitelé mají málo, protože podle logiky a slušného přístupu společnosti by MĚLI mít rozhodně víc.

A s tím, že kdo křičí, ten dostane, se setkáváme i jinde. Učitelé se doteď chovali kultivovaně (myslím v požadování platu) a slušně (viz bratranec - říkali jim, že je málo, tak na svoje požadavky moc netlačili). A výsledek? Kdo ocenil jejich slušnost?

Takže musí změnit taktiku, ta jejich prostě nefunguje.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Pro i proti 

(6.9.2003 17:20:07)
Zuzavo, ale to je pořád o tom, o čem jsem už mluvila - co jsme si zvolili, to máme. Současná vláda prostě dává peníze JINAM, nemluvě o tom, že jich s přihlédnutím k výši našeho zadlužení skutečně nemá nijak moc - a nehodlá to měnit. Jestli slibovali před volbami něco jiného, je věcí voliče, jak s tím naloží...:o)
 zuzava 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pro i proti 

(6.9.2003 18:59:27)
No, ale dělala by to jiná vláda jinak? Existujou vůbec takoví lidé, co by v politice mysleli i na jiné věci než na svoje koryto? Já žádného takového neznám, ti, co takoví původně byli se pak přeorientovali a nebo radši sami odešli...
 sally 


"jen si odučí svoje...." 

(1.9.2003 18:31:56)
... učila jsem tři roky, druhý stupeň základní školy... První tři týdny si moc nepamatuju - odučila jsem, dorazila domů (kolem čtvrté, bydlela jsem hned za rohem) a šla spát - a spala až do rána. Pak jsem si "zvykla". Zvykla jsem si na to, že dva dny v týdnu jsem měla "dozor v šatně" (tj. přijít ráno o půlhodiny dřív, nabrat si do náruče hromadu pomůcek, letět do šatny a až do zvonění mít dozor), dva dny v týdnu dozor na chodbě (ráno naberu ještě větší hromadu pomůcek - třeba na pět šest hodin) a za celý den se ani nenapiju, ani nedojdu na záchod) a jeden dozor na obědě (ten mi vadil asi nejmíň, to bylo poměrně rychlé).
Pětačtyřicetiminutová hodina - no, to nezní tak strašně že? Ale udržet se pětačtyřicet minut ve špičkové koncentraci - jestli chcete ve třídě klid, tak musíte být takové "one man show" - klid si nezajistíte poznámkama a křikem, ale tím, že děti zaujmete. Na každé dítě funguje něco jiného, na každou třídu funguje něco jiného - měla jsem třídu, která mě poslouchala jak večerníčka, a měla jsem třídu, kterou moje řeči "unavovaly" a musela jsem je do výkladu aktivně zapojovat a střídat aktivity. Musela jsem mít oči všude - aby měl učitel autoritu, musí být především spravedlivý. Musí vědět, že Maruška ruší a šoupe židlí proto, že jí Pepa tahá za copy (a sprdnout Pepu, nikoliv Marušku), musí vědět, že třída má další hodinu psát čtvrletku z matiky a že prostě tuhle hodinu budou už všichni nervózní a nesoustředěný, musí se vyrovnat s tím, že ve třídě jsou děti různého temperamentu a inteligence, a přizpůsobit hodinu tomu, aby i to nejslabší dítě si odneslo alespoň něco a to nejchytřejší se nenudilo.
A to všechno bez ohledu na to, že mě zrovna bolela hlava, že jsem přišla na nevěru svého přítele, že jsem měla hádku s ředitelkou (na téma proč moje třída nemá jednotnou úpravu sešitu a jak můžu dovolit, aby některé děti podtrhávaly nadpisy červeně, jiné zeleně a některé dokonce VŮBEC!!!), další hádku se zasloužilou kolegyní, která byla zodpovědná za pomůcky a odměřovala mi přísně které mapy (učila jsem zeměpis) si smím laskavě na svoje hodiny zapůjčit (nedej bóže když mi asi dvakrát půjčila velký glóbus)...
Musím říct, že si fakt nedokážu představit, jak bych si šla po takovém dni někam přivydělávat. Sice jsem učila "pár" hodin (protože jsem studovala, tak jsem měla úvazek jen 21 hodin), ale když jsem potom nastoupila do kanceláře, kde jsem si mohla kdykoliv odskočit na záchod, uvařit kafe, kdy jsem si mohla vybrat co budu dělat (hned po ránu, když jsem byla ospalejší, tak jsem dělala nějaké neinteligentní činnosti jako třeba třídění papírů, zakládání faktur), a teprve když jsem se dostatečně exhumovala, tak jsem začala obtelefonovávat klienty, kde mi nikdo neodměřoval pracovní pomůcky, tak jsem chodila domů mnohem méně unavená a "vyšťavená". Podobně s prázdninama - čím déle jsem učila, tím mi přišly kratší a já nastupovala zpátky unavenější.
Po třech letech ve školství se mi začalo rozpadat oblečení, které mi koupili ještě rodiče, když jsem byla na škole - a já zjistila nejen že nemám na ty "dovolené a mercedesy", ale že už se mi nechce chodit třetí zimu v čínských keckách a tlusté ponožce, že ta bunda, kterou mám od druháku na gymplu by zasloužila jít do důchodu - a že v té kanceláři mi zaplatí asi 4x - 5x tolik. Nehledě na to, že jsem zatoužila po takovém "přepychu", abych nemusela sdílet pokoj s mladší sestrou - prostě nastal čas, aby mi rodiče přestali sponzorovat mého koníčka (učení) a abych se postavila na vlastní nohy. Co na tom, že jsem měla zajímavou (s dětma je fakt spousta legrace a nikdy jsem s nima neměla problém) a vzrušující (učitel je psycholog, herec, vědec a chůva v jedné osobě) práci, když jsem se tím nedokázala uživit? A tím uživit myslím uživit (bydlení + potraviny + skromné oblečení) - nikoliv zbytné věci jako exotické dovolené, hadry z butyku a automobily?

Na druhou stranu si myslím, že "plošné" přidávání učitelům je na nic - ty prachy si stejně rozeberou zasloužilé důchodkyně, protože si je rozdělí podle odpracovaných let (pamatuju, jak jsem obrečela odměny - ta kolegyně se zamčeným kabinetem, kamarádka ředitelky, dostala tři tisíce a já sto padesát korun - a to jsem měla asi 2x víc dozorů než ona) a když se jim přidá, tak tím spíš se budou té práce držet jak klíště (a za třicet let na jedné škole jsou tyhle osoby "nevyhoditelné") a vaše děti bude nadále učit "souška", která pamatuje ještě Novotnýho (a učí - vědomky či nevědomky - podle JEHO pokynů). Z tohoto důvodu mi přijde stávka nesmyslná a zbytečná. Plošným přidáním se nezmění vůbec nic.
Možná by pomohl systém kreditů - škola na každé dítě dostane konkrétní příspěvěk, z kterého bude sama vyplácet své zaměstnance a hradit svůj provoz.
Co se pomůcek týče - myslím, že by mohli pomoc sami rodiče. Proč neuspořádat třeba bazar (dětské oblečení a vybavení), ples, jehož výtěžek by šel celý řekněme na nové počítače? Proč by rodiče nemohli zaplatit "vstupné" na divadelní představení nacvičené dětmi? Proč by škola nemohla poskytnou učitelům po vyučování své prostory - učitel by si mohl přivydělat třeba nějakým kroužkem. Určitě by rodičům vyhovovalo víc, že má dítě fotbal, flétnu, šachy, dramatický kroužek nebo angličtinu hned po škole a ve škole, než když se má někam vodit či vozit? Jenomže to by chtělo aktivního schopného ředitele i rodiče - lidi, kteří nebudou čekat s nataženou rukou, až jim "někdo" přisype do korýtka a "někdo" se postará o vzdělání dětí.
 Zajda99 


Re: "jen si odučí svoje...." 

(1.9.2003 19:43:14)
Sally, Ty jsi snad psala o mně...:-))
 Hanka, dcera 3 roky 
  • 

Re: Re: "jen si odučí svoje...." 

(1.9.2003 20:02:18)
Sally, líp bych to rozhodně nenapsala. Představte si mladou rodinu se dvěma dětmi, manžel domů přinese něco kolem 10 000 korun, manželka má 2 500 korun rodičovský příspěvek. Tady přece nejde o žádná drahá auta a dovolené u moře, tady jde o přežití! Vysokoškolsky vzdělaní lidé by podle mého názoru měli mít právo na důstojný život. Nechtěla bych mít na starost např. třídu puberťáků na 2. stupni, musí to být o nervy. Řeči o tom, že dobrou učitelku nedělá značkové tričko nebo mobilní telefon, mi připadají naprosto směšné. Já si dodnes pamatuju, jak moje mamka do půlnoci opravovala slohové práce, domácí úkoly nebo písemky a jak se ze školy vracela vynervovaná. H.
 Vanilka,30 


Pro Sylvii a Miminu 

(1.9.2003 20:08:23)
Sylvie, dík. Když jsem četla příspěvek Miminy, málem jsem se lekla, že jsem jediná "DOKONALÁ", které nedělá problém překlikávat mezi dvěma okny:-) Ještě že je nás víc.

Jo, já vím, že původně ta diskuze byla o tom, že já stíhám v pracovní době sedět na netu a učitel chudák ani ten počítač před sebou na stole nemá...to je fakt. Ale jestli mi neuteklo, tak Rodina žije ve dne, odpoledne, večer...vlastně pořád, a předpokládám, že všechny její přispěvatelky NEJSOU NA MD (a nesedí v netkavárnách), tudíž jsou, minimálně přes ten den TAKÉ V PRÁCI. Takže zas nejsem jediný darmožrout, který za peníze státu prosedí prac.dobu na síti.
 sally 


Re: Re: Re: "jen si odučí svoje...." 

(1.9.2003 20:25:22)
Hanko,
já si nemyslím, že "vysokoškolsky vzdělaný člověk" má na něco právo - ale KAŽDÝ by měl mít možnost za dobře odvedenou práci dostat přiměřeně (= dobře) zaplaceno. Takže nikoliv výplata podle tabulek a odpracovaných (v některých případech odsezených) let, ale podle toho, jak učí a co učí (češtinářka, která opravovala po nocích slohovky a diktáty měla určitě víc práce, než já s pár písemkama ze zeměpisu) - a taky aby měl možnost si tu výplatu vylepšit - viz. třeba vedení nějakého kroužku nebo kursu v rámci školy.
Nebo třeba vylepšit si aprobaci a dělat navíc speciální pedagogiku - tohle jsem zažila v britské škole - jedna učitelka měla na starosti děti s nějakým problémem. Jednou týdně, mezitím, co třída měla běžnou hodinu angličtiny, tak ona si vzala stranou dvě dyslektické děti a doháněla s nima individuálně co bylo potřeba. Ona tohle dělala na plný úvazek napříč všemi třídami, ale možná by to byla také určitá možnost, jak si přihodit jednu dvě hodiny týdně něčím zajímavým (učit třicet zbojníků a připravovat hodinu pro dvě děti je zatra rozdíl), užitečným (tyhle děti, když mají individuální péči, dokážou zázraky) - a dostat to zaplaceno.

Bohužel, mám pocit, že v ČR učitelé tuto možnost nemají - podle tabulek je zaplacený "každý stejně" - bez ohledu na to, jestli už desátý rok opisuje na tabuli příklady ze sešitu vzorně píšící žákyně, nebo jestli si připravuje hodiny opravdu podle situace. Jestli jeho žáci něco umí, nebo jestli jen mechanicky memorují, jestli má autoritu, nebo jestli neustále válčí s kázní....
 Věra. 


Přejme jim a bude přáno i našim dětem... 

(1.9.2003 20:46:23)
Ahoj, nejde tady jen o učitele, jde o budoucnost naší země. V zemích kde vsadili na vzdělání a zainvestovali do školství /Finsko, Irsko../ se jim to mnohonásobně vrátilo.
Nebud´me krátkozrakí, šetření ve školství zanedlouho odneseme všichni.
Samozřejmě je nutná reforma, asi i zavření několika škol, když se nyní rodí tak málo dětí.
Ale pokud nebudu učitelé alespoń normálně zaplacení, NIKDY NEBUDE NAŚE ŚKOLSTVÍ STÁT ZA NIC.
Podívejte se, kdo dnes učí: dúchodkyně, gymnazisti, lidé bez jazykových znalostí.
Ti schopní mladí tam nejdou a za stávajících podmínek nepůjdou nikdy.
Škoda pro nás pro všechny...ahoj V.
 Hanka, dcera 3 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: "jen si odučí svoje...." 

(1.9.2003 20:55:18)
Sally, mluvíš mi z duše, takové možnosti, o kterých píšeš, by jistě učitelé uvítali. Bohužel, když začínáš učit, nikoho nezajímá, jak učíš, prostě ti přísluší nejnižší plat a hotovo.Vůbec se nedivím, že každý, kdo vidí platovou tabulku, uteče dřív, než vůbec stihne nastoupit.
 Zuzava* 


Re: Re: "jen si odučí svoje...." 

(2.9.2003 17:17:05)
A nebo o mně? Tleskám! Aspoň pár lidí v diskusi ví, o čem vlastně mluví!
 Zuzava* 


Re: Pro i proti 

(2.9.2003 17:05:11)
Monty, učitelé možná MAJÍ čas na to si najít další zaměstnání, ale ti,co se tomu věnují, už na to určitě NEMAJÍ sílu, a navíc, je to vůbec normální? Chtít, aby si vysokoškolsky vzdělaný člověk na živobytí přivydělával druhým zaměstnáním? Vždyť to by měla být střední třída, a ne spodina společnosti!
Doufám, že to myslíš v žertu, a každopádně je vidět, že jsi tuhle práci nikdy nedělala.
A to, že někteří učitelé nejsou dost na úrovni, na mé názoru nic nezmění. Ono to s tím malým platem souvisí.
 Věrka 
  • 

Re: Re: Pro i proti 

(3.9.2003 9:13:08)
Ono to není normální pro nikoho, ale spousta lidí to dělat musí. Náš stát prostě na tom není zrovna nejlíp, protože to jak se tu hospodaří ......
 Olja 
  • 

Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 9:47:35)
Vážený pane,
ani jsem nečetla ostaní reakce na Váš výplod. Každopádně vím, že názory podobné Vašemu nejsou vzácností. Na úvod podotýkám, že nejsem učitelka, ani absolventka ped. fakulty, i když jsem na začátku své pracovní dráhy asi 2 roky učila na střední škole. Moje zkušenost: je to práce zajímavá, pestrá, "pořád se něco děje", ale neuvěřitelně vyčerpávající. Obzvláště pokud má učitel dosáhnout těch kvalit, které vy požadujete. A o mnoho tvrdší chlebíček mají učitelé na základních školách, kde průměrná úroveň zájmu o vzdělání je ještě daleko nižší než na škole střední. A navíc zde existuje jen velmi omezená možnost zbavit se žáků, kteří vyučování chronicky vážně narušují. Zejména na základkách, ale i na méně kvalitních školách středních se ve třídě scházejí žáci, z nichž mnozí mají nejen intelektové problémy, deficity některých schpností či dysporuchy, ale i problémy kázeňské. Mnozí rodiče mají potíže zvládnout jednu či dvě své ratolesti, ale z nějakých iracionálních důvodů se domnívají, že překročením prahu školy se z jejich nevychovance stává andílek, který svým učitelům dělá jen samou radost. Sejde-li se ve třídě více takových problémových jedinců, tak se jejich vliv nesčítá ale násobí, jsou schopni naprosto zničit jakékoliv pokusy učitele o kvalitní výuku a z práce učitelské se stává práce krotitelská. Skoro pravidlem je, že právě rodiče takovýchto žáků se školou ze zásady nespolupracují a spolu se svým potomkem na tu "blbou úču" (vybírám nejjemnější označení) svorně nadávají. A učitelký chlebíček je zase o něco tvrdší, neboť těžiště výchovy je v rodině, škola něco zmůže jen ve spolupráci s rodiči a pouze největší zoufalci, kteří už se svých dětí sami skoro bojí, přenášejí zodpovědnost na školu.
Za další - i v pomyslné ideální třídě plné samých beránků a zlatíček nespočívá vyučování ve 45 minutách monologu před tabulí. Zkuste si doma svému jistě nadanému potomkovi vysvětlit nějakou středně těžkou látku - třeba předpřítomný čas v angličtině, nebo procenta. Uvidíte, kolik času, námahy, důvtipu a trpělivosti Vás to bude stát. A ted si představte, ze totéž máte vysvětlit třiceti různým dětem, z nichž každé jinak rychle chápe, má jiný způsob myšlení, jinou schopnost se soustředit a mnohé z nich jsou i třeba vysloveně pomalé. Zodpovědný učitel, kterému opravdu záleží na tom, aby děti něco uměly, se pořádně zapotí.
Nenapadlo Vás někdy, jaká je třeba dřina, naučit děti, z nichž mnohé přijdou do první třídy jako tabula rasa, psát a počítat? Není to obrovský výkon a největší dar, že se člověk stane gramotným? Nezaslouží si to lepší ohodnocení než 9000 čistého?
A co učitelé na vyběrových školách, kde jsou nadprůměrně inteligentní žáci často s hladem po vzdělání? Víte jaký je to na učitele tlak? Ano, je to radost, učitel vidí výsledky, ale ty hodiny a hodiny příprav, opravdu náročných, aby uspokojil své žáky, ty nikdo nespočítá. V této souvislosti se hodí připomenout Váš báječný požadavek, že učitel by měl prahnout po celoživotním vzdělávání. Víte kolik takové vzdělávání stojí? Kupoval jste si někdy např. kvalitní jazykový kurz? Nezdá se Vám, že by učitel zeměpisu měl mít možnost navštívit některá z míst, o kterých učí, učitel dějepisu památky, učitel jazyka pravidelně pilovat své znalosti v zemi, jejíž jazyk učí? Nemohl by učitel biologie mít možnost koupit si např. vlastní kvalitní mikroskop a učitel tělocviku dobré lyžařské vybavení?
Učitelské povolání s sebou nese obrovskou míru stresu. Ze zkušenosti vím, že tomu uvěří jen ten, kdo pár hodin v životě odučil. A není těžké vyhořet. Nebo zemřít ve čtyřiceti na prasklý žaludeční vřed, jako jeden můj bývalý kolega, či být přímo z pracoviště odvážen se srdečním záchvatem, jako jedna má bývalá kolegyně. A mohu potvrdit, že nejvíce následky svého povolání trpí ti, kterým žáci, jejich osud a jejich problémy nejvíce leží na srdci. Kdybych v povolání učitelském vydržela, měla bych teď takových 10500 čistého. Nyní mám prakticky stejně, ale daleko klidnější život. Myslím, že učitelský plat by se měl v závislosti na typu školy, délce praxe a dalších faktorech, pohybovat v rozmezí 18 000 - 25 000 čistého minimálně. Je to dost laciné, chtít po učitelých , aby žili jen ze svých ideálů (a vyšlo by to i levně, co?)
Sama už bych učit asi nešla, ale ráda zaplatím vyšší daně na platy těch,co učit jdou. Jen když budu mít jistotu, že ty moje korunky nespolkne Temelín, dálnice přes Český ráj něbo nějaká pěkná arbitráž.
S pozdravem a přáním, abyste si příště vybral jiný terč Olja
 maceška 


Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 10:50:06)
Souhlasím s Oljou. Je mi velice líto, že se učitelů (jejich práce) zastávají jen ti, kdo sami jsou nebo byli učiteli, popř. jejich děti nebo partneři. Je tak málo empatie mezi diskutujícími? Vždyť je to nesmírně náročná práce - já bych ji dělat nechtěla.
 Vanda 
  • 

Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 10:59:25)
Maceško, je toho víc co bych ani já dělat nechtěla a právě proto dělám to co dělám. I já bych chtěla větší plat a neznamená to, že zítra to tady s kolegy "zapíchnu" a půjdu stávkovat. Mojí stávku by odnesla jen moje práce, kterou bych stejně musela dodělat jindy, u učitelů to bohužel odnesli děti.
 Petr 
  • 

Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 11:07:29)
Souhlsím s článkem. Je opravdu k zamyšlení a to i obsah příspěvků diskutujících.

Já bych označil každou stávku takto :
stávka = vydírání, prosazení svých požadavků, bez ohledu na ostatní

 Olja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 11:11:31)
Jenze tahle stávka je naprosto férová. Nevznikla z hodiny na hodinu. Kantori dlouho vyjednávali, upozorňovali, ze by mohli stavkovat, varovali, snazili se pouzivat i jine prostredky a stavku pouzili opravdu, tak ja se to ma: jako krajni prostredek. A navic jeste ohleduplne v dobe, kdy to nadela nejmene skody.
 Radim 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 11:16:57)
Ale asi každý víme, jak na tom náš stát finančně je. A pokud ustoupí jednomu začne to jako lavina těch dalších. Každý chce zvýšení platu, každý sám sebe hodnotí za víc, než dostává. Ale co s tím? Já osobně bych přidal raději v tom zdravotnictví, sestrám, odborným lékařům, Ti by měli mít plat rovnající se svým schopnostem. Sami se pak zamyslete nad ním, kolik znáte opravdu dobrých učitelů? A myslíte, že když teď májí učení "na háku " zlepší se to zvýšeným platem? Sám jsem názoru, že ty opravdu dobré učitele ta stávka ani nenapadla.
 Veronika 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 11:23:16)
Co všichni šílíte? Prohlídla jsem si platové tabulky učitelů a řekla bych , že je to průměrný plat v ČR. Pracuji ve státním podniku a jsem platově na úrovni učitele po dvou letech. K tomu mají navíc více volna než mají ostatní zaměstnanci, které mají také proplacené. Zaměstnání je to jistě složité, ale které není? V každém oboru jsou lidé schopní a neschopní a netroufám si odhadovat, které povolání je důležitější.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 12:50:40)
V jiných částech republiky to možná není tak křiklavé, ale v Praze je PRŮMĚRNÝ čistý příjem na domácnost cca 30 tis. Kč. I v Praze žijí učitelé...
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 13:07:06)
Tak to jsi možná trefila hřebíček na hlavičku. U nás je příjem na normální rodinu tak 12 000,--, když někdo vydělává kolem 10 000,-- už má "postavení". Potom se mi platy učitelů nemohou zdát nikterak "chudé".
 olja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(3.9.2003 9:18:47)
Média to podávají dost zkratkovitě a zkresleně. V titulcích se dočteme: "Učitelé stávkují za vyšší platy". Ve skutečnosti si ale učitelé spočítali, že při zavedení nových platových tabulek a zároveň zrušení poloviny 13. a poloviny 14. platu na tom budou v ročních příjmech někteří z nich i hůř. Zejména ti mladší. Ta stávka byla hlavně pro to, že s tzv. reformou veřejných financí se jim platy mohou spíše snížit, nejen stagnovat.
O.
 Olja 
  • 

Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 11:07:52)
No právě - lékaři, učitelé, mají dost vážné etické dilema. Lékaři ještě větší, vlastně u nich je toto dilema pouze hypotetické, oni prostě plnohodnotnou stávku zahájit nemohou, brání jim v tom Hypokratova přísaha. O o to je to horší, když někdo této situace využívá, sází na ni a snaží se na těchto skupinách zaměstnanců ušetřit, co to jde. Není pravda, že jako učitelé si berou jako rukojmí děti: jako rukojmí si je bere vláda a vydírá jimi učitelé: že to je netické, přestat učit, neotevřít školu ani prvňáčkům, atd. Každopádně osobně se stávkou 1. září taky nesouhlasím: připlouvám se za časově neomezenou stávku (tj.dokud se nezačně opravdu vážně vyjednávat) někdy uprostřed školního roku. Nebo co takhle zrovna v období přijímaček?
 Radim 
  • 

Re: Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 11:10:22)
Olja - typická Anna proletářka :)))

Jsem pekař a chci taky větší plat, zítra si asi nikdo z vás nekoupí chleba.............
 Olja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 11:15:44)
Ne - na rozdil od Vas a autora clanku jsem se pokusila o vecnou agrumentaci. Clanek je pouze emotivni, ve stylu, proc by mela nejaka uca vymenit otriskanou skodovku za neco lepsiho. Ja se aspon ptam, za to si maji kantori koupit celozivotni vzdelavani, ktere autor clanku pozaduje?
A pozor::::: retorika Anny Proletarky je : vsichni stejne, vsichni stejne hovno. Ja se promlouvam, aby nekteri meli vic, protoze si to podle meho soudu zaslouzi. Kdyby tu byl clanek o pekarich a jejich platech, tak ani nemuknu, protoze o tom nic nevim. Vy jste asi ucil, tak vite.
O.
 maceška 


Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 11:24:13)
Nevyjadřovala jsem se ke stávce, ale k článku - jeho obsahu. A k reakcím diskutujících. Postoj ke stávce považuji za mnohem obecnější rovinu, a je úplně jedno, kdo stávkuje a za co. Souhlasím s tím, že řešení musí být systémové, atd., ale to vy ani já nezařídíme.
 Jarma 
  • 

Re: Re: Re: Oj ,to jsem se lekla - takový primitivní člávek na Rodině?  

(2.9.2003 18:05:12)
Jak to odnesly děti? Že nemusely do školy? To se jim jistě líbilo. A, Vando, já tedy nevím, co děláš, ale pokud chceš vyšší plat, nemusíš hned stávkovat, můžeš se poohlídnout třeba u jiné firmy (pokud tedy nejsi zrovna učitelka a chceš jí zůstat) a můžeš poukázat na to, že Tvoje práce je hodnotná a že si zasloužíš víc, dobrá firma to jistě ocení.
 Šárka 
  • 

Jak se rodiče zajímají o školu 

(3.9.2003 11:01:10)
Plně souhlasím. Mimochodem, s rodiči je to tak: když jsem ještě v době svého učitelování přebrala jednu třídu po učitelce, která se duševně zhroutila, na třídní schůzce jsem chtěla mluvit s rodiči žáka, který mi několik dnů před tím vyhrožoval, že si na mě jeho starší brácha někde "počká". Zeptala jsem se: je tu pan ... nebo paní ...? Dočkala jsem se pouze shovívavých úsměvů ostatních rodičů (byla jich plná třída) a slov: Oni na třídní schůzky nikdy nechodí, i když se po nich vždycky třídní ptá!
Podle vlastních zkušeností musím říct, že právě ti rodiče (většina, ale vyjímky existují), kteří by se školou měli nejvíc spolupracovat na výchově svých dětí (tím myslím děti "živější", nemám ráda to slovo, ale jiné mě nenapadá - problémovější), o školu nezavadí ani pohledem, natož nohou, a bohužel je to tak i doma, jak vím z pohovorů s těmito dětmi. To byste nevěřili, co se člověk doví, když je s dítětem o samotě, někdy si dítě i popláče, třebaže před jinými by slzu neuronilo. Zažila jsem děti zfetované, které své drogy ukradly rodičům, děti s cigaretou v ruce tvrdící, že kouření není škodlivé, protože jim to říkala maminka, opilé, atd. Jak mají učitelé ovlivňovat život dětí k lepšímu, když jim to kazí ti, kteří zákonitě musí být pro dítě větší autoritou? Hodně dobrých učitelů odchází ze školství nejen kvůli platům, ale taky pro tento pocit beznaděje, školství je prostě v katastrofálním stavu vinou nejen ministerstva (i když na tom má lví podíl), ale celé společnosti.
 zuzana 
  • 

lacny clanok na vaznu temu 

(2.9.2003 11:08:04)
Na jednostranne orientovane clanky pana Karbana som zo stranok rodiny uz zvyknuta. Ono to vlastne ani nevyzera, ze by autor bol az tak jednostranny, ako ze sa skor za kazdu cenu snazi byt vtipnym a tomu podriaduje v clanku vsetko. Neviem, pripada mi to ako clanok odmietnuty v inych periodikach a akceptovany Rodinou len na zaklade toho, ze autor je stalym prispievatelom...
 Bára 
  • 

Jak se to vezme...! 

(2.9.2003 18:17:40)
Mne se zda, ze autor, alespon podle predeslych fejetonu, rad provokuje. A podle nekterych prispevku je jasne, ze se mu zadarilo. Na skolstvi mam svuj nazor, problem je v tom, ze v nem pusobi lide, kteri nas pred rokem 1989 ucili hrozny veci a pak je tam "mlada" pedagicka generace svazaku z 80. let. Copak si nepamatujete, jak bylo problematicky studovat za komunismu pedaky? Kdo se tam dostal, kdo vystudoval, kdo ziskal titul doktor pedag, ved. nebo jak se tomu rikalo... Treba moje segra se tehdy 3x neuspesne hlasila na Pedak a nevzali ji, protoze nasi nebyli v KSC.
Alespon ted vim, kdo vlastne pozaduje penize a kdo by chtel spolecenske uznani. Za 30 let mozna. Proste mame skluz, leta totality se nedaji preskocit.
Barca
 Lenka 
  • 

Proč tolik ironie? 

(2.9.2003 11:13:11)
Celý článek vyznívá jako nesympatie s přehnanými požadavky učitelů, i když je tu a tam napsáno, že s nimi autor sympatizuje. Nejsem učitelka, mám pouze pedagogickou fakultu vystudovanou a užila jsem si pouze povinnou praxi. Když pominu dopad stávky na křehké dušičky prvňáčků a jiných těšících se dětí, kterých je mi opravdu líto, vidím stávku učitelů jako opodstatněnou. Jde o celkovou prestiž učitelů, kteří jak je v článku uvedeno neprahnou po značkovém oblečení, exotické dovolené či drahých autech, ale po normálním důstojném životě a společenské uznání, které díky nízkému platu nemají. A poslední připomínka k poslednímu odstavci. Je samozřejmé, že učitel xy, který dostane zítra přidáno - i kdyby jednou tolik - nebude od zítřka učit o 100% kvalitněji. To jistě ne, vyšší platy do školství přitáhne i jiné dostudované pedagogy (a to i muže), kteří mohou být mnohem kvalitnější, a kteří neučí právě díky nízkým platům.
 lenka 
  • 

společnost učitele vydírá 

(2.9.2003 12:03:49)
moje dítě se ještě nenarodilo, ale chci, aby ho jednou učili dobře placení učitelé a učitelky. nechápu, proč stávka vzbuzuje tolik emocí. připadá mi chvílemi až směšné, jakým způsobem společnost vlastně ty lidi vydírá. jakoby to, že stávkuje učitel bylo něco nemorálního. proč? mají na to právo. konec srpna se nesl ve znamení takřka bych řekla mediální masáže - televizní noviny byly plné záběrů dětí, které se hrozně těšily do školy a litovaly, že tam nemohou jít :-))) rozhořčené maminky psaly do novin, že nedokáží svému prvňáčkovi vysvětlit, proč nemůže do školy :-))) padaly výzvy, ať stávkující školy zajistí aspoň hlídání dětí... proboha proč? to všechno kvůli vpodstatě symbolické stávce. pokud si já pamatuji, tak prvního září stráví dítě ve škole maximálně hodinu. vyvádí takhle někdo, když stávkují železničáři? to si nikdo nedovolí, protože stávka železničářů znamená ekonomické ztráty. z tohoto pohledu je stávka učitelů úplně neškodná a společnost tuto skupinu nepřiměřeně vydírá. vlastně tím dává najevo, že toto povolání skutečně nemá žádnou prestiž. podle mého názoru měli učitelé stávkovat už dávno a to pořádně. tak, aby si vynutili skutečnou reakci, tak, aby se jejich stávka skutečně dotkla společnosti a způsobila skutečnou škodu. kdyby neučili třeba měsíc, přidáno by dostali. takhle to totiž funguje. navíc si myslím, že jádrem pudla je necitlivý přístup politiků. co si mají učitelé myslet, když dostanou přidáno policisté? logicky z toho vyplývá, že nejsou tak důležití. chyba je podle mě v tom, že žádná z dosud vládnoucích garnitur nedala dostatečně najevo, že jsou pro ni důležité profese, které vytvářejí hodnoty, které abych tak řekla nejsou na první pohled vidět. nevím, jestli to formuluju srozumitelně, ale mám na mysli, že tady programově všechny vlády ignorují právě vzdělaní, vědu, kulturu... chci vidět, jak s tímhle přístupem bude tahle země vypadat třeba za padesát let.
 Denisa 
  • 

Re: společnost učitele vydírá 

(2.9.2003 12:30:18)
Lenko máš pravdu, proběhlo již hodně škrtů a balíčků a učitelé byli vždy první na ráně, oni stávkovát "nemůžou", hlídají nám naše děti.. a podobné nesmysly.
Jako společnost na to doplatíme, když nebudeme investovat do školství, proti Temelínu, kde se utopily miliardy a dodnes ho splácíme všichni předraženou elektřinou nikdo moc neprotestoval.Pokud učitelé nebudou mít normální platy,nikdy tam ti mladí a schopní nepůjdou, odnesou to právě naše děti a posléze i my všichni D.
p.s. Sama pracuji ve zdravotnictví jen díky tomu že muž z něj odešel, aby nás uživil.A učitelé jsou na tom platově ještě hůř.OSTUDA. D.
 Pavlína 
  • 

Motivace pro učitele 

(2.9.2003 12:27:05)
Já myslím, že největší problém je, že do školy nejdou ti, kteří o to původně měli zájem. Sama jsem studovala učitelství a z osmi, kteří jsme školu ukončili, teď učí jen dvě holky. Ostatní šli za jinou prací, která je lépe ohodnocena a určitě aspoň psychicky méně náročná. A vím, že podobně na tom jsou i ostatní studijní skupiny, které končily s námi. Nemám dva měsíce prázdnin, ale mám vyšší příjem a hlavně daleko více volného času, mohu to srovnat například s manželem, který se na učitelství nakonec dal, a každý večer sedává nad přípravami a opravami. Já v ten čas zvládám domácí povinnosti, kdy bych je dělala, když bych učila, to opravdu nevím.
 Iva 
  • 

Trefa vedle 

(2.9.2003 13:25:44)
Pane Karbane, čtu ráda Vaše fejetony, ale tady píšete o něčem, o čem nemáte ani páru, a dost diletantsky. Tentokrát to není ani moc vtipné, taže nechápu, proč sem tento článek vůbec zavítal...

Ostatní příspěvky jsem ještě nečetla, ale četla jsem už dnes noviny a nechápu proč stávka učitelů tolik lidí pobuřuje, zatímco železničáři (s mnohem vyššími platy a podstatně nižším vzděláním, a navíc s tím, že nadělali spostu hospodářských škod, měli sympatie lidí větší.

Naše společnost totiž automaticky předpokládá určité věci. Třeba to, že učitelské povolání je poslání, a není slušné chtít za to ještě peníze. Přece si to ti kantoři vybrali a navíc je to baví!
No, myslíte si, že počítačového experta jeho práce nebaví? Nebo finančníka? Že se v ní nevyžívá? Tak za co chce ještě ty prachy, co se v tomoto obru vydělávají, že jo? Ale tohle nikdo neřekne. Být manažerem nebo bankéřem prý není poslání, ale tvrdá práce. hrát si s počítačem a vdělávat za to je "hard work".Zato hrát si s dětmi ve škole je prý leháro a zábava...Že je v bance vyšší zodpovědnost? A jaká? Když bančička zkrachuje, dostane manažer zlatý padáček a stát (tedy ostatní občané tohoto státu ze svých daní) to zaplatí. Když rozjívené dítě utrží svou neopatrností bouli o lavici, má učitel zajištěné milé opakované schůzky s vyšetřovateli, policií, orgány péče o dítě a dalšími orgány...
Zkrátka u bankéře jde vždy jen o peníze, a tady se chyba dá vždy , byť se ztrátou, napravit, učitel má na starosti ale životy dětí, a to jak přeneseně (týkající se jejich budoucnosti), tak i natvrdo, tedy přímo míněno život a zdraví dítěte, kde se v případě chyby dá cokoli napravovat jen těžko...


Když stávkovali piloti, že se jim nelíbí jejich osmdesátitisícové platy, nikdo ani necekl. Nebo pilot snad lítá proto, že jinde zrovna neměli místo ? Jistě, baví ho to, a má odpovědnost za lidi a letadlo. Zaslouží si to. A učitelé ne?

Podle mě je otřesné, že vůbec vyskoškolšky vzdělaní lidé a zejména lidé, jejichž prácí je formovat naši budoucí generaci, vůbec musí stále dokazovat, že jejich plat je zoufale malý. Vždyť je to do nebe volající. Nebo snad manažer dokazuje svému nadřízenému, že má takový plat že z něj nevyžije? Ne, on prostě řekne něco jako chci takový a takový plat. Dejte, a nebo půjdu jinam. Efekt jeho práce je okamžitý, a navíc jsou lidi zvyklí na to, že manžeři mají vysoké platy, a jaksi zvráceně to považují za správné,tak si to může dovolit. Efekt práce učitele se projeví nehmotně (hmotně až za pár dlouhých let) a navíc se jaksi přepokládá, že učitel by měl být chudý, neboť je to tak mravné.

Učitelům se zkrátka musí přidat i bez dokazování, jestli bez toho přídavku přežijí. Nejde o to, kolik se jim přidalo, ale kolik i po tom přidání mají. Zatím pořád hanebně málo.

A, milý pane Karbane, že by vysoké platy ve školství nezvedly jeho úroveň? Jistě že ano. Filozofové říkají, jak uvnitř tak venku, jak nahoře, tak dole. Zatím to vždycky platilo. Učitelé by měli být lidé na úrovni a měli by mít možnost žít život na úrovni, a to i materiálně. Ne, aby se museli dovolávat soucitu okolí, jak že to bídně žijí. Oni by měli být osobnosti, příklad pro tuto společnost, a tato společnost je materiální povahy. Navíc u soudců je už soudně dokázané, že čím vyšší platy budou mít, tím lépe budou pracovat, a stát to uznal, že?

A ještě jeden případ. Irsko. V některých statistikách se dočtete, že učitelé v této zemi mají nejvyšší průměrný plat ze všech profesí. A v jiných statistikách se můžete dočíst, jak raketový vzestup v ekonomice měla tato docela malá zajímavá zemička, která neměla nic a tak začala produkovat "mozky". Co se tak jednou zakoukat v příkladech tam, kde by to mohlo být přínosné?
 Jitu (zatim bezdetna) 
  • 

Dalsi uhled pohledu 

(2.9.2003 13:36:16)
Precetla jsem si vsechny Vase nazory a prispevky, .....myslim, ze statni "instituce", zvlaste pak skolstvi ci zdravotnictvi bez kterych se v podstate ve svem zivote neobejdeme budou vecnou bolistkou ( a jsou i v jinych zemich ). Zrejme tedy i ve skolstvi muze zacit platit, ze pokud budeme chtit ve skole pro sve deti kvalitni,lepsi, nadstandartni, individualni, apod. pristup budeme si muset tento pristup priplatit v soukrome ci jine skole, a to stejne jako kdyz chceme kvalitni, lepsi, nadstandartni, individualni, apod. pristup od lekaru, napr. lepsi zubni protezu, operaci kolena atd.....kdo nam dnes da neco kvalitniho zadarmo :-))
 Zdenda+Tes 2/04+Zuzi 11/06 


Re: Dalsi uhled pohledu 

(2.9.2003 14:51:22)
Nestihla jsem dočíst všechny příspěvky,takže nechci na nikoho konkrétně reagovat a možná budu opakovat to,co už tu někdo psal.

Učitelé jsou dobří a špatní,ale nelze si vybírat. Je spoustu schopných lidí,kteří by tuto profesi rádi vykonávali,ovšem raději přijmou finančně lukrativnější nabídku z nějaké firmy. Můžem se jim divit? Nebudu se přetvařovat a otevřeně přiznám-mně teda o peníze jde. Zvýšením platů by se vyřešili hned 2 problémy najednou:učitelé by měli slušnou životní a společenskou úroveň a zároveň by se natáhli do škol kvalitní učitelé,neboť by bylo z čeho vybírat. Mluvím teď o ZŠ,protože nevím,jak to funguje v ostatních školách. Na ZŠ teď vyučují především důchodci nebo učitelky před důchodem a pak externisté,kteří si udělali pedagogické minimum a přivydělávají si tak při studiu VŠ nebo to mají jen jako mezičlánek,než si najdou něco lepšího. Tak mě napadá,kdo asi za pár let bude naše děti učit?
Školy už to ví a snaží se natáhnout mladé absolventy na vyšší nástupní platy. Někdo tu psal,že je nespravedlivé,aby starší učitelka měla vyšší plat jen proto,že učí 20 let. Ale tak je to přece u všech státních zaměstnanců. Mně zase přijde nespravedlivé,že mladá učitelka dostane nástupní plat vyšší než ta učitelka po 20 letech jen proto,aby tam probůh aspoň pár let zůstala, a nikdo ještě nemůže vědět,jestli je lepší nebo horší než ta stará učitelka. A věřte,že i přes tabulky se ten plat ovlivnit dá skrze různá osobní ohodnocení a odměny.
Nevim,jestli to tu někdo zmínil,ale právě učitelé ovlivňují inteligenci národa a já mám strach,že z nás za pár let bude (promiňte mi to) národ blbců. Když nedokážeme ocenit a zároveň vybrat ty,kteří nám dávají to nejcennější do života - a to je vzdělání,tak kde jsme?
(Totéž platí i o zdravotnictví,doktorům také nikdo nechce přiznat právo na vyšší platy,ale jen nás někde píchne,už běžíme za doktorem a chceme po něm zázraky.)
Nechci se rozepisovat o výhodách a nevýhodách učitelů,jen když si vzpomenu,že nás bylo ve třídě 36 (a naštěstí žádný dislektik)-co nás mohli chudáci učitelé naučit? A přesto naučili,někteří líp a někteří hůř. A dneska se na ně hází navíc zodpovědnost za výchovu dětí,o kterou by se měli starat především rodiče a nutno přiznat,že většinou nestarají-vždyť od toho je škola,ne?
Mrzí mě,že hodně lidí je tak zaslepených a možná i hloupých,že jsou schopni učitele odsuzovat,aniž by věděli a zajímali se,jak to opravdu je. Většinou jim stačí,co zaslechnou v televizi,nejlépe na Nově a to jim stačí.

Já s tou stávkou také nesouhlasím,byla zbytečná a učitelé si jen ublížili. Vždy,když stávkovali,tak jim ve výsledku peníze ubrali. Navíc nerozhodují učitelé,ale vedení škol,jestli se bude stávkovat,takže někteří jsou v tom nevinně. Do školy včera stejně museli,ale zadarmo.

A víte,že stávkovali i Finanční úřady a Správy sociálního zabezpečení? Proč se nepohoršuje někdo nad nimi?!

 Lukáš 


hloupá jízlivost 

(2.9.2003 17:51:39)
Je určitě dobře, že zafungovala Vaše autocenzura a původně zamýšlený fejeton jste nenapsal.
Bohužel nezafungovala dost na to, abyste se vyhnul
lacinostem.
Alespoň mě připadají některé pasáže Vašeho fejentonu velmi laciné (přiznám se až slaboduše laciné)
"jak zle na tom jsou manželé - učitelé se dvěma dětmi. Prý si kvůli nízkým platům nemohou dovolit koupit nové auto a vyjet na dovolenou k moři. Chudáci! Hned jsem se do nich vciťoval. Představa, jak jezdí v rezavé škodovce někam na Sázavu místo na Filipíny, mi vehnala slzy do očí. Ubožáci!"
Osobně se domnívám, že dva vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří poctivě dělají svou práci, by měli vydělat víc než průměrný plat. Hodnota "průměrného"
platu je však pro většinu z nich velmi vzdálená.
Nemyslím si, že by učitélé stávkovali kvůli tomu, že závidí manželkám zbohatlíků jako Vaše známá.
Ostudou státu je, že si neváží práce inteligence a že učitel by mohl závidět plat i kopáči příkopů, který nedokončil základní školu.
Nejsem učitel, ale chápu jejich rozhořčení a respektuji jejich právo na stávku. Pokusy o ironický výsměch ( za což Vaš fejeton považuji) si učitelé určitě nezaslouží. Už proto, že za tak mrzkou mzdu dělají co dělají.

S pozdravem L.

 Jitka,dcera Bára 9 let 
  • 

Kancelář už dávno není, co to bývalo!!!!! 

(4.9.2003 9:47:28)
V několika příspěvcích jsem četla na práci v kanceláři jenom samou chválu. Tak jen pro informaci, za 15000 čistého práce (v s.r.o.)8,5 hodiny dle smlouvy. Každý den tak 1 hodina přesčas zcela automaticky, klasická 30 minutová přestávka na oběd neexistuje, tak akorát zhltnout něco z papíru a druhou rukou stále něco ťukat do počítače nebo aspoň zvedat telefon. Čas přece běží ...Ráno si uvařím čaj, toho se nevzdám, odchod na malou stranu stále odkládám, až už je málem pozdě, kávu si rozhodně nemohu uvařit právě v okamžiku, kdy na ní dostanu chuť a kdy si chci odpočinout. Když jsou nějaké vypjaté situace či termíny, zůstává se prostě tak dlouho, dokud se to nevyřeší, někdy je to 8 večer, ale jindy také 2 hodiny ráno. Domů se rozhodně s čistou hlavou nechodí, stále je co řešit, o čem přemýšlet, na co se připravovat. Slova jako zákoník práce, neschopenka nebo ošetřovačka jsou považována za "sprostá slova". A když mám nastoupit na dovolenou, vždy mám pocit, jako bych dělala něco špatného, tak se aspoň tváří nadřízení. A tak bych mohla pokračovat. Manžel je zaměst¨nán v továrně jako záměčník. Ani jeden z nás tudíž není učitel, ale jezdíme ve zděděném starém favoritu a o rodinné exotické dovolené si také jenom vyprávíme po večerech.
Kamarádka je učitelka, o platech se spolu nedohadujeme, protože každá víme, zač je toho loket.
Na závěr bych chtěla říct asi to, že učitelé určitě nejsou žádní chudáci a v kancelářích si ženské už dávno nepilují nehty.
 jeanne 
  • 

rozhodne pridat! 

(3.9.2003 15:05:01)
ucitelum je treba rozhodne pridat! proc? vsichni tady vime ze schopni se skolstvi vetsinou vyhybaji kvuli nizkemu ohodnoceni. pokud se na platech prida, je pravda ze toho vyuzije urcite nekolik vyzirku, ale aspon to pomuze pritahnout vetsi mnozstvi kvalitnejsich lidi, a tak i ve skolstvi bude vyber z pracovnich sil a tudiz se budou moci tito vyzirkove vyhodit.
je dulezite dostat do vychovy deti = budoucnosti naroda kvalitni ucitele a obavam se ze jinym zpusobem to nepujde...
 Katka - učitelka 
  • 

Tak já vám nevím 

(3.9.2003 22:39:48)
... totiž nevím, jestli má vůbec smysl psát, ale nedá mi to. Jsem na mateřské, ale jinak také učím na "základce" a po šesti letech praxe mám cca 10 000,- čistého. Včetně toho osobního ohodnocení ;-)Učím ráda a myslím, že většina kolegů je na tom stejně. Já mám kliku v tom, že jsem vdaná a že můj muž neučí. Pokud totiž žena učitele zůstane na mateřské (souhlasím, že také žalostně nízké), musí jít (muž - učitel) řídit tramvaj (jako jeden známý) nebo makat ve dne v noci na vedlejšácích, což se ovšem zase podepíše na kvalitě výuky - nadšení nenadšení. Fakt je, že jenom o platech to není, zvýšení platu nezvýší automaticky kvalitu výuky, ale naopak to platí určitě. Oni i učitelé musí někde bydlet a zkuste z toho platu platit hypotéku :-) A tak nadšenci zůstávají, ale časem je i to nadšení opouští. Možná by bylo řešení nezvyšovat plat jen podle let praxe, ale také podle dalšího vzdělávání ale o tom už se mluví x let. Takhle totiž opravdu učí hlavně lidé před důchodem, kteří už si ta léta "odkroutili". Hlavně jde o to, že naši žáci dobře ví, jak to s platy je a těžko se jim pak vysvětluje, že vzdělání má smysl. Jejich argument: "vy máte VŠ a kolik berete!" se těžko vyvrací.
Pokud mluvím za sebe, než nízký plat mě mrzí nízký kredit učitelů ve společnosti. A zdá se mi, že právě stávka ukázala, že jsme alespoň schopni táhnout za jeden provaz. I když to bude asi jediný její výsledek, myslím, že to není málo. P.S. Mediální kampaň - chudáci prvňáčci - mi také nepřišla moc fér. První den školy je první den školy, i když je to 2.září. Když stávkovali železničáři, taky jim nikdo nepodsouval, že jsou zlí na malé děti :-))
 Dita , dvě pindruše 
  • 

Re: Tak já vám nevím 

(4.9.2003 0:15:55)
"...stávka je legální nástroj v demokratické společnosti, který organizovaně zastavuje práci k dosažení hospodářky-politických požadavků." Nevím jak na ostatních školách, ale na té, kterou navštěvuje moje dcera, nedostaly děti vysvětlení: co je stávka, proč se stávkuje, kdo organizuje stávku a.t.d. a to mě celkem zamrzelo. Hlavně děti by měli vědět proč a za co učitelé stávkovali. Doma jsme to probrali, ale já těžko dokážu vyjádřit to, čeho jsem se nezůčastnila.
 Šárka 
  • 

Peníze a černé díry 

(4.9.2003 12:17:31)
Pro do astronomie nezasvěcené: černé díry jsou něco jako peklo - co jednou schvátí, to už nikdy nenavrátí, takový vysavač všeho možného bez patřičného efektu.
Ve školství je ve skutečnosti peněz dost i na zvýšení platů (stejně jako v jiných resortech, ať už si ministři říkají co chtějí), ale je v něm taky spousta "černých děr", ve kterých peníze mizí úplně zbytečně. Takže začneme odvrchu:
- na ministerstvu má průměrný úředník několikanásobně vyšší plat než průměrný úředník, a přitom o produktivitě práce těchto úředníků kolují legendy, a to spíše v kritickém slova smyslu,
- školské úřady sice byly zrušeny, ale lidé, peníze i černé díry přešly na školské odbory okresních úřadů,
- důležité je, jak škola (její vedení) se svěřenými penězi hospodaří a zda je dokáže vlastními aktivitami nějak rozmnožit.
Poslední bod znám z vlastní zkušenosti. Učila jsem na škole, kde byl chronický nedostatek peněz a asi o 3 km dál byla škola, kde bylo peněz dost na cokoliv včetně osobního ohodnocení učitelů. Čím to je?
Na základní škole totiž od doby, kdy jsou všechny školy povinně právní subjekty, finance ovlivňuje především ředitel. Jeho úkolem je sestavit rozpočet na příští rok (to je hotové umění), vyžádat si na základě tohoto rozpočtu co nejvíce peněz od státu a pak hospodařit. Na rozdíl od dřívějších "nesubjektů" může ředitel s položkami tohoto rozpočtu během roku alespoň částečně hýbat, tj. když se peníze určené k účelu xxx nespotřebují všechny, přesuneme přebytek na účel yyy. To znamená, že když zbydou nějaké peníze určené na nákup techniky, tak se nekupuje nová tiskárna pro sekretářku apod., ale může se zvýšit osobní ohodnocení. Ušetřit se dá taky vhodným výběrem dodavatele atd.
Další věc, která taky závisí na řediteli, jsou další aktivity školy. Škola může pořádat různé kroužky (a spokojeni jsou všichni - děti mají kam odpoledne chodit, učitelé mají přilepšení k příjmu a škola taky), o prázdninách jsou dnes populární různé příměstské tábory, které také mohou využívat prostor školy samozřejmě za určitý poplatek, dále jsou to různá školení např. pro učitele, ...
Za další: vedení škol má nejen vyšší hrubý příjem, ale často i nejvyšší osobní příplatek (ten stanoví ředitel).
Takže peníze jsou, možná ne až tak hodně, ale aspoň něco.
 Vanilka 
  • 

Re: Peníze a černé díry 

(4.9.2003 16:02:53)
Zuzavo, já bych tak neslučovala dvě různé věci: prestiž učitelů ve společnosti vs. jejich finanční ohodnocení. Z různých průzkumů (ať už na ně máme jakýkoli názor) vyplývá, že učitelské povolání je dlouhodobě na 4. místě co do prestiže, hned po lékařích v nemocnici, profesorech na univerzitách a (tuším) obvoďácích. Zajímavé je, že právě tyto čtyři skupiny pracujících jsou na tom co do ohodnocení své práce snad nejhůř, v poměru doba a náročnost studia/plat. Plyne z toho tedy jen to, že my sice máme pány doktory a učitele rádi a potřebujem je, ale peníze jim nedáme. Já neříkám, že učitelé žijí v přepychu. Na druhou stranu prostě si nemyslím, že jsou až takové chudinky (ale to je jen věc názoru, Ty a další v téhle diskuzi si to nemyslí a já je nepřesvědčím a naopak já a pár jiných si to myslí, a nás zas nepřesvědčí vaše argumenty). Takže debatovat na tohle téma už podle mně trošku ztrácí šmrnc. Pořád se točíme jen dokola.

A ještě něco, taky hodně k okraji a snad se tu k tomu zas nerozvíří nějaká debata, v níž se to bude hemžit naivkama, černobílým viděním světa, závistí apod. Jen že jak ses mně tuhle ptala, proč sem tahám svůj plat, který je nižší než plat učitelů. Když jsi tu otázku položila, tak jsem honem nevěděla, PROČ jsem to vlastně napsala, ale časem mi cvaklo: ono povolání UČITEL je označení určité skupiny. Učitelé to a tohle, učitelé mají málo, učitelé dostanou jako sociálně slabá skupina slevu na zájezd u Fischera (tuším min. rok to tak bylo, nevím jak teď). A já jsem si uvědomila, že "nás" (a teď právě nevím čeho-techniků? Laborantek? Vědeckých pracovníků-((ne teď, to v mém věku a při mých současných vědomostech a dovednostech těžko, tak třeba za 15 let))?) je málo a žádnou skupinu netvoříme, tudíž nemůžem ani křičet a prát se o vyšší plat. Teď nekoukám jen na sebe, když si řeknu, že ze 7800 na ruku prostě rodinu nezaložím a byt nepořídím a odejdu dělat dealerku, a budu mít krásných 25000, tak po mně přijde jiná taková, která dostane těch necelých osm a kolo jede nanovo.

A tak jsem se oklikou dostala zas k tomu, čím jsem začala: naše společnost si neváží vzdělaných lidí, na studium na VŠ se pořád ještě nahlíží stylem "on se flákal pět let na škole a pořádal mejdany, zatímco my dřeli a platili na něj daně". No a v tom se myslím shodnem ne? Kudy vede cesta ke změně, to přiznám se netuším, nedisponuju "politicky" myslícím mozkem, takže bohužel řešení nenavrhnu. Snad něco spraví EU, ale možná jsem zas jen naivní školačka, co ještě smrdí penálem:-)

Prima zbytek dne všem.
 Hanka, dcera 3 roky 
  • 

Re: Re: Peníze a černé díry 

(5.9.2003 12:54:32)
Úplně souhlasím s Katkou. Přála bych těm, kdo tady píší, že učitelé berou až moc, aby se třeba jen měsíc pokusili vyjít s tak mizerným platem. Myslím, že by je tyhle řeči přešly. Je hezké, že učitelé mají slevu na zájezd od Fischera, ale pochybuju, že by na něj i po té slevě z platu 10 000 měsíčně měli. H.
 Katka - učitelka 
  • 

Re: Peníze a černé díry 

(7.9.2003 14:48:07)
Souhlasím a podtrhuji SOUHLASÍM. Také znám z vlastní praxe, jak škola funguje, když je ředitel víc "manažer" a umí vyběhat prachy. Poté co byl na naší škole ředitel tohoto typu odvolán a na jeho místo po konkurzu nastoupil nový, jistě mnohem pohodlnější úředníkům, kteří v komisi seděli, ale i některým kolegyním - bohužel, okamžitě se to projevilo. Pokud jde o černé díry, sama bych měla typ na několik dalších institucí typu "služba škole", ale to je taky jen hrách na stěnu....
 Šárka 
  • 

P.S. peníze ve školství 

(12.9.2003 11:35:31)
Mimochodem, víte, kolik peněz bylo vyhozeno oknem při té zářné akci, která měla přinést internet do všech škol? Ministerstvo na to věnovalo přibližně 7 miliard korun. Dnes se zjišťuje, že hodně z této sumy skončilo ve skutečnosti v kapsách (nebo kdovíčem jiném) firem, které akci technicky prováděly.
Z toho, co jsem slyšela od kolegyní (mají dvě zaměstnání, jsou totiž učitelky :-) například na gymnáziu v Opavě už přípojku na internet měli, tak jim firma sdělila, že místo ní nedostanou ani počítač navíc ani samotné peníze. Jsem zvědavá, jak to dopadne a jestli ty peníze opravdu zmizí. Kdyby je dostaly přímo jednotlivé školy a učitelé informatiky jako účelově vázanou dotaci, tak by to určitě dopadlo mnohem lépe. Učitelé sami by si mohli vybrat takové počítače, které vyhovují jejich žákům, našli by určitě levnější než jaké se dostaly do projektu a navíc by koupili přesně to, co jim chybí.
 Petr Třeba-majitel restaurace,učitel 
  • 

blb 

(13.9.2003 19:39:22)
Karban je hazard a cesta do pekla. Je mně líto každého, kdo kromě karbanu je i na hlavu. S pozdravem všem kojícím exhibám a rádoby intošům váš starý dobrý Třeba. Kdo si myslí ,že učitelům stačí 10000 litrů čistého na přežití a víc nic -je blb.
 Antonín veze kmín 
  • 

Re: blb 

(13.9.2003 19:47:11)
Seš nějakej divnej ? Kdes přišel na to ,že učitelé mají 10000 čistého ,všude píšou -průměr 16000, což není až tak málo. Takže jim to úplně stačí. Když to chtějí dělat, ať to dělaj z lásky.
 Šárka 
  • 

Re: Re: blb 

(15.9.2003 12:13:17)
Sorry, ale průměrný učitel má opravdu zhruba těch 10000,-- čistého, "oficiální" průměr je zvedaný platy ředitelů a jejich zástupců (může být i několikanásobný než u normálního učitele). Viz tabulky někde v této diskuzi (název těchto článků je velkými písmeny, aby je všichni snadno našli :-), oproti těmto tabulkám může učitel navíc dostat ještě asi 1000 Kč osobního ohodnocení, někde nedostávají běžní učitelé vůbec žádné.
To jenom pro upřesnění.
 Fox 
  • 

No to jsou vážně ubožáci... 

(3.12.2007 20:16:36)
Tak proč vystudovali vysokou školu a šli učit? Snad proto, že je to baví a ne proto aby si vydělali na nové auto a dovolenou na Filipínech. Se znalostmi jaké učitelé mají, učit nemusí. Naopak se můžou specializovat na určitý obor a jít dělat lépe ohodnocenou práci. Tak ať se klidní kantoři, tak zle se také nemaj ;)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.