| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku O ukradeném Ježíškovi

 Celkem 22 názorů.
 Jarka, 1 dítě 
  • 

Neukradli, ale kradou... 

(20.12.2002 9:44:30)
Ježíška nám zatím neukradli, ale kradou ... Stačí se podívat na několik vánočních reklam v televizi, kde se to jen hemží všemi Santa Klausi a spol... Kde jsou české vánoce? Kde je náš Ježíšek, který se narodil v Betlémě, ten, kterého tak krásně maloval pan Lada? Nezbývá nám, než toho našeho "českého" Ježíška i tradiční vánoce bránit - povídat si s dětmi, vyšetřit si čas a sednout si každou adventní neděli kolem voňavého věnce, a pak doufat, že děti nezapomenou a nedají se zvyklat. Moje dcera, když chodila do školky a "hodná" paní učitelka jí a ostatním dětem vysvětlovala, že není ani Mikuláš, ani andělé a čerti, to doma okomentovala: "Mami, to jsou chudáci, oni ani nevědí, že se pletou." Je smutné, že děti neumějí koledy, že ztrácejí iluzi vánoc tvořenou našimi krásnými zvyky, ale je to vizitka i nás, rodičů. Společnost nás čím dál víc nutí o vánocích uctívat mamon a požitky a zapomínat na tu Lásku, jejíž narození bychom měli oslavovat.
Jak tak pročítám články na rodině, myslím, že je nás dost, díky nimž nám snad toho Ježíška nakonec neukradnou!
Přeji Vám všem krásné vánoční svátky, plné lásky, porozumění, klidu a pohody.
 Pavlína, syn 2 roky 
  • 

Re: Neukradli, ale kradou... 

(20.12.2002 19:41:48)
Bohužel to není jenom o Ježíškovi. Oni nám kradou celé Čechy. Pozoruji, kolik dětí neumí ani ve druhé třídě české koledy, ale Jingle Bells - snad jsem to napsala správně - vyšvihnou skoro ještě ve školce. V telce vidíme, jak malí Američani v první třídě zpávají hymnu a ti naši? Jak jsem zjistila tak do páté třídy českou hymnu neumějí. Hrůza. A můžeme se pak divit, když na otázku jak vypadá Ježíšek dítě odpoví že je to starý pán s dlouhýma vousama a červeným oblečkem? Je škoda, že se děti ochuzují o takové vánoce, jaké pamatuji já: koledy, čekání na Ježíška - coby batole v košilce, betlémy atd....
 Karo 


Re: Re: Neukradli, ale kradou... 

(21.12.2002 17:20:31)
Pavli nezlob se, ale co myslis tim "ONI nam kradou cele Cechy"?! Kdo jsou podle tebe ti oni? Neni snad to, ze deti podle tebe neumeji ceskou hymnu nebo to, ze se skoro nenamahame s vyvesovanim vlajek pri statnim svatku, prave nase vlastni prohra?

Co se tyce Vanoc a Jeziska. Myslim si, ze tradice se do urcite miry zachovavaji a zaroven jsou ovlivnovany mnoha jinymi vlivy. Rekla bych, ze se slavi ruzne po svete ruznym zpusobem a je prirozene, ze take moderni doba meni charakter Vanoc. Dokonce i globalizace. Napriklad v rodine kde jsou partneri ruznych narodnosti a jeste k tomu ziji momentalne v jine zemi nez ze ktere oba pochazi budou tyto tradice vypadat zrejme vselijak. At uz je to betlem s jeziskem nebo Santa, myslim si, ze je to svatek predevsim pro deti a tem by se mela udelat radost tak jak tak nemyslite?
 Pavlína, syn 2roky 
  • 

Re: Re: Re: Neukradli, ale kradou... 

(21.12.2002 23:14:02)
Milá Káro,
když v televizi se na nás hrnou stále jen reklamy se Santou, někdo vytvořil paskvil názvu republiky a cpe do nás že musíme být Česko, že jinak to prostě nejde. Že do EU musíme atd. Prostě se mi zdá, že¨nikdo, kdo má v ruce moc ovlivnit lidi (politici, noviny, TV, škola...) se nesnaží podporovat naši národní hrdost, spousta lidí se skoro stydí za to, že jsou Češi a to mě štve.
 Lukáš 


Je čas na nové národní obrození 

(21.12.2002 23:53:58)
Máte pravdu, chtělo by to nějakýho "buditele" a národní obrození by se mohlo znova rozjet. L.
 sally 


Re: Re: Re: Re: Neukradli, ale kradou... 

(22.12.2002 4:59:32)
Pavlíno,
a proč se na reklamy se Santou díváte???? Proč neprotestujete proti "Česku" jako názvu země? Proč nenapíšete televizi a reklamní agentruře, popř. dotyčné firmě, že vás takovéhle pojetí reklamy (Santa) rozhořčuje a odporuje české tradici? Anonymní nadávání na síti na anonymní "oni" se nic nezmění...
 Opatrovnik 


Re: Neukradli, ale kradou... 

(16.12.2007 7:19:47)
Váš názor je pěkný,ale sporný.Myslímsi,že i když jsem již dostatečně stár,tak žiji ve vzduchoprázdnu.Jak můžeme protestovat proti názvu Česko -když rozhudnutí jde odjinud.A kdo nás poslechne když chceme přímou volbu presidenta?Také nikdo -a proč?Koho jsme si zvolili?Jen vlastně "komunisty"kteří se zakamuflovali a své prebendy jen rozmožují a národ ořebračují.Ale to jsem se dostal někam jinam.Promiňte že jsem tak rozohněn,ale zase poslouchám rozhlas a tam je to jen špatným navrch -a Advent /čas přemýšlení a zklidnění mysli/-je víte kde?
Promiňte názor staršího šlověka,který měl rád pohodu Vánoc a nikoliv shon a mamon!
 Radka 
  • 

Kdo krade Vánoce? 

(23.12.2002 11:47:14)
Není snad nutno posuzovat kvalitu vánoc podle reklam.Reklamy jsou vlezlý fujtajbl.
Za komoušů jsi neslyšel koledu na veřejnosti téměř nikdy,z Rybovky v Mikuláši byla pomalu tichá demonstrace a na vánoční výstavy se chodilo z trucu hromadně.Teď je všechno dovoleno a vánoční písně,výzdoba a "atmosféra" na nás útočí ze všech stran,to je pravda.Přesto se Vánoce slaví tradičně,ba mnohde,díky možnostem svobodněji a krásněji.Skepse,myslím, není na místě.
Přeji všem krásné prožití svátků.
 Miška, 3 děti 


Re: Neukradli, ale kradou... 

(22.12.2002 8:34:50)
Kdo si nechce nechat ukrást, tomu snad nic neukradnou :-))
Nezáleží náhodou jen na nás, rodičích?
 Karo 


Re: Re: Neukradli, ale kradou... 

(22.12.2002 11:00:02)
Nejen na nas rodicich, ale na nas obcanech. Zadny buditel, ale je to na kazdem jedinci, aby prispel k znovuzrozeni naroda a k fungovani veci kolem nej. Jak napsala Sally ty jsi Pavlo zakaznik a spotrebitel a muzes ovlivnit hodne. EU je o necem uplne jinem. Je to o tom, aby veci fungovaly jeste lepe. Je to jako spojeni statu americkych, aby byli silnejsi a mohli spolecne fungovat pro spolecne zajmy.
 Míša, 3 dospělé děti 
  • 

Re: Neukradli, ale kradou... 

(16.12.2003 15:41:30)
Naprostý souhlas. Nevím, čím to je, ale i dnes je snad prohřešek říct, čí narození 24.12 vlastně slavíme. Nedávno jsem viděla na TV2 pořad o Vánocích, pravda, ne od začátku, ale dostatečně dlouho, abych si udělala úsudek. Odehrával se v nějaké supermarketu, diskutující "Epikurejci" vedli rozhovor na téma Vánoce, jak zdravě jíst, které potraviny jsou závadné a které méně, jak si uchovat zdraví, nehonit se jen za nákupy, vánoční pohoda a nálada /souhlas/, mezitím přání Božího požehnání a ať jsou nám bohové nakloněni ... Tak nevím, jestli oslavujem narození malého Zeuska nebo snad Afroditky? Nakonec, pravda zazněla koleda, v řečtině /pí Eleftariadu/, ale to bylo snad to jediné.
I s Mikulášem je to nějaké divné, nenadílí sv.Mikuláš, ale čert, čertovská nadílka ...
 mm 
  • 

A kdo nam krade pravopis? 

(22.12.2002 22:41:49)
Kdo ma narodni hrdost, ten by mel asi taky umet cesky psat:
vymytit se pise s trvdym y po m a zviklat s mekkym i po v.
 Mimla 
  • 

Re: A kdo nam krade pravopis? 

(23.12.2002 12:11:30)
pro mm :Pravopis bych tak neprožívala, ale propagace díla podněcující nesnášenlivost mi vadí. Dělat kriminální živly z idolů miliard dětí - dědy mráze a santy, jakkoli člověku můžou být nesympatičtí je od tvůrců knihy smutným počinem. Šovinismus je mi protivný a dětem bych ho nikdy nepředložila, i kdyby měl nádherné ilustrace. České zvyky jsou krásné, ale to neznamená, že ostatní máme znevažovat, nebo nad nimi vítězit.
 difo 


Re: Re: A kdo nam krade pravopis? 

(17.12.2003 8:37:42)
Doufám, že jsem dobře pochopila, že se hovoří o tom, jaká je škoda, že se z české kultury vytrácí typické české zvyky a nahrazují cizími, jak se tím vytrácí hrdost na náš národ. Pokud je to tak, jak lze "neprožívat chyby v pravopise" ? Správné používání našeho jazyka slovem i písmem je naším národním znakem. Jedním z nejdůležitějších. Pokud budeme náš jazyk, tak složitý a tak nádherný, používat ledabyle, jak chcete dosáhnout hrdosti na celou ostatní kulturu ?
Johana
 A 
  • 

A 

(1.1.2003 21:45:57)
A
 jana, 2 certici 
  • 

Jezisek je jen zasterka na starsi tradice 

(15.12.2007 23:57:42)
Necetla jsem vsechny odpovedi na clanek, ale zarazilo me, ze vubec nepadla zminka o tom, ze cely napad vanoc existuje hlavne jako zakryvacka na drivejsi "pohanske" oslavy slunovratu. Vanocni pribeh se pravdepodobne udal doopravdy (ikdyz urcite ne se vsemy nabozenskymy cancatkami), ale rozhodne ne v dobu vanocni, o tom uz historikove hodne napsali.
Nase rodina vanoce slavi jen tak, aby deti nebyly uplne nenormalni, ale snazime s e to co nejvice vratit k tomu puvodnimu smyslu oslav slunovratu.
Preji vsem brzky navrat slunicka!
 Marcela 
  • 

Jak se slavil slunovrat? 

(18.12.2007 13:26:56)
Ahoj Jani,
Jak se slaví slunovrat?
 Cinda 


vede Ježíšek 

(17.12.2007 10:19:45)
Už jen jak "málo" příspěvků je pod tímto článkem ukazuje na to, že lídé moc neřeší, jestli Ježíšek nebo santa. My i když máme teprve 4 měsíčního synka, už teď vím že u nás bude nadělovat Ježíšek a budeme si užívat krásné tradice.
Nemám ráda konzumní společnost a podle toho se chovám. Když jde v televizi reklama, ať už se santou nebo bez, vypínám nebo odcházím. Nešílím po obchodech a radši si sednu se svými blízkými a užíváme si dobu před- i vánoční. Dárky pro dospělé jsme zrušili, dárkem pro nás jsou rozzářené dětské oči a neuštvaná rodina!
Přeji všem krásné, nekonzumní a klidné vánoce!
 Jana 38, 4 děti 
  • 

Ach jo! 

(17.12.2007 12:17:42)
Děkuji za hezký příspěvek k zamyšlení. Článek se mi moc líbí a veskrze s ním souhlasím. Co mě ale moc mrzí, jsou reakce lidí, kteří místo aby se zamysleli nad obsahem, kritizují pravopisné chyby. Ta naše povaha česká - ach jo! Člověk, který žije za oceánem a "bojuje" na českých stránkách za české tradice - a co sklidí? Kritiku za pravopisnou chybu. Naštěstí se tu najdou i reakce na úrovni. Člověk aby se bál napsat názor....na těchto stránkách by nemělo jít o pravopisné chyby, ale o setkávání se nad radostmi i bolestmi života, sdílení, podporu, informace, nadhled...
No a já zas nemám nadhled nad šťouralama - přiznávám to a přeju vám všem krásný čas předvánoční, ať už si ho užijete jakkoliv. Na závěr bych chtěla jen dodat, že pokud se podle "něčího" narození sjednotil letopočet na Zemi na rok "nula", (ať už se narodil v zimě nebo v létě), nebude to asi "jen tak někdo". A že se začne od 21.prosince prodlužovat den? Na to se samozřejmě taky všichni těšíme, protože sluníčko prostě milujeme! Krásné Vánoce.
 Eva, 2 holcicky 
  • 

Delame mix, ale Cesko vitezi 

(18.12.2007 3:42:32)
Bydlim v Kanade (uz od 14 let) ale ucim sve dve holcicky (5,3) kdo je to Jezisek, na Mikulasovi jsme byly ve slovenskem kostele (cesi to tu letos neporadali), ale musim taky holky ucit o lokalnim Santovi, no jinak se to neda. Ale, vanoce mame 24., mame kapra a kapri polivku, a ta moje starsi uz moc dobre vi ze se musi po veceri schovat do pokojika aby nevystrasila Jeziska ktery k nam prilitne oknem a necha nam tu darky. Ale, taky nechavame jeden darek pro rano, aby holky znaly i kanadsky tradice. Jinak, venim proc ta mlada ceska mamina nevedela presne co je Jezisek, ale ja jsem taky docela mlada a pamatuju si vse a ceskou tradici nedam. I na velikonoce jsem s holkou delala ty maly velikonocni figurky a ona se tim pak pekne chlubila ve skolce jak mame hezky tradice. Jde jen o to jak to ti lide za tou velkou louzi udrzuji, je to sice vic prace a vysvetlovani,ale stoji to za to. Tak a jdu delat vanocni cukrovi-a jen samy cesky ktery tu potom moji kanadsti kamaradi obdivuji. Jak jsem rikala jen nesmi byt clovek moc linej.
P.S. Neopravujte me hrubky, vysla jsem sice 8.tridu, ale jiz jsem 16 let v Kanade a na pravidla ceskeho pravopisu nemam ani cas a ani naladu.
 Markéta 
  • 

Re: Delame mix, ale Cesko vitezi 

(18.12.2007 9:51:18)
tvuj prispevek me moc potesil :-))) takhle hezky tradicne slavi vanoce maloktera "opravdu" ceska rodina. vazne obdivuju, jak ti vydrzel tvuj vztah k ceske kulture a tradicim.
ziju v nemecku, nedaleko hranic a zacinam si uvedomovat, ze pokud chci, aby moje deti mluvily cesky a mely k cecham vztah, budu se muset moc, moc snazit. dodrzovanim tradic pocinaje a ctenim ceskych pohadek bozky nemcove konce :-).
no a k tem hrubkam, ze kterych mas strach, myslim, ze mnohe (mne nevyjimaje :-() na rodince by si mohly gratulovat, kdyby psaly tak hezkou cestinou jako ty. klobouk dolu!!!!
 Markéta 
  • 

Re: Delame mix, ale Cesko vitezi 

(18.12.2007 9:52:30)
tvuj prispevek me moc potesil :-))) takhle hezky tradicne slavi vanoce maloktera "opravdu" ceska rodina. vazne obdivuju, jak ti vydrzel tvuj vztah k ceske kulture a tradicim.
ziju v nemecku, nedaleko hranic a zacinam si uvedomovat, ze pokud chci, aby moje deti mluvily cesky a mely k cecham vztah, budu se muset moc, moc snazit. dodrzovanim tradic pocinaje a ctenim ceskych pohadek bozky nemcove konce :-).
no a k tem hrubkam, ze kterych mas strach, myslim, ze mnohe (mne nevyjimaje :-() na rodince by si mohly gratulovat, kdyby psaly tak hezkou cestinou jako ty. klobouk dolu!!!!

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.