| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Argumenty proti porodním domům

 Celkem 63 názorů.
 Radka, dva kluci 
  • 

A co matky, které by rády porodní dům? 

(2.1.2002 20:28:55)
Lékařských argumentů se tu sešlo požehnaně, ale nějak se jim z těch jejich termínů a výčtů ztratila matka a dítě... Nemá smysl se v téhle reakci ozývat na každé lékařské tvrzení, nicméně třeba lékař, který uvádí, že je pro něj "nepřijatelný názor, že interminentní monitorování stavu plodu in utero obtěžuje rodičku a brání průběhu porodu" by měl vědět, že jsou ženy, pro které je zase nepřijatelné tohle monitorování:-)
Já vím, že lékaři myslí nabezpečnost rodiček a novorozenců, ale proč taky nemyslí na jejich přání a na to, jak by ony rády porodily? Zažila jsem už jeden tzv. lékařský porod a děkuji, nerada bych si to zopakovala. Podruhé jsem rodial s podle léakřů nejspíše nedovzdělanou porodní asistentkou a od té doby tvrdím, že porod může být i hezký, jakkoli to bolelo v obou případech asi stejně.
Vážení lékaři, já za sebe si proto přeji, aby porodní domy vznikly.
To, že v zemi je nadbytek porodnic, je sice možné, ale tyto nadbytečné kapacity mi bohužel nevyhovují svou nabídkou.
 Reni, jedna dcera 
  • 

Demokracia 

(2.1.2002 23:00:42)
Diskusie na tema porodnice, kontra porodne domy event. porody v domacom prostredi, su zname vsade vo svete. Ale s jednym velkym rozdielom. V krajnach s rozvinutou demokraciou o tom rozhoduju rodicia. Je na case aby tak bolo aj v postkomunistickych krajinach.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Proč nedat maminkám možnost výběru 

(3.1.2002 12:04:51)
Myslím si, že většina naší populace je inteligentní natolik, aby si mohla sama rozhodnout, jak chce rodit. Je jisté, že se najdou ženy - a chápu jejich rozhodnutí - kterým vyhovuje, když jim někdo (lékař či asistentka)řekne, co kdy dělat, jakou polohu zaujmout a nikdo po nich nechce, aby za svůj porod a první minuty života dítěte převzaly plnou zodpovědnost. Prostě se necítí natolik zkušené, vzdělané či samy sebou jisté. Pro ně (a pochopitelně i pro případy, kdy vše neprobíhá bez problémů) musí být zachovány klasické porodnice - nemocnice.
Ale je velká spousta rodiček, které nechtějí být v tento důležitý okamžik života jen manipulovány. A ať mi žádný lékař (asi muž ;-), že?) netvrdí, že monitorování plodu nemůže připadat rodičce nepříjemné. Vím, že u druhého porodu, který probíhal velice příjemně(psala jsem o tom dost podrobně v kapilole o zkušenostech s porodnicemi -http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=39761) jsem nemohla ležet na zádech, aniž by se dostavily velmi nepříjemné křížové bolesti s křečemi do nohou. Proto nejhoršími okamžiky tohoto porodu bylo asi 5x proběhnuvší monitorování, kde asistentka na ležení trvala. Nevím, zda jde toto provádět v jiné poloze (mně se nejlépe bolesti překonávaly ve stoje, opřená o pelest postele v předklonu - víte někdo něco o tom, zda jde monitorovat mimi i v této poloze? To abych věděla pro příště ;o))) )
A tak se plně přimlouvám za porodní domy (porody doma totiž považuji i přes dva neproblémové a relativně snadné porody za riskantní) a za možnost mít jednu porodní asistentku, která (myslím si) se stane matce oporou s odbornými znalostmi po celou dobu těhotenství, při porodu i po něm.
Zdravím všechny maminy a držím palce k co nejpříjemnějšímu přivedení miminek na svět!!!
S.
 Adéla 
  • 

Re: Proč nedat maminkám možnost výběru 

(3.1.2002 22:12:05)
Ahoj Simčo , rodila jsme v Neratovicích a tam mě porodní asistentka monitorovala ,při hopsání na míči a žádný problém to nebyl. Takže si myslím , že to jde i v jiné poloze .
adéla
 helena duskova, dcera 3 roky 
  • 

porod 

(3.1.2002 14:26:19)
Rodila jsem pred 3 lety v Motole a ted me to ceka za 4 tydny, jen nevim kam jit, protoze v Motole mi sice slibili ucast otce pri porodu, ale pak ho tam nechteli pustit a ani jsem nemela k dispozici ulehceni porodu na mici apod. Bylo to velmi neprijemne, prozivat porod. bolesti bez manzela a byt skoro celou 1.dobu porod. na zadech. Musim potvrdit, ze u nas se z fyziologicke zalezitosti, jakou porod je, dela nesnesitelna vec pro spoustu zen. My tehotne nejsme automaty na deti, ale citici bytosti. Diky za CAP a jemu podobne aktivity a diky personalu porodnic za lidsky pristup k nam rodickam.
 Iva29 


Re: porod v Motole 

(3.1.2002 20:41:45)
Mám z Motola 2 zkušenosti a obě jsou dobré. Poprvé jsem rodila před 3 roky, dítě bylo veliké (4,70 kg) a vše proběhlo bez problémů. Druhý porod před 7 měsíci byl ještě lepší. Celou dobu (stejně jako poprvé) byl u mě manžel, mohla jsem se sprchovat, sedět na míči chodit, prostě cokoli jsem chtěla. Holčička byla ještě větší než brácha (5,070 kg) a přesto jsem díky skvělé asistentce odrodila nádherně a dokonce bez nastřižení (dělali mi pak jen 3 stehy na zpevnění). I pobyt na šestinedělí byl docela fajn - až na to jídlo. Ale samozřejmě závisí hlavně na lidech. Třeba sestra v poradně (myslím, že se tady o ní už psalo) je neuvěřitelná, stejně jako čekání - stalo se mi, že jsem v poradně v 39. týdnu čekala 4 hodiny.
 Danka 
  • 

Re: porod 

(13.1.2002 1:14:30)
....Prožila jsem si tam před pár měsíci přesně to samé a myslím, že mě motolská nemocnice a její "skvělý personál" odsoudil k jednomu dítěti. .......
Danka
 tangerine2 


Re: porod v Motole 

(11.11.2002 13:55:31)
V Motole jsem rodila před čtyřmi lety,u porodu jsem měla lékařku-bývalou spolužačku a kamarádku Alenku,je naprosto skvělá a zašije vás tak,že za šest týdnů můžete mít skutečně sex naprosto v pohodě.Porod trval asi 12 hodin a měla jsem u sebe maminku (můžete mít kohokoliv),poslední čtyři hodiny na sále jsem spíše stávila chozením,sezením na míči,možnost sprchy a občasným monitorováním dítěte,dalo se to vydržet,ale byla jsem ráda,že tam nejsem sama.Některé sestry byly nepříjemné,zakázaly pít, ale to jsem samozřejmě porušovala - kdo by vydržel čtyři hodiny bolestí bez vody?Při klystýru jsem udělala "to" ještě na lůžku a sestra mi za "to" vynadala,místo aby přiznala,že ho udělala špatně,nikdo se jí o klystýr neprosil ani o holení,to se ale musí přežít.
Tak se milé těhulky rozhodněte,znovu mne to čeká v květnu a asi v Motole zase skončím,i proto,že to mám blízko.
 Jolma 


Když se chce... 

(3.1.2002 20:09:18)
Umím si představit, že v mnohém mají oni primáři, i úřednící ministerstva na hony vzdálení realitě pravdu, ale jako obvykle bude i v tomto případě tak půl na půl - když to funguje jinde ve světě, tak proč to nezkusit?Na celé věci mi nejvíc vadí, že o tom, jak porod má a nemá vypadat, hovoří především muži, byť lékaři, kteří ho sami nikdy nezažili. I když - já si nemohu stěžovat, můj gynekolog po celou dobu posledního těhotenství a i při samotném porodu byl přístupný mým logickým argumentům a snažil se akceptovat má přání - myslím že ani on nemá pocit, že má vždy a ve všem pravdu.Z porodu, který se před 4 měsíci uskutečnil v běžné české porodnici ve mně zůstal pocit, že když každý ze zúčastněných jen trošku bude chtít,může se spousta věcí změnit teď hned, ještě než tento projekt dojde /jak doufám/ realizace.Všem těm, kteří se za něj bijí přeji hodně štěstí.
 Marcela, Vanda 2,5 roku 


Argumenty proti porodním domům 

(4.1.2002 11:31:30)
Nemůžu říct že do všech detailů souhlasím s paní Štromerovou. Myslím ale že to ani není podstatné. Některé z argumentů proti porodním domům se mi zdají úplně nesmyslné. Připadají mi obdobné jako když si dítě postaví hlavu, že nechce a pak si jen vymýšlí zástupné důvody. Měla jsem to štěstí, že jsem rodila své dítě v CAPu, kde budu rodit své případné další dítě netuším. Mám pocit, že jedinou nadějí pro vznik porodních domů jsou blížící se volby a s nimi změna vlády a tím snad i jejích názorů.
Jen by mě zajímalo, co můžeme udělat my všichni. Zatím mám pocit, že i když vyjádříme svůj názor, nikdo to nebere vážně...
 Štěpánka+Tom11/00+Maty07/03 


V továrně už nechci rodit! 

(5.1.2002 10:58:30)
Už dávno vím, že už nikdy nebudu rodit v Praze u Apolináře. Porod jsem měla nekomplikovaný, nezkazili mi ho příliš ani v porodnici, i když se u mě vystřídalo několik lékařů a samotnému porodu přihlíželo cca. 10 lidí - takový živý obraz v pozadí. Každopádně si ale pro příště představuji něco úplně jiného. Nejvíce mne ale odradila katastrofální poporodní péče - nepéče, pokud bych mohla příště jít hned po porodu domů - tisíckrát ANO! Mít miminko u sebe, nechat si uvařit od svého muže, nenechat se od nikoho sekýrovat ... balada. Proč má někdo právo sebrat mi na celou noc zdravé dítě, nutit mě ležet na posteli, nepustit mě ani do sprchy ? Nechápu.

Proč nesmí rodička o sobě rozhodovat a je vydána na pospas porodnici ? Můžeme s tím my, rodičky, něco udělat ? My bychom přece taky měly mít nějaké slovo. Nejsme odborníci, pravda, ale rodíme my a nikdo to za nás neudělá.

Říkám si, jestli bych nemohla nějak přispět k tomu, aby se podobný přístup k rodičkám konečně prosadil. Určitě se to stane, protože pokrok nikdo nezastaví, a tohle je podle mě pokrok a ne návrat do středověku, jak se nám někteří snaží namluvit. Mělo by se to ale stát co nejdříve a podle mě ve větším měřítku, nejen v Praze.

Chtěla jsem se alespoň podívat na stránky HAM, ale na serveru oceany jsem je nenašla. Poradíte mi ? Poradí mi někdo, jak bych mohla já matka a doufám budoucí rodička pomoci, aby se pohnuly ledy a někdo z těch, kteří rozhodují, se konečně zamyslel nad tím, jestli by podobný projekt nestál za zkoušku.

Promiňte, že píšu tak emotivně, ale po přečtení článku se ve mě vzedmuly bouřlivé emoce :)

Štěpánka
 Zdeneke 


Re: V továrně už nechci rodit! 

(5.1.2002 13:39:40)
Stránky HAM jsou: http://www.oceany.cz/ham
 Radka 
  • 

Re: V továrně už nechci rodit! 

(5.1.2002 21:05:44)
HAM ma adresu www.oceany.cz/ham.
 Žaba (Darek, Alan a Dora) 


A co my? 

(8.1.2002 20:44:35)
Vážená paní Štromerová,
myslím si, že takové porodní domy by byly hezké a příjemné, také bych v takovém zařízení ráda rodila. Ale zároveň ve mně Vaše aktivity vzbuzují určitou obavu: co bude s námi, ženami, které nejsou tak docela v pořádku a nemohou očekávat nerizikové těhotenství a bez jakýchkoli komplikací probíhající porod?
Bojím se, že když se Vám podaří zakládání porodních domů prosadit, všechny milé, ochotné a lidské porodní asistentky se seberou a půjdou pracovat do nich. Každá, která by ráda vedla porody pokud možno přirozeně, z klasické porodnice zmizí, jak jen bude moci. A i z těch porodnic, které dnes pracují docela přijatelně (např. v Brně v Bohunicích i na Obilním trhu) se zase zpátky stanou "výrobny" maminek a miminek, protože tam nezůstane nikdo, kdo by si s nějakým lidským přístupem dal práci. Ačkoli bych porodní domy ostatním ženám přála, sama za sebe z nich mám docela strach.
Pokud jsem to správně pochopila, já sama bych např. nebyla přijata do Vašeho CAPu, ani kdyby moje druhé těhotenství probíhalo sebelíp (jakože neprobíhalo), kdybych byla z Prahy a kdyby CAP v té době fungoval - první totiž bylo ukončeno císařským řezem. Já bych ale i přes to chtěla rodit přirozeně, nebo alespoň v rámci svých možností co nejpřirozeněji! Bez protržení vaku blan, bez oxytocinu a spasmoanalgetik (o kterých jsem se dozvěděla až později z porodopisu) atd.., nebo bych to alespoň chtěla mít řádně zdůvodněno, tak, abych se s tím dovedla vnitřně smířit. Musím říct, že ačkoli jsem měla výhrady, pořád ještě to na brněnském Obilním trhu bylo proti jiným porodnicím docela prima - mohla jsem si chodit, mohla jsem pít dle libosti, ani jíst mně nikdo nezakazoval, mohla jsem si zvolit polohu (dokonce i když jsem měla kapačku, byla jsem povzbuzována, abych si v rámci možností na porodnickém lůžku našla co nejlepší pozici), po porodu jsem si mohla dojít do sprchy a na záchod dle libosti, synka jsem mohla přiložit ke kojení, manžel mně mohl aktivně pomáhat, dokonce slíbili, že by ho nevyhnali, ani kdyby došlo na císařský řez v celkové narkóze... Šlo to. Ale jak bude asi probíhat můj případný třetí porod, pokud do té doby v Brně vznikne porodní dům?
Já vím, že zdravých žen s bezproblémovým těhotenstvím a porodem je většina, takže je asi snaha napřed řešit zájem většiny. Ale na druhé straně si myslím, že my, které problémy máme, jsme zbytečnými zásahy ohroženy mnohem víc - ono to svádí, nějak to "spravit", když to neprobíhá "dokonale" a když to dokonce máme černé na bílém potvrzeno, že problémy byly, jsou a nejspíš i budou. Šupneme tam oxytocinek, aby se nám to pěkně urychlilo, když to nechce jít samo dost rychle! A taky miminku prostříháme větší cestičku, ať se tak dlouho netrápí! A přikápneme spasmoanalgetika, ať se netrápí maminka! Všechno zařídíme! A kdyby to jó nešlo, tak to fikneme, stejně už tam jeden císař byl, tak co... Jak se vyjádřila jedna moje kamarádka, která rodí snadno a rychle: "No, ono se tam (U Milosrdných bratří) sice dá rodit jenom na koze na zádech, ale těch 10 minut to vydržím." Jenže zdaleka každá nerodíme jen 10 minut - tahle "bezproblémová" paní se bez porodního domu (dle svého názoru) obejde docela snadno, protože porod pro ni opravdu není problém, bez ohledu na to, v jakých podmínkách probíhá. Ona prostě porodí, a je to. Ale kdo má nějaké komplikace, většinou si nepřeje ještě další v podobě direktivních doktorů a "vševědoucích" porodních asistentek. Co si o tom myslíte?
Kromě toho nevěřím tomu, že se lidský přístup nedá "zařídit" i v normálních porodnicích. Spousta věcí už se daří (pěkné porodní pokojíčky, kde je rodička s manželem od příjmu až do odchodu na šestinedělí, různé míče, ribstoly, látkové "liány", porodní stoličky, masážní strojky, vlastní sprchy, vany, možnost pití a jídla, volný pohyb, volba polohy, ošetření dítěte vedle matky (i když později ho přece jen na pár hodin odnesou, to mě docela zaskočilo), přikládání k prsu krátce po porodu, přítomnost lékaře jen při komplikacích nebo na šití...). A jsem přesvědčena, že ten zbytek by se dal časem zařídit taky. Kdyby ovšem ochotní lidé z porodnic neodešli do nově vzniklých porodních domů, kde to jistě půjde snáz. A některé věci by snad měly být samozřejmostí všude - ačkoli některým ženám asi vyhovuje, když lékař udělá, co pokládá za nutné, a nezatěžuje je podrobnostmi nebo nutností rozhodnout se, žádnou by asi nětěšilo, kdyby jí odmítl vysvětlení, o které ona přímo žádá; ačkoli některým ženám asi vyhovuje, když dostanou oxytocin, "aby to šlo rychleji", žádné by asi nevyhovovalo, kdyby ho dostala proti své vůli; ačkoli mnoha ženám možná nijak zvlášť nevadí, když se kolem nich "motá" spousta zdravotnického personálu, asi by každá byla raději, kdyby k nim chodila jen jedna porodní asistentka a jeden lékař z každé služby; tak bych mohla pokračovat dál. S rodičkami by se prostě mělo jednat jako se svéprávnými a citlivými lidmi i v normální porodnici a nevěřím tomu, že to nejde.
Nechci brojit proti porodním domům - bylo by to ode mě sobecké. Na druhé straně bych byla ráda, kdyby někdo myslel i na ženy, které se do porodních domů nebudou moci dostat, a přitom by i přes to rády rodily přirozeně - vlastně bych chtěla, aby někdo myslel i na mě. Sama nevím, jak nejlíp by se to všechno dalo zařídit a vymyslet ke spokojenosti všech, a zajímalo by mě, jestli někdo má nějaký dobrý nápad, jak na to. A mám strach, že až se pro ostatní zablýská na lepší časy, bude to pro mě spíš poplašné zvonění.

Jorga Cidlinská
 Sylvie 


Re: A co my? 

(8.1.2002 21:32:01)
Ahoj Jorgo,
já myslím, že máš zbytečné obavy. Já věřím tomu, že pokud jednou u nás vzniknou porodní domy, ovlivní to i klasické porodnice - kladně. Porodní domy budou vzorem toho, že je možné rodit přirozeně, pro české zdravotníky to bude znamenat možnost získat vědomosti o přirozeném vedení porodu, aniž by museli do zahraničí. A navíc myslím, že když tady bude možnost výběru, tak i lékaři budou nucení změnit své chování, pokud si budou chtít udržet klientelu. Ostatně, mám pocit, že konkurence v porodnicích tak funguje už dnes, i když hodně pomalu a mnohde ztuha. Podívej, to o čem ty píšeš (porodní pokojíčky, vany, masážní strojky, porodní stoličky, možnost pít a jíst během porodu, volba polohy, ošetření dítěte vedle matky...), tak o tom mně se před rokem v Krči mohlo jenom zdát (a i teď mám pocit, že čtu něco jako sci-fi). A upřímně řečeno tehdy jsem v Praze nesehnala žádnou porodnici (kromě CAPU, který v době mého porodu nebyl funkční), která by mi tohle všechno mohla slíbit a splnit. Možná i proto je snaha první porodní domy vybudovat právě v Praze. Navíc pokud vím, tak v zahraničí v porodních domech nerodí zrovna moc žen (procentuálně), takže nevěřím, že by všechny dobré asistentky a lékařky (lékaři) hromadně utíkaly do porodních domů.
S.
 If & 3♥ 


Re: A co my? 

(11.1.2002 15:12:10)
Ahoj Žabo a ty ostatní!
Naprosto s tebou souhlasím, nevím, proč se veškeré "zlepšováky" ohledně pohodlí a nestresu při porodu týkají jen "normálně" rodících holek a paní. My co problémy s těhotenstvím a porodem máme a nebo je předpokládáme do budoucna bychom podle vás neměly právo na trochu pohodlí?! Mám pocit, že my bychom si ho zasloužili ještě o trošičku víc než všechny "normální" maminky. Vždyť my se vlastně musíme stresovat už předem, jak to všechno s tím rizikovým těhotenstvím dopadne. Ale proti porodním domům jako takovým opravdu nic nemám. Ivča
 Soňa 
  • 

Re: Re: A co my? 

(11.1.2002 20:43:44)
Ahoj Ifanko,
já jsem kdysi rodila v porodnici ÚPMD Podolí v Praze. Byla jsem takzvaná neriziková těhotná a neměla jsem žádnou zařízenou protekci. Ani těch obvyklých pět tisíc jsem nikomu před porodem do kapsy nešoupla( doufám, že si nemusíme nalhávat , že to tak v pražských porodnicích nechodí). Když jsem něco požadovala od porodních asistentek, bylo mi neustále sdělováno, že na mě nemají čas, že tam mají komplikované porody a že tam nejsem sama. Musím říci, že jsem vtom nebyla sama. Toto praktikovaly i u dalších takzvaných nerizikových rodiček.Celý porod si mě té "fyziologické těhotné" nikdo nevšiml. Došlo to tak daleko, že jsem si málem porodila dítě i bez nich. Na poslední chvíli si jedna takzvaná porodní asistentka všimla, že už asi rodím a zařvala na mě, že jsem jí to měla říci(před tím se dívala z celým lékařským týmem na televizi). Najednou začal velký úprk z Hekárny na porodní sál. Během tohoto úprku se mi porod zastavil a já jsem málem zkončila jako ta nefyziologická. Prožila jsem si úplně zbytečné utrpení. To utrpení mi způsibili zdravotníci a jejich přiblblé metody. Domnívám se, že pro nerizikové rodičky se v porodnicích a hlavně v pražských fakultních porodnicích, dělá hodně málo. Doufám, že moje dcery už budou rodit v porodním domě,a v něm dostanou takovou péči, jakou si i fyziologická rodička a její zdravé ditě zaslouží. Paní Štromerové přeju silné nervy a hodně spolupracujících rodičů, protože to nebude mít lehké.
Soňa
 DáMa 


Proč zase jen Praha? 

(9.1.2002 18:24:24)
Díky paní Štromerová za vše, co pro budoucí maminky děláte i za tento článek, jen mě trochu mrzí, že se tolik upínáte na tu Prahu. Proč nevyužijete nějakou ("pro nadbytečnost") rušenou porodnici, byť v jiném městě, ke zřízení porodního domu? V Praze je přeci jen větší výběr porodnic, ale co zbytek Čech? Navíc pro Pražáky není problém jet rodit třeba do Vrchlabí, ale pro většinu z nás je Praha daleko méně přístupná.
 Sylvie 


O porodních asistentkách ve Zdravotnických novinách 

(11.1.2002 22:34:33)
Ahoj,
jestli si chcete přečíst, jaké jsou mezinárodní definice kompetencí porodní asistentky a jak se mají vzájemně "rádi" ČAPA, ČAS, ČGPS a min. zravotnictví, podívejte se na článek ve Zdravotnických novinách.

S.
 Sylvie 


Re: O porodních asistentkách ve Zdravotnických novinách 

(12.1.2002 12:03:11)
Když už jsem sem dala odkaz na Zdravotnické noviny, vložím sem i článek, který jsem tam dneska našla. Profesor Hořejší a doktor Baran píší, proč jsou porodní domy nebezpečný nesmysl.

A ještě bych přidala odkaz na rozhovor s profesorem Marešem, přednostou Ústavu sociálního lékařství LF UK v Hradci Králové, kde získávají bakalářské i magisterské vzdělání první porodní asistentky.

Takže profesor HOřejší a dokor Baran:

Prof. Jan Hořejší je přednostou gynekologicko-porodnické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. MUDr. Pavel Baran je soukromý gynekolog, který vede poradnu pro ohrožená a patologická těhotenství ve Zlíně. Jejich názory na možnost samostatné práce porodních asistentek si jsou značně blízké a vyjadřují stanovisko mnoha gynekologů a porodníků.


J. Hořejší: od strašného průšvihu je jen krůček


Porod je naprosto přírodní, fyziologický děj. Ale je jen krůček od strašného průšvihu, který může během pěti minut dítě zahubit dítě a za ne o moc delší dobu také matku. Podstatné je, že se tento krůček nedá předpovědět. Dříve se rodilo doma, ale perinatální úmrtnost dětí v těhotenství, za porodu a do sedmi dní po porodu byla až dvacetinásobně vyšší než dnes, podobně to platí o úmrtnosti rodiček.

Máme hustou síť porodnických zařízení. Až moc. Porodníků máme habaděj. Dělat za těchto okolností porody doma je z odborného hlediska jednoznačně krokem zpět. Porodní báby, které to v Nizozemsku dělají a umějí, jsou vyškoleny na úrovni bakaláře. Aby porodní asistentka u nás mohla pracovat samostatně, musela by mít vyšší vzdělání a také právní odpovědnost. Nenaváži spolupráci s žádnou porodní asistentkou, která mi bude vozit průšvihy, jež se pak řeší s velkým nervovým vypětím a přinášejí ekonomické ztráty. Když ta paní umře, umře nám, ne jim.

I kdyby vše bylo ideálně zařízeno, co to bude platné, když v Praze nastane dopravní zácpa. Pokud se totiž začne předčasně odlučovat placenta, je dítě mrtvé za pět minut. I v nemocnici mají v takovém případě všichni plné ruce práce, a ani tam to nemusí dopadnout vždycky ideálně. K tomu se mohou připojit ještě poruchy srážlivosti atd.

Proč stavět v Motole porodní dům, když zde máme porodnici? Myslím, že cesta vede jinudy - je třeba více „humanizovat“ porodnictví. A v tom se za posledních deset let udělal obrovský kus práce. Sám jsem si kdysi nedovedl představit otce u porodu, protože když se v těhotenské poradně nabírá chlapovi krev, mnohdy omdlí jako špalek - obával jsem se, abychom se místo porodnické péče ještě nevěnovali jim, ale není tomu tak. Až na naprosto vzácné výjimky je přítomnost otce u porodu jednoznačně pozitivní. Nedávno jsem rodil dceru jednoho kolegy a ona u porodu nikoho neměla. Bylo mi to najednou divné, přišla mi strašně opuštěná, i když jsme se jí věnovali nejen odborně.

Pokud vím, tak ze savců rodí do vody jenom velryba, ale na druhé straně - pokud je žena v první době porodní ve velké vaně plné teplé vody, zmírňuje jí to bolesti, působí to spasmolyticky. Navíc může zaujmout libovolnou polohu, která jí vyhovuje, protože ji voda nadnáší. Ale vlastní vypuzování do vody mi připadá jako skutečně nehorázný nesmysl, protože je to jednak proti přírodě a jednak tam musí stát porodní asistentka se síťkou na motýly a vybírat hovínka. Hlavička dítěte totiž před sebou vždy nějakou stolici tlačí. Pro přípravnou, takzvanou otevírací dobu je to tedy ideální, škoda, že zde takovou vanu nemáme. U nás jsou alespoň sprchové kouty, ve kterých rodička může sedět a sprchovat se teplou vodou. Co nám ekonomika, vybavení nemocnice a zdravý rozum dovolí, to ženám samozřejmě umožníme.

Přestali jsme ženy holit, respektive oholí se jenom ta část hráze, kde lze předpokládat nástřih nebo nějaké poranění, kvůli šití a hojení. Před deseti lety bylo nemyslitelné, aby žena šla k porodu neoholená. Je třeba se snažit, aby žena měla co nejméně obtíží, které mít nemusí.

Lékař je naprosto nutný v okamžiku, kdy se porod vymkne z mezí fyziologického, přírodního děje. Ale u většiny porodů je až ten druhý. Porodní asistentka (která má na sále pracovní dobu a nikoli jen pohotovostní službu jako lékař) je s rodičkou neustále. Pokud si to žena přeje, mohou ji u nás doprovázet k porodu terénní porodní asistentky. V mnoha porodnicích asistentky vedou fyziologické porody, v některých nemocnicích i šijí poranění a jsou nedocenitelným prostředníkem mezi rodičkou a lékařem. U nás mohou některé porody vést porodní asistentky zde zaměstnané, jejichž odborné znalosti a schopnosti známe.

P. Baran: rodičky musejí znát rizika


Určité riziko s sebou nese 29 procent těhotných a další vznikají během porodu. Buďte doktorem, který převezme rozvrtaný porod. Vemte zodpovědnost za dítě, které se narodí, když nevíte, co s ním dosud bylo. Žena přijede s alterací ozev, použijete porodnické kleště a dítě bude mrtvé. Nechtěl bych mít službu na porodnici, kam by mi vozili patologické případy, které vzniknou někde jinde.

Argument, že lékař nemá čas věnovat se rodičce, je výmluva. Co by na službě dělal? Když přijde v druhé době porodní k šesti porodům, tak je to hodina práce. A co dělá zbývajících jedenáct hodin? Musí mít čas na pa- cientku.

Pořád mi vrtá hlavou, čím doktoři u porodu tak škodí? Mluvím o dobrém porodníkovi, ne o porodníkovi, který se přišel do porodnice vyspat a je vzteklý, že má na sále čtyři matky. Ale pokud bude pro rodící ženy dělat, co je potřeba, tedy hlídat je, pak nevím, proč by měl vadit. Staří porodníci nás učili, že si máme strčit ruce do kapes, abychom zbytečně neintervenovali.

Nikdo nikdy nebránil, aby bylo na porodním sále pěkně vymalováno, aby bylo ztlumené světlo, aby nezpíval Karel Gott.

Strangulaci pupečníku nemůžete předvídat, odlučování lůžka nemůžete předvídat. I po porodu mohou nastat akutní stavy, porodní sál je superakutním pracovištěm. Jde o jednotku intenzivní péče na druhou, která se stará o dva životy.

Když v Hradci Králové porodí nezralého novorozence, tak ho nesou z porodnice na novorozenecké oddělení přes dvůr. A už to jim zhoršuje výsledky. Představte si, jak dlouho by trvalo, než porodní asistentka z porodního domu sežene například při výhřezu pupečníku lékaře, než pacientku dopraví na sál, než se dostane na stůl, než se provede nástřih branky atd. A to je potřeba, aby rodička také věděla.
(gel, dav), foto Pavel Ligr a Vladimír Brada


 Pavlína, syn 
  • 

Re: Re: O porodních asistentkách ve Zdravotnických novinách-porod do vody 

(12.1.2002 14:29:23)
Můj syn se narodil do vody ve Vrchlabské porodnici. Bylo to nádherné a vůbec mi to nepřipadalo jako nehorázný nesmysl. Konečně jsem si zažila něco, co můžou zažít jen velryby. Velrybám můžeme jen závidět, do té doby než je lidstvo úplně vyhubí. Pan profesor je asi stará škola. Docela by mě zajímalo, kolik mu je let. Pro starší generaci je typické předem odmítat něco, co v životě neviděli. Já jsem rodila do vody bez klystýru a žádná hovínka mi na hladině neplavala. Místo síťky na motýly mají ve Vrchlabí obyčejné sítko, které koupíte v běžných domácích potřebách(je levnější). Jestliže přece jenom unikne stolice(většinou celistvá a nerozředěná klystýrem) nedělá porodním asistentkám žádný problém toto rychle odstranit. Rozhodně to nedává rodičce najevo, že jí to vadí a že je to hnusné. Lovení hovínek z vody neni hlavní pracovní náplń porodní asistentky, tak, jak se nám to snaží namluvit prof. Hořejší z Motolské porodnice.
Přeju všem pohodu
Pavlína
 Pavlína, syn 
  • 

Re: Re: O porodních asistentkách ve Zdravotnických novinách-porod do vody 

(12.1.2002 14:31:30)
Můj syn se narodil do vody ve Vrchlabské porodnici. Bylo to nádherné a vůbec mi to nepřipadalo jako nehorázný nesmysl. Konečně jsem si zažila něco, co můžou zažít jen velryby. Velrybám můžeme jen závidět, do té doby než je lidstvo úplně vyhubí. Pan profesor je asi stará škola. Docela by mě zajímalo, kolik mu je let. Pro starší generaci je typické předem odmítat něco, co v životě neviděli. Já jsem rodila do vody bez klystýru a žádná hovínka mi na hladině neplavala. Místo síťky na motýly mají ve Vrchlabí obyčejné sítko, které koupíte v běžných domácích potřebách(je levnější). Jestliže přece jenom unikne stolice(většinou celistvá a nerozředěná klystýrem) nedělá porodním asistentkám žádný problém toto rychle odstranit. Rozhodně to nedává rodičce najevo, že jí to vadí a že je to hnusné. Lovení hovínek z vody neni hlavní pracovní náplń porodní asistentky, tak, jak se nám to snaží namluvit prof. Hořejší z Motolské porodnice.
Přeju všem pohodu
Pavlína
 Žaba (Darek, Alan a Dora) 


Re: Re: O porodních asistentkách ve Zdravotnických novinách 

(19.1.2002 15:23:30)
Ach jo! Mám takovej pocit, že pánové Hořejší a Baran opět nade vši pochybnost ukázali, že o rodičku v porodnicích vůbec nejde. Hlavní jsou přece porodníci. Celá záležitost se musí zorganizovat tak, aby ubohé pány doktory nepostihlo něco nepříjemného.
Nevím, jak kdo, ale já bych se dala "ukecat" na ledacos, s čím jsem třeba nepočítala, nebo co se mně zase až tak docela nelíbí, kdyby se se mnou jednalo slušně. Když by mně lékař řekl, že samozřejmě nechce, abych se cítila nepohodlně, ale že můj návrh považuje za nebezpečný pro miminko nebo pro mě, a že se pokusí spolu se mnou najít takový kompromis, abych se já cítila co nejlíp a aby přitom porod byl podle jeho nejlepšího vědomí a svědomí bezpečný, tak bych byla asi ochotná slevit i o hodně. Ale když se dočtu, že "Nenaváži spolupráci s žádnou porodní asistentkou, která mi bude vozit průšvihy, jež se pak řeší s velkým nervovým vypětím a přinášejí ekonomické ztráty" nebo "Vemte zodpovědnost za dítě, které se narodí, když nevíte, co s ním dosud bylo. Žena přijede s alterací ozev, použijete porodnické kleště a dítě bude mrtvé. Nechtěl bych mít službu na porodnici, kam by mi vozili patologické případy, které vzniknou někde jinde" tak to nevypadá, že by pánům doktorům záleželo na rodičce nebo na dítěti, spíš si nechtějí komplikovat život.
Dále mě taky zaráží, že dr. Baran nemůže pochopit, proč by mohli být lékaři u porodu na obtíž. O intimitě asi nikdy neslyšel. Já bych například u porodu nejradši neměla nikoho cizího, a chlapa s rukama v kapsách už vůbec ne. Vybavuje se mně rozhovor se sexuoložkou Hankou Fifkovou, který jsem někde četla. Zmiňuje se tam o tom, jak se podivovala, že v České urologické společnosti byli až donedávna samí muži a i dnes je tam žen pomálu. A kolega-urolog jí to objasnil - vždyť urologové se velmi často zabývají intimními mužskými záležitostmi, takže přece nelze očekávat, že by pacienti měli zájem o ženy-uroložky. A dr. Fifková se (dle mého názoru zcela pochopitelně) pozastavovala nad tím, že nic podobného nikoho nenapadne v souvislosti s muži-gynekology a jejich pacientkami. Kdykoli jsem se pokusila sdělit, že se před nimi opravdu stydím (většinou jsem to řekla sestře), dostalo se mně odpovědi: "Ale pani, takovejch ten doktor už viděl!" Takže jsme opět u toho - on to ten doktor nějak rozdejchá, že kouká cizí ženě do intimních míst, nemějte obavu! A jestli to nevadí pacientce, to je vedlejší, kvůli té tu přece nejsme!
Ale já pořád doufám, že to bude lepší, myslím si, že už se to zlepšuje, i když pomaleji, než bychom chtěly. Pokud se o tom bude psát a mluvit, tak se to přece musí hnout, nejpozději tehdy, až pánové ze "staré školy" odejdou do penze. Takže pokud už ty nááádherné porody nestihneme my, tak naše dcery a snachy určitě.

Ahoj

Žaba
 Lida, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: O porodnich asistentkach ve Zdravotnickych novinach 

(21.1.2002 23:42:26)
Mila Zabo,
taky me zmineny clanek velmi zaujal. Do situace, ze do porodnice prijde zena uz s nejakou komplikaci se muze prece dostat kazdy porodnik, protoze k alteraci ozev pred prichodem do porodnice muze dojit bez ohledu na to, jestli u zeny je ci neni porodni asistentka. A to uz vubec nemluvim o perinatologickych centrech. Tam prece posilaji zeny z jinych porodnic, kdyz vidi, ze predcasnemu porodu nemohou zabranit a pro dite je vyhodnejsi, kdyz se narodi na specializovanem pracovisti. To prece taky resi problem, ktery vznikl jinde. Mam dojem, ze autori nechteji mit sluzbu vubec nikde. Zcela souhlasim, ze jim o rodicky vubec nejde.
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: O porodnich asistentkach ve Zdravotnickych novinach 

(22.1.2002 9:47:23)
Myslim, ze ste to vystihli presne!
Kym sa predsa s clovekom nedeje nic patologicke (tym mam na mysli aj rodiacu zenu a rodiace sa babatko), tak lekar nie je potrebny - nanajvys na preventivne vysetrenie. Ked sa nieco patologicke zacne diat, tak ma lekar zacat konat - ved studoval prave rozne patologie a sposoby ako ich riesit.

Ten argument porodnikov, ze by nechceli riesit patologie, ktore vznikli mimo ich oddelenia mi prisiel dost "smiesny" - to ako keby mi lekar, za ktorym by som prisla s polamanou nohou zacal tvrdit, ze ma nemoze osetrit, lebo nevidel za akych okolnosti a akym sposobom som si tu nohu polamala... :-)))

Preco prave medzi porodnikmi je tolko "nechapavych" jedincov, ktori nerozumeju/nechcu rozumiet, ze lekari su na to, aby rozpoznali a riesili problemy a nie na to aby zasahovali do prirodzenych zdravych procesov v ludskom tele?

Je sice pravdou, ze porod je takym prirodzenym procesom, ktory zo sebou nesie urcite rizika, ale to neznamena, ze pre istotu sa budem na kazdy porod pozerat ako na zdroj problemov, rizik a patologie...

Myslim, ze je zrejme, ze "pacient", ktoremu bude lekar stale zdoraznovat, co vsetko zle ho moze postretnut a preventivne ho bude liecit, bude na tom s velkou pravdepodobnostou psychicky tak zle, ze sa mu aj nieco prihodi...

Buhuzial rodicky v tomto tahaju za kratsi koniec!

Prajem vela zdravia a pevnej vole!!!
 Anezka 
  • 

Re: Re: Re: O porodních asistentkách ve Zdravotnických novinách 

(25.1.2002 11:03:43)
Cau Zabo,
naprosto s tebou souhlasim ve vsem co rikas. Rada bych neco jenom k otazce toho studu, co zminujes: rozsirila bych to na cely zdravotnictvi. Nedavno jsem byla na operaci se slepakem. Ne, ze by na me byli zli, to ne a navic remeslne to bylo provedeno moc dobre, ale nejakej pojem o intimite pacose je nasemu zdravotnictvi fakt cizi. Prijali me nahle, mela jsem na sobe obleceny bodicko, takze jsem nemela kalhotky. Pod ustavni kosili jsem tedy nemela nic. Vis jak jsem se musela o vizitach branit sestrickam, aby na me neskakaly a sup sup neodhrnovaly kosili co nejvic nahoru a perinu co nejvic dolu? Kazdou vizitu to bylo to same - ja jsem se asertivne branila, ze jsem svepravna a mam sve ruce a odhrnu si jen misto, ktere potrebujou videt a nechci, aby mi bylo videt na ohanbi, kdyz to neni treba. Podotykam, ze na vizitu chodilo tak 15 lidi, mezi nimi mladi medici, to da rozum, ze jsem nestala o to delat jim peep show! A pokazdy jsem slysela jen "ale slecno, my jsme jich uz takovejch videli, vo co vam jde?" A ja jse pokazde citovala listinu prav pacienta, ze lekar je proste povinen brat ohled na stud pacienta. A ze je jasny, ze oni moji nahotu vydejchaji, ale ja uz tezko. A oni na to "no jo, ale kam bysme s takovou dosli, kdyby jsme se meli pacientu ptat na to, co chcou a nechcou, aby s nimi bylo delano?"
Takze v tomto smeru nemam ke zdravotnictvi uz co dodat! Snad jen to, ze ac jsem nerodila, zcela chapu, ze co se porodnickych zarizeni tyka, je tam otazka studu a soukromi jeste choulostivejsi. A pokud je clovek rozbolavely, branit se necemu co nechce, je moc slozite.
Takze co s tim nadelame? Ono je dobry o tom mluvit, branit se, vrcet a prskat, aby si uz konecne doktori uvedomili, ze clovek neni jenom fungujici strojek z masa a kosti, ale ma taky nejaky svoje pocity.
Mej se fajn.
Anezka



 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: O porodních asistentkách ve Zdravotnických novinách 

(25.1.2002 15:33:08)
Caf!
Pri citani sa to zda celkom zabavne, ked ludia pisu o tom, ako museli "bojovat" v nemocnici o svoju "cest", ale ked si predstavim, ze je to bezna prax, ze lekari, kori by mali chciet pacosom len to dobre, ignoruju ich pocity...
Ja mam podobnu skusenost so slepakom, ale musim povedat, ze "trapne" situacie nesposobili lekari (s tymi sa nastastie dalo inteligentne dohodnut), ale sestricky (predsa len to nie su povacsine intelektualky - bez urazky, a mnohe veci beru tak akosi "ludovejsie").
Vrcholom bolo, ked jedna sestricka pocas sonografickeho vysetrenia mojho brucha sa "len tak" prehnala popri vysetrovacom lehatku a zaregistrovala, ze mam oholene ohambie ( mala som nohavicky trosku posunute nizsie, takze bolo vidno, ze som komplet oholena - doma som sa radsej predpripravila uz na operaciu ;-) ), odbehla za pootvorene dvere, nieco si tam s nikym suskala a ochvilu sa vratila s nejakym osetrovatelom (asi civilkarom), ostali stat nedaleko lehatka, chvilku na mna pozerali, potom vysli von za dvere a pocula som chichunanie a suskanie... :-(
Naozaj nemozem 100% tvrdit, ze sa smiali na mojom "strihu", ale len fakt, ze bez dovolenia pacienta sa niekto z personalu "len tak" pride pozriet na vysetrovanie pacienta mi pripadal vrcholne netaktny! Bola som dost zaskocena a vobec som nijako nereagovala okrem cervenania sa - a to islo len o kusok mojho podbruska... Do buducna budem pripravena nemilosrdne ziadat zachovanie intimity a budem vediet, ze na takt personalu sa neda spoliehat, treba to radsej dopredu ziadat!
 Zdeneke 


Re: O porodních asistentkách ve Zdravotnických novinách 

(27.1.2002 15:24:25)
Nesnáším, když na slova "Já se stydím" sestry odpovídají "Ale my (lékaři) jsme takovejch viděli...". Co nám je potom?

Anežko, Vy jste to přesně trefila: "no jo, ale kam bysme s takovou dosli, kdyby jsme se meli pacientu ptat na to, co chcou a nechcou, aby s nimi bylo delano?" To je přesně trefné a kolem této svaté věty se to celé točí.

A Martino: Neexistuje, aby se do vyšetřovací místnosti přiřítila nějaká další sestra, natož civilkář. Měla jste ho hezky nahlas poslat ven.

Já jsem měl, zatím, jakš-takš soukromí. Když šlo o něco delikátního, tak mě sestra předem upozornila, jinak by to se mnou hezky seklo nebo bych utek...

Přeji Vám úspěšný boj za svá přirozená práva.
 Daniela 
  • 

Muži porodníci 

(13.1.2002 1:50:57)
Vážím si lékařů a i jiných inteligentních a vzdělaných lidí. Ale jen mi není jasné, jak lékaři porodníci (muži) vědí, co rodící žena cítí, jak celou situaci vnímá? Jak mohou rozhodovat o tom, co má žena v té dané fázi porodu dělat?
Pokud o nás a o našich pocitech při porodu budou v rozhodujících chvílích rozhodovat muži, tak to bude stále středověk!

Daniela
 Milena, holčička 
  • 

Re: Muži porodníci 

(13.1.2002 17:04:44)
Ahoj, Danielo, o tom, jak lékaři-porodníci vnímají rodící ženu, mi řekl můj gynekolog /jinak moc pečlivý odborník - neměnila bych/, že lékaře při porodu zajímá hlavně to, aby měl situaci co nejvíce pod kontrolou, aby do porodních cest nejlépe viděl /proto tolik názorů proti jiným polohám než je ta na zádech/ a pohodlí a pocity rodičky jsou podružné, protože lékař je přece zodpovědný za 2 životy.
Na lékařských fakultách se asi málu zdůrazňuje, že rodička není automat na děti a že spousta žen si z porodnice odnáší trauma, které je odradí od dalšího těhotenství.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Muži porodníci a poloha vleže 

(13.1.2002 20:09:26)
Porodník potřebuje vidět do porodních cest a má zodpovědnost za dva životy. To jsou podle mě pouze důvody pro jeho pracovní pohodlí. Naopak svědčí o tom,že porod vede neodborně-neprofesionálně,když si rodící žena i její dítě kvůli těmto zastaralým postupům musí sáhnout úplně zbytečně na dno svých rezerv (pud sebezáchovy). Neni divu, že tuto nebezpečnou a nepřirozenou polohu většina žen instinktivně cítí jako ohrožení sebe i dítěte.Z toho také pocházejí některé poporodní deprese. Porodník, který neni na straně ženy, ač se snaží vést porod co nejlépe-podle zastaralých školních osnov, pro mě není odborník.

Jana
 Žaba (Darek, Alan a Dora) 


Poloha vleže na zádech 

(17.1.2002 21:47:13)
Fascinuje mě jedna věc - v každé knížce o těhotenství se dočteme, že těhotná žena nemá ležet na zádech, protože se tím stačuje dolní dutá žíla a omezuje se přívod kyslíku plodu. Která budoucí maminka se na zádech cítí dobře a ráda by tak aspoň občas lehávala, ta je naprosto nezodpovědná a zavrženíhodná, protože preferuje své pohodlí před bezpečím miminka. Zatímco při porodu se na zádech (podle mnoha porodníků) ležet musí - a která maminka by se tak cítila špatně (např. by jako já omdlívala, protože se omezuje průtok krve dolní dutou žílou a klesá tlak), tak ta je naprosto nezodpovědná a zavrženíhodná, protože preferuje své pohodlí před bezpečím miminka. To je teda fakt zajímavý!
Ale nemusíme se bát - ony se nám ty děti sice možná při porodu přidusí, ale porodníci si toho rychle všimnou, protože na všechno výborně uvidí, a všechny nás "zachrání". Možná to bude chtít císařský řez, který by jinak nebyl potřeba, ale lepší než umřít, ne?

Žaba
 Alice 
  • 

Re: Poloha vleže na zádech 

(18.1.2002 0:09:55)
Ahoj Žábo,
mně někdy připadá, že žena, která nechce rodit v porodnici vleže na zádech, by snad ani neměla otěhotnět. Rovnou by jí měli sterilizivat( ukecanej Uzel by měl radost). Já hledám v Praze porodnici, ve které bych mohla porodit jako svéprávná bytost a zatím se mi to ještě nepovedlo. Mám toho hodně o porodu načteno a rozhodně nechci rodit v poloze na zádech. Jednoho pražského gynekologa jsem se ptala na určité podrobnosti ohledně porodu. Nějak se mu to nelíbilo a nakonec se mě jízlivě zeptal, jestli nejsem náhodou odborník přes dělohy. Překvapuje mě arogance a namyšlenost některých gynekologů. Je mi nanic z toho, kdo rozhoduje v porodnicích o ženách a dětech. Nejhorší je, že některé hloupé ženy- porodní asistentky- to podporují a udržují v chodu. Žena ženu podtrhne, ale to je pro tuto společnost typické.

Alice
 Milena, holčička 
  • 

Porody - dokument na ČT 

(18.1.2002 9:10:04)
Ahoj, v neděli 20. 1. v 15,00 vysílá ČT1 v cyklu Čas pro rodinu dokument o porodech.
 Zuzana, 1 dcéra 
  • 

Re: Poloha vleže na zádech 

(18.1.2002 16:05:01)
Len jednu poznámku, aby sa niekto nenaľakal ako ja, keď som bola tehotná a všade som čítala, že sa nemá v záujme dieťatka ležať na chrbte... Ja som totiž túto polohu znášala často veľmi dobre a vyhovovala mi. Potom som sa na stránke www.9monate.de dočítala, že tento názor patrí k najčastejším poverám o tehotenstve a nie je úplne pravdivý. K zlému zásobeniu bábätka kyslíkom môže dôjsť skôr teoreticky, pretože za normálnych okolností, skôr ako niečo také nastane, začne byť matke (podvedome) poloha na chrbte nepríjemná a sama od seba ju zmení. Takže nie je dôvod na zbytočnú paniku alebo špeciálne preventívne opatrenia.

Čo sa ale týka polohy pri pôrode, tiež si myslím, že by sa malo v prvom rade hľadieť na pohodlie rodiacej maminy a nie na pohodlie lekára.Mne by sa tiež ťukalo do počítača lepšie poležiačky...

Zuzana
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Poloha vleže na zádech 

(18.1.2002 17:39:38)
Teda já nikdy neslyšela, že poloha na zádech je nebezpečná kvůli děťátku.... Ale maminkám zabraňuje prokrvení /teď nevím, jestli do mozku/ a bývá jim zle. Což mě bývalo, dostávala jsem mžitky před očima, dokonce i na operačním stole, kam mě položili na císaře...
Ale stačilo jen trošku tělo pootočit a bylo fajn.:)
 Zdeneke 


Re: Poloha vleže na zádech 

(18.1.2002 19:43:07)
Přeji Vám hezký den.
Ve čtvrtek večer byl na ČT1 dokument o umělém oplodnění. To by jeden nevěřil, co lze dneska provést. A jak tam bylo řečeno, s asistovanou reprodukcí se bude asi setkávat čím dál tím větší procento lidí.

Na chvilku v tom dokumentu byly i záběry z "českého" porodu. Z toho mi jde hlava kolem. Ta rodička měla nohy v držácích doslova až u hlavy. To postrádá jakoukoiv logiku. Já věřím, že pro porodníka to je velice pohodlné. Ale jednoduše řečeno: Já si nedovedu představit, že bych v této pozici tlačil stolici (moc mi to promiňte, ale můj selský rozum nenapadlo jiné přirovnání). To jde určitě hůře, než jak jsme zvyklí. Není příjemnější si dřepnout, opřít se o manžela a dítko vypadne skoro samo?

A teď by mě zajímalo, kdyby jste tomu doktorovi jednoduše řekli, že podle jeho gusta rodit nebudete a hotovka. Co s vámí udělá?
 Sylvie 


Re: Re: Poloha vleže na zádech 

(18.1.2002 20:30:41)
Zdendo, to je různé. Na mne začal polehounce vyvíjet psychický nátlak - každý jeho příchod ke mně okořenil poznámkou o ubližování dítěti, byla jsem kontinuálně napojená na monitor aniž bych věděla, jaké jsou výsledky, nikdo mi nic neřekl, na otázky nikdo neměl čas odpovídat... Po nějaké době jsem se psychicky rozložila - jednak to na zádech šíííleně bolelo (neměla jsem možnost si od bolesti ulevit jinou polohou), jednak jsem měla neskutečný strach o dítě. Ono teď se to nezdá, ale jak v těhotenství, tak při porodu i v šestinedělí ti hormony fungujou trochu jinak a co tě normálně nechává klidným, to potom dost prožíváš. Ale hlavně jsem k porodu šla s tím, že každý máme iné představy, ale někde uprostřed se sejdeme - dejme tomu že porodím ne třeba v kleče, jak bych chtěla já, ani v leže na zádech, jak chtěl lékař, ale třeba v leže na boku, nebo třeba v sedě aniž bych musela nohy zvedat do výšin. Nebyla jsem připravená na to, že by se mnou někdo mohl sehrát komedii, že je něco špatně, i když vše rpobíhá v nejlepším pořádku.
S.
 Zdeneke 


Jóga a cvičení na balónech je fajn 

(18.1.2002 20:35:57)
Málem bych zapomněl. Jóga je úžasný vynález nebo jak to nazvat. Bezvadně se protáhnete a hned je Vám hej. Zkusili jsme si i míče, které mají také v porodnicích. Tak to je úplná paráda. Před časem tu proběhla hláška, že cvičení na míčích je pro těhotné riziko. Já bych řekl totéž. Dá se na tom pěkně vyřádit. A takový pád by mohla být pohroma. Ale po porodu to musí být fajn. Je to i dobré pro děťátka. Stači je položit bříškem na míč a hned si procvičí páteř.

A pamatujte: Správná velikost je velmi důležitá. Cvičící Vám jistě poradí.
 Ladia, 2 děti (15+11) 


Re: Re: Poloha vleže na zádech 

(18.1.2002 21:20:11)
Ahoj Zdendo,

máš pravdu. Poprvé jsem rodila do kopce s nohama ve třmenech (nebo jak se tomu říká) druhá doba porodní trvala hodinu, museli mě nastříhávat. Pořád jsem tlačila jak šílená a nic, byla to k uzoufání. Druhý den jsem nemohla vstát z postele achodit už vůbec ne. Podruhé poloha sice ne vestoje jak bych si přála, ale kvůli monitoru (malá měla špatné ozvy tak ji museli sledovat) na boku, kde jsem se dokázala zvednout až tak, že jsem skoro seděla a můžu říct, že se to nedá srovnat. Pořádně jsem se zapřela do manžela a dílo bylo hotovo. Druhá doba porodní 20 minut, bez nástřihu a za hodinku už jsem byla jako rybička. Proč si při porodu nepomoci gravitací ... Určitě když je nějaké mamině zle, tak je určitě ráda, že leží, ale pokud vše probíhá bez problémů a maminka má chuť se nějak aktivněji podílet na zrození potomka měla by mít tu možnost.

Já jsem při tom prvním porodu protestovala a říkala jsem, že nechci takhle ležet, že chci být alespoň v polosedě nebo v podřepu. A bylo mi řečeno toto: "Kolikrát jste už rodila ?" a já říkám "ani jednou teď je to poprvé" a odpověď "tak vidíte !" a bylo po srandě :)
 Žaba (Darek, Alan a Dora) 


Re: Re: Poloha vleže na zádech 

(18.1.2002 23:38:13)
Jo, ten dokument jsem taky viděla, a záběry rodící ženy na mě udělaly snad větší dojem než to, o čem pořad vlastně byl. Hrůza! A k tomu, co můžou zdravotníci udělat - slyšela jsem (z druhé ruky) o ženě, kterou porodní asistentka fyzicky povalila, třikrát po sobě. Dítě se pak po dlouhém trápení narodilo postižené... Ale to je doufám extrém. Každopádně když rodíš, máš toho dost co dělat, a často se Ti jednoduše nechce hádat se. Zkusíš to jednou, dvakrát, a pak to necháš bejt. Nebo možná ne každá žena, ale většina to tak udělá. A jestli to nakonec není lepší - než se místo porodu prát se zdravotníkama a pak mít postižený miminko...

Žaba
 Žaba (Darek, Alan a Dora) 


Re: Re: Poloha vleže na zádech 

(18.1.2002 23:23:55)
To je právě to! Když je na zádech některé ženě dobře, ať si tak klidně leží a není nucena poslouchat, že je nemožná. A když je tak některé zle, ať to po ní nikdo nechce. Pokud se mně dělají mžitky před očima a zachvacuje je mě pocit paniky a ohrožení života, tak proč bych tak měla být? Já jsem naštěstí na zádech rodit nemusela (pražským bohužel neporadím, bylo to v Brně), ale byla to hrůza třeba jenom při ultrazvuku nebo při vyšetření. Klobouk dolů před Vámi všemi, které jste v této poloze zvládly porodit!
Žaba
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Poloha vleže na zádech 

(19.1.2002 8:45:46)
Abych řekla pravdu, myslela jsem, že s novým porodním systémem, než jsme měli před těmi 15 lety přišla i nová poloha při rození...:) U nás v porodnici se rodí jen v polosedě, maminka si drží nohy u těla. Nějak mě nenapadlo, že někde může být ještě poloha lehací a nohy na "koze" ve třmenech, jak jsem to zažila při prvním porodu. Nedivím se, že mi sestry nadávaly, že špatně tlačím a skákaly mi po břichu:)
 Jana 


Re: Re: Poloha vleže na zádech 

(19.1.2002 9:55:12)
Miško,
a jak myslíš, že jsem rodila já? V leže na zádech, nohy ve třmenech (a také asistentka na břiše, ale to znám jen z doslechu.....).
Ale Podolí slíbilo porod skoro v každé poloze, kterou si maminka vybere. V "nejhorším" vybrali za mě a já se nebyla schopná jakkoliv ubránit nebo ohradit.

Dodneška se mi otvírá kudla v kapse, když si vzpomenu na to, že ve chvíli, kdy můj porod probíhal velmi rychle a snad i zdárně ke konci, mě donutili lehnout na záda - a prý jen třikrát zatlačím a je to. Jak to dopadlo, jsem už tady psala. Uf, to jsem se zase rozčílila.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Re: Poloha vleže na zádech 

(20.1.2002 10:18:20)
Mám z Podolí podobné zážitky. Také mi slibovali porod v jiné poloze než vleže na zádech. V poslední chvíli(kdy se už neubráníte!!!) mě vmanévrovali do polohy na zádech (přál si to doktor!!!) s nohama ve třmenech. Jelikož jsem si to nepřála, tak jsem se psychicky během porodu zhroutila a začala jsem mít problémy s vytlačováním dítěte. V ÚPMD Podolí jsou hodně mladé, nezkušené a doktorům poddajné sestřičky (ženská ještě nerodivší telátka). Většinou udělají to, co jim starší autorita ( doktor,vrchní,staniční) přikáže. A lékař prostřednictvím ženských sester manipuluje s rodičkou tak, aby vedl porod podle zastaralých postupů a vyhověl svému pohodlí. Vůbec jim nedochází, že tím ženám i dětem strašně ubližují. Jsou opravdu přesvědčeni, že pro vás dělají to nejlepší. Většina doktorů v Podolí neni nakloněna přirozeným porodům. Rodičku, která chce rodit v jiné poloze než vleže na zádech, berou jako nutné zlo a doktoři nechtějí u těchto porodů asistovat. Někteří dokroři z Podolí přirozený porod ještě v životě neviděli, tak se nedivme, že většina žen skončí v nebezpečné, doktorské poloze vleže na zádech.

Jana
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Poloha vleže na zádech 

(20.1.2002 11:14:34)
Jano, muzes mi prosim napsat, kdys tam rodila? Doufala jsem, ze tam k nejakym zmenam doslo...
 L 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Poloha vleže na zádech 

(3.1.2003 15:38:30)
Co jsem tak slysela od kamarada, ktery pro Podoli cosi dela, tak doktori jsou tam porad stejne samolibe zjevy. :-(((
 Petra, syn Kryštof - téměř rok 
  • 

Kdy se konečně něco změní? 

(27.1.2002 15:10:11)
I já bych ráda připojila svoji reakci k článku. Přístupem lékařů jsem čím dál rozhořčenější. Těsně po porodu jsem napsala vpodstatě nadšenou reakci na péči v porodnici u Apolináře. Až časem mi začalo docházet, že jejich lidský přístup byl sice na jedničku, ale samotný průběh porodu s velkým otazníkem. Začala jsem shánět informace, abych zjistila, co se vlastně dělo, p. Štromerové jsem se v poradně tady na Rodině ptala, co je to vlastně abnormální rotace miminka... Téměř po roce, který uplynul od porodu, mám pocity zcela jiné než měsíc poté. Rozčiluje mě, jak se lékaři ohánějí tím, že by v porodním domě nešly řešit komplikace a dopadaly by na záda jim. Jaký byl můj případ? Rodila jsem na tzv. špičkové klinice v Praze u Apolináře. O půlnoci z 17. na 18. jsem dorazila do porodnice s krvácením, až do rána jsem tam ležela na čekatelském pokoji, udělali mi ultrazvuk a propustili mě domů. Lékař do zprávy nenapsal nic neobvyklého - už vůbec ne nic o jiné než běžné poloze miminka. 19. ráno jsem dorazila do porodnice otevřená na 7 cm, ošetřovala mě velmi mladá, mírně nejistě vyhlížející, ale sympatická, milá, ohleduplná lékařka. Ač "předpovídala" narození kolem 11.00, Kryštof se narodil až po 15.hodině, poté, co si lékařka zavolala na konzultaci pana docenta, který se ptal, co že to nejde... Poté, co mě vyšetřil, začali kolem všichni lítat a docent prohlásil: "Na tři ať je venku..." Takže mi hupsnul na břicho, kolem bylo spousta lidí, syna mi na břicho nepoložili, hned ho odnesli kontrolovat. Během celého porodu se mnou asistentky různě "manévrovaly" se slovy: "Zkuste to takhle, aby se miminko lépe stáčelo..." - ale vpodstatě jsem stále ležela. Moje matka, která byla u porodu, slyšela, jak se docent lékařky po porodu mírně ironicky ptá: "Kolegyně, opravdu už jste asistovala?" Paní doktorka prostě onu abnormální rotaci nepoznala. Může mi někdo říci, oč horší by byl můj porod v porodním domě s porodní asistentkou? Hrozně ráda bych o tom s lékaři diskutovala. Myslím, že by takový diskusní sál plný maminek s podobnými zkušenostmi byl zajímavým "show". Lékaři by na nás ovšem vysypali množství latinských názvů. Já bych se ptala: Oč horší by byl můj porod se zkušenou asistentkou než byl se "zaučující se", nejistou paní doktorkou, byť se konal v porodnici a práci za ni "opravil" dotyčný pan docent?!
 Dita Bartůšková 
  • 

Argumenty proti porodním domům 

(30.1.2002 20:00:49)
Tyto pseudoargumenty mě opět přesvědčily o tom, že naše porodnice jsou tím nejméně vhodným místem k přivádění dětí na svět. Já sama - pokud to bude jen trochu možné - se tomuto místu vyhnu. Jen doufám, že naši zákonodárci nepostaví svobodně myslící a jednající ženy mimo zákon. Všem Aktivním porodním asistentkám držím pěsti a děkuji.
Dita
 Sylvie 


Re: Argumenty proti porodním domům 

(9.2.2002 0:35:22)
Ahoj všichni,
zrovna mi přišel celkem zajímavý mail od jedné mé známé, snad se nebude zlobit, když ho sem přetisknu:

Ahoj,

V MF vysel clanek o vydavanem Pruvodci porodnicemi, ktery hodnoti
porodnice dle vstricnosti k matkam. V nem si prazske porodnice nevedou
nejlepe ( sedy prumer a Vinohrady dokonce cely peleton uzaviraji). I
nechal se slyset pan doktor Parizek od Apolinare, ze mu tam chybi
statisticke udaje, napr. perinatalni umrtnost. Tak jsem vyhledala
statistiku po okresech a uryvky jsem do MF poslala. A myslite si, ze
jsem se panu doktorovi zavdecila? Vubec ne. Najednou pise, ze cisla
mohou byt osemetna, ze perinatalni umrtnost je jen velmi "hruby"
ukazatel a ze je potreba brat v uvahu i jine, napr. spokojenost rodicky.

Copak se to s nim stalo? Ze by mu vadilo, ze i v discipline perinatalni
umrtnost je Brno lepsi nez Praha (z hlediska statistiky jsou ty cisla
rovnocenna, ale ciste ciselne bylo v roce 1999 Brno opravdu lepsi nez
Praha).



S.
 JÁ 
  • 

POROD DOMA JE RIZIKO 

(14.1.2004 16:39:42)
Představa, že vybavení porodnice, okamžitá dostupnost přístrojů a zkušenost porodníka nemá vůbec žádný vliv na výsledek porodu (nejen mortalita, ale hlavně zdravotní poškození dítěte v důsledku porodních komplikací) je věcí, kterou nejsem schopen dost dobře přijmout. I nekomplikované těhotenství může ústit v porod, který v některé fázi zadrhne - pak volat sanitu a převážet rodičku do porodnice je pozdě (spíše pro novorozence než tu rodičku).
Koukal jsem do statistik (jakkoli statistiky jsou obecně ošidné, a v tomto aspektu zvlášť). Porovnávat globálně mortalitu domácích a nemocničních porodů je zcestné (nemocnice má podstatně víc těch rizikových). Zaměřme se na výše citované Nizozemí a pouze domácí porody: Berg a Suss na základě statistik ze 103 vědeckých prací usuzují, že domácí porod znamená pro novorozence 3-23 x vyšší riziko smrti (jak k tomu došli, nevím, práce je otištěna v renomovaném časopise Geburtshilfe und Frauenheilkunde 54: 131-138, 1994). Zajímavý údaj uvádí jiná práce publikovaná v J. of Nurse 42: 91, 1997: Analýzou 4107 domácích porodů v Nizozemí bylo zjištěno, že domácí porod v přítomnosti porodní asistentky má mortalitu 1.4%, domácí porod v přítomnosti lékaře jen 0.5 % (nedostatkem těchto dat je, že se týkají porodů z let 1970-1985, proto mortalita je relativně vysoká). Lze interpretovat i tak, že devět novorozenců z tisíce mělo prostě smůlu, že u porodu nebyl lékař, ale jen porodní asistentka. (Doufejme, že porodní asistentky dnes jsou zkušenější, sotva však ale jako lékař. Na výsledku se ovšem může podílat i sociální faktor).
Shrnu svůj názor: poslanci by neměli domácí porody zakazovat (ale oni je vlastně nezakazují). Krok vstříc by měly udělat porodnice (snažit se poskytnout veškerý komfort domova v porodní místnosti s jistotou, že přístroje jsou pro špatný průběh připraveny za dveřmi).
 Sosan 
  • 

Re: POROD DOMA JE RIZIKO 

(14.1.2004 16:59:48)
To je opravdu zajímavé, že fakta, o které se ve svých příspěvcích opírá kupříkladu Sylvie jsou odlišné od těch, která uvádíte vy. Sylvie přece jednoznačně vychází z toho, že přítomnost lékaře u porodu riziko pro dítě i matku zvyšuje a je tedy třeba rodičky před lékaři chránit a naopak bránit lékařům v přítomnosti u porodu. Z chybných předpokladů a informací se snadno udělá chybný závěr. Čí informace jsou správné?
 Sylva 
  • 

Re: Re: POROD DOMA JE RIZIKO 

(14.1.2004 17:41:13)
No, Sosane, zrovna takhle to Sylvie nepíše. Jde o to, že lékař vystudoval proto, aby aktivně řešil problémy, nikoliv proto, aby s rukama v klíně čekal, až žena v klidu a bez zásahů (a SAMA) porodí. Jde o to, že porod není problém (v drtivé většině), kdežto těmi zásahy se z něj problém snadno stát může.
 Sylvie 


Re: Re: POROD ZKRÁTKA RIZIKO JE 

(14.1.2004 18:46:42)
Ale no tak, Sosane :o) Poslední dobou čítávám v novinách různé zvěsti, jak jsou na tom čeští školáci špatně v oblasti pochopení přečteného... občas tady na Rodině mívám pocit, že nejenom školáci, že se jedná o jev všeobecný :o(

I když možná bude problém jinde - kdo pochopit nechce, nepochopí. S touhle taktikou mám vlastní výborné zkušenosti z doby dospívání, kdy jsem dokázala i na běžných banalitách docela slušně rodičům pít krev ;o) nicméně jak je vidět z jiné momentálně probíhající diskuze, někteří jedinci si úmyslnou hluchotu či slepotu uchovávají i do dospělosti a úspěšně ji praktikují (nejen) v manželství :oD

S.
 Corra 


dotaz 

(15.1.2004 8:16:52)
mužu vědět z čeho bylo čerpáno v tabulce Rozdíl mezi "normálním"nekomplikovaným porodem v porodnici a nekomplikovaným porodem v porodním domě.Zajímá mě ta část porodu v porodnici.dík
 Sylvie 


Re: dotaz 

(15.1.2004 10:22:38)
Možná z porovnání praxe asistentky na sále a z toho, jak to chodí v porodních domech? Nebo z výzkumů Aperia, které oslovuje maminy i porodnice a např. vydává "Průvodnce porodnicemi"? Nebo i tady na Rodině je výzkum Aperia a STEM, dělaný mezi maminami a porodníky... tak zkus porovnat, jestli to souhlasí s tabulkou :o)

S.
 Corra 


Re: Re: dotaz 

(15.1.2004 11:10:25)
Sylvile,v tom výzkumu jsou uváděna procenta rodiček,které konkrétní věc podstoupily.Jsou sice vysoká,ale nejsou 100%Tady v té tabulce mě to připadá,jako by se všechno praktikovalo stejně ve vešch porodnicích.
Jenomže nic se nezmění,když si maminy budou stěžovat mezi sebou,na Rodině nebo na jiných servrech.Pokud se jim něco nelíbylo v porodnici,tak by to měly v prvé řadě řešit s primářem oddělení a s ředitelem nemocnice.Myslím si,že pokud vedení bude bombardováno stížnostmi,tak začne něco dělat pro zlepšení podmínek porodu v té jejich nemocnici.Jistě,jsou takové maminy bojovnice,ale je jich pořád ještě málo.
 Corra 


Re: Re: Re: dotaz 

(15.1.2004 11:11:41)
oprava překlep:Sylvie
 Sylvie 


Re: Re: Re: dotaz 

(15.1.2004 15:05:42)
Corro, nejedná se o 100%, leč o docela vysoké procento :o( NIcméně je pravda, že od té doby se to pomalu zlepšuje :o)

A že si maminy stěžují na Rodině? Proč ne? Je to takové upozornění na to, co může dotyčnou čekat, když si NEDÁ POZOR. To, co jsem u prvního očekávala, pro mne problém nebyl - zvládla jsem si prosadit svou. Ale přiznávám, že se objevily věci, které mě ani ve snu nenapadly, a ty už jsem nezvládla. Třeba mě ani ve snu nenapadlo, že jsou lékaři schopní rodičku ZASTRAŠOVAT, jen aby dosáhli svého. Já fakt v první chvíli měla šílený srach, že se děje něco špatného s miminkem :o(((

Jinak nevím, jestli jsi zkoušela stěžovat - manžel ano, bezprostředně po porodu, na zcela konkrétní, faktickou (teda nesubjektivní) věc... a neuspěl. Stěžoval si, že nějaká PA udělala hanlivou poznámku o jeho přítomnosi na dokumentaci, která se mnou šla na oddělení - velkým tiskacím písmem na titulní stránce, jak si saniťák odložil papíry ke mne vozík, nešlo to přehlédnout. Žádal, aby se mohl s dotyčnou PA setkat a proříkat si to s ní. Hmmm, odpověď? Byl jste rozušený z porodu, NIKDO NIC NENAPSAL :O(((( Fakt je ten, že tohle byla poslední kapička, která mne nakrkla tak, že i já jsem si stěžovala, bez odezvy. Ale pravda je, že fněkteré věci, na které jsem si stěžovala, se tak čtvrt roku po mém dopisu v porodnici začaly měnit - soudě podle ohlaů z Rodiny. Takže je možné, že můj dopis, sice bez odezvy, byl jeden z těch kapek, které přispěly k tomu, že to v porodnici začaly řešit :o)

S.
 Corra 


Re: Re: Re: Re: dotaz 

(15.1.2004 19:37:14)
Sylvie,já nemám nic proti tomu,když si maminy na Rodině nebo jinde sdělují své zkušenosti s porodu.Súpíše naopak.Ale pokud se jim něco nelíbylo v porodnici,tak by se měly obracet na kompetentní osoby.Tady si to možná někdo s doktoru,nebo PA přečte,ale moc s tím neudělá.
Ano,stěžovala jsem si na konkrétního doktora,jeho jednámí a zpusoby léčby(nebo spíš žádné léčby)nebyla jsem sama,kteá měla připomínky a nakonec byl ten lékař propuštěn.Ted momentálně mám babi už několik měsícu v nemocnici.V srpnu měla infarkt a ted už pár měsícu vypadá několikanásobně huř,než po infarktu.Jednání sester na interně-katastrofa,na následné péči ji lékařka nechala píchnout penicilin aniž si zjistila jestly ne něj není alergická(je,a má to v papírech),...........a spousta dalších podobných příkladu.
Víš,pokud se maminy nebudou ozývat proti jednání presonálu porodnic,moc se toho nezmění.Další věc je vybavení,ale chápu to,že nemocnice mají relativně málo peněz a potřebují investovat do nových přístroju třeba na JIP.Babi jezdí dvakrát týdně na dyalízu a když se jim tam pokazí jeden přístroj,tak tam jsou opravdu velké problémy.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: dotaz 

(15.1.2004 19:58:43)
Já si myslím, že cokoliv je lepší než sedět doma a tiše se užírat.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: dotaz 

(15.1.2004 20:35:29)
Corro, souhlasím :o) Nicméně jako sestra taky vím, jak se kolikrát se stížnostmi nakládá, takže rozvířit to i veřejně taky neuškodí :o)

S.
 Mirka 
  • 

Argument proti porodnici 

(29.7.2004 16:45:54)
Nedá mi to a musím přidat svůj argument proti porodnici - argument, který tu zatím nebyl nikde uveden a kterému možná nebude nikdo věřit. Bohužel však je pravdivý a platí nejen pro porodnice, ale téměř pro všechny zdravotnické obory. Tím argumentem je současný čím dál horší stav zdravotnických zařízení. Horší nejen po stránce materiální (nedostatek přístrojového vybavení, zdravotnického materiálu, prostor, ubytování a stravy pacientů), ale hlavně personální (nedostatek ošetřujícího personálu a zkušených lékařů, neboť ti často utíkají za prací do zahraničí). Podle ministryně Součkové jsme měli nemocnic i zdravotníků přebytek a náklady na zdravotnictví zbytečně vysoké, ale lidé z branže - bývalí kolegové mé maminky - mluví jinak. A pacienti se bohužel přesvědčují o tomtéž. Nemocnice, při tom, co momentálně mohou poskytnout, rozhodně nejsou zárukou jistoty. Několik vážných omylů a pochybení s tragickými následky dokonce proniklo i na veřejnost. Jistě, ve skutečně vážném případě (nemoc, úraz) se na ně člověk přesto obrátit musí. Ale je takovým případem i zdravé těhotenství?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.