| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Být, či nebýt vegetariánem?

 Celkem 96 názorů.
 Marie Moravcová 
  • 

Být, či nebýt vegetariánem 

(23.4.1999 9:54:44)
Velice mne zaujal Váš článek o vegetariánství. Můj už skoro manžel je sedným rokem vegetarián z důvodu, že neche zabíjet zvířata. Protože plánejme společnou budoucnost a samozřejmě i děti došlo i na to, jak se naše děti budou stravovat On samozřejmě tvrdí, že vegetariánstí jim neuškodí, já tvrdím opak. Jsem proto abycho jim dávali kuřecí a rybí maso. V článku mne zaujala pasáž o zlaté střední cestě, ale bohužel tabulky, na které jsou tam odkyzy jsem neobjevila a tak bych Vás chtěla požádat o informaci jak se k nim dostanu.
 Turija Kempe 
  • 

Děti a vegetariánství 

(2.5.1999 23:07:36)
Se zájmem jsem si přečetl úvahy týkající se vegetariánství. Pro ty rodiče, kteří mají obavu o zdraví svých dětí, pokud se stanou vegetariány, podívejte se na obrázek (http://mujweb.cz/Zdravi/Kempe/Keshava.jpg - toto má být jeden řádek) mého syna Kéšavy, který je vegetariánem od narození. Nyní je mu 18 let a v životě maso nebo vejce nejedl. Obrázek byl pořízen, když mu mu bylo 16 let. Nikdy nebyl vážně nemocný a věřím, že to je díky vegetariánství.

Manželka byla vegetariánkou 11 let předtím, než se ji Kéšava narodil a byla vegetariánkou i při kojení do jeho 3 let. Mnoho našich přátel jsou vegetariáni a také mají děti, které v životě nejedly maso a neshledáváme, že by jejich vývoj nějak trpěl. Spíše naopak. Musím však poznamenat, že jsme laktovegetariáni a jíme pestrou rostlinnou stravu.

V Asii jsou miliony lidí vegetariány od narození a celý život. Podle teorie, že děti maso ke svému růstu potřebují, jinak utrpí jejich vývoj, by lidé v Asii měli být nějací nevyvinutí jedinci.

Mně osobně je nyní 47 let a jsem vegetariánem od svých 22 z etických důvodů. Také v mém případě jsem pevně přesvědčen, že mé dobré zdraví je odrazem mých stravovacích návyků. („Řekni mi co jíš, a já ti řeknu jak jsi zdravý.“) Ostatně, když se podívám, co všechno lidé do sebe strčí v podobě různých mršin, tak se není co divit, že jejich zdraví není nejlepší. Nutit toto ještě dětem je opravdu hazard s jejich zdravím.

Pro ty, kdo umí anglicky, bych doporučil webovou stránku anglické vegetariánské společnosti www.vegsoc.org , kde je mnoho zajímavých informací týkajících se vegetariánství. Zde v Česku je zajímavá www.soja.cz, i když se na ní zrovna pracuje. Pokud by byl větší zájem mezi čtenáři www.rodina.cz o jednoduché, levné a chutné vegetariánské recepty, rád bych se pokusil pro vás něco sestavit. Napište mi: ekopro@sky.cz

Na závěr bych chtěl dodat - masný průmysl se musí nějak živit, takže různé propagandistické slogany o škodlivosti vegetariánství musí mezi lidi dávat (někdy i prostřednictvím lékařů). Kdo by jim jinak to maso kupoval? To že vegetariánství má rostoucí trend je známé z různých průzkumů. Je jenom otázka času, kdy se to projeví i u nás. Marek a Petra, Josefina - 2 roky 
  • 

Re: Děti a vegetariánství 

(8.1.2000 21:04:28)
Váš popis nám udělal radost. Jsme deset let vegetariáni, máme stejně jako vy především etické důvody. Dcera nyní maso také nejí, ani tak ze zásady - nechceme jí k ničemu nutit, ale zatím proto, že neměla příležitost. Ve dvou letech zatím ještě nebyla nemocná (během těhotenství ani kojení manželka maso samozřejmě nejedla). Z hlediska jejího zdraví máme pouze jednu malou pochybnost: jak jí zajistit dostatečný přísun jódu, který obvykle lidé čerpají z mořských ryb. Kupujeme alpskou sůl s obsahem jódu, dětem se ale solí málo. Dalším zdrojem by mohly být dýňová semínka, těch se ale netkne. Proto bychom se vás rádi zeptali na váš názor: může vegetariánství přinést dítěti problémy s jódem a jak těmto problémům předcházet, pokud Josefíně nechceme dávat ryby? Ještě dovolte jednu otázku: jak řešit stravování našeho dítěte ve školce, kam zhruba za rok půjde? Je téměř jisté, že ty jejich omáčky atd. nebude jíst a speciální stravu donesenou z domova prý učitelky netolerují (všechny děti by pak chtěly něco speciálního). Jaké mají s tímto problémem ostatní vegetariánští rodiče zkušenosti? Děkuji.
 tereza kkkk 
  • 

Re: Děti a vegetariánství 

(17.7.2008 16:35:56)
ráda bych reagovala na to,že učitelky v mš jinou stravu netolerují.Sama jsem učitelka ve školce tak najednu stranu chápu,že když má někdo něco jiného ostatní to chtějí také,ale když učitelka věc správně vysvětlí nemusí být problém.Vem te si dítě s bezlepkovou dietou to se v mš také stravuje jinak a mosí si jídlo z domova nebo alespoň tak jsem to zažila abych pravdu řekla do školky s takovýmhle přístupem bych stejně své dítě nadala a musím říct že vtéhle věci je to jen o přístupu a domluvě.Já osobně se spíš obávám toho(zatím děti nemám tak nevím,setkala jsem se již z vegetariánskou rodimou)že dítě tím že to uvidí u ostatních to bude chtít také.Jsem ráda,že po přečtení vaše ho článku vím,že vegetariánství a těhotenství není problém dík Tereza
 kajka 
  • 

Re: syr 

(24.7.2008 17:36:44)
Holky, muzou trilete deti syry typu Mozzarela nebo Balkan?
 Kvítka 


parní hrnec 

(28.7.2008 13:50:40)
Zdravíčko maminky, nemáte některá z vás zkušenosti s parním hrncem? Uvažuju o koupi, ale ráda bych znala názory ostatních kuchařek. Moc díky
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: parní hrnec 

(29.7.2008 8:54:28)
Ahoj, já parní hrnec mám. Ze začátku jsme ho používali hodně, takové to počáteční nadšení jako u všeho. Máme hrnec na 3 patra, takže se dá vařit např. brambory+ zelenina. Po čase jsme ale zjistili, že nám asi klasicky vařené brambory chutnají víc, hlavně ty starší, takže teď vařím jen občas, často jen zeleninu, brokolici atd. Je to pohodlné v něm vařit, zapne se a jde se od toho. Ale já vidím nevýhodu v tom, že se tam nedá moc solit, resp. když se osolí, tak to stejně není slané, sůl steče dolů. Ale pro děti nebo občas je to dobré.
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: syr 

(29.7.2008 14:01:37)
Mozzarelu určitě, Balkán je asi slanější. Ale tříletému dítěti bych se to občas dát už nebála.
 Irena, 26 
  • 

RE: Děti a vegetariánství 

(20.1.2000 10:23:22)
Měla bych zájem o nějaké ty recepty - ne, že bych chtěla být tak strašně zásadová a zdravá, ale prostě mi v poslední době maso nějak přestalo chutnat. Asi už si tělo řeklo,že toho za ty léta salámových snídaní, svačin, večeří a masových obědů bylo dost! Došla jsem k tomu, že my maso zapáchá a nemá žádnou (maximálně umělohmotnou zakrytou kopcem koření) chuť.
 Irena, 26 
  • 

Re: Děti a vegetariánství 

(20.1.2000 10:27:01)
Pokud by byl vetší zájem o jednoduché, levné a chutné vegetariánské recepty, rád bych se pokusil pro vás neco sestavit. Napište mi: ekopro@sky.cz

Měla bych zájem o nějaké ty recepty - ne, že bych chtěla být tak strašně zásadová a zdravá, ale prostě mi v poslední době maso nějak přestalo chutnat. Asi už si tělo řeklo, že toho za ta léta salámových snídaní, svačin, večeří a masových obědů bylo dost! Došla jsem k tomu, že mi maso zapáchá a nemá žádnou (maximálně umělohmotnou zakrytou kopcem koření) chuť.

Děkuji
 Marketa, 28 
  • 

Re: Re: Děti a vegetariánství 

(22.1.2000 0:01:00)
Mila Ireno,

Mozna prave proto, ze pri uprave masa pouzivas "kopce koreni", Ti maso nechutna, ba primo zapacha. Ani my nejsme zadni velci masozrouti, ale cervene maso rozhodne mame tak jedenkrat tydne, zrovna tak jako rybu nebo kure. Dalsi dny jsou potom vicemene vegetarianske (zeleninove polevky, rizota, bezmase testoviny a hlavne hodne salatu). Jestli mohu doporucit jak upravit dobre maso, tak ja mam nejlepsi zkusenosti s grilovanim. Nepouzivam zadne koreni, zadny tuk a dokonce ani sul. Maso je stavnate a vevnitr ruzove a ma svoji prirozenou chut. Nejlepe pouzit teleci nebo hovezi, zalezi spis na kvalite nez na kvantite. Salamy ani jine uzenarske vyrobky nekupujeme.

Tahle rada plati ovsem pouze tehdy, je-li Tva nechut k masu dana jeho nedostatecnou kvalitou nebo nevhodnou upravou. Jestli jsou Tvoje duvody prestat jist maso spis eticke, potom nejsou moje rady asi prilis uzitecne. Mam i spoustu receptu na bezmasa jidla, tak kdyz tak napis a ja Ti nejake poslu.

S pozdravem,
Marketa
 Irena 
  • 

Re: Re: Re: Děti a vegetariánství 

(24.1.2000 10:27:42)
Ahoj, dekuji ti za reakci na muj dotaz. K tomu kopci koreni - nikdy jsem prilis nekorenila a maso mi chutnalo, bastila jsem vsechno (i kdyz nejradsi samozrejme drubez a ryby, ale nepohrdla jsem ani veprovym), rizky i salamy, studenou veprovou konzervu na chleba, proste maso v jakekoli podobe. Ted ho sice taky snim, ale nemam z toho zadny pozitek, proste mi to opravdu nechutna. A kdyz uz, tak to proste musim zasypat nejakym vyraznym korenim - chilli, cesnek, paprika apod., aby to dostalo nejaky smrnc. Verim, ze se mi za cas chut zase vrati, ale ted bych tedy uvitala nejake ty nabizene receptiky.

Diky

Irena
 Petr Belousov 
  • 

jsem 15 let vegetarianem 

(11.5.1999 15:45:03)
Jsem již 15 let vegetariánem, lépe řečena celá naše rodina - my s ženou a dva kluci.
Mám názor, že teoretické tabulky, které používá věda pro důkaz co je zdravé a co ne nejsou zrovna moc prukazne. Vždyť je rozdíl ve využití kombinací různé stravy kterou jím a ve využití pouze při zpracování jednoho druhu potraviny.
Muj technický, počítačový pohled na kombinace, které při jídle vznikají mi nedovoluje lékařským názorům moc věřit. Po celou dobu našeho vegetarizmu nenastal žádný problém z nedostatku libovolné živiny.
Pokud by se lékařská věda lépe věnovala studiu například makrobiotiky, místo jejího odsudku, možná by byla trochu dále. Ale proč píši. Jak se lékaři dívají na nový výzkum kvůli kosmonautům. Strava a krevní skupiny. To je hřebíček do hlavy co? A zajímavé je, že jsou potraviny které živočišně nesnáším a podle těchto kosmických tabulek jsou pro moji krevní skupinu zcela nevyhovující.
Má naše tělo přece jen jakýsi smysl pro to co mu sedí a co ne?
 Jana, 27 let, vegetariánka 
  • 

Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(26.1.2000 10:19:18)
Jsem vegetariánkou asi 8 let. Přesněji lakto-ovo-vegetariánkou. Cítím se zdravotně velice dobře. Dle rozboru krve mám vše v pořádku. Mám pouze nízký tlak, někdy hodně nízký, ale problémy nemám. Když se mi mimořádně motá hlava, spraví to šálek kávy s mlékem a tatranka.
Maso jsem přestala jíst proto, že jsem chtěla zhubnout. Povedlo se. Dokonce i moji rodiče při této bezmasé dietě zhubly (taťka 20 kg a mamka 17 kg). Teď ale maso jí normálně.
Problémy jsou pouze, když jdeme k někomu na návštěvu a oni nejsou ještě zvyklí - nebo nevědí, že maso nejím. Toto se mi stalo na návštěvě u manželových rodičů: na večeři byla čočková polévka. Po první lžíci jsem poznala, že je v tom uzený vývar. Protože tito lidé jsou velmi hodní a jinak respektují mojí stravu, vyvařují pro mě vždy zvlášť, bylo mi hrozné jim říct, že to jíst nebudu. Rychle jsem to do sebe naházela. Celý večer jsem byla psychicky naprosto na dně, brečela jsem a brečela.
Dále jsou problémy s dovolenou. Musím si vybírat dovolené, kde jsou švédské stoly nebo kde si člověk vaří sám. Ale to pak není dovolená.
Čeho se však hrozně bojím je těhotenství. Jsem povaha, že se nechci s nikým hádat. Už v průběhu těchto osmi let mi lidé říkají, že se maso musí a že budu mít nemocné děti. Když mi o zdravosti masa říkají cizí lidé, nechávám to plavat. Horší bude, až mě budou přesvědčovat mí nejbližší. Již jsem sháněla informace o vlivu vegetariánství na plod. Lékaři vesměs tvrdí, že alespoň bílé maso a ryby jsou nutné. Jeden lékař mi dokonce napsal, že je to pouze módní záležitost, a aby se mi vrátil rozum. Ostatní lékaři, kteří mi napsali byli velice slušní a zodpověděli mi veškeré dotazy. Vegetariáni, kteří se mi ozvali zase tvrdí, že tato strava neškodí a že děti vegetariánů jsou i větší a silnější.
Vím, že je blbost řídit se podle někoho. Ale co je správné? Nejsou žádné statistiky, že se vegetariánům rodí nemocné děti.
Prosím Vás tedy o názor na tuto problematiku. Prosím o Vaše zkušenosti.
Všechny Vás moc pozdravuji, přeji mnoho šťastných dní a hodně radosti. Jana.
 Iva, 27 let, 36. týden těhotenství 
  • 

Re: Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(26.1.2000 14:06:22)
Milá Jano,

i já jsem jednu dobu byla nadšenou a úplnou vegetariánkou. Bylo to po škole, htlala jsem knihy Fit pro život a knihy manželů Červených. V době, kdy jsem taky měla možnost chodit na báječné vegetariánské obědy a bylo mi skvěle. Jenomže pak jsem se vdala a přestěhovala a rázem bylo po nadšení. Manžel je zarytý masožravec, nicméně moje názory respektuje, protože ví, že svoje maso vždy dostne. Horší byly a jsou neustálé boje s jeho rodinou, která něco takového naprosto neuznává. Když jsem byla nucena vařit si sama, už to taky nebylo ono a časem jsem se podvolila občasné konzumaci kuřecího a rybího masa. A taky mi to vyhovuje. Už dávno jsem pochopila, že nemá smysl bojovat proti názorům masožravců. Oni nepochopí, že někomu může být lépe a lehce bez masa...
Zrovna včera jsem si koupila knihu Výživa a krevní skupiny a na posezení ji doslova zhltla. A hle, co jsem se nedočetla! Že moje krevní skupina k životu naprosto nepotřebuje maso, že jí naopak škodí. V tu ránu jsem si vybavila už své dětství, kdy jsem odmítala maso a některé další potraviny. Takže jsem se vlastně stravovala instinktivně, což mě velmi potěšilo. Ale taky jsem pochopila, že někteří lidé maso k životu prostě nutně potřebují...
A tak si s klidem v duši budu jíst to, co chci a co mi chutná a nadále budu doma vařit dvojí jídlo...
Nemyslím si, že by děti vegetariánů byly nějakým způsobem handicapované. Ale zároveň zastávám názor, že (až budou větší) je není možné do čehokoliv nutit. Ať si sami vyberou, co jim chutná a dělá dobře (a myslím, že děti to poznají). Pokud je strava opravdu pestrá a člověk se cítí ve formě, není žádný důvod se znepokojovat. Myslím, že je nutné respektovat a poslouchat, co říká naše tělo. To je totiž věc, která se v civilizovaném světě hodně rychle ztrácí. Takže nedejte na řeči a "zaručeně dobré rady", každému vyhovuje něco jiného. Držím palce!

Iva
 Martin Svitak 
  • 

Re: Re: Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(15.3.2000 23:44:23)
Dobrzy den,

rad bych vyjadril svuj nazor na vas prispevek. Nesouhlasil bych s tvrzenim, ze kazdemu vyhovuje neco jineho, coz zduvdnujete rozclenenim podle jejich krevnich skupin a z toho vyplyvajici doporucenou vegetarianskou nebo jinou dietu. Vsichni tito lide lisici se krevnimi skupinami a jiste i jinymi ukazateli maji ale shodnou anatomii, i shodnou anatomii traviciho traktu, maji shodnou stavbu lebky apodobne. Coz je predurcuje pouze na prijimani bezmase stravy. Znaky, ktere cloveka radi bezi bylozravce jsou tak vyrazne, ze nemohou stat "pod" krevnimi skupinami. Uceleny vycet techto znaku je rozsahly a je mozne si jej precist na Vegetarianskach stankach www.veg.cz, dovolte mi, abych jako priklad zde uvedl, jak muze stavba dolni celisti fungovat jako bylozravecky anatomicky rys.

U bylozravcu je spodni celist zalomena tak, ze celistni kloub se nachazi nad rovinou zubu, to proto, aby pri skousnuti doslo k plosnemu setkani horni a dolni celisti. To proto, aby mohly byt drceny casti potravy, ktere jsou dale smichavany se slinami. Zaroven je spodni celist zavesena na velice volnem celistnim kloubu a ej ji umoznen pohyb do stran, coz napomaha drceni potravy - spolu s plochymi stolickami. U masozravcu je spodni celist prima a s horni spojena velice prostym a silnym kloubem. Vznikaji z celisti jakesi nuzky, ktere strihovym pohybem na sebe ve smeru odzadu dopredu dosedaji a jehlancovitymi zuby (i stolicky) strihaji maso. Na tomto pohybu se ucastni velmi silne vyvinute svaly, kterym zmineny pevny celistni kloub tento pohyb vubec umoznuje..

Neni zde prostor na dalsi popisovani, ale myslim, ze je patrne, ze tyto znaky jsou nadrazeny krevnim skupinam, nebot primo fyzicky souviseji s prijimanymi: masem nebo rostlinnou stravou.

Zdravim vas vsechny srdecne!
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(17.1.2003 18:55:01)
A co když si vaše děti z té nabídky dobrovolně právě vyberou maso a nad zeleninou budou říkat FUJ! Co na to vaše svědomí duchovně založeného vegetariána?
 Radana 
  • 

Re: Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(28.1.2000 11:54:13)
Jste-li lakto-ovo-vegetariánkou,myslím si,že není důvod k velkým obavám ani v těhotenství.V zásadě jde o to,aby tělo dostalo živočišné bílkoviny-a to v mléce a vejcích dostane,obdobně jako některé vitamíny.V případě vitamínů existují i preparáty,nicméně radši po poradě s lékařem.
 Lenka + Vendulka 
  • 

Re: Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(11.3.2000 23:08:25)
Milá Jano,

dovedu si představit, pod jakým jsi tlakem milujících příbuzných.
Jsem lakto -ovo- vegetariánkou a mám krásnou zdravou 9 měsíční holčičku.
Můj příběh o začátku těhotenství je velmi podobný tomu Tvému. Když se o mém způsobu stravování dozvěděla gynekoložka, málem dostala infarkt a vyhrožovala mi, že budu mít hypotrofický plod. Na můj dotaz, kolik viděla dětí vegetariánek odpověděla, že sice žádně, ale že stejně nemůžou být v pořádku. Její dcera prý jedno viděla, a to v 8 měsících ještě nesedělo. Argumentovala, že kde by kulturisti vzali svaly bez masa! Paní doktorka byla evidentně vedle, protože každý, kdo chce nabrat svalovou hmotu si dá raději broskvový kompot s těstovinami než biftek.
Našla jsem si lékařku, která viděla zdravých vegetariánských miminek dost. Těhotenství jsme prožily v pohodě, neměly jsme žádné zdravotní komplikace.

Také si s mužem necháváme dělat pravidelně krevní obraz. Oba ho máme samozřejmě v pořádku. Železa máme vždy nad normu, já teď "pouze" v normě. Vendulka je spokojené zvídavé šikovné batolátko.Nemáme důvod měnit svoji stravu, plně nám vyhovuje.

Jani, držím Ti palce, abys měla odvahu držet se svého vnitřního přesvědčení (ať je pro maso nebo ne). Tvoje okolí chce pro Tebe i miminko to nejlepší, ale nutně to neznamená, že mají pravdu. Pro většinu lidí jsou nové myšlenky, cesty, ... ohrožující.Výroky typu- za nás to nebývalo.., ale vždyť naše babičky taky krmily .. a jak byly panečku děti zdravé..- jsou ubíjející a nedají se zpravidla vyargumentovat.
Přeju Ti hodně štěstí Lenka
 Sosan - 2 děti 
  • 

Re: Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(26.1.2003 14:40:01)
S pokusem o vegetariánské stravování mám zkušenost - asi 8 let. Za tu dobu jsem nabyl přesvědčení, že je možné se travovat vegetariánsky a mít zdravé děti. Má to však řadu úskalí a ty pokud nastanou, tak ohrožení zdraví hrozí a je pak otázkou priorit, kam až v tom vegetariánství chcete zajít a co pro to obětovat (já jsem od vegetariánství upustil). Že vy jste vegetariánka je jedna věc, to jak budete krmit svoje děti je věc druhá, avšak podstatná. Vaše tělo je již vystavěno a to z jídla, které do Vašich 19-ti let obsahovalo maso. To, že se teď cítíte dobře může být také způsobeno tím, že Vaše tělo ještě stále spotřebovává zásoby určitých látek, které si v dětství vytvořilo. Vegetariáni však obvykle mají k masu odpor a odmítají ho nejen jíst, ale s ním (obvzlášť v syrové podobě) nějak manipulovat, tedy předpokládám, že dětem budete ordinovat bezmasou stravu. Co z toho plyne?
1.) Veškerý stavební materiál pro svoje tělo budou děti přijímat jen z rostlinné stravy. Bude pro vás mnohem obtížnější vytvořit pro ně dostatečně pestrou stravu, která by byla zároveň natolik chutná, aby by ji v plném rozsahu jedly. Příprava jídel a shánění surovin vám zabere více času.
2.) Pokud budou dětem ve stravě chybět nějaké látky, nebudete to schopna zjistit (běžná dostupná lékařská vyšetření to neumožňují), poznáte to až ve chvíli, kdy už budou mít poškozené zdraví.
3.) Výrazně jim zkomplikujete život s ohledem na jejich budoucí stravování ve školce, škole, na táboře, na výletech, v nemocnici a pod. Děti budou mít vždy punc "jinakosti" a budou v dětském kolektivu vždycky trošku jako podivíni.
4.) Čeká vás tvrdý konflikt s příbuznými, budete muset okřikovat děti dožadující se chlebíčku se šunkou na návštěvě a pod.
5.) Naše zdravotnictví v určitém smyslu počítá s obvyklou stravou obsahující maso. Běžně používané léčebné postupy mohou na vaše děti fungovat jinak, budete tedy muset hodně vážit, jakého lékaře volit.

Jako šanci, jak to celé přežít doporučuji být v co nejtěsnějším kontaktu s nějakou skupinou vegetariánů, kteří tak již dlouho žijí, vegetariánsky vychovávají své děti - www.joga.cz např. Od nich čerpat zkušenosti. Pokud vám tito lidé budou sympatiční a přijmete jejich životní styl, OK. Pokud se mezi nimi začnete cítit čím dál divněji a budete mít pocit, že vám díky tomuto životnímu způsobu "utíká život mezi prsty", pak bych s vegetariánstvím přibrzdil.

Já stále více přijímám názor, že v životní zkušenosti našich předků včetně jejich stravovacích zvyklostí je třeba uchovávat v úctě a ne je šmahem zahodit, je v nich více moudrosti, než si povrchně uvědomujeme. Vzít svět tak, jaký je a hledat v něm moudrost a krásu je jedna cesta. Vymyslet svět jinak, jít proti proudu a snažit se ho změnit k lepšímu je cesta druhá. Oba přístupy jsou poněkud extrémní. Rovnováhu mezi nimi si musí najít každý sám.
 Bublíčci 


Re: Re: Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(13.2.2003 8:39:33)
Můj syn si sám vybral.Můj ejstarší syn jako dítko ve věku cca 4 let přestal jíst maso sám.V některých situacích mě to dost trápí,neboť sama vím,jak je nuté dávat dítěti dostatečně vyváženou stravu.Ne že by zestával názor zapřísáhlého vegetariáa,ale prostě mu maso nechutná.Je schopen sníst jakékoli množství zeleinových salátů,ale maso ne.To zase dcerka ta by mohla jen maso a zeleninu nechává na talíři.Nevím kolikrát jak s nimi tu situaci řešit,občas si s manželem děláme legraci a říkáme že by jim stačilo naložit na jeden talíř a každý si vybere to co sní.Jenže každýmu z nich pak chybí určité složky stravy co vyvýjející se tělíčko potřebuje.Snad až se zas přehoupne určité období se to změní i s jejich chutěmi.Přitom jako menší jedli taky jinak.Teď jsem jen zvědavá co si vybere zas ten třetí,ten prozatím se nacpává jen mlíčkem a banánkama,je mu 7měsíců,ale baští pořádně,jestli mu to zústane,doroste ty své dva starší sourozence razdva.Ctěla bych jen jestli by mi dokázal někdo poradit jak mám přimět toho nejstaršího trochu víc jíst,je mu 8 a půl a jeho 6letá sestra ho už dorostla,nejí mi svačiny ani k obědu toho moc nesní a večer o už jen tak něco hodně malého.Nejsem ten typ maminek co nacpává děti aby byli pěkně tlusťoučké,ale bojím se o jeho zdraví,doktor nam řekl,že vypadá sice normálně je trochu hubenější,ale že to ještě není tak hrozné.Přece nebudu čekat na to až bude podvyživený?!
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(17.2.2003 17:12:55)
To, z čeho si děláte legraci, tedy naložit na jeden talíř velmi pestrou stravu a ať si každý vybere na co má chuť, bych považoval za správné a zcela vážně správné řešení. Pokud je té pestrosti málo, otevřete nějakou veg. kuchařku nebo knížku o výživě, spoustu látek lze zajistit alternativně z různých surovin. Pokud je dítě hubenější než průměr, není to samo o sobě známkou ohrožení zdraví, zejména pokud je dítě veselé a přiměřeně aktivní. Problém by byl, pokud byste dítěti z náboženských důvodů zakazovali nějakou složku potravy, kterou samo chce. To ale není evidentně váš případ. Takže žádné přehnané obavy!
 Lucajda, Vojta a Petruška 


Vegetariánství pro Sosana 

(13.2.2003 12:09:52)
Milý Sosane,
já nejím maso už 13 let a manžel 10. To že se cítíme dobře jak psychicky tak fyzicky není zřejmě argument. Vojtovi bude za pár dní 9 měsíců a maso zatím nezná. Samozřejmě, že jsem měla zprvu strach a již od jeho 3 měsíců jsem sháněla informace o tomto způsobu stravování u dětí. Vyšlo mi z toho, že rizika jsou stejná jako u konzumace masa. Je jen potřeba dobře volit kombinace potravin a dál je to rutina stejně jako u stravování s masem. Myslím, že se člověk naučí vařit i chutně. Pokud k nám přijedou přátelé, berou si recepty na jídla, která vaříme a to nemáme jediné přátele vegetariány. Syn mé kamarádky doma moc nejí a naši bezmasou stravu baštil bez odmlouvání. Raději budu od začátku dávat dětem vege stravu než jim pak vysvětlovat proč sama maso nejím a jim ho dávám. Navíc máme plno zvířat, vážně nás chci těch otázek všechny ušetřit. Nikdy nehodlám dětem bránit aby si vzali cokoliv s masem, ale musí vědět, že v tom maso je a odkud vlastně mao pochází.
Moc dobrá je v tomto ohledu kniha Petra Fořta Moderní výživa pro děti.
Zdravotní stav vegetariánského dítěte se zjišťuje pravidelnými krevními testy. Na ty máme čas jelikož ve výše uvedené knize je doporučeno maso pro nevegetariánské děti až od 18 měsíců. To s těmi krevními testy jsem zjistila od zkušených vege rodičů přes internet.
Vojta přibírá moc dobře a dětská lékařka je s ním velmi spokojena. Jí veškerou doporučenou zeleninu i ovoce, bílý jogurt a doma připravené rýžové kaše. Vše připravuji sama, nedostává žádné kupované jídlo. Nevadí mi to, protože jsem na to za těch 13 let, co si vařím, zvyklá. A věřte, že stíhám i plno jiných věcí.
Touto reakcí chci jen polemizovat s vaším názorem. Normálně podobné diskuze nečtu, protože se v nich už nedozvídám nc nového, ale vy jste mi zrovna "padl do rány" při procházení této rubriky.
Přeji hezký den.
Lucie
 Sosan 
  • 

Re: Vegetariánství pro Sosana 

(17.2.2003 17:05:24)
9 měsíců, to je opravdu ještě velmi malé dítě na to, aby se problémy s veg. stravováním vůbec ukázaly. Nicméně si cením vašeho spotoje, že mu nebudete bránit v konzumaci masa, pakliže samo bude chtít. Vyhnete se tak pasti dvou mlýnských kamenů, kdy máte na jedné straně velmi hubené dítě odmítající jíst zeleninová jídla a bažící po mase, a na druhé straně náboženské předsudky a strach z karmy a výčitky ze zabíjení zvířat a kdovíco ještě.
 Lucajda, Vojta a Petruška 


Re: Re: Vegetariánství pro Sosana 

(18.2.2003 8:33:28)
U nás to věru nemá co dělat s náboženstvím jelikož jsme křesťani, ale popravdě jsem od poměrně útlého věku měla špatné svědomí, že jím maso. Dost si rozumím se zvířaty a ona mají ke mě až podivnou důvěru. Už ve čtrnácti jsem proto našla odvahu se trhnout a nebylo to jednoduché v rodině "pojídačů masa".
Nikdy bych nenechala dítě vyhubnout jen proto, že nejí maso. Ale zase si nemyslím, že to maso vyřeší. Když dítě nechce zeleninu bývá to její úpravou. U nás se vážně nestane, aby nějaké dítě odmítlo ta báječně ozdobená a voňavá zeleninová, luštěninová, obilná či jiná jídla. Dokonce je pak chtějí i doma. Manžel nesnášel velké množsví zeleninových jídel než jsme spolu začali bydlet a dnes je jí a dokonce je sám vaří :).
No zkrátka budeme se snažit, když to nepůjde uděláme co bude třeba. To bych radila všem rodičům jejichž dítě maso nejí. Nemusí hubnout nebo jíst jen mléčné výrobky. Chce to zájem a do intenetového vyhledávače si zadat slůvko vegetariánství ;)
 Petr 
  • 

Re: Re: Re: Vegetariánství pro Sosana 

(11.9.2006 10:37:35)
Je zajímavé, jak rozšířené je přesvědčení, že zvíře pro účely konzumace zabijeme a rostlinu ne. Rostlina je stejný živý organizmus a to, že nemá hlasové ústrojí, aby mohla úpět nebo svaly, aby se mohla bránit, není podstatné. Celá tato filozofie je nebiologická a stojí na vodě. Příroda funguje na principu, že jeden organizmus se živí druhým, zavádět do toho lidská měřítka je omyl. Ale vysvětlovat něco takového "přesvědčeným" asi nemá smysl...
 Květuška* 


Re: Re: Re: Re: Vegetariánství pro Sosana 

(12.9.2006 14:01:03)
Ano.
 kaktus 
  • 

zvíře nebo rostlina, jíme všechno, je to rutina... 

(24.4.2007 12:35:22)
souhlasím, nevím proč se na mě tak divně lidi dívají, když jdu na procházku s brokolicí...
 Žaži 
  • 

Neda mi.... 

(27.4.2003 13:00:50)
Neda mi neprispiet do tejto diskusie, pretoze som sa velmi dobre pobavila a opat som sa utvrdila v tom, ze vsetko je v ludoch. Ludia sme rozny, s roznymi nazormi, na stravovanie nevynimajuc. Tak teda v prvom rade Sosan mi pripada ako zakomplexovany clovek, ktory si nie je isty sam sebou a svojimi nazormi.Bola som priam sokovana niektorymi jeho vyrokmi.Ale co uz. My sme vegetariani spolu s manzelom uz 8 rokov ( z etickych,zdravotnych,dovodov a hlavne preto, ze nam maso nejako prestalo chutit) a nas syn, ktory ma teraz rok a pol este maso nejedol. Neberiem vegetarianstvo "o zivot", a tiez sa nesnazim nikoho presvedcovat aby sa stal vegetarianom. Rodina to pochopila, ked sme u rodicov na navsteve, varia bezmasite jedla a hovoria, ze im taky "odlahceny" vikend pride celkom vhod. Viem , ze by malemu nikdy nedali to co nechcem, ani mne "za chrptom". Jednoducho nas toleruju. A o tom to vsetko je, o tolerancii. Neznasam ludi, ktori sa snazia presvedcit inych, ze prave ten ich nazor je najlepsi. Ak sa nas syn v buducnosti rozhodne pre inu cestu, nebudem mu v tom branit, ale budem ho tolerovat.
Tiez chcem zareagovat na nazor, ze vegetarianska strava je nudna.....ano, pokial ju pripravuju nudni ludia. Ja osbne som neni nejaka super kucharka, ale varim z laskov, pre ludi, ktorych milujem....a vraj je to na tej strave poznat.Urcite treba mat aj vedomosti, aby strava nebola jednotvarna, a dostatocne vyvazena.Ale pri troche snahy a vynaliezavosti sa to da lahko zvladnut.
Len pre poriadok, synovi davame pravidelne kontrolovat krvny obraz a ma vsetky hodnosty v poriadku. Energia mu nechyba - chodi od 9 mesiacov, v roku a pol krasne rozprava - sklada vety a vie par slov po anglicky. Mozno je na tom kus pravdy, ze ked sa telo zaobera travenim tazkej potravy, niekde tu energiu musi ubrat. A ked je strava lahsia, ma dost energie na ine veci :-)))
Ja len tolko.
 Sosan 
  • 

Re: Neda mi.... 

(2.6.2003 12:48:31)
Máte úplnou pravdu v tom, že jsem byl poněkud nevyrovnaný. Snažil jsem se postupovat správně a zajistit pro děti optimální stravu, zejména když jsem viděl, jak je naše dcerka hubená a malá ve srovnání s vrstevníky. Problém způsobilo právě to, že "vědecké" a "iracionální" zdůvodnění správné výživy se ve svých důsledcích velmi rozcházejí a je těžké zjistit, kdo má pravdu. Chtěl jsem tady tak trochu vysondovat, co komu ještě přijde normální a co už je ujeté příliš. Udělal jsem si jasno ve své životní filozofii (mě osobně zabíjení zvířat až tak nevadí, beru to jako přirozenou vlastnost tohoto světa). Dnes je situace u nás taková, že od vegetariánství jsme upustili všichni. Přesto tvrdím, že se stravujeme zdravě, pestře a chutně. Jistým kompromisem je vyloučení hovězího a vepřového masa (já občas zašvindluju). Zdravá výživa podle mne opravdu nespočívá v tom, zda občas omylem spolkneme mouchu, ale v tom, co tvoří cca 90% našeho běžného jídelníčku - i když si občas dopřejeme něco nezdravého. Za úspěch osobně považuji, že manželka dovolila naší dcerce ochutnat hamburger s hovězím masem MC Donalds. Netvrdím, že se jím cpeme furt, ale toto samo o sobě bylo gesto, které vyřešilo moje obavy.
 noone 
  • 

Re: Re: Neda mi.... 

(11.2.2004 20:24:53)
No tak já hamburger ochutnal jednou a stačí mi to do konce života. Hnus
 noone 
  • 

Re: Re: Neda mi.... 

(11.2.2004 20:26:43)
no vidim že tady fórum funguje fakt skvěle. ach jo...
 noone 
  • 

Re: Re: Re: Neda mi.... 

(11.2.2004 20:27:50)
já se picnu!
 Gábina a Martínek 22 měsíců 
  • 

Všeho s mírou. 

(5.12.2006 3:11:57)
Ahojte vy všichni tady,
pročítala jsem si tady vaše příspěvky, být či nebýt vegetariánem. Také bych chtěla přispět svým názorem, i když předem vím, že mne tu budou mnozí zapřísáhlí příznivci tohot jídelníčku kamenovta, ale vysovit ho musím a chci. Není pravdou, že by jen vegetariánská strava pomáhala organismu, jde o mnoho věcí, které by měli zdraví pomáhat a to je vyvážená strava, pohyb a odpočinek. Nemusím pro příklad chodit daleko, mám 85 letého dědu a ten se nikdy v ničem neomezoval. Náhoda řeknete si mnozí, ale zamyslete se prosím a odpovězte si na základní otázku, je člověk býložravec, všežravec a nebo masožravec? Je všežravec. No vážně, člověk musí být chtě nechtě všežravec, protože maso obsahuje docela dost látek, které jsou důležité pro vývoj mozku. Takže aby se mohl člověk postupným vývojem dopracovat takové mozkové kapacity jakou dnes má musel nutně jíst maso. Nejsem příznivcem klasického knedla, vepřa, zela, i když si ho někdy ráda dám, ale také nikdy nepochopím jak může někdo držet v ruce výrobek z obilí, soji a bůhví čeho ještě a tvrdit, že jí párek. stejně tak je to i s mlékem, jak může někdo říci, že sojové mléko nahrazuje mléko kravské. Zkrátím to uznávám, že na vegetariánské stravě cosi je, ale ruku na srdce nic se nemá přehánět a hlavně u dětí, které se teprve vyvíjí a a´t už to připustíte či nikoliv jsou v mase látky, které prostě pro zdravý vývoj tělo potřebuje, stejně tak jako v rostlinné stravě.
Gábina
 Martina,2 děti 


Re: Všeho s mírou. 

(5.12.2006 13:53:55)
Gábi, možná sis spletla diskuzi???
Vegetariánství je kousek níž!
 Radka 
  • 

Re: Re: Všeho s mírou. 

(5.12.2006 22:48:15)
No, ona se Gabi plete celkove.... ze by vyvin mozku....?

Ne, vazne Gabi, nevis, co mluvis. Nerikam, ze za to muzes, ona Ti to spolecnost cpe do hlavy horem dolem... Pravda je takova, ze mezi nami ziji lide, kteri nejedli maso a mlecne vyrobky nikdy v zivote a maji vyvinuty mozek docela dobre. Navic netrpi civilizacnimi a jinymi chorobami, ktere jsou prave dusledkem Te stravy, kterou zastavas Ty. Ale jinak mi je opravdu jedno, jak jis, ja jen, ze tu hlasas nepravdy. Neradim se ani mezi vsezravce ani mezi vegetariany. Takze tu mas celkem nestranny nazor a zkusenost :-)
 Žluťásek 
  • 

Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(6.12.2006 16:19:00)
Teda Gábi, já s Tebou nechci polemizovat o vegetariánství, ale možná ani netušíš, že když držíš v ruce klasický párek, držíš hlavně sojovou mouku, vodu a nějaké ty rozšmelcované kůže...
 Gábina a Martínek 22 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(6.12.2006 23:26:47)
Uznávám, že s tím párkem to byl špatnej příklad, ale jinak jak říkám, mně nikdo nepřesvědčí o tom, že něco co je vyrobené z rostlin může nahradit živočišnou bílkovinu, která je pro nás také důležitá, ale jak říkám je to jen věc názoru.
 žanika 


Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(6.12.2006 18:42:54)
Gábi, takový svérázný příspěvek o vegetariánství jsem v životě nečetla. ale máš stoprocentní pravdu, že to, co jíme, ovlivňuje náš mozek. akorát podle všech výzkumů, praxe, historie atd, je tomu jinak, než píšeš ty sama. já jen žasnu, kde na takové myšlenky lidé chodí.
 Alivali 


Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(6.12.2006 23:27:18)
Gábi, v dnešní době stravovacího "průmyslu" ti additiva, "éčka" a jiná dochucovadla "ochutí" cokoliv (podešev, kůže, separát)tak, že budeš mít pocit, že lepší párek si ještě nejedla...
 Gábina a Martínek 22 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(6.12.2006 23:28:48)
No nechápu co je na tom svérázného. A kde jsem přišla na své myšlenky? No třeba ve škole při sledování jistého dokumentu o výzkumu lidského druhu atd., ale opravdu tu nechci nikoho přesvědčovat o svém názoru. :-)
 Gábina a Martínek 22 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(6.12.2006 23:31:36)
Jasně hned jak má člověk jiný názor tak neví co říká atd. A také nevím proč se tu chytáte zrovna toho párku? No vlastně vím, nahrála jsem Vám na to sama, ale jak říkám byl to špatný příklad a navíc kdo mi zaručí, že ve výrobcích ze soji nejsou éčka a ochucovadla?
 Gábina a Martínek 22 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(6.12.2006 23:33:43)
Jo a také jsem to o tom vývinu myslela tak, že když se formoval člověk jako živočišný druh tak tu bílkovinu opravdu potřeboval, ale jak říkám nechci se tu s někým přít.
 Alivali 


Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(6.12.2006 23:36:36)
Promiň Gábi, příspěvek o tobě dementovaném párku jsem napsala zároveň s tvým, ale o pár vteřinek později :-).
Taky jsem "začínala" jako ty, to je první stádium, že o tom začneš přemýšlet. Nejdřív ty ti lidé přijdou divní a jejich názory také a pak postupně, možná.. A nebo taky ne, je to samozřejmě na tobě :-)
 Alivali 


Re: Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(6.12.2006 23:38:08)
JO, a nikdo mi nezaručí co v potravinách je, ale snažím se číst co je obsahem, kupovat v bio kvalitě a tak...
 Gábina a Martínek 22 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(7.12.2006 12:06:20)
Netvrdím, že ti lidé jsou divní, jen říkám, že nic se nemá přehánět tudíž ani vegetariánství. Mám na mysli to, že strava má být vyvážená a ne jednostranná a vegetariánství jednostranné je a to se na mne nezlobte. :-)
 Žluťásek 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(7.12.2006 13:34:03)
S tou rozmanitostí a jednostraností- vegetariáni odmítají pouze maso, ale těch potravin, které jedí navíc oproti většině masožravců je mnoho a mnoho- např. mnoho druhů luštěnin a obilnin, které běžný člověk ani nezná. I zeleniny je mnohem více druhů než mrkev, rajče a paprika (zjednodušeně řečeno). Mě bohužel připadá daleko jednostranější ta masožroutská strava. Ale neplatí to o každém, ostatně já taky úplný vegetarián nejsem, jen se jich zastávám :o).
 Gábina a Martínek 22 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(7.12.2006 20:39:50)
A kdo říká, že člověk který jí maso nezná různé druhy zeleniny, ovoce a luštěnin, kde je napsáno, že ten kdo konzumuje maso tohle vše nejí, ale dost, nechci se tu dohadovat a přít. Jedni prostě jedí maso, druzí ne a basta.
 Gábina a Martínek 22 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(7.12.2006 20:39:51)
A kdo říká, že člověk který jí maso nezná různé druhy zeleniny, ovoce a luštěnin, kde je napsáno, že ten kdo konzumuje maso tohle vše nejí, ale dost, nechci se tu dohadovat a přít. Jedni prostě jedí maso, druzí ne a basta.
 Omnivor 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(15.12.2006 7:56:21)
Narazil jsem na tyto stránky víceméně náhodou. Jsem všežravec, ale mám období, kdy na maso chuť nemám a zase okamžiky, kdy mi připadá, že bez pořádného steaku nemohu pokračovat v činnosti. Skutečností je, že člověk se vyvinul jako všežravec - neexistuje žádný národ, který by se stravoval jen vegetariánsky, a pokud se živí masem, je to dáno podmínkami (Eskymáci apod.). Určitě se má jíst vyváženě a zdravé tělo si většinou poručí samo. Existují teorie, že právě smíšená strava s vyváženými živinami měla vliv na rychlý vývoj člověka a jeho vydělení ze společenstva příbuzných primátů.
Nemám rád různé báje o "éčkách". Jde o označení povolených aditiv a konzumuje je i ten, kdo se jim proklamativně (a často hloupě) vyhýbá. Kdo si dá minerálku, neřku-li kolu nebo pivo, ani neví, že konzumuje E290 (oxid uhličitý), kdo si dá zdravý multivitamin, má v něm éček přehršel. Matky dětí strkají éčka do dětské výživy třeba jako vitaminy (např. E300), dokonce i "bio-žrouti" občas své pokrmy okyselí třeba E330 nebo E260. Prostě, nesmí se blbnout. Diabetik taky často požije E950, E953 atd. Většinou jde o látky v rozumném množství neškodné, ba často vysloveně prospěšné.
Ještě k vegetariánství: miluji mnohá vegetariánská jídla, většinou indická (protože tam to má tradici), nesnáším však různé "vegetariánské párky", "vegetariánské maso" a jiné krmě, které jen falšují naše smysly a uspokojují přirozenou touhu (nebo zvyk) jíst maso.
Ani Indové nebyli vždy vegetariány a nedá se objektivně říci, že by jim vegetariánství jenom svědčilo.
Takže: s rozumem! Jako biochemik si jsem jist, že mnohé důležité živiny pouze z rostlinné stravy nezískáte nebo nikoli v dostatečném množství. Minimálně rybí maso by se konzumovat mělo, občas. Mnozí Indové to činí také. Naprostým nesmyslem je vyloučení mléka a mléčných výrobků (vždyť i zmiňovaní Indové je jedí a hodně+ ostatně proto je taky kráva posvátná!). O vejcích by se dalo diskutovat déle, ale i tam by měl fungovat zdravý rozum. Prostě, všeho s mírou. Buďte vegetariány, ale proboha S ROZUMEM.
Omnivor
 Žluťásek 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všeho s mírou. 

(15.12.2006 20:01:41)
Omnivore, diskutovat o tom zda vegetariánství ano nebo ne už mě nebaví, je to každého věc. Souhlasím s Tebou, že se má vše dělat s rozumem, ale nedělej z nás prosím blbečky. Všichni vegetariáni, které osobně znám, jsou rozumní a nehroutí se, když snědí éčko. Ale problém éček je podle mě dvojí:
1. Jednak existují i horší éčka než kyselina citronová nebo oxid uhličitý. O glutamanu sodném, dusitanech, některých antioxidantech atd. se nedá říct, že by byly nevinné.
2. Existuje blbý vtip o tom, proč se ženy voní a malují (protože jsou ošklivé a smradlavé)- no, částečně je to asi pravda, ale jde spíš o vlastní pocit, který spraví silnější sebevědomí, horší je to u potravin. Do těch se často dávají éčka, protože jsou nedobrá, ošklivá a podvedená. Když chce např. výrobce nacpat do něčeho vodu, aby hodně vydělal, musí tam šoupnout taky emulgátory, které tu kejdu spojí dohromady, konzervanty, protože jídlo s vysokým obsahem vody se zkazí a barviva a chuťové látky, protože jinak by to bylo bez chuti. A já si myslím, že ať už jsem vegetarián či masožravec, že kvalita je pro mě u potravin to nejdůležitější.
 Ulicnice 


Hory 

(16.12.2006 13:57:14)
Ahojky,

vypadli nám lidičky, a tak sháníme 3 lidi (může být i rodina s dvěma dětmi) na hory do Itálie Cavalese 7. - 14. ledna.
http://nev-dama.cz/zima/italie/dolomiti-superski/val-di-fiemme-obereggen/1373/kapacita-popis.html

Cena je 7 890,- v případě dětí do 8 let je sleva 3900,- Kč . Zahrnuje ubytování a permanentku na týden na lyžování ve 4 velkých střediscích. Je to tam krásný:-)) V ceně také solárko, bazén, bruslení, sauna..... Dopravu a jídlo si zajišťuje každý sám.

Díky díky díky, ozvěte se prosím co nejdříve. vsyrova@seznam.cz

Uli
 žanika 


pozvání 

(5.2.2007 10:56:44)

Dovoluji si vás pozvat na nový web, kde najdete spoustu informací o zdraví a zdravém životním stylu. Dozvíte se, jak prakticky a jednoduše najít rovnováhu ve svém životě. Můžete hlasovat v našich anketách, naučit se praktickým přírodním léčbám a terapiím, pročíst si zajímavé informace a zkušenosti ostatních lidí a inspirovat se novými jednoduchými recepty. A navíc si o tom všem a nejen o tom můžete pohovořit na našem diskusním foru. Podívejte se sami www.nasezdravi.ic.cz
 Monika, syn 2 roky 
  • 

Re: Všeho s mírou. 

(13.2.2007 21:05:45)
Mohu se zeptat, které ty látky "nepostradatelné" pro vývoj mozku máte na mysli?
 Karin, Eliska 4.3.2006 
  • 

dort k narozeninam 

(15.2.2007 19:06:23)
Mile maminky,
chtela bych Vas poprosit o recept na dortik. ELiska bude mit v breznu rok a chtela bych ji udelat "zdravy" dort. "okoli" mi rika, ze muzu dat normalni dort, kdyz uz ma rok.. ale ja se ji snazim davat zdrava jidla a myslim, ze na takove veci ma jeste cas.. verim, ze "tady" chodi zkusene maminky, ktere urcite znaji nejaky namkovy zdravy receptik na dortik.
Dekujeme
 Martina,2 děti 


Re: dort k narozeninam 

(15.2.2007 19:14:31)
Ahojky,taky mám Elišku.
Zdravý dort udělej tak, že oloupej jablka, dej je vařit s cukrem,hřebíčkem a celou skořicí. Měkké rozmixuj ponorným mixérem a zahusti pudingem rozmíchaným ve vodě. Pak do dortové formy rozlož piškoty, nalej část jablek, zase piškoty, jablka, piškoty, končí se jablkama. Nechá se ztuhnout a pak se krájí jako dort. Dospělým to můžeš ozdobit šlehačkou ve spreji. Jestli se bojíš, tak i to koření můžeš vynechat, ale myslím si, že by nemělo v malým množství uškodit.
 Cony 
  • 

Re: Všeho s mírou. 

(29.3.2010 10:02:19)
Dovoluji si oponovat, člověk, jak jistě víte blízký příbuzný primátům je plodožravec - frugivor. Nebo jste viděla v zoo jíst šimpanze flákotu?
Nejblíže stravováním jsou frugivorům vitariáni. Stačí si najet na www.vitarián.cz. Preferují syrovou stravu, živou, organickou, která zajistí organismu dostatek jednoduchých cukrů, živých enzymů, aminokyselin v té nejednodušší formě, tělo nemá žádnou práce s jejich zpracováním.
 Lesana 
  • 

Re: Všeho s mírou. 

(17.11.2011 17:26:46)
Jenže i šimpanz svůj jídelníček obohacuje o živočišné zdroje - termity, hmyz, někdy i kočkodany, mláďata paviánů atp.
 Tomáš 
  • 

Vegetariánská výživa 

(8.3.2000 13:02:43)
Jsem spolu se svou rodinou dlouholetým laktovegetariánem (bez vajec a alkoholu). Bude to asi kolem osmi let co jsme nejedli moso. Moje dcera ho ve škole občasně jí, ale než začala chodit do školy, vůbec nevěděla, co maso je - a že by to šlo také jíst. Její inteligence je nadprůměrná a je bez zdravotních potíží které pronásledují její vrstevnice. Některé běžné infekce přímo "odráží". Nemáme se způsobem našeho stravování vůbec žádné problémy. Spíš s hloupostí lidí. V zásadě jsme zdravější, než naše okolí. Já osobně jsem celý předchozí život trpěl vážnými alergiemi (senná rýma až s astmatickými projevy od dětství do 40-ti let) a během jednoho roku, když jsem přestal jíst maso a pít alkohol, sem se těch (strašných)potíží zbavil. Jsou zcela pryč! Nesouhlasím s tím, že vegetariánství (v jeho různých formách) je nepřirozené. Nepřirozené je být "masožroutem".
Pochopitelně, že ti co sami jedí maso, budou požívání masa pokládat za "normálnost". Jejich normálnost však vyplývá pouze z množství a jejich početní převahy (v tomto kraji, kde je až extrémní množství požívaného masa každodenní normou - ukazatelem normálnosti). Jsou jiné země s jinými zvyky, tradicemi a kulturou. I já jsem názoru, že jíst tělo jiné bytosti je zrůdné - až obludné. Domnívám se, že stravování a s ním spojený životní styl patří do sféry odvěké lidské kultury. Je to však věcí každého z nás. Tolik můj příspěvek.
 Martin Sviták 
  • 

Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(15.3.2000 23:14:21)
Doby den,

s radosti jsem objevil vicemene nahodou tuto zajimavou diskusi, rad bych zde jen upozornil na zajimave anatomicke rysy, ktere cloveka jednoznacne zararuji mezi bylozravce. To je mj. take velmi padny duvod pro vegetarianstvi, nebot se ukazuje, ze zkratka s masitou potravou lidske travici ustroji neumi vubec zachazet - jak potom mohou lekari, kteri anatomii jiste studovali masitou stravu doporucovat? (bez ohledu na vek).
Clanek o strovnavaci anatomii je k disposici na Vegetarianskych strankach, ktere zakladame, jejich adresa je www.veg.cz

At se Vam dari!
 Petr, 36 
  • 

Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(8.5.2001 3:32:52)
O zdravé výživě se na Rodině dost diskutuje, takže další příspěvek do diskuze. Víte skutečně, co jíte? Chutnají Vám párky? A víte, jak se vyrábějí? Nedá mi to, abych zde neuvedl následující:


Malá chuťovka pro milovníky "obyčejných" párků

Následující receptura na obyčejné párky byla získána od nejmenovaného pracovníka jedné rakouské firmy, která vyrábí uzeniny na objednávku a podle cenových požadavků supermarketů a hypermarketů v ČR. Pokud byste v receptu marně hledali maso, nespletli jste se, skutečně tam žádné není.

Receptura na 100 kg výsledného produktu:
15 kg SEPARAT (kostní moučka - byla zvířátka před zpracováním kontrolovaná na BSE? MVČR a STS jistě rádi doloží odpovídající certifikáty ;-)
26 kg SÁDLO
10 kg KŮŽOVÁ EMULZE
6 kg A-GEL (chemie)
6 kg ŠKROB
22 kg LED (strouhaný pro spojení směsi)
1,9 kg SOLI
2 kg SÓJA
1 kg EMULGÁTOR
1,1 kg KOŘENÍ a BARVIVO

Výsledkem je 100 kg růžovoučkých párečků.
Dobrou chuť Vám přejí "SPOJENÉ KAFILERIE, a. s."
Zaslal J. D., člen ohz. Děkujeme.

Zdroj www.ohz.cz (Stránka Ochránců hospodářských zvířat), 5.4.2001


Já už několik let párky ani salámy nekupuji (snažím se jíst zdravě), ale po přečtení této receptury se mi chtělo zvracet. A upozorňuji, že to není žádný vtip!
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(11.5.2001 10:01:59)
Milý Petře
a ty víš co jíš?Když se již několik let snažíš jíst zdravě tak máš doma určitě svoji krávu,mléko,sýr,máslo si určitě děláš sám,krmíš ji ve skleníku vypěstovanou trávou,vlastně vyrobenou moučkou,na vodu máš určitě vlastní nezávadnou studnu,kterou pravidelně kontroluješ rozbory na OHS,zeleninu pěstuješ ve skleníku bez hnojiva a ostatního svinstva,máš pole s obilím a sám si pečeš chléb a housky atd.Nebo si všechnu tu zdravou stravu kupuješ v obchodě?To by mně opravdu upřimně zajímalo.My máme maso rádi včetně hovězího,párky a salámy taky,opečené buřty milujeme.A ten tvůj recept na párky?Dovol se mi zasmát,haha :-))).
 Standa 
  • 

Re: Re: Re: Ke článku: Být, či nebýt vegetariánem? 

(10.2.2004 16:14:08)
No, jedna známá z masokombinátu Polička mi ten recept potvrdila. Pouze tam byl ještě suchý led a větší poměr soji.
 Květinka 


vegetariánství=antinásilí 

(4.7.2002 21:39:56)
Já to vnímám tak, že konzumování masa je za cenu utrpení živé bytosti. Měli bychom být zvířatům vděčni, že nám obětují svoje životy, měli bychom si jejich masa vážit a zvířata chovat s láskou. Chápu vegetariány - nechtějí podporovat ten jatkový kolotoč, kdy jsou zvířata týrána ve velkochovech.
 Mary 
  • 

Bláboly jak ze staré školy 

(12.2.2003 14:15:17)
Pan doktor má velmi zsataralé názory které měli doktoři za totáče - maso, mléko vejce, sýry...bez nich člověk umře.
Jsem vegan - čili nejím nic živočišného, několik let, bez jakýchkoli problémů, krevní obraz v naprostém pořádku, mineralogram a ostatní testy také OK. 4 roky mě nezasáhla žádná chřipka, žádná viroza, kašel, rýma, nic...
V těhotenství budu s naprostým klidem dál dodržovat veganský jídelníček. Svět okolo je už trošku dál než jsme stále my, v ČR. Světová zdravotnická organizace vydala prohlášení, ve kterém se říká, že kvalitně rozvržená vegetariánská i veganská strava poskytuje člověku, těhotné ženě i dítěti vše, co potřebuje pro udržení zdraví a poskytuje velice dobrou ochranu před vznikem civilizačních chorob.
Některým názorům pana doktora (i v jiných diskuzích) se musím smát, připadá mi že trošku zaspal dobu a mele něco z dob totáče a nestihl si přečíst novinky ve světě zdravotnictví a výživy....
Nic ve zlém...
 Fanda Nováček 
  • 

Re: Bláboly jak ze staré školy 

(12.2.2003 14:28:12)
Já jsem tu jak v Jiříkově vidění ....nic zlého netuše vlezu na web o dětech a rodičích a tu to je jak ve špionážním filmu - samej TOTÁČ - zírám a valím bulvy.

Kolik ti bylo za totality, milá Mary?. A z vehemence tvého příspěvku bych soudil, žes připoutána necitelným lékařem , který uvažuje jitrnicí, ke kůlu ze slaniny a za citací z učebnice marxismu-leninismu ti cpe do hrdla ovar!!!
Takže na nervy to vegetariánství asi dobré nebude, milá zlatá.

Ostatně jez si třeba šišky, u nás se tím husy krmí.
 Mary 
  • 

Re: Re: Bláboly jak ze staré školy 

(12.2.2003 14:43:07)
Fando mě bylo málo, to máš pravdu...bohužel moje maminka (nyní 52 let)až po revoluci obdržela relevantní inforamce o výživě, jak je to ve světě a změnila svůj životní styl. Bohužel jiné informace než, že "zdraví sílu najdeš v sýru" tu nebyly a dnes toho velmi lituje. Já děkuji této době, že mi umožňuje být tím, čím chci být a jíst co chci já jíst a ne to co mi řekne propaganda z "vyšších" míst.
A bohužel si pamatuju jak mě babička honila se sklenicí mléka po bytě, že se mi zlomí kosti, jestli ho nevypiju a mě bylo tak strašně odporné, stejně jako je mi dnes....
 Fanda Nováček 
  • 

Re: Re: Re: Bláboly jak ze staré školy 

(12.2.2003 14:50:24)
Ahoj Mary,
no vidíš, jak hezky to umíš napsat. S politikou žrádlo nemá nic moc do činění, všechno, co ti připadá nemoderní a zastaralé nemusíme hned nazývat totalitním, ne? Největší prdláči na světě jsou američani, pokud já vim, a ty ani neví, kdo byl Gusta Husák.
A mlíko taky nemusím.
Měj se.
 Franta L. (Joe Body) 
  • 

Re: Re: Bláboly jak ze staré školy 

(2.7.2004 11:25:49)
No primitivitě se meze nekladou, ale jinak docela dobrá fantasie s tím mučením ha ha ha :-))))). Myslím, že přístup některých primitivních masožroutů se nezmění za žádného režimu. Mám pocit že Vám zřejmě komouši a totáč docela chybí. To se totiž tehdy vůbec nemuselo na sobě nijak vnitřně pracovat a člověk ve svojí pasivitě jenom spokojeně čekal na smrt. To už je, ale naštěstí pryč a životy lidí stojí víceméně na komunikaci a hlavně na toleranci. Když tedy vegetariánství a veganství tolik nenávidíte tak proč vůbec na tuto stránku lezete? Zkuste se někdy zamyslet, jestli vám ještě oblíbený ovárek, vepřoknedlo a jiné skvělé pochutiny uplně nerozložilo mozek.

Vše dobré přeje Joe Body
 loonette 
  • 

Re: Bláboly jak ze staré školy 

(12.2.2003 19:03:55)
mary, co vies o tom, kde vo vyzive je okolity svet? tu v kanade bezi v telke v najsledovanejsom case reklama na to, aby ludia jedli vajicka, su zdrave, co vsetko sa z nich da uvarit a s cim kombinovat a ake su k tomu vsetkemu aj chutne!!! len zasnem, ked to vidim.
 Mary 
  • 

Re: Re: Bláboly jak ze staré školy 

(13.2.2003 6:41:03)
Pokud bereš reklamu v TV jako relevantní, tak pak se asi nemáme o čem bavit....
Když ti v reklamě řeknou, že máš skočit z okna, tak taky skočíš?
Reklama má jediný účel prodat zboží, vydělat peníze.
Výrobci nejde o to, jestli je třeba mléko zdravé či ne, jde o to, že musíbýt zkonzumováno. Když firma Danone platí studii na téma "Účinky mléka na lidský organizmus", dokážu si představit, jak je objektivní.
Já denně vidím reklamu na Mc Donald, cigarety, alkohol...ale o účincích na zdraví snad víme všichni.
 Aneka_ 


Milá Mary 

(13.2.2003 8:30:12)
Co se čertíš. Sama jsi psala, že u nás kdysi nebylo jiné osvěty, než -jezte sýry.... Pisatelka napsala, že u nich vede osvěta - jezte vejce.... Nemyslím, že by jakkoliv toto tvrzení podporovala, jen ti -zcela správně- oponovala.
Nutno také dodat, že není pravda, že nebylo možné v "minulosti" jísti zdravě. Býti vegetariánem či veganem. I já, stejně jako TY jsem byla sopláň, když přišla revoluce, nicméně byli u nás vegetariáni i tehdá. Nevím jaká byla osvěta a odmítám řeči typu - ale moje maminka řřříííkala. Nevím co tehdá říkala moje maminky, vím jen, že vegetariánem byl již můj dědeček, jeho jeden syn a dva vnuci. Dne je jim 30 a 33let.Pravdou je, že jisté suroviny se vozily z Pardubic či z Brna, nicméně nebylo to nemožné. Kdo chtěl být veg.. ze svého přesvědčení, byl jím. Nehledě na to, že suroviny byly dražší o pětník....
 Mary 
  • 

Re: Milá Mary 

(13.2.2003 12:25:03)
Aneko...reklamě v televizi říkáš osvěta, jo?
V reklamě doporučují taky prostředky na desinfekci (bez bakterií), no ale lékaři ví, že vytvářet doma sterilní prostředí není pro děti vůbec vhodné, protože se zvyšuje riziko alergie. Proto nejlépe na mytí je ocet a běžné - nedesinfekční prostředky. Ale je potřeba prodat Domestosy a Brefy...zdraví dětí je skutečně to poslední co výrobce zajímá.
Jistě, že za komunistů tu byli vegetariáni, měli to nesmírně složité, ale byli, nesmírně si jich vážím, protože to neměli jednoduché.
Problém byl, že společnost se na lidi, kteří odmítají maso dívala jako na psychicky narušené lidi. Moje babička (70 let) mě dodnes srováná s feťáky, pořád říká něco ve smyslu, vem si to maso, jenom "vagabundi" nejí maso.Vždyť to není normální.
Lékaři v ČSSR doporučovali vehementně mléko, vejce, maso jako základ výživy. Vím, jak jeden dietolog říkal mámě, že nemá moc pít, protože pak bude mít větší chuť k jídlu, že nesmí jíst žádné přílohy (obilniny, brambroy atd.), protože se po nich tloustne. Jí doporučený jídelníček (dodnes ho má schovaný) se skládal z šunky s vejcem na snídani, na oběd plátek hovězího a jeden brambor, k večeři buď opět nějakou flákotu nebo sýr a uzeninu....Zdravotně dopadla jak dopadla. Informace o tom, že maso zdraví naprosto neprospívá, že konzumace uzenin je hazardování se zdravím a mléčné výrobky (pamatujete jak v nich stála lžička, tak bylo tučné) přispívají k utváření mnoha civilizačních nemocí, tu nebyly běžně dostupné. Po revoluci naprosto obrátila směr. Vím to, protože jsem s ní začínala taky, ve svých 14 letech...
 Aneka_ 


Re: Re: Milá Mary 

(13.2.2003 12:57:12)
Osvěta a slovíčkaření- k tomu se nebudu vyjadřovat....


To, že lidé kdysi považovali vegetariány za "bůhvíco", byl jejich problém ne problém- tebou zmiňované -totality. Problém nevzdělanosti(obrazně řečeno) Já se za celičký svůj krátký život nesetkala, že by mi tvrdili, že musím mléko, musím vejce musím maso. Jedlo se vše a nikdy u nás nepřevyžoval žádný názor. A to ani ten, že maso je špatné, vejce jsou špatné. Víš, my žili v rodině, kde nikdo nikoho nepřesvědčoval o něčem jiném.Každý měl svůj vlastní názor, který mu nikdo nevyvracel a zároveň jej ten dotyčný nikomu nevnucoval. Není pravdou, že být vegetariánem v době minulé byl problém. Problém byl v lidech a v tom, že dělali a dělají i dnes jen to, co většina společnosti jen proto, že to je IN. Tak to bylo a bude. Dnes se rozmáhají vegetariáni a upřímně - mi vadí, když říkají, že maso je v podstatě zabiják:-)) Já uznávám a vážím si těch, kteří říkají:"já jsem vegan,je mi faj, chutná mi to, maso nejím, ale když ti chutná, proč ne" Myslím, že nic se nemá přehánět a to ani ze strany rostlinné a ani živočišné. Já osobně maso jím, málo, ale jím. Dám si ovárek i rybu. Mám ráda sýry a vejce, zbožňuji brokolici a dušenou mrkev, ale sním i tatarák:-)) Co se týče věku, kteráho se dožívají veg... a neveg...je to různé. Můj děda, vegetarián, jak jsem psala, zemřel v 84 letech na rakovinu, dědeček mého manžela má 92 let, jezdí autem, chlastá slivovičku, do 80ti kouři. Má zkrátka Churchilův syndrom:-)).Jediný problém, který ho trápí je zácpa. Proto si dává do polévky husí sádlo, podhrdlí s mlékem snídá a když dostane špenát, vzteká se, že není koza. Reagovala jsem na tvé příspěvky ze dvou důvodů:
1,nemám ráda, když lidé dávají vinu jakémukoliv režimu, protože vždy je vše jen v lidech
2,nemám ráda, když je někdo zabrán do své "víry"natolik, že nedokáže akceptovat názory druhých a neustále se je snaží převést na "víru" svou. A neuvědomuje si, že i "bezvěrci"existují a není jen Bůh.
Pro mne je každá cesta, režim či kdovíco správné, není li v něm fanatiků, nebo nedá-li se jedinec fanatiky zviklat.
 Mary 
  • 

Re: Re: Re: Milá Mary 

(14.2.2003 7:09:25)
Aneko, každá jsme vyrůstali v jiné rodině a ta nás utvářela. Tebe jinak než mě.Toť celé.
Veg lidé to měli za minulého režimu těžší. Myslím to tím směrem, že nebylo Tofu, nebyl Tempeh, různé sojové salámy, kvalitní oleje, nebyly sojové jogurty, sojové mléko, celozrnné a jiné mouky, bio zelenina a ovoce, zelenina po celý rok... a dá se pokračovat.
Třeba Ing. Průchová, naše přední makrobiotička jezdila pro tyto potraviny do Německa a poté si je nechala ze zahraničí vozit, protože styky se zahraničím (USA a p. Kushi) se začal brát jako rozvracení republiky, protože tu nikdo nebude rozšiřovat, že státem doporučená strava není zrovna to nejlepší...
Nejíst maso určitě nebyl problém...ale mít pestrý, kvalitní jídelníček problém byl.
Nejde jen o to nejíst maso, jde o to, ozdravit celý organizmus, aby netrpěl nedostatkem některých látek, prospíval atd. a v tomto směru to měli podstatně těžší než nyní my.
Že se kdysi dívali na veg. jako na ufony či psychicky narušené lidi bylo do jisté části problémem těch lidí, že je tak viděli. Chápeš ale co dokáže cílená manipulace? Je to přesně to co se děje dnes v USA a válkou v Iráku. Přes polovinu američanů neví kde Irák leží (to není můj výmysl to je statistika), ale chtějí proti němu bojovat, protože Bush řekl, že je to jediná možnost, jak se vypořádat s terorismem. Už jim neříká nic o ropě apod. Neříká, že před několika lety s Irákem spolupracovali a zbraně hromadného ničení dostal Irák od USA. Pokud nepřítele nemáme, my si ho vytvoříme!!Dobře, vyplení Irák a kdo bude další na mušce?
V období upalování čarodějnic se také lidem vnutila myšlenka, že čarodějnice je každá, která je jen něčím jiná. Homosexuálové byli považování před desti lety ještě pomalu za úchyláky vhodné k zavření do blázince....
Jsou samozřejmě lidé, kteří si vymýt mozek nenechají...ale kolik pak jich je???
Pokud bych použila tvůj názor, že není problém v režimu, ale v lidech, jako parafrázi na dobu předešlou, tak pak nerozumím, proč chtěli zakazovat KSČ, proč se dělají soudy s bývalými funkcionáři, proč se odsuzují bývalí dozorci, členové STB??? Proč, když problém byl v občanech státu? Vlastně ti papaláši na hoře za nic nemohli, protože pouze vykonávali vůli lidu, že? Fidel Castro je vlastně chudák, protože obyvatelé státu chtějí žít v totalitě a tyranii a on jim to umožňuje.
Problém v těch lidech je jediný a to ten, že se nedokáží vzepřít, protože zafunguje obyčejný lidský strach...
Lidé se nechávají snadno zmanipulovat, protože sami na věc třeba nemají názor, tak přijmou názor tzv. většiny nebo těch, kteří říkají, že to a to je správné. Chovat se stádně je lidské, nemělo by to tak být, ale děje se to...
Víš co a zanecháme debaty na téma komunismus a doba minulá...ne že by mi došly argumenty, ale tato debata je o něčem jiném...
 Aneka_ 


Re: Re: Re: Re: Milá Mary 

(14.2.2003 8:15:43)
Vím,že tady je jiná diskuse,ale odpovím jen na jednu část několika slovy, ketré vyjádří můj postoj.....
Pokud bych použila tvůj názor, že není problém v režimu, ale v lidech, jako parafrázi na dobu předešlou, tak pak nerozumím, proč chtěli zakazovat KSČ, proč se dělají soudy s bývalými funkcionáři, proč se odsuzují bývalí dozorci, členové STB??? ---- protože se chtějí ukázat, chtějí vnutit lidem,že minulý byl špatný, protože hrají divadlo, když soudí 80ti leté starce:-))je to k smíchu.
Od veg... k politice. To je divný, ne:-)) Vážně by se tady nemělo plésti přesvědčení, že budu veg... s tím, že mi to nebylo umožněno. No, u nás jsme měli zeleninu čerstvou stále, nebylo to až tak strašné, jak popisují lidé někteří:-)))
PS: nechejme toho, máš pravdu. Diskuse se ubírá špatným směrem. A víš co je nejhorší, že o tom debatujeme my dvě, které nejsme oprávněné o tomto diskutovat, neboť v té době jsme teprve přesedlaly z kačera na kolobku a politice jsme neměly potuchy:-)))
 Franta L. (Joe Body) 
  • 

Vegetariánství = čistá hlava 

(1.7.2004 19:08:29)
Myslím, že jakkoliv hodnotit nebo odsuzovat něco na základě zkušeností jiných a nebo na názoru většiny populace, která navíc vegetariánství nikdy nevyzkoušela a nemůže tedy o něm téměř nic vědět stejně jako kritik sám, mi připadá přinejmenším zbytečné.
Jsem vegetarián již delší dobu, ale požívání masa se nikomu nepokouším vyvracet. V dobách mého masožroutství sem totiž vegetariány moc nemusel a často sem se uchýlil k velmi tvrdým kritikám, které teď sám často sklízím.
Moje cesta k bezmasé stravě vedla značnými útrapami. Oganismus dával neustálé signály, že něco není v pořádku. Časté bolesti hlavy, náchylnost na různé vyrózy a chřibky, zvýšené teploty, problémy s trávením a také vylučováním. Dlouho jsem se tedy pokoušel sledovat a kontrolovat vše co jím, jaké množství a jak na to tělo reaguje. Vypouštěl sem všechny možné složky stravy, ale masa jsem se nebyl ochoten vzdát, přesvědčen o "neotřesitelném" názoru většiny. Organismus si ovšem rozhodl sám a já jsem se v určité fázi uvolil k postupnému omezování masitých pokrmů. Změna byla zaznamenatelná už asi po týdnu. Byl to pocit téměř jakéhosi procitání. Po asi dvou měsících omezování sem se však stále necítil úplně ideálně, tak jsem se rozhodl vstoupit na "tenký led" a nejíst maso vůbec.
Mám naštěstí mezi přáteli dva dlouhodobé vegetariány, kteří mě zasvětili do tohoto spůsobu žití a byl sem též nucen si mnohé sám přečíst a objasnit. Výsledkem toho je, že sem již zhruba rok nepocítil žádné již výše zmíněné fyzické ani psychické omezení, které mi dříve jak v normálním životě, tak v mojí profesi hudebníka, kde je nutné být často velmi koncentrovaný, činily nemalé potíže.
Jelikož dnes vím, že být vegetarián není životu nebezpečné, tak bych rád zvřejnil některé poznatky, ke kterým jsem v průběhu svého vegetariánství dospěl.
Prvním z nich je to, že touha stát se vegetariánem musí pramenit z postupného hlubšího sebepoznání a ne z pouhého přesvědčení někým nebo něčím. Čili jde o odhalení toho, že skutečně právě požívání masa je příčinou mých problémů jak fyzických, tak psychických a duševních. Musím podotknout, že jsou to problémy které často moc nevnímáme, nebo jim nepříkládáme velkou důležitost a právě ony můžou být časovanou bombou.
Dále je nutné si uvědomit, že nejde jen o změnu jídelníčku, ale především o zcela jiný postoj k životu, a to nejenom ke svému. To sebou nese i podstatné změny ve funkci organismu, a to hlavně v počátečním období. Na to je třeba se připravit, počítat s tím a zbytečně se nelekat. Myslím však, že tyto změny jsou hlavně pro trávící ústrojí značnou úlevou.
Nemůžeme si prostě myslet, že budeme žít stejně jako dřív, když jsme byli zvyklí konzumovat deně maso. To nás přesycovalo všemi látkami, čímž nám do jisté míry otupovalo smyslové vnímání. Tělo bylo totiž nuceno zpracovávat takové množství látek, že na smysly a myšlení již nezbyla téměř žádná energie. Tím také vzniká dost velký pocit stresu při jakékoliv práci vyžadující soustředění, sebeovládání atd. Člověk vegetarián je prostě mnohem citlivější a vnímavější. Bohužel však nejenom k pozitivním ale i k negativním vlivům. Proto je velmi žádoucí zabývat se též více svým duchovnem a učit se nazírat na působící negativa z postupně rostoucím nadhledem a dokázat je v sobě proměnit. Myslím, že právě tato citlivost bývá mnohdy mylně považována za tradovanou oslabenost, která údajně z vegetariánství pramení.
Všechno předešlé bych shrnul tím, že vegetariánství nelze chápat jako nějaké omezení nebo dokonce půst. To je totiž jedno ze špatných pochopení z něhož pramení většina zklamání a následného odporu k bezmasému stravování.
Vegetariánovi jde především o způsob života a o cestu k hlubšímu poznání a uvědomění si sebe sama v souladu z okolním světem.
Tento příspěvek je však samozřejmě velmi obecný a je dobré se o vegetariánství více poučit, a to nejlépe rozpravou z člověkem, jež je opravdu zasvěcený a dlohodobě praktikuje vegetariánský způsob života. Teprve potom má smysl vynášet jakékoliv soudy. Troufám si však tvrdit, že potom už to zcela postrádá smysl. :-)))


Vše dobré přeje Franta L.(Joe Body)
 cony 
  • 

Re: Vegetariánství = čistá hlava 

(29.3.2010 10:38:11)
Děkuji za příspěvek, mluvíte mi z duše. Já taky začala ze zdravotního hlediska, nejdříve jsem přestala jíst obiloviny, škroboviny, po několika dnech velmi důsledně - i nudle v polívce. Později jsem začala omezovat maso a nyní jsem po několika měsících téměř čistý vitarián - jím pouze ovoce, zeleninu, ořechy, semena, mléčné výrobky jen velmi omezeně a nepasterizované, jen jako ochucení salátů. Změna, která nastala, se nedá vypovědět. Tak dobře se cítím, jak na těle, tak na myšlení, že mi ta změna přijde jako zázrak. Pořád nechápu, proč lékař svému pacientovi neřekne: Nejezte škroboviny - zakyselují,/nebo maso - usazuje se z něj v těle, v kloubech kyselina močová, mléčné výrobky - zahleňují a způsobují alergie/. Přišel by tím o své pacienty, zdroj svých příjmů.
 test 
  • 

test 

(8.9.2004 21:31:26)
test
 Jarmila 
  • 

Zamerna desinformace? 

(4.12.2005 22:49:40)
Jak muze nekdo napsat takovou blbost, ze clovek potrebuje maso !!!!!!!!!!
Nemoc "silenych krav" je z masa. Nebo nekdo maze potvrdit, ze vegetarian
vtrhl do skoly a postrilel tam spoluzaky a ucitele? Byli to vzdy masozravci!!!
Ze jsme bylozravci od prirody, je pravda.Jen si vsimnete delku streva u by-
lozravcu a u masozravcu a hned vam to bude jasne. Na to nepotrebujeme ani
medicinu studovat.
A co se tyce tech vitaminu co se udajne nedostava vegetarianum, protoze jsou
obsazeny jenom v mase ?????????????
Vitamin D- kvasnice,houby,oves,zelenina,pyl,mleko,vejce,maslo........
B 12 :rasy,pivni kvasnice,obilne klicky,celozrna ryze,zelenolista zelenina,
mlecne produkty,vejce
Zelezo:cocka,petrzel,orechy,mrkev,soja,cibule,jablka,brambory,zeli,obili,melasa
morske rasy,hrozinky,merunky,,mandle,zelena listova zelenina,rericha,
rajcata,kastany,vejce,mleko..........
Vapnik : zelena zelenina,orechy,zeli,cocka,chaluha,kastany,petrzel,obili,
jahody,datle,fiky,ostruziny,citrony,grapefruidy,pomerance.........
Zinek : tykvoa semena,fazole,cocka,hrach,spanat,oves,celozrna psenice,,cer-
vena repa,zeli, rajcata,broskev,pomerance........
Vsechno je to vyborne jidlo. Nebo nekdo, ma namitky?
A mohla bych pokracovat dale. Ktery tvor na svete kombinuje tolik jidel
dohromady jak clovek ! Uz nekdo sslysel, ze zirafa nebo koza ma paleni zahy
nemo jim pachne z huby? Jen masozravcum !!!!!!!!!!
A to, ze uz od nepameti jime maso neni argument. Neni to nic jineho nez
naprogramovani.Ale nastest spousta lidi se nespokoji s timto programem
a vytvareji si vlastni rozumny program.
Prominte, ale to tema je siroke a nazory lidi se lisi. Ale muj nazor
nepotrebuje k tomu jist mrtvoly.
Prala bych si, aby si lide konecne uvedomili, ze nejde zachranovat jeden
zivot na ukor druheho zivota. Spoustalidi rekne, vzdyt je to jen zvire. Pojeho smrti jde zivot dal, jako by se nic nestalo.
A kdyz zemre nekdo z nas ? Svet se zastavi? Ne, bude se tocit dal. Jakou
my mame vlastne hodnotu ? No jiste, stejnou jako zvirata. Proc si namlou-
vat neco jineho.
Tak cau nekdy priste!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 Jarmila 
  • 

Zamerna desinformace? 

(4.12.2005 22:51:01)
Jak muze nekdo napsat takovou blbost, ze clovek potrebuje maso !!!!!!!!!!
Nemoc "silenych krav" je z masa. Nebo nekdo maze potvrdit, ze vegetarian
vtrhl do skoly a postrilel tam spoluzaky a ucitele? Byli to vzdy masozravci!!!
Ze jsme bylozravci od prirody, je pravda.Jen si vsimnete delku streva u by-
lozravcu a u masozravcu a hned vam to bude jasne. Na to nepotrebujeme ani
medicinu studovat.
A co se tyce tech vitaminu co se udajne nedostava vegetarianum, protoze jsou
obsazeny jenom v mase ?????????????
Vitamin D- kvasnice,houby,oves,zelenina,pyl,mleko,vejce,maslo........
B 12 :rasy,pivni kvasnice,obilne klicky,celozrna ryze,zelenolista zelenina,
mlecne produkty,vejce
Zelezo:cocka,petrzel,orechy,mrkev,soja,cibule,jablka,brambory,zeli,obili,melasa
morske rasy,hrozinky,merunky,,mandle,zelena listova zelenina,rericha,
rajcata,kastany,vejce,mleko..........
Vapnik : zelena zelenina,orechy,zeli,cocka,chaluha,kastany,petrzel,obili,
jahody,datle,fiky,ostruziny,citrony,grapefruidy,pomerance.........
Zinek : tykvoa semena,fazole,cocka,hrach,spanat,oves,celozrna psenice,,cer-
vena repa,zeli, rajcata,broskev,pomerance........
Vsechno je to vyborne jidlo. Nebo nekdo, ma namitky?
A mohla bych pokracovat dale. Ktery tvor na svete kombinuje tolik jidel
dohromady jak clovek ! Uz nekdo sslysel, ze zirafa nebo koza ma paleni zahy
nemo jim pachne z huby? Jen masozravcum !!!!!!!!!!
A to, ze uz od nepameti jime maso neni argument. Neni to nic jineho nez
naprogramovani.Ale nastest spousta lidi se nespokoji s timto programem
a vytvareji si vlastni rozumny program.
Prominte, ale to tema je siroke a nazory lidi se lisi. Ale muj nazor
nepotrebuje k tomu jist mrtvoly.
Prala bych si, aby si lide konecne uvedomili, ze nejde zachranovat jeden
zivot na ukor druheho zivota. Spoustalidi rekne, vzdyt je to jen zvire. Pojeho smrti jde zivot dal, jako by se nic nestalo.
A kdyz zemre nekdo z nas ? Svet se zastavi? Ne, bude se tocit dal. Jakou
my mame vlastne hodnotu ? No jiste, stejnou jako zvirata. Proc si namlou-
vat neco jineho.
Tak cau nekdy priste!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 Jarmila 
  • 

Zamerna desinformace? 

(4.12.2005 22:53:14)
Jak muze nekdo napsat takovou blbost, ze clovek potrebuje maso !!!!!!!!!!
Nemoc "silenych krav" je z masa. Nebo nekdo maze potvrdit, ze vegetarian
vtrhl do skoly a postrilel tam spoluzaky a ucitele? Byli to vzdy masozravci!!!
Ze jsme bylozravci od prirody, je pravda.Jen si vsimnete delku streva u by-
lozravcu a u masozravcu a hned vam to bude jasne. Na to nepotrebujeme ani
medicinu studovat.
A co se tyce tech vitaminu co se udajne nedostava vegetarianum, protoze jsou
obsazeny jenom v mase ?????????????
Vitamin D- kvasnice,houby,oves,zelenina,pyl,mleko,vejce,maslo........
B 12 :rasy,pivni kvasnice,obilne klicky,celozrna ryze,zelenolista zelenina,
mlecne produkty,vejce
Zelezo:cocka,petrzel,orechy,mrkev,soja,cibule,jablka,brambory,zeli,obili,melasa
morske rasy,hrozinky,merunky,,mandle,zelena listova zelenina,rericha,
rajcata,kastany,vejce,mleko..........
Vapnik : zelena zelenina,orechy,zeli,cocka,chaluha,kastany,petrzel,obili,
jahody,datle,fiky,ostruziny,citrony,grapefruidy,pomerance.........
Zinek : tykvoa semena,fazole,cocka,hrach,spanat,oves,celozrna psenice,,cer-
vena repa,zeli, rajcata,broskev,pomerance........
Vsechno je to vyborne jidlo. Nebo nekdo, ma namitky?
A mohla bych pokracovat dale. Ktery tvor na svete kombinuje tolik jidel
dohromady jak clovek ! Uz nekdo sslysel, ze zirafa nebo koza ma paleni zahy
nemo jim pachne z huby? Jen masozravcum !!!!!!!!!!
A to, ze uz od nepameti jime maso neni argument. Neni to nic jineho nez
naprogramovani.Ale nastest spousta lidi se nespokoji s timto programem
a vytvareji si vlastni rozumny program.
Prominte, ale to tema je siroke a nazory lidi se lisi. Ale muj nazor
nepotrebuje k tomu jist mrtvoly.
Prala bych si, aby si lide konecne uvedomili, ze nejde zachranovat jeden
zivot na ukor druheho zivota. Spoustalidi rekne, vzdyt je to jen zvire. Pojeho smrti jde zivot dal, jako by se nic nestalo.
A kdyz zemre nekdo z nas ? Svet se zastavi? Ne, bude se tocit dal. Jakou
my mame vlastne hodnotu ? No jiste, stejnou jako zvirata. Proc si namlou-
vat neco jineho.
Tak cau nekdy priste!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 ZuziP 


Re: Zamerna desinformace? 

(5.12.2005 12:56:36)
A tuto informaciu "Nebo nekdo maze potvrdit, ze vegetarian
vtrhl do skoly a postrilel tam spoluzaky a ucitele? Byli to vzdy masozravci!!!" mas odkial?
 PajaMM 


Re: Zamerna desinformace? 

(5.12.2005 13:18:22)
To je mi ale nazor...ja to nikomu neberu, ale nikdo by nemel svoje nazory vnucovat ostatnim.
Ja si treba myslim, ze clovek maso k zivotu potrebuje, protoze je vsezravec a hotovo. Ale nikoho nenutim jist maso.
Ale podle vaseho nazoru - nenaucime masozrava zvirata nejist maso???? :-)
 10.5Libik12 


Re: Re: Zamerna desinformace? 

(5.12.2005 17:28:08)
Já jsem ráda, že se na čásek vytáhl ten článek o vegetariánství, na rozdíl od tebe si myslím, že maso není pro výživu člověka nutné, stojí za mnou i ta zaklínaná WHO, nicméně jsme na něj zvyklí a tak se jím cpeme, protože nám chutná. Já nejsem vyjímka. A je mi to k těm "vyráběným" zvířatům ve velkochovech pěkně blbý:(
 PajaMM 


Re: Re: Re: Zamerna desinformace? 

(5.12.2005 19:27:10)
Mame sice kazda jiny nazor, nicmene maso jime obe:-) Ale ja reagovala na takovy zvlastni nazor, ktery nas - masozravce - malem proklinal:-)
 Aaron 
  • 

Re: Re: Zamerna desinformace? 

(6.12.2005 22:23:43)
Vy si myslite? Myslet neznamena vedet!!! Domestikovane masozravce nejist maso naucit jde a s velkym uspechem ale proc to delat. Problem je v tom ze clovek neni staveny k pojidani mrtvolek a pokud si myslite ze ano tak to vyzkousejte na sobe. Masozravec si musi v prirode obet ulovit zabit a zubama rozkousat kuzi a dostat se tak k masu ktere potom sni krvave tak jak se.Pokud tohle dokazete vyborne jste masozravec pokud ne zklamani je na Vasi strane ale vy si to maso jako spravna selma jiste koupite pekne zabalene v obchode ze ano . Aaron
 PajaMM 


Re: Re: Re: Zamerna desinformace? 

(7.12.2005 7:50:51)
Ano a nestydim se za to.
 Aaron 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zamerna desinformace? 

(7.12.2005 20:48:26)
Ve vsi ucte!!!
Takze si prosim priznejte, ze jste bilozravec - plodozravec jako ostatni lide na teto planete jen si proste libujete v utrpeni zvirat. Zeptam se Vas tusite co se vlastne v chovech a na jatkach deje? Cim jsou zvirata cely zivot dopovana a naposledy mnohdy tesne pred odjezdem na jatka aby nebyla v kamionu ciperna, protoze by se obouchala a udelala modriny a tyto krevni srazeniny se za kvalitni maso nepavazuji. Proto jim pichnou injekci, jakysi oblbovak, nevim presne ted co je to ale nekde bych to nasel no a prave na vasem taliri trochu tehle latky lezi a vam tak chutna, mozna se taky citite byt klidna, nemyslite? Aaron

 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Zamerna desinformace? 

(7.12.2005 21:35:29)
Aarone,

tak predem vas musim upozornit, ze se pise BYLOZRAVEC nikoli bilozravec a je to proto, ze se zivi bylinami a ne bilou barvou...:-)

Vy jste se rozhodl nejist maso ne kvuli prirode, ale kvuli zpusobu chovu a zabijeni zvirat...

A to je kazdeho volba. Stejne jako neodsuzuji ani nesoudim ja vas, nedelejte to ani vy...

Dekuji...

P.S.: A co tak vim, tak i Indiani zabijeli zvirata, aby je jedli. Je pravda, ze jinym zpusobem, ale to je vec jina...A nemyslim, ze by je lovili zubama a jedli syrove...

 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Zamerna desinformace? 

(7.12.2005 23:54:02)
Aarone, vegetariánství se při pohledu na to jak se zvířata "vyrábějí", tedy chovají ve velkochovech, transportují a vraždí, jako přirozená a jediná možnost, jsme přece lidi, nejsme sadističtí vrazi, že...
Přsto drtivá většina( a znovu říkám, že i já) maso jí. A přemýšlel jsi proč?Třeba neinformovanost. Po léta, kdy jsem byla vegetariánkou, mě rozesmávaly představy kolegů, že vegetarián jí buchtičky se šodó nebo smažák, nikdo si nedokázal představit, jak může být bezmasá strava pestrá a dobrá. Tady bych začala.
Napsat do fóra, říct v hospodě nebo v práci, že ten s tlačenkou si lebedí při utrpení zvířat, je hodně kontraproduktivní a vede to maximálně k tomu, že ty si ješitně myslíš, jak jsi lepší a ostatní si myslí, že jsi magor.(napsala jsem to zjednodušeně)
Mé důvody, proč už nejsem vegetariánem, jsou osobní a nepatří sem, rozhodně mě nepřemohla chuť po krvi. Ale, i když to není ten jediný důvod, trošinku mi šla na nervy ta militantní partička ortodoxních vegetariánů, kteří masožravou vetšinu tak maximálně zprudí, což tím "vyráběným" zvířatům fakt dost pomůže:(.
 masožrout 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zamerna desinformace? 

(8.12.2005 0:01:40)
Houby neinformovanost. Maso mi chutná a tak to i zůstane. Nejlepší je stejně Vachlera vegetariánský pes - chudák z donucení.
 masožrout 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zamerna desinformace? 

(8.12.2005 0:04:10)
Houby neinformovanost. Maso mi chutná a tak to i zůstane. Nejlepší je stejně Vachlera vegetariánský pes - chudák z donucení.
 Petr 
  • 

MASO!!! 

(14.8.2006 14:43:09)
Jsem 17 lety kluk a maso jim od detstvi, je to to nejlepsi co telu muzete dat. Chci se stat kulruristou a bez masa to nepujde. Je mi lito vas co ho nejite jen kvuli tomu, ze umiraji zvirata. Lide je neprestanou zabijet. Jen vy umrete, a nebudete vedet jak maso pomalu chutna.
 achjo 


Re: MASO!!! 

(30.8.2006 20:33:43)
Je mi tě líto,že tvůj pohled je tak úzký a omezený.Na svět se dá nahlížet více směry,ale to záleží na tobě ,jestli je budeš chtít oběvovat.Někteří ale prostě zůstanou zapšklí s předsudky,protože je to pohodlnější.Jestli se vyznáš v kulturistice tak by jsi mohl znát jména

Bill Pearl,
americký kulturista, mnohonásobný vítěz Mr.Universe, Mr.America,
poradce pro výživu, autor několika knih o kulturistice a výživě
Andreas Cahling (kulturistika)

Andreas Cahling (kulturistika)
švédský kulturista, vítěz mnoha titulů, v IFBB Professional Mr. International porazil Arnolda Schwarzeneggera.

Jsou to vegetariáni

A je jich mnoho.Sport není jen o vítězství a jde o vztahy jakékoli,víš?

 vegetarianstvi 


rodice vegetariani 

(30.12.2007 19:31:07)
Dobry den,

pro svou bakalarskou praci (sociologie - UK) hledám několik vegetariánských párů, ochotných se se mnou v cca hodinových rozhovorech podělit o zkušenosti s výchovou svých dětí (k rozhovoru postačí účast jednoho z partnerů). Tyto rozhovory by sloužily pouze pro účely mé práce a na vaše přání mohou být anonymizovány. Platí po celé ČR - ráda za vámi kamkoliv přijedu :). Odměnou vám budiž dobrý pocit a balíček výrobků z ekologického zemědělství.
Pro další informace mne prosím kontaktujte na e-mailu vegetarianstvi@seznam.cz. Diky! :)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.