| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Maminky, jste to vy, které můžete změnit svět

 Celkem 40 názorů.
 Eva Taussigová 
  • 

K obřízce. 

(30.3.2001 13:11:50)
Vážený pane,
ponechám raději stranou všechna ostatní Vaše tvrzení a vyjádřím se jen k obřízce.
Miloval jste se někdy s obřezaným mužem?
Já ano, mohu Vám říci, že na rozdíl od předchozího, neobřezaného manžela a ještě předchozích také neobřezaných milenců, na něm žádné sklony k násilnictví, nebo hrubému chování nepozoruji.
Problém násilí v USA nemá kořeny v rituální nebo z hygienických důvodů prováděné obřízce.
Závěrem si Vás dovoluji upozornit, že takový výrok, jaký jste uvedl ve svém článku, by se dal i u nás kvalifikovat jako antisemitský, o hanobení skupiny lidí ani nemluvě.

 Dušan 
  • 

Re: K obřízce. 

(30.3.2001 14:21:29)
Vážená paní Taussigová,

nevytrhávejte věci z kontextu. Téma článku je o porodu, o jeho výjimečnosti a o možnostech a šancích ho opet "polidštit". Příklad z obřízkou je jeden z mnohých a slouží jako ilustrace určitého konvenčního chování, které může a nemusí mít racionální základ. A navíc pochybuji, že 60% amerického obyvatelstva tvoří občané židovského původu...;-) Krom toho, rituál obřízky - Brit Milah - není vlastní jenom Židům...
 Eva Taussigová 
  • 

Re: Re: K obřízce. 

(30.3.2001 15:37:04)
Nic takového jsem netvrdila, obřízka se v USA provádí i z jiných důvodů, než rituálních, což jsem napasala. Věc není vytržena z kontextu, je jen obnažena.
Je smutné, že autor, dovolávající se navrácení důstojnosti rodícím ženám, jiným lidem svými výroky důstojnost bere (nejen obřezaným, ale i těm, kdo se náhodou rozhodnou jinak, než autor doporučuje).
Něco tak kluzce manipulativního a demagogického, jako je tento článek, je skutečně náročno diskutovat racionálními argumenty.
Nehodlám se o to pokusit, protože jsem těhotná a svému dítěti tvořím ve svém lůně "ekologické prostředí". Rozumně lze diskutovat jen s rozumným.
Nashledanou.
PS Jinak máte pravdu, už teď lituju, že jsem sem vůbec něco napsala. Bylo to v prvním šoku.
 Dušan 
  • 

Re: Re: Re: K obřízce. 

(30.3.2001 20:33:34)
Myslím si, že je občas potřeba klást si i nepříjemné otázky, možná hypotetické. Nejsou ani manipulativní ani demagogické, jsou to jenom úvahy.
 Darja 
  • 

Re: Re: Re: K obřízce. 

(2.4.2001 22:01:49)
víš, ono celé těhotenství a vše co s ním souvisí je zcela iracionální záležitost D.
 Eva 2 
  • 

Nesmysl 

(30.3.2001 14:32:00)
Bohužel, moje zkušenost je přesně opačná, a proto dle mého názoru má článek 100% pravdu.
 Katka, Mářa 5m. 
  • 

Re: Ke článku: Maminky, jste to vy, které můžete změnit svět 

(30.3.2001 23:16:45)
Tak si myslím, že autor tohoto článku je fakt mimo. Abych dlouho nezdržovala, ale co si myslet o tvrzení
'..........Milé ženy a maminky, je to ale jen na vás. Co si neuděláte, nebudete mít. To vy musíte a můžete začít měnit stav našeho porodnictví tím, že budete vyžadovat to, co považujete za přirozené a normální. Musíte a můžete mít relevantní informace (proto i tahle diskuse) - když totiž nevíte, že jste v pasti, nemůžete z ní. Co takhle najít odvahu nenechat si vnutit, co chce chybný systém a nevšímavý porodník? ......'
Už to ten pán někdy zkoušel, v porodních bolestech vysvětlovat personálu v porodnici, jak se mají chovat k rodičkám? Co je to za nesmysl? Kdo zažil tu strašlivou porodnickou mašinérii, ví, o čem píši. Asi nemám dost představivosti, ale jak by to měnění českého porodnictví z úst ženy laika mělo konkrétně vypadat?? Ráda bych se to dozvěděla.
Ach jo.
Katka
 Dušan, jedna manželka a dvě děti - 4 r a 1m 
  • 

Re: Re: Ke článku: Maminky, jste to vy, které můžete změnit svět 

(31.3.2001 12:42:46)
Pomohlo by předávání jiných pozitivních zkušeností... Ale je to především o vzájemné lidské ohleduplnosti a slušnosti. To jak se chováme sami k sobě, se odráží i v chování k nám. Na druhé straně, pokud to zdravotnický personál nemá v sobě, tak to musí mít v popisu práce a na výplatní pásce.
 Jana Novotná, (dva synové 11,2,5) 
  • 

Re: Re: Ke článku: Maminky, jste to vy, které můžete změnit svět 

(31.3.2001 18:55:47)
Milá Katko,
v prosazování svých představ o porodu to neměly a nemají jednoduché ani ženy na západ od našich hranic. Tam se ale začalo již v šedesátých letech minulého století, když zastánkyně hnutí za přirozený porod definovala porod jako životní zážitek.

Zrovna čtu román Účinný lék (Strong medicine,r.1984)od Arthura Haileyho. Je zajímavé, jak se s prosazováním představy o svém porodu, vypořádala hlavní hrdinka románu. Cituji:

....první dítě se jim narodilo přesně podle Celiina plánu.
Přišlo na svět v srpnu 1958. Byla to zdravá holčička, klidná, skoro ani neplakala. Pokřtili jí jménem Lísa.

Už během těhotenství trvala Celia neochvějně na jistých zásadách, pokud jde o vedení porodu, takže se ostře střetla se svým porodníkem dr. P.Keatingem, Andrewovým kolegou z nemocnice sv.Bedea. Keating, příliš úzkostlivě svědomitý muž v středním věku, který si potrpěl na vlastní důležitost, si Andrewovi postěžoval:"Ta vaše žena je úplně nemožná."

"Vím, co máte na mysli," odvětil Andrew s pochopením, "ale to právě činí život zajímavým. Připadá mi zvláštní, že to, co se mnohým lidem zdá nemožné, není pro Celii žádný problém."

Asi před dvěma dny totiž Celia řekla dr.Keatingovi:" Přečetla jsem si literaturu o přirozeném porodu a začala s doporučenými cviky." Když se lékař shovívavě usmál, dodala: "Chci při porodu aktivně spolupracovat a být při narození dítěte při plném vědomí. To znamená žádné anestetikum ani nástřih hráze (episiotomie)."

Keating se přestal usmívat a zachmuřil se. " Milá paní Jordanová, o tom rozhodne porodník během porodu."

"Nesouhlasím,"pravila Celia tiše a klidně. " Kdybych na to přistoupila, je pravděpodobné, že mě přemluví ve chvíli, kdy nebudu schopna soudně uvažovat."
"A když se ukáže, že jde o rizikový porod?"
"To je něco jiného. V tom případě musíte posoudit situaci a udělat, co je zapotřebí. Ale pak musíte mne i Andrewa přesvědčit, že to bylo nevyhnutelné.

Dr.Keating cosi zamručel a pak řekl: " Pokud jde o episiotomii, patrně nevíte, že nástřih perinea(hráz) zabraňuje natržení, když se vybavuje hlavička dítěte - natržení hráze je bolestivé a hojí se hůře než chirurgický řez."
"Vím to,"odpověděla Celia."A zajisté je vám také známo, že stále víc lékařů a porodních asistentek s tímto názorem nesouhlasí."

Nevšímala si toho, že se jeho obličej ještě víc zakabonil, a pokračovala: " Je dokumentována celá řada případů, kdy se přirozené natržení rychle zahojilo. U episiotomie často vznikly infekce a pooperační bolesti trvaly i celé měsíce."

Dr.Keating ji zamračeně pozoroval. "Zdá se, že na všechno máte odpověď."
"Vůbec ne," odvětila. " Jenže je to MOJE TĚLO a MOJE DÍTĚ.
" Když už mluvíme o vašem těle,"
reagoval dr.Keating podrážděně,
"rád bych vás upozornil, že i když to není účelem episiotomie, zašití po porodu udržuje těsnost vagíny."
"Zajisté," usmála se Celia. " Uvědomuji si, že těsnost pochvy zvyšuje rozkoš mého sexuálního partnera. A protože nechci, pane doktore, aby si můj manžel stěžoval na velkou vagínu, jakmile bude dítě na světě, zaměřím se na cviky, které zpevňují pánevní svaly."
Krátce poté odešla po vzájemné dohodě Celia od dr.Keatinga a stala se pacientkou dr. Eunice Nashmanové, která byla starší než dr.Keating, ale duševně dostatečně mladá na to, aby měla pochopení pro mnohé Celiiny názory.

" Vaše manželka je obdivuhodná žena," řekla Andrewovi, jakmile se narodila Lisa."Chvílemi měla velké bolesti a já se jí zeptala, zda si to s anestezií nerozmyslela."
Andrew, který chtěl být při porodu, ale odvolali ho k naléhavému případu, se zvědavě zeptal: " A co řekla?"

"Jen tolik: Ne, ale někdo mě, prosím, držte! A jedna z našich sester ji chytla oběma rukama a dodávala jí odvahy, a to bylo všechno. A když se jí narodila dceruška, neodnesli jsme novorozeně, jak je to zvykem, ale nechali jsme je ležet u matky. Obě byly tak nádherně pokojné, že byla radost na ně pohledět.".....


To co průkopníci přirozených porodů prosazovali již před padesáti lety, se v posledních dvaceti letech na Západě již přeneslo, při využití nových vědeckých poznatků, do běžné porodnické nabídky. Ženy si obhájily právo chovat se při porodu instinktivně.
Jana

P.S. Katko, domnívám se, že pan Marek má pravdu, je to na nás maminkách a tatíncích. Ach jo.
J.






 Kordelia 


Re: Re: Ke článku: Maminky, jste to vy, které můžete změnit svět 

(5.7.2006 20:08:32)
a mne sa ten clanok-aj ked do istej miery pravdivy-zda poriadne nadneseny.Prilis prespekulovany.Plny nejasnosti,ako priklad:Plod v maternici moze CICHAT.Pocut,tomu by som bola schopna uverit,ale CO ma cuchat?plodovu vodu?Plod nedycha nosom,tak cim by cuchal? :-o
 Martina, Andulka 15m 
  • 

Názor na článek 

(31.3.2001 23:24:42)
Milí diskutující,

na tomto místě bych se ráda zastala paní Evy Taussigové, která byla panem Dušanem nařčena, že vytrhává věci z kontextu. Ještě dříve, než ono vytržení stihla spáchat (pokud tak vůbec učinila), se podle mého názoru dopustil téhož sám autor článku.

Kdysi před mnoha lety, v době studií, jsem absolvovala několik hodin výběrového semináře s tehdy velmi neutrálním názvem, který by však v demokratických poměrech mohl znít Manipulativní moc matematické statistiky. Mnohé poznatky z této bezesporu zajímavé výuky již stihl čas smazat, přesto si vybavuji, že s mnohými příklady se některá tvrzení pana Marka nápadně shodují.

V poslední době je velmi módní vyslovovat různé atraktivní hypotézy, které však ve svém důsledku zastírají hlavní příčinu problému nebo jsou zneužívány jako argumenty k prosazování vlastních názorů. Velmi často jsou takto vysvětlovány zejména společensky negativní jevy.

Jako příklad bych použila jeden problém z oblasti výchovy – děti s problémovým chováním. Četla jsem článek, který jako možnou příčinu uváděl nadměrné množství jakési chemické sloučeniny ve stravě. To by samo o sobě nebylo škodlivé, ale autor zcela opomněl uvést, v jaké je tento faktor korelaci ke zkoumanému jevu a alespoň stručně se zmínit o příčinách základních. Když máte možnost seznámit se s rodinným zázemím těchto dětí, v mnoha případech je hlavní příčina mnohem prozaičtější: dítě je zkrátka….špatně vychováváno.

Takže z tohoto přístupu plynou ony byť jen lehce naťuknuté hypotézy jako obřízka – příčina násilí, epidurální analgezie – příčina toxikománie apod. Korelace chybí, hlavní příčiny těchto negativních důsledků jakbysmet. Hypotézy jsou zatím neotestované, a proto považuji za neseriózní a populistické se o nich před laickou veřejností zmiňovat.

Nejvíce mě však mrzí to, že od posledního článku autor nepřestal – zde mi prosím promiňte, že nakrátko opustím spisovný jazyk – šlapat v hovínkách. Předchozí článek o zrození Ženy zřejmě spustil diskusi na téma mindrák z EA, ale kdyby mnohé z příspěvků mohly mít samostatný název, mohli jsme číst o mindrácích z císařských řezů, z neplodnosti, z výchovy dítěte „pouze“ adoptivního…

Netvrdím, že podobné články na Rodinu nepatří. Je ale necitlivé (a na tom má svůj podíl i redakční rada) je zařazovat tam, kde na první kliknutí může na šestinedělky po císařském řezu vyjet věta „Copak vás, ženy a maminky, nevzrušuje představa,….atd.“

Přimlouvala bych se za to, aby na Rodině byla vyčleněna pro téma alternativních, přirozených, domácích apod. porodů vyčleněna samostatná rubrika s vlastní diskusí, jako ji má třeba CAP nebo HAM. Do takové rubriky by články pana Marka s čistým svědomím mohly být zařazovány. Zde by mohli zájemci o tyto přístupy celkem nerušeně a věcně diskutovat – takhle musí často bojovat s názorovými odpůrci a podle mého názoru to k ničemu pozitivnímu nevede. A těm ostatním by podobné informace nebyly servírovány hned „na první ránu“, což může vyvolávat pocit, že názorová pluralita je poněkud potlačována.

Srdečně zdraví

Martina
 Monika 
  • 

Re: Názor na článek 

(1.4.2001 9:45:11)
Milá Martino,
mně se příspěvky pana Marka líbí a v mnohém s ním souhlasím. Jsem spokojená, že si je mohu najít na jedno kliknutí, jak Vy říkáte. Na některé otázky, které v článku pan Marek uvedl, již existují studije, které potvrdily to, na co se pouze pan Marek ptá. Že Vy o nich nic nevíte? Nebo s nimi nesouhlasíte? Ale to je Váš problém.
Sama jsem rodila (tedy spíše nerodila) císařským řezem, musím konstatovat, že mi opravdu normální porodní zkušenost chybí. To, že jsem musela rodit císařem, mě traumatizuje dodnes. Je to již deset let. Pan Marek jen potvrdil to, co já znám z vlastní zkušenosti. Nyní jsem opět těhotná a doufám, že se mi podaří porodit normálně ,přirozeně, něžně, alternativně, typicky, klasicky, bez epidurálu ale hlavně lidsky a ne chirurgicky. Martino, kam zařadíte můj příspěvek?
Monika

 lucka, 2 deti 
  • 

Re: Re: Názor na článek 

(1.4.2001 13:51:43)
odpustite mi, ale vam, ktore sa traumatizujete vecami, ako kratke resp. nijake kojenie, cisarsky rez, ci epidural skutocne zavidm. zrejme problemy nemate a tak si aspon nejake vymyslite.
 Dagmar 
  • 

Re: Re: Re: Názor na článek 

(1.4.2001 18:56:30)
Ahoj Lucie,
tak jednoduše, bych to zase neviděla. Lidé nejsou bezcitné stroje a ani lidská morčata, na kterých se dá vyzkoušet všechno.
Dagmar
 Martina, Andulka 16m 
  • 

Re: Re: Názor na článek 

(2.4.2001 23:42:53)
Milá Moniko,

asi jste si můj příspěvek nepřečetla příliš pozorně. Nevznesla jsem námitky proti vlastní hypotéze o vztahu EA a toxikománie, ale proti manipulativnímu způsobu, jakou ji autor předestírá.

Pokud existují studie, o kterých hovoříte (a nemám sebemenší důvod Vám nevěřit), pak by bylo nanejvýš žádoucí výše zmíněnou hypotézu formulovat v tomto duchu: “ Studie těch a těch autorů, provedená na vzorku tolika a tolika toxikomanů, prokázala, že kromě těch a těch hlavních příčin tohoto negativního jevu mohla mít na vzniku závislosti takový a takový podíl EA, podaná jejich matkám v průběhu porodu.“ Pokud tak neučinil autor, můžete zde doplnit Vy. (Samotnou by mě to zajímalo, mně samotné dá dost práce sledovat vývoj ve své profesi, a tudíž detailní výzkum v oblasti porodnictví při nejlepší vůli postihnout nemohu.)

Jedná-li se však o soukromou hypotézu autora, která zatím nebyla výzkumem doložena, pak bych považovala za nanejvýš korektní tuto pasáž formulovat v tomto duchu: „Podle mého osobního názoru by EA mohla, společně s těmito dalšími faktory – zde krátký výčet – přispět k rozvoji toxikománie takto narozených dětí.“

Kdyby autor v článku použil jednu z těchto dvou formulací, pak by docela elegantně sebral vítr z plachet mnohým rýpalům včetně mě.

Srdečně zdraví

Martina
 Marcela 
  • 

Re: Názor na článek 

(2.4.2001 7:48:19)
Martino,

rozhodně bych neřekla, že tyhle názorové přestřelky nikam nevedou.
Pokud čekáš výsledek, že se všichni dohodnou a už nebude co řešit, vážně se nedočkáš.
Ale každý má možnost se zde vyjádřit a říci své názory. A ti ostatní, i pokud nesouhlasí, vědí, jaké důvody popř. názory mají druzí a opět mají možnost se vyjádřit.
Jde o diskuzi a vede k toleranci (alespoň pro někoho).
 Martina, Andulka 16m 
  • 

Re: Re: Názor na článek 

(3.4.2001 22:39:33)
Milá Marcelo,

z Vaší reakce jsem usoudila, že můj návrh vyčlenit pro diskusi o alternativním versus lékařském porodnictví samostatné místo považujete za názorovou intoleranci, ne-li za pokus o vytvoření jakéhosi diskusního ghetta se značně ztíženým přístupem. Takže ačkoliv jsem původně již nechtěla, přesto ještě jednou odpovídám a vysvětluji.

K tomuto návrhu nevedl ani tak článek pana Marka, vůči kterému sice mám určité výhrady, ale spíše můj nedobrý pocit z diskusí, které se na toto téma zde vedou. Ty důvody jsem – pravda – v předchozím příspěvku neuvedla. O co mi tedy jde?

Možnost vyjádřit se a říci své názory – to je určitě demokratické, ale samo o sobě to automaticky k toleranci nevede. Nesouhlasíte? Podívejte se na únorovou diskusi ohledně klyzmatu a holení pod jedním příspěvkem ke krčské porodnici. Každý zde měl možnost říci svůj názor – a myslíte si, že tato diskuse vedla k nějaké toleranci? Osobně ji považuji spíše za exemplární ukázku vzájemného hulvátství.

V této souvislosti mě napadá jistá paralela. Představte si nějaký fiktivní diskusní server, třeba s názvem www.pivíčko.cz. Původně určený pro všechny milovníky zlatého moku a vše, co s tím souvisí. V určitém okamžiku třeba jeden z velkých pivovarů sníží výstav a příznivci této značky se ozvou. Načež zareaguje jiná velká skupina, která má ráda značku jinou, prohlásí, že není nad opravdový hořčák a na adresu těch prvních vzkáže cosi hanlivého o nakyslých srágorách, k nimž se výrobce nestydí přidat přívlastek o naší matičce stověžaté. Ti první si to pochopitelně nedají líbit, nějak se zapomene na zásadu o gustu a dišputátu … a rozvine se z toho pořádná diskuse, nijak nešetřící vzájemnými invektivami. A úplně se zapomene na ty, kteří mají rádi pivo hořkokyselé, nebo snad nedejbože nasládlé, kteří by si taky rádi popovídali o svých problémech, jenže těm se tak nanejvýš dostane od jedné či druhé velké skupiny doporučení, že kdyby pili tu jejich značku, tak tyto problémy mít nebudou. A do této přestřelky vstoupí jakýsi sedlák, který zoufale žadoní o radu, jak bojovat s nějakým škůdcem chmele – a jeho prosba v té lavině střetů o chuť té které značky zcela zanikne.

Chtěla jsem tím říci, že na Rodině jsou i diskutující, kteří by rádi „od každého něco“ – a mám dojem, že dopadají stejně jako ti vyznavači minoritních pivních značek. Že jsou mezi námi i takové, které se zde pokoušejí řešit podstatně závažnější těhotenské problémy, než je holení či otázka vnucování či nevnucování EA. Je mi líto těch matek čekatelek, které si v dobré víře otevřou diskusní stránku k porodnici, o které uvažují, a místo faktických informací a zkušeností s tímto konkrétním zařízením se musí brodit spoustou pro ně balastních diskusí, které již dávno nejsou k původní věci. Každý takový příspěvek je automaticky zařazen do diskusního okruhu Jak jsem prožíval/a těhotenství – a tam je již více než 5000 příspěvků!

Před časem jsem našla prosbu jedné těhotné dámy o informace k docela prekérní situaci. Sama jsem ji při svém těhotenství zažila a věděla jsem, že dokáže dotyčné i jejímu partnerovi připravit několik týdnů obrovského stresu. Nemohla jsem odpovědět hned – a po dvou dnech jsem už ten příspěvek hledala velmi těžko, protože se zrovna ke vší smůle strhla početná diskuse o nějaké superdůležitosti v alternativním porodnictví.

Takže za mým doporučením je spíše snaha jít o něco dále než jen k toleranci – snaha vcítit se do potřeb těch, kteří chtějí nebo potřebují diskutovat o něčem jiném. Nevím, jestli se mi to povedlo, schopnost empatie není mezi námi příliš rozšířená, a i profesionálky formátu paní Štromerové, iniciátorky alternativního porodnictví, kde empatie a soucit tvoří úhelný kámen tohoto směru, se ještě mají mnohé co učit. (Nedávno jsem v poradně četla dotaz čerstvě těhotné dámy, na který – pravda – bylo dost těžké odpovědět. Paní Štromerová odpověděla velmi necitlivě a té dámě nejenže nepomohla, ale ještě zpochybnila její charakterové vlastnosti. Ten dotaz nějak z poradny vpadl, možná technickou chybou, možná jej redakce docela rozumně vyřadila).

Abych byla spravedlivá, tak i můj příspěvek patří k tomu výše zmíněnému balastu. Možná, že ty skupiny diskutujících, které se tu snažím obhajovat, vůbec neexistují nebo mě považují za samozvanou mluvčí. Považovala jsem však za nutné vysvětlit, že za mou snahou vyčlenit diskusi o lékařském a alternativním porodnictví do samostatného okruhu vězí důvody spíše praktické než ideologické.

Podařilo se mi změnit Váš názor? Nepodařilo? V prvním případě jsem ráda, ve druhém Vás respektuji a budu se muset nad sebou zamyslet.

Martina
 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Názor na článek 

(4.4.2001 7:26:45)
Tak jo, Martino - necháme to už koňovi.

Jen mě na tom prvním příspěvku zaujalo něco jiného než návrh na samostatné diskusní fórum. Vadila mi tam větička (cituji):

... Zde by mohli zájemci o tyto přístupy celkem nerušeně a věcně diskutovat – takhle musí často bojovat s názorovými odpůrci a podle mého názoru to k ničemu pozitivnímu nevede.

S čímž nesouhlasím, protože musíte diskutovat s názorovými odpůrci - jinak nebude o čem diskutovat, pokud bude mít každý stejný názor a každý bude s každým souhlasit.

Stejně tak mi nejde o to někoho přesvědčovat aby změnil názor(ty to vidíš jako neúspěch - alespoň tak jsem to pochopila). Já se snažím pochopit i jiné názory a vidět věci z jiného úhlu než je vidím já. Někdy trochu názor poopravím, jindy ne - ale to neznamená že by to bylo špatné a nikam diskuze nevedla.

Ano jde ti o to, aby diskuze k tématům byly přehledné, ale někdy se najdou příspěvky (jako teď ty naše), které nezařadíš nikam. A co teď? Rubriku na bláboly? :)

už toho necháme, ne?
 Martina, Andulka 16m, ??? mínus 35t 
  • 

Re: Re: Re: Re: Názor na článek 

(5.4.2001 14:05:28)
Marcelo,

konečně mi sepnulo, že jsem se v té Vámi kritizované větě vyjádřila hodně zkratkovitě a teď si každá pod ní představujeme něco jiného. O co mi tedy šlo?

Kdyby mi vadilo, že jsou u nás možnosti přirozeného porodu velmi omezené, tak bych se snažila dělat něco, co by účinně vedlo k nápravě. Vyhledala bych ty, kteří s mými názory sympatizují. Pokusila bych se zjistit, zda funguje nějaká občanská iniciativa, která tyto názory obhajuje. Pokud by tomu tak nebylo nebo mi existující hnutí nevyhovovala, založila bych vlastní - není to tak složité. Promyslela bych strategii, taktiku a diplomacii postupu. Vyhledala bych instituci či osobu, v jejíž pravomoci je rozhodnutí, zda alternativním směrům v porodnictví dá či nedá zelenou. Důkladně bych se seznámila s její argumentací proti požadovaným změnám. Pečlivě bych si připravila argumentaci vlastní. Dala bych si práci s tím, abych řádně zdokumentovala případy neakceptovatelného jednání s rodičkami včetně názvů konkrétních porodnic, jmen lékařů a porodních asistentek a data, kdy k tomu došlo. Jednala bych. A určitě bych neplýtvala drahocenným časem a energií na to, abych přesvědčovala matky, které dávají přednost lékařsky vedenému porodu, že přirozeně by to bylo mnohem lepší. Ty totiž a) při nejlepší vůli vůbec nemohou a často ani nechtějí posun k alternativám ovlivnit a b) mají ke svému postoji osobní, a tudíž nezpochybnitelné důvody. Pod neupřesněným termínem „názoroví odpůrci“ jsem měla na mysli právě tyto dámy.

To, co jsem popsala, není v žádném případě jednoduché, vyžaduje to zapojení mnoha lidí. Připadlo mi, že mnozí diskutující, kteří zatím jen přesvědčují své názorové odpůrce (v tom smyslu, jak jsem popsala výše), by mohli svůj talent využít a pro dobro věci udělat mnohem více. Proto mi přišel jako docela dobrý nápad toho samostatného diskusního tématu s možností „nerušené a věcné“ diskuse.

Zároveň jsem si ale teď uvědomila, že bude asi dost těch, kteří se k výše popsanému necítí dostatečně kompetentní, kteří se do občanských aktivit z nejrůznějších důvodů nechtějí nebo nemohou zapojit, a přesto by si o této problematice jen tak obyčejně rádi popovídali nebo si v konfrontaci s jinými rádi ujasnili své postoje. Takže z tohoto pohledu ta „věcná a nerušená diskuse“ až tak dobrý nápad asi nebyl.

Jinak v jednom s panem Markem souhlasím, a to s názvem článku. Maminky, jste to opravdu jen vy. Ale není úplně nejlepší nápad tuto bitvu svést na porodním sále, kdy jste handicapovány porodními bolestmi. Možná některé drobné potyčky vyhrajete, ale celkově vzato to bude vítězství spíše Pyrrhovo, s příchutí hořkosti na dlouhá léta. Není dobré se při šíření informací o přirozených porodech uchylovat k manipulacím a invektivám – to věci mnohem více škodí než pomáhá. Nestačí přít se o svou pravdu s ostatními matkami, které dávají přednost něčemu jinému – to je cesta ne-li slepá, tak pořádně klikatá, a při tomto přístupu se možnosti přirozeně rodit nedočkají ani vaše pravnučky.

Martina
 Jana, 26. týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Názor na článek 

(5.4.2001 16:11:58)
Kromě všech těchto aktivit, které vyjmenovala Martina, mohou méně angažované maminky udělat ještě například to, že mohou sehnat co nejvíce informací o postupech, které se v jednotlivých porodnicích používají a vybrat si porodnici, kde jim nejlépe vyjdou vstříc. Pak snad ani nebude nutno svádět na porodním sále žádné bitvy končící Pyrrhovým vítězstvím. Snad se dá v některých porodnicích s některými lékaři na lecčems prostě slušně domluvit. A následně mohou maminky svůj porod zhodnotit a napsat o něm třeba sem na Rodinu, aby i další maminky mohly získat dostatek informací a mohly si tak vybrat pro sebe tu pravou porodnici. Ovšem z nějakého mě nepochopitelného důvodu tady leckterá maminka obdrží zdrcující kritiku za svůj (ať už kladný nebo záporný) příspěvek o porodnici. Proč? Vždyť tady sdělujeme své subjektivní pocity a názory. Já osobně jsem vděčná za každý příspěvek, i když se s názorem autorky třeba neztotožňuji. Takže prosím - pište co nejvíce o svých zkušenostech s porodnicemi a nenechte se odradit!
 Monika 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Názor na článek 

(5.4.2001 19:05:10)
Ahoj Martino,
prosím Tě, co si představuješ pod pojmem "alternativní porod" a co pod pojmem "lékařsky vedený porod"?
Pro mě je tzv. lékařsky vedený porod (holení,klystýr,nástřih hráze,poloha vleže, rutinní podávání drog,separace matky a dítěte) špatnou a nebezpečnou alternatívou přirozeného porodu. Bohužel ta špatná alternatíva přirozeného porodu se pro mne z nepochopitelných důvodů za bolševika ujala ve všech českých porodnicích. Tento stav ve většině českých porodnicích setrvává dodnes. Porodit přirozeně v jakékoliv porodnici je velký problém. Těch možností neni tolik.
Souhlasím s Tebou, že by si ženy měly vybrat porodnici, kde jim to bez překážek umožní. No, nového mercedesa si mohu v pohodě (bez kontrakcí) zajet koupit třeba na druhý konec republiky, pakliže tam zrovna mají nejnovější supermodel. Horší je to s živou rodící ženou.
Monika
 Hanka, 2 holky (4,5 + 1 rok) 
  • 

Re: Názor na článek 

(7.4.2001 10:54:49)
Milá Moniko,
myslím, že dnes je z tvého hlediska řada porodů vedena jaksi "pololékařsky". Tedy ani zcela přirozeně, ani zcela lékařsky (např. mám dojem, že separace novorozeňat a maminek je už jevem pozvolna doznívajícím). První doba porodní už také ve spoustě porodnic nabývá volnějšího rytmu (víceméně volný pohyb, různé pomůcky, míče, sprchy, vany...), i když se do rodiček ještě dle mého soudu příliš často v této fázi cpou látky, které mají pozměnit postup porodu (ale je třeba si uvědomit, že to je odsouzeníhodné, jen je-li to zbytečné a maminka to vlastně nechce, ale není schopna odporu. Obecně je velmi dobře, že je tu ta možnost, ne každá totiž vnímáme porod a bolesti stejně, a pokud ženě ubývá sil a chce prostředek na zmírnění bolesti např., je to legitimní - stejně jako někteří lidi chtějí lokální anestezii u zubaře i u z mého pohledu třeba obyčejné plomby). Myslím, že největší slabiny jsou ve druhé době porodní, tam to má často k přirozenému hodně daleko.
Ale rozhodně bych věci nestavěla tak, jako lékařsky vedený porod = katastrofa x přirozený = to pravé ořechové. Na to jsme my maminy příliš různé.
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: Re: Názor na článek 

(7.4.2001 11:24:46)
Ahoj Hanko, připojuju se. Dobře vystiženo "jádro pudla".
Zdravím tě a díky, Magda
 Anna 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Názor na článek 

(5.4.2001 21:34:53)
S těma iniciativama je to pěkné, úplně souhlasím, sama se velmi angažuji,zařídit retardér, nebo se hádat o nový přechod přes ulici pro školní děti mi nedělá problém. S porodem mi to stejně připadá něco trochu jiného např.-položit miminko na břicho maminky - je na tom něco alternativního?? ale když jsem o to požádala před porodem, podívali se na mě divně, což jsem si mylně vykládala jako že v podstatě souhlasí a když jsem se po svém dítěti natáhla po porodu měli mě za naprostého pomatence, že chci na břicho něco tak špinavého, že mi miminko krásně umyjí. Občanské sdružení HAM funguje docela dobře a určitě se dík jejich aktivitám mění spousta věcí, které využijí i maminky, které s alternativním porodem nechtějí mít nic společného. Mám ale zkušenost, že lidé kteří se moc vyptávají, mají své názory, bývají považováni za radikály a zachází se s nimi jak s infekčním materiálem. Většina personálu si bere osobně, když rodička je informovaná a má ve spoustě věcí jasno. Mám v tomto ohledu dost bolestné vzpomínky A.
 Anna 
  • 

Re: Re: Re: Názor na článek 

(5.4.2001 21:00:44)
Milá Martino,
diskuse nejsou od toho, aby ses nad sebou musela zamýšlet, když s tebou všichni, nebo někdy nikdo nesouhlasí....

Já jsem ale taky prožívala muka, když jsem v diskusi na téma porod doma vždy několik dlouhých sekund musela čekat, než se stáhne příspěvek téměř totožný s řadou dalších, nechápala jsem, proč tam každý musí sólo napsat: jste nezodpovědní šílenci, ze mě dítě tahali kladkostrojem a přežila jsem jen díky doktorům... /tím nechci nikoho zesměšnit, trochu přeháním/, prostě jsem byla netrpělivá a chtěla jsem se dovědět o tom, jaké to je a jaké má ještě kdo zkušenosti, je ale asi pravda, že člověk se i s jeho názory nejvíce vyvíjí těmi kuturními šoky, které ho potkají, když diskutuje s někým, kdo má úplně úhel pohledu. Takže mě ten čas, kdy čekám na stažení příspěvku, který mi pak přijde úplně pitomý mrzí pořád míň.
Jinak bych ještě ráda napsala, že dopis Karla /aspoň myslím, že se ten muž tak jmenuje/ ve kterém popisuje jejich porod v Krči /rubrika kde rodit/ se mě osobně opravdu hodně líbil!!!!!
Zatím ahoj, těším se na další setkání Anna
 Zdeněk, 1 dítě 
  • 

Příspěvek do "diskuse" 

(9.4.2001 18:10:13)
Vážení,

před časem začala do diskuse na Rodině přispívat paní Martina. Její příspěvky jsou chytré, vtipné, umí jít k jádru věci, má velmi pěkné postřehy, v diskusích neztrácí glanc, používá vlastní hlavu - a to přece nesmí zůstat nepotrestáno, že?

Marcelo, Anno, Moniko - která z vás si troufla pustit se s ní do polemiky ohledně docela trefného odhalení manipulativních tvrzení pana Marka? Která? A s jakými výsledky? Zdá se, že vaše duchovní vůdkyně vás pro tento případ nevybavily dostatečnými argumenty. Moniko, opravdu nás nechcete seznámit s výsledky studií, o nichž píšete? Nebo se stydíte přiznat, že jste střílela od boku a nevíte o nich nic více než kdokoliv jiný?

Moniko, jak by se vám líbil příspěvek ve stylu: "Za tzv. přirozený porod považuji porod, při kterém nezřídka docházelo k úmrtí matky nebo dítěte, případně obou, při kterém se může stát, že hráz se roztrhne až do konečníku a trhlina se následně infikuje střevním obsahem, při kterém jsou spirituální zážitky matky důležitější než stav rodícího se dítěte, a v důsledku toho se dítě občas narodí se zoufalým Apgar skóre, při kterém - je-li zanedbáno poporodní krvácení - někdy jako jediný život zachraňující zákrok zbývá hysterektomie." Také je to velmi omezené, podobně jako váš náhled na tzv. nemocniční porod, že? Také to zcela opomíjí všechna pozitiva, které ta která alternativa má, že? Opravdu máte tak černobílé vidění světa? Nebo nejste schopna ničeho jiného než tupého papouškování těch bulíků, které vám navěšeli na nos jiní? Nechce se mi tomu věřit.

Anno, tvrdíte, že HAM pro vás dělá spoustu užitečné práce. Ano, umějí dělat hezké přednášky, umějí hezky promítat, poradit si s dopravou gynekologického křesla na Václavák... Ale co se týče jejich aktivit směrem k oficiálním institucím, to je učebnicová ukázka ryzího diletantství. Dopisy jsou špatně naformulované, plné emotivních, leč nedostatečně podložených tvrzení. V případě zdravotních pojišťoven HAM zaplakalo sice usedavě, leč na špatném hrobečku. To je podle vás užitečná práce? Podle mě to chod věcí spíše pořádně brzdí. Zastánkyně přirozených porodů by si určitě zasloužily profesionálnější zastoupení.

Diskuse na téma nemocniční vs. alternativní porody bohužel na Rodině sklouzla do stylu "Řekni mi, jak chceš rodit, a já ti řeknu, jaká jsi. A když se to nebude shodovat s mými představami, tak to řeknu dost nevybíravě." Některé dámy se u toho nestoudně zaštiťují slovem "tolerance", jiné bezelstně přiznávají, že jakýkoliv jiný názor než jejich vlastní jim působí kulturní šok. (Anno, nepište příspěvky, jste-li momentálně kulturně šokována. Jsou plné překlepů, gramatických chyb a chybějící interpunkce, což je často na úkor srozumitelnosti.)

Milé dámy, které s tímto přístupem také nesouhlasíte, které hledáte zlaté střední cesty: nenechte se urážet skupinkou pravověrných. Ozývejte se - pár z vás to již učinilo. To, aby se konfrontační duch těchto diskusí změnil, je na Vás.

Martino, nenechte se odradit a pište dál. Vaše příspěvky se mi opravdu líbí - na rozdíl od paní Anny, které se líbí spíše příspěvky toho duševního mrzáka Karla. A blahořeji Vám k čerstvě požehnanému stavu!

Zdeněk
 Anna 
  • 

Re: Příspěvek do 

(9.4.2001 19:21:30)
Milý zdeňku, vzhledem k tomu, že zjevně vlastníte pevné připojení na internet, nebo surfujete z práce a netlačí vás čas a zároveň máte ohromný potenciál navážet se do čehokoli doporučuji vám diskuzní klub na stránkách prolife. Tam se vyžívají muži, kteří to všem, většinou ženám umí nandat.
Teď jsem si příspěvek po sobě přečetla a zjistila jsem, že jsem vaše jméno omylem napsala s malým z - klidně to tak nechám!
 Jana, těhotná 
  • 

Re: Příspěvek do 

(10.4.2001 10:07:43)
Zdeňku, kde berete tak "fundované" informace? Nejste náhodou lékař? (Pro pořádek - tohle není míněno jako urážka lékařů, pouze dotaz.)
 Sylvie 
  • 

Re: Příspěvek do 

(10.4.2001 20:08:36)
Milý Zdeňku,

mne se líbí příspěvky pana Marka, i když ne se vším souhlasím. A zrovna tak se mi líbí i příspěvky paní Martiny (opět - ne se vším souhlasím) a některé další. Nevidím problém v tom, když se na Rodině "mlátí" krajní zastánci lékařského a přirozeného porodu. Konečně, každý má svůj mozek a nikdo mu nebrání ho při čtení příspěvků používat, že? Horší mi přijde, když nevybíravé poznámky k vlastním představám o porodu mají zdravoníci v během jeho průběhu. A smutné mi připadá, že "demagogické argumenty" nepoužívají jenom zastánci přirozených porodů na Rodině, ale např. i ministerstvo zdravotnictví při obhajobě porodů v nemocnicích. Nebo si umíte představit, že by ministr zdravotnictví na oficiální zahraniční návštěvě třeba v Německu s vážnou tváří vykládal, že Česká republika je podstatně demokratičtější stát než Německo, protože v Německu je denně porušována listina základních práv a svobod člověka? A to proto, že ženy mohou rodit v porodních domech nebo doma, čímž je porušován bod šest - lidský život je hoden ochrany již před narozením? Já si to představit nedovedu, přesto českým ženám se tímto tvrzením snaží ústa ucpat. V souvislosti s tím mě napadá další otázka - jak je tedy možné, že jsou u nás povolené interrupce? Tam k ohrožení lidského života (tím myslím embryo) dochází podstatně víc než při přirozeném porodu s odbornou asistencí. Nechci se pouštět do diskuzí, jestli jsou interrupce správné nebo ne, byla to jen otázka k zamyšlení, jak odborně na výši jsou argumenty lidí, které si z daní platím.

A dále - já si (stejně jako paní Anna) myslím, že HAM dělá užitečnou práci. Např. Vy píšete, že umí udělat hezké přednášky. Nevím, nikdy jsem na žádné nebyla, ale myslím, že osvěta je důležitější (nebo minimálně stejně důležitá) jako snaha prosadit cíle na MZ. Když jsem chodila na předporodní kurzy, tak za normální byl považován porod lékařský a že to jde i jinak vůbec nebylo zmíněno. A pokud mají ženy informace pouze jednostrané, podle čeho se potom mají rozhodnout, co je pro ně nejlepší? A pokud v nemocnicích samy nebudou vyžadovat to, co za lepší považují, tak se těžko pohneme z místa, protože pořád bude mít MZ v ruce argument, že české ženy chtějí rodit tak, jak rodí a ne jinak. Můj názor - i kdyby nedělaly nic jiného než kvalitní přednášky, má to svůj význam. Ale co jsem koukala na jejich stránky, mají toho v plánu podstatně víc než "jen" přednášky a dopisy na ministersvo.

Zdraví Sylvie
 Zuzana Štromerová 
  • 

Re: Příspěvek do 

(11.4.2001 17:03:26)
Vážený pane Zdeňku,
nevím kdo jste a čím jste, ale Váš příspěvek na mě udělal dojem, že jste o porodu slyšel pouze z vyprávění lékařů, kteří se snaží posílit svou důležitost a postrašit ženy. Snad se také snaží pře-svědčit ty ženy, že bez nich, bez mužů lékařů by neporodily. Možná, že jste také lékař, potom jsem ale přesvědčená, že jste normální přirozený porod (nebo přesněji řečeno přirozeně probíha-jící porodní proces) neviděl, že jste u něj nebyl přítomen. Je zcela normální, že lékaři nejsou pří-tomni po celou dobu porodu. Přicházejí pouze občas a pak na závěr celého porodu. Značné množství lékařů by dokonce obtěžovalo, kdyby měli být na porodním sále přítomni v průběhu celé první doby porodní. Jen těžko tedy mohou sledovat, jakými změnami (hlavně psychickými) žena prochází. Bohužel ani porodní asistentky nejsou ženám vždy dobrou oporou. Pokud rodící žena sama nastíní co a jak by si přála, může se dnes již dočkat kladného přístupu ošetřujícího personálu. Jinými slovy „dovolí jí“, aby se chovala podle svého přání. Je ale téměř pravidlem, že tím to také končí. Mnohé maminky by ocenily, kdyby jim porodní asistentky či lékaři poradili i něco navíc, kdyby dali najevo, že jsou skutečnými profesionály a oporou. Nemocnice, kde tomu tak skutečně je, jsou ale výjimkou.

Zpět k tomu přirozenému porodu. Ten, kdo měl možnost být přítomen tomuto velice hlubokému a pozitivnímu zážitku, by nikdy nehovořil tak jako Vy. Ten kdo vede takový porod je sama rodí-cí žena. Ten, kdo asistuje, je porodní asistentka nebo lékař. Právě jejich profesionální zkušenost by měla zabránit tomu, co popisujete ve svém příspěvku. Porod je ve většině případech velice těžká práce. Pokud je ale ta práce prováděna s láskou a vlastní aktivitou, pokud se můžete poza-stavit v době, kdy cítíte, že vám to pomůže, pokud můžete využít všech přirozených „ulehčova-cích“ prostředků bez omezování, pak tu práci zvládnete. Budete se cítit unaveně, ale šťastně a spokojeně. Jestliže Vás ale někdo bude stále přesvědčovat, že Vy na takovou práci nemáte, že bez něho jste naprosto neschopný, že Vám vlastně v každé minutě hrozí nebezpečí, bude-li Vám někdo stále vnucovat tempo práce, které On považuje za vhodné nebo podle něho odpovídá ta-bulkám, budete ve stresu a zvládnutí stejně obtížného úkolu se Vám bude zdát nemožné.

Osočujete členky HAM z diletantství, vyčítáte jim emotivní reakce. Mluví z Vás člověk, který vlastním porodním procesem nikdy neprošel. Být přítomen u porodu neznamená být dobrým partnerem u porodu nebo vědět „o čem ten porodní proces skutečně je“. Já vidím chování členů HAM jako docela přirozené. Potřebujete-li pomoc, nejprve o ni slušně a tiše požádáte. Možná Vás někdo uslyší, možná ne. Jestliže nikdo nezareaguje, opakujete svou žádost hlasitěji a Váš hlas se bude měnit ve volání o pomoc a možná dokonce v zoufalý výkřik o pomoc. A v tom bodě právě HAM je. Nedomnívám se, že by se jeho členové snažili vymýšlet si nějaké nemožnosti, hazardní kroky nebo že by dokonce chtěli ohrozit život kohokoli (matky nebo dítěte). Prostě jen společně volají o pomoc za ty maminky, které vidí těhotenství a porod jako normální věc a po zdravotnících nechtějí nic navíc, ba naopak. Proč je při stavu dnešního zdravotnictví jednodušší chtít péči během porodu dražší (plnou různých zásahů, které si pak vyžádají další zásahy) než nechtít nic jiného než pochopení a snad pomocnou ruku „kdyby něco“ ?A přestože se mnozí zdravotníci stále ohánějí svou zodpovědností, raději se schovávají za eventuální „kolektivní vi-nu“, která se v porodnicích lehce zahladí, než aby jako skutečně zodpovědní, profesionálně zdat-ní jedinci individuálně přispěli ke zkvalitnění a zlevnění zdravotnické péče. Kdyby byly porod-nice skutečně bezpečným místem pro přivedení miminka na svět, nebylo by tolik maminek, které si svůj porod nesou životem jako trauma. Neexistovaly by děti, které mají vlivem porodu posti-žení různého charakteru. Ne každý člověk je natolik silný, aby o tom, co ho trápí a co by chtěl zlepšit dokázal mluvit nahlas. Proto vzniklo Hnutí za aktivní mateřství. Jeho hlas je silnější než několik tichých volání o pomoc.

Zkuste si, pane Zdeňku, přečíst pár knížek o přirozeném porodu. Např. od Dr Michela Odenta Znovuzrozený porod, od pana Frederika Leboyer Porod bez násilí nebo od paní Penny Simkin Partner u porodu. Třeba Vám otevřou oči.

Zuzana Štromerová
 Martina 
  • 

K tichým prosbám a zoufalému křiku 

(12.4.2001 14:30:51)
Vážená paní Štromerová,

dovoluji si přičinit poznámku k Vašemu příspěvku, konkrétně k části, kde obhajujete postup HAM.

Tiché prosby vůči oficiálním místům nepomáhají. Křik je kontraproduktivní – pouhé vyslovení jména příslušné občanské iniciativy pak na dotyčné úředníky působí jako mávnutí muletou na býka, bez ohledu na to, jakkoliv racionální její požadavky jsou.

Jedinou účinnou cestou, jak dosáhnout svého, je věcný, profesionální a korektní postup s využitím všech dostupných technik efektivního vyjednávání. K tomuto poznání jsem dospěla během své několikaleté praxe ve vyjednávání s různými resortními i průřezovými ministerstvy, která jsem z pozice nevládní organizace vedla. Jedině tento postup vedl k tomu, že jsem své požadavky prosadila do běžné praxe.

Martina
 Magda, 2 děti 
  • 

Technická poznámka pro Martinu 

(12.4.2001 19:47:13)
Martino, máš problém ve schránce, nebere ti poštu:-(, jen posílá...
Všechno mi došlo, jen nejde doručit odpověď...
Magda
 Ireene 
  • 

kouření 

(31.8.2007 8:20:12)
Je to zvláštní - v článku se píše, že kouření má špatný vliv na miminko. Včera v TV říkali, že ročně u nás zemře 2 000 lidí na pasivní kouření.
Tak přoč je to pořád tabu? Proč jsou pořád kuřáci tak přehnaně ochraňováni, aby je náhodou někdo neomezoval, když si přece chtějí a potřebují zakouřit? Proč jsme všichni povinni účastnit se pasivního kouření,když víme, že je to nepříjemné a že nám to poškozuje zdraví?
Kdybych se chtěla vyhnout pasivnímu kouření, dostávám se na okraj společnosti, byla bych jakýsi úchyl, který nemůže si zajít do restaurace, nesmí do prodejní pasáže koupit dětem boty nebo sunar, nemůže stát na autobusové zastávce a na MHD čekat někde za rohem v křoví...
Napadlo mě, jestli kdyby třeba někdo rád střílel do davu nebo bodal nožem do lidí, jestli by se s tím taky nedalo nic dělat, aby ho náhodou někdo neomezoval.. - vždyť to by přece nebylo demokratické a správné, někoho omezovat, že?
 eviko 


Re: kouření 

(31.8.2007 8:58:33)
Souhlasím s Tebou, taky jsem nekuřačka, teď navíc 29 tt a kouření mě taky obtěžuje. Bohužel kuřáků je podstatně víc než nekuřáků a tak s tím asi nic nezmůžeme. V restauraci, hospodě řeknou, že nekuřáckou udělat nemůžou, protože by jim tam spousta lidí nechodilo, když si chtějí u popíjení zakouřit. Je asi úplně zbytečný se kvůli tomu rozčilovat, protože s tím stejně nikdy nikdo nic neudělá. Bohužel.
 Darja 24, půlroční dcera 
  • 

K článku 

(11.4.2001 22:14:33)
Nejdřívě bych ráda řekla, že jsem s potěšením zjistila, že v článku pana Marka nejde o přímé porklamativní a demagogické výlevy. Vše je podmíněné otázkou "Co kdyby". Je mi líto, ale kdyby jsou chyby. K zamyšlení je tento článek velmi podnětný, jenom se mi nějak nelíbí, že děti narozené s pomocí analgetik a dalších podpůrných prostředků a které neprojdou takovoým tím určeným procesem pro přirozený porod by měly být handicapované. Handicapovaných dětí je v našem světě mnoho, ale mám takový dojem, že porod v těchto handicapech příliš velkou roli nehrál. I když pan Marek tvrdí, že tento nepřirozený přístupk novorozenci může být eliminován zvýšenou láskou, nelíbí se mi tón celého příspěvku, který je jako velmi důmyslně vymyšlená reklama. Nic nevnucujem, ale podprahově podsunuje. Na českém porodnictví se musí bezpochyby leccos změnit. Jenže nejdříve se musíme změnit my, lidé, kterí tento stát tvoříme. Vždyť se podívejte jenom do parlamentu. Říká se, že parlamt je zrcadlem celého národa. U nás je pak jasné, že se nedokážeme na ničem dohodnout. Ani jeden extrém Není dobrý. Myslím, že porodu by se určitě měla vrátit orientace na matku a dítě a naslouchání jejím vlastním potřebám, jenže to vše musí probýhat pod odborným dohledem a s možností okamžitě zasáhnout lékařsky v případě nutnosti. Hádat se ale o tom, jestli tohle je znásilňování ženy nebo traumatizování novorozence mi připadá naprosto nesmyslné a niakm nevedoucí. Pan Marek si možná ani neuvědomil, kolik žen by se mohlo po přečtení jeho článku cítit frustrovaně, že budou mít děti náchylné k alkoholismu a kdoví čemu ještě. Buďme tolerantní a citliví. Nevnucujme si stále něco.
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: K článku 

(12.4.2001 8:43:57)
Darjo, osobně se domnívám, že pan Marek si to spíše uvědomil. Můj dojem je, že vzbudit pochybnosti, strach a eventuálně i pocity viny bylo cílem celé akce a myslím, že pan Marek i svého cíle dosáhl, jak je vidět v diskusi.
To, že ve článku píše, že nechce strašit, je, jak by řekla Sedmá z devíti, irelevantní.
Myslím, že pokoušet se nějak realisticky argumentovat proti takovéto absurditě nemá smyslu.
Zdraví Magda
 Jirka 
  • 

Ke clanku ... 

(13.4.2001 23:48:16)
Zarazi mne ten fakt, ze by zapadni porodnictvi "exkomunikovalo" muze od porodu. Nebyla to snad zap. Evropa, Kanada a USA, ktere s touto myslenkou prisly? Neni k tomu nejaky duvod - myslim si, ze treba v Kanade dochazi (i doslo) k extremum. Moje spolupracovnice chtela vzit na porod sve dcery take sveho manzela. Ten ovsem chtel vzit ssebou kameru, take privezt svoji matku i jeji matku - no proste chtel udelat z toho "tyatr". Ona mu rekla - bud jen Ty, nebo nikdo. Tento brutalni pristup jsem slysel uz nekolikrat. - Tady byla dokonce i snaha nekterych psychologu, aby k porodu mohla chodit cela rodina - duvod je ten, ze "by se prichod noveho ditete mel oslavit". Protoze vlastne neni zakon proti temto extremum, tak se nekteri doktori brani a vraci k minulosti.
 Mirka, Míša 14.m 
  • 

Re: Ke clanku ... 

(15.4.2001 23:05:24)
Mohu připojit zkušenost mé kamarádky z Anglie. Rodila před 7. měsíci. U porodu mohla mít až 5. lidí, což je v té porodnici běžná praxe. Byli tam sami dva (tři) a asi to bylo to nejlepší co mohli udělat. Nejhorší je prý si vzít k porodu vlastní matku (tedy babičku).
Mirka
 Dita Bartůšková, děti zatím plánující 
  • 

Maminky, můžeme změnit svět! 

(15.6.2001 19:12:18)
Tento článek mi mluví z duše. (Nejen proto, že to tričko opravdu pomáhá!) Téměř rok se zajímám o problematiku přirozených porodů a čím dál víc vidím, jak to, o čem mluví pan Vlastimil, je pravda. Kdo jiný, než ženy by měl být iniciátorem nového způsobu nazírání na tak zásadní okamžiky, jimiž jsou těhotenství a porod? A zároveň: Proč s tímto problémem blíže neseznámit i naše nejdražší polovičky, s jejichž pomocí to půjde ještě lépe?
Vlastimile, děkuji za pěkný příspěvek!
 Monika Hodíková 
  • 

Nová doba porodní 

(4.4.2002 14:47:11)
Chtěla bych touto cestou poděkovat panu Vlastimilu Markovi za vydání knihy Nová doba porodní. Jsem v pátem měsící těhotenství a jako prvorodička jsem samozřejmě sháněla různé poznatky o těhotenství a porodech. Knížku pana Marka jsem jednim dechem přečetla za pět dní a určitě si budu velmi dobře vybírat porodnici, ve které prožiji se svým manželem a svým zatím ještě nenarozeným dítětem ty nejkrásnější okamžiky v našem společném životě. Kéž by mělo víc porodníků stejné názory jaké jsou uvedené v této knížce. Všem ji velmi doporučuji.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.