| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Epidural

 Celkem 77 názorů.
 Lenka 
  • 

Epidural 

(3.4.2001 12:49:56)
Ahojte,
vidim,ze sa tu rozbehla velmi zaujimava diskusia ohladom epiduralu.Rada by som sa spytala skusenejsich aj na nejake vedlajsie ucinky EA.Spominalo sa tu dokonca ochrnutie.Je to mozne?Poznate niekoho,komu sa to stalo?Som tehotna a tiez rozmyslam nad epiduralom.Zatial som sa po informaciach moc nezhanala,mam este cas,ale budem Vam vdacna za kazdu informaciu ci skusenost,lebo ma to velmi zaujima.Pomoze mi cokolvek co o tom viete.Dakujem.L.
 Kamila 
  • 

Re: Epidural 

(3.4.2001 15:10:33)
Ahoj Lenko!
Obavy z epiduralu jsou zbytecne. Jsem zdravotni sestra - delam na oper. sale, takze se s tim setkavam temer denodenne. Ochrnuti po epiduralu bych nazvala famou.Nasi doktori rikaji, ze se to naposledy stalo snad v 70. letech. Jednim z vedlejsich ucinku muze byt bolest hlavy. Vetsinou vsak jde vsechno bez komplikaci. Mluvim z vlastni zkusenoti, epidural jsem absolvovala. Nenastal jediny problem.Takze nemej obavy.
 Renata 
  • 

Re: Re: Epidural 

(3.4.2001 21:11:24)
Ahoj,
já mám kamarádku, která ochrnula na jednu nohu po porodu s EA. Stalo se to minulý rok v porodnici U Apolináře. Nyní se snaží nohu rozhýbat, chodí na rehabilitace. S miminkem jí musí pomáhat její maminka, protože neni soběstačná. Nechci tady nahánět strach z EA, ale spíše nabádám k opatrnosti.
R.
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: Epiduráll 

(3.4.2001 22:30:29)
Ahoj,

jsem těhotná v 28. týdnu těhotenství. Byla jsem přesvědčená,
hlavně kvůli strachu z porodu, že si nechám píchnout epidurál. Některé nemocnice v Praze - např. Zemská ho nabízí bezplatně. Stačil mi rozhovor s jednou sestřičkou z Vojenské nemocnice, protože většina ochrnutých po epidurálu končí právě u nich a nejvíce těchto zákroků bylo provedeno právě U Apolináře. Raději vydržím bolest, není nic horšího než vidět své dítě z kolečkového křesla.
Náhoda se může stát kterékoliv z nás.
 Olga, tři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Epiduráll 

(26.4.2001 23:09:44)

Nezlobte se, ale musím bránit Zemskou porodnici, rodila jsem tam třikrát, dvakrát s EA(tisíceré díky za ní) a vždy vše proběhlo naprosto bez komplikací a dalších následků. Spíš naopak, poslední porod byl s Oxytocinem, domluvený s lékařem, a nikdy nebudu panu doktorovi dost vděčná, že k němu přistoupil, protože syn se narodil se šňůrou čtyřikrát omotanou kolem krku a hypoxický. Nechci domyslet, jak by to dopadlo, kdybychom čekali na to až si příroda a dítě řeknou.
 Karin, 5-letá dcera a další zatím v bříšku 
  • 

Re: Re: Re: Re: Epiduráll 

(27.5.2001 17:10:55)
Ahoj Lenko,
to co píšeš je pro mne dost šokující. Jsem asi měsíc před porodem a o EA uvažuji. Pomohlo by mi, kdybys mi dala kontakt na onu zdravotní sestru, která Ti o případech ochrnutí po EA říkala. Budu vděčná za jakékoliv další konkrétní informace. Chápu, že se na veřejnosti o všem nemluví, na druhou stranu to však bez konkrétních případů vypadá jako "jedna paní povídala..."
Díky že se ozveš.
Karin
 Jana 27, Jakub 13měs. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Epiduráll 

(7.6.2001 21:04:28)
Karin,

dnes už je metoda EA natolik dokonalá, že riziko ochrnutí při ní se dá srovnat s rizikem úmrtí při celkové anestezii. Je pochopitelné, že před třiceti lety, kdy u nás tato americká metoda (teprve potajmu) začínala, neměli se kde naši anesteziologové vycvičit, aby naprosto profesně dokázli napíchnout okolí míšního obalu. V té době k nám také pronikala německá tzv. spinální anestezie, tzn. pronikání jehly přímo do mozkomíšního moku. Takže 70. a 80. léta měla opavdu smutně bohatou sklizeň, kdy se z pacientů stávaly pokusy. Zvlášť spinální an. může způsobit trvalé částečné ochrnutí nebo postupně celkové, což má za následek zastavení srdce.

Strach z analgezie dnes připomíná hrůzu z očkování, která vládla na konci 19. století.
Zatímco narkóza je stále stejná, metody a pomůcky epidurální analgezie/anestezie se stále zdokonalují.

No, druhá věc však je, jestli anestezilog ví, co dělá. Ono je rozdíl trefit se trubicí s rajským plynem do úst nebo ultratenkou jehličkou do okolí pleny obalující míchu.
Ty odstrašující příklady o ochrnutí jsou spíš alarmem vybrat si dobrou a uznávanou porodnici než zavrhnout tuto metodu.

Já mám osobní zkušenost s epidurální anestezií při operativním porodu. Oproti ostatním maminkám na pooperačním, které zvolily narkózu, jsem se zotavovala mnohem rychleji, na rooming-in jsem mohla o den dřív, nebylo mi zle, neměla jsem žízeň, mohla jsem pít. Jo, a ještě 36 hodin po operaci mi nechali epidurál v zádech.

Jana
 Hanka 
  • 

Bolí zavedení EPIDURÁLU? 

(15.6.2001 12:01:28)
.......Takže prosím o vaše názory a zkušenosti.Děkuji
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: Bolí zavedení EPIDURÁLU? 

(15.6.2001 18:21:09)
Nebolí, pokud na tobě "zapracuje" zkušený a šikovný anesteziolog.
Tam kde tě píchnou ti nejprve dají injekci s lokálním umrtvením, to bolí...no, jestli ti někdy dělali nějaký malý výkon na kůži a umrtvovali to předem, tak stejně. Trochu, jako injekce s očkováním.
Zavádění jehly jen trochu tlačí, je to takový divný pocit, ale nebolí to a trvá to jen chviličku.
Nesmíš se hýbat, to ti ale pomohou.
Já jsem se bála, byla jsem docela vystrašená všelijakým hrůzostrašnými historkami o EA (najdeš jich plno i tady), tak jsem poprosila porodníka, aby mě držel, kdybych se náhodou chtěla "cuknout". Nebylo to třeba, ale uklidnilo mě to:-).
Při zavádění se buď sedí, nebo leží na boku, já jsem seděla, celá ta akce trvala dohromady i s čekáním až zabere lokální anesetikum asi 10 min..
Vřele ti doporučuji svěřit se do rukou dobře vyškoleného a hlavně ZKUŠENÉHO anesteziologa. U EA je to důležité, nejen kvůli tomu, jak bude šikovný při zavádění, ale také kvůli správnému načasování, dávkování analgetika atd..
Hodně zdaru.
 Andulka 


Re: Re: Bolí zavedení EPIDURÁLU? 

(16.4.2002 15:19:33)
Epidurál vřele doporučuji těm, u kterých nastanou velké bolesti. Sama jsem je prožila a ta úleva po zavedeni EA byla nepopsatelná. A opravdu záleží na lékaři, který jej zavádí. V ostravské porodnici šlo všechno skvěle, hodně pomohla slovní podpora ze strany lékaře a jeho přístup.
Eva J.
 Těhulka 39.týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Epiduráll 

(7.7.2001 9:09:31)
Ahoj Lenko,jestli Tě to uklidní moje maminka před 10 lety z porodního stolu taky neodešla po svích a to rodila bez jakých-koli utišováků.Chodit začala pomalu až po týdnu.Dost jsem se ted o to zajímala a zjistila jsem ,že co doktor to /sprominutím/ odborník s vlasdtním názorem.Záleží jen na tobě ,ktery názor si vybereš a příjmeš za sví. Já už mám porodnici výbranou ,kde jsem dohodnu, že nejprve skusím čípky nebo opium proti bolesti /nevím ted přesně/ a budeli to málo jdu do epidurálu.
 Lenka, 2 měsíční Karolínka 
  • 

Re: Epiduráll 

(31.7.2001 16:11:08)

Před porodem jsem se rozhodla pro tzv. paracervikální blok - nová, u nás poměrně málo úžívaná metoda tlumení porodních bolestí. Liší se kromě účinků i způsobem aplikace - netlumí tak bolest jako epidurál, ale zase je možné se volně pohybovat a nemá prakticky vedlejší účinky.
S tímto přípravkem jsem byla poměrně spokojená, určitou úlevu mi přinesl, ALE dneska bych se spíše rozhodla pro epidurál, protože moje dcerka vážila 4 a půl kila a měřila 53cm - prostě macek a vzhledem k mým tělesným proporcím byl pro mě porod docela utrpením.
Takže pokud "očekáváte potomka větších rozměrů" o epidurálu rozhodně uvažujte ...
 Jorga, 2 synové, 5 let a 9 měsíců 
  • 

Re: Re: Epiduráll 

(14.9.2001 11:44:15)
Ahoj všichni,
já jsem také měla "potomka větších rozměrů" - 4,4 kg, 55 cm - a netroufla bych si doporučit epidurál jenom kvůli tomu. Já například bych ho nechtěla. Pro mě osobně bylo nejhorší, když mně monitorovali nebo vyšetřovali a musela jsem zůstat na posteli, dokud jsem mohla chodit, bylo to stokrát lepší. Takže mám pocit, že speciálně v mém případě by epidurál jenom utlumil ty bolesti, které sám vyvolal tím, že mně znemožnil pohyb (no, ono to omezení pohybu nezhorší bolesti, ale hůř se pak snášejí, aspoň mně).
Na druhé straně jedna moje kamarádka nebyla kvůli bolestem vůbec schopna spolupracovat, protože to na ni "prostě bylo moc" a když epidurál dostala, šlo to jako po másle. Takže asi fakt záleží na mamince a na průběhu porodu, nedá se jednoduše říct, jestli ano nebo ne.

Ahoj

Jorga
 Jana,dcera 4 mesice 
  • 

Epiduralni analgezie 

(31.10.2001 20:29:47)
Pri cteni vsech tech reakci na epiduralni analgezii a rovnez po ruznych informacich na stejne tema, ktere jsem sezbirala od svych kamaradek a znamych...byl muj nazor dosti rozpacity. Nejenze informace se velmi ruznily, ale mnohdy si dokonce i odporovaly.
Jsem nyni 3,5 mesice po porodu s "epiduralem" a tak bych zde chtela popsat svou vlastni zkusennost a mozna take uvest nektere veci na pravou miru. Hned uvodem bych chtela rici, ze na porod jsem se nejen tesila, ale predevsim na nej moc rada vzpominam a nekdy dokonce i lituji, ze ten "zazitek" byl tak kratky a mam ho jiz za sebou. Jsem divna? Ale vubec ne, jen mam porod spojeny jen se samymi prijemnymi prozitky - samozrejme ten nejkrasnejsi byl pak ten, kdy jsem poprve uvidela nase zdrave miminko.
Mozna cely problem neni ani tak v "podani" zazitku na toto tema, ale rozdilnosti v pristupu k epiduralu jako takovemu u nas v Cechach a v USA, kde jsem rodila ja. Nicmene at uz je pricina jakakoli, jedna se o stejny "medikament" a kriteriem pri jeho podavani by samozrejme,krome zdravi rodicky a ditete, mela byt prani maminky (at jiz pro ci proti) a ne direktiva lekaru.
Je pravdou, ze "americka spolecnost" je tak trochu "artificial" a to se projevuje i v pristupu k porodum. Tady je "epidural" naprosto bezny a take hojne pouzivany. Na muj dotaz mi bylo receno, ze s epiduralem rodi 95% zen a i z tech 5% jen zhruba 3% dobrovolne, neb jsou zastanci prirozeneho porodu a ty 2% proto, ze "se to jaksi nestihlo".
Ani ja jsem nebyla pred porodem 100% rozhodla, jakou alternativu nakonec zvolim, ponechala jsem to az na okolnostech.
Ovsem fakt, ze tu existuje neco, co me muze od pripadne nesnesitelne bolesti odpomoci, mi dovolil se na porod tesit a ne se ho obavat.
Jedine pravidlo, ktere pri jeho podavani existuje (mluvim ted o bezproblemove probihajicim porodu, prave takovy byl ten muj, za ostatni hovorit nemohu), je to, ze ho podavaji az po otevreni na 4 cm (neni to pravidlo striktni), ovsem muze byt podan i kdykoli pozdeji behem otviraci faze. To, ze "na nej muze byt nekdy jiz pozde", souvisi s tim, ze pred jeho podanim je mamince aplikovana kapacka a rovnez jeho samotne zavedeni chvili trva. Je-li tedy perspektiva, ze maminka v dohledne dobe porodi (coz se da jen velmi tezce stanovit), vetsinou lekari jeho aplikaci odmitaji (pocitaji na ni tak 30min). Problemem tedy neni jeho kontraindikace se zaverem porodu, ale jen pouhy fakt, ze by se to nemuselo stihnout (no tak se to proste nestihne) a jeho podani by bylo tedy zbytecne.
Ja jsem se pro jeho podani rozhodla zhruba po 2 hodinach stravenych v porodnici a soucasne 2 hodinach, pro me dosti silnych kontrakci (asi jsem dost cimprlik). Bylo to zrovna v dobe, kdy jsem se blizila k onem magickym 4 cm.
Aplikace trva asi 10-15min a spociva v zavedeni dlouhe jehly s kanylou (nevim pouzivam-li spravny termin) - jednoduse kapacky - do oblasti patere (nejsem medik a tak to nebudu blize opisovat). Cela procedura byla dosti neprijemna, ale rozhodne ne bolestiva. Neprijemne je to, ze pri vpichu se musi zustat absolutne v klidu, coz pri silne kontrakci je dosti narocne, nicmene rozhodne ne neproveditelne.
Ucinek se u me dostavil temer okamzite! Nejenze jsem necitila bolest, ale i jinak jsem jaksi "pookrala". A tak pote, co me manzel opet spatril (pri te procedure pritomen nebyl), musel zkonstatovat, ze je ze me uplne "novy" clovek a i ja sama jsem se tak citila.
To, ze jsem byla upoutana na luzko, jsem vubec jako flustrujici nepocitovala (utlumujici latka je do patere podavana prave onou kanilou a tak je potreba zustat lezet, i proto, ze matce je soucasne podavana i kapacka a jsou sledovany srdecni ozvy ditete).Nepopiram, muj porod byl velmi rychly (bylo to me 1. tehotenstvi), celkove trval cca 6h! i kdyz predzvesti, v podobe ne prilis bolestivych kontrakci, jsem pocitovala uz asi 4 dny pred porodem.
Po spravne podane epeduralni analgezii by zena nemela pocitovat bolest, nicmene kontrakce ano a vnimat je jen jakozto svalove nebolestive stahy! Proto by take nemelo dojit k tomu - je-li ovsem "epidural" spravne aplikovan!!!, ze zena nespolupracuje pri samem zaveru - pri vytlacovani ditete. A verte mi, neni to zadny problem, zvladla jsem to ja a urcite nejsem sikovnejsi nez ostatni zeny!Rovnez i pripadne nasledne siti...jako by nebylo.

Obdivuji vsechny maminky, ktere se rozhodly pro prirozeny porod. Ovsem, co se me tyce, ja nejsem ani nepotrebuji byt zadny hrdina. Rozhodne me neprovazi pocit, ze bych byla o neco ochuzena, ze jsem si miminko patricne "nezaslouzila". Nechci timto nikomu nic vnucovat, jen chci podporit maminky, ktere se porodu obavaji a soucasne je jim i tato eventualita rozmlouvana - Je to VAS porod, VASE bolest, porodnik, ktery vam epidural rozmlouva za VAS trpet nebude!!! Nehlede na to, ze z toho, co jsem si precetla o ostatnich utlumujici prostredcich, ktere mohou byt pri porodu podany, patri prave epiduralni analgezie k tem, ktere nemaji zadny vliv na VASE nenarozene/narozene dite.

 Marie,Adam 3 měsíce 
  • 

Re: Epiduralni analgezie - v Čechách 

(11.11.2001 19:55:36)
Chtěla bych vyjádřit naprostý souhlas s Janou,která prodělala porod v USA s epidurálem. Vše co napsala a uvedla je v podstatě pravda i co se týče o jeho zavedení. Já jsem rodila u nás, v čechách v Neratovicích. Byla jsem domluvena s porodníkem ke kterému jsem jezdila do porodnice od 37.týdne, že pakli-že si řeknu dostanu ho. Rodila jsem celkově 35.hodin počítáno s prvními bolestmi po 6.minutách. Po probděné noci a bolestech, že už jsem se klepala hrůzou před další kontrakcí a motala se mi hava, jak jsem bila slablá .Mě lékař na mou žádost nechal píchnot epidural. Po jeho píchnutí se mi strašně ulevilo, ale ulevilo se i mému miminku ,protože jsem se sklidnila uvolnila a tepová frekvence srdíčka miminka se také uklidnila.To si i lékař pochválil .Pak jsem asi pět hodin ležela na sále.A čekala až se otevřu na 10 cm .Během té doby jseme si s lékařem říkali ftipi o chlapech. V podstatě jsem kontrakce vnímala v intervalech jako tlak na zadeček. Také si nemyslím, že žena s porodníkem nespolupracuje. Není to pravda. Myslím si, že jako všechno nové i tato metoda si musí a věřím, že si najde své místo. Měla jsem poměrně mladého porodníka a ten toto nikterak neodsuzoval, ba na opak. Proč má žena trpět víc,když nemusí. Myslím si, že to je také o ochotě porodníků zavádět nové metody do porodnictví , nových přístupech k rodičkám a k porodu celkově. Kdy si porodník vede porod celý s rodičkou a anesteziologem . Nechodí jen na šití a jinak nechá vše na porodní asistentky,jako je to v některých našich porodnicích běžné. Já osobně se skláním před našimi matkami,protože neměli tu možnost a museli to vydržet.Plánujeme do budocna další miminko a řeknu Vám jedině s epidurálem a nikdy jinak. Mě v podstatě taky teta z Holandska řekla, že touto metodou rodí 95% holandanek.
 Sylvie 


Re: Re: Epiduralni analgezie - v Čechách 

(12.11.2001 10:50:21)
Ahoj Marie, nic proti epidurálu, věřím, že jsou ženy,kterým pomáhá. Já sama mám kamarádku, která v něm absolvovala plánovaný císařský řez a moc si ho pochvalovala, hlavně že mohla mít děcko hned u sebe. Ale zajímalo by mě, jak může 95% Holaňdanek rodit s epidurálem, když jich zhruba 30 % rodí doma - čili bez možnosti epidurál použít? Sylvie
 Marie, Adam 4 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Epiduralni analgezie - v Čechách 

(29.11.2001 21:24:34)
Ahoj Silvie, o co TI vlastně jde? Tak jako jsem neměla možnost ověřovat si statistiky mé tety v Holandsku. Nebudu si ověřovat výroky a statistiky přečtetené, či též, zdělené, z Tvé strany. Co se týče porodů doma, vyděla jsem i videofilmi, četla jsem na internetu o porodu doma ,nevím ale, jestli byl z Holandského prostředí to pro mne v době těhotenství nebylo zase tak podstatné. Měla jsem ovšem spolu-těhulku , ta prohlašovala, že by nejradči porodila doma, utišovací prostředky odsuzovala, prý jen přirozeně. Nakonec měla překotný porod, dítě kratkou pupeční šnůru a ona srostlou placentu k zadní stěně. Dostala rychle epidurál, aby bylo pomoženo jí i dítět. Dnes říká: že je ráda, že neměla tu možnost rodit doma, byť by na to byli u nás zařízeni, nikdy neříkej, nikdy.
Ano, ale uznávám ,že jsou ženy, které dvakrát heknou a je dítě venku. Tři týdny po porodu se už prohání na kole. To nemluvím o tom, že prohlašují, že by druhý den mohli jit rodit znova. Vís. moje přítelkyně. Ale kolik jich v dnešní době je? Tak proč se chytat kvůli statistikám za slovíčka, když jistě obě víme, jak statistiky vypadají a jak se počítají.
Potom si myslim, že na téhle diskusi o epidurální analgezii naše debata o procentech je apsolutní, tvé připomínky byť by byli pravdivé, nepodstatné.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Epiduralni analgezie - v Čechách 

(30.11.2001 14:49:41)
Marie, o co mi jde? O nic, jenom se mi nezdají tvé údaje a pochybuji o jejich pravdivosti. Předpokládám, že na to mám právo. Proti epidurálu NIC NEMÁM - nevšimla jsem si, že bych proti němu vystupovala. Umím si představit, že bych epidurál použila ve chvíli, kdy by k tomu byl lékařský důvod. Porod by trval velmi dlouho, byl by nepřiměřeně bolestivý, byly by známy odůvodněné obavy, že ho bude potřeba zakončit císařským řezem. Nelíbí se mi, když někdo vykládá: epidurál při porodu nikdy, je to nepřirozený - to pak vytváří dojem, že ženy, které ho použijí, jsou zbytečně změkčilé a nic nevydrží. Což samozřejmě není pravda. Pokud mají takové bolesti, že potřebují analgetika, tak samozřejmě epidurál je asi nejvýhodnější způsob, jak je při porodu dostat do těla. Jenže se mi nelíbí ani opačný postoj: epidurál je to nejlepší v porodnictví, co vzniklo, v zahraničí ho užívá prakticky každá a je to naprosto normální - to zas naopak vytváří dojem, že ženy, které ho nepoužíjí, jsou nenormální masochistky. A já momentálně mám důvody pochybovat o tvém tvrzení, že ho v Holandsku využívá prakticky každá, v případě 95% by se dokonce jednalo o předpoklad, že ho využije každá žena, které zdravotní stav v jeho užití nebrání. Myslím, že debata o procentech až tak úplně mimo není, aspoň z psychologického hlediska. Na předporodním kurzu nám asistentka vykládala, jak je porod bez epidurálu v současné době prakticky nemožný a že v roce dvatisícenevímkolik se stejně všechny děti budou rodit císařským řezem, a to mi moc na klidu nepřidalo, začala jsem se strašně bát toho, co mě to vlastně čeká hrozného. Pod tímhle dojmem jsem se tak trošku začala zajímat o tzv. přirozený porod a to, že existují ženy (a není jich úplně nejmíň), které rodí úmyslně a opakovaně bez léků mě uklidnilo, přestala jsem se porodu bát. Když to zvládly ony, proč bych porod nezvládla já? S.
 Milena, holčička 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Epiduralni analgezie - v Čechách 

(30.11.2001 17:54:29)
Sylvo, zajímalo by mě, v které porodnici říkají těhotným ty nesmysly, že je "porod bez epidurálu v současné době prakticky nemožný a že v roce dvatisícenevímkolik se stejně všechny děti budou rodit císařským řezem". Díky
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Epiduralni analgezie - v Čechách 

(1.12.2001 1:52:24)
Mileno, nebylo to v porodnici, ale na předporodním kurzu, který probíhal v Krči (nemocnice s ním nemá nic společného). To s epidurálem vyplynulo tak nějak z debaty, která proběhla po zhlédnutí videa s tématem "Porod s epidurálem", při jaké příležitosti nám asistentka říkala to s císařem, tak to si už nevybavuji. Ani jak to zdůvodňovala. S.
 Jana, Barborka 6 mes 
  • 

O co tady jde? 

(15.1.2002 16:19:50)
Nemyslim si, ze cilem techto stranek a diskuzi je tohle neustale chytani se !za slovicka a dokazovani pravd a nepravd. Nebudte tak uzkoprsi a neplytvejte mistem na ty vase zabomysi valky. Maminky se tu chteji neco dozvedet, ptaji se na zkusennosti ostatnich a tak , myslim, by bylo vhodnojsi uvadet tu sve vlastni pribehy a zkusennosti a ne se zaobirat tim, co jedna pani (kamaradka) povidala!
 Katka, dcera 12 měsíců 
  • 

Re: O co tady jde? 

(27.1.2002 20:08:19)

Ahoj Barčo,

mluvíš mi z duše. Když to čtu - to napadání, namám ani chuť něco napsat. Ty jsi ale byla v této debatě jak sluníčko mezi mraky.

Napíšu svoji zkušenost - ne k hádce, ale jako inspiraci pro zamyšlení.

Po vyvolaném porodu(přenášela jsem) mi nastoupily pro mě neúnosné bolesti, které nebyly návalově, ale neustále. Nejsem citlivka a 7 hodin jsem je vydržela. Pak jsem to vzdala a požádala o epidurál. V tu chvíli mě nenapadaly myšlenky o riziku, ale pouze touha po úlevě. Dopředu jsem byla informována, jaké možnosti úlevy od bolesti jsou. To jen na okraj, že epidurál nebyl jediná možnost. Po chvilce jsem si strašně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!oddechla a sthy jsem cítila jen podle tlaku (ne bolestivého) v podbřišku a celkového stvrdnutí dělohy.

!!! Do té doby bylo pro mě složité stahy prodýchávat, protože jsem při bolestech měla největší chuť zatajit dech a vydržet. Teď jsem ležela v klidu, pozorovala jsem na monitoru srdíčko, při stazích z hluboka prodýchávala, jedla piškoty a pila čaj. Strašně jsem si to užívala a pak měla dostatek energiee a hlavně chuti tlačit a dcerku porodit. Nebyla jsem unavená a hned po převozu na pokoj jsem sestřičku přemlouvala, ať mi doveze malou.

Šití - můj největší strach proběhlo bez toho, abych o něm něco věděla. To je další pozitivní věc . alespoň pro mě.

Spouta se toho napíše také o tom, že po epidurálu se necítí spodek těla. Já jsem bolesti necítila a přito mo porodu jsem normálně došla k vozíku na odvoz. Nohy mě jen trochu mravenčily.

Já mám nejlepší zkušenosti a kdo má z porodu strach, je dobré mít v podvědomí jistotu, že pokud si budu myslet, že to dál už nejde, je tu možnost.

Takže holky, které to čeká - nebojte se, hlavu vzhůru a vězte, že to je nejkrásnější den života a pokud je možnost ho neprožíva v bolestech a plně si ho užít - využijte toho.

Zdraví Katka
 Katka, dcera 12 měsíců 
  • 

Re: O co tady jde? 

(27.1.2002 20:11:30)

Ahoj Barčo,

mluvíš mi z duše. Když to čtu - to napadání, namám ani chuť něco napsat. Ty jsi ale byla v této debatě jak sluníčko mezi mraky.

Napíšu svoji zkušenost - ne k hádce, ale jako inspiraci pro zamyšlení.

Po vyvolaném porodu(přenášela jsem) mi nastoupily pro mě neúnosné bolesti, které nebyly návalově, ale neustále. Nejsem citlivka a 7 hodin jsem je vydržela. Pak jsem to vzdala a požádala o epidurál. V tu chvíli mě nenapadaly myšlenky o riziku, ale pouze touha po úlevě. Dopředu jsem byla informována, jaké možnosti úlevy od bolesti jsou. To jen na okraj, že epidurál nebyl jediná možnost. Po chvilce jsem si strašně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!oddechla a sthy jsem cítila jen podle tlaku (ne bolestivého) v podbřišku a celkového ztvrdnutí dělohy.

!!! Do té doby bylo pro mě složité stahy prodýchávat, protože jsem při bolestech měla největší chuť zatajit dech a vydržet. Teď jsem ležela v klidu, pozorovala jsem na monitoru srdíčko, při stazích z hluboka prodýchávala, jedla piškoty a pila čaj. Strašně jsem si to užívala a pak měla dostatek energiee a hlavně chuti tlačit a dcerku porodit. Nebyla jsem unavená a hned po převozu na pokoj jsem sestřičku přemlouvala, ať mi doveze malou.

Šití - můj největší strach proběhlo bez toho, abych o něm něco věděla. To je další pozitivní věc . alespoň pro mě.

Spouta se toho napíše také o tom, že po epidurálu se necítí spodek těla. Já jsem bolesti necítila a přito mo porodu jsem normálně došla k vozíku na odvoz. Nohy mě jen trochu mravenčily.

Já mám nejlepší zkušenosti a kdo má z porodu strach, je dobré mít v podvědomí jistotu, že pokud si budu myslet, že to dál už nejde, je tu možnost.

Takže holky, které to čeká - nebojte se, hlavu vzhůru a vězte, že to je nejkrásnější den života a pokud je možnost ho neprožíva v bolestech a plně si ho užít - využijte toho.

Zdraví Katka
 Katka, dcera 12 měsíců 
  • 

Re: O co tady jde? 

(27.1.2002 20:14:51)

Ahoj Barčo,

mluvíš mi z duše. Když to čtu - to napadání, namám ani chuť něco napsat. Ty jsi ale byla v této debatě jak sluníčko mezi mraky.

Napíšu svoji zkušenost - ne k hádce, ale jako inspiraci pro zamyšlení.

Po vyvolaném porodu(přenášela jsem) mi nastoupily pro mě neúnosné bolesti, které nebyly návalově, ale neustále. Nejsem citlivka a 7 hodin jsem je vydržela. Pak jsem to vzdala a požádala o epidurál. V tu chvíli mě nenapadaly myšlenky o riziku, ale pouze touha po úlevě. Dopředu jsem byla informována, jaké možnosti úlevy od bolesti jsou. To jen na okraj, že epidurál nebyl jediná možnost. Po chvilce jsem si strašně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!oddechla a sthy jsem cítila jen podle tlaku (ne bolestivého) v podbřišku a celkového ztvrdnutí dělohy.

!!! Do té doby bylo pro mě složité stahy prodýchávat, protože jsem při bolestech měla největší chuť zatajit dech a vydržet. Teď jsem ležela v klidu, pozorovala jsem na monitoru srdíčko, při stazích z hluboka prodýchávala, jedla piškoty a pila čaj. Strašně jsem si to užívala a pak měla dostatek energiee a hlavně chuti tlačit a dcerku porodit. Nebyla jsem unavená a hned po převozu na pokoj jsem sestřičku přemlouvala, ať mi doveze malou.

Šití - můj největší strach proběhlo bez toho, abych o něm něco věděla. To je další pozitivní věc . alespoň pro mě.

Spouta se toho napíše také o tom, že po epidurálu se necítí spodek těla. Já jsem bolesti necítila a přitom po porodu jsem normálně došla k vozíku na odvoz. Nohy mě jen trochu mravenčily.

Já mám nejlepší zkušenosti a kdo má z porodu strach, je dobré mít v podvědomí jistotu, že pokud si budu myslet, že to dál už nejde, je tu možnost.

Takže holky, které to čeká - nebojte se, hlavu vzhůru a vězte, že to je nejkrásnější den života a pokud je možnost ho neprožíva v bolestech a plně si ho užít - využijte toho.

Zdraví Katka
 Káťa,2 kluci 


Epidurál - ANO !! 

(22.3.2002 20:55:25)
Ačkoliv jsem z porodu příliš strach neměla,byla jsem rozhodnutá rodit s epidurální anestézií. Důvod - možnost plně se soustředi na poslední fázi porodu,nebýt "mimo" kvůli bolesti (a to jsem vůbec netušila, o jakou bolest vůbec půjde).Když ke mě na sále přišel anesteziolog, byl v mých očích andělem strážným. Anestézie zabrala během několika minut.Najednou jsem byla schopna vnímat okolí, vydechnout si,nabrat síly "do finiše".Dokonce jsem volala manželovi (u porodu se mnou byla sestra),že jsem už na sále a za chvíli bude miminko na světě. Pak už šlo všechno ráz na ráz.Osobně mohu epidural doporučit, samozřejmě pokud není nějaká kontraindikace.Myslím si, že by žena měla dítě porodit co nejvíce v klidu,pokud ale pro bolesti nevnímáte ani příkazy lékaře či asistentky, rozhodně to není dobře. Epidural vám to však umožní.Moje sestra se mnou prošla celým porodem, sama má dvě velké děti a když viděla, jak tato anestezie funguje, říkala, že by šla znovu rodit už jen kvůli tomu, aby ten zázrak sama vyzkoušela.
 Radka, dva kluci 
  • 

Re: Epidurál - ANO !! 

(22.3.2002 21:56:22)
V závěrečných fázích svých dvou porodů jsem byla mimo jen jednou, a to když nmi u toho prvního místo psychické pomoci píchli dolzin. Rozdhoěn to nebylo kvůli bolestem - anebo jinak, poprvé i podruhé jsem byla kvůli bolestem trochu mimo, ale podle mého to tak má být, koneckonců, máte se soustřediz na sebe a dítě, na na to, abychom někomu telefonovaly, alespoň já to tak vnímám. EA bych proto nechtěla.
 Jana 
  • 

Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(23.3.2002 8:40:49)
Ahoj Katko,
jak by se podle tebe mělo umírat? Taky s mobilem v ruce obklopená přístroji, anesteziologem, sestrou a lékařem v nemocnici a sledováním TV (např."Máš padáka")? U předpokládaného porodu bez komplikací je pro mě aplikace EA, něco jako když chceš palicí umlátit malého mravence. Naštěstí je dost sebevědomých lidí, kteří si to začínají uvědomovat a přemýšlí o tom. Není to pravda, že EA nemá vedlejší účinky na ženu i dítě. Neexistuje žádná studie, která by dokázala, že EA nemá vedlejší účinky. Kdyby lékaři dali ženám svobodu ve výběru polohy ve druhé době porodní, jistě by ubylo žen, které po porodu měly pocit, že selhaly (nemohly díky nepřirozené poloze vleže na zádech vytlačit dítě) a nehledaly by u druhého porodu velmi nákladnou berličku - EA.
 Dana, dvojčata 
  • 

Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(23.3.2002 10:35:30)
Opravdu o tom asi přemýšlíš zbytečně dopředu. Uvidíš, jak se celá situace vyvine. My jsme pořád měli naplánovaný "normální" porod, nakonec došlo na císařský řez. Měla jsem hroznou radost, že mohu porodit v epidurálu a "být při tom". Kdybych spala, snad bych ani nevěděla, jestli mám kluky. V mém případě jednoznačně ANO, ale asi bych ho nevyžadovala dopředu. Prostě až tehdy, až to bude nějakým způsobem nutné.
 Petr Valenta 
  • 

Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(2.4.2002 17:49:15)
Jano, pěkně prosím a jaké konkrétní prokázané vedlejší účinky (= komplikace) pro matku a dítě má svodná porodní analgezie (zjednodušeně "epidurál" ) ?

A víte o tom že má konkrétní a prokázané příznivé účinky ? P.V.
 Lubylu 


Re: Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(2.4.2002 22:32:45)
Epidural muze zabezpecit vitanou ulevu od bolesti.
Kdyz je epidural zaveden zkusenym anesteziologem tak je i vetsinou bezpecny.
Ovsem samozrejme ma i vedlejsi ucinky jak pro matku tak pro dite:

15% rodicek a novorozenat diky epiduralu dostanou horecku - napr. Novorozene je vetsinou odneseno do specialni pece a provedou se testy jestli dite netrpi septicaemii.

Dalsi neblahy ucinek je, ze krevni tlak rodicky po zavedeni ep. klesne a to zpusobi zmenseny privod kysliku k diteti - takze se musi rodicce zavest dalsi latky na zvyseni krevniho tlaku....

Samotny porod vetsinou konci klestemi nebo vacuum extraction, protoze citlivost svalu panevniho dna je ztracena. Hlavicka se vetsinou neposune do vhodne polohy a rodicka nemuze takove dite vytlacit i kdyby se jakkoliv snazila.

Pouziti klesti je 4x vyssi pri porodu s epiduralem nez bez nej a ukonceni porodu Cisarskym rezem je 2x vyssi.

Paralysis je velmi male riziko, ale je.

Dalsi riziko je samozrejme v cevkovani, ktere je pri ep. samozrejmosti, jelikoz zena neciti potrebu jit na malou a s cevkovanim se zvysuje riziko infekce.....

A to je jen par vedlejsich ucinku spojenych s epiduralem. Samozrejme o omezeni pohyblivosti rodicky ani nemluve, ktera prirozenemu prubehu porodu moc nepomuze.
Mam pokracovat pane Valento?
 Petr Valenta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(4.4.2002 8:45:58)
Epidural muze zabezpecit vitanou ulevu od bolesti.
- ne může, ale zajistí, neúspěch máme méně než v 0,5%

Kdyz je epidural zaveden zkusenym anesteziologem tak je i vetsinou bezpecny.
- co je většinou ? - po 5 letech užívání jsme neviděli větší komplikaci

Ovsem samozrejme ma i vedlejsi ucinky jak pro matku tak pro dite:
15% rodicek a novorozenat diky epiduralu dostanou horecku - napr. Novorozene je vetsinou odneseno do specialni pece a provedou se testy jestli dite netrpi septicaemii.
- změny tělesné teploty v průběhu porodu a po něm souvisejí s řadou věcí - ztráty tekutin během porodu, stress, extrémní fyzická námaha.......

Dalsi neblahy ucinek je, ze krevni tlak rodicky po zavedeni ep. klesne a to zpusobi zmenseny privod kysliku k diteti - takze se musi rodicce zavest dalsi latky na zvyseni krevniho tlaku....
- !!TOTO je příznak ŠPATNĚ vedené porodní analgezie - chcete-li, epidurálu, to není žádná samozřejmost

Samotny porod vetsinou konci klestemi nebo vacuum extraction, protoze citlivost svalu panevniho dna je ztracena. Hlavicka se vetsinou neposune do vhodne polohy a rodicka nemuze takove dite vytlacit i kdyby se jakkoliv snazila.
- kleště - TOTO je jeden z největších bludů, jaké šíří odpůrci porodní analgezie. Tyto údaje pocházejí ze ZASTARALÉ americké literatury a nejsou v současné době už dávno pravdivé !! kdo se nepřesvědčí o současném stavu a vykládá tyto věci tak KLAME LIDI !!!

Pouziti klesti je 4x vyssi pri porodu s epiduralem nez bez nej a ukonceni porodu Cisarskym rezem je 2x vyssi.
- toto zvýšení počtu operačních porodů je NESMYSL!! naopak je s použitím epidurálu počet operačních porodů (tedy kleští a cís. řezů)menší prostě proto, že po celou dobu porodu rodička netrpí bolestmi a nevyčerpává se, proto jí zbudou síly na závěr porodu, kdy dokáže lépe spolupracovat, tlačit atd, má větší šanci porodit normálně

Paralysis je velmi male riziko, ale je.
- paralysis tedy obrna - její výskyt je zcela ojedinělý, nevím z poslední doby o kokrétním případu

Dalsi riziko je samozrejme v cevkovani, ktere je pri ep. samozrejmosti, jelikoz zena neciti potrebu jit na malou a s cevkovanim se zvysuje riziko infekce.....
- při správně vedeném epidurálu cítí nucení na moč - a po pravdě řečeno, při porodu spousta žen nedokáže říct s jistotou o nucení na moč bez ohledu na epidurál

A to je jen par vedlejsich ucinku spojenych s epiduralem. Samozrejme o omezeni pohyblivosti rodicky ani nemluve, ktera prirozenemu prubehu porodu moc nepomuze.
- omezení pohybu není nic samozřejmého !!!
- rodičky se správně vedenou porodní analgezií CHODÍ !!!

Mam pokracovat pane Valento?

POKRAČUJTE PROSÍM, ALE POKUD MOŽNO ZAČNĚTE TÍM, ŽE ŘEKNETE, KTERÉ INFORMACE MÁTE VYČTENÉ ZE ZASTARALÝCH KNIH A KTERÉ SPOLEHLIVE ZNÁTE Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI
 Lubylu 


Re: Re: Re: Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(4.4.2002 11:10:12)
Je videt pane Valento, ze si velmi brojite epidural a proto vzdy budete hajit, ze je to velmi bezpecny dar z nebe, ktery nema zadne vedlejsi neblahe ucinky.
Tak znovu - tohle je clanek pouze 4 roky stary, takze zadny ze zastaralych knih, jestli chcete, najdu vam i novejsi - ale moc se nelisi - a tady vam to vysvetli snad lepe nez ja. S radosti si dovoluji prelozit:

All About Epidurals

by Sarah Buckley, Brisbane, Australia.
Nov 1998


Epidural pain relief is an increasingly popular choice for Australian women in the labour ward. Up to one-third of all birthing women have an epidural, and it is especially common amongst women having their first babies. For women giving birth by caesarean section, epidurals are
certainly a great alternative to general anaesthetic, allowing women to see their baby being born, and to hold and breastfeed at an early stage: however their use as a part of a normal vaginal birth is more questionable

(Epidural je cim dal tim vice popularni prostredek k uleve od bolesti pouzivany rodickami v Australii. Az jedna tretina techto rodicek puzije epidural a vetsinou jsou to prvorodicky. Pro zeny rodici cisarskym rezem je epidural bezpochyb lepsi alternativou nez celkove umrtveni a dovoluje jim videt jejich dite hned po narozeni, drzet je a kojit hned jak je to mozne, ale uziti epiduralu pri vaginalnim porodu sebou nese vice otazek....

There are several types of epidural used in Australian hospitals. In a conventional epidural, a dose of local anaesthetic is injected through the lower back into the epidural space, around the spinal cord. This numbs the nerves which bring sensation from the uterus and birth canal.
Unfortunately, the local anaesthetic also numbs the nerves which control the pelvic muscles and legs, so with this type of epidural, a woman usually cannot move her legs and, unless the epidural has worn off, cannot push her baby out, in the second stage of labour.

Existuje nekolik druhu epiduralu, ktere se pouzivaji v Australskych porodinicich. Pri tradicnim epiduralu je anestetikum zavedeno injekci v miste zad do epiduralniho mista, ktere je v oblasti michy. Toto znecitlivy nervy, ktere kontroluji svaly panevniho dna a noh, takze s timto druhem epiduralu zeny vetsinou nemohou hybat nohama, pokud ovsem tento epidural neodeznel a taky nemohou dite vytlacit v druhe dobe porodni.

More recent forms of epidurals use a lower dose of local anaesthetic, usually combined with an opiate, such as pethidine, morphine or fentanyl (sublimaze). With this low-dose or combination epidural, most women can
move around with support; however the chance of a woman being able to give birth without forceps is still low. Another form of epidural, popular in the US, is the CSE, or combined spinal-epiudural, where a one-off dose of opiate, with or without local anaesthetic, is injected into the spinal space, very close to the end of the spinal cord. This gives pain relief for
around 2 hours, and if further pain relief is needed, it is given as an epidural. These forms of "walking epidural" may seem advantageous, but being attached to a CTG machine to monitor the baby, and hooked up to a drip which is also a requirement when an epidural is in place, can make
walking impossible.

Dnes je velmi oblibena varianta, kdy se zavede mensi davka anestetika, vetsinou zkombinovana s nejakym dalsim opiatem. S timto druhem epiduralu se mnoho zen muze s pomoci pohybovat; ovsem sance, ze rodicka bude moci porodit bez pomoci klesti je stale miziva. Dalsi forma epiduralu, velmi popularni v US je CSE tkzv. kombinovany spinalni epidural, kdy se zavede pouze jedna davka opiatu s nebo bez localniho umrtveni do oblasti spinalni velmi blizko michy. Toto nabizi ulevu od bolesti po dobu 2 hodin a pokud je potreba dalsiho pouziti prostredku tlumicich bolest, zavede se epidural. Tato forma "chodiciho epiduralu" ma sve vyhody, ale znamena to taky, ze rodicka bude pripojena na monitor, bude zavedena kapacka, ktera se zavadi vzdy pokud je zaveden epidural a takto je chozeni taktez omezeno.

Many women have a good experience with epidurals. Sometimes the relief from pain can allow a woman to rest and relax sufficiently to go on and have a good birth experience. However deciding to use an epidural for pain relief can also lead to a "cascade of intervention", where an otherwise normal
birth becomes highly medicalised, and a woman feels that she loses her control and autonomy. Often the decision to accept an epidural is made without an awareness of these, and other, significant risks to both mother and baby.

Mnoho zen ma na epidural jen dobre vzpominky. Nekdy ta uleva od bolesti, kterou epidural nabizi, pomuze rodickam relaxovat natolik, aby nabraly dostatek sil a mely hezky zazitek z porodu. Bohuzel rozhodnuti pouzit epidural vede k spouste dalsich zbytecnych zasahu, diky kterym jinak spontanni porod se stane vysoce medikalnim a zena se muze citit, ze nad svym telem ztraci kontrolu. V mnoha pripadech se zena rozhodne pro epidural, prestoze neni obeznamena s riziky s epiduralem spojene jak pro ni tak pro dite.

Although the drugs used in epidurals are injected around the spinal cord, substantial amounts enter the mothers blood stream, and pass through the placenta into the baby"s circulation. Most of the side effects of epidurals are due to these "systemic", or whole-body effects.

Prestoze drogy, ktere epidural obsahuji, jsou podavany okolo patere, tak se dostane dost velka cast do krevniho obehu rodicky a placentou rovnou k diteti. Vetsina vedlejsich ucinku epiduralu je diky temto systematickym, nebo chcete-li celkovym efektum tela.

One of the most commonly recognised side effects is a drop in blood pressure. Up to one woman in eight will have this side effect to some degree, and for this reason, extra fluids are usually given through a drip to prevent problems. A drop in the mother"s blood pressure will affect how much of her blood is pumped to the placenta, and can lead to less oxygen
being available to the baby.

Jednim z nejvice vedlejsich ucinku spojenych s epiduralem je snizeni krevniho tlaku. Az jedna z osmi zen bude timti trpet a z tohoto duvodu se zvysi prijem tekutin skrz kapacku, aby se predeslo problemum. Snizeni krevniho tlaku ovlivni kolik krve je pumpovano do placenty a toto muze vest k omezenemu privodu kysliku k diteti.

An epidural will often slow a woman"s labour, and she is three times more likely to be given an oxytocin drip to speed things up. The second stage of labour is particularly slowed, leading to a three times increased chance of forceps. Women having their first baby are particularly affected;
choosing an epidural can reduce their chance of a normal delivery to less than 50%.

Epidural vetsinou zpomali porodni proces, proto ma 3x vetsi sanci, ze bude potrebovat oxitocin, aby se kontrakce znovu rozbehly. Nejvice se zpomali druha doba porodni a to vede k 3x vetsi sanci pouziti klesti. Prvorodicky jsou timto postizeny nejvice; vyber epiduralu pro ne muze znamenat snizeni sance spontanniho porodu o vice nez 50%.


This slowing of labour is at least partly related to the effect of the epidural on a woman"s pelvic floor muscles. These muscles guide the baby"s head so that it enters the birth canal in the best position. When these muscles are not working, dystocia, or poor progress, may result, leading to the need for high forceps to turn the baby, or a caesarean section. Having
an epidural doubles a woman"s chance of having a caesarean section for dystocia.

Zpomaleni kontrakci je z casti zavineno ztratou citlivosti svalu panevniho dna. Tyto svaly naviguji hlavicku tak, aby zaujala pro porod nejuspesnejsi pozici. Kdyz tyto svaly nepracuji, nastane dystocie, neboli velmi maly progres a je nutno pouziti klesti k otoceni ditete do vhodne polohy nebo pouziti cisarskeho rezu. Pouziti epiduralu zvysuje sanci rodicek, ze porod bude ukoncen operativne 2x diky dystocii.

When forceps are used, or if there is a concern that the second stage is too long, a woman may be given an episiotomy, where the perineum, or tissues between the vaginal entrance and anus, are cut to enlarge the outlet and hurry the birth. Stitches are needed and it may be painful to
sit until the episiotomy has healed, in 2 to 4 weeks.

Pokud se pouzivaji kleste a je duvod k obavam, ze druha doba porodni trva prilis dlouho, tak se provede nastrizeni, aby se vse uspisilo. Stehy jsou potreba a stehy mohou byt velmi bolestive 2 - 4 tydny po porodu.

As well as numbing the uterus, an epidural will numb the bladder, and a woman may not be able to pass urine, in which case she will be catheterised. This involves a tube being passed up from the urethrer to drain the bladder, which can feel uncomfortable or embarrassing.

Tak jako epidural znecitlivy delohu tak znecitlivi i mocovy mechyr. Je tedy treba cevkovat. O problemech spojenych s cevkovanim jsem uz psala.

Other side effects of epidurals vary a little depending on the particular drugs used. Pruritis, or generalized itching of the skin, is common when opiate drugs are given. It may be more or less intense and affects at least 1/4 of women: morphine or diamorphine are most likely to cause this.
Morphine also causes oral herpes in 15% of women.

Dalsi vedlejsi ucinky epiduralu se lisi podle toho, jake drogy byly pouzity. Pruritis, neboli svedeni kuze je velmi caste, pokud byly pouzity opiatove drogy. Svedeni muze byt velmi intenzivni a ovlivni 1/4 zen: toto zpusobi vetsinou morphine nebo diamorphine. Morphine take zpusobuje ustni afty 15% zen.

All opiate drugs can cause nausea and vomiting, although this is less likely with an epidural around 30% than when these drugs are given into the muscle or bloodstream, where larger doses are needed. Up to 1/3 of women with an epidural will experience shivering, which is related to effects on the bodies heat-regulating system.

Vsechny opiaty zpusobuji nevolnost a zvraceni, ikdyz tohle je diky epiduralu riziko mensi, nez kdyz jsou zavedeny injekci primo do svalu nebo zily, protoze v takovych pripadech je treba vetsi davky. Az 1/3 zen, ktere dsostanou epidural dostane zimnici, protoze je ovlivnen system regulujici teplotu tela.

When an epidural has been in place for more than 5 hours, a woman"s body temperature may begin to rise. This will lead to an increase in both her own and her baby"s heart rate, which is detectable on the CTG monitor. Fetal tachycardia, or fast heart rate can be a sign of distress, and the elevated temperature can also be a sign of infection such as
chorioamnionitis, which affects the uterus and baby. This can lead to such interventions as caesarean section for possible distress or infection, or, at the least, investigations of the baby after birth such as blood and spinal fluid samples, and several days of separation, observation, and possibly antibiotics, until the results are available.

Pokud byl epidural zaveden po vice nez 5 hodin, teplota tela rodicky se zacne zvysovat. Toto zpusobi zvyseni tepu jak jejiho tak i ditete, ktere je mozne zaznamenat na monitoru. Fetal tachycardia, neboli prilis rychly tlukot srdicka muze byt znamka ze se diteti nedari a zvysena teplota muze byt znamkou infekce jako je chorioamnionitis, ktera ovlivni delohu a dite. Toto vede k cisarskemu rezu, ktery se provadi pri podezreni na infekci, zhorseni stavu ditete a vetsinou po porodu se dite odnasi na testy, kdy se mu odebira krev, spinalni tekutina a nechava se oddeleno od matky nekolik dnu na pozorovani, dokud nejsou dostupne vysledky.

Less common side effects for a woman having an epidural are; accidental puncture of the dura, or spinal cord coverings, which can cause a prolonged and sometimes severe headache (1 in 100) ongoing numb patches, which usually clear after 3 months(1 in 550); and weakness and loss of
sensation in the areas affected by the epidural, (4-18 in 10,000) also usually resolving by 3 months.

Mene zname vedlejsi ucinky epiduraly jsou: nechtene poraneni dury, coz je ochranny spinalni obal a toto zpusobuje velike trvajici bolesti hlavy (1 ze 100) trvajici znecitliveni casti tela, ktere vymizi do 3 mesicu (1 z 550); slabota nebo ztrata citlivosti v oblastech spojenych s epiduralem, ktere se vesinou spravi behem 3 mesicu (4-18 ze 10 000).

More serious but rare side effects include permanent nerve damage; convulsions and heart and breathing difficulties (1 in 20,000) and death attributable to epidural. (1 in 200,000) When opiates are used, a woman may experience difficulty in breathing which comes on 6 to 12 hours later.

Horsi dusledky a velmi nizke riziko obnasi dozivotni poraneni nervoveho systemu; srdecni nebo dychaci problemy (1 v 20 000) a taky smrt.(1 v 200 000)v techto pripadech kdy se pozily opiaty zena zakusi dychaci potize, ktere se dostavi do 6 a 12 hodin.

There is a noticeable lack of research and information about the effects of epidurals on babies. Drugs used in epidurals can reach levels at least as high as those in the mother, and because of the baby"s immature liver, these drugs take a long time- sometimes days- to be cleared from the baby"s
body. Athough findings are not consistent, possible problems, such as rapid breathing in the first few hours and vulnerability to low blood sugar suggest that these drugs have measurable effects on the newborn baby.

Co se tyka nasledku na dite, tak bohuzel chybi dostatecna studie a dostatek informaci. Drogy pozite v epiduralu se dostavaji do jater miminka a tyto drogy v tele setrvavaji po dlouhou dobu - az dnu - dokud se jich telo nezbavi. Ikdyz dukazy se stale hledaji, tak dalsi mozny nasledek na dite je zrychlene dychani v prvnich chvilich po narozeni a snizena obranyschopnost organismu pri snizene hladine cukru v krvi navrhuje, ze tyto drogy maji neblahy ucinek na nenarozene dite.


As well as these effects, babies can suffer from the interventions associated with epidural use; for example babies born by caesarean section have a higher risk of breathing difficulties.When monitoring of the heart rate by CTG is difficult, babies may have a small electrode screwed into their scalp, which may not only be unpleasant, but occasionally can
lead to infection.

Dale novorozenata mohou trpet nasledky epiduralu jako je cisarsky rez; napr. u deti narozenych cisarskym rezem se zvysuje riziko dychacich potizi. Pokud monitorovani ditete v prubehu kontrakci neni mozne, zavadi se mala elektroda, ktera se pripevni k hlavicce ditete, ktera nekdy zpusobuje infekci.

There are also suggestions that babies born after epidurals may have difficulties with breastfeeding which may be a drug effect, or may relate to more subtle changes. Studies suggest that epidurals interfere with the release of oxytocin which, as well as causing the let-down
effect in breastfeeding, encourages bonding between a mother and her young.

Taky bylo navrhnuto, ze miminka narozeny po pouziti epiduralu mohou mit potize pri kojeni diky nasledkum drog. Studie dokazuji, ze epidural komplikuje prirozene uvolneni oxitocinu, ktery zpusobuje uvolneni mleka a podporuje pouto mezi matkou a ditetem hned po narozeni.

Epidural research, much of it conducted by the anaesthetists who administer epidurals, has unfortunately focussed more on the pro"s and con"s of different drug combinations than on possible serious side-effects. There have been, for example, no rigorous studies showing whether epidurals affect the successful establishment of breastfeeding.

Studie delany anesteziology, kteri epidural provadi se bohuzel soustredi pouze na pro a proti ruznych kombinaci drog. Zatim chybi podrobna studie o tom, jestli epidural opravdu ovlivnuje kojeni.

Several studies have found subtle but definite changes in the behaviour of newborn babies after epidural with one study showing that behavioural abnormalities persisted for at least six weeks. Other studies have shown that, after an epidural, mothers spent less time with their newborn babies, and described their babies at one month as more
difficult to care for.

Studie ktere na toto tema provedeny byly ukazuji velke zmeny v chovani kojencu, ktere pretrvavaly po dobu 6 tydnu. Dalsi studie poukazuji na to, ze matky, ktere epidural mely stravi mnohem mene casu se svymi kojenci, protoze pro ne bylo velmi tezke navazat vztah, diky vykyvum chovani kojence.

While an epidural is certainly the most effective form of pain relief available, it is worth considering that ultimate satisfaction with the experience of giving birth may not be related to lack of pain.

Bez rozporu je epidural nejefektivnejsim prostredkem k uleve od bolesti, ktery je v dnesni dobe dostupny, ale stoji za to zvazit zda opravdu stoji za to.

Tak pane Valento, sice je to makacka vsechno takto prekladat, ale pokud chcete, samozrejme vam mohu napsat vice.
Hezky den
 Petra + Sandra skoro rok 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(4.4.2002 20:33:29)
Velmi by mne zajímalo, jaké je povolání autorky tohoto článku - předpokládám, že jistě není lékařka. Některé uváděné údaje snad mohou být věcí polemiky, ale klešťové porody (spíš si myslím, že riziko se sníží, epidurál působí proti rigiditě branky, při oslabení kontrakcí by se primárně řešily Oxytocinem, ne kleštěmi), nemožnost hýbání nohama (tak to určitě ne, jedná se o epidurální analgezii - úlevu od bolesti, nikoli anestezii), tak to nejsou informace, ale tmářství. Možná, že se mýlím, protože znám jen prostředí FN v Olomouci a v Ostravě a existují porodnice, kde se vyskytují tak závažné komplikace epidurálu, ale vážně o tom pochybuji. Co se týče nižšího tlaku, ten souvisí s porodem jako takovým, maminky, které již rodily jistě vědí, že jim kontrolovali tlak a doporučovali vyšší příjem tekutin. Rozhodně jsou velice pravdivé důležité informace o pozitivních i negativních účincích, ale tento článek je určitě neposkytuje.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(4.4.2002 20:41:29)
Poznámka bokem - mně tlak změřili jenom při příjmu, dalších sedm hodin už ne (a později taky ne) a pít mi zakázali. Ale jinak se s tebou nehádám, jenom že není nemocnice jako nemocnice...
S.
 Petra + Sandra skoro rok 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(4.4.2002 20:47:41)
Omlouvám se, asi jsem se špatně vyjádřila, měla jsem na mysli PO porodu, nikoli v jeho průběhu. To se pití opravdu někdy zakazuje, i když teď už to je u každé asistentky a každého lékaře jiné.
 Lubylu 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(4.4.2002 21:47:21)
Sandro,

ja clanek opisu, prelozim a je asi na vsech pokud tomu chteji verit nebo ne.
Pokud mas pochybnosti tak zkus kontaktovat autorku tohoto clanku. Byly u toho i odkazy na ruzne studie, ale to se tu uz nevlezlo.

Ja tedy zasadne nepochybuji, kdyby neco nebylo dokazano, tak se o tom nepise a nediskutuje tak jako tady v Anglii skoro neustale.
Dokonce nam na predporodnich kurzech rikali, jak se mame zkusit vyhnout epiduralu, pokud chceme co nejbezpecnejsi porod.

Takze ja bych napr. epidural nechtela a to z nize uvedenych duvodu. Ale nechtela bych ani jine opiaty a drogy, protoze holt nechci aby se neco z toho dostalo k miminku, ne proto, ze bych za kazdou cenu chtela prozivat bolest.

Mozna i proto dodnes radeji pretrpim chripku, bolesti hlavy a ja nevim co jeste, jen abych se nemusela bat, ze neco z leku projde mlickem k Polince.

Ed
 Petr Valenta 
  • 

Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! Rozhodně ANO !!! 

(5.4.2002 23:00:25)
Předem bych rád poznamenal, že Editě s kterou si tu píšeme :-) jsem poslal podrobný rozbor jejích argumentů na mail
Nerad bych tu tapetoval tím, že budu rozebírat každý řádek jejích příspěvků. V současné době se u nás objevují knihy, které vycházejí ze STARÝCH amerických a západoevropských předloh. Kapitoly které v nich jsou o "epidurálech" jsou staré a dnes už neplatné.
Dnes při správně vedené porodní analgezii rodička chodí, porodní bolesti vnímá, ví o nich - ale není jimi trápena, sužována, nevyčerpává se. Rozhodně se nezvyšuje procento císařských řezů a kleští, naopak, díky tomu že rodičky jsou víc v pohodě, dokážou víc porodů dotáhnout až k normálnímu zakončení. Dítě není nepříznivě ovlivněno.

Jistě... jste-li alergická, můžete třeba reagovat alergicky na některý z léků užitých při porodní analgezii ale to se může stát kdykoliv, při podání jakéhokoli léku.

Samozřejmě že je nejlepší, když se porod podaří zvládnout tak, aby rodička nemusela dostávat žádné léky, když prostě všechno jde " samo". Ale je třeba si přiznat že to leckdy "samo" nejde. A když už je třeba podávat léky proti nezvládnutelné bolesti, pak je "epidurál" naprosto špičkový. Mimoto má další vlastnosti - například zlepšuje prokrvení dělohy a tím i placenty, tím že mírní bolesti rodičky, zlepšuje i zásobení placenty a tedy i dítěte okysličenou krví. .......

Rád bych tu pověděl co nejvíc, ale na okraj připomínám, že nedávno vyšla specializovaná učebnice porodnické analgezie a má asi 600 stránek - to tady opravdu nemůžu opsat ............ :-)

Věnuji se porodnické analgezii šestý rok a i když jsem samozřejmě nikdy sám nerodil, myslím že po zkušenosti s několika stovkami rodiček už trochu mohu říct, co jim porodnická analgezie ("epidurál") přináší.

Opakuji ještě jednou: jde-li porod dobře, sám od sebe a je snesitelný, je zbytečné žádat "epidurál". Pokud ale nejde a chcete nějak pomoci od bolesti a vyčerpání, pak je "epidurál" v současné době to nejlepší co vám medicína může nabídnout .

PV

PS. naše první dítě porodila manželka v "epidurálu" protože to už nešlo snášet, druhé bez "epidurálu", protože všechno šlo pěkně

Všem budoucím rodičkám přeju aby jim porody šly tak pěkně aby na epidurál ani nepomyslely, ale když už vám to nepůjde zvládnout, nebojte se si o něj říct :-)

 LENKA+K+K 


Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! Rozhodně ANO !!! 

(16.4.2002 20:36:22)
Ahoj,

já jsem při porodu epidurál neměla, ale dnes můžu říct, že bych ho chtěla. Co mě vedlo ke změně názorů? Ani tak samotná bolest, ta se dala zvládnout, ale to, že vzhledem k tomu, že Kája vážila 4 a půl kila porod jsem měla těžký a hlavně zdlouhavý a když už se měla Kája narodit, tak jsem neměla už dost sil a výsledek - kleště. Všechno dopadlo super a taky hlavně díky panu doktorovi, ale pokud bude nějaké příště už určitě s epidurálem.

Lenka
 Žaba (Darek, Alan a Dora) 


Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! Rozhodně ANO !!! 

(27.4.2002 23:12:43)
Ahoj lidi,
souhlasím s tím, co píše pan doktor Valenta - pokud se porod dá zvládnout bez úlevy od bolesti, je to bezva, a ať je tak zvládnut, pokud ne, je epidurál prima. Jenže to je něco jiného, než to, co tvrdí někteří jiní, že totiž bránit se analgezii, když tu ta možnost je, je masochismus, ne-li přímo blbost a zhovadilost.
Jedna moje kamarádka zažila situaci, kdy už byla bolestmi zcela uondána a porod přestal postupovat - dostala epidurál a krásně porodila. Myslím si, že proti tomu nelze nic namítat. Na druhé straně já jsem si epidurál dát nenechala, ačkoli si někdo může myslet, že rodit čtyřapůlkilový ditě dvacet hodin je sebemrskačství a hloupost, byla jsem s tím naprosto spokojená - prostě to tak mělo být, bylo to tak, synek neměl žádné problémy a komplikace, tak proč ne?
Asi by se to mělo rozhodovat případ od případu, a ne se snažit prosadit jednoznačné ANO nebo jednoznačné NE.

Ahoj

Žaba
 anesteziolog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! 

(25.5.2002 16:19:12)
Ked som cital diskusiu o epidurale, chvilku som si myslel, ze citam clanky zo zaciatku 20.storocia. Neviem preco si kazdy mysli, ze lekar-anesteziolog je clovek, ktore vsetkymi moznými prostriedkami sa snazi ohrozovat porod, matku alebo diata. Odkial beriete tu odvahu o erudovanosti vsetkych lekarov. Mozno ste museli dlho hladat taky clanok, a ci vam to vobec stalo za namahu ho aj prelozit? Nebudem reagovat na ziadne senzacie, ktoré su popisane, uvediem len strucnu statistiku zo svojej praxe:
Ako mlady anesteziolog som zabezpecil viac ako 200 epiduralov pre porod z toho 3 pôrody kliestami 7 pôrodov cisarskym rezom. vo vsetkych pripadoch zeny mohli byt mobilne a mohli prijmat tekutiny., preto mi je rozsah vyskytu neziaducich ucinkov a komplikacii epiduralu, ktore uvadzate nezname. Snad sa to moze vyskytnut, ked epidural podava "vratnik" nemocnice a nie anesteziolog.
Som rozhorceny dezinformaciou, ktora sa siri v tejto podobe a necudujem sa ceskej anesteziologickej spolocnosti, ze nereaguje na podobne nezmysly, asi sa neda na to reagovat.

Vazene mamicky: ak chcete kvalifikovane informacie o epidurale obratte sa na svojho anesteziologa, ten je jediny clovek ktory moze byt objektivy. Som presvedceny, ze okrem anesteziologov malokto vobec tusi co to je epidural / preto epidural moze kazdy bez respektu komentovat- lebo komentovat to co nevieme je zalezitostou fantazie a ta nepozna hranice/ . Spajat vsetke porodnicke komplikacie s epiduralom je neseriozne a ponizujuce, tie boli a budu aj bez epiduralu.
P.S: anesteziolog je clovek, ktory zivoty zachranuje nie ohrozuje a toto pravidlo plati aj v CR.
 Petr V 
  • 

Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! - ad anesteziolog 

(25.5.2002 18:54:01)
Děkuji kolegovi za energický příspěvek s kterým se nemohu než ztotožnit. Petr
 Lukáš 


Re: Re: Epidurál - ANO !! Epidurál - NE!! - ad anesteziolog 

(25.5.2002 23:10:22)
Zdravím kolegu anesteziologa,
a chtěl bych, aby maminky zauvažovaly o tom, komu věřit a komu ne. Jestli je hodnověrnější informace od lékaře a nebo od " odbornice" která o epidurální analgezii slyšela od kámošky, nebo četla v magazínu pro ženy.
:) L.
 Lubylu 


Pro pany mudr(ce) 

(25.5.2002 23:59:45)
Na hodne veci clovek ani nemusi byt odbornik, aby mu doslo, ze epidural neni tak krasne bezpecny, jak se nam to tady pani kolegove (to jste se tu krasne sesli) snazi namluvit.
Opravdu je to na kazde mamince, aby se rozhodla, jestli epidural ano ci ne, ale od doktoru se jeho neblahe nasledky nikdy nedovi, protoze podle nich zadne neexistuji.....
Ed
 anesteziolog 
  • 

Re: Dakujem za oslovenie mudr(c) 

(26.5.2002 17:09:17)
Nemal som v umysle svojim prispevkom niekoho napadnut alebo nebodaj urazit. V sucasnom systeme zdravotnictva nikto nikoho k nicomu predsa nenuti, nebol by som dobry lekar keby som neinformoval o vsetkych vyhodach a nevyhodach konkretnej problematike, volba je stale ponechana na rozhodnuti konkretnej rodicke. Zjavne ani netusite o com pisete a skor vo vasom texte prevlada emotivny prejav ako objektivny. Pre mna za mna rodte ako chcete a kde chcete. Nechapem preco by sa mala zena , ktora prinasa na svet nieco tak uzasne ako je dieta za kazdu cenu trapit Sucasna medicina za ucelom humanizacii porodu a dodrzani maximalnej bezpecnosti pri porode ponuka niekolko alternativ tisenia bolesti z nich epidural je naozaj najefektivnejsi a najbezpecnejsi. Komplikacie epiduralu boli a su, ale v suvislosti s porodom neexistuje komplikacia epiduralu, ktora by sa nedala predvidat alebo liecit naviac, komplikacie epiduralu su podstatne zriedkavejsie ako komplikacie samotneho porodu. Keby som bol presveceny o negat. ucinkoch epiduralu na matku, dieta a porod , epiduralnu ihlu by som uz nikdy ani v ruke nechytil. V rukach sikovneho anesteziologa je epidural naozaj bezpecna volba tisenia bolesti aj pri porode. Zabezpecenie epiduralu pri porode je pre anesteziologa praca navyssie, ktora nie je v SR ale ani v CR ohodnotena finacne a ako vidim ani moralne. Ak nas usetrite od tejto prace budem rad, ak nas o nu poziadate vykoname ju s maximalnou zodpovednostou, laskou a ochotou.
Nechcem viest takouto formou diskusiu, lebo to asi k nicomu nevedie, nahodou som sa pri surfovani po internete dostal k tejto diskusii, dakujem za ohlas kolegom z CR a dakujem za oslovenie " mudrc".
 Lubylu 


Re: Re: Dakujem za oslovenie mudr(c) 

(26.5.2002 18:17:15)
Verim, ze epidural od bolesti pomuze a hodne zenam opravdu musi byt tak trochu darem z nebe, ale co se mi nelibi je tvrzeni, ze nema naprosto zadne negativni nasledky jak na matku tak dite.
Diky vzestupu podavani epiduralu (mozna ne v CR a SR), chapu, ze tam se tak casto neaplikuje jako v Anglii, stoupl pocet cisarskych rezu. Spojeni jeho aplikace s dalsimi problemy je ovsem znamo.
Proto bych si jej nikdy nenechala aplikovat, pokud bych bolesti vydrzet mohla a to proto, jak jsem jiz psala, abych nemusela celit dalsim komplikacim, ke kterym by bez epiduralu nedoslo.
Tot vysvetleni proc JA epidural nechci. Opravdu je na kazdem, aby se rozhodl, co komu pomohlo, pomuze nebo muze pomoci behem bolesti u porodu.
Jen by me zajimalo, jak se lisi ten cesky epidural od anglickeho. Jen tak se ptam, jelikoz zde jsou vsechny problemy, tak jak byly psany v prelozenem clanku znamy, ale cesti mudrcove odmitaji, ze by nejake problemy po aplikaci toho "ceskeho" epiduralu mohly nastat. Jak se lisi jeho podavani? Cim se lisi jeho obsah?
Ed
 Petr V 
  • 

Re: Re: Re: Dakujem za oslovenie mudr(c) pro Ed: 

(26.5.2002 23:22:09)
Ed, nikdo nikomu nebere jeho názory, a od toho je diskuse aby si každý řekl svoje. Pozor ovšem na takové výroky jako že od lékařů se o žádných negativních důsledcích "epidurálu" (je to ne zcela přesný termín, ale ponechme ho) nikdo nedozví, protože podle podle nich neexistují.
Za prvé takto implicitně obviňujete lékaře mojí odbornosti a tím i mne samotného že lžeme rodičkám které se svěřily do naší péče. To je hrubé, neprokázané a nepodložené obvinění.
Za druhé: opakovaně v těchto diskusích ventilujete komplikace jaké podle Vašeho názoru patří k epidurálu a pokud se dobře pamatuju, už jsme si o tom jednou psali. Vaše informace pocházejí ze STARÝCH údajů a se současnou praxí nemají NIC společného. Nezáleží na tom že o nich anglické porodní babičky psaly na svém serveru třeba letos. Sleduju odbornou literaturu a hlavně - živí mne to takže to před očima jak porodní analgezie funguje a co rodičkám přináší za úlevu. Viděl jsem již bezpočtu těch které uchránila od císařského řezu při dlouhém, vyčepávajícím a špatně postupujícím porodu a umožnila jim ho dovést do konce normálně. Počet císařských řezů např v naší nemocnici neroste v souvislosti s podáním epidurálu - naopak ve skupině rodiček s porodní analgezií je četnost císařských řezů menší než ve skupině bez epidurálu.
Počet císařských řezů dnes roste například proto, že si některé ženy přejí primárně rodit císařským řezem na přání - aniž by k tomu byla zdravotní indikace !! A mimochodem je i řada jiných důvodů ke stoupajícímu počtu císařských řezů a není možno klást bezmyšlenkovitě rovnítko mezi porodní analgezie a častější sekce.

Komplikace a vedlejší účinky ? Jsou dosti vzácné a mimochodem platí, že se porodní analgezie neužívá bez dobrého důvodu. Když má rodička velké bolesti které nejde zvládat nefarmakologicky - míč, chodit, sprcha, dýchat, masírovat, tak jí MUSÍTE nabídnout pomoc : a ze všech dostupných a ÚČINNÝCH metod je tato suverénně nejefektivnější a ve zkušených rukou nejbezpečnější ! Takto je třeba totiž situaci posuzovat!! PV
 Lubylu 


Re: Re: Re: Re: Dakujem za oslovenie mudr(c) pro Ed: 

(27.5.2002 0:17:50)
Take bych rada jeste neco dodala.
Materialy vam rada sezenu a to ty nejnovejsi, ale vubec se od toho co jsem jiz napsala nelisi!
A to ze si myslite, ze porodni asistentky na svem serveru jen tak klabosi a nevi o cem vlastne mluvi byste asi mel adresovat jim, coz? Celkem by me zajimalo, co vam na to reknou. Takova por. asistentka s 20 letou praxi, ktera jiz zazila nekolik tisic porodu a videla na vlastni oci, jake mohou epidural komplikace zpusobit mi prijde jako veruhodnejsi zdroj nec cokoliv jineho.
At uz je epidural aplikovan sebesikovnejsim anesteziologem na faktu, ze muze mit vedlejsi ucinky to nic nemeni. Pokud ano, tak uz by se vsude psalo, ze epidural je opravdu nejbezpecnejsi a o negativech by nikde nebyla zminka, ale tomu tak zatim neni.
Ed
 Ivča, dcerka Anetka 


Epidurál? Ano! 

(27.5.2002 3:12:24)
Dobré ráno, vážení!

Tak jsem si teď pročítala diskusi anesteziologů s Ed a chci se k tomuto tématu krátce vyjádřit.
Z vlastní zkušenosti mohu epidurál při porodu jen podpořit. Měla jsem v podstatě naplánovaný porod císařským řezem (občasná tachykardie miminka a na spontánní porod to hned tak nevypadalo). Nakonec jsem porodila spontánně, ale porod nepostupoval, já se otvírala velmi pomalu a byla jsem moc ráda, když jsem se po více než 30 hodinách porodních bolestí otevřela natolik, že mi mohl být epidurál aplikován. Byla o velká úleva a určitě mi pomohla načerpat síly, aby vlastní porod proběhl vcelku hladce a poměrně rychle, i když značně podpořen infuzí oxytocinu. Anesteziolog byl velmi šikovný a ohleduplný. Nic jsem necítila, jen úplně na počátku potření místa vpichu znecitlivující látkou, vše bylo bez jakýchkoliv komplikací a následků.

Takže, stručně shrnuto - mě epidurál rozhodně pomohl!

Hezký den

Ivča
 Bodlinka1 


Re: Epidurál? Ano! 

(27.5.2002 17:22:26)
Ivčo,
díky za normální příspěvek. Už se to tu začíná trošku přiostřovat. Mohla bys prosím napsat něco o tom, jak rychle ses po epiduralu dala opět dokupy? Je druhý den nutné ležet, nebo už jsi fit?

Díky.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Epidurál? Ano! 

(27.5.2002 17:59:38)
Po epidurální anestezii a dokonce i během ní můžeš normálně chodit. Nějak tě neomezuje.
Moje zkušenost po aplikaci epidurálu je taková, že jsem byla mnohem dřív na nohou než maminky rodící bez epidurálu. Ležela jsem jen povinné dvě hodiny na sálu a pak tři na pokoji. To bylo u všech stejné, ať s nebo bez. A pak už jsem se normálně starala o své miminko. A cítila jsem se odpočatě!!!
Se svou "spoluležící" na pokoji jsme vstávaly obě současně a ta rodila o 7 hodin dřív bez epidurálu. Dřív nemohla vstát, motala se jí hlava.
Moje švagrová rodící bez epidurálu a poměrně rychle a bez komplikací se byla schopna o své mimčo postarat až 20 hodin po porodu.
Jsou to jen tři případy, rozhodně nic nezevšeobecňuji. Většina maminek zvládá asi poporodní adaptaci bez problémů i bez epidurálu.
 Ivča, dcerka Anetka 


Re: Re: Epidurál? Ano! 

(14.6.2002 2:30:25)
Ahoj Bodlinko,

také si myslím, že se diskuse o epidurálu poněkud zvrhla, ale možná to některým maminkám může trochu pomoci, že budou informovány i bez čtení odborné literatury. Jen si to musí hodně přebrat, aby si v tom udělaly jasno.

Ale abych odpověděla na Tvůj dotaz. Já jsem porodila cca v 16.25 h., přibližně do 19 h. jsem byla ještě na porodním sále, kde jsem dokonce dostala něco k jídlu a pití (ovšem už ne přímo v porodním boxu). Potom se mě na oddělení ujala ženská sestra, a zhruba po třech hodinách strávených v leže na posteli mě už "hnali" po svých do sprchy a na toaletu. Samozřejmě za pomoci a neustálého dohledu sestřičky.

Druhý den, hned ráno, opět se sestrou do sprchy, ale pak už normální provoz. Snídaně na pokoji u stolku - i když jsem spíš postávala než seděla (byla jsem hodně nastřižená). Na pokoji se mnou byla další maminka s epidurálem, která porodila přibližně ve stejnou dobu jako já, a ta měla miminko u sebe na druhý den už od rána a plně se o ně starala. Bez problémů. Anetka byla v inkubátoru, takže jsem ji dostala na pokoj až třetí den (samozřejmě mi ji nosili několikrát za den ukázat a mohla jsem se na ni taky kdykoliv přijít podívat). Ale už v poledne jsem se na ni byla s návštěvou podívat na "inkubátorové" oddělení. Takže chodit jsem mohla na druhý den už sama bez problémů. Jen se sezením to bylo horší, ale to s epidurálem rozhodně nijak nesouviselo.

Ještě mě tak, Bodlinko, napadlo. Když jsem měla zavedený epidurál, nemusela jsem jen ležet, ale mohla jsem se pod dohledem (stačil můj manžel) i pohybovat, sedět na balonu atd. Jen do sprchy to nešlo. Anesteziolog mě ovšem chodil každou chvíli navštívit a zkontrolovat, jestli je vše v pořádku.

Pokud se budeš chtít, Bodlinko, ještě na něco zeptat, ráda Ti odpovím, pokud budu moci. Jen se omlouvám, že možná bezprostředně nezareaguji, ale sedám k počítači jen občas, když mám čas a náladu. Pokud by to bylo něco urgentního, můžeš napsat na můj mail, nebo zavolat. Kontakt na mě najdeš v rubrice Hlídání dětí.

Protože se pomalu blíží doba Tvého porodu, přeju mnoho radostného očekávání, lehký, rychlý a bezproblémový porod a mnoho radosti s miminkem!





 Libushe+3 


To: Epidurál? Ano! 

(14.6.2002 6:19:04)
Ivca.
Tak toto je prekvapujici informace, ze te nechali s epiduralem chodit. Kde jsi rodila? Kez by to tak bylo vsude.
 Petr V 


Re: To: Epidurál? Ano! 

(14.6.2002 10:36:20)
Libushe, moderně vedená porodní analgezie se opravdu s procházkou nevylučuje :o)
Živí mne to a jeden ze zásadních bodů když jsme tento program s porodníky připravovali zněl: rodička musí být během porodu mobilní, ne upoutaná "epidurálem" na lůžko

Zdravím a přeju radostné procházky s hadičkou v zádech. Nebo ještě lépe porod při kterém nebudeš porodní analgezii potřebovat..... :o))

PV
 Ivča, dcerka Anetka 


Re: To: Epidurál? Ano! 

(20.6.2002 2:10:54)
Ahoj Libushe,

rodila jsem loni v lednu v Motole (pozn. na Praze 5, pokud nejsi z Prahy a okolí).

Anesteziolog mi opravdu po zavedení epidurálu řekl, že jestli to můj porodník dovolí a budu se cítit dobře, mohu sedět, hopsat na balonu, či si zajít na toaletu. Jen se mnou musí v tom případě neustále někdo být - přece jen, nožičky by mohly přestat poslouchat a mohly bychom si nechtěným pádem ublížit. Podmínkou ovšem bylo vozit s sebou stojan s infúzí. Delší procházky jsem nevyzkoušela, protože jsem musela být pokud možno neustále napojená na CTG, který nebyl zrovna dvakrát mobilní, ale na balonu jsem si zahopsala, bez problémů. Ovšem za neutálého dohledu manžela, který byl poučen a byl neustále na dosah.

Hezký den

Osobně si myslím, že možnost pohybu při epidurálu hodně záleží na odvaze a schopnosti zvážit případná rizika s tím spojená u každého anesteziologa jednotlivě. Doufám, že páni doktoři, kteří se zde zapojili do diskuse, mi odpustí, ale ono je mnohdy pohodlnější nechat maminku ležet, než riskovat nějakou nehodu.
 Ivča, dcerka Anetka 


Re: To: Epidurál? Ano! 

(20.6.2002 2:11:32)
Ahoj Libushe,

rodila jsem loni v lednu v Motole (pozn. na Praze 5, pokud nejsi z Prahy a okolí).

Anesteziolog mi opravdu po zavedení epidurálu řekl, že jestli to můj porodník dovolí a budu se cítit dobře, mohu sedět, hopsat na balonu, či si zajít na toaletu. Jen se mnou musí v tom případě neustále někdo být - přece jen, nožičky by mohly přestat poslouchat a mohly bychom si nechtěným pádem ublížit. Podmínkou ovšem bylo vozit s sebou stojan s infúzí. Delší procházky jsem nevyzkoušela, protože jsem musela být pokud možno neustále napojená na CTG, který nebyl zrovna dvakrát mobilní, ale na balonu jsem si zahopsala, bez problémů. Ovšem za neutálého dohledu manžela, který byl poučen a byl neustále na dosah.

Hezký den

Osobně si myslím, že možnost pohybu při epidurálu hodně záleží na odvaze a schopnosti zvážit případná rizika s tím spojená u každého anesteziologa jednotlivě. Doufám, že páni doktoři, kteří se zde zapojili do diskuse, mi odpustí, ale ono je mnohdy pohodlnější nechat maminku ležet, než riskovat nějakou nehodu.
 Petr V 


Re: Re: To: Epidurál? Ano! 

(20.6.2002 8:12:15)
Okolnosti každého porodu jsou asi dost individuální - pokud stav vyžaduje nepřetržitou monitoraci CTG, tak to s tou pohyblivostí nebude nic moc (leda by se CTG snímalo telemetricky ?). Jinak to ale nebývá s chozením problém - samozřejmě je s výhodou mít k tomu garde pokud si maminka není tak docela jista jestli se nezamotá. Ostatně pokud je podrobně poučená a chce na sebe dávat sama pozor musí vědět že pokud by začínaly jakékoli problémy musí sebou hned smeknout na nejbližší lavici, postel, židli, žíněnku.
A chodit se dá i se stojanem s infusí - má-li ovšem dobře promazaná kolečka :o)) .

Takže myslím že zdaleka neplatí : "epidurál" = rodička upoutaná na lůžko. Pokud musí být v posteli bývá to obvykle z jiných důvodů než "epidurálových"

PV
 Petr V. 
  • 

Re: Dakujem za oslovenie mudr(c) pro Ed: 

(27.5.2002 11:42:07)
Inu Ed: vedlejší a nežádoucí účinky má úplně všechno na světě. Po originál Coca-cole mi naroste pupek, protože je v ní cukr, pokud budu pít moc uměle slazené, může mi aspartam nakopnout játra ( ale musel bych jí vypít asi dost :-) ). Budu-li usilovně běhat a sportovat pro zdraví, budu ve skvělé formě ale s větší pravděpodobností si rozhasím vazy v koleně a budu mít trable.
Všechno má svá pro a proti a je to pořád dokola: v případě porodních bolestí neřešitelných nefarmakologicky je "epidurál" jako metoda špičkový - a neříkejte mi prosím že se ženy od anesteziologa nic nedovědí - poučení musí dostat každá. Není-li jí něco jasné, pak se jistě zeptá ne?
A poučení dostane o reálně hrozících komplikacích, nepovažuje se obecně za etické sdělovat informace o raritních komplikacích pokud si tento rozsah informací nevyžádá klient přímo.

A mimochodem - císařský řez má vedlejší účinky ??? Jistě, pro ženu s sebou nese zvýšené riziko oproti vaginálnímu porodu ale pokud je třeba ho provést nikdo nediskutuje o možných komplikacích, prostě je to třeba . A je to !

PV
 Lubylu 


Pro Petra V. 

(27.5.2002 12:20:37)
Cisarsky rez je kapitola sama pro sebe. Cisarsky rez by se mel provadet tehdy, kdyz je to nezbytne nutne a je to jedina moznost jak zachranit matku nebo dite. Nemelo by se zbytecne zasahovat do jinak prirozene probihajiciho porodu, aby nedoslo k dalsim komplikacim a tudiz ukonceni porodu cisarskym rezem. To ze je pri cisarskem rezu vetsi umrtnost jak zen tak novorozenat je preci znamo. A ted nemluvim o tech CS, ktere zivoty zachranily. Mluvim o tech, ktere jsou delany na pozadani, nebo druhy CS po prvnim, kdy se rodicce neda sance porodit vaginalne tkzv. VBAC jen proto, ze uz jeden CS mela.

A pokud se dela z duvodu, jako u me, ze odbornici nebyli dostatecne odborni na to, aby odrodili miminko koncem panevnim, tak v tomto pripade mi pripadne takova operace neeticka.

Pokud jde porodit prirozene tak nezasahovat. Pokud to nejde, tak ano, epidural je spickovy prostredek, ale pozor pozor s jeho chvalou.

O to tady preci jde. Vy rikate, ze vase rodicky jsou o rizicich epiduralu pouceny, ale se mnou diskutujete, ze vlastne zadna rizika sebou nenese. Tak nam tu prosim napiste, jake ze to jsou ty "realne hrozici komplikace" a jake jsou to ty "raritni komplikace" o kterych rodicku neinformujete, pokud se na ne ovsem nezepta po 30 hodinach ukrutnych bolesti sama????

Ed
 Petr V. 
  • 

Re: Pro Petra V. 

(27.5.2002 15:17:30)
Pro Ed:
Reálně hrozící - např bolest v zádech - po vpichu jako po každé injekci.
Raritní - např epidurální absces - ojedinělé případy v celoevropském přehledu. Například.

A podle Vašeho názoru mám rodičce po 30 hodinách říkat o komplikacích které se u nás vysvětlují asi tak často jako volně pobíhající sklípkan?

Buď se o tyto záležitosti začne zajímat včas před porodem, v klidu si prostuduje písemné poučení které dostávají v poradně a pokud chce vyžádá si při některé kontrole v nemocnici další informace (jak jí k tomu nabádá závěrečná věta poučení). A pak může získat solidní přehled.
Nebo se začne o tyto věci starat v momentě kdy si hrábne na dno a je jí zle. Pak jí poskytnu VELMI stručné poučení cílené spíš na to nemá-li některé rizikové faktory (alergie zvýšená krvácivost ) které by podání epidurálu znemožňovaly. Obvykle řeknu jak to funguje a v čem epidurál spočívá - často se nestihnu moc rozkecat protože rodička toho všeho má už tak akorát dost a skočí mi do řeči jestli bych jí to nemohl povědět až bude po všem a v prvé řadě jí nějak neulevil. Myslíte že v tu chvíli se s ní mám dávat do hovoru a líčit jí litanie možných komplikací ? Už jsem taky slyšel (a nerecitoval jsem komplikace) "mě je všechno jedno co se stane za hodinu a zítra a za týden, něco se mnou dělejte teď hned. "
Když je jí takhle ouvej tak nemá cenu rozebírat s ní procentní četnost výskytu těch či oněch komplikací - za prvé mne v tu chvíli obvykle nechtějí poslouchat a nechávají to na obecné důvěře mezi pacientem a lékařem a tím to hasne. Takže ono spíš záleží na jedné každé rodičce kolik si toho přeje vědět a v kterém momentě mne zastaví popřípadě na co se ještě zeptá navíc.

PV
 Lubylu 


Re: Re: Pro Petra V. 

(27.5.2002 15:57:09)
A podle Vašeho názoru mám rodičce po 30 hodinách říkat o komplikacích které se u nás vysvětlují asi tak často jako volně pobíhající sklípkan?
ANO Protoze ikdyz se nevyskytuji casto tak k nim dojit muze.

Obvykle řeknu jak to funguje a v čem epidurál spočívá - často se nestihnu moc rozkecat protože rodička toho všeho má už tak akorát dost a skočí mi do řeči jestli bych jí to nemohl povědět až bude po všem a v prvé řadě jí nějak neulevil. Myslíte že v tu chvíli se s ní mám dávat do hovoru a líčit jí litanie možných komplikací ?

ANO protoze, jednate se zenou, ktera opravdu v takove chvili prikyvne na cokoliv!!!!

Ed
 Petr V 
  • 

Re: Pro Petra V. pro Ed: 

(27.5.2002 17:14:10)
Ed, když chodím po vizitách před operacemi bavíme se s pacienty o reálných komplikacích.
Měl bych je podle Vašeho názoru informovat že na operačních sálech může při práci s koncentrovaným kyslíkem během narkózy dojít k výbuchu a požáru s usmrcením pacienta a personálu ?? A to už se stalo a není to tak dávno. Takže není to časté ale dojít k tomu může.
Dovoluji si doporučit Vaší pozornosti knihu Anesteziologické komplikácie (autor prof Ondrej Bohuš) Celá ta kniha pojednává o věcech které se můžou stát, i když ne moc často. Pro Vaši informaci: má 320 stránek. Takže ji mám každému svému klientovi přerecitovat ? Abych já zločinec zase něco nezamlčel ?

A mám rodičce všechno vypovědět protože jde o ženu která kývne na cokoli. Fajn, máte pravdu kývne na cokoli co jí slíbí někdo o kom si myslí že mu může věřit.
Za prvé: často mne rodička nechce poslouchat - co mám dělat když řekne: povězte mi to potom, teď mi hlavně pomozte protože už toho moc nevydržím - mám tedy jednat proti jejímu výslovnému přání ???
Za druhé: v anglosaském světě je pro takovou informaci termín "informed consent" překládá se ne zcela přesně jako "informovaný souhlas " spíš by se mělo říct "poučený souhlas" nebo tak : zkrátka jde o to aby klient dostal takové informace které může pochopit a na jejich základě si udělat REÁLNÝ OBRAZ o zákroku, vyšetření nebo čemkoli medicínském co se ho bude týkat - včetně užívání léků. Takže není cílem zavalit klienta množstvím informací v nichž utone. Není známkou kvalitního poučení zaplavit klienta odbornými termíny které mu ve skutečnosti pochopení podstaty věci často spíše znesnadní.
Je třeba domluvit se s ním o tom CO chce vědět - divila byste se kolik klientů nechce podrobné poučení o výkonu který je čeká i když jim je opakovaně nabízím - a těm je nemohu vnucovat nad rámec který chtějí slyšet !!

Myslíte že je etické přijít k rodičce která si žádá mou pomoc při bolestech a začít jí vykládat komplikace ? To je při podrobném rozhovoru na 20 až 35 minut. Mám to odhadnuto z rozhovorů s těmi kdo chtějí vědět opravdu všechno. Řekne pak že místo abych jí pomohl vykládal jsem jí o věcech které se naposledy staly v Británii roku 1961 (za ten letopočet nedám krk). A bude se svou nespokojeností v právu.

A jen tak mimochodem: viděla jste někdy rodit rodičku které to nejde, visí na krku manželovi a brečí bolestí při kontrakci každé dvě minuty ? Myslíte že je-li na tom takto mizerně je schopna půl hodiny soustředěně poslouchat, pochopit a rozvážně se rozhodnout ? Zlatý voči.
 Lubylu 


Re: Re: Pro Petra V. pro Ed: 

(27.5.2002 18:37:27)
Zrejme vam Petre V. unika podstata teto diskuze.
Ja nechci aby zeny pri porody trpely za kazdou cenu. Ptate se, jestli bych nechala zenu, ktera po celodennich kontrakcich uz nemuze dal - samozrejme ne.
Ale pokud budu mit uz pred porodem jasno, jake muze mit epidural nasledky, kdyz na nej dojde, alespon budu vedet, ze tak delam proto, ze uz opravdu dale nemuzu.

Nezadala bych si o nej z rozmaru, prave kvuli moznym komplikacim.

Take bych nechtela vyvolavany porod, kdy jsou bolesti silnejsi a tudiz je vice nez pravdepodobne, ze se na epidural dostane.

Svuj porod si vyberu takovy jaky chci proto, ze budu informovana. Bude takovy, aby neublizil miminku a pokud mozna co nejprirozenejsi a slovo prirozeny se se slovem epidural ruku v ruce nejde zrovna tak ne slovem nejbezpecnejsi.
Ed




 Lukáš 


Pro ED 

(1.6.2002 16:56:22)
Milá Ed,
moc Vám přeju, abyste měla ten nejpřirozenější a nejbezpečnější porod.
Píšete, že si " vyberete" přirozený ...
Kdyby si mohly budoucí maminky vybrat, bylo by to skvělé, žádná by si nevybrala porod kleštěmi, císařským řezem a asi ani "vyvolávaný" porod.
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

L.
 Lubylu 


Re: Pro ED 

(1.6.2002 19:03:40)
Lukasi dekuji,

ale ja si svuj druhy porod opravdu budu "vybirat". Zacnu u sve PA, kterou si peclive vyberu z tech co maji nejvice zkusenosti s porodem po cisari a doma.
Dale si budu vybirat jak chci, aby ma prenatalni i postnatalni pece probihala.
Podle meho zdravotniho stavu budu vybirat misto porodu.
Vyberu si v jake poloze porodim, kdo miminko osetri a kdo u meho porodu bude pritomen.

Kazda zena vi, ze nekdy je opravdu nutne pouzit kleste a pod.
Jde o to vedet, kdy a za jakych podminek si jeste muzu vybrat a kdy jsem do urcitych veci nucena.

Ale to jak uz jsem psala bude muj porod a me tehotenstvi, takze ikdyz nekdo nesouhlasi s mym postojem k tehotenstvi a porodu, tak nikomu nic nebrani jit rodit do porodnice, kde se citi bezpecne.

Ed
 Lubylu 


Epidural Consent Form pro Petra V. 

(27.5.2002 21:52:30)
Epidural Consent Form



CONSENT TO EPIDURAL FOR LABOR PAIN CONTROL AND/OR CESARIAN SECTION
1.

I authorize the performance upon _________ of the following procedure ______________ performed under the direction of ______(physician"s name).
2.

I consent to the administration of local anesthetics, narcotics, and/or other medications into the epidural space.
3.

I understand that the following, among others, are possible complications or risks of the procedure and that while they are uncommon, they have been reported in the medical literature:

-Failure to relieve pain.
-Hypotension (low blood pressure).
-Postdural puncture (spinal) headache which may require medical therapy.
-Persistent area of numbness and/or weakness of the lower extremities.
-Temporary nausea and vomiting.
-Breakage of needles, catheters, etc. possibly requiring surgery.
-Hematoma (blood clot) possibly requiring surgery.
-Infection.
-Rapid absorption of local anesthetics causing dizziness and seizures.
-Temporary total spinal anesthesia (requiring life support systems).
-Respiratory and/or cardiac arrest (requiring life support systems).
-Back pain.
-Fetal distress resulting from one of the above complications.
4.

I consent to the performance of procedures in addition to or different from those now contemplated, wether or not arising from presently unforeseen conditions, which the above named doctor or his associates or assistants including residents, may consider necessary or advisable in the course of the procedure.
5.

The nature and purpose of the procedure, possible alternative methods of treatments, the risks involved and the possibility of complications have been fully explained to me. I understand that no guarantee or assurance has been given by anyone as to the results that may be obtained.



Mohl by jste mi dat vedet, jestli neco podobneho exisutje v CR?

Ed
 Petr V 
  • 

Re: Epidural Consent Form pro Petra V. 

(27.5.2002 22:44:10)
Něco takového jsem vypracoval pro potřebu našeho oddělení. Je to koncipované malinko jinak.
Toto je papír zjevně právní povahy kterým se lékaři zaštiťují proti právním atakům všeho druhu, včetně bodu 4. což je carte blanche na cokoliv co uznají v důsledku vývoje zdravotního stavu za potřebné učinit a 5.což nám říká že lidské tělo není motor do Forda a nelze někdy beze zbytku předpovědět co se stane nebo vysvětlit když se něco nestalo.

Já to mám postavené spíš jako úvod do problému, vysvětlení o co jde spolu s pobídkou pro ty hloubavější ať si mne seženou k podrobnějšímu vysvětlení. Bod 3 výčet všech komplikací neprovozuji - vedu to oním stupňovitým způsobem - běžné věci v papíru, další postupně pro zájemce o věc. Body 4 a 5 spadají prozatím v klimatu vztahů mezi rodičkou a lékařem do pásma důvěry v to, že pracuju pro její dobro a udělám co bude nutné pokud si to situace vyžádá. A že to občas nemusí všechno klapnout akorát - to plyne z životní zkušenosti a nenechávám si to myslím podepisovat . Až najdu někde elektronickou verzi toho poučení pošlu Vám ji jako přílohu na Váš e-mail, pokud souhlasíte.

PV

PS. a až se se mnou bude nějaká soudit , napíšu si dlouhý papír, opíšu do něj celou knihu komplikací a nechám si ho podepisovat :-)) :-)) :-))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Pro Petra V. 

(27.5.2002 19:37:48)
Ed, sice mě trošku udivuje, že pan doktor běžně neinformuje o méně častých komplikacích epidurálu, aby "nestrašil", ale "strašení" méně častými komplikacemi v případě porodu plně schvaluje (pozn.: nevíte někdo, jak se smajlíkem znázorní vrtění hlavou?), ale jinak s ním musím souhlasit. Fakt jsem při kontrakcích neměla chuť poslouchat nějaké kecy, a to jsem měla tak poblázněné hormony, že jinak jsem byla samý smích :-) A v poradně, jak už nás vždycky byla plná pracovna, jsem zažila i ženu, která přišla celá zničená několikahodinovými kontrakcemi po deseti minutách a dožadovala se okamžitého přijetí na sál, aby mohla dostat epidurál. Ta nebyla ochotná poslouchat ani důvody, proč musí počkat ... Takže devět měsíců je fakt docela dlouhá doba, i když zjistit jakékoli informace v poradně bývá docela záhul.

S.
 Martina, 27, zatial bez 
  • 

Niekedy sa zastrasovanie hodi. 

(27.5.2002 15:23:09)
Petre, pises:"A poučení dostane o reálně hrozících komplikacích, nepovažuje se obecně za etické sdělovat informace o raritních komplikacích pokud si tento rozsah informací nevyžádá klient přímo."
Zaujimave, ze niektori lekari ma pri osobnych debatach "zastrasovali" rupturami maternice, prepadnutymi pupocnikmi, distokiou, trhlinami 3. a 4. stupna... a to som len vyjadrila zelanie rodit v porodnici nerusene a bez externych zasahov, pokial si to nevyziadam al. pokial dohliadajuci odbornik nespozoruje vaznu komplikaciu ohrozujucu zdravie al. zivot jedneho z nas (rozumej mna al babatka).
Nie je fer, ze si zdravotnici (ale niekedy aj rodicky, pacienti) ucelovo vyberaju, co sa im hodi, namiesto toho, aby sa snazili byt objektivni!
Ale viacej to v "spore" zdravotnik-rodicka zazlievam zdravotnikom, pretoze oni nerodia, im nejde o ten krasny pocit priviest na svet svoje zdrave dietatko... oni "iba" pracuju, im ide nanajvys o odbornu cest, vlastne pohodlie, vyhnutie sa vaznym napr. pravnym problemom... a to su pohnutky nanajvys sebecke a v porovnani s pohnutkami rodiacej zeny (podla mna) nedolezite!!!
 Petr V. 
  • 

Re: Niekedy sa zastrasovanie hodi. 

(27.5.2002 15:53:46)
Proč hned zastrašovali ??? - když Ti někdo říká věci které se špatně poslouchají tak to snad hned neznamená že Tě chce zastrašovat ???
Co se četnosti problémů týče: rupturu dělohy jsem viděl jednou, prolaps pupečníku jednou, trhliny hráze III. stupně vícekrát. Takže to asi nebude taková rarita. Epidurální absces je exot o kterém jsem leda četl (naštěstí ).

A že si zdravotníci chtějí "jenom" zachovat profesionální čest a "jenom" se vyhnout vážným právním problémům - kristepane co je na tom sobeckého ???? Pokud se někdo dostane do právních problémů popřípadě nějak poškodí svou profesionální čest tak musí udělat nejdřív něco špatného, ne ???
A co je sobeckého na tom neudělat něco co je stihatelné buďto právně nebo na úrovni posuzování profesní kvality ??

PV
 Sylvie 


Re: Re: Dakujem za oslovenie mudr(c) pro Ed: 

(27.5.2002 19:59:40)
Pane doktore, tak se vykašlete na kolu a dělejte to jako já - pijte vodu. To vám maximálně narostou žábry, a to přeci není žádné neštěstí, spíš výhoda, jestli rád plavete (mimochodem, lepší než běhání, pokud to umíte) :-)))

S.
 Petr V 
  • 

Pro Sylvii: 

(27.5.2002 20:16:27)
:-)) já taky docela rád plavu protože mi nekape pot do očí :-))

A pokud mi narostou žábry nebudu se muset učit bublinové kouzlo ani shánět žaberník - děti to nesmírně zajímá :-))

PV

 Jana 
  • 

Re: Epiduralni analgezie 

(30.11.2001 2:31:15)
Ahoj,
moje kamaradka po 6ti hodinach silnych bolesti po podanych prostaglandinech do delozniho hrdla mela stale stejny nalez. 3 cm branku. Protoze mela kontrakce pravidelne a stale stejne silne, domluvili jsme se s anesteziology na epiduralu(jsem por.asist.). Bajecne sedl - za pul hodiny jsem kamaradku vysetrovala a malem neverila - nalez poposkocil na 7 cm a za dalsi pul hodinu byl na svete krasny chlapecek!

V porodnictvi je vsechno strasne moc individualni.

Ja epidural doporucuji, ale planovat si dopredu, ze ho budu chtit - spis bych radsi mela jen tu jistotu, ze v pripade nouze tu bude neco, co mi ulevi od pripadnych krutych bolesti.

Stejne jako vsechny ty zeny, ktere prijdou rodit s pevnym umyslem - bez medikace. Maloktera sve predsevzeti ale dodrzi. Ja se jim vsak nedivim. Porod neni legrace a kdyz by jo byl, potom tedy uprimne zavidim!

Ahoj, Jana
 Renata 
  • 

Re: Epidural 

(4.4.2001 21:20:49)
přesné.Na 3x vyvolávaný porod Prostinem,pak Oxytocin a mám pocit,že bez epiduralu by to byl můj konec.Není nad přirozený porod,který sám přijde a sám odejde.
 Darja 24, půlroční dcera 
  • 

Re: Epidural 

(11.4.2001 21:31:45)
Jenom pár slov z vlastní zkušenosti. Rodila jsem v Motole a byla rozhodnutá pro porod bez jakýchkoli zásahů. Nakonec jsem se sama rozhodla pro EA, protože mi mohla pomoci k rozběhnutí porodu. Jenže mám zničenou páteř z tancování, tak se tam ani na tři pokusy vpichů na různých místech nedostali. Při jednom vpichu mi cukly nohy. Byl to opravdu nepříjemný pocit a já dostala strach. Proto jsem na porod císařem místo spinální analgezie (taky do páteře) volila radši narkózu. Jenže ono je to často o tom, kdo vám EA zavádí. I přes takový nepříjemný zážitek bych si ji asi při dalším porodu nechala zkusit zavést znovu. Ty bolesti byly nesnesitelné a když mě vezli na císaře, bylo nějaké těšení na miminko, nebo snad dokonce porod ty tam. Byla jsem totálně vyčerpaná a myšlenkami úplně mimo. Nechci tady psát nějaké horory, ale i tak to může dopadnout.
 Marttina, 28 let, 19.týden 
  • 

Re: Re: Epidural 

(28.8.2001 19:14:06)
Ahoj holky,
poraďte mi prosím, jestli máte nějakou zkušenost z epidurální analgezii.
Já jsem se pro ni rozhodla, ale vůbec nevím, kdy se vlastně pícha, a jestli je to fakt tak účinné. Bojím se hrozně bolesti, a tak věřím, že by mi to mohlo pomoci.
Díky moc za jakoukoliv radu.
Martina
 Dana, dvojčata 
  • 

Re: Re: Re: Epidural 

(28.8.2001 21:31:42)
Rodila jsem v EA císařským řezem a OPRAVDU mne to nebolelo. Ani trochu. Jinak, pokud vím, píchá se někam do nervových center blízko páteře, ale myslím, že k tomuhle problému už tady nějaký výklad byl, zkus to projít zpátky, nejsem odborník.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Epidural 

(10.9.2001 18:56:33)
Ahoj Martino,
rodila jsem pred tremi mesici,takze mam vse jeste v zive pameti.Porod zacal odtokem plodove vody v 7 rano a chlapecek se narodil az o pulnoci.Vubec jsem se neotvirala,takze mi musely porodni bolesti vyvolat.Bylo to strasne,trpela jsem asi od tri odpoledne tak,ze jsem myslela,ze to nevydrzim.Nejhorsi bylo,ze jsem se nemohla ani pohybovat,protoze jsem byla na kapacce.Bolesti byly opravdu silene a ja se stale poradne neotvirala.Asi az v 10 vecer prisel lekar a rekl,ze mi maji dat epidural,ze ocekava tezky porod.Rekli mi,ze za chvili nebudu nic citit a mne se ulevi.Ale bylo to tisickrat horsi.Zacalo to pusobit v dobe,kdy uz jsem mela tlacit a to vubec neslo.Epiduralni anestezie musi byt perfektne nacasovana,aby ti ulevila od bolesti v zadech a kontrakci,coz opravdu udela,ale v zaveru porodu to bylo horsi,nez kdyby mi ji vubec nedali.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.