| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Maminky, co chcete při mateřské pracovat - už asi vím jak na to !!!

 Celkem 28 názorů.
 Jana*, 19. týden 
  • 

Maminky, co chcete při mateřské pracovat - už asi vím jak na to !!! 

(30.7.2001 14:59:28)
Ahoj Yenn a ostatní, co chcete při mateřské pracovat, jako třeba já.

Tak jsem ještě jednou práci na mateřské konzultovala o víkendu s pracovnicí sociálky (má známá), která to má právě na starosti a ta mi řekla :

Rodičovská dovolená :
Dohoda o provedení práce - nezakládá účast na soc. a zdravot. pojištění, tudíž ji můžete vykonávat bez ztráty nároku na rodičovský příspěvek.
Samy si nic neplatíme, neřešíme sociální ani zdravotní, protože sociálku tento náš příjem prakticky nezajímá. Sociálka chce pouze potvrzení od zaměstnavatele, že se jedná opravdu o dohodu o provedení práce. (A tady je tedy jen na nás, abychom si ohlídaly podmínky pro tento typ smlouvy, jak jsi už napsala, Yenn, že to nesmí přesáhnout 100 hodin za rok, ale platit ti můžou kolik se domluvíte.)
Ostatní druhy práce - zakládají-li účast na soc. a zdravot. pojištění platí, že si můžeme vydělat maximálně 2190,-Kč čistého, abychom neztratily nárok na rodičovský příspěvek.

Mateřská dovolená :
Pobíráme-li peněžitou pomoc v mateřství, opět můžeme vydělávat na Dohodu o provedení práce, pokud s tím zaměstnavatel souhlasí. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství tím neztrácíme. Opět samy nic neplatím - tedy sociální ani zdravotní. Jen to zní pro zaměstnavatele nelogicky, proto s tím musí souhlasit. Má pocit, že když jsme u něj na mateřské, tak proč by nás měl nějak jinak zaměstnávat, tak ať teda mateřskou zrušíme a jdeme zpátky do práce. Je třeba mu vysvětlit, že když přistoupí na naši hru, tak je to pro něj i pro nás výhodné. To vlastně platí i u té rodičovské dovolené.

Pokud jste v situaci jako já (chci dělat doma účetnictví naší firmy a nejsem OSVČ a nechci ztratit všechny nároky na mateřský či rodičovský příspěvek), dá se to zaměstnavateli vysvětlit celkem jednoduše, protože na tom ušetří. Vy budete pobírat buď peněžitou pomoc v mateřství nebo následně rodičovský příspěvek, který ho momentálně nic nestojí. Platí se to (tuším) z nemocenské a potom to hradí sociálka, každopádně zaměstnavatele ani vás to ten moment netrápí.
Když na ten objem práce, který vy jste schopna tedy dělat doma při dítěti, přijme novou pracovní sílu, bude ji muset platit ca 1,36 krát víc, než vám. Za vás totiž nebude odvádět ani sociální a ani zdravotní. A protože to nemusíte odvádět ani vy z té své části platu, zůstane vám víc, než kdybyste pro něj pracovala s normální smlouvou (a hlavně vám zůstanou ty příspěvky, které byste s normální smlouvou ztratily). Musíte jen odvést srážkovou daň 20% okamžitě při výplatě (je-li výplata do 3.000,- hrubého, pak je to jen 15%), podat jednou za rok přiznání k dani z příjmů fyzických osob, kde se vám to celé ještě přepočítá, včetně těch zaplacených záloh na dani a buď budete mít nedoplatek nebo přeplatek. V číslech to tedy znamená :
domluvíte se na příjmu za měsíc 10.000,- hrubého
vy obdržíte 8.000,-čistého
zaměstnavatele stojíte 10.000,-
kdyby si tam na tu práci vzal jinou pracovnici, bude ho stát ca 13.600,-
a ona sama si vydělá jen asi 7.900,-
při ročním zúčtování (počítám to za předpokladu, že děti uplatňuje manžel, protože má třeba vyšší plat, ale nemusí to tak být) podáte daňové přiznání a zjistíte, že
váš hrubý příjem za rok :
12 x 10.000 = 120.000,-
mínus odečit.pol. (vy sama)
-38.040,-
daňový základ
81.960,-
daň z příjmů 15% (v tomto případě)
12.294,-
zaplatily jste zálohy (ty 20% odvody)
12 x 2000 = 24.000,-
máte přeplatek na dani
11.706,-
takže jste si fakticky vydělaly každý měsíc ca 9.000,- čistého + zůstaly vám ty příspěvky

S jiným platem se to celé samozřejmě přepočítá podle tabulek a čísla vyjdou trochu jinak, to byl jen příklad a nedá se jednoduše násobit, ale to snad nevadí.

Samozřejmě mi řekla, že to probrala s kolegyněmi a podle zákona to opravdu vypadá vše tak, jak jsem právě popsala, ale ať se prý ještě přeptám na sociálce, kam spadám.
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Maminky, co chcete při mateřské pracovat - už asi vím jak na to !!! 

(31.7.2001 7:55:50)
Ahoj Jani*, nedá mi to, abych nereagovala,
ale bohužel se domnívám, že Tvoje rady nejsou z nejšťastnějších. Nevím, kde Tvoje známá ze sociálky pracuje (a na jaké sociálce, zda je to na OSSZ nebo na soc. odboru OÚ), ale to co uvádíš, není pravda. Pro poskytování rodičovského příspěvku je rozhodný příjem z výdělečné činnosti a je lhostejno, jestli z této činnosti odvádíš SP a ZP. Je pravda, že během roku je tento stav nezjistitelný, neobjeví se v žádných výkazech ani pro OSSZ, ani pro FÚ. Ale připomeňme si, že až půjdeš požádat o přídavky na dítě, případně jiné sociální dávky, budeš nucena vyplnit doklad o výši příjmu (růžový dvojlist). Zde se hovoří o příjmech, které jsou předmětem daně z příjmu, což DOPP bezpochyby je. Jestli hodláš tyto příjmy vědomě zamlčovat, je pouze Tvá věc. Ačkoli spolupráce OÚ a FÚ již je známá a v případě, že podáš daňové přiznání, jak popisuješ, těžko budeš tvrdit, že nemáš příjmy podléhající dani z příjmu. Věř, že kdyby bylo možno podmínku příjmu obejít takto lehce, dávno už by se to zde popsalo.
Jinak další věcí je, že mít u stejného zaměstnavatele 12 DOPP za rok na stejnou činnost je věc krajně podezřelá. Při kontrolách na OSSZ se dokládá počet odpracovaných hodin a mohou žádat i smlouvy a vysvětlit, že činnost vykonávaná tak zjevně pravidelně není pravidelná a tudíž nepodléhající odvodu SP, je věcí takřka nemožnou. Jistě, záleží na příslušných pracovnicích OSSZ, jak dalece a svědomitě svou práci odvádějí, ale já bych na to rozhodně nespoléhala, nehledě na to, že tento únikový manévr zajímá i ŮP. Tedy nikoli z hlediska snahy nepřijít o rod. příspěvek, ale z pohledu zaměstnance, který tímto přichází o zápočty k důchodu, o nemocenské a zdravotní pojištění. Při trochu pečlivé kontrole to všechno vyplave. A představ si to do důsledku, budeš postavena před situaci, kdy DOPP budou označeny jako neoprávněné, bude doměřeno SP a ZP a navíc budeš muset vrátit rodičovský příspěvek. Nepříjemné, že? Nejsem sociální pracovnice, ani pracovnice FÚ, jsem na mateřské a pracuji doma. Můj obor se sociální problematiky silně dotýká a omezené příjmy mne strašlivě štvou. Hodně jsem se těšila na novelu Zákona o státní sociální podpoře, kde slibovaly výdělky neomezovat, bohužel, nestalo se. Takže nám nezbývá, než se s tím smířit, omezený výdělek respektovat nebo se vzdát rod. příspěvku a nebo podmínky obcházet, i když si nemyslím, že Tebou popsaný způsob je nejlepší.
Ovšem, je-li někde v zákoně řečeno něco jiného, konkrétně: jsou vyjmuty příjmy z nichž se neodvádí SP a ZP, ráda odkaz uvítám a nadšeně tu zprávu budu šířit dál. (Zákon jsem četla mockrát, ale tohle slovní spojení jsem nenašla.)
Zdraví Jitka
 Míša, syn 4,5 roku 
  • 

Re: Re: Maminky, co chcete při mateřské pracovat - už asi vím jak na to !!! 

(31.7.2001 8:52:39)
Ahoj Jano* a Jitko,
přiznávám, že jsem z toho výkladu Janiny známé trochu zmatená a pokouším se to ověřit. Zatím jsem v zákoně o státní sociální podpoře našla, co asi k té úvaze vedlo, ale jestli to tak opravdu je, si jistá nejsem (byla by to podle mě parádní díra v zákonech a obcházení jejich smyslu).
Takže § 30 (podmínky nároku na rodičovský příspěvek) v odst. 2 vyjmenovává, kdy rodič v příslušném kalendářním měsíci na příspěvek nárok nemá - podle písm. a je to jestliže "při výdělečné činnosti uvedené §10 odst. 1 písm. a) a b) dosahuje příjem vyšší, než stanovuje odstavec 3, nebo jde o výdělečnou činnost uvedenou v § 10 odst. 1 písm. c)". Přičemž §10 (výdělečná činnost) říká v odst. 1, že výdělečnou činností se rozumí činnost, která a) zakládá účast na nemocenském pojištění, b) osoby samostatně výdělečně činné.
Vypadá tedy logicky, že pokud DOPP účast na nemocenském pojištění nezakládá, není výdělečnou činností rozhodnou pro přiznání (respektive nepříznání) rodičovského příspěvku. Netroufám si ale tvrdit, že je tenhle výklad správný, nebo že ho neblokuje nějaký jiný zákon.
To je zatím všechno, co mě k tomu napadá.
 Radka 
  • 

Je to vážně tak ... 

(31.7.2001 13:12:08)
Milé maminky,
je to vážně tak, v zákonu o SSP tahle díra je. Stručně - pro nárok na rodičovský příspěvek se zkoumá (kromě jiného) příjem:
a) z výdělečné činnosti - a to je dle citovaného zákona skutečně pouze taková činnost v ČR, která zakládá účast na nemocenském pojištění - a to dohoda o provedení práce není
b)z činnosti osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), která se za takovou považuje pro účely důchodového pojištění.
U těchto dvou činností nesmí příjem přesáhnout částku živ. minima na osobní potřeby rodiče.
Také se zkoumá výdělečná činnost v zahraničí, ta zcela vylučuje výplatu rod. příspěvku, a to bez ohledu na výši příjmu z této činnosti.
Takže je skutečně teoretická možnost, že pokud seženete někoho, kdo s vámi bude pořád dokola sepisovat dohody o provedení práce, můžete pracovat a k tomu pobírat oněch (dle předešlých ohlasů) směšných Kč 2409,-. Otázka je, co bude zaměstnavatel vykládat OSSZ či ÚP, až přijdou na kontrolu a tohle uvidí ...
Radka
 Helena, na mat.dovolené, 1 syn 
  • 

Re: Je to vážně tak ... 

(5.10.2001 19:58:54)
Souhlasím s Radkou, je to přesně tak, jak popisuje. Pro přiznání sociální dávky rodičovského příspěvku je v zákonu o SPP přesně stanoveno, jaké příjmy se posuzují. A to přímo v paragrafu o podmínkách pro nárok na rodičovský příspěvek. Posuzuje se zde tzv. výdělečná činnost, a to je pouze to, co píše Radka. Takže dohoda o provedení práce tam skutečně nepatří a neposuzuje se pro tyto účely.Klidně si na DPP maminky můžou vydělat aniž by o tuto dávku přišly. Četla jsem na to názory i od odborníků na daňové otázky v seriozním finančním časopisu, které to vysvětlují stejně.
 Klára koldová, těhotná 
  • 

Re: Re: Je to vážně tak ... 

(14.3.2002 15:23:43)
Ahoj vsichni,
dekuji za Vase podnety a prispevky. Jen tomu jeste moc nerozumim. Jak je to napr. s Dohodou o prac. cinnosti? Ta podleha ZP a SP? Ta se uplatnovat muze (zde je tusim omezeni v mesicnim vydelku, ale to by tolik nevadilo)?
Dale: Daji se ty vydelky kombinovat? T.j. legalne si muzu vydelat 3480 Kc a k tomu jeste DPP?
Jsem neco jako vytvarnik (svob. povolani)a delam tudiz pro ruzne lidi, nikoli pro jednoho zamestnavatele (pro nektere kazdy mesic, pro nekoho ojedinele), navic mam zivn. list na preklady (navic jsem i zamestnanec knihovny na pul uvazku...), tedy muzu mit DPP u ruznych lidi? Toto vse myslim na materske "dovolene".
No ja vim, ze jsem znacne pritupla, omlouvam se. dekuji za pripadne rady.
Ahoj, Klara
 Sylva2 


jen poznámka 

(15.3.2002 23:45:02)
Jen bych se chtěla vrátit k parlamentem zamítnutému návrhu zákona o tom, že si matky na mateřské mohou přividělat kolik chtějí. Odůvodnění poslanců ODS, kteří hlasovali proti bylo, že rodičovský přízpěvek je náhrada mzdy. Jestli oni nás tak trochu neurážejí... Zamítnutí toho zákona mě dost rozzlobilo. Jako kdyby to nebylo už tak dost těžké.
 Lenka Nová, tři dospívající dcery) 
  • 

PRÁCE NA MD 

(19.3.2002 14:39:11)
Jo jo, jsou to vydřiduši. Jestli mají lidi děti, je nezajímá. Jak pacovat na MD? Pokud máte někoho dobrého známého se ŽL, pracujte na něj a daň.přiznání za něj vypracujte a daně pak zaplaťte. Vyplatí se to.
 bou 


Re: Výdělek..:o) 

(16.3.2002 23:18:26)
Ahoj Kláro,
omezený výdělek se týká POUZE příjmů, jež jsou základem pro odvod SP. Tzn. příjmů z podnikání, dohody o pracovní činnosti (včetně dohod o nepravidelné výpomoci), vedlejších i hlavních pracovních poměrů. Netýká se dohod o provedení práce. Dohody jsou limitovány dle ZP počtem hodin odpracovaných pro JEDNOHO zaměstnavatele. a ten je 100. Kolik těch zaměstnavatelů je, není podstatné. Dohody o pracovní činnosti jsou zase omezeny počtem odpracovaných hodin v měsíci. Ten by neměl překročit POLOVINU běžného měsíčního rozsahu práce. Lze tolerovat menší odchylky, přesto ve fiskálním roce musí být podmínka splněna (znovu upozorňuji, že každá OSSZ má jiný přístup… co někde projde, jinde nemusí..:o)) Příjmy lze samozřejmě kombinovat. Předpokládám, že dobou mateřské dovolené jsi měla na mysli dovolenou rodičovskou..:o)), pokud ne, a jde Ti i o dobu dovolené mateřské (28 nebo 37 týdnů) pak pozor, zde nesmíš mít příjmy takové, na jejímž základě pobíráš PPM… ať už jde o podnikání nebo závislou činnost…
A klidně se ptej ..:o))
Zdraví Jitka
 Iva-2 děti  
  • 

zdravotní a soc.pojištění 

(17.3.2002 0:04:21)
Prosím pomoc!!! Mám 2 děti r.n. 1987 a 1992 a jsem doma, nepobírám žádné dávky,nejsem hlášena na ÚP;platí stále, že soc a zdrav. pojištění za mě platí stát?? Jsem ekonomický analfabet! Děkuji za radu.
 Sylvie 


Re: zdravotní a soc.pojištění 

(17.3.2002 11:01:21)
Ahoj Ivo,

vzala jsem si k ruce knihu "Abeceda mzdové účetní" a našla v ní toto:

sociální pojištění: stát za tebe nic neplatí a ty platíš pouze tehdy, máš-li z čeho (jsi zaměstnaná nebo podnikáš) anebo když se k pojištění dobrovolně přihlásíš. SP se dělí na dvě části - nemocenské a důchodové.

důchodové pojištění má vliv na získání nároku na důchod a jeho výši. Velmi zevšeobecněno, účastna důchodového poj. jsi tehdy, máš-li příjem, ze kterého ho platíš. Potom je tu druhá skupina, a to osoby, u kterých je společensky uznáván důvod, proč si důchodové pojištění nemohou platit. Jsou to m.j.:

uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání, a dále v rozsahu nejvíce tří let zjišťovaných zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, a to po dobu, kdy jim hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání již nenáleží

osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let, nebo o dítě do 18 let věku, je-li dlouhodobě těžce zdravotně postižené vyžadující mimořádnou péči
To jsou jediné dvě zmínky o nezaměstnaných matkách. Pak už tam jsou např. vojáci, civilkáři, invalidi, studenti...

nemocenské pojištění - opět platíš, máš-li z čeho. Ovšem třeba nárok na peněžitou pomoc v mateřství máš i tehdy, pokud i několik let nepracuješ, ale stále trvá pracovní poměr (jsi na rodičovské dovolené).

Pokud tedy neexistují skutečnosti, o kterých jsi pomlčela (například že máš postižené dítě nebo pečuješ o staré nemohoucí rodiče atd.), tak v současné době nejsi pojištěná ani důchodově, ani nemocensky.


zdravotní pojištění: je povinné a platíš i tehdy, nemáš-li z čeho, ovšem v některých případech za tebe platí stát. V tvém případě by se na tebe mohlo vztahovat toto:

Stát platí za osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o 1 dítě do 7 let věku, nebo nejméně dvě děti do 15 let věku, přičemž se nejedná o osoby na mateřsé dovolené, rodičovské dovolené a příjemce rodičovského příspěvku. Za tyto osoby platí stát pojistné pouze při splnění níže uvedených podmínek:

a) za takovou osobu se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemá příjem ze zaměstnání nebo ze samostatně výdělečné činnosti;

b) podmínka celodenní péče se povžuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popř. v obdobném zařízenízení na dobu, která nepřevyšuje 4 hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po doby návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem.

Předpokládám, že podmínka "do 15 let" znamená do doby, než dítě oslaví patnácté narozeniny, nikoli tedy "do 15 let včetně".

Ahoj S.
 bubak2 


Daň z prodeje 

(17.3.2002 13:29:19)
Ahoj,já vím,že do této rubriky to nepatří,ale přesto bych se chtěla zeptat,jestli je tady někdo kdo o tom aspoň něco ví,prosím aby nám poradil.
Byli jsme podílníci družstva.Podíl jsme prodali novému podílnikovi za určitou cenu.Jsme povinni platit FÚ daň z prodeje?Zinkasované peníze použijeme ke koupi dalšího bytu.Prodej nám zprostředkovala Realitní Kancelář,které jsme za zprostředkování zaplatili určitou sumu (sepsali jsme smouvu o zprostředkování prodeje).Mezi námi - my starí podílnici a noví podílnici-není žádná kupní smlouva,ani doklad o tom,že sme od nich převzali nějaké peníze.Nechceme se dostat do střetu s FÚ a platit pak potom třeba ještě penále.
Předem díky.
 Stáňa+Ondra (* r. 94) 


Re: Daň z prodeje 

(21.3.2002 13:17:32)
Ahoj Zuzano,
na uváděný příjem z převodu družstevního podílu by se mohlo vztahovat osvobození od daně z příjmu podle § 4 odst. 1 písm. u) zákona o dani z příjmu (zák. č. 586/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů), podle kterého je od daně z příjmu osvobozen příjem z úplatného převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud v souvislosti s tímto převodem bude zrušena nájemní smlouva k bytu, použiješ-li získané prostředky na uspokojení své bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po roce, kdy jsi tento příjem získala (příp. pokud jsi je použila v době jednoho roku před jeho získáním – ale to asi není Tvůj případ).
 bubak2 


Re: Re: Daň z prodeje 

(22.3.2002 7:11:45)
Ahoj Stáňo,díky moc,ani nevíš jakou si mi udělala radost.Prostředky z prodeje chceme použít ke koupi dalšího bytu (2/3)+ HÚ a zbylou třetinu chceme vložit do renovace bytu.Ještě jednou díky.
 Iva 
  • 

Re: Re: zdravotní a soc.pojištění 

(17.3.2002 16:07:38)
Loni se na mě vztahoval ten odstavec o dvou dětech do 15 let,takže to platí dál.15 bude synovi až v prosinci. Děkuju za pomoc,je fajn, že tu ste.
 Milena, holčička+bříško 


Re: Re: zdravotní a soc.pojištění 

(18.3.2002 9:23:59)
Silvi, pochopila jsem to správně, že když se po 4 letech mateřské rozhodnu zůstat i nadále doma, tak až do 7. narozenin dítěte za mě zdr. poj. platí stát?
A můžu si přitom přivydělat na ŽL jako na mateřské?
Díky.
 Sylvie 


Re: Re: Re: zdravotní a soc.pojištění 

(18.3.2002 16:04:05)
Mileno, stát platí, jenom když nemáš příjem ani jako zaměstnanec, ani jako OSVČ (viz bod a).
S.
 Radka 
  • 

Je to vážně tak ... 

(31.7.2001 13:12:12)
Milé maminky,
je to vážně tak, v zákonu o SSP tahle díra je. Stručně - pro nárok na rodičovský příspěvek se zkoumá (kromě jiného) příjem:
a) z výdělečné činnosti - a to je dle citovaného zákona skutečně pouze taková činnost v ČR, která zakládá účast na nemocenském pojištění - a to dohoda o provedení práce není
b)z činnosti osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), která se za takovou považuje pro účely důchodového pojištění.
U těchto dvou činností nesmí příjem přesáhnout částku živ. minima na osobní potřeby rodiče.
Také se zkoumá výdělečná činnost v zahraničí, ta zcela vylučuje výplatu rod. příspěvku, a to bez ohledu na výši příjmu z této činnosti.
Takže je skutečně teoretická možnost, že pokud seženete někoho, kdo s vámi bude pořád dokola sepisovat dohody o provedení práce, můžete pracovat a k tomu pobírat oněch (dle předešlých ohlasů) směšných Kč 2409,-. Otázka je, co bude zaměstnavatel vykládat OSSZ či ÚP, až přijdou na kontrolu a tohle uvidí ...
Radka
 Jana* 
  • 

Re: Re: Maminky, co chcete při mateřské pracovat - už asi vím jak na to !!! 

(1.8.2001 8:52:15)
Ahoj Jitko, Radko, Míšo,

mockrát vám děkuji za vaše velmi podnětné odpovědi.
Jen bych se vás ještě zeptala, jestli některá nemáte podmínky DOPP nebo kde bych to našla.

Vím, že se výkazy na sociálce s FÚ setkávají, nic jsem nechtěla zatajovat, ale všude vše přiznat. Až budu znát lépe podmínky DOPP, tak to třeba uděláme tak, že při mateřské dovolené, abych neztratila nárok na PPM, nárazově vypomohu firmě (celkem 2 x po 50 hodinách, což nebude nereálné). Jednou na konci roku se závěrkama a jednou ve čtvrtletí opět se čtvrtletníma závěrkama a výkazy apod. Myslím, že to nebude až tak napadnutelné. Když se na tom se zaměstnavatelem domluvím, tak mi v rámci těchto dvou platů dá to, na čem jsme se domluvili a pak bych třeba po těch 28 týdnech rovnou nastoupila zpět do práce a nečerpala rodičovskou dovolenou a práci dělala z domu, jak jsme domluveni. Ten rodičovský příspěvek je opravdu mizerný, takže by mi určitě nestálo za to, aby se v tom potom někdo hrabal zpětně a za ty 3 roky v tom viděl nějakou pravidelnou souvislost, i kdybych tu dohodu měla třeba jen dvakrát ročně, pak by to asi bylo o tom, co jak kdo umí obhájit a označit za pravidelné či nepravidelné. Ale o tu PPM bych nerada přišla, mám nárok na tu nejvyšší částku a to bych státu nerada nechala. Myslím, že v tom se většina z nás shodne, že by to byla škoda, pokud to jen trošku jde.

Ještě jednou vám všem moc děkuji a jestli vás k tomu ještě něco napadne, podělte se se mnou (s námi) o to, prosím.

Hezký den vám všem ! Jana*
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Re: Re: Maminky, co chcete při mateřské pracovat - už asi vím jak na to !!! 

(1.8.2001 11:51:08)
Ahoj Jani*, Míšo, Radko,
jsem opravdu velmi překvapena, jak to s těmi DOPP zatím vypadá a prozatím jsem opravdu nenašla nic, co by tomu bránilo, ač jsem si byla tak jistá, že to není možné. Všechny dostupné výklady (včetně zdroje z MPSV) hovoří pouze o výdělku a onen dodatek vůbec nezmiňují a publikované citace zákona jaksi končí za zmínkou o omezujícím výdělku. Cítím se vyloženě trapně, že jsem si toho sama nepovšimla. Pravda je, že v plném znění zákona to tak stojí, čímž se omlouvám za své předchozí tvrzení. A aby bylo jasno a potvrzeno, zaslala jsem oficiální dotaz s žádostí o stanovisko na MPSV, oddělení státní sociální podpory. Prozatím se mi neozvali, ale určitě dám vědět.
Pro Janu*, DOPP je limitována 100 hodinami ročně pro téhož zaměstnavatele. OSSZ i ÚP jsou ochotni tolerovat až 2 DOPP ročně na tutéž činnost. Obvykle radívám se dohodnout na jiném druhu vykonávané činnosti, tak aby DOPP mohlo být více. Samozřejmě hodně záleží na té které OSSZ. Zříkat se PPM je hloupost, navíc nemůžeš předem vědět v jaké budeš situaci, ono plánovat je hezká věc a život druhá. Náš klučina se narodil v 31.tt, v nemocnici jsme pobývali dva měsíce před a téměř tři měsíce po porodu. O práci nemohlo být ani řeči, navíc nedonošené dítě vyžaduje speciální péči, takže ještě ani dnes nepracuji v púvodně plánovaném rozsahu. Takže přeji jen bezproblémové těhotenství a zdravé děťátko. A taky spoustu síly k dosažení plánovaných cílů. Jitka
 Míša, syn 4,5 roku 
  • 

Re: Re: Re: Re: Maminky, co chcete při mateřské pracovat - už asi vím jak na to !!! 

(1.8.2001 13:57:44)
Ahoj Jitko,
taky toho pořád šťourám ze všech stran a taky jsem zatím žádný zádrhel neobjevila. Přijde mi neuvěřitelné, že pokud je to vážně tak "jednoduché", nepřišly jsme na to některá už dávno. Vždyť se tady o tom, jak si na mateřské přivydělat píše každou chvíli!
Stejně jako Tobě se mi zdá lepší se PPM nevzdávat (ten Janin* původní plán vzít si na porod dovolenou mi přišel velmi odvážný). Komplikací (nejen u dítěte, ale i třeba u maminky) se může vyskytnout celá řada a člověk může být ještě rád, že má 28 týdnů "peníze bez práce". A nemusí jít o nic vážného, stačí mít neuspatelné miminko, které jinde, než u mámy v náručí vytrvale pláče. Anebo člověk nad tím malým bezbranným tvorečkem prostě jen změní plány. Když si vzpomenu na sebe - taky jsem ve škole vyhrožovala, že nejpozději po šestinedělí jsem zpátky, a nakonec vynechala celý semestr.
 Michaela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Maminky, co chcete při mateřské pracovat - už asi vím jak na to !!! 

(6.8.2001 17:58:57)
Tohle je možná návod pro maminky, které jsou dostatečně zajištěné, aby třeba mohly samy vydělávat jen "mateřskou" měsíčně. Když jsem sama se třemi dětmi a dostávám soc. dávky, které jsou akorát tak na měsíční složenky, musím vyplňovat každé čtvrtletí papíry, jestli jsem si náhodou někde nepřivydělala a nepřišla tím i o své sociální dávky, tak to je návod na houby. Protože to, co bych si přivydělala, bych stejně zase ztratila na tom, že nebudu dostávat sociální příspěvek.
 Šárka, brouček 7 měsíců 
  • 

Re: Maminky, co chcete při mateřské pracovat - už asi vím jak na to !!! 

(26.9.2001 15:53:35)
To, co píšeš, je všechno pravda, musíš si ale dát pozor, protože Dohoda o provedení práce se nedá periodicky opakovat!!! Je to smlouva na jednorázovou práci!!! Já také pracuji a až donedávna jsem pracovala právě na tento druh smlouvy, ale protože to bylo každý měsíc, museli jsme smlouvu změnit. Jediným východiskem z této situace (pokud nebudeš pracovat tři měsíce v roce, to pak není problém - nesmí to však být tři po sobě následující měsíce!) je drobné obejití zákona, a to tak, že budeš pracovat na smlouvu uzavřenou na svého muže nebo někoho jiného. Nám nic jiného nezbylo (muž ještě studuje a jeho víkendové přivýdělky nepokryjí ani nájem), kdybychom zákon takto neobešli, asi bychom umřeli hlady! V sovislosti se zvýšením životního minima od 1.10.2001 a s tím souvisejícím zvýšením porodného na 8000,- byl parlamentu předložen návrh zákona na neomezený výdělek matek na MD. Naši milí poslanci sice rodičkám zvýšení porodného přiznali, ale vydělat si jim nedovolili. Pak se divme, že máme vyšší mortalitu než natalitu!
 Lenka, Honzík 4 roky, Adélka 4 měsíce 
  • 

Přivýdělek na mateřské 

(13.11.2001 10:46:13)
Ahoj,
i já jsem celou první mateřskou vylepšovala rodinný rozpočet a své duševní zdraví občasnými přivýdělky. Ale má to drobný háček.
I z příjmu na základě Dohody o provedení práce se platí zdravotní a sociální pojištění. Pouze, pokud částka nepřevýší 2000 Kč měsíčně, zdrav. a soc. poj. se nestrhává. V tomto případě se srazí pouze 15% srážkové daně. Pokud by částka byla vyšší, pak se sráží automaticky i zdrav. a soc. poj. dle tabulek !!!
Já jsem to řešila přes OSVČ. Celý rok jsem fakturovala a na konci roku jsem uzavřela účetnictví a podala daňové přiznání. Příjmy se tím pádem skorigovaly o náklady na dosažení, jediné co se musí ohlídat je výše příjmů. Od října se to změnila a můžeme si vydělat 1,5 násobek částky živ. minima na osobní potřeby tzn. cca 3500,- Kč měsíčně. U OSVČ se vezme částka celkového příjmu po odečtení nákladů a vydělí počtem měsíců podnikání. Toto číslo nesmí překročit těch zmíněných 3500 Kč dříve 2100. Nám tento způsob vyhovoval i z důvodu, že na některých projektech mě vypomáhal manžel, který je uváděný jako osoba spolupodnikající, takže na něj mohu při výpočtech daň. přiznání převádět i část příjmů a výdajů (max. 50 %). A vzhledem k nízké výši mých příjmů (abych nepřišla o rodičovský příspěvek) si na mě automaticky uplatňoval daňovou úlevu za manželku bez zdanitelných příjmů. Takže i když jsem jeho daň. přiznání mírně navýšila, v konečné fázi měl vždy ještě přeplatek.
Držím palce a přeji mnoho úspěchů nejen v práci, ale i při balancování na tomto tenkém ledě. Každý úředník si to totiž vykládá po svém.
Lenka
 bou 


Re: Přivýdělek na mateřské 

(13.11.2001 17:52:21)
Ahoj Leni,
Tvoje řešení omezeného výdělku má jistě něco do sebe, ale ohledně dohod o provedení práce neuvádíš přesné údaje, tak dovol, abych to uvedla na pravou míru:

Dohoda o provedení páce, uzavřená podle §236 ZP, je limitována 100 odpracovanými hodinami ročně u jednoho zaměstnavatele. Jde o jednorázové práce, pracovník se neohlašuje ani na OSSZ, ani na ZP – z této dohody se neodvádí ani SP, ani ZP bez ohledu na výši odměny. Sráží se daň a to podle výše odměny, do 3000,- Kč se jedná o daň srážkovou ve výši 15%, nad 3000,- Kč se jedná o zálohu ve výši nejméně 20%. Stejně tak je možné podepsat prohlášení k dani a uplatnit odčitatelné položky. Příjem z této dohody se neposuzuje jako příjem rozhodný pro přiznání rodičovského příspěvku.

Dohoda o činnosti podle §237 a následujích ZP, již nemá omezení roční, ale měsiční, měsíční rozsah práce by neměl překročit polovinu běžné pracovní doby (výjimky se tolerují v rámci jednoho roku, ale v souhrnu se to musí dodržet). Pracovník se přihlašuje na OSSZ i ZP, do částky 400,- Kč se neodvádí ani SP, ani ZP, ale pouze daň. Nad částku 400,- Kč se již odvádí v běžných sazbách Sp i ZP. Pro odvod daní platí totéž co u DoPP. Příjem z této dohody o činnosti (rozumí se nad 400,_ Kč) se započítává jako příjem rozhodný pro přiznání rodičovského příspěvku, tedy u tohoto typu smlouvy je třeba dbát na povolenou výši výdělku, nyní 1,5 násobek životního minima na potřeby pečujícího rodiče. Povolený výdělek činí nyní 3480 Kč měsíčně´čistého.

Doufám, že jsem nic nepopletla a zdravím :o) Jitka
 Katka, Anne 2 
  • 

Re: Přivýdělek na mateřské 

(30.11.2001 22:17:01)
Milá Lenko,

se svým zaměstnavatelem jsem dohodnuta, že mou práci může ocenit max do výše částky, kterou si mohu přivydělat k RP. Vyloučila jsem OSVČ, i dohody o provedení práce. Dnes jsem řešila s mzdovou účetní problém, zda 1a 1/2 násobek životního minima (cca 3480), částka, kterou si můžu přivydělat k rod.příspěvku, je 3480 hrubého nebo čistého. Na sociálce mi pracovnice řekla čistého(citovala vyhlášku "částka po odečtení so. zdrav. a dalších popl"). Nicméně účetní mého zaměstnavatele tvrdí, že se informovala a argumentovala tím, že je to i logické, jak prý by se stanovila ta hrubá částka. Já osobně myslím, že je to jednoduchá matematika, nicméně nevím čím mám argumentovat já, kdo si vyhlášku vykládá správně. Při tak málu je rozdíl jestli 3 480 nebo 2 800.

Jaký máš na to názor?

Díky Katka

 bou 


Re: Re: Přivýdělek na mateřské 

(1.12.2001 13:19:44)
Katko,
čistého, jednoznačně. Účetní se to prostě nechce dopočítávat...čistého proto, že každý má jiné podmínky, každý může uplatnit různé odpočty...
Mohu Tvé účetní doporučit web...www,flux.cz, je tam mzdový kalkulátor, zadá čistou a podmínky, vypadne hrubá mzda a nebo naopak. Nenech se šidit! A nezapomeň jí připomenout, že jako osoba pobírající RP máš nárok na snížený základ ZP.
Zdraví Jitka :o)
 Katka, Anne 2 
  • 

Re: Re: Re: Přivýdělek na mateřské 

(4.12.2001 12:48:10)
Ahoj Jitko,

moc děkuji, dnes to pani účetní vše vysvětlím. Doufám, že se podaří.

Ahojky a hezké Vánoce

Katka

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.