| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Strava pro kojence

 Celkem 5 názorů.
 Lenka, pětiměsíční dcerka 
  • 

Strava pro kojence 

(10.3.2000 22:23:15)
Svou dcerku zatím plně kojím a připravujeme se na první příkrmy po dokončeném šestém měsíci. Poraďte, prosím, čím začít, jaká je nejvhodnější denní doba na podávání příkrmů, čím nejlépe doslazovat, je vhodné kravské mléko apod. Za každou radu či názor budu vděčná. Děkuji
 Lenka+Ondra (1rok) 
  • 

Re: Strava pro kojence 

(11.3.2000 11:57:19)
Milá Lenko,
jak už jsem psala Ivě, co se výživy týká, jsem zastáncem moderních názorů. Ze zeleniny je nejlépe začít bramborem, mrkví a cuketou; z ovoce by nejlepší měly být jablka a banány (musím říct, že Ondrovi dlouho nechutnaly). V 6-ti měsících jsem začala dávat také bílý jogurt (nepřislazený).
Pro děti by měl být nejlepší hroznový cukr, v lékárně se prodává jako Glukopur.
Dle názoru MUDr. Fořta by se kravské mléko v takové formě, jaká je běžně dostupná v obchodě, nemělo dávat dětem do 3 let.
Jeho publikace o výživě dětí je už vyprodaná. V bývalém vydavatelství Betynky brali záznamy dalších zájemců (pro případ dotisku). Jak to bude teď s Burdou, to nevím. Další zdroj rad, které se týkají výživy (který znám), je časopis Rodiče.
Hodně štěstí
Lenka
 Daniela, 2 dcery (2roky, 8 měs.) 
  • 

Re: Strava pro kojence 

(23.3.2000 6:22:13)
Milá Lenko!
Téma kojenecké stravy je velmi obsáhlé, nedá se shrnout do několika vět, proto bych Vám poradila spíše si přečíst odbornou literaturu – např. kapitoly o krmení ve Velké knize o matce a dítěti. Možná také dostanete informační letáky od dětské lékařky a existuje i bezplatná infolinka dětské výživy Nutricia 0800 - 110 000 (Po-Pá 8,30-16 hod.), tu jsem ale nezkoušela. Své dcery jsem také plně kojila do 6 měsíců a z příkrmů jsem jim nejprve dávala zeleninu – brambor, mrkev, rajče, pórek apod. Není ale třeba nijak spěchat, zejména v podávání jiného mléka než mateřského. Pro mou mladší dcerku je kojení i v 8 měsících stále hlavní potravou a dostává denně jen 3 malé porce příkrmu – v poledne zeleninu, odpoledne ovoce a večer kaši. Jídlo ničím nepřislazuji, brzy si na to zvykla a myslím, že je to tak lepší. Co se týče denní doby zkoušení nových jídel – lékaři doporučují ráno, aby se do večera projevily případné alergické reakce.
Zdraví Daniela
P.S. Na první krmení obrňte sebe trpělivostí a dcerku velkým bryndákem :-)
 Petra,Milánek 7m 
  • 

Re: Strava pro kojence 

(27.7.2000 22:02:30)
Ahoj,
u Milánka jsem začala s příkrmy před měsícem. Obohacena vědomostmi z Velké knihy o matce a dítěti, rad mé maminky(s mírou) a letáčků zdravé výživy jsem začala zeleninovými piré. Dušená mrkev se moc neujala má rači vařenou stejně jako brambory, kedluby potom i když to někteří pediatři nedoporučujou jablkové nektarinkové. Dál mu velice chutnalo sirové jablíčko což jsme využívali i na cestách pro skrácení chvilky kdy jsem mu částečně oloupané přidržovala a on ho dásničkama žužlal a sál. Po vyzkoušení jednotlivých věcí se dají kombynovat mezi sebou a taky s novými chutěmi. Ještě můžu přidat jeden recept, který se k mé radosti ujal.
Do uvařených brambor-neslitých přidat 1-2 odměrky mleka př.Hmilonu2 rozmačkat na kaši(Milánek papá už i hustší konsistence) a k tomu nebo do toho jinou zeleninu jako piré např patizon, mrkev kedlub.
Pro další měsíce bych uvítala rady jak obohacovat jídelníček, kdy jogurty od kdy piškoty? Jak je to s kůrkama chleba jo nebo né?
Přeji Vám ať prospíváte a děkuji za další rady na toto téma.
Petra
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Re: Strava pro kojence 

(31.7.2000 10:45:02)
Ahoj Petro,
přesto, že nejsem odborník a Ondra už pěknou dobu není kojenec, zkusím Ti dát alespoň laickou odpověď na Tvé otázky.
Jogurt - podle mne můžeš dávat už teď, měl by být v každém případě živý, přednost bych dala bílému. Já jsem přidávala 1 - 2 lžičky (postupně více) do ovocného pyré (strouhaná jablka, rozmačkaný banán, nektarinka ap.), většinou jsem nepřislazovala nebo jen hodně málo. Na kupované ovocné jogurty jsme přešli o dost později, tak o 2 let a spíš výjimečně, pravidelněji až kolem 4 let (ovocná složka bývá dost často "vylepšená" nějakou chemií v podobě konzervačních látek). Pokud jde o druh jogurtu, četla jsem chválu na Holandii - Selský jogurt, proto jsem používala většinou ji (a byli jsme spokojení), ale myslím si, že na konkrétní značce za předpokladu, že jde o živý jogurt bez konzervačních látek až tak nezáleží.
Piškoty - s těmi bych asi tak 2 měsíce počkala, hlavně kvůli lepku. Ten sice od 7 měsíců pediatři připouští, ale zároveň jsem četla i doporučení, že je lépe počkat ještě asi o 2 - 3 měsíce déle.
Chlebové kůrky - tam platí to samé, navíc chleba obsahuje poměrně hodně soli (a do 1 roku by se dětem solit nemělo). Ale na druhou stranu, pokud dítě kolem těch 8 měsíců občas ožižlá nějakou chlebovou kůrku, není to asi žádná katastrofa.
Jinak mně se u Ondry osvědčila rýže (uvařená hodně do měkka) s podušeným ovocem nebo naopak s vařenou či dušenou zeleninou rozmačkanou vidličkou.
A možná si zkus zalistovat ve starších příspěvcích v této dikusní rubrice - pokud si vzpomínám, o jídle pro děti kolem roku tu už určitě psalo víc maminek, takže nějaký tip asi získáš i takto.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.