| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Zdravá strava pro roční dítě

 Celkem 7 názorů.
 MamkaZdenka+dcerka Zdenka 1rok 
  • 

Zdravá strava pro roční dítě 

(14.1.2000 23:16:01)
Mohl by mi někdo poradit zdravou stravu pro roční dítě? Do jednoho roku jsem se zcela řídila poznatkami o zdravé výživě kojence (převážně z Betynky) a teď by mě zajímalo jak nejlépe dál. Do roku jsem dceři nedávala nic z lepkem, jedla zeleninu + ovoce v různých kombinacích a úpravách, z jogurtů vhradně bílé (žadné pacholíky, žervé, tvarohy), občas jsem se pokoušela jí vnutit rýži nebo amarntové těstoviny, ale to jí moc nejelo. Rady typu "roční dítě může jíst všechno co vy" s prominutím nepotřebuji, těch už jsem si vyslechla dost. Myslím, že naše typicky česká strava je skutečně příliš tučná a sladká a pro takhle malé děti ne zcela vhodná, protože tím zas další generace získává nesprávné stravovací návyky. Určitě bych nepohrdla osobními zkušenostmi nějaké maminky nebo doporučením na nějakou vhodnou literaturu. Předem díky.
 Lada, Davidek 2.5 roku 
  • 

Re: Zdravá strava pro roční dítě 

(21.1.2000 13:10:43)
Ja osobně doporučuju knihu RNDr.Petra Fořta "Moderní výživa pro děti". Zabývá se problematikou dětské výživy od jednoho roku do sedmi let. Najdete tam recepty, vzorové jídelníčky, pitné režimy ... Davídkovi i mě recepty připravené podle této publikaci velmi chutnají.
 Zdenka 
  • 

Re: Re: Zdravá strava pro roční dítě 

(22.1.2000 0:46:02)
Lado moc díky, zkusim se po ni podívat.
 Jana R.,syn David 11měs. 
  • 

Re: Zdravá strava pro roční dítě 

(23.1.2000 12:48:21)
Zdenko,
od narození svého syna rovněž sleduji veškeré informace ohledně výživy malého dítěte. Kniha RNDr. Petra Fořta je určitě zajímavá, bohužel je rozebraná a na můj dotaz v redakci Betynky(která tuto knihu vydala) mi bylo sděleno, že dotisk zatím neplánují. Snad až prý bude více ohlasů od maminek. V poradně Betynky byla zmiňována kuchařka pro děti od MUDr. Petera Horana a Pavly Momčilové - Vaříme dětem zdravě a chutně. Tato kniha je k sehnání a recepty jsou velmi dobré i pro celou rodinu. Je zde rovněž rodinný rádce a receptář. Vařím tyto recepty našemu Davídkovi, on ovšem přísně kontroluje, zda je to pro něj vhodné. Takže baští velmi podobně jako Tvoje dcera. Nic podobného tzv. typická česká strava bych do něj určitě nedostala. Přeji Ti hodně úspěchů ve tvorbě vlastních receptů a sehnání vhodných rad příp. knih.
 Stáňa, syn Ondra 6 let 
  • 

Re: Zdravá strava pro roční dítě 

(28.1.2000 10:45:54)

Milá Zdenko,
chci ještě doplnit informaci Jany, která Ti doporučovala knihu Vaříme dětem chutně a zdravě.
Spoluautorka této knížky P. Momčilová má nakladetelství, které se specializuje na vydávání receptů zdravé výživy (zelenina, luštěniny - i netradiční suroviny jako pohanka ap.). V době, kdy jsem byla na mateřské (což je asi 3 roky zpátky) bylo možné sešity receptů objednat na dobírku. Adresu je možné najít ve Zlatých stránkách pod heslem "nakladatelství".
Jinak musím konstatovat, že já osobně jsem se zdravou výživou Ondry začala mít problémy ve chvíli, kdy začal stolovat společně s námi. Manžel je typický masožravec a já já nemám ráda vařenou (dušenou) zeleninu. Sice jsem dost často vařila dvě (někdy i tři jídla), ale od určitého věku chtěl Ondra pochopitelně ne svoji zeleninu (proti níž jinak v zásadě nic neměl), ale mnohem lákavější mu připadala tatínkova sekaná.
Další zádrhel přišel s nástupem do školky - jedna z prvních věcí, kterou si tam osvojil byla věta "To já nejím" a používal ji téměř při každém příchodu ke stolu, bez ohledu na to, že předložené jídlo dřív bez problémů jedl. Musím ale říci, že to se postupně srovnalo.
Takže přeji hodně úspěchů při snaze o zdravou výživu a budeš-li mít Ty, příp. někdo jiný čas, uvítám, když se zde občas objeví nějaký vyzkoušený recept nebo zkušenost.
 Jana, Kubík 3,5, Zuzka 1 rok 
  • 

Re: Zdravá strava pro roční dítě 

(31.1.2000 23:21:37)
Knížku Vaříme dětem zdravě a chutně Ti mohu také vřele doporučit, je v ní opravdu spousta výborných receptů, které chutnají celé rodině (dokonce i náš tatínek se už nechal mnohokrát slyšet: to bylo podle dětské kuchařky? Vždyť to bylo vynikající!).
Kromě toho bych Ti poradila s nějakými změnami jěště klidně půl roku počkat. Náš Kubík jedl takovou stravu, jakou popisuješ až do 18ti měsíců, u Zuzky také zatím s nějakými změnami nespěchám. V 18 měsících jsem začala Kubíkovi dávat "dospělácké" polévky (hlavně podle receptů z výše uvedené kuchařky), pak postupně další hlavně zeleninová jídla (to v poledne - pro něj a pro sebe) a občas drůbež (to zase večer - s tatínkem). Až skoro do tří let ale večeřel hlavně obilninové kaše. Ty ovšem jeho sestřička rázně odmítá, takže budu muset vymyslet něco jiného. Co vaříš dcerce k večeři Ty?
Dobrou chuť Tobě i dcerce přeje

Jana
 Zdenka+Zdeninka (13měs) 
  • 

Re: Re: Zdravá strava pro roční dítě 

(9.2.2000 0:54:19)
řečtenou, ale samozřejmě bych měla spoustu dalších otázek k nějakým věcem zde uváděným.Jinak k diskuzi zde se vyvíjející musím dodat, že tak jak zde říkáte i po přečtení knihy vařím víceméně to co do teď. Co se týče snídaně, brzo ráno Zdeninka dostává mléčko ode mne, a když vstaneme (než se k jídlu dostaneme tak je to už spíše svačina) už jen ovoce (mandarinka, víno, jablíčko), eventueleně kousek tyčky (kukuřičné extrudované). Obědy to už jsem psala dříve (zelenina na tisíc a jeden způsob nebo těstovina či rýže), sváča odpoledne je bílý jogurt s něčím(ovoce) nebo nízkotučný ovocný tvaružek(méně často) a k večeři kaše (kupuji Milupi a nic nepřidává ; piškotovou nejíme-bohužel)ne moc a navrh ještě od maminky.
Četla jsem tu různé recepty na "červené a zdravé", přidávám také jeden osvědčený, dobrý, rychlý a levný.

1 sklenička červené řepy (používám z babičiny produkce)
1 bílý jogurt
kopr (v zimě z mrazáku)

Vše se smíchá, nechá trochu odležet v lednici a můžete jíst!
(tohle jím ale zatím sama)
Takže ještě jednou díky všem za rady!!

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.