| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Mateřská a pracovní poměr na dobu určitou

 Celkem 6 názorů.
 Jana 
  • 

Mateřská a pracovní poměr na dobu určitou 

(20.11.2000 12:45:08)
Můžete mi některá poradit s následujícím problémem?
Již několikátým rokem pracuji u firmy, která mi pokaždé dává smlouvu pouze na dobu určitou, a to na jeden rok. Smlouva mi opět končí letos na konci prosince. Jsem cca v 8. týdnu těhotenství a nevím, jak to udělat, abych o práci nepřišla.

Mám v práci zatajit, že jsem těhotná a počkat, dokud nebudu mít smlouvu na příští rok? Nebo mám naopak to oznámit co nejdřív (vztahuje se na mě nějaká "ochranná doba", kdy mě už z práce nemůžou vyhodit)?
Kdo mi bude platit mateřskou, pokud smlouvu na příští rok nedostanu?
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Mateřská a pracovní poměr na dobu určitou 

(21.11.2000 15:47:45)
Ahoj Jano,
napíšu Ti svůj názor, nicméně ho neber jako jediný správný – je to otázka posouzení a výkladu ustanovení několika právních předpisů a ty se ani u odborníků nemusí shodovat. A já se v této oblasti ani velkým odborníkem být necítím.
Pokud nechceš uplatňovat z důvodu těhotenství nějaké výhody (třeba přeřazení na jinou práci s případným vyrovnáním výdělku, omezení vysílání na pracovní cesty), doporučuji Ti s oznámením těhotenství (bude-li to možné) počkat až na dobu, kdy budeš mít uzavřenou novou pracovní smlouvu na další rok. Pokud to zaměstnavateli oznámíš nyní a on už Tě jako těhotnou nebude chtít dál zaměstnávat, prostě s Tebou novou pracovní smlouvu neuzavře a Tvůj pracovní poměr skončí dnem, který je uveden ve Tvé současné pracovní smlouvě. Ochrana těhotných se totiž vztahuje pouze výpověď a okamžité zrušení pracovního poměru, nikoliv na skončení pracovního poměru uplynutím sjednané doby.
Pokud jde o peněžitou pomoc v mateřství (tj. „mateřskou“), mám pocit, že pokud budeš od ledna bez zaměstnání, nebudeš na ni mít nárok. Nejsem si sice moc „jistá v kramflekách“, ale vycházím ze zákona 88/1968 Sb. (který se týká mimo jiné týká i té mateřské) a zákona 54/1956 Sb. (zákon o nemocenském pojištění – mateřská je totiž jednou z dávek tohoto pojištění). Podle § 6 zák. č. 88/1968 Sb. náleží mateřská ženě, která je účastna na nemocenském pojištění (a to min. 270 dnů) nebo ženě, které trvá tzv. ochranná lhůta (je 42 dnů od skončení zaměstnání) z jejího předchozího nemocenského pojištění (které trvalo min. 270 dnů) ještě počátkem šestého týdne přede dnem porodu. Obávám se, že bys nesplňovala (pokud by sis nenašla novou práci) ani jednu z uvedených podmínek.
Abys v tomto případě nezůstala zcela bez prostředků, nezbude Ti než se přihlásit na úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání (budeš mít nárok na hmotné zabezpečení uchazeče o zaměstnání – tj. „podporu v nezaměstnanosti“ ). A nebudeš-li pobírat mateřskou, budeš mít nárok na rodičovský příspěvek hned ode dne narození dítěte.
Přiznám se, že mám teď poměrně málo času na hledání úplně vyčerpávajících informací (a zrovna tahle oblast mi není nijak blízká a předpisy v ní jsou dost komplikované), takže budu ráda pokud se najde někdo, kdo mne doplní, popř. opraví. A budeš-li mít Jani ještě nějakou konkrétní otázku, pokusím se Ti to dohledat (ale neslibuji, že najdu).
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Mateřská a pracovní poměr na dobu určitou 

(21.11.2000 16:46:17)
Ahoj Jani,
to, co vypisuje Stáňa je pravda. Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou tyto:
- účast ženy na nemocenském pojištění, popř. zachované nároky ze zaniklého nemocenského pojištění v době šesti týdnů před očekávaným nebo skutečným dnem porodu,
- získání aspoň 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před porodem,
- porod,
- ztráta započitatelného příjmu ze zaměstnání, ze kterého je peněžitá pomoc v mateřství poskytována.
Takže jsou vlastně tři možnosti
- obnovit smlouvu (utajit těhotenství, než k tomu dojde)
- nepodaří se to, smlouvu neobnoví, ale podaří se nalézt jiné zaměstnání (ale který zaměstnavatel zaměstná těhotnou)
- v případě skončení zaměstnání v době ochranné lhůty (42 dní) se stanete práce neschopnou - budete mít nárok na nemocenské ze zaniklého nemocenského pojištění - a když v něm vydržíte do nástupu na mateřskou dovolenou, vznikne vám i nárok na peněžitou pomoc v mateřství
Pak je tu možnost, o které psala Stáňa. Práce nebude, pak zbývá registrace na ÚP (šest měsíců podpora) a místo mateřské budete pobírat rodičovský příplatek, nyní 2409,- Kč měsíčně.
Přebráno a sečteno, radila bych počkat na novou smlouvu. Hodně štěstí. Jitka
 Jana 
  • 

Re: Re: Mateřská a pracovní poměr na dobu určitou 

(21.11.2000 17:53:34)
Stáňo i Jitko,

moc děkuji za odpověď, obě jste mi potvrdily řečí paragrafů to, co jsem tušila.
Takže budu zatloukat, zatloukat, zatloukat. Pokud jsem správně pochopila, co psala Jitka, pokud bych nahodou smlouvu na příští rok nedostala, bude dobré hodit se marod (zní to možná blbě, ale paní doktorka mi to už nabízela, že mě nechá kdykoliv na mou žádost na nemocenské) a zůstat nemocná až do nástupu na mateřskou.
Raději bych ale dál pracovala, takže doufám, že si ještě aspoň další měsíc šéf nevšimne, že už dávno nenosím ty obtažené šaty... ;-)

Díky moc
Jana
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Re: Re: Mateřská a pracovní poměr na dobu určitou 

(22.11.2000 9:10:50)
Ahoj Jano,
tak jsem ohledně mateřské zapátrala ještě jednou (Míšo, díky za „popíchnutí“) a objevila jsem něco, co by pro Tebe mohlo být příznivější – podle § 42 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění (zák. č. 54/1956 Sb.) činí ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, vždy šest měsíců. Takže i pokud bys od ledna byla bez zaměstnání, zřejmě bys podmínky pro poskytování mateřské podle zák. č. 88/1968 Sb., tak jak jsem o nich psala ve své předchozí odpovědi, splňovala.
Přeji Ti ať Ti to nějak vyjde a hlavně pohodové těhotenství a krásné miminko (ten zbytek už se vždycky nějak zvládne).

Jitko,
díky za doplnění (s tou prac. neschopností jsem si to myslela taky, ale nebyla jsem si moc jistá, takže jsem zas o něco chytřejší). Tu delší lhůtu jsem „objevila“ až při druhém pozorném čtení, když jsem cíleně hledala, zda v tom ještě není nějaký háček - a tohle by být mohl (zřejmě tentokrát ale příznivý).
 Míša, syn 3 a 3/4 
  • 

Re: Re: Re: Re: Mateřská a pracovní poměr na dobu určitou 

(22.11.2000 10:13:49)
Ahoj Stáňo,
dík za ověření. Já se z domova ke kompletní Sbírce nedostanu a že je ta ochranná lhůta nemocenského pojištění pro případ těhotenství delší, jsem si pamatovala z přednášek jen velmi matně. Navíc jsem nevěděla, jestli se to od té doby nějakou novelou nezměnilo.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.