| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Cizí jazyk

 Celkem 14 názorů.
 Lída, syn 17m 
  • 

Cizí jazyk 

(23.10.2000 22:54:42)
Ráda bych se s vámi podělila o pro mě překvapivou zkušenost. Syn měl poprvé možnost setkat se s cizincem. Kupodivu se zdálo, že je mu úplně jedno, že ta paní mluví nějak jinak, prostě si s ní po chvíli začal "povídat", dokonce poznal, že mluví na něj, přestože šel právě jen kolem a na ni se nedíval. Utvrdilo mě to v přesvědčení, že na cizí jazyk není nikdy brzy. Bohužel, paní právě odjíždí.
Jaké jsou vaše zkušenosti? V okolí nemáme rodilého mluvčího a dívku na hlídání - cizinku se mi shánět nechce, když ji na to hlídání vlastně nepotřebuji. Řešily jste podobný problém?
Díky
Lída
 Šárka, syn 13 let, dcera 11 let 
  • 

Re: Cizí jazyk 

(25.10.2000 20:50:36)
Ahoj Lído,
čím dřív se mrňousek má možnost seznámit s cizím jazykem, tím pravděpodobněji si ho osvojí do podvědomí, ale řekla bych, že to platí v první řadě pro děti z bilingvních rodin. Mám dvě kamarádky, jejichž děti vyrůstají ve dvojjazyčném prostředí, a tyto děti prakticky od okamžiku, kdy začaly vnímat, mluvit, myslet, jsou schopné uvažovat i vyjadřovat se v obou řečech (v tomto případě v angličtině) rovnocenně - podle nálady či chuti. Ale nejsem si jistá, jestli cizojazyčná chůva by dostatečně suplovala bilingvní výchovu. Takové zkušenosti nemám. Existují různé školky, které vzdělávají nenásilnou formou děti od útlého věku, pokud máš sama nějaké jazykové základy, můžeš to doma zkoušet praktikovat i ty, měla jsem kolegyni, která se doma s dětmi bavila výhradně anglicky (ač sama Češka jako poleno žijící v Praze). V pozdější době můžeš navázat jazykovou výukou ve škole (kvalitních škol už je poměrně slušný výběr, včetně dvojjazyčných gymnázií v ještě pozdějším věku). Ale to jsi asi v tuto chvíli nechtěla slyšet. Co se týče tvého mrňouska - myslím, že na zakódování si cizího jazyka do hlubokého podvědomí by musel buď vyrůstat v zemi, kde se daná řeč používá anebo by na něj musel někdo jemu blízký intenzivně touto řečí hovořit, protože batolata hodně napodobují a odposlouchávají. Tak si spíš myslím, nelámej to přes koleno, nenuť mu cizí chůvu a spíš začni, až si osvojí mateřštinu, s nenásilnou a pozvolnou školou hrou.
 Eva, 9.týden 
  • 

Re: Re: Cizí jazyk 

(26.10.2000 12:12:31)
Řeším podobný problém - vlastně se připravuji dopředu. Máme hodně přátel a známých v zahraničí, naším koníčkem je cestování, takže bychom chtěli, aby naše děti hned odmalička rozuměly. Navíc se mi moc líbí pořady pro děti např. z USA - a představa, že bych dětem překládala u videa, mě rozhodně nenadchla. Takže zatím to vypadá, že bychom si to doma rozdělili; já na děti mluvila co nejvíc anglicky, manžel česky. I když je angličtina můj koníček (knihy v češtině už skoro nečtu), nejsem si jistá, jestli to zvládnu, či zda případně nenapáchám víc škody než užitku. Máte někdo nějaké zkušenosti? Děkuji za odpovědi.
 Eva,syn13 
  • 

Re: Re: Re: Cizí jazyk 

(27.10.2000 16:39:29)
Ahoj Evo. Vychovavame syna v Kanadskem prostredi.Doma na nej mluvime cesky,on nam odpovida anglicky/do peti let mluvil pouze cesky/a ve skole se ucil navic francouzky.Na babicku,tety,navstevy mluvi cesky.Ted delame domaci skolu-anglictinu kazdy den,franctinu a cestinu obden.Tvuj napad je super. Mame zname -on na deti mluvi jen francousky/Francouz/,ona anglicky/Polka/,a deda s babickou polsky.Tady v Torontu je normalni,kdyz deti mluvi tremi jazyky-anglicky,francouzky-a rodna rec-cesky,slovensky,polsky,italsky.......
 Katerina, syn 6 let, dcera 3 mesice 
  • 

Jazykova skola 

(30.10.2000 4:22:00)
Chtela bych vas poprosit o radu. Vracime se po trech letech v zahranici zpatky do Cech. Nas syn tady chodil do skoly, naucil se plynule mluvit (ted uz pomalu i cist a psat) anglicky. Ceskou skolu delame zatim doma, od prosince se to ale otoci. Snazila jsem se zjistit, jestli v Praze existuje nejaka bilingualni zakladni skola, zatim o nicem nevim. Slysela jsem jen o britske nebo americke skole, nechci ale, aby moje dite neumelo poradne cesky. Nevite prosim nekdo o dvojjazycne zakladni skole, o zakladni skole, kde se uz od prvni tridy uci deti vydatne anglicky nebo o dobre jazykove skole, kde by se odpoledne schazeli mali skolaci s dobrou znalosti anglictiny? Mate nekdo podobnou zkusenost po navratu ze zahranici nebo s detmi z dvojjazycnych rodin?
Moc dekuji.
 Katka, dcera 5let, syn 3měsíce 
  • 

Re: Jazykova skola 

(5.11.2000 18:07:47)
Podle mých informací existuje v Praze pouze jedna škola, a to Francouzské lyceum, kde se vyučuje vše ve francouzštině (jede se podle francouzského systému výuky) s tím, že české nebo francouzsko-české děti mají povinnou výuku českého jazyka a české historie. (musí pravidelně povinně absolvovat zkoušku z českého jazyka a české historie). Tato zkouška je uznána i ministerstvem školství ČR a dítě tedy může v průběhu školní docházky přejít kdykoliv na českou školu (za předpokladu že tuto zkoušku složí). Dle mých informací toto není možné na britské či americké škole. Naše dcera tuto školu od začátku zaří navštěvuje (zatím tedy poslední ročník mateřské školy, který je však pojat již jako příprava na školní výuku).Ve třídě (a vůbec v celé škole) jsou jak děti z čistě francouzských rodin, tak ale i děti mluvící pouze česky, německy nebo anglicky - francouzsky se naučí však velice rychle. V případě, že nechcete, aby Váš syn navštěvoval školu českou, byla by to možná alternativa..... i když s jiným jazykem.
 Katerina 
  • 

Re: Re: Jazykova skola 

(6.11.2000 15:37:18)
Jeje, to jsem rada, ze se mi konecne nekdo ozval. A umi vase holcicka francouzsky?
 Renata 
  • 

Re: Jazykova skola 

(21.2.2001 19:53:36)
Kateřino, zrovna řešíme stejný problém (kluk 6 let, dcera 1 rok) a zatím jsem našla jen to, co zmiňujete - Americkou školu v Nebušicích, od které mě známí zrazují (výuka prý není příliš kvalitní a prý se mezi dětmi rozšiřují drogy) a British Int. School, s níž jsou jiní známí spokojeni, ale jejich holčička tam chodí teprve do Early Years. Na Praze 6 je základní jazyková škola, ale přijímají děti až od 3. třídy a přicházejí sem snad i děti bez předchozí znalosti jazyků. My se zatím rozhodujeme mezi českou základní školou + odpoledne jazykovku (v Praze je jazykových studií pro děti dost, je třeba najít to "správné") a British school. Plánujeme také k dětem najmout anglicky mluvící Au Pair. Máte-li nějaké novější informace nebo zkušenosti ze školy, budu ráda, dáte-li mi vědět.
 sally, vdaná, bezdětná 
  • 

Re: Re: Jazykova skola 

(9.3.2001 3:09:44)
Renato, jen abych uvedla na pravou míru. British Intl. učí podle britských osnov, studium je rozděleno následovně:
Pre - nursery (děti 18m - 3 roky)
Nursery (3- 4)

První rok povinné školní docházky:

Reception 4 roky dosažené k 1.září - v tomto roce děti začínají s písmenky a počty.

Year 1 (druhý rok povinné šk. docházky ) - 5 let - atd až k maturitě v osmnácti (Year 13).

Early Years - jsou předškolní děti (Pre - nursery, Nursery) + Key Stage 1 (Reception až Year 2)

takže jak jsi to myslela s tím, že holčička chodí "jenom" do Early Years???? BISP začíná s výukou o rok dříve než škola americká....!!!

Jestli chceš podrobnosti, napiš mi (Aunt.Sally@seznam.cz), snad si na detaily ještě vzpomenu.
 Renata 
  • 

Re: Re: Re: Jazykova skola 

(20.3.2001 5:47:55)
Sally, už mi přišly materiály, takže jsem v obraze - teoreticky. Názor na kvalitu výuky si budu muset udělat až na místě. Ta holčička měla v době kdy jsme s našimi známými o BISP mluvili 3 roky, teď je o rok a půl starší, takže byla v Nursery, teď je nejspíš v Reception. Každopádně děkuji za upřesnění.
 sally 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jazykova skola 

(21.3.2001 1:32:10)
Renato,
určitě nejvíc záleží na tom, co od školy očekáváte - schůzku si domluv určitě v té škole, kam budete chodit (pokud vím, mají budovu na Praze 6 a na Praze 4) a pokud možno během dopoledne, abys viděla dětičky "v akci" - myslím, že to hodně napoví! Doufám, že se vám tam bude líbit a dařit!
 Renata 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jazykova skola 

(22.3.2001 2:09:24)
Sally, v tom je právě ten problém. V zimě jsme byli v Praze na 3 týdny, přesně v době prázdnin, do Čech se vracíme až v červenci pár dní po ukončení školního roku. Takže se zdá, že to budeme muset risknout. Nevíte zda je nějaký rozdíl mezi Bubenečskou a Podolskou školou co do kvality výuky?
 sally 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jazykova skola 

(22.3.2001 20:57:11)
Nepíšeš jak staré je tvé dítě - v Bebenči jsou děti od 18 měsíců do deseti let, na praze 4 je to zatím tak, že do šesti let jsou v Modřanech a od šesti do deseti v POdolí, pokud vím, mělo se podolí spojovat s Modřanama, nevím jak to dopadne.

V Bubenči jsou spojované ročníky (obvykle od Year 1), což má své výhody i nevýhody. Výuka je stejná na obou školách - učitelé paralelních ročníků plánují výuku společně, děti z obou škol jezdí na společné výlety a zájezdy.

Asi bych se rozhodovala podle místa bydliště, od čtyř let je možnost nechat vozit dítě do školy a ze školy školním autobusem (autobus vyzvedne dítě doma a zase ho přiveze domů a počká, až dítěti někdo otevře, aby nezůstalo opuštěné na ulici) - to v případě, že budete bydlet v Praze. Platí čím blíže škole, tím měně času bude dítě v autobuse.... ale bylo by dobré se domluvit přímo s nimi, zlvášť pokud se teprve chystáte do prahy přestěhovat. Kancelář funguje i o prázdninách, pan Long (ředitel) si obvvykle v létě bere tři týdny dovolené, ale když se domluvíte na nějakém termínu, kdy je už zase v praze, určitě se domluvíte i během prázdnin (i třídy vám ukážou, bohužel budou bez nástěnek, dětských prací, dětiček a učitelů). O autobusech bych se radši domluvila s některou z českých děvčat, vědí kudy přibližně školní autobusy jezdí a kam až můžou zajíždět (z časových důvodů). Pokud potřebuješ nějaké informace teď a jsi mimo republiku, zkus e-mail na mainoffice@podoli.bisp.cz a nebo napiš mě, můžu ti dát podrobnější informace bez toho, že bych tady zabírala příliš místa...
 Iva, 26 
  • 

Re: Cizí jazyk 

(6.12.2000 19:47:04)
Ahoj,
já mám zase názor trochu z jiného soudku.
Myslím, že pokud děti žijí v dvojjazyčném prostředí nebo se setkávají s jinými cizí řečí mluvícími lidmi, je to výborné a učení se jazyka je pak taky přirozené, a je to hrozné štěstí, že to tak může mít, ale s navštěvováním nějakých kroužků nebo kurzů není myslím potřeba moc spěchat.
Já jsem totiž loni učila angličtinu třeťáčky, taky jsme si pořád hráli, zpívali, kreslili, děti to hrozně bavilo, ale s cizincem by si asi moc nepopovídali. Nevím, jak to napsat, aby to vyznělo tak, jak chci, ale zdá se mi, že by bylo lepší ještě ten rok, kdy jim angličtina začínala normálně ve škole, počkat. Ne, že by došlo k nějakým škodám, ale ani k nějak velkým pokrokům. Navíc oni se učí slova spíš podle sluchu, a nevím, jestli jim nebude dělat problémy začít najednou ta slova, která umí říct, psát, když se píší úplně jinak. Děti to pořád nemohly pochopit, i když jim to člověk povídá, ukazuje a kdesi cosi, vidí to napsané, a pak mu řekneš "Jak se řekne kočka?" - "Cat". "DObře, a jak se to píše?" - "K E T".
A to zdůrazňuju, že jsem je s psaním nijak nemořila, vážně jsme si spíš hráli, dělali různě soutěže, malovali do sešitu i po tabuli a tak, ale zároveň měli možnost ta slova vidět napsaná pořád dokola.
Možná jenom pro takové seznámení, naučí se pár slovíček.
Holt jsme si, holky, měly vzít nějaký cizince...:-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.