| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Do školky 2x týdně při mateřské

 Celkem 8 názorů.
 Zora, 3 letá Jitka 
  • 

Do školky 2x týdně při mateřské 

(24.10.2000 22:42:30)
Jsem už 3 roky na mateřské. Nastává to období, kdy by měla jít Jitka do školky, přeci jen jsou jí už 3 roky (9. 10). Vím o možnosti, že pokud jste na mateřské dávají maminky na "zkoušku" své dítě do školky např. 2x týdně na 3 hodiny dopoledne apod. Jaké máte s takovým přístupem zkušenosti. jitka je jedináček a myslím, že si potřebuje s někým hrát. Nevím, co všechno by dítě do školky už mělo umět, jak dalece by mělo být samostatné. Máme, ale problémy s jídlem, na WC si dojde sama, ale ještě se neutře, taky toho moc nenamluví. Když je u nás návštěva na záchod si stydí říct, vytratí se a počůrá.
Jak to vidíte vy jiné maminky? Díky předem za vaši zkušenost.
 Míša, syn 3 a 3/4 
  • 

Re: Do školky 2x týdně při mateřské 

(25.10.2000 8:28:43)
Ahoj Zorko,
než napíšu své zkušennosti, malé upozornění: když dáš dceru do MŠ na víc, než na 3 dny v měsíci, přijdeš o rodičovský příspěvek.

Celý loňský školní rok chodil můj syn jednou za týden na tři hodiny do tzv. baby-školičky. Byla "přidružená" k jedné soukromé umělecké škole; vlastně tak využívali prostory dopoledne, kdy jsou větší děti ve škole. Brali tam děti od dvou a půl let a ve všech případech šlo o děti, s nimiž byly jinak maminky doma na mateřské. Stálo to sice 140,- Kč za jeden den, ale dětí sešlo vždy maximálně osm a staraly se o ně dvě paní učitelky (!). Obě vystudované učitelky MŠ s praxí, jedna rovněž na MD tam chodila s vlastním synem. Program byl velmi pestrý, syn se tam naučil spoustu písniček a tanečků, malovali vodovkami, temperami, tuší, křídami...
Z případného počůrání tam nikdo nedělal problém - v šatničce v batůžku měly děti náhradní oblečení. Ale prakticky nebylo nutné, paní učitelky se dětí pravidelně ptaly, jestli se jim nechce na záchod a zpravidla, když šel jeden, šli všichni.
Prostě jsme tuhle školičku oba zbožňovali - o malého bylo dobře postaráno a mě ty tři hodiny, co jsem měla sama pro sebe, taky prospěly.
Pokud vím, funguje baby-školička i letos, takže pokud by pro vás přicházela v úvahu Praha 10 - Vršovice, napiš, pošlu Ti adresu a telefon.
 Katka( dcera 3 roky,syn 1 rok) 
  • 

Re: Re: Do školky 2x týdně při mateřské 

(9.11.2000 21:36:54)
ahojky
měla bych zájem o ten telefon na tu baby školičku ve Vršovicích.
Předem díky
Katka
0603 32 16 53
novackovi@volny.cz
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Do školky 2x týdně při mateřské 

(27.10.2000 14:40:22)
Ahoj Zorko,
i já (stejně jako Míša) jsem udělala dobrou zkušenost s takovým přivykacím obdobím na školku, kdy Ondra chodil do místního KD do tzv. Klubíčka (což bylo dopoledne pro děti nechodící do školky s obdobným programem jako ve školce – malování rukodělná činnost, tanečky, písničky). Začala jsem tam Ondru vodit, když mu byly necelé 3 roky (chodili jsme většinou 1x – 2x týdně), a to přesně ze stejných důvodů, o kterých píšeš Ty (je taky jedináček, takže podle mého potřeboval společnost vrstevníků, a chtěla jsem, aby si zvykl být beze mne). Přestože tam chodil rád, vyžadoval z počátku, abych seděla v předsálí, kde byla šatna – když měl nějaký problém (chtěl jít na WC, nemohl najít kapesník apod.), chtěl mne mít po ruce. Tohle přechodné období trvalo asi 2 měsíce, pak už neměl nejmenší problém, aby tam byl zcela sám.
Protože jsem opravdu první dva měsíce odseděla v šatně, měla jsem docela přehled, jak to tam chodilo a mám zkušenosti obdobné jako Míša. U nás tenkrát jedno dopoledne (od 8.30 asi do 11.30) stálo 50 Kč s tím, že děti musely mít sebou jak svačinu, tak i pití. Tak od těch 8.30 do 9 hod. se děti scházely s tím, že si mohly volně hrát s hračkami, které tam byly k dispozici. Pak většinou malovaly nebo dělaly nějakou rukodělnou činnost, popř. jim paní učitelka četla pohádku, učily se básničky apod. v herně (v průběhu měly přestávku na svačinu). Na posledních asi 45 minut chodily do velkého sálu – různé pohybové hry, tanečky, hry s míčky apod. Minimálně před svačinou a před odchodem do sálu je paní učitelky posílaly vyčůrat (takže si za ten víc než půlrok nepamatuji žádnou „nehodu“). Pochopitelně se tohle rozdělení nedodržovalo nijak striktně. Jen pro úplnost dodávám, že tyhle informace jsou skoro 4 roky staré, ale pokud vím funguje to tam stále, jen možná v trochu pozměněné podobě (a asi ta cena bude dneska už taky vyšší)
Myslím, že takováto dopoledne pro neškolkové děti fungují ledaskde. Jen u nás na sídlišti je pokud vím pořádá (nebo pořádal) Dům dětí a mládeže, Rodinný klub Benjamin a zmíněný Kulturní dům. Někde něco podobného možná dělají i mateřská centra – aspoň mám pocit, že jsem to někde četla. Pokud jsi z Prahy a je pro tebe dostupné Jižní Město, můžu Ti napsat telefony na zmíněná zařízení, aby sis mohla zjistit současnou situaci.
Pokud jde o problém vyplácení rodičovského příspěvku – je otázkou, zda se návštěva tohoto programu považuje za návštěvu zařízení pro předškolní děti obdobné MŠ nebo jeslím ve smyslu § 30 odst. 2 zákona o státní sociální podpoře (zák. č. 117/1995 Sb.). Podle mého názoru ne, řekla bych, že tento program má charakter placeného kroužku a jeho návštěvou nárok na rodičovský příspěvek nezaniká. Ony totiž odbory státní sociální podpory nejsou podle mého názoru ani schopny prověřit, zda dítě nějakou takovouto aktivitu navštěvuje (vzhledem v různosti jejich pořadatelů) – na rozdíl od mateřských školek, resp. jeslí, které bývají obvykle napojeny na rozpočet obce, která jejich provoz financuje a má tedy možnost si i ověřit, zda dítě, jehož rodiče o rodičovský příspěvek žádají, do školky chodí či nikoliv. Ovšem, jak by se to posuzovalo v případě, že by na Tebe někdo cíleně upozornil, to nevím.
 Míša, syn 3 a 3/4 
  • 

Re: Re: Do školky 2x týdně při mateřské 

(27.10.2000 21:20:39)
Po pravdě řečeno mě ani nenapadlo, že by se na takovýhle soukromý "dětský klub" mohlo vztahovat ustanovení o umístění dítěte v předškolním zařízení. Zdálo se mi logické, že zákon o státní sociální podpoře má na mysli jen klasické MŠ, na jejichž provoz přispívá stát a tudíž nechce přispívat na péči o jedno dítě dvakrát (školce a ještě mamince v rodičovském příspěvku). Brala jsem to jako placené hlídání (i když kolektivní). Ani na MD nejsem povinna se o dítě starat celý den osobně.
 Jitka, dcera 2,5 roku 
  • 

Re: Do školky 2x týdně při mateřské 

(14.11.2000 13:38:09)
Dcerka začne v lednu chodit do školky, každý den od půl desáté do dvanácti hodin. Budou jí skoro tři roky, přesto mám strach, že se jí tam nebude líbit. Každý den se vídáme s kamarádkami a jejich dětmi, v parku, na návstěvách, na plavání. Už o školce mluvíme, že ji tam odvedu, že si pak pro ni přijdu, že je tam hodná paní učitelka a plno hezkých hraček. Dvakrát jsme tam už byly, paní učitelka ji nechala hrát si a sama mi povídala, co dělají atd. Veronika si hrála, ale tak po deseti minutách za mnou přiběhla. Poradíte mi, prosím, nějakou taktiku, co říct při loučení, aby si např. nemyslela, že už pro ni nepřijdu. Děkuji předem za jakoukoliv radu, Jitka.
 Víťa 
  • 

Re: Re: Do školky 2x týdně při mateřské 

(17.11.2000 21:51:57)
Že Ti není hanba, dávat tak malé dítě do školky.
 Jitka, dcerka 2,5 roku 
  • 

Re: Re: Re: Do školky 2x týdně při mateřské 

(21.11.2000 15:15:51)
Jestli je to odpoved na moji otazku, tak zrejme Vita spatne cetl. Kazdopadne, reakce uzasna a vyzrala.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.