| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Měkké vánoční perníčky

 Celkem 28 názorů.
 lela, rosa, niki 


Téma: Měkké vánoční perníčky 

(16.11.2010 9:19:21)
:-)
doposud ty, ktere jsme pekli, jsme mohli jist tak na konci ledna a to jeste namocene do caje~;)Nemate nekdo bezva osvedceny recept ? Diky !!!
 Beruška+J02A07T10 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 9:21:44)
potři je roztavenou čokoládou a všechny budou měkké do týdne.
Já tedy vyzkoušela jinak asi 10 druhů perníky a všechny se musí prostě sundat z plechu hned po upečení - to jsou měkké ten den, pak většinou druhej den ztvrdli, ale zase do týdne jsou měkké, chystám se péct o víkendu.

Ale tou čokoládou na to jsme přišli náhodou, když dcera měla necelé dva a chtěla pomáhat, tak jsem jí vymyslela, že natírala perníky čokoládou - rozumněj, aby se zabavila - byla to hořká hodně procent kakaa poleva a perníčky s ní byly úchvatné a měkkoučké
 lela, rosa, niki 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 9:27:20)
dekuji ! hneda cokolada a bile zdobeni, to muze vypadat dobre...ale aby nebyly zase moc sladke...

lenka
 remus 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 9:31:58)
Já byh musela vyhrábnout recept, ale tvrdé je nemáme nikdy, nedělej je moc tenké a v receptu musí být tuk.
 Jaanja + Vojtín + Olík 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 15:52:36)
není pravda.. já dělám perníčky bez tuku a mám je měkké hned. Jde o to, že se nesmí dělat úplně tenké a nesmí se dlouho péct. Jak dlouho je peču nedokážu říct.. poznám to, když na ně kouknu..~d~~d~
 petulia 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 9:32:38)
Když perníčky uložíš do krabičky dohromady s rozkrojeným jablkem, budou taky krásně měkoučké ~w~
 Meta 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 9:33:23)
PERNÍK
800 g hladké mouky (na kvalitě záleží, z některé nevyjdou dle představ, modleme se, ať má dost lepku)
140 g medu (klidně i méně, ale minimálně dvě vrchovaté lžíce)
4 vejce
100 g tuku (jedno jaký, Hera, máslo, klidně i olej)
100 g cukru (krupice, jen ne hrubý krystal)
2 lžičky sody
1 lžička perníkového koření

Při zadělávání dát jen 3/4 mouky a až do zpracovaného těsta zbylou mouku přimíchávat podle potřeby, až se těsto přestane lepit. Nechat rozležet v ledničce, minimálně den, lépe víc, vydrží docela dlouho, klidně týden.
Vyválet zhruba na 3 mm, nejlépe na silikonovém válu a pod fólií, pokud ne, tak je třeba dost podsypávat moukou - ale pozor, pokud mouka zůstane na povrchu, je vidět i po upečení. Pokud těsto pruží a po vykrojení tvarů se silně stahuje, je zřejmě v těstě moc mouky (takže to s ní při zadělávání nepřehánět).
Vykrojený perník (formičky, papírová šablona, modeling...) srovnáme na plech a upečeme v troubě, Peče se poměrně rychle, upečený poznáme podle krásné barvy. Na otvírání trouby není citlivý, pokud nedopečeme, klidně ho vrátíme do trouby.
Horký vytažený z trouby se IHNED potře vajíčkem rozšlehaným s vodou (základní finta).

Cukrová poleva - bílek a tolik cukru, až je poleva pevná a po vytažení metel zůstává stát špička. Pokud to přeženeme, zpětně ji trochu naředíme rumem, nebo citrónovou šťávou. Ale zásadně: používáme na polevu HNĚTAČ. Pokud použijeme šlehač, dostane se do polevy vzduch a ten způsobí, že nebude schnout a nebude schnout...tak dva dny proto hodně perníkářek jí míchá poctivě vidličkou. Já jsem líná a proto používám háky na těsto na ručním šlehači.
Ke zdobení je nejlepší igelitový sáček se zipem - prodávají v papírnictví. Výborná je i komerční zdobička (vypadá jak tuba od pasty na zuby), se kterou lze pracovat i velmi jemně, pak ale musí být moučkový cukr prosátý nejméně dvakrát a bílek propasírovaný přes sítko (punčochu), sebemenší hrudka zdobičku ucpe a je to pak k vzteku. Sáček je v tomhle příjemnější, dáváme do něj tak dvě lžíce, aby se dobře držel v ruce, když se nám začne zdát ustřižený růžek moc vytahaný, lehce přendáme polevu do dalšího.
----------------------
Jsou jedlé hned, pak záleží na skladování, aby se nevysušily. V krabici, chladu vydrží do úplného snědení.
 Molly. 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 9:33:56)
Vyklízím si stůl a našla jsem tam recepty po babičce, mimo jiné i na perníčky, vždycky je měla měkké. Takže kupříkladu:
500 gr hladké mouky
1 vejce
trošku koření Kotány (pravděpodobně měla babička na mysli nějaké koření na perník?)
kakao pro barvu
1 kávová lžička sody
250 gr medu, 150 gr krystalu a 1/8 litru vody - tyhle tři suroviny uvaříme a ještě horké zpracujeme s moukou a kořením. Do vychladlého vmícháme vajíčka a sodu

A mám tady i babiččinu poznámku k receptu - perníčků je hodně, příště udělat stromeček! ~;)
 Colombi 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 9:34:34)
Já bych řekla, že všechny recepty jsou v naprosté většině fajn, jen se lidi ještě nenaučili s perníčky zacházet. Péct by se měli aspoň 6 týdnů před konzumací, skladovat v chladnu (já je nechávám za oknem), např. v plechové dóze, jsou sice tvrdé, ale jakmile se vyndají dovnitř na tác, tak změknou, pokud je skutečně problém, tak je dobré přidat do té dózy k perníčkům rozkrojené jablko.
 susanah 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 9:50:29)
Tak mi se ještě nepovedly tvrdé ~;)

2 vejce
200 gr. cukru
125 gr. rozpušť. másla
125 gr. medu
1 lžíce sody
500 gr. hladké mouky
perníkové koření (používám Kotányi a dávám tak od oka)
= nechám zpracovat v dom. pekárně a odležet v lednici přes noc. Potírám rozšlehaným vajíčkem až PO upečení. Tvrdé byly jen když jsem je nechala dlouho v troubě.
 Horama 


Dvacet let osvědčený recept 

(16.11.2010 9:45:38)
Tenhle je už dvacet let osvědčený.

http://www.mimi bazar.cz/recept.php?id=92681&user=300863

(Smaž si mezeru za "mimi".)
 lipoo 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 9:45:40)
na měkoučké nepotřebuješ recept....stačí,když je neuděláš moc tenký a když je moc neupečeš~;)-fakt jen pár minutek-dvě,tři?
 Jája 
  • 

Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 10:02:17)
Přesně tak. A ještě jedna rada: budou měkké, když je dobře propracuješ!!! Ne jen zaděláš těsto, ale budeš ho poctivě aspoň půl hoďky provalovat a pak ho necháš odležet v chladu. Nemusí být v lednici, stačí studený špajz. Knedlíky taky musíš vypracovat, aby byly nadýchané. Dobrým propracováním se aktivuje lepek. Když to dodržíš, budeš mít perníčky měkké.
Ve výrobě to dělají průmyslové hnětače, nám holt musí stačit vlastní ruce.
 lipoo 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 10:03:09)
jájo-díky....já si to hned myslela-proto se mi ty moje asi po upečení tak nějak někdy "pokrčí",že jo?~:-D
 lipoo 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 10:12:47)
jinak-na jakou výšku se má válet tedy to těsto?Půl cm?Nebo víc?
a loni jsem vyjímečně udělala polevu z cukru a bílkou šlehačem...a postupem času mi poleva krásně opadala~:(~:(-někde jsem četla,že se to nemá šlehačem-nevíte jak to je?
 Jaanja + Vojtín + Olík 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 15:55:42)
poleva se tře jen lžičkou.. já dám bílek, trochu kysliny citronové a přidávám cukr.. čím déle třu, tím je krém hladší.. pokud chci, aby vydržely převoz a manipulaci, dám do bílku půl lžičky solamylu~;)
 Meta 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 10:21:40)
Jsem líná, tak místo rukou používám pekárničku, ostatně, než bych uhňoucala ty tři kila perníku, co dělávám, to by mi packy upadly ~:-D
 KlaudieS+M+E 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 10:05:24)
Já měla recept na perníky, které byly hned měkké a měkké zůstaly bez extra skladování atd. Bohužel jsem ho ztratila~n~

Žádné zaručené recepty a tipy se mi nikdy nepovedly, vždycky byly perníky trvdé jak broky. Dokonce jsem jednu zapomenutou krabici našla v dubnu na chodbě na skříni a šutr to byl pořád~q~
 raadka 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 10:12:50)
Ono ani moc nezáleží na receptu, ale na tom jak je vykrájíš a upečeš, nesmí být moc tenké a z trouby vyndat cca po 3 minutách, aby se nepřepekly, to pak jsou tvrdý z jakýhokoliv těsta
 Lída. 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 10:19:47)
raadka a na jakou teplotu se vlastně pečou? Je jedno jakým pečením (horkovzduch, spodní, horní)? dík

Když říkáte, že nejsou tvrdé, znamená to, že jsou měkké hned a už takové zůstanou, nebo to změknutí trvá těch několik týdnů? I když byly jednou v krbici s jablkem měkké na talíři rychle ztvrdly. To je normální? ~t~
 lipoo 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 10:22:55)
Lído-když je máme už tvrdé a dáme k tomu chleba či jablko-tak se pak musí sníst hned,co se vytáhnou...jinak na vzduchu zas velice rychle ztvrdnou.
 raadka 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 12:43:24)
Lído, mám klasickou elektrickou, na 180 st cca ty 3-4 minuty, jak nabydou a mírně zhnědnou, tak vyndavám, vykrajuju je max 4 mm vysoký.
V horkovzdušný nevím ~d~
 Lída. 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 14:52:49)
díky moc. Každý rok si říkám, že příště už to zkoušet nebudu, a pak mě pokaždé nahlodá tohle perníkové internetové bláznění ~t~
 *Niki* 


Re: Vanocni pernicky, ktere zarucene nejsou tvrde  

(16.11.2010 10:17:28)
No nevím, já mám perníčky měkké vždy a je jedno, jaké těsto udělám. Každý rok použiju jeden osvědčený, hodně medový, a pak jakýkoliv, co najdu na netu.
Důležité je skladování, propracování těsta, popř. kousek jablka v dóze s perníčky.
A ano, nedělat je příliš tenké a příliš nepropékat, fakt jen chvilku. Dělám těsta, kde je hodně medu i másla...
 holka anonymka 


Re: Měkké vánoční perníčky 

(16.11.2010 10:59:28)
já dělám vždy těsto dle receptu bez tuku. Perníčkama začínám - peču je již na Mikuláše, aby změkly. Pak je dávám do krabic a ven do skleníku. Při pokojové teplotě mi - pokud se nesnědí - do 3 dnů ztvrdnou.
 Jordana 


Re: Měkké vánoční perníčky 

(16.11.2010 12:05:48)
Jo mám-kupuju těsto hotové,jsou výborné-jen si je vykrájím a nazdobím ;-)
 štěpánkaa 


Re: Měkké vánoční perníčky 

(16.11.2010 14:12:06)
upést je dřív~t~~t~~t~
Na tvrdé perníky pomůže je pocákat trochu vodou a zavřít do krabice nebo do ledničky, krásně avhlnou a změknou. Někdo radí dát do krabice rozkrojené jablko, které se občas vymění (než zplesniví nebo shnije)
 monikki 


Re: Měkké vánoční perníčky 

(16.11.2010 15:03:50)
Mám dobrý recept od babi: http://www.mimi bazar.cz/recept.php?id=30770&user=133743. A vždy dáváme jablíčko do dózy k perníčkům.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.