| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Písmo Comenia script

 Celkem 51 názorů.
 Sylvie 


Téma: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 17:50:41)
O snaze prosadit toto písmo do škol vím už nějaký čas, ale teprve po nedávné reportáži v TV jsem se dokopala k tomu, abych si ho našla... a tak nějak jsem z něj na rozpacích ~d~ Pro ty, co ještě neznají:



Jako mně je naprosto jedno, jakým písmem se učí nebo neučí psát ve škole, jsem realista, ve svém okolí neznám nikoho, kdo by si školní písmo postupem času neupravil k obrazu svému a byť třeba můj manžel píše velkým tiskacím, ve výsledku je to taky (pro mne) nečitelná mazanina, pokud spěchá.

Ale pořád se o tom písmu mluví jako o "psacím" a já vždycky myslela, že ve psaním písmu na sebe písmenka navazují... no, asi jsem myslela blbě, ptž tohle písmo mi přijde jako tiskací a i holka (třeťačka), když jsem jí ho dneska ukazovala, se radovala, že takhle ona přeci píše v angličtině (tam mohou psát tiskace).

No a to je to, z čeho jsem na rozpacích. Pokud chce někdo zrušit psací písmo, tak proč ho nahrazovat písmem jiným, v podstatě tiskací (jasně, ty asi tři psací spoje v celé abecedě nepočítám), když tiskací písmo se děti učí už teď? Navíc pokud to má být zjednodušení, tak proč ta psací varianta má takové ty stříšky? Nemůžu si pomoct, ať se snažím, jak se snažím, furt je píšu velké (jako spoje u "normálního" psacího písma), napsat je malé mi pořád nevychází... prostě se mi ta ruka tak nějak rozmáchne a já neodhadnu správnou délku :o( Obdobné jsou přesahy u velkých "psacích" písmen před tu svislou čáru. Napojovací funkci nemají a pokud má jít o zjednodušení, tak proč je tam cpát?

Jinak osobně mně by nevyhovovalo, na rychlé psaní mám ráda psací písmo, tiskací písmo nedokážu psát tak rychle. A i když jsem některá tiskací písmenka začlenila do svého písma psacího (zejména velká písmena), tak i tak jsem si k nim mnohdy přidala vlastní kličky, aby se napojovali, ptž mi to přijde pohodlnější na psaní.

Závěrem - jak už jsem psala, je mi jedno, jaké písmo se děti ve škole učí, beztak si každé dítě najde časem tu svoji variantu (a tedy nevím, jak na jiných školách, ale na krasopis přehnaně nehleděla učitelka ani u starší holky, ani teď u mladší), ale z nového návrhu jsem rozpačitá. Kdyby to bylo zadarmo, tak neřeknu. Ale převedení z jednoho typu písma na jiný nepochybně bude stát stát peníze a to mi tak trochu přijde jako jejich zbytečné vyhazování z okna, když ve školství jinak chybí peníze na kdeco ~d~
 Tvoje horší já 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 17:53:29)
Nebyla bych proti, sama píšu něčím podobným, jednak protože jsem vystudovala angličtinu a pro cizince je naše psací písmo nečitelné, takže jsem se musela při studiu přizpůsobovat vyučujícím, taky strašně škrábu a takhle je to přeci jen čitelnější.
 Líza 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 17:57:42)
A souhlas s Janou, pro cizince ze zemí, kde psací písmo s kudrlinkama nevedou, je naše psací naprosto nečitelné.

Plus - jako matka dysgrafičky musím říct, že by se dcera v první třídě mnohem míň trápila, a dodnes by měla o dost míň chyb, kdyby to písmo, kterým je nucená psát, mohlo být graficky jednodušší, bez kudrlinek a blbovinek.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:00:49)
čtu to,ale asi mám smůlu,zatím se to snad bude vyučovat jen jako možná varianta, takže s e příští rok psacímu písmu asi nevyhneme,co?
A když si uvědomím,jak můj starší syn,taky dysgrafik,píše, hůř než prase a už teď mi na víceletýmgymplu, kam by snad měl nastoupit , řekli,že, pokud by takhle napsal maturitní písemku,tak má smůlu, tak bych to fakt víc než vítala....
 Tvoje horší já 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:02:16)
Myslím, že rozumný češtinář by k maturitní písemce napsané tímto písmem neměl rozhodně nejmenší námitky.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:04:07)
Jano Budilko,jo,ale o se to neučil, tenstarší..Takže jako levák, dysgrafik, navíc s lehce ochablou levou polovinou těla,se bude furt mořit s tím psacím písmem...
 štěpánka 
  • 

Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:09:30)
federiko, klíííd.
Maturitní písemku může psát na počítači. Má-li navíc "papíry z PPP" tak mu to škola MUSÍ umožnit.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:13:40)
Štěpánko,tak to s emusím zeptat...Ředitelka toho gymplu mi tvrdila,že v žádným případě,že musí bejt ručně...Tak pevně doufám,že to tak nneí....
 štěpánka 
  • 

Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:25:45)
Federiko,
leda by byli 100 let za opicema. Neznám gympl v Praze, kde by to nebylo někomu umožněno (přiznávám, že neznám všechny a soukromý žádný). Můžeš argum.tím, že na státních gymnáziích je to běžná norma....~b~~b~~b~
Navíc do maturity se písmo spíš zhorší než zlepší.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:36:15)
jo, Štěpánko,díky, já doufám,že kdybych měla ten papír z PPP a byla to norma,nemůžou to ani oni zakázat...Papír nemám,má to jenpotvrzený,teď je v páté třídě, u nás ve škole ho za nečitelný písmo nikdo nestíhal, učitelka dokonce dobře "odhaduje"~t~ i jeho "s" a "z"...Zatímco na psychotestech na tom gymplu mu diktát vůbec neuznali, napsali"" nečitelné" a hotovo..
 štěpánka 
  • 

Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 20:51:06)
Federiko,
tak s tímhle přístupem školy bych si teda rozmyslela, jestli chci aby tam moje dítě studovalo....~a~~a~~a~
Nebo může syn začít trénovat krasopis. Mám s tím zkušenost. Jeden můj syn psal jak čuně v 1. i 2. třídě. Když se chtěl dostat do jazykové 3.třídy, tak jsme mu namluvili, že takhle ho tam určitě nevezmou. A ejhle, začal sám trénovat. Ovšem, jestli na to skočí budoucí primán??? ~t~~t~~t~
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 20:56:34)
Štěpánko,
je to soukromej gympl a právě mi říkali, že oni víc vycházejí vstříc při LMD apod..tak fakt nevím...Doufám,že pokud by fakt byl problém a měla bych potvrzení z PPP, tak to řešit budou....Ale radši se na to ještě zeptám...
A hezčí psát ho nedonutím, nikdy nepsal hezky. je levák,což samo o sobě nic neznamená, ale má vrozenou hyotonii levý půlky těla, nevím, jestli by vůbec hezky psát mohl, i kdyby stokrát chtěl...jednou jsem viděla obstojně napsanej text, ale mořil se s tím strašně dlouho, to určitě ve škole dělat nebude...
Já mu teda říkám,aby aspoň dával pozor na ty s-z apod..
 štěpánka 
  • 

Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 21:00:55)
Federiko.
S tím nucením ke krasopisu, to jsem myslela spíš ironicky. (můj kluk chvíli psal o něco líp a teď je to zase hrůza, ale přečíst se to dá). Ono je to pro učitele celkem problém, když je písmo skutečně nečitelné. Ale vzhledem k tomu, že po tvém synovi to teď na ZŠ přečtou, tak mi připadá, že by se na tom gymplu mohli trochu snažit, ne?....~l~
Jestli se budou takhle tvářit, ještě než tam syn nastoupí??...~l~~l~
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 21:29:33)
hehe, já si tam přece jen ještě radši domluvím schůzku...
On má občas v sešitě "piš lépe" neo "úprava!", ale nikdy kvůli tomu neměl horší známky. A je fakt,že ho taky učitelka zná,nedělá gramatický chyby..
v pěti letech mu diagnostikovali LMD,pak mám ještě vyšetření u klinický psycholožky,potvrzeno a teď byl na psychotestech, kde se mě právě ptali,jestli má nějaký úlevy,že tam jsou jasné známky LMD..Ale úlevy nemá, nějak to zvládal, ma samý jedničky.Zřejmě se to projeví až při větším tlaku,až toho učení bude víc, na prvním stupni toho ještě moc není...
 Líza 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 17:56:13)
Sylvie, tohle písmo má svoje spojovací prvky, když na stránkách, odkud jsi to vkládala, najdeš víc podrobností, uvidíš i, jak vypadá v psací podobě.
Jinak, pokud vím, nebo se pletu?, tvoje děti se učily nejdřív psát tiskace a potom psace, žejo?
Jenže ve většině škol se to takhle neučí. Psát se učí jen psací písmo, tiskací se učí jen číst.
 Sylvie 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:02:32)
Jj, u nás na škole se učí číst a tím i psát postupem velké tiskací - pak v rychlosti malé tiskací - a teprve potom psací (malé i velké naraz).
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 17:56:40)
moc o tom nevím,jdu to nastudovat~t~
Každopádně, mně by to asi ulehčilo život,protože můj pětiletý syn píše anglickýmtiskacím písmem a příští rok by měl zvládnout psát tím tiskacími klasickým českým písmem, což bude na nácvik docela otrava. Takže já jsem pro, ale hodně brzy, aby nám to psací odpadlo...~j~
 MishuI 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:16:44)
Věřím,že mnohým to usnadní psaní.ALE bude to nákladné a i tak se jistě najdou tací,ketrým to vyhovovat nebude.Ještě nemám školní dítě,ale mnohem radši bych uvítala,kdyby děti měly k dispozici dvoje učebnice.Jedny domů a druhé by nechávaly ve škole.Váha,co nosí děcka prvního stupně na zádech,hraničí s týráním.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:20:03)
to mi zas až tak strašně nevadí, můj syn si je nechává ve škole:-). Domů nosí jen sešity a kraviny,který si sebou dobrovoln ětahá..Když náhodou mají úkol z učebnice,tak ho píše ve škole, co nadělám...~o~
 štěpánka 
  • 

Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:28:38)
Mishulo,
má-li dítě zdravotní důvod, dostane i druhé učebnice. Navíc rodičům (movitým) nic nebrání druhé učebnice domů zakoupit. Pro školu je to finančně velmi nákladné a po pravdě, kdybys viděla, jak s PŮJČENÝMI knihami děti zacházejí....~2~~2~~2~
 MishuI 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:37:18)
Průměrný prvňák jistě zdravotní důvod nemá.Ve třetí třídě už ho ale mít může a právě díky přetěžování.
Vstup do školy je už takhle pomněrně dost finančně náročný a ne každý si může dovolit koupi druhých učebnic domů.A škola to nezaplatí.To radši ti nahoře vymýšlejí takovéto chujoviny,jako je změna psíma,státní maturity a podobně.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:45:40)
Mishulo, já ty učebnice v první třídě kupovala a fakt nešlo o nákladnou záležitost...Normálně jsem objednala přes internet, nechala si to poslat domů..A oni mají učebnic málo,mají většinou pracovní sešity a ty nejsou těžký.
Navíc, bydlím na vesnici u Prahy a někdy žasnu,že skoro všechny děti jsou vožený,dokonce i ty,co bydlí co by kamenem dohodil..
 MishuI 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 19:16:47)
Nejedná se JEN o první třídu.Tam těch učebnic možná skutečně ještě nemají tolik.Ale to,co nosí moje devítiletá sestra na zádech je fakt nálož.Podotýkám,že sama váží asi jako větší moucha.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 19:42:38)
Mishulo,
já mám syna jedenáctiletýho..Tašku má těžkou,ale to je jeho vina, je línej si připravovat na druhej den věci,tak radši nosí všechno~t~. Čítanku ve škole nechává, jinak mají hlavně pracovní sešity, ne učebnice.Tašky jsou rozhodně lehčí než za nás, my měli jen učebnice...
 MishuI 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 20:00:28)
Asi je to škola od školy jinak.
 Markéta, kluci 8 a 1 
  • 

Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 19:07:37)
Mishulo, syn je ve druhé třídě a kromě ČJ, čítanky a HV nemají učebnice, jen pracovní sešity. ČJ jsme zakoupili druhý domů, čítanku už nenosí (z té čte jen ve škole, doma si čte knížky dle svého výběru) a HV je maličká lehká knížka. Nevím, jak to bude v dalších třídách, ale zatím se mi zdá, že učebnice až tak záda nezatěžují. To budou spíš svačinky, pití, věci na florbal, album Pokémonů, hračky a další kravinky, které nutně musí do školy vzít.

Změna písma mi jako blbost nepřipadá, já bych to velmi uvítala, mnoha dětem, včetně mého syna by to výrazně usnadnilo život. Však uvidíš, jak to s psacáím písmem uválčíte, já jsem už od školky tušila, že to jednoduché nebude, a opravdu není.
 Lizzie 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 19:00:09)
Celou ZŠ jsem toužila po skříňkách, jako měli ve filmech. Zvlášť, když jsem na 2. stupni rvala mnoho učebnic, z nichž jsme některé ani nepoužili. Oni tam teď fakt ještě nejsou?~e~
 Lída+2 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 17:50:11)
Misutko mám děti v druhý a v pátý třídě...a věř mi v naší škole se učebnice ve škole nechávají všem dětem automaticky.
Domů se nosí jen to z čeho je úkol.
většina učebnic má pár stránek a je dělena ....na tuším 3 díly. Vlastivěda a přírodověda letos co má syn je tak dělaná v 5. třídě.

V každý třídě je totiž speciální stolek na kterém je všechno vyrovnaný a služba to rozdává.
JEn musíme mít učebnice podepsané na obalu lihovým fixem.~;)
 Feliz 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:29:22)
Mně by to nevadilo. Popravdě je psaní jediný předmět, se kterým se syn doma trápí a musí trénovat. Taky už byla první dvojka a to bylo slziček. Velkým tiskacím psal už ve čtyřech letech a to psací nezvládá ani ve druhým pololetí.
 Lizzie 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:57:34)
Ač jsem s psaním samotným nikdy neměla problém, psát čistě psacím nezvládám dodnes. Kombinuji to - některé znaky píšu tiskace, některé psace.
 sextánka 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 18:39:22)
Sylvie, já naopak souhlasím s téměř každým slovem, které jsi nahoře napsala!!!!!!
 boží žena 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 19:19:36)
Je pravda, že doba pokročila a krasopisem snad píše už jenom moje babička, taky sem si psací písmo upravila a různě to kombinuju. Navíc už ani nepamatuju, kdy sem rukou psala něco delšího, ale psát jenom tiskacím si neumím představit. Tady to je dle mého tiskací
 Vítr z hor 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 19:28:17)
Upřímně bych chtěla vidět v daném typu písma ligaturní spojení třeba mezi "s" a "t"
 JaninaH 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 19:46:18)
Veveru,
na stránkách o písmu jsem se dočetla:
Comenia Script obsahuje několik variant
přirozených a praktických napojení – ligatur.
Žádná z nich by však neměla být pro děti
závazná, důležité je naučit se správně čitelně
psát, tzn. zvládnout základní tvar písmene
ve správné proporci. Ligatury jsou pouze
praktickým a estetickým doporučením, které
zrychluje psaní. V případě napojení velké
a malé abecedy u psaného textu platí, že se
spolu nespojují: velká abeceda funguje ve své
izolované formě, malá se na ni nenapojuje.

Více ZDE, v PDF souboru v levé části stránky je podrobný popis písma.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 19:54:51)
mně se to fakt líbí...Jenom píšou,že by se to zatím mělo vyučovat jako varianta k psacímu, takže by malej v první třídě měl klasický tiskací anglický,psací český a ještě tohle,všechno najednou....Já bych byla spíš pro, aby psací vůbec neměl..~j~
 boží žena 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 20:02:26)
Já se na to dívala a moc se mi to nelíbí, ale je mi to nějak jedno co se budou děti učit.
 JaninaH 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 19:52:43)
A Veveru, jak napojuješ v psaném písmu s a t? To přece jde správně napojovat (bez zvednutí pera z papíru) jedině při hodně pomalém psaní. Obě moje děti během studia na SŠ (k mé nelibosti) samovolně přešly k něčemu podobnému jako je Comenia Script. A toho času, co jsem s nimi strávila u písanek! A k čemu? Nakonec asi k ničemu.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(15.2.2010 19:58:25)
Janino,
já naštěstí v obou školách,kam mi starší syn chodil,natrefila na ředitelky a učitelky,který samy říkaly,že to nijak zvlášť nesledujou, nebazírujou na tom,nedávají špatný známky za krasopis a že kdyby to byloé na nich,zrušily by krasopis a známkování za něj úplně...Takže jsem naštěstí nad písankama nestrávila žádnej čas...A já psala kdysi krasopisně, na vejšce se ze mě stal škrabopisec a přešla jsem na takovou směs tiskacího a psacího,aby se to dalo vůbec přečíst...
 sylvaina 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 0:49:25)
Já takhle píšu už roky. A rozhodně jsem nevěděla, že je to nějaký zvláštní font. Navíc jsem takhle začala psát někdy v polovině základky, celkem dlouho před revolucí. Učitelé to tehdy přijali celkem s ulehčením. Normálně psace to bylo k nepřečtení, takhle je to přeci jen lepší. Nicméně mám pocit, že se význam psacího písma přeceňuje. Já už psace píšu pouze seznam na nákup.
Starší dcera i přes dys zvádla nakonec psací písmo docela v pohodě a dokonce vypadá docela hezky. Mladší píše zatím jako já, ale do začátku školy má ještě daleko, takže předpoklám, že nakonec zvládne i to psací, když bude muset. I tak se mi ale zdá, že psací písmo je prostě nadbytečné. Už takhle toho ty děti musí pojmout mnohem víc než mi v jejich věku. Projekty, které dělá dcera ve 3 třídě do školy, to po nás nikdo nechtěl snad ani na gymplu. Jo holt jsou dnes jiné možnosti i pro děti. To písmo je jen logickým pokračováním těchhle změn.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 9:11:11)
Sylavaino,
celkem souhlasím,až na to,že by dneska po dětech chtěli víc, než kdysi po nás...Úroveň vzdělání je naopak nižší a nižší, po dětech se toho chce míň a míň, přitom mají nesrovnatelný přístup k informacím.Maturita za mých dob měla aspoň nějakou váhu,dneska už ne...
 Jahala. 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 9:27:37)
Federiko, to že maturita dnes má jinou váhu než ta naše před lety je fakt, ale nemá to nic společného s tím kolik toho ve školách chtějí po dětech podle mě toho na ně je stejně nebo víc právě díky tomu přístupu k informacím, ale přestože se oproti mě přidal rok základní docházky tak ve škole nic, ale opravdu nic neprocvičí tak aby látku děti měli zažitou a to je podle mě základ všech chyb v současném školství. žádné informace nejsou zažité a řádně dané do souvislostí.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 9:36:05)
Jahalo,
mám syna v pátý třídě, projekty dělají taky, vůbec mi to nepřijde nijka složitý, na trhu je nesrovnatelný mn ožství knížek, sednou nad internet, udělají klik, všechno mají hned...Čtou mnohem míň než my, já v jeho věku četla cca 10 knih týdně, do knihovny jsemse těšila...Je to znát na všem , hlavně na slovní zásobě, schopnosti práce s textem, vyjadřování...Když srovnám nároky na slohy u současných páťáků a projdu si svoje sešity ze školy, vidímto jasně...Ale jinak souhlas, berou všechno povrchně...
 perdita 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 9:43:03)
Mně se to písmo líbí. Naopak. když se mě prvňačka včera ptala, jak se píše velké psací D, tak jsem se musela jít podívat, protože už to nevím. Syn čtvrťák tak píše už dnes. Přešel na takovéto přibližně písmo někdy ve druhé třídě a protože je to úhledné a dobře čitelné, paní učitelka neřekla ani popel. Když ale měli svoje referáty na nástěnce, jeho byly rozeznatelné zdálky, protože to bylo... prostě úplně jiné.
 Jahala. 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 10:23:59)
Federiko,souhlas, ale podle mě je hlavní problém v tý povrchnosti hlavně získat informaci a víc nic. A je to problém pro děti, které nemají problém s učením, pro ty s problémem je to téměř fatální. To je dobou. O knížkách já taky četla mnohem víc než moje dcera a to si myslím, že ona čte na dnešní poměry dost a to je dyslektik. Jen upřímně nepřeceňuje se to čtení? je to o tom jaké má dítě zájmy synovec nečte knihy vůbec čučí na bednu nebo internet, ale působí dojmem velmi nadprůměrně sečtělého dítěte protože sleduje sám o své vůli převážně dokumenty , ale neteř čte, a kouká na telku tak normálně, ale holt z H2o stačí přidat vodu, Hanny Montany a románků pro 11 leté sečtěle nevypadá ani trochu. Jinak opravdu bys četla 10 knih týdně, kdybys měla nabídku jako dnešní děti? Ani náhodou. Sama to vidím, knížku si vezmu do ruky bohužel čím dál tím míň. Dostal se mi do ruky televizní program z roku 1978 a vůbec se nedivím, že jsme na ní nekoukali, opravdu nebylo na co, proto jsem v nemoci ležela raději v posteli a četla. Nestálo to zato přemisťování do jiného pokoje. Tak asi tolik ke čtení a nejsou tak daleko doby kdy vášniví čtenáři byli považováni za líné, on přece nic nedělá, jen sedí a čte ~d~
Jé omlouvám se za délku.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 10:50:43)
Jahalo, těžko říct,jestli bych četla, to se nedá porovnat...Je fakt,že i dneska dám rozhodně přednost knížce před televizí, tu naopak nesleduju téměř vůbec..
A myslím,že se to nepřeceňuje, četba dá člověku určitě víc než sledování dokumentů, i když ty můžou bejt samozřejmě taky přínosem..Rozhodně ale těžko ovlivní vyjadřovací schopnosti a spoustu dalších věcí.
Můj syn přečte tak jednu knížku týdně,v porovnání s jeho kamarády je to ale pořád dost málo..A čte vlastně často jen proto,že ho zaháním kolem osmý spát, neexistuje televize nebo počítač(myslím po té osmé) a jemu se spát ještě nechce, takže čte. Přesto,když vidím, jakým způsobem dávají ty deset-jedenáctiletý děti dohromady výtahy z knih a vůbec samosttané práce na dané téma,tak je to docela děs...
 Jahala. 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 11:31:11)
To si myslím, že čte hodně na dnešní dobu knížka týdne. Jinak k referátů je pravda, ctrl+c a ctrl+v, je hrozný nešvar, ale co si budem povídat. Taky jsem byla šťastná že jsem sehnala starý čtenářský deník, který jsem mohla opsat. Na Synovci by jsi nepoznala, že nečte opravdu ne spíš vypadá jako kdyby přečetl na co přijde i ve vyjadřování to na něm nepoznáš, zato moje holka čte dost a občas zírám co z ní padá za jazykové perly ~d~. Já nechodit po čekárnách úřadů, lékařů a nejezdit vlakem tak už téměř nečtu do postele lehnu a po deseti minutách usínám.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 11:38:49)
jo,já se k tý knížce taky často nedostanu...Ale uvědomuju,že mně knížky daly fakt hodně a zdaleka nejde jen o vyjadřování apod..A mrzí mě třeba, že knížky,který já jsme hltala a o kterých vím,že mě nějak formovaly, přispívaly k mým názorům ,přesvědčením, Davidovi celkem nic neříkají, má rád zase spíš ty povrchní, co se rychle čtou..Sedne si a poslouchá, když čtu mladšímu,dokonce ho to občas baví i rozebírat, ale nestává se to často. A třeba teď na psychotestech na víceletej gympl,si ředitelka stěžovala,že je to katastrofa, u všech dětí, jakékoli porozumění textu,práce s texte,že prostě vesměs všechny děti mají problémy...
 Vlaďka 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 12:08:21)
Musím se přiznat, že mě trochu vyděsilo, že by se děti neučily psací písmo. Možná to beru ze svého sobeckého pohledu, ale pokud si píšu poznámky, vzkazy apod. používám psací. S tiskacím mám poloviční rychlost. Krom toho mi přijde, že by tudíž generace dětí s novou verzí asi měla trochu problém přečíst psaný vzkaz po těch předešlých generacích. Nebo se přeučíme všichni? Jsem učitelka, pracuji s dětmi i v zájmové činnosti věkové rozpětí 1,5 až 18 let. Valná většina maminek se snaží svému dítěti umést cestičku, ale není to dobrá volba. Práce s dysgrafikem je určitě obtížnější, ale pokud je šikovná paní učitelka a trpělivá maminka dá se problém zvládnout, pokud se jedná o těžší poruchu, myslím, že v dnešní době jsou možnosti techniky takové, aby dítě mělo možnost elektronického zápisu. Mám dcerku v první třídě a co vím podle rozhovoru s paní učitelkou, z její třídy neměl nikdo problém se naučit psací a zároveň číst tiskací. Samozřejmě někdo snadněji, někdo s větší snahou, ale o tom přece proces učení i sám život je, že nejde všechno samo, že je třeba se do něčeho opřít a zkoušet to znova. Věřím, že trend nestresovaného dítěte s osobností je na ústupu. Prošlo mi jich rukama už řádka a neměla jsem s nimi dobrou zkušenost. Většinou je jejich osobnost tak velká, že odmítají respektovat ty druhé, pokud se něco nedaří je lépe toho nechat a co mě nebaví nebudu dělat vůbec ( ruku na srdce maminky, všechny činnosti běžného dne Vás baví? Mě ne, ale je potřeba je udělat). Omlouvám se, tím jsem trochu odbočila od písma, ale chci tím jen říct, že nevidím dost dobrých důvodů pro změnu psacího písma. Možná je bude vidět ministerstvo - dlouhodobá a nákladná akce státních maturit se blíží v horizontu pár let ke konci a je třeba najít něco nového. Mimochodem ozývají se už teď hlasy, že je možné, že po nějaké době se státní maturity vrátí k současnému stavu a kdoví jestli by to nečekalo i písmo.
 Federika 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 13:55:29)
Vlaďko,
podle mě v tomhle směru nejde u umetání cestiček. Už tu zaznělo, že na dnešní děti se valí spousta informací, vede to paradoxně spíš ke snížení vzdělání, podle mě je třeba eliminovat nepodstatný a prohlubovat podstatný. Psací písmo, jakožto ve světě spíše nepoužitelné bych klidně vyučovala okrajově,rozhodně bych zrušila lpění na krasopise a raději bych , aby moje děti měli "mezinárodní" písmo,snazší, použitelnější,čitelnější a rozhodně upotřebitelnější..
 sylvaina 


Re: Písmo Comenia script 

(16.2.2010 16:53:33)
Vlaďko, já měla kdysi také trochu problémy číst psací písmo mé babičky, bylo nakroucené ještě mnohem víc než současné psací. To je vývoj.
 Ruzena78 


Re: Písmo Comenia script 

(11.5.2010 9:09:31)
Takovým písmem píší např. v Rakousku, děti zvládají písmo daleko lépe a rychleji. Vždyť, který předškoláček neumí psát tiskacím? A ve škole jen naváže na již známé.Rychleji se učí číst. V naší republice jsou z toho druhé vánoce a velká polemika nad něčím co je vyzkoušené a lety prověřené jinde.~6~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.