tisk-hlavicka

Mateřská vina aneb Co všechno jsem chtěla dělat jinak

Taky vám v tom období, kdy jste ještě vlastní děti neměly, připadaly matky cizích dětí tak neschopné?

Taky vám v tom období, kdy jste ještě vlastní děti neměly, připadaly matky cizích dětí tak neschopné? Miminko ječí, jako když ho na nože bere, celá tramvaj se otáčí a dítě se ne a ne uklidnit. Tříletá holčička vychází z hračkářství se dvěma plyšáky, protože maminka nenašla sílu čelit jejímu vzdoru, kdyby druhého koupit odmítla. Malé děti vaší sestry sedí dvě hodiny před televizí…

Vy to určitě zvládnete mnohem lépe. Vaše dítě nebude vysedávat před televizí, budete důsledná, nic si nevyvzdoruje a v žádném případě nikdy nebude obtěžovat okolí. Takových předsevzetí jsem měla spoustu. Kojením nejméně dva roky a nebetyčnou trpělivostí počínaje. Své dceři laskavým přístupem vštípím lásku ke knihám a vzdělání, aby ji, na rozdíl ode mě, nezačalo bavit vzdělávání až v posledním ročníku vysoké školy. A samozřejmě v ní díky láskyplné podpoře vybuduji dostatečně vysoké sebevědomí a snahu uspět, beze strachu z neúspěchu.

Kde jsem udělala chybu

Když se nyní, coby matka čerstvé druhačky a batolete, ohlížím zpět, musím přiznat, že v mnoha věcech jsem selhala. Když se po zavedení příkrmů postupně obě dcerky odstavily, zhluboka jsem si oddechla. Dva roky se nekonaly ani omylem. Laskavý a trpělivý přístup? Snaha byla, ale změnit svůj temperament se mi tak úplně nepodařilo. Sebevědomí snad slečny pošramocené nemají, ale snahu uspět u té starší příliš nepozoruji. Spíš se řídí heslem „nejlepší je nevyčnívat“. A to moře společně stráveného času? Poté, co se moje matka vrátila do zaměstnání a já jsem putovala do jeslí v pouhém půlroce svého života, bylo mým největším předsevzetím zůstat s dětmi doma, co nejdéle to půjde, a v žádném případě od nich do práce neodejít. Což jsem sice splnila, ale svůj čas doma na mateřské jsem vyplnila, jak jinak, prací. Nezbývá než si připustit, že obětavá matka, která od rána do večera s úsměvem na tváři formuje svá dítka do podoby skvělých, sebevědomých a úspěšných lidí, ze mě nikdy nebude, je to nad mé síly. A co víc, obě mé děti měly dudlík!

Jablko nepadá…?

Mateřství je závažný úkol a každá z nás do něj vstupuje s velkou snahou, očekáváními i obavami. Umiňujeme si, že se budeme snažit být co nejlepšími matkami a vyvarujeme se chyb, se kterými jsme se setkaly. Nejvíce těch, kterých se na nás „dopustili“ naši rodiče, protože ty subjektivně vnímáme jako nejbolestivější. Proč je takový problém svá předsevzetí dodržet? Odpověď je nasnadě. Jsme jen lidé, navíc právě těmito „chybami“ zformovaní. Naše chování je pouze malou částí naší osobnosti. Vychází z charakteru, postojů a hodnot. Mimo nich nás ale ovládá také temperament, emoce a skryté vzorce chování, vypozorované a uložené hluboko v nás. O některých možná ani nevíme a projeví se jen v okamžiku velké únavy, rozrušení nebo vypětí.

Čtyřicetiletá Jarka vypráví, jak těžké je nesklouznout právě k takovému chování, které nám na našich rodičích vadilo: „Moje maminka je typická vesnická žena - pracovitá hospodyňka, jejíž životní náplní vždy byla péče o rodinu, laskavá, ale poněkud jednodušší. Měla jsem krásné dětství, ale mrzelo mě, že neměla žádné zájmy, že se s ní nedalo povídat o hlubších věcech. Nezajímaly ji, ani pro ně neměla moc pochopení. Já jsem vystudovala vysokou školu, mám mnoho zájmů a podle slov maminky jsem trochu moc do světa. Užívala jsem si, když mi všichni říkali, že my dvě jsme úplným opakem. Matýsek se narodil pozdě, bylo mi sedmatřicet a musím říct, že mi změnil život. Snesla bych mu modré z nebe, tím spíše, že další dítě mít asi nebudeme. Snažím se mu dávat jen to nejlepší, neexistuje kupované jídlo, suroviny kupuji pouze bio, zeleninu a ovoce si pokud možno pěstuji na maminčině zahrádce. Nedávno mi maminka vyrazila dech: „Tak už i na tebe došlo, viď? Já taky jako mladá doma neposeděla, ale když přišly děti, všechno šlo stranou.“ Skutečně jsem si uvědomila, že jsem rezignovala na všechny své ostatní aktivity včetně sebevzdělávání a kultury. A to už Matýskovi budou tři roky, není to žádné miminko. Pořád myslím na to, co mi na mamince vadilo, a jestli náhodou nebudu nakonec úplně stejná.“

Zděděná výchova

Je známo a doloženo statistikami i psychologickým pozorováním, že způsob, jakým přistupujeme ke svým dětem a jejich výchově, se z velké části „dědí“. Uvozovky proto, že dědičnost sama hraje spíše menší roli, ovlivňuje třeba temperamentový typ, tedy například trpělivost, kterou jsme schopni mít, nebo míru, do níž jsme schopni dětem dávat najevo svou lásku, naši otevřenost či uzavřenost. Zásadnější význam má negenetický přenos. Jedná se o vzorce chování, které se přenášejí z generace na generaci, ale ne prostřednictvím genů, nýbrž prostřednictvím rané zkušenosti a nápodoby. Je prokázáno, že převážná většina rodičů týraných, zanedbávaných a zneužívaných dětí v mládí trpěla nedostatkem lásky a sami byli biti nebo jinak poškozováni.

Raná zkušenost má nesmírný význam pro další život, i když se ji jedinec snaží vytěsnit a korigovat vůlí.

Přebijte rodičovský vzor

Dobrá zpráva je, že navzdory této zkušenosti je možné „překročit svůj stín“ - alespoň do určité míry. Nestačí ale jen chtít, samotná vůle nemá dost síly, nemá-li dva silné pomocníky - odměnu a trest. Dospělé matce sice už nikdo nenaplácá, ale společenský tlak, ocenění, nebo naopak sankce je ještě účinnější. Ovšem jen v případě, že přichází od lidí, na jejichž mínění člověku záleží. Vezměme si příklad ženy, pro niž byl v mládí denním chlebem křik a nadávky. Jistěže ona sama na své dítě křičet nechce, ale má pro to všechny předpoklady: bohatou zkušenost s tímto jednáním, zděděnou emocionální labilitu a výbušný temperament. Bude-li se nacházet i se svým dítětem v sociálním prostředí, které toto jednání považuje za standard (tedy třeba v domě svých rodičů), je vysoká pravděpodobnost, že přes veškerou svou snahu k němu sklouzne i ona. Dostane-li se jinam, kde je toto chování odsuzováno, její snažení bude významně posíleno zvenčí a šance na úspěch vyšší.

Hledejte pozitivní příklady

Třetím pomocníkem je jiný, pozitivní příklad. Jsou známy případy dětí, které samy byly v dětství zanedbávány, ale díky nějaké dobré duši z okolí, učitelce, sousedce, chůvě, zažily láskyplný přístup, který mohou předávat svým dětem. I v dospělosti lze najít podobné vzory ve svém okolí. Čtyřiadvacetiletá Darina sice k zanedbávaným dětem nepatří, ale nejistota ji dohnala k tomu, že se rozhodla hledat záměrně: „Otěhotněla jsem brzy a naprosto neplánovaně. Miminko jsem nechtěla, nedokázala jsem si vůbec představit, jak se k němu budu chovat. V polovině těhotenství má nejistota a obavy došly tak daleko, že jsem vyhledala místní mateřské centrum. Zpočátku jsem si tam připadala ještě nejistěji a divněji. Začala jsem tam ale docházet pravidelně na předporodní kurzy a podílet se i na dalších aktivitách. Brzy jsem se skamarádila s Věrkou, která měla termín asi dva měsíce přede mnou. Když se jí potom miminko narodilo, snažila jsem se jí pomáhat, i když se mi zdálo, že to vůbec nepotřebuje. Posléze jsem zjistila, že mi těhotenství nejen mnohem rychleji uteklo, ale že na tom vlastně ani nic není. Teď s Věrkou vozíme kočárky obě a myslím, že mateřství je to nejkrásnější, co mě mohlo potkat.“

Něco se i podařilo

Když nad tím tak přemýšlím, možná jsem svá předsevzetí nesplnila na sto procent, ale něco se i podařilo. Mám dvě krásné, zdravé a veselé děti, neobtěžující okolí. Možná mi někdy ujedou nervy a zvýším hlas častěji nebo víc, než bych si přála, ale zdá se, že se to naučily chápat a žádnou újmu jim to nepřineslo.

Možná můj čas nepatří všechen jim, ale zato ten, který jim patří, využijeme beze zbytku. A to nejdůležitější, lásku, podporu a jistotu rodiny, která drží při sobě, tu myslím opravdu nepostrádají.

Úryvek z „vtipného emailu“

Příprava k rodičovství: Ještě než se vám potomek narodí, zajděte na návštěvu k nějakým nešťastníkům, kteří již děti mají. Proberte s nimi chyby, kterých se podle vás ve výchově dopustili, a vysvětlete jim, jak měli postupovat. Poraďte jim, jak své ratolesti naučit poslouchat, chodit na nočník, chodit spát bez odmlouvání… Vychutnejte si to, bude to totiž naposledy, co budete mít na všechno odpověď.

Autorka vystudovala psychologii, momentálně je na rodičovské dovolené.

Názory k článku (56 názorů)
úryvek z mailu adelaide k. 3.1.2011 9:27
*Re: úryvek z mailu Liška s banem :) 3.1.2011 9:40
*Re: úryvek z mailu Ronja 3.1.2011 19:7
... susu 3.1.2011 9:45
Já taky bojuji Hilly. 3.1.2011 9:48
*Re: Já taky bojuji Osamělá 3.1.2011 10:38
**Re: Já taky bojuji Bambule2 3.1.2011 14:22
***Re: Já taky bojuji Osamělá 3.1.2011 18:13
***Re: Já taky bojuji janah a dva prcci 7.1.2011 21:9
**Re: Já taky bojuji Anusi 3.1.2011 20:10
*Re: Já taky bojuji Lusika 8.1.2011 8:59
Ne, mateřskou vinou netrpím... Kvíza 3.1.2011 10:1
*Re: Ne, mateřskou vinou netrpím... satty 3.1.2011 15:51
**Re: Ne, mateřskou vinou netrpím... efcaa 4.1.2011 20:16
**Re: Ne, mateřskou vinou netrpím... atisa 8.1.2011 13:48
To jsou teda pomocníci, odměna a trest withep 3.1.2011 10:45
*Re: To jsou teda pomocníci, odměna a t... karma 3.1.2011 15:8
**Re: To jsou teda pomocníci, odměna a... karma 3.1.2011 15:11
*Re: To jsou teda pomocníci, odměna a t... s s 5.1.2011 6:41
Výchovné chyby, které dělala moje matka ... Binturongg 3.1.2011 11:7
Nedosažitelná dokonalost výchovy Horama 3.1.2011 11:28
*Re: Nedosažitelná dokonalost výchovy Ecim 3.1.2011 12:40
**Re: Nedosažitelná dokonalost výchovy Ecim 3.1.2011 13:28
*Re: Nedosažitelná dokonalost výchovy Ecim 3.1.2011 12:42
jedině kdo děti nezná, může tvrdit, že o... Kivík 3.1.2011 11:47
*Jsem ráda... 1.3Magráta13 3.1.2011 13:16
**Re: Jsem ráda... Ecim 3.1.2011 13:26
***Re: Jsem ráda... 1.3Magráta13 3.1.2011 14:2
****Re: Jsem ráda... Ecim 3.1.2011 18:37
**Re: Jsem ráda... Markéta, kluci 9 a 2 3.1.2011 14:53
***Re: Jsem ráda... 1.3Magráta13 3.1.2011 15:8
****Re: Jsem ráda... Markéta, kluci 9 a 2 3.1.2011 16:14
*Re: jedině kdo děti nezná, může tvrdit... HájaÁja 5.1.2011 4:56
vliv sestry Hanka 3.1.2011 13:15
Já to měla naplánováno pěkně vejbzrng 3.1.2011 13:50
*Re: Já to měla naplánováno pěkně Balbína 3.1.2011 15:37
Jiný vtipný e-mail Adriana, 3 děti 19,14 a 3 roky 3.1.2011 14:1
*Re: Jiný vtipný e-mail Martina-N 3.1.2011 14:52
**Re: Jiný vtipný e-mail 1.3Magráta13 3.1.2011 15:10
***Re: Jiný vtipný e-mail Ecim 3.1.2011 18:42
****Re: Jiný vtipný e-mail 1.3Magráta13 3.1.2011 19:58
*****Re: Jiný vtipný e-mail Jana (Lukáš 6/03,Martin 8/05) 19.1.2011 21:44
**Re: Jiný vtipný e-mail Grape a Marťa+Dainka 5.1.2011 7:54
***Re: Jiný vtipný e-mail andyŠ 9.1.2011 0:23
pravdivé Balbína 3.1.2011 15:29
Jedné chybě se vyhnu, dvě další udělám. ... Jája 3.1.2011 16:28
*obráceně Ecim 3.1.2011 18:43
Jsem jiná matka Insula 4.1.2011 4:11
Děkuju Magnolya 4.1.2011 8:12
Jednoduchá matka Barča 4.1.2011 11:42
*Re: Jednoduchá matka maja 4.1.2011 19:20
A která z nás je vubec dokonalá :-D M+J+ 5 (2 holky -3 kluci) 5.1.2011 0:26
*Re: A která z nás je vubec dokonalá :-... nefeli 6.1.2011 23:25
**Re: A která z nás je vubec dokonalá ... Kacka, dcera 2 roky 8.1.2011 19:37
:-) Gabča 8.1.2011 21:0
začátek jako když mluví za mne andyŠ 8.1.2011 22:45
Článek se vztahuje k období asi

Podobné články


Další od autora Mgr. Lipinská Kateřina >>


Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.