tisk-hlavicka

Léto je doba pikniků

20.8.2002 Tomáš, Jana, Mikuláš a Anděla

Jak jste už pochopili, počasí je zde v Kanadě extrémní, proto léto znamená vedra.

Venku je 35 stupňů a vlhko jak v čínské prádelně, a tak je to skoro celý poslední týden a dle předpovědi ještě týden bude. Občas je to přerušeno přívalovým deštěm, který příliš neochladí, zato doplní vzdušnou vlhkost. Takže střídavě přecházím z vedra (venku a na chodbě) do zimy (v laborkách). Dnes přišlo varování že máme vypnout vše co můžeme a neplánovat si práci dnes a zítra na mašinách s velkou spotřebou energie, protože NRC bude po deregulaci cen elektřiny a velké spotřebě na klimatizování platit až $2/kWh (roční průměr prý je 8centů). Je smutné že v červenci je vyšší spotřeba energie na chlazení než v zimě na topení...To maj z toho, že staví kůlničky.

Léto je doba pikniků. Takže v úterý byl ústavní piknik (což znamená ,že tradičně vedení ústavu dělá hamburgery pro ostatní zaměstnance). Nicméně Jana si užila doprovodný turnaj v plážovém volejbale, a Anděla skákání v pytli.

V sobotu piknik s kolegy s malými dětmi u jezera v Gatineau parku, což bylo na poměry ohromně blízko, jen 50 km. Na to kolik je tu všude vody a jezer, je tu podivuhodně málo míst ke koupání, nebo se nám aspoň zatím nepodařilo je objevit. Tentokrát se o barbecue starali zejména francouzský kuchař (z Francie), takže (a nejen proto) bylo velmi dobře. Jen by to nemělo trvat 3 hodiny, přece jen buřt je hotový cobydup. A večer jsme si půjčili na hodinu canoe a vyrazili po jezeře, a velmi se nám to zas asi po 10 letech líbilo. Plánujeme si, že takhle vyrazíme na týden na dovolenou někde po jezerech. Jen nevím, jak to dopadne, až se to dětem okouká, přestane je bavit sedět na zadku a začnou v lodi řádit.

V neděli měl Mikuláš 7. narozeniny, a tak si mohl vybrat co bude celý den dělat. Chtěl jít na oběd do McDonalds, a pak do Cosmic Adventures, kde byl kdysi na jedné Birthday party (veliká hala do dvou páteř výšky plná plastových rour na prolézání, ohrádek s míčky, hracich automatů a podobně). Jana z toho místa byla dost znechucena, jak velmi neinspirativní prostředí to je.

A v pondělí byl Canada Day, takový kanadský 28. říjen. V praxi to vypadá že je všude spousta akci, muzea jsou zadarmo, na Parliament hill lidová veselice. Vypadá to jako v Čechách po Naganu, lidí nosí vlajky, máj pomalované tváře javorovými listy, auta s vlajkami jezdí po městě a troubí (mimochodem mnohem větší rámus než když Kanada vyhrála v hokeji na olympiádě), a všichni si přejí Happy Canada Day.

My den pojali po kanadsku - ježděním v autě. Vydali jsme se s kolegy na dlouho připravovaný výlet do parku, kde právě kvetou střevíčníky. V roce 1930 našel pan Purdon ve svém lese (tj. ve své bažině) 12 střevíčníků, a protože se pečlivě věnoval jejich "ochraně" (conservation) spočívající v mýcení křoví a regulaci hladiny vody, jich tam dnes prý kvete asi 16.000. Což o to, podívání je to hezké, rostlinstvo úžasné.

Ovšem praxe je 2 hodiny v autě, hodina procházka, hodina v autě (než jsme našli místo u jezera kde nebyla ani bažina, ani soukromý pozemek), hodina koupání, hodina v autě, zastávka na zmrzlinu, skoro 300 km. To si ještě místní pochvalovali, to je úžasné, že to je tak blízko, že jo to výlet na jeden den. Pochopili jsme že Air condition (kterou nemáme) v autě není v Kanadě až takový zbytečný luxus, jak by se mohlo zdát (nicméně kolegův shodný vůz takto vybavený, stejně jel s otevřenými okny, protože prý to neuchladil. Jen litujeme, že nemáme jako on střešní okno; kolega Maďar z něho kynul za jízdy davům jako na přehlídce, to je to shodně kulturní pozadí z dětství, což se Andělé děsně líbilo a divila se proč to nedělá celou cestu.)

No a večer jsme byli na opravdu velkolepém ohňostroji, spolu asi s dalšími 200.000 lidmi, kterým tradičně Canada Day končí.

Tak se tedy máme a ještě chvíli budeme. Dneska mi přišly papíry o prodloužení stýpka, tak jsem hned navštívil web Imigračního ouřadu, kde jsem se dozvěděl že od 28/6 platí nový imigrační zákon. Tak jsem celý napjatý, co to pro nás bude znamenat, a jaká ouředni hydra zas na nás číhá skrytá za moderní legislativou, a kolik nás to bude stát (mj. třeba Anděla bude potřebovat Student Authorization, $125, aby mohla studovat v junior kindergarten).

Perlička: kanadská obdoba U.S. "zelené karty" se oficiálně jmenuje Maple Leaf Čard.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.