| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Už v mateřské škole lze děti vést ke čtení

 Celkem 11 názorů.
 Jája 
  • 

Musíme mít okamžitě každý prd? 

(24.4.2013 11:18:39)
"Představte si situaci, že jste slyšela od dobrého kamaráda o skvělé knize. Nemůžete si ji koupit, protože nemáte peníze. Nemůžete si ji půjčit v knihovně, protože na tak skvělou knihu je řada rezervací, ve školní knihovně knihu vůbec nemají..." Bože, tak si ji přečtu za půl roku, za rok, až se k ní dostanu! To je stejné jako s novým filmem: pokud nechci dát xx Kč za premiéru v kině, podívám se na něj za rok nebo dva v telce (nebo to o něco dřív najdu hacknuté na netu). Možná nebudu zrovna in, protože řada lidí si knihu přečte/film shlédne dřív než já, ale to přece neznamená, že budu v ten okamžik méněcenná. Nebo musím mít okamžitě každý prd, který se kde vyskytne? Totéž se přece dá napsat o novém iPadu, mobilu, modelu PC, autě, domě... Knížek je na milióny, jen zajít do nejbližší knihovny.
 Simča a dcery *1988 a 1997 


Re: Musíme mít okamžitě každý prd? 

(24.4.2013 12:31:20)
Jájo, ale tady se jednalo o kluka (kluci méně štou - viz článek) a navíc kluka v období, kdy je třeba jeho zájem o knihy podchytit, aby u čtení vyržel. Proto autorka doporučuje mu umožnit přístup ke knize, která ho zaujala... Protože Jiráska si takový kluk nepřečte - a že je to kvalitní čtení s krásnou češtinou.....
 Jája 
  • 

Re: Musíme mít okamžitě každý prd? 

(24.4.2013 12:42:24)
Když vycházel Harry Potter, byly na jeho příběhy zvědavých tisíce dětí. A protože originál vyšel na jaře, ale oficiální překlad do češtiny měl být hotový až na podzim, byl na netu klub fanoušků, kteří knihu překládali, překlady spolu konzultovali, jestli je to lepší tak nebo onak. A byli to taky -náctiletí. Mne to tenkrát moc zaujalo a těm dětem jsem fandila, dělaly vlastně smysluplnou práci. Chtěly se dozvědět, jak to bylo dál a přitom makaly na znalostech angličtiny.

A co se týče knih: věcí, které nebudu mít (nejen já, i ty děti) teď a hned, je hodně. Je jedno, že se v článku jednalo o -náctiletého kluka, stejně tak tam mohla být dívka. Budou mít děti větší zájem o techniku, když budou mít doma poslední model PC, iPhonu, televize, budou mít zájem o zvířata, když každý rok dostanou na hraní nějaké mládě (pak ho vyhodíme, protože už dorostlo?)? Ne! I hoch z článku si klidně může přečíst jinou knihu a na tu požadovanou si počkat. Mně to přijde jako "co nebude hned, není". Jsou rodiče schopni na to všechno vydělat? je schopna na to společnost poskytnout zdroje, aby nejnovější knížka (a to všechno ostatní) bylo okamžitě v každé škole? Taky ne. Protože zdroje jsou prostě omezené. Mně to připadá jako "když to nebudu mít hned, nebudu číst". I toho už zmíněného Harryho Pottera četla spousta dětí až v době, kdy ho sehnala, a že to bylo dost stránek a ne zrovna lehkého textu!
 Hilly. 


Re: Musíme mít okamžitě každý prd? 

(24.4.2013 12:41:59)
Myslím, že jsi ten článek vůbec nepochopila. Nějaký kurz kritického myšlení by ti asi také neuškodil~6~
 Gladya, bývalá dasa, 


povzdech 

(24.4.2013 12:49:42)
Jen si povzdechnu, jak je to s vlivem rodiny. Knížek máme doma hodně, včetně dětských bestselerů, synovi jsem četla pravidelně každý večer hodně dlouho, s knížkou nebo dneska častěji čtečkou mě i manžela syn vidí často, do knihovny a knihkupectví jsem ho brala od mala, byl na Světě knihy. Výsledek? Já čtu i knížky pro mládež, ale syn v 15 letech nečte vůbec~n~.
 Hilly. 


Re: povzdech 

(24.4.2013 13:30:38)
A do té doby četl? Já taky už asi nikdy nepřečtu tolik knih, jako v mých nácti. Jsou v životě různá období. Horší je, když někdo nečte vůbec a to celý život.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: povzdech 

(24.4.2013 13:33:21)
nečetl, nečte a nejspíš číst nebude. Bohužel.
 N. 
  • 

Re: povzdech 

(24.4.2013 13:43:51)
Manzel zacal cist knizky az ve svych 25 letech (asi se nudil, kdyz jsem si ja cetla, tak zacal taky).
 Barbar 


Re: povzdech 

(25.4.2013 14:26:15)
Dášo, u nás v rodině to bylo také tak. Naši jeli podle sloganu "každý čtvrtek novou knihu", měli a mají ohromnou knihovnu, beletrii i filosofickou literaturu (máma vystudovala filosofii), oba četli a čtou, táta i přes těžkou zrakovou vadu, léta nám táta předčítal před spaním a můj brácha prostě nikdy téměř nečetl a nečte dodnes. Je to geniální muzikant, skladatel soudobé hudby,ale čtení je pro něho asi nějak namáhavé (možná má nějakou lehkou nerozpoznanou dyslexii) a prostě nečte. Je zaměřen jinak, skládá a poslouchá hudbu, kouká na filmy a sám amatérsky filmuje, ale holt nečte. Svět se nezboří.
 Zuza 
  • 

Re: povzdech 

(24.4.2013 14:57:35)
Dášo, nezoufej. Může to být období. Mému muži doma četla hlavně babička, byl zvyklý poslouchat čtené slovo na deskách, ale sám nikdy moc číst nechtěl. Ostatně udělal si učňák a tam je do čtení knih asi taky až tak nehnali (nečtenáři ovšem mohou být třeba i na gymplu!). Když jsem ho poznala, říkal, že nikdy nečetl. Před pár lety začal doma slídit, jestli by se nenašla nějaká zajímavá knížka, má teda dost specifický výběr, nezaujme jej hned tak něco, ale prostě začal číst. Prošel si naši domácí knihovnu, u svých rodičů, občas i něco z knihovny. Začal v podstatě až po 30. Moje nejlepší kamarádka byla vždy velmi chytrá, ze školy si pamatovala vše, ale knížku nepřečetla snad ani jedinou doposud. Někdo na to není nebo má v životě období, kdy prostě nečte. Neřeš to.
 bromelia 


Re: povzdech 

(25.4.2013 14:04:18)
žádný strach - co dostal, to najde dřív či později...

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.