| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Psychogenní zácpa

 Celkem 59 názorů.
 Ajka, syn 6/2004 
  • 

Skoro jako u nás  

(22.4.2008 9:07:25)
Díky za článek, myslím, že v kostce vystihuje přesně naše zkušenosti...až na tu vanu, teplá voda na našeho syna nijak neúčinkovala, naopak jsme více zavedli zakysané výrobky, lněné semínko rozdrcené do jogurtů a švestkové šťávičky. Jen musím říci, že synův problém začal také kolem 2. roku věku, trval cca necelý rok a ani nyní, když už mu budou 4 není zcela bez dozvuků, musíme stále sledovat, co jí, kdy "kakal", jaká je konzistence atd. Několik měsíců jsme ho chválili i když se vykakal do slipů, hlavně, že se vykakal, protože měl pak hrozné bolesti, když delší dobu nešel a samotný proces "tlačení" byl doslova utrpením i pro nás. Co se odměn týče, tak za první "bobek" v nočníčku měl slíbenou odtahovku, podařil se mu asi po 3měsících snažení a my kolem 18,30 jeli do nejbližšího obchodu jí koupit...pak dostával nálepky medvídka pú a asi tak po 2 měsísích jsme s odměnami jako takovými přestali. Nyní se mu tak 1x za 14 dní stane, že se mu evidentně "chce"...ale drží to..i on sám to komentuje slovy, že to nechce pustit "ven", ví, že by měl i to říká, že to pak bolí, když to drží, ale není schopen se uvolnit, pak má třeba 2x za hodinu ušpiněné slipy, jak to neudrží, ale "bobek" nepustí (trošku mi to připomíná přístup lidí, co třeba trpí anorexií, ví, že by měli jíst, ale nejsou schopni)..on ví, že by měl kakat, ví, že to nic není, ví, že bude pochválený atd.ale prostě nemůže... takže jediné co zabere je nechat ho běhat nahatého, jakmile totiž pak cítí, že bobek leze, tak utíká kakat sám. NIkdy by mně nenapadlo, že něco takového jako psychogenní zácpa existuje..přeji rodinám, kterých se to týká hodně trpělivosti.
 Kamila, Kačka a Jeník 
  • 

Taky jsme měli problém 

(22.4.2008 9:11:11)
Když byly Kačce dva roky, taky nechtěla chodit na velkou. Nešla třeba týden. Jedla denně jogurty, ovoce, hodně pila. Pak jsem přišla na to, že když byl čas jít, tak si honem běžela sednout a vrtěla zadečkem a po chvilce bylo po potřebě. Ukecávali jsme ji, nic nezabíralo. Pak jsme přešli na úplatky. Vykakej se a bude sladkost. Najednou se zatlačilo a šlo to. Potom jsme přešli k tomu, že večer před koupáním obden prostě seděla na záchodě a nesundali jsme ji (neuměla sama seskočit), dokud se nevykakala. Křičela tam, že kadit nechce, ale nechali jsme ji tam a najednou zatlačila a šlo to. Časem si zvykla na pravidelné vyprazdňování, chodila každý den, až si začala říkat sama.
 Ajka, syn 6/2004 
  • 

pro pavoučici 

(22.4.2008 11:26:57)
To lněné semínko jsem rozmixovala na prášek, řekla bych dost jemný, ale samozřejmě, že malinko cítit v jogurtu asi bude...ale syn kupodivu neprotestoval..dávali jsme do floriana, hollandie, do těch jogurů na pití jsem nezkoušela, myslím, že by slámka musela být hodně silná, aby se to třeba neucpalo..ale lze též to semínko svařit...vroucí voda a udělat jakoby nálev..stačí půl skleničky..troška seminka....ten nálev má chuť, ale není moc výrazná a třeba ten pak zamíchat do pití..jen nevím jak přesně by mělo být to dávkování, ale určitě někde na to byla diskuse "lněné semínko" tuším v BIO tématech či tak něco. Jinak pije švestkový džus od Relax a když už tak 3 dny "nic", tak dáváme švestkovou šťávu od HIPP, samozřejmé různé malé jogurty s probiotikou, hodně pití a bez čokolády.....někdy mám na sebe vztek, že jsem byla moc tvrdá no spíše babičky a nutili ho kakat na nočník, te´d když si někdy ušpiní slipy, tak sklopí oči a říká, nezlobíš se..já jsem nechtěl, nějak mi to nejde, promiň a je hrozně smutný...mám dojem, že by asi byl nejraději, kdyby nemusel kakat vůbec, protože si to spojil s něčím negativním
 Jarka 
  • 

Take jsme si to zazili 

(22.4.2008 12:00:00)
Dobry den,
stejne problemy mel nas syn kolem 2,5 let. Nejdrive mel prujem a po vyleceni mel zacpu. Kakal normalne na nocniku,ale v te dobe si za zadnou cenu na nocnik nechtel ani sednout, vzdy, kdyz na neho slo kakani, tak si bezel lehnout na postel a zadrzoval to. Na nocniku jsem ho drzela nasilim a premlouvala jsem ho at tlaci. Nakonec, kdyz bobek vytlacil za velkeho place (mne bylo do place take), tak byl moc rad. Nam pomohli svestkove stavicky a nejak postupne ho to preslo. Ale nikdy jsme netusila, jake muzeme mit problemy s kakanim a jak budu stastna za kazdy bobek.
 asad 


Zácpa a potravinová alergie? 

(23.4.2008 13:15:18)
Ahoj mamky, také bojujeme ze zácpou, dcerka má potravinou alergii, která se projevuje atp. exemem, který už snad máme pod kontrolou, díky dietě.Malá je alergická na mléko, nesnese i zakysané ml. výrobky. Doktorka nám zatím moc nepomohla, nemáte někdo s tím to zkušenost? Dík
 GLT 


Re: Zácpa a potravinová alergie? 

(24.4.2008 13:23:24)
Pokud je alergická i na zakysané výrobky, tak je to možná laktózová intolerance. Ale o ní toho moc nevím, zkus google.
 gabkamar 


Re: Zácpa a potravinová alergie? 

(30.4.2008 17:50:53)
Ahoj, máme stejný problém, synovi už ale byly 4 roky a stále nemáme nic vyřešeno, možná v tom má prsty i jeho atypický autismus-kdo ví. Každopádně jsem přemýšlela, jestli nemá nějakou intoleranci na lepak či mléko a našla jsem stránky, kde se věnují potravinovým alergiím včetně receptů. Tady je odkaz:http://www.potravinova-alergie.info/gfcf-dieta-recepty.php
Tak snad to pomůže. Jo a nám gastroenteroložka řekla, že by mu nedávala žádné mléčné výrobky- prý ani kysané??
 Lenka 
  • 

zadržování stolice 

(22.4.2008 12:53:17)
Syn začal mít potíže se zadržováním stolice v souvislosti s odplenkováním. Pleny měl kvůli tomu dlouho, odmítal se vyprázdnit jinam než do pleny. Příklad, pleny jsem odebrala, bylo mu cca 2,5 roku, celkem v pohodě čůral do nočníku/záchoda, ale stolici zadržoval, a vykadil se třeba až za 5 dnů při večerním koupání, kdy už to nešlo zadržet.
Dle doporučení jsem pečovala o měkkost stolice /tekutiny, strava, lactulosa/, pravidelně po jídle vysazovala, bez efektu. Nakonec jsem se dočetla, že je třeba dítěti dát najevo, že mě - rodiče ta jeho stolice zas tak moc nezajímá, že je to jeho problém a jeho ostuda. Z toho jsem měla trochu strach. Také jsem ho měla motivovala malou odměnou - za každé hovínko jsme jeli na zmrzlinu. Trvalo to cca 14 dnů, nyní chodí kadit po obědě, někdy i večer, vyžaduje moji přítomnost při vyprazdňování, ale vždy mě upozorní, že musím zavřít oči. Vykakání stále není automatické, bojím se, jak to bude probíhat ve školce, kde se s ním nikdo speciálně zabývat nebude, nebude tam žádná intimita.
Dokud jsme zadržování stolice nemusela řešit doma, tak jsem vůbec netušila, že takový problém existuje a považovala jsem to za prostou zácpu. Ach jo.
 M.A. 
  • 

Školka 

(23.4.2008 10:26:23)
Jo, s chozením na záchod ve školce mají moji kluci problémy permanentně. Drží a drží a pak potřebují už cestou nebo hned po příchodu domů. Zrovna nedávno jsem se zlobila na staršího (předškolák), proč se nevykakal ve školce, a on na to "Když tam je tolik lidí, jak tam mám v klidu kakat." A je to tak, stojí tam pět záchůdků v jedné řadě, pořád je tam provoz, křik - mě by to taky stresovalo.
 carlitos+Madlenka06+Jeníček09 


Re: zadržování stolice 

(22.4.2008 23:11:11)
Naprosto rozumím!!!!!

Mám to za sebou s dcerkou a není tomu tak dávno.Cca před 5 týdny začala malá chodit na nočník.Kakala ovšem i nadále do plenky,o kterou si sama vždy řekla.Jinak se nevykakala (cca před rokem měla problém se zácpou kdy jsem z ní tlačila hovínko hnedle násilím,takže jsem byla ráda,že kaká aspoň do pleny).Ovšem asi po 14 dnech přestala chtít plenu přes den vůbec,čímž vyvstal problém se stolicí neb na nočník ani na wc prostě jít nechtěla.Stolici jsem změkčovala jak blázen,prosila,uplácela,mazala.....nic.Trvalo to 5 dní než ten blok překonala a začala chodit na nočník.Ještě teď mi běhá mráz po zádech když si vzpomenu jak křičela a plakala jak jí to bolelo když tlačila;((.Zadržovala kakání co to šlo a pak jí to bolelo.Nakonec (možná)trochu zabrala hovínková víla,kterou jsem si vymyslela.Víla bydlí v záchodě a papá hovínka,který dětičky vykakají;).Takže teď po každé stolici dcerka mává hovínku,když ho splachujeme a přeje víle dobrou chuť.Prostě měla blok se jít vykakat do nočníku nebo na wc,když doposud kakala ve stoje a do pleny.Ten boj byl bohužel jenom její,já pro to udělala vše (změkčovala potravinama,množstvím pítí,jogurtovejma nápojema od Activie a i za pomoci Lactulosy)a ona musela ten blok překonat.Kromě víly taky zabralo to,že jsem po dobu kakání u ní seděla a držela jí za ruku.První samostatný vykakání jsem doslova a do písmene obrečela štěstím jak jí to pěkně a bez bolesti šlo.Dneska je již týden bez Lactulosy a kaká (ťuk,ťuk,ťuk)dobře!!!!!!

Taky bych nevěřila,že můžou být s kakáním takovéhle problémy.Doufám,že je to už za námi,protože kdo nezažije neuvěří jaký to je strašný tlačit z dítěte hovínko.Dcerka v březnu oslavila 2 roky.

Všem držím moc a moc palceR^!!!!!!!!!
 Roman 
  • 

Re: zadržování stolice 

(23.1.2012 22:53:26)
Dobrý den, se zadržováním stolice (psychogenní zácpou) máme zkušenost u dvouleté dcery, která trvala třičtvrtě roku. Zkoušeli jsme všechno možné. Ale jen po dobrém - hlavně žádné tresty a nucení!!! Pořád jsem hledal na internetu různé rady až jsem natrefil na jednu účinnou! Dětské projímadlo EASYLAX - Hermánkovo - ibiškové projímadlo pro děti bez věkového omezení, usnadňuje vyprazdňování, uvolňuje a lubrifikuje stolici a usnadňuje její odchod z těla. Ampule se závádí do konečníku a do 30 sekund dojde k vyprázdnění. U nás to fungoval pokaždé - pár sekund a žádaný obsah byl venku. Aplikovali jsme toto projímadlo každý druhý, nebo třetí den. Stolice nevycházela tak tuhá a tím pádem malá zjistila, že to nebolí a zhruba po třech týdnech aplikování projímadla EASYLAX se malá začala podělávat sama :) Tato metoda je nejšetrnejší a nejúčinější!
 Blanka 


Re: zadržování stolice 

(28.6.2009 11:48:26)
tady jen doplním (mám tu keště příspěvek dole), psycholožka mi radila, aby se to udítěte nepřehlíželo - postoj nevšímat si toho - není prý vhodný, právě kvůli tomu, že se jedná o strach dítěte a tvářit se, že pro ná jeho strach nic neznamená a zlehčovat ho není správné. Jak píši níže - pojmenovat ho, ubezpečit, že v tom není samo (1/pomůžeme mu a 2/má to spusta dětí a i dospělí trpí strachem)3/věřit, že to překoná 4/podpořit sebevědomí dítěte - když se - jakkoli - vykaká dát mu možnost prožít pocit vlastního uspokojení, že se překonalo!!!!!
 Vlastivila, 3 zlobidla 


Zácpa 

(22.4.2008 14:09:13)
Tak tohle dceři vydrželo od půlroku do tří let.Neskutečné martyrium pláče a bolesti. Ať jedla co jedla, bála se vyprázdnit. Nakonec nám pomohly léky na změkčení stolice, ale chvíli trvalo, než uvěřila, že opravdu už to bolet nebude. A nebolelo :-)
 sarka 
  • 

a co psycholog? 

(22.4.2008 14:46:58)
někde jsem četla, že zácpa psychického původu může být projevem vzdoru vůči rodičům - autoritě. DOkonce podle Freuda tím dítě trestá své rodiče za něco, chce od nich něco získat, má sklony problémy držet v sobě a obracet proti sobě. možná by stálo za to konzultace s kvalitním psychologem, který se na tuto problematiku zaměřuje, protože pokud je to u některých případů tak, je lepší problémy rodiče x děti řešit např. komunikací. je také dost možné, jak tady některé z vás psaly, že problém odezněl kolem pátého šestého roku, že se ty děti s tím vypořádaly samy a vlastně období vzdoru by mělo definitivně končit kolem 5. roku. ale třeba u holčiček bych to viděla jako problém, nějak mám pořád před očima dívky, které se trestají řezáním apod.. jistě jste o tom také slyšely.
 Květa (2 děti 6/2003, 10/2007) 
  • 

Re: a co psycholog? 

(22.4.2008 18:37:32)
Tohle byl přesně náš případ, projev vzdoru proti autoritě rodičů. Začalo to, když bylo synovi asi rok a 3/4. Zjistil, že umí zadržet kakání, když chce. Nosil tehdy ještě plenky, bylo to před začátkem učení na nočník. Kakání ho nebolelo, stoličku měl měkkou třeba i po 5 dnech, ale plakal zklamáním, že to neudržel. Dokázal neuvěřitelně poskakovat, jen aby to zdržel. Volal kakat, dala jsem ho na nočník a ještě to zvládl zadržet, poskakoval i s nočníkem. Rekord měl 7 dní bez stolice. S čuráním problém nebyl, to se naučil do nočníku skoro hned. Bohužel jsem tehdy nevěděla, že to může být projev vzdoru, pořád jsem řešila s doktorkou jídelníček. Teď už bych šla za psychologem. Synovi tento vzdor vydržel asi do 3,5 let. Z ničeho nic začal chodit kakat na nočník bez zadržování. Asi se mu to v hlavičce samo srovnalo. Na tento druh vzdoru nic nefungovalo. Ani úplatky, ani vysvětlování, ani ignorování (zkusila jsem to ignorovat, jako že mě to nezajímá, ale taky nic).Prostě to bylo něco, co si mohl řídit sám a my jako rodiče jsme na to byli krátcí.
 Evka 
  • 

Re: a co psycholog? 

(22.4.2008 19:20:12)
Ahoj Sarko, cos myslela tim, ze se holcicky trestaji treba rezanim? Muzes mi o tom, prosim napsat par radek? Dik.
 sarka 
  • 

Re: a co psycholog? 

(23.4.2008 18:58:22)
myslela jsem tím to, že některé dívky v období puberty, pokud mají velké psychické problémy např. příliš autoritativního otce, matku nebo obojí, případně od mala trpí citovou deprivací, proti nim bojují tak, že se třeba řezají do rukou nebo nohou, když se říznou údajně se jim uleví, když vidí stékat po kůži krev. bolest jim prostě přináší úlevu. moc do hloubky o tom nevím, určitě ve vyhledávači na internetu, když zadáš heslo sebepoškozování, ti vyjede spousta článků. Je to těžké, ale myslím, že jeden z důvodů, proč to ty holky dělaj, je ten, že svoji psychickou bolest neumí vyjádřit jinak a ulevit si potřebují, takže se u nich vyvine tato zvrácená podoba úniku. někdo prostě brečí, někdo má hysterické záchvaty, někdo se uzavře do sebe, někdo bere drogy a někdo se třeba sebepoškozuje. je to děsný, ale většinou se jako prvopočátek všech obtíží úvadí vztah dítě-matka a to jak se dítě naučilo vyrovnávat s konfliktními situacemi a frustracemi. což se vlastně učí v období vzdoru.
 sara+viki 05 


Re: a co psycholog? 

(23.4.2008 19:29:25)
tady ty stránky vypadají dobře a na googlu mi to ho vyjelo víc, tak si to pročti, heslo teda bylo - sebepoškozování.

http://sebeposkozovani.ath.cx/:-©
 Maku 
  • 

Re: a co psycholog? 

(23.4.2008 9:03:01)
Ve 3,5 letech jsme toto martýrium u syna také prožívali. Myslela jsem si, že je to u nás projevem žárlivosti (malý sourozenec), tak jsem konzultovala s psycholožkou. Ta mě z toho hned vyvedla, ze u dětí kolem 3 let bývá problém se stolicí častý právě po prodělané zácpě nebo při trhlinkách v konečníku, kdy to dítě při tlačení bolí. Říkala mi, že je důležité upravit stravu, změnit prostředí, kde se vykaká (např. nočník na jiné místo, kakat do vany, atp.) a pak to chce čas.
Než jsem sama pochopila, že syn se nezvládne sám vykakat, zkoušela jsem nechávat ho sedět dlouho na nočníku, čípky, domlouvání, nic nepomáhalo. Až to došlo tak daleko, že odmítal sednout si kamkoliv na nočník, záchod nebo do vany. Takže to pak u nás vypadalo tak, že se od druhého dne kroutil a plakal, jak to v sobě zadržoval a 3.den to po velkých bojích stejně neudržel a vykadil se do kalhot nebo na zem (když byl nahatý). Samozřejmě jsme upravili stravování (mazání zadečku, pití, ovoce, zelenina, šťávičky, vlažná voda po ránu, vláknina, lněné semínko, lžíce oleje do jídla, červená řepa - je trošku projímavá a nám stolici pěkně změkčovala a samozřejmě odměna).
Po čase se povedlo po 3.denní pauze kakat na zem (za hrozného řevu - chování bylo nutné v době zadržování). Pak jsme odjeli k babičce a nějak jsme to probírali, že bude lepší kakat na noviny, aby se to lépe uklidilo. Ani jsem tomu nepřikládala takový důraz, ale u syna to zázrakem zabralo a chodil na stále připravené noviny. A pak už netrvalo dlouho, kdy jsme po ruce najednou rychle neměli noviny a než jsem pro pro ně došla, už se sám sápal na záchod. A bylo vyhráno.
Bylo to hodně nepříjemné období, kdy jsem neuměla synovi pomoct v jeho boji, ale naštěstí to u nás netrvalo tak dlouho. Tak držím všem bojovnicím a bojovníkům palce, aby se vše upravilo brzy a bylo po problémech.
 Majdalka+Dominika 05+Erik 08 


"Nepsychogenní nezácpa!" 

(22.4.2008 15:48:35)
Mám 2,5 letou dceru. Má problém, který nedokáži pojmenovat a momentálně ho stále konzultujeme s dětskou lékařkou. Už nějakou dobu je bez plen a na noc ještě mívala, i když k nehodám už docházelo málo. Od té doby, co přestala nosit pleny na noc, pomočí se výjimečně (jednou za 2-3 týdny). Nevím, zda je to náhoda, ale asi pět dní od té doby, co spává bez pleny, jí začaly problémy s vyprazdňováním. Scénář je vždy stejný. Stolici má (a měla vždy) pravidelnou (1x denně), normálně měkkou, nejde o zácpu, ale najednou jde na velkou a velký pláč, slzy. Bobek vytlačí, ale hodně u toho pláče a na toaletním papíru kapička krve. Když opatrně rozevřu konečník, vidím čerstvou prasklinku. Okamžitě jsem nasadila švestky, hrušky a od lékařky Lactulose AL sirup, 1x/2dny Factu a po změkčení stolice problém ustupuje do pozadí. Asi tak za 3 dny už u toho nepláče. Takto se nám celý problém zopakoval 3x od té doby, což je asi 3 měsíce. Samozřejmě, když dojde k prasknutí řitního otvoru, bojí se jít na záchod a snaží se zadržovat, což se jí povede maximálně na 2-3 dny. Dnes jsem to znovu konzultovala s lékařkou a napadlo ji, že je háklivější a bude mít tendence k hemoroidům. Tak já nevím. Snažím se jí dávat švestkové šťávy a promazávat bepanthenem nebo rybilkou. To ale nemohu věčně. Jenže jakmile nemá stolici vyloženě rozměklou, problém se časem zopakuje.

Jinak prý proti zácpě pomáhá dobře ráno na lačno kiwi. To jsem do dcery ale nedostala, nemá ho ráda :)
 Jana (Lukáš 6/03,Martin 8/05) 


Re: "Nepsychogenní nezácpa!" 

(22.4.2008 18:07:01)
Majdalko,
my taky bojujeme uz skoro 3 mesice, porad mame kapicku krve v bobku. Byla jsem i u doktorky, aby se radeji podivala a je to opravdu "natrzena" prdylka.... chvilkama je to lepsi, momentalne ted zase horsi :-( (jsme ted u babicky, tak to pripisuji zmene prostredi)
Snazim se dodrzovat vsechno - hodne piti, ovoce, jogurty/resp. kysane napoje, do polivky davam laktobacily, momentalne jeste po rano Fucotlax (sirup) a porad mam pocit, ze nic nepomaha :-((((

Diky za tohle tema, uz jsem si zacinala pripadat jak neschopna matka, pac mi opravdu pijde, ze to trva uz dlouho :-(
 Majdalka+Dominika 05+Erik 08 


Re: "Nepsychogenní nezácpa!" 

(22.4.2008 23:06:23)
Já jen ještě jednou upozorňuji, že naše problémy neprovází zácpa. Ale kvůli vyhojení trhlinky se snažím stolici změkčit a projímat. Nám opravdu zabírají hrušky (syrové) a pití ředěných švestkových a hruškových džusů (Relax švestka,Relax hruška, Hipp švestka), případně švestkové koláče a tak. Kompoty samotné mi jíst nechce, to by bylo asi lepší. Zadek jsme také umývali v odvaru z dubové kůry. A Faktu mám prý používat jen jednou za dva dny, vícekrát ne. Vám lékaři povolili častěji? Musím se mrknout, pro jak staré pacienty je Faktu určený.
 Vlasta 
  • 

Trhlinka v konečníku 

(22.4.2008 19:37:11)
Majdalko a Jani,
jen si vzpomínám, že nás doktorka upozorňovala, že pokud je trhlinka v konečníku, může se hojit opravdu hodně dlouho - řádově týdny - a je zapotřebí pravidelně konečník mazat např. právě Faktou. My jsme mazali každý den, někdy i 2x.

 alej 


problém trhlinky v konečníku 

(22.4.2008 23:20:21)
Můžu doporučit naprosto skvělou Řebříčkovou mast od Dr. Popova, nepomahalo Faktu, po jiné mastičce se objevila dokonce alergická reakce, ale po 14 pravidelného mazání výše uvedeným bylo po několikaměsíčním nepříjemném a bolestivém problému.
 monika-h 


Re: "Nepsychogenní nezácpa!" 

(22.4.2008 21:17:01)
Když je krev ve stolici a najednou jde o zácpu poraďte se s doktorkou o potravinové alergii.My měly stejný problém z batolecí zácpy se ukázala alergie na mléko.Zácpa jako důsledek alergie je poměrně vzácná,tak se nenechte odbít.
 Jana (Lukáš 6/03,Martin 8/05) 


Re: "Nepsychogenní nezácpa!" 

(22.4.2008 21:38:24)
Vlasti, ja mazu kazdy den (nekdy i 2x kdyz si po ranu vzpomenu) dubovou kurou - gelem. Nekdy delam i odvar z dubove kury, naleju do nocniku a Martas sedi (sice nejdriv protestuje, ale vetsinou u toho kouka na pohadky)....

Moni diky - alergie to snad u nas nebude, byli jsme na alergologii - pravda asi pred rokem a tyhle potize ma 3 mesice - a nebyla prokazana zadna alergie (delali testy) - myslis, ze by se to mohlo projevit takhle pul roku - rok po testech? Nemam s tim vubec zkusenosti (jako s alergologii a alergii). Dik.
 monika-h 


Re: "Nepsychogenní nezácpa!" 

(25.4.2008 16:03:23)
Alergie je pěkná mrcha málokdy se objeví v testech,ale možná bych si zašla na nový testy.
 sarka 
  • 

Re: "Nepsychogenní nezácpa!" 

(23.4.2008 19:11:55)
trhlinky v konečníku, to je taky kapitola sama pro sebe. měla jsem ji já, po porodu a manžel taky, trpí zácpou. Mně to léčila dr. desinfekcí, faktu a nakonec mi konečník opíchala nějakým anestetikem, aby se uvolnilo napětí - bez účinku. nabízela mi i nějakou operaci, naštěstí jsem kojila, tak jsem na ní ani nemohla. zacelilo se mi to samo asi po 4 měsících. manželovi dr. dal dilatátor, je to takový nástavec, který se zavádí do konečníku. prý je důležité, aby se ranka hojila, když je konečník roztažen, dělal to 2x denně po 15 minutách a po 14 dnech bylo po problému, pak se mu to ještě vrátilo, ale když začal znovu provádět tuto šílenou proceduru, měl klid. docela jsem mu to záviděla, já si tu té dr. užila neskutečné chvíle, bolesti, studu a nevím čeho všeho ještě. Zkuste konzultovat s nějakým proktologem či dětským chirurgem, zda se to dá dělat i u dětí. samozřejmě, že měkká stolice je základ. chudinky děti ty si vytrpí ...
 sara+viki 05 


Re: "Nepsychogenní nezácpa!" 

(23.4.2008 19:22:18)
trhlinky v konečníku, to je taky kapitola sama pro sebe. měla jsem ji já, po porodu a manžel taky, trpí zácpou. Mně to léčila dr. desinfekcí a nakonec mi konečník opíchala nějakým anestetikem, aby se uvolnilo napětí - bez účinku. zacelilo se mi to samo asi po 4 měsících. manželovi dr. dal dilatátor, je to takový nástavec, který se zavádí do konečníku. prý je důležité, aby se ranka hojila, když je konečník roztažen, dělal to 2x denně po 15 minutách a po 14 dnech bylo po problému, pak se mu to ještě vrátilo, ale když začal znovu provádět tuto šílenou proceduru měl klid. docela jsem mu to záviděla, já si tu té dr. užila neskutečné chvíle, bolesti, studu a nevím čeho všeho ještě. Zkuste konzultovat s nějakým proktologem či dětským chirurgem, zda se to dá dělat i u dětí. samozřejmě, že měkká stolice je základ. chudinky děti ty si vytrpí ...
 Markéta 
  • 

Re: "Nepsychogenní nezácpa!" 

(24.4.2008 13:41:51)
Chudák holčička, s tímhle mám osobní zkušenosti, pomohlo až pravidelné používání dilatátoru, nevím ale, jestli se dělají v "dětských" velikostech a určitě bych předtím navštívila proktologa. Jinak ten psychický blok může být obrovský, zadek bohužel pak už pracuje úplně opačně, než se snažíte.
 horvatho 
  • 

To znám 

(22.4.2008 17:21:01)
Znám a to mi nejsou 2, nýbrž 29. Válčím s tím, kam mi paměť sahá. Kolem 3 let mi operovali tlusté střevo, následky cítím občas ještě dnes. Jestli to začalo před tím nebo až po operaci fakt nevím. Vzpomínky na dětství jsou bohaté na chvíle dlouhého urputného tlačení, pláče a bolavého břicha. Mohlo se mi chtít sebevíc, tělo nedovolilo. Dost pomohla radikální změna stravování, kvůli potravinovým alergiím (říkám si, jestli se na těch zácpách taky nepodepsaly), ale to mi bylo už přes 20 - bez mléčných výrobků, málo masa, hodně obilnin a zeleniny. Důležitý je pitný režim, chce to dostatečný přísun tekutin na změkčení. Normálně jsem si schopna dojít jen na důvěrně známých záchodech, ale i tak tam trávím asi nadprůměrně času. A nesmí mi nikdo chodit na chodbě před záchodem, natož čekat až se WC uvolní, pak je to zabitý. Veřejné a jiné hromadné záchody nepřipadají do úvahy, cestování je horor, po 3 dnech se bolestí už ani nenarovnám. Jediná šance je mít WC nejmíň hodinu pro sebe a všude okolo absolutní klid (nejlépe hluboká noc),jediné vyrušení a vše je v háji. Faktu mast na trhlinky stálá součást lékarničky. A patřím k chronickým čtenářům na WC - mozek se zaměstná, tělo uvolní a dá si říct. Vhodné ovšem až pro starší děti, ale můžete zkusit obrázkové knížky (mám dojem, že v předškolním věku jsem si je s sebou nosila). Vhodné je pak více záchodů v domácnosti :-). Pokud budou vaše děti vyvádět, že nechtějí jet na jinak populární školní výlety, akce či tábor, vězte, že tady může být zakopaný pes. Trapný problém, o kterém si s okolím moc nepromluvíte (no dnes už jsem otrlá, ale v pubertě nepředstavitelné). Děsím se toho, že tělo bude reagovat stejně i při porodu (to bych asi nejsnáz porodila sama doma ve sklepě, kam nikdo neleze a není tam nic slyšet). Omlouvám se, za dlouhý příspěvek, ale já už se tím v životě natrápila...
 Blanka 


Re: To znám 

(28.6.2009 12:00:12)
Dobrý den, nechci tady mudrovat, ale v takovém případě si myslím, že pomůže dobrý psycholog, opravdu mám osobně velmi dobrou zkušenost - dělá to divy!!!!!!!!!
 Jana 
  • 

Re: To znám 

(30.9.2015 21:30:33)
Já mám zase dobrou zkušenost se cvičeními Werbeck metodou. Není to u nás moc rozšířené, ale v Praze bývají kurzy. Ona ta Werbeck metoda je primárně o práci s hlasem, jenže když chcete mít dobrý hlas, musí fungovat dobře celé tělo, a tak je tam spousta cviků, které fungují třeba na zácpu, pomáhají při astmatu atd., je dobré přímo si o tom promluvit s lektorem.
 Kamila, Kačka a Jeník 
  • 

Sklenice vody 

(22.4.2008 18:44:26)
Ta sklenice čisté vody nalačno opravdu pomáhá. Nejen, že se po noci tělo pročistí, ale já osobně do 15-ti minut odcházím na WC. Kačce taky dávám před snídaní vlažnou vodu a chodí během dopoledne. Až půjde do školky, uvidíme, jak to bude.
 Jana,Anet 7/06 
  • 

Díky za článek 

(27.4.2008 0:14:34)
Ahoj,taky máme tento problém,od půl roku,co jsem přestala plně kojit. Nic nám nepomáhá, asi neumím dceru dost psychicky podpořit. Já sama celý život taky trpěla,až operace hemoroidů a po porodu chronické zánětlivé onem.tlustého střeva.Teď mám sama problém opačný. Úplně hystericky se bojím,aby to Anet neměla po čase také. Zkusím ten vývar z lněného semínka, to jsem ještě nezkoušela.
 Teraza Horáková 


Re: Díky za článek 

(27.4.2008 0:29:42)
A fakt to není psychicky znát... mezi tebou a dcerou?

lněné semínko je fakt super, osobně bych začala těmi švestkami, broskvemi.... atd...
 Sisi,syn 23 měsíců 
  • 

Re: Díky za článek 

(27.4.2008 12:47:52)
Ahoj,taky děkuji za toto téma, vyzkoušela jsem toho na synovu zácpu už hodně(zatím bez výsledku),ale tak nějak jsem ráda,že v tom nejsme sami(samozřejmě to nikomu nepřeji).Syn se narodil předčasně o 2 měsíce dříve a vlastně s kakáním má problémy už od narození,v porodnici jsme vyli měsíc a ani jednou nekakal sám,musely to z něj sestry tlačit,doma to pokračovalo,pak jsme pomáhali rourkou,lactulosou(tu má doteď),ale stolička byla pořád tvrdčí.Syna jsem do 4měsíců kojila a přikrmovala nutrilonem,po zavedení příkrmů to bylo horší,také se objevil atop.ekzém(ten už sbad máme pod kontrolou),byli jsme na rentgenu,chirurgii,ultrazvuku,ale nic,jen že má hodně zaplynované bříško.Pak to bylo chvíli lepší,ovšem co přišlo potom byla hrůza,při kakání hrozný řev,malý u toho málem fialověl,měl krev ve stolici(má doteď)....V lednu letošního roku jsme mu zkusili dát actimel a on najednou začal kakat i 2x za den,někdy i v noci,bez breku,bez lactulozy.Bohužel to trvalo asi jen měsíc a je to opět stejné,přitom si poctivě píšu co jí...Problém vidím v tom,že malý dost málo pije,zkoušela jsem snad už všechno.Syn je dost živý,pořád jen běhá,tak jsem si myslela,že se to tím může zlepšit,ale ani to nezabralo.Tak ještě zkusím to lněné semínko.
Děkuji za rady a přeji pevné nervy:-)
 Radka Linhová,dcera 3 roky 
  • 

Lactulosa al sirup 

(29.4.2008 7:20:58)
Znám všechny problémy výše popsané,pomohla nám lactulosa, ale pozor 3xdenně 10ml, jak nám určil doktor v nemocnici. Menší množství nepomohlo.Zabírá to inhed. Už jí bereme půl roku a vysadit nemůžeme,ihned je zácpa zpátky. Úprava stravy je bez efektu,použili jsme všechny rady - jediné snad, že dáváme rybí tuk,pak to pěkně klouzá ! A je dobrý i na imunitu. Zkuste to !!
 Radka Linhová,dcera 3 roky 
  • 

re : zácpa 

(29.4.2008 7:21:53)
Znám všechny problémy výše popsané,pomohla nám lactulosa, ale pozor 3xdenně 10ml, jak nám určil doktor v nemocnici. Menší množství nepomohlo.Zabírá to inhed. Už jí bereme půl roku a vysadit nemůžeme,ihned je zácpa zpátky. Úprava stravy je bez efektu,použili jsme všechny rady - jediné snad, že dáváme rybí tuk,pak to pěkně klouzá ! A je dobrý i na imunitu. Zkuste to !!
 Míša ,syn 3r 
  • 

Re: re : zácpa 

(19.10.2011 21:41:36)
Ahoj,nezlob te se na mě,ale já bych trochu poopravila to dávkování!Pokud se to teda u přípravku za těch pár let co tu ta diskuze běží nezměnilo.Začněte jednou lžičkou po snídani.A uvidíte co to udělá!Hned 3 to se mi zdá o život:)).Synovi"zadržovači"stačila napoprvé jedna lžička a nezadržel!Opravdu to pomáhá!!!Bohužel jsme to objevili až ted:((.
 Káča,Jonáš 11/03 a Johanka 03/08 
  • 

Následky? 

(27.4.2008 20:15:08)
Zdravím všechny rodiče s podobnými problémy a děkuji za článek!
Náš Jonáš (toho času 4,5) zadržováním stolice trpí také již několik měsíců. Stolici sice nemá tvrdou,ale často si při vyprazdňování také užije své, protože hovínko, už je po několika dnech dost velké. Zkoušeli jsme již všechno možné, ale protože je dost tvrdohlavec, tak to dokáže udržet stolici i několik dní silou vůle.Prostě kaká nerad, když už je to "na spadnutí" raději sebou sekne kdekoli ( i uprostřed ulice) na zem a sedne si na patičku, aby to tam ještě chvíli pozdržel. Je to trápení pro celou rodinu, nejen protože víme, že chronická zácpa není pro něj nic dobrého, ale i proto, že když už má plné bříško nejraději jen polehává, je ufňukaný a není s ním velké pořízení.
Chci se zeptat, zda někdo nevíte, jaké můžou mít tyto problémy zdravotní či jiné následky?
Káča
 gabkamar 


Re: Následky? 

(30.4.2008 20:14:22)
Ahoj, jen bych chtěla napsat, že se to fakt nemůže brát na lehkou váhu. Nám paní doktorka neustále tvrdila (asi celý jeden rok), že když se mylý vykaká (i když po týdnu), tak je to v poho- až už to jednou bylo 9 dní, jeli jsme do nemocnice a tam si nás týden nechali na klystýr, aby se mu konečně vyprázdnila střeva - udělal se mu tam tak tvrdý špunt, že mu řídká stolice protekla kolem a další se postupně dál ucpával! Střevo roztáhnuté tak, že nefungovala svalovina, takže se stolice nemohla posunovat směrem ven. nejsme z toho venku, po 3/4 roce jsme téměř tamtéž, ale už víme, že při nejhorším je ten klystýr. (bohužel, ale díky za to)Píšu to jen proto, že jsem si pak strašně vyčítala, že jsem to zanedbala (i když teď vím, že to byla vina hlavně naší bývalé lékařka, protože jsem ji na to upozorňovala x-krát.
Tak přeji pravidelné "stoličky" všem našim dětem!
 Bublina + bublinka 3roky 
  • 

Zácpa.... Existuje 

(27.4.2008 20:50:11)
Tak se zácpou máme problémy od narození. Malá se nikdy nevykakala. S hrůzou vzpomínám na to, jak jsme to z chudinky páčili prstama, teploměrem, trubičkou... a toho křiku. Paní doktorka nás pořád uklidňovala, že to bude dobré, má totiž nemocné ledviny, tak jako že to je k tomu. Zhruba v roce jsme začali malou dávat na nočník. NO další hrůza. Tak si na to zvykla, že třeba ve 2 ráno se s brekem vzbudila, že chce kakat. hodiny a hodiny jsme trávili na záchodě u nočníku a nic, malý bobík byl zázrak.
Postupně, jak rostla, tak se začalo přidávat špinění spoďárků. Čůrat se naučila perfektně, ale na kakání tak nějak zapomněla. Stravu jsme upravili, vláknina, žádně čokošky, čerstvá zelenina, zbytková strava, laktulóza, projímadla... nic. Prakticky do 3 let nikdy nekakala. OBčas z ní vyšel bobík jak oříšek, jinak celý den "pukala" do spoďárů. Tak 6-7 spoďárů bylo běžné.
Když už jsem si konečně "vydupala"že to není norámální, tak nás tedy naše paní dokorka poslala ke specialstovi na gastroenterologii. NO ta nás okamžitě poslala na výplach a poprvé za dobu života malé jsme viděli první plný nočník bobků. Trvalo to asi půl hodiny ale bylo úplně plno.
Takže jsme začali chodit každý týden na klystýr. Zážitek až na půdu. Ale malá byla hrdinka, vše zvládala s přehlemem. Ale tak nějak si na to zvykla, že už se přes týden nesnažila ani kakat.
Po různých testech, jako na špatnou fci. štítné žlázy, alergii na lepek apod. jsme se dostali až do brněnské dětské nem. protože pořád se s námi nic nedělo. Kakání až po klystýru.
No a tak tam nás čekal úmorný týden o hladu, 3x denně klystýr. Vyšetření střev - kolonoskopie, irigografie... No děs. Ale opět nic. Po chirurgické stránce v pořádku. Jen už se jí střeva tak roztáhli, že je má u konečníku vytahaný jak balon, z těch bobků. Hrůza, hrůza,hrůza.
Byla jsem už zoufalá, nejhorší je, že už si připadáte jak blázen... To není možný aby nekakala, řekl pan doktor v brně.
Nyní jsme začli brát lék syntostigmin a nové projímadlo čistě přírodní, z fíků.... chodíme na cvičení a masáže, prý má moc líná střeva.
Pomalinku je ale vidět přece úspěch. Jde ob den na nočníček a bobíky jsou větší.

Proto bych chtěla poradit, nepropadejte panice ale nenechte se odbít. Otravujte, otravujte,otravujte a nevzdávejte se. doufám, že u nás se to za pár měsíců zlepší. Základ je opravdu umět se dobře vy...kadit :)
 Sisi,syn 23 měsíců 
  • 

Re: Zácpa.... Existuje 

(28.4.2008 8:25:18)
Držím pěsti,
je to jako kdyby jsi psala o nás,taky jsme skončili v brněnské dětské,taky...Máš pravdu,člověk se nesmí nechat odbýt,to si vždycky připomínám,když po čtyřech dnech má přijít kakání-mučení, a to je zrovna dnes.Nejhorší je,že už nevím,jak mu pomoci,hovínko je tak velké,že mu trhá zadeček,navíc se v půlce cesty zasekne a nejde dál,tak ho musím odlamovat...Je to začarovaný kruh,kvůli bolení bříška už skoro dva roky nespíme a budíme se po hodině,při každém prdíku,když chceme přidat do stravy více ovoce,tak se objeví atop.ekzém.Vítám tedy každou radu,věřím,že určitě něco zabere.
 Radka Linhová 


zácpa - rady 

(29.4.2008 9:31:20)
Mám 3-letou dceru a problémy tady popsané znám. Pomohla nám Lactulosa All sirup, ale v dávkování 3x denně 10 ml,meně nemělo účinek a poradil nám to doktor. Bereme už pul roku a jsme bez problemu, nemuzeme vysadit, problém se vrací. Pomáhá rybí tuk, hovínko dobře " klouže " a je to dobré i na imunitu. Lněné semínko zaleju večer horkou vodou a celý den přidávám do pití po lžičkách, není to poznat.
 Jana D. 
  • 

Re: zácpa - rady 

(3.5.2008 23:52:55)
My si prožíváme totéž a stojí to hodně nervů a trpělivosti. Laktulosu užíváme pomalu dva roky a k tomu Lacidofil. Zadeček mažeme Factu. Nyní náš syn 3.5 roku chodí dá se říci obden, ale je znát každá změna prostředí. Navštěvujeme gastro poradnu a lékařka nám ani moc nedoporučuje navštěvovat školku, protože se zácpa ještě zhorší. Tak nevím, u zápisu jsme sice byli ale mám z toho celkem strach.
 Katka, Ondra 11, Šárka 6 
  • 

Taky jsme si to prožili 

(30.4.2008 16:45:11)
Přibižně od 2 roků naše malá přestala chtít kakat, jakmile se jí chtělo, začala nepříčetně křičet a brečet ( kdekoli, třeba v obchodě) a brečela, a zadržovala jak se dalo... stolici mívala vždycky normální, ale tohle byl psychický problém... od naší paní doktorky jsme dostali laktulozu i čípky, kterýma jsme pokazili vše, co se dalo... zavedli jsme čípek jen jednou a malá z toho měla trauma, že pokaždé křičela čípek ne, čípek ne , jen jak uviděla, že bereme čípek do ruky...pak nás paní dotorka poslala na psychiatrii, volala jsem tam, a že jí předepíšou ve 2 letech nějaké léky proti depresím, když to má psychický podklad...ale takhle jsem to řešit nechtěla ... zkusili jsme kineziologii, nešlo to moc rychle, ale určitý pokrok tam vidět byl paní kinezioložka byla na ni moc hodná, udělala si na ni čas a hladila jí bříško, povídala si s ní na hrníčku,dala jí plyšovou kočičku, která se na ni bude pravidelně dívat a i když se u ní malá nevykakala, byl to určitý posun,vše jí spojila s klidem...ale trvalo to u nás skoro do 6 let, kdy se naučila chodit pravidelně na záchod ( předtím chtěla jen tak po 3-4 dnech na hrníček) vše se zpravidelnilo,když jsem začala dávat malé hylak...je také rozumnější, takže už sama pochopila, že je pro ni dobré chodit na záchod pravidelně...přeju všem hodně trpělivosti. Katka
 Eva, Evička, Vašík 
  • 

Dobře známe 

(11.5.2008 14:40:29)
Před čtyřmi lety jsem tohle absolovovala s dcerou, teď vše znovu prožíváme se synem. Nejhorší je ten začarovaný kruh - ono to bude bolet - proto to "štípnu" - tím to bolí ještě víc atd. Dceři pomohlo, když začala kakat sama na záchodě, zavřela se tam, prohlížela si Sluníčko... A taky mám pocit, že jí zácpa přešla ve chvíli, kdy přestala pít Sunar a začala jsem jí dělat kakao z normálního mléka, někdy po tom třetím roce. Syn je ještě na Bebě, tak uvidíme, jestli to má opravdu nějakou souvislost. Moje mamka totiž tvrdí, že já jsem měla po Sunaru vždycky taky strašnou zácpu.
Každopádně přeji všem dobré zažívání :-)))
 Jana Svobodová 
  • 

dětská zácpa 

(30.10.2008 21:16:57)
Dobrý večer mám 2,5 letou holčičku a máme problém s vyprazdnovánim.Když má malá kakat celá se stáhne a zadržuje stolici.Samozřejmě že má bolení a pláče.Tekutiny dodržujeme.Ovoce a zeleninu také.Může někdo poradit,prosím?Předem děkuji Jana Svobodová
 Hasí 


Re: dětská zácpa 

(14.5.2010 22:11:46)
Dobrý den,mám 2,5letého chlapečka,který měl na začátku ledna střevní virozu a od té doby zadržoval stolici a nechtěl bumbat.Zkoušela jsem kdeco.Dávala jsem mu slabé projímadlo Duphalac,upravila stravu...jogurty activia,actimel,ovoce,zeleninu.Po ránu pil švestkovou šťávu,vlažnou vodu,do jídla jsem přidávala lžičku olivového oleje,nutrilon jsem mu dělala do vločkového vývaru a NIC.Chodil kakat jednou za 3-6dní a bylo to utrpení.Po té střevní chřipce odmítal pít vodu,tak jsem mu dělala čaje,ale dělala jsem instantní.Chyba.Z vlastní zkušenosti-vařte domácí čaje.Nakoupila jsem hromadu bio sušeného ovoce:švestky,hrušky,meruňky,rozinky,ananas.Různě kombinuju-např.švestky+čerstvé jablíčko,meruňky+rozinky+hrušky,ananas+jablíčko..Dočetla jsem se,že nejlepší vývary jsou ty,které se vaří na nejmenším plameni a dlouho,takže čaj vařím cca30min-1hodinu.Pak to nechám alespoň přes noc louhovat,nepřidávám žádný cukr.Ovoce nesmí být sířené a neobsahovat barviva!Jeníček teď kaká každý den a někdy i 2krát denně.Jinak baští všechno možné,nic neupravuju,žádné projímadlo.Držím palečky,ať vám,nebo třeba nějaké jiné mamče,pomůže.Pevné nervi.Monika
 Gabina, naše dcerka 
  • 

Něco zabrat musí. 

(29.12.2008 13:09:31)
Chtěla bych jen napsat a tím možná i poradit, jak na tu nešťastnou zácpu. Naše dcera se ve 2 letech prostě rozhodla, že nebude kakat. Zatláčela a zatláčela až to došlo do stádia, že kakala jednou za týden. No hrůza. Asi to hodně lidí zná a trpí s dětma. Kolikrát to rodiče prožívají ještě víc než děti a vše se potom točí jen kolem jídelníčku a kakání. U nás nepomohlo nic. Jen se moc dobře osvědčil Lepicol pro děti a ještě jedna věc. Když jsem viděla, že se chce dceři kakat, silou jsem jí posadila na nočníček a objala ji. Ze začátku křičela a plakala, ale bobek z ní vyletěl hned. Po nějakém tom týdnu dcera přišla nato, že jednodušší než zatláčet je vykakat se. Maminkám bych chtěla poradit, aby nepanikařily a zkoušely co se dá. Hlavně vytrvat!!!
 Gabina, naše dcerka 
  • 

Něco zabrat musí. 

(29.12.2008 13:09:36)
Chtěla bych jen napsat a tím možná i poradit, jak na tu nešťastnou zácpu. Naše dcera se ve 2 letech prostě rozhodla, že nebude kakat. Zatláčela a zatláčela až to došlo do stádia, že kakala jednou za týden. No hrůza. Asi to hodně lidí zná a trpí s dětma. Kolikrát to rodiče prožívají ještě víc než děti a vše se potom točí jen kolem jídelníčku a kakání. U nás nepomohlo nic. Jen se moc dobře osvědčil Lepicol pro děti a ještě jedna věc. Když jsem viděla, že se chce dceři kakat, silou jsem jí posadila na nočníček a objala ji. Ze začátku křičela a plakala, ale bobek z ní vyletěl hned. Po nějakém tom týdnu dcera přišla nato, že jednodušší než zatláčet je vykakat se. Maminkám bych chtěla poradit, aby nepanikařily a zkoušely co se dá. Hlavně vytrvat!!!
 Martina, Simonka 2,5 
  • 

psychogenní zácpa 

(22.1.2009 13:45:44)
My jsme začali bojovat s kakáním, když ještě malé nebyly ani 2 roky, řekla bych, že to souviselo s přechodem na nočníček, taky s tím, že jí vadí, že to smrdí a celkově je jí to nepříjemné. Zkoušeli jsme taky kdeco, švestkovou šťávu, sušené švestky (ty zabraly, ale už je nechce jíst), několikrát jsem použila čípek, když už to bylo moc dlouho, pak stačilo párkrát pohrozit čípkem a bobek byl na světě. Ale všechno bylo jenom dočasné, přitom stolici nemá vůbec tuhou... Asi před třemi měsíci měla střevní virozu s průjmem, pak začala kakat normálně (i když do plíny), ale časem se problém objevil znovu. Teď kakáme jednou tak za 4 dny a to jenom do plíny. Gastroenteroložka mi poradila lepicol pro děti, s tím je ale problém to do ní dostat s dostatkem tekutin. Taky jsem z toho nervozní, už to trvá asi 5 měsíců, zkoušíme po dobrém i po zlém, ale se střídavým (ne)úspěchem :-(
 Blanka 


Re: psychogenní zácpa 

(28.6.2009 11:35:55)
Připojím vlastní zkušenost, také máme problémy, dcerce je už přes 3 roky a na noc měla donedávna plenku právě kvůli kakání. Po infekci se ale zasekla a na porprvé to bylo 7 dní co vydržela - řekla, že to nepustí, protože ji to bolí. Ptala jsem se psycholožky a ta mi poradila 1. věřit, že to dítě zvládne - každé to zvládne!!!!! 2. pomoci od strachu - uvědomit si na sobě, co pomůže mně, když se bojím a čím mi to mohou druzí ulehčit. Takže my jsme zaprvé o to jako o strachu mluvili, zadruhé jsem jí řekla, že jako malí jsme s tátou měli ten samý strach (je dobré, když dítě ví, že to je běžné a že strach k životu patří a že jej mají i dospělí), ale nakonec jsme ho zahnali ("dupeme" na něj a křičíme ať jde pryč), také málá dostávala odměnu, když se to - jakkoli - povedlo a to proto zdůrazňuji, že překonala svůj STRACH a byla statečná - to si musí dítě uvědomit, že bylo statečně a aby bylo na sebe hrdé - pokud zažije pocit uspokkojení ze zsebe sama, nebude se již příště tolik bát dalšího kakání. U nás se to zlomilo v den, kdy jsem jí řekla (když se zase svíjela v křečích), že bobečky v bříšku pláčou, že už se tam nevejdou a chtějí ven do zachoda -"zaplavat si" a tak se tam "radovat" s těma dalšíma, co už jsou tam od mámy a táty - zní to dost ujetě - samozřejmě - ale myslím, že to všchno nakonec přineslo své ovoce a nejednou si sama sedla na nočník a krásně se vykakala - úplně sama od sebe a to ve chvíli, kdy už jsem se smířila, že ten den z toho nic nebude a přestala si malé všímat. Myslím si, že tu rodiče zbytečbě zdůrazňují stravu a různá projímadla - jedná se předevší o první velký strach dítětě a ten nelze vyléčit lactulosou, to jsou jen podpůrné prostředky ( i když prospěšné). p.s. zlom nastal asi po 14 dnech a je to teď čím dál tím lepší. Tak přeji hodně trpělivost a určitě nepanikařte, i když vím, jak je to těžké!!!!!!
 áďa, sára, kryštůfek 


funkční zácpa 

(31.10.2009 2:43:53)
si od 2let KK dobrovolně nekakal. Interval až 7dní i víc. Pediatr a gastroenterolog doporučovali Lactulosu.Udělali testy na lepek. Užíval ji střídavě přes rok přes mou nechut dávat dítěti projímadlo. Další radu dát neuměli-kromě úpravy jídelníčku. Už nebylo co upravovat, ještěže ty švestky a kompoty měl rád,ostatní zdravé nechtěl přijmout. A pak jsme byli ještě v Motole-irigografii jsem "zatím" odmítla, dohodli jsme se nejdřív na jejich psychologovi. Před ním se kk vykakal náhodou úplně ukázkově, jak když tam nemáme co dělat a paní dr. doporučila nechválit jen za "kupu", že nás tím i vydírá a vyzvedat ostatní synovy úspěchy a schopnosti.A zavést systém odměn-dobrůtka, samolepka, sluníčko...Bez výsledku. Malý stále rok a půl křičel, že nepotřebuje kakat, do teplé vany ho člověk musel zlomit a přemoct, nešlo to po dobrém ani po zlém( křičel jak na lesy, bránil se, čípek ho děsil-stejnak často nepomohl a zas to zatáhl), dokonce volal, že chce potrestat, byl jak smyslů zbavený. S přibývajícími dny toho "kakacího intervalu" měl špatnou náladu, poskakoval, u tv ležel na bříšku se zadečkem vzhůru,odmítal jíst...Většinou jsme ho po týdnu donutili posedět a za velkého řevu byl výsledek na wc, nějak se i pláčem uvolnil a začal tlačit nebo čípek. Pak rozkvetl a začalo mu chutnat. Ještě jsme zkusili "poradce pro zdravý živ. styl"-to nic, jen přednášky o stravě a numerologie-poukázala na vztah dítě-matka.Bohužel jsme si už začali pomáhat tím, že přijde čert a najde si toho, kdo má plné bříško.To trochu pomohlo. Pak homeopatie a tady se začala situace obracet k lepšímu. Paní dr. má 30let zkušeností práce s dětma(manžel tuto "kořenářku" odmítal, ale nebránil nám). Prý nejdřív vyřešit potravinovou alergii-otestovali jsme 150vzorků potravin a důsledně dodržovali-i ve školce, i přes různá klepání si na čelo od manželovy rodiny a jeho vědecké sestry endokrinoložky.Především nemůže mléko a mléčné výrobky a spoustu dalších jídel.(nepodávám nic instantního a důsledně omezujem všechna připravovaná přilepšovaná jídla a dobrůtky).Čokoládu můžeme. Užíval homeopatika, pak jsme už některé potraviny opět mohli.Mezitím tím skončila fáze vzdoru, kdy mě velmi bojkotoval(navíc se mu narodila sestřička). Dnes už zašeptá "jdu kakat" a běží na wc. Chce tam být sám.Dostane samolepku, za celý arch jsou výlety. Čerty nevoláme, ani se už nebojí. Homeopatika užíváme dál a nahrazujeme většinu mléčných potravin.

 áďa, sára, kryštůfek 


Re: funkční zácpa 

(31.10.2009 2:46:44)
jéjej, já jsem se dostala do jiný diskuze. Omlouvám se.
 Káťa 


Re: funkční zácpa 

(24.1.2011 23:16:53)
Dobrý den, s dcerou(21měsíců) řešíme podobný problém. Taky se už chytám všeho, co by mohlo pomoci. Mohla bych Vás poprosit o název těch homeopatik. Předem děkuji, Káťa
 Jméno 
  • 

Psychogenní zácpa 

(11.7.2013 11:32:40)
Tak nás potkala psychogenní zácpa. Stalo se to tak, že se dvouleté dceři udělala ošklivá opruzenina, do které se ji dostala infekce a při kontaktu se stolicí ji to strašně pálilo a bolelo, bála se kakat. I potom, co se infekce vyléčila, již nechtěla kakat, pokaždé, když to na ni přišlo, začla se celá třást, stáhla prdku a snažila se to zadržet, někdy i plakala, byla z toho nervozní... trvalo to 2týdny, byli jsme z toho psychicky dost špatní a nevěděli, co dělat, zkoušeli čípky, švestkové šťávy, pročítali diskuze, různé rady...

Ještě ten den, co jsme se rozhodli problém ignorovat, jak se všude radí,tak ten samý den večer, jsem se rozhodla problém NEIGNOROVAT. Zadala jsem na youtube: děti na nočníku a asi 30minut pouštěla videa, jak děti kakají do nočníku - sláva bohu těmto bláznivým matkám, která zvěřejňují svoje děti při takových okamžicích. :-D Světe div se ! Zabralo to ! Dcera se od té doby těší až udělá bobek do nočníčku a je nešťastná, když se náhodou nezadaří.. :-)) Takže tenhle způsob vážně doporučuji. Od té doby máme po problému a je klid... sama si říká o nočníku, sama si pro něj dojde na záchod a to je vždy radosti, když udělá, jak sama říká "bobek" ! Všem přeji, co nejrychleji tento problém vyřešit, není to opravdu nic příjemného. Přeji krásný den ! :-)

 Lexi, syn 4 roky 
  • 

Jak to bylo u nás 

(23.1.2014 22:22:52)
Chci se podělit i o naši zkušenost s psychogenní zácpou. Náš chlapec jevil známky, že kakání není jeho oblíbená činnost tak po prvním roce, ještě v plenkách, ale šlo to denně. Ve dvou letech v době, kdy "chodil Mikuláš" snědl hodně sladkostí...a pak následovala první zácpa. A strach z kakání. Začal vyprazdňování prožívat hůř, ale ještě to šlo. Když přestal nosit plenky, z kakání se stal skutečný problém. Musím tedy poznamenat, že nemíval zácpu klasickou. Stolice byla měkká (i když samozřejmě s přibývajícími dny, bez vyprázdnění tuhla).
Teď má čtyři roky a konečně se to zlepšilo! Ty dva roky však byly náročné. První rok jsem dělala samé chyby. Jak se prodlužovaly dny bez kakání,úzkostněla jsem. Měla jsem strach o jeho zdraví a trápilo mě vidět ho, jak je mu nepříjemně po dvou, třech, čtyřech dnech bez stolice. Je to opravdu zápřah na nervy. Nutila jsem ho na hrníčku sedět než se vykaká, používala jsem čípky, olejíčkem mazala konečník, slibovala (a dávala) mu odměny za hovínko, v zoufalosti strašila, že půjdeme k doktorovi. ~a~ Lactulosu rozchodil. Projímavá strava nepomáhala. Tak ohromně to dokázal potlačit a vsáknout. Den za dnem bez kakání byl nevrlejší, schovával se,byl nervozní, čtvrtý den se začal vyhýbat jídlu,chápal, že když jí víc,víc se chce kakat. Čím víc jsem ho nutila, tím víc se bál. Pokud jsem ho uplácela odměnami,jen chtěl další a problém se přitom nelepšil. Jen další stres. Ve stádiu nejvyšší zoufalosti (po roce a půl trápení), jsem pochopila, že musíme jinak. Pomohly mi i rady na této stránce. A tady shrnu, co nám pomohlo.

1) klid a důvěru rodičů (hlavně matky-mě) - kakání je osobní věcí dítěte a zvládne to,nějaký čas jsem delegovala starost aktu kakání na manžela. Potřebovala jsem na to nemyslet, zjistit, že to půjde i bez mé snahy a spoluprožívání. Sice to nešlo o nic lépe, ale odpadla spousta stresu, který jsem do toho přinášela já.

Jak jsem se uklidnila, ujasnila jsem si, jak budeme dál pokračovat, a zásadní bylo toto

2) homeopatika (u nás byly naprostým průlomem)! - nikdy před tím, jsem je nezkoušela a ani jim moc nevěřila, dlouho jsem to oddalovala, ale nyní jsem velice šťastná, že jsme do toho šli, samozřejmě záleží na tom, jaká homeopatika jsou podána - resp. na lékaři, který má zkušenosti a rozumí tomu. Náš klučina se po pár kuličkách změnil, několik dní byla patrná změna v jeho chování (byl plačtivější,mazlivější,chtěl být s maminkou)...což se vrátilo brzy do normálu (tedy veselý divoký rarášek, před mazlením radši uteče-nebo pár sekund to vydrží,když mi to dělá tu radost ~:-D, nicméně proběhlá změna v uvolnění, v určité poddajnosti díky které se prvně bez breku posadil na wc všechno rozhýbala směrem k lepšímu . Nebál se už tolik uvolnit svěrač a pustit hovínko, dokonce si sedl sám na prkýnko na záchodě (mimochodem, záchod s prkýnkem se nám osvědčil lépe než hrníček, přesto, že se zprvu záchodu bál, že do něj spadne), ale měl stupínek pod nohama a tudíž určitou jistotu, stabilitu

3)
-strava (vynechání čokolád,cukrovinek) a normální pitný režim,
- prášková vláknina přidávaná do přesnídávek-pomohla i k většímu objemu ve střevech - jak jsem psala nechtěl jíst velké porce,aby nemusel kakat,tímto jsme ten objem trochu naháněli,
- lactulosa, nyní jsem od ní nečekala, že přijde stolice hned,chtěla jsem zajistit měkkou stolici. To se nám myslím povedlo. Prostě, aby neměl během celého "procesu" učení se v klidu kakat nepříjemný zážitek z tvrdé stolice. Začali jsme lactulosou: 2 polévkové lžíce denně...po cca čtrnácti dnech 1,5 lžíce....po nějakém čase jedna lžíce...až už nebyla potřeba vůbec. Odvíjelo se to podle toho, jak získával jistotu, že kakání není bolestivý zážitek. Celou dobu jsem však věděla, že ho nechci udělat závislým na projímadle,je potřeba nechat co nejdříve práci na střevech. Spotřebovali jsme celkem dvě balení za celou dobu "učení kakání v klidu"

4)odměny - i když si syn (díky naší trpělivosti, důvěře a povzbuzení...a homeopatikům!) sedl na záchod, chtělo to motivaci k vykakání. Pořád se bál, i když už nebyl tak zaťatý a nepřístupný jako před homeopatiky. Měli jsme špatnou zkušenost s dáváním dárků - malých autíček (nic jiného ho v minulosti nenalákalo - ale chtěl další a další a kakání přitom vázlo, chtěl odměnu už jen za to, že si to vykakání musel vytrpět). A tak jsem dost zvažovala, zda zase odměny zavést, nebo to bude zase "kontraproduktivní"?. Nakonec jsem se rozhodla, že to zkusíme. Ale jinak. Nakreslili jsme na papír vláček. A jako odměnu za každé vykakání jsme dali razítko do vagonku. Na papír jsem vedle vláčku namalovala taky slíbenou odměnu,ke které se blíží s každým dalším razítkem. První vláček byl krátký :o) a bylo za něj pěkné auto. Další vláček byl delší, za plný vláček byla odměnou návštěva krytého bazénu, takže přimalovaná rodinka v bazénu ho těšila a lákala. Odměny jsem obměňovala. Myslím, že jsem použila asi čtyři vláčky, pak pro něj přestala být motivace formou odměn méně důležitá a kakání se stalo přirozenějším a radost jsme zaměřovali spíše na úlevu v bříšku a pochvalu (ale žádné přehánění! s chválením) než na hmotné odměny.

5)Co děláme na WCčku. Na wc zkoušíme denně, ale když se mu nechce, jdeme pryč. Nejdříve jsme se dohodli, že nebude žádné přemlouvání a držení na záchodě když nechce, že nebudou čípečky a že si to uděláme na záchodě hezké. Tedy dítko uklidnit. Pak jsem mu zopoakovala motivaci - autíčko, výlet... Na záchodě si před něj dám židličku, on nožky na schůdek pod sebou. Většinou se ho snažím zabavit, aby nemyslel na strach z vykakání. Tedy mu povídám vymyšlené pohádky, říkanky, básničky - většinou blbinky pro pobavení. Motivovalo ho taky těšení na hovínko..jestli bude špenátové, nebo těstovinové, jestli bude vypadat jako auto, letadlo... Smích velmi pomáhá uvolnit se. Někdy děláme "leze leze po železe a trošku ho polechtám - ale to jen tak, aby ho to nestresovalo, sám si řekne "lechtání zakázáno", když je mu to nepříjemné. Někdy ze srandy "boxujeme" nebo jinak laškujeme - on se u toho trochu kroutí a opět povolí. Jednou jsem zkusila říkanku s hraním - "Takhle jezdí páni". Je to pro batolata a už je na to ten náš velký. Ale hodně si to oblíbil a sám si teď uvědomuje, že se u tohoto uvolní. Tak když je na něm vidět, že stolice ještě není uplně nakrajíčku, on si řekne,tak ho pohoupu na klíně dopředu,dozadu,doboku...on se směje,uvolní, za chvíli řekne "kakat", posadím ho na wc před sebou a je to. Často však už nepotřebuje žádnou pomůcku.

Když za mnou nedávno přišel a řekl, "mami, mě se chce opravdu,opravdu,opravdu moc kakat"....byla jsem...a jsem stále velmi šťastná

Na záchod chodí po dvou dnech, sem tam po třech, někdy ale i hned následujíc den. Není to uplně "dokonalé". Ale pro mě je důležité toto. Že když cítí, že se mu chce, tak si řekne a jdeme. Samozřejmě se to odvíjí podle stravy, pitného režimu, ale ten hlavní blok v hlavě už je doufám pryč. A ještě chci dodat, že si náš kluk uvědomuje, co jsem s ním dřív prováděla "za pokusy" než jsem našla tu správnou cestu. Že ví, proč jsem mu dávala čípky, proč jsem ho nutila sedět na záchodě. Jasně,že mě napadá, že z toho může mít nějký "postih do budoucna", že jsem zasahovala do jeho integrity. Vždyť celá rodina a doktoři řešili jeho zadeček a kakání. Stále si to pamatuje a já mu řekla, že vím, že to bylo nepříjemné,že mě to mrzí,že jsme taky nevěděli, jak mu správně pomoc, ale že teď vidíme, že to umí sám. A že je všechno už v pořádku.
Dodám ještě, že dřív ho po vykakání bolelo vyprázdněné bříško. Teď už je to dobré. Vykaká se, ani už nezkoumá co a utíká si hrát.


Jsem vděčná všem, kteří mi nějakým způsobem poradili a pomohli. A proto i já se teď tady tak dopodrobna rozepsala, abych se o naši zkušenost podělila s ostatními a snad něco z toho bude platné i dalším rodinám s tímto trápením. Samozřejmě každý jsme jiný, každé dítě reaguje jinak...a tak je na nás rodičích, najít ten nejpříjmnější způsob pro naše dítko, jak ho uklidnit a uvolnit (ale musíme začít u sebe, to jsem musela pochopit jako první).

Hodně zdraví všem dětem i rodičům,~;(( Lexi

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.