| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Způsoby vyjadřování mladých lidí

 Celkem 15 názorů.
 Katka 
  • 

učit se 

(29.1.2007 11:14:04)
myslím, že to je z velké části chyba dospělých. Musíme děti naučit, aby chtěly číst, aby dokázaly psát a vyjadřovat své názory v psané formě i řečí. najít si čas na popovídání s dítětem, aby nám řeklo, co přes den dělalo, co se stalo, zeptat se na jeho názory. A ne jen "co bylo ve škole?", "jo, dobrý" a tím končí celá rozmluva. Myslím, že radou tedy je: mluvit,vést ke čtení a psaní. Když si s dítětem budete povídat, samo pochopí, že výrazy typu pi..., ku... apod. nejsou k domluvě potřeba
 Martina, Dita 1,5 
  • 

Re: učit se 

(29.1.2007 11:37:59)
Souhlasím jak s článkem, tak s předchozím příspěvkem. Sama vyučuji cizí jazyk a mohu rozhodně potvrdit, že kdo neumí mluvit v češtině, nerozmluví se moc ani v cizím jazyce - protože prostě neumí formulovat své myšlenky do slov. Není to pouze o znalosti slovní zásoby, ale o jejím praktickém využití. Většina lidí dnes v práci komunikuje pomocí kratinkých e-mailů, otázky managementu směřují k odpovědím "ano-ne" (popřípadě se jedná o instrukce nevyžadující odpověď žádnou), prezentace musí být krátké a výstižné..... I diplomacie jazyka se vytrácí - pouze "chci, dej, zařiď", místo "prosím, můžete, rád bych..."
No to jen tak naokraj k těm dospělým.
AD děti - dost mých známých se pobaveně usmívá, když učím svou dceru říkat děkuji a prosím (v její verzi pravda "iky" a "posim") a považují to za zbytečné a předčasné. Ale díky tomu, že to v rozhovoru s ní používám i já, už to občas zvládne sama bez připomínání - takže vím, že pouze nepapouškuje, ale už si uvědomuje co to znamená. řekla bych že zbytečné to rozhodně není.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: učit se 

(29.1.2007 15:20:32)
Nemyslim si, ze by vychova k slusnemu chovani a k mluveni byla predcasna. Nas synek v roce a pul take umel poprosit (v jeho podani o sebe bourlive trel ruce a zvatlal pošim pošim... a po dostani pozadovaneho odvetik stejn "iky" :-))
jednou se Ti to jiste vrati...
A s clankem naprosty souhlas, s predchozimi reakcemi take - tezko deti ucit, kdyz vetsina dospelich je take takovych.
 Vanda 
  • 

Opravdu to jde od desíti k pěti? 

(29.1.2007 15:54:14)
Článek se mi líbil, jenom trošku podle mne zaváněl takovým tím "jo za nás, to byli všichni slušnější, ta dnešní mládež...". Souhlasím docela s tím, že je trendem, že jsou lidé čím dál tím méně schopni se srovnat s delším a náročnějším textem.
Ale myslím, že schopnost komunikace, přizpůsobení stylu řeči situaci, to se zas tak rapidně nemění... jasně že je rozdíl když srovnáme puberťáka s padesátnicí, puberťák více používá vulgarismy a moderní slang... ale je to proto, že je mu 10-16 let a je v takové euforii z toho, že "už může"; ne proto, "že by ta mládež byla čím dál horší". Lidi co jsou dnes ve středním nebo pokročilejším věku byli v mládí stejná "telátka", ale tehdy byly v módě jiné výrazy (které jim přišly a přijdou normální, narozdíl od jejich rodičů), jiné tehdy módní způsoby vymezování své nabývané individuality, takže se zdá, že ta sprostá slova nebo neologismy vymýšlejí jenom mladí této generace.
Většina mladých lidí na to časem přijde, že toto není ideální způsob komunikace. Já bych tedy byla jen víc opatrná v posuzování toho případu vtipu v autobusu. Podle autora je to příklad toho, že nová generace není schopná přizpůsobit své vyjadřování situaci, podle mne je to věc která jde dohromady s věkem člověka a časem se to spraví, mladí kluci takto zkrátka mluví se svými vrstevníky, je to součástí určitého sociálního chování. Ostatně když to srovnám s řečmi které slýchám v autobuse od starších lidí (a které by mnohdy patřily do soukromí mnohem více než nějaké to "vole"), tak si generace celkem nemají co zazlívat.
 Aďa 
  • 

Re: Opravdu to jde od desíti k pěti? 

(29.1.2007 16:51:02)
Nemyslím si Vando, že jde autorovi o srovnávání generací, ale souhlasím, že děti a mladší dospěláci s vyjadřováním mají často dost problémy. Vidím to v rodinách i v práci. V práci je někdy dost vyčerpávající
dostat z člověka informaci, se kterou vlastně za mnou přišel. Dokonce i velmi pracovitá a vnímavá, vzdělaná 22letá dívka se za několik let v práci nenaučila vyřizovat telefonické vzkazy tak, jak by se očekávalo. Pravda, dřív to dokonce zapomněla vůbec zmínit. Myslím, že u někoho k tomu přispívá sms konverzace,u jiného pc (a nemyslím jen hry), kde se hltají info a už není čas "poslat to dál" a vlastně se tak "tlačit" k vyjádření. Díky těm kraťoučkým textům (mobil,chat) má pak člověk pocit, že není sám,nic to nevyžaduje,když to nebaví, tak se zmizí a dá se "vyplivnout" cokoli na kohokoli.
 kiri 
  • 

Re: Opravdu to jde od desíti k pěti? 

(31.1.2007 8:20:36)
Zde nejde o použití vulgárního výrazu. To je běžné. Ostatně i dospělý si uleví vulgárním výrazem. Tady jde o to, že mládež už ani neví, že

a) je to špatně
b) to lze říci i jinak

... a to je na tom to špatné. Nebudu opravovat to, o čem jsem přesvědčen, že to je v pořádku. Takže oni nemají důvod snatiž se mluvit správně.
 Eva 
  • 

Re: učit se 

(31.1.2007 11:05:25)
Myslím si, že děti budou používat v mluvě právě to, co chtějí. A chtějí to, co slyší. Mrzí mne, když se snažím děti dobře vést, slušně mluvit a chovat se a na to přijde syn ze školky s tím, že jeho kamarád říkal "tujva" a co prý to je? Můžete se snažit jak chcete, děti si to navzájem stejně předají, protože t slyší. Někde to slyšet musí.
Bývala jsem také na mrtvici, když jsem u dětí něco zaslechla, přitom netuším, kde k tomu přišly. Zlobila jsem se, rozčilovala jsem se, ale bylo to ještě horší. Když jsem zachovala klid, děti to přešlo a byl pokoj. Možná chtěly maminku jen vytočit.
 hanelore 
  • 

sprosta slova atd. 

(30.1.2007 21:38:26)
Děkuji za moc pěkný a přehledný článek. Ráda bych se vyjádřila ke dvěma bodům, tím prvním je vulgarita mladších dětí. Učila jsem dřív na základní škole (teď jsem na mateřské) a taky jsem často řešila sprosté výrazy. U několika kluků to přerostlo únosnou mez, proto jsme si sedli a společně hledali řešení, jak vyřadit tato slova z naší třídy. Nechala jsem např. jednoho kluka (10 let) sepsat sprostá slova, která používá, nechala jsem ho vysvětlit jejich význam a seřadit od těch mírnějších po nejhrubší. Někdy to zkuste. Byla jsem docela překvapená, že o názvech částí těla mají děti docela jasnou představu a nepřipadají jim nějak zvlášť sprostá, ale slova typu blbec a kráva řadili mezi ty nejhorší. Proto je asi používali míň :-)
Bod druhý: moc se mi líbil pojem "intonující analfabet". Ale bohužel ze škol hned tak nevymizí lidé-učitelé, pro které je důležitější intonace a krasokrasokrasopis... Učíme to tak přece už léta a vždycky se to tak dělalo. Vzpomínám si na jednu holčičku, která se k nám přistěhovala ve třetí třídě. Nebyla schopna přečíst v klidu a bez nervozity jednu jedinou větu. Byly to věky, než se vykoktala, ale respektovali jsme její tempo. Zato když psala příběhy, byly to ty nejnápaditější pohádky, které jsem kdy četla. Měly jasnou stavbu, poetiku i moment překvapení na správném místě. Četla špatně jen proto, že se jí v bývalé třídě žáci i paní učitelka smáli.
Tak nějak nad tím přemýšlím, že vlastně žádné dítě není špatné nebo drzé jen tak samo od sebe, vždycky na tom máme hlavní podíl my dospělí. Co u nás vidí, to zopakuje. Pokud ho budeme často bít, bude to dělat také. Pokud budeme trávit hodně času před televizí, zopakuje to. Když se bude doma hodně číst, dítě bude pravděpodobně také knihomol.
Někde jsem četla, že pro malé dítě je nejdůležitější, aby bylo veselé a šťastné a aby s ním "jeho lidé" mluvili. Není to tak těžké, ale jen málo lidí si to umí uvědomit a naplnit. A ještě tip na knížku: zajímavé názory na dětství jsem četla v Životopise Astrid Lindgrenové. Ale tuším, že některé názory by určitě mezi mými kamarádkami s dětmi neobstály :-)
 GYM TC 
  • 

Re: sprosta slova atd. 

(18.2.2007 16:06:13)
Ty si asi kokot, ne?Takový slohy?!Kdo to má číst?!!!!!
 Karin80 


dobrý článek 

(30.1.2007 23:56:02)
Dobrý článek, přesně vyjádřil to, co si myslím i já, hlavně to o tom podbízení se dětem, zjednodušování a zkracování textů etc. Vyjít vstříc potřebám dítěte, dobrá, ale zároveň držet laťku pořád o něco výš, aby ho to pořád táhlo nahoru, aby se mělo pořád co učit... Klidně mu dát číst složitější text, kde se sem tam objeví slovo, kterému nebude rozumět. Přijde se zeptat a zase bude vědět o něco víc :)
 Jara 
  • 

vyjadřování 

(31.1.2007 13:17:13)
Autor by se měl vyjadřovat krátce a výstižně.
 GYM TC 
  • 

Re: vyjadřování 

(18.2.2007 16:15:28)
To máš kurva pravdu!Si fakt T.Í.P.E.K.
...a toho si važ
pic brácho
 Magdiš 


sprostá slova 

(4.2.2007 22:13:45)
Mám kamarádku, která studovala spec.pedagogiku a ta měla úžasný zážitek z praxe.Děti asi tak druhá třída myslím, se bavili sprostě.Byli samá ku... a pi... a vole a tak podoně a ta paní učitelka, co je učila to zajímavě vyřešila.V hodině s dětma ty slova hláskovali.Říkala jim :děti, řekněte vo/le, de/bil, kre/tén, ču/..., kur/.., pi/.. .No, a tak pokračovali.Vysvětlila jim, že říct třeba Anička, Tomášek, Martinka je složitější a tak se lidi, kteří nejsou moc chytří radši oslovují ty blbče.A hle děti rychle pochopili, že nechtějí být ty hloupé a přestali s tím.Nevím na jak dlouho,ale minimálně půl roku to fungovalo. :-)
 Denča Dufková, puberťačka :) 
  • 

muuj comment .. 

(21.9.2007 15:02:22)
to wyjadřowání berem hlavně we škole .. páč když něgdo někoho wychová blbě a slyší to od malička doma, tak ten to donese do školy a ze školy se to nese wen mezi lidi ..
 Michal Kytka, jedna 17 letá dcera  
  • 

hodnocení článku  

(25.1.2010 11:35:10)
Vážení, ten článek je spíše pro lidi co v tom oboru mají Vš vzdělání,ale ne pro obyčejné rodiče.. Ten styl sdělování informací je na mně moc suchopárný akademický. Takhle si mohou dva odborníci blábolit mezi sebou v nějakém výzkumném ústavu. Vážení odborníci,když chcete,aby ty vaše odborné informace pronikly k široké veřejnosti,tak je prezentujte jinak srozumitelnější formou !!!

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.