| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nové maminkovství a zamykání chleba

 Celkem 316 názorů.
 Petra Neomi 
  • 

No, ne pro každého je práce otravný stereotyp 

(1.7.2004 0:40:14)
a navíc, přepokládat, že žena s dítětem nebude pracovat je stejné, jako předpokládat, že vlčice po mladých přestane lovit.

Jasně, tohle je hluboce individuální a každý má jiné priority, ale prezentovat práci jako omezující faktor... nono, tak proč potom člověk takovou práci vůbec dělá?
 Lucie + 2 princezny 


Každý jsme jiný 

(1.7.2004 10:28:56)
Ach jo. Autorka nechápe, jak někomu může připadat mateřská otrava. Nevím, proč nechápe. Stejně jako jsou lidi, kterým vyhovuje roznášet dopisy či sázet kytičky, aby nemuseli celý den sedět v kanceláři, nebo zase lidi, kteří radši prodávají v obchodě, aby na ně nepršelo a byli mezi lidmi, tak prostě někomu vyhovuje práce matky a hospodyně a někomu ne.

Práce v domácnosti opravdu není těžká, ale je to spousta otravných maličkostí. Někomu to nevadí, někoho to deptá. Ženská společnost někomu vyhovuje, někomu ne. Někoho uspokojuje pozorovat, jak se dítě vyvíjí, jiného to sice těší, ale uvědomuje si, že to není jeho dílo, jeho zásluha. Někomu nevadí, když ho uprostřed vaření nebo jiné práce vyruší požadavek na nakrmení nebo na utření zadečku, jiného to po čase začne stresovat. Někomu sedne operativně reagovat na situaci a dělat věci po malých kouscích, jiný radši pracuje soustředěně delší dobu. A to jsou věci, které k člověku prostě patří a které nepředělá.

Pro mě například u všech vyjmenovaných věcí platí ta druhá alternativa, takže jsem se na mateřské strašlivě nudila, byla jsem stresovaná, vyčerpaná a protivná. I když jsem zkoušela všemožné aktivity, mateřská centra a podobně. Ale chápu, že pro někoho, pro koho platí ty první alternativy, může být mateřská pěkné období, i když je to třeba vzdělaná a inteligentní ženská - je to spíš záležitost temperamentu než inteligence.

A pak je tu otázka zaměstnání. Kdo má v zaměstnání podřízené postavení, pro toho je mateřská určitě svobodnější. I pro někoho, kdo má v práci zodpovědnost, ale je z ní unavený, může být mateřská příjemná změna. Ale nemusí.
Já jsem vždycky měla v práci dost samostatné postavení, nějaké rámcové pokyny nebo úkoly jsem dostávala tak dvakrát do měsíce, nikdo mě z práce nevyrušoval, neměla jsem žádné podřízené. S mými výsledky byla spokojenost, mohla jsem si pracovat po svém. Pro mě z toho neplynul žádný stres. Zato z domácnosti ano. Někoho jiného by zase mohla nudit moje klidná práce.
Kvalifikovanému člověku se většinou podaří najít si takovou práci, která mu vyhovuje nejen profesně, ale i svým rytmem, strukturou a organizací. I kolem domácnosti a dítěte sice existuje určitá variabilita, ale velmi omezená.

Většina maminek práci maminky dělá, když je čas, protože ví, že je to pro jejich děti důležité. Ale když je to práce, která jim nesedne, tak je jedině správné, aby to zkombinovaly s něčím, co jejich osobnosti vyhovuje.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Každý jsme jiný 

(1.7.2004 12:12:42)
Autorka clanku mozna nechape, jak se nekdo muze na materske nudit. Myslim ale, ze o dost vic lidi nepochopi, proc ty, ktere vyhovovala prace, kterou jsi delala, tvuj zpusob zivota, atd. sis poridila dite, kdyz ti nevyhovovalo starat se o domacnost a dite?!? Kazdy ti rekne, jak deti trpi, kdyz v rodine neni pohoda. A u vas zrejme nebyla, pokud jsi, jak pises, byla porad stresovana, protivna atd.!Nerikam, ze mamca musi byt porad vesela a stastna, ale pokud je v tom druhem extremu, ver tomu, ze se to na diteti podepise.
Jak rikas, kazdy jsme jiny a kazdemu vyhovuje neco jineho, a zijeme v moderni dobe, kdy si muzeme VYBRAT. Tak jen doufam, ze si nevyberes mit druhe dite...
 Šáry 
  • 

Re: Re: Každý jsme jiný 

(1.7.2004 14:02:22)
Nevím, jak Ty Lucko, a rozhodně bych si netroufla tvrdit, že "o dost víc lidí" - jak to víš? počítala jsi to? dělala sis nějakou průkaznou statistiku?
- ale já Lucii s Olivií rozumím a vím, jak to myslí, i když nemám podobné pocity jako ona.

Ty jedovaté předhůzky, jako "doufám, že si nepořídíš druhé dítě", jsou fakt zbytečné.

Taky mám jednu známou, která tvrdí, že roky na mateřské byly nejhorší roky jejího života. Přesto si pořídila dvě děti. NO A CO??? Je to její volba. Co když si řekla "děti chci, ta mateřská to bude děs běs, ale kvůli dětem to nějak vydržím?" Má si snad kvůli tomu lhát, že si připadá báječně, nebo zůstat bezdětná, protože se na té mateřské necítí na sto procent šťastná?

A co třeba práce v domácnosti, praní, vaření, nákupy? I to přece ubírá čas, který bys mohla věnovat dětem. Budeš si to taky vyčítat? Budeš si vyčítat každou knížku, kterou si přečteš v době, kdy jsou děti malé, každé posezení s kamarádkou nebo návštěvu tělocvičny, protože jsi ten čas radši měla věnovat dětem?

Většina holek z mého okolí, co mají děti, jsou s nimi doma. ALe z nich neznám ani jednu, která by na děti myslela od rána do večera, věnovala se jim neustále a a nikdy se od nich ani na hodinu nevzdálila. Ano, věnují se jim hodně, ale občas taky potřebují relaxovat. Je tu snad někdo, kdo to nepotřebuje a nedělá? A dítěti je úplně jedno, jestli ten čas, kdy s ním nejsem, strávím pokecem s kamarádkou u kafíčka nebo "děláním kariéry". (ano, i já si pod tím slovem představuji "věnovat se něčemu, co mě těší, a mít v tom úspěchy") Záměrně neříkám "věnovat se naplno", protože "naplno" je pojem značně relativní. WOrkoholik jako já ;o)) by mohl pracovat dnem i nocí a kdyby se nehlídal, tak by měl pořád pocit, že by to šlo ještě víc.

Opravdu mě fascinuje, jak si někteří lidé osobují právo promlouvat "ústy většiny", a předepisovat jiným nejen, co mají dělat, ale ještě co si přitom mají myslet a co mají cítit.

Johanka z Košic to napsala moc hezky s tou banánovou zmrzlinou. Já jsem si vybrala styl, jaký mi vyhovuje. Domnívám se, že jím nestrádá ani moje dítě (kdo to víme jistě, že ;o)). Ale v životě bych se neodvážila obouvat se do někoho, kdo se rozhodl jinak než já. Hlavní je, aby to vyhovovalo jemu a jeho rodině, ne?
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Každý jsme jiný 

(1.7.2004 14:04:27)
DIKY!!!
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Každý jsme jiný 

(1.7.2004 19:51:06)
Ja jsem, Sary, nic netvrdila. Pouze jsem rekla, ze si "myslim", ze to dost lidi nepochopi. To je neco jineho. Takze jsem si zadnou statistiku nedelala. Vyslovila jsem jen svuj nazor, to je take volba.
Uznavam, ze jsem ten zaver prehnala, a omlouvam se za to. Je to tim, ze z osobni zkusenosti znam spoustu techto pripadu. Vis snad, jak vypadaji, reaguji a vyvijeji se deti z rodin kde (zejmena matka) o ne nejevi bud nejevi zajem (coz je v nekterych pripadech i lepsi), nebo jevi, ale je nevrla, stresovana, protivna, netrpeliva...vis to? Vis, jaky maji tyhle deti problem s komunikaci, jsou strasne uzavreni, ze se boji lidi a v zivote to vubec nebudou mit jednoduche? Spousta techto deti pak v dospelosti skonci ve vezeni kvuli tomu, ze udelali neco, aby se pokusili vyrovnat s detstvim...v lepsim pripade jim pak pomuze psycholog, ale nikdy se to uplne "neuzdravi". Vis, jak tyhle deti casto chodi s modrinami s tim, ze "upadli"? Myslim si, ze nevis...
Tim jsem chtela vysvetlit svou prehnanou reakci.
Promin, ale Lucie ze sveho prispevku rozhodne nevypada na to, ze na materske "nebyla na 100% stastna", ale ze spis byla "na 100% nestastna". Stojim si za svem, ze v takovem pripade je lepsi deti nemit nez je trapit.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Každý jsme jiný 

(1.7.2004 20:04:49)
Jen jsem chtela jeste dodat, ze mit ci nemit deti je samozrejme svobodna volba kazdeho z nas. Bohuzel...Prominte, ale rikam bohuzel, protoze nekteri lide se neumi opravdu ZODPOVEDNE rozhodnout, protoze ne kazdy na to "ma". A ja si tak moc preju, aby to tak bylo, aby se dokazali zodpovedne rozhodnout, protoze pak bych techto deti bylo mnohem min...
 Julie, dcerka 2,5 roku a syn 3 mesice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Každý jsme jiný 

(1.7.2004 20:10:59)
Lucko,
Souhlasim, s tim, co jsi napsala. Zrovna nedavno jsme v nasem klubu maminek probiraly prave toto tema. Mame mezi sebou pravnicku ale i doktorku a vsechny jsme se shodly, ze tesne po narozeni naseho ditete, pro nas bylo hrozne obtizne, vzdat se prace - kariery. Ale nyni po letech jsme si na 100% jiste, ze jsme se rozhodly spravne a jsme za to vdecne. A shodou okolnosti mi vcera rikala kamaradka s kterou jsem se 1,5 roku nevidela, ze lituje, ze pri 2 detech pracovala a mela k nim au-pair. Ted je chlapeckum 6 a 8 let a ona rikala: hrozne rychle to uteklo a neda se to vratit zpatky:-(
 Petra Neomi 
  • 

Re: Re: Re: Re: Každý jsme jiný 

(7.7.2004 19:39:26)
Jen takový podotek... Proč být vůbec na "mateřské"? Pokud člověk není nucen do zaměstnání docházet, ale je na volné noze, neexistuje mezi mateřskou a nemateřskou žádný předěl a je úplně jedno,jestli člověk tráví svůj čas mytím podlahy, psaním knih, nebo tvorbou divadelních plakátů. Jestli já sedím na zadku u psaní fantasy povídek (je to práce placená a žel bohu většinou taky termínovaná)nebo řvu na tiskaře a jiná místo toho vaří svíčkovou s kynutým knedlíkem, není v tom z hlediska péče o dítě žádný rozdíl a obě můžeme být klidné, protože děláme to, co jsme si zvolily. Naše děti budou nejspíše vychovány každé k jiným hodnotám, ale koneckonců, taky mají každé jiný genetický základ.

Pro určitý typ matek je mnohem důležitější, aby společnost přijala fakt, že se dítě objeví při podpisu smlouvy, nebo u náhledu v tiskárně, než jestli tahle vláda milostivě přidá pětistovku k mateřské. Koneckonců, na spoustě z nás nezávisí jen rodina, ale i jiní lidé. Ne všichni jsme totiž zaměstnanci, někteří z nás jsou taky zaměstnavatelé. A tím se, samozřejmě, řeší i problém peněz. I při zavedení "útlumového" režimu prostě člověk musí vydělat víc, než je mateřská.

Mimochodem, nejde o úbytek mateřského pudu :) V mé branži (grafika) většinou ženské na mateřskou nechodí a pokud nedělaly mizerně už před porodem, většinou kvalita jejich práce nijak zvlášť neutrpí. Ale jedna změna nastane skoro vždycky. I z té největší bohémky se mateřstvím stane tvrdá obchodnice, protože za sebe člověk nad některými věcmi může mávnou rukou, ale mláďata, ta nám žádný šupák okrádat nebude.:)))))
 Lucie + 2 princezny 


Každý jsme jiný 

(2.7.2004 10:53:08)
Proč jsem si pořídila dítě? No, to je složitý.

1. Předně jsem ho nikdy předtím neměla, tak jsem nevěděla, jak moc mi to bude nebo nebude vadit nebo vyhovovat. To se nedá vyzkoušet nanečisto.
Jak jsem měla předem vědět, že budu nesnášet procházky s kočárkem, když se všude opěvují? Mohla jsem tušit, o čem a jak si povídají maminky na pískovišti a v MC, když doposud skoro všichni mí kamarádi byli muži? Jak jsem mohla vědět, že přebalit vysoce aktivní dítě s ortopedickými třmínky je záležitost nejméně na půl hodiny?
2. Byla jsem hloupě naivní a věřila jsem příručkám a řečem o tom, že mimino večer po 21. hodině spí, a že spí i po obědě. Ty dvě hodiny večer na studium/práci a hodinka po obědě na domácnost by mi stačily. Ale moje dítě nespalo. To byl asi hlavní a největší můj problém.
3. Manžel po dítěti toužil. Ale protože stejně jako já neměl v tomto směru žádné zkušenosti, trvalo nám dost dlouho, než jsme oba dohromady i každý zvlášť přišli na to, jak má naše domácnost s dítětem fungovat.
4. Protože mě dřív věci kolem dětí nezajímaly, nebyla jsem připravená například na problémy s dopravou. Dostat se do Prahy veřejnou dopravou s hlubokým kočárkem bylo nad mé síly, i později s golfovými holemi to bylo těžké. S autem byly zase problémy zaparkovat - na jižním konci Prahy směrem na Strakonice prostě nebylo kde, dokud neotevřeli parkoviště v Carrefouru. A jiné drobnosti, se kterými asi bojují mnohé maminky, a které se samy o sobě dají překonat.
5. Moje maminka chtěla jít do důchodu a začít babičkovat. Ale rozmyslela si to. V jeslích brali děti od 18 měsíců, ale pak to změnili.

Není pravda, že jsem byla nešťastná na 100 procent. Líbilo se mi kojení a líbilo se mi kojenecké plavání.
Kdybych nepřetrpěla období miminka, neměla bych teď tu úžasnou čtyřletou holčičku, se kterou je nám dobře a se kterou si príma rozumíme a máme se rády. A to je ten hlavní důvod, proč si myslím, že jsem se nerozhodla tak úplně špatně.
Dneska už vím, co jsem měla na mateřské dělat jinak, aby byla snesitelnější. Jenže právě proto, že jsme každá jiná, asi nemá smysl, abych to tady rozepisovala, těžko by to bylo komu k užitku.

K původnímu tématu článku:
Souhlasím s tím, že pokud některá žena chce a dokáže být maminkou na plný úvazek, nemá se stydět a má se jí stát a že je to príma.
Ale nemá smysl do toho cpát všechny a předhazovat těm, které dělají i něco jiného, že jsou špatné, hloupé, nezodpovědné a kdesi cosi.

A když někdo něco nechápe, proč mu to nevysvětlit? :-)
 JaninaH 


Re: Každý jsme jiný 

(2.7.2004 11:22:39)
Ahoj Lucie,
mám pocit, jako bych oba tvé příspěvky psala sama. Tak přesně vystihují moje pocity a rozpoložení na MD. Jsou tu jen jeden rozdíl: když byl holčičce rok a něco, neplánovaně jsem otěhotněla. Šílela jsem, protože jsem dokázala sebekriticky posoudit, že dvě děti prostě nezvládnu. Ale manžel a celá širší rodina mi interrupci rozmluvili a slíbili mi, že mi budou všemožně pomáhat. Hahaha. Ale zvládla jsem to, občas to bylo opravdu hrozné, zvládla jsem to se zaťaými zuby a za cenu velkého sebezapření. Vydržela jsem to, jak jsem už psala, do chlapových dvou let, pak mě na MD vystřídal manžel. Ano, možná se to i nějak na dětech podepsalo, nedokážu ale posoudit jak (ustrašené, neurotické nebo nesebevědomé nejsou určitě). Ale rozhodně to nebyla pohodička a idylka, jakou tady některé maminky popisují.
Byly to galeje :-)))
Zato teď, když jsou děti větší (15 a 13), si to báječně užívám. Obě děti studují na gymnáziu, mají výborné známky a vůbec, jsou smyslem mého života.
J.
 Julie dcerka a syn 
  • 

Re: Re: Re: Každý jsme jiný 

(2.7.2004 19:18:01)
Musim priznat, ze vase pocity jsou pro mne nepochopitelne. Ale znam zenu, ktera by vas pochopila velmi dobre. Matka me kamaradky totiz materskou take "prezivala". I dnes po 30 letech tvrdi, ze miminka ji nic moc nerikaji a materstvi si zacala uzivat, az byly dcerky vetsi a mohly s ni komunikovat...
 Lenka 
  • 

Děkuji Ti Lucie + Olivie !!! 

(3.7.2004 16:02:14)
Děkuji Ti Lucie,
konečně mám pocit, že nejsem jediná na světě stejného smýšlení jako ty!
Mohu s tehou jen souhlasit + dodávám, že také záleží na dítěti. Myslím si, že povaha dítěte také velice ovlivní, zda je maminka doma spokojená či ne!
 Lucka + Martínek 3r. 
  • 

Re: Každý jsme jiný 

(8.7.2004 1:37:12)
Lucko s Olívií,
tak jsem se rozmáchla, že něco přidám do fóra, ale vlastně jsi to napsala i za mne. Jsem ráda, že jsem máma, to moje mrně bych nedala a už si nedokážu představit, že bychom ho neměli. Přesto mě mateřská občas doslova užírá, potřebuji občas z toho vypadnout a není to tím, že bych se cítila schvácená prací v domácnosti nebo kolem dítěte. Prostě jsem utahaná "přes hlavu", po celodenní komunikaci v jednoduchých větách nebo dokonce po slabikách, otírání zadečku a vrtání nudlí prostě občas musím nasáknout život "tam venku". Dost mamin nad tím zvedá obočí a pak prohodí něco jako: tak jděte někam ven, nebo někam chodˇ, my jsme pořád někde venku.....Jenže vláčet hodinu kočár po Praze MHD kvůli výstavě, kam vás s kočárkem stejně nepustí, posunovat se hodinu po magistrále v rozpáleným Favoritu krokem kvůli plavání a pod. není žádný med, takže "jít někam" dostává úplně jiný význam, přesto se snažím se tak jednou týdně urvat, doma nastoupí manžel a syn tím rozhodně nestrádá.Nestrádá ani tím, že jsem si při mateřské střihla VŠ. A po bakalářkách do toho znova praštíme i když to budou nervy.
BTW, taky znám mamky, které si chrochtají na MD, ovšem ( vyloučím ty, které opravdu naplňuje péče o děti) potom z nich vypade, že mají jednu či více babiček ( kamarádek,sousedek, sourouzenců)které prostě nastoupí, když je potřeba, nemají problémy někam se dopravit s 20Kg kočárkem, nemusí bloumat po spinavém sídliští pokáleném od psů a do nejbližší civilizace (tedy obchodů, kavárech, cukrárech, bank,) to namají více než pár minut pěšky parkem. To by se mi mateřské taky více zamlouvala.
 Stáňa, tři děti  
  • 

Re: Každý jsme jiný 

(14.7.2004 0:52:51)
Pracovat na plný úvazek můžete 40 až 5O let, Myslím, že věnovat 10 let dětem, ale i sobě se dá. Máte pravdu, že každý je jiný. Já bych jiná být nechtěla, protože co mi ty roky dávvají mi nedá ani mé pěkné zaměstnání.
 Kamila 
  • 

Re: Re: Každý jsme jiný 

(14.7.2004 5:49:45)
Ale já v příspěvku, na který reagujete, nic o práci na plný úvazek nečetla. Já četla, že pro ženu s kvalifikací nebývá problém najít si takovou práci, která by byla dostatečně flexibilní, aby šla s kloubit s rodinou. Tak nevím. Četly jsme obě ten samý?
 Iva, děti 15,6,2 roky 
  • 

Záleží na situaci 

(15.7.2004 10:58:25)
Když jsem čekala 1. dítě, vadilo by mi, kdybych musela jít do práce. Využila jsem mateřskou do 3. let věku dítěte a zůstala s dcerou doma. Byla jsem spokojená. Pak jsem šla do práce hlavně kvůli penězům. Když jsem čekala 2. dítě, pracovala jsem doma a měla jsem jasno. Budu stále doma a budu pracovat. Zase jsem byla spokojená. Když jsem čekala 3. dítě, mělo to být stejné. Měla jsem být s posledním synem doma /staršího jsem dala do školky/ a pracovat doma. Nevím proč, ale pak se mi naskytlo zaměstnání a já jsem najednou chtěla do práce. Byl problém. Synovi byl rok. Řešili jsem bytovou situaci, 3 děti, nedostatek peněz. Pak babička šla do důchodu a nabídla hlídání. Byla jsem ráda. Se šefem jsem se dohodla na úvazku 6 hodin a šla do práce. Nejstarší dcera chodí do školy, prostřední syn do školky a nejmladší je u babičky. Zpočátku jsem měla výčitky svědomí vůči nejmladšímu synovi, připadala jsem si jako zlá matka. Ale díky získané práci jsme si mohli vzít hypotéku, koupit dům. Na děti se těším celý den, myslím, že doma je větší pohoda a čas volna se snažím s nimi trávit. Zdá se mi, že i děti jsou velmi spokojené. Teď už výčitky svědomí nemám a myslím, že jsem se rozhodla dobře. Prostě záleží na čase a momentální situaci. Těžko člověk může soudit ostatní. Vychovávat děti je složité a každý ať si vybere, co mu vyhovuje. Ale není dobré odsuzovat toho, který si vybere něco jiného. Takhle to vidím já.
 Mirka 
  • 

Re: Každý jsme jiný 

(30.7.2004 15:07:44)
Je to tak, každý jsme jiný. Někdo se vyžívá v utírání zadečku a patlání kašiček, jiný si zas báječně rozumí se staršími dětmi. Já osobně to první nepovažuji za nic obdivuhodného - snad je mi odstrašujícím příkladem známá se sedmi dětmi (není Romka ani věřící), která každé své dítě nejdřív nepřiměřeně rozmazluje, ale jakmile se jí narodí další, v tom starším už vidí jen pomocníka v domácnosti a chůvu pro to nejmladší. I když jak ona sama, tak každé z jejích dětí jsou hodní lidé, dohromady rozhodně netvoří šťastnou rodinu a ani sami se tak necítí.
Podle mého názoru kdo miluje malé děti, ten si měl péči o ně vybrat jako povolání a ne mít velkou rodinu. Protože seberoztomilejší vlastní miminko jednou vyroste.
 Petruna 
  • 

nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 6:42:52)
Pak jsem zjistila, ze si pani pri materské stihla udelat statnice a skolu, a take tam byla nejaka zminka o skolce(?). Ja bych si ale faktspravnou mamu malych deti predstavovala tak, ze nedava decka do skolky a ze si pri materske nedela studia. Podle mne studia jdou udelat az po detech, kdyz se deti vice osamostatni a ze ten cas, ktery byl detem pri materske "ukraden studiem" uz nikdy vratit nejde.

 Petruna 
  • 

Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 7:00:18)
napsala jsem jako ze podle me spravna mama nedava decka do skolky ani ze nedela nic pro karieru ani nestuduje, a myslela jsem to tak, ze se detem proste s laskou stastna celej den venuje a ze nema pocit, ze by ji neco unikalo
 Petruna 
  • 

Re: Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 10:05:34)
pripada mi, ze studium nebo taky sledovani televize, kdyz deti speji, matku vycerpava, mela by spis odpocivat smysluplne, aby byla na deti zase cerstva :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 10:12:15)
Třeba pečením buchet nebo úklidem? ;o)

S.
 Petruna 
  • 

Re: Re: Re: Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 10:45:50)
jeee to jsem zrovna nemyslela, to ja predpokladala, ze uz urobila s detma :-), ja myslela spis cteni povznasejici basne, manzelska idylka, poslouchani cvrcku a susteni listku na strome a tak :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 10:59:35)
:o) Teda Petruno, jsetli s malými dětmi pečeš, tak jsi dobrá :o) Pro mnej e to silně stresující záležitost, kdy to většinou dopadne tak, že mezitím co já třeba v troubě kontroluju buchty nebop odlejvám maso nebo tak, tak zároveň nohama jemně "odkopávám" naši mladší, která se mi pokouší nacpat do trouby a zároveň nejemně ječím na starší, ať se ani neodvažuje na pekáček šahat holýma rukama. Taková rodinná idylka :o) A kdybych po takovéto idylce ještě měla vytáhnout básnickou sbírku, tak bych asi nakonec zanechala děti manželovi a dobrovolně si šla lehnout do Bohnic :o) Protože co se básniček týká, tak jsem zastydla na kočičkách strakatých, co jim dáme na misku mlíčko, když za náma slezou z pece a cokoli jiného mě upřímně nudí. Hmmm, a pokud u naší dálnice chci poslouchat cvrčky, tak jedině že bych si pustila nějaký přírodopisný film na ČT2 ;o)

S.
 Moňajs 
  • 

Od buchet do Bohnic 

(1.7.2004 13:25:23)
Tak,tak! Už bych nespočítala, kolikrát jsem po manželovi během mateřský chtěla, aby mě do Bohnic odvezl. A abych měla náladu po 14 hod maratónu číst si básničky, o tom se mi mohlo leda zdát.
 Bebe 
  • 

Re: Od buchet do Bohnic 

(1.7.2004 13:44:23)
Souhlas. Někdy je 24 hodin s našimi zlatíčky opravdu příliš. Můj jednoroční miláček mi včera při vaření nestřeženě sebral nůž a propíchl si tepláky dost blízko rozkroku. Ještě že si nepropích něco jiného :-). Taky už dřív vylil olej z friťáku ... Už budu vařit jen o víkendu.
 Kriss 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 21:01:46)
Sylvie, to jsem se zasmála! Mám jen jedno dítko, ale vypadá to u nás přesně tak, jak jsi napsala. Já ji nohou odstrkuju a přitom na ní ječím, ať na to nesahá :-) Doufám, že nebude mít trauma s vystresované matky a neskončí v kriminále ;-)
 Lída, 3 kluci a holka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(13.7.2004 12:06:14)
Povznášející báseň... to si snad děláš srandu. Rozhodně to neberu jako nějaké plus, ale básně upřímně nesnáším. Snad všechny. Pro mě třeba během dovolené s dětmi (když byly menší) byl skvělý odpočinek přečíst si něco odborného. Prostě to musí být odlišné od toho věčného: "A proč tohle? A proč tamhleto?" na úrovni např. tříletých. Tak od těch pěti let, kdy se s nimi dá mluvit celkem normálně, je to něco jiného. Teď spolu chodíme na hrady, zámky, výstavy, výlety... Je jim 15, 13, 9 a 6 let.
Pokud bych ještě měla mít další mimi, musel by se o něj starat manžel - to jsem mu dala jako podmínku. Asi by mi fakt hráblo.
 Kristýna+Robík 


Re: Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 19:23:34)
Petruno,
mě osobně studium při mateřské naprosto vyhovuje. Své dítě nijak nešidím. Do školky chodí od tří let, do té doby ho jednou týdně chodila hlídat babička, na což se oba vždy velice těšili. Přes den s ním běhám venku, hraju si, vařím, děláme spolu méně nebezpečné domácí práce a večer, když jde spát zasedám na tři až čtyři hodiny k učení a mám z toho radost! Studiem relaxuji od domácích prací a domácími pracemi relaxuji od studia :-))
 Líza 


Re: Re: Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 19:30:32)
Já bych řekla, že prostě všeho s mírou. Já taky nemůžu být jenom s dětma a zabývat se jen jima, a když jdu 1x týdně do práce a má přijít holka na hlídání, moje děti se na to těší jako na vytržení ze stereotypu. Taky už nejsou malý (mladší už 2 byly). Na druhou stranu si nemyslím, že je dobrý odejít na plný úvazek do práce mimo domov od miminka. A pokud už bych to udělala, hledala bych mu jednu spolehlivou osobu, která ho bude stále hlídat, ale s vědomím, že bude-li s ní víc než se mnou, asi si k ní udělá ten vztah, co by jinak mělo ke mně...
 Alca13 


Re: Re: Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 19:39:19)
Kristýno,
naprosto s tebou souhlasím, také mi studium při dítěti vyhovuje, učím se když malý spí a celkově mě to velmi uvolňuje. Od září se chystám nastoupit další ročník a už se nemůžu dočkat. Nemyslím si, že bych tím nějak ubírala čas určený pro dítě, to z toho naopak si myslím těží, protože aspoň má doma matku, která cítí, že se nějak realizuje.
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Re: Re: nejdriv jsem zajasala, ale 

(1.7.2004 22:30:02)
Vloni jsem dělala průzkum mezi matkami malých dětí (seminárka do školy) a vyšlo mi, že nespokojené s mateřskou rolí jsou ty ženy, které se o děti starají celý den, nemají mimo to žádnou činnost a v péči je nestřídá ani otec, babička či slečna na hlídání. Tady nehovořím za "tři sousedky z pískoviště", ale za sedmdesátihlavý vzorek matek z celé Prahy.
Příští rok budu psát diplomku na téma: "Aktivity pro matky s dětmi", těšte se na všetečné dotazy i po netu :-))))

Spokojenost s mateřskou rolí:
velmi spokojená 34 žen
spíše spokojená 33 žen
spíše nespokojená 2
nespokojená 0
nevím 1

Obě ženy, které vyjadřují spíše nespokojenost označily ve výběru charakteristik vlastní situace odpovědˇ: "Celý den běhám kolem dětí, nemám na sebe čas, už mě to unavuje." Šest z devíti žen, které tuto charakteristiku označily, zároveň uvedly, že jim s péčí o dítě nikdo pravidelně nepomáhá a starají se o ně převážně samy. Žádná z žen vyjadřujících spíše nespokojenost s mateřskou rolí se neúčastní žádných organizovaných aktivit pro matky s dětmi, ani neabsolvovala předporodní kurzy.

 Eva K 
  • 

Re: školka 

(3.8.2005 9:03:33)
Myslím, že školka je pro dítě užitečná, je to další krok vývoje. A nemyslím, že je dobré, aby žena na mateřské zapomínala sama na sebe. Protože pak se děti osamostatní a ona neví co se sebou a nechce děti "pustit".

Eva
 Petruna 
  • 

fotka v clanku  

(1.7.2004 6:46:39)
neni ta fotka spis projevem okazalosti a pokrytectvi nez skutecne materske lasky?
 JJana 


Naprosto souhlasím 

(1.7.2004 8:04:20)
Naprosto souhlasím s článkem.Taky si myslím,že 6 i více let na mateřské je smysluplně využitý čas.Děti jsou malé jen krátkou dobu a na práci a karieru bude ještě spousta času.Dětství našich dětí nejde vrátit a kdo zjistí,že ho prošvihnul má smůlu.Náš čas v tomhle období je to největší co můžeme dětem dát.Co se týče času "ukradeného" studiem.Taky jsem při mateřské vystudovala ještě jednu školu.Čas jsem dětem kradla většinou mezi 20 a 23 hodinou a dětem bylo myslím jedno,jestli se máma učí,nebo kouká na televizi.I do té školky starší dítě chodilo.Ale je rozdíl dát dítě,které po tom touží do školky na dopoledne a pak se mu věnovat a vyzvedávat uštvaná cestou z práce děti ve čtyři a začít obíhat nákupy,domácnost atd.
 Iva 
  • 

Re: Naprosto souhlasím 

(1.7.2004 8:22:53)
Taky souhlasím s článkem. Tady se spíš poslední dobou objevují články o superženách, co stíhají všechno, a podle mě to jednak nejde a navíc to ani nechápu, já když jsem měla děti malé, tak jsem si to prostě užívala a kariéra mě v té době vůbec nezajímala a udělala bych to znovu stejně. Vždyť těch pár let co jsou děti malé tak uteče, a kariéra se dá pěstovat kdykoli potom, třeba i v padesáti, ale ty děti si v padesáti už užívat nebudete - nanejvýš vnoučata, ale to už je o něčem jiném.
Jinak dávat děti do školky se nijak netluče s tím být s nimi doma. Dávala jsem starší dítě na dopoledne do školky, a když to později nešlo, všem to chybělo. Je to fakt rozdíl než dnes, kdy v práci končím nejdřív ve čtyři a pak mě čeká ten maraton s nákupy a domácností, než zavést dítě ne na půl sedmou ráno ale na devátou a pak po 12 si ho vyhráté spokojené naobědvané vyzvednout...Ono věnovat se mu láskyplně od rána do večera už u dětí nad tři roky není to pravé, taky potřebuje nové podněty a změnit prostředí, hrát si s dětmi, a naučit se být i bez maminky, to je taky hodně důležité...Jsem ráda, že jsou i ženy co to chápou stejně jako já, už jsem si tady mezi těmi včeličkami co neznají nikoho, kdo by kromě mateřské navíc ještě nepracoval na plný úvazek připadala tak trochu divně :-))

Jinak státnice z jazyků jsem si udělala ještě před dětmi, ale na mateřské jsem se k jazyku vracela formou konverzačních kurzů a samostudia. A v práci mě to taky někdy dost otravuje, hlavně to, že si program nemůžu přizpůsobit a sedím tu do večera ať je venku jakkoli hezky a na dotaz proč sem tedy chodím budu vymýšlet nějakou slušnou odpověď, i když většina lidí nejspíš tuší, proč to asi dělám...ale mít malé děti, nedělala bych to ani omylem, i když mě tato práce baví, jenže děti o moc víc...
 JaninaH 


Re: Re: Naprosto souhlasím 

(1.7.2004 12:41:03)
Muhaha, takovou bych chtěla vidět, která začíná pěstovat kariéru v padesáti...
Mně se naskytlo zajímavé a slušně placené místo, když jsem byla na mateřské, dceři byly čtyři a synovi dva roky. Rozhodnout jsem se musela hned. Hodně jsem váhala a měla velké výčitky, že děti o něco šidím. Nakonec jsem to vzala a místo mě byl rok na "mateřské" manžel, dcera začala chodit do školky a jedno děcko zvládl. Ano, určitě jsem děti o něco ošidila, ale zato mám to dobré místo dodnes a můžu si dovolit dětem platit soukromou školu, jazykové kursy atd. Jsem špatná nebo dobrá matka?
Myslím, že zobecňovat v tomto případě je nesmysl.
J.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Naprosto souhlasím 

(1.7.2004 13:13:44)
Nejde ani tak o to, o co jsi ochudila děti, ale o co jsi ochudila sebe, o tomto je ten článek.

A proč bys nemohla dělat kariéru v padesáti? Možná ne modelky, ale u většiny jiných věcí to v pohodě jde. Já takové ženy znám. Taky je možná otázka čemu říkáš kariéra. Já tím myslím věnovat se naplno něčemu, co mě zajímá, a mít v tom úspěchy. Já jsem totiž v případě kariéry s malými dětmi neustále řešila dilema komu ubrat když času je ho pořád stejně a přiznám se, že pokud uberu těm dětem, tak to vidím jako něco, co se už dohnat nedá, zatímco v té padesátce si to, co pracovně dělám, dokážu představit že budu dělat taky,a možná líp, protože se na to budu moct soustředit bez výčitek svědomí a taky zkušenosti, i když vládne kult mládí, jsou něco co boduje. On život fakt nekončí po třicítce, jak to zamlada vypadá:-), ale co se týká dětí tak to není zas tak dlouhé období.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Naprosto souhlasím 

(1.7.2004 13:52:14)
A ja Te muzu s klidem ujistit, ze kariera v padesati u nas je proste BLBOST!!!
1)zenskou v padesati nikdo nezamestna
2) dle meho nazoru, zenska po par letech materske tzv "mozkove zakrni"
Mne stacilo byt doma 9 mesicu a byla jsem naprosto neschopna vyjadrovat se pred medii a to bohuzel k me praci patri.
Zacneme se vyjadrovat v jednoduchych vetach, kterym rozumi dite, ale sef v praci na vas bude koukat jako na blazna.
 Mysak, Janek 11/03 


Re: Re: Re: Re: Re: Naprosto souhlasím 

(1.7.2004 20:43:02)
A ja te muzu s klidem ujistit ze kariera v padesati ZADNA BLBOST neni!!!!
Moje mati je 54 a od 50 let uspesne podnika!!! Konecne v oboru ve kterem se cely zivot zdokonalovala a teprve v 50 ji podminky umoznili aby se jeji prace stala konickem!!!! Mozek ji nezakrnel ani po vychove nas 3 deti!!Takze pozor na to co pises ne vsechno co si myslis je pravda!!!
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Naprosto souhlasím 

(1.7.2004 21:23:48)
Existuje určitá teorie pravděpodobnosti, která se dá matematicky vyjádřit. Je určitě více pravděpodobné, že uděláš kariéru po padesátce, než to, že do tebe uhodí kulový blesk, nicméně... Myšáku, píšeš, že se tvoje maminka v daném oboru celý život vzdělávala. To je ale něco jiného než tvrzení, že se žena má na vzdělávání v oboru vykašlat a věnovat se JEN A JEN dětem. Ano, v určitých oborech je jedno, kdy začneš. Podnikat může člověk začít třeba v osmdesáti. Přesto si dovolím tvrdit, že dělat kariéru v padesáti letech s praxí přerušenou dejme tomu na deset patnáct let, kdy se člověk v oboru vůbec nepohyboval a nevzdělával, je mimořádné náročné a případy, kdy se to podaří, budou asi hodně řídké.
 Mysak, Janek 11/03 


Re: Re: Re: Re: Naprosto souhlasím 

(1.7.2004 21:55:09)
Hmmm, ja osobne si myslim ze to je spis v tom pristupu jednotlive matky. Nemusim se zakonite vzdavat vseho po tom co nastoupim na materskou, tudiz ani ne sebevzdelani ale zalezi na tom jak to beru. Nesmi se nic prehanet. Dite si lidi nemaji porizovat jenom proto ze to je pokracovatel rodu ale proto ze s nim chci byt, naucit ho neco a dat mu kus sebe....a ne kus nekoho ciziho kdo ho bude hlidat........
Souhlasim s tim ze dite je malinke jenom jednou a nikdy se ten cas nevrati, kdyz si vezmu jaky maly pomer casu meho zivota je to opravdu prcek tak je to zanedbatelne...pokazde kdyz me prepadne materska depka tak si tohle pripomenu a zabira to. Za 10 let si urcite vzpomenu se slzou v oku jake to bylo nadherne obdobi s tim malym capartem a skoda kazde hodiny kterou mu nevenuju...obrazne mysleno..
Myslim ze detatko si zaslouzi aby mu mama dala to nejlepsi z ni co muze a jestli pri tom pracuje nebo studuje je jedno. Dulezity je ten jeji vnitrni pocit ze mu dava maximum. Pak to funguje.....
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Naprosto souhlasím 

(2.7.2004 12:11:35)
Ale Monty, to se snad v tom článku nepíše, že se ta máma JEN a JEN věnuje dětem a ani si noviny nepřečte a kafe nevypije! To je blbost, pokud tě něco láká, věnuješ se tomu, a docela ráda bych viděla exota, který to s dětmi dělá tak jak to popisuješ - to snad ani nejde!!! Já jenom vidím rozdíl mezi tím si občas přečíst článek o oboru, co mě zajímá, když na to mám čas, a v tom mít zakázky s termíny a muset na nich dělat ať se mi chce nebo nechce, ať mě dítě právě potřebuje nebo ne.
A s tím, že se žena co má i jiné zájmy než jen dítě cítí na mateřské spokojenější, na to se snad ani nemusí dělat výzkumy, to je jasné,jen právě to zaměstnání považuju za moc velký závazek, o který jsem neměla zájem.

A žen, co poté, co jim odrostly děti (třeba ne v padesáti, to jsem jen tak nadhodila) dělají slušnou kariéru navzdory tomu, že dřív nedělaly kromě dětí a domácnosti nic moc znám docela dost. Například kamarádka, která měla v 36 letech druhé dítě a skoro 4 roky s ním byla doma (a předtím jen roky pomáhala v rodinné firmě, ale nic co by stálo za řeč) získala velmi slušnou práci v konkurzu kde nikoho neznala skoro ve 40 hned na první pokus, a to ji všichni nervovali, že ji už nikdy nikde nevezmou...už je tam rok a půl a postoupila výš...a to nebydlí v Praze, ale na Jižní Moravě...takže ono to jde.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Naprosto souhlasím 

(2.7.2004 20:34:48)
Taky zalezi na tom, CO na te materske delas...je dobry krome konverzace s maminkami, podobne postizenymi kamaradkami atd. udrzovat taky jine vztahy s lidmi z branze, nebo i s lidmi, kteri s materstvim jeste nemaji nic spolecneho a obcas to proste chce uplne vypnout od plinek a bavit se uplne, ale uplne o necem jinem. Mne se to tak dost osvedcuje. Jasne, ze clovek muze trochu zakrnet, jde o to jak se k tomu postavit, aby se to nestalo, nebo aspon minimalne.
 Lucka + Martínek 3r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Naprosto souhlasím 

(8.7.2004 0:58:11)
Neblázni,

nad 40.let věku se žádná pořádná práce nenajde, ledaže by to byla bezdětná superúspěšná manažerka týdně publikující ve FT. Dodnes se headhunteři nepokrytě ptají nejprve na děti, počet, věk apod. a teprve potom se možná začnou zajímat o vzdělání, praxi, jazyky atd (tedy po předchozím utvrzení, že deti nemáme,nechceme a nemůžeme mít, resp. máme, ale k nim alespoň babičku, která v případě příušnic, angín nebo letních prázdnin převezme otěže ). A nad 50? Klidně na ministerstvo, ale jako uklizečka. Co se nestihne do 30 ( studia, nakopnutí kariéry a dítě )potom se už nedožene.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Naprosto souhlasím 

(14.7.2004 9:17:19)
Zbytečně vyvoláváš paniku. Odkud máš ty zaručené informace? Nepsali to třeba v novinách? :-))
Mě osobně se u žádného konkurzu na děti neptali a to ani ve 30, ani v 35, ani ve 40, a bylo jich (konkurzů)dost. Děti mám. A práci taky, a dobrou. Nevím zatím, jak je to v padesáti, no sice se na to moc netěším, ale co dělat, přijde to. Tak proč tím dopředu nervovat sebe a taky další lidi? Jo nesmíš do těch padesáti sedět jak knedla a nedělat nic, pak to možná tak bude. Ale psát takové hloupé generalizace by nikdo neměl. Copak kolem sebe nevidíš úspěšné lidi, co mají víc jak 30? Já jo, a hodně.
 JJana 


Děti spokojené v jeslích? 

(15.7.2004 8:45:51)
Chtěla bych reagovat na příspěvky několika maminek,které psaly tady i v jiných diskusích ,jak jsou jejich děti spokojené v jeslích.Mám kamarádku,která pracuje jako rehabilitační sestra v dětské léčebně.Přijímají tam děti od jednoho roku,mohou je doprovázet rodiče.Přestože pobyt trvá 8 týdnů,v každém turnusu je pár batolat bez rodičů.Nebudu teď rozebítat co je to za rodiče,v tom bychom se asi schodly.Co mne ale zaujalo je to,jak to ty děti snáší.Prý první den brečí,druhý fňukají a potom jsou "spokojené".Když čtu:"S jesličkami jsme moc spokojeni,první dva dny brečela,ale od té doby je tam spokojená" tak mne trochu mrazí.Nechci samozřejmě srovnávat pobyt dítěte část dne v jeslích a dva měsíce v léčebně.Pravda ale je,že malé dítě si většinou zvykne na cokoli a pak je "spokojené" všude,kde se k němu slušně chovají.Určitě se schodneme,že nechat 15 měsíční dítě 8 týdnů samotné v léčebně je hrozné a na dítěti se to asi negativně odrazí,přestože je tam veselé,hraje si ,nebrečí.Kde berete jistotu,že na vašich dětech,které si vesele hrají v jeslích se to v budoucnu nepodepíše.Prostě to,že dítě je někde spokojené ještě neznamená,že mu to neubližuje.
 JJana 


Re: Děti spokojené v jeslích? 

(15.7.2004 8:59:09)
Pardon,vložila jsem příspěvek na jiné místo než jsem chtěla.Jana
 Izabela (1 mimi) 
  • 

Re: Re: Naprosto souhlasím - ke kariéře.... 

(4.7.2004 15:43:50)

Ve všech rozhovorech jen čtu: matka a kariéra ! jakoby to bylo jen něco k rozptýlení, dobrovolného, útěk od domácího stereotypu, ale brát práci v průběhu mateřské jako nutnost v konkrétní situaci nikde nevidím. Prostě při mateřské z domova pracuji ne proto, abych "dělala kariéru", ale proto, že bydlení nám z nebe nespadlo a musíme dál platit v Praze hypotéku a nechci přijít o zodpovědné a dobře placené místo, které naštěstí mám, navíc v příjemné firmě.
I tak se na to naše zahraniční mat. firma dívá špatně, tam je normální být doma dva měsíce a pak hurá na plný úvazek zpátky. Každý má prostě jiné podmínky, záleží potom na tom, jak moc se snaží v nich udělat pro děťátko to nejlepší.

i.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Iluze 

(1.7.2004 8:15:09)
Precteni Vaseho clanku ve mne zanechalo velmi zvlastni pocit.
Budu muset oponovat.
A to velmi tvrde.
Proc bych mela byt spatna matka za to, ze nejsem "jen" s detmi doma na materske? Opravdu to dost nechapu. Ono je asi neco jineho vydelavat 160 000,- a vydelavat 10 000,-. Z tech 160 se necha dost snadno nasetrit, zebezpecit atd.... Z 10 tisic je to mnohem horsi...
Jsem temer tricetileta matka na MD, ma rok a pul maleho chlapecka a jsem podruhe tehotna v patem mesici. A presto chodim do prace. Mam uvazek 30% a nestydi se za to, ze jsem pracujici matka. Vzhledem ktomu, ze mam pruznou pracovi dobu, jezdim do prace tak jak mohu a podle volneho casu meho manzela. Ten pracuje jako profi hasic. Ma jeden den 24h sluzbu a pak 2 dny volna. Vzdycky se nejak domluvime.
Vsechen svuj volny cas jinak venuji malemu, ale ty 2,5 hodiny denne jsem proste v praci a hotovo.
Jsem vysokolskolacka, predpovidam povodne a moje prace pro mne hodne znamena. Bavi mne a je to muj konicek. Nehlede na to, ze mam uzasneho sefa a skveleho kolegu v kancelari se kterymi si velmi rozumim.
Sve dite miluji nade vse, opravdu. A nemyslim si, ze pokud bych snim byla 24h denne, mela bych ho radeji. To je proste BLBOST!
Jine matky jsou jen s detmi, ale take si treba vecer zajdou na aerobic nebo zaplavat... nebo jen tak nechaji deti tatovi a daji si par hodin volna, treba jednou jeden den v tydnu nakupovat s kamaradkou. A ja tenhle cas venuji sve praci. Copak jsem pro to horsi nez ostatni???
Ruku na srce, damy, opravdu je mezi vami takova, ktera sve deti nespustila z dohledu ani na minutu po dobu sesti let?!!
 Gabuš 


Proč ne 

(1.7.2004 8:30:29)
Taky nevidím důvod, proč by maminky v přiměřené míře nemohly pracovat, pokud se vše skloubí a rodina tím nijak netrpí. Sama jsem vysokoškolačka, momentálně v 7.měsíci, a třeba 6 let na mateřské mi připadá moc na to, aby se člověk profesně udržel "v kondici". Dálkové studium nebo nějaké to dopoledne v práci, když je dítě trochu větší, vidím jako příjemné zpestření pro všechny!
Přeju všem hezký den, Gábina
 Bebe 
  • 

Re: Proč ne 

(1.7.2004 10:36:16)
Souhlas. Ja jsem taky vystudovala VŠ, dlouho pracovala, stala se vedouci oddeleni. Po narozeni syna jsem se v jeho pul roce vratila na polovicni uvazek do prace. Nemyslim, ze strada. Ve dnech, kdy jsem v praci, je s babickou. V ostatnich dnech si uzivame spolu. A ja taky nestradam, protoze po 3 nebo vice letech už bych se v praci nikdy nemohla vratit tam, kde jsem s nastupem na materskou skoncila. Nedelam zavratnou karieru, ale docela zajimavou a ne uplne spatne placenou praci. Docela by mne zajimalo, jak se da udelat "kariera" v 50, jak jsem tu nekde cetla - da vam jeste nekdo sanci? Minuly tyden se o praci u nas uchazela maminka s dvema detmi po dlouhe rodicovske dovolene. Zmatena, bez znalosti oboru, v kapse pouze diplom. Bylo mi ji lito, ale museli jsme ji odmitnout.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Proč ne 

(1.7.2004 10:53:33)
Kariéra v padesáti je opravdu legrační představa. Mojí mámě je 53 let, má skoro třicetiletou praxi, včetně všech možných zkoušek a bezpečnostních prověrek (dělala u armády), umí velmi dobře německy a slušně rusky. Loni 1. prosince jim zrušili velitelství a od té doby je nezaměstnaná. Jedinou kariéru, kterou jí na pracáku nabídli bylo prodávat zmrzlinu nebo dělat pokojskou v motelu. Neumím si dost dobře představit někoho, kdo by v padesáti začínal jakoukoli profesní kariéru - leda vědma nebo kartářka, tam je vyšší věk naopak výhodou. :o)
Nedávno jsem mluvila s kamarádkou, která má dvě děti, 6 a 2 roky. S cca roční pauzou, kdy jako diplomovaná zdravotní sestra sehnala jedinou práci "jakž takž v oboru" - dělala pomocnou sílu v domově důchodců - je na rodičovské dovolené pět let. Ačkoli je na rozdíl ode mne mateřský typ, hospodyně, která uklízí, vaří atd. atd., cítí se nevyužitá, stagnující. Mladší dítě má po operaci obrnu lícního nervu, dojíždí s ním 2x týdně na RHB a řekla mi, že paradoxně návštěvy u doktorů, kdy sedne do auta a jede s dítětem "mezi lidi" dávají jejímu životu aspoň nějaký smysl... i když by samozřejmě byla 1000x raději, kdyby bylo dítě zdravé a k žádným doktorům jezdit nemusela.
Podle mne není rozdíl mezi stereotypem "doma" nebo "v práci" - z obojího je dobře čas od času vypadnout. Určitě existují výjimky, které cele naplňuje pobyt s dítětem (dětmi) doma a nemusí přitom samy pro sebe (práce, studium atd.) dělat nic... ale osobně znám možná jednu takovou ženu. A že jich znám poměrně dost. :o)
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Proč ne 

(1.7.2004 13:22:56)
Monty, ono dítě po třicítce byla kdysi pro mě taky dost "legrační" představa. Nebylo to zvykem. A dnes...vidíš, že je to jinak...No, a já taky nečekám, že mi v padesáti někdo nabídne jen tak z ničeho nic hvězdnou kariéru. Ale řekni mi nějaký skutečně racionální důvod, proč by to nešlo. U rození dětí ti ho řeknu, tam existuje, a jmenuje se menopauza.

A že člověk každou chvíli v životě začíná něco nového, takové lidi neznáš? Vždyť kariéra v padesáti rozhodně není od nuly, ten člověk mezitím žil, a něco prožil, něco se musel naučit...a neměř vše jen vaší rodinou, tvojí matky je mi líto, že práci nemá, ale nemusí to být jen tím, kolik má roků...moje matka má přes šedesát, a tu pravou kariéru , pokud to můžu tak nazvat, začala dělat až v důchodovém věku, věnuje se starým lidem a péči o ně a doslova při tom omládla, zvládá to co dřív ne, jen kvete a hrozně ji to baví...a má na to čas, a má se líp i finančně...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Proč ne 

(1.7.2004 13:51:06)
Ivo, to ale není o tom, že po padesáti se dá pracovat a nikoli rodit (i když i to lze, jak je vidět na občasných zprávách v médiích, byť pouze umělým oplodněním - podotýkám, osobně mi to přijde dost uhozené, pořizovat si dítě v šedesáti). Spíš o tom, že podle mého názoru lze skloubit oboje (práci i dítě), zatímco některé účastnice diskuse to popírají.
Dnešní doba je úplně jiná, než doba, v níž matky vychovávaly nás. Tehdy bylo úplně fuk, jak dlouho kdo zůstane nebo nezůstane doma, protože za totáče se člověk vracel k úplně stejné práci, jakou dělal před třemi, pěti, deseti lety. Dnes je to jinak. Každá účetní ti prozradí, jak rychle a často se mění daňový systém, lidé od IT, grafici, ekonomové, právníci, lékaři... lze pokračovat do nekonečna... prostě nemohou - chtějí-li si práci udržet - vypadnout ze své profese úplně. Musí sledovat vývoj, který jde dál i tehdy, když jsou oni doma. Zvlášť když je jejich práce baví a není to pro ně jen otravná povinnost.
A není to jen o práci. Pořád je docela běžný stav, kdy se člověk - a žena zejména - jaksi "zakonzervuje" v době, kdy byla svobodná a bez závazků, a nový stav (manželství, mateřství) pro ni automaticky znamená "konec dalšího vývoje". Buďto prostě nové trendy v kultuře, politice, vědě atd. sledovat nestíhá, nebo ji to už nebaví, těžko říct. Každopádně je to jeden ze základních problémů v komunikaci s vlastními dětmi, protože ony prostě "jdou dál". Rodiče dnešních puberťáků si rádi zavzpomínají na to, co se hrálo na diskotéce před dvaceti lety, rádi se podívají na staré filmy z dob svého dospívání, ale už nemají ani ponětí o tom, co poslouchají, čtou, na jaké filmy chodí jejich děti. Ostatně proč si myslíš, že televize neustále omílají zaprášené seriály typu Chalupáři, filmy jako Diskopříběh atd., když se přitom točí stále nové a nové? Prostě proto, že odvysílání takových pořadů je sázka na jistotu. (Pomíjím to, že je to samozřejmě i levnější než kupovat práva na nové. :o)
Myslím si, že ani manželstvím, ani rodičovstvím život nekončí. Odmítám se poddat nějakému zažitému modelu, že rodina je konec užívárny a začátek otroctví. Mě pořád zajímá, co se děje, co je nového, a nemyslím si, že by tím moje dítě nějak trpělo. A netrpí ani tím, že pracuju. Ostatně, pracuju převážně doma a pracovní schůzky mám obvykle večer, když už spí. :o)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Proč ne 

(1.7.2004 13:55:57)
Monty, DIKY!
Konecne tady asi nekdo pochopil, proc jsem se na zacatku teto diskuse tolik ohrazoval proti autorce clanku.
Proti gustu zadny disputat, jak se rika.
Ale kritiku za to, ze mam dite, jsem tehotna a pracuju a STIHAM i upect ty buchty manzelovi... to je na mne fakt moc.
Jo a pecu je kdyz jsem doma s malym sama, kdyz po obede na hodinu usne.
Papapa Lenka
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Proč ne 

(1.7.2004 14:16:15)
Ještě bych k tomu dodala něco málo. :o)
Dítě samozřejmě potřebuje rodiče nebo prarodiče, event. jinou lidskou společnost, ale nepotřebuje ji 24 hodin v kuse. Vulgárně řečeno, dítěti není třeba stát neustále za zadkem a domnívat se, že pro něj děláme maximum. My jsme nový byt zcela přizpůsobili tomu, že se v něm pohybuje malé dítě (i za cenu toho, že je to pro nás lehce nepraktické a možná i neestetické), takže se po něm může pohybovat naprosto bez omezení a bez toho, abych neustále musela sledovat, co bere nebo nebere do ruky. Všechny šuplíky, na které dosáhne, jsou buďto prázdné nebo zabezpečené, všechny nebezpečné nebo rozbitelné předměty jsou uzamčené. Klidně si navečer lehnu na kanape s knížkou a čtu si, zatímco dítě si hraje v téže místnosti. Když za mnou přijde a VYŽADUJE moji společnost, komunikaci nebo mazlení, odložím knihu a věnuju se mu. Když si sám krmí medvídky nebo jezdí s autíčky, můžu se věnovat čemukoli jinému, od čeho lze na chvíli odskočit. Třeba i péct buchty (i když to nedělám, my na sladký moc nejsme). Někdy taky spí, u čehož mu nemusí nikdo asistovat. Snažím se být mu vždycky k dispozici, ale nemám v úmyslu nedělat kromě toho NIC JINÉHO.
Použiju jeden "příklad z praxe". Vloni jsem byla na chalupě se třemi kamarádkami a dodnes se mi ježí vlasy hrůzou, když si vzpomenu na dvouleté dítě jedné z nich. Nikdo na něj nesměl sáhnout, okamžitě začalo ječet "mami, mami". Byl na své matce přisátý jako klíště, jakmile se vzdálila, nastal řev a problém. Po dvou dnech jsme toho my ostatní měly plné zuby. Ano, jeho matka se mu určitě věnuje přímo ukázkově, lítá za ním jako neřízená střela, hystericky ječí, jakmile se přiblíží na dva metry ke schodům (naše 18ti měsíční dítě chodí do schodů i ze schodů samo, vždycky na něj dohlížíme, ale nikdy ho neodnášíme v nervových křečích pryč, aby "náhodou" nespadlo)... když jsme měly odjíždět, protože se vraceli tcháni a my ostatní po baráku uklízely, aby přijeli do stejného domu, do jakého přijeli, začala se shánět po prostěradle, protože "dítě musí teď hned okamžitě spát". Řekla jsem jí, že prostěradla už jsou v bedně na špinavý prádlo, ať si tam nějaké vezme, pokud ho tak nutně potřebuje. Dostalo se mi odpovědi "no prosím tě, bůh ví, kdo v tom spal". Spaly jsme v nich toliko my. Sorry, možná že je skvělá matka, ale já ji příště už nikam nepozvu, mě se z takovéhle mateřské lásky zvedá hladina adrenalinu v krvi a to dost prudce...
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Proč ne 

(1.7.2004 15:26:00)
Monty, s tvojí výchovou naprosto souhlasím, dělala jsem to podobně, a taky by mě ta tvoje kamarádka přivedla k hysterickému záchvatu, tento typ přehnaně pečujících mamin jsem neměla na mysli...asi se to špatně vysvětluje, ale mě prostě dětské říkanky 12 hodin denně nevadily,naopak bavilo mě to, s dětmi jsem si někdy hrála a někdy je nechala hrát si samotné, byt jsme měli podobně zabezpečený,..jenom jsem v té době (předtím ano, potom taky ano) necítila naprosto potřebu realizovat se pracovně, naopak, přišlo mi to vesměs hloupé a nedůležité...Děti byly pro mě prostě nejdůležitější projekt, asi takto.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Proč ne 

(1.7.2004 16:01:58)
Ivo, přesně o tom to je - někdo tu potřebu necítí, někdo ji cítí. Stejně jako někdo má rád banánovou zmrzlinu a někdo ne. Každý člověk má nějaké priority. Pro mne je samozřejmě dítě důležitější než práce v tom smyslu, že když mne POTŘEBUJE, na práci kašlu... ale on mne prostě 24 hodin denně nepotřebuje. Jednak ho tak cíleně vychovávám a hlavně, manžel i já jsme byli spíš introvertní děti, které se nejraději zabavovaly samy (sice ještě není ve věku, kdy by to bylo aktuální, nicméně s eventualitou genetického "zatížení" je nutno počítat). Ráda si s ním hraju, povídám si s ním, ale kdybych neměla možnost dělat i něco jiného, lezlo by mi to brzo na nervy, to přiznávám... zvlášť při jeho hyperaktivitě a povahových vlastnostech. :o)
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Proč ne 

(1.7.2004 13:59:01)
já třeba strašně ráda maluju, jenže na rozdíl od "kariéristek" mne to neuživí, tak si maluju po odpolednech jen tak doma pro sebe a oficiálně jsem na mateřské a bez peněz. Nevidím důvod, proč by někdo nemohl po odpolednech místo malování programovat nebo dělat účetnictví, když ho to baví a ještě k tomu za to dostane plat.
Není důležité, kolik času rodiče s dítětem stráví, ale jak s ním stráví ten, který mají a jak zajistí, aby i ten "nespolečný" čas byl vyplněný kvalitně. (narážím na maminy, co jsou sice s dětma doma, ale mají děti odložené u televize).
S tím budováním kariéry v padesáti nesouhlasím. Jde to v případě, že měl člověk nějaký zájem, který dejme tomu odkládal, ale je v obraze, případně má kontakty. Jde to u svobodných povolání. Ale už se vidím, jak v padesáti úspěšně prorazím coby začínající projektant.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Proč ne 

(1.7.2004 14:02:23)
Souhlas
 Lucie + 2 princezny 


Kariéra v padesáti 

(2.7.2004 23:15:31)
Když můj dědeček opustil své původní povolání, bylo mu asi 55 let. Mohl odejít do důchodu dříve, jako kompenzace za léta strávená za války v Terezíně a na ještě horších místech. Tehdy začal budovat svoji druhou kariéru. Po patnácti letech se z něj stal uznávaný odborník ve svém oboru, začali ho zvát na přednášky, konference a podobně. Dožil se 82 let, takže si tuto svoji kariéru stihl docela užít.
Dědeček byl ovšem historik. Nedovedu si představit, že by podobnou kariéru po padesátce mohl vybudovat jako jaderný fyzik, konstruktér, zpěvák, ...
 Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 


Re: Iluze 

(2.7.2004 20:29:04)
Ahoj Cairo,můžu se indiskrétně zeptat,kde předpovídáš povodně?
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Iluze 

(5.7.2004 7:27:34)
Klidne i nediskretne ;-)
V Plzni, a to pro povodi Berounky.
Pokud jste byli 2002 pod vodou je mi to fakt lito, ja varovala vcas. Jen to nikdo neposlouchal. Vis, ono dost lidi reaguje na me povolani stylem.. Co jste tam proboha delali?
Ja tady sedela tyden v kuse, ve dne v noci. A to jsem byla v patem mesici tehotenstvi se synem. Nemam vycitky, ze bych neco zanedbala, ale tech lidi je mi opravdu lito.
Ahoj Lenka
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Iluze 

(5.7.2004 8:11:25)
Ahoj Martino,
tak mi to chvilku trvalo. Vlastne mi to trklo, az kdyz jsem zkontrolovala jmena Tvych ratolesti ;-).
Doufam, ze se mate fajn.
Ja dnes slouzim. Voda je v klidu.
Papapa Lenka
 Šáry 
  • 

Jděte do háje, 

(1.7.2004 8:36:29)
copak se vážně každá diskuse musí zvrtnout v dohadování, kdo je "dobrá" a kdo "špatná" matka?

Je sice hezké, že mně doma něco funguje, ale není poněkud namyšlené představovat si, že to je jediný možný způsob a že kdo to nedělá stejně jako já, je "špatná matka" a své dítě šidí?

 Evelyn1968,2děti 


Re: Jděte do háje, 

(1.7.2004 10:33:49)
Z článku mám pocit, že maminky chodí do práce jen pro zábavu a rozhodují se o zaměstnání podle nálady, ale myslím že ve spoustě rodin (třeba u nás:o)), je ten druhý příjem potřeba. A nezáleží na tom, jestli je matka "dobrá" nebo "špatná".
E.
 Petruna 
  • 

maminkam jen nenarocna prace 

(1.7.2004 10:59:34)
No kdyz jde mama do prace s tim, ze musi vydelat pro deti na osaceni a jidlo a treba prispet na najem za byt, tak to jinak nejde :-(. Mne by se libilo, kdyby tatinci vydelali dost penez, aby maminy nemusely do narocne prace. Jenom treba do nejake uplne nenarocne prace.
 Petruna 
  • 

Re: maminkam jen nenarocna prace 

(1.7.2004 11:08:59)
a ne na cely uvazek.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: maminkam jen nenarocna prace 

(1.7.2004 11:09:06)
Jo, tak to bych taky bral. Kdyby manzel vydelal dvakrat tolik, tak si taky muzu jen uzuivat s malym doma a jezdit s nim na vylety autem a na kole. Protoze, kdyz zijete na takovem malomeste jako ja, tj. kde nic tu nic, hlavne ze je to mesto! neda se tu nic delat, kam jit a o dalsi maminky je opravdu velka nouze. A ropnou rafinerii doma opravdu nemame.
 Klára 
  • 

Re: maminkam jen nenarocna prace 

(1.7.2004 12:17:07)
No, s tím souhlasím. Oni sice nemají na západě tak dlouhou mateřskou,ale ...
Kamarádka, která se tam vdala říkala: "Ty se máš tak dlouhou mateřskou u nás nemáme". Ona je tam 12 let, má dvě děti /9 a 7 let/.Do práce ještě nezačala chodit. Prostě proto, že muž vydělá tolik, že ona si může dovolit být doma. Prostě nás a "západ" bych v žádném případě nesrovnávala! Nejde to!Když máte úvěr na byt v paneláku, těžko ho splatí mateřská láska. I když je to krásné být s dětmi doma, ale každý si to tak dlouho prostě dovolit nemůže!
 Alca13 


Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(1.7.2004 18:43:14)
Kláro, já na "západě" žiju a musím ti říct, že je to prašť jako uhoď. Jestli tvoje kamarádka nemusí pracovat, to se prostě akorát uměla dobře vdát. V mém okolí neznám nikoho, kdo by si mohl dovolit prostě být doma s dětmi. Když srovnám svůj život se svými kamarádkami v Čechách, jsme na tom úplně stejně...od výplaty k výplatě.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(1.7.2004 21:12:46)
Tuhle kamarádku jsem uvedla jako příklad - žije v Itálii. Nebudu se tady o tom rozepisovat, ale mám spoustu jiných známých, kteří na západ utekli nebo se tam vdali a jsou na tom všichni velice dobře. No jasně, jinak by tam nešli. Já jim nezávidím, nechtěla bych jinam, i když to tady za moc nestojí. Vím, že se všude něco najde.Reagovala jsem na to pouze proto, že nevím, proč srovnávat nesrovnatelné! To mluvím o Evropě. Sestřenice žije v USA a to je už úplně něco jiného.
 Alca13 


Re: Re: Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(1.7.2004 21:45:46)
Kláro, já si právě myslím, že se srovnávat dá, protože je to všude prakticky stejné. Mladí lidé prostě peníze nemají a nebudou je mít. Všude na světě.
Uznávám, že na povrchu to vypadá všechno krásně, všichni mají auta, domy...ale tohle všechno většinou splácejí jak mourovatí až do důchodu...mít dvě hypotéky není nic výjimečného. Akorát se o tom nikdo moc nebaví.
Asi nemá cenu se o tom bavit, protože sytý hladovému nevěří...ale mě prostě fascinují lidé, kteří si myslí, že na západě se mají všichni dobře ať se děje co se děje. A neuvědomují si, že v Čechách se dá žít na stejné úrovni jako všude na západ od hranic. Já jsem to také neviděla, dokud jsem se neodstěhovala...nelituji toho, ale vidím, že zadarmo ti nikdo nikde nic nedá a že český sociální systém je nesrovnatelný se zahraničními.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(1.7.2004 22:49:34)
Sama píšete ... český sociální systém je nesrovnatelný se zahraničními /i když v první větě píšete: právě, že se srovnávat dá .../. Tak nevím, kterou větu myslíte vážně! To nevadí. Nechci se vůbec hádat, kde je to lepší. Věřte mně, že znám i odvrácenou stranu mince. Nejsem tak naivní, abych viděla pouze to dobré, ale také vím, kolik je jedna a jedna!
 Alca13 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(2.7.2004 17:00:52)
Když už se tady chytáme za slovíčka...nikde jsem nenapsala, že se dají srovnávat sociální systémy, ale psala jsem o situaci mladých rodin. To je trošku rozdíl.
A tahle debata opravdu smysl nemá.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(2.7.2004 19:01:05)
Souhlasím s Vámi - nemá. Pouze dodávám: od sociálního systému se odvíjí vše ostatní, úzce spolu tyto věci souvisejí. Takže Vás vůbec za slovíčka nechytám.
 Simca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(2.7.2004 12:35:26)
Nechápu, proč všechny zahraniční maminky říkáte že máme dlouhou mateřskou? U nás v ČR je půl roku a třeba ve Švédsku je delší. Po téhle době může žena brát rodičovký příspěvek, který je něco přes 3000,- (nedávno to, kvůli zvýšení daní zvýšili!!). A jsme u toho, za to jaký tu máme "skvělý" sociální systém platíme dost vysoké daně, jsem danový poradce, vím o čem mluvím a vím jak to vypadá jinde ve světě.
 koblizek 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(2.7.2004 13:12:41)
Nevim jaka je materska ve Svedsku ale v UK je velmi mizerna. Prvni 3 mesice se pobira naprost smesny prispevek a potom nic. Navic se do prace musite vratit max. do 6 mesicu (to se mohlo zmenit od te doby, co jsem byla ja na materske) jinak o praci prijdete.


 Simca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(2.7.2004 13:31:44)
http://www.stripky.cz/socialni/m_dovolena.html
http://zabava.atlas.cz/clanek.asp?cid=2383&rid=14&from_id=2405&back_id=2543
No nic víc jsem ted nenašla ale tech 100 liber týdně mi nepřijde moc málo!! Navíc my bereme jen 69% platu (tech 28 týdnu). V Británii: Během prvních šesti týdnů mají sice nárok na 90% platu, zbývajících 20 týdnů ale už dostávají jen jednotnou taxu 100 liber týdně.
S tou prací máš pravdu, to je výhodnější u nás, zaměstnavatel má povinnost držet místo 3 roky, to je výhoda, hlavně pokud žena pracovala u větší firemy.
 Koblizek 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(2.7.2004 13:53:24)
Simco,

tech 90% platu prvnich 6 tydnu je ale omezene vyskou platu. Takze pokud beres jiz jen "prumerny" plat, tak 90% uz nedostanes. Zbyvajicich £100 tydne je hodne malo (na mistni pomery), pokud napriklad splacis hyppoteku (kterou tu splaci 80% mladych rodin), tak mas opravdu honicku. Tady je totiz lepsi byt "socialni" pripad. To si potom muzes dovolit byt doma na materske (dostanes byt, prispevky, apd.), potom jsou na tom dobre hodne bohati, ale stredni trida, ktera je tady nejvetsi, tam si mnoho matek byt na materske moc dovolit nemuze. Navic, tady jsou deti "opravdu" drahe. Pokud jsi stredni trida tak platis za vsechno jako mourovata - vsechny krouzky, skolky, mnohdy i skoly apd.
 Simca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: maminkam jen nenarocna prace 

(2.7.2004 14:31:00)
No tady je ta horní hranice taky nastavena, na něco přes 12 000,-, ale abych byla upřímná neznám žádnou maminku, která by tolik peněz na mateřské dostala, protože na takovou mateřskou musíš mít dost nadprůměrný plat. Ten rodičovký příspěvěk je opravdu žalostný, proto se mnoho žen tu snaží, pokud má tu možnost, vrátit po půl roce do práce. Je tu problém ale sehnat jesličky nebo hlídání, aby to nebylo moc drahé a vůbec aby se vyplatilo jít do práce. Nevím jak dlouho jsi v UK a teda jestli máš přestavu kolik je to něco přes 3000,-Kč (pro představu zaplatíš z toho sotva inkaso a nebo to vyjde tak na měsíc na jídlo...)Lepší to mají svobodné matky berou jednou tolik co vdaná, proto se tu celkem dost lidí nebere a žijí "na hromádce". Největší problém je asi v tom, že ne zdaleka každý muž tu vydělá tolik aby uživil tebe, sebe a ještě dítě a to vůbec neberu v úvahu, že byste ještě měli mít nějakou hypotéku.
Víš, já nikdy nenapsala, že se máme hůř než vy, ani si nemyslím, že se máme líp, zkrátka to neřeším. Záleží to člověk od člověka, rodina od rodiny, ty poměry jsou všude jiné. Jen mě vadí poznámky typu, že tu máme mateřskou 3 roky, když je vlastně 28 týdnů.
 petulda 


Re: maminkam jen nenarocna prace 

(5.7.2004 23:13:10)
Ahoj ,
nezlobte se na mne maminky,ale co jsem letmo přečetla příspěvky ,tak mi diskuze o tomto tématu připadá jako ztráta času.

Každý jsme jiný-toť vše -a proč do nekonečna rozebírat témata,které jsou o něčem ,co si každá maminka stejně rozmyslí a provede jinak.

Krásný večer přeje Petra

P.S -Můj názor -jsme tu pro své děti!!! ,jak jednoduché (ostatní je nedůležité)-nemyslím tím zakrnět ,ale rozhodně své dítě zanedbávat nechci ,už proto,že jsem se rozhodla ho přivést na tento povrchní svět a chci ,aby povrchní rozhodně nebylo.!A jestli to někoho nudí být na mateřské ,tak si to měl rozmyslet předtím , než si pořídil miminko,jestli bude schopen něco obětovat ze sebe ,pro svého potomka-byť ho to baví nebo nebaví.
 Lída, 3 kluci a holka 
  • 

Re: maminkam jen nenarocna prace 

(13.7.2004 12:24:00)
Petruno, proč zrovna maminkám??? Proč nemůže mít takovou nenáročnou práci na částečný úvazek třeba tatínek? A maminka bude vydělávat ty "těžký prachy". U nás by to asi fungovalo líp.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Jděte do háje, 

(1.7.2004 11:05:16)
Ve spouste rodin! To jsi vystihla. A o tom to prave je. Je rozdil vydelavat pred MD 160 000 a 10 000 jak uz jsem napsala. Z obojiho lze usetrit. ALe kolik?!! To asi pisatelce clanku tak trochu nedoslo!
 Sylvie 


Trochu zmatený článek 

(1.7.2004 8:55:01)
Přiznám se, že mi článek přijde tak trošku zmatený.

V úvodu autorka píše o tom, že v Americe je trend být "maminkou na plný úvazek". Líbí se jí to a nechápe, proč spousta žen považuje mateřskou za otravu či spoustu práce.

Ovšem článek dále pokračuje tím, že autorka přiznává, že vlastně ani ona nebyla "maminkou na plný úvazek", protože v průběhu mateřské stihla vystudovat a udělat státnice (hmmm, při čtení se mi vkrádala myšlenka, jestli ona ta mateřská jako taková pro ni nebyla takt rošku otravná, když se rozhodla si ji takto zpříjemnit?).

Potom trošku zasáhla do rozdělení jpráce v rodině, kde popise svoji zkušenost, do protikladu dává jednu jinou a pomíjí, že existují i další možnosti rozdělení práce :o)

A závěrem nás vybízí, abychom se nebály mateřské! Ó jé! A jaké mateřské? Mateřské, kdy kromě péče o děti zvládneme i svoje záliby a nutnosti - třeba studium nebo zaměstnání, stejně jako autorka - nebo mateřské na plný úvazek? :o)

S.

PS: Občas mám pocit, že některé dámy si myslí, že zaměstnaná matka ráno v pět vstane, aby stihla vypravit dítě do jeslí, kde v půl sedmý odloží, od sedmi pracuje, ve tři letí z práce obstarat nákupy a dalaší nutnosti, v pět si vezme dítko z jeslí, doma ho nakrmí, hodí do vany, do postele... a takto příjemně jim odsejpá jeden den za druhým. :oD Ano, možné to tak je, ale rozhodně to tak není pravidlem. A pokud někdo povžuje za normální, že si na mateřské krátí čas studiem, proč by měl ohrnovat nos nad těmi, které si krátí čas prací? Osobně v tom nijak extra rozdíl nevidím :o)
 Sylvie 


Re: Trochu zmatený článek 

(1.7.2004 11:48:56)
Ještě mě napadla jedna věc. Hodně se mluví o tom, jak dítě potřebuje, aby s ním máma byla doma alespoň do tří let. Jenže už se moc nemluví o tom, že každé dítě je jiné, každá matka je jiná, když dva dělají totéž, není to totéž a občas může být všechno úplně jinak.

Já jako malá chodila do jeslí. Asi od dvou let. Můj brácha ještě dřív. Ne proto, že by máma MUSELA do práce, ale proto, že jsme prostě toužili po dětech a doma (rozuměj - na písku, v kroužkách) jsme byli vzteklí z nedostatečného kontaktu s dětmi. Prý, tvrdí moje máma, já sama si to už nepamatuju ;o) Ke svým rodičům mám krásný vztah, nedělá mi problém jet s nimi na dovolenou, jít s nimi na výlet. Na své dětství vzpomínám ráda.

Tchyně se dětem minimálně první roky plně věnovala. Tím plně myslím opravdu plně, s dětmi bydlela téměř celoročně na chatě, děti byly v přírodě, v péči maminky, která se nerozptylovala prací mimo domácnost. Na "svou dobu" to bylo až nadstandardně, protože po skončení mateřské (tehdy byla dva roky... nebo snad dokonce jenom rok?) nenastoupila do práce, ale ještě nějaký čas zůstala ženou v domácnosti. Dneska? Určitě jí mají rádi, ale... Až mě štve, jak o ní mluví manžel - sice by nikdy vůči ní ani jiné ženě nepoužil slovo "slepice", ale v podstatě by se tak jeho hodnocení dalo shrnout. Ačkoli tchánovci jsou na chatě hodně často, ani manžel ani švagrová nevezmou děti a nejedou si tam odpočinout. Buď tam posílají děti samotné... nebo tam jezdí v době, kdy tam rodiče nejsou.

Nevím, jak se tchyně chovala ke svým dětem, ale vnoučata ji milují, jsou u ní spokojené, přiznávám, že od ní občas přebírám nápady na tvorbu s dětmi. Ne, že bych je neznala... ale myslela jsem, že je naše holčička na ně ještě malá... a ona se pak celá natěšená vrátila od babičky, že s ní dělala to a to ;o)

S.

 Sylvie 


Re: Re: Trochu zmatený článek 

(1.7.2004 11:49:58)
manžel - myslím tím můj manžel, její syn
 Johanka z Kosic 
  • 

Re: Re: Trochu zmatený článek 

(1.7.2004 12:56:40)
Suhlasim so Sylviou ze kazde dieta i matka su ine.

Je prejavom nasej netolerancie a nepochopenia druhych ak bez ucasti na ich zivote a problemoch tvrdíme, ze ten nas zivotny styl pre ktory sme sa rozhodli alebo sme boli nuteni ho prijat je ten najlepsi.

Ja tiez nechapem, ako moze niekomu chutit bananova zmrzlina, ale necham druhych nech ju lizu a zmrzlinarov nech ju predavaju :-)))

Dost casto sa na tychto strankach ale aj inde objavuje rovnica ze
"spokojna a stastna matka = spokojne a stastne dieta"

nemam namietky, ale myslim ze neplati 100% Bolo by pre mnohe mamicky ulava, keby si mohli povedat, ze stastie ich dietata nestoji na ich 100 percentnej oddanosti a obetavosti dietatu.

Su stastne a spokojne aj deti z neuplnych rodin, deti zamestnanych mamiciek, deti co nemaju starostliveho dedka a babku, deti v jasliach i deti doma s mamou co pol dna upratuje, deti co nejedia vzdy len zdravu stravu ... fakt to nie je len na nas... :-)))

Co sa tyka mna konkretne, som v 30 tt a uz sa aj tesim na matersku po 9 rokoch prace, uctovanie a ekonomika ma bavi, ale rada si oddychnem od neustalych stresov z uzavierok a terminov. Mozno po mesiaci, mozno po roku, mozno po x rokoch... ma slasti MD omrzia a zatuzim aspon na neuplny uvazok alebo na dohodu pracovat. Clovek tuzi po zmene, len sme odlisni v tom po akom case a v akych podmienkach zmenu chceme.

Pre niektoru mamicku je zmenou aj to, ze dieta sa zmenilo z novorodeniatka n-rocneho caparta, s ktorym mozno robit zaujimave veci.

Johanka.

 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Trochu zmatený článek 

(1.7.2004 15:10:41)
Tak nevím, článek mi nepřipadá zmatený, zmatek vidím spíš v hlavách těch horečně zamstaných mamin, které si to omlouvají všelijak, že musí, a vlastně chtějí, a možná některé mají pravdu. Ale všem to nevyhovuje.

Já jsem to pochopila tak, že se v článku říká, že ani ženy, které se plně věnují rodině a dětem se nemusí cítit být slepice a neschopné, jak to často zaznívá z podtónu zaměstnaných vše zvládajících matek, a přiznám se, že jsem byla z těch, které si mateřskou a pobyt doma dokonale užily, a práce mě v té době vůbec nelákala. Radši jsem přijala nižší finanční standard rodiny, neměli jsme pár let auto, nejezdili k moři, to až teď, jak jsou děti větší a oba pracujem. Ráda pracuju tak, že se do věci ponořím,a s dítětem za zády se mi špatně soustředí, a proto jsem se o něco podobného ani nepokoušela, protože výsledek by byla jen nervozita, dítě by mě při práci rušilo, a ani bysme se navzájem neužili. Takže jsem z toho prostě na pár let vypadla úplně,(dobrovolně) a o to víc jsem se ponořila do péče o děti, a bylo to moc krásné období v životě. Neměla jsem pocit že s dětmi o něco přicházím, naopak, myslím, že se člověk rozvíjí i takto, a možná víc... a jak děti odrostly jsem si normálně našla novou práci, poměrně dost prestižní, samostatnou, dost náročnou, a teď pracuju, a baví mě to a nedá se říct, že by mi to nešlo.. Nebyl to žádný problém, i když nejsem zas tak nejmladší,do té padesátky mi zas už bohužel tolik nechybí, a vpravila jsem se do všeho snadno, takže mi ta mateřská pauza dala zabrat tak snad první tři měsíce. Protože tady panuje představa, že matka, která se plně věnuje dětem, je nějaká negramota, které všechno uteče, ale není to tak. Jistě, jde to kolem nás rychle, ale když má někdo zájem se učit nové věci, tak to je úplně v pohodě. Nikdy bych například nepřistoupila na to, aby manžel za mě šel na mateřskou, a to ani ne proto, že bych si myslela,že to on nezvládne, to by zvládnul, ale prostě bych o to vidět mé děti jak vyrůstají den za dnem rozhodně nechtěla přijít. Je to moje sobectví zase z druhé strany, já jsem se v době, kdy byly děti malé nemínila nechat obtěžovat procesem vydělávání penez, protože v té době mi to všechno, ten humbuk kolem toho (tedy kariéra) přišlo naprosto nevýznamné. Úplně jsem přepnula jinam. Abych pravdu řekla, i dnes se nestačím divit, jak lidi dokážou vyšilovat a kazit si rodinný život kvůli nějakým pracovním nesmyslům, tedy věcem, které mají podle nich smrtelný význam, ale zítra po tom ve skutečnosti ani pes neštěkne. Jinak nejsem žádná domácí puťka, mám vysokou školu, dva postgraduály, dvě státnice z jazyků a Cambridgeský certifikát. To sem píšu jen proto, aby si tady někdo nemyslel, že je moje seberealizace je završená utíráním prachu z nábytku, to opravdu ne. I na ten úlid doma by mi nevadila placená pomoc, jen od dětí bych se vyštvat žádnou prací nenechala.(Tím nemyslím neustálou fyzickou přítomnost, ani podporování nesamostatnosti dětí, naopak)

Článek jsem uvítala hlavně proto, že mnoho mých známých dostává dnes zmatené zprávy, které jim říkají, že vlastně nesmí kariéru přerušit, prostě to co tady píšou ty matky, co z toho kolotoče nikdy neslezly a nepodívaly se na něj odjinud,(a proto neví, a jen se dohadují, jak to asi vypadá) a straší ty, co by to rády udělaly jak se píše v článku, že to nejde, že už nenastoupí,a já na základě vlastní zkušenosti tvrdím, že to jde, a to velmi dobře. A chtěla bych podpořit ty, co by jim to takto vyhovovalo, aby do toho šly, protože, navzdory všem zažitým předsudkům, (skoro)všechno můžete dělat až děti odrostou, jen ne být s nimi, to jde jen v jejich dětství, a to je zatraceně krátké.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Trochu zmatený článek 

(1.7.2004 15:18:43)
:o) Ivo, já ten článek nenazvala zmateným proto, že bych nějak opovrhovala maminami na mateřský :o) Jenom mi přišlo poněkud kuriozní, když autorka obdivuje styl "maminka na plný úvazek" a nechápe, jak to někomu může připadat jako otrava, vybízí maminky, aby se mateřské nebály... ale přitom ona sama "maminkou na plý úvazek" nebyla :o)


S.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Trochu zmatený článek 

(1.7.2004 15:35:54)
No myslím, že k tomu vybízí jen ty, co by rády, ale nechají se zviklat momentálně panujícím názorem nutnosti naprosté samostatnosti a soběstačnosti, co teď panuje (jakoby si matky samy vyčítaly, že nevydělávají, mají pocit, že by měly zvládat oboje, některé říkají, že si připadají že se nechají živit, hodně jich nechce od partnera ani alimenty, aby jim to někdo nevyčetl, necahjí se nervovat že pak práci nenajdou...) Prostě teď je u nás "v kurzu" superžena co zvládá vše, a ty, co by radši na to šly jinak, se nutí do práce při miminku...a neprospívá to nikomu. Škoda, že sama nemá tu zkušenost...já ji mám :-)))
Prostě kdo chce pracovat i při miminu, koho to nabíjí, proč ne, ale ty, co to cítí jinak, by se za to neměly stydět a klidně to tak udělat, zůstat s dětmi a peníze nechat na partnerovi. Většinou to (i za cenu omezení se) jde.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Trochu zmatený článek 

(1.7.2004 15:50:51)
Jó, tak s tímhle souhlasím :o) Já pracuju proto, že pracovat chci, že mě to baví, že to můžu skloubit s péčí o děti, že děti jsou tak spokojené. Tím, že narozdíl od mnoha jiných pracovat NEMUSÍM by stačilo, aby některá z těch podmínek splněná nebyla, a nepracuju. Taky proto jsem na mateřský začala dělat něco jiného, než je má původní profese, v té by to tak pohodově nešlo ;o) Trvalo docela dlouho, než mě manžel přesvědčil na slečnu na hlídání, furt jsem měla pocit, že když se o dítě nepostarám jenom já, tak jsem špatná. Nakonec to dopadlo tak, že jak starší, tak i teď mladší, mají (starší měla, teď už chodí do školky) svojí hlídací tetu, která se o ně cca 12 hodin v týdnu stará. Obě holky byly ze slečny ne spokojené, ale doslova nadšené :o) Já nemám pocit, že tím, že pracuju, bych se o něco ochuzovala. Užívám si dětí, užívám si i práce.

S.
 Věra. 


Jak slézt z kolotoče. 

(1.7.2004 15:27:46)
Ivo, píšeš to celkem přesně.
Ono je to o prioritách, a není vždy jednoduché volit, jestli začít dítětem , nebo karierou, a kdy je případně ten PRAVÝ čas, kdy z pracovního kolotoče slézt a mít děti.

Ne každý může pracovat při dětech doma, třeba já si těžko v obýváku zřídím menší operační sálek, kde bych si pracovala po večerech. :-)))

Kolegyně v oboru v mém věku jsou spíše bezdětné, pracují na své praxi, vzdělávají se, děti zatím neee, až později.
Škoda je, že je u nás problém s polovičními a menšími úvazky, to je řešení pro matky s malými dětmi, v západních zemích je toto řešení běžné,
u nás zatím moc ne. :-(((
Ale myslím si, že zase tak velký trend to není,jak se v článku popisuje. zrovna ve Státech se pracuje tvrdě, a kariera přerušuje jen na krátkou dobu, brzy se vrací do práce.Tam si ale vzdělané ženy s praxí bez problémů zaplatí chůvu, opět je to jinak než u nás.

Je to samozřejmě vždy volba konkrétní ženy, a podmínek, které rodina má, ale je jistě dobré, že se děti neodkládají houfně do jeslí jako kdysi, a můžou nějaký--ten rok pobýt doma s maminkou, je to pro ně dobrý základ do života.

 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Trochu zmatený článek 

(7.7.2004 7:50:26)
Mila Ivo,
ale ja z toho "kolotoce", jak Ty rikas, slezla na 9 mesicu. A myslim, ze tady jde opravdu hlavne o to, ze jsme kazda naprosto jina. Nekdo ma rad buchty makove jiny tvarohove. Ja uz vazne nevim, co k tomu jeste dodavat. Uz na ty kecy fakt nemam.
 Antonie 


Re: Trochu zmatený článek 

(1.7.2004 13:25:59)
Úplně s Tebou souhlasím,víc není třeba dodávat. :-)
 Haluška 


Re: Trochu zmatený článek 

(2.7.2004 12:39:43)
Ten článek se mi nezdá zmatený. Nemyslím si, že studovat při mateřské ten plný úvazek vylučuje. Protože já se můžu věnovat studiu nebo práci, když dítě spí (18 měsíců) nebo když je třeba na půl dne u babičky. Neznamená to, že je u té babičky každý den (a mnohdy jsme tam společně), ale při tom všem mám opravdu spoustu času. Nestuduji žádnou školu, ale začala jsem se učit francouzsky - pěkně pomalu, pomaličku, ale to u soukromých hodin jde. Dala jsem se do tvorby webových stránech, překládám z angličtiny a ty státnice bych si taky ráda udělala. Do toho čekám druhé mimi a trávím naprostou většinu času doma. Až budou děti dvě, asi toho už zdaleka nebudu stíhat tolik. Ale je pravda, že na hřiště nachodíme skoro vůbec, protože vyžití máme doma na zahradě. Písek, teď v létě bazének s vodou, motorku a vyklápěcí Tatru... Často zaskočí kamarádky s dětmi, švagr se synovcem, na zahradě pracují brigádnice školou povinné... a mně se tenhle způsob maminkovství docela zamlouvá.
 Kristýna+Robík 


Sociologové tvrdí... 

(1.7.2004 22:47:47)
Dovolila bych si upřesnit, co tvrdí sociologové (tedy alespoň na přednáškách na UK v Praze): u nás za komunismu si ženy zvykly kombinovat práci s rodinou a naše společnost je na to adaptovaná. Umožnit, aby zaměstnané ženy mohly mít rodinu, je nejlepší řešení problému ze strany společnosti. Na západě se po druhé světové válce vytvořily dva světy: ženy věnující se kariéře a ženy matky, což je označováno jako "krutá volba". U nás se tento trend částečně objevil po roce 1989.
Zkrátka, situace se na obou stranách železné opony vyvíjela odlišně a s tím i mateřská role. Chce se na to podívat trochu šířeji, opatřit si nějaká čísla, protože kolik je "nových maminek" se v článku neuvádí.
Jo, moje známá Češka, vdaná za Itala ačkoli bezdětná, stejně nechodí do práce, protože se to při jeho postavení "nehodí" a "očekává se". že ona se bude starat o domácnost.
 Simca 
  • 

Ach jo 

(2.7.2004 10:06:18)
Tyhle články jsou o ničem. V minulém století zkrátka bylo zvykem mít děti co nejdřív a ted si nikdo nemůže zvyknout na opak. Před pár lety jsem hledala "strom svých předků" pro jednu mojí vzdálenou příbuznou v zahraničí a věřte nebo ne moje prababička se vdávala v 31 letech a až pak měla děti a stihla mít 3 kluky, po dvou letech. Dostala jsem se někam na konec 18tého století a zjistovala, že opravdu málo kdo se vdával či měl děti před 25 rokem věku. Když už se dívka vdávala dříve, tak měla staršího zabezpečeného partnera. Dnes příliš spoléháme na to, že nám pomohou rodiče nebo stát. Děti máme ale kvůli dětem a ne proto, jestli je mateřská dobře nebo špatně placená. Sama osobně nečekám, že se o mě stát postará ani v důchodu. Ano pracuji i na mateřské (pracuju doma dělám účetnictví) jsem spokojená a vyhovuje mi to. Partner mi pomáhá jak se dá a tak mám celkem dost času i na sebe. Své dítě miluju nade vše a jsem štastná, že ho mám. Přiznám se domácí práce mě šíleně nebaví a tak když je potřeba umýt okna - pozvu si na to specializovanou firmu... Kdybych byla jen na mateřské, byla bych zcela jistě nervozni a nesvá, což by se mohlo odrazit na mém chování k dítěti. Každý je jiný, každá žena je jiná a taky je důležité jaký příjem má partner. Hold každá jsme jiná..
 Helena, Alex a Evinka-8/02 
  • 

Re: za práci se nestydím 

(2.7.2004 17:26:08)
Chodím do práce, dvojčata do jeslí, rodina funguje a děti citově rozhodně nestrádají. Jo, a na mateřské, přestože jsem podnikala s dětmi spoustu aktivit, jsem se nudila hróóózně!!!
 Stáňa, syn 8 měsíců 
  • 

Maminka na plný úvazek je spíš současná novinka 

(2.7.2004 13:38:45)
Sice se v článku píše cosi o obnovené tradici, ale připadá mi, že model maminky výhradně pečující o 1 - 2 děti je spíš současný luxus. Aspoň dle historické literatury chudší ženy při dětech pracovaly (hospodářství, na poli apod.), malé dítě často často hlídali starší sourozenci nebo někdo jiný. A v těch bohatých rodinách měli zase chůvu. Rozhodně těch dětí bývalo tenkrát většinou mnohem víc (bohužel některé umíraly) a určitě na ně nebylo tolik času, jako teď, když má maminka na starosti jedno nebo dvě a technické vymoženosti.
 Kristýna+Robík 


Re: Maminka na plný úvazek je spíš současná novinka 

(2.7.2004 23:15:26)
Souhlasím, svědčí o tom i tzv. babičkovská hypotéza sociobiologů. Že ženy žijí i dlouho po té, co přestanou být fertilní mmj. také proto, aby se měl kdo starat o lidská mláďata, protože jejich matky a otcové v aktivním věku musí zastat i jinou práci a ne si jenom hrát s dětmi.
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Maminka na plný úvazek je spíš současná novinka 

(2.7.2004 23:17:49)
Jo a ještě, že se u dětí (obojího pohlaví) rozvíjí rodičovské chování již kolem 8-9 let, tedy dříve než reprodukční schopnost, právě proto, aby byly schopné se postarat o sourozence.
 Petruna 
  • 

uloha babicek 

(3.7.2004 14:26:17)
Tak to nesouhlasim. Od prarodicu podle mne neni spravne zadat peci o vnuky, spis myslim, ze jejich uloha tkvi v tom, aby mladou matku a otce psychicky podporili a vytvorili jim rodinne zazemi prave proto, aby mohla mlada rodina - matka stastne a vyrovnane pracovat vsemi silami pro deti. Totez s temi sourozenci, to radikalne nesouhlasim. Dite si ma podle meho nazoru hrat a ne delat praci rodicu.
 Stáňa 
  • 

Re: uloha babicek 

(3.7.2004 14:37:32)
Ale pokud jsem si dobře všimla, tady nikdo nenapsal, že se to má po nich vyžadovat, jen to, že to tak bývalo běžné (a to je nepopiratelný fakt). A tuto větu: "...jejich uloha tkvi v tom, aby mladou matku a otce psychicky podporili a vytvorili jim rodinne zazemi..." vubec nechapu (jak jim mají vytvořit rodinné zázemí??)
 Petruna 
  • 

Re: Re: uloha babicek 

(3.7.2004 20:38:23)
No aby prarodice mlade rodice respektovali a vazili si jich, i pres jejich nedokonalost, udrzovali v cele siroke rodine otevrenou laskyplnou uprimnou komunikaci, aby se jim mladi s duverou mohli sverit a zadat o radu pri reseni zivotnich situaci, pofoukali jim bolistky, probrat v rodinne rade chyby a prednosti konkretnich clenu rodiny...a pri tom vsem drzet spolu jako jeden tym :-)
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: uloha babicek 

(14.7.2004 12:16:04)
Tak já jsem dokonce někde četla o společnostech, kde mají ten model, že mladí rodí děti a pracují a starší děti vychovávají. Prý schopnost děti rodit končí dřív, než je človšěk tak vyspělý, aby je mohl dobře a s nadhledem vychovávat. Jinými slovy na rození musí být mladé tělo, na dobré vychovávání moudrost a zkušenosti, a zaráz to moc nejde. Píšu to sem jen jako zajímavost, nevím ani, kde to mají, snad někde v Tichomoří nebo tak, ale prý to perfektně funguje.

Ne že bych to chtěla zavést u nás, ale když o tom člověk popřemýšlí, něco na tom je. Hodně věcí, na kterých jsem jako mladá nezkušená matka trvala a stresovala tím děti, bych dnes už brala jinak, víc s nadhledem. Ono to "rozmazlování" babiček má pro vývoj dětí svůj význam.
 Pamian 


Re: Re: Re: Re: uloha babicek 

(15.7.2004 7:11:57)
no tahle vychova funguje treba v Cine. Mam kamaradku puvodem z Ciny a i kdyz zije v Evrope, prijde ji naprosto normalni, ze po porodu bud posle decko na par let k dedovi a babicce do Ciny, nebo prijede alespon babicka sem k ni. Jen s tim oduvodnenim to pry je jinak - mladi mohou lepe nejen rodit, ale jsou i vykonejsi v praci - proto stari zabezpecuji chod domacnosti a vychovu deti, tedy hlavne ekonomicke duvody. Na otazku zda ji nevadi, ze si sveho decka neuzije, rikala, ze ne - uzije si prece dostatecne vnoucat. Holt jiny kraj, jiny mrav :-))))
 Sylvie 


Re: uloha babicek 

(3.7.2004 17:19:21)
Moji i manželovi rodiče naše děti rádi hlídají a já jim je ráda svěřím. Těší mě, že o děti mají zájem, protože já pobyt dětí u nich neberu jako "hlídání" (na to by nebyl problém najmout si slečnu k dětem), ale jako vytváření si pouta k rodině. Nevím, jak to říct líp :o( A starší (3,5r) se v rámci možností stará o mladší (15m). Starší to těší, a bere to jako hru :o) A nemyslím, že bych se tím zbavovala povinností. Naopak, kdo si doma nechá pomáhat od malých dětí, tak pravděpodobně udělal stejnou zkušenost jako já - všechna práce trvá určitě alespoň dvojnásob dlouho :o)

S.
 Kristýna+Robík 


Re: uloha babicek 

(3.7.2004 23:40:47)
Petruno,
to nejsou mé výmysly, to je seriozní atropologická teorie. Praví se v ní dále, že babičky se podílí na socializaci dětí tím, že je seznamují s historií a pravidly kmene, národa, etnika či čeho jako s příběhem, pomocí pohádek. Babičkovstí je láskyplné zázemí, důkaz toho, že život je nesmrtelný, protože je předáván na další generaci, protože příběhy trvají, jelikož člověk je bytost "natažená mezi zvířetem a andělem" a bez předání kulturní látky by se živočich člověk nikdy "člověkem" nemohl stát (viz vlčí děti Amala a Kamala a další). Rodiče jsou většinou příliš mladí nato aby jako prarodiče byli schopni vnímat život jako celek i s jeho přesahem, jako ucelený příběh. (To je zase jedna socio-lingvistická teorie).
Chápu, že vidíš citové pouto v rodině jako nejdůležitější hodnotu, nezazlívám Ti to, nemluvím nic proti Tobě,(už proběhla jedna diskuse o romantickém citu jako základu manželství, že...) snažím se zde jen prezentovat současné akademické názory důvěryhodných autorit. Ne vždy uvádím jména a prameny, protože si myslím, že to není nutné, ale pokud má někdo zájem, není problém a doplním je.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: uloha babicek 

(6.7.2004 20:05:02)
Kristýno, byla jsem pryč, ale tvoje příspěvky o úloze babiček mne oslovily, protože si to taky myslím - tahle doba totálně zpopřeházela a popřerušovala tradiční svazky, rodovou pospolitost, současné "moderní" babičky a velké množství holek, co si stěžují, že babičky o vnoučata nemají zájem z toho podle mne vyplývá.
Chybí život v širším rodinném společenství a v širším sousedském společenství, jak to bývalo kdysi. Pak by se holky v pětadvaceti nemohly divit, co obnáší péče o dítě, protože by od deseti, patnácti za prvé měly možnost sledovat sestry, tety a sousedky, jak pečují o své děti, časem by dostaly úkol hlídat mladší sourozence a přechod do mateřské role by byl samozřejmý. Nebylo by tolik opuštěných odložených starých lidí. Někdo, kdo s váma jí chleba u jednoho stolu se šoupne do útulku hůř než někdo v podstatě cizí, ke komu se jezdí jednou za měsíc na dvě hodiny na návštěvu. To o tom předávání příběhů je nádherná pravda. Navíc se děti soužitím více generací učí toleranci a respektu k odlišné zkušenosti a názoru. A učí se přijímat smrt jako součást života.
Nejsem takový blázen, abych se v rámci přivolávání starých časů odstěhovala s kozou a krávou na samotu u lesa. Ale zas na druhou stranu jako jeden z mála svých vrstevníků jsem ze čtyř dětí, zažila jsem, jaké to je, umývat osmdesátileté bábě zadek i jaké to je sedět a poslouchat příběhy někoho, kdo se na vás dívá s nadhledem svých pětadevadesáti let a připadáte mu tak mladý a směšně plný nadějí a odhodlání. Cítím, že to, že žiju v paneláku daleko od svých kořenů je špatně, že moje dítě bude o něco výrazně ochuzeno, ale na druhou stranu je to hrozně pohodlné, nemuset nikomu ustupovat, nemuset se prosazovat, nikdo vám do ničeho nemluví. Ale taky nepomůže, neporadí. Nevím, jak bych se rozhodla, kdyby to prostě nevyplynulo samo - šli jsme tam, kde byla práce. Ale tak nějak mi připadá, že je něco v principu narušeno. Takové to "sága rodu..."
 Kristýna+Robík 


Re: uloha babicek 

(4.7.2004 0:05:36)
Jo a ještě, Petruno,
a co když maminka umře při porodu dalšího sourozence, dřív to nebývala taková výjimka. Mnohdy se starší sourozenci o mladší postarali a vždy bezpečně rozlišili mezi panenkou a miminem. "Dětství" a "právo na hru až bezmála do 3O" jsou moderní vymoženosti této infantilizované civilizace. V horších časech puberta u dívek kulturně vůbec neexistovala, od první menses byly považovány za ženy. Dětství tvoří u našeho druhu cca 1/3 života a proto odpovídá průměrné délce života jednotlivých kultur. Pokud máš šanci dožít se 40, tak holt začneš rodit ve 14, aby jsi své děti stihla vychovat, protože k prosté reprodukci populace potřebuješ, aby ti 2-4 děti přežily a to znamená při 50% perinatální a kojenecké úmrtnosti mít tak 6-8 dětí. Protože dlouho kojíš a dítě nosíš na těle při sběru divokých rostlin nebo při zemědělských pracích, odstup mezi dětmi je asi 3 roky, když otěhotníš dříve, umělý potrat je menší zlo, než aby ti umřely obě děti hladem. Á, tady zase zakládám novou polemiku. (Ten komfort, ve kterém žijeme poslední tři generace a přitom nadáváme, jak se máme mizerně, pro tento výpočet pomíjím). Zase si to necucám z prstu, tentokrát odkaz - R. Leakey: Lidé od jezera a R. Murphy: Úvod do sociální a kulturní antropologie.
 Petruna 
  • 

Re: Re: uloha babicek 

(4.7.2004 8:47:37)
Kristyno, ja proste taky chtela naznacit, ze stari lide jsou moudrejsi a vidi zivot z vetsiho nadhledu, ale dosla jsem k jinemu zaveru nez tve vedecke teorie. Stari by podle me meli delat mladym s detmi poradce a oporu, aby meli mladi dobrou pozici k vychove deti a motivaci k peci o ne. A nikoli ze by byli starsi lide na svete kvuli tomu, aby se mladym starali o vnuky a delali jim "servis". Co se tyce prarodicovske prakticke pomoci - tak jen jako pojistka, ze se prarodice postaraji v pripade VYPADKU RODICU nikoli jako normalni jev.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: uloha babicek 

(4.7.2004 9:38:24)
Hanýžka a Martínek, Malý Bobeš... a možná i další povinná školní četba. Přečti si a uvidíš, jak si dneska oproti minulosti válíš šunky a jak současný systém staví na hlavu vztahy v rodině. Neříkám, že je to špatně. Neříkám, že je to dobře. Rozhodnout se musí každá rodina sama, jestli půjde tradiční nebo moderní cestou.
 Petruna 
  • 

Re: Re: Re: Re: rodinny model 

(4.7.2004 16:05:09)
Jano, nelze se vymlouvat na nejaky system, pokud clovek neudela maximum, co je v jeho silach!!!! Mrzi mne, ze matky od deti jsou nuceny nastoupit do prace, aby mohly dat detem najist a oblect je a pritom touzi s nima byt doma. Takova matka i kdyby se rozkrajela, tak proste idealni tradicni model uplatnit nemuze a rekla bych, ze na vine system je.
Ovsem matka, ktera ma prostredku na nezbytne hodnoty dostatek, tak to uz je jen na jejim rozhodnuti, jaky si vybere model. Bez nadstandardnich veci se zit da a je na kazdem, cemu da prednost, jestli mu pripada zivot plnohodnotny, kdyz je chudej s detma doma a nebo jinak..

Tak potom nevidim duvod psat, ze system stavi rodinny model na hlavu. Kazdy krome donucenych chudobou si za svuj rodinny model muze sam!!!!
 Iva+3 


Re: Maminka na plný úvazek je spíš současná novinka 

(3.7.2004 2:11:54)
S timhle naprosto souhlasim. Vybavila se mi slova moji babicky, ktera vychovala pet deti a starala se pri tom o "hospodarstvi": "Dnesnim maminkam zavidim, jak si svych deti muzou uzivat. Ja mela honicku abych stihla vsechno co jsem mela a deti vyrostly, ani nevim jak."

Jinak me tenhle clanek a diskuse/hadka inspirovaly k zamysleni. Tak diky za sdilene zkusenosti
I.
 Izabela 
  • 

Re: Maminka na plný úvazek je spíš současná novinka 

(4.7.2004 16:46:46)
skvělý postřeh
 Jana F. 
  • 

Mám taky stejný pocit. 

(2.7.2004 15:28:20)
Občas slyším maminky naříkat jak je mateřství otrava. Opravdu nechápu. Jsou to chvíle, které se už nikdy nebudou opakovat. Jsem na mateřské už pomalu 4tým rokem a teď jsem se rozhodovala vrátit se do práce. Když si ale vzpomenu na šéfa a školení, testy a neustálé prověřování z jejich strany asi se dám na další dítě. Je pravda, že když manžel nepomáhá je to opradu náročné. Ale je to krásné období. Asi to je ten smysl života, nová generace nás samotných.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Mám taky stejný pocit. 

(2.7.2004 17:50:25)
Tak já osobně taky musím říct, že prvních pár měsíců s dítětem mne nijak moc nebralo... dokud nezačal komunikovat a zapojovat se "do hry", fakt netuším, co by mne mělo celé dny tak mocně naplňovat. Syn jen spal a jedl. Ano, ráda jsem se na něj chvíli dívala, když spal, a říkala si, jak je roztomilej, ale co smysluplnýho s ním dělat, na to jsem nepřišla. On spal jako úplné mimino takových 20 hodin denně. Nevím co tu dobu dělají jiné matky, já jsem většinou seděla u počítače (ať už pracovně nebo "zábavně"). Dokud nezačal chodit kolem nábytku - což bylo v jeho případě v půl roce - opravdu s ním moc velké povyražení nebylo. Možná to bude znít blbě, ale dneska si trochu vyčítám, že jsem v těch dobách raného miminkovství víc nepracovala, protože to bylo podstatně jednodušší než teď. Vždycky jsem měla k dětem spíš otcovský než mateřský vztah, baví mne si s nima hrát, "blbnout", učit je něčemu, povídat si s nimi... takže se naopak těším, až bude syn ještě větší a bude s ním ještě víc legrace. Miminka mne prostě tak neberou...
Každý jsme nějaký, někdo má rád vdolky, jiný párek s hořčicí. :o)
 Líza 


Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(2.7.2004 18:04:23)
Můžu ti říct, co dělají při malým miminu některý jiný matky, konkrétně já. :-)
Jak já záviděla všem těm lidem, jejichž děti jen jedly a spaly! Moje první dítě spalo, pravda, jakž takž v noci, ale přes den nikdy, a kromě jídla ještě taky hodně brečelo, protože chtělo mít pořád nějakou stimulaci. Chování, natřásání, zpívání, ještě v porodnici jsem jí v zoufalství vyprávěla pohádky! Nešlo ji položit, dokonce ani si s ní v náruči sednout, vyžadovala prostě 100% nasazení celý den, což nešlo v jednom člověku vydržet, takže po návratu z práce mě střídal manžel. Mělo to jednu výhodu, že si beruška "vykřičela" velmi rychle své místo v rodině a zcela konkrétní vztahy k nám a nás k ní, byla od začátku nepominutelná osobnost. A svůj neotřesitelný názor na to, abych z domova byť i jen něco překládala, dala najevo jednou provždy.:-)
Když se mi pak narodilo druhý, normální dítě, který jen jí a spí, byla jsem dost zaskočená. Pak už práce z domova nebo relativně brzo i mimo něj na kratičkej úvazek byla možná. Někdy to prostě děti rozhodujou za nás...
 Evka 
  • 

Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(2.7.2004 22:21:52)
Jakobych četla o svém soužití s miminem. Prvních šest měsíců s mou dcerkou u nás probíhalo naprosto stejně jako u vás. Nejedla jsem, nespala, zhubla, jen kojila a utišovala a uspávala. Často jsem měla pocit, že už končím, že to dál nezvládnu. Zlomilo se to asi v půlroce, a když malá začala sedět a lézt, byla to už naprostá pohoda, kdy jsem stihla i uvařit, najíst se . . .
Jak už napsaly holky přede mnou - každý vztah matka - dítě je jedinečný. Je to hlavně o temperamentu obou, jak moc se potřebují a jak moc matka potřebuje při dítěti pracovat. Já patřím k těm, které si užívají mateřskou, jak to jde, protože ty roky, kdy můžu být s malou doma a jen a jen s ní, jsou zatím nejhezčí v mém životě ...
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(3.7.2004 6:53:19)
Evko, jen si tak říkám, škoda, že tehdy když naše přííííšerný miminko furt řvalo, jsem neměla internet. Já pátrala ve svým okolí, jestli má ještěněkdo takový dítě, a nikoho jsem nemohla najít...takže jsem k tomu všemu vyčerpání měla pocit, že jsem neschopná, nebo že je dítěti nějaká záhadná nemoc...Měli jste to taky tak? :-)
 Evka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(3.7.2004 10:38:46)
Lízo, my tehdy internet měli, ale dostala jsem se na něj spíše zřídka a zrovna jsem vždycky natrefila na příspěvek maminky, jejíž dítě samo usínalo a spalo celou noc a přes den třeba 3 hodiny - začala jsem si taky myslet, že je to ve mně. Naše miminko už od příjezdu z porodnice nespalo déle než hodinu v kuse. A když nespalo, většinou řvalo, co jiného takové mimino umí. Nevím, kde nabrali těch 20 hodin spánku pro novorozence. Já jsem u té naší napočítala s bídou 11. Rady, že kojící matka má dbát na vyváženou stravu, mně přišly jako mimo realitu, já si neměla čas namazat ani chleba se sýrem! Povzbudil mne tvůj příspěvek snad bude druhé miminko klidnější. Ale teď mi to malá všechno mnohonásobně vynahrazuje, na druhé miminko se těším a doufám, že tomu bude jako u vás a horor se nebude opakovat :-)
 Lucie + 2 princezny 


Každý jsme jiný 

(4.7.2004 10:50:09)
Evko,
to píšeš o svojí rodině? U nás je to naprosto přesně totéž.
Jen by mě zajímalo, jestli tvé nespavé mimino taky všichni obdivovali, jak je šikovné, že vydrží tak dlouho vzhůru, a jestli jsi taky skřípala zubama jak mohou být tak pitomí, že ti něco takového závidí?
 Evka 
  • 

Re: Každý jsme jiný 

(4.7.2004 11:33:47)
Problém byly babičky, ty se obě divily, jak je to možné, že NESPÍ, když takové malé děti hned po jídle usnou!! A nejvíce mne nadzdvihovaly řeči typu: "Ona je unavená, proto pláče, měla by spát aspoň tři hodiny v kuse." Ale jak to mám udělat, aby spala, když NIC nezabíralo, to už nikdo neřekl. Vždyť každá minuta spánku bylo pro mne vytoužené volno! Začal ve mně hlodat červík, že asi dělám něco blbě.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(6.7.2004 14:58:02)
Ahoj, Evko, určitě bude druhý dítě klidný, to by byla příliš velká shoda náhod. Zase my, který jsme tímhle prošly, máme oproti ostatním matkám výhodu, že už to může být jedině lepší. Já jsem přišla s druhým miminem z porodnice a najednou jsem zastala tolik práce a měla tolik energie, připadalo mi, že mám s dvěma dětma míň práce než předtím s jedním miminem :-))))))
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(6.7.2004 20:13:21)
Evko, pod Lídy příspěvek bych se mohla podepsat. První dítě: 3/4 hodiny kojení, u toho usnul, jak jsem ho položila, tak se probudil, pak pár minut intenzívní zábavy a zase kojení. Spánek v postýlce, abych mohla něco udělat, neexistoval. Jen v noci byl spánek u prsu delší. Druhý dítě sice teď v 18-ti měsících už po obědě taky nespí, ale proti prvnímu hotovej zázrak - prostě horší už to bejt nemohlo, tak to bylo lepší :-)
Kamarádka měla první dítě spící a když se jí pak naroudil ukňouránek, kterej spal krátce po narození míň než jeho 18-ti měsíční bráška, byla z toho trošku vedle... :-)
 Bebe 
  • 

Re: Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(7.7.2004 15:50:41)
Já to měla taky tak. Můj syneček během po skončení šestinedělí do půl roku docela málo spal, brečel nejdřív kvůli prdíkům, pak kvůli tomu, že nechtěl jen tak ležet, ale chtěl nosit a pozorovat, pak řval vzteky, že mu nešlo lezení, pak proto, že se večer nechtěl jít uložit do postele ... Mezitím baštil každé dvě hodiny a strávil u toho asi 25 minut. A baštil i v noci. Taky jsem párkrát myslela, že už to nezvládnu.
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(2.7.2004 23:30:57)
Monty,
když pánbůh naděloval miminka, asi ti vybral takové, které se k tobě bude hodit :-), když na malá mimina moc nejseš. Pamatuju si,jak když se ti Stáník narodil, jak si psala, že už se těšíš jak spolu budete blbnout, řádit a tak. Mě se zase líbí i ta úplně mini mimina a tak jsem si to taky svůj příděl "vyžrala" - první čtři měsíce jsem nejedla, nespala, v mátohách žehlila, prala, kojila a přikrmovala - přečetla jsem jednu knihu, po dvaceti minutových přídělech u kojení (a to jsem normálně knihomol - 500 stran za dva večery žádný problém). Třeba jsem si uvařila čaj a než jsem se k němu dostala, dvakrát jsem ho ohřívala v mikrovlnce. Vařila jsem jídlo na etapy v těch půlhodinkách, kdy spinkal - teď brambory a za dvě hodiny maso - buď měl hlad, nebo byl podělanej, nebo se poblinkal nebo jenom křičel jako tur, že má prdíky.Kluk je nespavec, už v porodnici vydržel asi čtvrtý den života pět hodin v kuse vzhůru! Dneska, ve třech letech, chodí spát kolem 22 hodin, vstává ráno se sluníčkem, tj. v létě třeba taky v 5:30, ale naštěstí spí dvě hodiny odpoledne.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(3.7.2004 10:34:13)
Kristýno, já mám dvojče toho tvého kluka :o) akorát ty dvě hodiny spánku přes den jsou spíš zázrak :o)
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(3.7.2004 23:42:36)
Každý den za ně děkuji...
 Alca13 


Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(3.7.2004 18:16:34)
KRistýno, to je docela zajímavá teorie o pánubohu, jak nám rozděluje miminka...:-))) Na mě tedy platí taky jak ušitá. Maličká miminka mě taky nikdy předtím moc nebrala a tak jsem dostala pohodáře, co skoro nikdy nepláče a celkově s ním moc velká práce není...
No jo, ale v poslední době zjišťuju, že mě baví i ta totálně malá miminka...tak až si pořídíme druhé, začínám mít trochu strach, abych to nedostala vyžrat i s úroky za toho prvního...:-)))
 Jana F. 
  • 

Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(3.7.2004 22:34:36)
Můj tříletý syn se chová uplně stejně. A ještě někdy ho uspávám 1 až 2 hodiny.
Co jsme asi provedly.
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(3.7.2004 23:45:31)
Myslela jsem to samozřejmě trochu s nadsázkou. Hlavní je, že ty dětičky máme a milujeme je, ... i když je to občas DOST náročné :-)))
 Jana F. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(4.7.2004 9:25:50)
Jasně vždyť jsou naše.
 Evka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Mám taky stejný pocit. 

(4.7.2004 11:24:38)
Jejda, holky, já myslela, že tříleté dítě je pohoda, že už se mu dá vysvětlit, jak má usnout samo! My jsme teď v 21 měsích odpoledne na 20 minutách uspávání a hodině a půl spánku, což se vyplatí :-) Nedávno jsem dceru "přeškolila" na uspávání vleže, z uspávání za chůze už mi vrzaly klouby :-)
 Lucie + 2 princezny 


Každý jsme jiný 

(4.7.2004 22:13:42)
To je výborný, my jsme měli poměr opačný. Hodinu a půl uspávání a dvacet minut spánku. To se člověk ani nestačí vzpamatovat z toho uspávání, natož něco začít dělat.
 Lucie + 2 princezny 


Re: Mám taky stejný pocit. 

(4.7.2004 10:53:24)
Žádné chvíle se už nebudou nikdy opakovat.
Ani ty hezké, ani ty ošklivé.
 Petra 
  • 

Pár slov od autorky článku 

(4.7.2004 16:03:09)
Děkuji za všechny reakce, i ty nesouhlasné. Pokud se někomu můj článek líbil a třeba ho i inspiroval, jsem jenom ráda, pokud ne, každý máme právo na vlastní názor a od toho tady ty diskuze jsou, abychom si názory vyměňovali, že.
Jenom bych ráda upřesnila následující: několik čtenářek se pozastavovalo nad tím, že propaguji mateřskou na plný úvazek a přitom si studuji a dítě je ve školce.
Dcera chodí od čtyř let do školky, ale jenom na dopoledne a musím říct, že tam chodí a vždycky chodila ráda (proto jsme jí tam vlastně dali, protože chtěla mezi děti), má tam plavání a výtvarný kroužek, kde se třeba učí techniky, které já ani neznám, takže jí to rozhodně obohacuje. A co se týče mého studia, (to jsem tam možná dostatečně nerozepsala): Starožitnická škola byla dálková dvouletá, z toho první rok jsem dodělala těhotná se starším dítetem, po porodu jsem rok vynechala a potom dodělala ten druhý rok. Jednalo se vždy o dvě odpoledne v měsíci, kdy dceru hlídala babička. Přípravu na závěrečné zkoušky jsem zvládala po večerech, když dcera spala, nebylo to zase tak náročné.
Na státnici jsem se připravovala rok 1x týdně doma s učitelkou. Moje mamka pokud měla čas, tak přišla a na těch 90 minut děti zabavila, pokud nemohla, tak byly normálně s námi v pokoji a hrály si (na můj vkus byly hodné a docela tiché, ale pravda, moje bezdětná učitelka, nezvyklá na dětskou společnost, z toho byla někdy docela vyjevená). Takže jsem z (zatím)šesti let pobytu na mateřské věnovala studiu dva roky, a to ještě způsobem, kdy opravdu myslím, že děti netrpěly. Vlastně jsem to uvedla spíš kvůli názoru, že žena na mateřské nezvládne intelektuálně víc než přebalit plínku,že bych kvůli tomu neměla být pokládána za ženu s plným mateřským úvazkem mě vůbec nenapadlo. I když musím přiznat, že poslední měsíc před státnicí už jenom večery nestačily, tak jsem se prostě učila i ve dne, a bylo mi vždycky děsně líto, když za mnou dcera přišla a „mami, pojď malovat“, nebo „mami, pojď hrát pexeso“ a já vždycky „broučku, počkej, musím se učit“. Věřte, nevěřte, když jsem zkoušku udělala, tak jsem měla samozřejmě děsnou radost, ale také jsem byla hrozně ráda, že už si budu moct s dětma zase hrát a nemusím je odhánět. Pro ty, kteří by se divili, proč jsem teda tu zkoušku dělala, tak proto, že už jsem jí měla udělat dávno a už jsem to nechtěla dál odkládat. Nechávat to na dobu, kdy budu třeba chodit do práce a ještě večer mít hodinu nebo chodit někam do kursu, to už bych ty děti vůbec neviděla.
Výraz 24 hodin denně doma s dětmi, který se objevil v citovaném úvodníku, jsem chápala trochu obrazně a ne tak doslova. 24 hodin denně s dětmi 365 dní v roce není snad ani technicky možné. To nikdo nikomu nenařizuje! Jasně, že třeba u kojence to tak nějaký čas je, ale u dítěte školkového věku by mě to nenapadlo. V úvodníku se mluvilo o ženách, které opustily dobře placenou práci a staly se matkami v domácnosti. Byly to třeba manažerky, právničky, apod. které jsou opravdu v práci od nevidím do nevidím. Teď jsou matky v domácnosti, ale nevěřím, že by si ani neskočily k holiči, nebo že by jejich děti nechodily do nějakých kroužků. Takhle to rozhodně myšleno nebylo.
 Ilona, dcerka 4 měsíce 
  • 

Re: Pár slov od autorky článku 

(7.7.2004 15:25:35)
Ahoj Petro,

nic není jen černé a bílé.
Máme holčičku, brzy jí bude 5 měsíců, a oba (já i manžel) jsme se hrozně moc těšili, až přijde na svět a budeme rodina. Bez sebemenšího zaváhání jsem opustila práci a slibně se vyvíjející kariéru a těšila se na miminko. Dlouhá mateřská mi připadala naprosto přirozená a těšila jsem se na ty krásné dny strávené s miminkem.
Holčička se narodila po těžkém, dlouhém a komplikovaném porodu a od počátku s ní bylo hodně starostí. Byla neklidná, plačtivá, extrémně lekavá a nevydržela jen tak ležet a být sama se sebou. Opravdu to byl od počátku úvazek na 24 hodin, odbyli jsme si i problémy s kojením, dost silné koliky (přestože jsem si dávala dobrý pozor na to, co jím) trvající v mírnější míře do dneška, problémy se spaním a usínáním a tak dále. Při každé návštěvě u dětské lékařky mi bylo řečeno, ať vydržíme, že to už brzy pomine (překonáte šestinedělí a bude dobře..., po dvou měsících poznáte změnu k lepšímu..., vydržte do tří měsíců...).
Když už se zdálo, že se snad začíná opatrně blískat na lepší časy, přišla další rána. Díky neklidu naší holčičky a mírnému opožďování v motorickém vývoji jsme byli posláni k dětské neuroložce. Následoval kolotoč ve formě dalších vyšetření (sonografie hlavičky, EEG) a nakonec rehabilitace. Začali jsme cvičit Vojtovu metodu, dost drastické, ale údajně účinné cvičení. Dcerce se to hodně moc nelíbí a každé cvičení provází obrovský záchvat pláče (cvičit se musí 3 - 4x denně)... Cvičíme krátce, takže zatím nepozorujeme nějaké zlepšení.
A proč to vlastně píšu?
Nejspíš mě tak trochu popudilo to, jak jsi líčila všechny možné aktivity, které při dětech zvládáš. Já jsem ani ten Tvůj článek nebyla schopná přečíst najednou (ani nadvakrát) a tuhle odpověď postupně dopisuji během celého odpoledne. O nějakém studiu nebo výletech, návštěvách nemůže být ani řeči. My i na procházku ven v kočárku musíme chodit samy, izolované od ostatních maminek, protože naší holčičku, která mimochodem v kočárku spinká na minutu přesně pouze půl hodiny, všechno ve spánku ruší... Takže má mateřská je při vší té lásce a touze věnovat se děťátku někdy opravdu za trest. Doufám, že se nerouhám, absolutně nelituji, že máme miminko (bylo moc chtěné), ale za poslední čtyři a půl měsíce jsem doslova v jednom kole...
No asi dost záleží taky na dětech.
Ilona
 Ráďa, syn05/03 


Re: Re: Pár slov od autorky článku 

(9.7.2004 13:34:19)
Milá Ilono,když jsem prečetla váš článek musím vám napsat,(samozřejmě s několikdenním zpožděním)protože moje mateřská dovolená je vaší velmi podobná.Náš syn je také velmi neklidný probudí ho ze spánku i to nejmenší šustnutí,v kočárku do třech měsíců nespal vůbec.Stejně jako vám řikali počkejte do šestinedělí, do dvou měsíců....,bude to lepší.Já jsem si říkala "třeba až objeví ručičky tak se zabaví a už nebude tak plakat, až bude sedět,až bude lést bude to lepší". V 7měsících jsme dostali homeopatika na spaní protože jeho doba spaní se zkrátila na 10min.Do roka nelezl jen se stále zlobil že se nemůže pohybovet jak chce(i když měl chodítko).Ve 13měsících začal chodit,teprve teť můžu říci že je to lepší,i když třeba vařím tak mi stojí u nohy a brečí ,ale už mu můžu říci "dones balonek,běž se podívat,.."V noci se budí stále ale přez den je samostatnější.Za jeho první rok jsem zhubla 30kg, kdo nezažil ten nikdy nepochopí a vím že si spousta lidí myslí ,že jsem si kluka rozmazlila sama,ale kdybych se mohla vrátit na začátek dělala bych vše stejně.Až malý povyroste určitě budeme mít další děti.Držim vám moc palce a ať je vaše holčička zdravá a veselá
 Ilona, dcerka 4 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Pár slov od autorky článku 

(12.7.2004 12:30:14)
Milá Ráďo,
děkuji za slova pochopení, je prima vědět, že v tom člověk není sám... jen si říkám: do 13 měsíců tohle přeci nejde vydržet! Ale ve skrytku duše vím, že vydržet lze téměř vše, pokud se jedná o človíčka, kterého milujete. Máme dnes za sebou zase jednu z noha bezesných nocí, denní spánek taky velká bída, ale co - určitě bude lépe. Jen bohužel vážně nestíhám nic jiného, než pečovat o toho drobečka. Takže domácnost je jako po výbuchu, s tím hubnutím to znám také - už jsem pod svou předporodní váhou (a to jsem v těhotenství přibrala skoro 20 kg). Ještě že mám tak báječného manžela, který to chápe a pomáhá jak může (ale času má fakt málo); aspoň mi občas večer něco teplého uvaří, protože to se mi z časových důvodů zatím ještě nepodařilo (pravda - jednou jsem ukuchtila pudinkový pohár...). A o víkendech má manžel na vybranou: buď pohlídá nebo uvaří. A co myslíte - téměř vždy vaří...
Takže se mějte co nejlépe, přeji také hodně trpělivosti a silných nervů - no a samozřejmě zdraví Vám i celé Vaší rodině.

 Ráďa, syn05/03 


Re: Re: Re: Re: Pár slov od autorky článku 

(12.7.2004 13:07:27)
Milá Ilono,malý spinká a já náhodou sedím u pc.Dokud syn nechodil mažel nosil obědy z restaurace v kastrůlkách a někdy si je musel i sám umýt.Ráda bych vařila ,ale opravdu to nešlo.Teď to dělám tak ,že hned jak vačer usne jdu uvařit nějakou rychlovku,abych to druhý den jen k obědu ohřála.V sobotu byla jedna z hodně krušných nocí od 12 do 4,30hod z neznámích duvodů plakal a plakal, potom na 3hod usnul,po probuzení byl veselý jako by se mu zdály ty nejkrásnější sny.Když pročítám diskusi, tak si říkám, že mam faj starosti oproti tomu ,co musí řešit p.Daniela a Lukášek.Moc jim držím palce a přeju jí aby potkávala co nejméně zlích a hlupích lidí.Na mne také okolí reaguje kroucením hlavy "možná to znáte",mam přece všechny vymoženosti doby, myčku ,pračku ,papírové plíny a nestíhám.Ale ja vím že dělám maximum a chodím spat s čistým svědomím "i když třeba nemám vyžehleno",že jsem nenechala kluka někde v koutě plakat a užili si spolu za den spousty legrace.
 Ala - dvojčátka 15 měs. 
  • 

Pro dvojčátka stejná výše mateřské jako pro jednoho 

(4.7.2004 21:59:28)
S většinou ve vašem textu souhlasím, jako délka mateřské a pohodové moderní vybavení pro děti -plenky a plno dalších věcí...jen jsem chtěla poznamenat, že třeba pro dvojčátka je stejná výše peněžní podpory jako pro Vás s jedním miminkem. A to si pak sakra rozmyslíte, co dřív kupovat, natož navíc platit paní na pomoc v domácnosti. A to příjem manžela je na dnešní poměry o dost vyšší než průměrný plat. To máte 2x výbavička, 2x postýlka, velký kočár - dražší, dvojnásovná spotřeba plen a všeho kolem a nemluvím o průběžném nakupování např. botiček. To už se rozmýšlím, jestli botky za 500 2x nebo 800 2x. Jestliže máte děti dvě s určitým časovým rozestupem, je mnohem snažší výber při nakupování, dopřávání miminku blahobyt a rozmazlování. Já osobně s dvojčaty kromě práce kolem miminek, rodiny a domácnosti už nic jiného nestíhám, natož studium. Pro děti udělám cokoli, jsou to moje vysněný zlatíčka, s radostí a láskou se starám od rána do večera, babičky ani chůvy nepotřebuju, ale na výši mateřského příspěvku si teda stěžuji!!!
Vám to snad připadá spravedlivé? Nejsou to snad 2 děti?
Zkuste se nad tím taky zamyslet a pak napište, jak byste s takovou HORDOU peněz vystačila. Mějte se krásně, vychutnávejte sladké chvíle s dětmi,
s pozdravem Ala
 Lucie + 2 princezny 


Re: Pro dvojčátka stejná výše mateřské jako pro jednoho 

(4.7.2004 22:20:16)
No protože rodičovský příspěvek není pro dítě/děti. Ten je pro rodiče jako náhrada mzdy, jak před časem vysvětloval jakýsi odpovědný politik. Bohužel nevysvětlil, proč tato náhrada mzdy není aspoň tak vysoká jako podpora v nezaměstnanosti, která má být taky náhrada mzdy.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Pro dvojčátka stejná výše mateřské jako pro jednoho 

(5.7.2004 7:35:24)
Ahoj,
vis ono to uz vyjde skoro nastejno. Je jedno, jestli kupujes dvoje plenky velikosti S, anebo jedny S a jedny L. My budeme mit kluky necele dva roky od sebe. Materskou budu mit jako za jedno.
S vybavickou a tak, to mas samozrejme pravdu, to je des!
Ja fakt nechapu, proc materska neodpovida alespon vysi zivotniho minima. I kdyz by to vlastne melo byt zivotni minimum x2.
Lenka
 Sylvie 


Re: Re: Pro dvojčátka stejná výše mateřské jako pro jednoho 

(5.7.2004 7:42:42)
Cairo, mateřská (=rodičovský příspěvek) ODPOVÍDÁ výši životního minima. Stará byla 1,1 násobek životního minima, ta nová je o něco víc, asi 1,6 násobek? Teď z hlavy nevím přesně, jak velká suma mi chodí na účet ;o)

S.
 Stáňa+Ondra (* r. 94) 


Re: Re: Re: Pro dvojčátka stejná výše mateřské jako pro jednoho 

(5.7.2004 11:16:17)
Sylvie,
RP je 1,54 částky ŽM.
 Petra 
  • 

Re: Pro dvojčátka stejná výše mateřské jako pro jednoho 

(5.7.2004 13:35:33)
Ahoj Alo, ten rodičovský příspěvek je pochopitelně minimální a pamatuji se, jak jsem se divila, když se mi narodilo druhé dítě, že mi pro něj dali příspěvek a zároveň odebrali na to první... Ale jak už jsem tady taky četla, ono je to jako pro rodiče a ne podle počtu dětí, bohužel... Ale i když jsou ty děti po sobě, tak se zase tolik neušetří. Syn sice podědil postýlku a výbavičku pro mimčo po své starší sestře, ale kočár jsme museli koupit nový, protože dcera se v něm stašně ráda vozila až do tří let (trojkombinace)a když jsem v něm začala vozit syna, tak se rozpadl. Oblečení pro trošku starší děti už se taky moc dědit nedá, zvlášť když jsou to kluk a holka. Dcera chce samozřejmě holčičí, růžový ap., a to synovi dát nemůžu. Navíc třeba v CA prodávají oblečení, které vypadá úplně neutrálně, ale je na něm nápis For girls only, případně I´m a sweet boy. A to je Vám pak blbý to obléknout na dítě opačného pohlaví, i když je malé a je mu to v zásadě jedno. Takže ono finančně náročné je to asi oboje.
Přeju pohodovou mateřskou a hodně zdraví Vám i dětem
 Jana 
  • 

Re: Pro dvojčátka stejná výše mateřské jako pro jednoho 

(5.7.2004 16:13:46)
Rodičovský příspěvek opravdu není pro děti, ale pro rodiče. Pak jsou tady např.přídavky pro děti. Pravda je, že nic moc! Když máte dvojčátka, máte asi delší mateřskou nebo ne? Fakt je, že pokud máte kluka a holku moc po sobě dědit nemůžou. Prostě na velké vyskakování to opravdu není - ať máte dvojčátka nebo děti po sobě!
 Lída, 3 kluci a holka 
  • 

Re: Re: Pro dvojčátka stejná výše mateřské jako pro jednoho 

(13.7.2004 12:58:16)
Proč by nemohla holka dědit oblečení po klukovi nebo naopak? Dcera má nějaké šatičky a sukýnky, případně parádní blůzičky, ale jinak samozřejmě tepláky, džíny, svetry, bundy, trika, pyžama nosí po bráchách (pokud to nestihli zničit :-((().
Můj bratr je o 20 měsíců mladší než já, takže jsme oblečení taky většinou vzájemně dědili - a to v obou směrech, ve výšce jsme se několikrát vzájemně předháněli :-)
Možná to bude tím, že dost nesnáším kanýrky, kraječky, mašličky a růžovou barvu. Nikdy jsem to nechtěla nosit, tak to dcerce pořizuji jen na její výslovnou žádost. Ale nejstarší kluk měl taky jeden krásný pletený růžový svetříček, nosili ho pak všichni. A jak mu slušely růžové dupačky s kočičkou!

Asi jsem fakt magor :-)))))
 Hanka v očekávání miminka 
  • 

Všechno je relativní 

(6.7.2004 11:58:03)
Každá žena je samozřejmě jiná, ale v Čechách by si autorky nesouhlasných příspěvků měly uvázat roubík kolem úst, neb se neuvěřitelně rouhají. Každý má přeci svůj názor a Petra napsala ten její. V případě mateřské dovolené je to v Čechách především o volbě maminky, zda se chce věnovat dětem a zůstat s nimi delší dobu doma, nebo svojí kariéře. Žiji nyní několikátým rokem v zahraničí a jsem neuvěřitelně smutná z toho, že moje mateřská dovolená bude trvat pouhých 6 měsíců. Pak se musím vrátit do práce a o další, tzv. rodičovské dovolené v délce 6 měsíců, si budu zřejmě nechat zdát, ačkoliv na ní mám právo. Rodičovské volno nedostane zřejmě ani tatínek našeho zatím nenarozeného miminka, neboť jeho umožnění záleží vždy na bezprostředním nadřízeném a ze statistik vyplývá, že toto právo je naprosté většině žadatelů upřeno. Co bych dala za možnost zůstat - i s naprosto omezeným příjmem - doma a předávat svému děťátku svoje (naše) hodnoty, než si ho nechat ovlivňovat kdejakou tetou v jeslích a školce. A co se příjmu rodiny týče - je na každé mamince ( a koneckonců i tatínkovi), zda je v zájmu dítěte ochotna odpustit si krabičku cigaret, manikůru, dortík v cukrárně nebo třeba skleničku vína. I toto je totiž o volbě....
 Karca 1 


Re: Všechno je relativní 

(6.7.2004 12:24:11)
Ahoj Hanko, muzu se zeptat jak to vlastne myslis? Vzdyt zahranici-nezahranici, kazdy si muze vybrat jestli i po materske zustane zenou v domacnosti, tj. budou zit z platu manzela. pises:"Žiji nyní několikátým rokem v zahraničí a jsem neuvěřitelně smutná z toho, že moje mateřská dovolená bude trvat pouhých 6 měsíců."

"Co bych dala za možnost zůstat - i s naprosto omezeným příjmem - doma a předávat svému děťátku svoje (naše) hodnoty, než si ho nechat ovlivňovat kdejakou tetou v jeslích a školce. A co se příjmu rodiny týče - je na každé mamince ( a koneckonců i tatínkovi), zda je v zájmu dítěte ochotna odpustit si krabičku cigaret, manikůru, dortík v cukrárně nebo třeba skleničku vína. I toto je totiž o volbě...."
Ja si myslim, ze ve vsem by mela byt urcita rovnovaha. Napr. muj syn, uz skolku potrebuje jako sul. Nejsem schopna mu pri jeho zajmech a aktivite tvorit program neustale na cely den, aniz bych k tomu nepotrebovala take financni prostredky. Tj. jen sedet doma s ditetem se neda, musis mu program spestrit tim, ze ho vezmes do ZOO, na nejakou akci pro deti nebo do cukrarny, to vse stoji penize i kdybys koupila jen piti a zaplatila parkovne, nebo dopravu... jen vzit maleho do nejlevnejsiho obchodu koupit papiry a pastelky nebo vodovky neco stoji, pokud chcete aktivne travit cas doma.
Nehlede na to, ze dite se tesi a je zvedave uz i na jine deti nez maminku, takze kombinace skolka a tety ve skolce, jsou podle mne OK.
To same se tyka veskere prace kolem v domacnosti, tak jaky by to byl zivot, kdybych si nemohla ani dat ve volne chvili sklenicku vina a odpocinout si v kavarne s pritelkyni nebo u kadernice?

No proste nic se nema generalizovat, jak uz tady nekdo napsal, a nic neni cernobile...moc souhlasim s tim, co nejvice kombinovat nejen peci o deti, ale i peci o sebe, nejen odlozit dite tetam ve skolce, ale take se mu venovat kdyz je zase doma a o vikendech. Alespon tak se o to chci pokusit ja, doprat sobe, diteti i rodine ode vseho trochu.
 Katka, Nastávající maminka 
  • 

S dítětem 3 roky doma je luxus 

(4.7.2005 9:54:45)
Nevím proč všichni závidí dlouhou mateřskou, když ta je cca 6 měsíců. Pak nastoupí rodičovská dovolená = necelé 4000,-/měsíčně. Je to luxus na ní zůstat a zaplatit hypotéku na byt (10 000,-), nájem (5 000,-), jídlo, telefon, jízdné, plenky, oblečení, hygienické přípravky a to vše jen s jedním platem. To by manžel musel mít čistý příjem aspoň 25 - 30 tisíc. Takže jestli chci dítěti dopřát, tak budu muset o víkendech na celý den do práce a bude hlídat manžel. Nebudu pracovat kvůli kariéře, ale kvůli děcku.
 Líza 


Re: S dítětem 3 roky doma je luxus 

(4.7.2005 16:01:43)
Katko, ono je co závidět, protože i když příjem v době rodičovské dovolené je mizivý (MMCH, víš o tom že ještě před pár lety byla možnost přivýdělku omezena a kdo překročil limit, tomu sebrali rodičák?), je zaměstnavatel povinen - pokud máš smlouvu na neurčito - ti do tří let držet místo, a celou tu dobu za tebe platí sociální a zdravotní stát (dokonce do 4 let, když se tak rozhodneš). V jiných státech tohle opravdu nemají. Žena může zůstat doma takovou dobu jen za tu cenu, že z práce odejde úplně a stane se ženou v domácnosti, za kterou stát neplatí nic.
 Akneli+4 


Re: Re: S dítětem 3 roky doma je luxus 

(4.7.2005 21:26:29)
Lízo,kde jsi přišla na to,že stát platí sociální pojištění za ženu,která je na MD A RD?Podle jakého výměru?Nebo ty když jseš na nemoc. dávkách,tak snad platíš SP nebo tvůj zaměstnavetel anebo stát?Představ si,že stát platí ZP také za star. důchodce,za děti..Že bychom je poslali do ciziny,než začnou vydělávat?Chtělo by to alespoň přečíst pár zákonů,než se něco napíše.
 Líza 


Re: Re: Re: S dítětem 3 roky doma je luxus 

(5.7.2005 6:20:33)
Arakno, tvůj příspěvek nechápu. Stát skutečně je plátcem ZP za člověka na mateřské a rodičovské dovolené, SP nevím jestli za tebe platí, nebo tě pouze od něj osvobozuje, což je v konečném důsledku jedno, nemusíš ho platit ty (ostatně pokud vím, tak doba na MD se pro účely nemocenské považuje za dobu, kdy byl člověk účastně nemocneského pojištění, je to tak?) .
Nicméně ZP za tebe každopádně stát platí, nikoli zaměstnavatel, takže nechápu tvůj výpad. Ano a stejně tak je to s platbou ZP za děti a důchodce.
A kdyby ses obtěžovala přečíst si, proč jsem to uváděla, tak bys zjistila, že sem zase psala nějaká chudinka, která nespatřuje jedinou výhodu v tom, že může 3 roky zůstat doma, ve srovnání se zahraničím, které někde v diskusi předtím padlo. Tak jsem jí připomněla, že i když ty 3 roky jsou finančně náročné, tak má jisté výhody, o kterých by si v zahraničí mohla nechat jen zdát.

Myslím, že o posílání dětí a starých lidí do zahraničí tu píšeš jen ty. Příště než začneš vybuchovat, tak se podívej na kontext toho, na co reaguješ.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: S dítětem 3 roky doma je luxus 

(5.7.2005 6:41:48)
(1) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastni


r) osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let nebo o dítě ve věku do 18 let, je-li dlouhodobě těžce zdravotně postižené vyžadující mimořádnou péči,

Arakno, tohle je ze zákona o důchodovém pojištění...
Takže jsi na MD a RD účastna pojištění, a neplatíš ho.
Jestli ho teda stát platí nebo ne, to nevím, sorry, to mohlo být zavádějící. Nicméně jsi pojištěna.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: S dítětem 3 roky doma je luxus 

(5.7.2005 6:42:22)
To není úmysl, že tě překřtívám...:-) jen překlep, Arkano
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: S dítětem 3 roky doma je luxus 

(8.7.2005 11:02:49)
Já to myslela, tak že pro mladé rodiny je prakticky nemožné, aby žena zůstala doma 3 roky. A když to srovnám třeba s německem (neznám jejich zákony), tak tam mají trochu jiné platy, a taky dětský sortiment je tam podporován státem - tudíž o dost levnější než tady. Teta, která tam žije mi nakoupila prakticky celou výbavu o 50% levněji, než bych koupila já tady za ceny v akcích a slevách.
Nemám žádného známého v mém věku, který by si mohl dovolit udržovat manželku s dítětem doma (i bez dítěte) jen za svůj plat. Ovšem pokud nebydlí u rodičů.
Když jsme si brali hypotéku, tak banka měla požadavek obou partnerů dohromady minimálně čistý měsíční výdělek 26 tisíc, aby jsme byli schopni platit. S platem manžela nebudeme mít ani na všechny poplatky. A z necelých 4000 nevím jak bysme se měli všichni tři uživit.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: S dítětem 3 roky doma je luxus 

(8.7.2005 17:06:25)
Katko, je určitě pravda, že stát podporuje všechno, co se kolem dětí týče, dost mizerně. Čtrnácté platy anebo třeba služební cesty letadlem jsou pro naše zákonodárce jaksi zájmově bližší, než nějaký "cizí haranti".
Nicméně na druhou stranu stav je takový jaký je. A já třeba osobně považuju za přirozené, že svůj život budu plánovat dost dlouho dopředu.
Ty s manželem jsi volila v první řadě dobré bydlení i za cenu vysoké hypotéky, na kterou musíte vydělat, a Ty máš pak problém být doma s dítětem na mateřské. --- Ale na druhou stranu Ti nikdo nebránil, aby sis zvolila radši skromnější život, abys mohla s dítětem zůstat co nejdelší možnou dobu doma. Je to Tvoje volba.
Jen chci říct, že dítě mámu dost potřebuje. Respektive úplně zásadně potřebuje být dobře citově zakotvené. V některé knize o péči a výchově dítěte jsem četla, že když se u kojence nebo batolete střídá každou chvíli nějaká nová chůva nebo au-pair, že dítě nemá možnost přilnout k někomu "svému", a je pak citově deprivované (celoživotní problémy s vnímáním světa či sebe samého). A ovšem i když zajistíš dítěti trvající citové zázemí (jedna chůva, jediná dobrá kamarádka, babička), ochuzuješ zase sebe o možnost zásadně ovlivnit výchovné působení na dítě. Každý jsme totiž jiný, a každý vychovatel bude mít také jiné nároky, hodnoty a priority. Kromě toho se maminka, která přenechá péči o tak malé dítě někomu jinému, nemůže divit, pokud k ní třeba dítě nenajde cestu (chůvu bude mít radši než maminku). --- Tohle jsou teda hodnoty, které bych já osobně nikdy v životě za sebekrásnější bydlení nevyměnila.
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: S dítětem 3 roky doma je luxus 

(8.7.2005 17:26:12)
Katko, nevím, v které lokalitě bydlíš, takže pokud bys bydlela v Praze, a bydlela tam proto, že tam máš rodiče, všechny blízké lidi a podobně, pak chápu, že sehnat bydlení v tak drahé oblasti za málo peněz je dost obtížné.
Pokud bys ale bydlela v menších místech, pak si stále myslím, že se bydlení dá sehnat levněji, než s takovouto hypotékou - a že pro dítě je důležitější citové zázemí a dost času na vypiplávání výchovy, než krásný byt a jakékoliv jiné výdobytky soudobé civilizované společnosti.
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: S dítětem 3 roky doma je luxus 

(9.7.2005 13:26:14)
Hm, Katko, trochu blbě čtu - měla jsem dojem, že KAŽDÝ z Vás by měl mít 26 tis. měsíčně. Tak samozřejmě pak teda ten úvěr by nebyl tak veliký, jak jsem myslela, a připouštím, že pak tedy jste možná volili jednu z nejlevnějších variant (a já Tě podezírala z požitkářství:o)).
Asi nebylo ode mne moc férové hodnotit Tvoji situaci tak, jak jsem ji hodnotila. S manžou jsme to probírali - a připomenul mi, jak velké štěstí jsme vlastně měli, že nám na ten byt trochu přispěli rodiče, a také že jsme našli byt v celkem slušné lokalitě (na železničním pidiuzlu), byť je to na vesnici a tudíž levnější než v krajském městě.
Jo, skřípeme zuby. Jsem doma už osm let, takže peníze fakt nemáme, byt nemůžeme rekonstruovat, nemůžeme na dovolenou a momentálně už ani do divadla, kluka vozíme do školy 15 km a tak tak to pytlíkujeme (ze zdravotních důvodů, dokud jsem neměla problémy, vozila jsem ho vlakem a na režijku). Ale přesto jsem vděčná, že jsem se synem BYLA doma, a to i takhle dlouho. Kdybych šla po půlroce do práce, nikdy bych si nevydělala tolik, abych platila chůvě - syn by musel být u babičky. Jenže moje matka by ho vychovávala autoritativně - k slepé poslušnosti; rozhodně by z něj nerostl relativně slušně sebevědomý kluk: má sice problémy, protože je hodně bojácný, ALE na rozdíl ode mne kdysi on VÍ, že se může rodičů na cokoliv zeptat, že může vyjádřit svůj názor i své přání (jen ještě musíme pilovat formu, s jakou tak bude činit:-))), a také na rozdíl ode mne na něm nepozoruju žádné frustrace z toho, že ho baví právě to, co ho baví. Zkrátka - vychovávám si ho tak, jak to já považuju za nejlepší - kdyby ho vychovávala moje matka, možná by byl manuálně šikovnější a v sebeobsluze samostatnější, ale myslím, že by mohl mít značné problémy se sebepřijetím - a možná i jiné (tak, jako je mám já). Nebyl by to MŮJ syn, ale další jakosyn mé matky, se všemi negativy, které by na něj mohla přenést.
Kdybych šla do práce později, v době, kdy už chodil do školky, zase by hodně času trávil u mé matky, protože byl často nemocný. Anebo bych s ním byla doma já, a o práci bych stejně přišla. Anebo kdybych šla do práce před rokem, kdy už začal chodit do školy, určitě bych neměla čas přemýšlet a hloubat nad tím, jak klukovi pomoci v jeho situaci ve škole (kolektiv ho moc nepřijímal, a on se nakonec bál chodit do školy, protože ho trochu dětičky profackovaly a připoškrtily). Takhle jsem mohla intenzívně zapátrat a zorganizovat jeho přeložení do školy, kde je výrazně spokojenější (ačkoliv ideální to není a nebylo by v sebezlatější škole).
Prostě - dítě určitou péči potřebuje, a když člověk může něco obětovat ve prospěch vztahu (nejen) k dítěti, případně ve prospěch osobnostního růstu dítěte, je to investice, která se jednou bohatě vrátí.
(Pro doplnění - samozřejmě v mém případě není péče o dítě JEDINÝM důvodem, proč jsem tak dlouho doma, důvodem je i mé zdraví; kdybych byla zdravější a zdatnější, možná že bych celou situaci zvládala stejně dobře či lépe i při zapojení do pracovního procesu.)
Každopádně Ti přeji hezké chvíle s miminkem a klidný pohodový porod.
M.
 Petra 
  • 

Re: Všechno je relativní 

(6.7.2004 12:49:41)
No a proč bys vlastně nemohla zůstat po těch šesti měsících doma, když chceš? Když píšeš, že bys klidně zůstala doma i s minimálním příjmem, tak proč ne? Naše mateřská je stejně tak malá, že prostě musíme spoléhat hlavně na manžely, tak proč to neudělat stejně? Z jakého důvodu do práce musíš, když o peníze tady zřejmě nejde?
 Alca13 


Re: Re: Všechno je relativní 

(6.7.2004 17:15:43)
Občas se prostě s minimálním příjmem vyjít nedá. Já také žiju v zahraničí, mateřskou a rodičovskou jsem pobírala rok a i když to bylo málo, drželo nás to nad vodou. Teď prostě ty peníze chybí a já si hledám práci. Vůbec se mi nechce, hledám si něco na večer, kdy bude malý spát...takže ho o drahocený čas se mnou neokradu. Asi jsem výjimka, můj partner nevydělává dost, ale my akorát zaplatíme nájem, jídlo a plenky pro dítě (a to maximálně šetřím, jídlo vařím doma, žádné přesnídávky nekupuji), kouřit jsme přestali, auto nemáme, jíme levně, televizi a mobily odhlásili...jediný luxus, který nám zbyl je internet a ten potřebujeme kvůli práci.
Teď tady nechci ani náhodou plakat, jenom říkám, že prostě někdy opravdu zbytí není a jeden plat prostě nestačí ať se snažíte jak se snažíte.
 Ája, Míša8/04 


Re: Všechno je relativní 

(6.7.2004 13:16:31)
Milá Hanko!Nemyslím si, že by se přispěvatelky do téhle diskuze nějak rouhali.Projevovali prostě svůj názor a přesto že s velkou spoustou z nich vůbec nesouhlasím, nezdá se mi to jako rouhání.

To co mě trošku leze na nervy je to bagatelizování toho, o jak mizerné sumě peněz na mateřské se bavíme.Moje miminko se má narodit za pár týdnů a já už te´d přemýšlím o tom jak to uděláme po prvním půl roce, kdy mi vezmou tu celkem přijatelnou mateřskou a zůstane mi rodičovská almužnička.Bavili jsme se ¨s manželem o tom, že bych šla někam na pár hodin uklízet, nebo roznášet letáky, malej půjde k babičce...a to mě hrozně štve!!!!Takže ano my máme možnost být na té dovolené oficiálně déle, ale prostě to bude muset chtě nechtě dopadnout tak, že do té práce půjdu.Protože já nemám strach, že bych neměla na cigarety (nekouřím), já nemám strach, že bych neměla na dortík (to si klidně odpustím), já mám strach že nebudu mít na plínky, na kvalitní papání pro broučka, mám strach jestli budem mít na úplně normální naplnění našich potřeb bez bůh ví jakého utrácení.

Moc se těším na to, jak se budu starat o svou rodinu, až si budem hrát, malit se , číst si ,blbnout, zpívat, vítat manžela po návrau z práce doma s teplou večeří...to všechno mi totiž přijde hrozně fajn (vyzkoušela jsem si to na nečisto na neschopence s rizikovým těhotenstvím), otázkou zůstává, jak dlouho si to budeme moc dovolit.

Ale zvládli to jiné rodiny , zvládnem to také.Pravdou také ale je, že právě a pouze otázka peněz nás vedla k tomu, že bratříčka nebo sestřičku, které rozhodně plánujem,řinese čáp našemu malýmu o pár let později než by se líbilo nám.

Tkže jak je vidět, každou z mamin, které zde přispívají, vede k tomu, jakou cestou se v otázce mateřské dovolenérozhodne jít, něco jiného, ale myslím, že žádný důvod není o nic méně postatný než ty ostatní.
 Jana z Košíc, Mirka 5 r., Kubík 13 m. 
  • 

Mama 2 detí a práca 

(6.7.2004 13:48:10)
So záujmom som si prečítala diskusiu k tomuto článku a nedá mi nereagovať. Ja som tiež jedna z tých "zatarcovaných maminek", ktorá miesto toho, aby sedela doma pri deťoch chodí do práce. Mám VŠ, stav. fakulta a celkom fajn robotu (v kancelárii) v jednej z ešte dvoch väčších fungujúcich košických stavebných firiem. Už keď sme sa s manželom rozhodli pre 1. dieťa, boli sme dohodnutí, že na materskej zostanem nanajvýš rok. Aj sa tak stalo a do práce som nastúpila, keď mala Mirka necelý rok. Tak isto to bolo aj pri 2. tehotenstve, akurát, že som nastúpila už keď mal Kubko 10 mesiacov. Tiež sa stratávam s rôznymi reakciami okolia od poznámok typu "krkavčia mať" až po otázky, ako to vlastne všetko zvládaš. Ja mám na to akurát jednu odpoveď: z čistej lásky dieťa neuživíš. Sme totiž obyčajní ľudia z obyčajných rodín s obyčajnými platmi, nikto nám nedal nič zadarmo, nečakali nás ako svadobný dar ani kľúče od bytu, ani kľúče od auta, ani nič podobné, ako pri niektorých, čo byt dostala zadara od štátu, mali novomanželské pôžičky a kadejaké vymoženosti a teraz budú kritizovať. K moru nechodíme, dovolili sme si to jediný raz, po svadbe, aj teraz budeme dovolenkovať len na jednodňových výletoch po okolí Košíc, lebo jednoducho na viac nemáme.
Niektorým pisateľkám sa veľmi ľahko povie zostať doma a o nič viac sa nestarať, nechať zarábanie na mužovi - je to fajn, keď donesie domov aspoň 30 tisíc, tak to ide; ale u nás vystačí manželov plat iba na byt, splácanie stav. úveru, lízingu na praobyčajnú škodu felíciu a benzín (a to má torchu viac, ako je priemerný plat v KE). Niekto určite podotkne, že načo je nám auto, ale pri dvoch deťoch je to priam nevyhnutnosť. Ušetrí spústu času a aj na záhradu sa vieme dostať kedy potrebujeme a nemusíme šliapať 2 km od vlaku.
Čo sa týka mojich pocitov na materskej a teraz v práci, musím povedať, že teraz som oveľa spokojnejšia. Materskú som si užívala iba tých 6 týždňov pred narodením syna, manžel ráno odviezol dcérku do škôlky a ja som okrem bežných domácich prác nemala iné starosti. Keď sa Kubko narodil, spustil sa kolotoč. Kubko je dosť živé dieťa, vyžaduje si pozornosť, cez deň toho veľa nenaspal, v noci, ako sa mu chcelo a pri tom Mirka, domácnosť, jeden kolotoč, z ktorého som bola permanentne unavená. Keď som nastupovala do práce, bála som sa, ako to budem všetko zvádať, ale napodiv všetko ide. Kubko chodí do jasličiek, plakal iba 1. deň, ale keď videl, že sme ho tam nenechali, ale sme poňho prišli, tak išiel na 2. deň ráno už s úsmevom. A tak je to doteraz. Mirka takisto absolvovala jasle, a aj keď mnohí majú na to svoj názor, ja musím povedať, že aspoň jej jasle prospeli. Je to milé samostatné dievča, v škôlke jednoznačne vyniká, vie sa sama zahrať, aj hračky po sebe upratať, nerobí scény, keď niečo nemá, nedostane alebo nie je práve stredobodom pozornosti ako niektoré detičky z nášho okolia, ktoré boli v starostlivosti mamičiek do svojich troch rokov. Ja s ňou môžem v pohod prejsť v obchode okolo regálov s hračkami alebo sladkosťami a aj keď nič nedostane, nerobí mi scény. Jednoducho v tom kolektíve už od mala sa naučila, že sa svet nekrúti iba okolo nej. Preto aj bračeka prijala s láskou a vôbec naňho nežiarli. Samozrejme, občas aj ju treba "pomojkať", ako každé dieťa. Samozrejme, že aj na ňu si musím nájsť čas (iba na ňu), robím to väčšinou tak, že najskôr večer nakŕmim Kubka (predstavte si, že aj keď chodím do práce, ešte kojím!) a potom si čítame rozprávku alebo zahráme človeče alebo poskladáme puzzle, podľa toho čo si vyberie.
A nemám pocit, že by boli moje deti ukrátené o celodenný pobyt s nervóznou mamou. Takto si vieme spoločné chvíle oveľa viac vychutnať.
Mám kopec príkladov z môjho okolia, kedy muž zarába a žena je doma s deťmi a ani v jednom prípade som sa nestretla s maximálnou spokojnosťou zo strany mamičiek. Väčšinou to vychádza na model: otec zarába od vidím do nevidím, mama je celé dni sama s deťmi doma, z toho stereotypu je nervózna, unavená a keď muž konečne príde unavený z práce domov, tak sa akurát stihnú pohádať, lebo muž nemá na nič náladu, už sa mu nechce pomáhať a žena zase by tú pomoc prijala, aby si aspoň chvíľu mohla vydýchnuť. A tak trpí manželstvo a trpia deti. Viem, že to nie je vždy tak, ale ruku na srdce, koľko z tých oduševnených mamičiek nemá život presne podľa takéhoto modelu.
Nechcem tiež nikoho kritizovať ani nikomu určovať práve môj životný postoj, chcela som iba povedať, že sú aj mamičky - nie karieristky - ale zarábajúce, lebo jednoducho ten plat treba, ktoré aj napriek tomu, že dávajú deti do jaslí svoje deti neskonale milujú a urobili by pre nich čokoľvek na svete.
 Tereza, tehulka 
  • 

Re: Všechno je relativní 

(6.7.2004 15:47:21)
Hanko co to znamena ten tvuj mravokarny prispevek?
Proc nezustanes doma? Kdyz si krabicku cigeret a dortik muzes odpustit? Ze by kvuli penezum, protoze by jste nevystacili? Taky ziju v zahranici, materska je do 3 mesicu ditete. Pak uvazuji, ze proste opustim svou praci. Rikam zatim UVAZUJI. Jeste nevim, jak se rozhodnu. Kdyz se uskromnime, tak by to slo.
Ale mozna se do prace vratim, protoze proste budu chtit. Ale nejak mne nenepadlo si na to stezovat.
 Klára 
  • 

Re: Všechno je relativní 

(7.7.2004 17:30:55)
Při čtení Vašeho příspěvku mně vstávaly vlasy hrůzou na hlavě! Co Vás nutí do práce, když je možné být doma i za almužničku? My se tady máme tak dobře - tak proč žijete v cizině a ne tady? Já nekouřím nepiju /pouze opravdu vyjímečně - třeba při oslavě, jednu dvě sklenky/ dortík si klidně odpustím! Ale co když RP nepostačí na plínky nebo na splácení úvěru na 3+ 1 v paneláku? Žasnu, jak se všichni v cizině mají zle, ale když přijedou ... Pochopitelně nejou tací všichni!
 Alca13 


Re: Re: Všechno je relativní 

(7.7.2004 18:12:20)
Mě ten příspěvek přišel taky trochu zmatený...Nechci tady s tebou rozpoutávat diskuzi, kterou jsme už měly, ta nikam nevede. Jenom takový legrační detail...píšeš, "když přijedou...". To bude asi ono, ti chudí na to aby přijeli nemají peníze a tak se s nimi asi ani nemůžeš setkat.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Všechno je relativní 

(7.7.2004 19:11:23)
Promiň ... asi jsem to nepochopila ... co Ti na tom připadá legračního? Je jasné, když je někdo daleko od někoho nebo něčeho, tak asi na to místo přijede - nebo ne? Prostě tam netráví čas, tak tam jezdí, ne? Poradíš, jak jsem to tedy podle Tebe měla formulovat? Ráda se poučím! Když už se navážíš kvůli blbinám!
 Alca13 


Re: Re: Re: Re: Všechno je relativní 

(7.7.2004 19:31:53)
Ach jo...tak teď jsem zase já vůbec nepochopila tebe. No nic...tak já ti tu blbinu osvětlím. Reagovala jsem na tvou větu "Žasnu, jak se všichni v cizině mají zle, ale když přijedou ... "
A já k tomu podotkla, že ne všichni obyvatelé tzv. "ciziny" mají na to, aby někam vůbec jezdili. Cestování není zrovna levná záležitost.
Nechci se tady hádat, mám opravdu lepší věci na práci. Ale asi bych měla vysvětlit na čem jsou mé postoje založené. Léta jsem pracovala s uprchlíky a se skutečně chudými lidmi, kteří nemají opravdu nic, přestože žijí v cizině, kde se asi všichni mají mít dobře. Proto mě trochu vytáčí, když si někdo v Čechách stěžuje, že se má strašně špatně...vzala bych ho na exkurzi někam do chudinské čtvrti třeba ve Státech...kde se prostě lidé dobře NEMAJÍ.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Všechno je relativní 

(7.7.2004 19:49:28)
Alčo 13, myslím, že Klára neryla do cizinců obecně,ale do trochu lacině povýšených projevů některých holek v téhle diskuzi, které ze zahraničí píšou příspěvky o tom, jak přece není problém žít z rodičovského příspěvku (který samy neberou či ani neznají), pokud si matka odpustí dortíky a mejdany se šampaňským. Možná žiju v iluzi a mám nějaké divné známé, ale pro některé příbuzné mého muže není problém v Německu žít z jednoho platu s pětičlennou rodinou a ještě vozit domů haldy věcí příbuzným do bývalé YU. Podotýkám, že to nejsou špičkoví právníci ani atomoví fyzici ve službách NATO:-))))), prostě v některých zemích jsou platy i celková situace jinak nastavené - tam zase nelze sehnat školku, aby matka mohla do práce, takže je to prašť jako bouchni.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všechno je relativní 

(7.7.2004 19:53:48)
Ano, myslím, že to Líza vystihla líp než já! Přesně to tak vidím i já!
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Všechno je relativní 

(7.7.2004 19:51:09)
Taky se nechci hádat - na tom se shodnem. Nepsala jsem o lidech z chudinských čtvrtí! Já jsem tím chtěla říct jen to, že mě štvou lidi, kteří buď utekli nebo v cizině našli partnera, pak sem přijedou a říkají: "to u nás ...".Vůbec to nemyslím na Tebe nebo na někoho tady z diskuze, kdo žije v cizině - Vás neznám. Ale prostě pár takových /co jsem o nich psala/ znám ... Zkrátka - něco je možná lepší tady, něco v "cizině". A je to opravdu relativní, jak se co komu zdá!
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všechno je relativní 

(7.7.2004 20:07:32)
Poslední dodatek: nehodnotila jsem povýšené chování "zahraničních holek" tady na diskuzi. To už nechci rozebírat. Ale to, jak se někteří povýšeně chovají při návštěvě tady "u nás". To u Vás hodnotit prostě nemůžu. To jen pro upřesnění!
 Mysak, Janek 11/03 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všechno je relativní 

(7.7.2004 20:48:18)
Ja bych rekla ze nekteri lide se proste povysene chovaji od prirody a to nemusi zrovna zit v zahranici, ale ziji vedle nas. Lidem naroste hrebinek kvuli cemukoliv co mu muze druhy zavidet a to je opravdu typicky ceska vlastnost. Ukazovat ze JA mam neco co ty nemuzes. Je to postkomunisticky syndrom. Dlouho dobu meli vsichni stejne a najednou to tak neni.........
Vseobecne ale muj nazor je ten ze tady v zahranici se da lepe "vyzit" z jednoho platu (nas pripad) bez toho aniz by sla matka zpet do prace hned po 3 mesicich. Pokud manzel neni pecival, ale zaroven to nemusi byt kdovijaky inzenyr nebo doktor jak to tady uz zaznelo. Je to jenom kazdeho vec. Tady V USA je to spise trend jit hned do prace, kolikrat ani matka nemusi ale proste chce (pripad me kamaradky). Ja tomu nerozumim ja jsem radeji s prckem doma. Ale jak pisu je to kazdeho vec.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Všechno je relativní 

(7.7.2004 19:16:18)
Ještě dodatek: vůbec jsem to nemyslela tak, že "když na to mají PENÍZE, tak přijedou". To tedy opravdu ne!!!!!!
 JJana 


už toho mám dost 

(8.7.2004 11:00:08)
Předem upozorňuji,že tento příspěvek nepíšu já,ale moje kamarádka,která se u mne stavila a nemaje doma internet přispívá od nás.Uvádím to proto,abyste netrhaly na kusy mne,tuším co chce napsat.Ale klidně odpovídejte,přijde si to přečíst.Jana
Mám už dost toho fňukání,jak vás hlad a bída vyhání od dětí do práce.Jsem na mateřské 5 let.Manžel vydělává 18 000 + můj RP 3500 + 500 přídavky ,máme dvě děti.To je 22 000.Platíme 7 000 hypoteku a 4 000 zálohy.Zbývá nám tedy 11 000 na jídlo,oblečení,drogerii,školku atd.Dá se z toho ušetřit na dovolenou u moře každý druhý rok.Jezdíme na hory,cestujeme po Čechách.Auto nemáme,bez problémů to zvládáme bez něj.Samozřejmě,každý manžel nenosí domů 18 000.Někdo míň a někdo víc.Každá rodina ale zase neplatí za bydlení každý měsíc 11 000.Pokud má např.manžel 10 000,nemá rodina pravděpodobně hypoteku.Když odečtu těch 7 000,jsou na tom asi jako my,tedy nijak špatně.
Tento článek se netýká matek samoživitelek a maminek,jejichž manžel je dlouhodobě nemocný nebo nezaměstnaný.Před těmi smekám,že jsou schopné rodinu živit a lituji je že musí od malého dítěte do práce.Ostatním nevěřím,že nemohou být na mateřské tak dlouho,jek to dítě potřebuje.Nesnáším také řeči,jak si nemůžou v "dnešní době" pořídit druhé dítě.Nikdy nebyla doba tak příznivá jako teď.Jen spousta lidí je zhýčkaných a sobeckých a jakékoli slevování z vysokého standartu berou jako příkoří.
Na případné reakce odpovím,ale až za pár dní,stavím se u Jany si to přečíst.Katka
 Jana 
  • 

Re: už toho mám dost 

(8.7.2004 11:03:09)
JJano a nenapadlo tě třeba,že lidi bydlí i po podnájemech? Takže těch 11 tisíc za byt padne taky a ještě ne do vlastního?
 JJana 


Re: Re: už toho mám dost 

(8.7.2004 11:13:46)
Já to vím,sami jsme si s bydlením dost užili.Katka právě odešla,přijde nejspíš v úterý a určitě ti odpoví.Jana
 feuer/5 
  • 

Re: už toho mám dost 

(8.7.2004 13:59:12)
Rozhodne souhlasim s Katkou. Jsme rodina 2+5, mesicni poplatky (najem,telefony,soc.zab.,zdrav.poj.,leasing,energie,skolka,jizdne)tak 25000, kdyz vydelame 40tis, povazujeme mesic za velmi uspesny. Mesicne tedy na jidlo+benzin+ostatni zbyde pro 7 lidi 15tis. Neni to prilis, ale umime byt spokojeni s malem, co taky jineho?!
 Petra Neomi 
  • 

Re: už toho mám dost 

(9.7.2004 0:41:33)
Řeč se tu ale netočí jen kolem toho, že nemohou, ale že prostě nechtějí.

Mimochodem, 18 a půl čistá ruka vydělává můj bratr a neuživí z toho ani sebe a svou fenu československého vlčáka :))) Všechno je relativní.
 Míla 
  • 

Z pohledu muže a ekonoma 

(6.7.2004 21:35:04)
Ohromující odezva. To vám všem závidím tolik volného času. Ale spíš myslím, že názory druhých nikdo nečte. Stačí ta možnost si postěžovat.
K článku:
A) nepřeceňoval bych "trendy" z ameriky. Při propracovaném marketingu dokážou udělat "superstár" z čehokoliv (i prezidenta z ufouna Bushe).
B) jako velmi nebezpečný považuji názor, často používaný v roli "nejlepší matka" : NEJSEM NA MATEŘSKÉ PRO PENÍZE. To že celá západní civilizace vydírá lidi snažící se chovat trochu normálně a protěžuje druhově nezodpovědné(čili proti přežití se chovající) jedince neznamená že to je dobře. Ekonomové a politici to samozřejmě rádi slyší. Ale pak brečí nad snižující se populací, imigrací a důchodovým schodkem. Kdyby se zamysleli, muselo by jim dojít, že je levnější zaplatit vlastní děti, než vrážet miliardy do zvádání potíží s většinově problémovými imigranty. Když si i ten poslední pomocný dělník zaslouží minimální mzdu, proč by ji neměla dostat matka, která pro budoucnost národa dělá mnohonásobně víc.
 Šáry 
  • 

Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(6.7.2004 21:37:42)
Mílo,

co jsi přesně myslel pod bodem :"B) jako velmi nebezpečný považuji názor, často používaný v roli "nejlepší matka" : NEJSEM NA MATEŘSKÉ PRO PENÍZE"?

Pak že to nikdo nečte ;o)))
 Majka 
  • 

Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(10.7.2004 15:44:43)
Mila asi vnima nebezpeci v slepe akceptaci mizenrnych podminek existence, jake MD nabizi. Vyrok " nejsem na materske dovolene kvuli penezum ale kvuli vychove deti..." je dobrovolnym prohlasenim, ze se svou chudobou - MD souhlasi a nemini bojovat o dustojnejsi post v teto spolecnosti.
Mam 5 mesicni dcerusku, ktera je fantasticka a jsem s ni doma stastna. Je pro mne a pro meho muze tou nejktasnejsi bytosti, kterou bychom radi oblekli do krasnych saticek, se kterou bychom chteli odletet do Parize nebo k mori... ale po nekolika mesicich MD jiz vim, kde najit dobry " sekac" a kam se slevou na plovarnu... jo, jo nase babicky se smeji, ze pekly buchty a maso bylo jen v nedeli ale je 21. stoleti a na koni do Pardubic uz take nikdo nejezdi, nebo snad ano ?
No , skoda casu na stezovani se, od ledna se vracim do prace alespon na minimum uvazku a rozchodne chci, aby moje princezna vypadala krasne a stastne bez sekacu, bazaru, smlouvani cen a koukani na mamu co sedi v teplacich u PC.
M.
 Karca 1 


Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(10.7.2004 18:36:20)
Jeee Majko, napsalas to hezky!
 Daniela+Nithi 


Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(10.7.2004 20:14:33)
Majko, me zas prekvapuje tvuj postoj. Chapu, kdyz by jsi se rozhodla jit do prace proste proto, ze te do doma nebavi nebo ze ti chybi prace a kontakt s dospelymi lidmi.
Co mi ovsem unika je tvuj duvod jit do prace, aby jsi dcerce mohla poskytnou pekne saty ci dovolenou na plazi v Recku nebo v Parizi???? Pochopila bych kdyz by jste nemeli na rohlik ci na elektriku, ale dovolena v Parizi?
Nevim, ale mela jsem ten pocit, ze pro deti je dulezitejsi byt s maminkou v satech z druhe ruky nez ve znackovem novem obleceni ale dny stravene ve skolce.
Ale kazdy holt mame jine hodnoty.....
 Karca 1 


Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(10.7.2004 20:22:13)
Dani, ale ja myslim, ze to Majka myslela jen obrazne. Tak jako mi pripada sileny a zbytecny extrem, ze clovek si musi odpustit veskere vydaje pro zprijemneni zivota ( kadernik, kafe v cukrarne nebo dovolena) protoze ma dite? Proc by to nemelo jit zaroven? Navic dite opravdu netrpi tim, ze ve dvou/trech letech jde do skolky. TY myslis ze jo?
 Karca 1 


Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(10.7.2004 20:24:36)
tak jako pouziva toho kone do Pardubic, tak jsem pochopila i chut koupit pekne vecicky a jet na dovcu...
mozna se pletu, nevim, ale nechytate se tady nekdy v diskuzich strasne za slovicka?
 Karca 1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(10.7.2004 20:33:41)
jo a pardon jeste do tretice
prispevek pro maminky je oprvdu nizky, neni??? a pochopila jsem ze Majka pise hlavne o tom, ze maminky by se nemely spokojit s timto malem a mohly by vice bojovat o dustojnejsi post v teto spolecnosti, prave proto aby se nemusely hnat do prace a mohly byt vice doma.
 Daniela+Nithi 


Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(10.7.2004 21:10:30)
Karo, ja to mozna necetla pozorne, ale z toho co jsem pochopila ja, tak dcerce je ted 5 mesicu, tudiz v lednu ji bude 11 mesicu ne 2-3 roky. Ano, to je podle me na skolku brzo a to i za cenu ze bych musela nakupovat v sekacich.

Prirovnani konu do Pardubic jsem pochopila ze bylo mineno k babickam z buchtam. Vzdyt i v zaveru Majka pise, ze jde do prace proto, aby mohla dcera nosit pekne nove saty.
Jak rikam, mozna jsem to spatne pochopila, mozna to tak Majka nemyslela, ale veta:
"No , skoda casu na stezovani se, od ledna se vracim do prace alespon na minimum uvazku a rozchodne chci, aby moje princezna vypadala krasne a stastne bez sekacu, bazaru, smlouvani cen a koukani na mamu co sedi v teplacich u PC."

mi prijde vylozene materialisticka. Nic proti tomu, jenom jak rikam, mame kazdy jine hodnoty.
A jak uz jsem rekla, chapu, kdzy se nekdo rozhodne jit do prace z duvodu co jsem jmenovala, neba ho to doma, do prace se vratit chce, nevystaci s penezi a to tak, ze ma zhola na nakup a zaplaceni zakladniho. Mozna to tak Majka myslela, bohuzel se vyjadrila podle me docela nestastne prirovnanim s saty a dovolenymi. A ne, nemyslim si, ze chtit jet ne dovolenou kdyz ma clovek dite je prepych, spis je to otazka co jsme kvuli cemu schopni vzdat.
Nechtela bych se dozit toho, ze se me jednou syn zepta kde jsem byla kdyz byl maly, chtel se mnou travit cas a ja mu odpovim ze v praci jezto jsem chtela jet na dovolenou v Recku na kterou uz si nepamatuje....
A v tom je myslim si ta potiz. Spousta maminek jde do prace ani ne tak z hole nutnosti, ale proto, ze oni chteji jet na dovolenou, oni chteji mit pekne vlasy, hezke obleceni a nacancane deticky v novem obleceni. Schovavaji se za vetu "delam to pro sve dite", zatimco diteti je uplne putna jestli ma obleceni z druhe ruky nebo ne. Co mu uz ale tak uplne jedno neni je jestli travi detstvi s maminkou nebo v zarizeni typu skolka.



 Karca 1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(10.7.2004 21:21:09)
Dani chapu co myslis. Mozna jsem necetla tak pozorne jako ty ja.Vidim to uplne stejne jako ty s tou skolkou, a ze dite potrebuje mamcu doma, sama jsem a budu doma pro sve deti do tech 2-3let. Zaroven mam ale to stesti, ze jsme na tom diky manzovi ekonomicky dobre, a jen je mi lito tech maminek - a nesouhlasim s tim, ze to tak musi pro mnohe byt- ktere si nemuzou trochu udelat radost, protoze nemaji ani na to zakladni.Ne kazdy ma to stesti, ze manzel vydelava. Co treba chudery maminky co jsou na to samy? Ta materska je fakt prilis mala, a nemelo by to tak byt.
 sally 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 2:14:06)
Danielo,
ale Majka píše, že se vrací "na minimum úvazku" - nemyslím, že cca roční dítě bude nějak strašně trpět, pokud bude pár hodin týdně ve školce.... určitě méně než tím, když otrávená máma sedí hodiny a hodiny na Rodině a stěžuje si virtuálním kámoškám :-))
Kromě toho - pokud ta rodina opravdu musí pak pečlivě počítat, jestli si může dovolit koupit jogurt pro dítě, tak to na nějaké kreativní a vlídné atmosféře nepřidá.
 Daniela+Nithi 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 2:42:12)
Sally, ja nevim jak ty, ale ja necetla v jejim prispevku nic o jogurtech ale u dovolenych na plazi, coz je pro me zasadni rozdil- to uz jsem ale rikala.
Moje pointa byla v tom, ze kdyz jde maminka do prace jelikoz neni na jogurt, jednoduse se ji chce, nebo ji to doma nebavi- vse z toho chapu, jsou to jasne duvody a jsou uprimne. Jde-li do prace jelikoz chce jezdit na dovolenou k mori a dite oblikat do novych oblecku neni to ani tak v zajmu ditete jako v zajmu jejim, jezto dite ani z jednoho nema to same poteseni, jake by melo z jeji pritomnosti doma.

A jestli je podle me 12 mesicu na skolku brzo? Hodne brzo.

Dalsi vec pak je zda s tim "minimalnim uvzekem" vydela takovou castu co po odecteni pece za dite, dopravu, obleceni do prace a jine potrebnosti, predci ve vysledku tech 3500 co je materska- ale to ja pochopitelne nevim ani netusim. To je jen takova uvaha.
 sally 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 4:12:26)
Danielo,
to s tou mateřskou já taky nevím... my máme spočítáno, že kdybych já šla do práce, tak nás to vyjde dráž než když jsem doma (platit Tomovi day care, mě dopravu, obědy atd.)... ale to si musí každý spočítat sám.

Osobně mi ale nevadí ani takové ty "sobecké" důvody - svým způsobem to chápu - my jsme s mužem oba velcí cestovatelé a kdybychom se museli vzdát cestování, určitě bychom byli mnohem otrávenější. Podobně je to s nakupování v sekáčích - nemám je ráda, vadí mi přehrabovat se ve smradlavých hadrech - raději si dojdu do krámu, kde je zboží jasně vystaveno dle druhu a velikosti. Ušetřený čas (tím, že nemusím chodit pravidelně "hrabat" s tím, že doufám, že tentokrát na něco kápnu) pak můžu klidně věnovat např. tomu dítěti...
 Kamila 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 8:40:48)
Danielo+
proc by si prosimte rodina nemohla odpocinout u more?! Vydelavat penize je nutnost, jen proto je nemusis odsuzovat. Neni to zadna krkavci matka, kdyz da dite ve 12 mesicich do skolky. Z te nasi materske se proste bez sekace a setreni kazde koruny neobejdes, ne kazdy vidi v krecovitem setreni spokojeny rodinny zivot.
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 10:51:11)
Myslím,že Daniela chtěla říct,že každý máme jinak seřazeny priority a pro jednu maminku je důležítější značkové oblečení a dovolená u moře a naopak druhá klidně koupí za pár korun oblečení v sekáčku a jede na týden třeba
k rybníku,takže nemusí dávat roční dítě do školky a omlouvat to nedostatkem financí,ale má čas se mu věnovat.Ono dítěti je opravdu jedno,jestli má na sobě oblečení podle poslední módy,to jen dospělí mají fixní představu,že pokud koupí dítěti značkové oblečení a hračky,tak mu tím přece dávají to nejlepší,ale dítě bude daleko štastnější,když se bude moc válet a hrát si třeba na písku,s vlastní mámou a né ve školce s TETOU a možná by se pak
nepotkala,na ulici,maminka napomínající chlapečka "nekopej do toho patníku víš kolik ty tenisky (NIKE) stály?"
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 12:20:26)
Taky jsem odešla do práce o rok dřív, než jsme původně plánovali. Chtěla jsem zůstat doma 4 roky, ale úspory docházely.....:o) Když jsme přemýšleli, jestli spíš více šetřit a být v pohodě, zjistili jsme, že letošní dovolenou bychom asi trávili na balkóně nebo na písku před barákem (což by staršího syna asi nepotěšilo:o)). Ani dovolená u rybníka není zadarmo (některé nabídky vyšly dráž než pobyt u moře) a vstup na koupaliště pro naší rodinu je skoro 100 Kč na den (nemluvím o výletech do aquaparku, ZOO atd.-to vše v ČR). Takže chápu maminky, kterým se nechce živořit a jdou do práce dřív, i když to podle mě není ideální.

E.
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 13:18:08)
Určitě,ale třeba od ročního dítěte?To je,podle mě,dost brzo.
 Lenka+ Anicka 3,5 roku 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 13:50:32)
Ahoj Lenko,
souhlasim s Evelyn.

A jeste premyslim, jestli jsi uz tak vycvicena nebo omezena, ze nepripoustis, ze existuje obleceni mezi sekacem a drahym znackovym, nebo rybnikem (v nasem okoli zadny vhodny na koupani ani neni) a luxusnim 5 hvezd hotelem na francouzske riviere.
Tay jsi proste odpurcem i boticek NIKE, pochybuji, ze kdybys svemu diteti doprana dobrou obuv, ze bys je nechala je nicit o patnik. Ty mas asi i botky ze sekace, ne?!

Moje Any zacala v jestlickach v 17 mes. a nikdy s tim problem nemela. Ja totiz zas nemela srdce na to aby se svou alergii travila leto na prazskem piskovisti! Tobe to asi pripada pro tve dite dobry dost, ale nopovazuj se kritizovat ostatni, co drou nato aby zivot pro sve male dite obohatili!
Ani ja nebo muj manzel se nejak nespokojime s pivkem v zahradni restauraci za sidlistem, tak radeji jedeme k mori nebo v zime lyzovat do Rakouska a to stoji penize. Pro dite to ma take prinos v tom, ze rodice ma Any stastne, uzije si babicky, kdyz je treba hlidani a ne jako v mnoha rodinach mych kamaradek, ktere se nedostanou nikam uziraji se v 2+1 v Novych Butovicich a rozvod a hadky neberou konce...
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 15:21:01)
Nechápu dost dobře narážku "omezená,vycvičená" já jsem někde psala,že není nic mezi sekáčem a drahým značkovým oblečením,nebo rybníkem a dovolenou v ***** hotelu,myslím,že ne,tak mi,toto tvrzení,prosím nepodsouvejte.Jen jsem vyjádřila co Daniela měla asi na mysli.Odpůrcem botiček Nike rozhodně nejsem,
shodou okolností od této značky toho má malej nakoupeno docela dost.Dobrým sekáčkům se nebráním,ale většinu věcí nakupuji nových.Ráda pěkně oblékám své dítě,ale upřímě si přiznám,že to dělám spíš kvůli sobě ,on opravdu ty značkové oblečky a dovlenou u moře nocení a zvlášť roční nebo dvouleté dítě,ale jako maminka se cítím moc dobře,když slyším jak to tomu chlapečkovi sluší,takže když někdo říká "makám abych obohatila život svého např:ročního
dítěte"a to dovolenou u moře,tak se nad tím můžu jen pousmát,protože to rodiče si přejí dovolenou u moře atp. a sobecky to schovávají do přání svých dětí,jen si to musíme umět přiznat.
 Daniela+Nithi 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 15:31:51)
Leni, a vyjadrila jsi to dobre. Presne TO jsem mela na mysli. Uz jsem si skoro rikala, ze se neumim jasne vyjadrit, tak jsem rada, ze to aspon nekomu doslo.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(18.7.2004 16:30:02)
Danielo a Lenko, souhlasim naprosto bez výhrad...
 Daniela+Nithi 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 14:38:22)
Kamilo, nikoho neodsuzuju. Jenom rikam, ze pokud chci ja jet na peknou dovcu a ja obliknout dite do noveho obleceni nedelam to pro nej ale pro sebe tudiz schovavat se za stesti meho ditete neni uprimne.
Sally, ani ja proti sobeckosti nic nemam. Pokud jsem schopna se k tomu postavit celem a rict si, ze to delam kvuli sobe, ne kvuli diteti. A o tom to cele je.
Protoze jak uz jsem rikala, prispevek Majky nebyl o jogurtech a elektrice tudiz o zakladnich potrebach se kterymi zrejme nema problem, ale o dovolenych a novem obleceni navic schovane za stestim princeznicky.
To me na tom tak trklo. Ne ze chce jet na dovolenou, ale to, ze ta dovolena ma byt pro stesti 5ti mesicniho ditete ( v lednu 11ti mesicniho), ktere z toho nic nema naopak by tezilo vic z pritomnosti mamy.
Lenko s Anickou, jses trochu mimo, mozna bys mohla zalistovat zpet a procist o cem se tu vlastne bavime.
Ale v jednom mas pravdu, sekace nejsou jedine reseni.
Sally, cas ztracis stejne vybiranim v sekaci stejne jako v obchodaku. Ja osobne nakupuju na koncich sezony na pristi rok... to je to moje " jine reseni".
 Helena, Alex a Evinka-8/02 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 21:08:43)
Tak teda nevím, jak se mám stavět ke všem názorům tady. Naše dvojčata šla do jeslí ve 13-nácti měsících. Doma mě to nebavilo, a to nejsem žádný pecivál. Miluji společnost a taky miluji svoje děti a tak jsem se rozhodla, že se vrátím do práce. Musím říct, že dvojčatům jesle jedině svědčí, nejsou nijak citově ochuzeni, vše si vynahrazujeme odpoledne, která jsou prostě jejich a o sobotách a nedělích ani nemluvím. Nelituji toho,nemám pocit, že by jsem byla o něco ochuzena, nebo že by mi u dětí něco unikalo. Mám pocit, že kdyby jsem byla na mateřské, tak by ze mě byla hysterka, která nemá nervy ani na děti a ani na manžela. Podle toho, když jdu s dětmi na písek a pozoruji některé maminky (na mateřské), tak mi přijde, že právě takové jsou.
A k těm botičkám Nike, můj názor je ten, že maminka, která je doma, bude spíše takhle nadávat dítěti, než ta, která chodí do práce, protože tak, která do práce chodí ví, že může jít a další měsíc z výplaty koupit boty nové.

 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(11.7.2004 23:17:14)
Heleno, tak mě napadá, že jsi v trochu jiné situaci s dvojčaty, ony tam totiž v těch jeslích mají sebe navzájem, což jiné děti ne. Ty si do jeslí s sebou svou nejbližší osobu neberou. Takže fakt věřím, že jim to v 13 měsících vyhovuje, ale běžnému batoleti ne, to je fakt brzo (pro některé děti je brzo ještě i ve třech letech, ale to je druhý extrém) :-)))
 Helena, Alex a Evinka-8/02 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(12.7.2004 6:09:02)
Já vím, že dvojčata nejsou v jesličkách sama. Mají jeden druhého. Ale od sestřiček, a taky když se na ně přijdu podívat vím, že si hrají většinou s jinými dětmi. Ale je mi jasné, že tam je ta jistota toho druhého. Ale ono hodně záleží na konkrétním dítěti. Sestra má stejně starou holčičku a ví, že by Natálka v jeslích byla nešťastná.
Já nevychvalovala jesle, ale spíš, jsem psala,že chodím do práce a vyhovuje mi to víc, než když jsem byla doma a NEMÁM pocit, že jsem krkavčice krkavčí.Zvolila jsem to, co bylo podle mého názoru pro CELOU naši rodinu to nejlepší.
 Michaela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(12.7.2004 10:24:26)
Nevím, proč pořád píšete o tom že dítěti škodí, když jde dříve do školky, nebo má "tetu", nebo je s tatínkem. Předem upozorním na to, že dítě nemám, ale že sama jsem dítětem matky, která pracovala. Stejně tak jako bych si nepamatovala tu dovolenou u moře, tak si nepamatuju, že mě jako dítě hlídavala babička, popř. "teta od vedle", mám jen krabici všelijakých fotek a vzpomínky na to, co mi k tomu povídala maminka. Moje první vzpomínky jsou na maminku, která se vždy smála a byla v pohodě a máme spolu naprosto fantastický vztah a to i přes to, že mě měla poněkud v pozdějších letech a chodila do práce (chodila pracovat na 6hod denně, zpočátku na 4hodiny). Byla jsem vždy mnohem více samostatnější než jiné děti, což mi v životě naopak vždycky pomohlo. A velmi dobře vycházím s ostatními lidmi. Vaše naprosto neoprávněné kritiky ostatních maminek co chodí do práce nechápu, zbytečně je můžete stresovat, že svému dítěti ubližují a to rozhodně není pravda. Kdybych si měla znovu vybrat komu se narodím, tak raději spokojené matce, která chodí do práce, než matce, která je se mnou sice 24hodin, ale je neštastná z toho, že si nemůže dovolit některé věci, které by ráda. Každá žena si potřebuje občas koupit něco jen tak pro radost, zajet si s manželem na dovolenou, nebo mít svoje koníčky.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(12.7.2004 12:12:45)
Myslím, že zapomínáte na jednu věc. :o)
Peníze nejsou důležitý jen pro toho, kdo je má. Nemyslím tím výjimky, lidi, kteří se dobrovolně rozhodli žít alternativně a vymoženosti "civilizace" nepotřebují, ale tady mluvíme o "standardních" lidech. :o)
Ono je sice fakt, že dítě NEPOTŘEBUJE značkový hadry a nejspíš ani tu dovolenou u moře... ale na druhé straně berte v potaz, že dítě je ovlivněné prostředím, ve kterém žije, a pokud žije v jakkoli láskyplném prostředí, nicméně v sociálně neuspokojivých podmínkách, poznamená ho to na celý život.
Moje babička pochází z velmi chudý rodiny, dodnes vzpomíná na to, že její maminka nemohla ani do kostela, protože neměla boty a kabát. Dodnes ji mrzí, že třeba nemohla jít se spolužáky do kina, protože maminka neměla ten padesátník nebo kolik to stálo. A tohle prostředí jí strašně ovlivnilo, celý život šetřila jako blázen, moje máma - její dcera - z toho byla frustrovaná taky, protože jí pořád kupovala jen ty nejlevnější hadry a boty, dokonce tvrdí, že kvůli tomu nešla ani na VŠ, i když se dobře učila a chtěla studovat. Jenže nechtěla chodit do školy jako Popelka, tak si radši šla po maturitě vydělávat. A taky jí to DODNES mrzí.
Jasně, roční dítě nebo i dvouleté dítě nemusí mít každou kravinu, ale je dost velký rozdíl, když mu můžete v obchodě koupit jogurt, který si vybere, a ne jen ten, na který máte.
Mám dojem, že hodně z vás nechápe, že dítěti může zrovna tak ubližovat nepřítomnost matky jako špatná sociální situace rodiny, protože z ní - jak už tady padlo - vznikají konflikty, hádky. Co je podle vás lepší? Dítě, které má sice tetu na hlídání nebo je pár hodin denně v jeslích, ale má spokojený rodiče a nemusí se mu 10x denně vysvětlovat, proč nemůže dostat Kinder vajíčko, anebo dítě, které je sice s maminkou do nástupu do školy, ale doma poslouchá nářky na to, jak nejsou peníze a v obchodě může dosta chuť leda tak na rohlík?
 Irena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(12.7.2004 12:59:04)
To jsi napsala,Monty,naprosto báječně,lépe bych to nevyjádřila.
Tak jako ekonomická situace rodiny má vliv na rozvoj dítěte,tak podle mého názoru,i vzdělání rodičů dítě ovlivní na celý život.
Jaký je váš názor?
Prosím teď vážně nemyslím ty věty ,typu:,,Někteří středoškoláci jsou lepší než vysokoškoláci ,apodob. ,,
Neptám se na charakter,ale na míru vzdělání!
Děkuji za odpověd/i/.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(12.7.2004 16:00:25)
Ireno, ono těžko říct, jak vzdělání rodičů ovlivní děti. Zrovna včera jsme se s Kristýnou o něčem takovém bavily v rubrice "týrání dětí", zkus nakouknout :o( A to, co jsem tam psala, byl jenom takový nejkřiklavější případ z mého okolí. Pak znám několik takových těch "jemnějších" nátlaků, o kterých psala Kristýna :o( To, co psala Pettina je jeden pohled, tohle druhý... Takže myslím, že ponejvíc stejně záleží na charakteru každého jedince, jak se svým vzděláním dokáže naložit :o)


S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(12.7.2004 16:02:52)
Omlouvám se, upsala jsem se. Ne v rubrice "týrání dětí", ale "trestání dětí"

S.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(12.7.2004 17:54:03)
Podle mého názoru na výši vzdělání zas až tak nezáleží... spíš na tom, jaké ta rodina vyznává priority a jaké má... hm, řekněme "kulturně-sociální" zázemí. Pokud dítě vyrůstá v rodině, kde rodiče - zjednodušeně řečeno - mají běžnou denní slovní zásobu 50 slov a z toho polovinu sprostých, čtou maximálně Blesk a sjíždí sofistikovanou zábavu na Nově, určitě to bude mít vliv i na jejich děti. Jenže pozor, ten vliv není předem daný, dítě může buďto rodičovský model přijmout nebo naopak odmítnout a snažit se žít "jinak". A to platí i v opačném případě, oba rodiče mohou mít pět titulů, hovořit v přechodnících a nad večeří debatovat o Sartrovi, a jejich dítě z toho může být stejně zhnusené jako dítě sociálně nepřizpůsobivých rodičů, kteří srkají krabicové víno, nadávají na politiku a obden se poperou. Navíc vzdělání skutečně není záruka "rodičovských" (ani jiných) kvalit, je to pouze vyjádření míry aktivity, kterou ten či onen jednotlivec investoval do své budoucnosti. Nemluvě o tom, že vysoká škola je (nebo aspoň za "mých časů" byla)mnohdy chápána jako příjemné prodloužení bezstarostného mládí.
Btw., většina mých kamarádů a známých jsou vysokoškoláci, někteří mají ty VŠ i dvě a nikdy jsem nezaznamenala, že bych jim jako plebejský středoškolák "nevoněla" nebo připadala pod úroveň. A z druhé strany, na těch lidech to není naprosto znát a kdybyste je potkali v hospodě nebo v čekárně u doktora, těžko byste si před nimi "sedli na zadek" z toho, jak jsou "in" a pronikavě moudří. :o)
 Majka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(13.7.2004 8:03:50)
Mila Ireno, jsem rada, ze jsi zacala toto tema. Osobne si myslim, ze vic nez vzdelani ma vliv na vychovu ditete zralost rodicu a s tim spojena jejich sebeduvera a schopnost se kompetentne a svobodne rozhodovat. Sama jsem VS s 10 letou praxi ve svem oboru. Praci mam jako konicek a rada se v ni realizuji, je silnou soucasti meho zivota, proto nevidim duvod, proc kvuli miminku bych mela z prace resignovat. Prave proto, ze mi prace dava pevnou pudu pod nohama a to jak po strance dusevni tak i materialni , si myslim, ze i pro me deti ( syn 13 + dcera 5m)je prinosnou. Studie a nasledne prace to je, alespon pro mne, prirozeny proces zrani osobnosti, kdy clovek poznava, co je schopen zvladnout a co resit nebude. Ted na MD zamerne udrzuji kontakt se svou praci, neco se snazim delat doma ( mimco je jeste malinke, takze moc toho nestiham) pro tzv. osvezeni. Patrim k tem zenam, ktere domacnost na delsi trat proste nesnasi ale s kombinaci s praci se snazim o rovnovahu .
Jeste jsem chtela par slov k memu drivejsimu prispevku ( viz 10.7.) Ta Pariz a oblecky pro deti to jen symboly. Myslim, ze je fajn se volne rozhodnout pro veci, na ktere mame chut a ne zit podle diktatu penezenky. Jakekoliv omezeni vede ke frustraci a to dite take citi. Dale mi velmi vadi pasivita nekterych maminek, ktere s schovavaji za silacke vety typu " nastesti manzel vydelava ...! " je mi lito, ze nekdo tak snadno zapomene na svou indyvidualitu a nepracuje na sobe, co udelas, kdyz manzel najednou prestane vydelavat, nebo si najde "mladsi zdroj pro sve investice" , hm ? znam takove pripady, dopadaji smutne!.
Deticky vyrostou a co s nama ?. Tak trochu bojujme ne?
Moc zdravim
Majka
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(13.7.2004 21:04:02)
Majko, jestli jakékoli omezení (např. finanční) u tebe vede k frustraci, tak je mi tě upřímně líto. Dítě tvou frustraci samozřejmě cítí, ale to neznamená, že problémem je nutně to, co v tobě frustraci vyvolalo. Spíš je problém to, že ses nenaučila si nic odepřít. Vždycky to tak bývalo a pro většinu lidí to i dnes tak je, že si prostě něco dovolit nemůžou, když mají děti, a že si rádi něco odepřou, a věř mi, tím člověk roste. Mimochodem i děti se tím můžou naučit skromnosti, ta se sice moc nenosí, ale já si osobně myslím, že je to moc užitečná vlastnost. Hlavně když se ti pak stane něco opravdu vážného (viz Daniela).
 LILI 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(13.7.2004 11:55:53)
Ahoj,souhlasim s Majkou ohledne vlivu vzdelani na vychovu deti.Ja sama jsem nekde mezi,protoze mam jen tri semestry VS a az odroste druhe ditko,tak bych chtela pokracovat.Nevim proc nekdo kdo ve skole travil vic casu nez ostatni,by mel mit vyssi predpoklady byt dobrym rodicem.Moji rodice jsou oba VS vzdelani,vychovu urcite nezanedbavali a hladem jsme netrpeli.Presto jsem rada jezdila na vikendy a na prazdniny za tetou,ktera je zdravotni sestra a strejdou,ktery pracuje jako ridic.Maji dva kluky a byla u nich vzdycky pohoda,ktera u nas doma chybela.U nas sice frceli uz v te dobe KINDER vajicka a kulickove zvykacky a opravdove rifle,protoze muj otec pracoval jako prekladatel v NDR,ale asi bych radeji brala srandu a pohodu u tety.Kluci jsou uz dospelaci s detma a ja jen zavidim jejich detem babicku s dedou.
Dal mam pocit,ze se zde trochu dramatizuje "chudoba "na materske.Myslim,ze za luxus byt doma s ditetem tri roky a jeste za to dostavat penize od statu,to stoji.Navic nemam pocit,ze jsou me deti frustrovane,ze nemaji to uplne nejlepsi.V obchode nemusim kupovat na chut jen rohlik a muzu detem doprat i jogurt na ktery maji chut.Je pravda,ze ted dva roky nepojedeme k mori a nebudeme si brat hypoteku,ale za dva roky pujdu i ja do prace a rodinny rozpocet se zase zvysi.Nikoho neodsuzuju ani netvrdim,ze je horsi rodic,kvuli tomu,ze chodi do prace pri materske.Chtela jsem jen napsat,ze se i na materske da zit normalne.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(18.7.2004 16:45:36)
No nevim, s tim vzdělánim... Naši rodiče mají oba učňák a já jsem šla na VŠ ne kvůli tomu, že by si to oni přáli, ani kvůli tomu, že bych chtěla bejt jejich opakem, ale kvůli tomu, že jsem chtěla dělat práci, kterou bych bez diplomu dělat nemohla. Ještě někdy v sedmý třídě jsem snila o tom, že budu cukrářka a kdybych si to nerozmyslela, šla bych prostě na učňák. Rodiče by možná byli i radši, protože se báli, že když se přihlásim na gympl a pak mě nevezmou na VŠ, nebudu mít znalosti ani dovednosti z žádnýho konkrétního oboru. Jestli se u nás ve výchově nějakej vliv projevoval, tak ten, že táta vždycky nadával, že on dře rukama na úředníky, papaláše a tak podobně :-)
Moje vzdělání muj styl výchovy ovlivňuje docela dost, ale neni to stupněm školy (klidně by se to mohlo učit i na střední), nýbrž jejím zaměřením (alternativní školství, dramaterapie apod.) - ale na druhou stranu, vybrala jsem si to proto, že jsem k tomu měla blízko, takže možná bych k tomu výchovnýmu stylu stejně došla i bez školy, jen asi trochu delší cestou, protože by mi podrobnější informace nikdo nenaservíroval až pod nos :-)...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z pohledu muže a ekonoma 

(18.7.2004 16:47:15)
Jo a ségra je cukrářkou :-)
 Carmen 


Krkavčí matka? 

(14.7.2004 0:59:58)
Při prvním dítěti jsem studovala medicínu, s 2. jsem byla na mateřské 1 rok, pracuju jako doktorka (3/4) úvazku. Mám kamarádky, chodím do posilovny, na golf. S manželem "super", nedělá domácí práce, máme paní na úklid (1x týdně na 4 hodiny), když nestihnu denně teplou večeři tak se směje že "má radši doma usměvavou upravenou kočku než upocenou schvácenou kuchařku". ASI BYCH SE MÉLA CÍTIT JAKO MÉNÉCENNÁ MATKA podle toho co tu čtu. Opak je pravdou!! Jsem spokojená a moji synové (4 a 12) taky! Sportují, v kolektivu bez problémů, starší se výborně učí. Není podstatné být doma s dětmi nepřetržitě, a koukat na seriály, brouzdat po netu na rodina.cz :-) , pro děti je podle mého podstatné se jim v tom určitém čase (i byť by to byly 2 hodiny denně) věnovat. "Komunistické" slogany typu "za to může stát, je to chyba systému" celkem nechápu. Už tuším jak si některé myslíte to se jí to píše, ta se má... má na to a pod. MÁM NA TO , každej má co si zaslouží. Přeju hodně sil maminkám na letitých mateřských dovolených. Já se od roka věku synů cítila silně "nevyužitá" ( ze začátku jsem chodila 1 den v týdnu do práce a jde to i ve státním zdravotnictví), navíc mi připadalo a připadá stupidní být závislá na manželovi, finančně, časově, mentálně a pod. Asi proto mě obdivuje a já jeho.
 Líza 


Re: Krkavčí matka? 

(14.7.2004 7:05:25)
Carmen, nebo i ostatní, mně připadá, že tady vznikla hádka na základě nedorozumění(aspoň já to tak chápu). Na konci tvého příspěvku se dočítám o chození do práce na 1 den v týdnu když bylo klukům rok, a nyní 3/4 úvazku ve věku 4 a 12? Proč krkavčí matka?Mně 1 den v týdnu nepřipadá jako přerušení mateřské - to já dělám taky, taky jako doktorka ve státní nemocnici, plus služby, a hrdě hlásím do světa, že jsem s dětmi doma. Mladší byly 2, a časem si půl nebo i třičtvrtěúvazek dovedu představit, jen dokud nebudou vypiplaný z první třídy, nerada bych z čistě časových důvodů na plný. U dětí v tomhle věku taky už platí, že radši kvalitně 2 hodiny, než celý den otráveně.
Jestli to není o tom, že všechny jsme tak trochu jednou nohou v práci nebo ve škole, jen tomu každá říká jinak?
To, čemu nerozumím, ale o tom jsem už jednou psala, je odejít na plný úvazek mimo domov od miminka (pokud s ním tedy není tatínek), a tam fakt s tou poučkou o krátkém, ale kvalitně stráveném čase nevystačíš...:-))))))
 Iva 
  • 

Re: Re: Krkavčí matka? 

(14.7.2004 7:43:03)
Taky si to myslím. Tady jsou dva tábory, stojí proti sobě, ale oba obhajují to samé. I matka co je "plně" s dítětem si občas musí zajít na nějaký ten "golf", aby jí to nepřerostlo přes hlavu, a je asi jen rozdíl v tom jak tomu říkáme a taky jak velkou potřebu "golfu" má která z nás. Já ženy co odejdou do práce od miminka nekritizuju, jen se jim prostě moc a moc divím, to období je tak krátké, mockrát se v životě ženy naší doby neopakuje, takže bych se toho já osobně nevzdala ani za nic, ale to je už opravdu na každé z nás, jak to prožívá.
 Carmen 


Re: Re: Krkavčí matka? 

(14.7.2004 8:41:04)
Ahoj Lízo, souhlasím s tebou, ale nemám pocit, že by do této diskuze přispívala nějaká maminka, "která úplně odložila novorozence a šla do práce". Spíš mám opačný pocit. Víc píšou "zasloužilé matky", které jsou X let na MD. Mám bohužel pocit, že "diskutují" ne proto, že by s tím potřebovaly poradit, ale aby si dokázaly (nebo se nějak "ujistily" nebo uklidnily?), že to tak je správné. Myslím že správné je to, když je spokojené dítě, a to je podle mně většinou spokojené, když je spokojená maminka. Hezký den, já pracovní. Jo a kluky mám u rodičů na prázdninách, užívám si "volnosti"
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Krkavčí matka? 

(14.7.2004 15:32:24)
Kdybych odcházela na plný úvazek mimo domov od miminka, pochybuju, že by si toho miminko všimlo. Dítěti, které spí 20 hodin denně je podle mého názoru dost fuk, kdo je s ním v bytě, jestli matka, otec, babička, dědeček nebo "paní na hlídání". Ano, přiznávám, měli jsme v tomhle ohledu "nestandardní" dítě, nicméně určitě nejsme jediný případ na světě. :o)
 Mysak, Janek 11/03 


Re: Re: Re: Krkavčí matka? 

(15.7.2004 3:44:14)
Hmmmm, takze ty si Monty myslis ze diteti je to fuk ze s nim neni mama????? Ze je s nim nejaky cizi chlap, kteremu rodice rikaji treba deda, nebo pani Vomackova, ktera uklizi????
Ja si to teda nemyslim. At spi dite vice nebo mene tak ciziho cloveka (a tim jsou pro nej vsichni krome maminky v dobe kdy spi 20 hodin denne jak ty pises) od vlastni mamy poznaji na sto honu od raneho detstvi. Jak si predstavujes teda vytvareni toho vztahu mezi ditetem a matkou kdyz mas pocit ze diteti je vlastne jedno kdo s nim je. Miminko se citi v bezpeci jenom u maminky.
Z tveho prizpevku mam pocit jakobys ani neverila ze dite neco citi, ze premysli ze neco vnima.....
Vim ze jsi psala ze nejsi matersky typ ale opravdu trochu citlivosti by ti neuskodilo..
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Krkavčí matka? 

(15.7.2004 9:40:50)
Myšáku, pochopitelně si nemyslím, že dítě necítí nebo nevnímá... jen se domnívám, že ke spaní prostě tu maminku nepotřebuje. Vždyť o ní stejně ani neví, děti obvykle spí v postýlce a maminku vedle sebe nemají. Fakt netuším, k čemu by ji potřebovaly během spánku. Naše dítě spí od narození velice tvrdě, první rok jeho života jsme bydleli v prťavé garsonce (18m čtverečních), chodily k nám návštěvy od jeho cca měsíce, občas se třeba manžel díval na film metr a půl od něj a on SPAL, ani se nehnul. Fakt mi není jasné, k čemu bych mu byla během spánku dobrá - pomíjím skutečnost, že byl 9 měsíců kojený, z toho 6 plně, takže mne samozřejmě potřeboval, když měl hlad.
 majka 
  • 

Re: Krkavčí matka? 

(14.7.2004 10:08:10)
diky, diky, uz jsem si myslela, ze jsem v tom sama. uff, konecne.
 Ivka, Tom 4 roky 
  • 

Neblázněte a užijte si to! 

(14.7.2004 23:06:01)
Pokud nejste v ekonomicky naprosto vyhrocené situaci, což dle toho, že si po večerech brouzdáte po netu určitě nejste :-),tak neblázněte a užívejte si mateřskou, jak jen můžete!Proč se dobrovolně vzdávat jedinečné a neopakovatelné možnosti být u toho, když se Vaše dítě naučí něco nového, když má radost, když si natluče koleno...Jde jen o pár let, a dítě se začne osamostatňovat-školka, škola, kamarádi... a vám se tak přirozeně vrátí prostor pro kariéru.Nevěřte povídačkám, že "lépe je věnovat se dítěti 2h denně intenzivně než celý den vlažně".Tak jako nejde "intenzivně" spát, stejně nejde "intenzivně" mít rád.A malé dítě potřebuje CÍTIT lásku ne 2h denně, ale pořád.Máte strach, že nebudete ve Vašem oboru po 3-4 letech IN?Nikdo Vám nebrání si po večerech sledovat nové trendy.Pracovala jsem v telekomunikacích(jen málo oborů se dnes vyvíjí rychleji) a po 4 letech doma nemám pocit, že s kolegy nenajdu společnou řeč.Máte strach, že propasete příležitost na zajímavou kariéru?Takové příležitosti Vám budou chodit ještě 20 let, ale Vaše děti znovu malé nikdy nebudou.Tak si to užijte TEĎ.S dětmi můžete podnikat tolik zajímavých věcí, že si rozhodně nebudete připadat "nevytížené" a "frustrované" - jen to chce trochu nápaditost a překonat vlastní lenost.Časem jsem zjistila, že mě moje dítě učí žít, a ne já je.Učí mě radovat se z maličkostí, učí mě odpouštět, učí mě nebát se nového a všechno brát s humorem.JE VELKÁ ŠKODA SE O TO PŘIPRAVIT.
 Kahlan+5 


Re: Neblázněte a užijte si to! 

(15.7.2004 8:38:44)
Ivko

mateřská dovolená je určitě fajn věc, děti brzy vyrostou, je škoda se o to připravit. Nicméně se trochu v diskusi zapomíná na to, že stejnou chuť být s dítětem doma může mít tatínek. Takže já jsme šla do práce, když bylo synovi 15 měsíců. A že by tím snad trpěl? Vůbec ne, naopak, s tátou si už v tomto věku rozuměl. Oba jsou technický typ, takže pořád něco šroubují a montují, a to by se mnou až tak dělat nemohl. A když přijdu po páté nebo kolem šesté domů, máme spolu čas do 22.00 než jde spát a samozřejmě ráno a užijeme se opravdu hodně. Takže teď se s manželem "hádáme" kdo bude chodit do práce, protože doma chceme být oba, no vyhraju já, časem budeme mít mimi a kojení jaksi tatínek nezvládne.
A ještě bych ráda dodala, že ne každý je doma spokojený a není na tom nic špatného, podstatné je spokojené dítě a i tady se děti hodně liší. Šimon nikdy ani jednou nezaplakal, když jsem já šla do práce, nebo když je v soboru u babičky. Zamává a jde si po svém. Má jistotu, že se vždycky vrátíme, tak proč by se stresoval...ale kdyby moje odchody nějak prožíval, tak to asi neuděláme a doma zůstanu. Prostě situace každé rodiny je zcela odlišná a těžko někoho přesvědčovat o krásách mateřské, pokud jemu nebo jí vyhovuje jiný model...
 Iva, 3 děti 
  • 

Re: Neblázněte a užijte si to! 

(15.7.2004 12:25:45)
Už jsem psala do sekce Každý jsme jiný. Mám 3 děti, vyzkoušela jsem obojí. Není dobré odsuzovat ty, kteří se rozhodnou jinak než Vy. Každý na to musí přijít sám. Také nevíte, v jaké situaci jsou ostatní. Do těchto příspěvků se nedají všechny okolnosti napsat. Nesuďte, nevíte, v jaké situaci příště budete. Já sama jsem postupně měnila své názory na tuto věc - je to prostě vývoj - vývoj ve společnosti, ale i vývoj můj osobní.
 Sisa, dcera Emma, 3,5 let 
  • 

Re: Neblázněte a užijte si to! 

(15.7.2004 13:05:18)
Krasne si to napisala, doslova s Tebou suhlasim, dieta vnima celodennu pritomnost matky, zazivaju spolu vela zaujimaveho, ale aj kazdodenne radosti.
Uz pracujem a materska mi strasne chyba, teraz je to len stres a zhon ako vsetko stihnut. Tesim sa na dalsiu matersku!!!!
 Leni 
  • 

pro Sisu 

(16.7.2004 23:05:40)
Ahoj, mému synovi je také 3,5 roku, chodím také do práce a také se těším na další mateřskou (snad). Doma jsem si to užívala, nástup do práce jsem nesla s vnitřními výčitkami, přestože byl syn ve školce velmi spokojený. Teď si vychutnáváme každou společnou chvilku, na písek chodíme velice často, má to tam rád a mě to nepřijde jako ztráta času, vždyť jsem tam s ním, on mě tam sice v podstatě nepotřebuje, vystačí si, ale ten pocit jeho spokojenosti je k nezaplacení. Těším se na další mateřskou, už kvůli synovi a jsem přesvědčená, že si ji užiju víc, bez přehnané úzkosti, která je prý typická pro "starší matky" (30).
 JJana 


Děti spokojené v jeslích? 

(15.7.2004 9:07:17)





Chtěla bych reagovat na příspěvky několika maminek,které psaly tady i v jiných diskusích ,jak jsou jejich děti spokojené v jeslích.Mám kamarádku,která pracuje jako rehabilitační sestra v dětské léčebně.Přijímají tam děti od jednoho roku,mohou je doprovázet rodiče.Přestože pobyt trvá 8 týdnů,v každém turnusu je pár batolat bez rodičů.Nebudu teď rozebítat co je to za rodiče,v tom bychom se asi schodly.Co mne ale zaujalo je to,jak to ty děti snáší.Prý první den brečí,druhý fňukají a potom jsou "spokojené".Když čtu:"S jesličkami jsme moc spokojeni,první dva dny brečela,ale od té doby je tam spokojená" tak mne trochu mrazí.Nechci samozřejmě srovnávat pobyt dítěte část dne v jeslích a dva měsíce v léčebně.Pravda ale je,že malé dítě si většinou zvykne na cokoli a pak je "spokojené" všude,kde se k němu slušně chovají.Určitě se schodneme,že nechat 15 měsíční dítě 8 týdnů samotné v léčebně je hrozné a na dítěti se to asi negativně odrazí,přestože je tam veselé,hraje si ,nebrečí.Kde berete jistotu,že na vašich dětech,které si vesele hrají v jeslích se to v budoucnu nepodepíše.Prostě to,že dítě je někde spokojené ještě neznamená,že mu to neubližuje.

 Michaela 
  • 

Re: Děti spokojené v jeslích? 

(15.7.2004 10:02:37)
No nepodepíše, na mě se třeba určitě nepodepsalo... viz můj příspěvek výše. Právě naopak mám s rodiči naprosto skvělý vztah, který mě mnoho vrstevníků závidělo. Ted je mi 22. To co tu píšeš jsou jen Tvoje dohady.
 Sylvie 


Re: Děti spokojené v jeslích? 

(15.7.2004 11:34:02)
Fakt nevím. Nechápu, proč se neustále někdo snaží za každou cenu vzbudit pocit viny v matkách, které mají dítě v jeslích. Už jsem to tu psala a píšu to znova: JÁ do jeslí chodila, můj brácha taky do jeslí chodil a s rodiči máme vztah perfektní. Lepší, než manžel a švagrová, kteří do jeslí nechodili. Takže jenom v tom to nebude. A že si dítě musí zvykout na nové prostředí a každé to zvládá jinak, je snad taky normální. Konečně, jak by bylo tobě, kdyby ti někdo říkal: Tvoje dítě brečí? No vidíš, to je tím, že jsi s ním furt doma, vždyť to není normální. Odjakživa matky makaly a na děti neměly tolik času, co dneska. No jo, dítě si zvykne na všechno, že jo. Ale nemáš strach, co z něj vychováš? Bla bla bla..."

Já sama dítě v jeslích nemám, ale takovýhle řeči mi fakt lezou na nervy.

S.
 Helena,Evička+Alex 8/02 


Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(15.7.2004 12:10:08)
Dvojčata do jeslí chodí od 13-nácti měsíců, (to jsem již psala)v té době jsem nastupovala do práce, děti v jesličkách vůbec neplakaly. Chodí tam strašně rády a já vím, že jsem dobrá máma, protože kdyby se jim tam nelíbilo, nebo kdyby jim tam někdo ubližoval tak bych to na dětech prostě poznala. Prostě děti lhát neumí. Záleží na dítěti, jeho povaze, rodiiném zázemí apod. Můžu Vás ujistit, že je v jeslích poznat, kterému dítěti se po příchodu domů rodiče věnují a které např. posadí před televizi a potom jde za dvě hodiny spát. Je to strašně znát.V jesličkách kam chodí ALex s Evinkou je perfektní spolupráce s rodiči, sestičky se dětem opravdu věnují s maximální péčí. Vím, že mám štěstí, že naše dvojky jsou hodně komunikativní, živí a zvědaví, přítomností cizích lidí se nedají zaskočit, tak proč jim to nedopřát, nedostatkem mateřské lásky netrpí.
 JJana 


Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(15.7.2004 12:33:34)
Co z našich dětí vychováme se ukáže až v pubertě a po ní,stejně jako u ostatních dětí.Zatím jsme s výsledky naší výchovy spokojeni.Tolik k Tvému dotazu.Já do jeslí chodila a prý velmi ráda.Moje vzpomínky na jesle jsou ale dost neradostné a raději bych se obešla bez nich.Pamatuji si hodně už z druhého roku života a vzpomínky na jesle patří k těm horším.
Mne prostě jenom překvapilo vyprávění kamarádky,že si děti na to odloučení v léčebně zvyknou a tváří se spokojeně,přestože ta situace pro ně musí být nepříjemná.Já z toho vyvozuju,že děti asi vydrží víc než jsem si myslela a to že se tváří spokojeně neznamená,že je vše v pořádku.A to se samozřejmě netýká jen jeslí.Ty mne jen napadly jako první,když mi popisovala tu aklimatizaci. Mimochodem já mám ze svého okolí zkušenosti se vztahem dospělý potomek do jeslí chodící/nechodící a rodiče přesně opačné než ty.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 9:52:19)
JJani, nikdy jsem neměla potřebu zkoumat, jak se v dospělých odráží to, jestli v dětství chodily-nechodily do jeslí. Jenom zrovna naše rodina je pro mne hezkým příkladem toho, že jesle nejsou ve výchově to nejpodstatnější :o) Já sama do jeslí chodila prý ráda, ale už si nic nepamatuju. Pamatuju si až školku, jeden ošklivý zážitek, spoustu krásných :o) Ale hlavně si pamatuju, že JAKO RODINA jsme furt něco dělali - výlety, divadla, společné dovolené a tak. Že jsem kromě toho taky chodila do jeslí, školky a později i školní družiny... to mi přijde nepodstatný.

Samozřejmě, že dítě si zvykne i na dlouhé odloučení od matky. Musí. Je to obranný mechanismus, nebo jak to nazvat. Jenže je to něco jiného, než jesle. Do jeslí matka dítě odvede, a zase si ho zpátky vyzvedne. Nevím, jak v jeslích, ale když jsem dávala starší do školky, tak mi ředitelka sama nabídla, jestli chci, že první dny ji můžu vodit jenom na pár hodina a být tam s ní. Aby si zvykla, že školka je normální přátelské místo, kam si přijde pohrát, kde má kamarády a odkud si ji zase odvedu. Přijde mi to v podstatě stejný, jako když malou nechávám u babičky, svěřuju ji hlídací slečně nebo konečně třeba jako pobyt v mateřském centru, kdy děti si v jedné místnosti hrají a maminky se ve druhé místnosti věnují krafání nad kafem nebo nějaké jiné bohulibé činnosti. Mně samotný jesle nepřijdou jako ideální, dávám přednost péči individuální (v našem případě hlídací slečna), ale na druhou stranu si nemyslím, že by to byla kdovíjaká pohroma.



S.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 11:42:45)
Sylvi, já se ve své práci tím, jak se na dospělých projevují nejrůznější věci z dětství včetně jeslí, zabývat musím :-(((. Nechci tím říct, že má-li dospělý, který chodil do jeslí, sám se sebou problémy, můžou za to jesle a nic než jesle. A opravdu, jak tu už mockrát zaznělo, každé dítě je v tom jiné (jen jde o to, aby si rodiče neplnili jeslemi svoje potřeby bez ohledu na to, že na to dítě nemá). Dneska už taky jesličky vypadají jinak - hodně se změnilo množství tet v poměru k množství dětí, bývají to spíš "rodinné" instituce. Ale mám k nim pár výhrad: kojenec by tam podle mě jít neměl, protože potřebuje pro svůj psych. vývoj navazovat stabilní vztah pokud možno k jedné a té samé spolehlivé osobě (nejlíp máma, ale aspoň babička, teta na hlídání), a měl by mít i velmi individuální denní režim, což v jeslích často nejde. U batolete je to už dítě od dítěte jiné, tak jak jsou různě sociálně zralé, různě extrovertní apod. Ale čím menší dítě, tím důležitější je pro něj, jak dlouho to trvá. Ročnímu dítěti trvá doba od 7 do 16 než si ho máma vyzvedne, celou věčnost. A je opravdu hodně individuální jestli mu to vadí, že tam máma není. Ale nedokáze si v hlavičce ještě srovnat, že máma přijde "později". U dvouletého je to už úplně jiné. Atd.
To, že si dítě třeba i v léčebně (jak tu někdo psal), za pár dní zvykne a mámu nehledá, není známkou toho, že je v pohodě, ale že rezignovalo na hledání jistoty a není to v pořádku (podle stejné logiky kdysi zakazovali dětem batolat návštěvy v nemocnicích, protože by brečely. Ano, brečely by, ale pořád by si připomínaly, že je maminka neopustila).
Nechápej mě špatně, já jsem nedávno zrovna zvažovala, že naše dvouletá kočka do jeslí možná půjde, zdá se, že to asi nutné nebude. Taky, jak říkám, za problémy dospělých nemůžou samotné jesle. Ale můžou trochu přispět. A hlavně u těch menších nejsou ideální.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 11:47:20)
oprava - ne dětem batolat :-)))) ale jejich rodičům, jsem to ale slepejš slepej
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 12:33:07)
Lízo, tohle já chápu :o) MMCH jsem dětská sestra, takže přeci jenom o dětské psychologii něco vím, stejně tak jako jsem praxovala i v jeslích. To, cos napsala, jsou v podstatě důvody, proč jsem dítko do jeslí nedala, a radši si platím hlídací slečnu. Ale nemyslím si, že pracující matka = nestvůra a jesle = velké zlo. Ti, co mluví proti nim, jaksi nerozlišují, jestli půlročního kojence v šest ráno frknu do jeslí a v pět odpoledne ho vyzvednu, nebo jestli o rok starší dítko v nich stráví dopoledne. Například. Předpokládám, že každá normální matka se ohlíží na zájmy svého dítěte a udělá to, co je v dané chvíli nejlepší řešení nejenom pro ni, ale i pro dítě. A upřímně - myslíš, že matka, která frkne dítě do jeslí, i když dítě na jesle není zralé a jde pracovat, i když by pracovat nemusela, že taková matka by dokázala dítěti dát tu pozornost a lásku, kterou potřebuje, kdyby s ním teda zůstala doma, když už to musí být?

S.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 13:29:28)
Sylvi, to je ono. Máma co dá dítě do jeslí, i když na to je evidentně nezralé nebo evidentně to špatně snáší, a nechá ho tam, asi ani jindy moc nepřemýšlí o jeho potřebách (teď nemyslím na lidi v těžkých existenčních problémech, samozřejmě lepší dát dítě do jeslí, než na mateřský umřít hlady:-).

Monty, psala jsem, že to, jestli někoho jesle "poškodily" (jak říkám, není to jen jeslemi, ale když je dítě citlivé, hodně závislé na mamince, introvertní,s velkou potřebou být s ní), se nepozná na jeho vztahu k rodičům, ale na úplně jiných věcech, kde by to laik nečekal. A jak píšu Sylvii, souvisí to hrozně moc s celou atmosférou v rodině.
Ale když jsme u toho, jak to bylo dřív: chůva je ekvivalentní objekt místo matky. Nemiluje sice dítě možná tolik, ale je stálá, stabilní a spolehlivá a k dispozici. Co se toho pole týká, můj táta je z rodiny sedláka, bylo jich doma 6 dětí (nebo 7? :-). Babička a děda vypomáhali jak to šlo, ale šla-li celá rodina na pole třeba při žních, braly se děti (ty menší) s sebou, a motaly se pořád někde kolem rodičů, eventuelně nejmladší děvečka dostala na starost, ať si neublížej.
Potom jak rostly, už pomáhaly v hospodářství a účastnily se veškerých prací co dělali táta s mámou. Pak spontánně, když dorostly do věku, že se na to samy cítily, tak ve volném čase lítaly s ostatníma dětma po vsi, ale určily si ten věk samy, neurčili jim ho rodiče.
A máš naprostou pravdu v tom, že jít do kolektivu v 5 je až dost pozdě, obzvlášť v našich podmínkách, kde dítě přijde do hotové party a mezi děti, které mají skupinové návyky už dávno zažité.
Já proti jeslím nebrojím, jestli ti to tak připadá. Jen říkám pozor, nejsou zdaleka pro každého (mám 2 děti, u první holky bych vzhledem k její povaze o tom ani nepřemýšlela, a u druhé - bude-li nutné, půjde).
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 13:42:09)
Lízo, k tomu co píšeš - ano, pokud si rodiče MOHLI vzít s sebou dítě na pole, tak si ho tam brali. Ale oni tam především pracovali, nepodřizovali se dětem, děti se zkrátka musely přizpůsobit běžnému provozu domácnosti. Jenže třeba ve městech, kde chudší rodiče chodili do továren, prádelen, případně někam posluhovat, to tak snadné nebylo; děti hlídali staří, kteří už nebyli schopni vydělávat, prarodiče, sousedky, starší sourozenci.
Mimochodem, moje babička byla celý život doma - se dvěma dětmi - a i tak u sebe měla svého otce, aby jí děti hlídal. Jen na to, aby zvládala běžný chod domácnosti.
Je fakt, že pro dítě je lepší JEDEN stabilní člověk na hlídání, potíž je spíš v tom, že si to nemůže každý dovolit. Paní na hlídání stojí podstatně víc než jesličky.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 13:51:37)
To je fakt :-(((( a je to škoda. Pro mě jsou jesle (u té mladší dcery, která je zosobněním stability a nezávislosti už z porodnice) tak jako tak asi nedostupné. Když jsem uvažovala o zvýšení úvazku, zjišťovala jsem si, jak je u nás s jesličkama. Máme je 40min. MHD od domu, naše příjmová skupina (a to nejsme žádní boháči) platí měsíčně za dítě skoro 6 tisíc. Plus splátky za auto, který bych si musela koupit, abych tam malou vozila a ještě stihla práci. Plus stejně placení individuálního hlídání při nemoci některého z dětí (nemohla bych s nimi být celé OČR, jen tak první dva tři dny, dokud jim je blbě, a dostonaly by se slečnou), a že jsou nemocný furt. Tak asi o zlomkrk dovezeme z ciziny babičku, jestli to bude potřeba, a já budu klidnější. Nebo k tomu možná vůbec ještě nedojde, a malá půjde na jaře rovnou do školky, uvidíme.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 12:52:20)
Tak zase pohled z druhé strany. Já sama do jeslí nechodila. Chodila jsem až poslední rok před školou do školky, což bylo tehdy povinné, nevím, jak je to teď. Do té doby jsem byla doma s babičkou - máma šla do práce, když mi byl rok. Ve školce jsem byla dost nespokojená, ale ne proto, že by tam nebyla moje máma nebo babička. Proto, že ty děti se znaly už od těch jesliček a prostě mne mezi sebe nepřijaly. A byly to převážně děti ze sousedství, dokonce ze stejného baráku. Takže jsem paradoxně byla spíš nešťastná z toho, že jsem do pěti let byla společensky izolovaná - babička mne nikam mezi děti nepouštěla, protože "mám nemocný nožičky".
Pokud jsem si stačila všimnout, moje pozdější spolužačky ze základky, se kterými jsem do té školky chodila a až později se s nimi skamarádila, chodily do jeslí všechny a VŠECHNY mají se svými rodiči hezký vztah. Můj manžel a jeho sestra chodili oba do jeslí od půl roku, sestra má k rodičům hezký vztah, manžel ne, ale jeslema to určitě nebude. :o) Myslím, že se to nedá generalizovat, osobně neznám opravdu nikoho, komu by odloučení od rodičů způsobilo nějaké trauma - možná moje sestra, když šla ve třech letech do školky, první půlrok byl strašlivý, pořád brečela a nechtěla tam chodit... ale to je opravdu jedinej případ, o kterým vím.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 13:01:43)
Ještě tohle, když už jsme u té psychologie. :o) Dítěti nevadí odloučení od matky, pokud to vnímá jako samozřejmost, pokud sama ta matka nemá výčitky z toho, že ho někde nechává. Za totáče to BYLA samozřejmost, všichni to tak vnímali a přijali to jako fakt. Dítě velice citlivě reaguje na emocionální "hnutí" své matky a dobře pozná, kdy je matka v klidu a kdy se trápí... budu-li dávat dítě do jeslí s tím, že mu ubližuju a vnitřně budu přesvědčena o tom, že je to nesprávné, dítě to pochopitelně může snadno poznamenat. Děti v minulosti NIKDY nevyrůstaly přilepené matkám na břicho do tří nebo kolika let, ani v ekonomicky silných rodinách. Ty měly pochopitelně chůvu. V chudých rodinách bylo úplně normální, že dítě opatrovala babička, starší sourozenci nebo prostě bylo doma i samo, dokud byli rodiče dejme tomu na poli. A že by celé generace našich předků měly trauma z toho, že neměli maminku k dispozici 24 hodin denně, o tom lze úspěšně pochybovat. :o)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 13:34:48)
Milado,
podle mého je naopak generalizování tvrdit, že VŠECHNY děti musí být nutně v jeslích nešťastné a že VŠECHNY děti nutně potřebují matku nevím kolik let jen a jen pro sebe. Jednak proto, že všechny děti nejsou stejné a pak také proto, že se zcela pomíjí vliv rodinného prostředí na psychiku dítěte. Dítě nemá od narození zafixováno, že je něco správné a něco ne, dítě je "utvářeno" rodinným prostředím a pokud je něco bráno jako samozřejmost, pochybuju silně, že by nad tím roční dítě dumalo a trápilo se svým odlišným postojem.
Nemám bohužel po ruce "zdrojovou literaturu", nicméně pokud mne paměť nemýlí, ve většině kultur byly děti skutečně vychovávány k daleko větší samostatnosti, než jak se to namnoze prezentuje dnes. Kdybych si vzpomněla na konkrétní etnografické studie, dám sem odkaz. :o) K našim "středoevropským" tradicím ale netřeba cokoli dohledávat, tam je to prostě jasné a dostatečně zdokumentované. Pochopitelně, nelze to zevšeobecňovat, vždycky existovaly výjimky, ale OBECNĚ vzato nikdy nebyl trend stát dítěti za zadkem, na to skutečně stačí dostatečně prostudovat historické prameny. Vždyť i v Babičce od Boženy Němcové si maminka nechala poslat pro babičku, aby se starala o děti, abych uvedla nějaký nejprofláklejší příklad. :o)
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 13:38:01)
Mně připadá že tu mluvíme někdo o koze a někdo o voze. Babička není totéž co jesle.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 13:49:31)
S těmi jeslemi a babičkami to je vážně těžké. V každé rodině je jiná situace, děti i rodiče mají jiné povahy, různé věci jim vyhovují..
Třeba ta poznámka, že jesle nejsou babička. Klidně být můžou. Dcerka chodila do jeslí od dvou let, a zpočátku to bylo tak zlé, že jsem uvažovala o tom vzdát to. Pak ze dne na den zlom - jedna sestra-vychovatelka (důchodkyně- tedy babička, i když cizí, taky jí tak malá říkala) se jí ujala, oboustranná láska na první pohled a od té doby chodila malá do jeslí víc než nadšeně. Prostě si tu svou babičku našla v jeslích. Měla tam svého člověka, i nové hračky a děti na hraní, s mámou byla odpoledne dost, a byla víc než spokojená. To bych si víc stěžovala na školku co přišla pak, neosobní přístup, nezájem atd. i když i to jsme zvládli - no, je to hlavně o lidech.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 13:39:04)
A dodatek: Monty, četla jsem fakt dost pozorně většinu té diskuze, a nikdo netvrdil, že jsou v jeslích nešťastné všechny děti a že jsou nevhodné pro všechny děti.
 Kamis 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 17:21:57)
Milado, nic proti Tobe, ale ja jsem narozena v roce 1971 a to byla materska jen dva roky, ne tri. Kdyz si k tomu prictes, ze clovek MUSEL pracovat, tak to muselo pak znamenat velke problemy byt s ditetem dele doma. Pak se to myslim prodlouzilo do 3 let, protoze s bratrem uz mamka byla doma dele.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 20:01:33)
Kamis, myslím, že to tehdy záviselo na počtu dětí. Já jsem taky ročník 71, ale máma se mnou byla do 3 let (automaticky, bez problémů). Ale jsem třetí dítě, tak třeba proto, nevím.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 21:50:47)
Jenom bych k tomu dodala, že dnes se do jeslí obvykle nedávají půlroční děti, jak to bylo běžné dřív, ale už o něco starší - rok, rok a půl. V půl roce života fakt těžko odhadnete, jak bude dítě snášet odloučení od matky, protože emocionální škála půlročního dítěte (dá-li se to tak říct) není z nejbohatších. Zato v roce, v roce a půl už snad není tak těžké znát aspoň přibližně charakter svého dítěte a podle toho se zařídit. Nedovedu si představit matku, která by strkala do jeslí úzkostné, neurotické dítě, které je na ni silně citově fixováno.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(17.7.2004 10:46:54)
Takže, děvčata, trošku jsem se prohrabala v zákonech :o)

Původní Zákoník práce je z roku 1965 a zná mateřskou dovolenou 22 týdnů a další mateřskou dovolenou do 1 roku dítěte. Po dobu mateřské dovolené náleží peněžitá pomoc v mateřství, v podstatě stejně, jako dneska. Na další mateřské dovolené nenáleží nic.

V roce 1968 ta placená mateřská mateřská byla prodloužena na 26 týdnů.

V roce 1969 byla další mateřská prodloužena na dva roky a zároveň s tím vznikl nový zákon "O mateřském příspěvku", který přiznává matkám příspěvek v období další mateřské dovolené. Ne však všem. Nárok na něj má pouze žena, která kromě vlastního kojence vychovává ještě další své či osvojené dítě nebo je to samoživitelka. Nárok byl do jednoho roku dítěte. Jo, a náležel jenom ženě, která byla v posledních dvou letech před porodem alespoň 270 dní zaměstnána. Což by ale v té době neměl být takový problém, že jo ;o)

Kromě toho existovaly přídavky na děti, které byly vázány na to, že někdo z rodičů řádně pracje na plný úvazek.


Tříletá prodloužená mateřská dovolená je od roku 1990, v té době platilo, že nárok na mateřský příspěvek do jednoho roku má každá matka, do tří let matka, která pečuje o víc dětí nebo je osamělá. To mám vyčtené z knížky pro maminky, jestli i ten příspěvek pro všechny do jednoho roku byl novinka, nebo jestli k němu došlo dřív, to už se mi teda vyhledávat nechce.

Takže jak je vidět, zákony tehdy opravdu nepřály tomu, aby ženy zůstávaly doma s dítětem tři roky. Na druhou stranu určitě existovala možnost, aby matka zůstala "ženou v domácnosti", několik let jí byla třeba i moje tchyně a vzpomínám, že i jedna kamarádka na základce měla maminku doma. Nakolik ta možnost byla ženám přístupná posoudit nedokážu.

S.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(17.7.2004 12:09:21)
Sylvie, dostupné to bylo asi jak komu. Moje babička byla doma skoro celý život, až na půl roku, kdy dělala v nějaké prádelně, a problémy z toho žádné neměla. Ale je fakt, že dědeček (její manžel) byl důstojník a samozřejmě ve straně, což asi taky hrálo roli... Strejdova žena totiž třeba zůstala po základce doma, protože ji kvůli bružoaznímu původu nevzali na gympl a její matka prohlásila, že na komunisty pracovat nepůjde, a procházelo jim to asi tři čtyři roky, pak musela jít do fabriky.
Pokud si dobře pamatuju, tak se to muselo nějak zdůvodňovat, proč je ta žena doma... teta to zdůvodňovala tím, že se stará o synovce, aby její starší sestra mohla pracovat, a babička zas měla na starosti starýho tátu (ročník 1882).

Mimochodem, pro případné šťouraly - v naší poměrně rozvětvený rodině byli všeho všudy DVA komunisti, což byl spíš republikový podprůměr. V rodině mého otce nebyl ani jeden a druhej dědeček byl taky buržuj. :o)
 Sosan 
  • 

Tchýně 

(17.7.2004 12:47:39)
Jsem teď v jižních čechách a je tady "Murphyho zákony a tchýně" naprosto rozebrané. Prý se čeká na dotisk.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(17.7.2004 14:57:51)
Milado, vzhledem k tomu, že děti do jeslí dával prakticky každý, tak to zřejmě tehdejší společnost přijala jako normální a samozřejmé. Schválně si přečti Naše dítě, vydané za totáče, tak prostě matky od začátku "masírovali", že je to OK, že to dětem prospívá atd. atd. Takže to zkrátka většina přijala jako samozřejmost. A pokud něco vnímáš jako samozřejmost, nad žádnými negativními důsledky nepřemýšlíš.
Netvrdím, že je to skvělý řešení, dát dítě od půl roku do jeslí, navíc do takových, jaké byly za bolševika, ale na druhé straně si taky nemyslím, že by za normálních okolností matka musela být s dítětem tři čtyři roky doma, jinak by mu strašlivě ublížila. Jak jsem už psala, je to individuální záležitost, každé dítě je jiné a potřebuje něco jiného. Sama bych dítě do jeslí nedala, ne proto, že by tam bylo nešťastný, ale prostě proto, že mám ze svého okolí blbou zkušenost s tím, že dítě v kolektivu (jesle, školka), i když bylo předtím zdravé jak řípa, začne být častěji nemocné. A výjimek je fakt málo.
 16.5Salám&Lajka14 


Anketa o jeslích 

(17.7.2004 18:41:30)
OK, jen to poopravuju:

Milada (ročník 1972) do jeslí nechodila
Monty (ročník 1974) do jeslí nechodila

Jo - a byla jsem jedna ze dvou dětí ve třídě na ZŠ, kdo nechodil. :o)

Možná by to chtělo upřesnit situaci, za jaké kdo chodil nebo nechodil. Já měla babičku v domácnosti, takže mne od 1. roku hlídala ona a matka chodila do práce... nebýt toho, myslím, že bych v těch jeslích skončila taky.
 Sylvie 


Re: Anketa o jeslích 

(17.7.2004 19:36:53)
:o)))

Sylvie - ročník... ále, co už :o) = do jeslí chodila
její brácha, ročník 1979 = do jeslí chodil
její manžel, ročník 1965 = do jeslí nechodil
manželova sestra, :o) = do jeslí nechodila

My oba rádi a dobrovolně z touhy po kolektivu. Máma nerada a nedobrovolně tedy nastoupila zpět do práce. Prý :o) Tchyně byla téměř celoročně s dětmi na chatě na čerstvém vzduchu, moc si pochvaluje přítomnost svého tatínka-důchodce, bez kterého by to prý pomalu ani nezvládla :o)

S.
 Jitka 
  • 

Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 8:26:16)
Tak se taky pripojuji:


Jitka {1973} - do jesli nechodila,
od 1 roku - hlidana babickou
od 2 let a 4 mesicu - MS

jeji sestra Jana {1970}- do jesli nechodila
od 1 roku - hlidana babickou
od 5 let - MS

Do skolky jsme zacali chodit, protoze jsme se prestehovali z vesnice do Prahy. Na hlidani babickou si nepamatuji, jenom mamka vypravi, ze pro nas hned po vyucovani chodila {je ucitelka}, protoze nam babicka pridavala do Sunarky cukr. Ze skolky mam par vzpominek. napr. Jak sedim sama u stolecku a v puse mam odpornou hmotu, ktera byla pred 1/4 hodinou nazivana hovezi maso a premyslim, jak ji propasovat do kapsicky u zasterky. Ale takove zazitky z te doby ma asi kazdy. Doufam, ze se to v dnesnich skolkach uz nedeje.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 8:48:59)
:o) medový máslo :o) Fujtajbl. Nevzpomínám si, že by nás ve školce nebo jeslích nutili dojít nebo žvejkat maso, ale naprosto přesně si vzpomínám na rohlíky s máslem a medem nebo marmeládou, kdy nebylo natřený jedno na druhým, ale nejdřív spatlaný dohromady na "pomazánku", a pak teprve natřený. A když má člověk hlad, ale zároveň před ním jako jediná možnost stojí tenhle humus, blé :o)

Jinak pokud jsi byla ve 2 letech a 4 měsících ve školce, tak to byla vcelku výjimka, ne? Protože obyčejně byla a je školka až od tří let, do té doby dítě patří do jeslí.

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 9:22:50)
Milado, když už chceš dělat statistiku, proč nezapočítáváš MŠ před třetím rokem? Nebo vidíš nějaký zásadní rozdíl, jestli dvouapůlleté dítě chodí do školky nebo jeslí? :o)

S.
 Ori, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 9:44:36)
Moje máma šla do práce až když bráchovi byly 3 roky, takže já šla do školky až v 5,5 letech, brácha od 3,5.
Ročník jsem 1979, brácha 1982.
 Peťa & Ivka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 20:11:58)
Tak se taky přídám.
Já do jeslí chodila od 13 měsíců, jsem ročník 1974. Sestra a brácha taky chodili do jeslí, oba od dvou let. Sestra je 1978 a brácha 1984. Po jeslích, klasika školka.
 Jana (2kluci 13+14) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 20:30:58)
Taky se pridam:
Jana(1970) nechodila, mama byla doma rok, od 1 do 2 let jsem byla u babicky a domu si me rodice vozili jen na vikend, trauma zadne, protoze si to vubec nepamatuju :-)
prvni bratr(1972) nechodil, mama byla 2 roky doma
druhy bratr(1974) nechodil, mama byla doma rok, potom byl jako ja pres tyden u babicky na vesnici az do tri let, ja a prvni bracha jsme sli do skolky
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 9:58:20)
:o) Tak to jo :o) Všechny děti do jeslí určitě nechodily, ale chodilo jich dost na to, aby tím nebyly za exoty :o) Myslím, že vím, co se Monty snažila říct, ale fakt to řekla poněkud hloupě.

Asi takhle - vem si současné časopisy pro maminky. Ponejvíce se v nich dočteš, že je nejlepší být s dítětem doma tři roky a bla bla bla. Sem tam občas nesmělá zmínka, že taky existuje něco jako jesle. Matka, která dá dítě do jeslí, aby si pomalu připadala jako kariéristickká nestvůra. Vem si časopisy z doby totality. Podniky se chlubí krásnými jesličkami pro děti, matky - členky BSP - podávají skvělé výkony na pracovišti a ani rodina tím netrpí - díky jeslím, samozřejmě. V nich se o děti se stará odborně školený personál, který zná nejlépe potřeby dětí, díky tomu se děti mnohé naučí, samozřejmostí je plnohodnotná a vyvážená strava...a bla bla bla. Nebyla jsem v té době maminkou, ale když si to tak zpětně pročítám, tak mi to přijde zas naopak. Že matka, která dítě do jeslí nedala, si pod tou propagandou musela připadat jako nezodpovědná osoba, která dítěti nechce dopřát správný rozvoj ;o)

(kdyby tě zajímalo, odkud že znám tyhle články, tak jednak jezdíme na dovolenou do pensionu, ve kterém jsou staré tiskoviny k přečtení, jednak tchyně je taky takový sběratel, takže na chatě schraňuje kde co. Z časopisů sice ponejvíce Sluníčko, Matřídoušku a Ohníček... ale člověk se dneska diví, co všechno se obzvlášť z Ohníčku dalo tehdy dočíst :oO)


S.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 12:04:54)
Sylvie, dík za upřesnění mé neobratně vyjádřené teorie, je to přesně tak, jak píšeš. :o)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 16:10:48)
Milado, to skoro vypadá, že nemáš nic na práci, tak si tady hraješ :-) Ale já mam děti na vejletě s babi a dědou, tak si taky můžu hrát:
Já 1978 jsem do jeslí nechodila, protože se mi narodila mladší ségra, tak jsem mohla bejt doma s ní.
Ségra 1979 do jeslí chodila, protože už další mladší ségru neměla a mamka prej musela do práce.
S rodičema si vcelku rozumíme obě, ale já jsem utíkala z domu mnohem dřív a chtěla jsem bejt brzo samostatná, zatimco ségra si původně plánovala, že u nich bude bydlet i se svym mužem a budou taková velká rodina (dokud se náš táta nezačal s jejim klukem nesnášet :-)) a vždycky visela víc na příbuzných už jen proto, že jsou příbuzní, i kdyby se k ní oni zrovna hezky nechovali. Za babičkou do léčebny jezdila ze všech nejčastěji a druhý babičce chodila do nemocnice zpívat, když už byla v komatu a umírala.

Jo a ještě naše děti 2001 a 2003 ani jedno jesle nee. :-)
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 23:34:25)
Přidávám údaje do ankety:
Já, ročník 1976 - pokus o umístění do jeslí proběhl v necelém roce, těžké bakteriální infekce, následovalo hlídání babičkami (nepracovaly) a ve 3 letech školka - v pohodě.
Brácha, ročník 1984 - do jeslí od roka a třičtvrtě, od tří do školky - oboje zvládal dobře, v jeslích si oblíbil jednu starší sestřičku, co ho často chovala.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 9:25:09)
No dobře, dobře, ať ti to sedí, jsem r. 74. Švagrová fakt nevím, napiš 69, plus mínus to bude souhlasit :o)

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 9:21:26)
To víš, já jsem teoretik ze zdrávky :o) Nás učili, že děti do tří let chodí do jeslí, protože a jelikož jsou v péči dětských sester, mezitím co učitelky v MŠ pro tak malé děti "nemají vzdělání". Ale určitě záleží na konkrétní situaci a konkrétní školce, jak je dítě vyspělé, jak je školka naplněná a tak. Že do školky vezmou třeba čtvrt roku před třetíma narozeninama, to chápu, sotva by si dítě zvyko v jeslích, už by ho přehazovali do školky. Ale dva roky a čtyři měsíce mě překvapily, proto jsem zmínila tu výjimku. No, ale možná se to dřív až tak nebralo nebo tehdy byly jiný pravidla??? I to je možný. Prostě mě to překvapilo (vzhledem k současné situaci, nejsem "historik") :o)

S.
 Jtika 
  • 

Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 10:17:41)
No ono nebylo v jeslich misto, tak jsem musela do skolky. Mozna kvuli, tomu jsem v detstvi byla na mamce dost zavisla, jak trvidilo pribuzenstvo. Kdyz jsem se s mati o tom bavily dneska, tak rika ze tenkrat byla takova doba, ze ji to ani neprislo, za jsem tak mala.
Jinak s mamcou mam vztahy naprosto fantasticky. {S tatou ne, ale to je o necem jinem.} Segra je na tom obdobne. Osobne si myslim, ze hodne zalezi na kvalite vychovatelu. Moje neter, ktera rozhodne neni ukazka prubojnosti, chodi do skolky opravdu rada. Napr. kdyz se rano nechce oblekat, tak ji staci rict, ze v pyzamu do skolky rozhodne nepujde a do minuty je oblecena. J
 Bejb 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(18.7.2004 11:14:09)
Trochu jsem si početla vaše teorie o jeslích. Tak jen, aby ta anketa byla kompletní - r.74, nechodila, ale vůbec si nepamatuji, co jsem v tu dobu dělala, myslím, že jsem byla tak různě po babičkách a příbuzných, protože naši začali stavět barák v roce mého narození. Rodiče respektuji, ale nijak zvláštní vztah k nim nemám a vůbec nemám důvěru k lidem. Byla jsem asi nezvladatelné dítě a máma mi často balila kufry do polepšovny(obrazně, ale jako psychický teror to stačilo). Takže jsem ráda, že jsem konečně dospělá a teď se snažím vyvarovat stejných chyb u svého dítěte(18m)a dát mu dostatek lásky, která mi chyběla. Jesle v tom určitě nehrály roli, spíš nedostatek citu a pochopení pro mě, jako černou ovci. Myslím si, že nezáleží, kolik času strávíte s dítětem, ale dejte mu co nejvíc lásky a jistoty, ať se v tom neplácá celý život.
Mimochodem, já bych ráda dala dcerku na pár hodin do jeslí, protože při její výchově podnikám, ale bohužel u nás, na malém městě žádné nejsou, ani poblíž, tak mám smůlu. Pohlídat ji může jedině babička(moje matka), která vynává teorii, že dítě si musí hrát samo, nesmí brečet, popřípadě, ať si brečí jak dlouho chce apod...A která si myslí, že se ji příliš věnuji a je rozmazlená. Pravděpodobně bude ale stejně živá, jako jsem bývala já a zvládat takové dítě je opravdu těžké.
Takže jesle nejesle, problém bude někde jinde.
Mějte se rádi!
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Anketa o jeslích 

(19.7.2004 7:49:46)
Hej, Sylvie, jakej humus?!! Medový máslo je znovuobjevená nejlepší pochoutka celé naší rodiny, tak prosím o krapet úcty při hovoru o této božské potravě!!:-)))

Tím je jenom vidět, jak jsou lidi různý!!!

A co se týká názorů na jesle, taky mě pobavilo, že tu někdo psal, že sourozenec chodil do jeslí a byl tím pádem víc závislý na své mamince, než ten, co s ní byl doma...no a já zas na příkladů svých dětí vidím, že průraznější a míň závislé a dřív vyspělé a více sebevědomé je to, co do jeslí chodilo, zatímco druhé jen do školky an to jen jeden rok..ale je to spíš o povaze už předtím...takže statisktiky jsou podle mě vcelku k ničemu, prostě každý je jiný, má jiné podmínky a jinak se s tím vypořádává...a vrozené vlastnosti mají oproti těm vychovaným obvykle navrch, teda pokud se i jen trošinku výchovně podpoří.

Tím myslím, že když chci, podpořím jakoukoli teorii - je plachý? To má proto, že chodil brzy do jeslí (nebo naopak nechodil mezi děti a dlouho se držel mámě sukně) atd. Prostě jak mě vyhovuje.
 Líza 


Re: Anketa o jeslích 

(17.7.2004 21:08:35)
Přidávám: Líza 1971 do jeslí nechodila (máma zůstala doma)
2 starší sestry do jeslí chodily ( v 60. letech), z toho jedna ze zdrav. důvodů se vrátila domů a máma přestala chodit do práce
Z cca 5 nejlepších kámošek ze ZŠ, které si pamatuju dobře, 3 do jeslí nechodily (neměly mladší sourozence, doma s nimi byly mámy)
jinak mi čistě odhadem mezi vrstevnicemi přijde že je to tak půl na půl, ale to je fakt jen můj dojem
 Helena,Evička+Alex 8/02 


Re: Re: Anketa o jeslích 

(17.7.2004 22:23:19)
Helena, ročník 1975- do jeslí chodila, manže, nar. 1971 chodil, dvojčata nar. 2002 chodí, sestra Martina, nar. 1979 do jeslí chodila, neteř, nar. 2002 - nechodí.
 sally 


Re: Anketa o jeslích 

(17.7.2004 22:30:58)
sally, ročník 70 do jeslí chodila od devíti měsíců (máma těsně po škole, táta na vojně, babičky a dědečkové v hluboce předdůchodovém věku, navíc vyhození ze strany, takže žádné úlevy - pěkně kopat s cikánama příkopy), srdečně nenáviděla - i jesle i školku a přála si sourozence, aby "maminka byla doma".
 Kamis 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(19.7.2004 9:23:44)
Já jsem ročník 1972, byla jsem nejstarším tedy prvním dítětem. Mamka pracovala od mých dvou let. Do jeslí jsem nechodila, ale jen proto, že moje babička byla v invalidním důchodě a tak mě hlídala. Navíc naši bydleli u nich v domě. Do školky jsem začala chodit normálně od 3 let věku a dobře jsem to prý snášela.
Dík Sylvie za zastání a vysvětlení. Nezdá se mi, že by mi mamka lhala, že se mnou nemohla být déle doma. Ptala jsem se jí na to ted víkendu. Říkala, že ze zdravotních důvodů dítěte to šlo zůstat déle doma, nebo podplatit dětskou doktorku, mít známé apod. Na každý pád šlo zažádat o zkácení pracovní doby a tak moje mamka chodila pracovat na 6 hodin a ne na 8.
 Helena,Evička+Alex 8/02 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 13:08:25)
ja tady již zaznělo, dneska už jsou jesle jiné než "dřív", dětí tam je kolem patnácti. Někdy taky třeba jenom 5, někdy deset. Taky už se mi stalo, že jsem si pro děti přišla asestřička mi povídá, že má ruce jako orangutan, protože Alex se chtěl dneska pořád mazlit a chovat. Jinak na adaptaci mají děti měsíc, ale ne že po měsící tam dítě dáte na 8,5 hodiny. Na to mají děti půl roku. Zvyká se nejprve první týden půl hodiny, druhý týden hodinu, třetí týden 2 hodiny - celé dopoledne a ke konci třetího týdne tam můžou některé děti přespat. Spát tam děti začínají až ve čtvrtém týdnu. Toto je striktně dodržováno a co se týká v času adaptace, v tom jsou setřičky nesmlouvavé. A každé zvykání se podřizuje každému dítěti individuálně. Takže každé dítě má čas zvyknout si, že maminka přijde. Takhle to tedy funguje u nás v jeslích. Jak je to jinde nevím.
 Helena,Evička+Alex 8/02 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 13:08:30)
ja tady již zaznělo, dneska už jsou jesle jiné než "dřív", dětí tam je kolem patnácti. Někdy taky třeba jenom 5, někdy deset. Taky už se mi stalo, že jsem si pro děti přišla asestřička mi povídá, že má ruce jako orangutan, protože Alex se chtěl dneska pořád mazlit a chovat. Jinak na adaptaci mají děti měsíc, ale ne že po měsící tam dítě dáte na 8,5 hodiny. Na to mají děti půl roku. Zvyká se nejprve první týden půl hodiny, druhý týden hodinu, třetí týden 2 hodiny - celé dopoledne a ke konci třetího týdne tam můžou některé děti přespat. Spát tam děti začínají až ve čtvrtém týdnu. Toto je striktně dodržováno a co se týká v času adaptace, v tom jsou setřičky nesmlouvavé. A každé zvykání se podřizuje každému dítěti individuálně. Takže každé dítě má čas zvyknout si, že maminka přijde. Takhle to tedy funguje u nás v jeslích. Jak je to jinde nevím.
 Idaho, nastávající maminka 
  • 

Děti spokojené v jeslích? 

(11.8.2004 15:34:35)
Jsem 80 ročník, v jeslích jsem byla a z vlastní zkušenosti můžu říct, že není až takové trauma chodit do jeslí, ale důvod, proč tam jste. Moje maminka musela jít pracovat a to zpátky do dětského domova, do kterého musela dojíždět do dost vzdáleného města, jiná práce v našem městě pro ni nebyla. Dělala na různé směny, rodinu nemáme žádnou. Z jeslí mě musela vyzvedávat sousedka, u ní jsem usnula, spící mě maminka přenesla domů a brzy ráno mě ještě v polospánku vedla zpátky k sousedce.
Můžu říct, že pro mě to tedy trauma bylo, i když v té době to bylo normální. Já osobně, i když jsem relativně mladá a bez vysokoškolského vzdělání, jsem měla velice rychlý kariérní postup, navíc mě práce baví, ale nemám v plánu se na MD pracovně realizovat. Neodsuzuji maminky, které se práci nebo studuji chcou věnovat nadále, ale o to víc by jejich dítě mělo pociťovat, že mají rodiče, pokud je budou potřebovat a že mají dostatečný prostor jenom pro ně.
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(16.7.2004 23:09:12)
Sylvie,
když začal chodit Robík do školky, bylo mu dva a třičtvrtě, paní učitelky mi proto také nabízely delší zvykání, že tam mohu být s ním a tak. Říkala jsem jim, že je právě z mateřských center a podobných míst už otrkaný, v kolektivu se cítí dobře a že si myslím, že bude stačit, když tam bude sám první den dvě hodiny, druhý den už může jít po až obědě a brečet nebude. A nebrečel. Chvíli se rozkoukával a už si běžel hrát... Když jsem se vrátila byl v dobré náladě a radostně ke mě šel. Prostě príma strávené dopoledne s dětmi. Teprve asi po měsíci mu došlo, že tam nechodí jen kvůli vlastnímu plezíru (to už tam i někdy spal) a několik dní dělal ráno trochu drahoty, ale žádné hysterické záchvaty se nekonaly. Pak mu došlo, že prostě do školky chodit bude a chodí, a rád. Naopak, teď na začátku prázdnin jsem mu musela vysvětlovat, proč tam v létě chodit NEMŮŽE, že ale zase budeme pořádat víc výletů a zábav spolu.
 Ivka+3 


Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(20.7.2004 13:39:54)
Tak já jsem ročník 1971, mám mladší sestru, ale protože by maminka nedostala mateřskou (neodpracovaných 270dní :-) - maminka nepracovala, byla doma se mnou), tak ještě před porodem jsem šla do jesliček. Prý jsem tam chodila ráda, takže i když pak byla maminka doma se ségrou, já do nich chodila.
Moje starší holčička (tři a půl roku) začala chodit do jesliček v necelých dvou letech, jeden den na tři hodiny, pak už i se spinkáním (chodí tam na 6,5 - 7 hodin denně), naprosto bez problémů. Paní doktorka mě varovala, že mi bude nosit domů nemoci a chytnou to i dvojčata-kojenci, ale nic takového, donesla jen jednou neštovice a to jsem ráda, že už je mají všichni za sebou. Takže jsem se rozhodla, že až budou mít dvojčata dva a půl, půjdou taky do jeslí a já do práce. To víte, že by se mi líbilo být s dětmi doma do tří, čtyř i více let (nejlepší mateřská je s puberťákem, který se moc doma nevyskytuje, ne?), ale prostě na to nemáme :-( Ale přesto si nemyslím, že jsem špatná matka. Znám případy, kdy byla matka s dítětem doma do čtyř let, ale stejně se mu houby věnovala, ale prostě proč by chodila do práce, když se jí nechtělo (a mohla se vymluvit na "péči" o dítě) ?
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(22.7.2004 8:17:48)
Tak ja jen zasnu, kam az se tahle diskuse dostala.
J jsem rocnik 74 a do jesli jse m chodila, manzel je rocnik 74, do jesli sice nechodil, ale! hlidala ho babicka a ve dvou letech supal do skolky. Moje segra , rocnik 81 nechodila do jesli, ale ve 24m sla do skolky. Svagrova (r.71) nechodila do jesli, ale od pul roku ji hlidala babicka, protoze zchyne sla do prace. Moje neter (rocnik 2000) nechodila do jesli, ale hlidal ji muj manzel, jelikoz mu to zamestnani dovolilo. A to 2x tydne dopoledne, aby mohla svagrova do prace. Od dvou a pul chodila do skolky na 5 dni v tydnu a rvala, ze musi domu. Na cely taned nastoupila ve dvou a trictvrte a vsagrova sla na plny uvazek. Muj syn (leden 2003) je ted doma s manzelem, ja jsem v pravi na dopoledne. V listopadu budeme mit dalsi mimi, a ja uz ted uvazuji, kdy dam maleho do skolky. Nejpozdeji ve trech letech urcite. Miluje destky kolektiv a podle meho nazoru, ve veku tri let potrebuje dite nutne kamarady. A je dobre, aby se zaclenil do detskeho kolektivu.
Asi budu ta krkavci matka ;-))).
A vite co?
JE MI TO FUK!!!
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(22.7.2004 8:19:06)
No desny, omlouvam se za ty chyby, ale mam tady fofr. Jinak jsem docela gramotna ;-)))
 Lenka C. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(26.7.2004 18:26:31)
Cairo, nebudeš!!!
Plně s tebou souhlasím!!!
 Lenka C. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti spokojené v jeslích? 

(26.7.2004 18:26:36)
Cairo, nebudeš!!!
Plně s tebou souhlasím!!!
 Monique 
  • 

Moderní jesle ? 

(29.7.2004 20:15:14)
Dobry den, rada bych se poradila, kde v Praze bych mohla najit dobre zarizene a moderne vedene jesle ? jsem z Francie, kde nemame to stesti mit tak nadherne dlouhou materskou dovolenou, na tom jste v Ceske republice opravdu ve velmi vyjimecne situaci. V ostatnich evropskych zemich zeny se obvykle vraceji do prace mnohem, mnohem drive ale samozrejme existuje mnoho alternativnich reseni pro hlidani atd. Budu v Praze s mou rodinou bydlet rok nebo dva, moje dcera, ktere je jeden rok chodila do jesli v Parizi, kde byla velice stastna. Po precteni nekolika Vasich prispevku mam ale dojem, ze zde v Ceske republice jesle jsou vazny problem a deti jsou v nich primo uveznovany a muceny? proboha!? Mohla by mi poradit nejaka zkusena mama, kde bych nasla v Praze jesle o evropskym standartu?
Budu Vam vdecna
Vase
Monique
 Jana 
  • 

Re: Moderní jesle ? 

(29.7.2004 20:56:08)
www.modrenebe.cz, jsou to primo francouzske jeslicky/skolka, berou deti od jednoho roku. My o ni zatim uvazujeme, zvlst z hlediska financniho (12 000kc/mesic)
 JaninaH 


Re: Re: Moderní jesle ? 

(29.7.2004 21:31:10)
Mon Dieu! Ca coute la peau du cul!
 Sylva2 
  • 

Re: Moderní jesle ? 

(29.7.2004 23:12:46)
Ahoj Monique,
nevím, jaký má být evropský standart jeslí. To mi asi budeš muset přiblížit. Ale nesmíš brát všechno tak vážně. Naše malá zítra v jeslích končí, vyrostla z nich. Chodila od dvou let, teď má tři. Po počátečním rozjezdu, kdy si zvykala, byla v jeslích moc spokojená. Teď ke konci, pokud jsem jí dala na výběr, jetli chce raděj do jeslí nebo se mnou do práce, tak šla raději do jeslí. Jeslová teta Gábina nám bude chybět, malá jí má opravdu moc ráda. Školku už jsme si ozkoušeli v červnu, Páje se tam líbí, přesto se nám po jesličkách bude stýskat. Jinak na 15 dětiček od 1 do 3 let byly u nás 3 tety. Dětem se hodně věnovaly, malá se naučila písničky a básničky, které já ani neznám. Odžila si v jeslích svou první dětskou lásku...
To co tady občas čteš o jeslích já připisuji společenskému klimatu. Vůbec není nakloněno pracujícím matkám a rovněž všemu co s tím souvisí, tedy i jeslím. Dřív byly jesle podávány jako nutnost, doba se otočila a dělá se z nich největší zlo, které můžeš svému dítěti provést. Stejně tak jsi pro mnoho lidí automaticky špatná matka pokud odejdeš pracovat dříve než ve třech letech dítěte. Společenské klima je tu prostě momentálně takové. Stejně jako podpora rodin s dětmi státem je takřka nulová. Teď nemyslím jen finanční záležitosti. Ale spíš věci praktického rázu. Nedávno mě například vytočilo do běla, že dálkové autobusy odmítají brát dětské kočárky. Ne jen do kabiny, to člověk rád pochopí. Ale složené do zavazadlového prostoru, který se nota bene kvůli ostatním zavazadlům stejně otevřít musí. A zrovna tak mě zlobí, že pracovníci metra mají přímo zakázáno, nebo to alespoň tvrdí, pomoci matkám s kočárkem po jezdících schodech. Nedávno jsme měli v Praze návštěvu z venkova s miminkem a při líčení těchhle peripetií mě málem kleplo.
A skoro si myslím, že největší klacky pod nohy si házíme samy. Když přijdu někam na jednání s prťavkou, muži to většinou berou jako samozdřejmou věc, ale ženy, zvláště asi tak současné padesátnice, se tváří, jako by to byl zločin proti lidskosti.
Fuj, zase jsem se rozčílila. Ale zpět k jeslím. V Praze je momentálně asi největší problém jesle vůbec získat. Je jich málo, čeká se na ně dlouho. Je tedy třeba si místo zamluvit dost dlouho dopředu. Tedy v těch státních, jak je to se soukromými nevím. Takže se neboj, určitě nějaké vhodné najdeš. A určitě by bylo přínosné, kdybys napsala, jak to chodí ve Francii. Člověk se rád poučí u sousedů.
 Líza 


Re: Re: Moderní jesle ? 

(30.7.2004 10:46:59)
Sylvie, nevím jak v které městské části, ale třeba na Praze 6 nejsou naprosto zaplněné, natož přeplněné, a bez problémů berou. (Jestli to není tím, že to jsou nejdražší "státní" jesle, co znám :-)
 Monique a jeji kamardka Eva 
  • 

Re: Re: Moderní jesle ? 

(30.7.2004 21:24:44)
Draha Sylvie, hlavně moc Ti dekují za vysvětleni situace u Vás. Pro mně a pro okruh mých známých je naprosto vpořádku využivát služeb, které nabizi jesle, mateřské školky, soukromé agentury au - pair. Sama ty služby kombinuji podle potřeby. Jedna - li se o kvalitní a profesionalní službu, proč bych neměla jí využit a zaplatit jí, když mi to umožni vykonat nějakou užitečnou práci ?
Děkují ještě jednou za pomoc !
Monique
 Carmen 


Praha 1 

(30.7.2004 12:11:09)
Ahoj, z vlastní zkušenosti můžu doporučit jesle v Praze 1,ulice Řásnovka. Syn tam chodil od 1,5 roku, teď jsou mu 4. Super personál, samozřejmě zdravotní sestry,program pro děti organizovaný včetně výuky adekvátní věku, výborná strava, v oddělení na 1 setru kolem 7-10 dětiček. Velká zahrada obehnaná zdí, děti dávají spát ven, když počasí dovoluje v klidném místu v centru kde není provoz ale je tam parkování pro rodiče. Malý byl nadšený, nemocný byl tak 1x za půl roku (rýma, kašel) asi týden. Cena je i se stravou asi 3-4 tisíce/měsíc. Fakt super, nadšená celá rodina včetně malého. Přeju úspěšné hledání.
 Carmen 


Re: Praha 1 

(30.7.2004 12:15:55)
Ještě dodatek: samozřejmě tam s "námi" chodily i děti "zahraniční", nebyl problém :-)
 Monique 
  • 

Re: Moc dekuji  

(30.7.2004 20:55:28)
Moc vam dekuji za informace o jeslickach. Urcite vyuzuju.
Monique
 Mirka 
  • 

Staré časy 

(30.7.2004 11:09:57)
Článek by se mi líbil - až na ten odkaz na staré časy. Pravda, tenkrát existovaly velké rodiny. Ale proč a za jakou cenu?
Nejdříve proč - dětí bylo třeba jako pracovní síly, jako sociálního zabezpečení pro staré rodiče (důchody neexistovaly), navíc byla vysoká dětská úmrtnost a antikoncepce beztak neexistovala. Rozhodně to nebyl důkaz vyšších morálních kvalit našich předků, jak rádi tvrdí někteří pámbíčkáři (záměrně neříkám "věřící", to slovo má pro mě jiný význam).
A za jakou cenu? Za cenu života stráveného úmornou dřinou, hladu, bídy, téměř žádné lékařské péče a následně častých úmrtí dětí i dospělých. Láskyplné péče si dítě trochu užilo jedině jako kojenec, později muselo tvrdě pracovat, často bylo dost surově bito a o vzdělání si až na malé vyjimky mohlo nechat zdát. To vím od své devadesátileté babičky.
Takže pozor - svých předků si važme, ale příklad si z nich můžeme brát jen v něčem. Ve vztahu k dětem, který často byl dost tvrdý, bych si z nich zrovna moc příklad nebrala.
 Gabina/Donna 4 mesice 
  • 

Materska v zahranici - NL 

(26.4.2005 8:24:45)
Ziji se svym pritelem a ctyrmesicni dcerou v Nizozemi. Rodila jsem doma (bez jakychkoliv problemu) a na materske jsem byla tri mesice po porodu. Mela jsem to stesti, ze jsem se mohla vratit do prace, takze jsem po trech mesicich doma zacala dva dny pracovat. Ano, pisu o stesti, protoze si nemyslim, ze by matka mela byt 24/7 zamestnana svym ditetem a nemit jine aktivity vcetne prace. Nase Donna chodi jeden den do jeslicek (kde je ve skupine se trema miminkama)a troufam si rict, ze se ji tam venuji s laskou temer materskou. Druhy den je s ni doma pritel. O vikendu jsme vsichni spolu.Kdyz jsem v praci, tak se soustredim na praci a o to vic se tesim, az se vratim domu za malou. Vychutnavam si kazdou chvilku s ni, ale na druhou stranu jsem rada, ze muzu i pracovat.
Verim, ze kdyby v Cechach byla moznost, aby maminky pracovaly na polovicni pracovni uvazek a hlavne moznost jeslicek od mladsiho veku, vic nez polovina mamin by to urcite vyuzila.

... Gabina
 Cumelka 
  • 

Re: Materska v zahranici - NL 

(3.8.2005 16:19:03)
fakt cumim....Proc nenechate pracujici matky na pokoji, ja taky chodim do prace a jsme rada. Sveho syna miluju nade vse, ale chci se i sama realizovat a na matesrke mne to bavilo tak maximalne tech 7 mesicu. Jsme rada, ze delam praci, ktera mne bavi, mam cas i na maleho, mame skvely vztah. Nastesti ziju v zahranici, kde matky pracuji od 3-4 mesicu ditete a nikdo se nad tim nedivi...To jen v cechach si nektere frustrovane matky na MD neustale musi dokazovat, ze jsou neco vice nez ty, ktere pracuji...

Myslim, ze tyto debaty nikam nevedou, protoze jsou matky, ktere chteji zustat s ditetem 5 let doma a jsou matky, ktere chteji mit krome ditete i svou karieru a sve penize...

Osocovani typu, ze by si pracujici matky nemely porizovat deti jsou opravdu nefer....Mit anebo nemit deti je kazdeho vec!
 Marie 
  • 

Huràà 

(29.3.2007 18:29:40)
Konecne clanek, ktery me podpori v mem nazoru. Se svym manzelem jsme si hned ustanovili, ze jakmile prijdou na svet deti, tak ja zustanu doma, budu je vychovavat, starat se o dum a mozna i o zahradku a on bude ten, kdo nas bude zajistovat finance. Clanek spravne ukazuje situaci v zahranici, zde v Italii je materska dovolena pouze 5 mesicu, dva pred porodem a tri mesice po porodu, coz ja si nedokazu predstavit opustit dat sve ctyrmesicni dite do ruky nejake au-pair. Zdravim tim vsechny maminky na trvaly uvazek.
 Eivlys 


Nevím 

(10.12.2007 22:52:44)
ale mateřská s penězi přece souvisí. Děti potřebují obléknout, nakrmit a bydlet v teple a čistotě. Ne každá má to štěstí že má partnera, který je zabezpečí a postará se u ně. A kdyby měl člověk čekat že si děti pořídí "až na to bude mít", tak předpokládám, že mít děti by byla výsada bohatých.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Nevím 

(10.12.2007 22:58:59)
Ale houby... dítě toho zas tak moc nepotřebuje. To je výmysl konzumní společnosti, že kojenec musí mít nějaký hrazdičky a úžasný hračky Lamaze a kočár za 20 tisíc atd. atd.
Dítě si může dovolit každý. Není to o penězích. Je to o prioritách.
 Eivlys 


Re: za 

(10.12.2007 23:11:59)
za 4000 nezaplatíš nájem, nenakoupíš jídlo, hygienu apod. A ne každá má to štěstí že má partnera.
 10.5Libik12 


Re: za 

(10.12.2007 23:13:16)
To nezaplatíš ani za 7 600,-
 nicnic 


Jo, Elvlys, 

(10.12.2007 23:25:21)
přesně tam to mé rejpání směřuje: když selže jeden rodič, co mám dělat? Mám utéct do Mexika nebo mě stát v tom srabu podpoří? No jasně, je to strašně zneužitelné, vím, ale je to realita, dost obvyklá.
 Sylvie 


Re: za 

(10.12.2007 23:34:24)
za 4000 nezaplatíš nájem, nenakoupíš jídlo, hygienu apod. A ne každá má to štěstí že má partnera.

Rodičák není jediná sociální dávka. Pak jsou ještě další počítané podle příjmu - příspěvek na bydlení, sociální příplatek, přídavky na děti a případně i příspěvek na živobytí a k tomu je tuším vázaný ještě doplatek na bydlení (ten první je podle zákona o státní sociální podpoře, ten druhý podle zákona o hmotné nouzi). Mám pocit, že podle zákona o hmotné nouzi lze žádat i o mimořádnou okamžitou pomoc.

V neposlední řadě má dítě též otce, který by na něj měl platit alimenty a též by měl platit alimenty neprovdané/rozvedené matce. Pokud otec dítěte zemřel, existuje vdovský a sirotčí důchod.
 nicnic 


Sylvie, 

(10.12.2007 23:39:17)
považuju tě za jednoho z největších odborníků, jestli máš možnosti, prověř to, prosím. Dítě v nouzi (není soudem stanovený opatrovník, nemyslím OPD) nemá nárok na nic z jmenovaných dávek. To už nemluvím o rodiči.
 Sylvie 


Re: Sylvie, 

(10.12.2007 23:52:55)
No, nevím. POkud mluvíš o rozvedených/rozestěhovaných rodičích, tak si myslím, že není důvod, proč by dítě nemělo nárok. Dokud není dítě soudně svěřeno jednomu z rodičů, tak je přeci v péči rodičů obou a ti oba rodiče se mohou dohodnout, kdo si o dávky požádá. Pokud se nedohodnou, rozhodne o tom úřad.

§19 (2) ...Má-li nezletilé nezaopatřené dítě v přímém zaopatření více osob, vyplácí se přídavek na dítě osobě určené na základě dohody těchto osob. Nedohodnou-li se tyto osoby, určí úřad státní sociální podpory, který o přídavku na dítě rozhoduje, které z těchto osob se bude přídavek na dítě vyplácet.

To samé platí u sociálního příplatku a dál se mi to nechce hledat, předpokládám, že to bude u dalších dávek obdobné.

Pokud jde o to, že se příjmy pro nárok na dávky počítají z peněz též manžela, který s rodinou už nebydlí, tak ani to by neměl být problém, protože pokud alespoň tři měsíce s nimi nebydlí, může se požádat, aby nebyl posuzovaný jako osoba společně posuzovaná:


§7 (7) Úřad státní sociální podpory může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.


Ale v praxi jsem to řešit nemusela, takže netuším, jak si zákon vykládají na našich úřadech Jenom co tak laickým okem nakukuji do zákona.
 nicnic 


Re: Sylvie, 

(11.12.2007 0:04:50)
Super,
tohle ti na úřadech neřeknou, tedy podle mých osobních zkušeností. Udělají tzv. vyjímku, pokud to jde dobře..., ale neudělají ji vždy.
Čtu všechno, co mi přijde pod ruku, takhle průhledné info k dispozici nemám. Už jsem náš dětský přídavek po půl roce pořídila na základě vyjímek, snad tvé info pomůže jiným, škoda, že jsem se tě nezeptala dřív. Budu tvůj přísěvek kopírovat, jestli nejsi proti. Bože, fakt mě to štve, ta moje neznalost.
 Sylvie 


Re: Sylvie, 

(11.12.2007 0:13:15)
Njn. Mně se osvědčilo, než jdu někam na úřad, si nejdřív přečíst patřičné zákony, abych tam nebyla jako jó blbec a aspoň v základních věcech se orientovala. Já mám tedy s úředníky zkušenost dobrou, většinou jsou ochotní poradit, ale bohužel občas jsou tak trochu mimo :o( Teď tedy nemluvím konkrétně o sociálce, musím zaťukat, že sociální dávky zas až tak neřeším, ale vůbec moje kontakty s úředníky kolem manželova podnikání.

Jinak tady je zákon o státní sociální podpoře (rodičák, přídavky, sociální příspěvek, příspěvek na bydlení...):

http://www.zakonycr.cz/seznamy/1171995Sb.html


Tady je zákon o pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná pomoc):

http://www.osu.cz/metakor/dok/zakon-111_2006.pdf

 nicnic 


Re: Sylvie, 

(11.12.2007 0:26:54)
Paradoxně ti nebudu oponovat, mám taky s úředníky zkušenost dobrou :) - viz dětský přídavek a výjimka, jen se obávám, že ani úřednice nevědí tolik, co ty, to je asi otázka profesní odpovědnosti, sama ji asi nemám valnou, když si předem neověřím všechny zákony. Chci tím jen říct, že jsem ráda, že jsi a takhle všude, kde je třeba, odpovídáš...
 nicnic 


Nelze, 

(10.12.2007 23:49:57)
přesněji, je to marné. I když se Vám to nechce věřit, realita je podle MÝCH zkušeností taková, že když nastane situace, kdy opravdu potřebujete čerpat z důvodu přežití s dítětem sociání dávky, nemáte na ně z hlediska mmt předpisů nárok. Př.: nikdo neplatí výživné, máte malé dítě, téměř nikdo vás nezaměstná přesně z toho důvodu... troufám si tvrdit, že takhle pojaté sociální dávky jsou sociálně k ničemu, jsou patrně dobré jen pro příživníky (promiňte vy, kteří je z jiných, než mnou uváděných důvodů potřebujete).
 10.5Libik12 


Re: Nelze, 

(11.12.2007 0:02:00)
Při povodních se využívalo mimořádné sociální pomoci a tehdy mi úřednice řekla, že je to fond, který lze v neprůchodných situacích (vyhozena na ulici) čerpat. Přijdeš, nějak něco doložíš (nechtěla bych to tedy zkoušet) a dostaneš jednorázovou pomoc.

Že sociální pomoc není pružná zažil kdekdo, nakonec bezdomovci taky neberou důchody, nemají totiž trvalé bydliště:)
 Sylvie 


Re: Nelze, 

(11.12.2007 0:06:53)
Nel, teď se poněkud ztrácím v tom, o čem je řeč :o) Já se do diskuze připojovala s tím, že jsem žila v přesvědčení, že jde o jednu z těch několika diskuzí kolem rodičáku, co tu během několika posledních dní vznikly. Takže jestli reaguji mimo, tak se omlouvám.

Jestli výplata sociálních dávek potřebným funguje tak špatně, jak popisuješ - a já nemám důvod o tom pochybovat, protože vím, co jsou kolikrát na úřadech schopni tvrdit a jaké nesmyslné papíry vyžadují - tak to ale není problém výše nebo níže rodičáku. Naopak, to se týká nejenom rodiče s dítětem, zakládajícím nárok na rodičák, ale i s rodiče s dítětem starším. Tudíž to je problém celkového fungování sociálního systému.

Mně osobně se současný sociální systém zrovna dvakrát nelíbí, při podobných diskuzích jsem tu už opakovaně vyjádřila názor, že já osobně bych dala přednost tomu, aby lidem zůstalo citelně víc peněz z příjmů a za to se osekaly sociální dávky tak, aby náležely opravdu potřebným a ne aby je na dosáhl prakticky každý jenom z toho titulu, že "platí daně - má nárok na dávky".
 .. 


Re: Nevím 

(10.12.2007 23:22:49)
Nejak mi nedochazi o cem se tu diskutuje...myslim, ze materska jako davka by mela nalezet kazdemu individualne, t.j. pokud je matka s ditetem sama, dostane na kocar, sunar, nejaky ty dupacky, na skolku...nic vic dite nepotrebuje...pak take dostane davky na bydleni, na jidlo a osaceni a to uz je snad neco jineho nez penize na mimino (materska)...pokud ma zena penez dost, nebo ji manzel ci partner zabezpeci, materska mi prijde jako luxus...jo ted po zavedeni poplatku u doktora by mela materska slouzit take k placeni poplatku za dite pri navsteve lekare...dite vlastne do 3 let, pokud pominu pleny a sunar, vubec nic nepotrebuje...staci mu mama a strecha nad hlavou...a o to se ma postarat stat z jinych davek, nez je materska, pokud je zena potrebna...tot vse
 nicnic 


Cigareto,  

(10.12.2007 23:32:38)
fakt je to normální logika, nikoli realita. !!!!Pokud rodiči pečujícímu o dítě není rozsudkem, který nabyl právní moc!!!!, svěřeno dítě do péče, nemá to dítě nárok na nic, včetně přídavku na dítě.
Pravomocný rozsudek vzniká až po té, co proběhly všechny místní, městské či oblastní soudy, to je stav na několik let. To nemluvím o absurditách typu Tereza Smutná a děti, o které je souzeno se u evrop. soudu, které však reálně žijí každý den, až do přiklepnutí a posvěcení rozsudku první instance.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.