| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak se učí informatika v Africe?

 Celkem 25 názorů.
 Hanina 
  • 

Copak starší počítače, 

(27.2.2018 9:23:42)
Copak starší počítače, ty by se sehnat daly, ale mají tam elektřinu?
 Filip Tesař 


Re: Copak starší počítače, 

(27.2.2018 10:18:32)
Soláry.
 Bobo 
  • 

Falešná hra s veřejným míněním. 

(27.2.2018 11:46:44)
Zase lobování za neziskovky. Sluníčkáři, dobroserové, kteří místo pomoci doma, volí raději výlet do rovníkové Afriky. Jistě, vynášet mísy zdejším seniorům je mnohem méně in než si zvolit adventure s dalšími dobrodruhy tisíce kilometrů od našich hranic.
 iiiiiiiiii 


Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(27.2.2018 12:33:36)
K té elektřině:

Zajímavý rozhovor z roku 2014 s Radkou Lindourkovou, která jezdí do Afriky za domorodými kmeny.
Její názor na pomoc Africe je podložen její osobní zkušeností.

https://magazin.aktualne.cz/mlada-ceska-u-domorodcu-v-africe-chteli-se-porad-zenit/r~79fd06a8f58611e38fdc0025900fea04/

A.cz: Kde vidíte hlavní problém Afriky, že se nemůže vymanit z bídy a zaostalosti, navzdory dlouhým rokům pomoci či různým startovacím projektům? A touží vlastně Afrika po našich projektech?

Některé projekty měly sice snahu pomoci rozvíjejícím se zemím, ale spíše řešily problémy Afriky za Afriku, a to dost dlouho na to, že dnes se Afričané nedokážou postarat sami o sebe. Výsledkem takové pomoci je národ závislý na pomoci jiných států a národů.

A.cz: V praxi to pak vypadá jak?

Výstižně o startovacím projektu vypovídá dokument Martina Marečka Pod sluncem tma. Dva Češi jsou vysláni do jedné vesnice v Zambii, aby zde pomohli s elektrifikací. Nainstalují solární systém, před odjezdem zadají instrukce a zanechají je místním k užívání. Když se po letech vrátí, najdou veškeré vybavení kvůli nešetrnému a neúčelnému zacházení v tristním stavu. Většina věcí je buď rozkradená, nefunkční nebo v případě akumulátorů těsně před výbuchem.

Dokument ukazuje na úskalí rozvojové pomoci, kde není neochota západní civilizace investovat, ale odlišná mentalita Afričanů, kteří nechápou, že jim bílí cizinci znovu nezajistí ony ztracené a zničené věci a že je již dál nehodlají podporovat.

My máme dvě stě dvacet voltů k dispozici na každém kroku a je to pro nás všední samozřejmost. V zambijské vesnici však nikdy žádná elektřina nebyla. České nainstalované solární panely byly pro místní absolutně nepochopitelný technologický skok. Realizace projektu působí ve finále absurdně a místy nabývá dojmu, že je jim elektřina z naší strany vnucována.

 Filip Tesař 


Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(27.2.2018 14:41:03)
Zajímavý, díky.
 Hanina 
  • 

Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 10:00:33)
Mně by teda zajímalo, když teda Afričani nemají k dispozici elektřinu, jak to, že ti, co šem připlouvají na bárkách přes Středozemní moře, mají nejnovější ajfouny. Kde si je nabíjejí a jak se s nimi naučili pracovat? To si kreslili telefonování na tabuli? Nebo to jen drží v ruce, jakože to je děsně IN, ale dělat s tím neumí?
 iiiiiiiiii 


Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 10:30:12)
Afrika není jednolitá nerozvinutá společnost. Jsou to různě rozvinuté státy. Jsou tam bohatá a rozvinutá města i vesničky s primitivním fungováním. Elektřina prostě někde je a někde není.

A ohledně těch telefonů:
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/diky-mobilum-bude-afrika-do-15-let-sobestacna-tvrdi-gates/r~6fa1cf34a23f11e498be002590604f2e/

"Nové technologie budou zase znamenat zásadní pokrok pro zemědělce v Africe, která se do 15 let stane soběstačnou v potravinové produkci.

V současnosti musí africké země dovážet ročně potraviny za 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun), neboť jejich zemědělství výrazně zaostává za Západem ve výnosech na osetou plochu.
Díky stále se rozšiřujícímu využívání osiva odolného vůči suchu či parazitům a dostupnosti mobilních telefonů, které farmářům zajistí informace o počasí či nejlepším prodeji jejich úrody, však podle Gatesových nutnost dovozu pomine.

S mobilními telefony souvisí i růst životní úrovně, který duo amerických filantropů zvláště chudým africkým a asijským zemím prorokuje. Spousta lidí podle nich nemá přístup k penězům a i drobné výdaje hradí prostřednictvím naturálií, jako jsou domácí zvířata či rodinné cennosti, na čemž výrazně tratí.

Díky očekávanému rozšíření mobilního bankovnictví, které zajistí až dvěma miliardám dalších lidí přístup k bankovním účtům, začnou platit odpovídající částky a získají kontrolu nad svými výdaji, což výrazně zlepší kvalitu jejich životů.

Přístup k digitálním technologiím, které se budou stále více šířit po chudých zemích, bude podle Gatesových znamenat rovněž výrazný pokrok v boji s negramotností. Ten zajistí zejména budoucí online školy a univerzity, které budou moci využívat děti i dospělí v oblastech, kde nemají přístup ke klasickým školám."
------------------

Zajímavá myšlenka. Uvidíme, jestli se to do roku 2030 opravdu podaří, bylo by to samozřejmě skvělé ~R^.




 Hanina 
  • 

Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 10:45:07)
Chtěla bych vidět třeba ten boj s negramotností. My máme školy dostupné pro všechny, ale děcka z vyloučených lokalit jsou v dospělosti stejně negramotná jako jejich rodiče.
 iiiiiiiiii 


Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 11:07:47)
Abych pravdu řekla (napsala), moc nevěřím tomu, že to bude fungovat.

Za mnohem lepší považuji skutečnou pomoc na místě. Líbí se mi tento projekt:

https://magazin.aktualne.cz/cestovani/cesi-pomahaji-zenam-v-jihozapadni-etiopii-uci-je-pestovat-su/r~a755746cddc411e7b6a9ac1f6b220ee8/

Čeští botanik a manažer radí v jedné etiopské oblasti tamním obyvatelům, jak efektivně obdělávat políčka, jak se postarat o výpěstky. To mi přijde opravdu smysluplné.
 Filip Tesař 


Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 11:59:02)
V Africe jsou v posledních letech mobily hodně rozšířený. Je to jednoduchý - je to spotřebič velmi malej, dá se snadno dovážet ve velkým. A je nenáročnej na spotřebu - nabíjí se tam fakt nejčastěji přes soláry. Proto se tam vyplatilo operátorům udělat sítě. Chytrej mobil je v Africe dvakrát chytřejší, protože aplikace v něm aspoň v něčem nahrazujou často služby, který tam dřív nikdo nenabízel.

Navíc Afrika je hodně rozlehlá a hodně rozmanitá. Hodně lidí se snaží do Evropy dostat z bejvalý francouzský západní Afriky, hlavně ze Senegalu plus dalších zemí. Tam je to zase s veřejnou infrastrukturou podstatně jiný, než třeba v Keni.
 begonie 
  • 

Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(27.2.2018 19:53:06)
Bobo, a jakpak ty pomahas ceskym seniorum, o kolik ses jich uz postarala, kolik mis si vynesla? Ze sem setrvale cpes, jak to ostatni mají delat. Zacni u sebe, nech se zaměstnat v LDN nebo hospicu, tam muzes pomáhat, az se z tebe bude kourit.
 Bobo 
  • 

Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(27.2.2018 23:15:38)
Uvedu Ti elementární příklad. Nikdy jsem v životě nekouřila ani mariánku, natož zkusila jiné drogy. Jednou za dva, tři měsíce vypiji možná půl piva. Mám právo se vyjadřovat, že drogy jsou svinstvo a rozumný člověk si je v životě nikdy nevezme? Nebo musím být feťačka, válet se někde na chodníku, šlapat silnici, krást v supermarketu a potom se mohu zasvěceně vyjadřovat k problému drog??? A jsi, víš kde?
 begonie 
  • 

Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 9:25:08)
Presne jak jsem si myslela. Typicka baba, která pro seniory nikdy nic neudelala, ale nejlíp vi, ze by to měli delat ostatní. I když v tvym pripade je to asi lepsi, tebe bych k jakekoliv praci se znevyhodnenymi lidmi rozhodne nepoustela.
A nenech se mylit, ty se "zasvecene" nevyjadrujes k nicemu. Nemas na to totiž kapacitu.
 Bobo 
  • 

Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 10:29:07)
Děkuji, že jsi mně po ránu pobavila. Nevidím žádný důvod se Ti svěřovat, co dělám - nedělám a pro koho.
 begonie 
  • 

Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 12:28:45)
Ale jen se pochlub, devenko. Takova altriustka, která uz v nekolikaty diskusi nevaha mistrovat ostatní a rikat jim, kde mají a nemaji pomáhat a jak si mají všímat starych opustenych senioru a kaslat na ty, co se zrovna Bobo nelibi, ma v rukavu spoustu prikladu, kdy tak učinila sama.

Ale vlastne ja zapomněla, ty nemas se starymi opustenymi chudymi a nemocnými seniory zadnou zkušenost, ty jen tak plane keces na Rodine, do kdekoho se navážíš, urazis tu hlava nehlava a furt dokola se ztrapnujes.

 Bobo 
  • 

Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 23:49:46)
Chápající pochopili, nechápající nepochopí nikdy. Můžeš hádat (50:50), do které skupiny Tebe řasím.Vyjadřuji se stručně, výstižně a každý si může udělat závěr sám. Zapomeň, že Ti budu sdělovat informace týkající se mého profesního a osobního soukromí. Tak prudce hloupá snad nejsi. I když...
 Bobo 
  • 

Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 23:50:29)
Ne řasím, řadím.
 Filip Tesař 


Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 12:15:28)
Hele, ale to vyznívá tak, že není potřeba mít nějakou zkušenost, aby se člověk mohl vyslovit proti tomu.

Bobi mívá krapet problémy s logickou argumentací, takže jí nedošlo, že v souladu s její argumentací například ("elementární příklad ~;)") není potřeba seniory okrádat a kašlat na ně, aby člověk viděl nutnost jim pomáhat.

Ovšem jde to i naopak: není potřeba seniorům pomáhat, aby je člověk moh okrádat a kašlat na ně. Chytrému napověz.

P.S. Jo a neodpustím si ocitovat Bobinu: "Formuloval jsem to výstižně, a pravdivě, že?"

P.P.S. Nemyslím si, že si Bobina vydělává okrádáním důchodců, ale její výplody mě zas a znovu dostávaj.
 Bobo 
  • 

Re: Falešná hra s veřejným míněním. 

(28.2.2018 23:57:18)
Logika není tvá silná stránka. To jsem si již všimla. O světě nevíš zhola nic. Co by Ti mohlo trochu pomoci, začni cestovat. Ale ne na chalupu do Brd, musíš vyrazit tisíce km od domova. A cestuj jen s příručním zavazadlem, nocuj v hostelech, diskutuj s Brity, Němci, Australany, Nory, Číňany, potom je zde šance, že budeš trochu v obraze. Vyjeď minimálně na pár let za prací do světa, vzdělávej se. Nic z toho neděláš a je to znát.
 Bobo 
  • 

Pro nezkušené romantiky. 

(27.2.2018 12:08:27)

Ghana je v porovnání s jinými africkými zeměmi relativně bezpečnou zemí s relativně nízkou kriminalitou na celostátní úrovni. Častou formou kriminality v Ghaně jsou loupežná přepadení, někdy i ozbrojená, proto se doporučuje opatrnost! Na letišti, v obchodní čtvrti Osu, v bohatých obytných čtvrtích Cantonments, Airport Residential Area a Labone jsou násilné trestné činy a krádeže časté, a to zejména ve večerních hodinách o víkendech, kdy jsou ulice prázdné. Díky potlačování kriminality policií se kriminální činnost přesunula převážně na předměstí Akkry. Je proto třeba zvýšené obezřetnosti při rezervacích v menších hotelech mimo centrum. V případě přepadení by se neměl klást odpor.
Místní dopravní infrastruktura je v havarijním stavu (silnice nejsou udržované, asfalt nepokrývá celou šíři vozovky, výmoly dosahují až 40cm hloubky, okraje vozovek jsou poškozené, lemované hlubokými, nekrytými kanály, během období dešťů je mnoho cest mimo Akkru nesjízdných). Systémová je absence pouličního osvětlení a semaforů (existují-li, většinou nefungují).

Silnice často blokují nabouraná či nepojízdná, opuštěná, neoznačená a neosvětlená vozidla (ghanský autopark pochází často z evropských vrakovišť, za hranicí životnosti).
Pohotovostní odtahová služba neexistuje. Opravny aut jsou řídké a kvalita zásahů sporná (častým jevem je výměna originálních dílů za neznačkové, opotřebené). Kvalita paliva je nízká, časté jsou případy ředění pohonných hmot.

Ve větších městech vznikají pravidelné celodenní zácpy (7.30-20.00h). Ghanští řidiči jsou nepředvídatelní, po kolizi z místa ujíždějí. Ve většině případů se automaticky předpokládá, že nehodu, pokud byl jejím účastníkem, zavinil cizinec.
Pěší přecházejí bez rozhlížení (problém s identifikací je zj. večer a v noci). Na dálnici nejsou respektovány ani pruhy, ani typy povolených vozidel. Fatální úrazy vznikají také bezohledností a neznalostí řidičů, kteří nerespektují základní dopravní pravidla (přednost zprava, dodržování rychlosti, zastavení na STOP, jízda pouze na zelenou, atd. - na dosud jediné ghanské dálnici, Akkra-Tema, pracovníci velvyslanectví mnohokrát zaznamenali cyklisty jedoucí v protisměru na starých strojích bez světel,, osoby táhnoucí přepravní vozíky a kráčející pěšky, ad.). Většinu cest mimo to lemují nestabilní prodejní stánky a pouliční prodavači se autům neustále pletou do cesty.
Ve vybraných částech země nadto existuje složitá bezpečnostní situace (mezi etnické spory, demonstrace, skupiny uprchlíků z regionálních válečných epicenter, ad.). Stále registrované jsou i krádeže aut a ozbrojené loupeže silničních banditů.
 Filip Tesař 


Re: Pro nezkušené romantiky. 

(27.2.2018 12:43:10)
Kopíruješ sem z webu MZV, Slušnost je to uvést.
 Bobo 
  • 

Re: Pro nezkušené romantiky. 

(27.2.2018 23:08:40)
Každý jouda to pozná.
 Filip Tesař 


Re: Pro nezkušené romantiky. 

(28.2.2018 12:24:56)
Takže i ty? ~:-D~:-D~:-D

Pokud jen mechanicky kopíruješ, je obvyklý minimálně uvést zdroj. Slušný lidi to dělají, ale to asi musí bejt v povaze.

 Bobo 
  • 

Re: Pro nezkušené romantiky. 

(28.2.2018 23:59:52)
Vím, že korektnost chápeš po svém. I velký omezenec poznal, že informace jsou ze stránek MZV ČR. Až budeš v budoucnu psát diplomku, tak tam podrobně uveď zdroje. Z kterých jsi vytvořil další kompilát. Ale občas pobavíš:-)
 Filip Tesař 


Re: Pro nezkušené romantiky. 

(1.3.2018 7:50:10)
Na tebe nemám, ty pobavíš vždycky.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.