| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jako dlouho budou děti ještě zůstávat v kojeňácích?

 Celkem 4 názorů.
 Mirka 
  • 

Jak dlouho.. 

(8.2.2017 12:32:28)
Jak dlouho budou děti ještě zůstávat v kojeňácích?
Odpověď je jasná: tak dlouho, dokud bude stát kojeňákům dávat hodně peněz (přičemž pěstounům nedá možná ani 1/3 toho, co jde ko kojeňáků nebo do dětských domovů) a pokud bude pěstounské rodiče buzerovat nereálnými požadavky typu "dítě má mít vlastní postel, vlastní místnost, rodina má mít auto...". Vlastní místnost pro dítě nebo auto přitom u kojeňáků a DD nepožaduje, ale rodiny buzeruje? Pokud rodina zajišťuje stejné služby jako kojeňák, proč dostává za svou práci almužnu? To jako aby pěstoun náhodou nezbohatnul? Pardon, ale pokud pěstoun maká nebo je minimálně k dispozici 24/7, měl by za to dostat taky patřičnou odměnu. Pokud mu dáváme prostředky na dítě, měl by vést aspoň základní účetní knihu, ve které bude doloženo, za co peníze utratil. Pokud mu dáme prostředky na dítě, měla by být zohledněna přiměřená částka na nájem a platby energií. Pokud by to bylo takto, bylo by pěstounů dost. Ale protože tomu tak není, tak se nedivme, že se do toho nikdo nežene.
PS: já jsem jeden z těch, co celé slavné pěstounství právě z finančních důvodů vzdali. Pokud na to bohužel nemám, nemůžu si to dovolit. Holt jsem si našla jiné koníčky, než je výchova dětí.
 Mirka 
  • 

A ještě dodatek 

(8.2.2017 12:40:13)
A ještě dodatek: pokud by mi stát dával cca 22.500,- Kč měsíčně, což je suma, kterou dává na dítě v DD,, tak si budeme žít jako prasata v žitě a já jsem schopna dítěti i něco našetřit, aby mělo něco do počátku samostatného života. Já bych mu rozhodně nedala jen 10.000,- a nevykopla ho v 18 letech do života s holým zadkem, jak je tomu v DD (já vím, DD za to nemůžou, takto je to dáno zákonem).

V době, kdy jsem se o pěstounství zajímala a chtěla jsem si vzít nějaké dítě do péče, jsem vydělávala 1/4 toho, co stát dával na 1 dítě v DD. Z toho jsem jako samoživitelka živila 2 osoby a ještě jsem postupem času byla schopna něco ušetřit. Kdybych si ale vzala dítě do PP, dostala bych na něj almužnu a ještě musela péči o dítě dotovat ze svého. Diví se pak někdo, že jsem to zabalila včas? Copak jsem byla Matka Tereza?
 Markéta a 6 letý chlapeček 


dokud bude málo pěstounů 

(11.2.2017 18:37:16)
Ano, problém, který je o penězích. Dítě v ústavu stojí přes 40 tisíc měsíčně (alespoň nějaký výzkum před několika lety) a jako pěstounka dostanu plat za jedno dítě 8 tis a za dvě 12 tis a za tři už 20 tis a příspěvek na auto, takže je systém postaven tak, abyste si brali dětí více místo toho, abyste se pořádně starali o jedno či dvě a byli zaplaceni. K tomu na potřeby dítěte do 6 let 4500 Kč, které třeba v mém případě vlastně projí ( začal chodit do školky a paní učitelky se nestačí divit - polévku si přidá 4x, když to jde, a pak i hlavní, jenže toho mají málo, tak jen 1x a hlásil mi, že svačiny se nepřidávají ). A do toho má sníženou imunitu, takže na dotazy, zda si již hledám práci, jelikož dlouhodobá pěstounská péče není hlavní prac. poměr, tak se ptám jak, když za 10-12/2016 byl ve školce jen 11 dní. A nedovedu si představit to, že bych vedla nějaké účetnictví, za kolik mu co koupím. Stačí, že mám každé dva měsíce kontrolu od provázející organizace, po půl roce kontroly od sociálky a každý půl rok napsat zprávu soudu ..... to ještě s domlouváním schůzek s biologickými rodiči ubere více sil než starost o dítě. To by mi pak někdo vyčítal, kolik dám za dárky pro něj, či, že mu nekupuji sladkosti .... a jak byste dokládala, kolikrát jel na autíčku či vláčku apod.? Či taková návštěva zoo - kvůli sobě tam určitě nepůjdu, jeho lístek však stojí 150 a můj 200 a pak tam vláček či lanovka a tramvaj..... a Království železnic či Mikulášský vláček atd., zákon mi vyživovací povinnost neukládá, jenže, pokud má dohnat, co zameškal za rok v kojeňáku, tak s ním nemohu být jen doma. A to už radši nepočítám, co stojí oblečení a ortopedické botičky atd.. Jenže je to nastaveno tak, že Ti, co chtějí vydělat, mají pak doma 12 a dokonce i 18 dětí, to už však není o tom, že se o ně starají pěstouni, natož, že se s dětmi dostanou někam na výlet. A naši zákonodárci se hodně bojí o to, aby na tom nechtěl někdo vydělat, místo toho, aby tyto děti, které potřebují daleko více péče a lásky, byli rychle v rodinách a tu péči a lásku dostávali, nehledě na to, že právě takové lidi by se v kurzech vyřadili snáze, kdyby zájemců byl velký přebytek. Je však moc krásné vidět, jak to malé stvořeníčko roste a prospívá.
 Jana pěstounka 
  • 

Pěstouni jsou jen rukojmím státu 

(13.2.2017 8:21:49)
Stali jsme se s manželem pěstouny osiřelých zanedbaných neteří. Máme doma tedy i s našimi 2 kluky 4 děti. Je jasné, že o "normální" práci v mém případě nemůže být řeč - lítání po doktorech a různých vyšetřeních si vyžaduje svou daň. Zajímavé je, že jsme se od počátku setkávali s narážkami úředníků, zda si je bereme pro peníze. No, doteď nechápu, jak to může někoho napadnout (nemyslím si, že paní úřednice brala 12.000 hrubého) a upřímně, dnes si připadám trochu jako blázen a doufám, že nám to jednou valstní děti nevyčtou. Samozřejmě, že se jim změnil celý život - nemají tátu a mámu jen pro sebe, dělí se o ně s dětmi, které podléhají různým psycho výlevům a vše, co pro ně děláme je pro ně samozřejmé a nic není dost, stále si připadají jako chudinky. Asi to budou mít v sobě celý život, bohužel. Ale zpět k těm penězům. Neumím si představit pěstouna, který spoří vlastním dětem a pěstounským ne. Když jsme si holky brali k sobě v roce 2013, byla odměna pěstouna 8000 + 4000 za každé další dítě. HRUBÉHO. Minimální mzda k 1.1.2013 8000, od 1.8.2013 8500kč,1.1.2015 9200,1.1.2016 9900,1.1.2017 11000. Odměna pěstouna se ale od 1.1. 2013 nezměnila a pěstouni jsou tedy státem zaměstnávaní lidé, kteří nepobírají ani minimální mzdu! No, ještě, že děláme tak ušlechtilou práci a všichni si nás tak váží. Na naší odměně je to rozhodně vidět není! A nevěřím, že bude, protože pěstouni nemůžou stávkovat, neznám totiž nikoho, kdo by dítě vrátil do ústavu jen proto, že bere málo peněz. To raději bereme různé brigády,což nám nedává žádnou jistotu do budoucna, jen abychom nějak uživili sebe a naše vlastní děti, protože odměna pěstouna na zaplacení nájmu a naší obživy rozhodně nemůže stačit. Možná by stačila, kdyby pěstoun neměl vlastní děti, měl v plánu škudlit a žít z ruky do úst a neměl v plánu si našetřit na důchod a nešetřil svěřeným dětem, o které se stát ani nikdo jiný v budoucnu nepostará. Nebudou mít totiž zase nikoho jiného než nás, protože právě proto u nás jsou. Buď nikoho nemají, nebo jsou všem ukradení. Takže závěrem: stát neustále žvaní o tom, zda rušit nebo nerušit ústavy a jak chce děti umisťovat do pěstounské péče. Jenže každý zaměstnavatel se snaží motivovat své zaěstnance. Některý lépe, některý hůře. Stát v tomto případě nijak. Takže jestli uvažujete o pěstounské péči, vězte, že ji nezatracuji, rozhodně ne, pro děti je to dle mého názoru opravdu nejlepší. Bohužel ne pro pěstouny. Stanete se bezmocnými figurkami, se kterými budou úředníci cvičit, ale nepomohou jim. Bude jedno, jak dobře svoji práci budete dělat, protože i kdybyste byli nejlepšími pěstouny na světě, na odměnu za vaši práci to nebude mít vliv. A i když budete nejhůř placenými lidmi ve státě, nikdy se nikde nedovoláte. Maximálně si přečtěte někde článek o tom, jak pěstouni ždímají stát, rozhodně ne o tom, že pěstoun nedostává ani minimální mzdu. Takový článek přece nikoho nezajímá a noviny neprodává!

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.