| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Průhlednost přijímacího řízení na SŠ

 Celkem 63 názorů.
 monam 


Téma: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 11:30:48)
Je u nás letos aktuální jak přijímací řízení na 4g, tak i na 8g. A tak stále procházím stránky škol a některé ani nyní nemají úplně jasně specifikované, co je obsahem školní části přijímací zkoušky. Někde se omezují jen na to, že za školní část lze dostat x bodů a ta že se skládá z motivačního pohovoru a posouzení studijních předpokladů. Jinde jsou tak konkrétní, že se v tom nejsem s to moc vyznat

"Školní část se skládá z ústního pohovoru, kvízu logického uvažování, hodnocení z vysvědčení a ohodnocení mimoškolní aktivity (certifikát, soutěž, olympiáda, školní, kulturní, hudební či sportovní aktivita)

Za pohovor lze získat maximálně 18 bodů, za krátký kvíz logického uvažování 15 bodů, za vysvědčení z 4.třídy z pololetí a na konci za samé jedničky po 1 bodu, za vysvědčení v pololetí 5.třídě za samé jedničky 1 bod a k tomu z hlavních předmětů (M,Čj,cizí jazyk) 3 body, snižuje se po bodu dle počtu dvojek ."

Mám tendence se podobným školám, kde není jasné kolik bodů a za co konkrétně lze dostat, vyhýbat. Je to špatně (hlavně letos, v tom návalu, který na sš bude?)
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 11:40:18)
anebo také, bez dalšího, Motivační pohovor a prokázané aktivity (školní a mimoškolní) 40b.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 11:42:30)
nebo

Body uchazečům přidělí nejméně tříčlenná komise pedagogů jmenovaná ředitelem školy na základě:

● sledování účasti uchazeče na společných aktivitách během přijímací zkoušky

● osobního pohovoru s uchazečem

V obou formách bude komise hodnotit zejména:

● studijní předpoklady uchazeče

● aktivní přístup ke studiu, životu na škole i v mimoškolních aktivitách

● schopnosti spolupráce ve skupině

 Monika 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 12:28:31)
Monam, jak je to velká škola s takovými přijímačkami, není to nějaká soukromá? Já si nedovedu představit, jak sledují účast třeba 400 uchažečů na společných aktivitách a kde vezmou tolik času na osobní pohovory s každým?
 kosatka2 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 12:42:58)
Pohovory mají spíše školy alternativní, nemívají takový nával, třeba Zatlanka obor ALT měla jen 87 uchazečů. Nebo Přírodní škola - dělala skupinové rozhovory za asistence starších studentů. To jsou školy, kde pracují specificky, není to "abychom dítě někam upíchli". PORG dřív rozhovory s dětmi nahrával na video, teď jak mají těch škol víc, dělají to zase jinak. Mimopražské školy neznám.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 14:29:01)
není to ani jedna z tebou vyjmenovaných škol, všechno to jsou běžné gymply se soukromým zřizovatelem.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 14:31:04)
Moniko, jsou to pražské gymply přijímací spíše dvě třídy (takže na poměry Prahy ty větší).
 kosatka2 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 11:44:17)
Není to ani dobře, ani špatně. Každé dítě je jiné, naštěstí i školy se začínají různě profilovat, některé myslím dost štve, že jsou omezené CERMATovými testy.

Já postupovala přesně naopak, než ty. toto dítě je silné v "soft skills". Co může být obsahem motivačního pohovoru si každej může vygooglit, zájmů má dítě fůru, k přijímačkám si děti nesly portfolia. No některé děti si nenesly nic a u pohovorů (po malých skupinách) mlčely, nebo odpovídaly "nevím" ~d~.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 11:50:09)
Jenže soft skills jsou soft právě proto, že nejsou jednoznačně definovatelné. A subjektivní. To, co někde vyhodnotí jako super schopnost někdo jiný může hodnotit úplně opačně. Navíc jde o ztrémovaného páťáka nebo deváťáka, kteří už dopoledne absolvovali cermatí testy M+ČJ.
Me se líbí, když se do toho vnáší lidský aspekt, kdy dítě má možnost prezentovat samo sebe. Nemyslím, že by v tom moje děti byly špatné. Ale v momentě, kdy jsou možné max dvě přihlášky a na jedno místo je 5-8 zájemců mi to přijde..... jako ruská ruleta.
 kosatka2 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 12:14:48)
A ty myslíš, že učitel nepozná, jak vypadá ztrémovaný dítě? ~:-D


Vyber pro svoje dítě školu, kde by se mu mohlo dařit, a připrav ho na přijímačky. Ruská ruleta to bude trochu vždycky. Pokud se ti nelíbí přijímací řízení té školy, přihlas je tam, kde ti to přijde "objektivní" ~d~
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 14:28:18)
kosatko, píšu o transparentnosti. Co když to na někom pozná a na někom ne?:-)
 Monika 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 15:20:08)
Monam, když je někdo ztrémovaný, tak nejspíš pokazí i "objektivní" zkoušku, ne?
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 15:31:24)
Moniko, spíše jde o to, jak se to hodnotí.
Hlásila jsem jedno dítě kdysi na výběrovou základku a chtěla nahlédnout do spisu. Podotýkám, že dítě přijali. Ale v hodnocení nějaké výtvarné aktivity mělo snad i záporné body. Ředitel říkal, že jí kreslení nešlo. Dítě přitom bylo už od školy velmi výtvarně nadané a stále chodí na výtvarku do zušky. V zásadě maličkost )která mě překvapila).
 Dana 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 12:21:07)
Cermat testy byly zavedeny také z důvodu, že při přijímání na gymnázia kvetla protekce a známosti. Když si dělaly zkoušky školy samy, tak třeba protekční děti věděly, jaké tam budou otázky předem a cíleně se na ně připravily. V Cermatu je to pod číslem, takže protekce nehrozí. Ale opět je možná právě při těch školních přijímacích pohovorech. Již to nyní nesleduji, ale doufám, že za ty školní přijímací pohovory není možné dostat příliš bodů.
 kosatka2 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 12:33:47)
Vlastní přijímací zkouška školy by měla tvořit max. 40% z celkového hodnocení (kdyžtak mě opravte)
 TaJ 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 12:40:42)
Kosatkou, synova vybraná škola má třeba uvedeno, že jednotná přijímací zkouška tvoří nejméně 60 procent hodnocení. Ale není to gympl. Ten zbytek je prospěch z posledních dvou ročníků, pohovor nemají.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 14:33:19)
dano, čistě teoreticky 40 %
 Monika 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 12:25:05)
No, motivační pohovor jako součást přijímacího řízení na gymnázium by se mi tedy taky moc nezdál, dost by mě zajímalo na základě čeho by se body přidělovaly. Ale tedy ještě jsem to u gymplů nikde neviděla (ovšem zatím jsem se podrobně zajímala jen před pár lety o 8G).
Jinak, před rozhodnutím o ne/přijetí bys měla mít právo nahlédnout "do spisu" a zjistit přesně kolik bodů za co dítě získalo a teoreticky namítnout nějaké chyby (jako třeba najít kvíz bez chyby, ale s horším než maximálním bodovým ohodnocením nebo kvíz špatně ohodnocený ...). Ovšem k tomu rozhovoru těžko můžeš co říct ...
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 14:32:25)
Moniko, no právě. Motivační pohovor a nespecifikované všeobecné znalosti mi nahánějí hrůzu.
 Delete 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 17:57:08)
monam,

kdysi jsem dělala příjímací zkoušky z blíže nespecifikovaných všeobecných znalostí. Na gympl. Chvíli po revoluci. Matika a čeština si byly podobné, ten jeden gympl měl navíc ten test všeobecných znalostí. Byly tam otázky ze zeměpisu, dějepisu, logiky....

Byla jsem tehdy 15. z několika set uchazečů (ten gympl otvíral 6 tříd v ročníku), a do první stovky jsem měla nejnižší počet bodů právě z tohoto testu (15 z 20), protože zeměpis a dějepis byly mé největší slabiny.

A ve výsledku jsem na tenhle gympl ani nešla ~;).

Ale píšu to proto, že blíže nespecifikované všeobecné znalosti nemusí děsit, je to docela fajn kritérium pro tu školu, když už ty státní testy skoro nemají rozlišovací schopnost, protože jsou na ně všichni nadrcení úplně stejným způsobem.

Kdybych byla ředitelka takového gymnázia, určitě bych si do všeobecného testu dala otázky podle toho, jak mám gympl vnitřně orientovaný. I když jsou všechny gymply všeobecné, přeci jen se některý více orientuje na biologické vědy, jiný na matematiku a fyziku, jiný na jazyky....takže bych přednostně chtěla žáky, kterým ten styl mého gymplu sedne.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 19:34:52)
LKdybych byla ředitelka takového gymnázia, určitě bych si do všeobecného testu dala otázky podle toho, jak mám gympl vnitřně orientovaný. I když jsou všechny gymply všeobecné, přeci jen se některý více orientuje na biologické vědy, jiný na matematiku a fyziku, jiný na jazyky....takže bych přednostně chtěla žáky, kterým ten styl mého gymplu sedne."

Ano. Jenže já nejsem ředitelka gymplu ale máma, která netuší, co která ředitelka chce nebo nechce. Motivační pohovor? bezva, o čem? Proč chci na gympl? Protože někam jít musím? Špatně? Protože neznám žádnou jinou školu, kam bych šla? Taky špatně? Tak pak ... pak nevím
 Delete 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 20:09:34)
monam,

taky nejsem ředitelka, ale zkusila bych jako taková ředitelka přemýšlet a ne hned odsuzovat.

Motivační pohovor může být právě na téma, proč chci právě na toto gymnázium. A jsme opět u téhož, pokud je to gymnázium něčím významné, a co tak sleduju, každé má cosi do sebe, tak se dá najít důvod, proč chci tam a ne jinam. Nebo proč chci na gymnázium a ne na průmyslovku nebo zdrávku, v případě osmiletých gymnázií pak proč chci na gymnázium a ne zůstat na ZŠ.

"Proč chci na gympl? Protože někam jít musím?"

Tak jednak nikde není psáno, že dítě někam musí. A když už tedy musí, protože si to třeba rodič přeje, tak si nemyslím, že je to nejlepší důvod jít zrovna na gympl. Gympl je především příprava na další studium. Ne nutně, ale to další studium se předpokládá. Takže by dítě mohlo mít představu, co chce dělat a v čem mu právě gymnázium, a právě toto gymnázium, má pomoci. Motivace ke studiu je sakra důležitá a leckdy mnohem důležitější, než plný počet bodů z přijímačkové matiky nebo češtiny. Pokud dítě chce, zvládne gympl vystudovat i se 17 body z testu u přijímaček. Pokud nechce a neví, proč tu školu vlastně studuje, tak je větší pravděpodobnost, že školu časem zabalí, což není dobré ani pro to dítě, ani pro tu školu.
 Monika 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 22:53:19)
Delete, motivace ke studiu určitě není zanedbatelná věc, ale otázka "proč chcete studovat právě naše gymnázium" mi tedy přijde dost děsná. Myslím,že velká část děti neví moc o rozdílech mezi gymnázií a prostě chtějí studovat na nějakém a pak jít na VS (možná vědí jakou,možná ani ne) A "právě toto gymnázium" si možná vybrali,protože je blízko nebo rodiče zjistili, že loni se tam snaž dalo dostat nebo je v Praze hned u metra ... A je to lepší nebo horší než když dítě řekne,že je natesene na speciální učebnu chemie nebo divadelní sál nebo školní sbor???
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 23:00:01)
Ještě, že se na takový věci neptali, když se hlásil syn. Ten měl hlavní důvod, ze tam z domova dojde za 5 minut.
 Federika 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 23:02:27)
Moniko,
mně na tom nic špatnýho nepřijde. Sama vidím, jak se rozhoduje moje dcera, co sleduje, co je pro ni důležitý a nakonec i kdyby řekla to,že je to jedna z nebližších škol, co je na tom špatnýho? Někdo si vybírá třeba podle toho,že je to gymnázium více zaměřeno na přírodní vědy, někdo podle toho, že poskytují IVP kvůli sportu, více se věnují cizím jazykům , mají brzy rozdělené extra semináře, co já vím...
 kosatka2 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 23:08:26)
Kdyby se mne někdy tehdá ptali, řekla bych podle pravdy, že mě zaujaly jejich semináře o dějinách umění... Třeba v alternativní třídě základky mého dítěte se měli ptát rodičů a neptali... Rodiče chtěli být módní, ale pak jim vadilo, že děti mají "jen" slovní hodnocení a učí se jinak. Ať se necpou do alternativní třídy, když chtějí, aby děti nosily v 1. třídě jedničky... Třídní schůzky byly děs. Měl být pohovor s rodiči, jestli tuší, do čeho jdou a jestli to opravdu chtějí.
 Federika 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 23:12:16)
My jme jako rodiče na podobném pohovoru u základky byli:-) Ale věděla jsem dopředu, proč si školu vybíráme, neměla jsem problém o tom mluvit.
Stejně tak se na podobný motivační pohovor může připravit dítě. I to nemluvné.
Al většinou je tenhle pohovor spíš součástí obecnější pohovoru, ta motivace je tam jeden z bodů.
 Delete 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 23:44:54)
"Myslím,že velká část děti neví moc o rozdílech mezi gymnázií a prostě chtějí studovat na nějakém"

Tak to já si zase nemyslím. I já před 40 lety věděla, proč na jeden gympl chci a na druhý ne.

Alespoň v mém okolí si děti vybírají mezi třemi gymnázii (plus jedním soukromým) a i když dopravní obslužnost toho jednoho je výrazně horší, tak prostě při dvou přihláškách nějaká kritéria mají a ne vždy je to ta doprava. Každé to gymnázium má svá specifika. Třeba na jednom se učí španělština, na druhém francouzština, na třetím zase mají skvělý rozvrh a půlené hodiny M a ČJ. To mohou být sakra dobré důvody, proč zvolit to nebo ono.

Žádná z odpovědí nemusí být špatně, protože smysl to má i pro to dítě, proč jde na tu nebo na onu školu. Nejsou to mimina, jsou to patnácti, někdy dokonce šetnáctiletí skoro hotoví lidé zvyklí se ptát po smyslu toho, co musí dělat a učit se, tak proč by neměli mít představu o tom, kde chtějí trávit další 4 roky?

Proč se tedy chodí na dny otevřených dveří a veletrhy škol?Aby se člověk dozvěděl, že je tohle gymnázium od jeho bydliště dál? To asi ne ~d~.
 vrrtak 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 18:44:22)
Já teda koukám a obdivuju kolik těch deváťáků je cilevědomých, co ví co v životě dál chtějí,mají přehled o školách a oborech a zvládnou náročné přijímací řízení, včetně testů logiky,pohovorů,psaní esejí atd. a myslím to bez ironie .Tady je asi specifické všechno,protože je jen málo těch co ví kam směřují a udělají pro to maximum.Dost si o tom povídáme a tady převažují děcka co netuší co který obor znamená,nic je nebaví,sami neví co by chtěli dělat,ve škole udělají jen to nejnutnější,kolikrát ani to ne a jdou někam protože je zaujme něco-třeba řidičáky a svářečák u zemědělce,to že budou i kydat hnůj nijak neřeší a pak jsou překvapení, a to nemluvím o tom že jsou překvapení že jako čtyřkaři se tam ani nedostanou.Kluk mi řekne že půjde na řezníka,že je tam super kapesné,přitom má známky i na maturitní obor, ale to je prý nuda, to by se musel učit.Na SŠ nám taky říkají že tam často přichází žáci co vůbec netuší o čem ten obor je a pak odchází jinam. Dcera taky do poslední chvíle nevěděla kam se vydat po devítce dál,takže jsme jednotlivé obory zkoumali docela dost, protože ji bavilo docela dost věcí,ale nic vyhraněně, nakonec si vybrala dobře,ale pro mě překvapivě a makala na tom aby se tam dostala.Syn je naopak vyhraněný odmala, má tři směry co ho baví,do poslední chvíle jsme vybírali který z těch tří to bude,ale že by nějak zabral -to ne na to je pohodlný,stejně jako spousta jeho spolužáků
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 20:37:34)
Se to dá říct jinak.
"Mám víc zájmů a ještě si nejsem jistá čemu bych se chtěla věnovat hlouběji. Na gymnáziu získám čas, abych se rozhodla správně"
Třeba
 Vranice 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 20:55:00)
"Motivační pohovor? bezva, o čem? Proč chci na gympl?"

Čekala bych, že škola, která dá do přijímaček pohovor, projeví větší kreativitu, než se ptát stovky dětí, proč chtějí zrovna na jejich školu.
 Federika 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 21:06:39)
Škola, kam chodí dcera. má i své gymnázium, 60 procent dělají Cermat testy, 40 procent školní část. Ta se skládá ze zkoušky z angličtiny, myslím,že esej a konverzace a z půlhodinového pohovoru na "sociálně-kulturní" téma. Co to přesně je, nevím. Vím jen, že si žák téma vylosuje.
Řekla bych, že cílem je dítě víc poznat, zjistit třeba, jestli nějak "souzní" s filozofií školy a tak. Vzhledem k tomu, že školu znám docela chápu.Ale myslím si, že někoho to odradí.
 Vítr z hor 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 14:28:53)
Pozor, může se asi opravdu stát, že některé ty body navíc nebudou úplně průhledné.

Zažila jsem, že při rovnosti bodů přijali jedno ze dvou dětí pod čarou (Škola zveřejňuje pouze čisté body ze státních přijímaček + vysvědčení, k tomu v případě rovnosti bodů PŘIHLÍŽÍ. Netušili však, že si to maminky vykecají, takže když volala druhá, řekli jí
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 14:29:50)
Větře mám zkušenost se školou, kde to není transparentní ani maličko. Za školní část dostaneš nějaký počet bodů. Prostě proto.
 Vítr z hor 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 14:36:45)
Nějak se mi to odeslalo, nebylo to dopsané...:

Pozor, může se asi opravdu stát, že některé ty body navíc nebudou úplně průhledné.

Zažila jsem, že při rovnosti bodů přijali jedno ze dvou dětí pod čarou (škola zveřejňuje pouze čisté body ze státních přijímaček + vysvědčení, k tomu v případě rovnosti bodů PŘIHLÍŽÍ k umístění v olympiádách). Když volala matka, jak to vypadá, řekli jí ve škole, že zatím je čára ještě nad počtem bodů jejího dítěte.

Netušili však, že si maminky vykecají ledacos včetně počtu bodů. Takže za chvíli dotyčná matka volala, že už přece přijali dítě se shodným počtem bodů, bo právě mluvila s jeho matkou, tak co jí to vykládají - a uvedla jméno. V řediteli hrklo, tak asi za hodinu sesmolil odpověď, že dotyčné přijaté dítě se vlastně ještě umístilo v olympiádě...

Vzhledem k tomu, že druhé dítě bylo stejně přijato jinam a matce se z jednání školy zvedl žaludek, tak ani nepřinesla diplom z olympiády.
 kosatka2 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 14:47:38)
Dát na intuici, když škola jedná divně, je podle mě jedině správné. Nějak nevím, proč cpát dítě někam, kde se mi to nepozdává.

Přijetí dítěte pod čarou se shodným počtem bodů s nepřijatým by se dalo odůvodnit obsahem napsaného odvolání.

Podle podpultové informace od nejmenovaného ředitele je nejsnadnější protekci možné získat tak, že přihlásím dítě na nějaký mimopražský neoblíbený gympl a pak když je tam dítě přijaté, zažádám o přestup (ředitel mi ale to místo musí držet). Pár let stará informace, třeba se to změnilo...

 Vítr z hor 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 15:30:27)
Ta podpultova informace je spravna… aspon zde v blizkosti se to deje. A ani nenechava volne misto, klidne prijme prespocetne dite. (Prijme 30 dle reguli, ale jedno se holt pristehovalo).
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 15:31:58)
OUká, sem s nějakým spřízněnám ředitelem, který tohle udělá :-)
 L+3 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 18:23:26)
Ano, také jsem o tom slyšela. Šlo o gymnázium ve stredoceskem kraji s velkým převisem uchazečů.
 Delete 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 18:18:15)
Tak nám když se na místní gympl dostala jen jedna z dvojčat, tak ředitelka přislíbila možnost přestupu, pokud se v průběhu let ve třídě místo uvolní. Nešlo o žádnou známost, žádné úplatky, možnost přestupu mezi gymply je legální. Takže ta druhá šla na soukromé gymnázium (druhé kolo přijímaček, navíc pohovor v AJ a samozřejmě školné) a řádně studovala a čekali jsme.

A zatímco od nejstarší dcery ze třídy postupně odešlo několik spolužáků, zrovna z té třídy, která nás zajímala, neodešel nikdo. Tak nakonec ta druhá dělala znovu zkoušky po 4 letech, už tedy státní CERMAT, a studovala pak se ségrou v paralelce.
 Pole levandulové 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 20:31:59)
Tohle nám nabídla i synova škola - zcela bez protekce. Nakonec na to nedošlo, protože udělal zkoušky na druhý obor a ten první si po roce přidal, takže studuje dva, nakonec na tom vydělal. Protekce nebyla žádná, jen stačilo prostudovat možnosti školy uvedené na jejich webu a zeptat se, zda by možnost zkoušek na příbuzný obor byla a ona byla. Kdybych se nezeptala, čekáme do září na soukromé škole, takhle jsme měli klid hned. Za rok nás to čeká s dcerou, tak uvidíme, jestli zase budeme mít štěstí nebo bude nutné použít plán B :-)
 nebeska 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 19:11:11)
Gymnazia, kam se hlasil syn, mela zcela jasne dana kriteria, co rozhoduje pri rovnosti bodu. Na jednom to bylo dokonce snad 6 postupnych kriterii.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 19:35:26)
Jsou taková. Já píšu o těch školách, které takové nejsou.
 Rozina 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 20:30:47)
Školy, které mají založené své přijímačky na portfoliu a pohovorech, jsou mi většinou podezřelé. Schválně pak sleduji výsledkové listiny a dost se tam objevují děti, které mají z M nebo ČJ jen 30 bodů (nebo i méně) a ze školní části mají plný počet, takže jsou mezi posledními, co se ještě dostanou.
Pověst, že si na školu berou jen spřízněné duše, má dlouhodobě i Přírodovědná škola. Potvrdil mi to i kluk, co tam díky tomu se sourozenci díky tomu studoval. Kamarádky dcera se hlásila na 8G Sázavská a měla podezřele nízký výsledek právě u školní části. Kamarádka chtěla vědět proč. Škola jí řekla, že jí hodnocení není povinna dokládat a že by se jim prý nehodila do týmu.
Syn dělal školní část přijímaček, ale tam bylo jednoznačné správně x špatně, takže to bylo v pohodě.
 Vranice 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 20:52:03)
Jsem asi naivní, ale řekla bych, že školy si ten pohovor dávají k přijímačkám proto, aby se uchazeč mohl projevit i jinak než zaškrtáním Cermat testů. Jak psala Delete, dnes je většina děcek na testy připravená a přestávají být jediným kritériem výběru.

Na pohovoru je vidět, jak je dítě schopno reagovat, jak se projevuje, jaké má zájmy, může tam padnout třeba anglická otázka... Často u pohovoru bývá kromě učitelů i student vyššího ročníku, někde se pohovor natáčí. Nemyslím si, že je to špatná cesta. Určitě lepší jako vědomostní test, kdy po covidových letech můžou mít některé děti ve všeobecném přehledu mezery.

Dítě, které je vyloženě introvertní, trpí trémou a nedostane ze sebe souvislou větu, by mělo mít šanci sepsat krátkou esej nebo odpovědět na otázky z pohovoru písemně.

Výsledky svých dětí na PZ jsem brala tak, jak přišly, neměla jsem potřebu prozkoumávat body ani testy. Mladší syn se po prvním kole nedostal ani na jeden gympl, až na odvolání a v druhém kole na jinou školu, takže si nakonec mohl vybrat.
 Rozina 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 21:08:07)
Řekla bych, že pohovory mají smysl víc na odborných školách, kde je možné poznat nějaký zájem o obor. Na gymply mi to tolik smysl nedává. Možná to eliminuje nějakého úplného mimoně nebo agresivního jedince. Při současném velkém převisu zájemců to ale prostě je faktor, který může zavánět nějakým ovlivňováním zkoušek.
 Vranice 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 21:56:07)
Rozino, pohovor má smysl i u gymplu. Nejde o vědomosti, ale schopnost argumentovat, udělat si názor, něco vysvětlit, chvíli plynule mluvit, prostě soft skills. Dlouho se mluví o tom, že právě tohle by měla základka dětem dát do života, kromě toho sporného kvanta znalostí, o kterém se vedou nekonečné diskuse mezi rodiči i pedagogy. Střední škola bude děti dál rozvíjet, je fajn vědět už při nástupu, s čím můžou počítat. Ideálně by mohli být u pohovoru budoucí třídní prvňáků.

Nejsem si jistá, jestli pohovor bude mít smysl u vyjukaných páťáků, ale pokud s tím má škola dobrou zkušenost, proč ne. Na školách, kde jsou tradičně velké převisy, pohovor jistě není, byla by to pro školu příliš velká zátěž.

 Rozina 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 23:02:16)
Vranice, ale co takoví budoucí jaderní inženýři, ajťáci, lidé s Aspergerem? Tedy ti, kteří mohou mít problémy s vyjadřováním? Matematiku dají na plný počet bodů, ale při pohovoru budou klopit oči, žmoulat si košili a zadrhávat. Nesebere jim to zbytečně šanci studovat, protože ti soft skills prostě nezvládají?
 Niki777 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(7.2.2023 23:36:17)
Taky existují děti, které se narodily v zahraničí a např do 14 let chodily do školy v zahraničí, v ČR 1 rok české školy nebo třeba Francouzského lycea. A kam s nimi na střední, když všude jsou cermatí testy i na soukromých školách, zkus je připravit na přijímačky z češtiny. Pro ně je třeba ten gympl, kde je motivační pohovor v angličtině. Oni plynule mluví 3 světovými jazyky, ale zvládnout cermatí přijímačky na body nutné k přijetí na gympl prostě nezvládnou. Je dobrý se jít podívat před takový gympl, mluví mezi sebou anglicky. 30% jsou cizinci.
 Vranice 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 10:23:02)
Rozino, ve svém prvním příspěvku v této diskusi jsem psala:

"Dítě, které je vyloženě introvertní, trpí trémou a nedostane ze sebe souvislou větu, by mělo mít šanci sepsat krátkou esej nebo odpovědět na otázky z pohovoru písemně."

Další možností je v případě takového dítěte zvolit školu, kde pohovor není. Takových škol je většina. Syn chodil na náročnější základku, vysvědčení neměl úplně excelentní, proto jsme školu vybírali z těch, kde známky ze ZŠ nemají tak velkou váhu jako na jiné škole. Když vím o nějakém hendikepu dítěte, tak se podle toho zařídím.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 11:16:13)
O tom, že dítě na takovou školu dávat nemusím samozřejmě vím, ale nic to nemění na podstatě a tou je neprůhlednost přijímacího řízení. Když se moje nejstarší dítě hlásilo na 8g, podávala jsem odvolání a škola nikdy neodpověděla. Ano, byla soukromá. Šlo o to, že si podmínky přijímacího řízení vykládali jinak, než jak byly formulovány.
 Rozina 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 11:38:01)
Taky mám ten pocit. I soukromá škola však musí být zapsaná v registru škol a má nad sebou dohled, takže pokud neplnila své povinnosti, měla by být možnost si na ni štěžovat. U přijímaček bývají na všechno lhůty, do kdy je nutné odpovědět. Ale člověk by pak asi nechtěl studovat ve škole, kde udělal bordel.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 11:56:21)
Právě. Jsou to školy s akreditací, musí plnit podmínky MŠMT, jejich výstupem je státem uznávaná maturitní zkouška. Takže "jeden bod sem, pět tam" je podle mě nepřípustné.
 Rozina 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 12:38:55)
Buď jsou tak arogantní, že si říkají "moje škola, moje pravidla", nebo nečekají, že si někdo troufne ztěžovat. Buďte rádi, že tam potomek není, bůhví, jak by si pravidla ohýbali dál.
 Rozina 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 12:52:44)
Monam, teď jsem si ty podmínky v úvodním příspěvky hodila do Googlu a zjistila jsem, že na této škole mám dítě~:-D Před lety byl pohovor ale jen okrajový, stálo to na testech, které připomínaly testy inteligence, takže bodové ohodnocení bylo jednoznačné. Do testů bylo možné nahlédnout. Dítě je tu spokojené, i když tu makají víc než státní gymply. V matice jsou třeba o rok dopředu, v sextě už musí mít v AJ úroveň B2.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 16:24:58)
Rozino, to je 8g JS? Já už nevím, co jsem tam kopírovala :-) Nad tím váhám. Lákají mě jazyky.
 Rozina 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 18:48:35)
Monam, jestli tě něco zajímá, tak se klidně ptej. AJ je fakt drtí, je tam i hodně konverzací s rodilým mluvčím. Druhý jazyk bych řekla tak snandard. Co se mi tam ale hodně líbí, jsou učitelé. Je tam hodně chlapů, pohodáři. Dětem už od primy vykají, což se synovi hodně líbilo. Syn byl natolik zdecimovaný státním školstvím /šikana ze strany učitelky/, že jsem se rozhodla mu platit soukromou školu. U maturit mívají velmi dobré výsledky, to pro mě bylo důležité.
 monam 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 16:38:08)
Jo, je to on :-) Na téhle škole mě doslova fascinují dvě věci. Nikde nemohu dohledat kolik tříd budou otevírat ani jaké je školné a pak ta fascinace jedním bodem "jeden bod za samé jedničky, jeden bod za mimoškolní aktivity, celé tři body za jedničky z M, ČJ a Aj" ale 18 bodů za nespecifikovaný ústní pohovor a dalších 15 za logický kvíz
 Limana 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 18:13:02)
Počet přijímaných dětí je v Prijimaci zkousky a skolne v Zakladni udaje. 24 deti a 55 tis./rok.
Tak podivny hodnoceni si neslo nezapamatovat, kdyz jsem ho na webu cetla.
 Rozina 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 18:40:24)
Je to přesně tak, jak píše Limana, informace tam jsou. Za nás byl za přijímačky celý 1 bod:-) Argumentovali tím, že úroveň škol nelze srovnávat, někde jsou jedničky za nic a někde je má málokdo. Takže teď jedničkáře trochu zvýhodlili.
Proč dávají víc za pohovor, netuším. Možná se jim scházely hodně matematické třídy jako u syna. Tam jsou hodně bedny na matiku, protože ty testy na logiku byly docela náročné (syn v nich tenkrát body ztratil, ale měl tak vysoké cermatí testy, že se dostal). U nich třeba na humanitní blok nechce skoro nikdo jít.
 Rozina 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 11:31:20)
Vranice, to by bylo bezva, ale to už by pak vznikaly přijímačky na míru jednotlivým dětem, což v českém školství (a nevím, zda v nějakém jiném) není možné. Kamarádka má syna, který je geniální na matiku a fyziku. Jeho sloh je na úrovni 5. třídy, takže esej dohromady nedá. Na pohovor je schopný přijít v tričku na ruby a se včerejší omáčkou. Když u pohovoru nebude někdo, kdo pozná jeho matematické myšlení, tak ho bude považovat za lehce retardovaného. Protože je inteligentní, na text z ČJ se dlouho učil, měl asi 27 bodů, což ale před lety na odvolání na gympl stačilo. Dnes má z ČJ a AJ čtyřku, ale vyhrává různé olympiády, směřuje na matfyz a určitě se jednou neztratí.
Jednotné přijímačky (zvlášť od CERMATU) nejsou ideální, ale aspoň nastavují stejné podmínky pro všechny.
 Vranice 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 17:42:26)
Rozino, ideální by bylo, kdyby k přijetí na střední školu stačilo vyplnit přihlášku, všichni by se dostali, kam by chtěli. Jenže realita je jiná a ať jsou přijímačky jakékoli, vždy se najde někdo, komu nebudou vyhovovat. Ať už jsou to zmiňované děti vzdělávané x let v zahraničí anebo úzce specializovaní géniové.

Nechci tady adorovat ústní pohovory při přijímačkách, jen sdělit ze zkušenosti svých dětí, že můžou mít pozitivní roli a doplnit obraz uchazeče na školách, které si tuto cestu vyberou. Nemusí za tím být snaha o protežování. Nakonec talentovky na uměleckých středních školách jsou taky hodnocené učiteli subjektivně a nikdo to nenapadá, alespoň o tom nevím.
 vrrtak 


Re: Průhlednost přijímacího řízení na SŠ 

(8.2.2023 18:54:09)
z u nás vybraných škol co šly do užšího výběru, jen jedna měla ještě něco navíc mimo klasické přijímačky a to tělocvik, ostatní školy mají jen klasiku, ale zase mají různě jaké předměty berou jako ty co rozhodují a jak je bodují a taky jaké jsou kritéria při shodnosti bodů-třeba lepší známka z matematiky,pak z češtiny atd. ,někde mají v podmínkách i ubírání bodů za nedostatečnou a dostatečnou a nebo za zhoršenou známku z chování, to mě celkem překvapilo,nenapadlo mě že by se někdo s nedostatečnou hlásil na maturitní obor- i ta dvojka z chování je někde dávaná i za zapomínání,někde jen za megaprůšvih-což ale z vysvědčení nepoznáš

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.