| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Snaž se do krve – nikam to nevede

 Celkem 84 názorů.
 Kafe 


Téma: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 11:54:55)
"Naše společnost je postavená na ideálu meritokracie. Je to ale jen mýtus zakrývající privilegia nejbohatších.
„Kdo chce, tak může,“ praví známé rčení. Odráží téměř náboženskou víru, že se vyšvihnete nahoru jen s pomocí vlastní píle a schopností. Stačí se neflákat, pořádně zabrat a dotáhnete to daleko. Řeč je o meritokracii – pohádce o tom, že když máte talent a tvrdě pracujete, překonáte sociální nerovnosti a vůbec všechny možné nepřízně osudu. Své postavení si přece zasloužíte a za všechno si můžete sami. Nebo ne?

Radši si zahrajte fotbal

„Kde se vidíte za pět let?“ ptají se personalisté u pracovních pohovorů. O tom, jak správně odpovědět, se dnes píšou celé elaboráty. Když řeknete, že chcete být ředitel, je to špatně. A když odpovíte, že u telky s lahváčem, je to taky špatně. Musíte prokázat, že máte vizi, jste „kreativní“ a dost přizpůsobiví. Obvykle vám pomůže diplom z vysoké školy. Sice nevypovídá nic o vaší inteligenci ani schopnostech, ale slouží jako důkaz toho, že budete jako zaměstnanci ochotni ohýbat hřbet. Jen ten, kdo dokázal snést roky ve škole, nudu, hloupost učitelů nebo stádnost spolužáků, bude moci vydržet i nesmyslné úkoly a stereotyp v práci.

Nejlepší je narodit se do dobře postavené rodiny a poučovat ostatní, že všechno máte jen díky svému výjimečnému talentu a tvrdé práci.
To ale není všechno. Před nedávnem vyvolal rozruch italský ministr práce Giuliano Poletti, když doporučil mladým lidem, aby se vykašlali na sepisování CV a radši chodili hrát fotbal. Chtěl tím říct, že formální žádosti o práci nemají v dnešním světě valný smysl. Důležitější jsou neformální vztahy a jánabráchismus. K tomu, abyste sehnali dobrou práci, je třeba znát „správné lidi“ a získat doporučení od dobře postaveného kámoše nebo příbuzného. Proto s nimi choďte hrát fotbal, anebo zachlastejte v hospodě.

Na Polettiho se okamžitě snesla kritika. Není totiž běžné, aby někdo tak vysoce postavený zpochybnil ideál meritokracie – tedy myšlenku, že vaše pracovní místo odráží vaše schopnosti, a ne to, koho znáte a s kým jste se naposledy zhulili. Poletti opět přenesl odpovědnost za to, že nemáte dobrou nebo vůbec žádnou práci, ze společnosti na individuum. Nezáleží už na vašich dovednostech, ale na networkingu. Neexistují žádné strukturální překážky – stačí se jen dobře seznámit, oženit nebo provdat.

Vás utlučem prachama…

Výroky italského ministra nezní povzbudivě. Ukazují totiž, že náš pracovní trh je ještě nespravedlivější, než se na první pohled zdá. Je z něj cítit cosi předmoderního a feudálního – vypadá to, že náš kapitalismus produkuje podivnou formu středověkého vazalství. Mezi těmi, kteří mají postavení a moc, existuje spolupráce a loajalita připomínající fungování mafie. Ostatní lidé, kterým nezbývá než prodávat svoji pracovní sílu, se musí protloukat světem, kde schopnosti a zásluhy mají jen malou ekonomickou hodnotu.

Nemělo by nás to však překvapovat. Už v roce 1954 napsal britský sociolog Michael Young slavnou knihu Vzestup meritokracie, ve které zobrazil budoucí dystopii. Popsal v ní vizi společnosti, ve které jsou ti nejchytřejší a nejtalentovanější vybíráni do významných funkcí ve veřejném životě, ale nakonec se i oni změní v perverzní oligarchickou kastu. Jeho kniha byla varováním, nikoliv oslavou meritokracie. Meritokracie je totiž jen kouřová clona, která chrání zděděná privilegia.

Pro příklady nemusíme chodit daleko. Začátkem devadesátých let místopředseda občanských demokratů Petr Čermák shrnul průběh polistopadové transformace těmito slovy: „Vole, tady se rozdávají majetky na tisíc let. Vás utlučem prachama.“ Čermákův výrok ilustruje tehdejší situaci, v níž Česko připomínalo Klondajk a všehoschopní zabírali bohatství. Jak později napsal ekonom Miloš Pick, naše hospodářství začalo v důsledku kuponové privatizace ovládat zhruba pět set rodin – což byl slušný základ budoucí „meritokracie“.

Ideál: fracek z dobré rodiny

Nejlepší je narodit se do dobře postavené rodiny a poučovat ostatní, že všechno máte jen díky svému výjimečnému talentu a tvrdé práci. Lúzři vás nemusí zajímat. Co na tom, že se v Česku zdvojnásobil počet sociálně vyloučených lokalit? Anebo že stovky tisíc lidí živoří na hranici příjmové chudoby (od pádu do bídy je dělí jen pár stovek)? Jako fracek z dobré rodiny máte v meritokracii nezastupitelnou roli. Sloužíte totiž jako vzor pro ostatní, ukazujete jim, že všechno jde, jen když se chce. Nastavujete vysokou laťku, k níž se snaží vyškrábat i jiní. A i když se tam, kam vy, nikdy nedostanou, alespoň se snaží – jsou plně zaměstnáni bojem o vlastní živobytí, nezlobí a nebouří se.

Řada výzkumů ukazuje, že sociálně znevýhodněné děti zůstanou bez pomoci chudé po zbytek života. A že potomci dobře situovaných rodičů mají mnohem větší kulturní a sociální kapitál, lepší podmínky k rozvoji, a tudíž i větší životní šance – nemluvě o kontaktech a známostech. Pokud máte hodně peněz, je pro vás snadné vydělat ještě víc. A pokud peníze nemáte, můžete se alespoň donekonečna obviňovat. Například ve Velké Británii se pouhých deset procent lidí z nejnižších vrstev dostane na univerzitu. Z těch horních je to naopak osmdesát procent. Třídní původ zkrátka hraje roli, ne že ne. „My, bohatí, si umíme pomáhat,“ hulákal před časem v jedné pražské hospodě opilý student. A měl pravdu. Ideál meritokracie je totiž jenom obr stojící na hliněných nohou."
zdroj tady: http://a2larm.cz/2017/07/snaz-se-do-krve-nikam-to-nevede/

Souhlasíte s autorem? Nebo vám přijde příliš pesimistický?
 Kaipa 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 11:59:36)
Celé to číst nebudu, skončila jsem u hlouposti učitelů. A za to, že jsem vystudovala vysokou školu, se stydět nebudu. Právě na VŠ jsem potkala nejvíc chytrých a nestádních lidí.
 Monty 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:05:13)
A na co to mám vztahovat?
Na pokřivenou realitu u nás?
Sociálně znevýhodněné dítě, pokud k tomu má schopnosti, má šanci uspět. To, že jich uspěje méně než v dobře situovaných rodinách není jen prachama. Je to i tím, že IQ je do značné míry dědičné a rodinný vzor rovněž dělá své. Rodiče s lahváčem u televize snáz "překročíš", když se narodíš chytřejší. Když ne, tak holt nepřekročíš.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:13:54)
Monty - autorovi jsem napsala, že vynechal faktor inteligence a nedefinoval, co považuje za ten požadovaný cíl snažení. Novým Babišem se asi bez narození do té správné rodiny a bez konexí nestaneme, ale normálním člověkem s nějakou slušnou mzdou ano (a mnohdy i díky tomu, že žádné konexe nemáme a to nás donutí se třeba odstěhovat či trochu zariskovat, neboť jsme neměli to štěstí, jako Maruška, které dohodila práci tetička v místě bydliště jejích rodičů, ale bohužel jen za 15 tisíc hrubého).
 Monty 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:18:06)
Liško,
novým Babišem samozřejmě ne. Ale to snad nemá být cílem lidského snažení.
Podstatné je, že jediný nepřekročitelný limit je to IQ a schopnosti. Jasně, že dítě bohatých rodičů, které bude úplně blbé bude mít i tak pohodlný život, ale samo nic nedokáže, bude jen žít z peněz vydělaných rodiči/prarodiči. To je pak o štěstí. Nicméně to, že druhý Einstein nedostane šanci jen proto, že se narodí v ghettu také neplatí.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:21:41)
MOnty - konexe jsou asi nejvýhodnější u těch, co jsou tak nějak průměrní. To se pak hodí mít otce v zajímavé funkci, který dohodí třeba zajímavou praxi, která zase pomůže k získání zajímavého místa. Něco podobného řešil nedávno jeden francouzský časopis, jak si tam kamarádi dohazují stáže navzájem pro děti.

Na druhou stranu, i bez těch konexí je možné se dohrabat ke slušné životní úrovni. Je se jeden musí více snažit.
 Monty 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:31:38)
Liško,
někdy se musí víc snažit, někdy stačí mít kliku, ale pořád je tu zásadní ta věc, že musí mít určité schopnosti. ~;)
 ...j.a.s... 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:37:36)
Monty, jj, musíš mít schopnosti, ale zároveň ještě něco navíc. Zrovna jsem četla rozhovor s tou českou golfistkou Špilkovou, která říkala, jak tvrdě trénovala už od 4 let a i díky tomu je dneska tam, kde je. Ano, alfou, omegou je talent, ale zároveň kdyby jí tam rodiče nevozili, nevěnovali se jí nebo nebyli připraveni to držet finančně, než si začala sportem vydělávat, tak by třeba na špičce v tak drahém sportu nebyla.

 Monty 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:41:24)
jas,
u sportu je to trochu o něčem jiném.
A pokud jde o ty zmiňované konexe - to lze jen v rámci oboru. Moje konexe jsou třeba mému dítěti úplně na houby, protože si nevybralo obor, ve kterém bych je já nebo kdokoli z rodiny měl.
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:41:24)
jas, jenže jejím rodičům to asi taky nespadlo do klína a finančně podržet ji mohli proto, že i oni mají podobné schopnosti, které jim umožnily si vydělat na její podporu.
 Monty 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:42:29)
susu,
jj, přesně tak.
 ...j.a.s... 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:46:02)
Susu, já neříkám, že to měla zadarmo nebo její rodiče, ale že v určitém momentu záleží na tom, kam se narodíš. Kdyby se narodila někam do Chánova, do rodiny, která by stále řešila dávky a cigarety, tak by se golfistkou asi nestala. Pokud by cestou ze školy nepotkala mecenáše.
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:49:22)
jas, ono jedno bez druhého jě k ničemu, ale taky to neplatí vždycky. Golf by jí opravdu nejspíš nevyšel, ale i z Chánova by měla šanci být dobrou středoškolačkou, pokud by sama chtěla a měla dost IQ.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:50:38)
" tak by se golfistkou asi nestala. Pokud by cestou ze školy nepotkala mecenáše."

pokud by závislosti a dávky byly tak nějak standardem i v příbuzenstvu, u prarodičů, po generace, tak by ani nějaké zajímavé schopnosti k rozvíjení nepodědila - třeba vůli vydržet, každý den trénovat, nevzdávat se.
 ...j.a.s... 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:55:15)
Liško, ale jak velká je šance, že se talent tohoto formátu rozvine v rodině kdesi v Chánově? Asi bude o dost menší, než v té rodině, která je připravena podporovat. Ve 4 letech si to trénující, nadané děcko samo na trénink nedojde a je tedy odkázáno na rodiče a na to, zda ho budou chtít vozit a umožňovat mu tuhle dráhu. A ty tréninky taky nejsou zadarmo, že?
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:42:03)
jas - zásadní otázkou je, čeho chceš dosáhnout. Pokud chceš být jedničkou v golfu, tenisu či hokeji, tak to bez pomoci rodiny nedáš (finanční i časové). Ale spoustu jiných věcí dáš i sama.
 aky 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:48:36)
...ale zároveň ještě něco navíc.
Jas a co urobis s detmi, ktore byvaju v mestach, kde nie je napr. kruzok baletu ( alebo nie je na takej urovni ako v krajskom meste)? Prestahujes vsetkych do Prahy?~3~
 ...j.a.s... 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:02:18)
Danulu, přesně o tom píšu. Tvůj muž to měl těžší kvůli podmínkám. Už jen to, že třeba musel vynaložit větší úsilí, aby zvládl studium při práci.
 ...j.a.s... 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:32:20)
Liško, dohrabat se můžeš k hodně věcem, ale záleží v jaké kondici. Raději nad tím, co píšeš v úvodu nepřemýšlím. Co na to napsat. Bylo to tak vždycky. Proč mohla mít aristokracie větší rozhled než pekař na rohu, protože se narodila do bohaté rodiny a díky tomu na tom rozhledu mohla pracovat. A dneska je to totéž. Je rozdíl zdědit nemovitost nebo splácet hypotéku a ještě k tomu všemu vydělat peníze na nějakou dovolenou ap. Mít rozhled stojí docela dost peněz.
Samozřejmě talent, IQ a další vlohy jsou pro "úspěch" podstatné, ale pokud k tomu máš zajištěno bydlení a bohaté rodiče, co ti pomůžou něco rozvíjet, i když se ti finančně nedaří nebo ti pomohou ke kontaktům, tak to je pak výhra v loterii.
 ...j.a.s... 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:42:01)
Liško, konexe jsou výhodné vždy ~2~
Pokud se do rodiny s konexemi narodíš a máš k něčemu vlohy, můžeš to snadněji rozvinout a třeba i uspět v mladším věku. Dřív se dostaneš k penězům a od toho odvíjejícím možnostem.
 Monty 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:43:47)
jas,
musíš je ale chtít rozvíjet.
Třeba moje konexe by umožnily synovi slušně vydělávat už teď, ale on prostě nechce.
Nutit ho nebudu, i když mi to přijde trochu škoda.
 ...j.a.s... 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:51:22)
Monty, tak klasika, že pokud děti jdou ve šlépějích rodičů a využijí jejich konexí, tak se mají v určitém bodu líp, než když se zcela odchýlí a jdou dobývat úplně opačný obor.
Jak se tomu říká v sociologii? Že x výhod kumulují další v úspěchu jedince. Např. inteligence, talent, trochu podporující prostředí a pak se to na sebe nabaluje dál, když má jedinec další schopnosti, je nekonfliktní, přátelský atd., tak má třeba větší šanci na povýšení. Nebo lepší práci najde snáz, když má kolem sebe hodně lidí ze svého oboru, které kolem sebe třeba seskupuje svou povahou.
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:06:01)
"Například ve Velké Británii se pouhých deset procent lidí z nejnižších vrstev dostane na univerzitu. Z těch horních je to naopak osmdesát procent. Třídní původ zkrátka hraje roli, ne že ne. "

Ale prdlajz. Roli hraje fakt, že jsou zkrátka opravdu chytřejší a proto se celé rodiny drží v horních vrstvách celé generace a jejich potomci taky.
 Analfabeta 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:50:23)
Ale houby. Rozdíl u dítěte lékaře a dítěte, kterému se nikdo nevěnuje, protože leží s lahvíčem u telky, je patrný už ve třech letech, natož na základní škole nebo na universitě.
Ale: je třeba i vidět, že i lékaři (nebo jinému člověku s IQ vyšším než včerejší datum) se může narodit mentálně postižené dítě. U ostatních dětí je to hlavně vliv výchovy. Dítě s normální inteligencí, kterému se nikdo nevěnuje, se klidně může dostat i na vysokou školu, ale větší pravděpodobnost je, že bude kopáčem kanálů.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:52:55)
"Dítě s normální inteligencí, kterému se nikdo nevěnuje, se klidně může dostat i na vysokou školu, ale větší pravděpodobnost je, že bude kopáčem kanálů."

A to jako proč? To dítě může mít ve skutečnosti větší motivaci se vypracovat samo, aby bylo schopno dříve se postavit na vlastní nohy.
 ...j.a.s... 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:00:12)
Jentak, tak vystudovat VŠ dneska může i ten chytrej z Chánova, protože dostat se na VŠ není tak těžké a pro chudé studenty existuje řada stipendií a nadací.
Zatímco úspěch, který má kořeny už v tom útlém věku a tedy je odvislý od pomoci rodiny, je zcela něco jiného. Neříkám, že si bez pomoci rodiny člověk neškrtne, ale že pokud tu pomoc má už od útlého dětství, tak je to obrovský vklad, který není tak snadné dohnat v dospělosti. Např. v tom sportu nebo jiných odvětvích.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:04:12)
jas - jenže kvůli tomu snad není třeba propadat depresím, ne? Úspěch ve sportu není pro životní štěstí zásadní. Holt dítě nebude nový Tiger Woods, ale třeba jen dělat účetnictví, ale slušně se tím také uživí.

A i podporující a finančně zabezpečení rodičové nedokážou s dětmi vyzkoušet všechny sporty, aby nalezli ten pravý, na který by dítě mohlo mít talent a dosáhnout v něm nějakých větších úspěchů. Navíc si nemyslím, že život vrcholového sportovce je nějaká radost.
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:06:27)
"A i podporující a finančně zabezpečení rodičové nedokážou s dětmi vyzkoušet všechny sporty, aby nalezli ten pravý, na který by dítě mohlo mít talent a dosáhnout v něm nějakých větších úspěchů."

~R^Něco je prostě o štěstí a to štěstí může mít i dítko z Chánova.
 ...j.a.s... 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:13:45)
Liško, já neříkám, že je zásadní jen ten sportovní úspěch. Ale že někdy prostě zamrzí, když to rodinné zázemí nemáš a na všechno si musíš od koruny docela drsným způsobem vydělat. Prostě v tomhle má někdo štěstí a někdo ne.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:21:32)
jas - někdy jsem tohle zamrzení také cítívala, ale fakticky, když zhodnotím svoji situaci, tak jsem dopadla velmi dobře, i přes to chybějící rodinné zázemí, nulovou finanční podporu v začátcích, apod.. Jo mít větší podporu, tak jsem třeba mohla být mistryní ve střelbě (že mám talent na střelbu mi řeklo více lidí, když jsem měla na různých akcích možnost si střelbu vyzkoušet). I když - to bych mohla být i teď, mít na to čas. ~d~
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:24:04)
jentakj - co dcera studovala? na některých školách je zase lepší, když studenti bokem pracují; mají praktické zkušenosti
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:39:36)
jentakj - při VŠ jsem také pracovala, na plný úvazek. Bylo to někdy docela peklo, ale zase jsem jako vedlejší efekt zhubla na krásných 17 BMI a nemusela být nikomu za nic vděčná.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:49:37)
jentakj - bylo to kombinované studium, tedy dálkově. Většinu učitelů jsem viděla poprvé až na zkoušce.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:51:13)
denní studium jsem si dovolit nemohla; bych pošla hlady
 Eudo 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:59:33)
" na škole bylo přesně vidět, kteří studenti neměli od rodiny podporu a museli si na studium vydělat....... -"

a tak dale.

Presne tak. A to nejen to, ze musi travit cas , urceny ke studiu na cely uvazek, jeste urcitym uvazkem, aby se uzivila. Ale i predchozi leta, travena na skole zakladni/stredni. Jestlize nema rodice, kteri maji nejakou skolu, je to proste jen a jen na diteti, aby skolu zvladlo. Vyhoda je, kdyz rodice skolu maji a muzou nejak pomoct s domaci pripravou - a vubec zazemi s "kulturou" dulezitosti vedomosti, vedeni ke cteni a zajmu o to, co je ruzne potrebne. To je porad pekny stupen na ceste k nejakemu vetsimu uspechu (=a rozhodne tim nemam na mysli, ze kdokoli, kdo je sikovny na neco jineho neni potrebny).

Ovsem ty konekce a kamaradickove maji rozhodne daleko vetsi vliv na uspesnou karieru. Uz jen to, ze se nemusi vypracovavat, ale zacne o hodne vejs, nez obycejny absolvent, ktery si musi hledat zamestnani na inzerat.

Ono je to taky u hodne firem videt na tom, kolik zen je zamestnano na vyssich pozicich. "Chlapska kultura" - stylem "my si lip rozumime" vyradi zenske, ktere nemaji ani moznost ukazat, ze jsou schopnejsi, nez kolega.
 Kudla2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:18:37)
No, zas v tom sportu, je opravdu tolik moc o co stát?

Druhej Jágr se asi stane jen z málokoho, a obecně je sport velice nejistá kariéra. Znám děti, které měly co do majetku a rodinného zázemí samá plus, sport dělaly odmalička a byly v tom fakt dobré, ale jako kariéru si zvolily něco jiného.

Obecně s tou meritokracií si myslím, že člověk bez velkého zázemí má možná menší šanci se dostat na úplnou špičku, ale je otázka, jestli ta špička je opravdu tím žádoucím cílem, po kterém je žádoucí dychtit.

Ale myslím, že šanci žít slušný život a mít slušnou práci mají i lidi s méně podnětným zázemím. Navíc to nefunguje úplně přímou úměrou - kdyby to bylo tak, že člověk beze zbytku využije všechny svý šance, tak by ti s tím zázemím měli vždycky náskok, ale ono je to občas i tak, že dítě z "dobré rodiny" rebeluje nebo obecně začne blbnout a ten potenciál, kterej má, nevyužije naplno, kdežto ten na počátku znevýhodněnej má takovou motivaci uspět, že se do toho opře a toho, co měl původně ty podmínky lepší, hladce převálcuje.

Viz třeba v minulosti malíř Lada - z chudé rodiny bez konexí, ale vypracoval se velmi slušně. Nebo Miloš Forman, který přišel do Ameriky úplně bez zázemí a neměl ani rodinu.

Myslím zkrátka, že to s tou meritokracií není tak jednoduché. A považuji skoro za významnější faktor duševní podporu než podporu JEN hmotnou.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:23:57)
"Obecně s tou meritokracií si myslím, že člověk bez velkého zázemí má možná menší šanci se dostat na úplnou špičku, ale je otázka, jestli ta špička je opravdu tím žádoucím cílem, po kterém je žádoucí dychtit. "

jo, Kudlo, vidím to stejně
 Kudla2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:27:13)
Liško,

já myslím, že podle toho, co tu o sobě píšeš, jsi živoucí důkaz, že "to jde", tj, že není nemožné se dobrat slušného výsledku, i když se člověk zrovna nenarodí se zlatou lžičkou v puse. ~x~
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:54:31)
"Rozdíl u dítěte lékaře a dítěte, kterému se nikdo nevěnuje, protože leží s lahvíčem u telky, je patrný už ve třech letech"

Jistě, jenže častěji je to tak, že se dítěti od taťky s lahváčem můžeš i věnovat a bude to k prdu, protože není na čem stavět.

Prakticky vyzkoušeno u známých, kteří dělali s dítkem z DD, co mohli a jo, dítko je fajn, slušné, v pohodě, ale chytré prostě není a hotovo.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:56:13)
susu - to jedině že by dokázali porovnat děti stejný rodičů, kdy jednomu se rodičové věnují a druhému nikoli. Jestli tam by byl nějaký rozdíl.
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:57:30)
Četla jsem, že se dělaly pokusy na dvojčatech, ale nepamatuju si vysledek.
 Analfabeta 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:19:47)
Liško, byl. Když jsem pracovala ve zvláštní škole, měli jsme tam mentálně zaostalé děti, které rodiče příkladnou péčí vytáhli do nebeských výšin. Ale děti byly od přírody natolik mentálně postižené, že se mohli stavět třeba na hlavu, protože vrozené hranice se prostě překročit nedaly. Takže děti nakonec stejně skončily v ústavu sociální péče, ale DOSTALY ŠANCI. A pak tam byly děti asi i normální, ale natolik zanedbané, že se dostaly i pod úroveň těch dětí mentálně postižených, co se jim rodiče hodně věnovali. Ti končili jako manuální makáči, někteří skončili v ústavu sociální péče.

A jinak zářným příkladem zanedbání jsou tzv. vlčí děti. Ty můžou mít talent i normální IQ, ale výchovné zanedbání, zvláště v nízkém věku, prostě nemají šanci dohnat.
 K_at 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 17:07:05)
Analfabeto, je desny, jak rozdilne startovni pozice maji deti jeste pred prvni tridou. Vzdycky kdyz slysim nejakeho hlavouna nekde rikat, jak maji vsechny deti stejne sance a blabla, tak se mi otvira kudla v kapse.
 Eudo 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:16:34)
"Roli hraje fakt, že jsou zkrátka opravdu chytřejší a proto se celé rodiny drží v horních vrstvách celé generace a jejich potomci taky"

Hmhmhm.

A to mas podlozeny cim?

RTakze vono staci se narodit do naky slechticky rodiny a tim padem jsi automatisky inteligentnejsi?
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:21:11)
Eudo, v průměru ano.~:-D
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:23:05)
" do naky slechticky rodiny"

Eudo - do šlechtické raději ne. Tam spíše hrozí IQ vychýlené v opačném směru. (příbuzenské sňatky)
 ...j.a.s... 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:25:13)
Eudo, tak zrovna u šlechty bylo hodně blbých, protože se množili kvůli majetku mezi sebou.
Ale pokud má nějaká rodina po generace jisté postavení, tak není nic neobvyklého, že i ty děti jsou nadané už tím, že si všichni vybírají partnery mezi "svými". Pokud jsi inteligentní s VŠ, tak si asi jako životního partnera a otce dětí nevybereš někoho, kdo má IQ pod hranicí normality.
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:27:18)
http://www.sanquis.cz/index1.php?linkID=art4175
Podle vědců dědičnost hraje velkou roli i ve vytváření inteligence - a to u více než poloviny případů. Tento závěr potvrzují nejrůznější studie, které se zaměřily třeba v uplynulých desetiletích na dvojčata. Vědci při nich prokázali, že děti, které byly odebrány biologickým rodičům hned po narození a nikdy s nimi nežily, jim jsou stejně inteligenčně velmi podobné. Vliv prostředí je v těchto situacích až druhořadý, adoptované děti také inteligenčně nejsou nijak podobné svým nevlastním rodičům.

http://www.chytrazena.cz/dedicnost-inteligence-11676.html
Dnes již s určitostí víme, že inteligence je podmíněna jak geneticky, tak prostředím.

https://www.iqtest-certification.com/cs-cz/do-jake-miry-je-inteligence-vrozena
Přestože se ani vědci nemohou shodnout na tom, jak se geny a vrozené vlastnosti podílejí na celkové osobnosti jedince, nikdo nezpochybňuje skutečnost, že inteligence člověka do značné míry dědičná. Jednoduše řečeno – pokud mají rodiče vysoké IQ, bude s velkou pravděpodobností nadprůměrně inteligentní i jejich potomek.
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:31:43)
http://casopis.vesmir.cz/clanek/dedicnost-a-medicina
Při genetické analýze IQ je však zapotřebí vymezit podíl negenetických faktorů, tedy rodinného přenosu kulturních i jiných vlivů prostředí. Působení rodiny podobnost mezi příbuznými jedinci, a tedy i podobnost IQ zvyšuje. Tradiční typy studií, které tento kulturní přenos ignorují, vykazují dědivost IQ 60 až 80 %. Nejnižší odhady podle statistické analýzy uvedených hodnot připisují genům asi 30 %, kulturním vlivům zhruba také 30 % a asi z 32 % přispívají k rozmanitosti IQ nepřenosné vlivy prostředí. Zbývajících 8 % je připisováno nenáhodnému spolupůsobení genů a prostředí.

http://www.scienceworld.cz/biologie/gen-pro-inteligenci-a-rakovinu-jater-3576/?switch_theme=mobile
Politicky korektní média zaplavují již celá desetiletí svět tvrzeními o tom, že něco jako dědičnost inteligence či povahových vlastností neexistuje. Tento názor ovšem není udržitelný. Již v roce 1997 došlo např. k objevu genu, který byl (samozřejmě se strašným zjednodušením a jaksi až ostentativně, tj. naschvál) označen za gen pro inteligenci.

Skutečně: Robert Plomin zjistil, že u obzvláště nadaných amerických dětí se vyskytuje určitá sekvence na šestém chromozomu (přesně uprostřed genu pojmenovaném IGF2R) výrazně častěji než u zbytku populace. Zajímavé přitom je, že "gen pro inteligenci" má vztah také k rakovině jater (a pravděpodobně ještě k řadě dalších věcí – geny samozřejmě nekódují přímo vlastnosti, ale pouze určité proteiny, tudíž jsou téměř vždy polyfunkční).

Jak shrnuje Matt Ridley, ukazuje se, že prostředí má na vývoj jedince mnohem menší vliv, než se dosud předpokládalo. Co je však ještě zajímavější, mezi "vlivy prostředí" je mnohem významnější efekt různých skupin vrstevníků než vlastní rodinné zázemí. Na inteligenci nemá prostředí rodiny dokonce údajně vůbec žádný vliv – např. jednovaječná dvojčata, daná k adopci a vychovávaná v různých rodinách, vykazují prakticky stejné hodnoty IQ i povahové vlastnosti.
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:34:54)
http://relax.lidovky.cz/chytrejsi-lide-ziji-dele-a-maji-take-mene-urazu-f49-/zdravi.aspx?c=A120514_171829_ln-zdravi_glu
Na délce života se ovšem podílí ještě jedna věc, která je podle odborníků také z velké části dědičná: vaše inteligence:
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:37:02)
http://zeny.iprima.cz/domov-rodina/po-kom-je-aneb-co-vsechno-po-vas-muze-dite-zdedit

Vrozené prvky se nejvíc týkají temperamentu – obdobná míra extroverze či introverze, emocionálních prožitků, rychlosti reakce, citlivosti na různé podněty a také rozumových schopností – dědí se inteligence, schopnost koncentrace, stejné typy paměti, styly učení," konstatuje RNDr. Marek Minárik.
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:56:46)
http://psychologie.doktorka.cz/mereni-intelektu-rasizmus/
Přestože zkoumání není u konce, má se dnes za to, že větší podíl má dědičnost na inteligenci v extrémních případech, to znamená je-li intelekt nízký či naopak hodně vysoký. Ti lidé, jejichž intelekt je spíše průměrný (a takových je samozřejmě nejvíce), jsou ve svých duševních schopnostech více ovlivňováni vnějšími vlivy, míra jejich schopností více závisí na výchově.

Tohle mi přijde zajímavé.
 susu. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:26:05)
A ještě.
http://21stoleti.cz/2005/08/19/ma-inteligence-svuj-geneticky-kod/
Míra inteligence je geneticky podmíněna, asi ze sedmdesáti procent se dědí z generace na generaci. Navíc je namnoze závislá i na lidské rase.

Skoro se divím, že si to vůbec troufli publikovat, to je nekorektní. A míru dědičnosti inteligence mají dost obrovskou.
 Z+2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:02:10)
Jako potomek vítězného koně bude pravděpodobně zase vítězit, tak potomek inteligentních rodičů bude zase inteligentní. To je normální dědičnost.
 aky 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:06:43)
... Nebo vám přijde příliš pesimistický?
Nie, naopak, je uplne nezaujaty. Vsetci rovnako chytri ( napriklad inteligencia je dedicna, takze ti rodicia, ktori lezia pred TV s pivom maju rovnako chytre deti ako sudca vo vedlajsej ulici, podobne ako dieta talentovaneho spevaka nebude krasne spievat vdaka talentu, ale iba kvoli otcovi, pricom zazracny talent ma urcite susedov Lojzik), rovnako pracoviti, rovnako sikovni, rovnako pekni a preto o uspechu rozhoduju iba a len znamosti a postavenie rodicov. A vsetci zostanu sediet doma vo svojej dedine, kde tie znamosti vyuziju a postavenie ich rodicov je kazdemu zname.~3~
 Monty 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:07:29)
aky,
trefa! ~R^
 aky 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 12:19:47)
...aky,
trefa!
Vdaka, Monty. Zase na druhej strane nebudme zbytocne prisni a nechajme laviciarom Themu pomocou ktorej presvedcia Lojzu so siedmimi triedami zakladnej leziaceho na gauci ( pripadne Betku, ktorej ziadna banka neponukla pracu, lebo riaditel so znamostami vyhlasil, ze kancelariu s vystudovanym kulturologom nepotrebuje), ze je to iba neuveritelna nespravodlivost, ze sa nema tak dobre ako kardiochirurg v susednej ulici a ze oni to sudruhovia uz rozanalyzovali a speju k rieseniu.~3~
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:34:56)
Přijde mi to strašlivě, ale fakt STRAŠLIVĚ pravdivé...
 K_at 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:39:02)
Do velke miry souhlasim. Nestaci jen makat. Potreba je i mit stesti. Treba jen v tom, ze je clovek ve spravnou chvili na spravnem miste. Ale stesti v zivote je i ta soukroma sfera, o ktere se tu nepise. A to ti hidne prachati nekdy zase nemusi uplne mit ci znat.
 Dana 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:56:43)
Myslím si také, že je to hodně o štěstí. Být nebo nebýt ve správný čas na správném místě, dobře se rozhodnout mezi více variantami a také o tom, jak člověk vypadá a působí na ostatní. Samozřejmě také o tom rodinném zázemí, inteligenci, píli, dobré paměti, vytrvalosti a správných lidech v okolo sebe.
 Martina, 3 synové 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 13:54:20)
Něco nesedí:

 Z+2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:05:27)
Přesto je ta prostupnost největší v historii. A díky turbolentním změnám, záleží na spoustě věcí. I dítě ze špatné rodiny si u nás může udělat kamarády všude.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:10:10)
"Přesto je ta prostupnost největší v historii. "

to je fakt
 Z+2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:11:37)
A u nás to platí speciálně. Potom co společností zamával vítězný únor a následně sametový listopad je těch otevřených možností strašná spousta.
 Monty 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:13:04)
Z+2,
ano, je to tak.
Prostupnost je nejvyšší v historii.
 Buřt 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:18:27)
A jeste bych rekla, ze v nasi porad dost rovnostarske zemi je o dost vyssi nez na zapade. Myslim, ze s timhle v CR problem zrovna nemame - skolne tu neni, dlouhodobe elitni rodiny "diky" socialismu taky moc ne. Rozdily se zvetsujou, ale porad jsou docela male.
 Adda6a 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:07:32)
"že se vyšvihnete nahoru jen s pomocí vlastní píle a schopností. Stačí se neflákat, pořádně zabrat a dotáhnete to daleko. Řeč je o meritokracii – pohádce o tom, že když máte talent a tvrdě pracujete, překonáte sociální nerovnosti a vůbec všechny možné nepřízně osudu"

A to tvrdi kdo?

Nejak nechapu smysl cele debaty. Objevil snad nekdo fakt, ze socialni mobilita je mizerna, ze je lepsi narodit se do bohate rodiny nez do chude? Vazne? To bylo objeveno v roce 2017? A kde ten clovek zil doted? Nebo spadnul rovnou z mesice?
 Kudla2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:19:27)
Já myslím naopak, že sociální mobilita je opravdu největší v historii, a u nás ještě tím spíš, že ještě donedávna jsme měli prostředí velmi rovnostářské.
 Cimbur 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:27:34)
Sociální mobilita byla možná tak v americe 19. století. U nás v současnosti je asi větší, než třeba ve Španělsku, ale není taková prostupnost.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:34:22)
Cimbur - když jsem přemýšlela a sociální mobilitě v našich zemích v dřívější době, vzpomněla jsem si na prastrýce, který utekl před zlým otčínem už jako 20-letý do USA, kde se mu dařilo a docela zbohatl. Měl velký dům, auta. To bylo v té době řešením, ale aplikovatelným spíše jen pro muže.
 Adda6a 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:57:23)
Socialni mobilita je vyssi nez v minulosti, ale porad mizerna.
 Cimbur 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:26:12)
Do vysoké míry je to tak. To, že existují výjimky typu Lomonosova jen potvrzuje pravidlo, že o více než dva stupně společenského žebříčku se dokážou posunout jen zcela vyjímečně talentovaní jedinci.
 Kudla2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:28:01)
No, ale ono i ty dva stupně jsou přece dost slušný, i jeden by byl. O ten další může zas ta další generace.
 Kafe 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 14:40:56)
"O ten další může zas ta další generace.
"

pokud o to vůbec bude stát
 Lassiesevrací 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 15:42:18)
Co říct u pohovoru....nevím. Jednou jsem řekla, že chci hodně dětí a že mám řidičák teprve dva měsíce. A ten pán, co měl během toho pohovoru nohy na stole, mě vzal. Pravda, extra kariéra to nebyla, ale vyšší nástupní plat jsem ještě neměla.
 77kraska 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(5.7.2017 6:54:58)
Suplik, dost dlouho jsem Te tady nevidela...jsem rada, ze jsi zpet
 77kraska 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(5.7.2017 22:51:56)
Suplik, cetla jsem dnes v Respektu clanek o maturitach, sama tomu nerozumim a nechci to rozebirat, ale dela to dojem velkeho zmatku
 Dooly. 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 19:32:24)
Je to tak,ale ujišťuji vás,že v Čechách, kde ještě učí učitele ve škole je to pořád ještě slabý odvar. V Německu, kde učitele jen zadávají témata a učit musí rodiče,má dítě pech,pokud se nenarodil chytrým,případně bohatým rodičům.
Stejně tak s kroužky- na fotbal se nejezdí společným busem nebo vlakem,ale každá rodina svým autem.

V tomhle fakt zlatý Čechy, tam mají i tyhle děti pořád ještě šanci
 libik 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 20:20:09)
Je to pravda, ale z druhé strany i malé poměry umožňujou celkem kvalitní život, sebeúctu, originalitu..

Pokud člověk pochopí limity dané postavením, může ještě mít obrovskou vůli nebo talent ke zbohatnutí a moci nebo může být šťastnej tak jak je.

 Kudla2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(4.7.2017 23:45:43)
"z druhé strany i malé poměry umožňujou celkem kvalitní život, sebeúctu, originalitu.."

Ano, s tím souhlasím velmi. Dokonce bych vypustila i to "celkem" a nahradila ho "zcela".

"Pokud člověk pochopí limity dané postavením, může ještě mít obrovskou vůli nebo talent ke zbohatnutí a moci nebo může být šťastnej tak jak je."

A co přesně jsou to "limity dané postavením"?

Ve vztahu k čemu - k tomu zbohatnutí a moci, nebo přístupu k zajímavým lidem, nebo jak?

Myslím, že zbohatnutí a moc nemusí nutně vždy znamenat kvalitní život (k tomu je sice podle mě nutný mimo jiné i určitý materiální komfort, ale nemusí člověk být nutně superboháč ani supermocný, naopak to občas může přinášet určitý dyskomfort související s bojem o to postavení a moc).




 Ropucha + 2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(5.7.2017 22:37:55)
Libiku, souhlasím.
Pokud se člověk nenarodí vyloženě do sociálního průšvihu, nevidím já osobně důvod, proč by neměl jeho život být naplněný a šťastný, i když se nevyškrábe nikam na vrchol.
 Liškodlak 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(5.7.2017 11:52:49)
Na všem, co je zde výše napsáno, vidím kousek pravdy.
Přidávám ještě svůj pohled.
Mám kolem sebe různý lidi - rodiny typu "lahváč na gauči", nebo inteligentní cikánečku, jejíž matka prodává drogy atd, všichni tito lidé jsou v těžký pohodě, nouzí nikdo netrpí a "naše hodnoty" nám rozhodně nezávidí, touhu někam se vypracovat rozhodně nemají, užívají si svého života tak, jak je.
Kdybych já bývala chtěla, mohla jsem klidně být kupříkladu špičkovým kardiochirurgem. Nejsem, protože jednak nejsem dost chytrá na studium medicíny a hlavně nejsem ochotná ze svého života ukrojit tolik, aby to stačilo na zvládnutí tak náročného oboru.
 Ropucha + 2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(5.7.2017 22:34:25)
Liškodlaku, a já to považuji svým způsobem za výhodu, že si můžeš dovolit nechtít.
Vysoké společenské postavení rodičů je závazek, od dítěte se očekává, že se též náležitě zařadí.
A ono se každému nemusí chtít (pomineme-li, že ani nemusí mít schopnosti), někdo spatřuje spokojenost i v nízkých cílech.
 Kudla2 


Re: Snaž se do krve – nikam to nevede 

(9.7.2017 22:03:53)
Anett,

přesně.

Navíc, co je to "nízký cíl"?

Kdo posoudí, jestli je třeba "vyšší cíl" stát se špičkovým vědcem/sportovcem/slavným hercem, ale kvůli tomu si podělat rodinu a vztahy, protože na ně člověk nemá čas, nebo být něčím "normálnějším" a mít čas i na své blízké?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.