(2.5.2017 8:33:55) Ptám se teď, protože je to aktuální a za půl roku už na webech výsledky nebudou. Po zveřejnění výsledků na webu školy, o kterou má syn zájem je jasné, že bude potřeba mít záložní plán. Bohužel žádná ze škol, kterou doporučují příbuzní a známí, kteří je absolvovali, nepřipadá v úvahu. A ta, kterou jsem našla já, mu nevyhovuje zaměřením. Existuje v Praze obyčejná všeobecná škola tohoto typu pro normální děti? Nic prestižního, o co je obrovský zájem - syn není soutěživý ani ambiciózní, necítil by se v takovém prostředí dobře. Měl by někdo tip?
(2.5.2017 8:47:20) Šuplíku, myslím všeobecný gympl bez zaměření. Jiná škola by byla problematická kvůli dalšímu studiu, proto na tom gymplu syn trvá. Já se zatím dívala jen na školy, co jsou poblíž nás, jsou tu dvě a obě by šly, ale u jedné se mu nelíbí ta orientace. Na Sladkovského jsem se dívala, tam by to asi taky odpovídalo zadání, moc lidí se tam nehlásí.
(2.5.2017 8:57:11) Inko, Voděradskou má sice přes ulici, ale myslím, že na čtyřletý cyklus berou jen 30 dětí... ještě se na to podívám. Pokud jsou tam obrovský převisy, tak to nemá moc smysl.
(2.5.2017 9:10:59) Inko, ono záleží na tom, co si kdo představí pod pojmem "stálo za houby". Jediné, o co reálně jde je probrat učivo gymplu kvůli přijímačkám, to se snad probere všude.
(2.5.2017 9:37:17) Tož aby se připravil na přijímačky, v tom mu nebude bránit žádný gympl. To je jako na základce - co si žák nastuduje samostatně doma, to je škole jedno
(2.5.2017 9:07:44) Šuplíku, no nejblíž (od nás, ne od táty, tam je Voděradská) je Eliška Krásnohorská a Milada Horáková. U Horákové se mu nelíbí orientace na novodobé dějiny, protože ho to moc nezajímá. Ta Krásnohorská je nějak špatná?
(2.5.2017 9:17:35) Šuplíku, dík. Našla jsem je pod těmito názvy, starší neznám. Ta Horáková je výhodná v tom, že dává třetinu bodů za známky, ale syn bohužel není po mně a novodobá historie ho moc nebere.
(2.5.2017 9:52:07) Monty, proč by gym. Elišky Krásnohorské (alias Ohradní) mělo být špatné? Dle mých informací je celkem OK. Je tam spíš rodinné prostředí, není to žádný velký moloch jako Budějovická apod., ty prostory jsou tam trochu stísněnější (někomu přijdou útulné ;-)), tělocvičnu nemají vlastní, používají tělocvničny sousedních škol. Je to fakultní školy FF UK a přirodovědecké fakulty OK, pokud vím.
(2.5.2017 9:53:59) MM, to bylo nedorozumění, Šuplík myslel jiný gympl a já se právě ptala, proč je podle ní špatný. Já ho neznám, dívala jsem se na něj, protože je blízko.
(2.5.2017 11:29:25) No nehlásí, protože je tam debil ředitel, kterej tu školu přivedl cu grunt. Vím o čem mluvím, chodily tam obě naše děti . Teď jsou sice děti na tom dobře, ale spíše té škole navzdory, než díky ní. Omlouvám se všem slušným a dobrým učitelům, kteří tam jsou, a jsou!, ale je jen otázka štěstí, zda je dítě náhodou dostane. Ale po bojích v letošním roce údajně půjde ředitel do důchodu a snad se to vylepší.
(2.5.2017 12:53:57) Monty, to je právě to. Za mejch časů to bejvala škola na matiku vyhlášené. A šlus. Jestli dostane na matiku Hořkou nebo Milera, jestě lépe Hořkou, která je sice baba zlá, ale pro toho, kdo se chce učit, tak opravdu skvělá,je to dobrý. Jestli Tesaře, může se s matkou navěky rozloučit. Chemie to samý. Jestli bude mít Hančlovou, taky je to baba šílená,schopná dát půlce ročníku reparát, ale učí a naučí. A fakt hodně a dobře. Jak zase toho Tesaře, je to v řiti. (Ostatni chemikáře neznam). Dcera teď velmi úspěšně studuje chemii, ale jen proto, že dostali tu chemikářku celkem včas a matiku ji učil manžel. Když pak manžel na schůzkách řekl, že by holka z matiky věděla stejný prd jako ostatní, kdyby ji neučil sám, další rok v pololetí dal ten T. klukovi z počtů za 5 (zcela nesprávně opravené pisemky jsme videli). Letos syn udělal scia na 98% Fyzika Miler - my jsme si nestěžovali,naopak, jiní ano, jiné moc neznám. Taky záleží na třídě, jak se sejde. Často ti učitelé kašlou na to, že tam blbečci rušej a nauči se jen ten, kdo má fakt vůli. Taky semináře. Jedou tam různý spol.vědy na výběr, ale když chceš chemii nebo nějakou lepší matiku a není hafo lidi, což bývá málokdy, tak smolik. Snad tomu 4g dají ty lepší učitelé. A přístup vedení obecně až výjimky je otřesný. On je všude někdo blbej a někdo dobrej, ale tady je to docela extrém, a nejen v přírodních vědách. Snad se to zlepší, rodiče teď hrozně bojovali a stěžovali si u zrizovatele.
(3.5.2017 17:03:19) Monty, vím, že GJN je šestiletý (dalo by se tam ale možná nastoupit později, je to na řediteli), jen se ptám, jestli je fakt zaměřený na bio (jestli tedy Konzerva myslí GJN).
(4.5.2017 9:38:37) Konzervo, gymnázium Jana Nerudy je v Hellichově ulici, tedy přímo na Újezdě, a jiný gympl na Újezdě není. Kousek stranou k Vltavě je Doppler, ale ten je na fyziku-matiku.
(3.5.2017 19:29:08) Monty, tak jestli je motivovanej ažaž, tak paráda - připraví se na přijímačky, pohlídá si i ty známky na výzo, a na žádný plán B nedojde
(3.5.2017 19:38:24) Montyyyy, kde jsi??) Kamarádky dcera se te´d dozvěděla, že je na šestiletým s výtvarkou, na tom,co chtěl tvůj syn, první pod čarou..je z toho totálně nešťastná..Ty znáš tu situaci z loňska, že to vypadá hodně nadějně, na odvolání???
(3.5.2017 21:19:17) Aleno, na ten výtvarný je to ale nejmíň - max. tři. Ptala jsem se na to přímo ve škole, jestli má smysl dávat odvolání z 9. místa pod čarou. V jiné třídě ano, ve výtvarné se jim to prý ještě nikdy nestalo. Ale první pod čarou je skoro sichr.
(4.5.2017 9:28:34) Tak to se omlouvam, ze matu! Ja bych se teda odvolavala i z te devate pozice, co kdyz prede mnou odvolani nepodaji, ale to uz je fuk :)
(2.5.2017 11:22:57) Mene prestizni Alej? Alej je dost souteziva a na vykon, brali 30 deti, posledni musel mit ze statnich pres 80%, to je vic nez Boticska. Zatlanka hraje s Botici tak nejak fifty fifty.Ohradni taktez, statni cast kolem 80 bodu posledni.
(2.5.2017 19:37:06) Alej je škola, kde se učí jak na konci osmdesátých let, ale s novým vybavením. tj. velké objemy fakt, pamětně, spíš bez kontextu, přísné hodnocení, trojka je dobrá známka, nad dětmi z devítek se lehce ofrňují, ale je tam příjemné klima, studenti vychovaní, inteligentní, soudržní a dobře učí jazyky. Rozhodně to není "rodinná škola", jako že se tam nemusí nic dělat. Botičská je kůlnička, kam bych dítě nedávala. Učí tam KUDBi PřFUK, což je zoufalá skvadra. Alej taky učí biologii spíš na houby, ale mají pěkná praktika. Biologii učí dobře Dr. Slabochová na Ústavní, určitě není v Praze sama, ale je prověřená. JE i výborná třídní, to není na gymplu úplná samozřejmost.
(2.5.2017 19:38:45) Tante, syn je Botičskou nadšenej a z představy, že by šel kamkoli jinam se mu dělá mdlo. Je to jeho volba, nebudu mu do toho mluvit.
(2.5.2017 19:44:43) No tak když se mu dělá mdlo z jiné školy než GYBOTu, tak mu nehledej variantu B, stejně by tam kolaboval. Se holt bude muset dostat tam, kde jedině může být šťasten.
(2.5.2017 19:49:21) Tante, on se po třech dnech, co tam strávil (resp. na jejich akci, částečně i ve škole) vrátil naprosto nadšenej, a u něj to není normální stav, protože nikdy nebyl rozjásaný dítě, co mu svítěj očička, on je mentální penzista, moralista a skeptik. Googlil si i učitele, že byli "skvělí". Nevím, co je na nich podle tebe přesně špatně, ale možná je to pro něj extrémně přitažlivý typ zoufalců.
(2.5.2017 19:40:32) PS: Dítě s puzením k biologii bych jednoznačně tlačila na Keplerovku, ale to chce makat od třetí třídy jak šroubek a nevymýšlet, co se mi nechce a nebaví... Jedno takové se mi ke zděšení klube doma a už teď se potím..
(2.5.2017 20:16:57) Spis asi jakou ma Prazacka uroven. Ale myslim, ze to jsou jen takovy zachvaty. Je teprve patanda. Jen to byla prekvapiva myslenka, ze ji to vubec zaujalo, kvuli vytvarnu...
(2.5.2017 20:18:44) Kat, synovi se tam na DOD líbilo, ale ptal se jen na kreslení a na to, jaká je na škole výuka biologie. Jo, ale mám pocit, že ta rozšířená výuka výtvarky je až od třetího ročníku, pokud si to dobře pamatuju.
(2.5.2017 20:49:46) Dik. To bylo akorat pro nas ja teda nejsem presvedcena o tom, ze by to bylo to pravy. Vadi mi ta nutnost jit na VS, coz u dcery fakt nevim....
(2.5.2017 21:09:19) Kat, kdyby fakt chtěla, tak doporučuju máknout hlavně na tom vysvědčení. Oni mají tuším i limit, max. tři trojky, ale syn se hlásil s jednou a už neměl body za známky. Na talentovky se připravoval celkem zodpovědně, v ZUŠce, dělal i realistický kresby, který ho jinak nebaví, jenže nakonec mu nebyl nic platný ani čtvrtý nejvyšší počet bodů za talentovky. Dostala se tam jeho spolužačka, která ty talentovky neměla nic moc, ale známky měla lepší a víc bodů za matiku. Sice pod čarou, ale na odvolání jí to vyšlo.
(2.5.2017 21:13:28) Monty, ona je dvojkarka, pokud jde o vyzo. Spis ji jde matika, nez cj. Tak uvidime. Ted potrebuje orazit po 3 letech se souskou ucitelkou. A v zari se nadechneme a uvidime. Ja ji muzu podporit, postrcit, chytit za fligr, ale ten zaklad bude na ni.
(2.5.2017 20:06:20) Kat, tam se vloni hlásil syn. Kdyby tam chtěla tvoje dcera, dej vědět, mohl by jí třeba dát nějaké tipy k talentovkám. I když, ony ve výsledku až tak důležitý nebyly, dostalo se hodně dětí s celkem mizernými talentovkami. Jo a celkem dost bodů bylo myslím za vysvědčení, ty pak synovi v podstatě "chyběly" k přijetí.
(2.5.2017 20:03:16) Nojo..jako všude se dá najít někdo dobrý, určitě i na GYBOTu. Doufám, že to není tvoje pracoviště jestli jo, tak se omlouvám a formuluji veřejně, že tebe nemyslím. Myslím jiné borce a borkyně.
(2.5.2017 9:02:06) Kudlo, nepíšu o tom, že by neměl šanci. Nebo něco takového čteš? Přípravě se samozřejmě může věnovat celý rok, v tom mu nikdo nebrání. Ovšem stát u něj s klackem nebudu, pokud to myslíš takhle.
(2.5.2017 9:03:40) monty, myslíš, že je u dítěte třeba stát s klackem v ruce? já teda vidím daleko efektivnější metody. Třeba ho v přípravě podpořit a podporovat systematicky a osobně.
(2.5.2017 9:04:53) Z+2, a můžeš být konkrétní? Neumím si pod tím nic představit. Za mých mladých let spočívala příprava v tom, že nám rodiče koupili Bělouna. I kdyýž tedy manžel tvrdí, že to bylo jen u nás na vsi a v Praze to bylo jinak.
(2.5.2017 9:11:22) Monty, nic objevného. Připravovat se s ním a udělat to pokud možno co nejzábavnější formou. Otvírat to téma a zase pokud možno v pozitivním duchu. Pokusit se z přípravy udělat společnou zábavu a ne prudu. Tvůj syn jak ho tu popisuješ je zvědavý a má rád objevování, tak bych ho do toho zakomponoval. Přestože je nesoutěžní typ, tak soutěže o místo se zúčastnit musí a většina dětí se bude připravovat. Ale je to o spoustě tvé energie.
(2.5.2017 9:14:48) Z+2, v tom bude asi ten problém, protože já mám za to, že energii do toho má dávat to dítě. Jo, asi jsem poznamenaná tím, že jsem vyrůstala na malém městě, hodně lidí, co vyrůstali v Praze mi říká, že je doma rodiče nutili, sama to neznám a nějak s tím vnitřně nesouhlasím. Tu pomoc rodiče prostě vidím někde jinde a v něčem jiném.
(2.5.2017 9:21:13) Šuplíku, vloni sám nevěděl, co chce. Ve finále mi řekl, že byl překvapenej, protože si naivně myslel, že na školu s výtvarným zaměřením se nehlásí žádní "matematici". Špatnej odhad. Stane se.
(2.5.2017 9:27:15) Šuplíku, myslím, že můj postoj k tomu byl důrazný dost. To, že jsem mu nepodepsala přihlášku pochopil přesně tak, jak to bylo myšleno. Naštěstí. Já prostě nebudu investovat energii do někoho, po kom se sveze jak flus po vikslajvantu. Stačí, že jsem do toho investovala peníze. A pokud to myslí vážně - zatím to tak aspoň vypadá - nikdo mu nebrání to dotáhnout do konce.
(2.5.2017 9:36:46) Šuplíku, už zas? Kolikrát jsem psala, že byl v matice POMALEJ a ty přijímačky (vč. těch nanečisto) nestíhal? On si nemyslel, že to nemusí umět, jen mylně předpokládal, že konkurence na tom bude plus mínus jako on, ne že většina dětí stihne vypočítat všechno a on půlku.
(2.5.2017 9:18:56) monty, to dítě do toho spoustu energie dát musí samozřejmě také. Bez ní to nemá smysl. Nakonec pokud ho naučíš učit se, tak se ti to i jemu vyplatí. Ale je to jen na Tobě, klidně to nech na něm. Jen on soutěží s dětmi, které tu rodinou podporu z velké části mít budou.
(2.5.2017 9:23:57) "Jen on soutěží s dětmi, které tu rodinou podporu z velké části mít budou."
Z+2, no a to je přesně důvod, proč jsem založila tohle téma. Jemu samotná představa soutěžení nahání hrůzu. Není moc reálný, že by se cítil dobře v kolektivu dětí ambiciózních rodičů. Resp. že by mu seděla atmosféra na takové škole. I když samozřejmě děti můžou být úplně v pohodě, za rodiče nikdo nemůže.
(2.5.2017 9:29:34) Z+2 má na mysli přijímačky, ne studium. A přijímačky soutěž jsou, to je fakt. A vůbec, když má někdo svůj sen, tak se tím jistým způsobem do soutěže pouští, protože není sám, i jiní jdou za svým snem. A ne všichni uspějí. Takhle bych to synovi nějak podala.
(2.5.2017 9:30:35) Monty, chápu, že se syn bojí porážek. Někteří kluci to tak mají. Nic to nemění na tom, že k přijetí na jakékoliv gymnázium je třeba porazit minimálně půlku dětí co se na něj hlásí. V současném systému možná víc, protože se přihlásí víc dětí co to riskne. S atmosférou na škole to moc společného nemá. Nakonec i na ní se dál soutěží o známky, bude soutěžit o přijetí na VŠ. Přesto si to nemusí uvědomovat.
(2.5.2017 9:34:06) Z+2, on to ale jako soutěž nebere (školu, známky). U přijímaček to soutěž je a to je to, co ho děsí. A ani to nemusí být obavami z porážky, on nerad soutěžil i tam, kde pravidelně vyhrával, prostě tenhle způsob sebeprezentace mu nesedí.
(2.5.2017 9:56:46) Tak na gymplu se o známky nesoutěží, ale o přijetí na VŠ ano.
Je zajímavý, že t,. Monty, razíš v mnoha jiných případech přístup "sestim smiř", protože tak to na světě zkrátka chodí, ale v případě přijímaček máš naprosto nesmyslný a uhozený řeči "že by se syn v kolektivu dětí ambiciózních rodičů určitě necítil dobře" na co si to doprčic furt hraješ?
Jestliže tvrdíš, že na vysněný povolání nutně potřebuje gympl (což je diskutabilní, protože kdo fakt chce a má takovej tah na bránu a schopnosti, tak se může připravit i z odborný školy, navíc ty sama tu často propaguješ, že vlastně na co škola a odborný vedení, když člověk s opravdovým zájmem ty informace přece klidně získá i doma sám), a na gymply bývá převis takovej, že se dostane třeba jeden z pěti, no tak holt hošíkovi nezbyde než se stran tý soutěže buď kousnout a vykašlat se na nějaký stupidní předsudky, jako že na gymplech jsou jen nesnesitelně ambiciózní děti nesnesitelně ambiciózních rodičů, nebo holt bude mít smůlu a bude muset napnout zvýšené úsilí (a možná i prachy) na to, aby se mohl zúčastnit SOUTĚŽE v dalším kole, až se bude hlásit na svou vysněnou vejšku.
Ale už vidím vnitřním ducha zrakem, jak se vykašle (s tvojí tichou podporou) i na to s výmluvou, že on přece není soutěživej typ, a zbytek života protluče s maturitou a pocitem křivdy, že "měl na víc, ale neměl štěstí, protože nebyl ochoten se zapojit do špinavého soutěžního závodu, a tak zůstal zcela nepochopen a jeho talent zmařen".
(2.5.2017 10:00:44) Obávám se, že když se nepřipravíš, tak můžeš zkoušet třeba dvacetkrát, a bude Ti to zcela k ničemu.
Nehledě na to, že zkusit 5x = pět let strávenejch kde? jakou prací? kdo Tě bude v tý době živit? a když dostuduješ ve 30 (jestli se teda dokážeš dost kousnout na to, aby ses naučila na zkoušky, a ani jeden ročník nebudeš muset opakovat), tak to taky není úplně značka ideál.
(2.5.2017 10:04:11) Kudlo, ufff, tak znova. Představ si, že chceš jít studovat cizí jazyky. Pro variantu studia jazyků je ideální jít na gymnázium se zaměřením na jazyky. Ano, můžeš se ty jazyky naučit i BEZ NĚJ, ale je to prostě pohodlnější. Časově i finančně.
(2.5.2017 10:00:10) Kudlo, nehledě na to, že si opět interpretuješ psaný text po svém. Psala jsem o PRESTIŽNÍCH školách, nikoli obecně o gymplech. Ano, na prestižních školách se logicky dá očekávat větší procento dětí ambiciózních rodičů. Co ti na tom přijde tak moc k pozastavení a moralizování?
Slovo prestiž (Prestige) znamená něco jako "dobrý image", že to jako zní dobře, když to člověk řekne, tak si z toho někteří sednou na zadek... ;-) Tak nějak se to slovo přece běžně používá.
(2.5.2017 10:06:59) Kudlo, myslím, že Lidovky zveřejňují každý rok žebříčky popularity středních škol. Ty, co jsou na předních místech žebříčku jsou brány jako kvalitní/prestižní/vyhlášené - je fuk, jak to nazveš. Hrát si na to, že neexistuje nic jako "prestižní škola" na tomhle serveru, kde se to řeší pořád dokola ("chci pro dítě NEJLEPŠÍ MOŽNÉ vzdělání") je póza, kterou zas nechápu já.
(2.5.2017 10:11:31) hm, tak o ničem takovým nevím a prdím na to. Ani nevím, že něco takovýho někde publikujou, a i kdyby, tak proč bych se podle toho měla řídit.
Gympl jsme vybírali dle místa a toho, jak byl dítěti sympatickej. Nevidím moc smyslu v tom, aby kvůli nějaký údajný "prestiži" mělo dítě dojíždět třeba do jinýho města a trávit tím denně o 2 hodiny navíc, který může strávit něčím pro něj příjemnějším
Zajímavý je, že si hraješ na to, jak moc jsi free, ale k tomu se chováš extrémně snobsky a okázale se divíš, že to tak nemá každej (a kdo to neřeší, tak že si určitě lže do kapsy)
(2.5.2017 10:15:11) Kudlo, ty nečteš co píšu a pohoršuješ z principu předem. Mně je fuk, kdo jak bere prestiž nebo neprestiž. Jestli si na to někdo hraje je jeho věc a moje zbytečná starost. To, že to existuje je jen konstatování, nikoli postoj k věci. Ano, je předsudek nemít moc rád příliš ambiciózní typy, jistě jsou mezi nimi dobří lidé, ale já si na morálního arbitra nehraju, takže si nějaký ten předsudeček mohu dovolit přiznat.
(2.5.2017 10:18:01) Monty, tenhle předsudek sama vůči sobě mi přijde dobře ujetej. Vzdělání svého dítěte tu neřeší nikdo víc než ty a o potřebě víceletého gymnázia jsi psala ještě v době kdy se snad batolil. Že jsi ambice nedokázala prosadit do skutečnosti je samozřejmě smutné a chápu potřebu se proti těm ambicím vymezit.
(2.5.2017 10:20:39) Z+2, prosím tě, kolikrát si ještě budu sypat popel na hlavu za to, že jsem kdysi věřila něčemu, co se ukázalo nebýt pravdou? Chápeš, že když byl syn malý, fakt jsem si myslela, že normální školy vypadají tak, jak je tu často popisováno? Neměla jsem možnost si to ověřit. Ve chvíli, kdy to té školy začal chodit a chodily do jiných škol děti známých a kamarádů mi DOŠLO, že je to volovina. Škoda, že tu není emotikon, co tluče hlavou o zeď...
(2.5.2017 10:54:33) Šuplíku, pamatuješ, ale nějak divně interpretuješ. Jednak jsem nepsala nic o tom, že by "plakal" a druhá věc - to, že první stupeň pročuměl z okna bylo pouhé konstatování, nikoli stížnost. Když najdeš nějakou stížnost na to, že je ve špatné škole, máš u mne flašku.
(2.5.2017 11:02:59) Z+2, podle mne velkej. Pláč je stav, kdy ti tečou slzy a nacházíš se v různě intenzivní fázi zoufalství. Fňukat se oproti tomu dá, i když jsi nespokojený s tím, že máš moc horkou polívku. Fňukání je mírná rozlada. Intenzita a důvod záleží na typu osobnosti.
(2.5.2017 10:28:33) Monty, tak pokud "je schopen se dostat na JINÝ gympl, než na jaký chce."
jak píšeš v reakci na Tuten: "Monty,co je tvůj syn ochotny realne pro ty prijimacky na SS udelat? Pokud není schopny se na ne dostat bez pripravy?(Coz asi není,jak jsem pochopila)."
tedy bez přípravy, tak co řešíš? Vyber mu dopravně nejpohodlnější z obou bydlišť a je to
(2.5.2017 10:29:59) Slupko, však právě na to se ptám. Hledám gympl, kam se dostane víceméně na jistotu - samozřejmě nic není jisté na 100 %, ale řekněme, že je ta pravděpodobnost vysoká.
(2.5.2017 10:36:27) Monty, jistě, jisté není nikdy nic.
Jak jsem již psala - počkej, až vyjdou přehledy škol k přijímačkám na další rok . vydává se to jako brožurky, a tam to pak v klidu najdeš. Tipuji, že to bude i na webu pak někde. Kdybych to řešila já a nechtěla čekat ("TEĎ mě to zrovna zajímá a pálí"), tak bych trpělivě prošla weby všech gymplů, které jsou dopravně v dosahu, a udělala si svoji tabulku: gympl, zaměření, přihlášení/přijímaní.
(2.5.2017 10:38:11) Slupko, tak ony jsou TEĎ na webech ty výsledky, až to bude aktuální, už se k nim nedostaneme. Nejde jen o převisy, ale i o způsob hodnocení a počet bodů pro přijetí. To asi v brožuře nebude.
(2.5.2017 10:41:30) tak si u vybraných škol ty výsledky TEĎ stáhněte, pokud jsou pro vás důležité jako asi to dá trochu práce, na druhou stranu nejspíš to nebude o nic časově náročnější, než vykecávání se na ROdině, tolik těch všeobecných gymplů v Praze zase není.
(2.5.2017 10:44:59) X_X, samozřejmě, vykecávání na Rodině je hledání tipů, ona někdy i praktická zkušenost může být užitečná. Já to teď procházím, ale o těch školách nevím nic.
(2.5.2017 10:43:25) no tak to TEĎ projdi kašli tady na naše zkušenosti, kecy, půtky, sedni na to a udělej si přehled (pokud chceš i údaje, které na absolventovi nejsou)
(2.5.2017 10:33:36) tak pokud ti jde čistě o počet hlásících se a přijmutých dětí, koukni na stránky http://www.infoabsolvent.cz/ profiltruj si tam čtyřleté gymply v Praze a můžeš si projít, jak na tom v loňském roce (a pokud nějakou dobu vydržíš, tak i v letošním roce) se zájemci byly
(2.5.2017 11:10:33) Jitys, někde nemají minimální počet určený vůbec. Z toho PDF vidím, že na tomhle gymplu je hodně bodů za prospěch a soutěže, to je taky u každé školy jinak. A k přijetí tam tedy stačí bodů za PZ poměrně málo.
(2.5.2017 11:14:17) tak důležité jsou podmínky pro přijetí, v těch definováno, jestli škola má nebo nemá stanovený minimální počet bodů. ale co jsem tak koukala, tak většinou školy minimální počet stanovený nemá, buď mají převis a berou do naplnění kapacity, nebo naopak nemají zájemce a tím spíš berou každého, kdo je ochotný k nim nastoupit navíc povinná je matika + čeština, potom si nepovinně některé školy bodují třeba prospěch, soutěže, vlastní testy... takže na každé škole stejný počet bodů vyznačuje něco jiného
(2.5.2017 11:26:17) šuplíku, myslíš? já to tedy nikdy nezkoumala, ale měla jsem za to, že zahrnutí prospěchu je nepovinné? konečně, každá si škola si z prospěchu zahrnuje něco jiného, některá celkový průměr, některá jenom vybrané předměty, některá průměry od pololetí osmičky, jiná jenom pololetí devítka... proto jsem měla za to, že zahrnutí známek je čistě na škole, že je to jenom jedno z možných kritérií.
(2.5.2017 10:05:38) Ale houby, tohle je úplně vedle.
V normální výuce fakt děti mezi sebou o známky nesoutěžej. Maximálně ten jeden člověk sám se sebou (jestli bude mít jedničku nebo dvojku). Jaký známky má Pepíček vedle je zcela irelevantní, navíc jedničku lze dát celý třídě, tam není moc prostor pro soutěž, pokud ten člověk není sám na tohle ambiciózní, a dle mých zkušeností to děcka většinou fakt nejsou.
(2.5.2017 10:08:21) Samozřejmě, že o známku soputěží. Soutěžit rozhodně nemusíš jen s vnější konkurencí. Navíc známka se odvozuje i od schopností a výkonů daného kolektivu. Tvářit se, že známkování není soutěž mi přijde hodně mimo realitu.
(2.5.2017 9:35:50) Jemu samotná představa soutěžení nahání hrůzu. Není moc reálný, že by se cítil dobře v kolektivu dětí ambiciózních rodičů.
proč zrovna kolektiv dětí ambiciozních rodičů? on sám se na gympl dostat nechce? pokud ne, nebuď přehnaně ambiciozní a podepiš mu přihlášku na nějakou odbornou školu, kde nemají zájemce a kam berou každého a nemusí si tedy místo vysoutěžit. pokud se ovšem na tu školu dostat chce, tak si holt bude muset máknout, pokud na to přirozeně bez učení nemá
teď se na stránkách škol objevují výsledky přijímaček, zkus klukovi nechat udělat cermaťácký test a jeho výsledky porovnej s výsledky dětí, které se na vybranou školu dostaly a oba budete mít lepší představu, jakou má kluk šanci. já nechávala holce dělat jak testy pro sedmáky, tak testy pro deváťáky (oba dopadly stejně blbě ), zrovna včera holka byla poměrně v šoku, že s tímhle výsledkem by ani jako jedničkářka na vybrané škole neměla šanci. jak s tím naloží je její věc, je už dost velká na to, aby věděla, jak moc na danou školu chce nebo nechce.
(2.5.2017 9:39:28) X_X, to jsou jeho ambice, ne moje. Na můj pokus ho někam směřovat nereflektoval, tak jsem to vzdala. Odborná škola by mu v podstatě zavřela dveře k vysněnýmu povolání nebo ji minimálně velice zkomplikovala.
(2.5.2017 9:47:03) Tuten, proto hledám ten gympl, kam by se měl dostat bez problémů. Na odbornou školu může jít kdykoli, tam se skoro všude vypisují druhá kola.
(2.5.2017 10:11:55) Monty, tak psala jsi, že jsi to vzdala. Tak se ptám, jestli obecně podporu při naplnění jeho ambicí - tedy školy, kam je těžší se dostat, nebo jak to jako myslíš.
Řekla bych, že je nejvyšší čas, abyste našli nějaký použitelný model přípravy na přijímačky. Hurá "systém" se neosvědčil.
Ty letošní převisy budou v tištěné podobě v takové brožurce, která vychází každý rok, ale určitě tedy později, než pár dnů po prvním kole. Jsou v ní i stručné charakteristiky škol. Nevzpomenu si teď, jak se to jmenuje přesně, Milada bude vědět asi, nebo někdo tu...
(2.5.2017 9:54:10) Monty, ano, tohle já chápu. nicméně je na místě, aby to pochopil i tvůj kluk. buď si uvědomuje, že mu jiná škola ne asi přímo uzavře, nicméně určitě hodně ztíží jeho další uplatnění, a pak je na něm, aby si řekl, jestli mu stojí za to se kousnout a na přijímačky se připravit nebo si řekne, že mu to za to nestojí. jsi z Prahy, tady existují možnosti placené přípravy, můžeš mu je nabídnout a nechat na něm, nakolik je bude ochoten využít. anebo tedy můžeš být ta ambiciózní matka, co nad dítětem stojí s bičem a nutí ho k učení, aby přijímačkama prolezl, to už je na tobě. ale co mám zkušenost se svými dětmi, tak to v tomhle věku nějak nefungovalo, buď samy chtěly nebo nechtěly.
(2.5.2017 13:15:21) Monty, ja bych to nebrala tak tragicky. Jaky je to vysneny povolani, ze ti k tomu odborna škola zavre dveře? Ja sama mam stredni knihovnickou, potom Knihovnictvi a informatiku na FF UK a 17 let po maturite jsem zacala studovat prava a docela normalne je v terminu dodělala. Mela jsem spoluzaky s průmyslovkou a v nicem jim to nebranilo. Muj bratranec ma elektroprůmyslovku a pak psychologii, kamarad elektroprůmyslovku a medicínu a mam i kamarady z ucnaku (s maturitou), co pak delali matfyz, další delal Hollarku a pak cinstinu. Vsechno jde, když se chce, nejak si nedovedu představit, co to musí byt za povolani, ze se v 15 musí dostat na gympl, jinak ma s nim utrum.
(2.5.2017 13:17:21) Blanko, ale já neříkám, že to zavře navždy dveře, ale zkomplikuje to tu cestu. Jo, teoreticky se dá z jakékoli školy dělat cokoli, ale proč to dělat složitě, když to jde mnohem jednodušeji?
(2.5.2017 13:21:31) Mimo téma - můžete prosím někdo uplnýmu blbovi v tomto smeru poradit jak mám zjistit kolik detí se hásilo ( letos, vloni...to je jedno) na kter gymnázium a kolik brali? Já vůbec netuším jak si udělat obrázek o dané škole a jek je těžké se na ni dostat. Děkuji moc. A pokud mi někdo i poradí jak zjistit kvalitu druhých stupnů konkrétních ZS budu taky moc vděčná. Díky díky díky
(2.5.2017 13:27:20) Letos: visi nebo od zitrka budou viset prijati/neprijati na webech skol. Minula leta: vyrocni zpravy prislusneho roku. V tistene podobe Atlas skolstvi, ale tam nebyva poocet prijatych na odvolani.
(2.5.2017 13:29:56) Nello, momentálně - krátce po přijímačkách - lze na konkrétní škole (webovkách) najít detailní výsledky přijímaček: kolik dětí je dělalo, jak (pořadí, body), a kolik jich z prvního kola berou.
(2.5.2017 13:33:14) Díky, v tom případě jsem fakt blb, ještě že na ja už mám odstudováno Nenašla jsem to totiž ani na jedné. Jen výsledky po přihlášení - tedy pro konkrétního uchazeče. Ale na jedné škole teda píší že výsledky budou zveřejněny zítra tak snad aspoň tam to najdu
(2.5.2017 13:45:40) Tak můžou to mít udělané různě, ale přímo na školu obvykle vyvěšují celý papír se všemi čísly. Vypadá to pak nějak tak, jak je ke stáhnutí třeba na Budějárně: http://www.gybu.cz/pro-uchazece/prijimaci-rizeni/vysledky-4lete-studium
(2.5.2017 14:07:46) Díky moc Na jednom jsem našla a nepotěšilo mě to. Myslela jsem ža na malém mestě to bude lepší poměr než 130/30. Ale když to tady čtu tak to je asi z těch opravdu lehčích :-D
(2.5.2017 14:09:35) a poslední výročku mají bohužel z roku 2012/13 (což je mmch pěknej binec), tam se dočteš aspoň ten převis, který v daném roce měli, ke stažení zde:
(2.5.2017 14:20:26) Ještě jednou díky za pomoc. Jsem o malinko chytřejší. Mmch je to tak všude že na 4letá je mnohem menší nával? Myslím teda na stejný gympl ale na 4 letou variantu že berou skoro všechny a na 8G třeba jen 20%. To je obecný stav nebo jen náhoda u jednoho konkrétního gymplu?
(2.5.2017 10:39:56) Monty, nic proti, mám tě ráda, ale na "si musí udělat čas" zapomeň. Jak to necháš na samotném dítěti, tak je to v pr...On neví, jak to uchopit, kde začít, jak pokračovat, takže to raději "odloží". A bude to odkládat furt... Změň to na "musíme si na to spolu udělat čas." Sedněte si nad to spolu. Pokud máš nějaké vzorové testy ( já se v tom teď moc neorientuju, my jsme dělali před x lety scio), tak si pár testů projeďte spolu. Nebo každý zvlášť. A pak porovnávejte výsledky a hledejte společně chyby. Tohle dělám já a zatím nám to vždy klaplo. Matiku dělám se synem jako soutěž ( zatím bývám většinou rychlejší). Jsme pak rádi, když nám to vychází stejně. Pak teda ještě kontroluji raději jeho postup, jestli to není náhoda. Párkrát. Pak už ne.
(2.5.2017 10:43:12) margotko, vycházím z toho, že na školu si zjevně čas našel sám, takže to nejspíš nějakým způsobem umí. Můj přístup k jeho vzdělávání se nezměnil. U přijímaček je to stejný model.
(2.5.2017 10:48:15) hele, v paralelní diskuzi teď padlo, že gymnáziu Litoměřická má druhé kolo. hlásilo se jich 32, jedno nepřijali pro nesplnění kritérií v testu z matiky, jedno čeká na náhradní termín, ve druhém kole přijímají 6 dětí. navíc pořádají přípravu na přijímačky, tak je možné na ni docházet a zvýšit své šance pro přijetí na první vybrané škole.
(2.5.2017 11:08:47) tak sorry, že jsem se zapojila do debaty. mmch moje starší holka taky chodila na kurzy k přijímačkám na jinou školu, než přijímačky dělala. z jednoduchého důvodu, její škola kurzy nedělala. a u těch cermaťáckých zkoušek mi to přijde celkem jedno, matika, čeština, to není nic speciálního, co by se jinde než na vybrané škole nedalo naučit. pokud klukem vybraná škola kurzy dělá, tak v čem je problém? buď je kluk motivovaný a na školu se dostat chce, takže je v jeho zájmu, aby na kurzy chodil. nebo mu na té škole zas až tak nezáleží a učit se k přijímačkám nechce, pak je jakýkoli kurz zbytečný.
(2.5.2017 10:03:23) ... tedy nechat to úplně na dítěti nebo "stát za ním s klackem".
Já chápu asi, co myslíš, taky mě někteří přehnaně ambiciozní rodiče iritují, když by pomalu vše dělali za dítě, to u nás nikdy nebylo. (Třeba u úkolů jsme nikdy s nimi neseděli, kluci je dělali od začátku samostatně a přišli v případě dotazů, pak jsme pomohli/poradili.)
Na druhou stranu v tak důležitých věcech jako výběr školy dítě potřebuje pomoc někoho zkušenějšího, někoho kdo má lepší odhad, informace - ideálně to vude rodič. Dítě či mladý člověk může tu přípravu snadno podcenit, když na to bude samo. A/nebo nebude vědět, "jak na to". Vždyť od toho ty rodiče mj. taky má, aby mu v důležitých chvílích poradili, pomohli, vedli ho, třeba i trochu "nakopli" - což později určitě ocení.
To nic nemění na tom, že hlavně musí dítě chtít samo a něco pro to udělat. Oboje se nevylučuje.
Vyhlídla bych spolu se synem školu, která je vám (hlavně jemu!) sympatická a i dostupná dopravně apod., a ten rok by pak věnoval přípravě, aby se tam dostal.
Ambiciózní - tak vnímám rodiče, který si tu školu vezmou "za svou" a cpou tam dítě bez ohledu na jeho schopnosti a vůli.
Ale pokud si zjistím, co vše je na danou školu potřeba, a dítěti (který tam samo chce) to zprostředkuju, tak mu prostě jen dávám konkurenční výhodu (kterou bude při převisu zatraceně potřebovat).
(3.5.2017 16:06:26) Opravdu mi není jasné, jak bych mohla zajímavou a objevnou formou procvičovat násobení odmocnin, aa+2ab+bb (sorry, nevím, kde je na klávesnici mocnina), do bazénu přitejká jednim otvorem x a druhým odtejká y, kdy bude prázdnej?, větný rozbor apod. (A to dávám větný rozbor z oblíbených knih.)
Chodím domů v 5 hodin s jazykem na vestě. Pak vařím, starám se o domácnost, dohlížím na mladší dítě. Fakt už nemám čas, chuť ani energii vymýšlet zábavné učení pro puberťáka (zvláště, když si to jeho učení musím nejdřív sama nastudovat).
Mně osobně taky některý věci nebaví i kdyby se u nich učitel stavěl na hlavu a maloval je zlatým písmem.
(2.5.2017 11:49:04) "Syn má ještě rok čas a Ty už předjímáš, že na vybrané škole nebude mít šanci?" Nic takoveho Monty nepise. Jeji pristup je velmi rozumny, protoze ted nasbira informace, ktere bude pristi rok shanet mnohem obtizneji. Nemyslim, ze je treba ji vychovavat.
(2.5.2017 11:11:35) Nas čeká pristi rok, také teď po prijimackam zkoumám. Na jistotu je podle mě Sladkovského. Ale neotevírají vždy čtyřleté, i když ho inzerují. Pokud přijmou malý počet lidi, integrují je do osmiletého. Nemate někdo zkušenosti s GPJP v Jindrisske ulici? Diky
(2.5.2017 11:13:34) Efinko, na Sladkovského jsem se dívala ráno, ale neměli tam letošní výsledky. Pokud má dítě dobré známky, tak ani ta Milada Horáková nevypadá špatně - 50 bodů za průměr 1,0, nula je až za průměr 2,0. A těch 50 bodů je třetina možných.
(2.5.2017 11:33:27) Patocka neni spatny typ, kdyz je dite dobry anglictinar (berou do 4leteho jen 30 deti). Jinak kamaradi, co tam maji deti, z nej maji takovy pocit, ktery zhruba odpovida zadani - rodinejsi, ne moc soutezive - ale jsou to jen svedci z 8g.
(2.5.2017 11:30:20) Mas pravdu, postahovala bych si vysledky okolnich vseobecnych gymnazii a posleze vypatrala, kolikateho brali jeste na odvolani (je vzdy ve vyrocni zprave). Podle poctu uchazecu/prijatych se nelze moc ridit, jde o to, kolik berou na odvolani. Letos to bude poprve krasne porovnatelne, ta statni cast.
(2.5.2017 12:23:20) Ráchel, Karlín by taky šel, to je na metru. V podstatě jde jen o to, aby tam byla slušná ta kombinace předmětů matika - fyzika - chemie, humanitní obory má na salámu a ani je nebude při studiu potřebovat.
(2.5.2017 12:30:59) Z+2, teoreticky je sice možné všechno, ale u dítěte, které má prakticky celoživotně dva vyhraněné zájmy je ta pravděpodobnost změny o dost menší než u nevyhraněného.
(2.5.2017 12:34:24) Monty, to si nejsem úplně jistý... nevíc si nejsem jistý, co je u vás vyhraněný zájem syna a co tvoje představa o něm , kterou se snaží naplnit.
(2.5.2017 12:52:41) Monty, 1) to, co jsi vyfotila, jen dokumentuje naplnění něčí představy, argument pro Zetka to není (tedy, čí ta představa je) 2) až se budeš divit, proč máme pocit, že o tvém synovi víme víc, než o jiných dětech, tak se zamysli, kolik nicků sem dává fotky prací či knih svých dětí
3) a HLAVNĚ: udělej si ten přehled gymplů, kam je reálná doprava, a dej si do tabulky ty údaje, které tě zajímají a dají se zjistit z jejich webů, a až K TOMU si přidávej zkušenosti jednotlivců odtud (vždyť každý může danou školu vnímat úplně jinak - sem napíše A, že to je to pravé pro vás, zatímco B, který má opačný dojem, sem vůbec nechodí...)
(2.5.2017 12:54:27) Slupko, a čí to tedy je představa? Fotky časem smažu, ale fakt nevím, jak jinak to dokumentovat. Neumím si představit, že by někdo nutil dítě do naplnění představy tohoto typu, ke který nemá nikdo v celé rodině sebemenší vztah.
(2.5.2017 13:05:49) Z+2, nechápu, jak by dítě mohlo naplňovat představu, kterou o něm nikdy nikdo neměl. Pochopila bych, kdyby šlo např. o dítě z herecké rodiny, že bude vedené k herectví, nebo v rodině lékařů k medicíně... ale netuším, co by koho vedlo k tomu, aby vedl k dítě naplnění představy tohoto typu.
(2.5.2017 13:04:39) Monty, 1) dítě často naplňuje představy rodiče, aniž by ten ho do něčeho nutil (natož vědomě nutil)
2) představa rodiče nemusí být konkrétně ten obsah, ale že se tomu, co si dítě "vybralo" někdy ve 3-4 letech kreslením řezů praještěrů (někde je potkat muselo - asi v knížce, ta musela být nějak zpřístupněna), bude věnovat opravdu pořádně
3) ta dokumentace se prostě vztahuje již k tomu naplňování, nikoli k původu zájmu
4) věřím, že ten zájem je skutečný, jen upozorňuji, že argument fotkou jako takový je lichý, a navíc si ho budeme pamatovat
(2.5.2017 13:08:31) Slupko, že já se na to nevykašlala. Ale jo, jasně. Celá rodina nedělala nic jinýho, než cíleně vedla dítě ke kariéře preparátora červů. To je totiž terno. Chudáka to v podstatě nebaví, ale dělá nám radost, protože nás nechce zklamat.
(2.5.2017 13:11:34) Monty, protože jsem viděl jak se děti dostanou do vleku snahy potešit rodiče, tak si myslím, že riziko tam nějaké je. Ironizovat to samozřejmě můžeš a mně je úplně jedno jestli to riziko ty akceptuješ. Ono to totiž vůbec není tak přímočaré jak si představuješ.
(2.5.2017 13:19:45) Z+2, ano, mně to strašně baví, neznám nic zábavnějšího, než chodit lovit do bahna larvy nebo trávit hodiny a hodiny v různých muzeích, zoologických zahradách a podobných místech. Tedy teď už chodí sám, myslím tím dřív. Všechny nás to v rodině děsně baví. V podstatě neznáme nic lepšího.
(2.5.2017 13:23:26) Monty, "ano, mně to strašně baví, neznám nic zábavnějšího, než chodit lovit do bahna larvy nebo trávit hodiny a hodiny v různých muzeích, zoologických zahradách a podobných místech. Tedy teď už chodí sám, myslím tím dřív. Všechny nás to v rodině děsně baví. V podstatě neznáme nic lepšího. "
pořád seš úplně mimo pochopení, o čem Zetko píše, a to navzdory tomu, jak vtipně a barvitě svůj omyl vykresluješ
(2.5.2017 13:33:42) Slupko, míjíme se v tom, že ty (a Zetko) máte minimum informací, z nichž by se dalo cokoli relevantního vyvodit. Kromě toho, co píšu, a to se dá vykládat, jak se komu zachce. Já nemám důvod vás o čemkoli přesvědčovat, jen se tomu směju, protože na rozdíl od vás to mám jaksi z první ruky.
(2.5.2017 13:37:04) Monty, stále se míjíme. Nejde o množství informací, jde o princip. Netřeba žádných konkrétních informací o konkrétní rodině, dítěti... leda, že by to zrovna u vás bylo úúúplně jiné a JINAK, než to vůbec může být u kohokoli jiného
(2.5.2017 13:31:10) Z+2, samozřejmě to chápu, ale je to prostě směšná představa. Každopádně ti ji nikdo nemůže vzít, tak si ji nech a tím bych to uzavřela.
(4.5.2017 9:30:47) Zcela výjimečně souhlasím se Zetkem.
Může (a nemusí) to být tak, že vás baví to, že kluk má jeden zájem a věnuje se mu. A je fuk, jestli jsou to červi, pavouci a jiný breberky. Stejný postoj byste měli, kdyby sbíral kytičky, krabičky od sirek nebo studoval hvězdy. Navenek dáváte najevo, jak je to obtížný, ale v podstatě jste hrdí, že je vyhraněný. A je otázkou, zda je on opravdu tak vyhraněný nebo z vás jen cítí, že by měl být vyhraněný a proto se tak chová.
(2.5.2017 13:12:32) Monty, tak ještě jednou: nemyslím si, že někdo s. k něčemu vede, natož cíleně, bavím se jen a pouze o relevanci tvojí argumentace Zetkovi.
Mmch: už si děláš ten přehled vhodných gymplů? Asi to zabere dost času...
(2.5.2017 12:54:24) Monty. Mně vůbec není třeba přesvědčovat. Co já si myslím, je úplně jedno. Jde o to jak moc tím dítě opravdu žije, jak moc to chce a jak moc to je o tom dělat radost rodičům, kterým se ten zájem líbí. No a to všechno se může rázem změnit až potká holku se zájmem o dějiny Barbadosu.
Jinak půlku těch knížek máme doma taky a nic to neznamená.
(2.5.2017 13:05:56) Monty, to byla jen poznámka k zamyšlení. Nic víc. Rozhodně nehodlám polemizovat o tom jak moc se tvůj syn chce stát mořským biologem. Jediný komu hrozí, že bude zaskočený, případně zklamaný jsi ty. Mně ač se to, nemusí zdát na první pohled, je úplně jedno čím bude. A pokud bude mořským biologem tak mu i Tobě o přát budu. Učí se už Francouzsky? Protože to bych řekl, že je velmi smysluplné...
(2.5.2017 13:13:52) Monty, tak je to poslední co si pamatuji. Kreslit komiksy už taky evidentně nechce, tak chce být jen biologem a odborníkem na červy? Taky není špatné. Je už třeba členem Muzejní společnosti u nurodního Muzea? Protože to bych považoval za logické.
(2.5.2017 14:12:57) Náhodou, muzejní společnost nebo něco takovýho nemusí bejt vůbec špatnej nápad, já takhle o fous po jeho věku docházel do neformální skupiny v Náprstkáči a pak taky za jedním evolučním biologem, Jiřím Mlíkovským, ten je dneska v Nároďáku. Doporučuju, byl hrozně fajn, tehdy taková máňa, dneska je teda o 35 let jinde, specializace evoluce ptáků (Archaeopteryx ad.), takže se se synem tematicky asi úplně nekreje, ale věřím, že by mu pomoh zorientovat se v tom, co práce v oboru vlastně obnáší a tak. Zkuste to, před lety bejval na dvanácti-třináctiletýho kluka fakt příjemnej, choval se ke mně přirozeně, s respektem, ale současně uměl dobře přizpůsobit způsob vyjadřování a srozumitelně vysvětlovat.
(2.5.2017 15:29:39) Jo, teď mi došlo, že mi muselo bejt 14, bylo to v prváku na gymplu. Předtím jsem chodil jen do knihovny na Albertov. Ale to je celkem fuk, podstatnej je spíš zájem.
(4.5.2017 9:33:20) Ještě byli "Mičurinovci" na Smíchově.
A ke škole mě ještě napadlo, že existuje něco jako střední odborná škola životního prostředí. Tam bude určitě biologie a chemie, byť v menším rozsahu než na gymplu.
(4.5.2017 9:35:27) Konzervo, syn ale chce ten rozsah, co je na gymplu. Samozřejmě by se tu chemii teoreticky mohl doučit sám (biologii na úrovni gymplu už v podstatě má), ale takhle je to pro něj výhodnější.
(4.5.2017 9:39:25) syn ale chce ten rozsah, co je na gymplu. Samozřejmě by se tu chemii teoreticky mohl doučit sám (biologii na úrovni gymplu už v podstatě má), ale takhle je to pro něj výhodnější.
Ano Monty a ze stejného důvodu odcházejí děti i na 8G. Jsem ráda, že jsi k tomu také došla
(4.5.2017 9:41:52) High Five, nemyslím si, že ve věku, kdy se odchází na 8G je to většinově motivace dětí. Spíš jejich rodičů. V páté třídě je na takové rozhodnutí většina dětí ještě jaksi málo zralá. Neříkám, že je to vyloučené, jen méně obvyklé. Minimálně musí tuto informaci od někoho mít, samostatně k ní dojde velmi zřídka.
(4.5.2017 9:44:34) Moje dcera chce teď od 3. třídy.I přestože ví od bráchy, že G je pakec. Já jsem nestranná. Obě děcka k tomu dospěla sama, tak co já už
(4.5.2017 9:51:17) High Five, já to jen konstatovala, nebyl v tom žádný podprahový podnět k bouřlivé debatě na toto téma. Učitel, rodič, sourozenec, kdokoli - podá informaci, že existuje 8G. Způsob podání může být jakýkoli, klidně negativní, děti jsou rovněž různé a nereagují všechny stejně.
(4.5.2017 9:54:45) Monty, ale informace o existenci 8lg je stejně dostupná, jako tisíce jiných informací běžného života (např. existence železniční dopravy, i když nebydlím u dráhy, apod...).
(4.5.2017 9:58:24) Slupko, je, samozřejmě. Ale pokud není někde těsně kolem dítěte, tak v deseti letech si ji prostě samostatně "najde" jen určitá část dětí. Víc v tom nehledej, bylo to jen konstatování.
(4.5.2017 10:05:55) Monty, nene, to nebylo prosté konstatování,
že 10 leté dítě si samostatně (ne)najde info o existenci 8lg.
Psala jsi, že motivace jít na 8lg vychází od rodičů.
Pak jsi to "minimalizovala" na tu info o existenci 8lg. Jenže ono to tak není - informovat o možnosti není ani minimální motivace ze strany kohokoli. Je to prostě informace o jedné z možností.
(4.5.2017 10:14:53) Slupko, tak je to řekněme informace, ke které se přiklání většina "zdrojů" na toto téma. Já to nemohu posoudit přímo z okolí, protože v mém okolí se ten jev až na výjimky nevyskytuje, takže vycházím z toho, co tvrdí studie na toto téma plus co o tom kde najdu na internetu v diskuzích. Ale fakt bych to nerozvíjela, tahle debata už tu byla, její průběh se dá celkem přesně předvídat a je to ztráta času. Každý si bude hájit to své, jako vždycky.
(4.5.2017 10:19:19) "protože v mém okolí se ten jev až na výjimky nevyskytuje" jaky jev? "volba 8.g" nebo "volba8.g bez asistence rodicu" ? samozrejme, ze kazdy hada podle sve planety.
(4.5.2017 10:24:04) Aleno, volba 8G jako taková. Třeba tady často čtu, jak ze školy odchází půlka třídy, jak to řeší rodiče... v synově třídě odešly na 8G tři děti a neřešil nikdo nic, minimálně tedy ne na rodičáku. V širší rodině jedno, rok přípravy, jeden z rodičů je učitel na gymnáziu. Mimo Prahu nevím ani v rodině, ani mezi přáteli o žádném dítěti na 8G (mimo lidí, co znám z Rodiny, samozřejmě). Ale opravdu bych to nerozebírala, přijde mi to zbytečné.
(4.5.2017 10:40:01) High Five, já reaguji na to, co si on vybral. Kdyby záleželo na mém rozhodnutí, tak by se nikdy nehlásil na žádný gympl, ale někam úplně jinam. Pokud by s tím nepřišel, neměla bych moc důvod o tom cokoli psát. Takže jestli něco "řeším", tak z pozice toho, kdo hodnotí rozhodnutí a nějak k němu přistupuje. OK, asi by si to měl všechno zjišťovat sám, ale nechal to holt na mně, no.
(4.5.2017 10:49:04) maargitt, na Hollarku nebo SUPŠ. Už jsem to tu jednou psala. Vlastně to bylo první téma o nějakém jeho studiu vůbec. Poslal mně s tím do háje, protože umělec může být i bez školy, ale vědecký pracovník ne.
(4.5.2017 10:49:30) Nesmysl, bude jich samozrejme mene, ale z ceho porad tahas tyhle cisla? Porad budou skoly, tridy (alternativni, jazykove), kde se koncentruji rodice se zajmem o vzdelavani a kde "uspesnost" prijatych se te pulce blizit bude.
(4.5.2017 10:59:42) "myslíš, že z alternativ se jich dostane více? proč?" Tak z prazskych urcite. Vybiraji si je vice rodice se zajmem o vzdelavani, velke procento rodicu jsou VS.Samozrejme i s temi detmi, ktere maji nejakou vzdelavaci obtiz, kterou bezne ZS treba nechteji resit,ale alternativy s temi rozdily vetsinou pracovat umi, maji v prumeru motivovanejsi ucitelky. Driv z nich nebylo kam pokracovat, ted uz zacinaji i alt-druhe stupne, tak se treba zajem o 8g snizi.
(4.5.2017 10:47:07) maargitt, k těm studijním tahounům - nedávno jsem někde na FB našla odkaz na rozhovor s psycholožkou Nováčkovou, už staršího data, kde mluví o školách. Pustila jsem si to a zrovna přišel domů syn, tak to poslouchal taky. A k tomu, co tam říkala o chválených dětech na prvním stupni, že berou ostatním motivaci přiznal, že na tom něco je, že poslouchat furt dokola, jak má Pepíček samý jedničky je demotivující, protože si pak ti ostatní řeknou "jako Pepíček nebudeme, tak proč se snažit". Když Pepíček odejde na 8G, tak tu motivaci zase můžou dostat. Odchod jednoho - dvou, tří - "tahounů" (pokud tedy připustíme, že něco takového existuje) přece neznamená, že nezůstane nikdo, kdo by je nahradil.
(4.5.2017 10:52:00) maargitt, to nechápu. Jak to myslíš, jinak známkovat na druhém stupni? Že budou na druhém stupni míň přísní, aby udělali jedničkáře z těch, co předtím nebyli??? To je trochu blbost, nezdá se ti?
(4.5.2017 10:56:59) maargitt, proč by měly mít samé??? Samozřejmě je můžou mít, pokud tomu budou odpovídat jejich znalosti, ale jen kvůli tomu, že odešli tři jedičkáři? To si fakt myslíš, že někdo dělá? Mám pocit, že budeš docela překvapená, až budeš mít děti na druhém stupni.
(4.5.2017 11:05:16) maargitt, no tak mi to vysvětli, fakt jsem nepochopila, jak to myslíš. Mít samé na prvním stupni je úplně jiná liga než na druhém. Druhý stupeň je o dost těžší. Takže ten, kdo měl samé v páté třídě je nemusí mít ještě v devítce. Může, ale samotné samé v páté to nijak nezaručují. Naopak je v deváté může mít ten, kdo je v páté neměl a rozhodně ne kvůli "mírnějšímu známkování".
(4.5.2017 11:21:07) maargitt, no to asi nejsem, protože na konci prvního stupně to ve třídě obvykle nevypadá tak, že mají tři děti samé jedničky a zbytek je na propadnutí. Nás bylo na ZŠ snad 32 a odchod tří dětí by toho asi moc nezměnil, protože na konci prvního stupně tam těch dobře se učících bylo mnohem víc než tři.
(4.5.2017 11:23:37) U nás odešly 2 děti. Můj syn a ještě jeden hoch. Hlásili se ještě další 3 - dvě holky, jeden kluk a ti se nedostali. Žádná katastrofa se zřejmě nekonala, že odešly 2 děti ze třídy. Navíc jim zas pak do třídy přibyly ještě další nové děti z vesnic, kde se končí pětkou.
(4.5.2017 11:40:21) maargitt, tak já hlavně termín "studijní typ" u dítěte na prvním stupni vůbec nepoužiju, první stupeň beru jako přípravu na vzdělání a vyniká na něm podle mého názoru každé dítě byť jen s lehce nadprůměrným IQ nebo snaživými rodiči, případně kombinace obojího.
(4.5.2017 11:58:25) "Vyniká" na prvním stupni asi není o jedničkách,
to Monty souhlasím, že jedničky má každé lehce nadprůměrně nadané dítě a/nebo se starajícími se rodiči, případně dítě od přírody pilné... prostě není to "vynikat". Bývají to děti, kterým jde opravdu všechno (možná některé vyjma výchovy některé), takže i v tom, v čem jsou ve svém vlastním spektru slabší, jsou pořád v třídním nadprůměru. Takže jedničky ze svých slabších stránek plus vynikají v ostatních, takže tam to už není o jedničkách, ale ve znalostech navíc, rychlosti, atd...
(4.5.2017 12:05:33) Slupko, nerada tím operuju, podotýkám předem, že si NEMYSLÍM, že by to takto mělo jen jedno jediné dítě na světě - ber to prosím jako MODELOVOU SITUACI. Moje dítě mělo celý první stupeň kdesi, protože vynikat v něčem, co ho vůbec nezajímá nepokládal za důležitý. Nebo tomu vůbec věnovat pozornost. Takže ta teorie, že v pátý třídě musí mít "nadané děti" nebo "studijní typy" samé jedničky tak úplně neplatí.
(4.5.2017 12:09:52) Ony prave vetsinou takove deti maji jednicky i z predmetu, ktere je vubec nezajimaji a nijak se jim zvlastne nevenuji. Jde jim to zkratka samo.
(4.5.2017 12:20:27) Mluvili jsme o pate tride, pokud se nepletu. A ano jednicky mivaji vetsinou takove deti bez uceni. Vsak nas na to v prime upozornovali, ze takovych je tam vetsina a ze se budou deti trochu divit, ze ted uz to samo ve vsem nepujde.
(4.5.2017 12:12:55) Monty, moje děti neměly na prvním stupni známky, nejsou soutěživé (ve známkách by tedy ani nemohly) a přesto vynikaly a mohly si to dovolit, bavilo je to, účastnili se výuky, protože ta soutěž tam prostě nebyla.
Co se týká prvního stupně tvého syna, tak holt ho to natolik nudilo, že ty jedničky neměl, a je takových dětí víc, to je jasné, není to o soutěži, ale o neochotě vyhovět nějakým požadavkům dané instituce, autority - dítě má na háku, co od něj očekává učitelka. Takové dítě je na nevhodné škole. Za našeho dětství jiná volba nebyla, dnes naštěstí je.
(4.5.2017 12:18:00) Kudlo, o moje iluze se nemusíš bát, jsem dost realista. Ale jestli si ty myslíš, že dítě, které má na salámu první stupeň až tak, že ho neregistruje musí být nutně hloupé, je to samozřejmě tvoje věc.
(4.5.2017 12:25:20) Monty, četla jsi ten můj výklad ohledně tahounů, respektive možném důsledku možného odchodu tří nadprůměrných dětí? Rozumíš mi, koho považuji za tahouna?
A myslíš si nadále, že odchod 3 (natož třeba 5) dětí s třídou nemůže nic udělat?
(4.5.2017 11:50:08) Monty, ono ani nejde o známky nebo o vynikání. Já jsem u mladšího syna nevěděla, jestli má jít na gympl, přešel na začátku pátý třídy do jiný školy a byl vlastně spokojenej.Jen tak nějak nedělal nic, angličtinu dělal mimo školu a neměl žádný nějaký výzvy nebo jak to nazvat) Pak jsem si promluvila s třídním a ten mi sám řekl,že by si ho rádi ve škole nechali,ale že je prostě jinde než spolužáci , že nemá vůbec žádnýho tahouna, nic. A že na ten gympl patří. A pravda je, že je to jiný. Má mnohem větší možnosti a kolem sebe těch tahounů(byť to slovo nechceš slyšet) ažaž... Přemejšlím,co by se dělo, kdyby zůstal. byl by asi nadále spokojenej, ale neděla by vůbec nic, nic by ho nenutilo.A asi by to byla škoda.
(4.5.2017 11:54:40) Federiko, no, já to poslouchám od školky, že je syn jinde než spolužáci, nejen od učitelů. A to, že je na základce, nikomu žíly netrhá. Naopak s odstupem času vidím, že dát ho do klasický základky a ne na specku od první třídy, což mi dost lidí radilo, bylo velmi prozíravý rozhodnutí.
(4.5.2017 11:57:38) no Monty, on je teď ten rozdíl ještě o hodně větší. Díky tomu gymplu. A to mi přijde dobrý, nastane totiž za čas věk, kdy ani rodič ani škola už takovej vliv na to dítě mít nebudou
(4.5.2017 12:10:01) Slupko, ano, i s tím. Nějaké známky z prvního stupně jsou oproti tomu reálnému přínosu úplné prd. Navíc si o pět let prodloužil bezstarostné dětství.
jestliže má na běžný základce trojky, tak asi nebude mít takový nadání, aby uvažovat o nějaký "speciální škole pro chytrý děti už od první třídy" nebylo totálně mimo.
(4.5.2017 12:24:20) Kudlo, no to určitě. Dítě, který ignoruje první stupeň a na druhým má bez jakéhokoli doučování nebo učení se s rodiči jedničky, to rozhodně nemůže být všestranně nadaný.
(4.5.2017 12:27:18) Monty, a to slovo "extrémně" jsi přehlídla schválně, aby ses měla o co hádat?
Věřím, že Tvůj syn je chytrý dítě, ale pochybuji o tom, že by byl EXTRÉMNĚ chytrý dítě. Takový se umísťujou na gymplech na prvních místech s téměř plným počtem bodů a x bonusama za olympiády.
(4.5.2017 12:29:45) Kudlo, možná tě to překvapí, ale já se nemám v plánu s tebou (nebo kýmkoli jiným) tři dny hádat o tom, čí dítě je jak chytrý. Cokoli bych tu napsala, bylo by okamžitě zpochybněný, vč. výsledků z PPP. Myslet si můžeš co chceš i nadále.
(4.5.2017 12:38:05) Monty, četla jsi ten můj výklad ohledně tahounů, respektive možném důsledku možného odchodu tří nadprůměrných dětí? Rozumíš mi, koho považuji za tahouna?
A myslíš si nadále, že odchod 3 (natož třeba 5) "nejlepších" dětí s třídou obvykle nic neudělá?
(prosím tentokrát skutečně bez ohledu na tvého syna)
to je ovšem nenormální situace (nehledě na to, že i tak k mírnému zhoršení průměru dojde).
(Víceméně) normální rozdělení nadání v populaci se většinou promítá i do školních tříd klasických ZŠ na prvním stupni.
Takže situace, kdy na druhém stupni běžné základky (v Praze, kde jsou 8lg dobře dopravně dostupná) zůstane úroveň třídy stejná jako na prvním, je velmi výjimečná. Pokud to tak u vás je, máte to opravdu dost JINAK, než je běžné, a to navzdory tomu, že ty jsi to slovo "jinak" nepoužila
(4.5.2017 12:21:24) Kudlo, ne, Monty si dokonce myslí, že ustarané dětství mají děti, které jsou na nějaké "jiné" základce, než klasické. Přitom většina alternativ umožňuje právě to, aby byly děti přiměřeně zatíženy. V klasické základce je velmi těžké toho dosáhnout, na tom jsme se s Monty tu nedávno shodly - že očekávat výuku přiměřenou celému spektru žáků základky je nereálné.
(4.5.2017 12:28:15) Slupko, ale vůbec ne. Tím bezstarostným dětstvím jsem myslela jen to, že chodil o pět let déle do školky a do školy začal chodit až na druhém stupni.
(4.5.2017 12:34:52) Monty, ve vaší školce se muselo hodiny sedět na zadku v lavici a odpovídat jen jsi-li tázán? Moje děti si ve školce hrály, bavilo je to tam (nebyly mimo), stejně jako na prvním stupni.
(4.5.2017 12:40:11) Slupko, ve školce se bavil podle svého a na prvním stupni taky. Jen se nezajímal o to, co dělají ti ostatní. Což ve školce taky moc ne.
(4.5.2017 12:45:37) A proč nám to říkáš, Monty, vždyť je to úplně irelevantní.
Dle mého se choval úplně stejně jako všichni ostatní. Pochybuji, že by se na prvním stupni kdokoli nějak víc zajímal o to, co dělají spolužáci (ve smyslu jak se učí)
(4.5.2017 12:55:55) Slupko, je to smutné, ještě smutnější je když na to nereagují rodiče ani učitelé. Ale pořád je spoustu prostoru se z toho vzpomatovat a dál pokračovat rozumně a alespoň část potenciálu využít.
"Ale pořád je spoustu prostoru se z toho vzpomatovat a dál pokračovat rozumně a alespoň část potenciálu využít."
ano ano ano samozřejmě, o tom nepochybuji (o tom však řeč nebyla, jen jsem opět, a opět zbytečně, v údivu nad tím, že někomu připadá v pohodě, že se dítě iks hodin denně po několik let musí ukrývat do vnitřní ilegality)
(4.5.2017 12:22:23) Slupko, socializace dítěte, které nastupovalo do školy jako totální mimoň. Soužitím v různorodém kolektivu bez selekce z něj vyrostl normální slušný člověk víceméně bez předsudků a sklonů k nějakému povyšování se, k čemuž jako malý silně inklinoval. Dneska se mu to nesmí ani připomenout. Učitelce z prvního stupně se byl omluvit, to už jsem tu taky psala. Jako rodič v tom vidím zatraceně velký bonus.
(4.5.2017 12:32:41) Monty, věřím, že normální slušný člověk by z něj vyrostl pod tvým laskavým vedením i kdyby místo trávení stovek hodin prvního stupně mimo výuku jí byl přítomen.
Specka:
- buď by to byla škola pro nadané (taky nevím, která se tím myslí pro prvňáka v době před osmi lety), kde by nosík nahoru mohly mít všechny děti, takže se tam člověk RYCHLE srovná
- nebo by to byla škola umožňující "každému dle jeho potřeb" ovšem s celým spektrem nadání, takže jako vaše základka.
Ovšem o žádné "základní škole pro extrémně nadané děti" jsem neslyšela, zajímalo by mne, zda to vůbec existuje.
A opakuji, člověk, kterej měl na prvním stupni základky horší průměr než jedna a měl problém se naučit na přijímačky na 8G, fakt NEBUDE "extrémně nadanej".
Chytrej bejt určitě může a asi i je, je úplně klidně možný, že v životě dosáhne mnohem větších úspěchů než ten jedničkář z gymplu, ale "extrémně nadaný malý génius, co jen ve škole nedával pozor, protože to bylo pod jeho úroveň a nudil se tam" to asi fakt nebude, to mi připadá asi takovej jev jako bílej jednorožec.
(4.5.2017 12:54:34) Kudlo, zase píšeš nesmysly. nadání nemá se známkami zas takovou souvislost. i velmi nadané dítě může mít špatné známky pokud není motivované, nebaví ho výuka, nechce pracovat. Je to dokonce pravděpodobnější, než, že bude mít samé jedničky.
(4.5.2017 12:59:25) Extrémně nadané dítě právě škola velmi pravděpodobně moc zajímat nebude a bude v nějakém svém fantasktním světě. A jen minimem vynaloženého usilí si zajistí proplouvání školou. Je to záležitost popsaná, známá. Že ji neznáš ty na tom nic nemění.
(4.5.2017 13:00:02) Kudlo, ovšem to, že něco neznáš neznamená, že to neexistuje. Kromě toho mi tedy osobně přijde náročnější mít ty dobré známky na druhém stupni než na prvním, kde se učí, že má kos žlutý nos.
(4.5.2017 13:07:06) a jaká přesně je to literatura?
co vidím kolem sebe, tak jedno z mých dětí má opravdu takto extrémně nadaného spolužáka, a ten má zcela samozřejmě samé jedničky, další dvě takové děti má známá (umístění na gymplu při přijímačkách na prvním místě, pár vyhraných olympiád).
Takových dětí jednak není moc, jednak opravdu ANI JEDNO není takovej mimoň, že by měl na škole blbý známky a kašlal na ni (a i kdyby k tomu měl tendence, tak kde jsou rodiče, aby ho usměrnili/pomohli mu)?
(4.5.2017 13:08:58) Kudlo, to je snad na urovni argumentace Monty, ta teda argumentuje, že pokud to nemá její syn, tak to není. Ty jsi to rozšířila na tři děti. S tím se fakt nedá polemizovat.
(4.5.2017 13:14:16) Si ji dohledej a přečti a pak můžeš něco popírat. Pokud to tam nenajdeš. Zobecňovat příklad tří dětí je na druhou stranu od začátku nesmysl.
(4.5.2017 13:21:30) Fakt? Já to vidím na pravý opak :) Většina lidí si myslí, že jeho dítě je nadprůměrné, ale svět ho nechápe. Což je v určitém procentu případů i pravda.
(4.5.2017 13:22:45) Alruane a tak je to snad správně, pokud by si měla myslet většina lidí, že jejich dítě je podprůměrné, nebylo by to pro ty děti asi dobře.
(4.5.2017 13:52:29) Já jo. Mám to v rodině. Moje ségra, ještě dřív než začal malej mluvit, prohlašovala, že u něj tuší nadprůměrnou inteligenci. Teď chodí na 1. stupeň a ona prohlašuje, že z něj bude mudrc. Já na něm teda nic mudrcovnitýho neshledávám a to jako vůbec. Možná se trochu víc zajímá o techniku než se zajímají moje děti, ale to je tak vše. Ale furt mluví o miliónech a penězích, tak třeba bude ministrem financí, co já vím.
(4.5.2017 13:57:50) Slupko, škoda. Třeba by ses aspoň dobře pobavila. Moje děti jsou vedle jejího génia samozřejmě debilní ( syn 8G a dcera ve 3.tř. bude mít samé jedničky a chce zkusit za 2 roky zkoušky na G) a nemohou se s ním vůbec rovnat...
(4.5.2017 14:01:04) margotko, tož určitě jsi na 8lg syna narvala proti jeho vůli a nutila ho s klackem v ruce rok dřít přípravu na přijímačky a dceři to začne za rok, žádná přirozená inteligence natož zájem v tom nebude
(4.5.2017 14:03:58) Hele nevím, moje děti si prostě "dělají co chtějí". Vůbec se nedají nějak ovlivňovat. A když, tak opravdu minimálně. Takže si tu svoji cestu prostě vybírají samy a já jsem ráda, že mě vůbec nechají jim býti aspoň občas průvodcem.
(4.5.2017 14:37:44) Šuplíku, věřím, že takoví rodiče existují (přeceňující své děti), ale v mém okolí nejsou. Ty znáš řádově více rodin, tak máš holt vyšší pravděpodobnost je potkat.
(4.5.2017 14:55:43) Supliku, myslis "to on by nikdy!!!!!!" Nebo "ucitelka si zasedla. Spoluzaci ho sikanuji! On je taaak hodny, vyspely na svuj vek! Ve skole ho jen neumite motivovat!" .....
(4.5.2017 15:16:07) S motivaci urcite casto jo. Bohuzel. Ale nejvetsi rev kvuli sikane jsem zazila u rodicu agresora, ktery se skutecne choval nevypocitatelne a utocil na kohokoliv, vcetne o 2 roky mladsich o hlavu mensich deti. Taky "byl osobnost, takovej svuj, ale on je hodnej!". ....
(4.5.2017 15:24:02) Ne, Zetko, on utocil. Jen tak. Ale rodice meli dojem, ze jeho sikanujeme. My naopak resily realnou hrozbu zraneni. My o sikane nemluvily.
(4.5.2017 14:42:58) Na to, že většina rodičů své děti nepřeceňuje :) Já si naopak myslím, že naprostá menšina lidí je schopna vidět své děti objektivně.
(4.5.2017 15:05:51) Alruane a mohou jít osobní preference stranou u recenze? To fakt není objektivní záležitost. To je z mého pohledu čistě subjetivní pohled na nějaký text. Tvářit se, že to dělám objektivně je z mého pohledu dost ujeté.
(4.5.2017 15:12:10) Neměla by být. Co se recenzentovi líbí, na to sere pes. Mmch, většinu knih, které jsem recenzovala, bych dobrovolně nikdy nečetla :)
(4.5.2017 15:18:53) Já myslím, že jo. Neodhadneš prodej, ale kvality knihy klidně. To je jako u koňského handlíře, koukneš a vidíš. :) Zvlášť, pokud se pohybuješ v jednom žánru.
(4.5.2017 15:22:48) Alraune a co je kvalita knihy? Hele já dělal pro jedno nakladatelství předvýběr nových autorů a ano můžu si myslet, že jsem dokázal poznat co je naprosto nečitelné a co se možná dá, ale to je tak všechno. A ani to není se zárukou.
(4.5.2017 15:23:24) Když recenzuju, vůbec nehodnotím, jak mě dílo oslovilo :) Zacílení, jazyk, řemeslo... pro koho je to určeno a jestli to plní funkci, pro kterou to bylo napsáno. Popřípadě ještě pár bodů "za práci", oceňuju, když někdo udělal širokou rešerši problematiky. Ve fantastice Ďuro Červenák, ten to má v mnohém dobře historicky ukotvené.
(4.5.2017 15:28:25) Já myslím, že by se v zásadě na podstatných bodech shodnout měli. A téma sem zatáhl zetko, který se mě ptal, koho vidím objektivně. Tak jsem psala, že autory.:)
(4.5.2017 15:23:42) Když recenzuju, vůbec nehodnotím, jak mě dílo oslovilo :) Zacílení, jazyk, řemeslo... pro koho je to určeno a jestli to plní funkci, pro kterou to bylo napsáno. Popřípadě ještě pár bodů "za práci", oceňuju, když někdo udělal širokou rešerši problematiky. Ve fantastice Ďuro Červenák, ten to má v mnohém dobře historicky ukotvené.
(4.5.2017 14:51:37) Alraune, objektivně vidět své děti je samozřejmě těžké, ale píšeš "my tady" takže kdo sem píše. A tady pokud vím píší o nadprůměrném nadání svých dětí jen ty, které na to mají i "papír", nebo umístění na prvních místech přijímaček na 8lg, takže to není jen jejich dojem.
Nebo máš příklad nějaké zdejší matky, která tu tvrdí, že má vysoce nadprůměrně nadané dítě, akorát si toho ve škole nevšimli (a testovat ho ještě nenechala)?
(4.5.2017 15:23:22) Aha, tož já mám na mysli to nadání, o kterém se tu bavíme, tedy víceméně "školní", konkrétně IQ, a to vysoce nadprůměrné, tedy nad 130. Neznám nikoho, kdo by tvrdil, že je jeho dítě vysoce nadprůměrně nadané a neměl by to podložené.
Na prvních místech přijímaček na 8lg se vyskytují spíše přirozeně nadané děti, ty vysoké počty bodů se skládají z tolika částí, že to téměř jistě není náhoda nebo jen vydřené. Ano, již to není zcela spolehlivé měřítko, ale v rámci zdejší debaty dle mého použitelné.
Vysoké nadání např. sportovní nebo výtvarné nebylo tématem této diskuze.
já si myslím, že někdo ten objektivní náhled má a někdo ne.
A s tím, co tu už padlo dřív - já si myslím, že jsou dvě různé věci mít své dítě rád a fandit mu zcela bez ohledu na to, zda je geniální průměrný nebo podprůměrný - to by ideálně měl každý rodič - a být k němu nekritický a přisuzovat mu schopnosti, které nemá, což je dost kontraproduktivní a pozorováno zvenku i dost legrační (ale spíš do smutna).
A myslím, že může dost pomoct "nenálepkovat" a neškatulkovat ve smyslu "chytrej/blbej, nadanej/nenadanej", jen se prostě řídit podle aktuálního stavu.
(4.5.2017 13:21:54) chapu, ze opravdu rada delas na MOnty ramena a vylozene ti to dela dobre, ale takovou snusku nesmyslu o nadanych detech jako ted od tebe uz jsem dlouho necetla.Doporucuji se podivat treba na stranky detske mensy a neco se o tom dozvedet.
(4.5.2017 13:05:29) Kudlo. Tak možná protože ho zajímá něco úplně jiného a tuhle informaci právě nzaznamenal a není pro něj důležité se prezentovat jako ten co to ví.
(4.5.2017 13:08:58) Fascinuje mě, jaké úsilí lze vyvinout na to, aby si člověk nějak odůvodnil, že má doma malého génia, i když tento nosí domů trojky.
Je takovej problém si přiznat, že mám "jen" normálně nebo lehce nadprůměrně chytrý dítě?
(4.5.2017 13:12:58) Kudlo, proč tě vzrušuje co si Monty myslí o synovi. Já chápu, že je někdy vtipný to schazovat, nemám problém se účastnit, ale proč by si měla přiznávat něco co není pravda. Navíc si myslím, že definice malého genia je jedno, jde o to najít nejlepší cestu pro rozvoj dítěte a je otázka , jestli je to hledání ještě na Monty nebo už je v plné režiji syna.
(4.5.2017 13:24:49) Tak pokud je Montik takovy maly zneuznany genius, proc si tedy Monty tak libuje, jak vyborne to na ZS je? Proc opovrhuje ostatnimi, kteri ze ZS odesli? Ja uz tomu asi pak nerozumim...
(4.5.2017 14:18:35) Diky, vam take gratuluji Nad tech 80 bodu to zacinalo byt dobre asi na vetsine gymplu. Mela jsem strach, ze to diky vyberu lepsich vysledku ze dvou terminu bude vic tesne.
(4.5.2017 13:35:52) Žádné dítě není nadané na všechno. V některém ohledu se možná nic nenaučí, v jiném až dost. Po pravdě, myslím, že v tomhle věku jsou pro člověka důležité jiné věci, učit, nasáávat vědomosti, může vždyky. A když tu touhu má, dělat to i bude. Ne každé dítě chce strávit rok tím, aby se připravovalo na zkoušky, měnit kolektiv, podstupovat testování... s nadáním to nemá nic společného.
(4.5.2017 13:37:48) No, úsilí ty děti určitě vyvinout musí, a taky musí být dost všestranné. S jednostranným nadáním člověk zkoušky bez učení fakt nedá.
(4.5.2017 13:42:15) Nejake usili urcite, ale rok uceni, doucovani a ani zkousky nanecisto k prijeni nutne nejsou, pokud je dite chytre. Ta latka prvniho stupne je opravu snadna.
(4.5.2017 13:53:12) High Five, když já pořád nevím, o čem přesně mluvíš. Pokud dítě samo od sebe, bez doučování a v podstatě jen tím, že začne dávat ve škole pozor a nosit domácí úkoly má v osmičce jedničky, asi nebude tak úplně blbé.
(4.5.2017 14:01:10) Přesně tak. Můj spolužák byl na ZŠ na trojkách, má 2 vysoké školy. Prostě ho to asi nebavilo se pokaždé drtit. Myslím že ani ne G nebyl rozhodně premiantem.
(4.5.2017 15:46:27) Monty, Konzerva na tom Újezdě myslela asi Dopplera, "chytla jsem ji ještě v tématu o starých lidech:
Re: OT gympl 4.5.2017 15:38:27 Aha, tak to asi nic. Gympl se zaměřením na fyziku, matiku a informatiku není nic pro Montíka, i kdyby tam k tomu navíc byla kvalitní biologie. Stejně jí to hodím... Díky
Konzerva 153011 Re: Znáte staré lidi?
4.5.2017 15:36:10
Tak jsem se dívala a si je to ten Doppler. CCa před 3 lety si kolega pochvaloval, že je tam dobrá výuka biologie. Ale nevím, jestli jenom normální, ale dobře dělaná nebo nějak rozšířená.
(4.5.2017 14:25:01) Moje dcera se vyprofilovala ve 2. třídě. Jasně, že tu oblast zájmu ještě může změnit... Každopádně ji taky vnímám jako mnohem dospělejší než byl v téhle době syn. ( někdy si říkám, že už se dospělá narodila...).
(4.5.2017 16:06:22) Ani za mého dětství se jedničkáři nespoléhali na domácí úkoly. I oni doma dělali Bělouna. Myslím, že dneska je to ještě horší. Cermaťácké testy neodpovídají tomu, co se dělá ve škole. Tedy tématem a podstatou ano, ale přijde mi, že jsou tam jinak formulovaná zadání, drobné malé chytáčky. Vůbec nechápu proč. Proč přijímačky neodpovídají tomu, co se děti učí? Proč se musí ještě připravovat zvlášť?
(4.5.2017 17:09:28) Cermaťácké testy neodpovídají tomu, co se dělá ve škole. Tedy tématem a podstatou ano, ale přijde mi, že jsou tam jinak formulovaná zadání, drobné malé chytáčky. Vůbec nechápu proč. Proč přijímačky neodpovídají tomu, co se děti učí? Proč se musí ještě připravovat zvlášť?
Třeba proto, aby se tam nedostali ti nadrilovaní šprti, ale děti které umí přemýšlet a jsou přirozeně inteligentní? A nerozhodí je jinak formulovaná otázka?
Jako já taky nejsem zrovna velkým příznivcem Cermat testů, líbilo se mi víc Scio, to bylo o drilu ještě mnohem míň. Ty Cermat testy mi naopak přišly na nadrnčení se nějaké látky příznivější. Zdá se, že ještě málo. Ale není to vlastně dobře?
(4.5.2017 18:40:12) Testy Scio byly těžší v tom smyslu, že se nedaly tak naučit. V matematice to byly skoro samé logické příklady Cermat je lehčí, prakticky jen shrnuje látku ZŠ, trochu těžší příklad je až ten poslední. I žák, který byl na matematiku vyložené dřevo, se po pořádné celoroční přípravě v pohodě letos dostal na gymnázium v Praze.
(4.5.2017 19:17:39) Zajimave, co clovek to nazor. Ja se taky spis priklanim k tomu, ze scio bylo vice o logice, ktera se nabiflovat neda. A Cermat testy mi pripadaji jako nejaky skolni test. Mozna semtam s nejakym chytakem. Ale je pravda, ze mam zkusenost jen s testy na 8G, tam to proste da vetsinou zdravy selsky rozum, i u veci ktere se deti ve skole jeste neucily.
(5.5.2017 9:54:28) No já nevím, jestli se tímhle odhalí skrytí géniové.
Jedu-li ve ve škole určitý typ slovních úloh a v testu pak dostanu jiný typ, tak si s tím nemusím umět poradit, i když jsem inteligentní. Dnes se například některé věci počítají jinak, než jsme to dělali my. Takže nový postup neumím, starý jsem zapomněla. Většinou jsem schopna příklad vypočítat nějakým třetím způsobem, za pomocí logiky, prstů a obrázků typu "teď pytle zavážeme, aby se zrní nerozsypalo" ale trvá mi to samozřejmě déle, takže u příjímaček bych s takovým postupem neuspěla a má skrytá inteligence by zůstala utajena.
A ve většině případů to není tak, že děti jdou k přijímačkám s tím, co umějí ze školy a testy pak odlifrují ty šprty a odhalí inteligenty. Šprti, protože jsou šprti, se na příjímačky naučí, takže chytáky je nepřekvapí.
(4.5.2017 17:34:31) Konzervo, je zajímavé, jak různé mají lidé zkušenosti s dětmi se samými jedničkami. Měla jsem doma dvě jedničkářky celou ZŠ a na přijímačky se nepřipravovaly vůbec, vzali je tehdy bez přijímacích zkoušek. Další děti Bělouna doma neotevřely vůbec. Máme ho doma. Připravovaly se ve škole nebo chodily na kurz na přijímačky, které pořádala daná škola.
(5.5.2017 9:58:04) Já mluvila o starých časech, kdy se žádné kurzy na školách nedělaly. U nás jedničkáři šli na školy, které brali bez přijímaček - hotelovka a gympl. Takže doma se asi nijak zvlášť neučili. Ale ti, co měli občas nějakou dvojku, tak ti se učili. A Bělouna jsme počítali i ve škole. Nejen v hodinách matematiky, ale když byl třeba supl, kterej ten předmět neučil, tak už byl na tapetě Běloun.
(4.5.2017 18:49:08) Mému žákovi vysvětlení matematiky ze školy nestačilo. Potřeboval prakticky všechno vysvětlit pomalu, důkladně a pokud možno názorně. A potom to pořád dokolečka procvičovat a opakovat. Ve škole se děti něco naučí, a za měsíc to opět zapomenou. Pak samozřejmě v devítce vůbec nevědí, co se to vlastně probíralo v šesté třídě z geometrie. Proto tvrdím, že letošní testy Cermat z matematiky se daly v pohodě nadrilovat, a to i hodně slabými žáky. Museli ale mít sami snahu, a pak někoho, kdo jim s tím pomůže. Ti dobří žáci to, samozřejmě, zvládli sami.
(4.5.2017 13:37:03) High Five, protože se ji nechce.....cokoliv zařizovat, má ráda svoje pohodlí.
Já jednu takovou mám v přibuzenstvu......a tyhle lidi mají na prvním místě sebe.... a pak dlouho, dlouho nic....a rozhodně pokud mají něco řešit, je problém. A na otázku proč něco její syn nedělá se dovím, že ona to mateřství nežere....a to je jako by jsem četla Monty.
(4.5.2017 13:07:30) No a jake ma tedy ty znamky na druhem stupni? Prsit se, ze ma nejake jednicky mi prijde hloupe, ty ma spousta deti a doucovani a asistenci rodicu mivaji jen ti nejvetsi propadlici a ctyrkari. Samostatne uceni na druhem stupni mi prijde jako samozrejmost.
(4.5.2017 13:11:04) High Five, to je v tuhle chvíli irelevantní, výsledek debaty je dávno známý. Dítě, který nemá na prvním stupni samé jedničky prostě nemůže být nadané, zvlášť když je to dítě Monty.
(4.5.2017 13:16:54) "Chápu, že "dítě Monty je zneuznaný malý génius" zní podstatně lépe? "
nejde o to, že to "zní lépe", ono to tak v podstatě je, zatím, ale jestli je Montík silná osobnost, tak se prosadí "zneuznání" navzdory. Vážně. Bez ironie.
(4.5.2017 13:40:41) Monty, slovo "zneuznaný" jen zneužívám od Kudly, jinak mám na mysli to, že na prvním stupni neměl možnost ve škole rozvíjet své nadání, ale spíše mu tam bylo na škodu.
(4.5.2017 13:08:45) Kudla2, nikdy by mě nenapdlo co může škola s dítkem udělat. A asi bych to před 11lety napsala taky. Nyní ani omylem.... znám takových dětí víc....
A tady z rodiny mi takové dítě připomíná Monty, její syn by mohl taky asi být v té kategorii, nevhodná Zš.
(4.5.2017 13:04:51) Kudlo, blbost, extrémně nadané dítě se fakt může na klasické základce tak extrémně nudit, respektive myslet si na "svoje", že vůbec nezachytí, co má kdy kde přečíst a kam napsat, a ve vyšších ročnících (stále prvního stupně) už ani neumí to, co by umět měl, takže i když se zasnaží, zjistí, že nestíhá.
(4.5.2017 12:56:40) Monty, no jenže jestli v něm tu přirozenou zvídavost nezabil ten školní systém víš.....a třeba kdyby jsi se postarala a dala ho kam tě posílala byl by jinde...a nemusela jsi řešit, že je líný a pomalý, třeba se přizpůsobuje té třídě, nenapadlo Tě to.....a toto tempo a rychlost mu staší a jede v tom 8 let....co by se snažil už si zvykl.
A s Federikou souhlasím, něco podobného jsem měla se starším. A jsem ráda, že jsem tu úču poslechla.
A stejně jako jsem poslechla ve školce, že mu mám najít malou školu, kterou jsem na doporučení našla. Holt končila pátou třídou. Ale bylo to super i za cenu dojíždění.
A jelikož ve školce byli ještě s jedním klukem na tom podobně, ten kluk ještě lépe. četl...,ale šel do nejbližší školy. Semlel ho systém....znuděné otrávené dítě, nic se mu nechce už roky. A setkání s ním mě utvrdilo v tom mém rozhodnutí, že bylo dobře. Školu je potřeba dítku vybrat na míru, pokud to jde. A pokud se mi nechce, pak nesmím skučet další roky, že to není jak jsem si myslela.
(4.5.2017 11:37:01) A ještě k těm samým jedničkám na prvním stupni - tohle je samozřejmě na každé škole jinak, ale např. na té, kam jsem chodila já, se na prvním stupni moc neulevovalo z "výchov", takže jedničkář z naukových předmětů, který byl nemotora na sport měl dvojku z tělocviku a moc se to neodpouštělo, snad jen nějakým vyloženě protekčním dětem, co měly rodiče na vysokých funkcích. Upřímně řečeno, asi bych na dítě, které končí první stupeň např. s dvěma dvojkami z tělocviku a výtvarky pohlížela úplně stejně jako na dítě se samými jedničkami. To, že jedno umí udělat kotoul vzad a druhé ne o jejich intelektu nevypovídá vůbec nic.
(4.5.2017 11:42:56) maargitt, já to měla stejně. Jedničku z tělocviku jsem měla jen jeden rok, kdy se chodilo na plavání. Tuším třetí třída. Jediný naukový předměty, ze kterých jsem měla na druhém stupni dvojky byly matika a fyzika. Zbytek vždy pouze výchovy.
(4.5.2017 10:56:26) Monty, poslouchat rozhovor teď nebudu, ale na první dobrou jen z názvu mohu k tomu říci, že škola jako taková by asi nevyvolávala stres (aspoň ne ve škodlivé míře), kdyby se tam neznámkovalo. Ověřeno na vlastních dětech.
(4.5.2017 10:55:13) Slupko, to je fuk, čeho je synonymem, jde o tu motivaci. Pokud se bude pořád chválit jen Pepíček, asi to nebude moc dětí nutit k tomu, aby s ním soutěžily o pozici nejlepšího ve třídě.
(4.5.2017 11:10:36) Slupko, a kdo to tedy je? To se ptám vážně. Už se tu o tom mluvilo, ale pořád nějak nevím, v čem to tahounství přesně spočívá. Máme tu modelovou situaci, kdy nějaké děti odejdou po páté třídě. Pokud tedy jedno z nich bude to chválené učitelkou, ti druzí dejme tomu dva, abych psala o situaci, kterou aspoň trochu znám z reálu, jsou jediní dobře se učící ve třídě o 30 dětech? Těch 27 zbývajících jsou všechno slabí žáci?
tahouni jsou děti, které vzdělávání mají jako hodnotu, školu berou "vážně", tedy buď mají dobré známky (pokud se na škole známkuje) bez učení, nebo se i "dobrovolně" učí, dokážou příležitostně vysvětlit nějakou drobnost spolužákovi, který trochu tápe,
a celkově zvyšují tu úroveň průměru, na který se učitel v početné třídě chtě nechtě musí zaměřit.
Pokud tři takové děti odejdou, nutně to ten průměr sníží.
Ano, již jsme se tu o tom bavily několikrát. Ve třídě samozřejmě nadále zůstanou různé děti, možná i velmi dobře se učící (nebo/a výjimečně nadané), ale místo dejme tomu pěti jsou jen dvě.
Tedy 2 ze 27 jsou nadále hodně nadprůměrné.
Zbývajících 25 nejsou slabí žáci, ale lehce nadprůměrní, průměrní, lehce podpr. a i ti slabí - vše podle původního rozdělení z té 30, ovšem chybí jim ty 3, které byly někde od lehce nad do vysoce nadprůměru.
Logicky celková úroveň třídy mírně klesne, a pokud byly ty odchozí děti současně uznávané osobnosti třídy, tak skutečně odešli tahouni.
Tahouni nejsou děti chválené učitelstvem, ale děti, kterým učení jde plus to většina ostatních dětí bere pozitivně (tahounem nelze nazvat "šprta").
(4.5.2017 11:59:52) maargitt, není zač, už jsem to sem psala Monty několikrát, takže to nemusím moc sumírovat, akorát tedy tuším, že to opět bude marné
(4.5.2017 10:41:19) No vsak rikam, ze hadas podle sve planety. Ale jinde to muze vypadat diametralne odlisne. Mam v okoli (pribuzni, kamaradi, proste rodiny s kterymi se stykame a kamaradime) cca 20-30 mladistvych, z nichz navstevuji tri alternativni ZS, jedno ditko 6g a ostatni 8g. Nase deti neresi zda jit na 8g, ale na jake. ROzhodne o teto moznosti vedi mnohem drive nez to zacnou resit rodice.
(4.5.2017 11:07:53) Musím říct, že moje planeta je taky jiná. 100% našich známých ponechalo děcka na základkách. Vlastně jsme mezi známými ojedinělá výjimka, že máme dítě na 8G. Asi se stýkáme s moc obyčejnými lidmi a zřejmě i my jsme úplně obyčejní.
(4.5.2017 11:12:54) "Asi se stýkáme s moc obyčejnými lidmi a zřejmě i my jsme úplně obyčejní." Jaky ma smysl takovato debata. Proste konstatovani, ze nekdo ma v okoli jako normu 8g zrejme vnimas jako povysovani. Tak to mineno nebylo a dost dobre nevim, jak to napsat, aby to vnimala dostatecne korektne.
(4.5.2017 10:44:24) Monty, jak ty to můžeš vědět kdo co řešil. Na rodičáky dle vlastních slov nechodíš a s rodiči synových spolužáků se nebavíš o děnív e škole se nezajímáš...
(4.5.2017 9:56:36) No, to je jasné, že někde k té informaci musí přijít, přece si to sám nevymyslí, že existuje něco jako 8G. Ale ta informace je jako reakce na něco ve smyslu - já se v té škole nudím, proč musíme pořád dokola opakovat to samé...
(4.5.2017 10:00:25) High Five, proto píšu, že jsou děti různé. Moje dítě na prvním stupni ani nevědělo, jestli něco opakujou nebo nebo neopakujou, prostě to šlo mimo něj komplet. A takových dětí bude jistě taky víc než jedno.
(4.5.2017 10:06:32) Ano děti jsou různé a proto bych si netroufla na tvém místě hodnotit, jakou má nebo respektive dle tebe nemá většina z nich motivaci studovat na 8G.
(4.5.2017 10:57:37) Monty, mého staršího syna i gymnáziu informovala třídní a to již v první třídě. Protože její snaha byla, aby tam šel. Nevzešlo to ode mně, jsem vůbec netušila kde v okolí tu školu přesně máme....bydlela jsem tu 7let a střední školy mi byli šumák.
Mladší to měl jasný, jemu se líbilo na dni otevřených dveří a mlel o tom od druhé třídy sám. NA den otevřených dveří musel s náma, nemám hlídání...a nevěděla jsem jak dlouho budeme pryč. Takže mě ukecal, že to zkusíme. No nějaký čas jsem s ním strávila o tom žádná, ale za to spokojené dítko mi to stojí.
A nyní ho zase podporuju v něčem jiném, to prostě asi k funkci rodičů patří. Nevím jestli se to podaří. Manžel by byl zásadně proti, aby to vyšlo, nechce, aby se tomu věnoval takto moc. Já bych mu to přála, je to sen a uvidíme....na podzim bude jasno. A pak když tak další rok....pokud ho to nepustí.
pokud dítě ve 3.-4. třídě ví o existenci 8lg, jejich charakteru, smyslu (což nevím, proč by mu starší kamarádi a příbuzní měli tajit)
a k tomu se na základce tou dobou poněkud nudí (a všímá si, že skupinové práce "táhne" často samo, vymazlené prezentace skoro nikoho nezajímají, atd...),
tak zase to rozhodnutí jít na 8lg až tak složité není.
(4.5.2017 17:27:35) Konzervo, ten Doppler má jednu třídu 4G a biologie je tam jen v prvních třech ročnících. Ve čtvrťáku pak biologie není vůbec. Toto gymnázium má rozšířenou výuku matematiky a fyziky. Pak jsou tam dvě třídy osmiletého studia, jedna třída je zaměřená také na matematiku a fyziku, druhá třída na jazyky. To jen pro úplnost.
(2.5.2017 12:34:28) Slušná kombinace M + F + Ch je na Budějovické, teda mám jen zkušenost z 6G a 8G, ale snad to bude na 4G podobné. Převis na čtyřletý není moc velký, letos 68 uchazečů. Jen nevím jestli je to pro tebe dost normální škola
(2.5.2017 12:38:00) Alíku, jen 68? Normální škola to asi bude, dokonce ji nemáme daleko, ale myslím, že jsem se dívala na Atlasu školství na loňský převis a byl o dost vyšší...
(2.5.2017 12:38:50) Monty nikdy nevíš :). Synátor se jevil jako humanitní, začal pak studovat i práva a i když neměl potíže, najednou studuje už druhým rokem technickou vysokou školu :). Prostě v prvním ročníku vš pochopil, že to pravé je jinde. Místo šampona máme doma chlapa, co má ruce od šmíru( mají školní dílny a on si to užívá). I když tvůj synátor je vyprofilovaný mnohem víc, to je fakt.
(2.5.2017 13:43:23) Monty, myslíš, že je dobrý nápad, aby syn šel na gympl s dobrou matematikou, když podle Tebe na ni nadaný není???? Čím vlastně chce být, že k tomu nutně potřebuje gympl?
(2.5.2017 13:50:06) Slupko, ano, asi proto má s kalkulačkou z matiky samý jedničky. Tedy skoro, pokud se nepletu, měl tam tuším dvě dvojky, za čtvrtletí.
(2.5.2017 14:01:37) Šuplíku, kalkulačku používali na mocniny/odmocniny v prvním pololeti. Teď zrovna berou něco jinýho, takže ji nepoužívá. Byla by mu prd platná.
(2.5.2017 14:09:14) Tuten, ale já nikde nepsala, že je neudělá. Jen si prostě vybral školu, která nemá jen přijímačky od CERMATU, ale navíc test ze tří dalších předmětů, a kde podle letošních výsledků ti nejlepší u přijímaček mají fakt hodně bodů, takže je těžší se tam dostat.
(2.5.2017 14:14:36) Tuten, ono ho to především baví. Ale připravovat se na pět předmětů je prostě těžší než na dva (resp. na čtyři, co si procházel profilové testy z loňských let, tak biologii řešit nemusí). Takže mít záložní plán mi přijde praktické.
(2.5.2017 14:21:55) Tuten, njn, otázka je, co to maximum přesně znamená. Já totiž nevím. Je v tomhle směru nevypočitatelnej. Navenek se nezměnilo vůbec nic, ale něco asi dělat musí, byť úplně nevím co, asi dává ve škole pozor (protože doma mi přijde, že nedělá nic, kromě toho, že si kreslí podrobný schémata do sešitů, což mají dělat všichni, ale většina to odbude piktogramem).
(2.5.2017 13:48:00) cairo, kde jsem psala, že na ní není nadaný? Jako v tom smyslu, že by z něj jednou byl fenomenální matematik nadaný fakt není, ale to je málokdo.
(2.5.2017 16:27:41) Monty už jsme to tu psala mnohokrát, ale toto je Ostrava :
http://mgo.cz/data/prijati4_2017.pdf
20 bodů je za samé jedničky 10 za samé jedničky ve všech devíti třídách 10 bodů maximálně za soutěže 60 PZ
prostě 100 bodů a jak velkou roli hrají známky ze základky je až děsivé, když dítě dostalo jednou dvojku z TV třeba ve čtvrté třídě a jinak mělo samé má u PZ 10 bodů méně
normálně je 60 bodů za PZ od cermatu a ani 100 % výsledek k přijetí nevede ale prý se na tomto gymnáziu učí dobře :)
(2.5.2017 17:11:31) Nepřečetla jsem vše, tak se omlouvám, jestli se opakuju - vkládám tip na Gymnázium Opatov. Dle webovek dávají prostor mimoškolním aktivitám a projektům, přijde mi víc orientované na přírodní vědy než humanitní. Skóre letos - 65/30 není tak nereálné jako u vyhlášených gymplů. Akorát je to na sídlišti a od metra kousek pěšky. Osobní zkušenost nemám, jen jsem se tam byla podívat na DOD.
(2.5.2017 17:39:47) Monty, nečtu celé, ale co gymnázium prof Jana Patočky? www.gpjp.cz Je mi docela sympatické a také spolupracují s různými fakultami, přírodovědeckou, chemicko-technologickou a ještě něco, bych se musela podívat.
(2.5.2017 18:10:15) Slído, není tam ruština. To jsem zapomněla zmínit, že by bylo lepší, kdyby se na škole dalo pokračovat v ruštině. Syn se jí nejdřív chtěl zbavit, ostatně byl to hlavní důvod, proč chtěl na 6G, ale takhle je škoda skončit po třech letech...
(2.5.2017 19:16:52) Monty, četla jsem v rychlosti diskuzi, ale nevím, proč ti nevyhovuje Arabská? Mimochodem, výsledky tam najdeš zítra v 6 hodin ráno. Arabská má ruštinu.
(2.5.2017 19:40:28) Marto, podívám se na ty výsledky, ale obávám se, že to bude stejné jako s Botičskou.¨Dvě školy, kam není lehký se dostat mi nepřijdou úplně rozumný.
(2.5.2017 20:00:31) Monty, letos se na Arabskou, na přírodovědné zaměření, hlásilo 145 dětí. Berou 60. A nezapomeň, že zdaleka ne všichni, co se dostanou, nastoupí. Zároveň mají druhou přihlášku podanou na humanitní nebo někam jinam. Ta čísla je třeba brát s rezervou.
(2.5.2017 21:36:11) Šuplíku,ale tak to v podstatě znamená, že berou kazdyho druhého,ne? To si myslim ze je hodně mírně. Vždyť gymply byly vždycky výběrové školy,tak nemůžou brát kazdyho ne?
(2.5.2017 21:48:54) Když si vzpomenu co všechno Mama obihals,aby směla ségra jit s jednou trojkou aspoň na průmyslovku a nemusela na ucnak..aby ji reditel to doporučení vůbec podepsal..V porovnání l tomu je moznost v dnešní době se hlásit dokonce na gympl a to se trema 3..skoro výsměch
(2.5.2017 21:58:33) Dooly, to ale nevíš. Neznáš důvody, proč ten trojkař tu trojku má. Na každé škole se známkuje jinak, takže trojkař z jedné školy by byl na jiné škole dvojkař. Šanci má mít každý, ať ukáže, co v něm je. Pokud na to nemá, tak se buď nedostane nebo vyletí.
(2.5.2017 21:59:06) Dooly, myslim, ze uplne pravdu nemas. Dobre znamky mohou byt vizitka jednak intelektu a schopnosti, dal treba snaziveho drice, taky treba ZS s lehcim rezimem, kombinaci vseho.
(2.5.2017 22:05:04) Kat, taky nezapomínej na učitele. Třeba u syna ve třídě se 3x měnil učitel na jeden předmět. První rok super, učitel přísný, ale uměl to dětem podat tak, že je to zajímalo. Druhý rok jiný, který to očividně podat neuměl, v podstatě celá třída šla se známkou o stupeň až dva dolů. A třetí rok zase jinej učitel. Sotva si děti zvyknou na jeden styl výuky, přijde jinej, pak zas jinej, a učivo je rok od roku těžší. To není úplně neobvyklý jev.
(2.5.2017 22:06:03) Šuplíku, no, některé ne, ale některé ano. V každém případě nevím, proč by si dítě s trojkami nemohlo zkusit přijímačky. Ono už dohnat tu bodovou ztrátu je docela makačka, a kdyby to dalo, asi nějaké schopnosti má.
moje dite se vloni hlasilo na Nad Stolou a na Keplera, nedostalo se, melo par dvoje na vysvedceni...jeji o dost horsi spoluzak se stehoval na Moravu, nebudu psat kam, tak se prihlasil tam, dostal se v pohode
(3.5.2017 11:10:58) Jasne. priklady z okoli: oblibene Alej 6o deti (posledni prijaty 85 bodu ze statni casti), Mala Strana 60 deti (82). Gymnazium druhe volby Heyrovsky: 60dite kolem 78 bodu.
(3.5.2017 11:08:05) zefyr, nam to bylo jasny, ze na Stolu a na Keplera se budou hlasit nejvetsi mozky, chodili jsme na zkousky nanecisto a meli jsme prehled, jak si stojime a jaky je zajem v Praze (obrovsky)...proste jsme to zkusili
ale vloni jeste dite nejezdilo tak suverenne po Praze MHD jako treba ted, takze jsme brali v uvahu i vzdalenost
(3.5.2017 10:50:01) ja osobne jsem byla prijemne prekvapena z toho, jak dobre si dite vloni vedlo na Scio testech, jak nanecisto, tak na Keplerovi, ale na prijeti to tam nestacilo, brali jen 30 deti, to byli ti, co meli plny pocet bodu nebo skoro plny pocet bodu (chybely jim nejake setiny bodů) + olympiady
Nad Stolou si holka taky nevedla spatne, ale holt mela malo bodu za vysvedceni, tam by nam bodly same jednicky
(3.5.2017 11:11:00) Matko, 6G pristi rok zkusime, ale moc sanci tomu nedavam, takovych vloni neprijatych na 8G je spousta, co budou zkouset 6G, a s nama aktualne mlati puberta
a taky uz nechci absolvovat zadnou pripravu a zadne zkousky nanecisto, priste tam pujde z fleku a bez pripravy
(3.5.2017 11:22:14) 77krásko, ale no tak, malí géniové. Ještě přidej něco o chorobně ambiciózních rodičích. My jsme kdysi taky riskovali, zjistili jsme si, co je nejlepší, a to jsme zkusili. A to bylo možné dávat jen jednu přihlášku. Ale zase tehdy byly na GJK v 8G dvě třídy. Teď už jim to Magistrát několik let přes veškerou snahu nechce povolit.
(3.5.2017 11:28:40) ano, tech 30 deti na gjk je opravdu hodne chytrych, ta druha tricitka ti to proste uz redi. Navic na Keplera se ti na odvolani dostane minimum deti, je to gympl prvni volby, Nad Stolu klidne berou i 85 misto, to uz je rozdilne spolecenstvi.
(3.5.2017 11:39:34) "Aleno, já tedy studovala loni i výsledky maturit a porovnávala si je ( s těmi nejlepšími gymply/ Břeclav/ Hodonín ) a musím říct, že je to pro mě tedy spíš určující měřítko než převis na školách. Třeba mě překvapilo jak "slabý" je Mensa gympl." jen pozn. Previs neni zas tak dulezity, spis, ktere misto na odvolani berou. Ad statni maturity. Pro tebe je to meritko, pro jineho ne, rodice co daji deti na Mensa gympl maji jinou zakazku, nez dobre vyplnene statni maturity. Treba Alej ci prazske Arcibiskupske maji dlouhodobe vyborne vysledky. Pro me jsou to ale memoringove klasicke skoly.
(3.5.2017 15:36:54) Zefýr, na Mensa gymplu je spousta vyhraněných jedinců, pro které je maturita celkem podružná záležitost. Známky (respektive hodnocení v procentech a slovní) tam studenty obecně moc nebere, prostě tam studují, co je zajímá, a zbytek nějak překlepou. Ta škola je nastavená jinak (a hlavně studenti tedy), než na vynikající prospěch u maturity.
(3.5.2017 16:18:43) To by se libilo dceri, i ji to bylo doporuceno. Ale od nas tam nijak slusne nedojede, a jeste postupne zvedaji skolny. Tak bude mit smulu. Ale jakoukoli jinou skolu protrpi ona, ucitele i ja...je tak trochu UFO.
(3.5.2017 16:23:42) Brali jsme ho pro syna i s dojížděním (přes hodinu), protože jakoukoli jinou skolu by protrpěl on, ucitele i my rodiče. Zkusil pak šestileté státní na rok a půl, a fakt to nemělo smysl. I z Mensy před maturitou odešel, ale mezitím se tam stihl dost naučit, což by na státním nedokázal.
(3.5.2017 11:26:11) Janino, tak hlavně já nedávno slyšela ředitele GJK, který řekl, že situace dnes a v době, kdy víceleté gymply začínaly, je úplně jiná. Nemám moc důvod mu nevěřit.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.